Musiqi məktəbində solfeggio dərslərində harmoniya. Dərsin mövzusu "Lada in əsas harmonik funksiyaları" dərsinin xülasəsi: Solfeggio dərslərində harmonik dilin emosional formalı qavranılması

Əsas / Aldanan arvad

Solfeggio dərs "harmonik mayor və kiçik. Elementlərin qarşılıqlı əlaqəsi"

Solfeggio Dərs Xülasəsini pianoçular üçün 4-cü sinifdə təqdim edirəm. Dərs musiqi əsərlərinin nəzəri təhlili təcrübəsini yekunlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Mücərrəd dərs.
Mövzu: Harmonik əsas və kiçik. Eyni tonlarda elementlərin qarşılıqlı əlaqəsi
Dərs növü: Dərs - Tədqiqat
Məqsədlər Dərsi:
1. Böyük və kiçiklərin quruluşu haqqında əvvəlcədən əldə edilmiş məlumatları ümumiləşdirmək.
2. Əyləncəli və kiçiklərin qarşılıqlı əlaqəsində palataların elementlərinin dəyişdirilməsi barədə nəticə çıxarın.
Tapşırıqlar Dərsi:
Təlim:
1. Tələbələrin harmonik mayoru, D7, Harmonik Freaksdakı Triton ilə tanış etmək.
2. Harmonik və təbii növlərdə əsas və kiçik mərhələlərin yüksək səviyyədə mövqeyini müqayisə edin, torpaqların elementlərini araşdırın və Lada yüksək hündürlükdə dəyişikliklə əlaqəli dəyişikliklərini müəyyənləşdirin.
3. Daha əvvəl böyük və kiçik haqqında tədqiq olunan məlumatları təkrarlayın, elementlərin müqayisəli xarakteristikası ilə bağlı nəticələr hazırlayın.
4. Müxtəlif yollarla kiçik tonliklərdə əlamətləri müəyyənləşdirin.
5. Əsas və kiçik melodik növlərinin şayiələri, taxıl və harmonik bir şəkildə tondan zəncirlərinin harmonik və melodik növlərinin şayiələrini təyin etmək bacarığını inkişaf etdirin.
Təhsil:
Qrupda işləmək bacarığı, tapşırığın bir həllini taparkən bir-birlərinə kömək edin.
Tədqiqata maraq üçün həvəsləndirin.
Dərs avadanlığı:
Proyektor, kompüter, fortepiano, musiqi mərkəzi.
Solfeggio dərslərində eşitmə analizi üçün oxunuşlar (sost. Şehtman L.S.)
Qeydlər: i.s.bach htk i Tom, Prelude la-kiçik.

Mərhələ dərsi

Təşkilati məqam, məqsəd qoyma, təhsil fəaliyyətinin motivasiyası
Dərs janrı haqqında kiçik bir giriş sözü - yeni bir material öyrənərkən ən aktiv fəaliyyət növü kimi tədqiqat.
Müəllim dərs mövzusunu təmsil edir və tələbələrlə yazmağı müzakirə edir. Dərs mövzusunda hər bir musiqi müddətinin mənasını ortaya qoyur.
Şagirdlər tanış terminlərin mənasını izah edir (harmonik kiçik, tonallığın eyni adı, lada elementləri sabit və qeyri-sabit addımlar, əsas ayıq lada, tritons), tanımadığı şərtləri (harmonik mayor) ayırd edir.
Şagirdlərlə birlikdə müəllim dərsin məqsədlərini təşkil edir
Bu gün dərsdə nə edəcəyik? - Harmonik mayoru araşdırın, maddələri müqayisə edin.
Bunun baş verməsi üçün nə bilməliyik? - Əvvəllər Solfeggio dərslərində öyrənilən torpaqların bu elementləri.
Müəllim uşaqları iki tədqiqat laboratoriyası kimi ifadə edən iki qrupa bölür, hər qrupda böyük "alim" təyin edir.

Yeni materialın yaradıcı istifadəsi və assimilyasiyası üçün zəruri olan bilik, bacarıq, bacarıqların aktuallaşdırılması
Müəllim eyni tonliklərin bir neçə cütünü təhlil etməyi və hər cütdə hündürlüyü fərq edən addımlar tapmağı təklif edir.
Slaydlar 2 - 7.
Təhlil nəticəsində tələbələr hər bir cütdə, III, VI və VII addımları hündürlüyündən fərqli olduğunu başa düşürlər.
Müəllim, tonallığın fərqli sayda simvol ilə təhlil edilməsi üçün uşaqların diqqətini çəkir. Sonrakı, qısa bir tarixi sertifikat verilir - təbii bir binanın varlığı və sonrakı, templar sistemi. Slide 8, I.S.. Bakha'nın bir portretidir, HTC-nin 2 töhmətini yaradan bir bəstəkardır və vahid xasiyyətli nəzəriyyəni ciddi şəkildə dəstəkləyən bir bəstəkardır.
Müəllim, I Tom HTK-dən Prelude La-Kiçikləri dinləməyi və qrupa tapşırıq verir: işin başlanğıcında və sonunda yolu təyin etmək təklif edir.
Prelude la-kiçik səslər.
Şəxsi, Eyni tonallıq verən Prelude sonunda Prelude və La magistrinin əvvəlində La Mine Kiçik tərəfindən müəyyən edilir.
Müəllim qruplar üzrə araşdırma üçün bir tapşırıq verir: Birinci Qrup, ön planın prinsiplərini təhlil edir və LA Kiçik əlamətləri tapmalıdır; İkinci qrup, ön planın sonunu təhlil edir və LA-jurnalının əlamətləri tapmalıdır. Slayd 9.
Qrupun 3 dəqiqəsindən sonra cavab verir: La Miniklər, əvvəlində görünən duz duzu #, VII səhnəsi kimi eyni adlı jurnala "məxsusdur". LA-NNOORE-də, bu işarədə kiçiklərin harmonik formasında ayaqların dəyişməsi kimi izah edilə bilər. İkinci qrup, bir la-mayor la-mayor LA-kiçik dəyişikliklərin sonunda səsin # (Mərhələ III) görünməsi nəticəsində gəlir.
Müəllim bir daha təbii mayorun bir elementi kimi Harmonik Kiçikdə VII mərhələsinin artmasına diqqət çəkir.

Yeni bir material öyrənmək
Müəllim proyektoru Layihə Slayd Slayd-da şoular, opera m.i.
Dinləmədən sonra tələbələr seçim 2-ni seçirlər.
Müəllim 1 və 2 nümunələrində üçüncü nəzakətin fərqli divarlı rənginə diqqət çəkir, kiçiklərin "Qorqulu dağı" sözlərində emosional stresin vurğusu kimi istifadə etməyi izah edir. Slayd 11.
Nəticə tərtib edilmişdir: Sözün emosional mənasını vurğulamaq üçün bəstəkar yetkinlik yaşına çatmayandan çox azaldılmış VI mərhələsinə borc alır. Notebook, əsas magistral növünün formalaşması qaydasını qeyd edir.
Opera M.i.-dən parçanın müğənnisi müşayiəti ilə Glinka.
Məclisi ilə melodiyanın oxuduqdan sonra bu fraqmentin harmonik təhlili edilir. Müəllim tələbələrin diqqətini dəyişdirilmiş səs (sol-bemol) ilə akkordun diqqətini çəkir və ona bir ad verməsini xahiş edir.
Şagirdlər bu akkordu kiçik bir subdominant kimi təyin edir və müəllimlə birlikdə kiçik subdominantın harmonik mayorunda təbii kiçik bir elementin bir elementidir.

Müəllim tələbələrə Sonata F. Schubert'in fraqmentini dinləməyi və işdə istifadə olunan kiçik subdominantın akkordunu təyin etməyi təklif edir.
Dinləmədən sonra tələbələr S53GARM-ı təyin edirlər. İkinci cümlədə.
Şagirdlərdən biri bu akkordun Harmonik Sequence Slayd 12-nin tonları arasında göstərir., Sonra bütün şagirdlər S53GARM-ı silə görə zəncirdə çağırır .. Slide 13.
Harmonik ardıcıllığın alt səsi (müəllim fortepiano ən yaxşı səsləri səsləndirir).
Müəllim şagirdlərdən zəncirdə bəzi tanımadığı tonları və ya təyinatlarını vurğulamağı xahiş edir.
Şagirdlər harmonik ardıcıllığın yeddinci döyüntüsünə diqqət yetirirlər. Təhlil nəticəsində, 4 səsin akkordunun dominant olduğu ortaya çıxdı, quruluşda dominant, ekstremal səslər Septim-dən daha çoxdur. Müəllim Dominantsepkord anlayışını təqdim edir. Müəllim, son harmonik dövriyyədə K64 təyinatının mənasını da izah edir.
Müəllim tədqiqat üçün bir tapşırıq verir: D7-də hansı elementləri tapmaq olar?
Bütün cavab seçimlərini dinlədikdən sonra müəllim şagirdlərin diqqətini ağlına cəmləşdirir.5, akkordun bir hissəsidir. Tələbələr onsuz da tritonların qətnaməsinin qaydasını bildikləri üçün D7 qətnamə qaydasını asanlıqla xatırlayırlar.

Qruplarda iş
Müəllim, bir Harmonik bir mayor (1 qrup 1) və harmonik kiçik (qrup 2) səslərini araşdırmaq üçün qruplarda tələbələrə təklif edir. Şagirdlər səs qurmalıdırlar, 3 tonda bir seqment tapmalı və harmonik fretlərdə tritonların meydana gəlməsində hansı addımların iştirakına cavab verməlidirlər.
Birinci qrup, harmonik bir mayorda Triton'un II-VIC mərhələsində olan bir harmonik bir majoradır. Bu qayda təbii kiçik bir ərazidə tritonların idarə edilməsinə uyğundur.
İkinci qrup, Harmonik Kiçikdə Triton IV-VIG mərhələsinin seqmentində meydana gəldiyini başa çatdırır. Bu qayda TriBons Təbii bir şəkildə Triton qurma qaydasına uyğundur.
Müəllim, nəticəni formalaşdırmağa kömək edir: Harmonik Freysdəki addımlarındakı dəyişiklik eyni tonliklərdə borc alınan yeni elementlərin dəyişdirilməsinə və formalaşmasına səbəb olur. Lada - Major və Kiçik, daha yaxınlaş, yeni ifadəli vasitələrlə zənginləşdirilmişdir.

Bilik öyrənməsinin ilkin yoxlanılması. Biliklərin ilkin konsolidasiyası. Nəzarət və özünü test bilikləri
Slayd 14. Müəllim yenidən jurnalın səslərini müqayisə etmək və harmonik növlərdə yenidən yetkinlik yaşına çatdırmaq, oxşarlıq və fərqlər tapmaq üçün tapşırığı verir.
Şagirdlər bu qədər hündürlükdə hər addımları üst-üstə düşürlər, III istisna olmaqla, böyükdür, yüksəkdir və kiçik bir vəziyyətdədir.
Müəllim şagirdlərin diqqətini III mərhələnin Lada rənginin göstəricisi olmasına baxır. Slayd 15.
Slayd 16. Müəllim, şagirdlərin əlamətləri, eyni adların yanan şçərilərinə əsaslanaraq işarələr qoyması tapşırığını verir.
Şagirdlər addımları asanlıqla dəyişdirirlər, eyni adlı səs yazımlarının sxeminə görə borc alır. (Cavab Slayd 17).
Slayd 18. - Digər tonalitions nümunəsi barədə dərsdən təsdiqləndi.
Müəllim şagirdləri eyni tonallıqla işarələr müəyyənləşdirmək üçün bir yol izah edir. Təbii magistral və azyaşlıların həmişə 3 simvoldan fərqləndiyindən, eyni adın diaqnozu ilə azyaşlıdakı əlamətləri müəyyənləşdirmək üçün düsturu geri ala bilərsiniz:
Dur - 3 simvol \u003d moll ilə
Bunu rəqəmsal şüada təqdim etmək çox rahatdır. Bempoli mənfi yarpaqları, qablar üstə qalır. Major 4 Dieza (4 - 3 \u003d 1), sonra eyni adın zehnində 1 qazanın. Major 1 qazın (1 - 3 \u003d -2), onda eyni adlı 2-nin eyni adında Belez.

Dərsi yekunlaşdırmaq, əks
Şagirdlər dərs haqqında məlumat əldə etdiklərini, yeni şərtləri təkrarladıqlarını söyləyirlər.
Reflection - Kim asan idi? Çətin? Aydındır? Kim daha çox bilmək istəyir?

Ev tapşırığı (seçmək üçün):
1. Dərsdə göstərilən elementləri tapmaq üçün ixtisasındakı işlərdə.
2. Dərsin əsas nəticələrini bir neçə cümlədə qısaca formalaşdırın.

4-cü sinif üçün solfeggio dərsi açın

uşaq Musiqi Məktəbi

"Harmony Krallığına səyahət"

Hazırladı:

İvanova E. V.

Müəllim musiqisi

Nəzəri fənlər

Mövzu Dərsi: "Harmony Krallığına səyahət."

Dərsin məqsədi: Harmonik eşitmə işinin inkişafı üçün müxtəlif üsulları göstərin.

Tapşırıqlar:

  1. Harmonik dilin əsas qanunlarını bilmək;
  2. Ton qurmaq üçün nəzəri qaydaları bilin;
  3. Səlahiyyətli akkordların bacarıqlarına sahib olmaq;
  4. Bir tank mətninin harmonik təhlili həyata keçirə bilmək;
  5. Janrın dəyişməsi bacarıqlarına sahib olmaq;
  6. Üç səsli mahnıların bacarıqlarını tutun;
  7. Vokal improvizasiyasının başlanğıc bacarıqları;
  8. Eşitmə təhlili bacarıqlarına sahibdir.

Avadanlıq:

  1. Fortepiano;
  2. Maqnit ilə lövhə.

Əyani vəsaitlər:

  1. Kral, Kraliça, Şahzadə və Courters görüntüsü ilə rəngli kartlar.

Təqdimat:

  1. Noutbuklar;
  2. Sadə qələmlər;
  3. Hər bir tələbəyə ayələri olan təbəqələr.

Material:

  1. "Pianoda oyun məktəbi" (general Ed. Nikolaev A.N.)

4 sinif dmsh.

Dərs planı.

  1. Təşkilat vaxtı.
  2. Harmony haqqında söhbət.
  3. Yenidən böyük olan intonasiya qəbulu.
  4. Harmonik dilin əsas naxışlarının, akkordların "boyalarının" tərifinin təkrarlanması.
  5. Musiqi mətninin harmonik təhlili.
  6. Başqa bir janrda akkord zəncirinin oyunu - Polkah janrında.
  7. Eşitmə işləri - Şayiə üçün akkord zəncirinin qeyd edilməsi.
  8. Üç səs ardıcıllığının müğənnisi.
  9. Akkord zəncirində vokal doğaçlama.
  10. Ev tapşırığı - fərqli janrlarda bu akkord ardıcıllığında melodiya inşaatı: Polka, Waltz, Mart.

Mücərrəd dərs.

Müəllim:

Salam uşaqlar! Bu gün inanılmaz bir səyahətə gedirik. Böyük bir musiqi ölkəsində böyük bir ahənglər padşahlığı var. Görəsən bu səltənətdə kimin yaşayır? Nə harmoniyanı xatırlayaq?

Şagirdlər:

Bunlar ton, akkord ardıcıllığı, akkord zəncirləridir.

Müəllim:

Və akkord nədir?

Şagirdlər:

Accord üç və ya daha çox səsin birləşməsidir.

Müəllim:

Uşaqlar, tonları nə bilirsiniz?

Şagirdlər:

Test, Kuartzekord, Sepakkord, Secokeakcord ...

Müəllim:

Harmony Krallığı böyükdür, bu gün üç fikirli akkordun qalasına köçürüləcəyik. Üç səsdən hansı akkordları bildiyinizi xatırlayın?

Şagirdlər:

Ayıq, sextaccord və bir kvartstaccord.

Müəllim:

Qalanın ağır qapısını açın və dərhal elanı gör.

Beləliklə, qurduq, Re Minada ayıq oxuyuruq.

Uşaqlar mahnı oxuyur, müəllim lövhədəki padşah, kraliça və şahzadə şəkilləri ilə rəngli kartlar bağlayır.

Müəllim:

Beləliklə, tonik ayıq, padşahdır, hökmdardır, güclü, inamlı, ən vacibdir. Dominant Ayıq - Kraliça, yalnız padşahın itaət edir. Subdominant ayıq şahzadə, bu itaət və padşah və kraliça. İndi yan addımların ayıq tərəfini oxuyuruq və ayıq "boya" ni müəyyənləşdiririk.

Şagirdlər "boya" oxuyur və müəyyənləşdirirlər: II53 - Kiçik, III 53 - Kiçik, VI 53 - Kiçik, VII53 - azaldı. Lövhədəki müəllim fərqli Courtilers - Səhifə, Freillin, Vizier və s. İmperatorluğu ilə rəng kartları verir. Uşaqlarla birlikdə Ayıq II, III, VI, VII addımlar üçün kartları götürürlər.

Müəllim:

Bütün səltənət məclisi. Bununla birlikdə, ayıq deyil, yalnız əsasən deyil, sextakcords və mübahisələr şəklində də ayıq istifadə etmək mümkündür. Xatırlamaq lazımdır ki, akkordları müəyyən bir şəkildə birləşdirmək lazımdır: hamar səsvermə və hərəkət D - S-ni istisna etmək Hamar səsvermə nə olduğunu təkrarlayın?

Şagirdlər:

Akkordların ümumi səsləri yerində qalır.

Thorserly qabaqcıl formada tətbiq olunur.

Müəllim:

İndi padşahın, kraliçanın və üç fikirli akkordun məhkəməsinin aramızda nə olduğunu görəcəyik. Harmonik analiz - Dövrün ikinci yarısının tonlarının müəyyənləşdirilməsi Sonatina yenidən əsas, bəstəkar pleel.

Tələbə, 1-ci sonatin dövrünün ikinci yarısını fortepianoda oynayır.

Müəllim:

Bir bildiriş qeydində hər akkord imzalayırıq, Kazna dövriyyəsini tapırıq.

Şagirdlər bir vəzifə yerinə yetirirlər.

Müəllim:

Kədarlar haradadır, hansı tondan ibarətdir?

Şagirdlər:

Əsas ayıq ardıcıllıqla Kandex dövriyyəsi və ya Kadansları formalaşdırır.

Kadans bütün musiqi işlərini, hissələri və ya ayrı dövrünü tamamlamaq üçün istifadə olunur. O, başa çatma hissi yaradır.

Kadans T-S-D-T və ya T-S-T-D-t-dən ibarətdir.

Müəllim, uşaqlar ilə birlikdə harmonik analizin düzgünlüyünü yoxlayın.

Müəllim:

Növbəti tapşırıq: Polkazda bu akkord ardıcıllığını çalın.

Tələbə Polka janrında imzalanmış akkordlar zəncirini oynayır.

Müəllim:

İndi eşitmək işləri. Yenidən əsas ixtisarda şayiə akkord zənciri ilə qeyd edin.

Müəllim akkord ardıcıllığı oynayır

T 53 - D 6 - VI 53 - III 6 - S 53 - K 64 - D 6 - T 53.

Müəllim:

Bass və akkord təyinatlarını qeyd edin. Qeydləri deşifr edirik, rəngləyirik və səslər, sonra trudgeonda səslənirik.

Şagirdlər akkord ardıcıllığı ilə qeyd olunur.

Müəllim:

Növbəti tapşırıq: Waltz janrında bu ardıcıllığı çalın və üzərinə bir melodiya yaratmağa çalışacağıq. Sizdən əvvəl, poem, zehni olaraq özünüzə, daxili eşitmə, bu akkord ardıcıllığında melodiyanı daşqına saldı.

Bir tələbə oynayır, qalanları tək oxuyur - özlərinə.

Şöbə

Sonra yuxarı, sonra havanın təmiz olduğu yerə endi,

Sarı yarpaq uçur.

Köhnə bir qalada, şam ilə,

Pianoçu oynayır.

Müəllim:

Kim baş verənləri göstərmək istəyir?

Bir tələbə oynayır, digər sings.

Müəllim:

Bu maraqlı vokal doğaçlama mövzusunda harmoniya səltənəti ilə vidalaşacağıq. Ev tapşırığı: müxtəlif janrlarda instrumental melodiyasını yığmaq üçün: Polka, Waltz, Mart.

Hamıya təşəkkürlər. Bye.


"Solfeggio" mövzusunda 2 sinif şagirdlərinin (DSH) 2 sinif şagirdlərinin tələbələri üçün "DM-nin" tələbələri üçün "DM-lərin tələbələri üçün" Dərsin "dərsinin mücərrədini" SOLY Kiçik "

Butorina e.i., nəzəri fənlərin müəllimi
İş yeri: MBU "Uşaq İncəsənət Məktəbi" Gornosavodsk, perm ərazisi
Hədəf auditoriyası: 2 sinif instrumental şöbəsi DMS, dshi.
Tələbələrin yaşı: 8 - 9 il.
Akademik mövzu: Solfeggio, 2 sinif, II rüb.
Təlim müddəti: 1 saat 05 dəqiqə.
Avadanlıq: Təlim sinif, multimedia proyektoru, kompüter (noutbuk), ekran, sütunlar.
Dərs növü: Ümumiləşdirmə və bilik sistemləşdirilməsi dərsləri.
Dərsin məqsədi- "D Majorinin paralel tonallığı - SI kiçik" mövzusunda tələbələrin biliklərinin müəyyənləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi.
Tapşırıqlar:
- Təqdim olunan mövzuda nəzəri bilikləri yoxlayın;
- əldə edilmiş nəzəri bilikləri praktik tapşırıqlarda tətbiq etmək;
- Müstəqil iş, qrupda işlərin bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam edin;
- Tanış və dəyişdirilmiş vəziyyətlərdə biliklərdən yaradıcı istifadə öyrət;
- bilikləri müqayisə etməyi və ümumiləşdirməyi öyrənməyə davam edin (cədvəllər yaratmaq);
- Hər öyrənmənin yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirin.
Dərsin mücərrədləri Solfeggio Təlim Mövzu DMS (DSHI) müəllimləri üçün maraqlı ola bilər. Dərsin mövzularının seçimi "Solfeggio" (Solfeggio "(Solfeggio" (musiqi sənəti "fortepiano sahəsində əlavə prefest təhsil proqramı", akademik mövzuya dair musiqinin mövzusu və tarixi "Solfeggio", Baş redaktor, yəni Domogatskaya, 2012), 2 sinif, II dörddəbir, "paralel tonal" dərs.
Uğurlu təlimlər üçün mücərrəd bir plan tərtib edilmişdir; Təqdimat hazırlandı (rəqabətqabiliyyətli işin mətnində təqdimatın bütün slaydları rəsm şəklində bəzədilib); Musiqi nümunələri P. Major və Si Kiçik ("praktik iş üçün tapşırıqlara görə") seçilir.
Dərsin məqsədini və tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün müəllimlərə aşağıdakı effektiv metodlar tövsiyə olunur: reproduktiv metod (mövzu ilə bağlı nəzəri bilikləri nəzəri haqqında nəzəri bilikləri müəyyən etmək) və axtarış metodu (praktik tapşırıqlarda bilik məlumatlarını sistemləşdirmək üçün) . Məsələn, praktik tapşırıqları yerinə yetirərkən, əvvəlki musiqi nömrəsində ("Mən məhəlləmizi götürdüm") və magistralda musiqi dedektiv metodu ("E. Grieg" musiqisinin dedektiv metodu ("E. Grieg") Dağ Kingi "- yenidən mayorun tonsaliyasında sapmalar axtarın). Şagirdlər klassik musiqinin nümunələrinə dair tonalitions "emosional rəng" müəyyənləşdirilməsi prosesində maraqlı olacaqlar. Məsələn, yenidən mayorun tonqallığı - J. Haydn, sonata yenidən mayor, ilk hissə, əsas partiya; P. I. TCHAIKOVSKY, "Kamarinskaya" və uşaq albomundan "İtalyan mahnısı"; Si Minorilik tonqallığı - E. Grieg, "Dağ King mağarasında"; P.i. Tchaikovski, "Qış səhəri" uşaq albomundan. Tələbələrin diqqətini "isti" və "soyuq" rəng sxeminin diqqətini çəkmək, bu tonların "xarakter" ni "xarakter" nümayiş etdirməsi üçün "soyuq" rəng sxeminin istifadəsinə bərabərdir.
Əldə edilmiş biliklərin müqayisəsi və ümumiləşdirilməsi üçün təlimlər üçün tələbələr tanış və dəyişdirilmiş vəziyyətlərdə müxtəlif praktik tapşırıqlar, iki masanı (praktik iş üçün müqayisəli masa "," praktik iş üçün köməkçi masa ") etmək üçün dəvət olunurlar. Yaradılmış masalar, solfgio dərslərində digər paralel tonallıqları öyrənərkən tətbiq edilə bilər və tətbiq edilə bilər.
Dərs zamanı tələbələrin (fərdi, qrup, frontal) sorğularının müxtəlif formalarından istifadə etmək tövsiyə olunur, bütövlükdə və hər bir tələbə qrupuna diqqət yetirməyə çalışır. Yaradıcılıq uğuru nəzəri dərəcəli fənlər olan bütün müəllimlər arzulayıram! Hörmətlə, Elena Butorina.

Dərslər zamanı

1. Təşkilati mərhələ (təbrik, dərsi üçün hazırlığı yoxlamaq, diqqətin təşkili):
Müəllim: Salam, əziz uşaqlar! Dərsimizin mövzusu "D Major - Si kiçik bir tonallıqdır." Dərs əsas məqsədə çatmaq məqsədi ilə - bu mövzuda biliklərin konsolidasiyası və tətbiqi ilə bağlı müxtəlif vəzifələrlə doymuş olacaqdır. "İtirilmiş vaxtın nağılının" olmaması üçün dərsi mümkün qədər çox xərcləməyi təklif edirəm və siniflərimizin şüarı bir sitat gətirsin Henry Ford: "Zaman israf edildiyi zaman xoşuna gəlmir." Hamısı hazırdır? Başlayacağıq!
1 nömrəli slayd 1 ekranda proqnozlaşdırılır:

2. Ev tapşırıqlarının yoxlanılması (Ön Tədqiqat):
Müəllim: Ev tapşırıqlarını aşağıdakı şəkildə yoxlamaqdan bir dərs başlamağı təklif edirəm: notebookda hams inşasını və təqdimat slaydında müqayisə edin. Hamınızın düzgün qurulduğunu?
- yenidən mormanın qamının inşasının yoxlanılması;
- Gamma C kiçik (üç növ) inşaatının yoxlanılması;
Slayd № 2 ekranda proqnozlaşdırılır:


- "Qonşumuzun xanımını götürdüm" (kollektiv iş) bir-bir şükrli nömrənin oxuması:


Müəllim:! İndi aşağıdakı suallara cavab verməlisiniz:
1. D Major və Si Kiçik diaqnostikasında neçə əsas əlamət?
2. Bu əlamətlər nədir?
3. Paralel tonallıq arasındakı məsafə nədir?
4. Paralel tonallıqlarda başqa bir ("ümumi") səslər varmı?
Şagirdlər: Cavab verirlər, müzakirə edirlər.

3. Şagirdlərin əsas mərhələdə işləməsi (kollektiv iş).
Müəllim: Praktik işlə davam etməzdən əvvəl (dərsin əsas mərhələsi), aşağıdakıları həyata keçirək: "Ümumi" səslərin "ümumi" səslərin axtarışını paralel tonizmlərdə həyata keçirin: D Major - Si Kiçik (Təbii Görünüş); D Major - Si kiçik (harmonik mənzərə); D Major - Si kiçik (melodik görünüş).
Şagirdlər: Sonrakı slaydların hər birində, tələbələr eyni ("ümumi") iki tonallıq arasındakı səsləri tapır, suala cavab verirlər: "Si kiçik və təbii olaraq yeni və təbii baxımdan nə qədər ümumi səslər var?"
Slide № 3 ekranda proqnozlaşdırılır:


Düzgün cavab 7 "ümumi səslərdir.
Slayd № 4 ekrana proqnozlaşdırılır:


Düzgün cavab 6 ümumi səsdir.
Slayd № 5 Ekranda proqnozlaşdırılır:


Düzgün cavab 5 ümumi səsdir.
Müəllim: İcra edilməli olan növbəti vəzifə aşağıdakı kimidir: Ekranda tanış tonları görürsünüz. Düzgün qurulurlar? RE Maggor və Centerin əsas yollarında "ümumi" səslər varmı?
Şagirdlərə aşağıdakı suallara cavab verməyə təklif edin:
1. Əsas trvoking lada nədir?
2. Hansı addımlardan quruldu?
3. Dərsdə hansı iş forması üçün istifadə edəcəklər?
Slayd № 6 ekranda proqnozlaşdırılır:


4. İşin əsas mərhələsi (praktik işdə bilik və bacarıqların tətbiqi):
- 1 nömrəli, № 2, № 3 (fərdi iş) № 1 nömrəli otaqlarda kiçiklərin növlərini müəyyənləşdirin; "Praktik iş üçün tapşırıqlar", №1;
- "Qonşumuzu götürdü" (fərdi iş) bir saçlı məsələdə melodik "səhvlər"


- Tamaşanın "Dağ Kralının mağarasında" oyununun musiqi fraqmenti çalın və başqa bir tonallıq (kollektiv iş "musiqili detektivə nə vaxt bir sapma tapıldığını müəyyənləşdirin); Saatın göstəricisi ilə bir tonallıq dəyişikliyini müəyyənləşdirin;
Slayd № 7 ekranda proqnozlaşdırılır:


Düzgün cavab 4 taktikada yenidən əsas olan sapma.
- Mahnının mahnının mahnının "Gus-Swans" cizgi filmindəki mahnı mahnının ton planını müəyyənləşdirin (sözləri A. Kovalenkova, musiqi musiqisi, 1947);
Slayd № 8 Ekranda proqnozlaşdırılır (düzgün cavab animasiyanın təsiridir "):


- "Lokomotiv" mahnının ilk ayəsini uyğunlaşdırın (müəllim və tələbələrin birgə işi).
9 nömrəli slaydlar, № 10-u ekrana proqnozlaşdırılır:
"Gedir, buxar lokomotivi" mahnısı (S. Enesks, Rus mətn v. Tatarinova, Ernesks musiqisi)



5. Bilik və bacarıqların sistemləşdirilməsi və sintezi (nəzəri biliklərin konsolidasiyası, masalar tərtib etmək):
- Musiqi nümunələrində tonalların emosional rəssamlığının müəyyənləşdirilməsi: P. magistral (pi tchaikovsky, "Kamarinskaya", "Kamarinskaya", "Kamarinskaya" mahnılarında musiqi əsərlərinin xarakterinin təyini; Si Kiçik (P.i.i.i.Tükükovski, "Qış Səhəri"); Kollektiv iş:
11 nömrəli slayd 11 ekranda proqnozlaşdırılır:


Slayd № 12 Ekranda proqnozlaşdırılır:


Qeyd: Musiqi fraqmentləri əvvəlcədən hazırlanmalı və təqdimata daxil olmalıdır.
- Təklif olunan sözlərdən nə qədər mədənçinin emosional rənginə ötürülə bilər və kiçik şəhərlər hansılardır?
Slide № 13 ekranda proqnozlaşdırılır:


- RE Magno və Kiçik Rəng Gamutunun təyini;
Slayd № 14 ekranda proqnozlaşdırılır:


- tonizmlərin müqayisəsi;
- praktik tapşırıqların yerinə yetirilməsi üçün müqayisəli cədvəlin tərtib edilməsi (kollektiv iş);
Slayd № 15 ekranda proqnozlaşdırılır:


- Praktik iş üçün köməkçi cədvəlin hazırlanması (kollektiv iş):
Slayd № 16 ekranda proqnozlaşdırılır:


6. Nəzarət və özünü idarə edən bilik və hərəkət üsulları:
- Uşaqların (masanın altındakı), sonra müəllimin yerinə yetirilən tapşırıqları yoxlayın.
7. Fəaliyyətin bilik və metodlarının düzəldilməsi:
- praktik işin performansında səhvlər axtarın;
- Düzgün nəticənin müstəqil nail olması üçün hərəkətlər alqoritminin təyini.
8. Ev tapşırığı haqqında məlumat, onun icrası ilə bağlı təlimat:
- "Lokomotiv" mahnısının ikinci sətirinin mətninin "əhval-ruhiyyəsini" müəyyənləşdirin (ikinci cütlük üçün mətnin versiyasının müəllifi - Butorina E.I.);
- Sonrakı uyğunlaşma və icra ilə SI kiçik (təkrar melodiya) ikinci cütlük (təkrar melodiya) bir melodiyasını yazın;
- İsti və soyuq rəng çalarları nəzərə alaraq əsas və kiçik versiyalarda "Buxar lokomotivi" mahnısına bir rəsm çək.
17 nömrəli slaydlar, № 18 ekrana proqnozlaşdırılır:



9. Öyrənmə nəticələrini ümumiləşdirmək:
Tələbələrin özləri və müəllim tərəfindən fəaliyyətin qiymətləndirilməsi (dərsdə nə qədər fəal işləndi; bütün vəzifələrin nə qədər yaxşı olması, nə qədər yaxşı olub, nə də olsa da, düzəldilməlidir;
Slayd № 19 ekranda proqnozlaşdırılır:

Təklif olunan məqalədən musiqiçilərin bəzi şagirdlərinin niyə xoşuna gəlməməsi və harmoniya, niyə bu təlimləri sevməyin və mütəmadi olaraq iştirak etmək və nə nəticədə səbr və təvazökarlıqla yaxınlaşanlar yaxınlaşır bu fənlərin öyrənilməsi.

Bir çox musiqiçi, təhsil aldıqları illərdə nəzəri fənlər bəyənilmədiyini, sadəcə proqramda onlara çoxlu, lazımsız mövzular ilə düşünün. Bir qayda olaraq, musiqi məktəbində belə bir tac, Solfeggio-nu qəbul edir: Solfeggio məktəbinin doyması nəzərə alınmaqla, DMS tələbələri (xüsusən də arabalar) bu mövzuya vaxt ayırmırlar.

Məktəbdə, vəziyyət dəyişir: Solfeggio burada "çevrilmiş" formada və əksər tələbələrin əksəriyyəti kimi görünür və bütün məcburi qəzəblərin hamısı harmoniyaya düşür - mövzu ilk olaraq ibtidai nəzəriyyənin öhdəsindən gəlməyənlər üçün aydın deyil il. Əlbəttə ki, bu cür statistikaların dəqiq olduğunu və əksər tələbələrin öyrənilməsinə münasibətin olduğunu söyləmək mümkün deyil, lakin bir şeyin mütləq demək olar ki, bir şey demək olar: musiqili və nəzəri fənlərin vəziyyəti son dərəcə çox yaygındır.

Niyə bu baş verir? Əsas səbəb adi bir tənbəllik, yaxşı və ya layiqli, mürəkkəbdirsə. Musiqi və harmoniya elementar nəzəriyyəsi kursları, maksimum saatları mənimsəməsi lazım olan çox zəngin bir proqram əsasında qurulur. Buradan hər bir işğal üzrə sıx bir təbiət və böyük bir yük var. Mövzuların heç biri öyrənmədən qala bilməz, əks halda, əlbəttə ki, dərsləri gəzməyə və ya ev tapşırıqlarını yerinə yetirməyə imkan verənlərin hamısının baş verdiyini başa düşmək deyil.

Bilikdə boşluqların yığılması və ardıcıl olaraq problemlərin həllinin davamlı təxirə salınması, o vaxta qədər ən ümidsiz tələbə (və çox qazanacaq) olan tam qarışıqlığa səbəb olur. Beləliklə, tənbəllik bir tələbə və ya bir tələbənin əyləc prinsiplərinin daxil edilməsi səbəbindən, məsələn, bu tipin daxil edilməsi səbəbindən: "niyə aydın olmayan şeyləri sökün - sevinmək daha yaxşıdır" və ya "ahəngdardır tam bir cəfəngiyat və dəli teoretiklərə əlavə olaraq heç kim yoxdur "

Bu vaxt, fərqli hipostatalarında musiqi nəzəriyyəsini öyrənən bir musiqiçinin meydana gəlməsində böyük rol oynayır. Beləliklə, Solfeggio dərsləri musiqiçinin ən vacib peşəkar alətinin formalaşması və hazırlanması və musiqili iclası. Solfeggio komponentinin iki əsas komponenti - qeydlər və şayiələrə tanınma ilə mahnı oxumaq - iki əsas bacarıqları mənimsəməyə kömək edir:

- Qeydlərə baxın və onlarda hansı musiqinin qeyd olunduğunu anlayın;

- Musiqi eşit və qeydlərlə necə qeyd edəcəyinizi bilin.

İbtidai nəzəriyyəni musiqi əlifbası və harmoniya - onun fizikası adlandırıla bilər. Nəzəriyyə haqqında biliklər, musiqinin qatlandığı hər hansı bir hissəcikləri müəyyənləşdirməyə və təhlil etməyə imkan verirsə, harmoniya bütün bu hissəciklərin əlaqələrinin prinsiplərini, kosmosda və zamanda təşkil edilən kimi, musiqinin içərisindən necə qurulduğunu izah edir .

Keçmişin hər hansı bir bəstəkarının bir neçə tərcümeyi-halına baxın, mütləq onlara bas (harmoniya) və əks nöqtə (polifoniya) öyrətmiş insanların qeydini tapacaqsınız. Təlim bəstəkarı vəziyyətində bu təlimlər ən vacib və zəruri hesab olunurdu. İndi bu biliklər gündəlik işində musiqiçiyə möhkəm bir təməl verir: o, hər hansı bir melodiyanı necə uyğunlaşdırmaq, necə uyğunlaşmaq, oynamaq və ya saxta oxumamaq üçün necə əkilmək, necə etmək olar? Qeyd, ürəkdən necə bir musiqi mətni necə öyrənmək olar və s.

İndi həqiqi bir musiqiçi olmaq qərarına gəlsəniz, Harmony və Solfeggio ilə məşğul olmaq üçün niyə tam özünə həsr olunması ilə bu qədər vacib olduğunu bilirsiniz. Solfeggio və harmoniyanın xoş, maraqlı və maraqlı olduğunu öyrənmək üçün bunu əlavə etmək qalır.

Məqaləni bəyənirsinizsə, "xoşuma gəlir" düyməsini vurun və dostlarınızın da oxuya bilməsi üçün əlaqə və ya Facebook-da səhifənizə göndərin. Şərhlərdə bu məqalədə rəy və tənqidinizi tərk edə bilərsiniz.

Sualın cavabını başa düşmək üçün bir səylə: Musiqi nədir? - İnsanlar təsviri, konstruktiv və praktik musiqi fənləri buludları ilə tanış oldular.Onların hamısı müəyyən dərəcədə aradan qaldırılır və ya musiqini anlamaq üçün tərbiyə edir, bu tamamilə pis, həmişə mənalı və mistik "qurum".

Buna baxmayaraq, bu fənlər ilkin mərhələdə (məktəbdə) - musiqi dünyasına eyni görünüşü olan bir növ insan, çoxdan populyarlaşan müəyyən musiqi əsərlərinin həvəskarları cəmiyyəti.

Növbəti mərhələdə (artıq peşəkar bir musiqi institutunda - kollec) - ən azı peşəkar bacarıqlar verir, onsuz ən azı ən azı ən azı musiqi peşəkarlığı adlandırmaq mümkün deyil. Bunlar ciddi şəkildə müəyyən edilmiş musiqi sahəsində anlaşılmaz məlumatdır.

Konservatoriya (və ya musiqi akademiyaları) musiqi sənətinə daha geniş bir görünüş verir, daha peşəkar bacarıqlar, dünya musiqi biliklərinin həcmindən, təbii ki, 1 faizdən çox deyil. Musiqi ənənələri müxtəlif ölkələrdə və mədəniyyətlərdə çox güclü bir fərqə malikdir.

Biz yalnız Qərbi Avropa və Rusiyanın musiqi ənənələrini öyrənirik. Keçmiş MDB ölkələrinin xalq musiqisi haqqında bildiyimiz bir şey. Bütün bunlar: Xüsusi janrlar, müəyyən formalar, müəyyən bir musiqi sistemi, müəyyən bir musiqi. Müəyyən bir mədəniyyət, müəyyən musiqi alətləri, müəyyən bir mahnı oxuyan dil, musiqi məzmunu.

Saytımızda Solfeggio (mahnı və səs diktəsi), nəzəriyyə, analiz, harmoniya, polifoniya, musiqi ədəbiyyatı, musiqi ədəbiyyatı (musiqi janrları və yazı musiqisi) kimi musiqi və nəzəri obyektlərin öyrənilməsi ilə bağlı bir çox məqalə və məşq tapa bilərsiniz.

Solmizasiya (Duz və mi səslərinin adından) - səslərin səsli adları olan melodiyalar oxuyur.

Təhlil musiqili - musiqi işinin quruluşunu öyrənən musiqi və nəzəri intizam. Musiqiçi, musiqi işini xüsusi bir bədii sistem, uyğun, uyğun olaraq bəzədilmiş və müxtəlif musiqi və ifadəli agentlər - elementlər, musiqi işinin tərəfləri kimi xüsusi bir bədii sistem kimi nəzərdən keçirmişdir. Bu elementlərin hər biri (melodiya, harmoniya, əks nöqtə və s.) Xüsusi bir analitik bir araşdırma (harmonik analiz, polifonik, ritmik, forma analizi və s.). Hər tərəfin qarşılıqlı əlaqəsi (səs, intonasiya, kompozit) musiqi işinin musiqili musiqinin sözdə təhlili ilə öyrənilir: Əsər məzmunun və forma, nəzəri və tarixi perspektivlərin birliyində, obyektiv bir iş və estetik baxılır Bəstəkar niyyətindən asılı olaraq, bədii bütöv bir bütöv bir bütövlükdə, şərh və dinləyiciyə istiqamətlər. Vokal musiqisində həqiqi musiqi vasitələrinin və şifahi mətnin nisbəti də təhlil edilir.

Harmony (Yunan. - Rabitə, Sifariş; Stroy, Mərtəbə; Slav, Proportionallıq, Harmony). Musiqiyə "Harmony" termini bir sıra dəyərlər daxildir: səslərin səslənməsini izləmək xoşdur; Səsləri birləşdirən səsləri və onların təbii təslim olması; Harmony, eyni zamanda musiqi, samanın və onların əlaqələrinin səs təşkilatını öyrənən elmi və təhsil və praktik intizam adlanır. Harmony anlayışı, yüksək hündürlük sistemini, abunyatoru, tonal (Lade) funksiyalarını (məsələn, "Harmy Barok", "Harmy Prokofiev"), həmçinin dəyərində xarakterizə etmək üçün istifadə olunur "Accord", "samit".

Harmoniklərdəki reshebniks - musiqi harmoniyasında problemlərin mümkün həlli.

Musiqi Ədəbiyyatı - Buna görə ümumiyyətlə bütün musiqi əsərlərini məcmudə çağırır: müxtəlif ölkələrdə müxtəlif bəstəkarların yaratdığı əsərlər. Bu termin, məsələn, "xüsusi ədəbiyyat", "fon ədəbiyyatı", "elmi ədəbiyyat" da eyni şəkildə istifadə olunur. Bu müddətin başqa bir mənası var: eyni ad, musiqili məktəblərdə və musiqi məktəblərində oxuyan akademik intizamdır. Musiqi ədəbiyyatının proqramı, ən böyük bəstəkarların, daxili və xarici, onların yaradıcılığı ilə tanışlıq, habelə ən məşhur, ən vacib esselərin ətraflı bir araşdırmasının tərcümeyi-halına malikdir.

© 2021 Skudelnica.ru - sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr