Oppitunnin yhteenveto venäläisen kansanpuvun esittelystä. Oppitunnin yhteenveto esitystä varten Venäläinen kansanpuku Materiaalit ja varusteet
Tavoitteet ja tavoitteet: perehdyttää opiskelijat venäläisen puvun erityispiirteisiin, kansallispuvun monimuotoisuuteen ja yleisyyteen kansan, maan symbolina; lujittaa taiteellisen kuvan luomista koristeellisessa koostumuksessa, graafisten materiaalien hallussapitoa; vahvistaa tieteidenvälisiä yhteyksiä. Varusteet: opettajalle - metodiset pöydät, lasten työt, tietokone, esitys "Venäläinen kansanpuku". Opiskelijoille: graafiset materiaalit, guassi, tussi, vesivärit. Visuaalinen rivi: jäljennökset V. Vasnetsov "Alyonushka", "Kolme tyttöä alamaailmassa", F. Malyavin "Whirlwind", F. Levitsky "Muotokuva Agashi venäläisessä puku", A. Venetsianov "Kevät. Peltomaalla”, V. Surikov “Boyar Morozova”, “Siperian kauneus”. Kirjallisuussarjat: kansanperinne, arvoituksia.
Oppitunnin kulku 1. Luokan järjestely. 2. Keskustelu oppitunnin aiheesta. Opettaja. Harkitse venäläistä kansallispukua kuvaavia piirroksia. Venäläiset kaunottaret naisten asuissa muistuttavat venäläisten kansantarinoiden "Jutsen, kyyhkynen ankka, punainen neito" sankarittaria - näin kauniita venäläisiä naisia kutsuttiin hellästi kansan keskuudessa laulaen heitä lauluissa ja saduissa. Ja venäläisten soturien panssari, ilmaiset vanhojen miesten vaatteet korostavat heidän voimaa, voimaa, ystävällisyyttä. Näin puku kuvailee symbolisesti: Salaliittoloitsu Menenkö avoimelle kentälle - Punaisen auringon alle, Kirkkaan kuun alle, Lentävien pilvien alla, seison avoimella kentällä Tasaisella paikalla, pukeudun pilviin, peitän itseni taivaalla, laitan punaisen auringon päähäni, vyötän itseni kirkkailla aamunkoitoilla, puukotan usein tähtiä, Terävillä nuolilla - Kaikista pahoista vaivoista.
Voitko arvata, mitä "punaisesta auringosta" päässä, "usein ilmestyvistä tähdistä", joihin "kompastun", "pilvet ja taivaat, joita puen" on todellisuudessa tullut? -Olet varmaan nähnyt tällaisia vaatteita museoissa, teatteriesityksissä, elokuvissa, kuvissa kirjoissa. Erityisen huolella valitut asut, jotka ennen vanhaan tehtiin käsin ja siirrettiin sukupolvelta toiselle. Vaatteet olivat arkisia ja juhlallisia, muinaisista ajoista lähtien niillä oli monimutkainen koristeellinen muotoilu, jossa kirjonta ja pitsi olivat tärkeässä roolissa. Siksi Venäjällä, pitkään vakiintuneen tavan mukaan, tytölle alettiin varhaisesta iästä lähtien opettaa näitä vaikeita, mutta kiehtovia luovuuden tyyppejä.
Venäläisen puvun historia osoittaa, että vaatteiden muutokset, muodin liike, eivät melkein vaikuttaneet tavallisiin ihmisiin. Venäläinen talonpoika käytti vuosisadan lopulla samaa kuin muinaisen Venäjän päivinä: hattu, housut, paita. Naiset käyttivät hametta pitkän, polven alapuolella, paidan päällä. Päällysvaatteista oli käytössä viitat, ja kengät, jos sellaisia oli, olivat nilkikengät tai vyöllä kiinnitetyt pohjat. Kylmässä jalat käärittiin kankaaseen. Vaatteet Venäjällä olivat löysät, pitkiä, epätavallisen värikkäitä. Naisten hatut: kokoshnikit, kikit, harakat. ennennäkemättömän omituisimman muodon sotureita. He pitivät kovasti suihkutakeista Venäjällä. Se muistuttaa pientä aurinkomekkoa ja sitä käytettiin aurinkomekon päällä. Se oli talonpojan juhlavaatteita, ja siksi he ompelivat suihkutakin kalliista kankaista, kirjailtiin kuvioilla ja koristeltiin punoksella. Zipun tunnetaan muinaisista vaatteista. Tämä oli kapea polvipituinen kaftaani, jossa ei ollut kaulusta ja jossa oli lukko edessä ja jota rikkaat ihmiset käyttivät. Zipuneja kutsuttiin myös lampaannahkatakkeiksi, joissa ihmiset kävelivät. Muinaisen Venäjän aikojen naisten puvussa oli laajalti käytössä poneva - hame, joka koostui lantion ympärille kääritystä ja vyöllä sidotusta kankaanpalasta. Sekä naisilla että miehillä oli tapana käyttää kaikenlaisia koruja - kaulakoruja, helmiä, kaulahelmiä (hryvnia), korvakoruja, rannekoruja. Katsotaanpa nyt, kaverit, kuvituksia V. Vasnetsov "Aljonuška", "Kolme alamaailman prinsessaa", F. Levitsky "Muotokuva Agashin tyttärestä venäläisasussa", A. Venetsianov "Kevät. Peltomaalla”, V. Surikov “Boyarynya Morozova”. (Töistä keskustellaan). Siellä on sekoituksia venäläisiä kansanlauluja ja sävelmiä. Sanat - "paita", "sarafan", "epanechka" (lyhyt levenevä pusero ilman hihoja), "poneva" - kotikudottu ruudullinen villahame. Esityksen "Venäläinen kansanpuku" katselu.
Venäläiset kansanpuvut (miesten) Miesten puku koostui kosovorotka paidasta, jossa oli matala jalusta tai ilman sitä, sekä kapeista kankaasta tai krashinista tehdyistä housuista. Housujen päällä käytettiin valkoisesta tai värillisestä kankaasta tehtyä paitaa, joka vyötettiin vyöllä tai pitkällä villavyöllä. Puseron koristeellinen ratkaisu on brodeeraus tuotteen pohjassa, hihojen alareunassa, pääntiessä. Kirjonta yhdistettiin usein erivärisen kankaan lisäkkeisiin, joiden sijainti korosti paidan muotoilua (osittainen saumat edessä ja takana, kulmat, kaulan vuori, linja, joka yhdistää hihan kädentiehen). Päällysvaatteet olivat kotikudotusta kankaasta valmistettu vetoketju tai kaftaani, jonka vasemmalla puolella oli kääre koukuilla tai napeilla; talvella shearling lampaannahkaiset takit. Miesten kengät saappaat tai jalkakengät onuchilla ja röyhelöillä.
Venäläiset kansanpuvut (naisten) Naisten puvut pohjoisella ja eteläisellä alueilla erosivat yksittäisistä yksityiskohdista, koristelun sijainnista. Suurin ero oli sundressin vallitsevuus pohjoisessa puvussa, eteläisessä ponevassa. Naisten kansanpuvun pääosat olivat paita, esiliina tai verho, aurinkomekko, poneva, ruokalappu, shushpan. Naisten paita, kuten miestenkin, oli suoraleikkaus ja pitkät hihat. Paidan valkoinen kangas oli koristeltu punaisella brodeerauskuviolla, joka sijaitsi rinnassa, olkapäissä, hihan alareunassa ja tuotteen alaosassa. Monimutkaisimmat, monihahmoiset koostumukset, joissa oli suuri kuvio (upeat naishahmot, upeat linnut, puut), joiden leveys oli 30 cm, sijaitsivat tuotteen pohjassa. Jokaisessa paidan osassa oli oma perinteinen koristeratkaisunsa. Venäjän kansantalonpoikaispuku
EMC:n ohjelma ja materiaali on suunniteltu 33 tuntia vuodessa, 1 tunti viikossa, mikä vastaa OBUP:ta luokilla 1 (1-4).
Osa 1. Tieteen tavoitteet ja tavoitteet, sen paikka koulutusprosessissa
Kurinopetuksen tavoitteet
edistää emotionaalisen ja arvokäsityksen kehittymistä ammatti- ja kansantaiteen teoksista, niitä ympäröivästä maailmasta;
edistää ammatti- ja kansantaiteen lajien ja lajien (grafiikka, maalaus, käsityöt, arkkitehtuuri, muotoilu) monimuotoisuutta ja erityispiirteitä koskevan perustiedon assimilaatiota;
edistää yksilön koulutusta korkeimpien humanitaaristen arvojen pohjalta kuvataiteen ja taiteellisen teknologian kansanperinteiden avulla; moraalisten ja esteettisten tunteiden kasvatus: rakkaus alkuperäistä luontoa, omaa kansaa, isänmaata kohtaan, ihmisten ja heidän työnsä tulosten kunnioittaminen, perinteet, sankarillinen menneisyys, monikansallinen kulttuuri;
varmistaa perustaitojen, taitojen, taiteellisen toiminnan tapojen hallinta erilaisilla materiaaleilla;
edistää mielikuvituksellisen ajattelun, tilallisen mielikuvituksen, taiteellisen, muotoilun, suunnittelukyvyn muodostumista luovaan kokemukseen perustuen plastiikkataiteen ja kansantaidekäsityön alalla.
1.2 Tieteen opiskelun tehtävät
Kuvataideopiskelun tuloksena opiskelijan tulee:
tietää/ymmärtää
sanojen merkitys: taiteilija, kansanmestari; maalit, paletti, koostumus, siluetti, kuva, muoto, koko, viiva, viiva, piste; applikointi, kollaasi, kukkakauppa, kirjonta, kuviollinen kudonta, printti, potter, venäläinen kansanpuku;
erinomaisten taiteilijoiden ja käsityöläisten yksittäisiä teoksia;
grafiikan, maalauksen, taiteen ja käsityön pääasialliset ilmaisukeinot;
perus- ja sekavärit, niiden sekoittamisen perussäännöt;
lämpimien ja kylmien värien emotionaalinen merkitys;
koristeen rakenteen piirteet ja sen merkitys taiteellisen asian kuvassa;
pystyä
järjestää työpaikkasi; käytä sivellintä, maaleja, palettia, saksia, viivainta, nastetta, liimaharjaa, pinoa, neulaa;
soveltaa maalaus- (akvarelli, guassi) ja graafisten materiaalien (lyijykynä, tussi, huopakynä) perusmenetelmiä (tekniikoita) idean, tunnelman ilmaisemiseen;
välittää piirustuksessa yksinkertaisin muoto, esineiden pääväri;
säveltää sävellyksiä ottaen huomioon suunnitelman;
soveltaa pääasiallisia taiteellisen ilmaisun keinoja piirtämiseen ja maalaamiseen (luonnosta, muistista ja mielikuvituksesta), rakentavissa teoksissa, juoniteemaattisissa ja koristeellisissa koostumuksissa;
piirrä siveltimellä ilman alustavia kansankoristeiden piirustuselementtejä: geometrisia (piste, ympyrä, suorat ja aaltoviivat) ja kasvis ("lehti", "ruoho", "antennit", "kihara");
käyttää hankittuja tietoja ja taitoja käytännön toiminnassa ja jokapäiväisessä elämässä:
emotionaalisen asenteen ilmentymät kuvataide- ja kansantaide- ja käsityöteoksiin, niitä ympäröivään maailmaan;
oman mielipiteen ilmaiseminen taideteoksia arvioitaessa;
moraalisen ja esteettisen asenteen ilmentymät alkuperäiseen luontoon, isänmaahan, isänmaan puolustajiin, kansallisiin tapoihin ja kulttuuriperinteisiin;
ilmentymiä positiivisesta asenteesta työprosessiin ja työnsä tuloksiin ja muihin ihmisiin.
^
Taide (FINE). Shpikalova T.Ya., Alekseenko E.V., Ershova L.V. 1 luokka. UMK "Perspektiivi"
Kalenteriteemainen suunnittelu
№ oppitunti | Oppitunnin aihe | Käytännön työ | ^ Oppitunnin tyyppi | Tietojen tuki | Kalenteri ehdot |
|
suunniteltu | todellinen |
|||||
^ I neljännes. Oppitunnit 1-8 Neljänneksen teema: Kultainen syksy |
||||||
1 | Minkä värinen on syksy? Luovuus I.I. Levitan | Kuva kultaisesta syksystä (akvarelli, guassi) | Oppitunti - matkustaminen | Kuinka runoilijat, taiteilijat, kansankäsityöläiset näkevät syksyn. Luovuus I.I. Levitan | ||
2 | ^ Maa on elättäjä. Asetelma luonnosta | Vihannesten ja hedelmien asetelma (akvarelli, guassi) | Oppitunti - satu | Säveltää satua syksystä | ||
3 | ^ Antelias syksyllä Äiti Maa. Koostumus esityksen mukaan | Esityksen mukaiset koostumukset: "Rich Harvest", "First Loaf" (akvarelli, guassi) | Oppitunti - improvisaatio | Ihmisten tunteiden heijastus taideteoksissa, suhtautuminen luontoon maalauksen, runouden, musiikin esimerkillä | ||
4 | ^ Luonto on taiteilija. Yhden vedon tekniikka | Syksymaiseman piirtäminen idean mukaan (akvarelli, guassi) | Oppitunti-peli | Maalauksen visuaalisen kielen perusteet. Yhden vedon tekniikka | ||
5 | ^ Syyskuussa pihlajalla on nimipäivä. Muuttumassa pihlajapisteiksi ja täpliksi | Pihlajan oksan piirtäminen elämästä (akvarelli, guassi tai värillinen paperiapplikointi) | yhdistetty | Maalauksen visuaalisen kielen perusteet. Kohdan muuttaminen kuvaksi | ||
6 | ^ Syksyllä kaali on rouva | Piirustus elämästä tai leikkausesitys (akvarelli, guassi) | yhdistetty | Siluetin ja symmetrisen kuvan käsite | ||
7 | ^ | Kultaisen kukon (guassi) piirtäminen | Oppitunti - satu | Taiteen ja käsityön perusteiden hallinta. Khokhloma | ||
8 | ^ Khokhloman kullassa - syksyn kullassa | Piirustus siveltimellä Khokhloma-yrttikuvion elementtejä (guassi musta, punainen) | Oppitunti - satu | Khokhloma-ruohokoristeen pääelementtien toisto | ||
9 | ^ Khokhloman kullassa - syksyn kullassa | Khokhloma-koristeen (guassi) elementtien toisto ja variaatio | Oppitunti - satu | Välittää tunnelmaa koristeellisissa töissä värin avulla. Khokhloma | ||
^ Suositeltu tarkistettavaksi ensimmäisellä neljänneksellä: E. Vološinov. Sipuli; S. Kuprijanov. Kultainen syksy; I. Levitan. Kultainen syksy; T. Mavrina. tammet; G. Popov. Antelias maa; I. Mashkov. Sned; V. Polenov. Kultainen syksy; I. Ostroukhov. Kultainen syksy; V. Serov. Lokakuu. Domotkanovo; I. Shishkin. Yrtit; L. Romanova. Syksyinen kukkakimppu. Tekstiilikollaasi; I. Grigorjev. Raidallinen kissa. Mosaiikki (jokikivi); |
||||||
^ II neljännes. Oppitunnit 10-16 Neljänneksen teema: Talven tarina |
||||||
10 | Khokhloman kullassa - syksyn kullassa | Khokhloman maalaukseen perustuva improvisaatio (guassi) | Oppitunti - satu | Ilmaisukeinojen valinta ja käyttö oman suunnitelmasi toteuttamiseksi | ||
11 | ^ Luonnon värit venäläisen kauneuden mekossa | Kauneusasun koristelu (akvarelli, huopakynät) | yhdistetty | Venäläinen kansanpukuyhtye | ||
12 | ^ Vierailu talvisadussa | Kuva Joulupukin talosta (graafiset materiaalit) | Oppitunti - satu | Muistokuva ihmishahmosta | ||
13 | ^ Venäjän kansantarinoiden sankarit. V.M. Vasnetsovin luovuus | Kuva talvisatujen sankareista (guassi) | Oppitunti - satu | Satujen sankarit taiteilijoiden ja käsityöläisten teoksissa. V.M. Vasnetsovin luovuus | ||
14 | ^Lumimaisema | Kuva talvimaisemasta mustavalkoisilla viivoilla (graafiset materiaalit) | yhdistetty | Grafiikan visuaalisen kielen perusteet | ||
15 | ^ Talven väri on valkoinen | Lumikukkien piirtäminen ikkunaan (akvarelli) | yhdistetty | Viiva ja viiva taiteessa | ||
16 | ^ Vierailu Kargopolin mestareiden luona leluja | Lelujen siluettien maalaus (guassi) | yhdistetty | Tutustuminen Kargopol-leluun | ||
^ Suositeltu tarkastettavaksi toisella vuosineljänneksellä: kuvataideteoksia: T. Mavrina. Kiven takana A. Zhuravleva. Piirustus kuukaudelle; S. Nikireev. Talvi; V. Vasnetsov. Lumi neito; N. Roerich. Metsä; E. Charushin. Kuvituksia venäläiseen kansansatuun "Jänis ja kettu"; K. Vorobjov. Maaginen maailma. Leikkaukset; K. Yuon. Venäjän talvi. Maaliskuun aurinko; I. Grabar. Helmikuu sininen; I. Bilibin. Venäjän pohjoinen; A. Deineka. Tyttö ikkunalla; V. Favorsky. Kuvitus L. N. Tolstoin "Rusak" tarinalle; |
||||||
^ III neljännes. Oppitunnit 17-25 Neljänneksen teema: Kevät on punainen |
||||||
17 | Vierailu Kargopol-lelujen mestareiden luona | Savilelujen maalaus (guassi) | yhdistetty | Improvisaatio Kargopol-lelujen teemasta | ||
18 | ^ Venäjän maan bogatyrit | Venäjän sankarin varusteiden koristelu (akvarelli, guassi, huopakynä) | yhdistetty | Isänmaallisen teeman heijastus venäläisten taiteilijoiden teoksissa | ||
19 | ^ Venäjän maan bogatyrit | Venäläisen sankarin muotokuva (guassi) | yhdistetty | Sankarin kuva maalauksessa ja grafiikassa | ||
20 | tuli hevonen | Koristeellinen koostumus esityksen mukaan (guassi) | Oppitunti-peli | Animoitu kuva eläimistä. Hevonen | ||
21 | ^ Kevät on punainen - valon ja lämmön loma | Kevät luonto venäläisten taiteilijoiden teoksissa. Kevään ensimmäisten kukkien piirtäminen (akvarelli, guassi) | yhdistetty | Erilaisten maalaustekniikoiden käyttö työssäsi | ||
22 | ^ Dymkovo lelu | Muotoilu muovailuvahasta tai savesta Dymkovo-lelun pohjalta. Toistuvat Dymkovo-kuviot (guassi) | yhdistetty | Dymkovo lelu. Veistoksen ja taiteen ja käsityön suhde | ||
23 | ^ Dymkovo lelu | Dymkovo-kuvioiden muunnelma (guassi) | Oppitunti - satu | Messujen tunnelman siirtäminen koristeellisessa koostumuksessa | ||
24 | ^ Kevään luonnon kauneus | Luonnosta piirtäminen kevään oksasta (akvarelli, guassi) | yhdistetty | Maisemaa ja asetelmia koskevien ajatusten yhdistäminen | ||
25 | ^ Lähdevettä ei kukaan vie pois | Juoksevan puron piirtäminen idean mukaan (akvarelli, guassi) | yhdistetty | Erilaisten tekniikoiden käyttö maalien kanssa työskenneltäessä | ||
^ Suositeltu tarkastettavaksi kolmannella vuosineljänneksellä: kuvataideteoksia: T. Mavrina. Matkalla Balakhnaan. Tara-joki; E. Zverkov. Niitty kukkii; N. Roerich. Pyhä kevät; V. Vasnetsov. Bogatyrs; N. Goncharova. Soturit. Kuvitus "Tarina Igorin kampanjasta"; P. Korin. Aleksanteri Nevski; V. Surikov. Vangitse luminen kaupunki; |
||||||
^ IV neljännes. Oppitunnit 26-33 Neljänneksen teema: Värikäs kesä |
||||||
26 | "Meren rannalla vihreä tammi..." | Puškinin satujen sankarien piirtäminen idean mukaan (guassi) | Oppitunti - satu | Kuvataiteen suhde kirjallisuuteen | ||
27 | ^ Esittele, kauneus, taivaansinisillä kukilla | Piirustus elämästä kevätkukkia (akvarelli) | yhdistetty | Erilaisten puutarhakukkien mittasuhteet ja muoto | ||
28 | ^ Kuva tulevasta kesästä | Piirustus aamu- ja iltamaisemien esittämiseen (akvarelli, guassi) | yhdistetty | Tutustuminen Kuindzhin, Van Goghin, C. Monetin teoksiin | ||
29 | ^ Värikkään paikan muuttaminen puuksi | Kokeilu värillisillä täplillä ja viivoilla (akvarelli, guassi) | yhdistetty | | ||
30 | ^ Minkä värinen on kotimaasi | | yhdistetty | | ||
31 | ^ Maisema eri vuorokaudenaikoina | Luonnon piirtäminen esityksen avulla (valitut taidemateriaalit) | yhdistetty | Ilmaisukeinojen valinta ja käyttö oman idean toteuttamiseksi piirustuksessa. Valtion Tretjakovin galleria | ||
32 | ^ Löydä kirkkaan päivän ja lämpimän illan värit | Luonnon piirtäminen esityksen avulla (valitut taidemateriaalit) | yhdistetty | Lämpimien ja kylmien värien käsite, monet sävyt | ||
33 | Isoquiz | Tiedon päivitys | oppitunti peli | |||
^ Suositeltu tarkastettavaksi neljännellä vuosineljänneksellä: kuvataideteokset: A. Venetsianov. Peltomaalla. Kevät; A. Kuindzhi. Koivikko; F. Vasiliev. Märkä niitty; P. Konchalovsky. Liila; S. Kuprijanov. Kupavki; A. Zarjanov. Syksy. Kevät kuja; E. Shiryaeva. Batiikki; I. Aivazovsky. Kuutamo yö; N. Roerich. Taistelu lähellä Kerzhentsiä; Ulkomaiset vieraat; E. Vološinov. Sipuli; I. Mashkov. Marjat punaisen tarjottimen taustalla; V. Telegin. Syksyinen ilta; K. Britov. Mstera. sininen kevät; V. Yukin. Varhainen lumi; V. Krylov. Novodevitšin luostari; E. Žukov. Asetelma unohdettujen kanssa; kansantaideteoksia: A. Leznov. Tarjotin. Zhostovo; E. Koshkina, A. Mezrina, E. Koss-Denshin, Z. Bezdenezhnykh, M. Kokovikhina, N. Sukhanov, L. Dokina. Dymkovo lelut; M. Chizhov. Venäjän talviloma. Fedoskino; A. Zhuravleva. Piirustukset kuukaudelle. |
kaunottaret.Folkpuku(1 h)
Havainto venäläisen naisen kansallisvenäläisasussa kyntämässä A. Venetsianovin maalauksessa, valokuvakuvia kansannaisten juhlapuvuista
Harkita kevätkyntölle omistettu taiteilija-maalari ja venäläinen kaunotar kansanperinteisessä puvussa sekä kansan- ja koriste- ja taideteoksia (folk
Jatkoa
TtemaattinensuunnitteluOminaistatoimintaaopiskelijat
Arkangelin, Vologdan, Ryazanin maakunnat.
Main merkityksellinen rivit. Ihminen, luonnon maailma tosielämässä: kuvia ihmisestä, luonto taiteessa. Ajatuksia taiteellisen kulttuurin rikkaudesta ja monimuotoisuudesta (Venäjän kansojen kulttuurin esimerkissä). Ihmiskuva perinteisessä kulttuurissa. Ihmisten ajatukset miehen ja naisen kauneudesta, heijastuu kuvataiteeseen, saduihin, lauluihin.
Dialogi taiteesta. Venäjän eri alueiden kansanpukujen leikkauksen ja koristeen ominaisuudet. Venäjän pohjoisen kansanpuvun elementit ja painettujen ja kirjailtujen koristeiden merkitys siinä.
Luovatehtävä ottamalla huomioon omat ajatuksensa naisten kansanpuvun kauneudesta käyttäen tunnettuja tekniikoita ja tekniikoita, mukaan lukien applikointitekniikka.
Materiaalit: sivellin, akvarelli, guassi, paperi, huopakynät, värikynät (valinnainen).
neuvojamestarit.
pukuja Venäjän eri alueilta) ja ilmaisevat vaikutelmansa havainnoistaan.
Vertailla naisten kansanpuku Venäjän pohjoisilta alueilta ja kansanpuku etelästä. Määritellä-jakaa mistä elementeistä ne koostuvat, mitkä värit niissä vallitsevat ja selittää, missä puvun paikoissa ornamentti sijaitsee ja mikä merkitys sillä on puvun sisustuksessa.
Osallistua keskustelussa pohjoisvenäläisen sarafaanikompleksin perinteisen kansanpuvun ja eteläisen (sarafaanipuutteen) kokonaisuuden koostumuksesta, niiden erityispiirteistä leikkauksessa ja sisustuksessa.
Valita taiteellisia tekniikoita luovan työn ideansa toteuttamiseksi. Piirrä omalla tavallasi (tai suorittaa applikointitekniikalla) kauniin tytön asu. Ilmaista luovassa työssä emotionaalinen ja arvoasenne perinteiseen kansanpukuun.
Yhteenvetona tuloksia Keskustella luokkatovereiden luova työ ja kyllä - alv oman ja luovan ja taiteellisen toimintansa tulosten arviointi
Martyshova Ljudmila Iosifovna - Marxin kaupungin MOU-SOSH:n nro 6 korkeimman luokan opettaja
Aihe: Venäjän kansan juhlapuku.
Oppitunti on matkustaminen. Yhdistetty oppitunti.
Päämäärät ja tavoitteet:
Jatka opiskelijoiden tutustuttamista venäläisen juhlapuvun ominaisuuksiin kansan, maan symbolina. Opettaa erottamaan "suusta suuhun" ja "poni" vaatekompleksit.
Kehittää esteettistä ja taiteellista makua, opiskelijoiden luovaa toimintaa ja ajattelua, kykyä työskennellä ryhmässä.
Herättää kiinnostusta venäläistä kansankulttuuria kohtaan.
Varusteet ja materiaalit:
ihmishahmo,
kuvituksia, jotka kuvaavat talonpoikia juhlavaatteissa,
lapset työskentelevät,
esitys "venäläinen kansanpuku",
opiskelijaprojekti "Venäjän kansallisvaatteet"
venäläistä kansanmusiikkia,
paperi, siveltimet, vesivärit, guassi,
venäläisiä kansanpukuja.
Epigraph: Menneisyyden kunnioittaminen on se piirre, joka erottaa koulutuksen julmuudesta. (A.S. Pushkin)
TUTKIEN AIKANA
minä . Orgmoment
Tarkista, ystäväni, oletko valmis aloittamaan oppitunnin?
Onko kaikki paikoillaan, onko kaikki kunnossa?
Istuvatko kaikki oikein?
Katsovatko kaikki?
II . Viesti oppitunnin aiheesta ja tarkoituksesta
-Yritä selvittää, mistä puhumme tänään oppitunnilla ja mitä piirrämme kuuntelemalla runoa tarkasti (opiskelija tulee ulos venäläisessä puvussa)
Me, venäläiset, venäläinen puku
Historia on erittäin hyödyllistä tietää!
Puku ihmisistä kutsuu sinut ajattelemaan
Elämästä, muut voivat kertoa.
Me emme tule itsessämme tietämättömiksi,
Kävelemme näyttelyn läpi hitaasti,
Harkitse muinaisia venäläisiä vaatteita:
Eikö olekin yksinkertaista ja hyvää!
Kyllä, aivan oikein, oppitunnin aihe on "venäläinen kansanjuhlapuku" (tunnin aihe avautuu esityksessä). Lue oppitunnin epigrafi.
Ja tänään lähdemme matkalle, jolla tutustumme entistä paremmin venäläiseen kansanjuhlapukuun. 3 joukkuetta lähtee matkalle (rivien lukumäärän mukaan). Jokaisessa matkan vaiheessa tiimit saavat pisteitä oikeista vastauksista ja parhaista käytännön työstä. Jokaisesta oikeasta vastauksesta kysymykseen joukkueelle - 2 pistettä, Oikeasta vastauksesta kysymykseen toiselle joukkueelle - 1 piste.. Joukkue, joka ei saanut yhtään kommenttia - matkan lopussa saa +5 pisteitä. Jokaisesta huomautuksesta joukkueen jäsenille -1 piste. Kaikki eniten pisteitä keränneet joukkueen jäsenet saavat "5".
III . Matkustaa.
Joten mene!
1. Vierailu taidegalleriassamaalausten jäljennösten katselu Venäläisiä taiteilijoita, joissa naiset on kuvattu venäläisissä kansanpukuissa.
(Näytä esitys)
1. Nimeä taiteilijat, jotka kuvasivat maalauksissaan naisia venäläisissä kansanpukuissa
2. Kenen tiimi nimeää lisää elementtejä kuvassa näkyvästä venäläisasusta.
1.Opiskelijoiden vastaukset: I. Argunov, Levitsky, K. Makovsky, V. Vasnetsov, Surikov, I. Bilibin, A. Rjabushkin
2. (He vastaavat vuorotellen. Jokaiselle joukkueelle tarjotaan kuva).
2. Olemme Venäjän museossa kansallispuku.
Kertaus venäläisen puvun elementtien arvot
1.No mitä naiset pukeutuivat ennen?
2. Selitä runossa mainittujen pukeutumiselementtien merkitys.
3. Joten, Sasha johdattaa meidät läpi Venäjän kansallispukumuseon salien
1. Runon "Naisten puku" lukee venäläisessä puvussa pukeutunut opiskelija.
2. Opiskelijoiden vastaukset:
kauhtana- tämä on naisen keinuvat päällysvaatteet, se otettiin miehiltä muutoksilla.
Poneva- paidan päälle kääritty hame, joka koostuu suorasta pellavasta.
Zapona- rahtikirja, ei ommeltu sivuille, vaatteet kankaasta.
Ubrus- huivi, joka on taitettu kolmioon ja kiinnitetty leuan alle.
povoynik- cap-tyyppinen päähine
3. Opiskelija esittelee projektinsa "Venäjän kansallispuvut"
3. Matka Venäjän pohjois- ja eteläosaan.
Vertailu ja analyysipohjois- ja etelävenäläiset kansanpuvut.
(Näytä esitys)
1. Näytän puvun elementin dialla, ja sinä annat sille nimen.
2. Mitä yhtäläisyyksiä ja eroja on pohjoisen ja etelän venäläisten vaatteiden kompleksien välillä?
3. Talonpojan puku - hän käytti perinteisesti kansallisia piirteitä. Kuuntele runoa huolellisesti ja kirjoita ylös kuulemasi venäläisen puvun elementit. Kenen tiimi kuuntelee tarkemmin ja tekee enemmän muistiinpanoja.
4. Kuinka monta vaateelementtiä nimettiin ja mitkä?
5. Kuinka monta hattua nimettiin ja mitkä?
1. Opiskelijoiden vastaukset:
2.Opiskelijoiden vastaukset: Pohjois-Venäjän sarafaanikompleksi ja Etelä-Venäjän poni (hame) -kompleksi. Yleistä - kirjailtu paita.
3. 2 oppilasta lukee runon "Naisten mekot pohjois- ja eteläisiltä alueilta." Loput kuuntelevat ja tekevät levyjä albumeihin.
4. Sundress, poneva, paita, hame, esiliina, takki, kokoshnik, kruunut, potkuja - 9.
5. Kokoshnik, kruunut, potkut - 3
4. Lepää tiellä.
Dynaamisen tauon johtaminen. Fizminutka
Puhuu ja näyttää liikkeitä
Toista liikkeet opettajan jälkeen
5 . Käytännön työvenäläiseen kansanmusiikkiin. (Tehtävä on eriytetty).
1. Pukusta nähdyn materiaalin perusteella on tarpeen tehdä luonnos asusta. Viimeisellä oppitunnilla rakensit puvun yleisen muodon. Ja nyt sinun täytyy hahmotella korujen paikat asussasi ja tehdä työ värillisesti.
2. Kaverit, missä kuviot yleensä sijaitsevat aurinkomekossa, paidassa?
Opiskelijoiden vastaukset:
1. Sundressin helmassa; keskellä aurinkomekkoa; miesten paidan hihoissa, hihansuissa, vyötäröllä.
2. Työskentele yksilöllisesti, hanki neuvoja opettajalta
6. Matkan yhteenveto.
Valmiiden luonnosten tarkastelu ja esittely, keskustelu ja arviointi
Millaisen puvun valitsit?
- Mitä pidit kansanpukuyhtyeestä?
– Mistä venäläinen kansanpuku voi kertoa?
Ensimmäinen joukkue nimeää toisen joukkueen parhaat työt (toinen - kolmas, kolmas - ensimmäinen). Selitä, miksi he pitivät valitusta asusta.
7. Kotitehtävät
Poimi visuaalista materiaalia kansanjuhlista (laskaaisjuhla jne.) Tehdään tämän päivän teoksistasi yhteisteos "Iloinen pyöreä tanssimme".
Naisten puku
Mitä naiset pukivat ennen?
Kaikilla osilla on oma nimensä:
Kaftaania on käytetty pitkän paidan päällä,
Pohjassa koristeltu.
Päässä - ubrus nihkeän hatun alla
Tai soturi - varjostamaan kauneutta.
No, kaupunkilaiset kävelivät uusissa saappaissa,
Talonpojat juoksivat usein nilkissä kengissä.
Kulunut ja zapony, ja ponyov -
Selitän sinulle yksityiskohdat pähkinänkuoressa.
Naisten asuja pohjoisilta ja eteläisiltä alueilta
1. Ja valistunut länsi ei koskenut
Sen erikoinen kauneus!
Kaikki samat sundressit olivat päällä,
Ponyovit ja paidat ilman hälinää.
Ja silti naisten asut vaihtelivat
Pohjoisilta ja eteläisiltä alueilta.
Auringonpuvut käytettiin pohjoisessa
Tavallisesta kankaasta, kankaasta,
Väritystä, kotikudotusta villasta.
Ja vain viimeistely kirkas kauneus
Hän antoi puvulle tyylikkään ilmeen,
Ja paidat ovat aina kirjailtuja
Hän vastasi erikoistapahtumiin -
Häihin, maaseutulomiin, työhön,
2 .Etelän talonpojat - ne suosivat.
Käytä poneja paitojen päällä,
Koristeltu helmassa kuviolla,
Naisten puku, Tyttöjen päällä.
Paidan päällä esiliina tai armeija,
Aikuisuudelle ne ommeltiin
Ponyovs - hameet, niin se tapahtui!
Pohjoisessa he pukevat kokoshnikin,
kirjailtuja kruunuja,
Etelässä kiki oli parempi kuin he,
Ja hameisiin ommeltiin kelloja.
Fizminutka
Jos kaikki maailmassa olisi
Sama väri
(pään kierto)
Se saisi sinut vihaiseksi
Vai tekikö se sinut onnelliseksi?
(pää kallistuu eri puolille)
Ihmiset ovat tottuneet näkemään maailmaa
Valkoinen, keltainen, sininen, punainen
(kädet vyöllä, vartalo vasemmalla, oikealla)
Olkoon kaikki ympärillämme
Hämmästyttävä ja erilainen.
(kädet ristissä edessäsi)
5. Opiskelijoiden käytännön työt.
- Kaverit, missä kuviot yleensä asetetaan aurinkomekon, paidan päälle? (Aurinkomekon helmassa; aurinkomekon keskellä; paidan hihoissa, hihansuissa, miesten vyössä)
rintakuviot - suojasi sydäntä ja keuhkoja,
olkapäät suojatut kädet,
pohja - ei antanut pahojen voimien päästä läpi alhaalta.
- Mistä osista venäläisen talonpojan juhlapuku koostui? (Miesten puku oli paidan ja porttien yhdistelmä.)
Tehtävä erotettu:
1 ryhmä: Valmiiden, jo ”pukeutuneiden” figuurien väritys on tehtävä hitaille lapsille ja niille, joilla on vaikeuksia itsenäisen kuvan kanssa. Suunnittele oma koristeesi.
2 ryhmää: "Pukea" paperihahmo, ts. suunnittele ja piirrä oma juhlaasusi. Opiskelijoille jaetaan hahmoja, jotka kuvaavat ihmisiä ja heidän täytyy tehdä niistä juhlavaatteita.
3 ryhmää(lapset, jotka piirtävät hyvin): Kuvaa henkilöhahmoa juhlapuvussa.
Pääehto on koristeen läsnäolo vaatteissa.
Työvaiheet:
valitse pukuvaihtoehto;
rakentaa puvun yleinen muoto;
merkitse koristeiden ja koristeiden paikat;
määrittää puvun väri (väri);
työskennellä väreissä.
Kirjallisuus:
Andreeva Yu.A. venäläinen kansanpuku. Matka pohjoisesta etelään. - Pietari: "Parity", 2006.
Goryaeva N.A., Ostrovskaya O.V. Koriste- ja soveltavaa taidetta ihmisen elämässä: Proc. 5. luokalle yleissivistävälle. toimielimet / Under. toim. B.M. Nemensky. - M.: Enlightenment, 2006
Sokolnikova N.M. Kuvataide6 oppikirja uchille. 5-8 solua Klo 4 Ch3. Koostumuksen perusteet. Obninsk: Nimi, 2001.
Lapset - kansan käsityön perinteistä. Syksy: Opintomenetelmä. korvaus: Klo 14 / alle. toim. T. Ya. Shpikalova. – M.: Humanit. toim. keskus VLADOS, 2001.
2011 © Pedagogisten ideoiden festivaali "Avoin oppitunti"