İkinci bal qrupunda rəsm dərsi referatı “Balonlar. İkinci kiçik qrupun uşaqları ilə şəkil "Payız mənzərəsi

ev / Aldatma arvadı

"Günəş parlayır"

Müəllim tərəfindən hazırlanmışdır:

Starkova I.A.

Moskva 2013

Məqsəd:

Rəsm xəttlərində motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək, əlin hərəkəti ilə kağız üzərində yaranan qələm izi arasında şərti bir əlaqə yaratmaq.

Əsas məqsədlər:

Uşaqlara rəsmdə parlaq bir günəşin görüntüsünü çatdırmağı öyrət, rəsmini vərəqin ortasına qoyun, yuxarıdan aşağıya və ya soldan sağa qatı xətlər ilə yuvarlaq bir forma boya fırçanın bütün yuvası ilə vurun, yuvarlaq bir forma düz xətlərlə birləşdirin. Kavanozun kənarındakı artıq boyanı sıxmaq qabiliyyətində məşq edin. Müstəqillik və yaradıcılıq.

Material: rəngli boz-mavi rəngli mənzərə vərəqələri; boyalar və fırçalar; su qabları.

Dərsin gedişi:

Dərs zamanı müəllim deyir: "Uşaqlar, indi sizə bir tapmaca danışacağam, amma diqqətlə qulaq asıb mənə deyirsən?" - Xeyirxah, mehriban, bütün insanlara baxır, ancaq özlərinə baxmağa imkan vermir? Uşaqlar səssizcə cavab verir: "Günəşli."

Uşaqlar, gəlin hamımız pəncərəyə gedək görək günəş çıxırmı?

Uşaqlar pəncərəyə yaxınlaşıb seyr edirlər.

Xeyr, görünmür, müəllim deyir.

Və ona zəng edək!

Müəllim uşaq bağçasına deyir:

"Günəş bir kovadır,

Pəncərədən baxın

Günəşli, geyin

Qırmızı, özünü göstər! "

Günəş bulud üzündən ayrılmaq istəmir.

Uşaqlar, gəlin hamımız birlikdə günəşi çağıraq!

Uşaqlar müəllimlə birlikdə yenidən uşaq bağçasını oxuyurlar.

Müəllim rəsm dərslərinin ikinci hissəsinə keçir:

Günəş bizə özünü göstərmək istəmir.

Uşaqlar, gəl öz günəşimizi səninlə çəkək, günəşimiz olacaq.

Uşaqlar razıdırlar. Uşaqlar, hamınız masaya gəlin, sizə günəşi necə düzgün çəkməyimi sizə göstərəcəyəm. Müəllim bir fırça ilə bir dairə çəkmək və möhkəm xətlər ilə boyama texnikasını göstərir. Günəşi havada çəkməyə çalışaq. Doğru sapı yuxarı qaldırın və bir dairə çəkməyə çalışın. Uşaqlar havada bir dairə çəkirlər.

Yaxşı, yaxşı oldu. İndi də günəşi sizinlə boyamalıyıq. Uşaqlar, müəllimin düzgün göstərdiyi kimi baxırlar. “Uşaqlar, sizcə günəşi çəkməyi hələ unutmuşdunuz? - sağ, şüalar. Günəşimizin şüalarını necə çəkəcəyimi görün. Belə bir günəş çəkmək istəyirsən? - Bəli, edirik, uşaqlar cavab verirlər. Uşaqlar oturub rəngləməyə başlayırlar. Baxımçı çətinlik çəkən uşaqlara kömək edir. Dərsin sonunda uşaqlar rəsmlərə baxırlar.

Resurs id № 4896

Baxış:

Moskva Təhsil İdarəsi

Şimal-Qərb Rayon Təhsil Şöbəsi

Dövlət büdcəli təhsil müəssisəsi

moskva şəhəri 2447 nömrəli birləşmiş tipli uşaq bağçası

İkinci kiçik qrupda rəsm dərsi referatı

"Yolochka"

Müəllim tərəfindən hazırlanmışdır:

Starkova I.A.

Moskva 2013

Məqsəd:

Bir ağac, düz gövdə, budaqlar çəkməyə davam edin. Uşaqlara rəsmdə Milad ağacının təsvirini çatdırmağı öyrətmək; xətlərdən ibarət obyektləri çəkin (şaquli, üfüqi və ya oblique). Boyalar və bir fırça istifadə etməyi öyrənməyə davam edin.

Material: boyalar və fırçalar; su kavanozları; albom vərəqləri; dəzgah

Dərsin gedişi.

Uşaqlar, indi sizə bir tapmaca verəcəyəm və bunu təxmin etməlisiniz. Diqqətlə qulaq asın.
"Qış və yayda bir rəngdə." Sizcə bu nədir? Milad ağacı. Düzdü, yaxşıdır! Təsadüfən səndən bu tapmacanı soruşdum, bu gün bir Milad ağacı çəkəcəyik. Zəhmət olmasa deyin, rəng nədir? Bəli, yaşıl bir Milad ağacımız var. Həm qış, həm də yay bir rəngdə.

Ağacın gövdəsi var. Budur o. Və filiallar. Baxın, ağacın budaqları nədir? Qısa və ya uzun? Dibində, budaqlar uzun, taclarında isə qısadır. Məndən sonra uzun, qısa olanları təkrar edirik. Yaxşıdı! Müəllim bir Milad ağacının necə çəkiləcəyini göstərir. Hər şeyi diqqətlə izləyirik. Milad ağacımız yaşıldırmı? Yaşıl boya götürürəm və bir xətt çəkirəm. Bu magistraldır. Bir gövdəmiz var, filiallar çəkməliyik. Budaqlar böyüyür. Filiallar çəkməyə başlayıram. Budaqların dibində uzun olduğunu unutmuram. Solda, indi də sağda bir budaq çəkirəm. Yenidən solda və yenidən sağda. Milad ağacının başında daha qısa budaqlar çəkirəm. Burada. Milad ağacı almısınız? Bəli. İndi uşaqlar xəndəklərini qaldırdılar. Hamımız birlikdə havada bir xətt çəkirik. Burada. Filiallar magistraldan getdi. Biz altdan başlayırıq. Budaqlar sağda, solda, yenidən sağda, solda uzun ... Tacı yaxınlaşsın, budaqlar daha qısa olur. Bunun kimi. Yaxşıdı! Artıq vərəqləri göstərdiyim kimi qoyun. Hər şeyi düzəldin? Əlimizdə bir fırça alırıq. Fırçanı sağ əlin üç barmağı ilə tuturuq. Yaxşıdı! İndi fırçanı bir kavanoza suya batırın, fırçanı bankanın kənarına sıxmağı unutmayın. Yaşıl boya bir fırça ilə çəkirik. Və çəkməyə başlayırıq. Uşaqlar, gəlin Milad ağaclarımızı gözəlləşdirməyə çalışaq. Hamınızda nə gözəl Milad ağacları var! Hamınız nə yaxşı dostlarsınız! Rəsmdən zövq almısınız? Bu gün sizinlə nə çəkdik? Herringbone. İndi rəsmləri pəncərənin üzərinə qoyacağıq, qurudun. Sonra sərgi təşkil edəcəyik. Valideynlər də sizin işinizi heyran edə bilər.

İrina Pynkina

2-ci kiçik qrupda "Payız ağacı" mövzusunda rəsm dərsi referatı

məqsədi: qeyri-ənənəvi rəsm üsulu ilə tanışlıq (barmaq izləri və ovuclarla rəsm).

Tapşırıqlar:

İnkişaf edir: uşaqların yaddaşını və diqqətini inkişaf etdirmək, uşaqların böyüklər və yaşıdları ilə şifahi ünsiyyətini inkişaf etdirmək, bədii qavrayış inkişaf etdirmək, əl motoru bacarıqlarını inkişaf etdirmək, rəng və kompozisiya hissi inkişaf etdirmək, rənglər (sarı, qırmızı, narıncı və yaşıl, bildiklərini emosional olaraq yaşamaq bacarığı).

Təhsil: təbiət hadisələrinə və ətrafdakı əşyalara diqqəti və marağı artırmaq, uşaqları musiqiyə həssaslıqla yanaşmaq, dəqiqliyi tərbiyə etmək.

Təhsil:uşaqları sarı, qırmızı, yaşıl və qəhvəyi rənglərlə tanış etmək; yaddaşını qatar, təbii dünyanın vahid mənzərəsini formalaşdır, uşaqların payızın əlamətləri haqqında biliklərini möhkəmləndir, sualını eşitməyi və anlamağı öyrət və buna cavab ver.

İlkin iş: payız, yağış, payız ağacları və düşən yarpaqları təsvir edən şəkillərə baxmaq, gəzinti zamanı ağacları və yarpaq rənglərini müşahidə etmək.

İcra vasitələri:

1. Tariflər: bir payız ağacı, boşqablardakı gouache, yaş salfetlər təsvir edilmişdir.

2. Dəzgah, çətir, proyektor, payız yarpaqları, animasiya: yarpaq payızı.

Dərsin gedişi. Bu gün Tuchka bizə qonaq gəldi, payız haqqında bilmək istəyir. Tuchkaya kömək edək? Bəli.

S: Uşaqlar, indi sizə bir tapmaca verəcəyəm və bunu təxmin edə bilərsiniz.

Səhər həyətə çıxırıq -

Yarpaqlar yağır

Güclü ayaqyalın

Və uçurlar, uçurlar.

S: Bəli, uşaqlar, düzdür, payızla əlaqədardır. İndi deyin, payızda hansı dəyişikliklər baş verir?

D: yarpaqlar düşür, otlar sarı olur, yağış yağır.

S: Bəli, uşaqlar, bu doğrudur, payızda tez-tez yağış yağır, yarpaqlar düşür, otlar sarı olur, yollarda gölməçələr toplanır. Rustle alt-üst buraxır. İlin belə gözəl vaxtı. Payızda hansı günlər var?

D: Soyuq.

S: Düzdür, uşaqlar, payızda günəş gündüz çıxsa da, səhər və axşam soyuqdur. Buna görə də insanlar daha isti geyinirlər. Bəs payızda nə geyinirsiniz?

D: Gödəkçələr, şalvarlar, eşarplar.

S: Bəli, uşaqlar, bu doğrudur, isti geyinməsək, soyuq tuta bilərik. İnsanlar əllərində yağışda nə tuturlar?

D: çətir

"Payız" şeiri

Ağacların yarpaqları sarıya çevrilirsə

Quşlar uzaq bir ölkəyə uçdularsa,

Göy qaranlıqdır, yağış yağsa,

İlin bu saatı payız adlanır.

S: gəlin pəncərədən baxaq və ilin hansı vaxtı olduğunu deyək.

Payızda dəyişən bir şey var (uşaqların cavabları). Ağaclara nə olacaq (uşaqların cavabları)

Masaya yaxınlaşırıq, baxın masalarımızda nə var. Bu nədir? əlbəttə bunlar yarpaqlardır, amma yarpaqlarımız hansı rəngdədir?

Yaşıl, sarı, qırmızı.

S: Düzdü, uşaqlar, gəl onlarla oynayaq.

Çovğun əsirdi

Zərbələr, zərbələr

Sarı yarpaqlar

Ağacdan göz yaşı axıdır

Yarpaqları uçur

Yol boyu dövran

Yarpaqlar düşür

Ayağımızın altında.

Uşaqlar rəngarəng yarpaqları götürür, havaya atır və bükürlər.

S: Yarpaqlar necə gözəl düşür! Onların sayı çoxdur! Gözəl bir xalça ilə yerdə uzanırlar.

Açıq oyun oynayaq "Yarpaqları toplamaq"

Yarpaqlar yerə qoyulur. Uşaqlar bir anda bir yarpaq götürməli, onu müəllimin yanına gətirməli və hansı çömçə qoyacağını təyin etməlidirlər (yarpaqların rənginə görə buketlər).

Uşaqlar, yarpaqlar harada böyüyür?

D: Ağaclarda

S: ağaclarda doğrudur. Xurma ilə bir ağac çəkək.

Başlamaq üçün barmaq gimnastikasının köməyi ilə ovuclarımızı yoğururuq, birlikdə edək.

Uşaqlarda sehrli xurma var?

Onlarla çəkə bilərsiniz

Onlarla oynaya bilərsiniz

Qucaqlamaq, alqışlamaq

Birlikdə çəkək

Və bir-birinizə kömək edin

Barmaq oyunu "Payız"

Külək meşədən keçdi, (Hamar, xurma dalğaları kimi hərəkətlər)

Külək yarpaqları saydı:

Budur palıd, (İki əlinizə bir barmağınızı bükün)

Budur ağcaqayın ağacı

Budur dağ külü oyma,

Budur qızıl ağcaqayın ağacı,

Budur aspenin son yarpağı (Sakitcə ovuclarını masaya qoyun)

Külək yola atıldı.

S: Yaxşı, əlbətdə ki, bir-birimizlə çəkəcəyik və bir-birimizə kömək edəcəyik.

Kreslolarda oturub işimizə düşək.

Uşaqlar avuçlarınızı bir kağıza necə qoya biləcəyinizi göstərir (uşaqlar göstərir)

Bir əlinizi bir plaka qəhvəyi rəngli bir rəngə sürün, əlinizi vərəqə qoyun. Bu ağacı aldıq. (Qələmləri nəm bir parça ilə silin)

Ağaclarda başqa nə çatışmır? (yarpaqlar və indi yarpaqları barmaqlarımızla çap edəcəyik, barmağımızı yaşıl boya ilə isladırıq və ağacın üstünə yazmağa başlayırıq. Sonra qırmızı rəngdə isladırıq, çünki yarpaqlar ağacın üzərində müxtəlif rəngdədir, sonra sarı və narıncı rəngdə isladırıq və ağacımıza çap edirik. daha çox yarpaq ağacdan yerə düşür, buna görə də bəzi izlər ağacın altına çəkilə bilər! Yaxşıdır, biraz dincələk.

Fizminutka

Bir ağac gövdəsi (avuçlarınızı arxa tərəfi ilə bir-birinə basdırın)

Magistralda bir çox filial var (barmaqlar yayılır)

Budaqdakı yarpaqlar yaşıldır. (əllərinizi və barmaqlarınızı gəzdirin)

Uşaqlar, bir az dincələk, məşqləri edək.

Rahatlaşdırıcı məşq. Ağaclar sürüşür. Yarpaqlar uçur. (musiqini sakitləşdirmək üçün)

S: Nə gözəl payız ağacları çıxdın, bu gözlər üçün bir bayramdır! Çox parlaq, sehr kimi!

Dostlar nəyi sevirsən? (uşaqların cavabları) Bu gün sizinlə nə etdik (Rəsm) Nə çəkdik (Yarpaqlar və bir ağac) Və necə bir ağac çəkdik, köməyi ilə (Ladoshek) Və yarpaqları necə çəkdik? (Barmaqlar) Rəsm etməyi xoşlayırdın?

S: Avuçlarımızla oynadıq,

Əllərimizlə çəkdik

Gəlin gülümsəyək və sonra

Birlikdə şənliklə ayrılaq.

Svetlana Tomilina
Perspektiv rəsm planı (sentyabr, oktyabr) ilk kiçik qrup

SENTYABR 1 həftə

Proqram materialının mənimsənilməsinin keyfiyyətinə nəzarət

Uyğunlaşma dövründə fərdi dərslər keçirilir, uşaqlar ilə söhbətlər, oyuncaqlar nümayiş etdirilir, əyləncəli olur, ayrı-ayrı uşaqlar ilə əyləncəli tədbirlərin təşkili və alt qruplar uşaqların istəklərinə görə.

"Gülməli şəkillər"

İlə Leonova N.N. 33 1. Y. Vasnetsovun təsvirləri nümunəsində kitab qrafikası ilə tanış olmaq;

2. Uşaq kitablarında şəkillərə maraq oyatmaq; 3. Estetik qavrayış inkişaf etdirin. Qələm qutuları (ətrafında oynamaq) ; oyuncaq telefonu; hər uşaq üçün oyuncaqlar (ətrafında oynamaq); rəng qələmləri; albom kağızı hər uşaq üçün.

Söhbət; barmaq oyunu. 1. Rus xalq körpələr evi qafiyəsini oxumaq "Magpie ağ tərəfli"; Y. Vasnetsovun kitabından ona illüstrasiyalara baxmaq.

2. Barmaq oyunları “Biz bu gün boyalı» .

"Sehrli fırça"

Leonova N.N., səh. 36 1. Uşaqların marağını əyləndirmək boyalarla boyama; 2. fırçanı düzgün tutmağı öyrətmək, onu boyaya batırmaq, bankanın kənarında artıq boya çıxartmaq, fırçanı su ilə qurutmaq; 3. Qrafik materialların qorunması zəruriliyi barədə fikir verin. Gözəl xəndək (ətrafında oynamaq);

Hər uşaq üçünfırçalar, boyalar (bir rəng, kağız-mənzərənin 1/2-si. 1. sürpriz anı.

2. Söhbət.

Ay Mövzusu, ədəbiyyat Proqram məzmunu Material və avadanlıqlar Metod və texnikalar Uşaqlarla birgə fəaliyyət Valideynlərlə birgə fəaliyyət

1 oktyabr

"Düşmək"

İlə Leonova N.N. 40 Mövsüm haqqında bir fikir verin - payız, onun əlamətləri; payızın görüntüsünə emosional münasibət yaratmaq; ritmik, vuruşlarla öyrənin çəkmək yapışma texnikasını istifadə edərək yarpaqlar; bir fırça ilə təcrübə aparmaq üçün şərait yaratmaq; Birgə yaradılması metodundan istifadəni təşviq etmək; kollektiv olaraq təbiət görüntüsü yaratmaq bacarığını inkişaf etdirin. Rəsmlər: "Qızıl payız" I. Levitan, "Qızıl payız" L. Brodskaya; dəzgah; mavi Whatman ölçüsü boş; fırçalar; boyalar: sarı, qırmızı, narıncı; şeir Z. Fedorovskaya. Söhbət; mövzusunda illüstrasiyalara baxmaq "Düşmək" , Bədən tərbiyəsi. dəqiqə. Z. Fedorovskayanın bir şeirini oxumaq "Boyanın kənarında payız ..."

Rəsmlər sərgisi.

"Gözəl yarpaqlar"

Leonova N. N. s. 41 Çap şəklində bir şəkil yaratmaqda uşaqların marağını artırın (çap); bir bədii material kimi boyalar haqqında fikirləri genişləndirmək; yarpaqlarda boya necə tətbiq olunacağını öyrənmək (petiole ilə tutub vanna içərisinə sürtmək, boyalı tərəfi ilə arxa plana çəkmək; rəng və forma hissi inkişaf etdirmək; parlaq, gözəl təbiət hadisələrinə maraq oyatmaq. Sadə formalı, kiçik ölçülü, güclü və kifayət qədər uzun petiole olan gözəl payız yarpaqları uşaqların sayı; böyük formatdakı mavi kağız vərəqi; doymuş sarı, qırmızı, narıncı rəngli 2-3 küveyt, yaş salfetlər; iş zamanı masanın örtülməsi üçün yağ örtüyü; A.K. Tolstoyun bir şeiri "Düşmək" Bir şeir oxumaq "Düşmək" A. K. Tolstoy; Söhbət; Valideynlərə övladlarının hansı rəsmlər çəkdiyini göstərin; uyğun bir ev mühitini necə yaratmaq barədə məsləhətlər verin.

"Breeze"

Leonova N. N. s. 43

Təsvir yollarını göstərin "Rəqs" külək; öyrənməyə davam edin çəkmək fırça - pulsuz xaotik xətlər çəkmək; texnikaya fikir verin rəsm"Yaş"; bədii ifadə vasitəsi kimi xətt ilə təcrübə aparmaq üçün şərait yaratmaq; uşaqları mavi ilə tanış etmək; bir göz inkişaf etdirmək, bir kağız vərəqini gəzmək bacarığı, nə zaman sərhədlərindən kənara çıxmamaq rəsm; məhsuldar fəaliyyətə marağı artırmaq. Eyni ölçülü ağ kağız vərəqələri, mavi gouache boyası, nazik fırçalar, bir banka su, süngərlər, salfetlər; mavi əşyalar; usaq seiri "Bullfinches"... Bir uşaq bağçası oxumaq "Bullfinches"; Söhbət tema: "Külək"; Dinamik fasilə "Snegirek"... Uşaq yaradıcılığı sərgisi tema: "Bullfinches".

"Payız yağışı"

İlə Leonova N.N. 44 Uşaqların payızın əlamətləri ilə bağlı fikirlərini genişləndirin; öyrənmək çəkmək rəngli qələmlərlə payız yağışı; əlinizdə bir qələm tutma qabiliyyətini gücləndirin, təzyiqi tənzimləyin; uşaqlara məhsuldar fəaliyyətə maraq aşılamaq. Buludlu payız havasını əks etdirən şəkillər (proqrama görə) "Uşaqlıq"); bir bulud təsviri ilə boş; rəng qələmləri; G. Laqzdının şeiri "Groh-Groh!", "Yağış"... G. Laqzdının bir şeirini oxumaq "Groh-Groh!"; uşaqlarla danışmaq; barmaq çalmaq "Yağış, daha çox!" Məşhur rəssamların son payız havasını təsvir edən rəsm əsərlərinə baxılması; Di "Yağış"

Açıq sinif

ikinci kiçik qrupda rəsm üçün

Mövzu: "Ladybug"

Proqram məzmunu:

1. Uşaqlara həşəratın ifadəli görüntüsünü çəkməyi öyrət.

2. Yaşıl bir yarpaq əsasında bir kompozisiya yaratmağı öyrənməyə davam edin.

3. Gouache ilə rəngləmə texnikasını yaxşılaşdırmaq üçün iki rəsm alətini birləşdirmək bacarığı - bir fırça və pambıq çubuq.

4. Forma və rəng hissi, həşəratlara maraq hissini inkişaf etdirin.

5. Uşaqlarda ladybug haqqında şeirin məzmununa emosional cavab oyatmaq.
6. Təbiətin gözəlliyini görmək, onun kövrəkliyini dərk etmək, qorumaq istəyi oyatmaq bacarığını inkişaf etdirmək.

Avadanlıq:

"Ladybug" oyuncağı və ya bir ladybug təsvir edən bir şəkil (foto). Bir yarpaq şəklində kəsilmiş və yaşıl rəngli kağız vərəqləri. Qırmızı və qara gouache. Fırçalar və pambıq köpüklər.

Arxa təbəqələr, tökülməyən su, ləkələnmiş fırçalar üçün salfetlər.

İlkin iş:

1. Xanımbağın müşahidəsi.

2. Uşaq bağçasını öyrənmək:

Ladybug,

Qara baş,

Səmaya uçun

Bizə çörək gətirin

Qara və ağ

Yalnız yandırılmır.

Dərsin gedişi:

Uşaqlar, baxın bu gün qonağımız kimdir , (Şəkil və ya oyuncaq göstərmək).Tanıyırsınız?
Bu xanımbugdur.Gəzinti zamanı xanımlarla tez-tez rastlaşırdıq.
Bizə deyin, xanımlar? Xoşunuza gəlirmi? Niyə? Bu böcəklə qarşılaşanda necə davranmalısınız?

Düzgün, xanımı qorumaq lazımdır. Andrey Usaçevin yazdığı hekayəyə qulaq asın. Bir xanımbugun hekayəsindən bəhs edir.

LADYBUG

Bir dəfə bir xanımbug vardı. Bir dəfə evindən çıxdı və parlaq bir günəş gördü. Və bir xanımbug gördü. Gülümsədi və isti şüalarla ona qıcqırdı. Günəş xanımın kürəyini yandıranda hamı onun ləkələrinin olmadığını gördü. Məhəllədəki bütün böcəklər ona gülməyə başladılar.

Qara ləkələr olmadıqda nə cür xanəndəlik edirsən dedilər.

Sən sadəcə qırmızı böcəksən ”deyənlər səsləndi. Hətta günəş buludların arxasında itdi. Və xanımbug ağlamağa başladı, amma sonra günəş yenidən çıxdı. Xanım ağlaya-ağlaya dayandı, üzünü günəşə qoydu və onlar bir-birlərinə gülümsəməyə başladılar.

Xanımlar üçün qara ləkələrin tapılmasına kömək edək. İndi qara ləkələrlə bir ladybug çəkəcəyik. Razısan? Ancaq əvvəlcə bəzi bədən tərbiyəsi edəcəyik.

Fiziki tərbiyə "Ladybugs".

Biz ladybug (atlama) -

Tez və çevik (yerində işləyir)!

Şirəli ot üzərində sürünürük (əllərin dalğa kimi hərəkətləri),

Və sonra meşədə gəzməyə gedəcəyik (bir dairə ilə gedirik).

Meşədə, yaban mersini (uzanırıq) və göbələklər (çimdik) ...

Gəzməkdən (əyilməkdən) yorğun!

Və uzun müddət yemək istəyərik (qarın yelləyərək) ...

Evə tezliklə uçacağıq (oturacaqlarımızı "uçuraq")!

Uşaqlar, indi bu yaşıl yarpaqda bir yarpaq çəkəcəyik (yarpağı göstərir). Budur biri. (Tamamlanmış rəsm nümunəsinin nümayişi).

Xanımbugun kürəyinin forması nədir? Dəyirmi. Nə rəng? Qırmızı. Qırmızı arxa bir fırça ilə rəngləmək rahatdır.

Arxa boya çəkərkən, bir fırça ilə asanlıqla, yalnız bir istiqamətə sürdüyümüzü unutmayın.

Sonra fırçanı bir suda yaxşıca yuyun, başqa bir su ilə yuyun və fırçanın salfetini salfetkaya batırın. Gouache boyası ilə boyayırıq, amma əlavə su sevmir. İndi fırçanın nəfəsini qara boyaya batırın və xanımbugun başını yarı dairəyə çəkin. Üzərinə boya vurun.

Məqsəd: Duyğuları ifadə edən sözlər (hirs, kədər, əyləncə) ilə uşaqların aktiv söz ehtiyatlarını genişləndirmək; bir kontura (sağa, sola, orta) çəkməyə öyrənin; bədii bacarıqların inkişafı, qələmi düzgün tutma bacarığı; səmimi münasibət və ünsiyyət bacarıqları inkişaf etdirin.

Yükləyin:


Baxış:

2-ci kiçik qrup üçün OOD abstraktı.

Bədii yaradıcılıq (rəsm)

"Bir-birimizə gülümsəyəcəyik."

Məqsəd: Duyğuları ifadə edən sözlərlə uşaqların aktiv lüğətlərinin genişləndirilməsi(hirs, kədər, əyləncə); öyrənmək konturda çəkin(sağ, sol, orta); inkişaf sənət bacarıqları, qələmi düzgün tutma bacarığı; səmimi münasibət inkişaf etdirməkbir-birinə və ünsiyyət bacarıqları.

Material: oğlan və qızların üzlərinin konturları, qələmlər.

Dərsin gedişi:

1. Org. an. Salamlayiram.

Nə möcüzə - möcüzələr:

Bir əl və iki əl!

Budur sağ xurma,

Budur sol xurma.

Mən sizə ərimədən deyəcəyəm

Hər kəsin əlləri, dostları lazımdır.

Güclü əllər bir mübarizəyə tələsməyəcək.(hərəkəti təqlid edin)

Xeyirxah əllər iti ovlayacaq.

Ağıllı əllər heykəlləyə bilər.

Həssas əllər necə dost olmağı bilir.(hamı əlinə qoşulur)

2. Əsas hissə.

Xahiş edirəm mənə suala cavab verin - siz mehriban uşaqlarsınız?(Dost).

Hansı mehriban uşaqlar var? (Mübahisə etmə, vuruşma, oyuncaqlar payla, verbir-birinə yaxşı, xoş sözlər deyirlər,təbəssüm və s. ... və s.). Dostluq, insanlar birlikdə olmaq, birlikdə oynamaq, mübahisə etməmək, hər şeyi bölüşmək istədikdə olur. Dostluq edirdostların gülümsəməsi.

Uşaqlar və dostlarınız olan qrup? Yaxınlaşındost , ona yaxşı sözlər söyləyin, qucaqlayın vəgülümsəmək.

Yetkinlər və uşaqlar dost ola bilərmi?(Bacarmaq) ... Hamısını yanıma gəl. (Uşaqlar gəlir. Müəllim hamını qucaqlayır, hamıya və hər kəsə xoş sözlər deyir)gülümsəyir).

F / M "Dostluq"

Əllərimizi çırpacağıq

Əyləncəli, daha əyləncəli.

Ayaqlarımız döyüldü

Səmimi və güclü.

Dizlərimi vurdular

Tələsin, tələsin, tələsin.

Tutacaqlarımız yuxarı qalxır

Ali, ali, ali.

Əllərimiz bükülür

Aşağıda batdı

Oyun - təqlid "Əhval"

Gəlin səninlə gülümsəyək ... İndi kədərləndik, üzüldük.

Uşaqlar, sizinləyikgülümsəmək , özümüzü yaxşı, sevincli hiss edirik, qaşqırıq düşəndə \u200b\u200bdərhal kədərlənmək istəyirik.

Hər kəs dost olduqda və nə qədər yaxşıdırgülümsəmək ... Bizim saxlamaq istəyirikuzun müddət gülümsəyir? (Bəli).

Eskizinizi edəkgülümsəyir ki, heç bir yerdə bizdən qaçmasınlar. Həmişə yaxşı əhval-ruhiyyə keçirdik.

P / G "Dost barmaqları"

Bir iki üç dörd beş!(Sağ əlindəki barmaqları əyərək növbə çəkin.)

Güclü, mehriban,(Sol əlin barmaqlarını əyərək növbə çəkin.)

Bunlar zəruri olanlardır!

Üstündə digər tərəfdən yenidən:

Bir iki üç dörd beş!

Sürətli barmaqlar

Çox deyil ... təmiz olsa da.(Hər iki əlin barmaqlarını daldırırlar.)

3. Praktik hissə.Rəsm.

Uşaqlar, bu gün edəcəyikbir təbəssüm boya ... Baxın, masanızda üzlər var, ancaq gözlərsiz və olmadangülümsəyir.

(Dəzgahda göstər) Əvvəlcə gözləri sağa və sola çəkin vəgülümsəyir ağız ortada olacaq.

Barmağınızı harada olacağınızı göstəringözlər çəkmək? Təbəssüm harada olacaq?

4. Dərsin xülasəsi.

Bizdən qrupda belə gülümsədi. Bir-birinizə gülümsəyin... Əsərlərimizi soyunma otağına bağlayacağıq, hamıya dost, şən adamların bizimlə yaşadığını görsünlər.

M. A. Vasilyevanın, V.V.-nin ümumi redaktorluğu altında "Uşaq bağçasında təhsil və təlim proqramları" kitabxanası. Gerbovoy, T.S. Komarova.
Komarova Tamara Semyonovna- Moskva Dövlət Humanitar Elmlər Universitetinin Estetik tərbiyə kafedrasının müdiri. M.A. Şoloxova, Rusiya Federasiyasının əməkdar elm xadimi, pedaqoji elmlər doktoru, professor, Beynəlxalq Pedaqoji Təhsil Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Beynəlxalq Pedaqoji Akademiyanın həqiqi üzvü, Təhlükəsizlik, Müdafiə və Hüquq Mühafizə problemləri Akademiyasının həqiqi üzvü. Məktəbəqədər pedaqogikasının, pedaqogikanın tarixi, estetik tərbiyə, uşaq yaradıcılığının inkişafı və bədii və yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı, məktəbəqədər və ibtidai məktəb uşaqlarının tərbiyəsi və tərbiyəsindəki davamlılığı, elmi bir məktəbin yaradıcısı və rəhbəri olduğu çoxsaylı əsərlərin müəllifidir. T.S rəhbərliyi altında. Komarova 90-dan çox namizəd və doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.

Ön söz

Vizual fəaliyyət, o cümlədən rəsm, modelləşdirmə və applikasiya məktəbəqədər uşaqların hərtərəfli inkişafı üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Uşaqları cəlb edir, müstəqil olaraq gözəl bir şey yaratmaq fürsəti ilə sevindirir. Bu da uşağın birbaşa hisslər vasitəsilə qəbul etdiyi şəxsi təcrübəsinin toplanması və genişləndirilməsini tələb edir; rəsm, modelləşdirmə və tətbiqetmənin uğurlu mənimsənilməsi. 2-3 yaşından etibarən uşaqları bir məktəbəqədər müəssisədə vizual fəaliyyətlə tanış etməyə başlamaq lazımdır.
Bu dərslik M. A. Vasilieva, V. V tərəfindən redaktə edilmiş "Uşaq bağçasında təhsil və təlim proqramı" nda işləyən müəllimlərə ünvanlanıb. Gerbovoy, T.S. Komarova, ikinci kiçik qrupda sənət dərslərinin təşkili və aparılması üçün.
Kitabda ikinci kiçik qrup üçün vizual fəaliyyət üçün bir proqram, il üçün iş planlaşdırma, rəsm, modelləşdirmə və tətbiqi sahələrində dərslər planı var. Dərslər tədris edilməli olan qaydada təşkil edilir. Bu o demək deyil ki, müəllimlər kitabda təklif olunan siniflərin qaydasına kor-koranə əməl etməlidirlər. Dərslərin ardıcıllığının dəyişdirilməsi - qrupun xüsusiyyətləri (məsələn, uşaqlar ilk kiçik qrupdan məktəbəqədər müəssisədə tərbiyə olunmuşlar), regional xüsusiyyətlər, məzmunda qarşılıqlı olan iki sinif arasındakı boşluğu azaltmaq ehtiyacı və s.
Təlimatda təqdim olunan dərslər aşağıdakı müddəalar əsasında hazırlanmışdır.
Vizual fəaliyyət məktəbəqədər təhsil müəssisəsindəki bütün tədris və tərbiyə işlərinin bir hissəsidir və onun bütün istiqamətləri ilə qarşılıqlı əlaqədədir. Uşağın tərbiyəsi və inkişafı üçün rəsm, modelləşdirmə və applikasiya fəaliyyətlərinin oyunla əlaqəsi xüsusilə vacibdir. Çox yönlü bir əlaqə uşaqların vizual fəaliyyətlərə və oyuna marağını artırır. Bu vəziyyətdə müxtəlif ünsiyyət formalarından istifadə etmək lazımdır: oyun üçün şəkillər və məhsulların yaradılması ("bir kukla küncündə gözəl bir salfet", "oyuncaqlar-heyvanlar üçün bir müalicə" və s.); oyun metodlarından və texnikasından istifadə; oyun və sürpriz anların, vəziyyətlərin istifadəsi ("dostlarla ayını korlamaq" və s.); rəsm, modelləşdirmə, oyun üçün obyektlərin tətbiqi, oyunlar mövzusunda ("Açıq oyun" Ovçular və Hares "(" Sərçə və pişik ")" necə oynadıq "və s.).
Uşaq yaradıcılığının inkişafı üçün uşaqları tədricən bu prosesə cəlb etməklə, qrupun rahat, gözəl mühitindən sevinc, zövq, oyun guşələrinə səbəb olan estetik inkişaf mühiti yaratmaq lazımdır; qrup dizaynına fərdi və kollektiv rəsmləri, uşaqların yaratdığı tətbiqləri daxil etmək. Dərslərin estetik dizaynı böyük əhəmiyyət daşıyır; dərslər üçün materialların uğurlu seçilməsi, rahat və rasional yerləşdirilməsi; müəllimlərin hər bir uşağa xeyirxah münasibəti, dərsin emosional müsbət atmosferi; böyüklərin uşaq rəsmlərinə, modelləşdirmə, tətbiqlərə hörmətli münasibəti.
Uşaqların hər hansı bir qabiliyyətinin inkişafı obyektlərin və hadisələrin birbaşa idrak təcrübəsinə əsaslanır. Hər cür qavrayış növünü inkişaf etdirmək, hər iki əlin (ya da barmaqların) əllərinin konturu boyunca cisimlərin və onların hissələrinin şəkli və ölçüsünü mənimsəmə prosesinə daxil olmaq lazımdır ki, əl hərəkətinin görüntüsü sabit olsun və bunun əsasında uşaq şəkillər yarada bilsin. Bu təcrübə daim tanış olan obyektlər haqqında məcazi fikir formalaşdırmaqla daim zənginləşməlidir və inkişaf etdirilməlidir.
Uşaqlarda yaradıcı həll sərbəstliyini inkişaf etdirmək üçün onlara müxtəlif formalı obyektlərin görüntülərini yaratmaq üçün vacib olan formativ hərəkətləri, əl hərəkətlərini öyrətmək lazımdır - əvvəlcə sadə, sonra daha mürəkkəbdir. Bu, uşaqlara ətrafdakı müxtəlif obyekt və hadisələri təsvir etməyə imkan verəcəkdir. Uşaq ikinci kiçik qrupda formalaşma hərəkətlərini nə qədər yaxşı mənimsəyirsə, gələcəkdə yaradıcılıq göstərən hər hansı bir obyektin görüntülərini daha asan və sərbəst yaradacaqdır. Məlumdur ki, istənilən məqsədyönlü hərəkat bu barədə mövcud fikirlər əsasında istehsal oluna bilər. Əl hərəkəti anlayışı vizual və kinestetik (motor-toxunma) qavrayış prosesində formalaşır. Rəsm və heykəltəraşlıq işində əlin formalaşma hərəkətləri fərqlidir: rəsmdə təsvir olunan əşyaların fəza xüsusiyyətləri kontur xətti ilə, heykəltəraşlıqda isə kütlə, həcmlə çatdırılır. Rəsm zamanı əl hərəkətləri xarakterə görə (təzyiq, diapazon, müddət) fərqlənir, buna görə pedaqoji prosesə daxil olan hər bir vizual fəaliyyət növünü ayrıca nəzərdən keçiririk. Eyni zamanda, vizual fəaliyyətin bütün növləri bir-biri ilə əlaqələndirilməlidir, çünki onların hər birində uşaqlar ətrafdakıların obyekt və hadisələrini, oyun və oyuncaqları, nağılların, uşaq bağçalarının, tapmacaların, mahnıların və s. Əks etdirir. Şekillendirici hərəkətləri mənimsəmək uşaqlara yaradıcılıq sərbəstliyi verir, müəllimin daim imic metodlarını göstərmək ehtiyacını aradan qaldırır, uşaqların təcrübəsini aktivləşdirməyə imkan verir ("Barmağınızla şəkli izlədikcə çəkəcəksiniz").
Rəsm, modelləşdirmə və tətbiqetmədə şəkillərin yaradılması, yaradıcılığın formalaşması eyni zehni proseslərin (qavrayış, görüntü, düşünmə, təxəyyül, diqqət, yaddaş, dərslik bacarığı) inkişafına əsaslanır, əgər müəllim vizual fəaliyyət prosesində də inkişaf edir onların inkişafına ehtiyac olduğunu xatırladır.
Bütün siniflərdə uşaqların aktivliyini, müstəqilliyini və yaradıcılığını inkişaf etdirmək lazımdır. Ətraflarında maraqlı gördüklərini, sevdiklərini xatırlamağa təşviq edilməlidir; cisimləri müqayisə etməyi öyrətmək; soruşmaq, uşaqların təcrübəsini aktivləşdirmək, bənzər şeyləri əvvəlcədən nə tərtib etdiklərini, heykəllər hazırladıqlarını, necə etdiklərini; uşağı qalanını bu və ya digər obyekti necə təsvir edəcəyini göstərməyə çağır.
Hər dərs uşaqlar tərəfindən yaradılan bütün görüntülərin kollektiv nəzərdən keçirilməsi ilə başa çatmalıdır. Uşaqların dərsin ümumi nəticəsini görməsi, müəllimin əməyini qiymətləndirməsini eşitmələri, mövcud söhbətlərdə, obyektlərin, hadisələrin ifadəli görüntülərinin qiymətləndirilməsində fəal iştirak etmələri vacibdir; belə ki, hər uşaq öz işini digər uşaqların işi arasında görür. Uşaqların yaratdığı şəkilləri qiymətləndirmə prosesində diqqətini onlardan ən maraqlılarına yönəltmək, müsbət emosiyalar oyatmaq vacibdir. Bu, onların sənətə marağının artmasına kömək edir.
İkinci kiçik qrupun uşaqları ilə işləyərkən tərbiyəçilər hər bir uşağın və bütövlükdə qrupun fərdi təcrübəsini nəzərə almalıdırlar. Hər bir qrupun xüsusiyyətləri uşaqların yaşına görə müəyyən edilə bilər (bir qrupda bir qədər böyük uşaqlar ola bilər; eyni qonşuluqda və ya fərqli bölgələrdə yaşayan uşaqlar; qrup ilk gənc qrupdan köçmüş uşaqlardan ibarət ola bilər). Tərbiyəçilər qrupun xüsusiyyətlərini dərk etmək və vizual fəaliyyətlə bağlı işləri buna uyğun olaraq tənzimləmək, qrupun ilk kiçik qrupda böyüdülmüş uşaqlardan və ya çox hissəsi 2-4 ay böyük olan uşaqlardan ibarət olduğu hallarda vəzifələri çətinləşdirmək vəzifəsi ilə üzləşirlər. ... Mürəkkəbliklər daha geniş materialdan (daha çox boyalar, qalın pastellər, sanguine daxil edilməsi), görüntü sayının artmasından (bir Milad ağacı, kukla və s. Deyil, bir neçə) və s.
Bu təlimatda təqdim olunan mühazirə qeydləri aşağıdakı başlıqlara bölünür.
Proqram məzmunu.Bu bölmə dərsdə hansı təlim və inkişaf tapşırıqlarının həll olunduğunu göstərir.
Dərsin metodologiyası.Bu hissədə dərsi aparmaq, uşaqlar üçün əyani tapşırıq qoymaq və nəticə əldə etmək üçün tədricən istiqamətləndirmə metodologiyası ardıcıl olaraq ortaya qoyulur.
Materiallar.Bu bölmədə şəkillər yaratmaq üçün lazım olan bütün vizual və paylanmış materiallar sadalanır.
Digər peşə və fəaliyyətlərlə əlaqə.Sinopsisin bu hissəsi dərsin tədris və tərbiyə işlərinin müxtəlif bölmələri, oyunlar və digər fəaliyyətlərlə mümkün əlaqəsini ortaya qoyur. Bir əlaqənin qurulması və həyata keçirilməsi uşaqlara obyekt və hadisələr haqqında bilikləri şaxələndirməyə, təcrübələrini zənginləşdirməyə imkan verəcəkdir.
Bəzi dərslərin abstraktlarında müəyyən bir mövzu, fəaliyyət növü üçün seçim təklif edirik. Bu, müəllimlərə eyni vizual tapşırıqların müxtəlif tematik məzmun üzrə həll oluna biləcəyini və gələcəkdə dərslər üçün fənlər seçimində yaradıcı olmağın mümkün olduğunu başa düşmək imkanı verir.
İkinci kiçik qrupda 1 rəsm dərsi, 1 modelləşdirmə dərsi və iki həftədə bir dəfə tətbiqetmədən 1 dərs həftəlik keçirilir. Ümumilikdə ayda 10 dərs keçirilir (rəsm üçün 4, modelləşdirmə üçün 4, tətbiq üçün 2). Bir tədris ilində 9 tədris ayı var və buna görə təxminən 90 dərs. Bir neçə ayda 4.5 həftə (bir ayda 31 gün varsa) və bu ayda bir dərs əlavə olunarsa, müəllim onu \u200b\u200bqeydlərə daxil edilmiş dərs seçimlərindən götürə bilər və ya istədiyi şəkildə dərs seçə bilər.
Ümid edirik ki, bu kitab məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin müəllimlərinə 3-4 yaşlı uşaqların rəsm, modelləşdirmə və tətbiqi üzrə işlərin təşkilində, yaradıcılığının inkişafında kömək edəcəkdir.

Təsviri İncəsənət Proqramı

Estetik qavrayış inkişaf etdirin; uşaqların diqqətini ətrafdakı əşyaların (oyuncaqların), təbiət əşyalarının (bitkilər, heyvanlar) gözəlliyinə yönəltmək, sevinc hissi oyatmaq. İncəsənət dərslərinə maraq yaratmaq. Sadə cisim və hadisələri rəsm, modelləşdirmə, tətbiqetmə, onların ifadəliyini çatdırmaqda təsvir etməyə öyrətmək.
Bir obyekti araşdırma prosesinə iki əlinizin cisimdəki hərəkətlərini daxil edin, əllərinizlə tutun, bir əllə kontur boyunca cisim izləyin, sonra digər əl ilə hərəkətlərinizi gözlərinizlə izləyin.
Təbiət əşyaları, uşaq geyimləri, şəkillər, xalq oyuncaqları (Dymkovo, Filimonov oyuncaqları, yuva yuvaları) rənglərin gözəlliyini görmək bacarığını inkişaf etdirmək
Təbiətin, sənət əsərlərinin (kitab təsvirləri, əl işləri, məişət əşyaları, geyim) gözəlliyinə müsbət bir emosional reaksiya verin.
Rəsmlərdə, modelləşdirmədə, tətbiqlərdə həm fərdi, həm də kollektiv kompozisiyalar yaratmağı öyrənin.

Rəsm

Uşaqlara rəsmlərdə ətrafdakı əşyaların və təbiətin (ağ buludlu mavi səma; yerə düşən rəngli yarpaqlar; yerə düşən qar uçqunları və s.) Təsəvvür etməyi təklif edin.
Bir qələm, hiss qələm, fırçanı düzgün, əzələlərinizi sıxmadan və barmaqlarınızı sıxmadan necə tutmağı öyrətməyə davam edin; rəsm prosesində qələm və fırça ilə əlin sərbəst hərəkətinə nail olun. Fırça üzərində boya çəkməyi öyrənin: bütün xovlu ilə boya qabına yumşaq bir şəkildə batırın, çubuqun yüngül bir toxunuşu ilə bankanın kənarındakı artıq boyanı çıxarın, fərqli rəngli boya almadan əvvəl fırçanı yaxşı yuyun. Yuyulmuş fırçanı yumşaq bir parça və ya kağız dəsmal ilə qurutmağa çalışın.
Rənglərin (qırmızı, mavi, yaşıl, sarı, ağ, qara) adları haqqında bilikləri möhkəmləndirmək, kölgələr (çəhrayı, mavi, boz) ilə tanış olmaq. Təsvir edilən obyektə uyğun bir rəng seçilməsinə uşaqların diqqətini cəlb etmək.
Uşaqları dekorativ işlərə cəlb etmək: onlara Dymkovo naxışları ilə oyuncaqların siluetləri (quş, keçi, at və s.), Müəllim tərəfindən kəsilmiş əşyalar (nəlbəki, mittens) ilə bəzəməyi öyrətmək.
Xətlərin, vuruşların, ləkələrin, vuruşların ritmik rəsmini öyrətmək (yarpaqlar ağaclardan düşür, yağış yağır, "qar fırlanır, bütün küçə ağdır", "yağış, yağış, damla, damla, damla ..." və s.)
Sadə əşyaları təsvir etməyi, müxtəlif istiqamətlərdə düz (qısa, uzun) xətlər çəkməyi, onları (zolaqlar, şeritler, yollar, bir hasar, bir dəsmaldan hazırlanmış əl dəsmalı və s.) Keçirməyi öyrənin. Uşaqları müxtəlif formalı (dəyirmi, düzbucaqlı) və müxtəlif formalı və cizgilərin (dolaşıq, qar adamı, toyuq, araba, qoşqu və s.) Birləşməsindən ibarət olan obyektlərin görünüşünə aparın.
Bir obyektin (saytımızdakı Milad ağacları, gəzən tambullular) və ya müxtəlif obyektlərin, həşəratların və s. Təsvir edilən (səmtdə sürünən böcəklər və qurdlar; yol boyunca yuvarlanan və s.) Təsvirini təkrarlayan sadə süjet kompozisiyaları yaratmaq bacarığını formalaşdırmaq. Uşaqlara vərəq boyunca şəkillər yerləşdirməyi öyrət.

Kalıp

Modelləşdirməyə maraq yaradın. Gil, plastilin, plastik kütlə və modelləşdirmə üsulları haqqında fikirləri birləşdirmək.
Parçaları düz və dairəvi hərəkətlərdə gəzdirməyi, yaranan çubuqun uclarını bağlamağı, topu düzləşdirərək, hər iki əlin ovucları ilə əzməyin.
Uşaqları iti çubuqdan istifadə edərək heykəli əşyaları bəzəməyə təşviq edin.
2-3 hissədən ibarət olan obyektləri yaratmağı öyrənin, onları bir-birinə basaraq birləşdirin.
Gildən düzgün istifadə etmək qabiliyyətini gücləndirin, lüm və heykəl qoyulmuş əşyaları taxtaya qoyun.
Uşaqları bir neçə hissədən (tambur, toyuq, piramida və s.) İbarət sadə əşyaları heykəlləndirməyə öyrət. Heykəl qoyulmuş fiqurları kollektiv kompozisiyalara birləşdirməyi təklif edin (tamburlar yuvarlaq bir rəqs edir, alma boşqabdadır və s.). Ümumi işin nəticəsini qavramaqdan sevinc çəkin.

Tətbiq

Uşaqları applikasiya sənəti ilə tanış etmək, bu fəaliyyət növünə maraq yaratmaq. Müxtəlif formalı, ölçüdə, rəngdə bitmiş hissələri müəyyən bir ardıcıllıqla bir kağız vərəqinə əvvəlcədən yazmağı öyrənin və sonra ortaya çıxan görüntüləri kağız üzərində yapışdırın.
Diqqətlə yapışqan istifadə etməyi öyrənin: yapışdırılacaq şəklin arxa tərəfinə nazik bir təbəqə ilə fırça ilə yaydırın (xüsusi hazırlanmış dəri paltarına); yapışqan ilə vurulmuş tərəfi bir kağız vərəqinə tətbiq edin və salfet ilə möhkəm basın.
Uşaqları meydana gələn görüntüdən zövq almağa təşviq edin Dəqiq işləmə bacarıqlarını formalaşdırın.
Müxtəlif formalı (kvadrat, rozet və s.) Kağızdakı tətbiqlərdə həndəsi fiqurlardan və təbii materiallardan obyekt və dekorativ kompozisiyalar yaratmağı, onları təkrar və forma və rəng şəklində dəyişdirməyi öyrənmək. Ritm hissi inkişaf etdirin.

İlin sonuna kimi uşaqlar ola bilər
Təsvirlərin, xalq sənətləri və sənət əsərlərinin, oyuncaqların, əşyaların və təbiət hadisələrinin qavranılmasında emosional həssaslıq göstərin; yaratdıqları fərdi və kollektiv işlərə sevinirlər.
Rəsmdə
Boya biləcəyiniz materialları bilin və adlandırın; proqramın müəyyən etdiyi rənglər; xalq oyuncaqları (matryoshka, Dymkovo oyuncağı).
Tərkibində sadə və məzmun sahələrində asan olmayan fərdi əşyaları təsvir edin.
Təsvir edilən obyektlərə uyğun rəngləri seçin.
Karandaşlar, markerlər, fırçalar və boyalardan düzgün istifadə edin.
Modelləşdirmədə
Plastik materialların xüsusiyyətlərini (gil, plastilin, plastik kütlə) bilmək; onlardan hansı əşyaların heykəllənə biləcəyini başa düş.
Kiçik parçaları böyük bir gil parçasından ayırın, ovucların düz və dairəvi hərəkətləri ilə yayın.
Müxtəlif heykəltəraşlıq texnikalarından istifadə edərək 1-3 hissədən ibarət müxtəlif əşyalar düzəldin.
Tətbiqdə
Hazır formalardan obyektlərin şəkillərini yaradın.
Müxtəlif formalı kağız blanklarını bəzəyin.
Təsvir edilən əşyalara uyğun rəngləri seçin və öz istəyinizlə; materiallardan diqqətlə istifadə edin.

İl üçün proqram materialının təxmini paylanması

Sentyabr

1-ci dərs. Rəsm "Qələm və kağızla tanışlıq"
Proqram məzmunu.Uşaqları qələmlərlə çəkməyə öyrət. Qələmi düzgün bir şəkildə necə tutmağı, kağız üzərində çox sərt basmadan və barmaqlarınıza bərk sıxmadan onu istiqamətləndirməyi öyrənin. Uşaqların diqqətini kağız üzərində qələmlə buraxılan izlərə çəkin; Barmaqlarınızı çəkilmiş xətlər və konfiqurasiyalar boyunca gəzdirməyi təklif edin. Cisimlərlə vuruşların oxşarlığını görməyi öyrənin. Rəsm etmək istəyinizi inkişaf etdirin.

2-ci dərs. Modelləşdirmə "Gil, plastilinlə tanışlıq"
Proqram məzmunu.Uşaqlara gilin yumşaq olduğu barədə fikir vermək üçün ondan heykəl aça bilərsiniz, kiçik bir parçanı böyük bir parçadan çimmək olar. Gil və heykəltəraşlıq əşyaları yalnız taxtaya qoymağı öyrənin, diqqətlə işləyin. Heykəl qoymaq istəyini inkişaf etdirin.

3-cü dərs. Rəsm "Yağış yağır"
Proqram məzmunu.Uşaqlara ətrafdakı həyatın təəssüratlarını rəsmdə çatdırmağı, rəsmdə bir fenomenin görüntüsünü görməyi öyrətmək. Qısa vuruşlar və xətlər çəkmək qabiliyyətini gücləndirin, qələmi düzgün tutun. Rəsm etmək istəyinizi inkişaf etdirin.

4-cü dərs. "Çubuqlar" modelləşdirmə ("Şirniyyat")
Proqram məzmunu.Uşaqlara kiçik gil parçalarını çimdiklərini öyrətmək, düz hərəkətlərdə xurma arasında yuvarlamaq. Dəqiq işləməyi öyrənin, hazır məhsulları lövhəyə qoyun. Heykəl qoymaq istəyini inkişaf etdirin.

5-ci dərs. Tətbiq "Böyük və kiçik toplar"
Proqram məzmunu.Uşaqlara böyük və kiçik dəyirmi əşyalar seçməyi öyrət. Dəyirmi bir forma obyektləri, ölçü fərqləri haqqında fikirləri birləşdirmək. Şəkilləri diqqətlə yapışdırmağı öyrənin.

6-cı dərs. Rəsm "Rəngli ipləri toplara bağlamaq"
Proqram məzmunu.Uşaqlara qələmi düzgün tutmağı öyrət; yuxarıdan aşağıya doğru xətlər çəkmək; qurğuşun xətləri ayrılmaz bir yerdə. Estetik qavrayış inkişaf etdirin. Bir obyektin görüntüsünü sətirlərdə görməyi öyrənin.

Dərs 7. "Fərqli rəngli karandaşlar" ("Çörək samanı") modelləşdirmə
Proqram məzmunu.Düz xurma ilə gil yuvarlamaqla qəlib çubuqlarında məşq edin. Gil, plastilin ilə diqqətlə işləməyi öyrənin; heykəl qoyulmuş əşyaları və artıq gil lövhəyə qoyun. Heykəl yaratmaq istəyini inkişaf etdirmək, yaradılanlara sevinmək.

8-ci dərs. "Gözəl merdivenlər" rəsm(Seçim "Gözəl zolaqlı xalça")
Proqram məzmunu.Uşaqları yuxarıdan aşağıya doğru xətt çəkməyə öyrət; dayanmadan onları düz istiqamətləndirin. Bir fırça üzərində boya çəkməyi, boya içərisindəki bütün yuvaları ilə daldırmağı öyrənin; bankanın kənarına bir yığın ilə toxunaraq artıq düşməni çıxarın; fırçanı su ilə yuyun, fərqli rəngli boya götürmək üçün bir parça üzərində toxunuşla qurudun. Çiçək təqdim etməyə davam edin. Estetik qavrayış inkişaf etdirin.

Dərs 9. "Bagels" ("Baranki") modelləşdirmə
Proqram məzmunu.Uşaqları gil ilə tanış etməyə davam edin, bir gil çubuqu halqa halına necə sürtməyinizi öyrənin (uclarını bir-birinə möhkəm basaraq). Düz hərəkətlərlə gil yuvarlamaq qabiliyyətini gücləndirin, səliqəli şəkildə heykəltəraşlayın. Xəyali qavrayış inkişaf etdirin. Uşaqları aldıqları şəkillərdən zövq almağa təşviq edin.

10-cu dərs. Tətbiq "Toplar yol boyu yuvarlanır"(Seçim "Tərəvəzlər (meyvələr) yuvarlaq bir qabdadır")
Proqram məzmunu.Uşaqları dəyirmi əşyalarla tanış etmək. Kontur boyunca bir və digər əlin barmaqları ilə onu çağıraraq (yuvarlaq top (alma, naringi və s.)) Şəkli izləməyinizi təşviq edin. Yapışma üsullarını öyrənin (hissənin arxa tərəfinə yapışqan yayın, fırçaya bir az yapışqan çəkin, yağ örtüyü üzərində işləyin, peçetə və bütün xurma ilə kağızı görüntüyə vurun).

oktyabr


Dərs 11. "Yarpaqların rəngli halı" rəsm
Proqram məzmunu.Estetik qavrayış inkişaf etdirin, görüntü yaradın. Uşaqlara fırçanı düzgün tutmağı öyrədin, boya ilə bütün yuva ilə daldırın, bankanın kənarındakı əlavə damcıları çıxarın. Kağıza bir fırça bükərək yapraklar çəkməyi öyrənin.

Dərs 12. "Rəngli toplar" rəsm
Proqram məzmunu.Qələmi (hissə ucu qələm) kağızdan qaldırmadan uşaqlara dairəvi hərəkətlə fasiləsiz xətlər çəkməyi öyrət; qələmi düzgün tutun; rəsm prosesində müxtəlif rəngli qələmlərdən istifadə edin. Uşaqların diqqətini rəngli şəkillərin gözəlliyinə çəkin.

13-cü dərs. Tətbiq "Bir boşqabdakı böyük və kiçik alma"
Proqram məzmunu.Uşaqlara dəyirmi əşyalar yapışdırmağı öyrət. Cismin ölçüsü fərqi barədə fikirləri birləşdirmək. Düzgün yapışma texnikasını gücləndirin (fırçaya bir az yapışqan çəkin və kalıbın bütün səthinə tətbiq edin).

14-cü dərs. "Üzüklər" rəsm("Çox rəngli sabun köpükləri")
Proqram məzmunu.Uşaqlara qələmi düzgün tutmağı, rəsmdə yuvarlaq bir forma verməyi öyrət. Əlin dairəvi hərəkətini edin. Rəsm prosesində müxtəlif rəngli qələmlərdən istifadə etməyi öyrənin. Rəng qavrayışını inkişaf etdirin. Rənglər haqqında bilikləri birləşdirin. Çox rəngli rəsmlərin düşüncəsindən sevinc hissi aşılayın.

15-ci dərs. "Kolobok" modelləşdirilməsi
Proqram məzmunu.Uşaqlarda modelləşdirmə nağıl personajlarının obrazlarını yaratmaq istəyi. Xurma arasında gil yuvarlaq bir dairə şəklində yuvarlaqlaşdıraraq yuvarlaq əşyaların düzəldilməsi bacarığını gücləndirin. Gil ilə dəqiq işləmə bacarığını gücləndirin. Heykəli təsvirə bəzi detalları (gözlər, ağız) bir çubuqla çəkməyi öyrənin.

Dərs 16. Rəsm "Partlat, qabar ..."
Proqram məzmunu.Uşaqlara açıq oyun şəkillərini rəsm şəklində çatdırmağı öyrətmək. Müxtəlif ölçülü yuvarlaq formalı əşyalar çəkmək qabiliyyətini gücləndirin. Boyalarla rəngləmə qabiliyyətini formalaşdırmaq, fırçanı düzgün tutmaq. Rənglər haqqında bilikləri birləşdirin. Bədii təsvirləri, təxəyyül inkişaf etdirin.

17-ci dərs. "Sevimli bala (bala) hədiyyə" modelləşdirmə
Proqram məzmunu.Təsəvvürlü qavrayış və yaradıcı fikirlər formalaşdırın, təxəyyül inkişaf etdirin. Uşaqlara modelləşdirmədə əvvəllər qazanılmış bacarıqlardan istifadə etmələrini öyrət. Heyvanlara qarşı xoş münasibət inkişaf etdirmək, onlar üçün yaxşı bir şey etmək istəyi.

18-ci dərs. Tətbiq "Giləmeyvə və alma qabda"
Proqram məzmunu.Uşaqların obyektlərin forması barədə biliklərini gücləndirin. Cihazları ölçülərinə görə ayırmağı öyrənin. Səliqəli yapışmaq üçün bir peçetədən istifadə edərək yapışqanın diqqətlə istifadəsi ilə məşğul olun. Kağızdakı şəkilləri sərbəst şəkildə düzəltməyi öyrənin.

19-cu dərs. Dizaynla modelləşdirmə
Proqram məzmunu.Heykəltəraşlıqda tanış obyektlərin şəkillərini köçürmə qabiliyyətini gücləndirin. Görmək istədiklərini müstəqil olaraq müəyyənləşdirməyi öyrənin; planı sona çatdır. İşinizdən zövq almaq bacarığı və istəyi inkişaf etdirmək.

20-ci dərs. Dizaynla rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqlara şəkilin məzmununu müstəqil şəkildə təsəvvür etməyə öyrədin. Əvvəllər öyrənilmiş boyalarla rəsm bacarıqlarını birləşdirmək. Rəsmlərə baxmaq və onlardan zövq almaq istəyini aşılamaq. Rəng qavrayışını, yaradıcılığını inkişaf etdirin.

Noyabr


21-ci dərs. Rəsm "Gözəl şarlar (toplar)"
Proqram məzmunu.Uşaqlara dəyirmi əşyalar çəkməyi öyrət. Qələmi düzgün tutmağı öyrənin, rəsm prosesində müxtəlif rəngli qələmlərdən istifadə edin. Rəsmə maraq inkişaf etdirin. Yaradılmış görüntülərə müsbət bir emosional münasibət bəsləyin.

22-ci dərs. Tətbiq "Evlərdə rəngli işıqlar"
Proqram məzmunu.Uşaqlara yuvarlaq bir forma şəkillərini yapışdırmağı öyrənin, formanın adını dəqiqləşdirin. Dairələri rəngə görə dəyişdirməyi öyrənin. Səliqəli yapışqanlıqda məşq edin. Rənglər haqqında bilikləri birləşdirin (qırmızı, sarı, yaşıl, mavi).

23-cü dərs. "Pretzels" modelləşdirilməsi
Proqram məzmunu.Düz xurma hərəkətləri ilə gil yuvarlamaq texnikasını gücləndirin. Uşaqlara ortaya çıxan kolbasa müxtəlif yollarla gəzdirməyi öyrədin. Əsərləri araşdırmaq, oxşarlıqları və fərqləri vurğulamaq, yaradılan şəkillərin müxtəlifliyinə diqqət yetirin.

Dərs 24. Rəsm "Çox rəngli təkərlər"("Rəngarəng döngələr")
Proqram məzmunu.Fırçanın davamlı bir hərəkəti ilə yuvarlaq bir forma cisimləri çəkməyi öyrənin. Fırçanı yumaq qabiliyyətini gücləndirmək üçün yuyulmuş fırçanın yığını bir bezə (salfetka) vurun. Rəng qavrayışını inkişaf etdirin. Rənglər haqqında bilikləri birləşdirin. Uşaqları bitmiş işlərə baxmağa öyrət; hətta gözəl üzükləri vurğulamaq.

25-ci dərs. "Toplar və kublar" şeridində tətbiq

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr