Elmi tövsiyələr XIX əsrin əvvəllərində xviii. Arsenal: Arsenal

ev / Keçmiş

"Cavabları olan riyazi viktorina" - Mükafat verən komandalar. Anaqramlar. Münsiflər heyəti. Tez meydanlarda lazımi nömrələri kim daxil edəcək. Quatrain. Şəkilə bax. Riyaziyyat şərtlərini deşifrə edin. Krossvord. İstirahət vaxtı gəldi. Riyaziyyat sınağı. Nəticələr. Təlim materialının təkrarlanması. Rebus. Sırala rəqəmlər. Hesablamada kim daha yaxşıdır.

"" Mənim oyunum riyaziyyatın 6-cı dərəcəsidir "- Nömrələrin hansını: 45, 3 və ya 8 rəqəmi 9-a bölücüdür. Hansı ədəd 5/3 sayının tərsidir. Rəqəmlərdən hansını: 41 725, 39 216, 11 573 3-ə bölünür. 10 * 7 rəqəmi 3-ə bölünməsi üçün * yerinə hansı nömrə qoymaq olar. Rəqəmlərdən hansını: 574 321, 13 008, 95 473, ifadənin dəyəri 2.-ə bölünür. Nömrə kompozit olması üçün * 7-ə hansı rəqəm daxil edilə bilər.

"Riyaziyyat dərslərində əyləncəli oyunlar" - Arifmetik mozaika. Oyun "Svetofor". Riyaziyyatda hesablama bacarıqlarının formalaşması. Burdock. Faktor. Oyun "İlya Murometsin üç yolu". Riyazi zəncirlər. Oyun məşqləri. Oyun "Rus Lotto". Bilet "Rus Lotto". Oyun "yığın kiçikdir."

"Riyaziyyat Oyunları" - Oyun bir araşdırmadır. Təhsil prosesində oyundan istifadə edilə bilər. Oyun insan fəaliyyətinin əsas növlərindən biridir. Riyaziyyat oyunları təkcə təbiətdə rəqabət deyil. Liszt Moebiusun qarşı tərəfində bir hörümçək və milçək oturur. Riyaziyyat oyunlarının növləri. LM-ni kənarından üçdə birini geri çəkərək nə edərsən?

"" Mənim oyunum "riyaziyyat sinif 7" - Gündə səkkiz saat işləyən on iki nəfər bir çuxur qazmalıdır. Lomonosov. Bir evin damı simmetrik deyil. Bundan sonra riyaziyyatı öyrətmək lazımdır ki, ağlını nizama salsın. Üç hippos. Sophia Kovalevskaya. Bir xoruz damın üstündəki bir yumurta qoyur. Tapşırıqlar zarafatdır. Evdə nə qədər heyvan var. Eyni zamanda ruhunuzda bir şair olmadan riyaziyyatçı ola bilməzsiniz.

"Riyaziyyat Tapşırıqları Oyunları" - Çaydanlar və stəkanlara çaydanı tökün. Ekranda neçə stəkan çay var. Alma sayını ölçəcəyik. Pinocchio-ya diqqətli olmağa kömək edin. Pinocchio-ya bütün vəzifələrin öhdəsindən gəlməyə kömək etdiniz. Şəkil çəkmək üçün Pinocchio-ya kömək edin. Hüceyrələri deyil, xətti vurmaq lazımdır. Dekanlardan neçə stəkan çay tökmək olar.

Ümumilikdə 47 təqdimat var

Andrusishina Svetlana

Sehirli fəndlər layihəsi 7-ci sinif şagirdi tərəfindən tamamlandı. Fokusların görünüşünün tarixini nəzərdən keçirir, riyazi tövsiyələr nümunələrini və onların izahını verir. Fokusların nümayişi bütün izləyicilərin marağına səbəb oldu.

Yükləyin:

Baxış:

TV-3-də bir gözəl axşam, bir proqram gördüm

Müxtəlif fəndlər və fəndlər təqdim etdikləri "Məni SURPRISEE".

Bu proqramın iştirakçıları məni çox təəccübləndirdi, özüm də hiylə ilə başqalarını necə göstərməyi və təəccübləndirməyi öyrənmək istədim.

Məqsədlər:

  1. Fəndlərin sirlərini açın

Tapşırıqlar:

  1. Layihə mövzusunda material toplanması və işlənməsi;
  2. 5-11-ci siniflərdə müəllim və şagirdlər arasında sorğu keçirmək;
  1. Materialın ümumiləşdirilməsi;
  2. Təqdimat hazırlığı

Fərziyyə:

Bu layihə başqalarını illüziya sənətinə cəlb edə bilər.

Uyğunluq:

diqqətin sehrinin yuxulu olanları oyatmaq, tənbəlləri oyandırmaq, yavaş düşünən insanları düşündürmək və riyazi tövsiyələrin hər yaşda faydası olan "ağılın gimnastikası" olması, yaddaşı yetişdirməsi, kəskinliyi artırması, məntiqi düşünmə, təhlil və müqayisə etməsi olmasıdır.

Fəndlər nədir?

Bəzi insanlar sehrli tövsiyələri həqiqi sehr hesab edirlər, digərləri isə sehrli tövsiyələrin sadəcə əli və heç bir sehr olmadığını söyləyirlər. Bu məsələni başa düşmək üçün bir araşdırma aparmaq qərarına gəldik. Təklif etdik ki, fəndlərin sirlərini açsaq, özümüz sadə fəndləri göstərək. Kitablarda və İnternetdə lazımlı məlumatları araşdırdıq və öyrəndiklərimiz də budur.

Fokuslar tarixi

Fokusların tarixi qədim Misirdə təxminən beş min il əvvəl yaranmışdır. O dövrün sehrbazları zinət əşyalarının yox olmasını və görünməsini təmin etdilər, qazları çökdürdülər. Fokuslar zamanı nəhəng tanrı heykəlləri yerin altından süründü. Bu heykəllər insanlara çata bilər, heykəllər ağlaya da bilər. Bu cür tamaşalar ya ilahi güc, ya da qaranlığın gücü hesab olunurdu.

Orta əsr Avropasında sehrli tövsiyələr cadu hesab olunurdu və bu sehrbazlar üçün canlarını verirdilər.

18-ci əsrdə özünü Ojes Boches adlandıran və "Focus Pocus" təxəllüsündən istifadə edən özünü elan edən "sehrbaz" ın ifaları Almaniya və Hollandiyada çox populyardı. dinləyicilərin diqqətini yayındırmaq üçün "qarışıq hokus, ton talonu, vade celeriter" çaşdırıcı ifadələrdən istifadə etdi.

Bu "sehr" dərhal digər sehrbazlar tərəfindən götürüldü və bir müddət sonra bütün illüzionistlərin əlamətinə çevrildi.

18-ci əsrdə İngiltərədə illüzionistlər və sehrbazlar cəmiyyətdə müəyyən bir tanınma və status qazanırlar. Bunun sayəsində, 19-cu əsrin əvvəllərində yüzlərlə peşəkar sehrbazlar meydana çıxdı.

Və "elmi" tövsiyələr, yəni elmi baxımdan izah edilə bilən fəndlər geniş populyarlıq qazanır.

1873-cü ildə Londonda müəyyən bir illüziyaçı John Neville Masklin başqa 40 il ərzində mövcud olan ilk daimi tövsiyələr sirki açdı.

20-ci əsrdə dünyada böyük illüziyaçılar görünür: David Devant, Harry Houdini, David Copperfield, David Blaine, Safronov qardaşları.

Müasir sehrbazların və illüzionistlərin əsas vəzifəsi tamaşaçılara heyrətamiz və heyrətləndirici tövsiyələri göstərməkdir.

Tarixi öyrənərək Fəndlərin ortaya çıxması, fəndlər illüziyası sənətinin ən qədim sənətlərdən biri olduğunu başa düşdük. Əvvəllər fəndlər insanları aldatmaq və ya qorxutmaq üçün istifadə olunurdu, bizim dövrümüzdə fəndlər ən çox sevilən xalq şoularından biridir.

Onları hər yerdə göstərmək olar: teatrların səhnələrində, sirk arenalarında və möhtəşəm məkanlarda, turist tətillərində və hətta evdə, dostlar arasındakı masada.

Hər hansı bir sehrbazın işinin əsas prinsipi nədir. Vladimir Dahl öz lüğətində düzgün şəkildə qeyd etdi ki, “hiylə” diqqəti yayındıran, gözləri yayındırır.

Bu sehrbaz-illüzistin işindəki əsas qayda.

İnsanlar elə qurulmuşdur ki, eyni anda bir neçə hərəkəti izləyə bilməzlər. Sehrbazın bacarığı onun bir neçə əlaqələndirilməmiş hərəkətinin eyni vaxtda baş verməsidir. Tamaşa zamanı sehrbazın etdiyi hər şeyi ictimaiyyət görür, amma əslində bu belə deyil.

Sadəcə diqqətini ehtiyac duyduğu şeylərə cəmləşdirərək izləyicini diqqətlə yayındırır. Onları illüzionistin qaçılmaz hərəkətləri adlandırıram.

Tamaşaçını əsas şeydən yayındırmaq üçün bəzi sehrbazlar izləyicinin nəzərinə sanki hipnot edən kimi baxır, digərləri bu məqsədlə obyektləri manipulyasiya etməyə üstünlük verirlər.

Hər bir fokusun iki tərəfi var: biri açıqdır, izləyicilər bunu görür, ikincisi gizlidir və bu barədə yalnız təxmin edə bilərsiniz.

Sehrbazın vəzifəsi hiylə göstərməkdir ki, gizli tərəfi görünməsin.

Fəndlər hər şeyi sevir - izləmək maraqlıdır, çünki sehrbaz sehrbaz kimidir. Ancaq onları göstərmək daha da maraqlıdır: özünü sehrbaz, sehrbaz kimi hiss edirsən. psixoloqlar deyirlər ki, fəndlər insanları auditoriya ilə işləməyi, diqqətli, çevik və əlbətdə hazırlıqlı olmağı öyrədir.

İndi fəndləri necə göstərməyimi tez öyrənmək istədim, amma hiylə ilə məşqlərə başlamaq daha yaxşıdır, çünki bunların sayı çoxdur.

Fəndlər növləri:

  1. MANİPULYASİYA
  2. İLLUSİONİZM (hardware illüziyalar)
  3. Mikromagiya
  4. MENTAL MAGIC
  5. Mnemonika
  6. TRANSFORMATİYA
  7. YAXŞI HƏKİMLƏR
  8. MATEMATİK FOKUS
  9. OPTİKLİ İLLUSLAR -
  10. FİZİKLİ İLLUSLAR
  11. Kimyəvi İLLUSIYA

Bəzi fəndlərdə əşyalar yox olur, digərlərində isə əksinə görünür. Bir sehrbazın əlindəki kiçik əşyalar böyük, böyükləri isə kiçiklərə çevrilir.

Fokuslar aparmaq üçün çox sayda rekvizit var: eşarplar, iplər, eynəklər, oyun kartları, toplar, kibritlər, pullar və daha çox.

YouTube-a ev sahibliyi edən video səhifələrində məşhur sehrbazlar Boris Arbuzov (Piggy Bank Tricks proqramı) və İlya Larionov (Sehirli Məktəbin proqramı) uşaqlara hiylə sirlərini öyrətdikləri bir videoya rast gəldik.

Əvvəlcə məşq videolarını məmnuniyyətlə izlədim, sonra ən çox sevdiyim tövsiyələri özüm göstərməyə çalışdım. Fokusları ilk dəfə göstərmək əlbətdə ki, nəticə vermədi. Ancaq olduqca hazırlıqlı, yaxşı nəticələr qazana bildim.

ekranı

Riyaziyyat tövsiyələrini xüsusilə bəyəndik:

Riyazi fəndlərin xüsusiyyəti nədir?

Riyaziyyatın bir elm olaraq ortaya çıxması ilə birlikdə riyazi oyunlar və fəndlər meydana çıxdı.

Qədim Hellasda belə, oyunlar olmadan şəxsiyyətin inkişafı düşünülməmişdir. Atalarımız şahmat və dama, bulmacalar və tapmacalar bilirdi.

elm adamları, mütəfəkkirlər, pedaqoqlar. Onları yaratdılar. Qədim dövrlərdən bəri Pifaqor və Arximedin tapmacaları məlum olub,

Böyük rus şairi M.Yu-nu hamımız tanıyırıq. Lermontov, amma hamı bilmir ki, o, riyaziyyatın böyük bir aşiqi idi, o, çoxlarını tanıdığı riyazi fəndlərə, xüsusən də özünə icad edirdi.

Riyazi tövsiyələr dəqiq bir şəkildə maraqlıdır, çünki hər hiylə nömrələrin, hərəkətlərin və riyazi qanunların xüsusiyyətlərinə əsaslanır. Riyaziyyat fəndləri çoxdur, riyaziyyatda dərsdənkənar iş üçün ayrıca kitablarda tapıla bilər, özünüz düşünə bilərsiniz.

Arifmetik tövsiyələrin əsas mövzusu, düşünülmüş rəqəmləri və ya üzərindəki hərəkətlərin nəticələrini təxmin etməkdir. Fəndlərin bütün sirri ondadır ki, "guesser" nömrələrin xüsusi xüsusiyyətlərini necə istifadə edəcəyini bilir və bilir və bu xassələri düşünən adam bilmir.

Hər bir diqqətin riyazi marağı əksər hallarda olduqca sadədir, lakin bəzən ağıllı şəkildə gizlədilmiş nəzəri əsaslarını üzə çıxarmaqdan ibarətdir.

Təcrübəsiz sehrbazın sındırıla bilməyəcəyi beş əsas qaydadır

İndi hər hansı bir hiylənin əsas sirrinin nə olduğunu bilirdik, amma təcrübəsiz bir sehrbazın başqa nəyi bilməsi lazımdır? Saytların birində bir sehrbazın beş əmrini tapdıq:

1. Nə edəcəyinizi heç vaxt deməyin.

Birincisi, izləyiciləri təəccübləndirməkdən məhrum edir.

İkincisi, onları nələrə diqqət etməli olduqları barədə xəbərdar edir.

Üçüncüsü, fokus nəticə vermədiyi təqdirdə, uğursuz vəziyyətdən çıxmaq imkanı vermir.

2. Heç vaxt bir hiyləyə iki dəfə təkrar etməyin, çünki ikinci dəfə tamaşaçılar hiylələrə əməl etmir, amma necə ifa olunur.

3. Heç vaxt fəndlərin sirlərini, hətta ənənəvi olanları da izah etmə.

4. Daim məşq edin ki, performans texnikası gətirilsin

Avtomatizm.

  1. Heç vaxt tamaşaçılarla mübahisə etməyin. Həmişə nəzakətli və düzgün olun.

Nəticə

Layihə üzərində görülən işlər bizim üçün çox şey açdı:

  1. Öyrənmə sənətinin ən qədim sənət növlərindən biri olduğunu, beş min ildən çox yaşı olduğunu öyrəndilər.
  2. Hiylələrin əsas sirrinin sehr və sehr olmadığını başa düşdülər, lakin sehrbazın hiylə göstərmək, gizli tərəfinin tamaşaçıya görünməməsi üçün.
  3. Bir sehrbazın əsas qaydalarını mənimsədilər və sadə tövsiyələr göstərməyi öyrəndilər.
  4. riyazi tövsiyələr "ağılın gimnastikası" dır, hər yaşda faydalıdır, yaddaşı hazırlayır, kəskinliyi artırır, məntiqi təfəkkürü, təhlili və uyğunluğu öyrədir.

Beləliklə, məqsədə çatdıq və fəndlərin sirrini aça bildik.

Tədqiqatın əvvəlində bizə irəli sürülən fərziyyə təsdiqləndi.

Bu iş başqalarının diqqətini fənd sənətinə yönəltməyə kömək etdi.

www.micromagic.ru - Fənd və tövsiyələr akademiyası

www.micromagic.ru/forum - Sehrbazlar Forumu

umclidet.com - Burada dünyanın müxtəlif fəndləri toplanır. Bir neçə yüz il əvvəl izləyənləri təəccübləndirən qədim tövsiyələr və müasir materiallardan istifadə edərək tamamilə yeni tövsiyələr tapa bilərsiniz.

fokusnik.ru - Anton Krasilnikovun saytı: sirk rəssamı, illüziyaçı və illüziya cihazlarının dizayneri. skorablev.ru - İllüziya İnternet - Sergey Korablev Holdinq

"Elmdə ilk addımlar" nominasiyası

Fəndlər nədir? Bəzi insanlar sehrli tövsiyələri həqiqi sehr hesab edirlər, digərləri isə sehrli tövsiyələrin sadəcə əli və heç bir sehr olmadığını söyləyirlər. Bu məsələni başa düşmək üçün bir araşdırma aparmaq qərarına gəldik. Təklif etdik ki, fəndlərin sirlərini açsaq, özümüz sadə fəndləri göstərək. Kitablarda və İnternetdə lazımlı məlumatları araşdırdıq və öyrəndiklərimiz də budur.

Tədqiqatımızın məqsədi: fəndlərin sirlərini açmaq.

Tapşırıqlarvə tədqiqat: tövsiyələrin tarixini öyrənmək; sehrbazın əsas prinsipini tapmaq; sehrbazın əsas qaydalarını mənimsəmək; sadə tövsiyələr göstərməyi öyrənin.

Tədris obyekti: illüziyalar (fəndlər) sənəti.

Tədqiqat mövzusu: tövsiyələrin tarixi, sadə fəndləri göstərmək yolları.

Tədqiqat metodları: müxtəlif mənbələrdən məlumat toplamaq, müqayisə, təhlil, müşahidə, təcrübə.

Əlavə № 1: İşin mətni

Əlavə № 2: Təqdimat.

Baş vermə tarixi. İllüziya sözü latın dilindən aldatma və ya aldatma mənasında tərcümə olunur. Ancaq söz fokusunun haradan gəldiyini heç kim bilmir. Bir neçə versiya var. Onlardan ən populyarı - hamısı latınca hok est corpus meum ifadəsi ilə başladı. Bu söz mənim bədənim olduğu üçün tərcümə olunur. Bu axşam yeməkdə kahinlər tərəfindən tələffüz edildi və çörəyin Allahın bədəninə çevrilməsi dini mərasimini simvollaşdırdı. Sonradan kolokasiya bir hocus pocusa çevrildi və hər növ dəyişikliyi ifadə etmək üçün istifadə olunmağa başladı.




Sirli Doqquz. Sikkələr masaya doqquz şəklində yerləşdirilib. Mövcud olanlardan biri, doqquzun "ayağı" dakı sikkələrin sayından çox olan bir sıra düzəldir və sikkələri ayaq boyunca yuxarıdan yuxarıya, sonra isə əksinə, nəzərdə tutulan sayına çatana qədər saymağa başlayır. Sonra yenidən birlikdən dayanan sikkədən başlayaraq nəzərdə tutulan nömrəyə sayır, ancaq bu dəfə saat yönündədir və yalnız üzük ətrafında.




Məbləği tapmaq. Göstəriş verən şəxs tamaşaçıya arxa çevirir və bu zaman onlardan biri masaya üç zar atır. Sonra izləyicidən üç çəkilmiş nömrəni əlavə etmək, hər hansı bir sümüyü götürmək və alt kənarındakı nömrəni yeni alınan məbləğə əlavə etmək xahiş olunur. Sonra yenə eyni sümüyü atın və nömrəni yenidən məbləğə əlavə edin.


Diqqətin sirri. Sümükləri yığmadan əvvəl, göstərilən nömrələr əlavə olunur. Sümükləri yığmadan əvvəl, göstərilən nömrələr əlavə olunur. Alınan məbləğə yeddi əlavə edərək son məbləği tapır. Alınan məbləğə yeddi əlavə edərək son məbləği tapır.




Diqqətin sirri. 2 * 8 \u003d \u003d 21 (tək, sağ tərəfdən 2 rubl deməkdir 1 * 5 \u003d 5 və solda 1 RUB) 1 * 8 \u003d 8 8 + 10 \u003d 18 (hətta bu, sağda 2 * 5 \u003d deməkdir) 1 ələ 10 rubl, soldan 2 rubl)




Diqqətin sirri. Beş kart ilk baxışdan başlayaraq saat yönünde toplanmalıdır; göstərən kartlar sonuncu olacaq və paketin üstündə olacaq. Sonra bütün kartlar hər biri beş kartdan ibarət yığınlarda yığılır; Hər hansı bir yığın izləyicilərə aça bilər. İndi, iki nömrəli tamaşaçı düşünülmüş kartı görürsə, bu kart yuxarıdakı yığınları sayaraq ikinci olacaq. Dördüncü tamaşaçı kartını görürsə, bir dəstədə dördüncü olacaq. Başqa sözlə, düşünülmüş xəritənin bir yığın içərisindəki yeri masanın ətrafında soldan sağa sayaraq izləyicinin sayına uyğun olacaq.


Psixoloji məqamlar. Rəqəmlərlə fəndlərin başqa bir kateqoriyası psixoloji məqamlar deyilənlərə əsaslanır. Bu tövsiyələr həmişə əldə edilmir, lakin bəzi bilinməyən psixoloji səbəblərə görə nümayiş zamanı müvəffəqiyyət şansları gözləniləndən daha çox olur.


5-11 sinif şagirdləri arasında sorğu keçirdik. Bu, aşağıdakı vəzifələri əhatə etdi: 5-11 sinif şagirdləri arasında sorğu keçirdik. Bu, aşağıdakı vəzifələri əhatə edir: 1. 1-dən hər hansı bir nömrəyə ad verin. 1-dən hər hansı bir nömrəyə ad verin. Hər ikisinin də tək və fərqli olması üçün 1 ilə 50 arasındakı iki rəqəmli rəqəmə ad verin. 11 nömrəsinə zəng etmək olmur. 4. 50-dən 100-ə qədər iki rəqəmli bir rəqəm qoyun ki, nömrələri bərabər və fərqli olsun.




Bilik bazasında yaxşı işinizi göndərmək çox sadədir. Aşağıdakı formanı istifadə edin

Tədris və işlərində bilik bazasının istifadə etdiyi tələbələr, aspirantlar, gənc alimlər sizə çox minnətdar olacaqlar.

Göndərilib http://www.allbest.ru/

ESSAY

FOKUS TARİXİ

İllüziyalar (fəndlər) sənəti qədim Misirdə təxminən beş min il əvvəl yaranmışdır. O dövrün sehrbazları zinət əşyalarının yox olmasını və görünməsini təmin etdilər, qazları çökdürdülər. Fokuslar zamanı nəhəng tanrı heykəlləri yerin altından süründü. Bu heykəllər insanlara çata bilər, heykəllər ağlaya da bilər. Bu cür tamaşalar ya ilahi güc, ya da qaranlığın gücü hesab olunurdu.

Orta əsr Avropasında sehrli tövsiyələr cadu hesab olunurdu və bu sehrbazlar üçün canlarını verirdilər.

18-ci əsrdə özünü Ojes Boches adlandıran və "Focus Pocus" təxəllüsündən istifadə edən özünü elan edən "sehrbaz" ın çıxışları Almaniya və Hollandiyada çox məşhur idi. "Bazar cadu" əsnasında izləyiciləri yayındırmaq üçün "qarışıqlıq fokusu, səs tonu, vade celeriter" çaşdırıcı ifadəsini işlətdi.

Bu "sehr" dərhal digər sehrbazlar tərəfindən götürüldü və bir müddət sonra bütün illüzionistlərin əlamətinə çevrildi.

18-ci əsrdə İngiltərədə illüzionistlər və sehrbazlar cəmiyyətdə müəyyən bir tanınma və status qazanırlar. Bunun sayəsində yüzlərlə peşəkar sehrbazlar 18-ci əsrin sonu - 19-cu əsrin əvvəllərində görünür. Qondarma "elmi" tövsiyələr, yəni elmi baxımdan izah edilə bilən fəndlər geniş populyarlıq qazanır.

Xüsusiyyətləririyazi tövsiyələr.

Riyaziyyatın bir elm olaraq ortaya çıxması ilə birlikdə riyazi oyunlar və fəndlər meydana çıxdı.

Qədim Hellasda belə, oyunlar olmadan şəxsiyyətin inkişafı düşünülməmişdir. Atalarımız şahmat və dama, bulmacalar və tapmacalar bilirdi.

Böyük rus şairi M.Yu-nu hamımız tanıyırıq. Lermontov, amma hamı bilmir ki, o, riyaziyyatın böyük bir aşiqi idi, o, çoxlarını tanıdığı riyazi fəndlərə, xüsusən də özünə icad edirdi.

Riyazi tövsiyələr dəqiq bir şəkildə maraqlıdır, çünki hər hiylə nömrələrin, hərəkətlərin və riyazi qanunların xüsusiyyətlərinə əsaslanır. Riyaziyyat fəndləri çoxdur, riyaziyyatda dərsdənkənar iş üçün ayrıca kitablarda tapıla bilər, özünüz düşünə bilərsiniz.

Arifmetik tövsiyələrin əsas mövzusu, düşünülmüş rəqəmləri və ya üzərindəki hərəkətlərin nəticələrini təxmin etməkdir. Fəndlərin bütün sirri ondadır ki, "guesser" nömrələrin xüsusi xüsusiyyətlərini necə istifadə edəcəyini bilir və bilir və bu xassələri düşünən adam bilmir.

Hər bir diqqətin riyazi marağı əksər hallarda olduqca sadədir, lakin bəzən ağıllı şəkildə gizlədilmiş nəzəri əsaslarını üzə çıxarmaqdan ibarətdir.

İki fənlərin qovşağında bir çox digər fənlər kimi, riyazi fəndlər ya riyaziyyatçıların, ya da sehrbazların xüsusi diqqətini çəkmir. Birincisi onları boş əyləncə kimi qəbul etməyə meyllidir, ikincisi onları çox darıxdırıcı kimi qəbul etmir. Riyazi fəndlər, düzünü desəm, tamaşaçıları təcrübəsiz riyaziyyat tamaşaçılarını ovsunlaya bilməyəcək fəndlər kateqoriyasına aid etmir; bu cür tövsiyələr ümumiyyətlə çox vaxt aparır və onlar çox möhtəşəm deyillər; digər tərəfdən, düşüncə tərzlərindən dərin riyazi həqiqətləri çıxarmaq niyyətində olan bir insan yoxdur.

Buna baxmayaraq, şahmat kimi riyazi fəndlərin də öz xüsusi cazibələri var. Şahmatda riyazi tikililərin lütfü bir oyunun qazandıra biləcəyi zövqlə birləşdirilir. Riyazi tövsiyələrdə riyazi konstruksiyaların zərifliyi əyləncələrlə birləşdirilir. Buna görə də hər iki sahə ilə eyni vaxtda tanış olan bir insana ən böyük zövq gətirmələri təəccüblü deyil. diqqət riyazi illüziya

Riyazi fəndlər 17-18-ci əsrin ən sevimli əyləncəsidir. Fikirləşən nömrəni tapmaq qabiliyyəti, hesabın nəticəsi o günlərdə az qala cadu hesab olunurdu. Bir çoxları bu təxminlərin müəyyən ədədlərin və riyazi əməliyyatlardakı çox sadə xassələrə söykəndiyini bilmədilər. Bununla belə, indi də riyazi fəndlər böyük əyləncədir, səmimi təəccüb və ümumi maraq doğurur, ən başlıcası, məktəblilərin məntiqi təfəkkürünün formalaşmasına töhfə verir, onlara riyaziyyat sevgisini aşılayır və bu elmin gözəl imkanlarını göstərir.

Hal-hazırda müxtəlif riyazi nəzəriyyələrə, habelə cəlb olunan obyektlərin xüsusiyyətlərinə (zar, kart, domino, təqvim və s.) Söykənən çox sayda ən müxtəlif riyazi tövsiyələr mövcuddur.

Göyərtədən çıxarılan kartların sayını təxmin edir

Duş, izləyicilərdən xahiş edir ki, göyərtənin yuxarı hissəsindən kiçik bir paket kartı çıxarın, bundan sonra o da paketi çıxardır, amma daha bir neçə kartla. Sonra kartlarını geri çağırır.

Deyək ki, onlardan iyirmi var. Sonra bəyan edir: "Dörd kartınızdan daha çoxum var və on altı nəfərə hesablamaq kifayətdir". İzləyici kartlarını sayır. Bunlardan on biri var deyək. Sonra göstərilən kartları masaya bir-bir qoyur.

On birə qədər sayma. Sonra verdiyi ifadəyə görə dörd kartı bir kənara qoyur və daha da hesablayaraq kartları qoymağa davam edir; 12, 13, 14, 15, 16. On altıncı xəritə, proqnozlaşdırdığı kimi, sonuncu olacaqdır.

Diqqəti təkrar-təkrar etmək olar və kənara qoyulmuş kartların sayı hər zaman dəyişdirilməlidir, məsələn, üç, digər beş və s. Ola bilər. Eyni zamanda, tamaşaçının tərtib etdiyi kartların sayını bilmədən göstərilən kartların sayındakı fərqi necə təxmin edə biləcəyi anlaşılmaz görünür.

İzahat. Bu, çox sadə bir hiylədə, şoumenin izləyicinin əlindəki kartların sayını bilməsinə ehtiyac yoxdur, ancaq tamaşaçıdan daha çox kart aldığına əmin olmalıdır. Göstəriş onun kartlarını sayır; misalımızda onlardan iyirmi var. Sonra ixtiyari olaraq az say alıb dörd deyir və 20-dən götürür; 16 çıxır. Sonra göstəriş: "Dörd kartda səndən çox şey var və on altıya çatmağa kifayət edərəm" dedi. Yuxarıda izah edildiyi kimi, kartlar yenidən hesablanır və ifadələr ədalətli olur ).

Rəqəmsal kart dəyərlərindən istifadə

Dörd Card Focus

Kartların bir göyərtəsi izləyici tərəfindən qarışdırılır. Göstərən şəxs onu cibinə qoyur və iştirak edənlərdən birini istənilən kartı ucadan adlandırmağı xahiş edir. Tutaq ki, kürək bir xanım çağırılıb. Sonra əlini cibinə qoyur və zirvə kostyumunun bir neçə kartını çıxarır; bu, o izah edir, adı verilən kartın kostyumunu göstərir. Sonra cəmi 12 - xanənin ədədi dəyəri verən dörd və səkkizi çıxardır.

İzahat. Bu hiyləni nümayiş etdirmədən əvvəl nümayişçi bir klub ace, iki ürək, dörd dənə kürək və səkkiz bir ace klubunun göyərtəsindən götürür. Sonra bu kartları sifarişini xatırlayaraq cibində gizlədir.

İzləyicinin qarışdırdığı göyərtə də cibinə düşür ki, seçilmiş dörd kart göyərtənin üstündədir. İştirakçılar göyərtəni qarışdırarkən artıq dörd kartın göstərilən cibdə olduğundan şübhələnmirlər.

Təxirə salınmış dörd kartın ədədi dəyərləri, hər biri əvvəlkindən iki dəfə böyük olan bir sıra nömrələr (1, 2, 4, 8) təşkil edir və bu vəziyyətdə, bildiyiniz kimi, onları müxtəlif yollarla birləşdirərək cəmi 1-dən 15-ə qədər istənilən tam ədəd əldə edə bilərsiniz. .

Əvvəlcə tələb olunan kostyumun kartı çəkilir. Cəmi tələb olunan sayı verən kartların birləşməsində iştirak etməlidirsə, əlavə olaraq cibindən çıxarılan bir və ya daha çox kartla birlikdə ümumi hesaba daxil edilir. Əks təqdirdə, ilk kart bir kənara qoyulur və istədiyiniz nömrəni əldə etmək üçün lazım olan bir və ya daha çox kart alınır.

Diqqəti göstərərkən, seçilmiş dörd kartdan birini təsadüfi adlandırmaq olar. Bu vəziyyətdə göstərici onu dərhal cibindən çıxarır - həqiqi "sehr"!

Bu fokusda tanış olduğumuz nömrələr silsiləsi, hər biri sonrakılardan əvvəlkindən iki dəfə böyük olduğu üçün bir çox digər riyazi tövsiyələrdə də istifadə olunur.

Şaşırtıcı proqnoz

Tamaşaçılardan biri bir kart göyərtəsini qarışdırır və masanın üstünə qoyur. Yazan şəxs bir kağızın üzərində kartın adını göstərir və yazılmış heç birini göstərmədən vərəqi aşağıya yazdırır.

Bundan sonra stolun üstünə 12 kart üzü qoyulur. İştirak edənlərdən birinin onlardan dördünü göstərmələri istənir. Bu kartlar dərhal açılır və qalan səkkiz kart toplanır və göyərtəyə qoyulur.

Üç, altı, on və padşahın kəşf olunduğunu deyək. Göstərici bu dörd kartın hər birində kartları on karta qədər bu kartın ədədi dəyərindən sonra gələn nömrələrdən başlayaraq yığacağını söyləyir. Beləliklə, məsələn, ilk üçlüyə yeddi kart qoymalısan: "4, 5, 6, 7, 8, 9, 10"; altı karta dörd kart qoymaq lazımdır; ilk onluğa qoymaq üçün heç bir şey; 10 rəqəmi dəyəri də bu diqqət mərkəzində əyri xəritəyə təyin edilir.

Sonra kartların ədədi dəyərləri əlavə olunur:

3 + 6 + 10 + 10 = 29

Göyərtənin qalan hissəsi izləyiciyə ötürülür və 29 kartı saymağı xahiş olunur. Sonuncusu açılır. Əvvəlcədən proqnozlaşdırılan kartın vərəqi çevrildi və yazılanlar ucadan oxundu. Əlbətdə, açılan kartın adı olacaq!

İzahat. Göyərtə qarışdırıldıqdan sonra oyunçu ehtiyatlı olaraq göyərtənin altındakı hansı kartın olduğunu görməlidir. Məhz bu xəritəni proqnozlaşdırır. Qalan hər şey öz-özünə ortaya çıxır. On iki kartdan səkkizi toplanandan və göyərtəyə qoyulduqdan sonra qeyd edilmiş kart qırxıncı sırada olacaqdır. Yuxarıda göstərilən bütün əməliyyatlar düzgün yerinə yetirilsə, mütləq bu karta gələcəyik). Əvvəlcə göyərtənin qarışıq olması bu oyunu xüsusilə möhtəşəm edir.

Təsvir edilən hiylələrdə, eyni prinsipə əsaslanan digərlərində olduğu kimi, göstəricinin izləyicilərə jaklara, kraliçalara və padşahlara hər hansı bir ədədi dəyər təyin etməsinə icazə verə biləcəyi maraqlıdır.

Hiylə, əslində, yalnız bir şey tələb edir: göyərtədə 52 kartın olması; nə cür kartlardır, ən kiçik rol oynamır. Hamısı deucesdirsə, diqqət də işə yarayacaq. Bu o deməkdir ki, tamaşaçı istənilən karta istədiyi kimi yeni bir məna qazandıra bilər və bu fokusun uğuruna təsir göstərməyəcəkdir.

Rəng və rəng fərqinə əsaslanan fəndlər

Krallar və kraliçalarla fokuslanın

Göyərtədən padşahlar və kraliçalar seçilir və iki yığın içində qoyulur: ayrıca padşahlar, xanımlar ayrı.

Yığıncaqlar üzü aşağı salınır və digərinin üstünə yığılır. Tamaşaçılardan səkkiz kartın göyərtəsini bir və ya daha çox dəfə "silmək" xahiş olunur.

Nümayiş onun arxasında bir yığın götürür və dərhal tamaşaçıların qarşısında iki kart açır. Məlum oldu ki, bu eyni kostyumun bir padşahı və bir xanımıdır. Digər üç cüt ilə eyni şeyi nümayiş etdirə bilərsiniz.

İzahat. Göstəriş yalnız iki başlanğıc vərəqədə kostyumların ardıcıllığının eyni olduğundan əmin olmalıdır.

Bu ardıcıllığın "çıxarılması" pozulmayacaq. Arxanın arxasında, göstərən yalnız yığını ciddi şəkildə yarıya bölür və lazımi cütləri alır, hər yarısında üst kartı alır. Bu cütlükdə həmişə eyni kostyumdan bir padşah və bir xanım olacaq).

Kartların ön və arxa tərəflərindən istifadə

Qara və qırmızı kostyum kartlarının sayına uyğun gəlir

Göyərtədən on kart seçilir: beş qırmızı və beş qara. İstənilən rəngdə olan kartlar çevrilir və on kartın hamısı izləyici tərəfindən diqqətlə qarışdırılır. Bir anlığa, bələdçi arxasındakı kartları çıxarır. Sonra irəli çatır, hər birində dərhal masaya qoyulan beş kart tutur. Hər beşdəki açıq kartların sayı eyni olur və bu kartlar fərqli rəngdə olacaqdır. Məsələn, bir beşdə üç qırmızı kart varsa, digər beşdə üç qara kart açıq olacaq. Diqqəti istədiyiniz kimi dəfələrlə təkrarlamaq olar və həmişə nəticə verəcəkdir.

İzahat. Bir beşin kartları arasında digər beşdəki qapalı (qırmızı) qədər açıq kartların olacağını anlamaq asandır (və onlar eyni rəngdədir, məsələn qara rəngdədir).

Arxanın arxasında, kartları tamaşaçılara göstərməzdən əvvəl paketi yarıya bölmək və yarısından birini çevirmək lazımdır. Beləliklə, kartların tərsinə çevrildiyi üçün hər beşdəki açıq kartların sayı eyni olacaq və bu kartlar fərqli rəngdə olacaqdır. Bu hiylə, əlbəttə ki, istənilən sayda kartdan istifadə edə bilərsiniz, yalnız yarısının qırmızı, yarısının qara olması zəruridir.

Manhetten möcüzələri

İzləyicilərdən yarısını götürərək içindəki kartları sayaraq təxminən ortada göyərtəni silmək istənir.

Deyək ki, 24 var. İki əlavə dörd, altı verir. Tamaşaçı alt yarısını alt yarısında altındakı kartdan fərq edir, bu yarı göyərtəni digərinə qoyur və kartları düzəldərək göstərilənə verir. Sonuncu eyni zamanda "M-a-n-x-e-t-t-e-n-s-k-and-e-h-d-e-" hərfi ifadəsini tələffüz edərək, kartları bir-bir satmağa başlayır. s-a ”(“ Manhettenin sehri ”) və buna görə hər qoyulmuş kart üçün bir məktub olmalıdır. Son məktubla birlikdə qeyd olunmuş xəritə görünəcək.

İzahat. Təsvir edilmiş prosedur nəticəsində seçilmiş kart həmişə yuxarıdan on doqquzuncu yerdə görünür. Buna görə, on doqquz hərfli bir cümlə, məsələn, "P-o-r-a-z-and-t-e-l-n-s-e-f-o-y-s-s", istədiyiniz xəritəyə gətirib çıxarır). .

Zar

Zar oyun kartları kimi köhnədir və bu oyunun yaranma tarixi də bəlli deyil. Bununla birlikdə, qədim Yunanıstan, Misir və Şərqin ən qədim məlum zarlarının, müasirləri ilə, yəni birdən altı ilə qədər olan bir kubun kənarında çəkilmiş və yerləşdiyi bir görünüşün olması ilə təəccüblüdür. qarşı tərəflərin cəmi yeddi. Bununla birlikdə zarın kub şəkli yalnız müntəzəm polyhedronun bütün üzlərin tam bərabərliyini təmin etməsi və təbiətdə mövcud olan beş müntəzəm polyhedronun kubun oyunun bir atributu olaraq açıq bir üstünlüyə sahib olması ilə izah olunur: bunu etmək asandır və əlavə olaraq bu yalnızdır. asanlıqla yuvarlanır, lakin çox deyil (tetraedron yuvarlanmaq çətindir və oktad, icosahedron və dodecahedron topa o qədər yaxındır ki, sürətlə yuvarlanır). Kubun altı üzü olduğundan, ilk altı tam ədədin onlarda tətbiq olunması özünü göstərir və onların cəmi ilə - yeddiyə bərabər olması ən sadə və ən simmetrik görünür. Və bu, yeri gəlmişkən, bütün cütlərin cəmi eyni olması üçün bu cür əks istiqamətli əks tənzimləmə üçün yeganə yoldur.

Ən çox riyazi tövsiyələri zarlarla əsaslandıran məhz bu "yeddi prinsip" dir. Bu tövsiyələrin ən yaxşısında, göstərilən prinsip o qədər incə tətbiq olunur ki, heç kim bunu şübhə etmir. Bir nümunə olaraq, çox köhnə bir hiyləyə baxaq.

Məbləği tapmaq

Göstəriş verən şəxs tamaşaçıya arxa çevirir və bu zaman onlardan biri masaya üç zar atır. Sonra izləyicidən üç çəkilmiş nömrəni əlavə etmək, hər hansı bir sümüyü götürmək və alt kənarındakı nömrəni yeni alınan məbləğə əlavə etmək xahiş olunur.

Sonra yenə eyni sümüyü atın və nömrəni yenidən məbləğə əlavə edin. Nümayişçi izləyicilərin diqqətini çəkir ki, üç zardan hansının iki dəfə atıldığından xəbərdar ola bilməz, sonra zərini toplayır, əlinə sarsıdır və son məbləği adlandırır.

İzahat. Sümükləri yığmadan əvvəl, göstərilən nömrələr əlavə olunur. Alınan məbləğə yeddi əlavə edərək son məbləği tapır.

Budur, yeddi prinsipə əsaslanan başqa hazırcavab bir hiylədir. Göstərərək, tamaşaçıya tərəf dönərək onlardan bir sütunda üç zar çəkməsini, sonra üst və orta sümüklərin iki qonşu üzlərindəki nömrələri əlavə etməsini, nəticədə orta və aşağı sümüklərin bitişik üzlərindəki nömrələrin cəmini əlavə etməsini və nəhayət son cəminə başqa bir rəqəm əlavə etmələrini xahiş edir. alt sümüyün alt kənarında. Sonda sütun bir eşarp ilə örtülmüşdür.

İndi nümayiş tamaşaçıya çevrilir və cibindən bir neçə kibrit çıxarır, sayı kubların üzünə beş nömrə əlavə edərkən izləyicinin tapdığı məbləğə bərabərdir.

İzahat. İzləyicilər nömrələrini əlavə etdikdən sonra bir anlıq görünən biri başını çiyninə çevirib, izləyicidən sütunu bir eşarpla örtməsini istəmək üçün. Əslində, bu anda üst kubun yuxarı kənarındakı bir rəqəmi görməyi bacarır. Deyək ki, bu altıdır.

Cibinizdə həmişə 21 matç olmalıdır. Bütün kibritləri tutaraq göstərib əlini cibindən götürdü, altısını geri çəkdi. Başqa sözlə, bütün matçları sütunun yuxarı hissəsindəki sayı qədər çıxarmaz. Bu matçların sayıdır və beş üzdəki nömrələrin cəmini verir.

İzləyicinin eyni kubun qarşılıqlı əksinə deyil, qonşu kubların toxunan üzlərinə ədəd əlavə etməsi yeddi prinsipi tətbiq etmək üçün yaxşı bir maskalamaq rolunu oynayır.

Bu diqqəti yeddi prinsipdən istifadə etmədən göstərmək olar. Yalnız kubların hər iki üzündə olan rəqəmləri qeyd etmək lazımdır. Fakt budur ki, sümükləri nömrələməyin yalnız iki fərqli yolu var, bunlardan biri digərinin güzgü şəkli və üstəlik, bütün müasir zərlər eyni şəkildə nömrələnir: kubu üçdə 1, 2 və 3 görünən şəkildə tutursan, onda içindəki nömrələr saat yönünün hərəkət tərsinə tərtib ediləcəkdir (Şəkil 1).

Özümüzə 1, 2, 3 ədədlərinin qarşılıqlı tənzimlənməsini çəkərək yeddi prinsipini xatırladaraq, 4, 5, 6 nömrələrinin yerləşməsini təsəvvür etmək üçün, sütundan tərəfə baxaraq (yuxarı kubun yuxarı üzü sikkə ilə əvvəlcədən örtülmüşdür), hər hansı birinin üst tərəfindəki nömrənin adını vermək düzgündür. kub. Yaxşı məkan təsəvvürü və kiçik təcrübə ilə bu hiylə heyranedici sürətlə göstərilə bilər.

Təqvimlər

Vaxt hesabatı təqvimindən istifadə edərək bir çox maraqlı tövsiyələr var. Bunlardan ən maraqlılarından bəziləri.

Əsrarəngiz meydanlar

Nümayiş olunan stendlər tamaşaçılara tərəf yönəldi və onlardan biri aylıq təqvim vərəqində istənilən ayı seçir və üzərində 9 ədəddən ibarət bir kvadrat qeyd edir. İndi izləyicinin ən kiçikinin adını çəkməsi kifayətdir ki, orada olanı, sürətli hesablamadan sonra bu doqquz ədədin cəmini elan etsin.

İzahat. Göstərici 8 nömrəli nömrəyə əlavə edilməlidir və nəticə 9-a vurulur).

Matçlar

Kiçik obyektlərin sadəcə sayma vahidi kimi istifadə olunduğu bir çox riyazi tövsiyələr var. İndi sikkələr, çınqıllar və ya kağız parçaları kimi digər kiçik əşyalar da uyğun olsa da, uyğunluqların uyğun olduğu bir neçə tövsiyəni təsvir edəcəyik.

Bir yumruqda neçə qarşılaşma var?

Aşağıdakı hiylələr, 20 matçdan ibarət qutulara ehtiyacınız olduğu üçün bənzər bir prinsipə əsaslanır. Göstərir, arxasını izləyiciyə tərəf çevirib, qutudan bir neçə kibrit (ondan çox deyil) çıxarıb cibinə qoymağı xahiş edir. İzləyici daha sonra qutuda qalan matçları hesablayır. Deyək ki, 14 var. Bu rəqəm masada aşağıdakı kimi "yazır": bölmə sol tərəfə qoyulmuş bir matç, dörddən dörd matç bir qədər sağa yerləşdirilib. Bu beş qarşılaşma qutuda qalan saydan götürülür.

Bundan sonra 14 nömrəsini əks etdirən matçlar da cibinizə qoyulur. Sonda tamaşaçı qutudan daha bir neçə matç çıxarır və onları bir yumruqla sıxır.

Göstərici tamaşaçıya üz tutur, kibritləri qutudan masaya tökür və dərhal bir yumruqda keçirilmiş matçların sayını çağırır.

İzahat. Cavabı almaq üçün masaya səpələnmiş matçların sayını doqquzdan çıxartmaq lazımdır ).

Kim nə götürdü?

Digər bir antik hiylə, üç kiçik əşyanın, məsələn, bir sikkə, üzük və açarın yanında yığılmış 24 matçda göstərilə bilər. Diqqətin üç izləyicinin iştirak etməsi istənir (biz onları şərti olaraq 1, 2, 3 adlandıracağıq).

Birinci tamaşaçı bir matç alır, ikincisi - iki, üçüncü - üç. Geri dönüb onlardan soruşursunuz ki, hamıdan masada oturanlardan bir şey götürün (biz bunları ifadə edirik) , BAT).

Artıq əşyanı saxlayan izləyiciyə təklif edin , əlində olduğu qədər yığılmış qalan saydan tam olaraq çox matç götürün. İzləyicini götürür Bəlindəki iki qat daha çox kibrit götürsün. Elementi götürən sonuncu izləyicidir AT, əlində olduğundan dörd dəfə çox matç təklif edin. Bundan sonra hər üç tamaşaçı əşyalarını və kibritlərini ciblərinə qoysunlar.

Tamaşaçıya dönüb qalan matçlara baxaraq dərhal hər tamaşaçıya hansı mövzunu götürdüyünü söyləyirsən.

İzahat. Bir matç qalırsa, 1, 2 və 3 tamaşaçılar müvafiq olaraq əşyaları götürdülər , BAT (bu qaydada).

2 matç qalıbsa, əşyaların sifarişi olacaq B, , AT.

3 qarşılaşma qalıbsa, onda , AT, B.

4 matç varsa, onda kimsə səhv etmişdi, çünki belə bir qalıq mümkün deyil.

5, onda əşyaların sifarişi olacaq B, AT,.

Əgər 6, onda AT,,B.

Əgər 7, onda AT,B, ).

Rahat mnemonik vasitə, samitləri (yazıldığı qaydada) seçilmiş üç obyektin adlarının ilk hərflərinə uyğun gələn sözlərin siyahısıdır. Məsələn, məsələn, bir qaşıq, çəngəl və bıçaqla fokus göstərsən, onda aşağıdakı sözlərin siyahısını təklif edə bilərsən:

1. L və B e N b.

2. L e N və V e c.

3. L və N haqqında.

5. In və N və L.

6. N e V L haqqında.

7. N və L və in və.

Burada "L" hərfi bir qaşıq, "B" - çəngəl, "N" - bıçaq deməkdir. Məktublar əşyaların sırasına uyğun qaydada sözlərlə düzülmüşdür. Sözlərdən əvvəlki ədədlər qalan matçların sayını göstərir.

Sikkələr

Sikkələr riyazi tövsiyələri nümayiş etdirmək üçün əlverişli edən üç xüsusiyyətə malikdir. Onları sayma vahidləri kimi istifadə etmək olar, müəyyən bir ədədi dəyəri var və nəhayət, ön və arxa tərəfləri var.

Aşağıdakı üç tövsiyənin hər birində bu üç xüsusiyyətdən biri nümayiş olunur.

Sirli doqquz

Doqquz şəklində bir neçə (və ya daha çox) sikkələr masaya yerləşdirilir (Şəkil 2).

Şou tamaşaçılara arxası ilə dayanır. Mövcud olanlardan biri, doqquzun "ayağı" dakı sikkələrin sayından daha böyük olan bir sıra düzəldər və sikkələri ayaq boyunca yuxarıdan yuxarıya, halqanın boyunca isə əksinə, nəzərdə tutulan nömrəyə çatana qədər saymağa başlayır. Sonra yenidən birlikdən dayanan sikkədən başlayaraq nəzərdə tutulan nömrəyə sayır, ancaq bu dəfə saat yönündədir və yalnız üzük ətrafında.

Kiçik bir kağız hesabın bitdiyi sikkənin altında gizlənir. Göstərici masaya çevrilir və dərhal bu sikkə qaldırır. İzahat. Hansı nömrə olursa olsun, hesab həmişə eyni sikkədə bitir. Sikkənin nə olacağını bilmək üçün əvvəlcə hər hansı bir nömrə ilə özünüz edin. Diqqəti təkrarlayarkən, ayağınıza bir neçə pul əlavə edin, sonra hesab başqa yerdə bitir.

Sikkə hansı əlindədir?

Budur bir sikkənin ədədi dəyərindən istifadə edən köhnə bir hiylədir. Birindən bir yumruqda bir qəpik, digərində bir qəpik də olsun xahiş et. Sonra sağ yumruqda olan sikkənin ədədi dəyərini səkkizə (və ya hər hansı digər bərabər nömrəyə), digər sikkənin ədədi dəyərini beşə (və ya istədiyiniz hər bir tək nömrəni) çoxaltmağı təklif edin. Bu iki nömrəni əlavə etdikdən sonra izləyicisi tək və ya bərabər nömrənin çıxmadığını söyləməlidir. Bundan sonra əlində hansı sikkə olduğunu söyləyin.

İzahat. Məbləğ bərabərdirsə, onda sağ əlində bir qəpik; qəribədirsə, bu bir qəpikdir. Allbest.ru saytında yerləşdirilib

...

Oxşar sənədlər

    Çar Urun oyunu: konsepsiya, görünüş tarixi. Qədim dünyada tək və tək oyunlar. Dünya İntellektual Oyunlarının beş əsas fənlərindən biri kimi Guo. Qədim şərq oyunu kimi nərd. Orta əsr oyunları: şahmat, oyun kartları. Qumar tarixi.

    təqdimat 03.04.2012 tarixində əlavə edildi

    İncəsənətin yaranma səbəbləri, onun adət və ayinlərlə əlaqəsi, inkişaf tarixi. Sənətin müxtəlif meyarlara görə təsnifatı, onların janr fərqliliyi. Görkəmli sənət nəzəriyyəçiləri. İncəsənətin vəzifələri və məqsədləri, əsərlərin əhəmiyyəti barədə diskussiya.

    abstrakt, 10/20/2010 tarixində əlavə edilmişdir

    Teatr janrının növləri. Teatr və musiqi ilə əlaqəli sənət janrlarının xüsusiyyətləri. Opera musiqi və teatr sənətinin bir forması kimi. Operettanın mənşəyi, digər sənət növləri ilə əlaqəsi. Teatrda monoera və monodrama. Faciənin hekayəsi.

    abstrakt, 04/11/2015 tarixində əlavə edilmişdir

    Mağara dövründəki sənət mənşəyi. Qədim Yunanıstan və Romada sənətin inkişafı. Orta əsrlərdə, İntibah və Barokda rəssamlığın inkişaf xüsusiyyətləri. Müasir incəsənətin bədii cərəyanları. Mənəvi baxımdan gözəlliyin mahiyyəti.

    məqalə əlavə edildi 02/16/2011

    Dünyanın möcüzələri ilə əlaqəli memarlıq obyektləri ilə tanışlıq. Türbənin tikilmə tarixi, relyefdən sağ qalma tarixi. Babilin asıldığı bağlar dünyanın bütün möcüzələrinin ən qaranlığıdır. Efesdəki Artemis Məbədinin xüsusiyyətləri, Zizanın heykəlləri, Gizadakı Böyük Piramida.

    təqdimat 22.01.2013 tarixində əlavə edildi

    Baletin tarixi. 1681-ci ildə Paris Operasında balet texnikasının mənşəyi. 2001-ci ildə Türkmənistanda baletin ləğvi. Məşhur bəstəkarların baletləri. Rusiyada tanınmış balet sənətinin ustaları. Klassik balet məktəbi.

    təqdimat 16/16/2013 tarixində əlavə edildi

    "İncəsənət dünyası" modernist jurnalının fəaliyyəti, Diaghilevin yaranma tarixi və rolu, həmçinin konsepsiya, nəşr prinsipləri, Rusiyanın mədəni həyatındakı rol və əhəmiyyətinin təhlili. "Sənət Dünyası" Rəssamlar Birliyinin yaradılması tarixi.

    müddətli sənəd, əlavə 11.24.2009

    Batik sənətinin mənşəyi; onun Rusiyada baş verməsinin tarixi. Bədii rəngləmə parça əsas növləri. Batik, rəngləmə tərkibinin əsasları. Əlavə təhsil sistemində mural öyrətmə metodları; ibtidai sinif şagirdlərinin dərnəklərinin təşkili.

    tezis, 07/28/2011 əlavə edildi

    Sümük oyma sənətinin inkişafı, onun alınma şərtləri ilə müəyyən edilir. Moskva vilayətinin Sergiev Posad rayonu, Xotkovo şəhərində yerləşən ən gənc sənətkarlıq növlərindən biri kimi Khotkovo sümük oyma. Oyma üçün materiallar və alətlər.

    abstrakt, əlavə 12/11/2016

    Kağız yayma sənətinin tarixinə dair bir araşdırma. Kviling texnikasından istifadə edərək saçaqlı çiçəklər, buketlər, heyvanlar istehsal texnologiyasını öyrənmək. Materialların, alətlərin və cihazların təsvirləri. Çiçəklərlə kart hazırlamağın əsas mərhələləri.

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr