Hazırlıq qrupunun uşaqları ilə payız rəsmləri. "Gec Payız" hazırlıq qrupunda rəsm dərsi referatı

ev / Hisslər

MƏQSƏD : Uşaqların bədii və yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək.

MƏSƏLƏLƏR :

yenisini təqdim edinqeyri-ənənəvi rəsm üsulu - yarpaqları ilə çap ;

uşaqları xüsusiyyətləri keçməyə təşviq edinpayız ağacları , rəng köməyi ilə ifadəlilik əldə etmək;

lüğəti zənginləşdirmək üzərində işləməyə davam edin, uşaqların nitqində sifətləri aktivləşdirin, konsepsiyanı möhkəmləndirin"mənzərə" ;

əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək;

yaradıcı problemlərin qeyri-standart həllərini tapmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

gözəlliyə emosional həssaslıq inkişaf etdirinpayız .

Avadanlıq : ağ vərəq A4, gouache, akvarel, 2fırça : qalın №5, bir banka su, salfetlər, ağac yarpaqları(palıd, kül, aspen və s.) , bütün uşaqların sınaması üçün ağ kağız. P.İ.Çaykovskinin musiqisini yazmaq« Düşmək » döngədən"Fəsillər" ; I. Levitanın rəsm əsərlərinin bərpası"Qızıl düşmək » , I. Qrabar"Rowan" , I. Ostrouxova"Qızıl düşmək » və s .; Z. Fedorovskayanın şeiri« Düşmək » .

ƏMƏKDAŞLI İŞ : - gəzərkən ağacların müşahidəsi; - ilə tanışlıqqeyri-ənənəvi bədii və qrafik texnikasırəsm nümunələri araşdırmaq; - Köklər haqqında söhbətpayız; vərəqi əvvəlcədən kölgə saldı (bütün şəklin fonunu düzəltdilər) .

Vuruş:

Tərbiyəçi : - Uşaqlar, təbiətimiz hər fəsildə gözəldir, amma bizə xüsusi gözəllik verən bir mövsüm var. Bu zaman təbiət dərin bir yuxu ilə bahara qədər yuxuya getmək üçün son dəfə çox rəngli boyalarla çırpılır.

Uşaqlar, ilin bu vaxtı nə adlanır?

Uşaqlar : Düşmək .

Və nə olurdüşmək ?

Uşaqlar : -Hə, qızıl, gec.

- payız fərqlidir , sonra parlaq ağıllı, sonra kədərli və boz, haqqındapayız çox deyildi , şairlər şeirlərində onun haqqında yazırdılar,sənətçilər şəkillər çəkdirdilər .

Uşaqlar təbiət şəkilləri nə adlanır?

Uşaqlar : -Mənzərə.(şəkillərlə slaydlar göstərmək)

Uşaqlar, səyahət etməyi xoşlayırsınız?

Bəli!

Bu gün sizinlə birlikdə Kraliçanın sehrli meşəsinə gedəcəyikPayız ... Gözlərimizi yumub oradan tullanaq.(uşaqlar gözlərini yumur, musiqi çalır)

Tərbiyəçi-Düşmək : Məhsul yığım,

Sahələri yenidən əkirəm

Mən cənuba quş göndərirəm,

Ağacları soyun

Ancaq ağaclara toxunmuramşam ağacları ... Mən kiməm -…

Uşaqlar : - Düşmək

Tərbiyəçi :

İndi uşaqlar, sizə bir şeir oxuyacağam:"Yaz uçur" :

Səhər həyətə çıxırıq

Yarpaqlar yağır

Güclü ayaqyalın

Və uçurlar, uçurlar. ,.

Hörümçək torları uçur

Ortada hörümçəklərlə

Və yerdən yüksəkdir

Kranlar uçdu.

Hər şey uçur!

Olmalıdır

Yayımız uçur!

Tərbiyəçi-:

Nə gözəl bir ayədir. Gəlin bir az sizinlə oynayaq, təsəvvür edək ki, bizikxəzəl !

Fiziki məşğələ. Vərəqələr

Biz yarpaqlarıyıqpayız ,

Filiallarda otururuq. Külək əsdi - uçdu.(Əlləri tərəfə çəkir.)

Uçduq, uçduq

Sakitcə yerə oturdular.(Otur.)

Külək yenə qaçdı

Və yarpaqları götürdü.(Başın üstündəki qolları hamar bir şəkildə sürüşdürür.)

Spun, uçdu

Yenidən yerə oturdular.(Uşaqlar oturacaqlarına otururlar.)

Tərbiyəçi:

Bilirsiniz, yarpaqları fərqli rənglərlə boyaya bilərəm!

Sənə dərs verməyimi istəyirsən?

Uşaqlar : -Bəli!

Və işimizə başlamaq üçün albom vərəqələri lazımdır, onlarda onsuz da varhazırlanmışdır , tonlandı!

Yarpaqlara baxaq, deyin görüm bu yarpaqlar hansı ağaclardandır?

Uşaqlar : Palıddan, palıddan, ağcaqayın, ağcaqayın ...

Tərbiyəçi : -Gizlər, gəlin təəccübləndirəkdüşmək , və onun üçün gözəl mənzərələr çək! Ancaq əvvəlcə nə olduğunu xatırlayaqrəsm sənətinin qeyri-ənənəvi yollarını artıq bilirik ? Uşaqlar : - Biz bacarırıqbarmaq boyası , xurma, köpük kauçukla, əzilmiş kağızla, yaş kağız üzərində, yarpaqları ilə çap edin.

Tərbiyəçi : -Əpayız mənzərələrimizi rəngləyin , bu gün yoldan istifadə edirikrəsm - yarpaqları ilə çap .

Tərbiyəçi :

Əgər yarpağa yaxından baxırsansa, onda hər birində kiçik bir ağac görə bilərsən, yarpaq özü bir ağacın tacına bənzəyir, yarpağın ortasında bir damar var, oradan nazik damarlar yanlara uzanır - bunlar iynələrdir. Yarpağın altındakı bir sapdır, ağac gövdəsinə bənzəyir. İndi yarpaqları ilə necə çap edəcəyinizi sizə göstərəcəyəm. Bunun üçünehtiyac : 1) Hər hansı bir təbəqə götürün, boya ilə örtün(sarı, qırmızı, narıncı, qəhvəyi) ... Vərəqin yarısını bir rənglə, digərini digəri ilə örtə bilərsiniz. Boş boşluq buraxmadan, qalın bir fırça ilə boya tətbiq edəcəyik. 2) Yarpağın rənglənmiş tərəfi albom vərəqinə qoyulmalıdır, sapı aşağı salın və peçete ilə kağıza möhkəm basılmalıdır. 3) Sonra yarpağı diqqətlə tutaraq kağız vərəqinin səthindən çıxarın.

4) Növbəti kağız parçasını götürün, fərqli bir rənglə rəngləyin və birincisinin yanında çap edin.

5) Və bütün yarpaqlar.

Tərbiyəçi : - İndi də ağaclarınızı çəkirsiniz.

Ancaq bunun üçün barmaqlarımızı uzatmalıyıq.

Barmaq gimnastikası :

"Külək, külək, külək"

Külək meşədən keçdi, uşaq hamar xurma edir

Külək yarpaqları saydı : hərəkətsiz hərəkətlər.

Budur palıd, Uşaq bir anda bir barmağa əyilir.

Budur bir ağcaqayın, Uşaq əllərini yuxarı qaldırır və sonra hamar bir şəkildə

Budur - satır, oyma, ovuclarını masaya və ya dizlərə endirir.

Burada - ağcaqayın ağacından, qızıldan.

Budur aspenin son yarpağı

Külək yola atıldı

Uşaqlar masalarda oturub rəsm çəkirlər, yüngül, sakit musiqi səsləri gəlir. Müəllim fərdi iş aparır.Tərbiyəçi : - Landşaftlarımız demək olar ki, hazırdır. Uşaqlar işi bitirirlər, müəllim çətin olanlara kömək edir.

Tərbiyəçi:

Nə gözəl yoldaşlar, nə gözəl rəsmlər var. Gəlin rəsmlərinizdən bir sərgi hazırlayaq, digər uşaqlar yanıma gələndə sizin gözəl rəsmlərinizi görəcəklər!

IŞLƏRİN TƏHLİLİ :

Pedaqoq: - Sizcə ən parlaq şəkli kim aldı? Ən sıx meşəyə kim sahibdir? Ən hündür ağaclar kimlərdir? Hansı biri sonraistifadə etdiyiniz qeyri-ənənəvi rəsm metodu ?

DƏRSİN NƏTİCƏSİ. Tərbiyəçi:

Hamınız belə böyük yoldaşlarsınız, hamınız cəhd etdiniz, bunun üçün sizin üçün hədiyyələr hazırlamışampayız alma , özünüzə kömək edin!( Payız alma paylayır )

Boyalarla boyama.

Məktəbə hazırlıq qrupunda zehni geriliyi olan uşaqlar üçün bir kompensasiya qrupundakı dərs

Mövzu: külək və yağışda payız ağacı.

Məqsəd: boyalar istifadə edərək süjet şəkilləri yaratmaq qabiliyyətini inkişaf etdirməyə davam edin.

Tapşırıqlar:

1. Küləkli və yağışlı havada bir ağac təmsil etməyi öyrənin.

2. Fırçanın ucu ilə incə xətlər çəkmək bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam edin.

3. Rəsmə öz əlavələrinizi (buludlar, quşlar, otlar və s.) Əlavə etmək bacarığını inkişaf etdirin.

4. Eşitmə və vizual diqqət, yaddaş, nitq, vizual-məcazi təfəkkürü inkişaf etdirmək.

5. Ətrafdakı təbiətə maraq və müşahidəni inkişaf etdirin, içindəki dəyişiklikləri hiss edin.

6. Təbiətə, müstəqilliyə, fəaliyyətə sevgini inkişaf etdirmək.

Təhsil sahələrinin inteqrasiyası:idrak inkişafı, nitq inkişafı, fiziki inkişaf, bədii və estetik inkişaf, sosial və kommunikativ inkişaf.

Lüğət işi: gec payız, buludlu, küləkli, yağışlı.

İlkin iş: "Payız" leksik mövzusunu hazırlamaq, gəzmək üçün payız ağacına baxmaq. Səhər: "Payız" mövzusunda illüstrasiyalara və fotoşəkillərə baxmaq.

Materiallar: boyalar, fırça stendləri, fırçalar, tökülməyən qutular, salfetlər, payız gec təsvirləri (nümunələr), işlərin icra sxemləri.

Dərsin gedişi.

1. Giriş

Müəllim uşaqları xalçanın üstünə toplayır və şeiri dinləməyə dəvət edir.

Yarpaqlar düşür,

Bağımızda yarpaq düşür.

Sarı, qırmızı yarpaqlar uçur ...

Quşlar cənubdan uçdu: qazlar, çəngəllər, kranlar.

Bu son sürüdür

Məsafədə qanadları çırpın.

2. Əsas hissə

Uşaqlar, mənə deyin ilin hansı vaxtıdır? (düşmək)

Və nə payız? (gec)

Gec payızdakı hava necədir? (küləkli, buludlu, yağışlı)

Deyin, Kiril, …… .. (lüğət sözlərinin təkrar tələffüz edilməsi, sözlərin tələffüzünü ayrı-ayrılıqda və xor şəklində düzəldin).

Gec payız rəsmlərinə nəzər salaq və tapmacanı tapaq.

Onun harada yaşadığı məlum deyil

Gələcək - ağacların zülmü,

Biz onu görməyəcəyik,

Bu kimdir - təxmin edə bilərik? (külək).

Düzdü, külək.

Nümunələrin müayinəsi.

Mənə deyin, çöldə küləkli olsa, hava necədir? (- küləkli, sözün təkrarlanması).

Ağaclarla nə baş verir? (yellənmək, yerə əyilmək).

Məqsəd qəbulu. Sxemlərin nəzərdən keçirilməsi və onların müzakirəsi.

Bu gün külək və yağışda bir payız ağacı çəkəcəyik.

Bu sxemlər rəsmdə sizə kömək edəcəkdir. Görək haradan başlayaq, əvvəlcə nəyi ...

İndi biraz oynayaq, təsəvvür edək ki, biz ağacdayıq.

Çıxışın hərəkəti ilə əlaqələndirilməsi.

Əllər qaldırılıb silkələndi;

Bunlar meşədəki ağaclardır;

Əllər əyilib silkələndi

Külək yarpaqları döyür

Yumşaq dalğalanırıq - bunlar uçan quşlar,

Oturduqları zaman - silahlar - arxa əyildi.

İşə başlamazdan əvvəl barmaqlarımızı uzatacağıq, onlarla oynayacağıq: barmaq gimnastikası

1,2,3,4.5, yarpaqları yığacağıq. Ağcaqayın yarpaqları, rola yarpaqları, ağcaqayın yarpaqları, viburnum yarpaqları, toplanacağımız palıd yarpaqları, - payız buketini anaya aparacağıq

(İşə getməyi təklif edirəm. Uşaqların işi zamanı dolayı rəhbərlik metodlarından istifadə edirəm, fiziki köməyi, təlimatları istifadə edirəm, sxemlərə diqqət yetirirəm. Uğurlu vəziyyət yaradıram, uşaqları fəaliyyətə həvəsləndirirəm).

Rəsminizi detallarla əlavə etməyi təklif edirəm: buludlar, yağış, quşlar uçur, son yarpaqlar ətrafa uçur və s.).

3. Son hissə. Nəticə.

İşini başa vuranlara başqalarını narahat etmədən iş yerlərini sakitcə təmizləmələri tövsiyə olunur.

İşimi bitirən kimi uşaqları toplayıb suallar verirəm:

Söylə, bu gün (indi) nəyi çəkdik?

Hansı ağacları aldıq?

Hamınızın böyük yoldaşlar, gözəl rəsmlər, gəlin sərgimizə aparaq və valideynlərə göstərək.

Məqsədlər: vizual fəaliyyət vasitələri ilə təbiətin gözəlliyini görməyi öyrət.

Proqram məzmunu: uşaqları qeyri-ənənəvi rəsm texnikası - ağac yarpaqlarının izləri ilə tanış etmək, uşaqların işləyərkən boyalardan diqqətlə istifadə etmək, yaradıcılığı inkişaf etdirmək və rəsm prosesinə marağını artırmaq bacarıqlarını gücləndirmək.

Material: rəsm, fırça, gouache, pambıq köpüklər, su qabları, nəm salfetlər, ağac yarpaqları üçün kağız vərəqələri.

Təhsil sahələrinin inteqrasiyası: "Bədii yaradılış", "ünsiyyət", "musiqi", "bilik".

Dərsin gedişi:

Tərbiyəçi: uşaqlar, ilin hansı vaxtıdır?

Uşaqlar: payız.

Tərbiyəçi: Bəli. İlin ən gözəl fəsillərindən biridir. Bir çox şair, yazıçı və sənətkar əsərlərində payızı təsvir edirdi.

Uşaqlar II Levitanın "Qızıl payız" rəsminin reproduksiyasına baxırlar.

Şəkildə nə göstərilir?

Sənətkar hansı hissləri ifadə etmək istədi?

Niyə rəsm "Qızıl payız" adlanır?

Rəssam payızın "qızılını" göstərmək üçün hansı rənglərdən istifadə etdi?

İki həftə, bir ay ərzində belə gözəl mənzərə ilə nə baş verə bilər?

Tərbiyəçi: payız haqqında şerlər oxuyur (Ə. Puşkinin "Payız", "Meşə, rənglənmiş bir qüllə kimi"). İ. Bunin.

Müəllim sual verir: şairlər "payız" mövsümünü necə təsvir etdilər? Uşaq cavabları.

Tərbiyəçi: yaxşıdır, indi bir az dincələcəyik (fiziki dəqiqələr "Yarpaqlar" keçirilir):

Biz payız yarpaqlarıyıq, budaqlara otururuq (uşaqlar çimdik)

Külək əsdi - uçdu (əllərini yuxarı qaldır, silkələyin)

Uçduq, uçduq (asanlıqla bir dairədə qaçırıq)

Və səssizcə yerə oturdular (uşaqlar çömçə)

Külək güclü keçdi (əlləri qaldırır, silkələyir)

Və bütün yarpaqları qaldırdı (asanlıqla bir dairədə qaçmaq)

Dəyirman, uçdu (uşaqlar fırlanır)

Və səssizcə yerə oturdular (uşaqlar çömçə).

Tərbiyəçi: yaxşı, sən sənətkar olsaydın, hansı payız mənzərəsini təsvir etmək istərdin? hansı boyalardan istifadə edərdin? Müəllim uşaqları ağacların yarpaqlarından istifadə edərək payız çəkməyə dəvət edir (uşaqlar gəzintiyə yığdılar). Gəlin gouache ilə bir yarpaq boyayaq və bir vərəqə iz buraxaq, bir ağac gövdəsini fırça ilə çəkək və çoxlu uçan payız yarpaqlarını pambıq çubuqları ilə çəkək. Mənzərəmizə başqa nə cəlb edə bilərsən?

Uşaqlar: göy, günəş, çay.

Praktik hissə.

Müstəqil iş.

Reflection:

Tərbiyəçi: uşaqlar, bu gün nə etdik?

Uşaqlar: payız mənzərəsini rənglədilər.

Tərbiyəçi: payız ağaclarını hansı şəkildə çəkdik?

Uşaqlar: ağac yarpaq izləri.

Tərbiyəçi: yaxşı, payızın nə gözəl şəkilləri var, uşaqlar. Qoy bu payız mənzərələri sizi sevindirsin və sevindirsin.

Sonda uşaqlar PI Çaykovskinin “Oktyabr.” Əsərindən bir parça dinləyirlər. Payız mahnısı ”.

"Göy payızda nəfəs alırdı ..."

Məqsədlər: Uşaqların payızın xüsusiyyətləri haqqında fikirlərini genişləndirin; onları təbiətdə tapmağı öyrənin; payızda bitki həyatında baş verən dəyişikliklər barədə fikirlərin aydınlaşdırılması; bəzi ağacları ayırmağı öyrənməyə davam edin; bilişsel maraq, təbiətə hörmət və münasibət, payız mənzərəsinin gözəlliyini qavramağa həssaslıq inkişaf etdirmək. Xəyal, diqqət və yaddaş, həmyaşıdlarına dostluq, birlikdə oynamaq istəyi aşılamaq;Uşaqlara payız təəssüratlarını rəsm şəklində çatdırmağı öyrətmək; müstəqil və yaradıcı şəkildə gözəl təbiət hadisələri haqqında fikirlərini müxtəlif təsviri vasitələrlə əks etdirir. Rəng hissi, bir vərəqi müvəffəq bir şəkildə yerləşdirmək bacarığını inkişaf etdirin. Gouache ilə rəsm çəkməklə məşğul olun (fırçanı yaxşı yuyun, qurudun, lazım olduqda fırça üzərində boya çəkin). Təbiətə estetik münasibət bəsləmək. Bədii yaradıcılığa maraq oyatmaq. Rəsm yolu ilə ətraf aləmin cisimlərini, hadisələrini köçürməyi öyrətməyə davam edin.

Sahələrin inteqrasiyası: Ünsiyyət, Həssas İnkişaf, Sağlamlıq, Sosiallaşma, Bədii Yaradıcılıq.

İlkin iş:

  • Payız haqqında söhbətlər;
  • Sənət əsərlərini oxumaq: "Listopadniçek" I. Sokolov-Mikitov, "Payızda meşə" A. Tvardovski, A. Puşkin, A. Plescheev, A. I. Bunin payız haqqında şeirləri;
  • Payızla əlaqədar şeir və kəlamları öyrənmək;
  • Payız haqqında mahnı oxumaq və musiqi dinləmək;
  • Payız təbiətini əks etdirən illüstrasiyalar və fotoşəkillərin ekspertizası;
  • Sinifdə təsviri sənət fəaliyyətləri və müxtəlif ağacların müstəqil sənət fəaliyyətləri üçün rəsm çəkmək;
  • Plastiklə işləmək və bazaya müraciət etmək (plastineoqrafiya);
  • Gəzərkən ağacları seyr etmək;
  • Təbii materiallardan sənətkarlıq;
  • Ağ plastilindən bir ağcaqayın gövdəsini yığmaq.

Materiallar və avadanlıqlar:

  • Qarışıq meşəni təsvir edən illüstrasiyalar.
  • Gouache, rənglənmiş kağız vərəqələri, fırçalar, su stəkanları, salfetlər.
  • Kukla teatrından kirpi kukla.
  • PI Çaykovskinin "Fəsillər" dövrü ilə bir musiqi parçasının yazılması (oktyabr).

Dərsin gedişi

Tərbiyəçi: Bu gün qeyri-adi bir fəaliyyətimiz var. İçəri girib stullarda otur. Musiqinin necə gözəl səsləndiyini eşit. Bu musiqi üçün hansı sözləri tapa bilərsiniz? (brooding, parlaq, gözəl) Bu ilin hansı vaxtını xatırladır? (düşmək)

Eşitmə (musiqi səsləri)

Tərbiyəçi : Uşaqlar, gəlin ilin hansı vaxtı olduğunu xatırlayaq? (düşmək)

Hansı payız aylarını bilirsiniz? (Sentyabr Oktyabr Noyabr)

Payız nədir? (erkən, gec, qızıl)

İndi hansı payız? (gec)

Gec payızın əlamətlərini xatırlayaq. Tam cümlələrlə cavab verin. Quşlar isti torpaqlara uçurlar. Tez-tez yağış yağır, buludlu və soyuq. İnsanlar isti paltar geyinirlər (çəkmələr, gödəkçələr, şlyapalar). Yarpaqlar ağaclardan düşür - yarpaq düşməsi başladı. Yarpaqlar nədir? (sarı, qırmızı, narıncı, qəhvəyi). Payızda meyvə bağlarında və tərəvəz bağlarında məhsul yığılır.

Tərbiyəçi: Yaxşı işlənmiş uşaqlar, hər şeyi xatırlayın. İndi gözlərimizi yumub inanılmaz bir payız meşəsindəyik (xəyallar səsləndirir)

Sürpriz anı

Tıqqıltı var: döymək-döymək!

(müəllim əlində bir kukla kirpi qoyur)

Tərbiyəçi: Salam! Bizi ziyarətə gələn uşaqlar?

Kirpi: Salam uşaqlar! Mən kirpi. Meşədə yaşayıram və qoruyuram. Mən sizi çoxdan gözlədim, meşədə darıxıram, sizinlə oynamaq istəyirəm, bu təmizliyə gedin.

Tərbiyəçi : Məmnuniyyətlə. Kirpi, təmizliyə getmək üçün darıxdırıcı olmadığını bildiyiniz üçün, uşaqlar bir çox fərqli hərəkəti bilirlər. Bəli, istilənmək lazımdır.

Bədən tərbiyəsi.

Birdən buludlar səmanı bürüdü(Uşaqlar ayaqyolunun üstündə durur, çarpaz əllərini qaldırırlar.

Yağış sürətlə damlamağa başladı.Əllərini kəmərdən tutaraq ayaq barmaqlarına atlayırlar.

Uzun müddət yağış ağlayacaq

Hər yerə səpələnəcək. Əlləri ilə kəmərdə çimdik.

Yolda palçıq və gölməçələrDizlərini yüksək qaldıraraq bir dairədə gəzirlər.).

Bacaklarınızı yuxarı qaldırın.

Kirpi: Oturun (uşaqlar xalçada otururlar). Meşədə çox sayda ağacım var. Onların nə adlandığını bilirsinizmi?

Ağaclar oyununa ad verin

Kirpi: Ağaclar bir-birinə necə bənzəyir? (bütün ağacların gövdəsi, kökü, budağı var)

Və onlar bir-birlərindən necə fərqlənir? (Bəzi ağacların yarpaqları var, yarpaqlı adlanır, digərlərində iynələr - iynəyarpaqlar var və qabıqın (ağcaqayın) rəngində də fərqlənir.

Kirpi: Uşaqlar, tapmaca tapmağı sevirsən? Burada bir az mağazam var.

Bulmacalar

1. Ağacların arasında iynələri olan kiçik bir yastıq var idi.

Sakit yatdı, sonra birdən qaçdı. (kirpi)

2. Bir budaqda bir nəfər bir konus qazandı və qalıqları yerə atdı.
Kim cəsarətlə ağacların üstünə atlanır və palıd ağaclarını uçur?
Çuxurdakı fındıqları kim gizlədir, qış üçün göbələk quruyur? (dələ)

3. Qışda nəhəng bir şam ağacının altında bir yuvada yatır.
Və bahar gələndə yuxudan oyanır. (ayı)

4. Hansı şapka, bir dəstə xəz var.
Şapka meşədə qaçır, gövdələrin yaxınlığındakı qabıqdan bezir? (dovşan)

Kirpi: Yaxşı oğlanlar! Meşədəki bütün heyvanları bilirsiniz. Səninlə oynamaqdan zövq alırdım.

Tərbiyəçi: kirpi, meşədəki payızdır, gəlin sənətçilərə payızın necə təsvir olunduğunu uşaqlara göstərək. Uşaqlar, gəlin payızla bağlı rəsmlərin reproduksiyasına baxaq

Reproduksiyaların müayinəsi.

Bu əsər "Qızıl payız" adlanır. Sənətçinin təbiətin gözəlliyini necə təsvir etdiyinə baxın. Hansı rənglərdən istifadə etdi? (Sarı, mavi və s.) Şəklin detallarının necə qurulduğuna diqqət yetirin: ön planda ağaclar və çay arxa planda gördüyümüzdən daha böyük və daha fərqli şəkildə göstərilir. Bunun günəşli bir gün olduğunu başa düşürük, çünki ağacların kölgəsi düşəcək, göy aydındır. Ancaq başqa bir şəkildə tamamilə fərqli bir payız görürük. Ağaclar demək olar ki, çılpaqdır, yağış yağır, külək əsir. Boz göy. Sənətkar bizə fərqli bir payızı gördü və göstərdi. Bu gün siz və mən də sənətkar olacağıq və eyni zamanda "şəkillər çəkəcəyik". Bəli, yazmaq deyil, çəkməkdir. Axı, "şəkillər çək" demək düzgündür.

Org. An. Musiqi səsləri.

Uşaqlar, P.I.-nin musiqisini eşidə bilərsinizmi? Çaykovskinin "Dörd mövsüm". Bu musiqi hansı əhval-ruhiyyəni çatdırır: şən, kədərli, düşüncəli və s.

Bəstəkar musiqinin köməyi ilə payız əhval-ruhiyyəsini bizə çatdırdı. Ancaq Alexander Sergeevich Pushkin ilin bu vaxtına çox sevildi və onun haqqında çoxlu şeirlər yazdı. Budur dinlə:

Payızda göy nəfəs alırdı

Daha az tez-tez günəş parlayırdı.

Gün qısalırdı.

Sirli meşə örtüyü

Kədərli bir səs-küylə çılpaq idi.

Səs-küylü karvan qazları

Cənuba doğru uzandı. Yaxınlaşırdı

Çox darıxdırıcı bir vaxt.

Artıq həyətdə noyabr idi ...

Bu şeirin mahiyyəti nədir? (uşaq cavabları)

Oxuduqdan sonra söhbət.

Bu şeir ilin hansı vaxtına aiddir? (Payız haqqında)

Payızın hansı dövründən bəhs olunur (Gec payız)

Fikirinizi dəstəkləyən sözləri tapın.

(Olduqca darıxdırıcı bir vaxt yaxınlaşdı; artıq həyətdə noyabr idi).

Hansı ay gec payızdır? (Noyabr)

Payızın başqa hansı dövrü var? (Erkən)

Hansı aylar erkən payızdadır? (Sentyabr Oktyabr)

Şair payızın hansı əlamətlərindən bəhs edir?

Sözləri necə başa düşürsən

"Meşənin sirli örtüyü kədərli bir səs-küylə barlandı ..."

(Yarpaqlar ağaclardan uçur və kədərlənir).

Karvan sözü nə deməkdir?

(Hərəkət edir simli - bir-birinin ardınca)

Karvanı kim idarə edirdi? (Qazlar)

Hara getdilər? (Güneyə uçdu)

Qış üçün cənubdan başqa hansı quşlar uçur? Niyə cənub?

Uşaqlar, yalnız bəstəkar və yazıçılar payız əsərlərini həsr etdilər, eyni zamanda məşhur sənətçilər ilin bu vaxtının gözəlliyini əks etdirən şəkillər çəkdilər. Gec payızı da çəkək.

Praktik iş.

Yerlərimizi alırıq. İşə başlamazdan əvvəl, vərəqdə tam olaraq nəyi təsvir etmək istədiyinizi, planınızı necə təşkil edəcəyinizi düşünün. Hansı boyalara ehtiyacınız var. Digər rənglər almaq üçün boyalar qarışdırmaq məcburiyyətindəsinizsə, bir palitraya sahibsiniz.

Uşaqlar çəkirlər.

Əsərlərin baxılması.

İşin sonunda rəsmlər stendə asılır, uşaqlar onları araşdırır, qiymətləndirir, təəssüratlarını bölüşürlər.


6-7 yaşlı uşaqlar üçün GCD abstraktı "Payız dağ külü. Plein hava "


Mövzu: Gouache-də "payız sıra".
Yaş qrupu: 6-7 yaşlı uşaqlar.
Uşaqların sayı: alt qrup (7-8 nəfər).
Məqsəd: Açıq havada estetik qavrayışın inkişafı.
Təhsil vəzifələri:
Uşaqları mənzərə sənəti janrı ilə tanış etməyə davam edin.
İnkişaf vəzifələri:
Kompozisiya hissi, vizual-məkan qavrayışı inkişaf etdirin.
Rəng həssaslığı, təxəyyül inkişaf etdirin.
Bədii zövqü inkişaf etdirmək (rəsmdə müxtəlif rənglərin birləşməsi ilə mənzərənin gözəlliyini çatdırmaq bacarığı), bir rəsmdə payız ağaclarının gözəlliyini fərq etmək və əks etdirmək.
Təhsil vəzifələri:
Landşaft fəaliyyətlərinə emosional cavab vermək.
Ətrafdakıların gözəlliyini görmək və hiss etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
Fəaliyyətlər: oyun, ünsiyyət, bilişsel tədqiqat.
Material: dəzgahlar, gouache, fırçalar # 2, №4, kıl fırça, su qabları, A4 rəngli kağız, ağac yarpaqları.
Metod və üsullar:
Vizual metod (ağaclara baxmaq);
praktik metod (d / oyun, yaradıcı fəaliyyət, dinamik fasilə "Ryabinka", PI Çaykovski "Payız mahnısı" nı dinləmək);
şifahi metod (söhbət, tapmacalar tapmaq).
Avadanlıq: İKT.
İlkin iş:
1. Gəzinti zamanı təbiətdəki dəyişiklikləri müşahidə etmək.
2. II Levitanın rəsmlərə baxması.
3. Şeir öyrənmək, musiqi dinləmək, payız haqqında mahnı oxumaq.
4. Təsviri sənətə giriş - mənzərələrin bir guşəsi, bir payız ağacının qeyri-ənənəvi rəsm nümunələri.
5. Payız ağacları və kollarını çəkmək.
Lüğət işi: plein air, rəssam, yazır, mənzərə.

Fəaliyyət davam edir

Mərhələ 1
Təşkilati
Uşaqlar bayıra çıxırlar. Müəllim müsbət emosional münasibət qurur:
Sadəcə və ağıllı biri tərəfindən icad edilmişdir
Görüşərkən salam deyin: "Sabahınız xeyir!"

Sabahınız xeyir! - günəş və quşlar.
- Sabahınız xeyir! - gülümsəyən üzlər.
Və hamı mehriban olur, güvənir ...
Sabahınız xeyir, axşam axşama qədər davam etsin.
- Sənə təbəssümlə: "Sabahınız xeyir!" Deyəndə nə hiss edirsiniz?
(bir təbəssüm görünür, yaxşı əhval-ruhiyyə olur)
- Sizi daha nə sevindirə bilər?
(gözəl hava, yeni oyuncaq, əyləncəli musiqi, dadlı bir şey).
Günəş bizi alqışlayır. Gəlin səninlə verandaya gedək.
Uşaqlar payız yarpaqları ilə örtülmüş verandaya çıxırlar.
Tapmaca
- Uşaqlar, tapmaca qulaq asın.
Qızıl sikkələr budaqdan düşür. Bu nədir? (Xəzəl.
D / oyun "Yarpaq hansı ağacdan?"
Müəllim yarpaqların rənginə diqqət yetirir:
- Niyə ağaclar bu qədər dəyişdi? (payız gəldi).
-Yaxşı oğlanlar. Hər şeyi düzgün dedin. Payızın öz xarakteri var. Hər gün əhval-ruhiyyəsi dəyişir: narahat olur, kövrəlir, qaşlayır, ağlayır, istəksizcə isti yayla vidalaşır. Ancaq eyni zamanda, payız ilin çox gözəl vaxtıdır. Və bəzən həqiqətən bu gözəlliyi ələ keçirmək istəyirik. Bunu necə edə bilərsən? Və bu rəsmlər və rəsmlərin köməyi ilə edilə bilər. Təbiət haqqında şəkillər çəkən sənətçilərə mənzərə rəssamları, rəsmlərinə isə mənzərə deyilir. Rəssamlar müşahidəçi insanlardır. Rəsmlərində təbiətin bütün şıltaqlıqlarını əks etdirir.
Nəfəs məşqləri:
- Uşaqlar, iy verə bilərsinizmi? Təzə havaya diqqət yetirin. Gəlin oturaq, mümkün qədər havada nəfəs alaq və nəhəng ağaclar kimi hiss edək (yavaş-yavaş ayaqlarımıza qalxın, havanı 2-3 saniyə saxlayın). İndi də yavaş-yavaş nəfəs alacağıq - kiçik kollara çevrilmişik (otur). (2-3 dəfə təkrarlayın).
Mərhələ 2
Mövzu üzərində işləmək

Saytdakı ağaclara (dağ külü) yaxınlaşmaq üçün bir dəvətnamə.
- Gənc qız kimi, payız paltarında da dağ külü var; çiyinlərinə çox rəngli bir eşarp atdı və parlaq qırmızı giləmeyvə muncuqlarını taxdı.
Sıraya bir nəzər salaq.
Magistral və budaqlar hansı rəngdədir? (yaşıl, sarı)
Giləmeyvə hansı rəngdədir? (qırmızı)
Giləmeyvə necə yerləşib? (bir-birinə yaxın, klasterlərdə)
- Bu gün uşaqlar, biz sənətkar olacağıq və payız dağ külü çəkəcəyik. Hər bir sənətkar, bir şəkil boya ilə boyamadan əvvəl, necə görünəcəyini, harada və nəyin yerləşəcəyini dəqiq təsəvvür etməlidir, yəni. şəklin tərkibi üzərində düşünün. Bizdə bir sıra var? (iki və ya üç).
Düzdür. Yaxınlıqdakı ağac daha böyükdür, arxa planda isə bir qədər uzaq olanlar daha kiçikdir.
Suallar: Hansı boyalardan istifadə edəcəyik?
Fiziki dəqiqələr:
"Təpədə bir dağ külü var (uzan, əl qaldır)
Arxanı düz, düz saxlayır.
Dünyada yaşamaq (burunun sağa-sola dönməsi) asan deyil,
Külək fırlanır, külək fırlanır.
Ancaq dağ külü yalnız əyilir (yan əyilir).
Sərbəst külək əli ilə əsir (əlləri yelləyir, küləyi təsvir edir)
Gənc bir dağ külündə.
Mərhələ 3
Yaradıcılıq fəaliyyəti
İzahat: Bir ağac təsvir edərkən əvvəlcə ağacın ümumi siluetini görmək, quruluşunu öyrənmək lazımdır. Hər hansı bir ağac, ümumiyyətlə hər hansı bir bitki kimi, digərindən fərqli olaraq öz formasına malikdir.
- Quru bir fırça ilə rəsm qaydalarını xatırlayaq.
- Quru fırça texnikasından istifadə edərək rəngləyərkən nə etməməlisiniz?
- Fırçanı əyri və ya şaquli şəkildə necə saxlayırıq?
- Quru bir fırça ilə boyanmağı bizə kim göstərəcək?
Barmaq gimnastikası:
- Dəzgahlarda oturaq, əllərimizi istiləşdirək. Avuçlarınıza isti havanı vurun. (nəfəs alma məşqləri: uşaqlar hədəflənmiş isti hava axını ilə əsirlər.
- İndi hər barmağını ovuşduracağıq, indi rəsm çəkməyə başlayacağıq.
Müəllim uşaqları vizual fəaliyyətlərlə məşğul edir,
Kömək göstərir, müstəqil fəaliyyətlərdə uşaqları əhatə edir; yaradıcı fəaliyyət üçün vaxt verir; tapşırıq zamanı uşaqları müşahidə edir.
Nəticə:
- Maraqlıdı? Sizin üçün çətin idi? Nə çətinliklər var idi? Uşaqlar, rəsminizə necə ad verərdiniz? Yaxşı, uşaqlar, gözəl mənzərələriniz var. Rəsminizə girib orada gəzmək istərdinizmi? Minnətdaram Uşaqlar. Mən də sizinlə maraqlandım. Əsərlərinizdən bir sərgi hazırlamağımızı istəyirsiniz?
İndi kim lazımdırsa, işini (yaradıcı) bitirir, maraqlanır, adamların işini görə bilərsiniz.
Planlaşdırılan nəticə:
Fikirlərinizi ifadə etmək bacarığı.
Maraq göstərin.
Müəyyən biliklərin əldə edilməsi.
Vizual fəaliyyət prosesində yaradıcı fəaliyyət göstərin.
İş üçün lazımi rəng sxemini seçmək imkanı.
Öz nəticənizi qiymətləndirmək bacarığı. fəaliyyətlər.
Hissləri ifadə etmək bacarığı.
Nəticə çıxarmaq bacarığı.
Praktik hissə
Uşaq əsərləri.


Hava bizi aşağı saldı, bütün gün yağış yağdı, buna görə verandada hərəkət etməli olduq.


Rəsmlər sərgisi.

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr