Böyük qrup yazında musiqi dərsi. Böyük qrupdakı tematik musiqi dərsi "baharın səsləri"

ev / Boşanma

"Bahar günəşi" ibtidai məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün musiqi dərsi


Təsvir: Təklif olunan sinopsis, daha kiçik yaş qrupundakı uşaqlar üçün nəzərdə tutulub. Dərsdə uşaqların marağına səbəb olan müxtəlif musiqi fəaliyyətlərindən istifadə olunur. Material musiqi rəhbərləri, müəllimlər, həmçinin uşağında yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək istəyən valideynlər üçün faydalı ola bilər.
Məqsəd: Uşaqları musiqi qavrayışını və oxuma, ritm, uşaq alətlərində çalma sahəsində ən sadə ifaçılıq bacarıqlarını formalaşdıran müxtəlif musiqi fəaliyyətləri ilə tanış etmək
Uşaqlar musiqi ilə salona cüt-cüt daxil olurlar.
Tərbiyəçi: Uşaqlar, bu gün günəşdən bir məktub aldım. Səninlə tanış olmaq istəyir, çünki uşaqlar çox mehribandır.

Günəş pəncərədən parlayır
Düz otağımıza
Əllərimizi çalırıq
Günəşə çox şadıq!

Ritmik Məşq "Əllərinizi çırpın" . Müəllim uşaqlardan yüksək və səssiz, tez və yavaş-yavaş çırpılmalarını xahiş edir.
Icicles günəşin şüaları altında əriyir.
Bir damla düşdü. Qapaq!
İki damcı düşdü. Qapaq, düş!
Çox damcı düşdü.

Çalğı alətləri: istəyən uşaq bir damla damlayan metaloponda çalır.
Tərbiyəçi: Bu gün həyətdə nə böyük gölməçələrin olduğunu gördün? Çünki bahar günəşimiz bütün qarları əridir. Ayaqlarımızı ıslatmamaq üçün nə geyinməliyik? Doğru! Gülməli çəkmələrimiz! "Şən daban" musiqi və ritmik hərəkətlər
Tərbiyəçi: Baharın gəlişinə yalnız uşaqlar sevinmir. Dinlə, bahar günəşindən başqa kim məmnundur? Quşlar oxuyur.


Tərbiyəçi: Düzdür, quşlar oxuyur. Bir ana quşu aşağı budağa oturur və aşağı səslə oxuyur: bu kimi. (Birinci oktavanın "C" səsini oynayır "). Üstündə bir cücə oturub nazik bir səslə oxuyur (ikinci oktavanın "C" səsini oynayır)... İndi kimin mahnı oxuduğunu təxmin edə bilərsən? "Quş və cücə" musiqili-didaktik oyun keçirilir.
Müəllim: İsti günəşi basmaq üçün başqa kim çıxdı? Bəli, bu xanımbug!
Musiqili və didaktik oyun "Bir çiçəkdə neçə xanibur var?"
Oyun tərəqqi: Uşaqları bir-bir səslə fortepianoda çalın - hər xanımın öz səsi var (öz səsləri ilə səslənir). İki səs - iki həşərat bir çiçəyə yığılmış və danışır, üç səs - bütün ailə yığılmışdır. Uşaqlardan çiçək üzərində neçə arvad yığdığını eşitmələrini və təxmin etmələrini xahiş et - bir, iki və ya üç. Oyunu çətinləşdirə və çiçək atasına, ana və ya körpəsinə kimin uçduğunu eşitməyi təklif edə bilərsiniz.


Müəllim: Uşaqlar, mənə elə gəlir ki, kimsə ot içində paslanır. Bir az səhvdir! O, hiylənin üstündən keçə bilmir.
Şeritler ilə musiqi-ritmik hərəkətlər: "Axın". Rəqsin sonunda şeritləri bir sətirdə qatlayırlar və səhvin digər tərəfə keçməsinə kömək edirlər.
Tərbiyəçi: Yaxşıdı! Səhv kömək etdi. Oh, bax, o tək deyil!
Ritmik oyun "Bugs". Müəllim təklif olunan sxemi alqışlamaq və ya ləkələmək təklif edir.
Hush hush!
Bir şey eşidirəm!
Buludlar günəşi örtdü.
İndi günəş olmadan necə ola bilərik? Buludla əyləncəli rəqs edək. "Günahkar Bulud" rəqsi.


Beləliklə günəş yenə bizə baxdı. Belə gözəl uşaqlar ilə dostluq etdiyinə və hədiyyə verdiyinə görə çox xoşbəxtdir - bunlar belə kiçik günəşlərdir. Günəşlə vidalaş, qələmimi dalğalandır və "Əlvida!"

"Baharın melodiyası". Aktiv tədris metodlarından istifadə edərək böyük qrupdakı bir musiqi tematik dərsinin konsepsiyası

Dərsin məqsədi: Rus folkloru ilə tanışlıq. Sinifdə aktiv tədris və təhsil metodlarından istifadə.

Öyrənmə vəzifələri:

Uşaqları rus dəyirmi rəqsləri, oyunları ilə tanış etməyə davam edin.

Uşaqlara bir musiqi parçasının xarakteri və forması ilə hərəkəti əlaqələndirməyi öyrət.

Uşaqların müstəqil yaradıcılıq təzahürlərini məcazi oyun hərəkətlərinin ötürülməsində, dinlədikləri əsərlərlə bağlı açıqlamalarda aktivləşdirmək. Müğənnilikdə uşaqları “yüngül” səslə ifadəsiz, gərgin olmadan səsləndirmək bacarığına öyrədin.

İnkişaf vəzifələri:

Musiqi dinləyərkən eşitmə qavrayışını inkişaf etdirin.

Yaddaşın və diqqətin inkişafı.

Fərdi emosional təzahürləri inkişaf etdirin.

Təhsil vəzifələri:

Fərqli bir təbiət musiqisi, dəyər mühakimələri üzərində davamlı bir maraq oyatmağa davam edin.

Foster təşəbbüs və yaradıcılıq.

Dərs üçün material: illüstrasiyalar - PI Çaykovskinin lark portreti, musiqi alətləri. - papaq, eynək.

Dərsin gedişi:

Uşaqlar salona daxil olurlar. Onları Musiqi Direktoru qarşılayır.

Salam uşaqlar!

Uşaqlar. Salam.

MR sizə sehrli eynəklər göstərmək istəyirəm. Onları qoyan, başqalarında yalnız yaxşılıqları görəcək, hətta hər kəsdən gizlətdiklərini də. Diqqət, eynək taxıram. Nə qədər gözəl, gülməli, ağıllısan. (qonşuya tərəf dönür, ləyaqətini çağırır). Mən çox istəyirəm ki, hər kəs bu eynəkləri sınayıb qonşusuna yaxşı baxsın. Bəlkə əvvəllər hiss etmədiyiniz bir şeyi onda görərsiniz. (bir oyun tapşırığını bir dairədə yerinə yetir)

Hər kəsin şən, şən və hətta biraz bahar əhval-ruhiyyəsində olduğunu görürəm.

Təcrübə etməyə hazırsınız? Yanınızdakı bahar havasını təsəvvür edin: rütubət, qarın əriməsi, gölməçələr, buz fasilələri, yaş qarlara düşmək.

Bir-birinin ardınca döndülər.

Musiqili və ritmik məşqlər

1 məşq "Bahar pilləsi və qaçış" (nəm qara düşməmək üçün diqqətlə gəzin)

(Musiqinin 1 hissəsi sakit bir baharlı addımla gedir,

2-ci hissə - ayaq barmaqlarına işləyən işıq.) (Quru yolda)

2. "Üç qolu" məşqi

1s - TA - TA - Ti - Ti Ta (əllərimizi isidirik)

2s - Əllərini yerə qoyub avuçlarını irəli çevirib sakitcə salonda səpələnərək gəzirlər.

Təkrar edərkən:

1s - TA - TA - Ti - Ti Ta (ayaqlarımızı isidirik)

2 saat - səssizcə salonda səpələnmək.

Musiqi rejissoru. Bir-birimizi keçib stullarda otururuq.

Ritm hissini inkişaf etdirmək, musiqi çalmaq

"Günəşi gizlətməyin" - mahnının ritmini döyün.

Günəşli, gizlətməyin, parlaq olun

Getməyimiz daha əyləncəli olacaq.

Musiqi alətlərində ritm çalın.

Barmaq gimnastikası

Hərəkətlər yerinə yetirildi

Damla-damcı, bahar gəldi. Sağ əlin baş barmağını qalanları ilə bağlayın

Damla-Damla, damcılar əriyir, sol baş barmağı ilə qalan hissəsi ilə birləşdirin

Axınlar hər iki ovucla sola, sağa hərəkət etdi

Qaya bizə tərəf gəldi. Baş barmaqlarını bir-birinə bükürük, ovuclarımızı dalğalayırıq

Musiqiyə qulaq asmaq:

"Lark" PI Çaykovski.

... "Yəqin ki, quşların necə gözəl və yüksək səslə eşitdiyini eşitmisiniz? Belə bir quş var - bir lark. Xüsusilə yaxşı oxuyur. İndi "Larkın mahnısı" pyesini dinləyəcəyik. Lark necə oxuyur? Musiqi onun haqqında nə danışdı? »Uşaqlar ilə, qığırdağın gözəl, ucadan, incə oxuduğunu və asanlıqla və tez uçduğunu öyrənir. Uşaqlar musiqiyə, onun ən xarakterik xüsusiyyətlərinə vahid bir görünüş verirlər.

Yazda Larks və ya Magpies adlı bir bayram var. Rusiyada belə bir inanc var ki, bu gün qırx fərqli quş isti ölkələrdən uçur və onlardan birincisi bir ciyərdir.Bu gün qış bitir, yaz başlayır.

Bu əsəri rus bəstəkarı PI Çaykovski yazmışdır.

Şən və mahnı oxuyur

Bahar haqqında tapmaca.

Ayı yuvadan çıxdı

Yolda palçıq və gölməçələr

Göydə bir həyəcan var -

Bizi ziyarətə gəldi. Aprel

"Qış başa çatır" muses. T. Popatenko.

Təbii asanlıqla oxuyur.

Dəyirmi rəqs "Günəş"

Hərəkətlərinizi musiqi ilə uyğunlaşdırın. Uşaqlara mahnı oxumaqla rəqs etməyə öyrətməyə davam edin.

Rəqslər

"Dost üçlülər". I. Ştraus

Uşaqlardan ortağına kömək etmələrini xahiş et, ortağın qarışıq olduğu təqdirdə hansı hərəkətin edilə biləcəyini təklif et.

“Ay parlayır.

Uşaqlara yuvarlaq bir rəqsdə hərəkətlər etməyi öyrət, bir dairədə birləşib dairəni genişləndir, sıçrayan bir addımla gəz, kosmosda gəz.

Bir oyun.

"Məqsəd"

"Yananlar"

Dərsimiz başa çatdı. Bu gün nə etdiyimizi xatırlayaq və "Smart Hat" ı xatırlamağımıza kömək edəcək

Kim qoysa cavab verər.

Musiqi dərsi nəticələrinin yekunlaşdırılmasında uşaqların iştirak etməsi.

Avadanlıqlar

  • demo:
  • təqdimat: uşaq musiqi alətləri - nağara, çəngəl; rəngli lentlər;
  • TSO:notebook;

Dərsin gedişi

Yürüşün altında uşaqlar salona daxil olurlar.

Kreslolarda oturun.

CƏNAB.

Evində bir arı - ilk bal gətirdi

(Uşaqların cavabları: yazda)

CƏNAB.

Salam!

CƏNAB. və uşaqlar.

Salam, qızıl günəş!
Salam, göy mavidir!
Salam, pulsuz meh!
Salam balaca palıd ağacı! (Biləklər bir-birinə bağlanır, əllər bir-birinə yayılır - "ağacın tacı".)
Salam sabah! (Sağ tərəfə jest.)
Salam gün! (Jest sola.)
Salam deyirik (hər iki qolu sinəyə) tənbəl deyil (qollarını tərəflərə yayır)!

CƏNAB.

Qatar

Məşq edin

I.p .:

Musiqi. "Qatar gəlir."

Uşaqlar qollarını dirsəklərdə bükərək - "bir qatar" kimi bir addım ataraq hərəkət edirlər.

"Dur" musiqisi. Mart.

Musiqi

Musiqi "Qatar gedir".

CƏNAB.

Polka rəqsi.

TəsvirUşaqlar cüt-cüt dayanırlar.

Musiqi Ə.

CƏNAB. Oyun deyilir "Evdə nə edirlər?"

Evdə uşaqlar yaşayır. Hamısı bir şeylə məşğuldurlar. Nə etdiklərini bilmək üçün musiqi dinləmək lazımdır. Dinləyərkən diqqətli olun. Musiqinin səsinə nə edə biləcəyinizi düşünün - oxuyun, rəqs edin və ya gedin.

CƏNAB.Hər şeyi düzgün eşitdin - birinci evdə uşaqlar yürüş etdilər, ikinci evdə rəqs etdilər, üçüncü evdə səsləndirdilər. İndi də sizinlə oynayacağıq. Mənə gəl, stullarda otur. Bahar gəldi, böcəklər oyanmağa başladı - kəpənəklər, böcəklər, örümcekler. Örümcekler haqqında Bahara oyunumuzu göstərəcəyik.

Hörümçək

Barmaq çalma oxuyur

Pow-hörümçək bir veb etdi. ( .)
Birdən bir yağış yağdı, qabağı yuyub getdi. (
Beləliklə, günəş çıxdı, qurumağa başladı. (
Yenidən işləyən hörümçək! (
CƏNAB.


Yenidən həyətdə bahar,
Quş ovları fit çaldı
Və damcılar çaldı
Bütün küçə işıqlı musiqi ilə doludur.

Xor: Daha geniş qapılar,
Quşlar, heyvanlar,
Pis qış geri çəkildi,
Soyuqluğu unutduq
Bizə ümumiyyətlə polad lazım deyil
Soyuq və səssiz bir səssizlik
Qış soyuq və səssiz bir səssizlik.

Pəncərədən kənarda hansı musiqini eşidə bilərəm
Hər şey əriydi ki, bu qış yuxusu idi
Bir bulaq şəlaləsi ilə buzlaqların səsi ucadan qopdu
Güldüm, ətrafda hər şey səsləndi.

Bu musiqi bulaq suyu kimidir
Biz onunla heç vaxt cansıxıcı olmayacağıq,
O melodiya hər yerdədir
Onunla birlikdə mahnı oxuyacam
Bu musiqini əbədi xatırlayacağam.

CƏNAB. .) Onlara ad verin. (Uşaqlar nağara, xırıltılı səslənir.)

CƏNAB.


Dəyirmi bir rəqs etdilər.
Bu, çəmənlikdə
Dəyirmi rəqsə rəhbərlik edildi


Nanə yığılmışdır
Bu, çəmənlikdə
Nanə yığılmışdır


Soyuqda Bunny (qatlanmış xurma yanağına qoyun.)
Beləliklə, yıxıldım (başı bir az sağa, sonra sola əyilmiş)
Soyuqda Bunny


Boru çaldılar
Doo-doo-doo-doo
Boru çaldılar


Zərb alətləri döyülürdü
Boom boom tra-ta-ta
Zərb alətləri döyülürdü


Yaxşı geyimli olun
Buna görə tənbəl olmayın (Əl çalın musiqinin səsinə.)
Yaxşı oyan. (Bir dovşan çağırırlar, o dairənin ortasında atlayır. Hər kəs çalır, və bunny atlayır.)


Dəyirmi rəqsimizdə
Budur, sən də, mən də
Əyləncəli rəqs edək.

CƏNAB.

sözləri E. Şalamonova

Uşaqlar atdıqları yerlərə səpələnirlər, gözləri yumulur, əlləri yanaq altında - "yuxuda".

Qarışqalar erkən oyandı (gözlərini açır)
Çatdı (qalxmaq, çatmaq), düz durdu (əllərini yerə qoyur.)).
Atlayın və atlayın, atlayın və atlayın - yeni bir gün başladı (iki ayağa atlayaraq)!
Bütün dostlara gülümsədi
İşə qaçın

Oyun 2 dəfə təkrarlanır.

CƏNAB.

CƏNAB. (oxuyur). ... xeyir!

Uşaqlar (oxuyur). Xeyir!

Sənəd məzmununa baxın
"Orta qrupdakı musiqi dərsi" Bahar bizə qonaq gəldi "

"Bahar bizə qonaq gəldi" orta qrupunda musiqi dərsi

Proqram vəzifələri

    müstəqil olaraq musiqi janrlarını müəyyənləşdirməyi öyrənmək;

    ritm hissi, hərəkətlərin koordinasiyası, nitq, əzələ aparatları, gözəl motor bacarıqları, toxunma həssaslığı inkişaf etdirmək;

    uşaq səs-küy alətlərində ən sadə ritmlə yanaşı oynamaq qabiliyyətini formalaşdırmaq;

    uşaqlarda emosional reaksiya, hərəkətlilik, dərs zamanı aktivlik oyatmaq;

    ünsiyyət bacarıqlarını, dostluqlarını inkişaf etdirmək.

İlkin iş

    barmaq oyunu "Salam!" və barmaq "" Hörümçək "mahnısı ilə oynayır;

    lentlər ilə rəqs hərəkətlərini öyrənmək;

    "Uşaq bağçası" mahnılarının melodiyası və sözlərini, "Çəmənliyə getdik" dəyirmi rəqs oyununu öyrənmək;

    nağara, çalma çalmağı öyrənmək;

    oyunu öyrənmək "Qarışqalar erkən oyandı."

Avadanlıqlar

    demo: bir bahar kostyumundakı bir kukla; musiqili-didaktik oyun “Evdə nə edirlər?”;

    təqdimat: uşaq musiqi alətləri - nağara, çəngəl; rəngli lentlər;

    TSO:notebook;

Dərsin gedişi

Yürüşün altında uşaqlar salona daxil olurlar.

Musiqi rəhbəri (m.r.). Salam uşaqlar! (Salam deyək)

Sadəcə və ağıllı biri tərəfindən icad edilmişdir

Görüşərkən salam deyin: "Sabahınız xeyir!"

Günəşə və quşlara sabahınız xeyir

Xoş üzlü dostlara! " Uşaqlar dərsimizə baxırlar

qonaqlar gəldi, gəl onlara da salam deyim.

Kreslolarda oturun.

CƏNAB. Uşaqlar, tapmacanı tapın.

"Brooks çaldı, çəngəllər içəri uçdu.

Evində - bir arıçı - arı ilk balı gətirdi

Kim bilir, bunun nə vaxt baş verəcəyini kim söyləyəcək? "

(Uşaqların cavabları: yazda)

CƏNAB. Düzdü, uşaqlar, yazda. Beləliklə, bu gün bahar bizim uşaq bağçasına gəldi ... (Müəllim, başına çələng qoyulmuş zərif bir kukla göstərir.)Sevimli barmaq oyunumuz olan Bahara salam deyək.

Salam!

T. Sikaçevanın şeiri əsasında barmaq oyunu.

CƏNAB. və uşaqlar.

Salam, qızıl günəş! ("Günəşi" göstərin: əllər keçdi, barmaqlar yayıldı.)
Salam, göy mavidir! ("Göy" göstər: əllər yuxarı qaldırılır.)
Salam, pulsuz meh! (Başın üstündəki qolların hamar hərəkəti.)
Salam balaca palıd ağacı! (Biləklər bir-birinə bağlanır, əllər bir-birinə yayılır - "ağacın tacı".)
Salam sabah! (Sağ tərəfə jest.)
Salam gün! (Jest sola.)
Salam deyirik (hər iki qolu sinəyə) tənbəl deyil (qollarını tərəflərə yayır)!

CƏNAB. Uşaqlar, sizi necə səmimi qarşıladıq! İndi bahar bizi bahar meşəsinə çağırdı. Sən hazırsan? Meşəyə qatarla gedək. Musiqini diqqətlə dinləyəcəyik və bütün hərəkətləri düzgün yerinə yetirəcəyik.

Qatar

Məşq edin

I.p .: uşaqlar bir-birinin arxasında dayanır, qollar dirsəklərdə əyilib.

Musiqi. "Qatar gəlir."

Uşaqlar qollarını dirsəklərdə bükərək - "bir qatar" kimi bir addım ataraq hərəkət edirlər.

"Dur" musiqisi. Mart.

Uşaqlar yürüşə çıxıb müxtəlif istiqamətlərə gedirlər.

Musiqi

CƏNAB. uşaqlara dandelionların çiçəkləndiyi bir yaz meşəsinə gəldiklərini söyləyir və uşaqları çiçək almağa dəvət edir. Uşaqlar "çiçək seçirlər".

Musiqi "Qatar gedir".

CƏNAB. uşaqların diqqətini yola düşmə qatarının siqnalına yönəldir. Bütün uşaqlar yenə bir-birinin ardınca durur və sıçrayışla addımlayırlar.

CƏNAB. Yaxşıdı! Bax, Bahar bizi bahar polkasını rəqs etməyə dəvət edir.

Polka rəqsi.

(Musiqi rəhbərinin seçdiyi üç hissəli polka)

TəsvirUşaqlar cüt-cüt dayanırlar.

Musiqi Ə.

Uşaqlar eyni istiqamətdə gedirlər.

CƏNAB.Yaxşı rəqs etdilər, uşaqlar, yaxşı! İndi xalça üzərində oturaq. Baharın bizə gətirdiyi maraqlı bir oyuna baxın. (Evlə bir şəkil göstərir.)Oyun deyilir "Evdə nə edirlər?"

Evdə uşaqlar yaşayır. Hamısı bir şeylə məşğuldurlar. Nə etdiklərini bilmək üçün musiqi dinləmək lazımdır. Dinləyərkən diqqətli olun. Musiqinin səsinə nə edə biləcəyinizi düşünün - oxuyun, rəqs edin və ya gedin.

Musiqili və didaktik oyun "Evdə nə edirlər?"

CƏNAB. orkestr yazılarına daxildir İ. Dunaevskinin "Mart", M. Glinkanın "Uşaq polkası", A. Filippenkonun "Uşaq bağçası". Uşaqlar musiqini tanıyır və dinlədikləri hər bir parçadan sonra evin şəklini arxa tərəfə çevirirlər.

CƏNAB.Hər şeyi düzgün eşitdin - birinci evdə uşaqlar yürüş etdilər, ikinci evdə rəqs etdilər, üçüncü evdə səsləndirdilər. İndi də sizinlə oynayacağıq. Mənə gəl, stullarda otur. Bahar gəldi, böcəklər oyanmağa başladı - kəpənəklər, böcəklər, örümcekler. Örümcekler haqqında Bahara oyunumuzu göstərəcəyik.

Hörümçək

Uşaqların dünya folkloru kolleksiyasından.

Barmaq çalma oxuyur

Pow-hörümçək bir veb etdi. ( Sol əlin 1-ci barmağını sağ əlin 2-ci barmağı ilə, sonra isə əksinə bağlayın.)
Birdən bir yağış yağdı, qabağı yuyub getdi. ( 1 və 3 barmaqları vurun, sözün sonunda sağ ovucunuzu sol boyunca sürüşdürün.)
Beləliklə, günəş çıxdı, qurumağa başladı. ( Avuçlarınızı bir yerə qoyun, əllərinizi yuxarı qaldırın, bir və ya digər tərəfə çevirin.)
Yenidən işləyən hörümçək! ( Tez barmaqlarınızla barmaqlarınıza vurun, yastiqciqlar vurun.
CƏNAB. Yaxşıdı! Barmaqlarınız bir veb toxudu və siz də birlikdə oxudunuz. İndi isə "Bahar gəldi" mahnısının sözlərini dinləyək.

Bankları keçdik, bankları keçdik, 2p bankları keçdik

Uşaqlar "Bahar gəldi" mahnısını ifa edirlər

Küçədə hansı musiqi eşidilir
Yenidən həyətdə bahar oxuyur
Quş ovları fit çaldı
Və damcılar çaldı
Bütün küçə işıqlı musiqi ilə doludur.

Xor: Daha geniş qapılar,
Quşlar, heyvanlar,
Pis qış geri çəkildi,
Soyuqluğu unutduq
Bizə ümumiyyətlə polad lazım deyil
Soyuq və səssiz bir səssizlik
Qış soyuq və səssiz bir səssizlik.

Pəncərədən kənarda hansı musiqini eşidə bilərəm
Hər şey əriydi ki, bu qış yuxusu idi
Bir bulaq şəlaləsi ilə buzlaqların səsi ucadan qopdu
Güldüm, ətrafda hər şey səsləndi.

Bu musiqi bulaq suyu kimidir
Biz onunla heç vaxt cansıxıcı olmayacağıq,
O melodiya hər yerdədir
Onunla birlikdə mahnı oxuyacam
Bu musiqini əbədi xatırlayacağam.

CƏNAB.Bütün uşaqlar sözləri yaxşı əzbərlədilər. Bahar sizə musiqi alətləri gətirdi. (M.R. səbətdən çıxır və uşaqlara musiqi alətlərini göstərir.) Onlara ad verin. (Uşaqlar nağara səslənir, çırpınır,.) İndi "Bahar gəldi" mahnısını oxuyub musiqi alətlərində çalacağıq. Uşaqlar xorun içinə girəcək, intro dinləyəcək və musiqiyə çalacaqlar.

CƏNAB.Uşaqlar yaxşı mahnı oxudular və uşaq bağçası haqqında bir mahnı ifa etdilər. Bahar xoşuma gəldi. Gəlin də Baharı məmnun edək və onun üçün "Çəmənliyə getdik" mahnısını oxuyaq.

Uşaqlar dəyirmi bir rəqslə ayağa qalxaraq "Çəmənliyə getdik" mahnısını ifa edirlər

(sözləri V. Kuklovskaya, Ukraynadan tərcüməsi T. Volgina, musiqisi A. Fillipenko).

Çəmənliyə getdik, (Uşaqlar, əllərini tutur, bir dairədə sağa gedirlər.)
Dəyirmi bir rəqs etdilər.
Bu, çəmənlikdə
Dəyirmi rəqsə rəhbərlik edildi

Papatyaları cırdıq (papatyaları yırtmaq, yerə əyilmək)
Nanə yığılmışdır
Bu, çəmənlikdə
Nanə yığılmışdır

Küçəyə atıldı ("Yuxu dovşanını" təqlid edin)
Soyuqda Bunny (qatlanmış xurma yanağına qoyun.)
Beləliklə, yıxıldım (başı bir az sağa, sonra sola əyilmiş)
Soyuqda Bunny

Oyanmaq istədilər (Oyunu boruda göstərdilər. Barmaqların işinə xüsusi diqqət yetirin.)
Boru çaldılar
Doo-doo-doo-doo
Boru çaldılar

Biz bunny oyandıq (Zərb alətlərini göstərirlər.)
Zərb alətləri döyülürdü
Boom boom tra-ta-ta
Zərb alətləri döyülürdü

Yaxşı oyanın (musiqi ilə vaxtında barmaqları ilə dovşan təhdid edirlər.)
Yaxşı geyimli olun
Buna görə tənbəl olmayın (Əllərini musiqi çalın.)
Yaxşı oyan. (Bir dovşan çağırırlar, o dairənin ortasında atlayır. Hər kəs çalır, və bunny atlayır.)

Sən və mən rəqs edəcəyik (Pulsuz rəqs, atlama)
Dəyirmi rəqsimizdə
Budur, sən də, mən də
Əyləncəli rəqs edək.

CƏNAB. Əlbətdə ki, qonağımız Vesna bu dəyirmi rəqsin xoşuna gəldi. Bilirsiniz ki, böcəklər, təbiət, heyvanlar, o cümlədən qarışqalar baharda oyanır. Gəlin əyləncəli bir oyun oynayaq "Qarışqalar erkən oyandı."

Oyun "Qarışqalar erkən oyandı"

sözləri E. Şalamonova

Uşaqlar gözləri yumularaq, əlləri yanaqlar altında - "yuxuda" saçlarıyla səpələnirlər.

Qarışqalar erkən oyandı (gözlərini açır)
Çatdı (qalxmaq, çatmaq), düz durdu (əllərini yerə qoyur.)).
Atlayın və atlayın, atlayın və atlayın - yeni bir gün başladı (iki ayağa atlayaraq)!
Bütün dostlara gülümsədi (sola və sağa dönün, gülümsəyin)
İşə qaçın (musiqiyə səpələnərək).

Musiqinin sonu ilə uşaqlar yenidən aşağı əyilir və gözlərini yumurlar.

Oyun 2 dəfə təkrarlanır.

CƏNAB.Yaxşı oğlanlar! Bu gün yaxşı rəqs etdiniz, oxudun, qonağımız Vesna üçün oynadınız. Baharla vidalaşmırıq, gəzmək üçün onunla görüşəcəksən, əlamətlərini müşahidə edəcəksən. Və bütün qonaqlara mahnı oxuyacağıq:

CƏNAB. (oxuyur). ... xeyir!

Uşaqlar (oxuyur). Xeyir!

Yürüşün altında uşaqlar zalı tərk edirlər.

"Bahar oyanışı" böyük qrupundakı tematik musiqi dərsinin konsepsiyası

Qarak Zarife Azizovna

(1 saylı MBDOU d / s musiqi direktoru "Sevinc (Sevinc)",

belogorsk, Krım Respublikası)

Sizə daha böyük qrupun (5-6 yaş) uşaqları üçün tematik bir musiqi dərsinin xülasəsini təqdim edirəm. Uşaqlarda metro ritmik və tembrli eşitmənin inkişafı üzərində işləmək üçün bu material musiqi rəhbərləri üçün maraqlı olacaqdır.

Məqsəd: uşaqlarda tembrli eşitmə və metro ritmik bacarıqlar yaratmaq, oyun vəziyyətlərindən və didaktik oyunlardan istifadə etmək. Uyğun bir nitq və yaradıcı bir düşüncə tərzi inkişaf etdirin.

Material: uşaq musiqi alətləri: üçbucaq, zərb, qutu; didaktik flashcards "Böceği"; şəklin yaşıl topu (noxud) quşların təsviri ilə.

Musiqi materialı: zəng "Günəşli, gizlətmə", "Skvorushka" (musiqi Y. Slonov),"Bahar nəğməsi" (musiqisi M. Kartuşina, "Snowdrop" (musiqi PI Çaykovski).

Dərsin gedişi:

Sakit musiqi səsləri.

Uşaqlar salona zəncirlə daxil olur və bir dairə təşkil edirlər.

Musiqi rejissoru : Uşaqlar, melodiyanın hərəkətinə salam deyək və eyni zamanda irəli bir dairədə gəzirik? (Salam uşaqlar).

İndi hamımız bu təbrik mahnısını birlikdə oxuyaq və əlimizlə melodiyanın istiqamətini göstərək (Uşaqlar əl hərəkəti ilə çıxış edirlər).

Musiqi rejissoru :

Damcılar çalır, bahar gəldi -

Və çox səslər gətirdi ...

Gəlin qulaq asaq, bəlkə də eşidirik.

Hamı qulaq asır.

Musiqi rejissoru :

Nə eşitdin? (uşaqların cavabları).

"Səslənən ildırım, yağış səsləri, quşların nəğməsi" səsləndiricisi səslənir.

Musiqi direktoru:

İndi hansı səsləri eşitmisiniz? (Cavablar). Yaxşı, ilin hansı vaxtını eşitmək olar? Və baharda ilk növbədə hansı quşlar gəlir? (Cavablar). Yağışdan sonra kənarda nə edə bilərsən? (uşaqların cavabları).

Gölcəklər, gölməçələr, gölməçələr - su ilə doludur.

Gölcəklər, gölməçələr, gölməçələr - yağış izləri.

İndi bütün istiqamətlərdə dayanmağı təklif edirəm. Hər kəs bir gölməçə təsəvvür edəcək və musiqi güclü bir vuruşa gölməçədə atlayacaq. Vəziyyəti çətinləşdirirəm.

Gəlin xəyali gölməçələrin ətrafında gəzişək və tədricən tempi artıraraq güclü bir pay üçün gölməçəyə tullanacaqsınız.

Musiqi rejissoru : Ehtiyatlı olun, indi fərqli səslər eşidəcəksiniz.

"Quşların səsləri" səsyazması səslənir.

Musiqi rejissoru : Eşidirsən? Bahar yeni səslərlə dolu idi. Kim oyanır? (uşaqların cavabları). Dostuma bir səhv yaratmağına kömək etməyi təklif edirəm.

Barmaq gimnastikası mahnısı "böceği-bug"

Xurma yumruqla yumruq. Sonra kiçik barmağın və şəhadət barmağının tərəflərinə buraxın (sərt qaya pərəstişkarlarının sevimli jesti - "keçi").

Sərbəst buraxılmış barmaqlarımızı bükürük və uşaq bağçasını ifadəli şəkildə oxuyuruq:

Mən ağır böcək səhvim;

Uzun bığ.

Qatı barel.

Göllərin üstündə gəzirəm

Dostlarıma deyirəm: "Zhu-zhu".

Yağış - məni incitmə

Düşəcəyəm - ayağa qalxmayacağam.

Avuçumuzu yayırıq və barmaqlarımızı dalğalayırıq - uçuruq

Musiqili direktor didaktik oyundan bir təyyarə xanımı götürür.

Musiqi direktoru: Bir çətənə yaxınlığında bir təmizlənmədə bir səhv gördük.

Sizi yaxınlaşmağa və bu gün ritmik səhvlərimizin necə qurulduğunu görməyə dəvət edirəm.

Uşaqlar böyük və kiçik xanimətlərin ritmik naxışının qoyulduğu dəzgaha yaxın otururlar. Ritm naxışını dörddə və səkkizdə dəyişək.

Musiqi rejissoru : Artıq başa düşdüyümüz kimi, baharda səslər çoxdur və onlar müxtəlifdir. Yazda bəstəkar hansı səsləri eşitdi və musiqi əsərində təsvir etdi?

(M. Kartuşinanın "Bahar mahnısı")

Musiqili rəhbər, oxuyan uşaqların, bir budağın üstündə oturan quşların, qar altından çıxan qar damlaları ilə üç şəkil təklif edir.

Musiqi rejissoru : Xahiş edirəm şəkillərə baxın və hansının musiqiyə uyğun olduğunu söyləyin. Sən niyə belə fikirləşirsən? Bu musiqinin xarakteri nədir? (Uşaq cavabları)

Musiqi rejissoru : Nağıla qulaq asın. Bir dəfə iki qaranquş var idi. Bir əkizdə oturub mahnı oxumağı sevirdilər. Biri səsləndirdi: "do-do", digəri isə oxumağı sevirdi: "duz-duz-duz". Ancaq birdən günəş buludların arxasına keçdi və qaranquşlar uçdu. Harada gizlədilər? Nə fikirləşirsən?

(Uşaqlar variantlarla tanış olurlar)

Musiqi direktoru: Uşaqlar, qaranquşların yuvalarına uçduğunu və isti olacağını gözlədiyini düşünmürsənmi? Nə etmək olar, isti etmək üçün? (Cavablar). Günəşdən bahar buludlarının arxasında gizlənməməsini təklif edirəm.

"Günəşli, gizlətmə" çağırışı

Uşaqların diqqətini melodiyanın irəliləməsinə yönəldin.

"La" hecasında oxuyun.

Musiqi direktoru: Uşaqlar, baxın günəş buludların arxasından çıxdı və qaranquşlar budaqlarına uçdu. (Qeydlər yerinə bir heyəti göstərən bir şəkil göstərin - qaranquş) Artıq onlardan daha çoxu var, qaranquşlar balalarını qovur. Neçə var? (uşaqların cavabları) Və sizcə onları nə adlandırdı? "Əvvəl" və "duz" artıq var.(Ölçəyi düzgün oynayın ). Hansı qeydlər yoxdur?(Uşaqların cavabları: re, mi, fa, la, si). - Doğru. İndi bütün ailə ilə oturub mahnı oxuyurlar. Qaranquşlarla birlikdə oxuyaq. Baharın başqa hansı səslərinin olduğunu öyrənmək üçün tanış bir mahnının melodiyasına qulaq asın və kim olduğunu xatırlayın.

Musiqi direktoru "Skvorushka" mahnısının melodiyasını ifa edir (musiqi Y. Slonov)

Musiqi rejissoru : Düzdü uşaqlar. Yazda köçəri quşlar qayıdır və şən mahnılarını oxuyurlar. Balaca quş haqqında mahnını xatırlayaq.

Solistlər xor oxuyacaqlar və xor xor səsləndirəcəklər.

1) xorlarda sözləri sait səslərinin düzgün artikulyasiyasına diqqət yetirərək;

2) solistləri seçmək;

3) yarı dairədə icra edin.

Musiqi rejissoru : Bu gün siz və mən baharın səslərini dinlədik və nə eşitdik? (Uşaqların cavabları: yağış damcıları, sıçrayan gölməçələr, səs-küylü böcək, birdong.). Düzdür! Bu səslərlə təbiət yuxudan oyanır.

Musiqi rejissoru : İndi bahara həsr olunmuş daha bir əsərlə sizi dinləyəcəyik. Böyük rus bəstəkarı P.İ.Çaykovski tərəfindən yazılmışdır(P. Çaykovskinin "Snowdrop").

Musiqi rejissoru :

Dərsimizi bitirməyin vaxtı gəldi. Və yaz görüşümüzü Samuil Marshakın "Aprel!" Adlı gözəl şeirləri ilə bitirmək istərdim. Aprel!
Həyətdə damlalar səslənir.
Axınlar tarlalardan keçir
Yollarda gölməçələr var.
Qarışqalar tezliklə çıxacaq
Qış soyuqdan sonra.
Ayı hiylə qurur
Sıx ölü ağacı vasitəsilə.

Quşlar mahnı oxumağa başladılar
Və qar fənəri çiçək açdı.

Uşaqlara təşəkkür edirəm.

(Musiqi fonu)

Nə isti bir günəş, ona bir əl verək. İndi bir boru axtara bilərik

(Uşaqlar bir boru axtarır - fon musiqisi)

Kitty musiqiyə gəlir (pişik geyimində müəllim)

Kitty. Salam uşaqlar.

Mus. əllər. Uşaqlar, kim olduğunu bilirdinizmi? Beləliklə, bu bir pişikdir.

Kitty. Bir şeyim var. Özüm meşədə yeni bir qabarcıq çubuq tapdım. Artıq sabunlu suya batıracaq)

Mus. əllər. Xeyr, bu qabarcıq çubuq deyil .. bu ... uşaqlar, bu nədir?

Uşaq cavabları,

Şirəli boru pişiyi? Ancaq bir saman üçün qalın, çiçəkləri dəstəkləmək üçün bir çubuq?

Mus. Əllər. Ancaq bu Vesnanın itirdiyi boru.

Kitty. Nə? Bir boru? Buyurun, götürün.

Mus. əllər. Nə gözəl bir dostsan, Bahar tezliklə gələcək və hər şey çiçək açacaq. Təşəkkür edirəm, Kitty

Mus. əllər. Uşaqlar borunun nə qədər yaxşı səsləndirdiyini bilirsinizmi?

Borunun çalmasını qeyd etmək. Mus. lider oyunu təqlid edir.

Qarğa. Kar-kar. Bir borunun səsini eşitdim səmimi təşəkkür edirəm, indi əsl Bahar gələcək, Ur-ra!

Mus. əllər. Boru Crow-a verir.

Qarğa. Təşəkkür edirəm. Əlvida, mən uşaqam.

Kitty. Murr Meow. Çox şadam ki, həqiqətən rəqs etmək istəyirəm.

"Şən rəqs" rəqsi

Kitty. Mən də adi bir pişik deyil, sehrbazam. Balaca uşaqları sərçəyə çevirmək istəyirəm. Gözlərinizi yumun. (Çevrilmə musiqisi - paltar "sərçə") Uşaqlar boyunlarına "sərçə" qoyurlar. Səninlə bir oyun oynamaq istəyirəm.

Oyun "Pişik və sərçə"

Uşaqlar yaxşı oynadılar

Təbrik etmək istəyirəm

Yenə sənə dönəcəm

Sərçələrdən uşaqlara. (Musiqi çevrilməsi)

Mus. əllər. Beləliklə dərsimiz bitdi.

"Yaxşı et və yaxşı olar"

Uşaqlar musiqi salonunu musiqi üçün tərk edirlər.

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr