Mənfi ədədlərin vurulması. Mənfi ədədlərin vurulması: qayda, nümunələr

ev / Mübahisə
Dərsin Məqsədləri:

Natural ədədləri, adi və onluq kəsrləri vurma bacarığını möhkəmləndirmək;

Müsbət və mənfi ədədləri çoxaltmağı öyrənin;

Qruplarda işləmək bacarığını inkişaf etdirin

Riyaziyyata marağı, marağı inkişaf etdirmək; bir mövzuda düşünmək və danışmaq bacarığı.

Avadanlıq: termometrlərin və evlərin maketləri, zehni hesablama və sınaq işi üçün kartlar, vurma işarələri qaydaları ilə plakat.

Dərslər zamanı

Motivasiya

Müəllim . Bu gün biz yeni bir mövzunu araşdırmağa başlayırıq. Yeni ev tikməyə hazırlaşırıq. Mənə deyin, evin möhkəmliyini nə müəyyənləşdirir?

[Əsasdan.]

İndi isə yoxlayaq ki, təməlimiz nədir, yəni biliklərimizin gücü nədir. Mən sizə dərsin mövzusunu deməmişəm. O, kodlaşdırılmışdır, yəni şifahi hesablama tapşırığında gizlənmişdir. Diqqətli və müşahidəçi olun. Burada nümunələri olan kartlar var. Onları həll etməklə və hərfi cavaba uyğunlaşdırmaqla siz dərsin mövzusunun adını öyrənəcəksiniz.

[ÇARALMA]

Müəllim. Beləliklə, bu söz vurma deməkdir. Amma biz artıq vurma ilə tanışıq. Niyə biz bunu öyrənməliyik? Bu yaxınlarda hansı nömrələrlə tanış olmusunuz?

[Müsbət və mənfi ilə.]

Onları çoxalda bilərikmi? Buna görə də dərsin mövzusu “Müsbət və mənfi ədədlərin vurulması” olacaq.

Nümunələri tez və düzgün həll etdiniz. Yaxşı təməl qoyulub. ( Model ev üzrə müəllim« yatır» təməl.) Evin davamlı olacağını düşünürəm.

Yeni mövzunun araşdırılması

Müəllim . İndi divarları tikək. Döşəmə və dam örtüyü, yəni köhnə mövzunu yenisi ilə birləşdirir. İndi qruplarda işləyəcəksiniz. Hər qrupa birlikdə həll etmək üçün bir problem veriləcək və sonra həllini sinfə izah edəcək.

1-ci qrup

Havanın temperaturu hər saat 2° aşağı düşür. İndi termometr sıfır dərəcə göstərir. 3 saatdan sonra hansı temperatur göstərəcək?

Qrup qərarı. İndi temperatur 0 olduğundan və hər saatda temperatur 2° aşağı düşdüyündən 3 saatdan sonra temperaturun -6° olacağı açıq-aydın görünür. Temperaturun azalmasını –2°, vaxtı isə +3 saat kimi qeyd edək. Onda (–2) 3 = –6 olduğunu qəbul edə bilərik.

Müəllim . Və faktorları, yəni 3 (–2)-ni yenidən təşkil etsəm nə olar?

Tələbələr. Cavab eynidir: -6, çünki vurmanın kommutativ xüsusiyyətindən istifadə olunur.

2-ci qrup

Havanın temperaturu hər saat 2° aşağı düşür. İndi termometr sıfır dərəcə göstərir. 3 saat əvvəl termometr hansı havanın temperaturunu göstərdi?

Qrup qərarı. Temperatur hər saat 2° aşağı düşdüyündən, indi isə 0-a bərabər olduğundan, 3 saat əvvəl +6° olduğu açıq-aydın görünür. Temperaturun azalmasını -2°, keçən vaxtı isə -3 saat ilə işarə edək. Sonra (–2) (–3) = 6 olduğunu qəbul edə bilərik.

Müəllim . Siz hələ müsbət və mənfi ədədləri necə vuracağınızı bilmirsiniz. Ancaq bu cür rəqəmləri çoxaltmaq lazım olan yerlərdə problemləri həll etdilər. Müsbət və mənfi ədədləri, iki mənfi ədədi vurma qaydalarını əldə etməyə çalışın. ( Şagirdlər qaydanı anlamağa çalışırlar.) Yaxşı. İndi dərslikləri açıb müsbət və mənfi ədədlərin vurulması qaydalarını oxuyaq. Qaydanızı dərslikdə yazılanlarla müqayisə edin.

Müəllim. Bünövrəni qurarkən gördüyünüz kimi, təbii və kəsr ədədləri vurmaqda heç bir probleminiz yoxdur. Müsbət və mənfi ədədləri vurarkən problemlər yarana bilər. Niyə?

Unutma! Müsbət və mənfi ədədləri vurarkən:

1) işarəni təyin etmək;
2) modulların hasilini tapın.

Müəllim . Çoxalma əlamətləri üçün yadda saxlamaq çox asan olan mnemonik qaydalar var. Qısaca onlar aşağıdakı kimi tərtib edilmişdir:

(Şagirdlər dəftərlərə işarələrin qaydasını yazır.)

Müəllim . Özümüzü və dostlarımızı müsbət, düşmənlərimizi isə mənfi hesab etsək, belə deyə bilərik:

Dostumun dostu mənim dostumdur.
Dostumun düşməni mənim düşmənimdir.
Düşmənimin dostu mənim düşmənimdir.
Düşmənimin düşməni mənim dostumdur.

Öyrənilənlərin ilkin başa düşülməsi və tətbiqi

Lövhədə şifahi həll üçün nümunələr. Şagirdlər qaydanı deyirlər:

–5 6;
–8 (–7);
9 (–3);
–45 0;
6 8.

Müəllim . Hər şey aydındır? Sual yoxdur? Beləliklə, divarlar tikilir. ( Müəllim divarlar düzəldir.) İndi biz nə tikirik?

Konsolidasiya.

(Dörd şagird şuraya çağırılır.)

Müəllim. Dam hazırdır?

(Müəllim nümunə evə dam qoyur.)

Doğrulama işi

Şagirdlər işi bir variantda tamamlayırlar.

İşi bitirdikdən sonra qonşusu ilə dəftərləri dəyişirlər. Müəllim düzgün cavabları bildirir və şagirdlər bir-birinə qiymət verirlər.

Dərsin xülasəsi. Refleksiya

Müəllim. Dərsin əvvəlində məqsədimiz nə idi? Müsbət və mənfi ədədləri necə vurmağı öyrəndinizmi? ( Qaydaları təkrarlayırlar.) Bu dərsdə gördüyünüz kimi, hər bir yeni mövzu əsaslı tikilməli olan bir evdir, illərdir. Əks halda, qısa müddətdən sonra bütün binalarınız dağılacaq. Buna görə də hər şey sizdən asılıdır. Arzu edirəm ki, uşaqlar, uğurlar həmişə sizə gülümsəsin, biliklərə yiyələnməkdə uğurlar.

İndi bununla məşğul olaq vurma və bölmə.

Tutaq ki, +3-ü -4-ə vurmalıyıq. Bunu necə etmək olar?

Belə bir halı nəzərdən keçirək. Üç nəfər borca ​​düşüb və hər birinin 4 dollar borcu var. Ümumi borc nə qədərdir? Onu tapmaq üçün hər üç borcu toplamaq lazımdır: $4 + $4 + $4 = $12. Qərara gəldik ki, üç rəqəmin 4 əlavə edilməsi 3 × 4 kimi işarələnsin. Bu vəziyyətdə borcdan danışdığımız üçün 4-ün qarşısında “-” işarəsi var. Biz ümumi borcun 12 dollar olduğunu bilirik, ona görə də indi problemimiz 3x(-4)=-12-dir.

Problemin şərtinə görə dörd nəfərin hər birinin 3 dollar borcu olsa, eyni nəticəni alacağıq. Başqa sözlə, (+4)x(-3)=-12. Və amillərin sırasının əhəmiyyəti olmadığı üçün (-4)x(+3)=-12 və (+4)x(-3)=-12 alırıq.

Nəticələri ümumiləşdirək. Bir müsbət və bir mənfi ədədi çoxaldarkən nəticə həmişə mənfi bir ədəd olacaqdır. Cavabın ədədi dəyəri müsbət ədədlər halında olduğu kimi olacaq. Məhsul (+4)x(+3)=+12. "-" işarəsinin olması yalnız işarəyə təsir edir, lakin ədədi qiymətə təsir etmir.

İki mənfi ədədi necə vurmaq olar?

Təəssüf ki, bu mövzuda həyatdan uyğun bir misal gətirmək çox çətindir. 3 və ya 4 dollar borcu təsəvvür etmək asandır, amma -4 və ya -3 nəfərin borca ​​girəcəyini təsəvvür etmək tamamilə mümkün deyil.

Bəlkə də başqa yolla gedəcəyik. Vurmada amillərdən birinin işarəsinin dəyişdirilməsi hasilin işarəsini dəyişir. Hər iki faktorun əlamətlərini dəyişdirsək, işarələri iki dəfə dəyişməliyik məhsul işarəsi, əvvəlcə müsbətdən mənfiyə, sonra isə əksinə, mənfidən müsbətə, yəni məhsulun orijinal işarəsi olacaq.

Ona görə də (-3)x(-4)=+12 olması bir qədər qəribə də olsa, tamamilə məntiqlidir.

İmza mövqeyiçarpıldıqda belə dəyişir:

  • müsbət ədəd x müsbət ədəd = müsbət ədəd;
  • mənfi ədəd x müsbət ədəd = mənfi ədəd;
  • müsbət ədəd x mənfi ədəd = mənfi ədəd;
  • mənfi ədəd x mənfi ədəd = müsbət ədəd.

Başqa sözlə, eyni işarəli iki ədədi vuraraq müsbət ədəd alırıq. Fərqli işarələri olan iki ədədi vuraraq mənfi bir ədəd alırıq.

Eyni qayda çoxalmanın əksi olan hərəkət üçün də keçərlidir - üçün.

Çalışmaqla bunu asanlıqla yoxlaya bilərsiniz tərs vurma əməliyyatları. Yuxarıdakı misalların hər birində bölməni bölücü ilə çarparsanız, dividend alırsınız və onun (-3)x(-4)=(+12) işarəsi kimi eyni işarəyə malik olduğundan əmin olun.

Qarşıdan qış gəldiyi üçün buzda sürüşməmək və qış yollarında inamlı hiss etməmək üçün dəmir atınızı nəyə çevirəcəyinizi düşünməyin vaxtıdır. Siz, məsələn, Yokohama şinlərini saytda götürə bilərsiniz: mvo.ru və ya digərləri, əsas odur ki, o, yüksək keyfiyyətli olsun, Mvo.ru saytında daha çox məlumat və qiymətlər tapa bilərsiniz.

Açıq dərsin mövzusu: "Mənfi və müsbət ədədlərin vurulması"

Tarix: 17/03/2017

Müəllim: Kuts V.V.

Sinif: 6 q

Dərsin məqsədi və vəzifələri:

    iki mənfi ədədin və müxtəlif işarəli ədədlərin vurulması qaydalarını təqdim edir;

    riyazi nitqin, iş yaddaşının, könüllü diqqətin, vizual-effektiv təfəkkürün inkişafına kömək etmək;

    intellektual, şəxsi, emosional inkişafın daxili proseslərinin formalaşması.

    frontal işdə, fərdi və qrup işində davranış mədəniyyətini tərbiyə etmək.

Dərs növü: yeni biliklərin ilkin təqdimatı dərsi

Tədris formaları: frontal, cütlərlə işləmək, qruplarla işləmək, fərdi iş.

Tədris üsulları: şifahi (söhbət, dialoq); vizual (didaktik materialla işləmək); deduktiv (analiz, biliklərin tətbiqi, ümumiləşdirmə, layihə fəaliyyətləri).

Konsepsiya və terminlər : ədədin modulu, müsbət və mənfi ədədlər, vurma.

Planlaşdırılan nəticələr öyrənmək

- müxtəlif işarəli ədədləri vurmağı, mənfi ədədləri vurmağı bacarmalı;

Təlimləri həll edərkən müsbət və mənfi ədədlərin vurulması qaydasını tətbiq edin, onluq və adi kəsrlərin vurulması qaydalarını düzəldin.

Tənzimləyici - müəllimin köməyi ilə dərsdə məqsədi müəyyən edib formalaşdırmağı bacarmaq; dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını tələffüz etmək; kollektiv plana uyğun işləmək; hərəkətin düzgünlüyünü qiymətləndirin. Fəaliyyətinizi tapşırığa uyğun planlaşdırın; onun qiymətləndirilməsi əsasında və buraxılmış səhvləri nəzərə alaraq başa çatdıqdan sonra hərəkətə lazımi düzəlişlər etmək; təxmininizi bildirin.Ünsiyyətcil - fikirlərini şifahi şəkildə ifadə etməyi bacarmalı; başqalarının nitqini dinləmək və anlamaq; məktəbdə davranış və ünsiyyət qaydalarını birgə razılaşdırmaq və onlara əməl etmək.

Koqnitiv - öz bilik sistemində naviqasiya etməyi, müəllimin köməyi ilə yeni biliyi artıq məlum olandan ayırmağı bacarmaq; yeni biliklər əldə etmək; dərslikdən, həyat təcrübənizdən və dərsdə alınan məlumatlardan istifadə edərək suallara cavab tapın.

Yeni şeyləri öyrənmək üçün motivasiya əsasında öyrənməyə məsuliyyətli münasibətin formalaşdırılması;

Təhsil fəaliyyətində həmyaşıdları ilə ünsiyyət və əməkdaşlıq prosesində kommunikativ səriştənin formalaşması;

Tədris fəaliyyətinin uğur meyarı əsasında özünüqiymətləndirməni həyata keçirə bilmək; öyrənmə müvəffəqiyyətinə diqqət yetirin.

Dərslər zamanı

Dərsin struktur elementləri

Didaktik tapşırıqlar

Proqnozlaşdırılan müəllim fəaliyyəti

Proqnozlaşdırılan tələbə fəaliyyəti

Nəticə

1. Təşkilati məqam

Uğurlu fəaliyyət üçün motivasiya

Dərsə hazırlığı yoxlayın.

- Günortanız xeyir uşaqlar! Oturun! Dərs üçün hər şeyin hazır olub olmadığını yoxlayın: dəftər və dərslik, gündəlik və yazı materialları.

Sizi bu gün dərsdə yaxşı əhval-ruhiyyədə görməyə şadam.

Bir-birinizin gözlərinə baxın, gülümsəyin, yoldaşınıza gözlərinizlə yaxşı iş əhval-ruhiyyəsi arzulayın.

Bu gün sizə də yaxşı işlər arzulayıram.

Uşaqlar, bugünkü dərsimizin şüarı fransız yazıçısı Anatole Francedan bir sitat olacaq:

“Öyrənmək yalnız əyləncəli ola bilər. Biliyi həzm etmək üçün onu həvəslə mənimsəmək lazımdır”.

Uşaqlar, biliyi iştahla mənimsəməyin nə demək olduğunu mənə kim söyləyəcək?

Beləliklə, bu gün biz bilikləri dərsdə böyük məmnuniyyətlə mənimsəyəcəyik, çünki onlar gələcəkdə bizim üçün faydalı olacaqlar.

Buna görə dəftərləri açıb nömrə yazırıq, sərin işləyirik.

Emosional əhval-ruhiyyə

- Maraqla, məmnuniyyətlə.

Dərsə başlamağa hazırdır

Yeni bir mövzu öyrənmək üçün müsbət motivasiya

2. Koqnitiv fəaliyyətin aktivləşdirilməsi

Onları yeni biliklər və işlərin görülməsi yollarını öyrənməyə hazırlayın.

Öyrənilən material üzrə üzbəüz sorğu təşkil edin.

Uşaqlar, mənə kim deyəcək ki, riyaziyyatda ən vacib bacarıq nədir? ( Yoxlayın). Düzgün.

Ona görə də indi səni sınayacağam, nə qədər yaxşı saya bilirsən.

İndi bir riyaziyyat məşqi edəcəyik.

Həmişəki kimi işləyirik, şifahi sayırıq, cavabı isə yazılı şəkildə yazırıq. Sənə 1 dəqiqə vaxt verirəm.

5,2-6,7=-1,5

2,9+0,3=-2,6

9+0,3=9,3

6+7,21=13,21

15,22-3,34=-18,56

Gəlin cavabları yoxlayaq.

Cavabları yoxlayacağıq, əgər cavabla razısınızsa, əllərinizi çırpın, razı deyilsinizsə, ayaqlarınızı tapdalayın.

Əla oğlanlar.

Mənə deyin, biz rəqəmlərlə hansı hərəkətləri etdik?

Sayarkən hansı qaydadan istifadə etdik?

Bu qaydaları tərtib edin.

Kiçik nümunələri həll edərək suallara cavab verin.

Toplama və çıxma.

Fərqli işarəli ədədləri toplamaq, mənfi işarəli ədədləri toplamaq, müsbət və mənfi ədədləri çıxmaq.

Şagirdlərin problemli məsələni formalaşdırmağa, problemin həlli yollarını tapmağa hazır olması.

3. Dərsin mövzu və məqsədinin qoyulması üçün motivasiya

Şagirdləri dərsin mövzusunu və məqsədini təyin etməyə həvəsləndirin.

Cütlərdə işi təşkil edin.

Yaxşı, yeni materialın öyrənilməsinə keçməyin vaxtı gəldi, amma əvvəlcə əvvəlki dərslərin materialını təkrarlayaq. Bu işdə bizə riyazi krossvord kömək edəcək.

Amma bu krossvord adi deyil, bugünkü dərsimizin mövzusunu bizə izah edəcək açar sözdən ibarətdir.

Krossvord masalarınızın üstündədir, biz onunla cüt-cüt işləyəcəyik. Və bir dəfə cüt-cüt, sonra bunun cütlükdə necə olduğunu xatırlat?

Cütlərlə işləmə qaydasını xatırladıq, amma indi krossvordu həll etməyə başlayırıq, sizə 1,5 dəqiqə vaxt verirəm. Kim hər şeyi edirsə, qələminizi qoyun ki, mən görüm.

(Əlavə 1)

1. Saymada hansı rəqəmlərdən istifadə olunur?

2. Başlanğıcdan istənilən nöqtəyə qədər olan məsafə adlanır?

3. Kəsrlə ifadə olunan ədədlər adlanırmı?

4. Bir-birindən yalnız işarələri ilə fərqlənən iki ədəd deyilirmi?

5. Koordinat xəttində sıfırın sağında hansı ədədlər yerləşir?

6. Natural ədədlər, onların əks ədədləri və sıfır deyilir?

7. Hansı ədəd neytral adlanır?

8. Düz xətt üzərində nöqtənin mövqeyini göstərən ədəd?

9. Koordinat xəttində sıfırın solunda hansı ədədlər yerləşir?

Beləliklə, vaxt bitdi. yoxlayaq.

Biz bütün krossvordu həll etdik və bununla da əvvəlki dərslərin materialını təkrarladıq. Əlini qaldır, kim yalnız bir səhv etdi, kim iki etdi? (Beləliklə, siz əlasınız).

Yaxşı, indi krossvordumuza qayıdaq. Əvvəlcə dedim ki, orada dərsin mövzusunu izah edəcək bir söz var.

Beləliklə, dərsimizin mövzusu nədir?

Və bu gün nəyi çoxaldacağıq?

Gəlin düşünək, bunun üçün artıq bildiyimiz ədəd növlərini xatırlayırıq.

Gəlin düşünək, hansı rəqəmləri çoxaltmağı artıq bilirik?

Bu gün hansı ədədləri çoxaltmağı öyrənəcəyik?

Dərsin mövzusunu dəftərinizə yazın: “Müsbət və mənfi ədədlərin vurulması”.

Beləliklə, uşaqlar, bu gün dərsdə nə danışacağımızı anladıq.

Zəhmət olmasa, deyin, dərsimizin məqsədi, hər biriniz nə öyrənməli və dərsin sonunda nə öyrənməyə çalışmalısınız?

Uşaqlar, yaxşı, bu məqsədə çatmaq üçün sizinlə hansı vəzifələri həll etməliyik?

Olduqca doğru. Bu gün sizinlə birlikdə həll etməli olacağımız iki vəzifə bunlardır.

Cütlərlə işləyin, dərsin mövzusunu və məqsədini təyin edin.

1. Təbii

2. Modul

3. Rasional

4. Əks

5. Müsbət

6. Bütöv

7. Sıfır

8. Koordinat

9. Mənfi

- "Çarpma"

Müsbət və mənfi ədədlər

"Müsbət və mənfi ədədlərin vurulması"

Dərsin məqsədi:

Müsbət və mənfi ədədləri çoxaltmağı öyrənin

Birincisi, müsbət və mənfi ədədləri necə çoxaltmağı öyrənmək üçün bir qayda əldə etməlisiniz.

İkincisi, qaydanı əldə etdikdə, o zaman nə etməliyik? (nümunələri həll edərkən tətbiq etməyi öyrənin).

4. Yeni bilikləri və hərəkət üsullarını öyrənmək

Mövzu ilə bağlı yeni biliklər əldə edin.

- Qruplarda işin təşkili (yeni materialın öyrənilməsi)

- İndi məqsədimizə çatmaq üçün birinci tapşırığa keçəcəyik, müsbət və mənfi ədədlərin vurulması qaydasını çıxaracağıq.

Tədqiqat işləri bu işdə bizə kömək edəcəkdir. Bəs bunun niyə tədqiqat adlandığını mənə kim deyəcək?- Bu işdə biz “Müsbət və mənfi ədədlərin vurulması” qaydalarını kəşf edəcəyik.

Tədqiqat işiniz qruplar şəklində aparılacaq, ümumilikdə 5 tədqiqat qrupumuz olacaq.

Qrup halında necə işləməli olduğumuzu ağlımızda təkrarladıq. Əgər kimsə unudubsa, deməli ekranda qaydalar qarşınızdadır.

Tədqiqat işinizin məqsədi: Tapşırıqları araşdıraraq, 2 nömrəli tapşırıqda "mənfi və müsbət ədədlərin vurulması" qaydasını tədricən çıxarın, 1 nömrəli tapşırıqda cəmi 4 tapşırığınız var. Və bu problemləri həll etmək üçün termometrimiz sizə kömək edəcək, hər qrupda bir var.

Bütün qeydlər bir kağız üzərində aparılır.

Qrup birinci məsələnin həllini tapdıqdan sonra onu lövhədə göstərirsiniz.

İşləmək üçün sizə 5-7 dəqiqə vaxt verilir.

(Əlavə 2 )

Qruplarda iş (cədvəl doldurun, araşdırma aparın)

Qruplarda işləmə qaydaları.

Qruplarda işləmək çox asandır

Beş qaydanı bilin:

birinci: sözünü kəsmə,

deyəndə

dost, ətrafda səssizlik olmalıdır;

ikinci: yüksək səslə qışqırmayın,

və arqumentlər vermək;

üçüncü qayda isə sadədir:

sizin üçün nəyin vacib olduğuna qərar verin;

dördüncü: şifahi bilmək kifayət deyil

qeyd edilməlidir;

və beşincisi: yekunlaşdırmaq, düşünmək,

nə edə bilərdin.

Ustalıq

dərsin məqsədləri ilə müəyyən edilən bilik və fəaliyyət üsulları

5. Fizminutka

Bu mərhələdə yeni materialın mənimsənilməsinin düzgünlüyünü müəyyən etmək, yanlış təsəvvürləri aşkar etmək və onların düzəldilməsi

Yaxşı, bütün cavablarınızı cədvələ qoyuram, indi cədvəlimizdəki hər sətirə baxaq (təqdimata bax)

Cədvəlin öyrənilməsindən hansı nəticələr çıxara bilərik.

1 xətt. Hansı rəqəmləri çoxaldırıq? Cavab hansı nömrədir?

2 xətt. Hansı rəqəmləri çoxaldırıq? Cavab hansı nömrədir?

3 xətt. Hansı rəqəmləri çoxaldırıq? Cavab hansı nömrədir?

4 xətt. Hansı rəqəmləri çoxaldırıq? Cavab hansı nömrədir?

Beləliklə, siz misalları təhlil etdiniz və qaydaları tərtib etməyə hazırsınız, bunun üçün ikinci tapşırıqdakı boşluqları doldurmalı oldunuz.

Mənfi ədədi müsbətə necə vurmaq olar?

- İki mənfi ədədi necə vurmaq olar?

Gəlin bir az dincələk.

Müsbət cavab - otur, mənfi - qalx.

    5*6

    2*2

    7*(-4)

    2*(-3)

    8*(-8)

    7*(-2)

    5*3

    4*(-9)

    5*(-5)

    9*(-8)

    15*(-3)

    7*(-6)

Müsbət ədədləri vurmaq həmişə müsbət ədədlə nəticələnir.

Mənfi ədədi müsbət ədədə vurmaq həmişə mənfi ədədlə nəticələnir.

Mənfi ədədləri vurmaq həmişə müsbət ədədlə nəticələnir.

Müsbət ədədi mənfi ədədə vurmaq mənfi ədədlə nəticələnir.

İşarələri fərqli olan iki ədədi çoxaltmaq üçün,çoxalmaq bu ədədlərin modulları və nəticədə çıxan ədədin qarşısına "-" işarəsi qoyun.

- İki mənfi ədədi çoxaltmaq üçün sizə lazımdırçoxalmaq onların modulları və nəticədə çıxan ədədin qarşısında işarə qoyun «+».

Şagirdlər qaydaları möhkəmləndirərək fiziki məşqlər edir.

Yorğunluğun qarşısını alın

7.Yeni materialın ilkin bərkidilməsi

Əldə edilmiş bilikləri praktikada tətbiq etmək bacarığına yiyələnmək.

Öyrənilən material üzərində frontal və müstəqil işi təşkil edin.

Biz qaydaları düzəldəcəyik və eyni qaydaları cüt-cüt bir-birimizə deyəcəyik. Bunun üçün sizə bir dəqiqə vaxt verirəm.

Mənə deyin, indi nümunələrin həllinə keçə bilərikmi? Hə, Bacararıq.

Səhifə 192 No 1121-i açırıq

Hamımız birlikdə 1-ci və 2-ci sətirləri düzəldəcəyik a) 5 * (-6) = 30

b) 9*(-3)=-27

g) 0,7*(-8)=-5,6

h) -0,5*6=-3

n) 1,2*(-14)=-16,8

o) -20,5*(-46)=943

lövhədə üç nəfər

Nümunələri həll etmək üçün 5 dəqiqə vaxtınız var.

Və hər şeyi birlikdə yoxlayırıq.

    Cütlərdə yaradıcılıq tapşırığı (Əlavə 3)

Rəqəmləri elə daxil edin ki, hər mərtəbədə onların məhsulu evin damındakı nömrəyə bərabər olsun.

Əldə olunan biliklərdən istifadə edərək nümunələri həll edin

Səhv olmayan əllərinizi qaldırın, afərin ....

Bilikləri həyatda tətbiq etmək üçün tələbələrin fəal hərəkətləri.

9. Refleksiya (dərsin nəticəsi, tələbələrin fəaliyyətinin nəticələrinin qiymətləndirilməsi)

Şagirdləri əks etdirmə ilə təmin edin, yəni. onların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi

Bir dərsin xülasəsini təşkil edin

Dərsimiz sona çatdı, ümumiləşdirək.

Gəlin dərsimizin mövzusuna yenidən baxaq, elə deyilmi? Məqsədimiz nə idi? - Bu məqsədə nail olduqmu?

Bu mövzu sizin üçün hansı çətinliklərə səbəb oldu?

- Uşaqlar, yaxşı, dərsdə işinizi qiymətləndirmək üçün masalarınızdakı dairələrdə təbəssüm şəkli çəkməlisiniz.

Gülən ifadə hər şeyi başa düşdüyünüz deməkdir. Yaşıl o deməkdir ki, başa düşürsən, amma məşq etməlisən və heç nə başa düşmürsənsə, kədərli gülüş. (Mənə yarım dəqiqə vaxt verin)

Yaxşı, uşaqlar, bu gün sinifdə necə işlədiyinizi göstərməyə hazırsınızmı? Beləliklə, biz qaldırırıq və mən də sizin üçün gülüş qaldırıram.

Bu gün dərsdə sizdən çox məmnunam! Baxıram ki, hamı materialı başa düşdü. Uşaqlar, siz əlasınız!

Dərs bitdi, oxuduğunuz üçün təşəkkürlər!

Suallara cavab verin və işinizi qiymətləndirin

Bəli, bizdə var.

Şagirdlərin öz hərəkətlərini köçürməyə və anlamaq üçün açıqlığı, dərsin müsbət və mənfi tərəflərini müəyyən etmək

10 .Ev tapşırığı haqqında məlumat

Ev tapşırığının yerinə yetirilməsinin məqsədi, məzmunu və üsulları haqqında anlayışı təmin edin

Ev tapşırığının məqsədinin başa düşülməsini təmin edir.

Ev tapşırığı:

1. Vurma qaydalarını öyrənin
2. № 1121 (3-cü sütun).
3.Yaradıcı tapşırıq: çoxseçimli 5 sualdan ibarət test tərtib edin.

Ev tapşırığını yazın, başa düşməyə və anlamağa çalışın.

Tələbələrin tapşırığına və inkişaf səviyyəsinə uyğun olaraq bütün tələbələr tərəfindən ev tapşırığını uğurla yerinə yetirmək üçün şərait əldə etmək ehtiyacının həyata keçirilməsi

Bu dərsdə müsbət və mənfi ədədlərin toplanması qaydalarını nəzərdən keçirəcəyik. Biz həmçinin müxtəlif işarələri olan ədədləri necə vurmağı öyrənəcəyik və vurma üçün işarələrin qaydalarını öyrənəcəyik. Müsbət və mənfi ədədlərin vurulması nümunələrini nəzərdən keçirin.

Mənfi ədədlər üçün sıfıra vurma xassəsi doğru olaraq qalır. Sıfırın istənilən ədədə vurulması sıfırdır.

Biblioqrafiya

  1. Vilenkin N.Ya., Jokhov V.I., Chesnokov A.S., Shvartsburd S.I. Riyaziyyat 6. - M.: Mnemosyne, 2012.
  2. Merzlyak A.G., Polonsky V.V., Yakir M.S. Riyaziyyat 6 sinif. - Gimnaziya. 2006.
  3. Depman İ.Ya., Vilenkin N.Ya. Riyaziyyat dərsliyinin səhifələrinin arxasında. - M.: Maarifçilik, 1989.
  4. Rurukin A.N., Çaykovski İ.V. Riyaziyyat kursu üçün tapşırıqlar 5-6 sinif. - M.: ZSh MEPhI, 2011.
  5. Rurukin A.N., Sochilov S.V., Çaykovski K.G. Riyaziyyat 5-6. MEPhI qiyabi məktəbin 6-cı sinif şagirdləri üçün dərslik. - M.: ZSh MEPhI, 2011.
  6. Şevrin L.N., Gein A.G., Koryakov İ.O., Volkov M.V. Riyaziyyat: Orta məktəbin 5-6-cı sinifləri üçün dərslik-həmsöhbət. - M .: Təhsil, Riyaziyyat Müəllim Kitabxanası, 1989.

Ev tapşırığı

  1. Mnemonica.ru internet portalı ().
  2. Youtube.com internet portalı ().
  3. School-assistant.ru internet portalı ().
  4. Bymath.net İnternet portalı ().

© 2022 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr