muzey işçiləri. Mən muzeydə işləyirəm - gələcək peşəni seçməklə bağlı tanınmış və uğurlu insanlardan müsahibələr alıram

ev / Mübahisə

Dövlət büdcəsi şəhərin mühüm təhsil müəssisəsi

Moskva şəhərinin Təhsil İdarəsi

Cənub-Qərb Rayon Təhsil Şöbəsi

dövlət büdcəli təhsil müəssisəsi

Moskva şəhərinin "2115 nömrəli məktəbi"

Şəhər Festivalı "Zamanları birləşdirən mövzu: məktəb muzeyində dərs"

No2 nominasiya - ibtidai sinif şagirdləri üçün

"TARİXİN QAPARIŞLARI" interaktiv dərsi

İbtidai sinif müəllimi

Snegireva Olga Vladimirovna

TƏDRİS PROSESİ

I . Məqsədin qoyulması və dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi

Aparıcı: Bu gün biz muzeylərin ecazkar dünyasına səyahətə çıxacağıq. Sinifimiz Tarixin Mühafizəçiləri adlanır. (Slayd 1)

Onların kim olduğunu öyrənmək üçün gəlin bu muzeyə baxaq. (Slayd 2)

AT: - Amma əsas girişdən girməyəcəyik! Bu gün bizə .. bu qapı lazımdır! (slayd 2)

Bu yazı nə deməkdir? Bu giriş kimin üçündür? (uşaqların cavabları )

Təxmin edin, bugünkü dərsin mövzusu və məqsədi nə olacaq? (uşaqların cavabları )

Bu gün muzeylərdə çalışan insanlarla qarşılaşacaqsınız. (Slayd 3) Nə etdiklərini, məsuliyyətlərinin nə olduğunu öyrənin. Və bu peşə sahiblərinin hansı keyfiyyətlərə malik olması lazım olduğunu da müzakirə edəcəyik.

II . Dərsin mövzusu üzərində işləyin

AT: Dərsi oyun şəklində keçirəcəyik. Gəlin dörd qrupa bölünək. Hər qrup muzey işçisi kimi fəaliyyət göstərəcək.

Və çox gözəl bir personaj bu işdə bizə kömək edəcək.

Belə bir vəziyyəti təsəvvür edək. (Slayd 4) Kiçik bir qız muzeylərdən birinə gəldi və hədiyyə gətirdi. (slayd və qutu şousu )

Bir oyuncaq muzey əsərinə çevrilə bilərmi? (uşaqların cavabları ) Gəl görək qutuda nə var? ("Olimpiya ayı" oyuncağının müzakirəsi )

Aparıcı: - Gəlin öyrənək, obyekt muzey əsərinə çevriləndə onun başına nə gəlir.

1. İşi ilə tanış olacağımız ilk işçi ...

Tələbə: MUZEY FONDLARININ MÜŞTƏRİSİ slayd 5

W: Əsas kuratorlar bütün muzeylərdədir. Bizim əsas vəzifəmiz muzey əşyaları ilə işləmək və onların yaxşı taleyinə cavabdeh olmaqdır. Muzeyə daxil olan bütün əşyaları qəbul edirik. Kurator yeni əşyanın dəyərini müəyyən etməli və onu muzeyin xüsusi kolleksiyasına gətirməlidir. Daim nəzarətdəyik eksponatların təhlükəsizliyi, onların vəziyyətinə nəzarət edirik. Həmçinin muzeyin kuratoru sərgilərin planlarını tərtib edir, muzeyin işi haqqında hesabatlar yazır.

AT: - Muzey fondlarının kuratoru tarix və mədəniyyət əşyalarını hədiyyə alarkən xüsusi sənəd tərtib edir.qəbul aktı .(Slayd 6) İki nüsxədə tərtib edilmişdir: biri muzeydə, digəri isə donorda qalacaq. Bu sənədi Muzey Kuratorlarının nümayəndəsi tamamlayacaq. (A3 vərəqində )

AT: - Əşyanın qəbulu ilə eyni vaxtda muzeyin kuratoru edirBaş kitabda qeyd. (Slayd 7) Bu, bütün muzey eksponatlarının uçotunun və mühafizəsinin ən mühüm sənədidir. (muzeyin inventar kitabını göstərin )

Gəlin belə bir şey yazmağa çalışaq“Muzey gözətçiləri” qrupundan bir şagird A3 vərəqinə yazır )

Əşyaya kitabda hesab nömrəsi verildikdən sonra o, eksponatın özünə də tətbiq edilir. Necə yerləşdirilməlidir? (uşaqların cavabları )

Düzdü, yazı belə edilir,obyektin görünüşünü korlamamaq üçün. (gözətçilər nömrəni markerlə qoyurlar )

Muzeyin kuratoru bu əşya haqqında məlumatı donordan öyrənir. Belə məlumatlar deyilir"əfsanələr"

Mişkamız üçün əfsanə belə tərtib edilə bilər (Slayd 8)

Tələbə: Muzey fondunun kuratorlarının daha bir mühüm vəzifəsi var: muzeyə yeni eksponat gətirmək fayl şkafı muzey (Slayd 9) Hər bir kartda mövzu haqqında bütün məlumatlar, onun əfsanəsi, bəzən hətta fotoşəkil var.

W:- Sizcə, kartoteka niyə lazımdır? (uşaqların cavabları) Kartlar əlifba sırası ilə düzülüb və istənilən eksponat haqqında məlumatı tez tapmağa imkan verir.

AT: Beləliklə, Mişka muzeyin eksponatlarından birinə çevrildi. Muzey fondunun kuratorlar qrupu üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən uğurla gəlib. Gəlin fikirləşək, bu peşədə olan insan hansı keyfiyyətlərə malik olmalıdır? (uşaqların cavabları )

    tarixi, sənət tarixini dərindən bilmək,

    məsuliyyət;

    işdə dəqiqlik və dəqiqlik;

    yaxşı yaddaş.

Aparıcı: - Gəlin, muzey işçiləri ilə tanışlığımızı davam etdirək. Muzey fondunun kuratorları inventar kitabçasında qeyd etdilər ki, bizim Mişka tamamilə bütövdür. Lakin bu həmişə belə olmur. Bu oyuncağa baxıngöstərir ) Hansı peşə ilə tanış olacağımızı təxmin etdiniz?

2. BƏRPAÇI Slayd 10

Tələbə: Bərpa edən - muzey əşyalarının mühafizəsi və bərpası üzrə mütəxəssis. Bərpaçının vəzifəsi təkcə obyekti yeniləmək deyil, onun xüsusiyyətlərini qorumaqdır; meydana çıxdığı dövrün ruhu.

Hər bir mövzu xüsusi yanaşma tələb edir. Buna görə də işə başlamazdan əvvəl bərpaçı tarixçilər, arxeoloqlar, kimyaçılar və digər mütəxəssislərlə məsləhətləşir. Bəzən bərpaçılar çox zədələnmiş eksponatları bərpa etməli olurlar. Ancaq bu ustaların əziyyətli əməyi sayəsində əsl möcüzə baş verir! (Slayd 11,12)


Aparıcı: - Bu yaxınlarda biz Kremldə bir sərgidə idik. Köhnə kral dəsmalına necə baxdığımızı xatırlayın. Üzərində çoxlu xırda deşiklər var idi.. Bəs bərpaçılar onu niyə bərpa etmədilər? (təxmini cavab: rütubətli və ya yamaqlı kral dəsmal gülünc görünərdi.Restavrasiyaçılar yalnız parçanı içəridən gücləndirdilər ki, zərər artmasın və daha az nəzərə çarpsın!)

Hörmətli bərpaçılar, Mişkaya nəzər salın. Zəhmət olmasa, bərpa işlərinin gedişatını təsvir edin. (Uşaqların cavabları )

Bərpaçı hansı keyfiyyətlərə malik olmalıdır? (uşaqların cavabları )

Muzey əşyalarına hörmətli, diqqətli münasibət,

Əl əməyinə meyl

Təsviri və tətbiqi sənətə maraq,

əzmkarlıq, vasvasılıq,

Konsentrasiya qabiliyyəti.

AT: Yaxşı görülən iş üçün bərpaçılarımıza təşəkkür edirik! Və Mişka növbəti mütəxəssisin etibarlı əllərinə keçir.

3. (Slayd 13)EXPOZİSİONER

AT: -Bu peşədə olan insanların nə işlə məşğul olduğunu təxmin etməyə çalışın? (uşaqların cavabları )

oekspozisiyanın yaradılmasında iştirak edən muzey elmi işçisi. Muzey ekspozisiyası- vahid məzmunla əlaqəli obyektlər qrupu. (Slayd 14)

Deyə bilərikmi ki, bu slaydda muzey sərgisi göstərilir? Niyə? (uşaqların cavabları )

Ekspozisiyada bütün obyektlər bir-birinə "kömək edir": hər birinin xüsusiyyətlərini vurğulayır, onlarda olan məlumatları tamamlayır.

Ekspozisiyaçıların işi haqqında daha ətraflı məlumat verəcək ... (tələbənin adı).

(Slayd 15-ə görə)

Tələbə: - yer maddələr müxtəlif ola bilər. Bacarmaq bir hekayə yaradın (slayd şou) və ya muzey əşyalarını aydın sistemdə təşkil edin (slayd şou)

Hər bir eksponatın yanında etiketlər (ekran) yerləşdirilir. Etiketdə əşyanın adı, onun hazırlandığı material haqqında məlumat, yaradıldığı vaxt göstərilir. Yaxınlıqda izahlı mətn ola bilər. Mövzu haqqında daha ətraflı məlumatı ehtiva edir.

AT: - Mənə deyin, zəhmət olmasa, muzeydə parlaq işıq olmalıdır ki, hər şey görünsün?

W: Xeyr, çox vaxt muzeyin salonlarında işıq sönük, zəif olur.

AT: Bəs eksponatlar haqqında nə demək olar?

W: Arxa işıqlandırma ilə! (Slayd 16)İstiqamətli işıq ayrı-ayrı obyektləri çox yaxşı vurğulayır, bütün detalları görməyə imkan verir.

AT: İndi bir qrup eksponentdən muzey pəncərəsinin dizaynını xahiş edəcəyik. Siz təkcə Ayıdan deyil, digər eksponatlardan da istifadə edə bilərsiniz. Əsas qaydanı unutma:

onlar bəzi ümumi məzmunla əlaqələndirilməlidir! (Bir qrup uşağın yaradıcı işi: oyuncaqlar, suvenirlər və etiketlər dəstindən tələbələr Olimpiya simvolları olan əşyaları seçir və muzey ekspozisiyası yaradırlar. )

Aparıcı: - Muzey ekspozisiyasının yaradılması zəhmətkeş yaradıcılıq tələb edən uzun prosesdir. Sərgi iştirakçısının səriştəli işindən nə asılıdır? (uşaqların cavabları )

Bu mütəxəssis üçün vacib olan keyfiyyətləri adlandırın (cavablar)

Bədii zövq,

Yaradıcı bacarıqlar

Diqqət, vasvasılıq

Beləliklə, ekspozisiya hazırdır. Ayı muzeyimizdə layiqli yer tutmuşdur. İndi isə daha bir işçinin işini görəcəyik. Təxmin et, nədən danışırıq? (uşaqların cavabları )

Peşə haqqında danışır ... (tələbənin adı)

4 . REHBER (Slayd 17)

W: Bələdçi muzeyə ekskursiya aparır, eksponatların tədqiqini hekayə və izahatlarla müşayiət edir. Bələdçi özü götürür və tarixi materialları öyrənir və qatarlar müəyyən bir mövzuda turun mətni.

Bələdçilər sizə muzeyin hər bir eksponatı haqqında məlumat verə və bir çox əlavə suallara cavab verə bilərlər. Mütəxəssis nə qədər çox bilsə, onun hekayəsi bir o qədər maraqlı olacaq. Bələdçi sənət adamı olmalıdır, ictimaiyyətlə danışmağı bacarmalıdır.



S: Gəlin bu peşədə olan insanlar üçün tələb olunan keyfiyyətlərin siyahısını tamamlamağa çalışaq. (uşaqların cavabları )

Əhəmiyyətli keyfiyyətlər

Yaxşı yaddaş,

Nitq mədəniyyəti,

Yeni biliklərə maraq

xeyirxahlıq,nəzakət, insanlarla münasibətdə səbr.

İndi isə sizi qısa bir tura dəvət edirik!

(Tələbə qısa ekskursiya-imprompt aparır)

III. Dərsi yekunlaşdırmaq. Fəaliyyətin əks olunması.

S: Mən sizə “Peşəni bil” adlı qısa testdən keçməyi təklif edirəm. Sizdən əvvəl - fotoşəkillər. Hər bir qrup "öz" peşəsini tapmalı və bu nömrə ilə bir kart qaldırmalıdır.

Slayd 19 ( masalarda siqnal kartlarını paylayın )

(AT bir dəqiqə ərzində qruplar slaydı müzakirə edir, sonra müəllimin siqnalı ilə kartları qaldırırlar. Cavabların yoxlanılması. )

AT: - Oyunumuz bitdi. Gəlin dərsimizin adını xatırlayaq. (Tarix saxlayanlar) Slayd 20 Kimi belə adlandırmaq olar? Niyə? (uşaqların cavabları )

Muzeyin bütün əməkdaşlarını tarixin qoruyucuları adlandırmaq olar. Onlar qədim, nadir əşyaları öyrənir və qoruyurlar; onları nümayiş etdirin, insanlara onlar haqqında danışın. Hər bir eksponatın arxasında bir çox muzey işçilərinin əməyi var.

Qoy bütün Tarixi qoruyanlara təşəkkür sözləri yekunda səslənsin!

Tələbələr:

Tarix təlaşa düşməyi sevmir.
O, sadəcə gülümsəyir
Saralmış səhifələrdə olanda
İllər və əsrlər görək.
Onunla yavaş-yavaş söhbət edin
Qədim zamanların nəfəsini tutun

Siz, muzey işçiləri, bacarıqlısınız.

Və bunun üçün sizə minnətdarıq!

Rusiya nəhəng ölkədir! Çoxlu irili-xırdalı şəhərləri, qəsəbələri və kəndləri var. Demək olar ki, hər bir şəhərin öz muzeyi var - tarix, incəsənət, xalq sənətkarlıq muzeyi və ya başqa. Muzeyə ekskursiya gedərkən bələdçi onu salonlardan keçir.

Belə ki, tarix-diyarşünaslıq muzeyində bələdçi turistləri rayonun tarixi, qəsəbənin ən diqqət çəkən hadisələri ilə tanış edir, buranı şöhrətləndirmiş gözəl insanlardan danışır.

Bələdçi insanların əvvəllər, illər və hətta əsrlər əvvəl bu yerlərdə necə yaşadıqlarından danışır.

Muzeyin tarix-diyarşünaslıq hissəsində ziyarətçilər bu yerlərin landşaftı, iqlimi, flora və faunası ilə tanış olurlar. Bələdçi quşlar, heyvanlar, balıqlar haqqında danışır.

Bir sözlə, muzeyə gələn insanlar çoxlu sayda yeni məlumatlar alır, əvvəllər tanış olmadıqları hadisələr haqqında öyrənirlər. Amma insana informasiya lazımdır, bu onun mənəvi qidasıdır! Ruhu zənginləşdirir, təfəkkürünü inkişaf etdirir, Vətən və bütün dünya haqqında təsəvvürləri genişləndirir.

Bələdçi peşəsi- çox maraqlı! Bələdçi çox şey bilməli, müasir və köhnə kitabları oxumalı, şəhərin və bütün bölgənin tarixi ilə bağlı bütün hadisələrdən xəbərdar olmalıdır. Ona dərin biliklərlə yanaşı, həvəs, insanlarla ünsiyyət qurmaq, onların çoxsaylı suallarına cavab vermək, həmişə mehriban və nəzakətli olmaq bacarığı lazımdır.

Bələdçi həvəsli insandırsa, onun hekayəsi turistlərdə dərin təəssürat yaradır və bir çox eksponatlar onların yaddaşında ömürlük qalır!

Muzeylərdə başqa mütəxəssislər çalışır: alimlər, bərpaçılar. Alimlər nadir əşyaların sərgiləri hazırlayırlar. Bərpaçılar emalatxanalarda diqqəti cəmləyərək çalışır, muzey maraqlarını və nadir əşyaları nizama salır*.

Şeirə qulaq asın.

Tarix Muzeyi

Bu gün ziyarət etdik

Tarix muzeyində.

Keçmiş ağ saçlı idi

Biz daha aydın gördük.

Şahzadələr haqqında öyrəndik

Krallar, qəhrəmanlar haqqında.

Döyüşlər haqqında öyrəndik

xalq iğtişaşları haqqında.

Qələbələri öyrəndik

Babalarımızın etdikləri.

Tur bələdçisi dedi

Böyük xalqımız haqqında!

Suallara cavab verin

♦ Şəhərinizdə muzey varmı?

♦ Bu nə adlanır?

♦ Onu ziyarət etmisinizmi?

♦ Orada nəyi xüsusilə bəyəndiniz və xatırladınız?

♦ Muzeydə kimlər işləyir?

♦ Bələdçinin işi nədir? alimlər? Bərpaçılar?

Amur Regional Diyarşünaslıq Muzeyinin ekskursiya şöbəsinin müdiri. G.S. Novikova-Daurski, Əməkdar Mədəniyyət İşçisi Yelena Smetanina qurumun divarlarında necə insanların işlədiyi və ən qiymətli eksponatların harada saxlanmasından danışıb.

İnteraktiv yeniliklər

- Yelena Vladimirovna, Amur Regional Diyarşünaslıq Muzeyi hazırda hansı rejimdə işləyir?


Tarix-diyarşünaslıq muzeyinin arxivindən foto

İndi muzey üçün çox maraqlıdırqonaqlarımız.İşləmək üçün istifadə olunub yalnız iki formahadisələr: məs kurslar və mühazirələr. İndi biz formaları genişləndirmişik qarşılıqlı əlaqədirilə ekskursiyakovy tapşırıqları, ekskursiya yoluyürüş, söhbət, teatrekskursiya. Ziyarətçilər arasında populyardırməsələn, turlar-viktorinalarekoloji və ya tarixi tədbirlər.

Multimedia fəal şəkildə istifadə olunurnaya təqdimat zaman bələdçimühazirələr. Əgər əvvəllər bizimmühazirəçilər ekskursiyalara çıxdılarbu böyük səyyar sərgiki, indi onlara bir dənə kifayətdirnümayiş etdirmək üçün flash sürücülərbütün eksponatlarımız.

Balaca izləyicilərimiz üçünuşaq mərkəzi teatra ev sahibliyi edirekskursiyalar təşkil etmişdir. İndi ordaiki ekspozisiya varçox tələbat var. Uşaqlar üçün dəmüxtəlif bayramlar keçirilir:Yeni il, Milad, Pasxa -xüsusilə bu hadisələr üçün.işçilərimiz geyinirlərkostyumlar. Eksponatların nümayişioynaq şəkildə baş verir ki, bu da çox olur

Uşaqlar kimi.

- Yerli tarix nə təklif edirekspo ilə tanışlıqdan əlavə muzey natami?

Masİncəsənət və sənətkarlıq üzrə ter-siniflərey yaradıcılıq. ilə işləyirikən istedadlı müəllimlərhəftə sonları olan ustalar vəbayramlar iynə işlərini öyrədirşəhər əhalisi. Bu ağcaqayın qabığı rəsmdir,taxta, keramika məmulatları,tikmə, gil modelləşdirmədirməhsullar, eləcə də Yapon poliölçülmüş gil.

Ziyarətçilərimiz üçün işləyirsuvenir mağazası haradakim döyüşmək istəyirsə ala bilərxatirə əşyaları. Həm də hər biriziyarətçi SUV edə bilərBlagoveshchensk şəhərinin mənzərələri ilə Nirxüsusi aparatdaarzu. Muzeyimiz çevrilirinteraktiv, çox faydalıdırməlumat və maarifləndiriciplan. Köşklərə toxunun, möcüzətryna-3D muzeyləri çoxlu biliklər verirtarixi və ekoloji yerli tarix.

Ziyarətçilər haqqında

- Yelena Vladimirovna, ekskursiyaşura ilə sıx əməkdaşlıq edirbaxmağa gələn insanlarüçüncüsü eksponatlar üçün. Necə qurulur onların dialoqu?

Özünüzü sevmək çox vacibdirziyarətçilər. Ekskursiyalar üçün bizə müraciət edinmüxtəlif insanlar gedir - kiçikdənuşaqlardan böyüklərə. Hər kəsə yoxaltında tapılmalıdırhərəkət, maraq,ovsunlamaq. Biz çalışırıquyğunlaşdırmaqqonaqlarımız, haqqındavaxtaşırı sürüçün monitorinqnədə başa düşdaha da taxtaiş. Biz işləyirikilə sıx təmasdadırmüntəzəm olan məktəb müəllimləri

Proqramı düzəltməyə çalışırıq.hadisələri ovsunlayırıq,gənc nəslin marağına səbəb olmaqməktəbin tələblərini nəzərə alaraq proqramlar.

- Sizə necə qonaqlar gəlir dərəcələri?

Muzeyimiz artıq beynəlmiləlləşibbiz coğrafiyanı izləyirikfyu” ziyarətçilərimizdən. Sevindiricidirki, onların arasında çoxlu qonaqlar vargörüşmək istəyən şəhərlərbölgəmizin tarixi ilə. ta üçünsistemi hansı insanları təşkil etdikfərdi ekskursiyalar,əvvəllər heç vaxt bizim muzeydə işləməyib.Əvvəllər ziyarətçilər sadəcə satın alırdılarbiletləri aldı və koridorları keçdi, indibizim tur bələdçiləri vardy kim hazırdıristəklərinə görəqonaqlarla təmin etməkhaqqında bütün məlumatlareksponatlar. Daha tez-tez,əlbəttə ki, bizi ziyarət etdinizyut qrupu çinturistlər. Xüsusiancaq dövlətdə onlar üçünbizim muzeymühazirəçilər iştirak edirlərÇin biliyi ilə, kimxaricilər üçün ana diliekskursiyalara rəhbərlik edir.


Foto: Evgeniya Nifontova

İşçilər haqqında

- Necə insanlarla işləyirsiniz?

Çox vaxt bizimlə işləmək üçüninsanlar pedaqoji ilə gəlirtəhsil. ƏksəriyyətimizBelarus Dövlət Pedaqoji Universitetində təhsil alan işçilər,tarixi-filoloji, coğrafifizika fakültələri. Onlar çoxöz doğma torpaqlarının tarixini yaxşı bilir,hər yaşda olan insanlarla işləyə bilərtamaşaçılar, bunlar hazır mütəxəssislərdirinsanlarla işləmək.Bələdçi bəlağətli olmalıdırchiv, emosional, ovsunlamalıdırinsanların onu eşitməsi üçün onun arxasında.Muzeydə işləmək üçün bilmək lazımdırbölgəmizin tarixi, təbiəti,mədəniyyət. İnsan səy göstərməlidirdaha çox öyrənin, işləməyə davam edinÖzünüzdən üstün olun və bilik səviyyəsini yüksəldinüçün metodologiyanı təkmilləşdirməkekskursiyaların aparılması. Eyni zamanda, vacibdirilə daimi əlaqədə işləməkhəmkarları, ziyarətçiləri iləistəklərini, maraqlarını bilirlər.Muzey işçiləri bilməlidirtəkcə hekayə deyil, həm də məcburidirlakin naviqasiya üçün vəsaitbizdə olan əşyalardamuzey. Mühazirəçilər hazırlaşdıqdaYığıncaq, böyük həcmdə yığırlarməlumat verə bilməkqapalı olan obyektlər haqqında gözlər.

- Vəzifələrdən danışınmuzey işçiləri.

Çoxlu ixtisaslarımız var.Bunlar mühazirəçi-bələdçilər vəbirbaşa işləyən iplərmuzeyin obyektləri ilə, tədqiqattəsəlli verin və onları təsvir edin. Bizdə də varrəssamlar, peşəkarlarekspozisiya və sərgi şöbəsi,əvvəl sərgini təşkil edənlərekskursiya. Hər bir sərgidə vartədqiqat aparan öz kuratorumövzunu araşdırmaq və hazırlamaqtədbir üçün material tökür,tur üzərində işləyir. Əhəmiyyətli,sərginin işləməsi üçün!

Tələbələr sizə gəlirmi?onun altında ən böyük verirsərgi salonuAnnunciatorlar və şəhərin qonaqları edə bilərditam həzz alınmiqyası. Qurum hazırdırbir bələdçi götürünziyarətçilərlə işləmək.

Mənim uşaqlığım anamın uzun illər çalışdığı tarix-diyarşünaslıq muzeyi ilə ayrılmaz şəkildə bağlıdır. Muzeyin yeni binasında bütöv bir divarın mozaikaların köməyi ilə şəhərimizi əks etdirən eksklüziv mənzərəyə necə “çevrildiyini” yaxşı xatırlayıram. Və get-gedə maraqlı nadir eksponatlarla dolu olan arxeologiya zalından nə qədər təəssürat yarandı. Jurnalistika mənim həyat işimə çevrilsə də, düşünürəm ki, muzey peşələri ilə çox az əlaqəm var.

Çərçivələr hər şeydir

Dövlət (mərkəzi, regional, regional, bələdiyyə) və özəl muzey və qalereyalarda işləmək çox məsuliyyətlidir. Bu, muzey işçisi peşəsini seçmiş insanlardan ümumi mədəniyyət, erudisiya, bağlılıq, diqqətlilik tələb edir... Bu mütəxəssislər müxtəlif ölkələrin və dövrlərin mədəniyyətini bilməli, orijinalı surətdən ayıra bilməlidirlər. Bir qayda olaraq, muzey işçisi dövlət universitetlərinin və pedaqoji institutların tarix fakültələrini, eləcə də liberal incəsənət universitetlərinin sənətşünaslıq fakültələrini bitirdikdən sonra ixtisasa daxil olur. Ancaq bu isteğe bağlı bir şərtdir. Bəzi vəzifələrdə orta ixtisas təhsilli insanlar uğurla işləyirlər.

"Muzey işçisi" anlayışı eyni anda bir neçə peşəni birləşdirir:

  • gözətçilər,
  • alimlər,
  • metodistlər,
  • tur bələdçiləri,
  • ekspozisiyaçılar,
  • baxıcılar.

Bundan əlavə, muzeylərdə həmişə rəssamlar, bərpaçılar, taxidermistlər üçün...

Muzey işçiləri nə edir?

Muzeyin əsas məqsədi keçmişin mədəni irsini toplamaq və saxlamaqdır. Bu mühüm vəzifəni fond şöbələrində çalışan kastodianlar yerinə yetirirlər. Eksponatların uçotunu, saxlanmasını və elmi təsvirini məhz onlar təmin edir; onların elmi dövriyyəyə daxil edilməsi üçün hazırlanması, muzey kolleksiyasının tamamlanması. Onlar həmçinin elektron məlumat bazasının tərtibi ilə məşğul olur və məsləhət yardımı göstərirlər. Yeri gəlmişkən, universitetlərdə qəyyumlara dərs keçmirlər. Ənənəvi olaraq, bu peşəni digər muzey şöbələri diqqətlə nəzərdən keçirdikdən, insanın nə qədər məsuliyyətli və layiqli olduğunu müşahidə etdikdən sonra götürürlər.

Tədqiqatçıların peşəkar maraqları sahəsində - müxtəlif tədqiqatların aparılması, konfransların və digər tədbirlərin təşkili, elmi topluların nəşri, KİV-də məqalələrin dərci. Onlar hansı şöbəyə mənsub olduqlarından asılı olaraq tematik sərgilər təşkil edir və ekskursiyalar keçirir, uçot aparır və muzeylərə davamiyyətə nəzarət edir, yerli tarixçilərə doğma yurdlarının tarixini öyrənməkdə köməklik göstərirlər.

Digər məşhur muzey peşəsi ekskursiya bələdçisidir. Bu maraqlı, yaradıcı və eyni zamanda məsuliyyətli işdir. Ekskursiyanın mətnindən əlavə, çoxlu müxtəlif məlumatları bilmək, onun təqdim edilməsi metodunu mənimsəmək, ictimai nitq texnikasına sahib olmaq lazımdır. Təcrübəli bələdçilər yaxşı təşkilatçılıq qabiliyyətinə, əla yaddaşa və təəccüblənməyin, sənətkarlığa malikdirlər. Axı qastrol elmi məruzə kimi yazılır və gələnlər üçün tamaşa kimi “oynadılır”. Bu yanaşma turistlərin, xüsusən də məktəblilərin diqqətini cəlb etməyə kömək edir.

Amma kimlərsiz muzeyə buraxılmayacaqlar, ona görə də baxıcısızdır. Onlar eyni salonlarda işləyirlər, burada ziyarətçilərə diqqətlə və diqqətsiz baxırlar. Nəzarətçilər eksponatların təhlükəsizliyini təmin edir, təmizliyə nəzarət edir və muzeydə davranış qaydalarına riayət olunmasını təmin edirlər. Adətən bu vəzifələri pensiya yaşında olan xanımlar tutur, onlar üçün baxıcının təvazökar maaşı əlavə pul qazanmaq üçün yaxşı fürsətdir.

Muzey işçisi ilk növbədə öz peşəsinə sevgi və sədaqətdir. Anam iyirmi ildən artıqdır ki, fond şöbəsinin müdiridir. Və bütün bu illər onun üçün işləmək həyat tərzidir. Mən onun işindən necə narahat olduğunu, eksponatların saxlanmasına hansı təşvişlə yanaşdığını, sərginin açılışına necə diqqətlə hazırlaşdığını görürəm...

Zamanla ayaqlaşın

Qeyd edək ki, muzey işçiləri müasir informasiya texnologiyalarını uğurla mənimsəyir, onların yaranması ilə muzeylərə tələbat artıb:

  • proqramçılar kataloqların yaradılmasında iştirak edir, proqram təminatının iş vəziyyətini saxlayır, avadanlıqların nasazlığı zamanı sistemin işinin bərpasında iştirak edir;
  • sosial şəbəkələrdə öz saytlarını və səhifələrini təşkil edən muzeylərdə işləmək; və internetdə populyarlaşan virtual muzeylər üçün sadəcə zəruridir;
  • ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə mütəxəssislər muzeyin saytları, çap və elektron KİV, sosial şəbəkələr üçün informasiya materialları hazırlayır. Muzeylər zamanla ayaqlaşır və müasir rəssamların - parlaq və qeyri-adi üçölçülü kətanların, eləcə də interaktiv animasiyaların müəlliflərinin sərgilərini təşkil edir.

Muzey "sirləri"

Əgər muzeydə işləmək qərarına gəlsəniz, bilməlisiniz:

Allergiyaya meylli bir insan üçün burada çətin olacaq, çünki allergenlərlə (kitab tozu) təmasda olma ehtimalı var;

· Muzeylər həftənin altı günü ziyarət üçün açıqdır, iş günləri istirahət etməli olacaqsınız, çünki şənbə və bazar günləri ən çox ziyarətçi olur. Bunlar əsas muzey peşələri idi.

Yeri gəlmişkən, təcrübəli mütəxəssislər ali məktəbə yenicə daxil olmağı planlaşdıran bütün gələcək muzey işçilərinə tarix oxumağı, din tarixini, ədəbiyyatı və xarici dilləri, təbiət elmlərini öyrənməyi tövsiyə edir.

***************************

Bəyənəcəyiniz bir iş tapmaq və istədiyiniz gəliri gətirmək istəyirsinizsə, o zaman. Kursa pulsuz giriş əldə etmək üçün aşağıdakı formada adınızı və e-poçtunuzu daxil edin.

Mədəni və tarixi irsin qorunması dövlətin əsas vəzifələrindən biridir. Xüsusilə qlobal siyasi böhranlar, iqtisadi qeyri-sabitlik və dövlətdə baş verən digər genişmiqyaslı dəyişikliklər dövründə onların qorunmasının ən yaxşı forması, şübhəsiz ki, muzeylərdir.

Onlar bu funksiyanı Rusiyanın müasir dövlət kimi formalaşdığı bütün dövr ərzində - inqilablar, müharibələr və siyasi rejimlərin dəyişmələri zamanı,tarixi irsin əsl dəyərini yalnız muzey işçiləri dərk edirlər. Müxtəlif dövrlərdə onlar təkcə maliyyə deyil, həm də ideoloji baxımdan bir çox problemlərlə üzləşməli olublar. Ən təəssüf ki, onların bir çoxu bu günə qədər sağ qalıb.

Ən böyük dövlət çevrilişləri dövrünün artıq keçməsinə baxmayaraq, muzey ictimaiyyəti daim dövlət vəsaitinin olmaması, eksponatların itməsi, anbarların təmiri zərurəti, maaşların azlığı kimi yeni problemlərlə üzləşməli olur - biz bütün bunları daim mediadan eşidir.

Bu gün muzey fondunun real vəziyyəti necədir? Muzey işçiləri hansı problemlərlə üzləşirlər və bu gün bu sahədə hansı peşələr aktualdır? Mayın 18-də qeyd olunan Beynəlxalq Muzeylər Günü ərəfəsində Karyerist.ru bu suallara cavab verəcək.

Rusiyada muzey işi

Muzeylər Rusiyada 300 ildən artıqdır ki, mövcuddur - onların meydana çıxmasından əvvəl tarixi izlər, hərbi əşyalar, müqəddəs kuboklar, köhnə kitablar və əlyazmaların toplanması, kilsələrin və iqamətgahların qorunub saxlanması çoxəsrlik bir dövr olmuşdur. zadəgan şəxslər. Tədricən onların toplanması prosesində məqsədyönlü toplama elementləri meydana çıxdı.

1714-cü ildə əsası qoyulan Pyotr Kunstkamera Rusiyada ilk muzey hesab olunur. , bundan sonra əhəmiyyətli bir muzey sıçrayışı oldu və antik əşyalar sistematik olaraq axtarılmağa başladı. Uzun müddət Kunstkamera Rusiyada yeganə muzey olaraq qaldı və bu, 18-ci əsrin ortalarına və hətta ikinci yarısına, elmi birliklərin fəal fəaliyyətini inkişaf etdirdiyinə qədər davam etdi. Gələcəkdə muzeylər daha sürətlə inkişaf etməyə başladı - tanınmış Ermitaj da daxil olmaqla bir çox mədəniyyət, elm və incəsənət qurumları meydana çıxdı.

Muzeylərin təhsil imkanlarının daha da bilinməsi və inkişafı ona gətirib çıxardı ki, 19-cu əsrdə onlar artıq ayrı-ayrı kolleksiyalara deyil, universitetlərdə və elmi icmalarda təbiətşünaslıq və tarix muzeyləri qruplarına çevrildilər - keyfiyyətcə yeni bir dövrə keçdi. Eyni dövrdə ictimai muzeylərin formalaşması baş verdi vətoplanmış şəxsi kolleksiyaların əksəriyyəti milli irs kimi tanınıb. Bu, 19-cu əsrin sonuna qədər muzeylərin inkişaf etdiyi əsas tendensiyaları müəyyənləşdirdi.

Sonrakı dövr muzeylərin ümumi, lakin buna baxmayaraq kortəbii açılışı ilə xarakterizə olunur. Yerli, əyalət muzeyləri də geniş vüsət aldı - onlarla yanaşı, inqilabdan əvvəlki dövrdə Rusiyada bu qəbildən olan 200-dən çox qurum var idi.

Sovet hakimiyyətinin gəlişi ilə muzey sənayesi dəyişdi. Mədəni irsin toplanması və qorunmasının daha bir və keyfiyyətcə yeni mərhələsi var idi, lakin inqilab zamanı bir çox eksponatlar itirildi və talan edildi. Eyni zamanda, sovet hökuməti muzeyləri bir fenomen kimi sistemləşdirə, cəmiyyətin inkişafındakı rolunu populyarlaşdıra, tərbiyə vasitəsi kimi istifadə edə bildi.

Məhz sovet rejimi dövründə ilk dəfə ödənişli giriş tətbiq olundu, tarix-diyarşünaslıq muzeylərinin geniş şəbəkəsi inkişaf etdirildi, çoxlu bərpa-bərpa işləri aparıldı, muzey işinin ən mühüm mədəni-maarif müəssisəsi kimi formalaşmasına şərait yaradıldı. cəmiyyət baş verdi.

Bu gün Rusiyada 2,7 mindən çox muzey varbütün şöbələrin - bunlar yerli, memarlıq və fabrik muzeyləri, universitetlərin muzeyləri və bir çox başqalarıdır. Muzeylərin ümumi fondunda 83 milyondan çox eksponat var.Hər il Rusiya muzeylərini 102 milyondan çox insan ziyarət edir, onların 2/3-dən çoxu isə həmvətənlərimizdir. Bu, milli mədəni irsə marağın hələ də yüksək olduğunu əyani şəkildə göstərir. Eyni zamanda, məişət muzeylərinin yerləşdiyi binaların 80%-i eksponatların saxlanması üçün yararsızdır və bu heç də onların bütün problemləri deyil.

Muzey ictimaiyyətinin problemləri

Bu gün Rusiya muzeylərinin 40%-dən çoxu hətta nəzəri cəhətdən eksponatların düzgün saxlanması üçün təchiz oluna bilməyən qədim binalarda yerləşir. . Eyni zamanda, onlar getdikcə yerli medianın diqqət mərkəzinə ümumiyyətlə mədəniyyət başlıqlarının qəhrəmanları kimi deyil, hadisələrin qurbanı kimi düşməyə başladılar - siz daim yanğınlar, anbarların qəza vəziyyəti, qiymətli əşyaların oğurluğu, və s.

Sonuncu ilə bağlı bu yaxınlarda keçirilən ümumrusiya auditi bunu göstərdipostsovet dövründə muzey fondu 50 minə yaxın eksponatı itirmişdir. Və bir çox muzey işçilərinin fikrincə, bunun səbəbi dövlət tərəfindən lazımi diqqətin olmamasıdır.

Rusiya Muzeylər İttifaqının mövcudluğuna baxmayaraq, yalnız tarixi dəyəri ilə ziyarətçiləri cəlb edə bilən görkəmli qalereyalar və muzey-qoruqlar aktual problemlərin real həllini alır.

Ermitaj, Tretyakov Qalereyası, Silah anbarı və ya Böyük Layout kimi Rusiyanın ən böyük muzeylərinin problemlərindən danışmağa ehtiyac yoxdur - onlarda olan eksponatlara görə onlar çoxdan gəlirli ticarət müəssisələri sırasına keçiblər və ümumiyyətlə əlavə qayğıya ehtiyac yoxdur. Diyarşünaslıq və tarix muzeyləri üçün əsas problem ziyarətçiləri cəlb etməkdir -bir qurum əhali arasında nə qədər az populyardırsa, dövlətin ona diqqəti bir o qədər az olur.

Konseptual problem də az əhəmiyyət kəsb etmir - bu gün getdikcə daha çox insan muzeylərin ikinci dərəcəli funksiyalarını yeniləməyə, onları mədəni istirahət və gəlirli turizm mühiti kimi yerləşdirməyə, bu funksiyaları ön plana çıxarmağa çalışır.

Bununla belə, muzey işçiləri dövlətin diqqətini ona yönəldirlər ki, muzeylərin əsas vəzifəsi, ilk növbədə,millətin mədəni DNT-sini qorumaq funksiyasıvə gələcək nəsillərə ötürmək bacarığı.. Muzey ictimaiyyətinin nümayəndələrinin fikrincə, muzeyləri mədəni, maarifləndirici, hətta daha çox əyləncə müəssisələri kimi təsnif etmək olmaz. Onlar əvvəlcə gəlirlilik üçün deyil, yenidən hazırlanması muzeyləri tamamilə yox olmaq təhlükəsi ilə üzləşən qəyyumluq vəzifələrini yerinə yetirmək üçün hazırlanmışdır.

Ən böyük problemlərdən biri də maddi təminat məsələsi hesab olunur. Bu hissədə ən aktual olanlar varmüasir anbar və ekspozisiya yerlərinin tikintisi məsələləri, elmə investisiyalar,tədqiqat və kolleksiya fəaliyyətinə dövlət dəstəyinin olmaması və təbii ki, əmək haqqının maliyyələşdirilməsi. Sonuncu məsələ əyalət muzeylərinin işçilərini xüsusilə narahat edir - onların orta əmək haqqı 12-13 min rubldan çox deyil, hətta orta rus standartları ilə də çox aşağıdır.

Muzey işçiləri

Və belə bir kütləvi problemə baxmayaraq, son on ildə muzey işçilərinin sayı demək olar ki, iki dəfə artdı - 65 min nəfərə qədər . Onların 70%-dən çoxu təqaüdə qədər olan, orta yaş həddi 59 olan qadınlardır. Bu baxımdan nəsil dəyişikliyi və muzey sənayesi üçün gənc əməkdaşların hazırlanması məsələsi həmişəkindən daha aktuallaşır.

Belə ki, son bir neçə onillikdə Rusiyada Moskva, Sankt-Peterburq, Sibir, Volqaboyu və hətta Uzaq Şərq institutlarında 30-dan çox muzey şöbəsi açılıb. Eyni zamanda, muzey işçisinin peşə anlayışı əsaslı şəkildə dəyişir. FROMBu gün muzey mütəxəssisi öz vətəninin mədəni və tarixi keçmişi haqqında etibarlı məlumatlara əsaslanan yeni dünyagörüşünə malik olan, müxtəlif mədəniyyətlərin hərtərəfli dəyişməsinə və inteqrasiyasına qlobal ehtiyacı dərk edən peşəkardır.

Bununla əlaqədar olaraq, vakansiyaların sayı artdı və məşhur muzey peşələrinin müxtəlifliyi heyran olmağa başladı, o cümlədən:

  • Qəyyumlar- fond şöbələrində çalışan, eksponatların uçotunu və təsvirini aparan, onların elmi dövriyyəsini təmin edən və muzey kolleksiyalarını təşkil edən mütəxəssislər.
  • Tədqiqatçılar– tarixi tədqiqatlar aparan, konfransların və digər elmi tədbirlərin təşkili, tematik sərgilərin təşkili, KİV və nəşriyyatlar üçün nəşrlər hazırlayan mütəxəssislər.
  • Tur bələdçiləri- muzey ziyarətçiləri üçün ekskursiyalar təşkil edən, onları maraqlandıran sualları cavablandıran və təqdim olunan sərgilərin tarixini “buraxılış-gəliş” bilən yaradıcı və eyni zamanda məsul mütəxəssislər.
  • Rangers- eksponatların təhlükəsizliyini təmin edən, zalların təmizliyinə nəzarət edən və muzeylərə səfər qaydalarına əməl edən işçilər.
  • Muzey işinin metodistləri- funksiyalarına tədqiqatçıların, bələdçilərin, tur təşkilatçılarının və başqalarının iş elementlərinin universal birləşməsini daxil edən daha təcrübəli işçilər. Onların fəaliyyəti ideoloji və eyni zamanda pedaqoji xarakter daşıyır, buna görə də belə işə yalnız təcrübəli mütəxəssislər qəbul olunur.
  • ekspozisiyaçılar– müəyyən sərgilərin təşkilinə cavabdeh olan, onların keçirilməsinə və ən məhsuldar keçirilməsinə cavabdeh olan mütəxəssislər.

Təbii ki, bu, olduqca aydındır muzey əmək bazarında mütəxəssislərə tələbat müasir rus reallıqları şəraitində romantizm, muzey işçisi peşəsinə tamamilə yeni bir yanaşma və bir çox yeni şöbələrin açılması ilə kompensasiya etmək olduqca çətin olan kifayət qədər təvazökar əmək haqqı səviyyəsinə görə.

Gənc nəslin marağı oyatmaq olaryalnız tarixi irsin cəmiyyətin mədəni komponenti kimi əhəmiyyətini təbliğ etməklə və eyni zamanda kifayət qədər sosial təminatları təmin etməklə. Lakin bu gün müşahidə etdiyimiz muzey ictimaiyyətinin problemlərindən xəbərsizliyi bu sənayenin parlaq gələcəyindən danışmağa imkan vermir. Yəqin ki, muzey işçilərinin əməyinin böyük əhəmiyyətinə baxmayaraq, onlar mədəni-tarixi irsin mühafizəçisi funksiyalarını böyük həvəslə yerinə yetirərək, sovet dövründən qalan şəraitdə öz işlərini davam etdirəcəklər.

Portal materiallarının elektron və ya kağız daşıyıcıda hər hansı təkrar çapı yalnız orijinal mənbənin təyin edilməsi ilə mümkündür - vebsayt.

© 2022 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr