Ətli dünyanın taxılını çəkin. Buğda qələmdə mərhələlərlə necə çəkmək olar?

Ana səhifə / Boşanma

Qeyri-ənənəvi rəsm. 4 sinifdə "Qızıl sünbül" sinfində master-klass.

  Panfilova Nadejda Pavlovna, MBOU-nin ibtidai məktəb müəllimi "L. Ryabiki adına Razdolnenskaya gimnaziyası №2" Krım Respublikası

Masterclass addım-addım "Qızıl Spike". İbtidai məktəb uşaqları üçün qeyri-adi rəsm texnikası.


Təsvir:  master-klass əlavə təhsil müəllimləri, ibtidai məktəb müəllimləri, müəllimlər, yaradıcı uşaqlar və valideynlər üçün maraqlı olacaq. Bir insan üçün çörək əsas yeməkdir. Buğda ən əhəmiyyətli çörəkdir. "Buğda" adı bir çox dildə - buğda və buğda ilə eyni səslənir. Və onun adı "pshono" - "təmizlənmiş taxıl" sözündən çıxmışdır.
   "Get, buğda,
   Kökdən,
   Kolosistdən yuxarıdan.
   Spikelet üçün
   Palıd kimi güclü idi.
   Kernelə
   Bir az uzaq idi! "
   (Xalq mahnıları.)
Məqsəd:  iş daxili, sərgi sərgisi, hədiyyə yaxşı bir bəzək olacaq.
Məqsəd:qeyri-ənənəvi rəsm texnikasına malik bir şəkil yaradır.
Tapşırıqlar:
  - bir qeyri-ənənəvi texnika ilə boya öyrənmək üçün; spikelet çap;
  - təxəyyül, yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək;
  - müşahidə, estetik hissləri,
  - gözəlliyə, təbiətə, işçilərin hörmətinə həssaslıq, məhəbbət yetişdirmək.
Materiallar:
  - albom hesabatı,
  boya fırçaları
  su kəməri
  buğda hekayəsi.


   İnsanları bəsləyən taxıl bitkiləri, ən qiymətli. Bunlar buğda (qış və yaz), çovdar, arpa, düyü, qarğıdalı, darı, sorgum və bir çoxlarıdır. Bir insan üçün çörək əsas yeməkdir. Ən əhəmiyyətli çörək buğdadır, "çovdar zəngin qardaşdır." Alimlər buğdanın mənşəyi ilə maraqlandılar. Rusiyalı alim Nikolay İvanoviç Vavilov buğdanın "ata-baba evi" nin Asiya, Qafqazın olduğunu söylədi. Dağlıq bölgələrdə və indi yabanı buğda növlərinin bütün çəmənlikləri var.
Riddle.
  Qızıl bir taxıl idi,
  Yaşıl bir ok oldu.
  Yaz günəşi
  Və ox yaltaqlandı.
  Ok nədir?
  (Qulaqları.)


   Günəş yerə istilənir,
  Yağış səxavətlə sulayır,
  Yaz ayının sonuna qədər bir müddət var idi
  Sahədə sıçrayan böyüyür.


  Sahə günəşli,
  Onlar qızıl deyirlər ...


  Spikelets böyüdü, işlədi,
  Günəş işığı ilə doldurulmuş işıq
  Force Earth-
  Qızıl ola bilər!
  (Svetlana Bogdan.)

İşin tərəqqisi.

Albom hesabatı yatay qoydu. Lövhənin yuxarı hissəsində mavi bir dar şeridi tətbiq edin.


Bir peçete ilə bəzi rəngləri çıxarırıq. Ağ rəngli boya əlavə edin.




  Tünd yaşıl boya üfüq xəttini çəkir.
  Sarı rəngli üfüqi xətləri çəkin.


   Narıncı boya əlavə edin.


  Vərəqin altındakı açıq qəhvəyi boya əlavə edin.


  Mavi göy fonunda, üfüqdə ağacın anonslarını təsvir edirik.


   Qəhvəyi şeriddə şaquli xətt çəkmək. Bunlar spikeletlərin tırtıllarıdır.


  Buğda tırtılında (bir antenni mütləq kəsdirmə zəruridir) bir fırça ilə biz qəhvəyi fondan çox daha yüngül boya tətbiq edirik. Spikeleti yumşaq bir şəkildə basdırın və bir sıra təzyiqlər edin. Bu, bir neçə dəfə təkrarlanmalı və sarı rəng tonunu dəyişməyə əmin olun.



  Yağlıbaşağın altındakı çəmənlik üçün fon qoydu.


   Buğda kökləri çiçəklərində böyümək.


   "Qızıl spikelet" işi



   Tələbələrimin əsərləri.



   Sahədə qızılca
   Ripe spikelet
   Zəmindən qaçdı
   Təzə suyu.
   Yağ yağı
   Göyə heyran qaldım
   Və uçan külək
   Səhər sildi.
   O, bir insan idi və sevindi
   Sahəsində o qulaq asdı və
   Onunla eyni
   Amusedly əyləndi.
   (S. Bogdan.)

Dərs bütün nerds və planörlərə həsr olunur. Buğda qələmdə mərhələləri necə çəkəcəyini görəcəksiniz. Təbii ki, hamısını çəkmək istəmirəm, amma bir neçə spikelet göstərəcəyəm:

Buğda yeyib otadır. Çörək, makaroshka, şirniyyat, pivə və digər nəcib içkilər içərisində bir çox yeməklər edilir. Beləliklə, həm böyüklər, həm də uşaqlar bunu sevirlər. Doğrudur, heç kəs böyümək, parçalamaq və idarə etməyi sevmir, amma bu tamamilə fərqli bir söhbətdir. Buğda tırtılını təsvir etmək üçün bir çox səbir və diqqətlilik lazımdır. Buradakı xüsusi bir texnologiya yoxdur, xüsusilə nisbətlər lazım deyil. Hansı birinin yetişməsini bilmədiyi bir çox növ və buğda sortları var. Digər tərəfdən, bunu gözəl görməlisiniz, məndən sonra təkrarlamaq lazımdır.

Buğda qələmdə mərhələlərlə necə çəkmək olar?

Birinci addım. Qəbir şəklində bir eskiz çıxarırıq.   İki addım. Kimi səliqəli bir forma əlavə edin.   Üç addım. Konturu seçin, antenni əlavə edin.   Dördüncü addım. Hatching və böyük antena əlavə edin. Done:   Belə bitkiləri daha çox təsvir etməyə çalışın.

Buğda  (Lat. Triticum) çiçəkləmə bölməsinin ən qədim taxıl bitkilərindən biridir, sinif monokotiledonları, dənli bitkilərin taxıl növündən ibarətdir.

Buğda və fotoşəkillərin təsviri.

Buğda bütün növləri əsas xüsusiyyətlərə malikdir. Buğda sapının hündürlüyü 30-150 santimetrə çatır. Sancaqlar özləri də gözə çarpan və dikilmiş, yaxşı görünən düyünlüdürlər. Bir bitki, bir qayda olaraq, 12 qaynaqlanır. Buğda yaradır 20 mm genişliyə çatdıqda, onlar düz şəkillər və ən çox xəttli, paralel, əyarlı, elastik, kobud toxunuşdur. Buğda yarpaq vagina elan və yaxşı inkişaf edir. Vaginanın çox baza ilə bölünməsi apeksdə lentiol qulaqları var. Dilləri 0,5-3 mm uzunluğunda çılpaq və ağızdır. Buğda zavodunda lifli kök sistemi var.

Buğda quruluşu, qulaqları.

Buğdanın çiçəklənməsi 4-15 sm uzunluğunda, bəzən uzun ömürlü və ya yumurtalıqdan düz, kompleks sivri olur. Hər qulaqın oxunda 6-15 mm uzunluğunda sünbül tərəzi var. Buğda qulaqları təkdir və 5-18 millimetr uzunluğunda iki eyni cərgədə, bir çox yaxın çiçəklərlə, əksər hallarda 2-dən 7-ə qədər olan oxlara bitişikdir. Buğda qulağının oxları oynaqlardan ibarət deyil. Buğda çiçəyinin 2 tərəzi və 2 filmi, 3 stamens, pistil və 2 damğası vardır. Bu quruluş taxıl bitkilərinin çiçəklərinə xasdır. Buğda yetişmə zaman, taxıl meyvələri istehsal edir.

Buğda çeşidləri və növü.

Buğda növlərinin çoxu var. Bu bitkilər bölmələr, növlər və subspecies, habelə intragenital və intergeneric təxminən 10 hibrid, o cümlədən daha mürəkkəb bir təsnifat var. Aşağıdakı buğda növləri fərqlənir:

  • illiklər
  • iki yaşlılar

Bahar və qış buğda - fərqlər.

Ekin zamanına görə:

  • Bahar buğda -  Mart-May aylarında əkin, 100 dondan artıq gün üçün yetişir, erkən payızda təmizlənir. Qışda buğdadan daha quraqlığa davamlıdır, əla pişirmə xüsusiyyətlərinə malikdir.
  • Qış buğda -  mərhum yaz ayının ortalarına qədər əkin, gələn ilin ortalarında yaz mövsümündə məhsul verir. Daha yüksək verim təmin edir, lakin yumşaq bir iqlim və qarlı qışlıq ərazilərə üstünlük verir.

Buğda yumşaq və çətindir.

Taxıl sərtliyi ilə buğda növləri:

  • yumşaq buğda  - daha geniş və daha qısa bir sivri və daha qısa və ya itkin düşmüşdür. Bu tip protein və gluten yüksəkdir. Yumşaq buğda unu hazırlamaq üçün istifadə olunur.
    • yumşaq yaz qırmızı taxıl buğda - bu növü buğda sortları daxildir Altay 81, Voronezhskaya 10, Lyuba, Moskovskaya 35 və s.
    • yumşaq yaz ağ buğda - bu tip buğda sortları Novosibirsk 67, Saratov 55 və s. daxildir.
    • yumşaq qış qırmızı taxıl buğda - bu tip Donskaya bezostaya, Obry, Volqoqradskaya 84, Yuna və s. daxildir.
    • yumşaq qış ağ buğda - bu növü Kinsovskaya 3, Albidum 28 və s. daxildir.
  • vəziyyət buğda- spikelets var, daha sıx şəkildə xarici filmlərlə təchiz olunur, onların taxılları qırılmır, lakin onlar təcrid etmək daha çətindir. Zəngin bir sarı rəng və xoş bir qoxu var. Durum buğda makaron etmək üçün istifadə olunur.
    • Bahar buğda (vəziyyət) - bu tip Almaz, Orenburqskaya 2, Svetlana və s. Çeşidləri əhatə edir.
    • ağır qış buğması - bu tip Vaxtı, Muğan, Yelkən və s.

Buğda harada böyüməkdədir?

Tropiklər istisna olmaqla, buğda hər yerdə yetişir, çünki xüsusi olaraq yaradılmış növlər istənilən torpaq və iqlim şəraitindən istifadə etməyə imkan verir. Bitki istiliyi xəstəliyin inkişafına töhfə verən yüksək rütubət olmadığı təqdirdə qorxmur. Buğda, yalnız arpadan üstün olan bir soyuducu və soyuq davamlıdır. Yumşaq buğda nəmli iqlimə üstünlük verir və Batı Avropa, Rusiya, Avstraliya kimi məşhurdur. Hard buğda quruyan bir iqlimi sevir, ABŞ, Kanada, Şimali Afrika, Asiyada yetişdirilir. Şimal rayonlarında, Şimal Qafqazda, Rusiyanın Orta Çernozem vilayətində şaxta zədələnməyən ərazilərdə qış buğarı üstünlük təşkil edir. Bahar buğdası Altayda, Qərbi Sibirdə, Cənubi Uralda yetişdirilir.

Çovdar və buğda fərqlərdir.

Çovdar və buğda - ən məşhur və imtina edilməz dənli bitkilərdən biridir. Bu taxılların xarici bənzərlikləri vardır, eyni zamanda bir çox fərqlər var.

  • Buğda sortları çovdar növlərindən daha fərqlidir.
  • Buğda çovdardan daha geniş istifadə olunur.
  • Taxılların müxtəlif görünüşü və kimyəvi tərkibi var.
  • Buğda torpaq və iqlimə nisbətən daha çox tələb edir.

Buğda yetişdirirlər.

Buğda məhsuldarlığı ekim üçün lazımi hazırlıq ilə təmin edilir. Buğda sahəsi kultivatorlar ilə becərilir və buğda toxumlarının torpaqla yaxşı əlaqə saxlamasını və eyni zamanda sürgünləri əldə etmək üçün səthini düzəldir. Buğda əkilməsi 15 sm aralıq aralıqda 3-5 sm dərinlikdə aparılır.

Buğda çox nəmə bağlı bir bitkidir və buna görə də yaxşı məhsul müntəzəm suvarma tələb edir. Quru iqlim üçün, buğda növlərinin daha uyğun olduğu, nəmlik baxımından daha az qəribədir. Buğda artımı gübrə ilə təmin edilir. Ekinli əkin buğda yetişdirilməsi ilə tamamlanır.

Buğda necə cücərmək olar?

Evdə buğda yetişdirmək asandır. Taxıl 1 litr şüşə qabda yerləşdirilməlidir. 1 / 4-1 / 3-dən artıq bankı almalıdır. Suyu dərhal kənara atın, 7-8 saatlıq taxıl emal. Bundan sonra suyu duzdan boşaltın, buğda yuyub 3-4 saat təzə su tökün. Beləliklə, buğda taxıllarının gündə 2-4 dəfə yuyulması lazımdır, suyun axıdılmasına imkan yaranacaq və sonra taxılları kubaya qoyun. Bir gün sonra, fidan 1-2 mm hündürlüyə çatdı və böyüyən buğda taxıl artıq yeyilə bilər.

Evdə buğda yetişdirmək üçün necə?

Yaşıl buğda mikrobunu başqa 1-2 gün üçün taxıl emal etməyə davam etməklə əldə edə bilərsiniz. 1-2 sm həcmində torpaq torpaqla konteynerə nəql edilməlidir. Çörəklənmiş buğda taxılları yerə qoyulur və üstündə 1 sm yerüstü təbəqə ilə örtülür. Yer suvarılmalıdır, lakin çox bol deyil. Buğda dalları  bir neçə gün içində yeməyə hazırdır.

  Elena Baranova
  "Spikelet". Köhnə kompensasiya tipli qrupunda PA "İncəsənət və estetik inkişaf" (rəsm) üçün NOD-un xülasəsi

Proyeksiya komponent.

Mövzu: « Spikelet» .

Təhsilin inteqrasiyası sahələr: bədii və estetik inkişaffiziki inkişafıdanışma inkişafıbilişsel inkişafısosial-kommunikativ inkişafı.

Məqsəduşaqları öyrətmək çizgi çizimi  qeyri-ənənəvi avadanlıq "Şakalaşmaq".

Tapşırıqlar:

  Düzəliş təhsil: uşaq haqqında məlumatları genişləndirin spikeletöyrənmək gouache boya ilə bir spikelet boya, onun strukturunun xüsusiyyətlərini köçürən, bacarıqları birləşdirən rəsm  bir yabanı fırçalamaq, bir sifət (qızıl, isim) aktivləşdirmək (qonaq).

  Düzəliş və təhsilTərbiyə edin bədii dad, başqalarına kömək etmək istəyini artırmaq,

Düzəliş inkişaf edir: eşitmə diqqətini inkişaf etdirmək, düşüncə, gözəl motor bacarıqları, ritm hissi inkişaf etdirir, inkişaf etdirin  estetik algı.

Avadanlıq və materiallar:

Yumşaq oyuncaq teatrı (xoruz, kiçik siçan, günəş, oyuncaq kulübesi, toy süpürgəsi, təbii buğda spikelet, əlyazma, A4 albom plitələr, qızıl gouache, iki növ fırçalar (№ 6 və № 2, su fincanları, peçenye (hər bir uşaq üçün, loaf.

Uşaq fəaliyyəti:

oyun - oyun "Loaf"danışma ilə fizminutka; kommunikativ suallar və cavablar, oyun "Loaf"; qrafik- rəsm; musiqi oxuma mahnılar "Günəş", "Loaf", fiziki olaraq musiqi-ritmik hərəkətlər "Günəş yerə vurdu"; idrak-araşdırma-imtahan spikelet, motiv - oyundakı əsas hərəkətləri mastering "Loaf"algılama bədii  ədəbiyyat və s folklor: bir nağıl dinləmək.

İlkin işlərUkraynalı nağıl oxuyur « Spikelet» baxış spikeletsillüstrasiyalara baxaraq, bir karikatura seyr edir « Spikelet» bir mahnı öyrənmək "Günəş"bir dəqiqə məşq öyrənmək "Günəş yerə vurdu"oynamaq "Loaf".

Təşkilati komponent:

Dərs üçün hazırlıq:

5 kubok qızıl gouache, 5 albom kağız kağız, 5 salfet, 10 fırça, 5 fincan su.

SanPiN 2.4.1.3049-13 və səhiyyə qənaət texnologiyaları üzrə dərslər keçirmək.

Davamlı birbaşa təhsil fəaliyyətinin müddəti 25 dəqiqədən çox deyil, GCD üçün ayrılan vaxt ortasında bədən tərbiyəsi aparılır.

Metod:

1) Visual,

2) Sözlü,

3) Praktiki

4) Oyun.

Qəbullar: tapmaca, oyun, şou, izahat.

Motivasiya:

Yumşaq oyuncaq teatrı (xoruz, kiçik siçan).

Dərs tərəqqi:

Uşaqlar, qonaqlara baxdı bizə gəldi. Onlara salam yazaq.

Uşaqlar salamlayırlar.

Qonaqlarımızı ziyarət edə bilərsiniz.

Uşaqlara icazə verilir.

Bu gün sizə bir nağıl danışmaq istəyirəm. Bunu dinləmək istəyirsiniz?

Uşaqlar razıdırlar.

Yaxşı Sonra boş yerləri götürün.

Bir zamanlar iki kiçik siçan, Krut və Vert və göbələk Golostoe Boyun idi. Yalnız siçanlar və rəqs etdiyini və oynadığını bilirik, amma cockerel erkən duracaq, hər kəsin mahnılarını oyandırır.

Gəlin uşaqlar horozu günəş oyanmağa kömək edək.

Uşaqlar bir mahnı oxumaq və hərəkəti yerinə yetirirlər. :

Günəş, günəş, (günəşin əllərinin təsviri)

Pəncərədən baxın. (pəncərənin şəkli)

Uşaqlara baxın (tərəfə silah)

Oğlanlara parıl! (əl flashlight image)

Günəşi kənarlaşdırın.

Kokerel:

Kömək üçün təşəkkür edən uşaqlar! Mən süpürmək üçün həyətə gedəcəyəm.

Oh nə tapdım! Ancaq əvvəlcə tahmin edin tapmaca:

Qızıl və bığlar,

Yüz cibində yüz adam var.

Guess?

Uşaqlara cavab verir.

Doğrudur spikelet. Rəngi ​​qızıldır. İşdə biskvalar, burada ciblər var və burada oğlanlar, toxumlar var (göstərir). Və nə var spikelet?

Uşaqlara cavab verir.

Siçanımı çağırıram.

Sərt, yanlış! Baxdığımı tapın!

Odur spikelet!! Bunu yeniləmək lazımdır!

Ona kim toxunur?

Yalnız mənə deyil!

Yalnız mənə deyil!

Tamam, təzələyəcəyəm!

Uşaqlar, səninlə oynayaq, sən böyüməyə nə lazım olduğunu xatırlayın spikeletsvə sonra yenə ağlayacağam spikelet.

Fiziki an "Toxum yerə düşdü" (musiqi müdirinin musiqisinə):

1. Zəmində taxıl düşdü.

(Uşaqlar ayaqlarının üstünə çölə atdılar, başlarını dizlərinə basdılar və əlləri ilə əhatə etdilər)

2. Günəşdə bitki çevrildi.

(Uşaqlar başlarını yuxarı qaldırırlar, hökmü:

"Qızıl günəş, sənə toxumuzu qızdırırsan!"

"Yağış, yağış, su! Çörək məhsulu olacaq! ")

(Uşaqlar silahlarını irəli çəkirlər, xurma və s "Splash"  özünüzü su ilə.)

3. Yağış yer üzünü suya saldı və böyüyüb böyüdü!

(Uşaqlar yavaş-yavaş ayağa qalxır).

4. İşığa və istiliyə doğru (tərəfə silah)

5. Gözəl göründü (əlləri irəliyə).

6. Qızıl küləkdə dalğalanmalar,

(Uşaqlar ayaqlarına qalxır, düz qollarını qaldırır, əlləri aşağıdadır).

7. Aşağı əyilmək.

(Uşaqlar əllərini dalğalayıb dalğa keçirdilər cəza:

"Məhsul biçilib! Gəlin, təmiz olsun!

(Aşağı düşür)

Təşəkkür edən uşaqlar! Mənim harada spikelet? Bu gün bir doğum günümü keçirirəm və bir paxla bişirmək istərdim!

Tərbiyəçi:

Xəyanət etməyin, xoruz. Uşaqlar, xana kömək edək, onu çəkin spikelets.

Uşaqlar razılaşır və masalarda otururlar.

Nə vaxt oturacağınızı xatırlayaq çəkirik: "Mən düzgün əyilməyəcəyəm, işi götürəcəyəm!"

Müəllim möhkəmləndirir və şərh edir.

Əlimizdə böyük bir fırça alırıq, fırçanın quyruğunu suya atırıq, şüşə kənarında əlavə bir damla sıxaraq, quyruğunda gouache götürərək, fırçanın kirli olmadığı üçün yalnız quyruğunu daldırın. Biz kökləri aşağıdan çəkirik, gövdənin ortasını tapırıq və nöqtə qoyuruq, bu nöqtədən, köklərin müxtəlif tərəflərindən taxıl tapdığımız ciblər çəkirik. "Şakalaşmaq". Bunu necə etdiyimizi xatırlayın. Fırçanın quyusunu kağıza əlavə edəcəyik və dərhal çıxarın. Slap-Slap-Slap. Düzgün, gözəl bir izə çevrilir. Və son dəfə üst bir fırça fırça spikelet. İndi incə bir fırça alıb anten çəkirik spikelet, ciblər arasında səliqəli bir şəkildə. Onlara "ostya" deyilir. Və artıq kimdir bir dikiş çəkdiedə bilər kiçik yarpaqları çəkin.

Uşaqlar cəlb edirlər (uşaqların müstəqil fəaliyyəti, müəllim fərdi olaraq hər bir uşağa kömək edir, lazım olduqda və həmd edirlər).

Uşaqlar, təsvirlərinizi bir masaya qoyun! Onları qurumasın!

Bu gün nə edirsiniz?

Uşaqlara cavab verir.

Nə var? spikelet?

Uşaqlara cavab verir.

Antenanın adı nədir spikelet?

Uşaqlara cavab verir.

Cockerel uşaqların əsərlərini heyran edir, uşaqları tərifləyir və onların köməyi üçün təşəkkür edir!

Sürpriz an:

Kiçik siçanlar qaçır və çörək gətirir!

Cock, doğum gününüzü təbrik edirəm! Bu səni aldıq spikeletonu döydü, dəyirmanı daşıdı, un unudulmuş unu fırını batırdı, xəmir yoğruldu və sənin üçün bir bişəydi!

Təşəkkür edirəm, kiçik siçan!

Uşaqlar, qoy xoruzu təbrik edək və ona bir çörək söyləyək!

Uşaqlar xoruzu təbrik edir və nanə söyləyirlər (musiqi müdirinin musiqisinə):

Petina doğum gününü necə bişirdik loaf:

(uşaqlar xoruz ətrafında rəqs edir)

Belə bir hündürlük

(qapalı qolları qaldırmaq)

Burada belə bir dib,

(uşaqları çölə atmaq, imtina etmək)

İşdə genişlik.

(uşaqlar uzanan qolların eninə uzanır, dairəni uzadar)

Sizi sevdiyiniz loaf, loaf!

(xoruz, bir dairədə atlayaraq uşaqları seçir)

Mən, həqiqətən, hamı sevirəm, amma (seçilmiş uşağın adı)  ən yaxşısı!

(ətrafdakı uşaqlardan birinə işarə edərək).

Seçilən uşağın və kuyruğun dairədə rəqsi. Bütün uşaqlar rəqs etməyincə oyun təkrarlanır.

Kokerel və kiçik siçan balası uşaqlara müalicə edir və onlara vida edir.

Yansıtıcı komponent:

Məqsəd və məqsədlər əldə edildi, uşaqlar aktiv idi, hər şeyə xoş gəldilər. Məhsuldar fəaliyyət - rəsm  tökmə ilə əvəz edilə bilər.

Ədəbiyyat:

1. Lykova I. A Uşaq bağçasında qrafik fəaliyyət.

2. Ukrayna nağılları « Spikelet» .

3. Malova V.V. qeydlər  Rus xalq mədəniyyətinin materiallarına preschoolerlərin mənəvi-mənəvi təhsilinə dair dərslər.

4. Averina I. Ye., Uşaq bağçasında bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

Vəzifə 40

Vəzifə 41

Dikey:

1. Mişinin atası çörək bişirir. O (çörəkçi)

Horizontally:

2. Küvetdən yüngül (xəmir)

3. Pasxada nənə bir tort bişirdi

4. Petrus şirin bal yeyib (zəncəfil yağı)

Vəzifə 42

Sözləri təkrar etmədən mətni doldurun.

Ailəmizdə hər kəs xülya məmnuniyyətlə məhsullarını sevir. Nənə tez-tez shangi aşpaz.

Çay üçün, ana süfrəyə çörəklər və çöreklər, tətillərdə isə tort verir. Mağaza gedirəm və babamın, babamın üçün bir nahiyəm, anam üçün kruissantlar, özüm üçün bir pendir alıram.

*** Vəzifə 43

Dediniz: insanların bu fəaliyyətə cəlb edilməsi üçün hansı şəraitə ehtiyac var?

1. Balıqçılıq: hovuz (çay, göl, dəniz)

2. Ağac emalı: böyük meşələr.

3. Metal istehsalı: filiz və kömür yataqları.

4. Yeməklərin istehsalı: gil, kvars qumu. (saxsı və şüşə qablar üçün).

Vəzifə 44

Grafiği doldurun.

Vəzifə 45

1. Sahənin torpağı.

2. Hasat.

3. Fabrikasiya (toxuculuq)

Heyvanları həsir et

5. toxunma toxunuşu.

Vəzifə 46

Düzgün cavab tapın.

2. XIX əsrdə serfdom ləğv edildi.

*** Vəzifə 47

Şəkil NV haqqında bir hekayə hazırlayın. Nevreva "Bargaining. Serf həyatından səhnə. Yaxın keçmişdən "(qızın tarixi, dərs kitabının 78-ci səhifəsinə baxın)

Hekayə planı

1. Qız kim idi? Onun adı nə idi?

2. Torpağın satıcısı nə üçün satır?

3. Bir qız nə hiss edir? Sahibinə etiraz edə bilərmi?

4. Torpaq sahibinin evindəki otaq dekorasiyası nədir?

Şəkildə iki ev sahibini görürük. Kibirli, təkəbbürlü, bald, satın alma əməliyyatını müzakirə edirlər. Torpaq sahibləri sakitdir, onlar üçün ümumi bir şeydir. Biri daha bahalı, digərini daha ucuza satmaq istəyir. Əməliyyatın məhsulu Agrafena (Grunya) adlı bir gənc kəndli qızdır. O, bir ekspert naxışçıdır və onun torpaq sahibinin qonşu bir tikiş sexinə malikdir. Gözü bir kənara atarkən, qızın sahibi bir şey düşünür, ehtimal ki təklif olunan qiymət kifayət olub-olmadığını nəzərə alır. Alıcı artıq iqtisadi cəhətdən əlini serfə qoyaraq, məsələni həll edəcəyinə inandığını düşünür.

Qız satılan qızın üzü və duruşu, sıx sıxışdırılmış dodaqlar, əlinin gövdəsinə qatlanan əlləri ilə bir bölmənin gözəgörünməz bir görünüşü eyni zamanda iktidarsızlığın etirazını və bilincini də ifadə edir.

Arxa fonda olan serflər yalnız bir-birinə sədaqət verə biləcək, hər birinin burada da sata biləcəyini bilirlər. O, qızını auksiona aparan ağsaqqal arasında durur. Bir kaş ilə üzən, səssiz, laqeyd və impassive dayanır - o, lord istəyən bir ifaçıdır.

© 2019 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr