Musiqi fəaliyyəti orta qrup qış. "Zimushka - Qış" orta qrupundakı musiqi dərsi

Ana səhifə / Aldatma arvadı

Bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi

200 nömrəli uşaq bağçası "Zoluşka"

"Zimushka - Qış" orta qrupunda musiqi dərslərinin konsepsiyası

01/26/2017

Məqsəd: Bədii bir yanaşma ilə uşaqları sənətlə tanış etmək.

Tapşırıqlar:

1. Qış haqqında rəsm, musiqi və şeirlərin qavranılmasına emosional reaksiya aşılamaq;

2. Uşaq yaradıcılığını inkişaf etdirmək;

3. Təbiət sevgisini inkişaf etdirmək.

Musiqi əsərləri: A. Vivaldi "Qış" (sitat), P.I. Çaykovski "Qar çırpıntılarının valsı", S. Prokofyev "Nağıl", DB Kabalevski "Bir vals kimi",

Şəkil: (şəkil, İ.Şişkin "Qış".).

Avadanlıqlar: nişasta çantaları, "qartopu", çanaqlar, taxta qaşıqlar, zərblər, təsvirlər üçün dəzgahlar, mavi və mavi böyük bir vərəq, oyma ağ qar yağışı, yapışqan, fırçalar.

Dərsin gedişi.

Tərbiyəçi: Əziz uşaqlar! Bu gün dərsimiz Zimushka - Qışa həsr olunmuşdur. Şairlər onun haqqında şeir yazdılar, bəstəkarlar musiqi bəstələdilər, sənətçilər şəkillər çəkdirdilər.

İndi bəstəkar Antonio Vivaldi tərəfindən yazılmış “Qış” musiqi əsərinin bir hissəsini dinləyəcəyik.

( "Qış" musiqili əsərindən bir parça dinləmək:

Uşaqlara deyin ki, təbiətcə musiqi nədir? (mehriban, sehrli, zərif, havadar, inanılmaz).

Səsləri söylə, bu xüsusi musiqi parçasında hansı alət eşitmisiniz? (skripka).

Düzdür. Bunlar skripkanın gözəl, sehrli səsləridir.

(Tərbiyəçi: Şəkilə diqqət çəkir, İ.Şişkin "Qış".)

Tərbiyəçi: Uşaqlar, indi ekrana diqqət yetirin. Bu şəkildəki ilin hansı saatı.

Uşaqlara deyilir: Qış.

Bəli, həqiqətən məşhur rəssam, Vivaldi'nin tərtibçisi olaraq bu ilin “Qış” dövrünə çevrildi

Uşaqlar, ilin bu vaxtı nəyi sevirsən?

    Qar uçarkən gözəldir

    Konki, xizək, sled edə bilərsiniz

    Heykəltəraş qartopu

    Bir qar qadını tikdirin

Və səni nə küləkləyir, qışda kədər səni?

    Qışda quşlar soyuq və acdırlar.

    Şiddətli şaxta və çovğunda gəzməyə getməyəcəksiniz.

Həqiqətən, qışda uzun müddət açıq havada ola bilməzsiniz. Həm də açıq oyun oynamaq lazımdır.

(Oyun - "Qış-Qış" mahnısı)

Tərbiyəçi: Və nə qar? (uşaqlar cavab verir). Şaxtalı bir gündə gəzəndə qar ayağımızın altındadır, nə edir? (çırpınır). Yaxşıdı. İndi sizə torba nişasta verəcəm. Mən sizə bir şeir oxuyacağam və "qar" sözünü bir qarın çırpıntısını təsvir etməlisiniz.

Qar, qar kimi

Təpənin altında qar, qar,

Ağacın üstündə qar, qar,

Ağacın altında qar, qar.

Uşaqlar qafiyəni nişasta çantaları ilə səsləndirirlər.

Tərbiyəçi : İndi çantaları bir qutuya yığın və bir az oynayın. Bir qartopu kimə atacağam, qışla əlaqəli hər hansı bir sözü çağırır.

(Bir qartopu ilə oyun).

Tərbiyəçi : Qış haqqında rus xalqı bir çox atalar sözləri ilə gündəmə gəldi.

Qış haqqında atalar sözləri bilirsinizmi?

Uşaqlar: “Qar yoxdur, iz də yoxdur. İl başa çatır və qış başlayır. ”

"Böyük şaxtada burnunuza qulluq edin."

"Qar olmadan qış - çörəksiz yay."

"Şükür, qar gətirdiyiniz üçün."

"Bir qar yağışı və çovğun iki dostdur."

Fiz. bir dəqiqə

Tərbiyəçi Rusiyada köhnə günlərdə "Qış şaxta üçün, biz də tətil üçün" deyirdilər. Uşaqlar və bilirsiniz, qış mövsümündə çoxlu tətil var. (Yeni il, Milad vaxtı, Milad, Shrovetide ...).

Bir də əyləncəli deyil, qış tətili musiqisiz tamamlanmır. indi səs-küy alətləri üzərində musiqi çalacağıq

Yaxşıdı! Sən əsl musiqiçisən.

(Toplamaq üçün alətlər).

Uşaqlar, gözlərinizi yumun və qar yağdığını təsəvvür edin. Böyük qar uçqunları göründü.

Tərbiyəçi: .- Görün qar yolları nə qədər hündür yola çıxır! Onlarda boğulmamağımız üçün, gedək, ayaqlarımızı yüksək qaldıraq. Xəyali qar uçqunları vasitəsilə yüksək dizlərlə məşq-gəzinti.(musiqi səsləri)

Pedaqoq: İndi də sizi qış nağılına qulaq asmağa dəvət edirəm. Geri otur ...

Nağıl:   Yaşadı - bir çovğunun bir nənəsi var idi, qar yağışı ilə bəzədilmiş böyük bir gözəl şal vardı. Gecələr qar yağışı nənələri-çovğunlarla şalda istirahət edirdi.

Nənə-çovğun oyandıqda, şalını silkələdi və sonra qar yağışı qış çəmənliyinə rəqs edərək səpildi.

Və bir dəfə bütün qar yağdı və nənənin çovğunlu şal naxışsız qalıb. Qar yağışlarını yığmağa və nənələrin çovğunlu şallarını bəzəməsinə kömək edək.

Uşaqlar qar yağışlarını yığır və bir şal ilə bəzəyirlər (onları yerə yaymaq və ya əvvəlcədən dəzgahdan mavi-mavi bir təbəqə bağlamaq və qar yağışlarını yapışdırmaq olar). İş zamanı qış səsləri ilə bağlı hər hansı bir musiqi (A. Vivaldi "Qış", PI Çaykovski "Qar çovğunundakı vals".)

Tərbiyəçi: uşaqları tərifləyir.

  Olga Evgenievna Gavrilenko
  "Qışın nağılına səyahət" (orta qrupun uşaqları üçün) musiqi dərsinin konsepsiyası

« Bir qış nağılına səyahət» .

Məqsəd: Öyrən uşaqlar emosional olaraq qavrayış məzmununu qavrayır və başa düşürəm musiqi əsərləribiliyi möhkəmləndirmək uşaqlar qış haqqında

1. Musiqi tapşırıqları: Rəqs janrlarını fərqləndirməyi öyrənin Vals  və "Polka". Xarakterə uyğun hərəkət etmək bacarığını gücləndirmək musiqi. Təcrübə tanışlıqları hərəkətlər: cüt-cüt qaçış, atlama, dəyirmi rəqs, yüngül rəqs qaçışı, ayaq barmaqları üzərində gəzinti, əllərin hamar hərəkəti.

Səs meydançasını, saf intonasiyanı inkişaf etdirin, xarakterini çatdıraraq mahnı oxumağı öyrənin.

A) Qrafik tapşırıqlar: düzəltmə bacarığı uşaqlar  bitmiş formaları kağıza yapışdırın, əvvəlcədən müəyyən edilmiş nisbətə qoyun

B) Uşaqlarda təsəvvür, yaradıcılıq, təxəyyül, bir-birinə və ətraf dünyaya səmimi münasibət inkişaf etdirmək.

2. Koqnitiv vəzifələr: biliyi möhkəmləndirmək uşaqlar qış haqqında, qışda vəhşi heyvanların həyatı, onlara necə qulluq etmək, onlara kömək etməkdən daha çox.

3. Vizual tapşırıqlar: bacarıq birləşdirmək uşaqlar  bitmiş formaları kağıza yapışdırın, onları düzgün bir şəkildə təşkil edin. Bir-birinə nisbi.

4. Wellness vəzifələri: zəng et uşaqlar  müsbət emosiyalar musiqi hərəkətləri vasitəsilə  qolların və ayaqların əsas əzələləri, nitqi inkişaf etdirir uşaqlar, hərəkətlərin koordinasiyasını yaxşılaşdırın, qar olmadığı barədə bilikləri birləşdirin.

Daşın birbaşa  təhsil fəaliyyətlər:

Musiqi rejissoru:

Pəncərənin xaricində qış oyandı.

Qar-ağ gülümsədi.

Sakitcə əllərindən tutdu

Gəzməyə çağırdım!

Və bizi çağırdı qış meşəsi. Göyərtəyə minək.

Gəlin cütlük olaq. Əlləri bir-birinə tutun

Heyif! Gedək! Tutun!

Cütlükdə olan uşaqlar otaqda bir dairə içərisində qaçırlar. Səslər musiqi Filippenko"Sled". Dayanırlar.

Mus əlləri: Artıq səhradayıq ... Sakit - sakit deyil, ruh deyil ...

Uşaqlar şeir oxuyurlar.

Qışda meşədə nə qədər gözəldir. Bütün ağaclar qar-ağ. Zimushka hər filialı qarla örtdü. Ağ qar haqqında mahnı oxuyaq. Şən oxuyacağıq, aydın oxuyuruq, bir-birimizi dinləyirik və musiqi.

Mahnı "Ağ qar", musiqi Filippenko. Səsləri dinləyin musiqi. Bu hansı rəqsdir? (cavablar) uşaqlar)   Düzdü, valsdır. Vals  Qrexaninova.

Hamar, yavaş səslənir. Beləliklə, ağ qar yağır! Parlaq sultanları götürək, qar uçqunu kimi rəqs edək!

Ayaq barmaqlarını hamarca, asanlıqla bükəcəyik. Əllərimiz də rəvan, gözəl rəqs edir.

Uşaqlar qar yağışı rəqsini doğrayırlar.

Muses əllər: Yaxşı, qoyul Qartopu.

Ah bax, kirşə! Və onlarda bir kukla!

Güman ki, içəri bir kukla çalı meşə: əvvəlcə onları təpəyə qaldırdı, sonra oturdu və dağa düşdü. Bu barədə mahnı oxuyaq!

Çağırış. Bir sled up gəzmək - əllərinizi yuxarı qaldırın.

Sledi aşağı - əlləri aşağı salın.

Mus əlləri: İndi uşaqların kukla necə yuvarladığını oxuyacağıq. Uzun, sevgi ilə oxuyacağıq. Sonuncu ayə əyləncəlidir və bir az daha sürətli.

Mahnı oxuyur: "Sled"Krasevin musiqiləri.

Cavablar uşaqlar.

Mus əlləri: Doğru! Bunny ağacların qabıqlarını yeyir, lakin gənc çubuqlar. Qışda meşədə bunny olmaq olur! İstiləşə biləcəyinizi göstərək!

Musiqi və oyun gimnastikası.

Özümüzü bir az Tələsdik.

Əllərimizi çalırıq:

Gic-gic

Alqış, clap-clap, clap-clap-clap.

Ayaqları da istiləşdirəcəyik, daha çox iki ayağa atlayaraq atlayırıq.

Atla, atla, atla, atla, atla, atla,

Atla, atla, atla, atla, atla, atla, atla.

Əlcəklər qoyduq, qar fırtınasından qorxmuruq, "Geyin"  mittens.

Bəli, bəli, bəli! Bəli, bəli, bəli! Əllərini yuxarıya göstərirlər.

Bəli, bəli, bəli! Bəli, bəli, bəli!

Şaxta ilə dost olduq, Spin kimi Qar yağışıəllər

Yan tərəflərə tökülən qar yağışı kimi.

Bəli, bəli, bəli! Bəli, bəli, bəli!

Bəli, bəli, bəli, bəli, bəli!

Səslər Cüt polka, lat. nar melodiyası

Muses əllər: Və kimin musiqi? Bu hansı rəqs kimi səslənir? Düzdü, polka. Belə altında dələ rəqsi musiqisi. Squirrel evi haradadır? Qışda nə yeyir? Düzdür, bir dələ boş bir ağacda yaşayır, ehtiyat edir qış: göbələk quruyur, qoz-fındıq, taxıl toplayır.

Bir az yemək rəqs edək! Kimi hərəkət edəcəyik dələ: asan və sürətli!

Cüt polka, lat. Nar tune

Muses Əl. Oh, və bu kimindir musiqi səsləri? Düzdü, ayı. Qışda ayı nə edir? Düzdür. Bütün qışı isti bir otağında yatır və pəncəsini sorur.

Bir ayı oyatmaq olar? Xeyr!

Onsuz daha yaxşı oynayaq!

Barmaq gimnastikası.

Ağ tüklü qar - əllərini ritmik və hamarca qaldırır və endirir

Havada fırlanır - əllərinizlə dairəvi hərəkətlər edin

Və səssizcə yerə yıxıldı, yıxıldı - yavaş-yavaş əllərini aşağıya endir.

Və sonra, sonra da

Qardan kor oluruq - hərəkəti həyata keçirmək üçün "Pies".

Vay - qartopu irəli atın.

Mus əlləri: Uşaqlar, böyük qar parçaları düzəltsəniz nə ola bilər?

Düzdü, qar adamı! Bax budur! Yalnız meşədə nə qədər cansıxıcı olmalıdır! Gəlin onu dost edək - qar adamları! Budur, qış bizə çox ağ rəngli kağız dairələri hazırladı, burada yapışqan və fırçalar, salfetlər var. Və burada böyük bir qarlı çəmənlik! Bunun üzərinə qar adamlarımızı yapışdıracağıq! Və işləməyi daha əyləncəli etmək. Səni açaram qış mahnısı!

Uşaqlar applikasiya nümayiş etdirir "Qarlı bir çəmənlikdə qar adamı". - mahnı "Ağ qar", Filippenko.

Muses Əl. Nə yaxşı yoldaş! Belə yaxşı qar adamları dostlarımız Qar adamımıza kor oldu! Və burada Qar adamının özü gəldi! Gəlin onunla oynayaq!

Oyun Qar adamı. Ah bax bu nədir? Zimushka, gəzdiyimiz yoldan xoşuma gəlir qış meşəsiqar adamına necə rəqs etdik, mahnı oxuduq və kömək etdik. Və o bizə hədiyyə olaraq ağ qartopu hazırladı! Sizcə onları atmaq olar, yoxsa yalamaq daha yaxşıdır?

Qar yemək mümkündürmü? Düzdür, qar yeyə bilməzsiniz, amma niyə? (cavablar) uşaqlar)   Ancaq bu qartopu sehrlidir! Şirin və ümumiyyətlə soyuq deyillər! Bəli, zefir!

Qış deyin Təşəkkür edirəm, uşaq bağçasına qayıtmağın vaxtı gəldi!

Sled tez alın!

Heyif! Gedək! Tutun!

Uşaqlar salondan bir mahnıya qaçırlar "Sled"  Filippenko, bir-birinin ardınca cüt-cüt tutur.

Metodik ədəbiyyat.

1. Uşaq bağçasında təhsil və təlim proqramı "Doğumdan məktəbə"  N.E. Veraksy, T. S. Komarova, M. A. Vasilieva.

2. Proqram "Tamam"  I. Kaplunova və I. Novoskoltseva.

3. Jurnallar « Musiqi rejissoru»

Proqram məzmunu:

Məqsəd:uşaqları fərqli musiqi fəaliyyətlərində fərqli bir təbiət musiqisinə emosional reaksiya verməyə öyrətmək

Tapşırıqlar:

Təhsil:

Uşaqlarda fərqli bir təbiət musiqisi üçün doğaçlama qabiliyyəti formalaşdırmaq.

Uşaqları hərəkətlə sözlə əlaqələndirmək, hərəkətləri ritmik, sərbəst, ifadəli etmək bacarığında məşq edin.

Uşaqlarda musiqi haqqında, onun xarakteri və ifadəli vasitələri haqqında danışmaq istəyi formalaşdırmaq.

İnkişaf edir:

Bir səs, intonasiya eşitmə, ritm hissi inkişaf etdirmək.

Musiqili ritmik məşqlərin, mahnıların köməyi ilə uşaqların nitqini inkişaf etdirmək.

Təhsil:

Uşaqlarda musiqi sevgisini inkişaf etdirməyə davam edin. Dinləmə qabiliyyəti, böyüklərə və yaşıdlarına hörmət, emosiya.

Metod və üsullar:

Vizual: müğənnilik, hərəkət, musiqi alətləri çalmağı göstərmək. Oyuncaq personajların müayinəsi.Şifahi: söhbət, uşaqlar üçün suallar. Praktik: məşqlər, vəziyyət modelləşdirmə, didaktik oyun, musiqi oyunları, dəyirmi rəqs oyunu, mahnı oxumaq.

Avadanlıqlar

Dambourines, zənglər, musiqi üçbucaqları.

Oyuncaqlar: dovşan, dələ, ayı, ağac, snowflakes, ev, İlkin iş:

Qış, qış oyunları, heyvanların qışa necə hazırlaşması haqqında söhbətlər.P.İ.-nin əvvəlcədən qulaq asması. Çaykovski, Qar Çırağının Şelkunçik Valsı baletindən. Mahnıları öyrənmək: "Milad ağacı", "Qar, qartopu", "Zainka" rəqsi. "Ayılar" rəqsini öyrənmək. “Pass”, “Musiqili zəng” musiqi ritmik oyununu öyrənmək.

Kursun gedişi:

Musiqi səslənir. P.I. Çaykovski "Qar çırpıntılarının valsı". Uşaqlar salona girib qonaqları salamlayırlar.

M.R. Salam uşaqlar! Sehirli musiqinin sizə necə cavab verdiyini dinləyin! Odur Snowflake Waltz,  və musiqini bəstəkar P.İ.Çaykovski yazmışdır.

Musiqi bizə dedi ki, qar lopaları yıxılır və yer kürəsini qar uçqunları ilə örtür. Qartopu ilə oynayaq?

"Qar-qartopu" musiqi oyunu. və sözləri E. Makshantseva

M.R. Uşaqlar, indi ilin hansı vaxtıdır?

M.R. sağ, qış gəldi (logo ritmik oyun)

Tükləri iplə

Çalılara, evlərə

Qar yağır.

Yer ağardılıb

Yolları fərq etdim

Düşən, ağ qar yağışları bükən ....

Yaşlı qrup üçün maraqlı bir qış fəaliyyəti:

Tərbiyəçi:

Oh, baxın və mən bir qar uçqunu tutdum, amma əriməz, bəlkə də sehrdir.

(qar uçqunu alır)

Uşaqlar, qulaq asın.

Şirin dişli ayı balası həmişə beşikdən xırıltılı idi.

Ana və babaya qulaq asmırdı, ayı çox bal yeyirdi.

Yatağa getmək istəmirdi, qışda gəzmək istədi.

Uşaqlar meşəyə gedin - bizə ayaqyolu tapın!

Ayı dana qaytarmağa kömək edərikmi? Yalnız irəlidə gedən yol çətin, uzaqdır. Gəl?

Uşaqlara cavab verir.

İtirməyəcəyiniz üçün əlinizdən tutun.

Musiqi ilan gedin. Pianoda getdik.

M.R. Budur, ilk maneə - uşaqlar yüksək dağdır. Gəlin birlikdə dırmaşaq.

("Mən yuxarıya, buraya enirəm" şüarı ilə)

Çovğun səsi eşidilir.

Çovğun ağ yoldan yayınır.

Yumşaq qarlarda boğulmaq istəyir.

Qızarmış külək yolda yuxuya getdi.

Meşədə maşın sürmə, keçmə.

Uşaqlar, çovğun necə fırlanır?

(P.İ. Çaykovskinin musiqisinə uşaqların motor improvizasiyası)

Musiqi sakitdir.

Uşaqlar, burada səninlə meşədəyik ... nə qədər qar tökdü, nə qar yağdı, onların arasından keçməliyik. Gedin, qarda qalmamaq üçün ayaqlarınızı yüksək qaldırın .. bir-birinin ardınca dayanaq, kəmər üzərində əllər.

(yüksək liftlə gəzmək)

Uşaqlar, heç kim itməyib? İndi yoxlayacağam.

(oyun "Echo" E. Tilicheeva)

Buradakı hər kəs, heç kimini itirməmişik, gəlin Mişutkaya zəng edək - heç kim cavab vermir. Uşaqlar, baxın, Mişkanın izləri və Milad ağacına aparırlar.

(uşaqlar Milad ağacına yaxınlaşır)

Çətin, siyənək, budaqları qarla örtülmüşdür. Milad ağacını təəssüfləndirəcəyik, vururuq.

(Uşaqlar əlləri ilə bahar və yumşaq vuruş hərəkətləri edir, oxuyur: "Yaxşı bir Milad ağacı, gözəl bir Milad ağacı").

Eşitmir! Milad ağacını istiləşdirmək lazımdır, ona bir mahnı oxumaq lazımdır.

"Herringbone dayandı" mahnısı L. Oliferova tərəfindən qurulan N. Karavaevanın musiqisi və sözləri.

Milad ağacının altında oturan və soyuqdan titrəyən kimdir?

Balaca Zainka, balaca ağ Zayinka.

Pet, ona rəhm et. O kimidir?

Cavablar: yumşaq, tüklü!

M.R. Düzdü, dovşan dondurdu, oxuya bilmir, oğlanlarından xahiş edir ki, onun üçün quyruğunun necə dondurulduğu barədə bir mahnı oxusun.

Uşaqlar kədərlə oxuyurlar: "Soyuq bunny, soyuq ağ"

Zayinka Milad ağacına atlanır,

Bir ayaq zərbəsi.

Hansı şaxtalar şiddətli olur

Bunnyi istiləşdirək? Dovşanı bizimlə vur!

Dəyirmi rəqs "Zayinka" rn mahnı.

Bunny istiləndi, şən.

İstiləşdiyiniz üçün təşəkkür edirəm və indi sizinlə oynamaq istəyirəm.

Diqqətlə musiqi dinləyin və durnadan keçin.

Durna ilə relay oyunu.

Təşəkkür edirəm bunny. Ayı gördünüzmü?

Gördü, klirinqimizə qaçdı, oynadı və kifayət qədər oynadığında qaçdı.

Təşəkkür edirəm bunny. Ələ!

Yüksək liftlə gəzir.

Görün bizə kim atlayır:

Tapmacanı tap:

Qurudulmuş russula

Fındıq yığdı.

Kassadakı bütün ehtiyatlar

Özü üçün faydalı olacaq.

Uşaqlar: Dələ!

Dələ oxuyur:

Salam uşaqlar!

Uşaqlar cavab olaraq oxuyurlar.

Salam

Dələ, meşədə bir ayı görmüsən?

Əlbətdə etdim. Burada bir xizək sürdü. Oturub yuvarlandı, izlər budur ..

Onu necə tapırıq?

Gülməli bir zəngim var. Sənə verərəm. Onunla oynayırsan, ayı eşidib qaçacaq ...

Sağ ol, dələ! Tezliklə görüşək!

Oyun "Bell" Muses M. Kartuşina

Oh uşaqlar eşitmək:

Biri budaqlarla çatlayır

Kimsə bizə tələsir.

Müəllim ayı düzəldir.

Şapka, xəz palto, bu, bütün ayaqyalın ayıdır.

Pəncələr sallanır - şən rəqs edir!

Uşaqlar rəqs edirsiniz?

"Teddy Bear" rəqsi

Bəli, qışda və əyləncədə gözəldir, amma meşədə moruq, yaban mersini, göbələk və ya şirin bal yoxdur. Hər tərəfdə qar və buz. Ayıların qışda yatması yaxşıdır.

Budur ayı evi. Nə gözəl! Bu nə gözəl bir icicle! Necə səslənir?

(üçbucaqda oynayır)

Uşaqlara cavab verir.

Məni tapıb evimə gətirdiyiniz üçün təşəkkür edirəm. Bunun üçün minnətdarlıqla sizə müraciət etmək istəyirəm.

MR təşəkkür edirəm, Misha!

Uşaqlar, qoy ayını yataq. Və onun şirin xəyallar qurması üçün onun üçün lullaby oynayacağıq.

Motsart . Motsart "Lullaby." (Səs-küy orkestri)

Ayı yuxuya getdi. Çovğun səsi eşidilir.

Çovğun yenidən fəryad edir

Və yolları süpürür

Hamısını geri çevirin

Ən sevdiyimiz uşaq bağçasına!

Uşaqlar otağı tərk edirlər.

Nominasiya: Uşaq bağçası, qış sinifləri, orta qrup, sinif qeydləri, GCD, musiqi dərsləri
  Başlıq: Qış fəaliyyətləri. "Əyləncəli ayı axtarışında" orta əyləncə qrupundakı mücərrəd.


  Vəzifə: Musiqi Direktoru
  İş yeri: GBOU № 1353 DO №4 məktəb
  Yer: Zelenograd, Rusiya

Uşaq bağçasının orta qrupundakı qış istirahətinin xülasəsi

"Quşlar qışda necə yaşayır?" Mövzusunda musiqili-tematik dərsin sinifi. orta qrupda DOW

  Valitova Larisa Vladimirovna, 44 nömrəli MBDOU musiqi direktoru, Miass, Chelyabinsk vilayəti
Materialın təsviri:  Bu məcmuə, məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin musiqi rəhbərləri və tərbiyəçiləri üçün faydalı olacaq, uşaqların qışda quşların həyatı haqqında biliklərini möhkəmləndirməyə yönəldilmişdir. Abstraktın məzmunu uşaqları qışda quşlara qayğı göstərmək istəməsinə səbəb olacaqdır.
Məqsəd:  uşaqların quşlara qayğı göstərmək istəyi.
Tapşırıqlar:
  1. uşaqların qışda quşların həyatı haqqında biliklərini möhkəmləndirmək;
  2. "qışlayan quşlar", "köçəri quşlar" anlayışlarını aydınlaşdırmaq;
  3. Quşların repertuarını təkrarlayın.
Avadanlıqlar  multimedia proyektoru və ekranı, "Qışda quşlar və heyvanlar" mövzusunda təqdimat

Kursun gedişi:

Musiqi Direktoru.  Uşaqlar, burada qış gəlir - ilin ən soyuq vaxtı (ekranda qış mənzərəsi).

  Şaxta baba çalışır - soyuq əlavə edir, qar tökür. Meşədə çox soyuq, ancaq heyvanlar dondan qorxmur. Niyə belə düşünürsən? Qışa necə hazırlaşdılar? (Cavablar uşaqlara)
  Bir dələ isti bir çuxurda oturur və qoz-fındıqda nibbles. Ayı dərəyə qalxdı və bütün qışda orada yatdı. Tülkü qar içində qaçır, ancaq quyruğu ilə cığırlarını süpürür. Kürklü, qalın, isti. Hares istiləşir, qar uçqunlarının üstündən tullanır.
  Musiqi rəhbərinin hekayəsi slayd şousu ilə müşayiət olunur.
Musiqi Direktoru.  Yalnız meşədəki quşlar istiləşə bilmirlər.
  Bir quş qışlamaq necə?
  Quşlarda olduğu bilinir
  Heç bir toxunma paltarı yoxdur
  Velosiped köynəyi deyil.
  Uzun müddət qar yağsa,
  Uzun müddət çovğun əsəbiləşir
  Sonra, dostlar, var
  Pichugam bizim dar.
   (K. Muhammadi)
  Şaxta baba quşlara kədərləndi, insanlara uçmağı tövsiyə etdi. Quşların qışdan sağ qalmasına kömək edəcəklər. Şaxta baba buz zəngi çaldı, Bir çovğun quşları şəhərə aparan yolu göstərmək üçün qabağa uçdu. Çovğun tələsir və qış mahnısını oxuyur.
  Musiqi direktoru, Blizzardın necə uçduğunu göstərmək üçün uşaqlara musiqi alətlərindən istifadə etməyi təklif edir.


Musiqi Direktoru.  Quşlar şəhərə gəldi. Xahiş edirəm deyin, insanlar quşlara necə kömək edə bilər? ... (Uşaqların cavabları). Biz də quşları bəsləyirik, qidalandırıcılarımıza darı ilə tökürük. İndi də bu barədə bir mahnı oxuyacağıq.
  Uşaqlar "Quşlarım" mahnısını ifa edirlər (musiqisi E. Şalamonova)
Musiqi Direktoru.  Bir çox quş yemləyicilərimizə uçur. Budur bülbül gəldi (slayd).


  Ritmik oyun "Qar cırağı" (müəllif M. Kartuşin).
Musiqi Direktoru.  Ancaq tit gəldi (slayd).


  Gəlin titrəyicimizlə oynayaq - Dasha! (Uşaqlar dəyirmi bir rəqsdə ayağa qalxırlar, "Tit" mahnısı səslənir, musiqisi M. Krasev)
Musiqi Direktoru. Amma bayquş (slayd) quş şəhərə uçmadı, meşədə qaldı, çünki bayquş kiçik quşlara və siçanlara qidalanan yırtıcı quşdur. Və plumage isti və böyükdür, buna görə də meşədə nə soyuq, nə də ac deyil. Quş ol, mən də - bayquş.
  Populyar açıq oyun "Bayquş" keçirilir.
Musiqi Direktoru.  Bullfinch, titmouse və bayquş vəhşi quşlardır, lakin yenə də insanlarla birlikdə yaşayan quşlar var. Bunlar hansı quşlardır? Nə deyirlər? Düzdür, bunlar quşçuluqdur. Hansı quşları tanıyırsınız? (Bir toyuq təsvir edən slayd). Bəli, bu toyuqdur. Və "Cücələrim" mahnısını oxuyacağıq (musiqi. Filippenko).


Musiqi Direktoru.  Qazlar (slayd) ev quşlarına da aiddir. "Ağ qazlar" (musiq. M. Kraseva) oyununu oynayaq!
Musiqi Direktoru.  Ancaq indi, uzun, soyuq bir qışdan sonra, nəhayət, bahar gəlir (bahar mənzərələrini təsvir edən slaydlar).


  Bütün heyvanlar və quşlar onun gəlişini gözləyirlər. Niyə belə düşünürsən?
Uşaqlar.  Çünki qar əriyəndə öz yeməklərinizi ala bilərsiniz.
Musiqi Direktoru.  Bax, burada sərçə baharın gəlişinə sevinir! (slayd)


  "Sərçə" mahnısı ifa olunur (musiqisi N. Metlov).
Musiqi Direktoru.  uşaqlar, yazda çox sayda quş gəlir - və çəngəllər, ulduzlar, larks və qaranquşlar (slayd). Bu quşlar nə adlanır?
Uşaqlar.  Bunlar köçəri quşlardır.
Musiqi Direktoru.  Niyə belə deyilir?
Uşaqlar.  Qış üçün isti rejimlərə uçduqları üçün belə deyilir.
Musiqi Direktoru.  Beləliklə, uşaqlar, ərazimizdə qışa qədər qalan quşların adları nədir?
  İsti torpaqlara uçan quşların adları nədir? İnsanlarla daim yaşayan quşların adları nədir? Bu quşlardan hansı - qışlama, köçəri və ya ev - qışda xüsusilə çətindir? Niyə? (Cavablar uşaqlara)
  Uşaqlar, mən darı və çörək qırıntılarını bişirdim, bu gün gəzintiyə gedəndə xahiş edirəm onları öz saytınızdakı yemləyicilərə səpin!

Məqsəd:Uşaqlarda musiqi ilə əlçatan bir şəkildə ünsiyyətdən xoş müsbət emosiyalar inkişaf etdirmək.

Tapşırıqlar:

1. Emosional - mahnı oxumaq, rəqs etmək, çalmaqda obrazlı ifaçılığı inkişaf etdirmək;

2. Uşaqlara musiqinin təbiətinə uyğun hərəkət etməyi öyrətmək;

3. Uşaqların musiqi alətlərini çalarkən dəqiq pulsasiya və sadə ritmik nümunələri yerinə yetirməyi öyrətmək.

Metod və üsullar:  mahnı oxumaq, musiqi dinləmək, bədii söz, doğaçlama;

Material:Mother Winter-dən bağlama (əlcəklər, eşarplar, şpallar, şapkalar, çəkmələr) musiqi mərkəzi, musiqi oyunlarının müasir uşaq mahnılarının yazıları olan CD-lər).

Kursun gedişi:

Musiqi olmayan uşaqlar yavaş-yavaş otağa girib stullarda otururlar.

B.  Uşaqlar, indi işğal nə olacaq?

D.  Musiqili.

B.  Düzdür. Bunu edə bilərikmi?

D.  Xeyr! Biz bilməz!

B.  Niyə?

D. Çünki salonda Tatyana Vladimirovna yoxdur.

B.  Bir şey oldu? Ancaq mənə elə gəlir ki, o, yaxınlıqdadır, gəlin onu mahnı adlandırmağa çalışaq. Tatyana Vladimirovna, oh! Tatyana Vladimirovna, sizi gözləyirik!

B.  İndi qulaq asaq, o bizi eşidir, ya yox?

(Salonda hazırlıq qrupunun uşaqları oxuyur: Uşaqlar, AU! Uşaqlar, gəlirəm!)

D.  Xeyr!

B.  Yenidən zəng edək. (Oyun 2-3 dəfə təkrarlanır. Sonuncu dəfə musiqi rəhbərinin səsi. Musiqili təbrik səslənir.)

M.R.  Hamı buradadır? Bilmək istəyirəm! Yoxlamağa başlayıram.

Dima, Katya və Artem - əllərini yuxarı qaldırdılar,

Gosh, Vika və Diana - birlikdə qucaqladı,

Lisa, Galya və Serezha - hamısı əl çaldılar!

Yaroslav, Nikita, Vanya - birlikdə ayaqlarını möhürlədi.

Kimə demədim, kimin adını çəkmədim

Tək bir ailə olaraq hamımız birlikdə "mən" oxuyuruq.

M.R.  Uşaqlar bilmək istəyirsiniz ki, bu gün niyə gecikdim?

Poçtalyon uşaq bağçamıza bir bağça gətirdi, buna görə biraz uzandım, aldım. Gəlin açıb görək içəridə nə var? (Əlcəkləri paketdən götürür).

M.R.  Bunlar əlcəklərdir, məncə sadə deyil, amma sehrdir, gəlin bunları işə salaq.

(Uşaqlar əlcək taxmağı təqlid edirlər).

M.R. və uşaqlar birlikdə:

Əlcəklər qoyuruq, barmaqlar rəqs edir.

Birlikdə əylənərək uşaqları əyləndirirlər.

Mahnı ifa olunur - "Bir barmaq ilə oğlan" oyunu.

M.R.  Paketə baxaq, başqa nə var? (Bir eşarp çıxarır).

Şərf də sadə deyil, müğənninin köməkçisidir. Bir eşarp qoyub parçalanaq. Və mahnının adı "Qar qadın haqqında."

M.R.  Uşaqlar, paketə başqa bir nəzər salaq ( bir xizək çıxarır).

Sling sürməyi xoşlayırsınız? "Sleigh" mahnısını oxumağı təklif edirəm   (Uşaqlar stul yaxınlığında bir mahnı ifa edirlər).

M.R.  Baxacağam - yenidən öz bağlamamızda olaram? Görün nə gözəl şapka! Gəlin, musiqini daha yaxşı eşitmək üçün qulaqlarımızı isidirik (burada bütün uşaqlar TX-nin 7 nömrəsinə toplanmışdır).

M.R.  Mahnını bizə kim izah etdi? Xasiyyəti nədir?

Uşaqlar uşaq musiqi alətlərini çalırlar: Tanya - bir nağara, Seryozha - bir boru, Dima - bir zəng, hamısı - səs-küy, bir fit, qaşıqlar, nənələr. (Orkestr).

M.R.  Belə gözəl bir şapka ilə oynamaq istəyirik!

(Uşaqlar bir-birinin ardınca bir dairəyə çıxırlar, "Şapka" oyunu keçirilir).

M.R.  Paketdə yalnız bir şey qaldı. Bax, bunlar çəkmələrdir! Uşaqlar, bu qeyri-adi məkanın uşaq bağçasına kimdən gəldiyini artıq təxmin etdiniz?

Uşaqlar.  Qışdan - qış!

M.R.  Doğru! Zimushka bizi gəzməyə dəvət edir!

Burada çəkmələrimizi geyindik, ayaqlarımızı rəqs etdik (stomp)

Əlcəklər geyindik, gəzmək istədik (qucaqlamaq)

Balaca ağ qar yağdı ( yaz)

Uşaqlar bir xizək götürdülər (cütlərin əlləri)

Bir meşə təmizliyində gəzməyə getdik (cüt işləyir).

Tez, tez süpürüldü və böyük bir qar axmasına düşdü.

Oh - yo - yo! Oh - yo - yo! Çovğun və komik qar (fırça sökülür).

M.R.  Hamınız yoldaşlar, gözəl mahnı oxudun, gözəl rəqs etdiniz, şən oynadınız, ehtimal ki, Zimushkadan sehrli şeylər - qışlar kömək etdi. İndi çəkmələri, şlyapaları, mittensləri çıxarın və Zimushka sayəsində deyin.

Uşaqlar.  Təşəkkür edirəm!

M.R.  Bu dərsimiz bitdi.

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr