Retki kotiseutumuseon yhteenvetoon oppitunnista. Tiivistelmä retkestä Kotiseutumuseoon

Koti / Psykologia

Chenille Renata
Tiivistelmä retkestä Kotiseutumuseoon

ABSTRAKTI

MATKUSTUS PAIKALLISTEN TUTKIMUSTEN MUSEOON

Tavoitteet:

Anna tieto siitä kotiseutumuseo- aitojen muistomerkkien pitäjä;

kaupunkimme aineellinen ja henkinen kulttuuri;

Tutustuttaa lapset esi -isiemme elämään;

Herätä ylpeyttä maastasi, rakkautta sitä kohtaan, halua säilyttää

ja moninkertaistaa sen historia.

Alustava työ:

Lasten tutustuminen Barabinskin kaupungin syntyhistoriaan;

Muodosta "kuva museo", esitellä lapsille kansakulttuuri, aktivoida sanakirja: opas, näyttelyt, kokoelma.

Reitin kehittäminen opettajan toimesta. Keskustelu liikennesäännöistä tiellä, kävely ja julkisilla paikoilla, keskustelu aiheesta museo.

Ehdot: tapahtuman aika on lokakuu.

Retken edistyminen

Tänään kerron mitä se on Museo, ja tulemme käymään läsnä museo.

Niin, museo on se paikka jossa erilaisia ​​aiheita säilytetään ja tutkitaan. Ne voivat olla tai eivät ole kovin arvokkaita. Mutta kaikki nämä esineet voivat kertoa meille paljon "Kerro ja kerro": niiden historiasta, alkuperästä ja siitä, mihin niitä käytetään ja miten niitä käytetään. Ja tällaisia ​​esineitä kutsutaan näyttelyiksi. Tämä sana on sinulle uusi, kootaan kaikki yhteen toistaa: "Ex-on-on-you"

- Museot voivat olla erilaisia ​​ja näyttelyt niissä ovat myös erilaisia. Katso esimerkiksi täältä (näyttää temaattisen albumin, paikallishistorialliset museot, ne sisältävät näyttelyitä, jotka kertovat yhden kaupungin tai kylän historiasta, luonnosta ja kulttuurista. Sinulla ja minulla Osassa on myös yksi Museo.

Historiallisessa museo esillä on näyttelyitä, jotka kertovat kaupungin, alueen tai jopa koko maan historiasta.

Kaverit, kertokaa, keräätkö esineitä tai leluja kotona?

Tällaisten esineiden kokoelmaa kutsutaan kokoelmaksi.

Erilaisten esineiden kokoelmat ovat usein esillä eri tavoin museoita... Ja tätä kutsutaan jo näyttelyksi. Voimme tulla kanssasi Museo näyttelyyn ja ihailla joitain kokoelma: maalauksia, astioita, kolikoita jne.

Ja kuten lupasin, käymme tänään myös Museo, mutta museo ei ole tavallinen.

Kutsun sinut mukaan retki Baraban kotiseutumuseoon.

Pojat, mikä on retki?

-Retki on matka museoon oppia jotain uutta ja mielenkiintoista.

Joten sinä ja minä opimme jotain uutta ja mielenkiintoista. Olen sinun Matkaopas.

Kaverit, mutta ennen kuin menet Museo meidän on selvitettävä kanssasi, miten voit käyttäytyä museo ja kuinka mahdotonta... Mitä mieltä sinä olet?

Olet aivan oikeassa, koska jos meluat ja juokset, häiritset muita ihmisiä. Jos katselet näyttelyitä, älä estä muiden vierailijoiden näkymää. museo... Kun hän puhuu opas, et voi nauraa ääneen, puhua ja keskeyttää hänet. Näyttelyitämme museo voi koskettaa ja ottaa kädestä, mutta vain varovasti, jotta se ei rikkoudu. Mutta jos näyttelyn vieressä näet tällaisen merkin (näyttää merkin "Risti ristissä", se tarkoittaa, että näyttely on arvokas eikä sitä tarvitse noutaa.

Ymmärrät käyttäytymissäännöt museo?

Toivottavasti noudatat niitä.

Tule nyt lähemmäksi, kerron sinulle meidän museo... (tutustuttaa lapset miniin, puhuu näyttelyistä, kokoelmasta, näyttelyiden historiasta, yrittää kiinnostaa lapsia epätavallisista näyttelyistä jne.)

Tästä meidän kiertue päättyy.

Muistakaamme, mitä uutta olemme tänään oppineet.

Toivottavasti nautit meidän retki?

Aiheeseen liittyviä julkaisuja:

Tarkoitus: muodostaa erityisiä ideoita ja vaikutelmia ympäröivästä elämästä lapsilla. Retkien aikana esikoululaiset alkavat oppia.

Kupino "Näin taloustavarat elvytetystä antiikista. Maani menneisyys on nyt avoinna minulle!" Hyvät kollegat, ehdotan teidän.

Sakin kaupunki on rikas historiallisesta kulttuuristaan. Siellä on suuri määrä muistomerkkejä ja museo. Siellä on arkkitehtonisia monumentteja.

Esikoululaisen suoralla tutustumisella museon kokoelmiin - aitoihin historiallisiin näyttelyihin - on valtava emotionaalinen vaikutus.

Koulutusalueiden integrointi: kognitiivinen, puhe- ja taiteellinen esteettinen kehitys.

Tavoitteet:

  • perehtyminen Venäjän kansan henkisen kulttuurin alkuperään;
  • tutustuminen nuken ulkonäköhistoriaan, herättää emotionaalisen reaktion;
  • kunnioitus ympäröivää objektiivista maailmaa, halu tehdä lelu omin käsin.

1. osa. Johdanto

Opettaja. Kaverit, oletko koskaan käynyt museossa? Kuinka voit selittää sanan "museo"?

Museo on kokoelma harvinaisia ​​ja upeita esineitä. Haluaisitko mennä hämmästyttävälle matkalle yhdessä ja oppia paljon mielenkiintoisia asioita luultavasti rakastetuimman lasten lelun alkuperästä?

2. osa. Tiedot(Kulkee museon läpi.)

Opas. Kaverit, luulen, että kotonanne on paljon leluja. Onko sinulla nukkeja? Haluatko tietää, miten ensimmäiset nuket ilmestyivät ja millaisia ​​ne olivat?

Nukke on ensimmäinen lelujen joukossa. Hänet on tunnettu muinaisista ajoista lähtien, pysyen ikuisesti nuorena. Aika ei vaikuta häneen, hän löytää edelleen tiensä lasten ja aikuisten sydämiin.

Nukke on hänen jatkuva kumppaninsa kaikkialla, missä ihminen asuu ja asuu, ankarista lumen peittämistä arktisista alueista aavikoiden hiekkakuivaan hiekkaan. Se on yksinkertaista, mutta tässä yksinkertaisuudessa piilee suuri mysteeri.

Nukke ei synny itsestään: se on ihmisen luoma. Ensimmäiset nuket valmistettiin kangaspalasista - tähteistä. Nämä nuket eivät vaadi ompelemista neulalla, joten ne voidaan tehdä jopa hyvin pienten lasten kanssa. Niin se oli muinaisina aikoina - lapset leikkivät patchwork -leluilla: nukkeilla, pupuilla ja jopa hevosilla. Äiti istuu illalla tai ehkä isoäiti pienen tytön kanssa ja tekee nuken - yksityiskohtia ei ole ommeltu, vaan sidottu langoilla. Peläten, että paha henki pääsee nukkeeseen, he eivät osoittaneet kasvoja, mikä suojeli lasta pahoilta voimilta. Tavat olla maalaamatta nuken kasvoja säilyivät pitkään monien kansojen keskuudessa ja olivat yleisiä muinaisina aikoina Venäjällä.

3. osa. Ongelmallista

Opettaja. Kaverit, mitä luulette tarvittavan sellaisen nuken tekemiseen?

Lapset. Valkoista kangasta kasvoille, värillistä kangastä huiville ja aurinkokankaalle, monivärisiä lankoja, nauhoja ja nauhoja.

Opettaja. Onko kaikki nuket tehty samalla tavalla, koska ne ovat niin erilaisia? On todella monia tapoja tehdä nukkeja. Ja nukkeja kutsutaan omalla tavallaan. Haluatko oppia lisää heistä ja oppia tekemään tällaisia ​​nukkeja?

4. osa. Lasten kannustaminen, kysymykset

Lapset kävelevät näyttelyhallin läpi, tutkivat esillä olevia esineitä ja kysyvät oppaalta kysymyksiä nukkien nimistä ja niiden valmistustekniikasta.

Nukkejen valmistustekniikat ovat hyvin erilaisia. Kuvadka -nukke ja lovebirds on valmistettu vain yhdestä kappaleesta, joka on sidottu langalla, Vezh -nukke koostuu kolmesta "pallosta" - villapalloista, jotka on kääritty rättiin, ja eri pylväiden pohjassa on kankaasta kierretty sarake. Jos pukeudut kahteen ristiin ristiin sidottuun tikkuun, saat nuken - ristin, jos viljapussi on jyvä.

Opas kiinnittää lasten huomion kanan jaloissa olevaan mökkiin ja pyytää heitä sulkemaan silmänsä.

Musiikki kuulostaa. Baba Yaga ilmestyy ja kutsuu lapsia arvaamaan arvoituksia metsän asukkaista:

Mikä metsän peto

Nousit kuin posti männyn alle?

Ja seisoo ruohon keskellä

Onko korvasi pään yläpuolella? (Jänis.)

Mestari ompeli itselleen turkin.

Unohdin ottaa neulat pois. (Siili.)

Kuka hyppää taitavasti puiden päälle

Ja lentää tammia?

Kuka piilottaa pähkinät ontoon,

Kuivaa sienet talveksi? (Orava.)

Katso kuinka -

Kaikki palaa kuin kulta

Hän kävelee turkissa tiellä.

Häntä on pörröinen ja suuri. (Kettu.)

Talvella hän nukkuu pihalla

Valtavan männyn alla

Ja kun kevät tulee

Herää unesta. (Karhu.)

Vesimestarit

He rakentavat talon ilman kirveä

Harjapuun ja mudan talo,

Kutsuttu patoksi. (Majavat.)

Sitten Baba Yaga tarjoaa pelin "Kuka lentää nopeammin luudan puun ympärillä" ja hoitaa lapsia makeisilla.


Uuden ongelman muotoilu

Opettaja. Pojat, haluaisitteko tehdä nuken itse? Valitse kotona yhdessä aikuisten kanssa kangaspaloja, monivärisiä lankoja ja nauhoja, ja sitten teemme ryhmässä kanssasi nukkuvia nukkeja. Mieti, kenelle se on nukke: itsellesi tai ehkä se on lahja?

5. osa. Symbolisointi

Tuottavaa toimintaa. Taiteellinen ja käsityö: "Doll - swaddling".


Materiaalin kuvaus: Hyvät ystävät, tuon teidän huomionne kertomuksen esikoululaisten retkestä Safonovon paikallishistoriaan ja kotiseutumuseoon. Tämä materiaali on hyödyllinen esikoulun opettajille.


Vanhempien esikoululaisten tuominen museoihin on erittäin suositeltavaa. Esikoululaisille tarkoitettu museo on keino muodostaa kiinteä persoonallisuus, joka esittelee lapselle kulttuurisia arvoja ja perinteitä. Samaan aikaan muodostamisen tärkeimmät tehtävät ratkaistaan:
- kognitiivinen motivaatio;
- täytyy käydä museoissa;
- käyttäytymiskulttuuri museossa;
- esteettinen maku.
Safonovon historian ja kotiseutumuseon työntekijät tekevät yhteistyötä menestyksekkäästi monien esikoulujen kanssa kaupungissa. Esikoululaisten retkiä paikallishistoriaan ja kotiseutumuseoon, joka on yksi tapa järjestää suoria koulutustoimia esikoulumme lasten kanssa, harjoitetaan nyt usein. Tiedämme hyvin, että retkitoiminta on paras tapa tutustua lapsiin luonnon esineisiin ja ilmiöihin sekä ihmiselämän organisoinnin erityispiirteisiin luonnollisessa ympäristössä.
Museon rooli lasten esittelemisessä museon arvomaailmaan on korvaamaton. Museo, kuten valtava taikuuslaatikko, säilyttää epätavallisen aarteen - ajan, joka elää ihmisen luomien museoesineiden muodossa. Retket museon ympärille edistävät kognitiivisen kiinnostuksen kehittymistä, esikoululaisten johdonmukaista puhetta. Täällä he saavat isänmaallisen kasvatuksen, jonka ydin on viljellä lapsen sielussa rakkauden siemeniä kotimaista luontoa, kotia ja perhettä, maansa historiaa ja kulttuuria, kaikkea kohtaan, mitä sukulaisten ja ystävät.
Puheterapiaryhmämme oppilaille järjestettiin aivan äskettäin toinen kiertoajelu Safonovin historian ja kotiseutumuseon salissa. Esikoululaisten saatavilla olevassa muodossa heille kerrottiin pienen kotimaansa historiasta ja kulttuurista. Se oli merkittävä tapahtuma lapsille, he olivat kiinnostuneita uudesta tiedosta ja täynnä uusia vaikutelmia.

Kutsun kaikki kiertoajelulle Safonovin historian ja kotiseutumuseon saliin!
"Tänään on juhlallinen ja tiukka päivä.
Ovi on auki, museo toivottaa vieraat tervetulleiksi,
Tervetuloa sisään tulevien seinien sisään,
Kannattaa vain ylittää sen kynnys. "

Tällainen stupa viime vuosisadalta ja televisio viime vuosisadalta tapaavat meidät museossa.


Isoäitiemme vaatteet.


Taloustavarat.



"Näin taloustavarat
Herätetystä muinaisuudesta.
Se on nyt auki minulle
Maani menneisyys! "


Maalaistalo.



Hyvät pienet kengät!
"Katsokaa paria runkokenkää,
Ne ovat muuten katsomisen arvoisia.
Meidän aikanamme monimutkaisten asioiden joukossa
Yksinkertaisempia ja yksinkertaisempia kenkiä ei ole. "Burchak Mikhail


Isoäidin "sekoitin".


Raudan ihme.


Kuinka epätavallisen melodista musiikkia gramofonista kuulostaa.


Sotilaallisen kunnian sali.


Konekivääri suuren isänmaallisen sodan aikana 1941-1945.


Suuren isänmaallisen sodan 1941-1945 aikojen automaattikone.


Kivääri ensimmäisestä maailmansodasta.


Sotilaan päällystakki.
"Ylpeyden kyyneleillä
Huoneen ensimmäiseen kulmaan
Äiti ripustaa vanhan
Harmaa päällystakki. "Juri Mihailenko


A. T. Tvardovskin kirjallinen sankari on legendaarinen Vasily Tyorkin.
"Taistelija otti juuri kolmen rivin,
Se on heti selvää - harmonikka.
Aluksi, järjestykseen
Hän heitti sormensa ylös ja alas.
Unohdettu maalaismainen
Yhtäkkiä hän aloitti ja sulki silmänsä,
Alkuperäisen Smolenskin sivut
Surullinen muisto ... "


Muotokuva V.V. Griboyedova - runoilija A.S.Griboyedovin serkku


Neuvostoliiton sotilasjohtajan, Neuvostoliiton marsalkan M.N. Tukhachevskin viulu


Antiikki gramofoni.
"Mikä oli, menee sitten pois
Unohtaminen kuin unelma
Harmi, että harvoin käynnistyy,
Vanha, ystävällinen gramofoni ... ". Ignatov Alexander


Juri Gagarinin muotokuvassa.
"Haalistuu, auringonlaskun hehku sammuu.
Vilkkuva ensimmäinen tähti kuiskaa:
"Gagarin ei lähtenyt, uskokaa kaverit.
Hän on kanssasi, täällä, pysynyt ikuisesti! " Yu Goverdovsky



Avangardin tehtaan kaupunginmuodostusyrityksen lippu


Kuuluisat maanmiehemme.




Näyttely toparia.

Irina Fedorova

Kohde:

Kehittää lasten kiinnostusta historiaan, paikallinen historia, muodostaa ensimmäiset ajatukset talonpoikien elämästä Bologovskajan maassa. Kiinnittää kiinnostusta kansakulttuuriin, tutustua vanhan venäjän aiheisiin jokapäiväinen elämä: keittiövälineet, työkalut, vaatteet, käsityöt.

Tutustuttaa lapset suulliseen kansantaiteeseen - pieniin kansantaiteen genreihin kansanperinne: sananlaskuja, sanontoja, sanontoja, arvoituksia, lauseita. Opi ymmärtämään sananlaskujen ja sanontojen kasvatuksellinen ja kognitiivinen merkitys.

Materiaali:

Antiikkiset taloustavarat: samovaari, puinen kulho, saviruukut, valurauta, puupuhallin 11111, kerosiinilamppu, sirppi, lehmuslaatikko, bast -kengät, kehruupyörä liinavaatteella, kara, pellavapaita kirjonnalla, pellavapyyhkeet, pellavalakanat, matot.

Oppitunnin kulku.

Meidän museo keräsimme antiikkia, jota isoäitimme käyttivät edelleen suuret isoisät: keittiövälineet, taloustavarat, vaatteet, käsityöt. Ennen vanhaan Venäjää kutsuttiin puiseksi. Kauan sitten Venäjällä talonpojat rakensivat omat asuntonsa hirsistä. He kutsuivat heitä mökeiksi. Kaikki mökissä oli tehty puu: lattiat, katot, seinät, huonekalut ja astiat. He keittivät siinä ruokaa, leipoivat leipää, nukkuivat sen päällä, hän lämmitti mökin kylmässä.

Talonpoikaisen mökin astiat olivat puisia ja savi: kattilat, lusikat, kulhot (niitä kutsuttiin latkeiksi) myöhemmin oli metalli astiat: valurauta, samovar-isä ja metalliesineet jokapäiväinen elämä: kahva, silitysrauta, sirppi, kerosiinilamppu. Korit, laatikot valmistettiin lehmuksen taskulampusta, ja rintakengät valmistettiin kaljuun. (Näiden opettajien esitys)

Pellavaa on viljelty pitkään Venäjällä ja Bologovskajan alueella. He kutsuivat häntä hellästi: kiva pikku lenokki, pieni valkoinen. Ja joka vuosi 14. lokakuuta alkaen he alkoivat kehrätä pellavaa. Pyöritettiin pellavaa tällaisille pyöriville pyörille (näytä)... Jokaisessa kodissa oli pyörivä pyörä. Kaikille tyttärille häitä varten isä teki lahjaksi tällaisen pyörivän pyörän.

Pyörivä pyörä koostuu telineestä, jossa on kampa, terä, johon hinaus on kiinnitetty, ja pohjasta, jonka päällä kehruu istuu. Pyörivä pyörä oli koristeltu kuvioilla.

Pyörivä hevonen väänsi langan ja kääri sen karaan. (Näytä) Saaduista langoista kudottiin kangas erityisille kangaspuille. Vaatteet, pyyhkeet, pöytäliinat ommeltiin pellavasta. Puhuttu: "Pellava uupuu, pellava ja kullattu"... Meidän museo on pellavapaita, jossa on kirjonta, liinavaatteet, joissa on pitsi,

vuodevaatteet vuoteessa.

Erityisillä kangaspuilla kudottiin värikkäitä, tyylikkäitä ja tyylikkäitä mattoja. Isoäitimme olivat käsityöläisiä ja neulanaisia. Syvästä antiikista tuli meille sananlasku: "Älä opeta joutilaasti, vaan opeta käsityöllä".

Esivanhempamme tiesivät työskennellä, tiesivät ja rakastivat pitää hauskaa, vitsailla. Puhui sisään Venäjä: "Laulu on ystävä, mutta vitsi on sisko"... Monet venäläiset ovat koonneet erilaisia ​​vitsejä, vitsejä, sananlaskuja, lauseita, arvoituksia. Nyt kysyn teiltä vanhoja venäläisiä arvoituksia, ja niihin on vastauksia museo.

1. Reiän yläpuolella, reiän alapuolella,

Ja keskellä on tuli ja vesi.

(samovaari)

Mikä on vertaus samovariin Venäjällä? (Iso vatsa, tärkeä samovarina) Noin lihava, tyhmä mies.

2. Minut kaivettiin, minut poljettiin,

Olin tulen ääressä, olin basaarissa.

Nuorena annoin sata päätä,

Ja kun hän putosi, hän katosi.

(kattila)

Mitä kokkasit kattiloissa? (kaalikeitto, puuro) Puhuttu: "Kaalikeitto ja puuro ovat ruokamme.". "Missä kaalikeitto on täällä ja etsi meitä".

3. Ihmisten kaivo on täynnä.

(kulho lusikoilla)


4. sarvi, mutta ei härkä,

Tarpeeksi, mutta ei täynnä,

Antaa ihmisille

Ja hän itse lepää.

(ote)

- .He sanovat: "Guyn ote, kasvoi otteesta"... Millainen kaveri tämä on? (tarttuva, vahva.)

5. Kulmasta kulmaan

Rautarikollinen

Me silitämme kaiken. koskien,

Ja jos kosket, se puree.

(rauta)


6. pieni, ryppyinen,

Etsin koko kentän.

Juoksin kotiin ja makasin siellä koko talven.

(sirppi)

7. valmistettu raudasta,

He osaavat leikata ja leikata. ...

Kun he tapaavat-

Osat on erotettu toisistaan.

(sakset)

8. Harja roikkuu laastareina.

(kori)

Laatikot ja laatikot kudottiin taskulampusta.

He sanovat: "Puhuin kolmesta laatikosta", (valehteli, jutteli)

9. Solut menevät metsään.

Häkkejä tulee metsästä.

(kengät)

- Miksi he sanovat: "Lapit ovat uusia, mutta ne virtaavat?"

Kenestä he puhuvat: "Oi, kamalat kengät!"(tyhmästä, tyhmästä ihmisestä.)

10. Mitä enemmän pyöritän,

Mitä paksummaksi saan.

(kara)

- Kenestä he puhuivat: "Ohut kuin kara?" (noin ohut, hoikka tyttö)

Missä sadussa karalla oli kohtalokas rooli päähenkilön elämässä? ( "Prinsessa Ruusunen")

11. Ripustaa seinälle, roikkuu,

Kaikki tarttuvat häneen.

(pyyhe)

12. Pout, älä nuku,

Työnnä pääsi pään päälle.

Tanssi päivä ja yö

Ja menet lepäämään.

Yksi sisäänkäynti, kaksi uloskäyntiä.

(paita)

Sananlasku: "Paita kuluu, mutta hyvä teko jää.".

13. Mikä yksinkertainen hän on

Makaa oven vieressä,

Tiellä, kynnyksellä, pysäyttää hänen jalkansa?

(kynnysmatto)

Isoäitimme olivat niin taitavia ja hauskoja. Puhuttu: "Päivä on tylsä ​​iltaan asti, jos ei ole mitään tekemistä".

Pelataan nyt vanhaa peliä "Kuzovok", jossa myös isoäitimme ja isoisiemme soittivat.

Pelin säännöt:

Kuljettaja on valittu, hänellä on laatikko käsissään, ohittaa kaikki, jotka pelaavat sanoin:

Laita talletus laatikkoon, jonka loppuosa on - ok!

Lapset makasivat sanoilla:

Laitan nenäliinan laatikkoon (Hihna, laastari, lapotok, sukka, ympyrä jne.)

Sitten kuljettaja ottaa vuorotellen pois putken tavarat laatikosta, antaa heille erilaisia tehtäviä:

Kenen lupaus tulee, hän kertoo runon (tai lastentarha tai kysy arvoitus jne.)

Lopussa sananlaskut toistetaan:

"Loppu on liiketoiminnan kruunu."

"Liike ennen nautintoa."

Aiheeseen liittyviä julkaisuja:

Voiton seitsemänkymmentä vuosipäivän aattona vierailimme paikallisessa kotiseutumuseossa. Erityisesti paljon aikaa käytettiin sotilaallisen kunnian hallille. Missä.

Kylässämme on kotiseutumuseo ja lapseni ja minä menimme retkelle, ja jo museon sisäänkäynnillä näimme suolattavia kylpyammeita (tynnyreitä).

Puutarhamme suuren voiton 70 -vuotispäivänä MBDOU №21 "Brusnichka" opettajien ja oppilaidemme vanhempien ponnisteluilla loi museonäyttelyn "I.

Suuren voiton 70 -vuotispäivänä laitoksemme lapset vierailivat museossa, jonka ovat luoneet opettajat ja vanhemmat. Voitonpäivä kestää.

Paikallinen historia on yksi isänmaallisen kasvatuksen pääsuunnista esikouluopetusjärjestelmässä. Rakkauden lisääminen luontoa kohtaan.

Tavoitteet: laajentaa ja syventää opiskelijoiden tietämystä Penzan alueen historiasta ja kulttuurista;

kehittää itsenäisen työn taitoja ja kykyjä antamalla lisätietoa tietystä aiheesta; kehittää suullisen monologin rakentamisen taitoja;

kehittää suullista puhetta, opiskelijan itsenäisyyttä;

kasvattaa rakkautta ja kunnioitusta kotimaahansa.

Oppitunnin tyyppi: yhdistettynä.

Laitteet: tietokone, levy "Our Land of Penza".

Tuntisuunnitelma.
1) Kotitehtävien tarkistaminen.
2) Työskentele aiheessa:
- itsenäinen työskentely ryhmissä kortteja käyttäen;
- raportti tehdystä työstä.
3) Yhteenveto. Arviot. Kotitehtävät.

Luentojen aikana.

I. Kotitehtävien tarkistaminen.

Tänään jatkamme virtuaalikierrosta Penzan kotiseutumuseossa. Oppitunnilla tutustumme alueemme etnografiaan, historiaan ja kulttuuriin, sinusta tulee jonkin aikaa oppaita ja johdatat meidät museon salien läpi.

Muista mitä tiedät kotiseutumuseosta. Kerro meille, milloin museo perustettiin, kuka on johtaja, mitä retkiä järjestetään, mitä salia on olemassa.

II. Työskentele aiheesta "Retki kotiseutumuseoon".

Jokaisella ryhmällä on tehtävä, jonka aloitit viimeisellä oppitunnilla. Tänään lopetat työsi ja 10 minuutin kuluttua jokainen ryhmä esittelee oman salin, ts. oppaina kerrot meille osastostasi, kuuluisimmista ihmisistä ja mielenkiintoisista näyttelyistä.
Tehtävä numero 1.

Etnografia
1) Selvitettävästä sanakirjasta selvitetään sanan "etnografia" leksinen merkitys.

2) Valmista viesti pukuista, esittele ne.

3) Kerro Anisimovasta.

Tehtävä numero 2

Luo tarina alueemme historiallisesta menneisyydestä käyttämällä kysymyksiä:

Milloin kaupunki perustettiin?

Miltä kaupunki näytti olemassaolonsa ensimmäisinä vuosikymmeninä?

Minkä kansallisuuden ihmisiä Penza asusti?

Mitä sisällissodia käytiin Penzan alueella 1600-1800-luvuilla?

Tehtävä numero 3

Historia
1) Kerro meille ihmisistä, jotka tekivät Penzasta kuuluisan:

Näytä valtion näyttely. johtajat, kerro meille yhdestä sankarista;

Näytä suuren isänmaallisen sodan sankareita, tee raportti Kizhevatovista.

2) Kerro meille osiosi näyttelyistä, esittele ne.

Tehtävä numero 4

Kulttuuri
1) Kerro meille Penzan kulttuurielämästä (koulutus, teatterit, museot).

2) Lähetä viesti Lermontovista

2) Kerro meille näyttelyn näyttelyistä. Esittele ne koko luokalle.

Tehtävä numero 5

Kulttuuri
Kerro meille lupaavimmista urheilulajeista.

Esittele parhaat urheilijat.

Tehtävä numero 6

Kulttuuri
1) Valmista taidegallerian tarina.

2) Lähetä viesti Savitskista, Tatlinista, Lentulovista.

Tehtävä numero 7

Talous
1) Kerro meille Zotkinista. Selitä, miksi hänestä on tarpeen puhua paikallishistorian tunneilla.

2) Kerro meille Abashev -lelusta. Esittele näitä leluja koko luokalle, kuvaile niitä.

3) Lue jakeet Zotkinista.

III. Yhteenveto. Arviot.

Mistä tarinasta pidit eniten?

Mitä ihmisiä, jotka ylistivät Penzaa, olet oppinut tänään?

Mistä haluaisit tietää enemmän?

Kotitehtävät:

Kirjoita arvostelu tämän päivän kiertueesta

1) teksti-kerronta taiteellisesta tyylistä “Retki virtuaalimuseoon (kirjoita, missä huoneissa olet käynyt, mikä on mieleenpainuvin, mitä haluaisit nähdä oikeassa museossa)
2) teksti-kuvaus taiteellisessa tyylissä "Näyttely, jonka muistan eniten" (Yleinen idea aiheesta. Yksityiskohtainen kuvaus. Asenteeni aiheeseen).

Lataa täysi versio Voit ladata materiaalin tai!

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, petos, psykologia, avioero, tunteet, riidat