Mövzuya dair bir rəsm dərsi (orta qrup) şəklində ayı çəkmək ("Poke ilə rəsm" ənənəvi metodu). Böyük qrupdakı "Ayı" mövzusunda rəsm üzərində GCD-nin xülasəsi Orta qrup şagirdlərinin sizə verdiyi şərhlərlə bitmiş iş nümunələri

ev / Boşanma

Dərsin məqsədi:

Uşaqlara nisbətlərə riayət edərək nisbi ölçüsü, forması, yeri, rəngi çatdıraraq, şəkildəki sevimli oyuncağının görüntüsünü yaratmağı öyrətmək;

Böyük, dolğun bir kağız vərəqi çəkməyə öyrənməyə davam edin;

Dairəvi hərəkətlərdə, konturdan çıxmadan, yuvarlaq və oval formaları çəkmək və rəngləmə ilə məşğul olmaq;

Uşaqların yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək;

Söz ehtiyatını genişləndirmək və aktivləşdirmək;

Oyuncaqlara qayğıkeş münasibət bəsləyin.

İlkin iş:

Oyuncaqları araşdırmaq, nitq inkişaf dərslərində onlar haqqında təsviri hekayələr tərtib etmək, A. Bartonun "Oyuncaqlar" şeirlərini oxumaq, əşyaların və cisimlərin şəklini, ölçüsünü, quruluşunu mənimsəmək, oyuncaqlar ilə oynamaq, formasını aydınlaşdırmaq məqsədi ilə didaktik oyunlar.

Avadanlıqlar: Teddy ayı məzəli və kədərli, oyuncaq ayı oyuncağı, albom vərəqləri, rəngli qələmlər təsvir olunmuş təsvirlər.

Kursun gedişi:

Uşaqlar oyuncaqlar oynamağı sevirsən? Söylə, mən onlarla necə oynaya bilərəm?

Yazı maşını ilə? (daşı, gəz, yüklə, atma)

Bir kukla ilə? (yatağa qoymaq, qidalandırmaq, taraklamaq, çimmək ...)

Bir top ilə? (atmaq, gəzmək ...)

Kublar? (evlər, körpülər, yollar ...)

Qızlar hansı oyuncaqlar ilə oynamağı sevirlər? Oğlanlar? Oyuncaqlar nələrdir? Onlarla oynayanda əhvalın necədir? (uşaqların cavabları) Düzdür. Yaxşı əhval-ruhiyyədəsiniz, gülümsəyirsiniz. Bir-birinizə baxın və gülümsəyin. Oyuncağınız pozulduqda nə edirsiniz? Doğrudan da, kədərlənirsiniz. Bir insanın kədərləndikdə necə olacağını göstərin. Üz ifadənizin necə dəyişdiyini görün. Şəklə baxın və hansı şəklin kədərli ayı olduğunu, hansının komik bir ayı olduğunu söyləyin.

(Birinin Milad ağacı altında gizlətdiyi uşaqların diqqətini cəlb etmək üçün)

Sizcə, orada kim var? Tapmacanı tap:

O harada yaşayır? Ən çox, ən real.

Orada gəzir və orada yatır, uşaqlarını böyüdür.

Armudları sevir, balı sevir, şirin bir dişinə malikdir.

Ancaq ən başlıcası, yaxşı bir yuxu sevir.

Payızdakı yalanlar, yalnız bahar gələndə yüksələcəkdir.

(Ayı)

Uşaqlar oyuncağı göstərərək tapmaca tapdıqdan sonra.

Bizi ziyarətə gələn bir ayı gəldi, yalnız nədənsə çox kədərləndi. Ondan niyə belə olduğunu öyrənək. Məlum oldu ki, o, dostlarını itirib və indi çox kədərli və kimsəsizdir. Onu necə sevindirərdik? Ona dost tapmasına kömək etməliyik. Bəs necə?

(uşaq cavabları)

Çəkə bilərəm?

Mişutkanı sakitləşdir və kədərlənməyin, sizə dost tapmağa kömək edəcəyik, onları sizin kimi gözəl bir şəkildə çəkəcəyik.

Ancaq rəsm çəkməyə başlamazdan əvvəl bir az istirahət edəcəyik.

Fiz. Bir dəqiqə.

Budur, böyük piramida (çatmaq)

Və şən bir top xoşagəlməz (yerdən tullanır)

Yumşaq dişli ayı (addımlar yerində, ayağın xarici tərəfində)

Hər kəs böyük bir qutuda yaşayır (böyük bir kvadrat göstər)

Ancaq yatağa gedəndə (əllər yanağımın altında, gözlərimi yum)

Hamısı oynamağa başlayırlar (hər hansı bir hərəkəti təsvir edin)

Mişutkaya baxaq. Ayın bədəninin hansı hissələrinin ən böyük olduğunu, başının, gövdəsinin, pəncələrinin, qulaqlarının hansı formada olduğunu söylə (uşaqların cavabları). Ayı real kimi etmək üçün böyük ölçüdə çəkmək lazımdır. Uşaqlar, əvvəlcə havada bir oval çəkək, təcrübə (yuvarlaqlaşdırma, uzun tərəf, yenidən və daha uzun tərəfi yuvarlaqlaşdırmaq) Yaxşı, yaxşı bir oyuncaq çəkməyə başlayırıq, amma bundan əvvəl barmaqlarımızı istiləşdirməliyik.

Barmaq oyunu:

Barmaqlar gizlənərək axtarırdılar və başları çıxarıldı.

Belə olduğu kimi, başları da çıxarıldı.

İndi hər ayağınızın ayağını çəkəcəksiniz.

Sən nə düşünürsən, nə ilə çəkməyə başlayacağıq? Əvvəlcə ayının ən böyük hissəsini - torso çəkin.Torsonun forması nədir? (Oval). Harada yerləşir? (vərəqin bir hissəsinin ortasında, bütün hissələri uyğunlaşması üçün; rəsm göstərərək) Hansı hissə bədəndən daha kiçikdir? (baş) Baş hansı formadır? (dəyirmi) harada yerləşir? (bədənin üstündə) Baş üzərində kiçik qulaqlar çəkirik. İndi oval pəncələri çəkin - yuxarıdakı 2, 2 - aşağı (ekran). İndi ayı rəngləndirin. Qara burunlu və aydın yuvarlaq gözlü Mişka üçün bir ağız çəkməyi unutmayın. Ayının əhvalını çatdırmağa çalışın: komik və ya kədərli.

Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirir, uşaqların duruşunu izləmək üçün uşaqların diqqətini oyuncaq ayının bədəninin quruluşuna, xüsusilə də rənginə bir daha cəlb edir

Dərsin sonunda - sərgi üçün bütün rəsmlər.

Ayı, görün indi neçə dostunuz var! Uşaqlar sizə kömək etmək üçün çox çalışdılar, indi artıq kədərlənməyəcəksiniz.

Balaca ayıya kömək etdiyiniz üçün uşaqlara təşəkkür edirəm. Xoşunuza gəldi? Daha çox hansı şəkli bəyəndiniz? Bu gün hamınız yaxşısınız, tapşırığı başa vurdunuz. Lakin ayaqyalının ayağının meşəyə getməsinin vaxtı gəldi, ancaq bundan əvvəl o, bizimlə oynayacaq ("Kiçik ayı" oyunu), ayı vida söyləyir, yarpaqları.

"Teddy ayı" orta qrupunda quru yapışqan fırça ilə "poke" texnikasında çəkmək üçün GCD-nin xülasəsi

Məqsəd: Rəsm texnikasını düzəltmək - "poke" (quru yapışqan fırça);

Əllərin incə motor bacarıqlarının inkişafı, hərəkətlərin əlaqələndirilməsi;

"Poke" metodundan istifadə edərək kontur üzərində rəngləmə qabiliyyətini birləşdirmək;

rəng biliklərini gücləndirmək (qəhvəyi, müxtəlif yollarla rəsm çəkməyə maraq aşılamaq.

Təhsil:

Vəhşi heyvanlara maraq artır.

Təhsil:

Uşaqlarda ayı görünüşünün xüsusiyyətləri barədə bilik və fikirlərini istifadə etmək üçün gücləndirmək.

Görünüşün və nisbətin xüsusiyyətlərini dəqiq çatdıraraq bir ayı təsvir etmək bacarığını formalaşdırmaq.

İnkişaf edir:

Uşaqlarda sadə, sadə bir təsviri bir xarakter (ayı) ilə çatdırmaq bacarığını inkişaf etdirmək.

Sadə bir qələm ilə kontur çəkmək qabiliyyətini möhkəmləndirmək üçün ayı xəzini çəkərkən quru sərt bir fırça istifadə edin.

Dərs üçün material:

Teddy ayı oyuncağı;
- sadə qələmlər;

Fırça sərt və akvareldir.

İlkin iş:

Vəhşi təbiət danışması

"Vəhşi heyvanlar" bir sıra rəsm əsərlərinə baxış

Rəng haqqında bilikləri birləşdirin (qəhvəyi, müxtəlif yollarla rəsm çəkməyə marağı artırın).

Material:

Bitmiş bir ayının rəsm nümunəsi, Toy - ayaqyalın ayı. Tük fırçaları, nazik yumşaq fırçalar, gouache (qəhvəyi, qara, qırmızı, salfetlər, su qabları).

Kursun gedişi:

Müəllim: Uşaqlar, mənə tanıdığınız oyuncaqları çağırın. (Cavablar uşaqlara)

İndi bütün oyuncaqları sadaladığınızı yoxlayaq? (Demo materialı göstər)

Uşaqlar, mən sizə bir tapmaca edəcəyəm. Hansı oyuncaq haqqında tapmağı tapdığını təxmin etməlisən. (Tapmaca)

Düzdür, ayıdır.

Müəllim uşaqları ayı şəklini düşünməyə dəvət edir. Bir ayı balasının necə xəz olduğunu soruşur. (tüklü, sarsaq).

Bədən tərbiyəsi "Daha çox ayılar yaşadı."

Ayı balaları daha çox yaşayırdılar

Başı bükdülər,

Bənzər bir şey kimi, başlarını bükdülər.

Ayılar bal axtarırdı,

Dost ağac sarsıldı,

Bu kimi, bu kimi ağac birlikdə silkələndi.

Balalar su içdi,

Dostlar üçün getdilər

Bu kimi, bu kimi, hamı bir-birinin ardınca getdi.

Balalar rəqs edirdilər

Pəncələr yuxarı qaldırıldı

Bu kimi, bu kimi, ayaqları yuxarı qalxdı.

Eyni gözəl xəz ilə bir ayı çəkmək istərdinizmi? (uşaq cavabları)

Onu hansı üsulla çəkə bilərik? ("Poke metodundan istifadə").

Bəli, uşaqlar, sərt bir fırça və gouache, ayı balasının konturunu sadə qələmlə istifadə edərək, ayı balasını artıq tanış olan bir şəkildə çəkəcəyik.

(uşaqlar oturur).

Tərbiyəçi:

Uşaqlara fırçanı necə tutacağını xatırlat və göstər: bir qələm kimi, üç barmaqla, ancaq fırçanın metal hissəsindən yuxarı.

Nə düşünürsən, ayaqyalını çəkməyə haradan başlamaq lazımdır? (Cavablar uşaqlara)

Yaxşıdı! Birincisi, biz "vurma üsulu ilə" kontur boyunca ayı balasını müəyyənləşdirdik. Bədəni çəkmək üçün həmişə yıxılmağa başlayın. Ayı bədəninin hansı hissəsi üst tərəfdədir. (Baş)

Düzgün! Teddy ayı hansı formaya malikdir? (Dəyirmi)

Yaxşı. Bundan sonra bədənin hansı hissəsi təsvir olunmalıdır? (Torso / ayaqyalının ayağı)

Möhtəşəm, ayaqyalının ayağının bədəni hansı formaya bənzəyir? (Oval)

Teddy ayı üçün hələ də hansı hissələr cəlb edilməlidir? (ön və arxa ayaqları, oval, qulaqları yarımdairəvi).

Dövrə hazır olduqda, "poke metodu istifadə edərək" boşluğu doldurun.

Müəllim təlimatı şou ilə müşayiət edir, uşaqları dəvət edir.

Oyuncaq ayağımızdan nə əskikdir? (Cavablar uşaqlara)

Ancaq əvvəlcə barmaqlarımızla oynayacağıq.

Məşq edin - bir fırça ilə istilənin, qolu dirsəkdə olmalıdır. (Uşaqlar kiçik bir kağız üzərində mətnə \u200b\u200buyğun olaraq hərəkətlər edir).

Fırçanı bu kimi tutun - (Əl dirsəkdən. Fırçanı vərəqin altındakı üç barmaqla tutun.)

Çətindir? Heç bir şey! - Mətn üzərində əl hərəkətləri.

Sağ - Sol, yuxarı və aşağı

Fırçamız qaçdı.

Və sonra, sonra da - Fırça dik vəziyyətdə tutulur.

Fırça ətrafa axır. Boyasız soxun

İplik üst kimi bükülür. vərəqdə.)

Cab arxasında bir cab var!

Belə tüklü küpləri çəkək!

Uşaqların müstəqil işi.

Rəsm quruduğunda, nazik bir fırça ilə qara rəngdə ayının gözlərini, burunlarını, ağızlarını və pençələrini rəngləyirik.

4. Uşaqların müstəqil fəaliyyəti.

İndi hər biriniz öz ayınızı çəkəcəksiniz. Hansı ayılarınız olacaq - gülməli və ya kədərli? Kimin köməyə ehtiyacı var, mən gəlib kömək edəcəm.

5. Xülasə etmək.

Təhlil: (oyuncağı götür) Ayı, görün indi görüntüsünlə neçə rəsm var. Uşaqlar sizə kömək etmək üçün çox çalışdılar. İndi onları istədiyinizə verə bilərsiniz!

Teddy ayı: (Uşaqların rəsmlərini araşdıraraq) - Təşəkkür edirəm uşaqlar, mən bu məzəli oyuncaq ayı xoşuma gəlir, bu da gülməlidir, amma mən onları çox sevirəm və qardaşlarımın yanına göndərə bilərəm! Uğur! Ələ!

Müəllim: Uşaqlar, hamınız yaxşısınız! Rəsmlərimizi sərgimizdə asaq.

Mərhələlərdə "Kiçik Ayı" mövzusunda orta qrupdakı bir uşaq bağçasında əzilmiş kağız ilə alternativ rəsm

Razgulyaeva Yulia Aleksandrovna, 25 nömrəli uşaq bağçasının müəllimi, Kostroma.
Materialın təsviri: Sizə "Kiçik ayı" mövzusunda orta qrupun (4-5 yaş) uşaqları üçün birbaşa tədris tədbirlərinin məcmuəsini təqdim edirəm. Bu material uşaq bağçası müəllimləri və valideynlər üçün faydalı olacaqdır.
məqsədi: uşaqları əzilmiş kağızın qeyri-ənənəvi üsulu ilə tanış etmək.
Tapşırıqlar:
Təhsil:
1. Uşaqlarda alternativ rəsm əsərlərinə maraq oyatmaq.
2. Təsviri böyük ölçüdə çəkməyi və təbəqənin ölçüsünə uyğun olaraq tənzimləməyi öyrənin.
3. Bədənin hissələrini təsvir etmək, nisbi ölçüsü, yeri və rəngini müşahidə etmək qabiliyyətini birləşdirmək.
İnkişaf edir:
1. Xəyal və yaradıcılıq inkişaf etdirin.
Təhsil:
1. Müstəqilliyi tərbiyə etmək.
2. Dəqiqliyi tərbiyə edin.
Metod və üsullar:uşaqların vizual, praktik fəaliyyəti, uşaqlar üçün suallar - şifahi.
Materiallar və avadanlıqlar: oyuncaq ayı; rəssam E. Charuşinin bir ayı təsvir etdiyi rəsm əsərləri; mənzərə kağızı, kağız vərəqləri, gouache, fırça, su qabı, qələm, nəm salfetlər.
İlkin iş: "Ayının bir şam meşəsi var" mobil oyunu, ayı görünüşünü araşdıraraq bir ayı balasını rəngləndirir; qeyri-ənənəvi rəsm texnikası haqqında - əzilmiş kağız.

Sinifdə irəliləyiş

Qapını döymək var.
Uşaqlar, bu gün bizə qonaq gəldi. Gör kimdir? (Ayı)
Ayı kimdir? (heyvan)
Bəli uşaqlar, ayı güclü bir heyvandır. Güclü göyərtəsinə baxın. (oyuncaq ayıya baxır.)
Ayı hansı formaya malikdir? (dəyirmi)
Baş nədir? (qulaqlar)
Ayıdan başqa nə var? (bədən ovaldır, uzanmış bir burun və yuvarlaq gözlərlə.)
Ayının daha dörd ayağı var - iki ön və iki arxa ayaq və bir quyruq. Xahiş edirəm rəssam Evgeny Charushin şəkillərindəki ayıları necə təsvir etdi. Yalnız boyadı, eyni zamanda heyvanlar haqqında hekayələr də yazdı.
E. Çaruşinin rəsm əsərlərinə baxılması.


Bu şəkildəki hansı gözəl ayıların çəkildiyinə baxın. etdikləri şeylər (uşaqların cavabları.)
Uşaqlar, amma qonağımıza baxın, kədərləndi. Gəlin onunla nə baş verdiyini öyrənək?
Uşaqlar - ayı, nə oldu?
Ayı deyir - Bəli, tək cansıxıram, çox dost istəyirəm.
Uşaqlar, ayıya kömək edək, onun üçün dostlar cəlb edək - kublar.
Uşaqlar- Bəli, edək.
Ancaq rəsm çəkməyə başlamazdan əvvəl qələmlərimizi uzataq.
Barmaq gimnastikası "Ayı ziyarətində".
Ayılar bizi ziyarətə çağırdı (yanaqlardakı ovuclar, başımızı silkələyin)
Və yola düşdük (barmaqlar masanın arxasınca gedir)
Üst-üst, üst-üst (xurma süfrəni alqışlayır)
Atlama-atlama, atlama-atlama (yumruqlar masanı döyür)
Hündür bir ağac görürük (nöqtə bir-birinə yumruq)
Dərin bir göl görürük (dalğalı fırça hərəkətləri)
Top-Top, Top-Top, Jump-Jump, Atlama-Atlama
Quşlar mahnı oxuyurlar (xurma kəsişir)
Taxıl hər yerdə yeyir.
Orada yeyib-yeyirlər (barmağın ovucuna)
Ayıları ziyarətə gəldik (dam şousu)
Tapdığımız daxmada qapı
Döydü: bir-iki-üç (əlini ovucuna vurdu)
Tez açın bizi (barmaqları sıxmaq və açmaq).
Ayı çəkməyə necə başlayırsan? (başdan)
Sağ, əvvəlcə qələmlə bir baş çək.


Sonra bədəni çəkin.


Bir ayının kürklü saçlarını çəkməyə başqa nə kömək edəcək? (qırıq kağız)
Bir neçə vərəq götürürük və parçalanırıq.


Qamışları gouache-yə batırın və çəkilmiş xətlərə basdırın.


Boyalı balalarımızdan başqa nə çatışmır? (gözlər və burun).
Düzgün. Gözlər və burunları fırça ilə çəkək.


(Uşaqlar işləyir. Lazım gələrsə, müəllim fərdi yardım göstərir.)
"Ayı" bədən tərbiyəsi
Stomp ayı (ayaqları ayaqları)
Clap ayı. (alqış)
Mənimlə qarqara, qardaş, (çömçə)
Yuxarı, irəli və aşağı ayaqları, (əl hərəkətləri)
Gülümsün və oturun.

İş hazırdır!
Yaxşı, yaxşı, uşaqlar, görün Mişka ilə nə qədər gözəl dostlar etdiniz.
Ayı deyir. - Yeni dostlarım üçün təşəkkür edirəm.
Yaxşıdı!

Rəsmdə bilavasitə tədris işləri

"ÜÇ DÜNYA GƏLƏCƏK"

Orta qrup.

Proqram məzmunu: uşaqların rus rəssamı Yu. Vasnetsov ilə tanışlığı. Uşaqlara sərt fırça metodundan istifadə edərək siyənək sümüyü çəkməyi öyrət. Təsəvvür, diqqət, üfüq, lüğət və vizual sənətə marağı inkişaf etdirin. Bir-birinizə kömək etmək istəyi aşılamaq.

Materiallar: Yuri Vasnetsovun portreti, Yu. Vasnetsovun təsvir etdiyi "Üç ayı" nağılı, Milad ağaclarının təsviri olan kağız vərəqləri; gouache; su; kıl fırçaları.

İlkin iş: L.Tolstoyun "Üç ayı" nağılını oxumaq, "Üç ayı" nağılına fərqli rəssamların təsvirlərinə baxmaq.

Dərsin gedişi.

Tərbiyəçi: Uşaqlar şəkil kitablarına və ya şəkillərsiz baxmağı xoşlayırsınız?

Uşaqlar: Şəkillərlə.

Tərbiyəçi:Bu gün sizi rus rəssamı Yuri Vasnetsov (portret göstərərək) ilə tanış etmək istəyirəm. Nağıllar üçün bir çox şəkil çəkdi. Bir tapmacanı tapacağam və nağılın nə olduğunu təxmin edəcəksən

Bir daxmada yaşayanlar üçünün kənarındakı meşənin yaxınlığında üç stul və üç dairə, üç beşik, üç yastıq var. Bir ipucu olmadan tapın Bu nağılın qəhrəmanları kimlərdir?

Uşaqlar:"Üç ayı"

Tərbiyəçi:Onların adı nədir?

Uşaqlar:Mixail İvanoviç, Nastasya Petrovna, Mişutka

Tərbiyəçi: Bu şəkilə baxın. Üzərində kim rənglənir?

Uşaqlar: Qız Maşa.

Tərbiyəçi: Qız Maşa meşədə tək gəzir, itib, qorxub, kimdən qorxur?

Uşaqlar: Vəhşi heyvanlar.

Tərbiyəçi: Şəkildə başqa nə rənglənmişdir?

Uşaqlar: Hut.

Tərbiyəçi: Kim yaşayır?

Uşaqlar: Ayılar.

Tərbiyəçi: Daxma haradadır?

Uşaqlar: Meşədə.

Tərbiyəçi: Meşənin nə qaranlıq rənglərə çəkildiyini, hündür ağacların, çinar ağaclarının yaxınlığında gövdələrin hündür, tüklü budaqların aşağıya baxdıqlarını görün. Birinin ağladığını eşidirsən? (Maşa kukla görünür.) Bəli, Maşadır.

Salam, Maşa.

Maşa: Salam.

Tərbiyəçi: Niyə ağlayırsan?

Maşa: Ayılar məni ziyarətə dəvət etdilər və mən qaranlıq meşədən keçərək daxmalarına getməkdən qorxuram

Tərbiyəçi: Narahat olmayın, Maşa, uşaqlar və mən sizə kömək edə bilərəm. Əsl uşaqlar.

Uşaqlar: Bəli. Biz kömək edəcəyik.

Tərbiyəçi: Biz sizin üçün şən parlaq yaşıl Milad ağacları çəkəcəyik, bunların arasında əylənəcəksiniz və getməkdən qorxmursunuz.

Müəllim yeni il ağaclarını poking üsulu ilə çəkir.

Tərbiyəçi: Bir tüklü şən Milad ağacının nə olduğu ortaya çıxdı və meşədə bunların çoxu var. Gəlin birlikdə atelyeyimizə gedək və bir meşə düzəltmək üçün hər biri bir Milad ağacı çəkək.

Fiziki tərbiyə "Üç ayı".

“Üç ayı evə getdi (Yerdə gəzmək) Baba böyük - böyük idi (qollarını qaldır, uzan) Ana onunla daha kiçikdir (sinə səviyyəsində qollar) Oğul isə sadəcə körpədir (əyri) Çox kiçik idi (tərəflərə baxır) Səs-küylə gəzirdim (ayağa qalx, əlləri sinə qarşısında, yumruq yumruqda) Ding ding, ding ding! ” (Sıçrayışlarla bir oyunun təqlidi).

Uşaqlar rəsm çəkməyə başlayırlar. Müəllim lazım olduqda fərdi yardım və dəstək verir.

Tərbiyəçi: Maşa, baxın uşaqlar nə qədər parlaq tüklü Milad ağacları (bütün Milad ağaclarına baxaraq). Quruyanda uşaqlar və mən onları yolun kənarına yapışdıracağıq

Maşa: Təşəkkür edirəm, uşaqlar. İndi ayıları ziyarət etməkdən qorxmuram.

Tərbiyəçi: Bu vaxt Milad ağacları quruyur, Maşa, bizimlə "Ayının şam meşəsi var" oyununu oynayaq.

"Bir ayı baharı necə qarşıladı"

Orta qrupdakı son dərsin xülasəsi

Tapşırıqlar. Aşkar et:

Bütün səth üzərində bir rəsm tətbiq etmək bacarığı;

Avadanlıq:

Daşın

İlin neçəsi həyətdir?(Bahar)

(Oyanırlar).

İndi ayının baharı necə qarşıladığını sizə xəbər verəcəyəm.

Bir yuvada yatmış bir ayı və bir ayının şəkli.

Narahatlıq və narahatlıq keçirmədən ayı öz yuvasında yatdı

Bədən tərbiyəsi

Ayı balaları daha çox yaşayırdılar

Başı bükdülər,

Ayılar bal axtarırdı,

Dost ağac sarsıldı,

Balalar rəqs edirdilər

Pəncələr yuxarı qaldırıldı

Hansı ayı? Ayının nə var? Hansı forma? Nə qədər?

(Baş).

(Torso / ayaqyalının ayağı)

(Oval)

Teddy ayı üçün hələ də hansı hissələr cəlb edilməlidir?

Nə ayı xəzi.

("Poke metodundan istifadə").

Fırçanı bu kimi tutun

Çətindir? Heç bir şey!

Sağ - Sol, yuxarı və aşağı

Fırçamız qaçdı.

Və sonra, sonra da

Fırça ətrafa axır.

İplik üst kimi bükülür.

Cab arxasında bir cab var!

Ümumi

17.04.2017 tarixli 15 nömrəli protokol

yekun rəsm dərsi "Bir ayı necə Baharla qarşılandı"

Tapşırıqlar. Aşkar et:

Ardıcıl bir ayı çəkmək bacarığı;

Poke yolu ilə çəkmək bacarığı;

Vərəqin bütün səthi üzərində rəsm tətbiq etmək bacarığı;

İş edərkən fırçanı düzgün tutma qabiliyyəti;

Yaz ayının görünüşü və həyatı haqqında bilik.

İş zamanı dəqiqliyi inkişaf etdirin.

Avadanlıq: vərəqli kağız, gouache, fırça, salfetlər, yazda bir ayı və təbiət şəkilləri.

p / n

Tam adı.

uşaq

bir ayı çəkir

boyalar

hər şeyi çəkir

səthi

tutur

fırça

görünüşü haqqında danışır

ayı

Arslanov Sasha

Varushkin Semyon

Qluxinskaya Ksyusha

Yunan Darina

Demidova Veronika

Dozortseva Veronika

Çovğun Maşa

Moshkin Egor

Buynuzlu Kseniya

Hakimova Milena

Chernikov Kirill

Shachnev Sema

1 –

2 –

3 –

1 bal - formalaşmamışdır;

2 bal - tam formalaşmamışdır;

3 bal - tam formalaşmışdır.

Xülasə: ________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

İndiki: ____________________________________

1 - Həyət hansı mövsümdür?(Bahar)

Uşaqlar, gəlin baharda təbiətdə nələrin baş verdiyini düşünək.

Qara lövhədə bahar əlamətləri olan rəsmlər.

Bütün canlılar oyanır, hiyləgər üzüklər və ilk çiçəklər ərimiş yamalarda görünür - snowdrops, quşlar isti ölkələrdən uçur. Bahar gəldi.(Çayda buz qopdu, isti bir külək əsdi, səma aydın oldu, bahar, qar əridi, yer üzü göründü).

Baharda heyvanlar xoşbəxtdirmi? Qışda olan heyvanlarla nə baş verir?(Oyanırlar).

İndi ayının baharı necə qarşıladığını sizə xəbər verəcəyəm. (Bir yuvada yatan bir ayı və bir şəkil

2 Bir ayı narahat və narahat olmadan yuxuda yatdı

Bütün qışı yaza qədər yatdı və ehtimal ki, xəyalları var

Qəfildən, klub ayağı oyandı, bir damcı eşidir - bu problemdir!

Qaranlıqda pəncəsindən çırpıldı və yuxarı qalxdı - ətrafındakı su.

Ayı tələsdi: daşqınlar - yatmamaq!

Çıxdı və gördü: gölməçələr, qar əriyir, bahar gəldi.

- İsti olduqda və ilk yarpaqlar görünəndə ayı oyandı. Ancaq o, yalnız kədərlənəcək, hələ dostları yoxdur. Ayıya necə kömək edə bilərik?(Onun üçün dostlar cəlb etmək - ayılar.

3 Bədən tərbiyəsi

Ayı balaları daha çox yaşayırdılar

Başı bükdülər,

Bənzər bir şey kimi, başlarını bükdülər.

Ayılar bal axtarırdı,

Dost ağac sarsıldı,

Bu kimi, bu kimi ağac birlikdə silkələndi.

Balalar rəqs edirdilər

Pəncələr yuxarı qaldırıldı

Bu kimi, bu kimi, ayaqları yuxarı qalxdı.

Uşaqlar masalarda otururlar

4 - Hansı ayı? Ayının nə var? Hansı forma? Nə qədər?

Nə düşünürsən, ayaqyalını çəkməyə haradan başlamaq lazımdır?(Bədən boyama həmişə yuxarıdan aşağıya başlayır).

Ayı bədəninin hansı hissəsi üst tərəfdədir.(Baş). Teddy ayı hansı formaya malikdir? (Dəyirmi)

Bundan sonra bədənin hansı hissəsi təsvir olunmalıdır?(Torso / ayaqyalının ayağı)

Teddi ayının bədəni hansı formaya bənzəyir?(Oval)

5 - Ayı balamız hələ hansı hissələrini çəkməlidir?(ön və arxa ayaqları, oval, qulaqları yarımdairəvi).

Nə ayı xəzi.(tüklü, sarsaq, qəhvəyi).

Eyni gözəl xəz ilə bir ayı çəkmək istərdinizmi?

Onu hansı üsulla çəkə bilərik?("Poke metodundan istifadə").

Barmaqlarımızla oynayaq.

6 Fırçanı bu kimi tutun

Çətindir? Heç bir şey!

Sağ - Sol, yuxarı və aşağı

Fırçamız qaçdı.

Və sonra, sonra da

Fırça ətrafa axır.

İplik üst kimi bükülür.

Cab arxasında bir cab var!

Belə tüklü küpləri çəkək!

Uşaqların müstəqil işi.

Rəsm qurudanda qara rəngdə ayının gözlərini, burunlarını, ağızlarını və pençələrini çəkirik. Və ayılarımızın cansıxıcı olmaması üçün rəsmlərimizi bahar əlamətləri ilə tamamlayacağıq. (yaz günəşi, buludlar və ilk ot).

Ümumi

Yaxşı, nə gözəl bir oyuncaq ayı aldıq. İndi ayılarımızın bir çox yeni dostu var.


© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr