kimi üsullar. Kurs işində tədqiqat metodları hansılardır

ev / Psixologiya

Bütün akademik dövr ərzində ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri tez-tez - bəzən semestrdə bir dəfədən çox - kurs işlərini tamamlamalı olurlar. Kurs işi nədir? Bu, hər bir tələbənin müəyyən bir mövzu üzrə yerinə yetirdiyi işdir. Adətən, öyrənilməsinə xüsusi diqqət yetirilməli olan ixtisas fənləri üzrə yazılır. Bu məqalə kurs işində tədqiqat metodları haqqında məlumat verəcəkdir. Oxucu yazının əsas qaydalarının nə olduğunu, hansı vəzifə və məqsədlərin olduğunu və daha çox şey öyrənəcək.

Bu bölməni yazmaqda çətinlik yaranarsa, portal mütəxəssisləri ilə əlaqə saxlamağı məsləhət görürük.

Yazı yazmaq üçün əsas qaydalar hansılardır?

İstənilən keyfiyyətli layihə olmalıdır:

  • unikal;
  • müvafiq;
  • elmi və ya praktiki əhəmiyyətə malik olmaq;
  • standartlara uyğun dizayn edilmişdir.

Belə bir layihəni yüksək keyfiyyətlə yazmaq üçün tələbə metodiki göstərişləri öyrənməli, həmçinin onun həyata keçirilməsinə həsr olunmuş bütün dərslərdə iştirak etməlidir.

İstənilən layihə üç bölmədən ibarətdir - giriş, əsas bölmə və nəticə. Onların hər biri məcburidir. Əsas bölmə də öz növbəsində nəzəri və praktiki hissədən ibarətdir. Bəzən birinci kurs tələbələri yalnız nəzəri məqalələr yazır. Ancaq hər hansı kurs işinin tərkib hissəsi, hətta nəzəri hissədən ibarət olsa belə, tədqiqatdır. Müəllifə verilən vəzifələri həll etmək və hər hansı bir kurs işinin əvvəlində qarşıya qoyulan məqsədə çatmaq üçün həyata keçirilir.

Sonra kurs işində tədqiqat metodları kimi vacib bir cəhəti nəzərdən keçirəcəyik, layihənin metodoloji bazasının necə formalaşdığını öyrənəcəyik, tədqiqat problemi, tədqiqatın obyekti və mövzusu kimi anlayışlar haqqında danışacağıq.

Tədqiqat üsulları hansılardır?

Tədqiqat bu günə qədər bilinməyən bilik və ya faktların tapılması prosesidir. Onun üsulları həyata keçirilmə yollarıdır. Onlar kurs işinin müəllifinə problemləri həll etməyə və qarşısına qoyduğu məqsədə çatmağa imkan verir.

Belə bir anlayışdan tədqiqat metodu kimi danışarkən başqa terminləri də qeyd etmək lazımdır. Tədqiqatın məqsədi, vəzifələri, obyekti və mövzusu kimi. Onların hamısı kursun birinci hissəsində - girişdə və yekunda açıqlanmalı, müəllif əvvəlcə qarşıya qoyulan məqsədə nail olub-olmadığını mütləq deməlidir.

Beləliklə, məqsəd tələbənin kurs işini yerinə yetirməsi zamanı əldə etməli olduğu nəticədir.

Məqsədlər müəyyən bir nəticəyə nail olmaq üçün vasitələrdir.

Tədqiqat obyekti kurs işi yazarkən tələbə tərəfindən öyrənilən bir hadisə və ya prosesdir.

Tədqiqatın mövzusu tədqiq olunan proses çərçivəsində vahid problemdir.

Hər bir fərdi kurs işində istifadə olunan metodologiya onun birinci hissəsində - girişdə təsvir edilməlidir. Başqa sənaye sahələrində tətbiq oluna bilməyən xüsusi üsullar var. Bunlara bioindikasiya və ya fiziki modelləşdirmə daxildir, lakin universal üsullar var. Çox vaxt onlara ümumi nəzəri və praktiki deyilir.

Nəzəri üsul problemi təhlil etməkdir.

Praktiki metod istənilən tədqiqat prosesinin tərkib hissəsi olan müxtəlif hadisələri təsvir etməyə kömək edir.

Nəzəri metodlar

Onlar aşağıdakı xüsusiyyətlərə malikdirlər:

  • mücərrədlik;
  • ümumilik.

Belə üsulların köməyi ilə informasiya bazasını sistemləşdirmək olar.

Biliyin nəzəri vasitələrinə aşağıdakılar daxildir:

  • aksiomatik;
  • rəsmiləşdirmə;
  • hipotetik;
  • abstraksiya.

Bundan əlavə, ümumi məntiqi üsullar var, bunlar arasında:

  • təhlil;
  • sintez;
  • modelləşdirmə;
  • çıxılma;
  • bənzətmə.

Aksiomatik metod kurs işini tamamlamadan əvvəl məlum olan hər hansı biliyin sübut olmadan qəbul edilməsini nəzərdə tutur. Belə bir texnikadan istifadə nümunəsinə tez-tez dəqiq elmlərdə rast gəlinir.

Rəsmiləşdirmə, tədqiq olunan sahənin onun daha yaxşı öyrənilməsinə kömək edən hər hansı xüsusiyyətlər toplusu kimi təqdim ediləcəyini nəzərdə tutur.

Hipotetik texnika problemin öyrənilməsində fərziyyələrin inkişafına əsaslanır.

Abstraksiyanın əsasını obyektin qeyri-vacib xüsusiyyətlərindən yayındırmaq təşkil edir. Bu texnikanın köməyi ilə problemin həqiqətən vacib tərəfləri vurğulanır.

Elmi təhlil öyrənilən materialın ən sadə komponentlərə parçalanmasını nəzərdə tutur ki, bu da onların hər birinə daha çox diqqət yetirməyə imkan verir.

Sintez analizin əksidir. Onun əsası müxtəlif hissələrin vahid bütövlükdə birləşməsidir.

Modelləşdirmənin əsası mövcud obyektin tədqiqatçı tərəfindən yaradılmış modelə köçürülməsidir.

Deduksiya xüsusi xüsusiyyətdən ümumi xüsusiyyətə keçidi təmin edir.

Analogiya obyektləri bir-biri ilə müqayisə etməyə və bir obyektin xüsusiyyətlərini ona bənzər digərinə təyin etməyə imkan verir.

Beləliklə, hər hansı bir layihənin nəzəri hissəsi təqdim olunan bəzi bilik yollarını ehtiva edir. Praktiki bölmə empirik metodların köməyi ilə öyrənilir - onların köməyi ilə müəllif konkret hadisələri təsvir edir, faktlar toplayır.

empirik üsullar

Empirik üsullara aşağıdakılar daxildir:

  • müşahidə;
  • müqayisə;
  • ölçmə;
  • təcrübə.

Müşahidə ən sadə metodoloji yanaşmadır. O, müxtəlif hiss orqanlarının fəaliyyətindən istifadə edir və imtahan verənin istək və ya gözləntilərindən asılı deyil.

Müqayisə bir neçə fənnin öyrəniləcəyini nəzərdə tutur və tələbə onların ümumi xüsusiyyətlərini vurğulamalı və fərqləri tapmalıdır.

Ölçmə yalnız mövcud ola bilən bütün üsulların ən dəqiqidir, öyrənilən mövzunun parametrlərini təyin etməyə imkan verir.

Təcrübə istənilən mövqenin düzgünlüyünü yoxlamağa və ya onu təkzib etməyə imkan verir. Məhz bu üsul tədqiqatdan əvvəl mövcud olan elmi prinsipi təkzib etməyə imkan verir.

Kurs işi üçün tədqiqat bazası

Bu zaman biz hər bir tələbə layihəsi üçün istifadə olunacaq texnika və metodları nəzərdə tuturuq. Onlar əsasən işin aparıldığı mövzu və mövzudan asılıdır. Bu məsələyə hərtərəfli yanaşmaq üçün oxşar mövzuda artıq tamamlanmış layihəni nümunə kimi istifadə edə bilərsiniz.

Kurs işinizi yazmaq üçün düzgün üsulları seçmək üçün onların aşağıdakı tələblərə uyğunluğunu yoxlamaq lazımdır:

  • biliyin predmetinə və obyektinə, işin vəzifə və məqsədinə adekvatlıq;
  • müasirlik;
  • proqnozlaşdırıla bilənlik (elmi etibarlılıq);
  • məntiq;
  • bir-birinə bağlılıq.

İstifadə etdiyiniz üsullar yuxarıdakı təriflərə uyğundursa, o zaman onlar düzgün olacaqdır.

Tapşırıqları həll etmək və hipotezi yoxlamaq üçün aşağıdakılar tədqiqat metodları: tədqiqat problemi üzrə psixoloji-pedaqoji ədəbiyyatın nəzəri təhlili və ümumiləşdirilməsi, tədris prosesinin müşahidəsi, pedaqoji eksperiment, pedaqoji eksperimentin təhlili metodu, məlumatların emalının statistik üsulları.

Eksperimental tədqiqat bazası: MOU, Tümen vilayəti, Yalutorovski rayonu, İlyinovo kənd orta məktəbi. Təcrübədə 4-cü sinif şagirdləri iştirak etdilər.

Tədqiqat üç mərhələdə aparılıb.

Birinci mərhələ səhnələşdirmədir (02/01/10 - 03/01/10) - mövzunun seçimi və anlaşılması. Psixoloji və pedaqoji ədəbiyyatın tədqiqi, problemin formalaşdırılması, məqsədin, mövzunun, obyektin, tədqiqat vəzifələrinin tərtibi, fərziyyənin formalaşdırılması.

İkinci mərhələ - özünütədqiqat (02.03.10 - 02.04.10) - tədbirlər kompleksinin hazırlanması və onların sistemli şəkildə həyata keçirilməsi, nəticələrin işlənməsi, fərziyyənin yoxlanılması.

Üçüncü mərhələ - şərh və dizayn (03.04.10 - 03.05.10) - nəzarət eksperimentinin aparılması, materialın işlənməsi və sistemləşdirilməsi.

Tədqiqatın elmi yeniliyi: Tədqiqat oyun texnologiyalarından istifadə etməklə ibtidai məktəb yaşlı uşaqların idrak maraqlarının inkişaf etdirilməsi prosesini təsvir edən konseptual və terminoloji aparatın aydınlaşdırılmasından ibarətdir.

Praktik əhəmiyyəti Kurs işinin nəticələri və nəticələrinin təhsil müəssisələrinin tədris prosesində istifadə oluna bilməsi ondan ibarətdir.

İşin strukturu və həcmi: əsər giriş, iki fəsil, nəticə, 42 adda biblioqrafik siyahı, əlavədən (4) ibarətdir. İşə cədvəllər daxildir (4).

İşin ümumi həcmi 54 səhifə kompüter mətnidir.

Fəsil 1

1.1 Psixoloji və pedaqoji ədəbiyyatda "idrak maraq" anlayışı

Maraq, bir insan üçün mürəkkəb və çox əhəmiyyətli bir təhsil olaraq, psixoloji təriflərində bir çox şərhlərə malikdir, belə hesab olunur:

İnsan diqqətinin seçici diqqəti (N.F. Dobrynin, T. Ribot);

Onun zehni və emosional fəaliyyətinin təzahürü (S.L.Rubinşteyn);

Müxtəlif hisslərin aktivatoru (D.Freyer);

Bir insanın dünyaya aktiv emosional və idrak münasibəti (N.G. Morozova);

Bir insanın bir obyektə xüsusi münasibəti, onun həyati əhəmiyyətini və emosional cəlbediciliyini dərk etməsindən qaynaqlanır (A.G. Kovalev).

Ümumi maraq fenomeninin ən vacib sahəsi koqnitiv maraqdır. Onun mövzusu insanın ən əhəmiyyətli xüsusiyyətidir: ətrafımızdakı dünyanı təkcə reallıqda bioloji və sosial oriyentasiya məqsədi ilə deyil, həm də insanın dünyaya ən vacib münasibətində - ona nüfuz etmək üçün dərk etmək. müxtəliflik, əsas cəhətləri, səbəb-nəticə əlaqələrini, qanunauyğunluqları şüurda əks etdirmək. , uyğunsuzluq.

Eyni zamanda, idrak fəaliyyətinə daxil olan idrak marağı müxtəlif şəxsi münasibətlərin formalaşması ilə sıx bağlıdır: müəyyən bir elm sahəsinə seçici münasibət, idrak fəaliyyəti, onlarda iştirak, idrakda tərəfdaşlarla ünsiyyət. Məhz bu əsasda - obyektiv dünya və ona münasibət, elmi həqiqətlər haqqında biliklər - dünyagörüşü, dünyagörüşü, dünyagörüşü formalaşır, onun fəal, qərəzli xarakteri idrak marağına kömək edir.

Bundan əlavə, idrak marağı, insanın bütün psixi proseslərini aktivləşdirərək, onun inkişafının yüksək səviyyəsində insanı daim fəaliyyət vasitəsilə reallığın çevrilməsi (dəyişikliklər, onun məqsədlərini çətinləşdirmək, mövzu mühitində aktual və əhəmiyyətli cəhətləri vurğulamaq) axtarmağa sövq edir. həyata keçirmək, digər zəruri yolları tapmaq, onlara yaradıcılıq gətirmək üçün).

Koqnitiv marağın bir xüsusiyyəti onun təkcə idrak deyil, həm də hər hansı bir insan fəaliyyəti prosesini zənginləşdirmək və aktivləşdirmək qabiliyyətidir, çünki onların hər birində idrak prinsipi var. Əməkdə insan əşyalardan, materiallardan, alətlərdən, üsullardan istifadə edərək, onların xassələrini bilməli, müasir istehsalın elmi əsaslarını öyrənməli, səmərələşdirmə proseslərini dərk etməli, konkret istehsalın texnologiyasını bilməlidir. İstənilən insan fəaliyyəti idrak prinsipini ehtiva edir, reallığın çevrilməsinə kömək edən yaradıcı prosesləri axtarır. Koqnitiv maraqdan ilhamlanan insan istənilən fəaliyyəti böyük həvəslə, daha effektiv şəkildə yerinə yetirir.

Koqnitiv maraq insanın həyatı prosesində inkişaf edən, mövcudluğunun sosial şəraitində formalaşan və heç bir halda insana doğulduğu andan immanent olaraq xas olmayan şəxsiyyətin ən mühüm formalaşmasıdır.

Konkret insanların həyatına idrak marağın dəyərini qiymətləndirmək çətindir. Maraq ən enerjili aktivator, fəaliyyətin stimulatoru, real mövzu, tərbiyəvi, yaradıcı hərəkətlər və bütövlükdə həyat kimi çıxış edir.

Bilik həyatın əsas əsasına çevrildiyi məktəbəqədər yaşlarda bilişsel maraq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

Koqnitiv maraq şəxsiyyətin ayrılmaz bir tərbiyəsidir. Maraqın ümumi hadisəsi kimi o, həm fərdi psixi proseslərdən (intellektual, emosional, tənzimləyici), həm də insanın dünya ilə obyektiv və subyektiv əlaqələrindən ibarət olan, münasibətlərdə ifadə olunan çox mürəkkəb struktura malikdir.

Maraqda obyektiv və subyektivliyin vəhdətində marağın formalaşması, inkişafı və dərinləşməsi dialektikası təzahür edir. Maraq fəaliyyətdə formalaşır və inkişaf edir və ona fəaliyyətin ayrı-ayrı komponentləri deyil, onun bütün obyektiv-subyektiv mahiyyəti (xarakter, proses, nəticə) təsir edir. Maraq, xüsusi fəaliyyət tonunu, fərdin xüsusi vəziyyətlərini (təlim prosesindən sevinc, maraq mövzusu haqqında biliklərə dərinləşmək istəyi, idrak fəaliyyəti, uğursuzluqlar və onlara qalib gəlmək üçün güclü iradəli istəklər).

Koqnitiv maraq onun inkişafında müxtəlif dövlətlər tərəfindən ifadə edilir. Şərti olaraq onun inkişafının ardıcıl mərhələləri fərqləndirilir: maraq, maraq, idrak maraq, nəzəri maraq. Və bu mərhələlər sırf şərti olaraq fərqləndirilsə də, onların ən xarakterik xüsusiyyətləri ümumiyyətlə tanınır.

Maraq, insanın diqqətini cəlb edən sırf xarici, çox vaxt gözlənilməz hallarla əlaqədar olan seçki münasibətinin elementar mərhələsidir. Bir şəxs üçün vəziyyətin yeniliyi ilə əlaqəli bu elementar oriyentasiya xüsusi əhəmiyyət kəsb etməyə bilər. Maraq mərhələsində uşaq yalnız bu və ya digər obyektin, bu və ya digər vəziyyətin əyləncəsi ilə bağlı oriyentasiya ilə kifayətlənir. Bu mərhələ hələ biliyə həqiqi həvəsi üzə çıxarmır. Və buna baxmayaraq, idrak marağının üzə çıxarılması amili kimi əyləncə onun ilkin təkanı ola bilər.

Tədqiqat zamanı aşağıdakı üsullardan istifadə edilmişdir.Sənədlərin təhlili. Psixodiaqnostikada sənədlər insan haqqında fərdi məlumatların toplanması, saxlanması və ötürülməsini təmin edən xüsusi materiallar - yazılı, fonetik, kino-video - və foto materiallar adlanır. Sənədlərlə tanışlıq, bir qayda olaraq, tədqiq olunan şəxsin şəxsiyyəti haqqında ən ümumi təsəvvür formalaşdırmağa, onun bəzi xassələri və keyfiyyətləri haqqında ilkin fərziyyə hazırlamağa və fərdi psixoloji xüsusiyyətlərin sonrakı öyrənilməsini planlaşdırmağa imkan verir. digər üsullardan istifadə etməklə.

Sənədlərə istinad edərək bir insanın bioqrafik məlumatları, sağlamlıq vəziyyəti, mənəvi-psixoloji keyfiyyətləri, yoldaşları ilə münasibətləri və komandadakı davranışı, hərbi peşəkar oriyentasiyanın sabitliyi, mövcud peşəkar təcrübənin xüsusiyyətləri haqqında məlumat əldə etməyə imkan verir. könüllülərin fərdi xassələri və keyfiyyətlərinin hərbi peşənin tələblərinə uyğunluğu dərəcəsi haqqında ilkin nəticə. Beləliklə, əsaslı sənədlərin olması hərbi komissarlıq şəraitində namizəd haqqında daha əsaslandırılmış məlumat əldə etməyə və açıq-aydın uyğun olmayan namizədi müəyyən etməyə imkan verir.

Sənədli mənbələr əsasında müəyyən edilmiş namizədin şəxsiyyətinin keyfiyyətləri haqqında nəticələr psixodiaqnostikanın digər üsullarının, xüsusən də müşahidənin köməyi ilə aydınlaşdırılır və əlavə olunur.

müşahidə. Bu, insanın fərdi psixoloji keyfiyyətlərini qiymətləndirmək üçün ən obyektiv və etibarlı üsullardan biridir.Respondentin hərəkətlərini, əməllərini, davranışlarını, onun ətrafdakı reallığın müxtəlif hadisələri ilə əlaqəsini məqsədyönlü və sistemli şəkildə qavramasıdır. insanın oriyentasiyasını, qabiliyyətlərini, digər xassələrini və keyfiyyətlərini xarakterizə edə bilən amilləri aşkar etmək, qeyd etmək və təhlil etmək.

Müşahidənin məqsədi şəxsin hərbi xidmətə hazırlığının uğurunu müəyyən edən həmin fərdi psixoloji keyfiyyətlərin real həyatda təzahürünün dinamikasını və xüsusiyyətlərini aşkar etməkdir. Müşahidə zamanı yeni şəraitə uyğunlaşma, çətinliklərin aradan qaldırılması, müstəqillik, təşəbbüskarlıq, iradəli keyfiyyətlər, təşkilatçılıq bacarığı, yaradıcı təfəkkür tələb edən tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə bağlı situasiyalar xüsusi maraq doğurur.

Müşahidə metodlarının vəzifələrindən biri nöropsik sabitliyin qiymətləndirilməsi hesab edilməlidir. Bu müşahidə vəzifəsini həll edərkən, ilk növbədə, motor bacarıqlarının xüsusiyyətlərinə, başqaları ilə münasibət tərzinə və mürəkkəb kritik vəziyyətlərə reaksiyalara diqqət yetirmək məsləhət görülür.

Müşahidə zamanı aşağıdakı əlamətlər nöropsik qeyri-sabitliyi göstərə bilər:

Kəkələmə, yöndəmsizlik, hərəkət bucaqlılığı;

Göz qapaqlarının və yanaqların qıvrılması, dodaqların dişlənməsi, tez-tez göz qırpması, üz və boyun dərisinin qızarması, əllərin və bütün bədənin tərləməsinin artması;

Arsız davranış, əsəbilik, əsəbilik, yoldaşlarla tez-tez münaqişələr, irad və söhbətlərin təsirsizliyi;

Əhvalın dəyişkənliyi, emosional reaksiyaların və münaqişələrin baş verməsinin asanlığı, tələsik hərəkətlərə meyl;

Qərarsızlıq, həddindən artıq utancaqlıq və qorxaqlıq və ya əksinə, həddindən artıq ünsiyyətcillik, səbirsizlik, səbirsizlik və təlaş;

Uzun müddət yüksək səviyyədə diqqəti yaşaya bilməmək, letarji, performansın əhval-ruhiyyədən və maraqdan əhəmiyyətli dərəcədə asılılığı;

Hiylə, “teatr” küskünlük, ağrılı təkəbbür, başqalarını özünə qarşı haqsızlıqda daim ittiham etmək, komandada müstəsna mövqe iddiası.

Müşahidənin nəticələri “Nəzarət siyahısı”nda (1 nömrəli əlavə) qeyd olunur.

Fərdi söhbət. Söhbət şəxsiyyətin öyrənilməsinin ən vacib və təsirli üsullarından biridir. Bu, birbaşa əlaqə yaratmaq və o fərdi xüsusiyyətləri qiymətləndirmək üçün imkan verir .. Psixodiaqnostikanın digər üsullarından istifadə edərək müəyyən etmək həmişə mümkün olmur. Peşəkar psixoloji seçim zamanı müsahibə hərbi komissarlığın əməkdaşları tərəfindən aparılır, diqqətli hazırlıq, məqsədlərin dəqiq müəyyənləşdirilməsi və müxtəlif sualların verilməsi ardıcıllığı tələb olunur. Söhbətin yeri və vaxtının seçimi də vacibdir, söhbətə başlamazdan əvvəl sənədlərin təhlilinin nəticələri, müşahidə məlumatları və digər üsullarla diqqətlə tanış olmalısınız.

Söhbət ayrıca otaqda, sakit, mehriban şəraitdə keçirilir. Bütün suallar sadə və başa düşülən olmalıdır, onlar namizədin özü, həyatı, maraqları və meylləri haqqında vahid, bütöv bir hekayənin yerləşdirilməsinə kömək edəcək şəkildə qoyulmalıdır. Söhbət zamanı namizədin öz qabiliyyət və imkanlarını tənqidi qiymətləndirmək qabiliyyətini öyrənmək çox vacibdir. Fərdi olaraq - namizədin müəyyən fəaliyyətdə göstərdiyi psixoloji keyfiyyətləri söhbətdə bilavasitə işə, ətrafdakı insanlara və özünə münasibət, mühakimə və münasibət sistemi vasitəsilə qiymətləndirilir.

Belə ki, namizədin şəxsi keyfiyyətlərini qiymətləndirərkən təkcə namizədin ifadələrinə diqqət yetirmək deyil, həm də onların onun real əməllərindən və nailiyyətlərindən nə dərəcədə uzaqlaşmadığını öyrənməyə çalışmaq lazımdır.

Alınan bütün məlumatlar “Sənədlərin və danışıqların təhlilinin nəticələri vərəqi”ndə sənədlərin öyrənilməsinin nəticələri ilə qeyd olunan məlumatlarla müqayisə edilir. (Əlavə 2) Söhbət zamanı aşkar edilən əlavə məlumatlar eyni yerdə qeyd olunur.

sorğu-sual. Bu şəxsiyyət tədqiqatının ən məşhur və sübut edilmiş üsullarından biridir. Bu, (digər üsullara əlavə olaraq) insanın həyat yolunun əsas hadisələrini və faktlarını müəyyən etməyə, onların şəxsiyyətin formalaşmasına təsirini qiymətləndirməyə, əsas maraqların və real həyat şəraitində formalaşma və təzahür xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirməyə kömək edir. meylləri, mənəvi keyfiyyətləri, peşə niyyətləri, ali məktəbə daxil olmaq motivlərinin əsaslılığı və sabitliyi.hərbi xidmət. Anketlər ayrı-ayrılıqda deyil, alınan bütün məlumatların məcmusunda təhlil edilir.

Psixoloji və psixofizioloji müayinə üsulları "Metod S-test" (Əlavə 3) təsvirlərlə işləmə qabiliyyətini, eləcə də psixi əməliyyatların sürətini qiymətləndirməyə xidmət edir. Onun mahiyyəti belədir: subyekt təklif olunan 150 fraqmentin hər birinin təklif olunan dörd rəqəmdən hansının bir hissəsi olduğunu müəyyən etməlidir. Sorğu qeydiyyat vərəqində aparılır. Sorğunun nəticələrinin “açar”ı saymaqla işlənməsi. Problemlərin həlli üçün vaxt beş dəqiqə ilə məhdudlaşır. İzah etmək üçün demo posterdən istifadə olunur.

“Nümunələrin qurulması” texnikası (Əlavə 4) təfəkkür prosesinin xüsusiyyətlərini (fəaliyyət, çevik zəka) və yaddaşın səmərəliliyini qiymətləndirməyə xidmət edir. Texnikanın mahiyyəti belədir: subyekt tapşırıqda hansı sözün simvollarla şifrələndiyini və ya belə bir sözün çatışmadığını müəyyən etməlidir. Ümumilikdə, stimullaşdırıcı formada 30 tapşırıq təqdim olunur. Sorğunun nəticələri qeydiyyat vərəqində qeyd olunur. Nəticələrin emalı "açar" a uyğun olaraq düzgün yerinə yetirilənlərin sayını hesablamaqla həyata keçirilir. Metodikanın tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün vaxt 8 dəqiqədir. üçün

Metodologiya "Arifmetik hesab" (Əlavə 5) şifahi - məntiqi təfəkkürün, iş yaddaşının, diqqətin, sayma bacarıqlarının, əqli əməliyyatların tempinin qiymətləndirilməsinin öyrənilməsinə yönəldilmişdir. 30 tapşırıqdan ibarətdir. Texnikanın mahiyyəti stimul formasında verilmiş 1-dən 100-ə qədər olan tam ədədlərlə hesab əməliyyatlarının şifahi icrasındadır. Nəticələr imtahan subyektləri tərəfindən qiymətləndirmə üçün qeydiyyat vərəqində qeyd olunur, “açar”a uyğun gələn düzgün cavabların sayından istifadə edilir. İzah etmək üçün demo posterdən istifadə olunur.

MIEM-2 düşüncə xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi metodologiyası (Əlavə 6) mücərrədləşmə və şifahi anlayışlarla işləmə qabiliyyətini araşdırmaq imkanı verir. Altı dəqiqə ərzində yerinə yetirilməli olan 20 tapşırığı ehtiva edir. Respondent cavabları qeydiyyat vərəqində qeyd edir. Qiymətləndirmə düzgün cavabların sayına görə “açar”dan istifadə etməklə aparılır. İzah etmək üçün demo posterdən istifadə olunur.

Cattell-in 16 faktorlu şəxsiyyət sorğusu. bir insanın xarakterik keyfiyyətlərini qiymətləndirir, bu da onun davranışının, sosial uyğunlaşmasının və peşəkar inkişafının xüsusiyyətlərini müəyyən edir. Metodika ümumi həyat situasiyalarını əks etdirən 105 sualdan ibarətdir, onlara üç cavab (a, b, c) təklif olunur, imtahan verənin vəzifəsi onlardan birini seçməkdir.İmtahan vaxtı təqribən 25-30 dəqiqədir. Cavablar namizəd tərəfindən qeydiyyat vərəqinə daxil edilir, sonra isə “açar” vasitəsilə hesablanır. Cavabların “a” və “c” nöqtələri ilə üst-üstə düşməsi iki balla, “c” nöqtəsi ilə isə bir balla qiymətləndirilir. İstisna "B" amilinin şkalasıdır. Burada "açar" ilə hər matç üçün bir xal verilir. Hər bir sual qrupu üzrə toplanan ballar amilin qiyməti ilə nəticələnir.Nəticədə hər bir amil üçün maksimum bal 12 bal, “B” amili üçün 8 bal verir.

Bütün 16 amil bipolyar formada təqdim olunur (yüksək dəyərlər - aşağı dəyərlər):

A - mehribanlıq, xeyirxahlıq - təcrid, yadlaşma;

B - yüksək intellekt, ağıllı - aşağı intellekt, axmaq:

C - emosional sabitlik - emosional qeyri-sabitlik;

E - əzmkarlıq, iddialılıq - təvazökarlıq, asılılıq;

F - şənlik - ehtiyatlılıq;

G - yüksək vicdanlılıq - vicdansızlıq;

H - cəsarət - qorxaqlıq;

I - mehribanlıq, incəlik - şiddət, qəddarlıq;

L - şübhə - inandırıcılıq;

M - xəyalpərəstlik - praktiklik;

N - fikir - ehtiyatlılıq;

O - özünü günahkar hiss etmək meyli - özünə inam;

Q1 - elastiklik - sərtlik;

Q2 - müstəqillik - qrupdan asılılıq;

Q3 - davranışın yüksək özünü idarə etməsi - davranışın aşağı özünə nəzarəti;

MD - özünə hörmətin adekvatlığı.

Çoxsəviyyəli şəxsi sorğu anketi "Adaptivlik". (Əlavə 7), Metodologiya sosial və psixoloji uyğunlaşma qabiliyyətini qiymətləndirir. Metodologiyanın nəzəri əsası uyğunlaşmanın insanın sosial mühitin və peşə fəaliyyətinin yeni şərtlərinə aktiv uyğunlaşmasının daimi prosesi kimi təqdim edilməsidir. Uyğunlaşmanın effektivliyi daha çox insanın özünü və sosial əlaqələrini nə dərəcədə adekvat qavramasından, mövcud imkanlarla ehtiyaclarını dəqiq ölçməsindən və davranışının motivlərindən xəbərdar olmasından asılıdır. Təhrif olunmuş və ya kifayət qədər inkişaf etdirilməmiş bir mənlik imici uyğunlaşmanın pozulmasına gətirib çıxarır ki, bu da münaqişənin artması, iş qabiliyyətinin azalması və sağlamlığın pisləşməsi ilə müşayiət oluna bilər. Uyğunlaşmanın dərin pozulması halları antisosial davranışa, peşə fəaliyyətinin pozulmasına və xəstəliklərin inkişafına səbəb ola bilər. Texnikanın icra müddəti 25-30 dəqiqədir. “Adaptivlik” metodologiyası 165 sualdan ibarətdir. Mövzu hər suala “bəli” və ya “yox” cavabını verə bilər. Sualların cavabları qeydiyyat vərəqinə daxil edilir.

Müqavilə əsasında hərbi xidmətə daxil olan vətəndaşların peşə yararlılığı müəyyən edilərkən; nəticələr "etibarlılıq" (DH "nevroloji sabitlik" (NPU) - "uyğunlaşma qabiliyyətləri" (A), "kommunikativ qabiliyyətlər (Yu, "mənəvi normativlik" (MN)) şkalaları üzrə hesablanır. Nəticələrin emalı hesablanmasından ibarətdir. cavabların sayı., “açar” ilə uyğunlaşdırılıb.Cavabların etibarlılıq dərəcəsi “D” şkalası ilə qiymətləndirilir.“Açar”a uyğun gələn cavabların ümumi sayı 10-dan çox olarsa, nəticələr etibarsız hesab edilir. subyektin sosial arzuolunan tipə mümkün qədər uyğun gəlmək istəyinə və yenidən sınaqdan keçirilmişdir.

Riyazi üsullar. Riyazi metodlardan obyektivliyin etibarlılığının, öyrənilən məlumatların düzgünlüyünün artırılması vasitəsi kimi istifadə olunur.Bu üsullar əsasən fərziyyənin qoyulması və onun əsaslandırılması mərhələsində, həmçinin tədqiqatda əldə edilmiş məlumatların emalı zamanı istifadə olunur. Riyazi metodlar psixologiya tərəfindən müstəqil deyil, eksperimentin və ya sınaq imtahanının müəyyən mərhələlərində köməkçi kimi istifadə olunur.

Tədqiqatçı eksperimentdə bir neçə dəyişikliklə, tədqiqata çoxlu empirik məlumatların cəlb edilməsini nəzərdə tutan fərziyyələr toplusu ilə eyni vaxtda işlədikdə bu üsullar zəruri olur.

İşimizdə iki xüsusiyyət arasındakı əlaqənin sıxlığını (gücünü) və istiqamətini təyin etməyə imkan verən Spearmanın dərəcə korrelyasiya metodundan istifadə etdik.

Kurs işində tədqiqat metodu- bu, yeni bilik və bacarıqların mənimsənilməsinə, nəzəri bazanın genişləndirilməsinə töhfə verən, kurs işində göstərilən tezislərin təsdiqinə və ya praktikada sübuta yetirilməsinə kömək edən yol, vasitə və vasitədir.

Heç kimə sirr deyil ki, elmdə çoxlu üsullar var, ona görə də onların hamısından istifadə etmək həmişə lazım deyil. Metodologiyanın seçilməsi bilavasitə işdə qarşıya qoyulan məqsəd və vəzifələrdən, ondan istifadə olunan metodların müəyyən olunduğundan asılıdır.

Həqiqəti tapmaq, mövcud vəziyyəti düzgün başa düşmək və izah etmək üçün istənilən üsul lazımdır və bəzi hallarda onu dəyişdirməyə kömək edir.

İstifadə olunan tədqiqat metodlarının seçimi kursda müəyyən edilmiş vəzifələrdən, işin mövzusundan və obyektindən də asılı olacaqdır.

Tədqiqat metodları kurs işində göstərilən mövzunun öyrənilməsi, başa düşülməsi üçün lazımdır.

Tədqiqat metodlarının təsnifatı

Bütün tədqiqat metodları adətən 2 əsas qrupa bölünür:

Eyni prinsipə əsasən, bu məqalə 2 böyük bloka bölünəcəkdir.

Nəzəri metodlar qrupuna aşağıdakılar daxildir:

  • abstraksiya;
  • bənzətmə;
  • təsnifat;
  • ümumiləşdirmə;
  • müqayisəli təhlil;
  • sintez (birləşmə);
  • ədəbiyyatın öyrənilməsi və təhlili;
  • sənədlərin, arxiv mənbələrinin öyrənilməsi və təhlili və s.

Elmi tədqiqat metodlarına aşağıdakılar daxildir:

  • təcrübələr;
  • müşahidə;
  • hesablamalar, ölçmələr;
  • modelləşdirmə;
  • söhbət və ya müsahibə;
  • sorğu;
  • təsviri və s.

Diqqət! Kurs işində istifadə olunan metod işin praktiki hissəsində açıqlanır. O, həmçinin metodun tətbiqi nəticələrini və onların təhlilini təsvir edir.

Tədqiqat metodunu təsadüfi seçə bilməzsiniz. Müəyyən bir iş üçün əsaslandırılmalı və zəruri olmalıdır.

Məsələn, ən kiçik kvadratlar prinsipinə əsaslanan riyazi modeldən istifadə edərək qarğıdalı böyüməsinin dinamikasını proqnozlaşdırmaq lazımdır. Əsaslandırma kimi qeyd etmək olar ki, bu metod statistik məlumatların ən dəqiq əks olunmasına imkan verir. Bu metodun lehinə əlavə bir artı, belə bir modelin əvvəllər qarğıdalı artımının proqnozlaşdırılmasında istifadə edilməməsi də olacaqdır.

İndi isə metodologiyanı araşdıraq və yuxarıda göstərilən metodların hər birini daha ətraflı təhlil edək.

Nəzəri metodlar

Birinci bloka praktiki hərəkətlərin tətbiq olunmadığı tədqiqatın nəzəri hissəsi ilə bağlı metodlar daxil edilmişdir.

abstraksiya

Bu tədqiqat metodu elmi iş çərçivəsində tədqiq olunan obyektin və ya hadisənin xüsusi xassəsinin dəqiqləşdirilməsinə əsaslanır.

Sadə dillə desək, bu metodun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, şagird bütün digər xassələri və xüsusiyyətləri nəzərə almadan tədqiqat obyektinin və predmetinin iş üçün lazım olan xassəsini və ya keyfiyyətini öyrənir.

Abstraksiya humanitar elmlərdə ən mühüm tədqiqat metodlarından biridir. Bu, psixologiya, pedaqogika və fəlsəfədə ilk baxışda görünməyən ən mühüm nümunələri tutmağa imkan verir.

Abstraksiya nümunəsi çoxlu sayda janrlara, üslublara, növlərə və s. bölünən ədəbiyyatın öyrənilməsidir. Bu metoddan istifadə etməklə biz öyrənmə mövzusunun bizə lazım olmayan xüsusiyyətlərini, məsələn : nəşr, çap, dil, janr və s. .

Nəticə etibarı ilə, mücərrədlik əsasında çıxarılan nəticə ədəbiyyatın tək bir şəxsin və ya bütöv bir xalqın elmi, bədii, fəlsəfi və digər fikir və mövqelərini əks etdirən bütün əsərlərin məcmusu kimi tərifi ola bilər.

Analogiya

Bu metodun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, tədqiqat obyektinə bənzər bir obyektin xassələri və xüsusiyyətləri haqqında biliklərə əsaslanaraq elmi işdə nəzərdən keçirdiyimiz şeylər haqqında müəyyən nəticələr çıxarmaq olar.

Metod yüz faiz nəticə vermir, lakin ümumilikdə olduqca təsirli olur. Birbaşa tədqiq olunan obyektin öyrənilməsi mümkün olmayan hallarda istifadə olunur.

Bənzətmə nümunəsindən sonra yer planetləri, onların xassələri və bəşəriyyət tərəfindən potensial inkişaf şərtləri haqqında bəzi nəticələr çıxarılır.

Təsnifat

Təsnifat tədqiqatda istifadə olunan ən sadə, lakin ən təsirli üsullardan biridir. Bu metodun mahiyyəti strukturlaşdırma, tədqiqat obyektlərinin bəzi oxşar xüsusiyyətlərə görə müəyyən qruplara bölünməsidir.

Siz müxtəlif meyarlara görə təsnif edə bilərsiniz, məsələn, aşağıdakı kimi:

  • fiziki parametrlər (ölçüsü, çəkisi, həcmi);
  • materiallar (metal, ağac, plastik, çini);
  • janrlar (bədii ədəbiyyat, rəsm, heykəltəraşlıq);
  • üslublar (barokko, qotika, klassizm).

Onu geosiyasi mənsubiyyətinə görə də bölmək olar:

  • Avropa (Şərq, Qərb, Cənub);
  • Asiya (Şərqi, Cənub-Şərqi, Yaxın Şərq);
  • Amerika (Şimali, Latın, Karib hövzəsi).

Xronoloji olaraq:

  • Qədim dövrlər (Qədim Misir, Assuriya, Babiliya);
  • Antik dövr (Qədim Yunanıstan, Roma İmperiyası);
  • Orta əsrlər (Avropa Orta Əsrləri, Asiya, Amerika);
  • Yeni vaxt;
  • Yaxın tarix.

Yuxarıdakı təsnifatlar yalnız nümunə kimi verilmişdir.

Kurs işində ən dəqiq, rahat və effektiv olacaq istənilən təsnifatı tətbiq edə bilərsiniz.

Ümumiləşdirmə

Bu üsuldan istifadə edilərkən, ümumi xüsusiyyətləri və xüsusiyyətləri müəyyən etmək üçün bir neçə obyekt və obyekt müəyyən oxşar xüsusiyyətlərə görə daha böyük qruplara birləşdirilir.

Ümumiləşdirmə belədir:

  • induktiv (empirik) - spesifik xassələrdən və xüsusiyyətlərdən daha geniş, ümumi mühakimələrə keçid;
  • analitik - empirik reallıqdan istifadə etmədən psixi prosesdə həyata keçirilən bir mühakimədən digərinə keçid.

Ümumiləşdirmə tez-tez istifadə olunur, buna misal olaraq "limon"dan "sitrus"a, ümumiyyətlə, "bitkilərə" keçid göstərilir. Başqa bir misal, “Yer” anlayışından “yer planetlərinə”, sonra “səma cisimləri”nə keçiddir.

Müqayisəli təhlil

Bu metod iki və ya daha çox obyektin xüsusiyyətlərini və xassələrini müqayisə etməkdən ibarətdir ki, burada onların oxşar və fərqli cəhətləri aşkar edilir. Bu üsul çox populyardır.

Buna misal olaraq rəssamların və ya yazıçıların bədii üslublarını, bir avtomobilin xüsusiyyətlərini digəri ilə müqayisə etmək və s.

Sintez

Sintez bir obyektin əvvəllər müəyyən edilmiş və ya məlum olan xassələrinin və xüsusiyyətlərinin vahid bir bütövlükdə birləşməsidir. Sintez analizlə ayrılmaz şəkildə mövcuddur, çünki o, həmişə analizin nəticələrini birləşdirən amil kimi onda mövcuddur.

Misal. Zavodun müxtəlif strukturlarının (istehsalat sexləri, mühasibat uçotu, idarəetmə, texniki və s.) işinin təhlilinin nəticələrinə əsasən sintez aparılıb, onun əsasında zavodda ümumi vəziyyət, onun səmərəliliyi və gəlirlilik müəyyən edilmişdir.

Ədəbiyyat təhlili

Bu üsula əsaslanaraq müəyyən aspektlərin nə dərəcədə yaxşı tədqiq edildiyi, hansıların üzərində böyük elmi əsərlər baqajı olduğu və hələ də öyrənilməkdə olan nəticələrə gəlinir.

Bu üsuldan istifadə edərkən tətbiq edin:

  • nüfuzlu müəlliflərin elmi əsərləri;
  • kollektiv monoqrafiyalar;
  • məqalələr, esselər, qeydlər;
  • xatirələr və s.

Müəyyən mövzuda nə qədər çox əsər varsa və o, nə qədər dərindən öyrənilirsə, bir o qədər çox tədqiq edilmiş obyekt və ya hadisə nəzərə alınır.

Sənədləşmənin və arxiv mənbələrinin öyrənilməsi metodu eyni prinsiplə işləyir.

empirik üsullar

Bu blokda nəzəri biliklər və metodlar əsasında çıxarılan nəticələri aydın şəkildə nümayiş etdirən elmi, praktiki tədqiqat metodları nəzərdən keçiriləcək.

Təcrübə

Bu üsul ən təsirli üsullardan biridir, ona görə də ciddi elmi iş yazmaq üçün vacib komponentdir. Kurs işlərində nadir hallarda istifadə olunur.

Bu tədqiqat metodunun əsas prinsipləri təkrarlanabilirlik və sübutdur.

Sadə sözlə desək, eksperiment təkcə bu və ya digər xassə və ya hadisəni nümayiş etdirməli və ya kəşf etməməli, həm də təkrarlana bilməlidir.

Ənənəvi misal, top gülləsinin və kiçik qurğuşun topunun düşmə sürətini təyin etmək üçün Qalileonun təcrübəsidir. Onları Piza qülləsindən aşağı atdı və yerə daha sürətli enmələrini izlədi. İndi bu təcrübə qərəzli hesab olunur, çünki onun həyata keçirilməsi zamanı heç bir nəzarətedici faktor nəzərə alınmayıb.

Müşahidə

İstənilən elmi bilik bu üsulla başlayır, ona görə də müşahidə əsas tədqiqat metodlarından biri hesab olunur.

Onun mahiyyəti çox sadədir: müşahidəçi öyrənilən obyektə baxır və ona vacib görünən hər şeyi düzəldir. Bütün dəyişikliklər, reaksiyalar, xüsusiyyətlər.

Misal. Ornitoloq durbin vasitəsilə quşları müşahidə edir, onların davranışlarını, yaşayış yerlərini, növlərinin digər üzvləri ilə qarşılıqlı əlaqəsini və s.

Ölçmə

Bu üsul ən effektiv üsullardan biridir və ölçü vahidlərindən istifadə etməklə obyektin istənilən fiziki parametrlərinin (çəki, hündürlük, uzunluq, həcm və s.) fiksasiyasıdır. Bu üsulla alınan nəticə sabitlənir və ədədi indekslə ifadə edilir.

Nümunə olaraq, bir heyvanın bir neçə fərdinin uzunluğunun ölçülməsi ola bilər, bunun əsasında bütün növlərin ölçüsü haqqında nəticə çıxarmaq olar.

Modelləşdirmə

Bu terminin geniş mənasında model nəyinsə surəti, strukturlaşdırılmış, azaldılmış təsviri, bir və ya bir neçə obyektin təqlididir.

Modelləşdirmə aşağıdakılara bölünür:

  • mövzu (tədqiq olunan obyektin ayrıca hissəsi çoxaldılır);
  • işarəsi (modelləşdirmə rəsmlər, düsturlar, diaqramlar və s. istifadə etməklə aparılır);
  • zehni (zehni və ya virtual aləmdə həyata keçirilən əməliyyatlar, məsələn, alqoritm, kompüter proqramı, kompüter simulyasiyası).

Modelləşdirmə yeni texnologiyaların yaradılması və işlənib hazırlanmasında, konstruksiyaların, avtomobillərin və s.

Söhbət və müsahibə

Bu üsullar çox oxşardır. Onların mahiyyəti tədqiq olunan obyekt haqqında lazımi məlumatları verə bilən və ya özü tədqiqat obyekti olan şəxslə şəxsi söhbətdədir.

Söhbətin müsahibədən fərqi ondan ibarətdir ki, sonuncu daha çox tənzimlənir. Müsahibə zamanı respondent dəqiq müəyyən edilmiş, əvvəlcədən tərtib edilmiş suallara cavab verir, müsahibə götürən isə praktiki olaraq öz nöqteyi-nəzərini nümayiş etdirmir.

Söhbət daha rahatdır, bu zaman hər iki həmsöhbət öz fikirlərini ifadə edə, suallar verə, hətta kortəbii olanları da verə bilər.

Hər iki üsul kurs işləri yazarkən çox populyardır, çünki tətbiqi asan və effektivdir.

Sorğu və sorğu

Bu üsulların da bir-biri ilə çox oxşar cəhətləri var. Onların hər ikisi cavablandırılması lazım olan əvvəlcədən hazırlanmış suallara aiddir. Çox vaxt bir neçə hazır cavab var.

Fərq ondadır ki, sorğu həm yazılı, həm də şifahi formada ola bilər, lakin sorğu yalnız yazılı və ya kompüter versiyasındadır. Bu zaman cavab çox vaxt qrafik formada verilir.

Bu üsulların üstünlüyü çoxlu sayda insanı əhatə etmək və ən dəqiq məlumatları əldə etmək imkanıdır.

Təsvir

Bu metodun müşahidə ilə müəyyən oxşarlıqları var, lakin ondan fərqli olaraq, bu üsuldan istifadə zamanı təkcə hadisələr və davranışlar deyil, həm də tədqiq olunan obyektin görünüşü və əlamətləri qeydə alınır.

Misal. Quşları seyr edən bir ornitoloqla yuxarıda istifadə olunan nümunəni götürək. Əgər birinci halda o, quşların davranışını və digər heyvanlarla qarşılıqlı əlaqəsini qeyd etmişsə, onda təsviri metodda o, quşların görünüşü, yuvaları və s.

Əsərləri, müəllif iş zamanı metodlardan istifadə etməlidir. Lakin təcrübə göstərir ki, onları müəyyənləşdirərkən əksər tələbələr iki problemlə üzləşirlər. Birincisi: “Mən başa düşmürəm ki, bu kurs işində hansı metoddan istifadə edilməlidir”. İkincisi: “Üsullardan istifadə etsəm, hansı üsullardan istifadə etdiyimi deyə bilmərəm”. Bu cür çətinliklər tələbələrin məlumatlı olmaması səbəbindən yaranır. Bu materialı öyrəndikdən sonra konkret kurs işində hansı tədqiqat metodlarını tətbiq etməli olduğunuzu müəyyən etmək sizin üçün asan olacaq.

Elmi tədqiqat metodları - tələbəni tam açıqlama üçün istiqamətləndirən xüsusi alətlər dəsti. Onların düzgün seçilməsi elmi işin məqsədlərinə çatmağın açarıdır.

Kurs işinin tədqiqat metodları hansı qruplara bölünür?

Elmdə üç qrup var: xüsusi, ümumi elmi və universal.

  1. Ümumi elmi məsələlərin həllində xüsusi metodlardan istifadə edilə bilməz - onlar yalnız biliklərin konkret sahələrində tətbiq olunur. Məsələn, kimyadan əsər yazırıqsa, o zaman girişdə keyfiyyət və spektral analiz üsullarını qeyd etmək məqsədəuyğundur. Biologiya üzrə kurs işində çox güman ki, bioindikasiya metodundan, fizikada isə fiziki modelləşdirmə metodundan istifadə olunacaq.
  2. Ümumi üsullar. Kurs işlərinin yazılması prosesində nadir hallarda istifadə olunur, çünki onlar elmi deyil, daha çox fəlsəfi bazaya malikdirlər. Ən çox dissertasiyalarda istifadə olunur.
  3. Kurs işlərinin tədqiqi üçün ümumi elmi metodlar elmi-tədqiqat fəaliyyətində və digər sahələrdə (tədqiqatın deduktiv metodu, əmək bazarının vəziyyətinin təhlili və s.) geniş istifadə olunur.

Hansı metodlar ümumi elmi olaraq təsnif edilir?

  1. Təhlil - onun ayrı-ayrı komponentlərinin (xüsusiyyətlərinin, xüsusiyyətlərinin, funksiyalarının və s.) onun haqqında maksimum məlumat əldə etmək üçün bütün obyektdən seçilməsi. Xüsusiyyətlərə uyğun olaraq müqayisəli təhlil aparıla bilər. Məsələn, dövlət hakimiyyəti və yerli özünüidarəetmə orqanlarının funksiyalarının müqayisəsi. Yaxud əsas xüsusiyyətlərinə görə klinik ölümlə bioloji ölüm arasındakı fərq.
  2. Sintez - yuxarıda təsvir edilənə birbaşa əks olan üsul. Bu, əvvəllər müəyyən edilmiş xüsusiyyətlərin (hissələr, əlaqələr) bir bütövlükdə birləşməsini nəzərdə tutur. Misal: vətəndaş N-nin törətdiyi cinayətin əlamətlərinə istinad edərək, onun əməlini orta ağırlıqda olan cinayət kimi təsnif edə bilərik.
  3. Təsnifat - tədqiq olunan obyektlərin və ya onların xüsusiyyətlərinin bir və ya bir neçə meyara görə qruplara birləşdirilməsi. Bu üsul demək olar ki, hər kurs işində istifadə olunur. Xüsusilə təsviri elmlərdə geniş istifadə olunur: coğrafiya, biologiya, geologiya. Çox vaxt hüquq elmində tapılır.
  4. Ümumiləşdirmə - oxşar xassələrin və (və ya) işarələrin tərifinə əsasən bir neçə obyektin bir kateqoriyaya aid edilməsi. Parlaq bir nümunə: biologiyada "ailə", "cins", "növ" kateqoriyaları.
  5. Analogiya - nəticələrə əsaslanan üsul. Tədqiq olunan obyektlər bir meyara görə oxşardırsa, deməli, digərlərinə görə də oxşardırlar. İdeal nümunə hüquq elmində hüquq analoqu prinsipi ola bilər. Onun mahiyyəti belədir: əgər mövcud qanunvericilikdə konkret mübahisəni tənzimləyən maddə nəzərdə tutulmayıbsa, o zaman məsələnin məhkəmə tərəfindən həlli üçün oxşar hüquq münasibətlərini tənzimləyən qaydalar tətbiq oluna bilər.
  6. Modelləşdirmə . Obyekti onun azaldılmış modeli ilə öyrənmək orijinaldan daha asan olacaq. Modelləşdirmə üsulu öyrənilən obyektin vizuallaşdırılması üçün istifadə olunur. Model öyrənilmə üçün vacib olan, lakin digər parametrlərə (məsələn, ölçülərə) görə real obyektdən fərqlənə bilən xassələrə görə orijinala uyğun olmalıdır. Mühəndis, memar və inşaatçı ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin işlərində tətbiq tapır. Bu halda iş nəzəri və praktiki hissədən ibarət ola bilər. Çox vaxt təcrübə memarlıq və ya mühəndislik strukturlarının (binalar, körpülər və s.)
  7. Təcrübə . Bir obyektin real mühitdə yox, xüsusi şəraitdə (ən çox idarə olunan) sınaq yolu ilə öyrənilməsi. Təcrübə yolu ilə ciddi itkilər olmadan tədqiqat üçün ən vacib məlumatları əldə etmək mümkündür. Tutaq ki, bir neçə reagentin qarşılıqlı təsirində kimyəvi reaksiya izləmək lazımdır.

Bu siyahını çox uzun müddət davam etdirmək olar: müşahidə, deduksiya, induksiya, təsvir, proqnozlaşdırma – seçim sizin ixtiyarınızdadır.

Bir qayda olaraq, kurs işində 4-5-dən çox olmayan üsuldan istifadə etmək məqsədəuyğundur. Ancaq daha çox dəqiqləşdirməyin lazım olduğunu düşünürsənsə - faktdan sonra yazın.

Əgər kurs işinizə rəhbərlik edən tədqiqat metodlarını müəyyən etməkdə çətinlik çəkirsinizsə, unutmayın: bu yardım həmişə mövcuddur!

© 2022 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr