Elmi fəndlər XVIII sonu XIX əsrin əvvəlləri. Arsenal: Arsenal

ev / Keçmiş

"Cavablarla riyazi viktorina" - Komandaların mükafatlandırılması. Anaqramlar. Münsiflər heyəti. Kim tez meydanlarda lazımi nömrələri daxil edəcək. Dördlük. Rəsmə baxın. Riyazi terminləri deşifrə edin. Krossvord. İstirahət vaxtıdır. Riyaziyyat viktorina. Ara cəmlər. Tədris materialının təkrarlanması. Rebus. Nömrələr qaydasındadır. Kim daha yaxşı hesablayır?

“Öz oyunu” riyaziyyat 6-cı sinif” - Rəqəmlərdən hansı: 45, 3 və ya 8 9 rəqəminin bölənidir. Hansı ədəd 5/3 rəqəminə tərsdir. Rəqəmlərdən hansı: 41 725, 39 216, 11 573 3-ə bölünür. * yerinə hansı ədədi qoymaq olar ki, 10 * 7 rəqəmi 3-ə bölünsün. Öz oyunu. Rəqəmlərdən hansı: 574 321, 13 008, 95 473 - 2-yə bölünür. İfadənin qiyməti. Rəqəmi mürəkkəb etmək üçün *7-yə hansı rəqəmi daxil etmək olar.

"Riyaziyyat dərslərində əyləncəli oyunlar" - Arifmetik mozaika. Svetofor oyunu. Riyaziyyat dərslərində hesablama bacarıqlarının formalaşdırılması. dulavratotu. Amil. Oyun "İlya Murometsin üç yolu". Riyazi zəncirlər. Oyun məşqləri. Oyun "Rus Lotto". "Rus Lotto" bileti. Oyun "Xov kiçikdir."

"Riyazi oyunlar" - Oyun - tədqiqat. Tədris prosesində oyundan istifadə etmək olar. Oyun insan fəaliyyətinin əsas növlərindən biridir. Riyaziyyat oyunları təkcə rəqabətli deyil. Hörümçək və milçək Moebius zolağının əks tərəflərində oturur. Riyazi oyunların növləri. Əgər siz LM-ni kənardan üçdə birini geri çəkərək kəssəniz nə olar?

"Öz Oyunu" Riyaziyyat 7-ci sinif - Gündə səkkiz saat işləyən on iki nəfər bir çuxur qazmalıdır. Lomonosov. Bir evin damı simmetrik deyil. Onsuz da riyaziyyatı öyrətmək lazımdır ki, o, zehni nizama salır. Üç begemot. Sofiya Kovalevskaya. Xoruz damın silsiləsində yumurta qoyur. Tapşırıqlar zarafatdır. Evdə nə qədər heyvan var. Qəlbində şair olmadan riyaziyyatçı ola bilməz.

"Riyaziyyat tapmacalı oyunları" - qrafinlərdən çaydanı və fincanlara çay tökün. Ekranda neçə fincan çay var. Almaların sayını ölçəcəyik. Pinokkioya diqqətli olmağa kömək edin. Siz Pinokkioya bütün tapşırıqların öhdəsindən gəlməyə kömək etdiniz. Pinokkioya şəkil çəkməyə kömək edin. Hüceyrələrə deyil, xətlərə klikləmək lazımdır. Qraflardan nə qədər stəkan çay tökmək olar.

Mövzu üzrə ümumilikdə 47 təqdimat var

Andrusishina Svetlana

“Firdlərin sehri” layihəsini 7-ci sinif şagirdi tamamladı. Burada fəndlərin yaranma tarixi araşdırılır, riyazi fəndlərdən nümunələr və onların izahı verilir. Fırıldaqların nümayişi bütün tamaşaçıların marağına səbəb olub.

Yüklə:

Önizləmə:

Bir gözəl axşam TV-3-də bir veriliş gördüm

Müxtəlif fəndlərin və fəndlərin təqdim olunduğu "SÜRPRİZ EDİN".

Bu proqramın iştirakçıları məni o qədər təəccübləndirdilər ki, mən özüm də hiylələrlə başqalarını göstərmək və təəccübləndirməyi öyrənmək istədim.

Məqsədlər:

  1. Hiylələrin sirlərini açın

Tapşırıqlar:

  1. Layihənin mövzusu üzrə materialların toplanması və onun işlənməsi;
  2. 5-11-ci siniflərdə müəllim və şagirdlər arasında sorğu keçirmək;
  1. Materialın ümumiləşdirilməsi;
  2. Təqdimat hazırlamaq;

Hipotez:

Bu layihə başqalarını illüziya sənətinə cəlb edə bilər.

Uyğunluq:

fokusun sehrinin yuxuluları oyatmaq, tənbəlləri oyatmaq, zəkalıları düşündürmək, riyazi fəndlərin isə hər yaşda faydalı olan “ağıl gimnastikası” olmasındadır, yaddaşı məşq edir, itiləşdirir. zəka, məntiqli düşünməyi, təhlil etməyi və müqayisə etməyi öyrədir.

Fokuslar nədir?

Bəziləri fəndləri əsl sehr hesab edir, bəziləri isə deyirlər ki, fəndlər sadəcə əlin cəldliyidir və heç bir sehr yoxdur. Bu məsələni başa düşmək üçün bir araşdırma aparmaq qərarına gəldik. Güman edirdik ki, fəndlərin sirlərini açsaq, sadə fəndləri özümüz edə bilərik. Biz kitablarda və internetdə lazım olan məlumatları öyrəndik və öyrəndiklərimiz budur.

Hiylələrin yaranma tarixi

Hiylələrin yaranma tarixi təxminən beş min il əvvəl Qədim Misirdə yaranmışdır. O dövrün sehrbazları ləl-cəvahiratları yox edib peyda edirdilər, başı kəsilmiş qazlar. Hiylələr zamanı nəhəng tanrı heykəlləri yerdən sürünərək çıxdı. Bu heykəllər əllərini insanlara uzada, heykəllər hətta ağlaya da bilərdi. Bu cür tamaşalar ya ilahi qüvvə, ya da qaranlığın gücü hesab olunurdu.

Orta əsrlər Avropasında hiylələr cadu hesab olunurdu və sehrbazlar bunun əvəzini canları ilə ödəyirdilər.

18-ci əsrdə Almaniya və Hollandiyada özünü Oches Bohes adlandıran və “Hocus Pocus” təxəllüsündən istifadə edən “sehrbaz”ın çıxışları çox məşhur idi. o, tamaşaçıların diqqətini yayındırmaq üçün “hocus pocus, tonus talonus, vade celeriter” kimi qarışıq ifadələrdən istifadə edib.

Bu "sehr" dərhal digər sehrbazlar tərəfindən götürüldü və bir müddət sonra bütün illüziyaçıların vizit kartı oldu.

18-ci əsrdə İngiltərədə illüziyaçılar və sehrbazlar cəmiyyətdə müəyyən tanınma və mövqe qazanırlar. Bunun sayəsində 19-cu əsrin əvvəllərində yüzlərlə peşəkar sehrbaz meydana çıxdı.

Və “elmi” hiylələr, yəni elmi baxımdan izah oluna bilən hiylələr geniş populyarlıq qazanır.

1873-cü ildə Londonda müəyyən bir illüziyaçı Con Nevil Masklin daha 40 il mövcud olan ilk daimi Sehrli Sirki açdı.

20-ci əsrdə dünyada böyük illüziyaçılar meydana çıxdı: David Devant, Harry Houdini, David Copperfield, David Blaine, The Safronov Brothers.

Müasir sehrbazların və illüziyaçıların əsas vəzifəsi tamaşaçılara ən heyrətamiz və sarsıdıcı hiylələri göstərməkdir.

Tarixi oxuyub sehrli fəndlərin meydana çıxması ilə anladıq ki, illüziya fəndləri sənəti ən qədim sənətlərdən biridir. Əvvəllər fəndlər insanları aldatmaq və ya qorxutmaq üçün istifadə olunurdusa, bizim dövrümüzdə fəndlər sevimli xalq tamaşalarından biridir.

Onları hər yerdə göstərmək olar: teatr səhnələrində, sirk arenalarında və əyləncə məkanlarında, turist dayanacaqlarında və hətta evdə, dostlar arasında masa arxasında.

Hər hansı bir sehrbazın işinin əsas prinsipi nədir.Vladimir Dal, lüğətində düzgün qeyd etdi ki, "diqqət" gözləri yayındırmaq, diqqəti yayındırmaqdır.

Bu illüzionist sehrbazın işində əsas qaydadır.

İnsanlar elə düzülüblər ki, eyni anda bir neçə hərəkəti yerinə yetirə bilmirlər. Sehrbazın bacarığı ondan ibarətdir ki, onun bir neçə koordinasiya olunmamış hərəkəti eyni vaxtda baş verir. Tamaşa zamanı elə gəlir ki, sehrbazın gördüyü hər şey, camaat görür, amma əslində belə deyil.

Sadəcə, diqqətini ehtiyac duyduğu şeyə cəmləyərək tamaşaçını məharətlə yayındırır. Mən onları illüzionistin tutulmaz hərəkətləri adlandırıram.

Tamaşaçıların diqqətini əsas şeydən yayındırmaq üçün bəzi sehrbazlar tamaşaçının gözlərinin içinə baxır, sanki hipnoz edir, digərləri bu məqsədlə obyektləri manipulyasiya etməyə üstünlük verirlər.

Hər bir hiylənin iki tərəfi var: biri aşkardır, tamaşaçılar bunu görür, ikincisi isə məxfidir və bu barədə yalnız təxmin etmək olar.

Sehrbazın vəzifəsi isə hiylə göstərməkdir ki, onun gizli tərəfi görünməsin.

Hər kəs hiylələri sevir- onları izləmək maraqlıdır, çünki sehrbaz sehrbaz kimidir. Amma onları göstərmək daha maraqlıdır: özünüzü sehrbaz, sehrbaz kimi hiss edirsiniz. psixoloqlar deyirlər ki, sehrli fəndlər insanlara tamaşaçı qarşısında işləməyi, diqqətli, çevik və təbii ki, hazırlıqlı olmağı öyrədir.

İndi tez bir zamanda fəndlər göstərməyi öyrənmək istədim, amma hansı fəndlərlə öyrənməyə başlamaq daha yaxşıdır, çünki onların çoxu var.

Fokus növləri:

  1. MANİPULYASİYA
  2. İLÜZİONİZM (aparat illüziyaları)
  3. MİKROMAJİK
  4. zehni sehrli
  5. Mnemotexnika
  6. TRANSFORMASİYA
  7. FAKIR FİKİRLƏR
  8. RİYASİ TOKLAR
  9. OPTİK İLÜZİYALAR -
  10. FİZİKİ illüziyalar
  11. KİMYİ İLYÜZİYA

Bəzi hiylələrdə obyektlər yoxa çıxır, digərlərində isə əksinə, görünür. Sehrbazın əlindəki kiçik əşyalar böyüklərə, böyük əşyalar isə kiçiklərə çevrilir.

Fəndlər yerinə yetirmək üçün bir çox rekvizit var: eşarplar, iplər, eynəklər, oyun kartları, toplar, kibritlər, sikkələr və daha çox.

YouTube video hostinqinin səhifələrində məşhur sehrbazlar Boris Arbuzov (Trick Piggy Bank proqramı) və İlya Larionovun (Sehrli Məktəb proqramı) uşaqlara sehrli fəndlərin sirlərini öyrətdikləri videolar tapdıq.

Əvvəlcə məşq videolarına baxıb zövq aldım, sonra isə özümü sevdiyim fəndləri göstərməyə çalışdım. İlk dəfə hiylələr göstərmək, əlbəttə ki, nəticə vermədi. Amma çox məşq edərək yaxşı nəticələr əldə edə bildim.

göstərmək

Xüsusilə riyaziyyat fəndlərini bəyəndik:

Riyazi fəndlərin özəlliyi nədir?

Riyaziyyatın bir elm kimi meydana çıxması ilə birlikdə riyazi oyunlar və fəndlər meydana çıxdı.

Hətta Qədim Hellasda da şəxsiyyətin inkişafı oyunlar olmadan düşünülmürdü. Atalarımız şahmat və dama, tapmacalar və tapmacalar bilirdilər.

alimlər, mütəfəkkirlər, müəllimlər. Onları yaratdılar. Qədim dövrlərdən bəri Pifaqor və Arximedin tapmacaları məlumdur,

Biz hamımız böyük rus şairi M.Yu. Lermontov, amma hamı bilmir ki, o, riyaziyyatın böyük həvəskarı idi, o, çoxlu bildiyi riyazi fəndlərə xüsusi diqqət yetirirdi, bəzilərini isə özü icad edirdi.

Riyazi fəndlər məhz ona görə maraqlıdır ki, hər bir hiylə rəqəmlərin, hərəkətlərin və riyazi qanunların xüsusiyyətlərinə əsaslanır. Çoxlu riyazi fəndlər var, onları riyaziyyatdan dərsdənkənar işlər üçün ayrıca kitablarda tapmaq olar, özünüz də tapa bilərsiniz.

Arifmetik fəndlərin əsas mövzusu nəzərdə tutulan ədədləri və ya onlar üzərində əməliyyatların nəticələrini təxmin etməkdir. Hiylələrin bütün sirri ondadır ki, “təxmin edən” ədədlərin xüsusi xassələrindən istifadə etməyi bilir və bilir, lakin mütəfəkkir bu xassələri bilmir.

Hər bir hiylənin riyazi marağı, əksər hallarda olduqca sadə olan, lakin bəzən ağıllı şəkildə maskalanan nəzəri əsaslarının ifşasındadır.

Yeni başlayan bir sehrbazın pozmaması lazım olan beş əsas qayda

İndi hər hansı bir hiylənin əsas sirrinin nə olduğunu bilirdik, amma hər hansı bir təcrübəsiz sehrbaz başqa nə bilməlidir? Saytlardan birində bir sehrbazın beş əmrini tapdıq:

1. Heç vaxt nə edəcəyinizi deməyin.

Birincisi, tamaşaçını təəccübdən məhrum edir.

İkincisi, onlara nələrə diqqət etməli olduqları barədə xəbərdarlıq edir.

Üçüncüsü, diqqəti cəmləmədiyi təqdirdə uğursuz vəziyyətdən çıxmaq imkanı vermir.

2. Heç vaxt hiyləni iki dəfə dalbadal təkrarlamayın, çünki ikinci dəfə tamaşaçılar hiyləyə deyil, onun necə yerinə yetirilməsinə əməl edirlər.

3. Heç vaxt hiylələrin sirlərini, hətta ənənəvi olanları da izah etməyin.

4. Daim məşq edin ki, icra texnikası gətirilsin

Avtomatizm.

  1. Tamaşaçılarla heç vaxt mübahisə etməyin. Həmişə nəzakətli və düzgün olun.

Nəticə

Layihə üzərində aparılan işlər bizim üçün çoxlu yeni şeylər açdı:

  1. Öyrəndik ki, fənd sənəti ən qədim sənət növlərindən biridir, onun beş min ildən çox yaşı var.
  2. Başa düşdük ki, sehrin əsas sirri sehr və sehrdə deyil, sehrbazın hiyləni göstərmək bacarığındadır ki, onun gizli tərəfi tamaşaçıya görünməsin.
  3. Biz sehrbazın əsas qaydalarını mənimsədik və sadə fəndləri göstərməyi öyrəndik.
  4. Riyazi fəndlər hər yaşda faydalı olan “ağıl gimnastikası”dır, yaddaşı məşq edir, zəkanı kəskinləşdirir, məntiqli düşünməyi, təhlil etməyi və müqayisə etməyi öyrədir.

Beləliklə, məqsədə çata bildik və fəndlərin sirrini həll edə bildik.

Araşdırmanın əvvəlində irəli sürdüyümüz fərziyyə öz təsdiqini tapdı.

Bu iş bizə başqalarının diqqətini fənd sənətinə cəlb etməyə kömək etdi.

www.micromagic.ru - Hiylələr və fəndlər Akademiyası

www.micromagic.ru/forum - Sehrbazlar Forumu

umclidet.com - Burada dünyanın hər yerindən müxtəlif sehrli fəndlər toplanıb. Siz həm bir neçə yüz il əvvəl tamaşaçıların heyran qaldığı köhnə fəndləri, həm də müasir materiallardan istifadə edərək tamamilə yeni fəndləri tapa bilərsiniz.

fokusnik.ru - Anton Krasilnikovun saytı: sirk ifaçısı, illüziyaçı və illüziya avadanlıqlarının dizayneri. skorablev.ru - İllüziya İnternet - Sergey Korablev Holdinq

"Elmdə ilk addımlar" nominasiyası

Fokuslar nədir? Bəzi insanlar fəndləri əsl sehr hesab edir, bəziləri isə deyirlər ki, fəndlər sadəcə əlin cəldliyidir və heç bir sehr yoxdur. Bu məsələni başa düşmək üçün bir araşdırma aparmaq qərarına gəldik. Güman edirdik ki, fəndlərin sirlərini açsaq, sadə fəndləri özümüz edə bilərik. Biz kitablarda və internetdə lazım olan məlumatları öyrəndik və öyrəndiklərimiz budur.

Araşdırmamızın məqsədi: sehrli hiylələrin sirlərini açır.

tapşırıqlarvə tədqiqat: hiylələrin yaranma tarixini öyrənmək; sehrbazın işinin əsas prinsipini kəşf etmək; sehrbazın əsas qaydalarını öyrənmək; sadə fəndləri yerinə yetirməyi öyrənin.

Tədqiqatın obyekti: illüziyalar (hiylələr) sənəti.

Tədqiqatın mövzusu: fəndlərin yaranma tarixi, sadə fəndlərin göstərilməsi yolları.

Tədqiqat üsulları: müxtəlif mənbələrdən məlumatların toplanması, müqayisə, təhlil, müşahidə, təcrübə.

Əlavə №1: Əsərin mətni

Əlavə №2: Təqdimat.

Baş vermə tarixi. İllusio sözü latın dilindən aldatma və ya aldatma kimi tərcümə olunur. Amma heç kim fokus sözünün haradan gəldiyini bilmir. Bir neçə versiya var. Onlardan ən populyarı - hamısı latın hock est corpus meum ifadəsi ilə başladı. Bu ifadə mənim bədənim kimi tərcümə olunur. Axşam yeməyində kahinlər tərəfindən elan edildi və çörəyi Allahın bədəninə çevirmək dini ayinini simvollaşdırdı. Sonralar bu ifadə hokus-pokusa çevrildi və bütün növ çevrilmələrə aid edilməyə başladı.




Sirli Doqquz. Sikkələr doqquz şəklində stolun üzərinə qoyulur. İştirak edənlərdən biri doqquzluq “ayaq”ındakı sikkələrin sayından daha çox rəqəm düşünür və qəpikləri ayaq boyunca aşağıdan yuxarıya doğru və daha sonra üzük boyunca saat əqrəbinin əksinə olaraq nəzərdə tutulan rəqəmə çatana qədər saymağa başlayır. Sonra o, birdən nəzərdə tutulan ədədə qədər, qaldığı yerdən sikkədən başlayaraq, bu dəfə saat əqrəbi istiqamətində və yalnız halqanın ətrafında sayar.




Məbləği təxmin etmək. Nümayişçi arxasını tamaşaçılara çevirir və bu zaman onlardan biri stolun üstünə üç zar atır. Sonra tamaşaçıdan düşmüş üç rəqəmi toplamaq, istənilən zarı götürmək və onun aşağı üzündəki rəqəmi indicə alınan məbləğə əlavə etmək xahiş olunur. Sonra yenə eyni zərbi atın və düşən rəqəmi yenidən cəminə əlavə edin.


Diqqət sirri. Sümükləri toplamazdan əvvəl şoumen yuxarıya baxan rəqəmləri toplayır. Sümükləri toplamazdan əvvəl şoumen yuxarıya baxan rəqəmləri toplayır. Əldə edilən məbləğə yeddi əlavə edərək, yekun məbləği tapır. Əldə edilən məbləğə yeddi əlavə edərək, yekun məbləği tapır.




Diqqət sirri. 2*8 = = 21 (tək, belə ki, sağ əlində 1*5 = 5 2 rubl, solda isə - 1 rub.) 1*8=8 8+10=18 (hətta, belə ki, sağda 2* 5= 10 əl 1 rub, solda isə 2 rub.)




Diqqət sirri. Beş kart ilk tamaşaçıdan başlayaraq saat əqrəbi istiqamətində toplanmalıdır; nümayişçinin kartları sonuncu olacaq və paketin üstündə olacaq. Sonra bütün kartlar hər biri beş kartdan ibarət yığınlara düzülür; İstənilən yığın tamaşaçıya açıla bilər. İndi, iki nömrəli tamaşaçı nəzərdə tutulan kartı görsə, bu kart yığının yuxarısından hesablanaraq ikinci olacaq. Dördüncü tamaşaçı onun kartını görsə, yığındakı dördüncü olacaq. Başqa sözlə desək, nəzərdə tutulan kartın yığındakı yeri stolun ətrafında soldan sağa saymaqla tamaşaçının sayına uyğun olacaq.


Psixoloji anlar. Rəqəm fəndlərinin başqa bir kateqoriyası psixoloji məqamlar deyilənlərə əsaslanır. Bu hiylələr həmişə nəticə vermir, lakin bəzi naməlum psixoloji səbəblərə görə onları nümayiş etdirməkdə uğur qazanmaq şansı gözləniləndən qat-qat artıq olur.


5-11-ci sinif şagirdləri arasında sorğu keçirdik. Buraya aşağıdakı tapşırıqlar daxil idi: 5-11-ci sinif şagirdləri arasında sorğu keçirdik. Buraya aşağıdakı tapşırıqlar daxildir: 1. 1-dən istənilən ədədi adlandırın, 1-dən istənilən ədədi adlandırın, 1-dən 50-yə qədər ikirəqəmli ədədi adlandırın ki, onun hər iki rəqəmi tək və fərqli olsun. 11 rəqəminə icazə verilmir. 4. 50-dən 100-ə kimi ikirəqəmli ədədi adlandırın ki, onun ədədləri cüt və fərqli olsun.




Bilik bazasında yaxşı işinizi göndərin sadədir. Aşağıdakı formadan istifadə edin

Tədris və işlərində bilik bazasından istifadə edən tələbələr, aspirantlar, gənc alimlər Sizə çox minnətdar olacaqlar.

haqqında yerləşdirilib http://www.allbest.ru/

ESSE

FOKUSLARIN TARİXİ

İllüziya sənəti (hiylələr) təxminən beş min il əvvəl qədim Misirdə yaranmışdır. O dövrün sehrbazları ləl-cəvahiratları yox edib peyda edirdilər, başı kəsilmiş qazlar. Hiylələr zamanı nəhəng tanrı heykəlləri yerdən sürünərək çıxdı. Bu heykəllər əllərini insanlara uzada, heykəllər hətta ağlaya da bilərdi. Bu cür tamaşalar ya ilahi qüvvə, ya da qaranlığın gücü hesab olunurdu.

Orta əsrlər Avropasında hiylələr cadu hesab olunurdu və sehrbazlar bunun əvəzini canları ilə ödəyirdilər.

18-ci əsrdə Almaniyada və Hollandiyada özünü Ohes Bohes adlandıran və "Hocus Pocus" təxəllüsündən istifadə edən, özünəməxsus "sehrbaz"ın çıxışları çox məşhur idi. “Bazar sehrbazlığı” zamanı tamaşaçıların diqqətini yayındırmaq üçün “hocus pocus, tone talonus, vade celeriter” kimi çaşqın ifadələrdən istifadə etdi.

Bu "sehr" dərhal digər sehrbazlar tərəfindən götürüldü və bir müddət sonra bütün illüziyaçıların vizit kartı oldu.

18-ci əsrdə İngiltərədə illüziyaçılar və sehrbazlar cəmiyyətdə müəyyən tanınma və mövqe qazanırlar. Bunun sayəsində 18-ci əsrin sonu - 19-cu əsrin əvvəllərində yüzlərlə peşəkar sehrbaz meydana çıxdı. Və “elmi” deyilən hiylələr, yəni elmi baxımdan izah oluna bilən hiylələr geniş populyarlıq qazanır.

Xüsusiyyətlərriyazi fəndlər.

Riyaziyyatın bir elm kimi meydana çıxması ilə birlikdə riyazi oyunlar və fəndlər meydana çıxdı.

Hətta Qədim Hellasda da şəxsiyyətin inkişafı oyunlar olmadan düşünülmürdü. Atalarımız şahmat və dama, tapmacalar və tapmacalar bilirdilər.

Biz hamımız böyük rus şairi M.Yu. Lermontov, amma hamı bilmir ki, o, riyaziyyatın böyük həvəskarı idi, o, çoxlu bildiyi riyazi fəndlərə xüsusi diqqət yetirirdi, bəzilərini isə özü icad edirdi.

Riyazi fəndlər məhz ona görə maraqlıdır ki, hər bir hiylə rəqəmlərin, hərəkətlərin və riyazi qanunların xüsusiyyətlərinə əsaslanır. Çoxlu riyazi fəndlər var, onları riyaziyyatdan dərsdənkənar işlər üçün ayrıca kitablarda tapmaq olar, özünüz də tapa bilərsiniz.

Arifmetik fəndlərin əsas mövzusu nəzərdə tutulan ədədləri və ya onlar üzərində əməliyyatların nəticələrini təxmin etməkdir. Hiylələrin bütün sirri ondadır ki, “təxmin edən” ədədlərin xüsusi xassələrindən istifadə etməyi bilir və bilir, lakin mütəfəkkir bu xassələri bilmir.

Hər bir hiylənin riyazi marağı, əksər hallarda olduqca sadə olan, lakin bəzən ağıllı şəkildə maskalanan nəzəri əsaslarının ifşasındadır.

İki fənnin kəsişməsində olan bir çox digər fənlər kimi, riyazi fəndlərə də nə riyaziyyatçılar, nə də sehrbazlar xüsusi diqqət yetirmirlər. Birincisi onları boş əyləncə kimi qəbul edir, ikincisi isə onları çox darıxdırıcı hesab edir. Riyazi fəndlər, açıq desək, qeyri-riyaziyyatçıların auditoriyasını heyran edə biləcək fəndlər kateqoriyasına aid deyil; bu cür hiylələr adətən çox vaxt aparır və onlar çox təsirli deyil; digər tərəfdən, onların təfəkküründən dərin riyazi həqiqətləri çıxaracaq insan çətin ki.

Bununla belə, şahmat kimi riyazi fəndlərin özünəməxsus cazibəsi var. Şahmat riyazi konstruksiyanın zərifliyini oyunun verə biləcəyi həzzlə birləşdirir. Riyazi fəndlərdə riyazi konstruksiyaların zərifliyi əyləncə ilə birləşir. Buna görə də təəccüblü deyil ki, bu iki sahə ilə eyni vaxtda tanış olanlara ən böyük həzz verirlər. hiylə riyaziyyat illüziyası

Riyazi fəndlər - 17-18-ci əsrlərin ən sevimli əyləncəsi. Arifmetik əməliyyatların nəticəsi olan nəzərdə tutulan rəqəmi təxmin etmək bacarığı o dövrlərdə az qala cadu hesab olunurdu. Çoxları bilmirdi ki, bu təxminlər müəyyən ədədlərin və riyazi əməliyyatların çox sadə xassələrinə əsaslanır. Halbuki indinin özündə də riyazi fəndlər böyük əyləncədir, səmimi heyrət və ümumi marağa səbəb olur, ən əsası isə məktəblilərin məntiqi təfəkkürünün formalaşmasına töhfə verir, onlarda riyaziyyata məhəbbət aşılayır, bu elmin gözəl imkanlarını göstərir. .

Hal-hazırda, müxtəlif riyazi nəzəriyyələrə, habelə cəlb olunan obyektlərin xüsusiyyətlərinə (zarlar, kartlar, dominolar, təqvimlər və s.) əsaslanan çox sayda ən müxtəlif riyazi fəndlər mövcuddur.

Göyərtədən götürülən kartların sayını təxmin etmək

Nümayişçi tamaşaçılardan birindən göyərtənin yuxarı hissəsindən kiçik bir kart paketini çıxarmağı xahiş edir, bundan sonra özü də paketi çıxarır, lakin bir az daha çox sayda kartla. Sonra kartlarını sayır.

Tutaq ki, iyirmi var. Sonra bəyan edir: “Mənim səndən dörd kartım var və on altıya qədər saymağa kifayət qədər çox kartım var”. Tamaşaçı öz kartlarını sayır. Tutaq ki, on bir var. Sonra şoumen kartlarını bir-bir masaya düzür.

On birə qədər saymaq. Sonra verdiyi ifadəyə uyğun olaraq dörd kartı kənara qoyur və daha da sayaraq kartları qoymağa davam edir; 12, 13, 14, 15, 16. On altıncı kart onun proqnozlaşdırdığı kimi sonuncu olacaq.

Hiylə təkrar-təkrar təkrarlana bilər və kənara qoyulan kartların sayı hər zaman dəyişdirilməlidir, məsələn, bir dəfə üç, başqa beş ola bilər və s. Eyni zamanda, tamaşaçının götürdüyü kartların sayını bilmədən şoumenin kartların sayındakı fərqi necə təxmin edə bilməsi anlaşılmaz görünür.

İzah. Bunda da sadə bir hiylə olan şoumenin tamaşaçının əlində olan kartların sayını ümumiyyətlə bilməsi lazım deyil, amma o, tamaşaçıdan daha çox kart götürdüyünə əmin olmalıdır. Şoumen kartlarını sayır; bizim nümunəmizdə iyirmi var. Sonra özbaşına bir az kiçik ədəd götürür, məsələn, dörd və onu 20-dən çıxarır; 16 olur. Sonra nümayişçi deyir: "Məndə səndən dörd kart var və on altıya qədər saymaq üçün daha çox kartım var." Kartlar yuxarıda izah edildiyi kimi yenidən hesablanır və ifadə doğrudur. ).

Kartların ədədi dəyərlərindən istifadə

Dörd kartla diqqəti cəmləyin

Kartların göyərtəsi tamaşaçı tərəfindən qarışdırılır. Nümayişçi onu cibinə qoyur və orada olanlardan hər hansı bir kartı ucadan adlandırmağı xahiş edir. Tutaq ki, kürək kraliçasının adı çəkiləcək. Sonra əlini cibinə salır və kürək kartını çıxarır; bu, o izah edir, adı çəkilən kartın kostyumunu göstərir. Daha sonra o, cəmi 12, bir xanımın ədədi dəyəri üçün 4 və 8 çəkir.

İzah. Nümayişçi bu hiyləni nümayiş etdirməzdən əvvəl göyərtədən bir gürz, iki ürək, dörd kürək və səkkiz almaz çıxarır. Sonra bu kartları sırasını xatırlayaraq cibində gizlədir.

Tamaşaçı tərəfindən qarışdırılan göyərtə də cibinə düşür və seçilmiş dörd kart göyərtənin üstündədir. İştirak edənlər güverte qarışdırılanda nümayişçinin cibində dörd kartın artıq olduğundan şübhələnmirlər.

Kənara qoyulmuş dörd kartın ədədi dəyərləri hər biri əvvəlkindən iki dəfə böyük olan bir sıra nömrələr (1, 2, 4, 8) təşkil edir və bu halda, bildiyiniz kimi, onları birləşdirərək. müxtəlif yollarla cəmi 1-dən 15-ə qədər istənilən tam ədəd əldə edə bilərsiniz. .

Əvvəlcə tələb olunan kostyumun kartı çəkilir. Əgər o, istədiyiniz nömrəyə çatan kartların birləşməsində iştirak etməlidirsə, o zaman cibindən əlavə olaraq çıxarılan bir və ya bir neçə kartla birlikdə ümumi bala daxil edilir. Əks halda, birinci kart kənara qoyulur və istədiyiniz nömrəni əldə etmək üçün lazım olan bir və ya bir neçə kart cibdən götürülür.

Bizim hiyləmizi göstərərkən, seçilmiş dörd kartdan biri də təsadüfi adlandırıla bilər. Bu zaman nümayişçi onu dərhal cibindən çıxarır – əsl “sehr”!

Bu hiylədə qarşılaşdığımız və hər biri əvvəlkindən iki dəfə böyük olan ədədlər silsiləsi bir çox başqa riyazi fəndlərdə də istifadə olunur.

Möhtəşəm Proqnoz

Tamaşaçılardan biri kartların göyərtəsini qarışdırır və stolun üstünə qoyur. Nümayişçi bir kağız parçasına kartın adını yazır və yazılanları heç kimə göstərmədən vərəqi aşağıya doğru çevirir.

Bundan sonra 12 kart masanın üzərinə üzü aşağı qoyulur. İştirak edənlərdən onlardan dördünün adını çəkməyi xahiş edirlər. Bu kartlar dərhal üzə çıxarılır və qalan səkkiz kart toplanaraq göyərtənin altına qoyulur.

Tutaq ki, üç, altı, on və padşah nazil olub. Şoumen deyir ki, bu dörd kartın hər birində bu kartın ədədi dəyərindən sonrakı nömrədən başlayaraq, ona qədər sayana qədər kartları göyərtədən yığacaq. Beləliklə, məsələn, yeddi kart üçə qoyulmalı olacaq: "4, 5, 6, 7, 8, 9, 10"; altıya dörd kart qoymaq lazımdır; ilk onluğa heç nə qoymağa ehtiyac yoxdur; Bu fokusda rəqəm kartına da 10 ədədi dəyər verilir.

Sonra kartların ədədi dəyərləri toplanır:

3 + 6 + 10 + 10 = 29

Göyərtənin qalan hissəsi tamaşaçıya verilir və ondan 29 kartı sayması tələb olunur. Sonuncu açılır. Əvvəlcədən proqnozlaşdırılan kartı olan vərəq çevrilir və yazılanlar ucadan oxunur. Təbii ki, yeni açılan kartın adı olacaq!

İzah. Göyərtə qarışdırıldıqdan sonra şoumen təmkinli şəkildə göyərtənin altında hansı kartın olduğunu görməlidir. Onun proqnozlaşdırdığı bu kartdır. Qalan hər şey öz-özünə çıxır. On iki kartdan səkkizi toplandıqdan və göyərtənin altına yerləşdirildikdən sonra görünən kart sıra ilə qırxıncı olacaq. Əgər yuxarıda qeyd olunan bütün əməliyyatlar düzgün aparılıbsa, biz həmişə bu karta gələcəyik). Göyərtənin əvvəlcə qarışdırılması bu hiyləni xüsusilə təsirli edir.

Maraqlıdır ki, təsvir olunan hiylədə, eyni prinsipə əsaslanan digərlərində olduğu kimi, şoumen tamaşaçıya jaklara, kraliçalara və krallara istənilən ədədi dəyər təyin etməyə icazə verə bilər.

Hiylə, əslində, yalnız bir şey tələb edir: göyərtədə 52 kart var; onların hansı kartlar olacağı zərrə qədər də rol oynamır. Hamısı ikidirsə, hiylə də işləyəcək. Bu o deməkdir ki, tamaşaçı istədiyi karta istənilən yeni məna verə bilər və bu, hiylənin uğuruna təsir etməyəcək.

Rənglərin və kostyumların fərqinə əsaslanan hiylələr

Krallar və kraliçalara diqqət yetirin

Krallar və kraliçalar göyərtədən seçilir və iki yığında düzülür: krallar ayrı, xanımlar ayrı.

Xovlar üzü aşağı çevrilir və bir-birinin üstünə yığılır. Tamaşaçılardan səkkiz kartdan ibarət göyərtəmizi bir və ya bir neçə dəfə "yıxmaq" xahiş olunur.

Nümayişçi kürəyinin arxasındakı yığını çıxarır və dərhal tamaşaçılara iki kartı açır. Məlum oldu ki, bu, eyni kostyumun kralı və kraliçasıdır. Eyni şeyi digər üç cütlə də göstərmək olar.

İzah. Nümayişçi yalnız iki ilkin yığındakı kostyumların ardıcıllığının eyni olmasına diqqət etməlidir.

Bu ardıcıllığın "çıxarılması" pozulmayacaq. Arxa tərəfdə, nümayiş yalnız yığını ciddi şəkildə yarıya bölür və hər yarıda üst kartı alaraq lazımi cütləri alır. Bu cütlükdə həmişə eyni kostyumun kralı və kraliçası olacaq).

Kartların ön və arxa hissəsindən istifadə

Qara və qırmızı kostyumun kartlarının sayının müqayisəsi

Göyərtədən on kart seçilir: beş qırmızı və beş qara. İstənilən rəngli kartlar çevrilir və on kartın hamısı tamaşaçı tərəfindən diqqətlə qarışdırılır. Bir anlıq duş onun arxasındakı kartları çıxarır. Sonra əllərini irəli uzatır, hər birində dərhal masaya qoyulan beş kartı tutur. Hər beşdə açıq kartların sayı eyni olur və bu kartlar fərqli rəngdə olacaq. Məsələn, bir beşdə üç qırmızı vərəqə varsa, digər beşində üç qara vərəqə açıq olacaq. Hiylə istədiyiniz qədər təkrarlana bilər və həmişə uğur qazanacaqdır.

İzah. Bir beşin kartları arasında digər beşdə qapalı (qırmızı) olanlar qədər açıq kartların (və onlar eyni rəngdə, məsələn, qara) olacağını başa düşmək çətin deyil.

Arxa tərəfdə sadəcə paketi yarıya bölməli və kartları tamaşaçılara göstərməzdən əvvəl yarılardan birini çevirməlisiniz. Beləliklə, kartların tərsinə çevrildiyi üçün hər beşdə açıq kartların sayı eyni olacaq və bu kartlar müxtəlif rənglərdə olacaq. Bu hiylədə, əlbəttə ki, istənilən cüt sayda kartdan istifadə edə bilərsiniz, sadəcə olaraq onların yarısı qırmızı, yarısı qara olmalıdır.

"Manhetten möcüzələri"

Tamaşaçıdan göyərtəni təxminən ortadan çıxarmaq, hər hansı bir yarısını özü üçün götürmək və içindəki kartları saymaq tələb olunur.

Tutaq ki, 24 var. İki üstəgəl dörd, altı edir. Tamaşaçı öz yarımgöyərtəsində aşağıdan altıncı kartı görür, bu yarımgöyərtəni digərinə qoyur və kartları kəsərək, göstərilən birinə təhvil verir. Sonuncu, “M-a-n-x-e-t-t-e-n-s-to-i-e h-u-d-e- s-a” (“Manhettenin sehri”) ifadəsini tələffüz edərkən masada bir-bir kartları paylamağa başlayır və hər qoyulmuş kart üçün bir hərf olsun. Son hərflə birlikdə görünən kart görünəcək.

İzah. Təsvir edilən prosedurun nəticəsi olaraq, seçilmiş kart həmişə yuxarıdan on doqquzuncu yerdə bitir. Buna görə də, hər hansı on doqquz hərfli ifadə, məsələn, "P-o-r-a-s-i-t-e-l-n-s-e f-o-k-u-s-s" istədiyiniz xəritəyə gətirib çıxarır) .

Zar

Zarlar oyun kartları qədər köhnədir və oyunun mənşəyi də bir o qədər qaranlıqdır. Bununla belə, qeyd etmək təəccüblüdür ki, qədim Yunanıstanda, Misirdə və Şərqdə məlum olan ən qədim zarlar müasir zarlarla tamamilə eyni formadadır, yəni kubun kənarlarında çap edilmiş birdən altıya qədər rəqəmləri olan bir kub və elə düzülmüşdür ki, onların əks üzlərdəki cəmi yeddiyə bərabər olsun. Bununla belə, zarın kub forması onunla izah olunur ki, yalnız müntəzəm çoxüzlü bütün üzlərin tam bərabərliyini təmin edir və təbiətdə mövcud olan beş müntəzəm çoxüzlüdən kubun oyunun atributu kimi açıq üstünlüyü var: düzəltmək ən asandır və üstəlik, onlardan asanlıqla yuvarlanan yeganədir, lakin çox deyil (tetraedr yuvarlanmaq daha çətindir, oktaedr, ikosahedr və dodekaedr isə forma baxımından bir-birinə çox yaxındır. tez yuvarlandıqları top). Kubun altı üzü olduğundan, ilk altı tam ədədin onların üzərində tətbiqi özünü göstərir və onların cəmi - yeddi ilə düzülüşü ən sadə və simmetrik görünür. Yeri gəlmişkən, bu, bütün cütlərin cəminin eyni olması üçün onların cüt-cüt əks təşkilinin yeganə yoludur.

Zərlərlə bağlı əksər riyazi fəndlərin əsasında məhz bu “yeddi prinsipi” dayanır. Bu hiylələrin ən yaxşısında sözügedən prinsip o qədər incə tətbiq olunur ki, heç kim bundan şübhələnmir. Nümunə olaraq çox köhnə bir hiyləni nəzərdən keçirək.

Məbləği təxmin etmək

Nümayişçi arxasını tamaşaçılara çevirir və bu zaman onlardan biri stolun üstünə üç zar atır. Sonra tamaşaçıdan düşmüş üç rəqəmi toplamaq, istənilən zarı götürmək və onun aşağı üzündəki rəqəmi indicə alınan məbləğə əlavə etmək xahiş olunur.

Sonra yenə eyni zərbi atın və düşən rəqəmi yenidən cəminə əlavə edin. Nümayişçi tamaşaçıların diqqətini ona yönəldir ki, o, heç bir halda üç zardan hansının iki dəfə atıldığını bilə bilmir, sonra zərləri toplayır, əlində silkələyir və dərhal yekun məbləği düzgün adlandırır.

İzah. Sümükləri toplamazdan əvvəl şoumen yuxarıya baxan rəqəmləri toplayır. Əldə edilən məbləğə yeddi əlavə edərək, yekun məbləği tapır.

Yeddilik prinsipinə əsaslanan başqa bir hazırcavab hiylədir. Nümayişçi arxasını tamaşaçılara çevirərək onlardan üç zardan ibarət bir sütun yaratmağı, sonra yuxarı və orta zarların iki toxunan üzünə rəqəmləri əlavə etməyi, sonra nəticəyə zarların toxunan üzlərindəki rəqəmlərin cəmini əlavə etməyi xahiş edir. orta və aşağı zar və nəhayət, alt sümüyün alt üzündəki son məbləğə başqa bir rəqəm əlavə edin. Sonda sütun bir eşarp ilə örtülmüşdür.

İndi nümayişçi tamaşaçılara tərəf dönür və cibindən bir ovuc kibrit çıxarır, onların sayı kubların üzlərinə beş rəqəm əlavə edərkən tamaşaçının tapdığı məbləğə bərabər olur.

İzah. Tamaşaçı onların nömrələrini toplayan kimi, nümayişçi bir anlıq başını çiyninin üstünə çevirir, guya tamaşaçıdan sütunu dəsmal ilə örtməsini xahiş edir. Əslində, o zaman o, yuxarı kubun yuxarı üzündəki rəqəmə diqqət yetirməyi bacarır. Tutaq ki, altıdır.

Cibinizdə həmişə 21 kibrit olmalıdır. Bütün kibritlərini tutub, Göstərib əlini cibindən çıxarıb altısını geri atır. Başqa sözlə, o, sütunun yuxarısındakı rəqəm qədər olmayan bütün kibritləri çıxarır. Bu matçların sayı beş üzdəki nömrələrin cəmini verəcəkdir.

İzləyicinin eyni zarların bir-birinə əks rəqəmlərini deyil, qonşu zarların bitişik üzlərindəki rəqəmləri toplaması yeddilik prinsipinin tətbiqi üçün yaxşı maskalama rolunu oynayır.

Bu hiylə yeddilik prinsipindən istifadə etmədən nümayiş etdirilə bilər. Siz sadəcə kubların hər birinin hər iki üzündəki rəqəmlərə diqqət yetirməlisiniz. Fakt budur ki, zərlərin nömrələnməsinin yalnız iki fərqli yolu var və onlardan biri digərinin güzgü şəklidir və üstəlik, bütün müasir zarlar eyni şəkildə nömrələnir: zarları üçlü 1-ə bərabər tutsanız, 2 və 3 görünür, onda içindəki rəqəmlər saat yönünün əksinə hərəkətin tərs qaydasında düzüləcəkdir (şək. 1).

4, 5, 6 rəqəmlərinin yerini təsəvvür etmək üçün 1, 2, 3 rəqəmlərinin qarşılıqlı düzülməsini zehni olaraq özünüzə çəkərək və yeddi prinsipini xatırlayaraq, sütunun yanından baxa bilərsiniz ( yuxarı kubun yuxarı üzü əvvəlcə sikkə ilə örtülmüşdür), istənilən kubun yuxarı üzündəki rəqəmi düzgün adlandırın. Yaxşı məkan təxəyyülü və bir az təcrübə ilə bu hiyləni heyrətamiz sürətlə göstərmək olar.

Təqvimlər

Vaxt cədvəli təqvimindən istifadə etməklə çox maraqlı fəndlər var. Burada daha maraqlı olanlardan bəziləri var.

Sirli kvadratlar

Nümayişçi arxası tamaşaçılara tərəf dayanır və onlardan biri aylıq cədvəl təqvimindən istənilən ayı seçir və orada 9 rəqəmdən ibarət kvadratı qeyd edir. İndi tamaşaçının onlardan ən kiçiyinin adını çəkməsi kifayətdir ki, nümayişçi tez saydıqdan sonra dərhal bu doqquz rəqəmin cəmini elan etsin.

İzah. Nümayişçi göstərilən nömrəyə 8 əlavə etməli və nəticəni 9-a vurmalıdır).

Matçlar

Kiçik obyektlərin sadəcə hesab vahidləri kimi istifadə edildiyi bir çox riyazi fəndlər var. İndi biz sikkələr, çınqıllar və ya kağız parçaları kimi digər kiçik əşyalar da uyğun olsa da, kibritlərin xüsusilə faydalı olduğu bir neçə fəndləri təsvir edəcəyik.

Bir yumruqda neçə kibrit sıxılır?

Aşağıdakı hiylə oxşar prinsipə əsaslanır, onun nümayişi üçün 20 kibrit qutusu lazımdır. Nümayişçi arxasını tamaşaçıya çevirərək ondan qutudan bir neçə kibrit (ondan çox olmayan) çıxarıb cibinə qoymasını xahiş edir. Tamaşaçı daha sonra qutuda qalan kibritləri sayır. Tutaq ki, onların sayı 14-dür.O, bu rəqəmi stolun üzərinə belə “yazır”: vahid solda yerləşdirilmiş bir kibritlə, dördü isə bir qədər sağda yerləşdirilmiş dörd kibritlə təmsil olunur. Bu beş matç qutuda qalanlar arasından götürülür.

Bundan sonra cibinə 14 rəqəmini əks etdirən kibritlər də qoyulur. Sonda tamaşaçı qutudan daha bir neçə kibrit çıxarır və onları yumruğa sıxır.

Nümayişçi tamaşaçılara üz tutur, qutudan kibritləri stolun üstünə tökür və dərhal yumruğunda sıxılmış kibritlərin sayını deyir.

İzah. Cavab almaq üçün doqquzdan masaya səpələnmiş kibritlərin sayını çıxmaq lazımdır. ).

Kim nə aldı?

Başqa bir köhnə hiylə üç kiçik əşyanın, məsələn, sikkə, üzük və açarın yanında yığılmış 24 kibritlə göstərilə bilər. Üç tamaşaçının diqqət mərkəzində iştirak etməsi xahiş olunur (onları şərti olaraq 1, 2, 3 adlandıracağıq).

Birinci tamaşaçı bir matç alır, ikinci - iki, üçüncü - üç. Onlara arxa çevirib hər birindən stolun üstündə uzananlardan kiçik bir şey götürmələrini xahiş edirsən (onları işarə edək) AMMA, BAT).

Elementi saxlayan izləyiciyə indi təklif edin AMMA, yığında qalanlar arasından əlindəki qədər kibrit götür. Tamaşaçı götürür B, əlində olandan iki dəfə çox kibrit götürsün. Elementi götürəcək son tamaşaçı AT, əlində olandan dörd dəfə çox kibrit götürməyi təklif edir. Bundan sonra hər üç tamaşaçıdan əşyalarını və kibritlərini ciblərinə qoysunlar.

Tamaşaçılara tərəf dönüb, qalan matçlara baxaraq, hər bir tamaşaçıya hansı əşyanı götürdüyünü dərhal söyləyirsiniz.

İzah.Əgər bir matç qalsa, o zaman 1, 2 və 3-cü tamaşaçılar əşyaları götürdülər AMMA, BAT(həmin qaydada).

Əgər 2 matç qalıbsa, o zaman əşyaların sırası belə olacaq B, AMMA, AT.

Əgər 3 matç qalıbsa, deməli AMMA, AT, B.

4 matç varsa, kimsə səhv etdi, çünki belə bir qalıq mümkün deyil.

5 olarsa, maddələrin sırası belə olacaq B, AT,AMMA.

6 olarsa AT,AMMA,B.

7 olarsa AT,B, AMMA ).

Rahat bir mnemonika, samitləri (yazılma ardıcıllığı ilə) seçilmiş üç elementin adlarının ilk hərflərinə uyğun gələn sözlərin siyahısı olardı. Beləliklə, məsələn, bir qaşıq, çəngəl və bıçaqla hiylə göstərirsinizsə, o zaman aşağıdakı sözlərin siyahısını təklif edə bilərsiniz:

1. L və V e N.

2. L e N i V e c.

3. V o L a N.

5. V a N i L.

6. N e V o L i.

7. N a L və V k a.

Burada "L" hərfi bir qaşıq, "B" - çəngəl, "H" - bıçaq ifadə etməlidir. Hərflər cisimlərin sırasına uyğun olaraq sözlərlə düzülür. Sözlərin qarşısındakı rəqəmlər qalan matçların sayını göstərir.

sikkələr

Sikkələr riyazi fəndləri nümayiş etdirmək üçün onları rahat edən üç xüsusiyyətə malikdir. Onlar sayma vahidləri kimi istifadə edilə bilər, müəyyən ədədi qiymətə malikdirlər və nəhayət, onların ön və arxa tərəfləri var.

Aşağıdakı üç hiylənin hər biri bu üç xüsusiyyətdən birini nümayiş etdirir.

Sirli Doqquz

Doqquz şəklində bir çox (və ya daha çox) sikkə stolun üzərinə qoyulur (şək. 2).

Nümayişçi arxası tamaşaçılara çevrilmiş vəziyyətdə dayanır. İştirak edənlərdən biri doqquzluq “ayaq”ındakı sikkələrin sayından daha çox rəqəm düşünür və qəpikləri ayaq boyunca aşağıdan yuxarıya doğru və daha sonra üzük boyunca saat əqrəbinin əksinə olaraq nəzərdə tutulan rəqəmə çatana qədər saymağa başlayır. Sonra o, birdən nəzərdə tutulan ədədə qədər, qaldığı yerdən sikkədən başlayaraq, bu dəfə saat əqrəbi istiqamətində və yalnız halqanın ətrafında sayar.

Hesabın bitdiyi sikkənin altında kiçik bir kağız parçası gizlənir. Nümayişçi masaya tərəf dönür və dərhal bu sikkəni götürür. İzah. Hansı nömrənin düşünülməsindən asılı olmayaraq, hesab həmişə eyni sikkə ilə bitir. Əvvəlcə hansı sikkə olacağını öyrənmək üçün bütün bunları ağlınızda istənilən nömrə ilə edin. Hiyləni təkrarlayarkən, ayağa bir neçə sikkə əlavə edin, sonra sayma başqa yerdə bitəcək.

Sikkə hansı əldədir?

Budur, sikkənin ədədi dəyərindən istifadə edən köhnə bir hiylə. Kimdənsə bir yumruqda bir qəpik, digərində bir qəpik almasını xahiş et. Sonra sağ yumruqdakı sikkənin sayını səkkizə (və ya hər hansı digər cüt ədədə) və digər sikkənin sayını beşə (və ya istədiyiniz hər hansı tək rəqəmə) vurmağı təklif edin. Bu iki rəqəmi əlavə etməklə tamaşaçı rəqəmin cüt və ya tək olduğunu sizə xəbər verməlidir. Bundan sonra ona hansı əlində hansı sikkə olduğunu söyləyirsən.

İzah.Əgər cəmi cütdürsə, onda sağ əldə bir qəpik var; qəribə olsa - bir qəpik. Allbest.ru saytında yerləşdirilib

...

Oxşar Sənədlər

    Ur kralının oyunu: konsepsiya, görünüş tarixi. Qədim dünyada cüt və tək oyunları. Dünya Ağıl Oyunlarının beş əsas fənnindən biri kimi gedin. Nərd qədim şərq oyunu kimi. Orta əsr oyunları: şahmat, oyun kartları. Qumarın tarixi.

    təqdimat, 03/04/2012 əlavə edildi

    İncəsənətin yaranma səbəbləri, adət-ənənə və mərasimlərlə əlaqəsi, inkişaf tarixi. İncəsənətin müxtəlif meyarlara görə təsnifatı, onların janr fərqləndirilməsi. Görkəmli sənət nəzəriyyəçiləri. Sənətin funksiyaları və məqsədləri, əsərlərin əhəmiyyəti haqqında müzakirələr.

    mücərrəd, 20/10/2010 əlavə edildi

    Teatr janrının növləri. Teatr və musiqi ilə bağlı sənət janrlarının xüsusiyyətləri. Opera musiqi və teatr sənətinin bir növü kimi. Operettanın mənşəyi, digər sənət növləri ilə əlaqəsi. Teatrda monoopera və monodrama. Faciənin tarixi.

    mücərrəd, 04.11.2015 əlavə edildi

    Mağara dövründə sənətin mənşəyi. Qədim Yunanıstanda və Romada incəsənətin inkişafı. Orta əsrlər, İntibah və Barokkoda rəssamlığın inkişaf xüsusiyyətləri. Müasir incəsənətdə bədii cərəyanlar. Əxlaqi baxımdan gözəlliyin mahiyyəti.

    məqalə, 02/16/2011 əlavə edildi

    Dünyanın möcüzələri ilə bağlı memarlıq obyektləri ilə tanışlıq. Məqbərənin tikilmə tarixi, salamat qalmış relyefləri. Babilin Asma Bağları dünyanın bütün möcüzələrinin ən qaranlıqı kimi. Efesdəki Artemida məbədinin, Zevsin heykəlinin, Gizanın Böyük Piramidasının xüsusiyyətləri.

    təqdimat, 22/01/2013 əlavə edildi

    Baletin yaranma tarixi. 1681-ci ildə Paris Operasında balet texnikasının əsaslarının mənşəyi. 2001-ci ildə Türkmənistanda baletin ləğvi. Məşhur bəstəkarların baletləri. Rusiyanın balet sənətinin görkəmli ustaları. Klassik balet məktəbi.

    təqdimat, 16/01/2013 əlavə edildi

    Modernist jurnal "İncəsənət dünyası"nın fəaliyyəti, Diaghilevin yaranması və onun yaradılmasında rolu üçün ilkin şərtlər, habelə konsepsiyası, nəşr prinsipləri, Rusiyanın mədəni həyatında rolu və əhəmiyyətinin təhlili. “İncəsənət aləmi” rəssamlar birliyinin yaranma tarixi.

    kurs işi, 24/11/2009 əlavə edildi

    Batik sənətinin doğulması; Rusiyada yaranma tarixi. Parçanın bədii rəngkarlığının əsas növləri. Batikada kompozisiyanın əsasları, rəngləmə. Əlavə təhsil sistemində rəngkarlığın tədrisi üsulları; kiçik məktəblilərin dərnəklərinin təşkili.

    dissertasiya, 28/07/2011 əlavə edildi

    Sümük oyma sənətinin inkişafı, onun istehsal şərtləri ilə müəyyən edilir. Moskva vilayətinin Sergiev Posad rayonunun Xotkovo şəhərində yerləşən ən gənc sənətkarlıqlardan biri kimi Xotkovskaya sümük oyma sənəti. Oyma üçün materiallar və alətlər.

    mücərrəd, 12/11/2016 əlavə edildi

    Kağız yayma sənətinin tarixinin öyrənilməsi. Kvilinq texnikasından istifadə edərək saçaqlı çiçəklərin, buketlərin, heyvanların hazırlanması texnologiyasının öyrənilməsi. Materialların, alətlərin və cihazların təsviri. Çiçəklərlə açıqcaların hazırlanmasının əsas mərhələləri.

© 2022 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr