Tülkü bacısı və boz canavar dərsi. "Tülkü bacısı və boz canavar" dərsinin xülasəsi

ev / Keçmiş

Lyubov Barauhina
"Tülkü-bacı və canavar" dərsinin xülasəsi

Rus xalq nağılı oxumaq « Tülkü bacı və canavar»

mücərrəd nitqin inkişafı üçün orta qrupda təhsil fəaliyyəti

Müəllim tərəfindən hazırlanmışdır

Barauhina Lyubov Vasilievna

Hədəf:

Uşaqları rus xalq nağılları ilə tanış etmək « Chanterelle - bacı və canavar» (Qəhrəmanların hərəkətlərini qiymətləndirməyə kömək etmək üçün M. Bulatov tərəfindən təşkil edilmişdir.

Tapşırıqlar:

Söhbətdə iştirak etməyi öyrətmək üçün dinləyicinin suallara cavab verməsi aydındır. Dialoq nitq formasını inkişaf etdirin.

Söz ehtiyatını inkişaf etdirin və aktivləşdirin. Uşaqların lüğətini zənginləşdirin sözlər: çuxur, turş xəmir.

Nağıllara fəal marağı, bir-biri ilə yaxşı münasibətləri inkişaf etdirmək.

materiallar: Nağılçı üçün paltar, nağıl « Chanterelle - bacı və canavar» , nağıl üçün illüstrasiyalar.

ilkin iş: Bir gün əvvəl kitabın küncünə kitabın illüstrasiyalı nəşrini qoyun. Buna diqqət yetirin, rəsmləri nəzərdən keçirməyi təklif edin, bu nağılın kim olduğunu təxmin edin.

(çiyinlərimə böyük bir parlaq şərf atıram və uşaqlara müraciət edirəm)

Salam uşaqlar, mən Nağılçıyam, sizə baş çəkməyə gəlmişəm. Hekayəçinin kim olduğunu bilirsinizmi? (uşaqların cavabları). Səncə mən niyə sənin yanına gəldim? (yeni maraqlı nağıl oxuyun). Nağılın nə olduğunu bilirsinizmi? (uşaqların cavabları) Hansı nağılları bilirsiniz? (uşaqların cavabları) Neçə nağıl bilirsən, afərin! Sizi başqa bir maraqlı nağılla tanış etmək istəyirəm və onun qəhrəmanları kimlərdir, təxmin etməyə çalışın. Diqqətlə qulaq asın, kimin olduğunu xatırlayın dedi:

- "Oh, səni yaxşı eşidə bilmirəm, Kolobok, burnumun üstündə otur və mahnını daha yüksək səslə oxu." Kim belə dedi? (uşaqların cavabları)Əla, təxmin etdin! Bu tülküdür.

Daha çox qulaq asın. “Ağzına daha çox hava alıb saman evə üfürdü. Və eyni anda ev müxtəlif istiqamətlərdə dağıldı. Bu kimdi? (uşaqların cavabları) Bəli bu canavar!

Əla! Düzgün təxmin etdi. Hekayəni kimin haqqında oxuyacağıq? (uşaqların cavabları) Bəli, uşaqlar, bu gün mən adlı bir nağıl oxuyacağam « Chanterelle - bacı və canavar» . Kreslolarda rahat oturun. Rus xalq nağılı « Chanterelle - bacı və canavar» . Deməli, başlayıram.

(nağıl oxuyur)

Uşaqlar, hekayəni bəyəndinizmi? (uşaqların cavabları) Bunun nə adlandığını kim xatırlayır? (uşaqların cavabları) Nağılın bütün qəhrəmanlarını xatırlayaq (uşaqların cavabları).

Dinamik fasilə:

"Heyvanların dəyirmi rəqsi"(Uşaqlar at kimi gəzirlər, tülkü bacısı, canavar balıq necə üzür. Kreslolarda otururlar.)

Oxuduğumuz hekayənin adı nədir? (uşaqların cavabları) Mənə deyin, uşaqlar, nağıldakı bütün sözləri başa düşdünüzmü və ya tanış olmayan sözlər var idi? (uşaqların cavabları)Çuxurun nə olduğunu kim bilir? (uşaqların cavabları) Kvas nədir (uşaqların cavabları) Tülkü turş xəmirlə necə çirkləndi (uşaqların cavabları) Nağıldakı tülkü hansı xarakterə malikdir? (uşaqların cavabları) Nə nağılda təbiətcə canavar? (axmaq, inandırıcı) Tülkü niyə aldatdı canavar? (O, hiyləgər və acgöz idi və canavar ac) . Tülkü düzgün etdi? (Xeyr, bir-birinizə hörmət etməlisiniz, mehriban olun, çünki tülkü və canavar dost idi) Nağılda kimə acımaq olar? Niyə? ( Canavar çayda öldürülüb, o, quyruqsuz qaldı və tülkü aldadı və hələ də ona mindi). Minkdə oturan tülkünün necə güldüyünü kim xatırlayır canavar? (Tülkü danışdı: "Məndə yoxdur canavar ağlı yoxdur, xeyri yoxdur!)

Uşaqlar, nağıllar bizə yaxşını pisdən ayırmağı öyrədir, ona görə də onları oxuyuruq. Bu gün hekayəyə qulaq asmısınız? « Chanterelle - bacı və canavar» , təşəkkür edirəm, yaxşı! Mən sizə nağıl üçün illüstrasiyalı kitablar gətirmişəm « Chanterelle - bacı və canavar» , götürüb baxa bilərsiniz. Və getməyimin vaxtı gəldi, əlvida! (Nağılçı yaylığını çıxarır, müəllim kimi uşaqlara tərəf dönür, uşaqlarla kitablara baxmaq üçün oturur.)

Əlaqədar nəşrlər:

Dərsin məqsədi: uşaqlara əsas formanı müxtəlif sənətkarlıqlara çevirməyi öyrətmək, düşüncə dəyişkənliyini inkişaf etdirmək. Tapşırıqlar: bacarıqları formalaşdırmaq.

Məqsəd: hazırlıq qrupunun uşaqlarını rus xalq nağılı "Tülkü və canavar" melodiyaları ilə, didaktik oyunun daxil edilməsi ilə tanış etmək.

"Tülkü bacısı və canavar rus xalq nağılını uşaqlara oxumaq" nitqinin inkişafına dair GCD-nin xülasəsi. Məqsəd: Uşaqları rus xalq nağılı "Şanterelle bacısı və canavar" ilə tanış etmək, qəhrəmanların hərəkətlərini qiymətləndirməyə kömək etmək, bir parçanı dramatikləşdirmək.

Nitqin inkişafı üzrə GCD-nin konspekti. Bir parçanın oxunması və "Çanterelle bacı və canavar" nağılının səhnələşdirilməsi, orta qrupda uşaq mahnılarının oxunması. tərtib edilmişdir.

Nina Jukova
Orta qrupda nitqin inkişafına dair GCD-nin konspekti. "Balaca tülkü və boz qurd" rus xalq nağılını oxumaq

Hədəf: Təqdim edin Rus xalq nağılı«» , qəhrəmanların hərəkətlərini qiymətləndirməyə kömək etmək, əsərdən bir parçanı dramatikləşdirmək, necə qurmağı öyrətmək uzadılmış bəyanatlar;

Proqram tapşırıqları:

Mətnlə bağlı suallara tam cümlələrlə cavab vermək bacarığını formalaşdırmağa davam edin.

əxlaqi tərbiyə etmək keyfiyyət: başqa insanlara qarşı hörmət, xeyirxahlıq, dürüstlük.

Təhsilin inteqrasiyası bölgələr: Nitq inkişaf», "Koqnitiv inkişaf» , "Sosial-Kommunikativ inkişaf» .

ilkin iş: Heyvanlar haqqında nağıl və hekayələr oxumaqşəkillərə baxır "Kim və harada yaşayır", vəhşi və ev heyvanları haqqında kitablar, didaktik oyunlar "Kim qışqırır", "Kim getdi", heyvanlar haqqında modelləşdirmə və rəsm çəkmək, şeir əzbərləmək.

Avadanlıq: üçün illüstrasiyalar nağıl: "Tülkü balığı yeyir", “Tülkü gedir canavar» , "Arabadakı tülkü balıq atır", "Tülkü öyrədir canavar balıq tutur» ; boyayıcı illüstrasiya harada canavar tülkü aparır, rəngli karandaşlar, emalında nağıl M. Bulatov; üçün illüstrasiyalar nağıllar"Kolobok", "Zayushkinanın daxması", "şalgam", "Teremok", "Ryaba toyuq".

Təşkil edilmiş təhsil fəaliyyətinin gedişi.

I. Motivasiya və həvəsləndirici mərhələ.

baxıcı: Uşaqlar, o, bizə qonaq gəldi canavar və bir hekayə danışmaq istəyir bu onun başına gəldi və o, quyruqsuz qaldı.

II. Təşkilati - axtarış mərhələsi.

baxıcı: Ancaq əvvəlcə nəyi xatırlayaq nağıllar və biz şeir oxuyuruq.

Uşaqlar siyahı nə xatırlayırlar.

baxıcı: İndi isə boynumuzu qızdıraq.

Nəfəs alma məşqi: “Nənə Marusa üçün muncuq alıb”

baxıcı: Bu dilin bükülməsi nəfəs verərkən tələffüz edilməlidir. Burnunuzla nəfəs alın və nəfəs alarkən danışın!

Uşaqlar müəllimdən sonra təkrar edirlər.

baxıcı: Uşaqlar, indi mən sizə əsərlərdən parçalar oxuyacağam və siz mənim üçün onun nə olduğunu ilk sözlərlə müəyyən edəcəksiniz. hekayə, şeir və ya hekayə.

Yaşadı - bir baba və bir qadın var idi və onların bir toyuq Ryaba var idi.

Uşaqlar: Hekayə

Tanyamız yüksək səslə ağlayır. Topu çaya atdı.

Uşaqlar: Şeir

Qış gəldi. İlk qar yağdı.

Uşaqlar: Hekayə

baxıcı: Bu gün haqqında danışacağıq nağıllar. Uşaqlar, xoşunuza gəlirmi? nağıllar? Nə cür bildiyiniz nağıllar? İndi görüm, təxmin edə biləsənmi? nağılşəklə uyğun olaraq qəhrəmanlarını adlandırın (şəkilləri göstər)

baxıcı: Uşaqlar, siz nə yaxşı insanlarsınız! Təbii ki, çoxdur insanlar haqqında hekayələr, sehr haqqında, heyvanlar haqqında. Bu gün oxuyacağıq nağıl, və tapmacaları təxmin etməklə kimlər haqqında öyrənəcəksiniz.

baxıcı: Hiyləgər fırıldaq, qırmızı baş,

Tüklü quyruq - gözəllik və onun adı ...

Uşaqlar: tülkü

baxıcı: Kim soyuq qışda meşədə hirsli, ac gəzir.

Uşaqlar: canavar

baxıcı: Qəhrəmanlar kimlərdir nağıllar?

Uşaqlar: Tülkü və canavar.

baxıcı: Belə ki, hekayə sizə oxumaq üzrə olduğum şey "adlanır. Chanterelle - bacı və boz canavar(nağıl oxumaq) .

Haqqında suallar nağıl:

baxıcı: Bəyəndinizmi hekayə?

baxıcı: Bunun nə adlandığını kim xatırlayır?

baxıcı: Tülkünün təbiəti nədir?

Uşaqlar: hiyləgər, hiyləgər, hiyləgər

baxıcı: Nə var nağıl canavar?

Uşaqlar: ac, mehriban, güvənən

baxıcı: Bizə deyin tülkü sizə balıq tutmağı necə məsləhət gördü?

baxıcı: Tülkü niyə aldatdı canavar?

baxıcı: Tülkü düzgün etdi?

Uşaqlar: Xeyr, başqa insanlara hörmət etmək və onlara mehriban davranmaq lazımdır, xüsusən də tülkü və canavar dost idi.

baxıcı S: Aksiya ilin hansı vaxtında keçirilir? nağıllar? Necə əldə etdin? Hansı sözlər?

Uşaqlar: Soyuq və şaxtalı.

baxıcı: Şaxtadan qorxursan?

baxıcı: Onda səninlə oynayaq.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi: "Mən soyuqdan qorxmuram"

Mən dondan qorxmuram

Mən onunla çox yaxınam.

Şaxta mənə gələcək

Yanaqlarınıza toxunun, burnunuza toxunun

Beləliklə, əsnəmək lazım deyil

Çoxlu tullanma və tullanma.

baxıcı: Uşaqlar, yaxşı xatırlayırsınız nağıl? Bunun necə bitdiyini xatırlayaq? İndi sizə xatırladacağam. Nağıl oxumaq.

tülkü dedi? O nə edir canavar cavab verdi? İndi bu parçanı səhnələşdirək. Budur bizim üzvlərimiz.

baxıcı:

Tülkü minir canavar.

Uşaqlar: biri digərindən yapışır və cümlələr qurur.

Tülkü: Döyülməmiş şanslıdır.

canavar: Mənə nə deyirsən tülkü?

Tülkü: Sınıq - şanslı döyüldü!

canavar: Bəli doğru.

baxıcı: sürdü canavar tülkü çuxura, o, atladı, gizləndi və özü də üstündən keçdi canavar...nə?

Tamaşaçılar: Gülür - gülür.

baxıcı: Şou xoşunuza gəldi? Sənətkarlarımıza əl çalaq.

baxıcı: İndi uşaqlar, növbəti tapşırığı yerinə yetirək. Masalarınızda rəngli şəkillər var, harada canavar tülkü aparır, lakin yol boyu rənglərini itirdilər. Gəlin onları bəzəyirik. Gəlin qələmlər götürək.

(Uşaqların müstəqil işi.)

III. Yansıtıcı - düzəldici mərhələ.

baxıcı: Bu gün nə etdik? Nə xoşunuza gəldi? Misal üçün nağıllardan əmin olduq ki, dostlarınızı incidə bilməzsiniz. Ona görə də oxuyuruq nağıllar hansı hərəkətlərin yaxşı və hansının pis olduğunu daha yaxşı başa düşmək üçün. Kompensasiya tipli "Çeburashka" bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi, Korolev şəhəri. C onspekt.Təcili.

"Tülkü-bacı və canavar" nağılını oxumaq üzrə dərsin xülasəsi Orta qrupdakı uşaqların davamlı birbaşa təhsil fəaliyyətinin təşkili

1-ci sinifdə ədəbi oxu dərsinin xülasəsi

Fəsil: Nağıllar.

Mövzu: Rus xalq nağılları. "Tülkü - bacı və canavar."

Dərs növü: Yeni materialla tanışlıq dərsi.

Dərsin məqsədi:"Rus xalq nağılları" mövzusunda tələbələrin biliklərini sistemləşdirmək; personajların xarakterini, hərəkətlərini, əhvalını qiymətləndirməyi öyrənin.

Planlaşdırılan nəticə:şagirdlərin nağıllar haqqında biliklərinin sistemləşdirilməsi; personajları hərəkətlərinə görə mühakimə etmək bacarığı.

Şəxsi:

- müstəqilliyin inkişafı;

Əməkdaşlıq bacarıqlarının inkişafı.

Mövzu:

Şifahi nitqin inkişafı; obrazlı və məntiqi təfəkkür, artikulyasiya aparatı;

təhlil etmək və ümumiləşdirmək bacarığı

Metamövzu:

Şəxsi UUD:

Təlim motivasiyasının, adekvat özünə hörmətin, öyrənmənin mənasını dərk etmənin və gələcək nəticə üçün şəxsi məsuliyyətin formalaşdırılması; sinifdə öz mövqeyini açıq şəkildə ifadə etmək istəyi.

Tənzimləyici UUD:

Modelə uyğun hərəkəti həyata keçirmək bacarığının formalaşdırılması; prosesin və fəaliyyətin nəticəsinin qiymətləndirilməsi.

Koqnitiv UUD:

Əsas xüsusiyyətlərin seçilməsi əsasında konsepsiyanın ümumiləşdirilməsi; semantik oxunuşun həyata keçirilməsi; mətndən lazımi məlumatı axtarmaq və seçmək; oxunan mətn əsasında təklif olunan sxemlərin doldurulması; iki məlumat mənbəyi ilə işləmək

Ünsiyyətli UUD:

Müəllimi, sinif yoldaşını eşitmək və dinləmək bacarığının formalaşdırılması; şifahi dialoq aparmaq; rol oxumaq; öyrənmə problemlərinin həllində digər insanlarla əməkdaşlıq etmək; özlərini, digər tələbələrin işini adekvat qiymətləndirirlər.

Dərsin məqsədləri:

    təhsil və məlumat bacarıqlarının formalaşması (mətnlə, cədvəllə işləmək, əsas, vacib olanı tapmaq bacarığı); personajları hərəkətlərinə və nitq xüsusiyyətlərinə görə qiymətləndirməyi öyrənin

    ünsiyyət bacarıqlarının inkişafı (ünsiyyət qurmaq, bir-biri ilə qarşılıqlı əlaqə qurmaq bacarığı);

    öz xalqının mədəniyyətinin mənşəyinə hörmət bəsləmək; bədii əsərin məzmununun təhlili yolu ilə əxlaq;

Dərsin əsas anlayışları: nağıl qəhrəmanı.

Avadanlıq: E.E.Katzın "Ədəbi oxu" dərsliyi, proyektor, kompüter,

Dərsin mərhələləri, vaxtı

Müəllim fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

I . Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetməöyrənmə tapşırığı təyin etmək.

(Təşkilat vaxtı)

Məqsəd: tələbələrin şəxsi əhəmiyyətli səviyyədə fəaliyyətə cəlb edilməsi; sual şəklində dərsin mövzu və məqsədinin tələffüzü.

Metodlar: mövzuya aparan dialoq.

Zəng yenidən çalındı.

Dərsimizə başlayırıq.

Sinifdə maraqlı uşaqlar

Dünyadakı hər şeyi bilmək istəyirlər.

Sabahınız xeyir!

Gün başladı.

Hər şeydən əvvəl biz tənbəlliyi idarə edirik.

Dərsdə cansıxıcı olmayın

Bu gün dərsdə biz yalnız yeni bir işlə tanışlığımıza başlamayacağıq, həm də nağılların təsnifatını xatırlayacağıq, həm də lüğətimizi zənginləşdirməyə çalışacağıq. Bütün dərs boyu siz sadəcə dinləyici deyil, diqqətli, düşünən oxucu və tədqiqatçı olacaqsınız.

Diqqətli oxucu olmaq nə deməkdir?

II . Bilik yeniləməsi.

Məqsəd: tələbələrin nağılların təsnifatı haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

Metod: dialoq.

məhsuldar vəzifə: sxem əlavə

Motivasiya hiyləsi: tapmacalar.

Burada tanış əsərlər üçün illüstrasiyalar var. Onlar ədəbiyyatın hansı janrına aiddir?

Nağıl ədəbiyyatın digər janrlarından nə ilə fərqlənir?

Baxın, bütün nağılları hansı iki böyük qrupa bölmək olar?

Xalq nağıllarını adlandırın.

Təklif olunan diaqramı tamamlayın.

Nağıllar soruşur:

İndi siz, dostlar, bizi tanıyın!

1. Və yol uzaqdır,

Və səbət asan deyil.

Bir kötükdə oturmaq,

Piroq yeyin...

2. Meşənin yaxınlığında, kənarında,
Onlardan üçü daxmada yaşayır.
Üç stul və üç fincan var,
Üç çarpayı, üç yastıq.
İpucu olmadan təxmin edin
Bu nağılın qəhrəmanları kimlərdir?

3. Çay və gölməçə yoxdur.

Su harada içmək olar?

Çox dadlı su

Dırnaq çuxurunda!...

4. Döyülmüş və döyülmüşdür

Burunlu bir boşqabda -

Heç nə udmadı

Və burunla ayrıldı.

Düşünün ki, hansı nağıl “əlavə” olacaq və niyə?

Bunlar hamısı nağıldır.

Bir nağılda hər şey həmişə qeyri-adi, sehrli olur, heyvanlar, quşlar və danışa bilən, paltar geyə bilən şeylər var. Müxtəlif sehrli şeylər də var: uçan xalça, sehrli güzgü, öz-özünə yığılan süfrə və s. Nağıllarda qeyri-adi varlıqlar var: Baba Yaga, gnomes, Koschei the Deathless və s.

- "Doktor Aybolit", "Çar Saltanın nağılı"

- "Şalgam", "Zəncəfilli adam", "Pişik, Tülkü və Xoruz".

Heyvanlar haqqında nağıllar, gündəlik nağıllar və sehrlər.

"Maşa və Ayı"

"Üç ayı"

"Bacı Alyonushka və qardaş İvanuşka"

"Tülkü və Turna"

"Bacı Alyonushka və qardaş İvanuşka", çünki bu bir nağıldır, qalanları isə heyvanlardır.

III . "Yeni biliklərin kəşfi"

Yollar: dialoq, cüt iş.

Motivasiya hiyləsi: viktorina

-
Rebusu təxmin edin və danışacağımız nağıl qəhrəmanının adını öyrənəcəksiniz. Tülkü rus xalq nağıllarının ən məşhur personajlarından biridir.

Gəlin kiçik bir viktorina edək. İpucu: bütün nağıllarda baş qəhrəman tülküdür.

1) Tülkü bacısı var.

Pəncərəni döydü və soruşdu: Terem-teremok! Teremdə kim yaşayır?

2) O, sobadan onlara dedi: Mən bayıra atılan kimi, tullanan kimi qırıntılar arxa küçələrlə gedəcək! İtlər qorxdular və qaçdılar!

3) Onu buraxın. Tülkü skamyada uzandı, quyruğu skamyanın altında, yuvarlanan sancaq sobanın altında.

4) Dovşan tülküyə tərəf qaçdı. Ayı və canavar harada gizlənəcəklərini düşünməyə başladılar.

Ayı deyir: Mən şam ağacına dırmaşacağam.

Amma mən nə etməliyəm? canavar soruşur. Məni gizlət, Mixaylo İvanoviç, bir yerdə! Ayı qurdu quru yarpaqlarla örtdü və özü də şam ağacının üstünə çıxdı.

Bu gün biz daha bir nağılla tanış olacağıq, onun qəhrəmanları tülkü və canavar olacaq. Bu, "Balaca tülkü və canavar" rus xalq nağılıdır.

Dərsliyi 66-cı səhifədə açın.

Ancaq əvvəlcə lüğət məşqi edək.

Lüğət məşqi:

hiss

hiss

Sözləri necə başa düşürsən: "qıvrılmaq"?

Lüğətdə sözlərin mənalarına baxın: SMART, PROVE ZAMANI, YAXŞI.

Gələcək iş üçün yadda saxlamalı olduğumuz yeni sözlər və onların mənası ilə tanış olduq.

Bu tülküdür.

"Teremok"

"Zayushkinanın daxması"

"Tülkü qaya ilə"

"Kotofey İvanoviç"

Sıxın, dizlərinizi bükün, başınızı sıx basın.

IV . İlkin bərkitmə.

Hədəf:

Yollar:ön iş.

4-cü sinif

2 filial, 1 seçim

Mövzu: “Rus xalq nağılı “Tülkü və canavar””.

Məqsəd: nağılın məzmununu başa düşməyi təşviq etmək, teatr fəaliyyəti prosesində şifahi nitqi inkişaf etdirmək.

Tapşırıqlar:

    kuklalarla hərəkətlər zamanı oxunan nağılın məzmunu haqqında bilikləri aşkar etmək.

    xüsusi məşqlərin aparılması prosesində düzgün yaddaş, diqqət, düşüncə, nitq.

    şəxsiyyətin əxlaqi keyfiyyətlərini tərbiyə etmək.

Avadanlıqlar: təqdimat, ekran, kukla teatrı, barmaq kuklaları, kitab, şəkillər, maskalar, planşetlər, musiqi, gizli qutu, balıq şəkli.

Dərslər zamanı.

1. Təşkilati məqam.

Salam uşaqlar. - Salam.

Gəlin tanış olaq.

Mənim adım [Nadejda Gennadievna.]

(müəllim adı olan planşet)

Mənə de, adınız nədir? [Adın nədir?]

(uşaqlar adlarını deyirlər)

İndi bizdə [sinifdənkənar oxu dərsi] olacaq.

Təkrar et, [Vika]. - Sinifdənkənar oxu dərsi.

Düzgün.

(Slayd 2.)

Oxuyun. - Sinifdənkənar oxu dərsi.

Dərsdə biz:

şəkillərlə işləmək, oynamaq].

suallara cavab ver,

şəkillərlə işləmək

oynamaq.

(Slayd 3.)

Düzgün.

Oxuyun, [Katya], dərsdə nə edəcəyik.

Bu gün edəcəksən

oxucular və sənətçilər.

2. Fonetik ritm elementləri ilə nitq məşqləri.

Rəssamlar çıxış edirlər

teatrda səhnədə. Budur bizim səhnəmiz. Bura gəl.

- [Danışacaq].

Təkrar et, [Vova]. - Danışacaq.

Sənətkarlar kimi danışaq.

Emosional, ifadəli danışın!

Özümüzü canavar kimi göstərək.

Dinləmək.

C_ a_ c_a_ c_a_ tülkü

Gəlin birlikdə deyək.

C_ a_ c_a_ c_a_ tülkü

Təkrar et, [Vitya].

Dinləmək.

Meşədə Sa-so-su tülkü.

Gəlin birlikdə deyək.

Təkrarlamaq, …

İndi təsəvvür edin ki, biz tülkülərik.

Dinləmək.

C_ a_ c_a_ c_a_ tülkü

Gəlin birlikdə deyək.

C_ a_ c_a_ c_a_ tülkü

Təkrar et, [Vitya].

Dinləmək.

Meşədə Sa-so-su tülkü.

Gəlin birlikdə deyək.

Təkrarlamaq, …

Maşallah, əsl sənətkarlar kimi gözəl danışdılar.

Otur.

3. Dərsin mövzusunun mesajı.

Dərsimizin mövzusu: "Rus xalq nağılı" Qurd və Tülkü "".

(Slayd 4.)

Oxuyun.

Bu nağılı oxumusunuz? - Bəli.

Nağıl xoşunuza gəldi? - Bəli.

Bəli çox.

Hekayədəki personajların adını çəkin. - Baba, qadın, canavar,

tülkü.

4. Kuklalarla məşqlər.

Musiqi səslənir.

(Slayd 5.)

Yazılar kompüterdə görünür: "Sürpriz ...".

Sürpriz haradadır? Masanın altına baxın. Bəlkə masanın altında

şkafın arxasında?

Başlıq: "Pərdə arxasında sürpriz"

Qaç, sürpriz gətir.

Oğlanlar qutunu çıxarırlar.

Qutunu masanın üstünə qoyun.

Qutu stolun üstünə qoyulur.

açacağıq? Bir sürpriz görəcəyik? - Bəli.

Açıq! Burada nə var?

Qutunun üzərində “Kukla teatrı” yazısı var.

Uşaqlar, bunlar kukla teatrının oyuncaqlarıdır.

Kuklanızı seçin və əlinizə qoyun.

Səhnəyə gəl.

Başımızı əyək. Bunun kimi.

Biz yalnız göstərici barmağını əyirik.

Gəlin növbə ilə qəhrəmanımızın adını çəkib baş əyək.

Maksim, başla, qəhrəmanının adını çək. Yay götür. - İt.

Əla. Katia.

Uşaqlar növbə ilə hekayədəki personajların adını çəkirlər.

Qəhrəmanların əllərini birləşdirək. Bunun dəyirmi rəqs olduğu ortaya çıxdı. Gəlin fırladıq.

"Birində" barmaqlarımızı birləşdiririk, "iki" üzərində onları ayırırıq.

Kukla yeritmək üçün aktyorlar kiçik hərəkət edirlər

addımlar. Əl belə hərəkət edir. Yoxla.

İndi isə ekranın arxasında növbə ilə yeriməyə çalışaq.

Görün necə edirəm.

(Musiqi səslənir. Müəllim məşqi göstərir və ekranın kənarında dayanır, şagirdlər isə növbə ilə məşqi təkrarlayır və yerdə durur, digər şagirdlərin məşqi yerinə yetirməsinə baxırlar.)

Uşaqlar, kimin “Qurd və tülkü” nağılının qəhrəmanları var? - Mənim varımdır.

Onları masaya qoyun və oturun.

Başqa nağılların qəhrəmanlarını bir sinəyə qoyun və oturun.

Əla, yaxşı oynadın.

5. Kitabla iş (1 epizod). Teatr fəaliyyəti.

a) hekayə oxumaq

- [Maksim], ucadan oxuyun və hamı diqqətlə dinləyin və izləyin

kitaba əsaslanır.

Hər kəs hekayəni növbə ilə oxuyur.

- Əla, yaxşı oxu.

b) suallara cavablar

- [Sualları cavablandıracağıq].

Təkrar et, [Vova]. - Suallara cavab verəcəyik.

Tülkü hara qaçdı? - Yolda.

Tülkü nə istəyirdi? - Balıq.

Kimi gördü? - baba.

Tülkü nə etdi? - Uzadılıb

yolda.

Nə üçün? - aldatmaq

baba.

Niyə baba tülkü götürdü? - Arvadının yaxasında.

Baba balığı evə gətirdi? - Yox.

Niyə? - Tülkü bütün balıqları çölə atdı

kirşədən.

Əla, suallara düzgün cavab verdin.

c) etüda baxmaq və səhnələşdirmək

- [Gəl oynayaq.]

Təkrar et, [Vika]. - Gəl oynayaq.

Gör tülkü babasını görəndə nə etdi.

(Slayd 6.)

Tülkü kim olacaq? baba kimdir?

Bura gəl. Kukla qoyun.

Pərdənin arxasına keçin.

Uşaqlar “Tülkü babanı necə aldatdı” eskizini göstərirlər.

Yaxşı, yaxşı oynadı, otur.

d) şəkillərlə işləmək

Uşaqlar, masanızda şəkillər var.

Keçidə uyğun bir şəkil seçin,

hansını oxumusan.

Fikirlə razısınızmı...?

Üstünə yapışdırın.

6. Fizika. gözlər üçün dəqiqə

Gəl oynayaq.

(Slayd 7.)

Gözlərinizlə tülkü izləyin.

Əla.

7. Kitabla işləmək (2-ci bölüm). Teatr fəaliyyəti.

Vika, oxu.

Diqqətlə qulaq asın, sonra edəcəyik

suallara cavab verin.

Əla.

b) suallara cavablar

Suallara cavab verəcəyik.

Yolda kim qarşılaşdı? - Canavar və tülkü.

Canavar tülküdən nə soruşdu? - Balıq.

Tülkü qurda neçə balıq verdi? - Dəyməz.

Tülkü nə dedi? - Özün tut.

c) barmaq teatrı

Gəl oynayaq.

Uşaqlar, stolun üstündə oyuncaqlar var.

Bu barmaq teatrıdır.

Oyuncaqları barmaqlarınıza qoyun.

Tülkü göstər. Qurdu gizlət.

Tülkü yol boyu gedir və balıq toplayır.

Qurda qarşı.

Canavar deyir: “Salam, tülkü”.

Tülkü cavab verir: “Salam, canavar”.

Müəllim şagirdlərə yaxınlaşır və canavarın sözlərini tələffüz edir

d) rollara görə oxu

(Slayd 8.)

Müəllim uşaqlar üçün maskalar taxır. Tülkü üçün musiqi səslənir.

- [Vika], tülkü kimi səhnəyə çıx.

Nə gözəl tülkü! Razı tülkü, onun çoxlu balığı var.

- [Maksim], canavar kimi səhnəyə çıx.

Qurd üçün musiqi kimi səslənir.

Canavar acdır. Yemək axtarır.

Sən sənətkarsan, ifadəli, emosional oxu!

Yaxşı, otur.

f) şəkillərlə işləmək

Fikirlə razısınızmı...?

Üstünə yapışdırın.

8. Kitabla işləmək (3-cü bölüm). Teatr fəaliyyəti.

a) hekayə oxumaq

Maksim, ucadan oxuyun və diqqətlə qulaq asın və hər şeyi izləyin.

b) suallara cavablar

Suallara cavab verəcəyik.

Canavar balığı necə tutdu? - Quyruq.

Canavar harada balıq tutdu? - Çuxurda.

Budur deşik

(Slayd 9.)

Qurd hansı sözləri dedi? - Tut, tut, balıq,

böyük və kiçik!

Deyək canavar kimi.

Təkrarlamaq, …

- ..., ucadan deyin.

c) tədqiqata baxmaq və nümayiş etdirmək

Gəl oynayaq.

Uşaqlar, görün canavar necə balıq tutur.

(Slayd 10.)

Canavar kim olacaq?

Bura get. Kukla qoyun.

Canavar üçün hansı sözləri söyləyəcəksən?

(uşaq sözləri unutduqda sözləri olan tablet)

Bunları necə söyləmək lazımdır? - Yüksək səslə.

Uşaq "Canavar balıq tutur" araşdırmasını göstərir.

Yaxşı, otur.

d) şəkillərlə işləmək

Bu keçidə uyğun bir şəkil seçin.

Üstünə yapışdırın.

9. Kitabla iş (4,5 seriya).

a) hekayə oxumaq

Oxuyun....

b) suallara cavablar

Canavar neçə balıq tutdu? - Canavar balığı tutmadı.

Niyə canavar balığı tuta bilmədi? - Quyruğu ilə tutdu.

Balığın quyruğunda

tutula bilməz.

Balıq necə tutulur? - Balıqçı çubuğu.

Canavar nə oldu? - Canavar öldürüldü

quyruğunu itirdi.

Qurdun quyruğu niyə çıxdı? - Quyruq donub.

(Slayd 11.)

Tülküyə nə olub? - Xəmirlə çirklənib.

Tülkü qurda nə dedi? - Beynim xaricdir.

Tülkü həqiqəti söylədi? - Yox. Aldandı.

Canavar tülkü cəzalandırdı? - Yox.

(Slayd 12.)

Nağıl necə bitdi?

(Slayd 13.)

Düzgün cavabı seç.

    Tülkü canavardan bağışlanmasını istədi.

    Tülkü canavara yazığı gəldi və onu kürəyində apardı.

    Canavar tülküyə yazığı gəlib onu kürəyində aparır.

10. Oxuduqları ümumiləşdirmə.

Hekayəni müzakirə etdik. İndi düşün

hansı tülkü?

Tülkü tamahkar və hiyləgərdir.

Bu bir nağıldır. Həyatda belə insanlar da var: acgöz,

hiyləgər. Sən belə ola bilməzsən.

Çoxlu şirniyyatınız olsaydı nə edərdiniz və

Və sən?

Əla.

Vika, bura gəl. Budur sizin üçün bir az konfet. Onları özünüz yeyə bilərsiniz

və siz oğlanları müalicə edə bilərsiniz. Bunu necə edəcəksən? -Bölüşəcəm.

Yaxşı, oğlanları yedizdirin.

(Slayd 14.)

Mehriban olun, səxavətli olun!

11. Dərsin xülasəsi Uşaqlar, dərsimiz başa çatdı.

Bu gün sinifdə nə etdik? - Oynadı, cavab verdi

suallara

oxumaq, işləmək

şəkillərlə.

Bəli, nağılı müzakirə etdik, oynadıq, şəkillər yapışdırdıq

kitab. Bu kitabları sizə verirəm. Bu nağılı oxuyun

sənin valideynlərin.

sağol.

GKS (K) OU RM "Saransk xüsusi (korreksiya) ümumtəhsil internat məktəbiIIImehriban"

Sinifdənkənar oxu dərsinin xülasəsi "Rus xalq nağılı "Balaca tülkü və canavar"

Kiushkina S.V tərəfindən hazırlanmışdır.

2014

"Rus xalq nağılı" Tülkü bacısı və canavar" sinifdənkənar oxu açıq dərsinin konspekti.

Hədəf: "Balaca tülkü və canavar" rus xalq nağılının məzmunu haqqında tələbələrin biliklərinin sistemləşdirilməsi və ümumiləşdirilməsi.

Tapşırıqlar: düzgün, şüurlu oxu bacarıqlarının formalaşdırılması;

nitqin səs yaradan tərəfinin korreksiyası, eşitmə qavrayışı, şifahi ardıcıl nitqin inkişafı;

lüğətin zənginləşdirilməsi;

nağılın məzmununun təhlili yolu ilə əxlaq tərbiyəsi

Avadanlıq: kompüter, proyektor, “Çanteretta-bacı və canavar” filmi, nitq materialı olan planşetlər, nağılın məzmununa uyğun şəkillər silsiləsi

Dərslər zamanı

I . Təşkilat vaxtı

Zəng bizim üçün çalındı.

Hamı sakitcə sinfə girdi.

Hər kəs öz masasında gözəl qalxdı,

Nəzakətlə salamladı.

Sakitcə oturdu, arxası düz,

Mən bizim sinfi heç olmasa harada görürəm!

Dostlar dərsə başlayaq.

II . Nitqin doldurulması

Hecaları oxuyun

Wa mil

Öküzdə

ulamasan

Julia, hecaları təkrarlayın (hecalar ekranın arxasında səslənir)

Səsi aydın şəkildə tələffüz edərək ayələri oxuyunin

Canavar bütün axşam uludu,

O, iti çəngəllərdən qorxurdu.

Bugünkü tarix nədir? (ekran arxasında)

İndi hansı dərsdir? (ekran arxasında)

İndi hansı mövsümdür? (ekran arxasında)

Payızdan sonra hansı fəsil gəlir? (ekran arxasında)

Qışda hava necədir? (ekran arxasında)

III . Dərs mövzusu mesajı

Sinifdənkənar oxu dərsimizin mövzusu “Balaca tülkü və canavar” rus xalq nağılıdır.

“Tülkü bacı və canavar” nağılını oxumusunuz?

Hekayəni bəyəndinizmi? (ekran arxasında)

Nağılın əsas qəhrəmanları kimlərdir? (ekran arxasında)

IV . "Çanterel bacı və canavar" filminə baxırıq

Uşaqlar, gəlin "Balaca tülkü və canavar" nağılının məzmununu xatırlayaq və filmə baxaq.

(İKT-dən istifadə etməklə)

V . lüğət işi

Uşaqlar, bir nağıl oxuyanda çətin sözlərlə qarşılaşdınız, mənasını indi sizinlə təhlil edəcəyik.

buz çuxuru - buzda, çayda kəsilmiş çuxur.

Rokçu - iki vedrəni çiynində daşımaq üçün əşya.

iddia etdi - aldatmaq üçün bir növ (ölü) aldı.

Poleqonk y - yavaş-yavaş, diqqətlə

VI . Bir sıra şəkillərlə işləmək

- Lövhədəki şəkillərə baxın. Onlar nağılın məzmununa uyğun olaraq ardıcıl düzülübmü?

Qoca yolda kimi gördü?

Mətndə parçanı tapın.

Bu keçidə necə başlıq verə bilərsiniz, təklif olunan tabletlərdən seçin (Baba bir tülkü gördü)

Bu, planın birinci bəndidir. Bir işarə əlavə edin.

İkinci şəkilə baxın. Tülkü nə edir?

Mətndə parçanı tapın.

- Bu keçidə necə başlıq verə bilərəm (Tülkü balığı çölə atdı)

- Bu, planın ikinci bəndidir. Bir işarə əlavə edin.

Növbəti şəkildə kimi görürsünüz?

Canavar və tülkü arasındakı dialoqu rollara görə oxuyun.

- Keçidin adını verin (Tülkü canavardan balıq istəyir)

- İşarəni əlavə edin.

Qurdun quyruğuna nə oldu?

- Başlıq verin. (Qurdun quyruğu dondu)

- İşarəni əlavə edin.

Növbəti şəkildə kimi görürsünüz?

- Parçanı oxuyun.

- Oxuduğunuz hissəyə başlıq yazın. (Qadınlar canavarı döyməyə başladılar.)

- İşarəni əlavə edin.

Bu arada tülküyə nə olub?

Parçanı tapıb oxuyun.

- Planın növbəti nöqtəsini seçin. (Tülkü xəmirə bulaşmışdı)

Növbəti şəkildə nə görürsünüz?

- Parçanı oxuyun.

- Planın sonuncu bəndini əlavə edin. (Canavar tülkü aparır)

- Planımız var. Zhenya, planı oxuyun (ekranın arxasında)

VII . Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

Vizual yorğunluğu aradan qaldırmaq üçün məşqlər

1. Göz almalarının sağa və sola hərəkəti.

2. Göz almalarının yuxarı və aşağı hərəkəti.

3. Gözün saat əqrəbi istiqamətində və saat yönünün əksinə fırlanması.

4. Baxışları burun ucuna düzəltmək.

5. Göz qırpmaq.

6. Gözlərinizi yumun, rahatlayın (30-40 dəqiqə)

VIII . Plan və rəsmlər silsiləsi əsasında nağılın təkrar danışılması.

IX . Nağılın məzmunu ilə bağlı söhbət

Uşaqlar, bu gülməli hekayədir, yoxsa kədərli? (ekran arxasında)

- Sizcə tülkü nağılda yaxşı çıxış etdi?

Canavar kimi güvənən, sadə ürəkli olmaq olarmı?

- Tülkü xarakterizə edən sözləri olan tabletləri seçin.

- Qurdu xarakterizə edən sözləri olan tabletləri seçin.

X . Noutbuklarda işləmək

Qurd və tülkü səciyyələndirən sözləri iki sütunda qeyd dəftərinə yazın.

XI . Dərsin xülasəsi

Bu gün sinifdə nə etdik?

Bu gün hər şey yaxşı işlədi. Əla

İstifadə olunmuş Kitablar

1.Komarov K.V. Eşitmə qüsurlu uşaqlar üçün məktəbdə rus dilinin tədrisi üsulları. - M .: 000 "Nəşriyyat" ONYX 21-ci əsr ", 2005.

2. Krasilnikova O. A. Eşitmə qüsuru olan məktəblilərə oxumağın öyrədilməsi: Proc. tələbələr üçün müavinət. daha yüksək ped. dərs kitabı müəssisələr. - M .: "Akademiya" Nəşriyyat Mərkəzi, 2005

© 2022 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr