Sammendrag af en tegnetime i den anden juniorgruppe “Balloner. Tegning med børn i den anden juniorgruppe "Efterårslandskab

hjem / Utro kone

"Solen skinner"

Forberedt af læreren:

Starkova I.A.

Moskva 2013

Formål:

Udvikl motoriske færdigheder i tegning af linjer, der danner en betinget forbindelse mellem håndens bevægelse og det resulterende blyantspor på papir.

Hovedmål:

Lær børn at formidle billedet af en lys sol på tegningen, placer tegningen midt på arket, mal over en rund form med solide linjer fra top til bund eller fra venstre mod højre med hele børstens lur, kombiner en afrundet form med lige linjer. Træne i evnen til at presse overskydende maling på kanten af \u200b\u200bkrukken. Fremme uafhængighed og kreativitet.

Materiale: tonet landskabsark af gråblå farve; maling og børster; krukker med vand.

Lektionsforløb:

I løbet af lektionen siger læreren: "Børn, nu vil jeg bede jer om en gåde, men I lytter omhyggeligt og fortæller mig, hvad det er?" - Venlig, kærlig, ser på alle mennesker, men tillader sig ikke at se ud? Børnene svarer samlet: "Solrig."

Børn, lad os alle gå til vinduet og se om solen kigger ud?

Børn kommer til vinduet og ser på.

Nej, ikke synlig, siger læreren.

Og lad os kalde ham!

Læreren siger børnerim:

"Solen er en spand,

Se ud af vinduet

Solrig, klæd dig ud

Rød, vis dig selv! "

Solen ønsker ikke at rejse på grund af skyen.

Gutter, lad os alle kalde solen sammen!

Børn udtaler sammen med læreren endnu en gang børnerim.

Læreren fortsætter til anden del af tegneklasser:

Solen ønsker ikke at vise sig for os.

Børn, lad os tegne vores egen sol med jer, så får vi en sol.

Børnene er enige. Børn, kom alle til bordet, jeg viser dig, hvordan du tegner solen korrekt. Læreren viser teknikkerne til at tegne en cirkel med en pensel og male den med faste linjer. Lad os prøve med dig at trække solen i luften. Løft det højre håndtag op, og prøv at tegne en cirkel. Børn tegner en cirkel i luften.

Godt gået, det viste sig godt. Og nu skal vi male solen med dig. Børn ser, hvordan læreren viser korrekt. ”Børn, tror du, vi har glemt at tegne solen? - ret, stråler. Se hvordan jeg vil trække stråler til vores sol. Vil du tegne en sådan sol? - Ja, det gør vi, svarer børnene. Børnene sætter sig ned og begynder at male. Læreren yder hjælp til børn i vanskeligheder. I slutningen af \u200b\u200blektionen ser børnene på tegningerne.

Ressource-id # 4896

Eksempel:

Moskva Undervisningsministerium

Nordvestdistriktets uddannelsesafdeling

Statens budgetundervisningsinstitution

byen Moskva børnehave kombineret type nr. 2447

Sammendrag af en tegnetime i anden juniorgruppe

"Yolochka"

Forberedt af læreren:

Starkova I.A.

Moskva 2013

Formål:

Fortsæt med at lære at tegne et træ, en lige stamme, grene. At lære børn at formidle billedet af et juletræ i tegningen; tegne objekter sammensat af linjer (lodret, vandret eller skråt). Fortsæt med at lære at bruge maling og pensel.

Materiale: maling og børster; krukker med vand; albumark; staffeli

Forløbet af lektionen.

Gutter, nu giver jeg dig en gåde, og du bliver nødt til at gætte det. Lyt godt efter.
"Om vinteren og sommeren i en farve." Hvad tror du det er? Juletræ. Det er rigtigt, godt klaret! Det var ikke tilfældigt, at jeg spurgte dig denne gåde, i dag skal vi tegne et juletræ. Fortæl mig venligst, hvilken farve har den? Ja, vi har et grønt juletræ. Både vinter og sommer i en farve.

Træet har en stamme. Her er han. Og grene. Se, hvad er træets grene? Lang eller kort? I bunden er grenene lange, lange og ved kronen korte. Vi gentager lange, korte. Godt klaret! Læreren viser, hvordan man tegner et juletræ. Vi overvåger alt nøje. Er vores juletræ grønt? Jeg tager grøn maling og tegner en streg. Dette er bagagerummet. Vi har en bagagerum, vi skal tegne grene. Grenene vokser ned. Jeg begynder at tegne grene. Jeg glemmer ikke, at grenene er lange i bunden. Jeg tegner en gren til venstre og nu til højre. Igen til venstre og igen til højre. Øverst på juletræet tegner jeg kortere grene. Her. Fik du et juletræ? Ja. Og nu rejste fyrene deres kvaster. Alt i alt trækker vi en streg i luften. Her. Filialer gik fra bagagerummet. Vi starter fra bunden. Grenene er lange til højre, til venstre, igen til højre, til venstre ... Tættere på kronen bliver grenene kortere. Sådan her. Godt klaret! Læg nu arkene nøjagtigt som jeg viser. Satte du alt rigtigt? Vi tager en børste i vores hænder. Vi holder børsten med tre fingre i højre hånd. Godt klaret! Dypp nu børsten i en krukke med vand, glem ikke at presse børsten på kanten af \u200b\u200bkrukken. Vi tegner grøn maling med en pensel. Og vi begynder at tegne. Gutter, lad os prøve at gøre vores juletræer smukke. Hvilke smukke juletræer har I alle sammen! Hvilke gode venner er I alle sammen! Nød du at tegne? Hvad tegnede vi i dag? Sildeben. Nu lægger vi tegningerne på vindueskarmen, lad dem tørre. Så arrangerer vi en udstilling. Så forældre også kan beundre dit arbejde.

Irina Pynkina

Sammendrag af en tegnetime i 2. juniorgruppe om emnet "Efterårstræ"

formål: bekendtskab med en ukonventionel tegningsmetode (tegning med fingeraftryk og håndflader).

Opgaver:

Udvikling: udvikle børns hukommelse og opmærksomhed, udvikle verbal kommunikation af børn med voksne og jævnaldrende, udvikle kunstnerisk opfattelse, udvikle håndmotoriske færdigheder, udvikle en følelse af farve og komposition, konsolidere viden om farver (gul, rød, orange og grøn, evnen til følelsesmæssigt at opleve det, de ser.

Pædagogisk: at uddanne opmærksomhed og interesse i naturfænomener og omgivende genstande, at uddanne børn til at være lydhøre over for musik, at uddanne nøjagtighed.

Pædagogisk:introducere børn til farverne gul, rød, grøn og brun; træne hukommelse, danne et helhedsbillede af den naturlige verden, konsolidere børns viden om tegn på efterår, lære dem at høre og forstå det stillede spørgsmål og besvare det.

Indledende arbejde: visning af illustrationer, der skildrer efterår, regn, efterårstræer og bladfald, observerer træerne og deres farve på blade, mens du går.

Implementering betyder:

1. Handouts: en tegning, der viser et efterårstræ, gouache på plader, vådservietter.

2. Staffel, paraply, projektor efterårsblade, animation: bladfald.

Forløbet af lektionen. I dag er Tuchka kommet for at besøge os, hun vil vide mere om efteråret. Lad os hjælpe Tuchka? Ja.

Spørgsmål: Børn, nu vil jeg give dig en gåde, og du kan gætte det.

Om morgenen går vi i gården -

Bladene regner ned

Rust under fødderne

Og de flyver, de flyver, de flyver.

Q: Ja, børn, det er rigtigt, det handler om efterår. Fortæl mig nu, hvilke ændringer der sker om efteråret?

D: bladene falder, græsset bliver gult, det regner.

Q: Ja, børn, det er rigtigt, om efteråret regner det ofte, bladene falder, græsset bliver gult, vandpytter samles på vejene. Efterladene rasler under fødderne. Sådan en smuk tid på året. Hvad er dagene i efteråret?

D: Koldt.

Q: Det er rigtigt, børn, det er koldt om efteråret, på trods af at solen kommer ud om eftermiddagen, det er koldt om morgenen og aftenen. Derfor klæder folk sig varmere. Men hvad har du på om efteråret?

D: Jakker, bukser, tørklæder.

Q: Ja, børn, det er rigtigt, hvis vi ikke klæder os varmt, kan vi forkøle. Og hvad holder folk i deres hænder under regnen?

D: Paraply

Digt "Efterår"

Hvis bladene på træerne bliver gule,

Hvis fugle fløj til et fjernt land,

Hvis himlen er dyster, hvis regnen strømmer,

Denne tid af året kaldes efterår.

Q: lad os se ud af vinduet og sige, hvilken tid på året det er.

Og om efteråret har vi noget, der ændrer sig (børns svar). Og hvad sker der med træerne (børns svar)

Vi nærmer os bordet, se hvad der ligger på vores borde. Hvad er det? naturligvis er dette blade, men hvilken farve har vores blade?

Grøn, gul, rød.

Q: rigtige fyre, lad os lege med dem.

Brisen blæser

Slag, slag

Gule blade

Tårer af træet

Og bladene flyver

Cirkler langs stien

Bladene falder

Lige under vores fødder.

Børn tager farverige blade, kaster dem i luften og snurrer.

Q: Hvor smukt falder bladene ned! Der er så mange af dem! De ligger på gulvet med et smukt tæppe.

Lad os spille et udendørs spil "Samling af bladene"

Bladene lægges ud på gulvet. Børn skal samle et blad ad gangen, bringe det til læreren og bestemme, hvilken spand der skal lægges i (spande efter bladfarven).

Gutter, hvor vokser bladene?

D: I træerne

Q: sandt i træer. Lad os tegne et træ med vores håndflade.

Først ælter vi vores håndflader med fingergymnastik, lad os gøre det sammen.

Har I fyre med magiske palmer?

Du kan tegne med dem

Du kan lege med dem

Klapp, klapp, klapp

Lad os tegne sammen

Og hjælp hinanden

Fingerspil "Efterår"

Vinden fløj gennem skoven (glatte, bølgelignende bevægelser af palmerne)

Vinden tællede bladene:

Her er eg (bøj en finger på begge hænder)

Her er ahorntræet

Her er bjergaske udskåret,

Her er en gylden birke,

Her er det sidste blad fra asp (læg roligt deres håndflader på bordet)

Vinden kastede på stien.

Q: Nå, selvfølgelig tegner vi hinanden og hjælper hinanden.

Lad os sidde på stolene og komme ned til vores arbejde.

Børn viser, hvordan du kan lægge dine håndflader på et stykke papir (børneshow)

Dyp en hånd ned i en plade med brun maling, læg din hånd på arket. Dette fik vi et træ. (Vi tørrer penne af med en fugtig klud)

Hvad mangler der ellers på træerne? (blade, og nu udskriver vi bladene med fingrene, blød din finger i grøn maling og begynder at udskrive på træ. Derefter vådes vi i rødt, fordi bladene har forskellige farver på træet, så vådes vi i gul og orange og trykker på vores træ. nogle flere blade falder fra træet til jorden, så nogle udskrifter kan tegnes under træet! Godt gået! Lad os hvile lidt.

Fizminutka

En træstamme (tryk dine håndflader mod hinanden med bagsiden)

Der er mange grene på bagagerummet (fingrene spredt)

Og bladene på grenene er grønne. (vrikke med hænder og fingre)

Gutter, lad os slappe lidt af, gør øvelserne.

Afslappende træning. Træerne svajer. Bladene flyver væk. (udført for at berolige musik)

Q: Hvilke smukke efterårstræer du har vist, det er en fest for øjnene! Meget lyst, som magi!

Og hvad kunne du lide venner? (børns svar) Hvad gjorde vi med dig i dag (Tegn) Hvad tegnede vi (blade og et træ) Og hvordan tegnede vi et træ, ved hjælp af hvilket (Ladoshek) Og hvordan trak vi bladene? (Fingre) Kan du lide at tegne?

Q: Vi spillede med vores håndflader,

Vi tegnede med vores hænder

Lad os smile og derefter

Lad os glade sammen.

Svetlana Tomilina
Perspektivtegningsplan (september, oktober) første juniorgruppe

SEPTEMBER 1 uge

Overvågning af kvaliteten af \u200b\u200bmastering af programmaterialet

I tilpasningsperioden gennemføres individuelle lektioner, samtaler med børn, udstilling af legetøj, sjov, organisering af underholdende aktiviteter med individuelle børn og undergrupper efter børnenes ønsker.

"Sjove billeder"

Leonova N. N. s. 33 1. At stifte bekendtskab med boggrafik på eksemplet på illustrationer af Y. Vasnetsov;

2. Væk interesse for at se billeder i børnebøger; 3. Udvikl æstetisk opfattelse. Blyantbokse (at lege rundt) ; legetøjstelefon; legetøj til hvert barn (at lege rundt); farveblyanter; albumpapir til hvert barn.

Samtale; fingerspil. 1. Læsning af russisk folkeskolebarn "Magpie-hvid-sidet"; se illustrationer til det fra bogen af \u200b\u200bY. Vasnetsov.

2. Fingerspil "Vi i dag malet» .

"Magic Brush"

Leonova N.N., s. 36 1. Væk børns interesse for maleri med maling; 2. at lære at holde børsten korrekt, dyppe den i maling, fjerne overskydende maling på kanten af \u200b\u200bkrukken, skylle børsten i vand og tørre; 3. Giv en idé om behovet for at bevare grafisk materiale. Smuk kvast (at lege rundt);

For hvert barn: pensler, maling (en farve, papir-1/2 af landskabsarket. 1. Overraskelsesmoment.

2. Samtale.

Måned Emne, litteratur Programindhold Materiale og udstyr Metoder og teknikker Fælles aktiviteter med børn Fælles aktiviteter med forældre

OKTOBER 1 uge

"Efterår"

Leonova N. N. s. 40 Giv en idé om årstiden - efteråret, dets tegn; at danne en følelsesmæssig holdning til billedet af efteråret; lær rytmisk med slagtilfælde maling blade ved hjælp af vedhæftningsteknikken; skabe betingelser for at eksperimentere med en pensel; tilskynde til brugen af \u200b\u200bco-creation metoden udvikle evnen til kollektivt at skabe et billede af naturen. malerier: "Gyldent efterår" I. Levitan, "Gyldent efterår" L. Brodskaya; staffeli; blå tegning papir størrelse børster; maling: gul, rød, orange; digt Z. Fedorovskaya. Samtale; se illustrationer om emnet "Efterår" , Idræt. et minut. Læsning af et digt af Z. Fedorovskaya "Efterår ved kanten af \u200b\u200bmalingen opdrættet ..."

Udstilling af tegninger.

"Smukke blade"

Leonova N. N. s. 41 Væk børns interesse for at skabe et billede på en trykmåde (Print); at udvide begrebet maling som et kunstnerisk materiale; at lære at påføre maling på blade (hold ved petiolen og dypp den i badet, påfør den i baggrunden med den malede side; udvikle en følelse af farve og form; fremme interesse for lyse, smukke naturfænomener. Smukke efterårsblade i en enkel form, lille størrelse med en stærk og ret lang petiole langs antallet af børn; et ark blåt papir i stort format; 2-3 kuvetter med rig gul, rød, orange maling; vådservietter; visklud til at dække bordet under arbejdet; et digt af A.K. Tolstoy "Efterår" Læsning af et digt "Efterår" A. K. Tolstoj; Samtale; Vis forældre, hvilke tegninger deres børn lavede; give råd om, hvordan man skaber et passende hjemmemiljø.

"Brise"

Leonova N. N. s. 43

Vis billedets måder "Dans" vind; fortsæt med at lære maling børste - tegne frie kaotiske linjer; give en idé om teknikken tegning"Våd"; skabe betingelser for at eksperimentere med linje som et middel til kunstnerisk udtryk; at gøre børn bekendt med blå udvikle et øje, evnen til at navigere i et ark papir, ikke gå ud over dets grænser, når tegning; fremme interesse for produktive aktiviteter. Ark af hvidt papir af samme størrelse, blå gouache-maling, tynde pensler, en krukke vand, svampe, servietter; genstande af blå; vuggevise "bullfinches"... Læsning af en børnerim "bullfinches"; Samtale til tema: "Vind"; Dynamisk pause "Snegirek"... Udstilling af børns kreativitet kl tema: "bullfinches".

"Efterårsregn"

Leonova N. N. s. 44 Udvid børns ideer om tegn på efterår; lære maling efterårsregn med farvede blyanter; konsolidere evnen til at holde en blyant i din hånd, regulere trykket; at indgyde børn en interesse for produktive aktiviteter. Malerier, der viser overskyet efterårsvejr (ifølge programmet "Barndom"); blank med billedet af en sky; farveblyanter; digt af G. Lagzdyn "Groh-Groh!", "Regn"... Læsning af et digt af G. Lagzdyn "Groh-Groh!"; tale med børn; fingerspil "Regn mere!" Undersøgelse af malerier af berømte kunstnere, der viser vejret i det sene efterår; Di "Regn"

Åben klasse

til tegning i anden juniorgruppe

Emne: "Mariehøne"

Softwareindhold:

1. Lær børn at tegne et udtryksfuldt billede af et insekt.

2. Fortsæt med at lære, hvordan du opretter en komposition baseret på et grønt blad.

3. For at forbedre teknikken til maling med gouache, evnen til at kombinere to tegneværktøjer - en børste og en vatpind.

4. Udvikle en følelse af form og farve, interesse for insekter.

5. At fremkalde et følelsesmæssigt svar hos børn på indholdet af digtet om mariehøns.
6. At kultivere evnen til at se naturens skønhed, forstå dens skrøbelighed og fremkalde et ønske om at beskytte.

Udstyr:

Legetøj "Ladybug" eller et billede (foto), der viser et mariehøne. Papirark skåret i form af et blad og tonet grønt. Rød og sort gouache. Børster og vatpind.

Bagplader, ikke-hældende vand, servietter til blotting af børster.

Indledende arbejde:

1. Observation af mariehøns.

2. At lære et børnerim:

Mariehøne,

Sort hoved,

Flyv til himlen

Giv os noget brød

Sort og hvid

Kun ikke brændt.

Lektionsforløb:

Gutter, se hvem der er vores gæst i dag , (Visning af et billede eller legetøj).Kan du genkende?
Dette er et mariehøne. Vi mødte ofte marihøns, mens vi gik.
Fortæl os hvilke mariehøns er det? Kan du lide det? Hvorfor? Hvordan skal man opføre sig, når man møder dette insekt?

Korrekt skal du beskytte mariehøns. Lyt til historien skrevet af Andrey Usachev. Det fortæller historien om et mariehøne.

MARIEHØNE

Der var engang et mariehøne. En gang forlod hun sit hus og så en lys sol. Og det så et mariehøne. Smilede og kildede hende med varme stråler. Og da solen tændte bag på mariehønsen, så alle, at hun ikke havde pletter. Alle insekter i nabolaget begyndte at grine af hende.

Hvilket mariehøne du er, hvis du ikke har sorte pletter, sagde de.

Du er bare en rød bille, ”gentog de andre. Selv solen forsvandt bag skyerne. Og mariehønset begyndte at græde, men så kom solen ud igen. Marihøna stoppede med at græde, satte ansigtet mod solen, og de begyndte at smile til hinanden.

Lad os hjælpe mariehønserne med at finde sorte pletter. Vi tegner nu et mariehøne med sorte pletter. Er du enig? Men først skal vi lave fysisk træning.

Fysisk uddannelse "Ladybugs".

Vi er mariehøns (hopper) -

Hurtig og smidig (løber på plads)!

Vi kravler langs det saftige græs (bølgelignende bevægelser i hænderne),

Og så går vi en tur i skoven (vi går i en cirkel).

I skoven, blåbær (vi strækker os op) og svampe (vi squat) ...

Fødder trætte af at gå (bøjning)!

Og vi vil spise i lang tid (strøg maven) ...

Vi flyver hurtigere hjem (lad os "flyve" vores pladser)!

Gutter, vi tegner nu et mariehøne på dette grønne blad (viser bladet). Her er en. (Visning af den færdige tegningseksempel).

Hvad er formen på mariehønsens ryg? Rund. Hvilken farve? Rød. Det er praktisk at male den røde ryg med en pensel.

Når du maler over ryggen, skal du huske at vi kører let med en børste, kun i en retning.

Skyl derefter børsten grundigt i et vand, skyl i et andet og dypp børsten på en serviet. Vi maler med gouache-maling, men hun kan ikke lide ekstra vand. Dypp nu børstenes lur i sort maling og træk mariehønsens hoved i en halvcirkel. Mal over det.

Formål: Udvidelse af børns aktive ordforråd ved hjælp af ord, der betegner følelser (vrede, tristhed, sjov); lære at tegne på en kontur (højre, venstre, midten); udvikling af kunstneriske færdigheder, evnen til at holde en blyant korrekt; dyrke venlig holdning og kommunikationsevner.

Hent:


Eksempel:

OOD-abstrakt til 2. juniorgruppe.

Kunstnerisk skabelse (tegning)

"Vi vil smile til hinanden."

Formål: Udvidelse af børns aktive ordforråd med ord til følelser(vrede, tristhed, sjov); lære træk på omridset(højre, venstre, midten); udvikling kunstneriske færdigheder, evne til at holde en blyant korrekt; dyrke en venlig holdninghinanden og kommunikationsevner.

Materiale: konturer af drenge og pigers ansigter, blyanter.

Lektionsforløb:

1. Org. øjeblik. Hilsen.

Hvilket mirakel - mirakler:

Én hånd og to hænder!

Her er den højre håndflade,

Her er venstre håndflade.

Og jeg vil fortælle dig uden at smelte

Alle har brug for hænder, venner.

Stærke hænder vil ikke skynde sig.(efterlign bevægelse)

Venlige hænder vil klappe hunden.

Kloge hænder kan forme.

Følsomme hænder ved, hvordan de skal være venner.(alle går i hænderne)

2. Hoveddelen.

Svar mig spørgsmålet - er I venlige fyre?(Venlige).

Hvilken slags venlige fyre er der? (Du må ikke skændes, ikke kæmpe, dele legetøj, give efterhinanden de siger gode, venlige ord,smil osv. ... etc.). Venskab er når folk vil være sammen, lege sammen, ikke skændes, dele alt. Venskab ersmiler af venner.

Gutter og ind gruppe, du har venner? Gå hen til dinven , sig gode ord til ham, kram ham ogsmil.

Kan voksne og børn være venner?(Kan) ... Kom alle til mig. (Børn kommer op. Læreren krammer alle, siger gode ord til alle og allesmil).

F / M "Venskab"

Vi klapper i hænderne

I mindelighed, sjovere.

Vores fødder bankede

I mindelighed og stærkere.

De ramte mine knæ

Hysj, hysj, hysj.

Vores håndtag går op

Højere, højere, højere.

Vores hænder snurrer

Sank nedenunder

Spil - efterligning "Humør"

Lad os smile med dig ... Nu følte vi os triste, rynkede panden.

Gutter, når vi er sammen med digsmil , vi føler os så gode, glade, når vi rynker panden, vil vi straks være triste.

Hvor rart når alle er venner ogsmil ... Vil du beholde voressmiler længe? (Ja) .

Lad os skitsere dinsmil så de ikke løber væk fra os hvor som helst. Og vi havde altid et godt humør.

P / G "Venlige fingre"

En to tre fire fem!(Skift efter hinanden med at bøje fingrene på højre hånd.)

Stærk, venlig,(Skift efter hinanden med at bøje fingrene på venstre hånd.)

Disse er de nødvendige!

På den den anden hånd igen:

En to tre fire fem!

Hurtige fingre

Ikke meget ... rent dog.(De vinker begge hænder med fingrene.)

3. Den praktiske del.Maleri.

Gutter, i dag vil vimal et smil ... Se, du har ansigter på dit bord, men uden øjne og udensmil.

(Vis på staffeli) Først tegner vi øjnene, højre og venstre, ogsmilende munden vil være i midten.

Vis din finger, hvor du vil væretrække øjne? Hvor vil smilet være?

4. Lektionsoversigt.

Fra vores smiler selv i gruppen blev lysere. Smil til hinanden... Vi vedhæfter vores værker i omklædningsrummet, så alle kan se, at vi har venlige, muntre fyre.

Bibliotek "Uddannelsesprogrammer i børnehaven" under hovedredaktion af M. A. Vasilyeva, V. V. Gerbovoy, T.S. Komarova.
Komarova Tamara Semyonovna- Leder af Institut for Æstetisk Uddannelse, Moskva State University for Humanities. M.A. Sholokhova, æret videnskabsmand for Den Russiske Føderation, doktor i pædagogisk videnskab, professor, fuldt medlem af det internationale videnskabsakademi for pædagogisk uddannelse, fuldt medlem af det internationale pædagogiske akademi, fuldt medlem af akademiet for sikkerhed, forsvar og retshåndhævelsesproblemer. Forfatteren af \u200b\u200badskillige værker om forskellige emner inden for førskolepædagogik, pædagogikens historie, æstetisk uddannelse, udviklingen af \u200b\u200bbørns kreativitet og kunstneriske og kreative evner, kontinuitet i opdragelse og undervisning af førskole- og folkeskolebørn, grundlæggeren og lederen af \u200b\u200bden videnskabelige skole. Under ledelse af T.S. Komarova har forsvaret mere end 90 kandidat- og doktorafhandlinger.

Forord

Visuel aktivitet, herunder tegning, modellering og applikationsarbejde, er af stor betydning for den alsidige udvikling af førskolebørn. Hun tiltrækker børn, glæder dem med muligheden for selvstændigt at skabe noget smukt. Og dette kræver akkumulering og udvidelse af barnets personlige oplevelse, modtaget af ham direkte gennem sanserne; vellykket mastering af tegning, modellering og anvendelse. Det er nødvendigt at begynde at gøre børn bekendt med visuel aktivitet i en børneinstitution fra 2-3 år gammel.
Denne manual er rettet til undervisere, der arbejder med "Uddannelsesprogrammet i børnehaven" redigeret af M. A. Vasilyeva, V. V. Gerbovoy, T.S. Komarova til at organisere og gennemføre kunstklasser i anden juniorgruppe.
Bogen indeholder et program til visuel aktivitet for den anden juniorgruppe, planlægning af året og skitserer lektioner i tegning, modellering og anvendelse. Klasser arrangeres i den rækkefølge, som de skal afholdes i. Dette betyder dog ikke, at undervisere blindt skal følge rækkefølgen af \u200b\u200bde klasser, der er foreslået i bogen. Ændring af klassesekvensen - kan dikteres af gruppens karakteristika (for eksempel blev børn opdraget i en førskoleinstitution fra den første juniorgruppe), regionale karakteristika, behovet for at indsnævre kløften mellem to klasser, der er indbyrdes forbundet, osv.
Lektionerne præsenteret i manualen er udviklet på basis af følgende bestemmelser.
Visuel aktivitet er en del af alt uddannelses- og uddannelsesarbejde i en førskoleuddannelsesinstitution og er forbundet med alle dens områder. Af særlig betydning for et barns opdragelse og udvikling er forbindelsen mellem tegning, modellering og applikationsaktiviteter med leg. En alsidig forbindelse øger børnenes interesse for både visuel aktivitet og leg. Samtidig er det nødvendigt at bruge forskellige former for kommunikation: oprettelse af billeder og produkter til spillet ("et smukt serviet i et dukkehjørne", "godbidder til dyre legetøj" osv.); anvendelse af spilmetoder og -teknikker; brugen af \u200b\u200bspil og overraskelsesmomenter, situationer ("at blinde bjørnen med venner" osv.); tegning, modellering, anvendelse af genstande til spil på temaerne spil ("Hvordan vi spillede udendørsspillet" Hunters and Hares "(" Sparrows and a cat ")" osv.).
For udviklingen af \u200b\u200bbørns kreativitet er det nødvendigt at skabe et æstetisk udviklingsmiljø, der gradvist involverer børn i denne proces, hvilket får dem glæde, glæde fra gruppens hyggelige, smukke miljø, legehjørner; at medtage i gruppens design individuelle og kollektive tegninger, applikationer oprettet af børn. Det æstetiske design af klasser er af stor betydning; vellykket valg af materialer til klasser, praktisk og rationel placering; lærernes velvillige holdning til hvert barn, den følelsesmæssigt positive atmosfære i lektionen; voksnes respektfulde holdning til børnetegninger, modellering, applikationer.
Udviklingen af \u200b\u200bevner hos børn er baseret på oplevelsen af \u200b\u200bdirekte erkendelse af genstande og fænomener. Det er nødvendigt at udvikle alle former for opfattelse, at inkludere i processen med at mestre formen og størrelsen på genstande og deres dele skiftevis bevægelser langs konturen af \u200b\u200bhænderne på begge hænder (eller fingre), så billedet af håndbevægelse er fast og på basis af det kan barnet oprette billeder. Denne oplevelse skal konstant beriges og udvikles og danne figurative ideer om allerede kendte objekter.
For at udvikle friheden til kreative løsninger hos børn er det nødvendigt at lære dem de formative bevægelser, håndbevægelser, som er vigtige for at skabe billeder af objekter i forskellige former - først enkle og derefter mere komplekse. Dette giver børn mulighed for at skildre en række objekter og fænomener i den omkringliggende verden. Jo bedre barnet mestrer de formative bevægelser i den anden juniorgruppe, jo lettere og friere vil han skabe billeder af alle objekter, der viser kreativitet, i fremtiden. Det vides, at enhver målrettet bevægelse kan produceres på baggrund af eksisterende ideer om det. Begrebet håndbevægelse dannes i processen med visuel og kinæstetisk (motor-taktil) opfattelse. Håndens formbevægelser i tegning og skulptur er forskellige: de rumlige egenskaber af objekterne, der er afbildet på tegningen, formidles af konturlinjen og ved skulptur - efter masse, volumen. Håndbevægelser under tegning er forskellige i karakter (tryk, rækkevidde, varighed), derfor betragter vi hver type visuel aktivitet inkluderet i den pædagogiske proces separat. Samtidig skal alle typer visuel aktivitet være sammenkoblet, for i hver af dem afspejler børn genstande og fænomener i det omkringliggende liv, spil og legetøj, billeder af eventyr, børnerim, gåder, sange osv. At beherske formningsbevægelserne giver børnene frihed til kreativitet, fjerner behovet for læreren til konstant at vise måderne på at skildre, giver dig mulighed for at aktivere børnenes oplevelse ("Når du spores en figur med fingrene, tegner du").
Oprettelse af billeder i tegning, modellering og anvendelse samt kreativitetsdannelse er baseret på udviklingen af \u200b\u200bde samme mentale processer (opfattelse, billedsprog, tænkning, fantasi, opmærksomhed, hukommelse, manuel færdighed), som også udvikler sig i processen med visuel aktivitet, hvis underviseren husker behovet for deres udvikling.
I alle klasser er det nødvendigt at udvikle børns aktivitet, uafhængighed og kreativitet. De bør tilskyndes til at huske, hvad de så interessant rundt omkring, hvad de kunne lide; lære at sammenligne objekter at spørge, aktivering af børnenes oplevelse, hvilke lignende ting de allerede har tegnet, skulptureret, hvordan de gjorde det; ring til barnet for at vise andre, hvordan man skildrer dette eller det andet objekt.
Hver lektion skal slutte med en samlet gennemgang af alle de billeder, der er skabt af fyrene. Det er vigtigt, at børn ser det samlede resultat af lektionen, hører lærerens vurdering af deres arbejde, deltager aktivt i den samtale, de har til rådighed, vurderingen af \u200b\u200budtryksfulde billeder af objekter, fænomener; så hvert barn ser sit arbejde blandt andre børns arbejde. I processen med at evaluere billeder, der er oprettet af børn, er det vigtigt at henlede opmærksomheden på det mest interessante af dem for at fremkalde positive følelser. Dette hjælper med at øge deres interesse for kunst.
Når man arbejder med børn fra den anden juniorgruppe, skal undervisere tage højde for den personlige oplevelse for hvert barn og for hele gruppen som helhed. Kendetegnene for hver gruppe kan bestemmes af børnenes alder (der kan være lidt ældre børn i en gruppe; børn, der bor i samme kvarter eller i forskellige, gruppen kan bestå af børn, der er flyttet ind i den fra den første yngre gruppe). Undervisere står over for opgaven med at forstå gruppens karakteristika og tilpasse arbejdet med visuel aktivitet i overensstemmelse med dette, hvilket komplicerer opgaverne i tilfælde, hvor gruppen består af børn, der er opdraget i den første yngre gruppe eller af børn, der for det meste er 2-4 måneder ældre ... Komplikationer kan bestå i brugen af \u200b\u200ben bredere vifte af materialer (inklusive mere maling, fed pastel, sanguine), en stigning i antallet af billeder (ikke et juletræ, dukke osv., Men flere) osv.
Forelæsningsnoterne præsenteret i denne manual er opdelt i følgende overskrifter.
Softwareindhold.Dette afsnit angiver, hvilke lærings- og udviklingsopgaver der løses i lektionen.
Metode til at gennemføre lektionen.I denne del afsløres konsekvent metodologien til at gennemføre lektionen, indstille en visuel opgave for børn og en gradvis retning mod at opnå et resultat.
Materialer.Dette afsnit viser alle de visuelle og håndouts, der er nødvendige for at oprette billeder.
Forbindelse med andre erhverv og aktiviteter.Denne del af synopsis afslører lektionens mulige forhold til forskellige sektioner af pædagogisk arbejde med spil og andre aktiviteter. Etablering af et forhold og implementering heraf giver børn mulighed for at diversificere viden om genstande og fænomener og berige deres oplevelse.
I sammendragene af nogle lektioner tilbyder vi muligheder for et bestemt emne, type aktivitet. Dette giver lærerne mulighed for at forstå, at de samme visuelle opgaver kan løses på forskellige tematiske indhold og i fremtiden til at være kreative i valg af emner til klasser.
I den anden juniorgruppe afholdes der 1 tegnelektioner, 1 modelleringstime og en gang hver anden uge 1 applikationsundervisning ugentligt. I alt afholdes 10 lektioner om måneden (4 til tegning, 4 til modellering og 2 til anvendelse). Der er 9 akademiske måneder i et akademisk år og derfor omkring 90 lektioner. I et antal måneder, 4,5 uger (hvis der er 31 dage i en måned), og hvis der tilføjes en lektion denne måned, kan læreren tage det fra lektionsindstillingerne i noterne eller vælge en lektion efter eget skøn.
Vi håber, at denne bog vil hjælpe lærere fra børnehaveuddannelsesinstitutioner med at organisere arbejde med undervisning i tegning, modellering og anvendelse af børn, der er 3-4 år gamle, i udviklingen af \u200b\u200bderes kreativitet.

Program for billedkunst

Udvikle æstetisk opfattelse; at henlede børns opmærksomhed på skønheden i de omkringliggende objekter (legetøj), naturgenstande (planter, dyr), at fremkalde en følelse af glæde. At skabe interesse for at udføre visuelle aktiviteter. At undervise i at skildre enkle objekter og fænomener i tegning, modellering, anvendelse, formidling af deres udtryksevne.
Medtag i processen med at undersøge et objekt bevægelser af begge hænder på objektet, tag fat i det med dine hænder, spore objektet langs konturen med den ene hånd og derefter med den anden hånd efter deres handling med dit blik.
At udvikle evnen til at se farvenes skønhed i genstande af naturen, børnetøj, billeder, folkelegetøj (Dymkovo, Filimonov legetøj, hekkende dukker).
Forårsager en positiv følelsesmæssig reaktion på skønheden i naturen, kunstværker (bogillustrationer, kunsthåndværk, husholdningsartikler, tøj).
Lær at skabe både individuelle og kollektive kompositioner i tegninger, modellering, applikationer.

Maleri

Giv børnene mulighed for på tegninger at formidle skønheden i de omkringliggende objekter og naturen (blå himmel med hvide skyer, farverige blade falder til jorden, snefnug falder til jorden osv.).
Fortsæt med at lære, hvordan du holder en blyant, tusch, børster korrekt uden at anstrenge dine muskler eller klemme fingrene tæt; opnå fri bevægelse af hånden med en blyant og pensel i tegningsprocessen. Lær at tegne maling på en pensel: Dyp den forsigtigt med al lur i en krukke maling, fjern overskydende maling på kanten af \u200b\u200bkrukken med et let strejf af lur, skyl børsten godt, inden du henter maling i en anden farve. Træn for at tørre den vaskede børste på en blød klud eller papirhåndklæde.
Forstærk viden om navnene på farver (rød, blå, grøn, gul, hvid, sort), introducer dem til nuancer (lyserød, blå, grå). At henlede børns opmærksomhed på valg af en farve, der svarer til det afbildede objekt.
At involvere børn i dekorative aktiviteter: at lære at dekorere med Dymkovo-mønstre silhuetterne af legetøj (fugl, ged, hest osv.) Og genstande (underkop, vanter), der er skåret ud af læreren.
At undervise i den rytmiske tegning af linjer, slag, pletter, streger (blade falder fra træerne, det regner, "sne snurrer, hele gaden er hvid", "regn, regn, drypp, drypp, drypp ..." osv.).
Lær at skildre enkle genstande, tegne lige linjer (korte, lange) i forskellige retninger, kryds dem (striber, bånd, stier, et hegn, et ternet lommetørklæde osv.). Før børn til billedet af genstande med forskellige former (runde, rektangulære) og genstande, der består af en kombination af forskellige former og linjer (tumbler, snemand, kylling, vogn, trailer osv.).
For at danne evnen til at skabe enkle plotkompositioner, gentage billedet af et objekt (juletræer på vores side, tumblere, der går) eller skildre forskellige objekter, insekter osv. (Bugs og orme kravler i græsset; bollen ruller langs stien osv.). Lær børn at placere billeder i hele arket.

støbning

Generer interesse for modellering. At konsolidere ideer om egenskaberne ved ler, plasticine, plastmasse og modelleringsmetoder.
Lær at rulle klumperne i lige og cirkulære bevægelser, forbinde enderne af den resulterende pind, flade kuglen og knuse den med begge hænder.
Tilskynd børn til at dekorere skulpturelle genstande ved hjælp af en slibet stav.
Lær at skabe objekter, der består af 2-3 dele, ved at forbinde dem ved at trykke dem sammen.
For at konsolidere evnen til omhyggeligt at bruge ler skal du sætte klumper og skulpturelle genstande på tavlen.
Lær børn at forme enkle genstande, der består af flere dele (tumbler, kylling, pyramide osv.). Tilbud om at kombinere de skulpturerede figurer i kollektive kompositioner (tumblere fører en runddans, æbler er på en plade osv.). Væk glæde fra opfattelsen af \u200b\u200bresultatet af fælles arbejde.

Ansøgning

Introducer børn til kunsten at applikere for at skabe interesse for denne type aktiviteter. Lær at lægge på et ark papir i en bestemt rækkefølge færdige dele af forskellige former, størrelser, farver og derefter sætte det resulterende billede på papir.
Lær at bruge lim omhyggeligt: \u200b\u200bspred den med en pensel med et tyndt lag på bagsiden af \u200b\u200bfiguren, der skal indsættes (på en specielt forberedt viskestykke); påfør den side, der er smurt med lim på et ark papir, og pres hårdt med et serviet.
Opmuntr børn til at nyde det resulterende billede. Form færdighederne i nøjagtigt arbejde.
Lær at skabe i applikationer på papir med forskellige former (firkant, roset osv.) Objekt og dekorative kompositioner fra geometriske former og naturlige materialer, gentag og skift dem i form og farve. Udvikl en følelse af rytme.

Ved udgangen af \u200b\u200båret kan børn
Vis følelsesmæssig lydhørhed i opfattelsen af \u200b\u200billustrationer, værker af folkekunst og håndværk, legetøj, genstande og naturlige fænomener; glæde sig over det individuelle og kollektive arbejde, de har skabt.
I tegning
Kend og navngiv de materialer, der skal males med; farver defineret af programmet; folkelegetøj (matryoshka, Dymkovo-legetøj).
At skildre individuelle objekter, enkle i komposition og ukomplicerede i indholdsplotter.
Vælg farver, der matcher de afbildede motiver.
Brug blyanter, markører, børster og maling korrekt.
I modellering
Kend plastmaterialernes egenskaber (ler, plasticin, plastmasse); forstå, hvilke objekter der kan formes ud af dem.
Adskil små klumper fra et stort stykke ler, rul dem ud med lige og cirkulære bevægelser af håndfladerne.
Skulpturer forskellige objekter, der består af 1-3 dele, ved hjælp af en række skulpturteknikker.
I ansøgningen
Opret billeder af objekter fra færdige former.
Dekorer papiremner i forskellige former.
Vælg farver, der matcher de afbildede objekter og efter eget valg; Brug materialer omhyggeligt.

Omtrentlig distribution af programmateriale for året

september

Lektion 1. Tegning "Kendskab til blyant og papir"
Softwareindhold.Lær børn at tegne med blyanter. Lær hvordan du holder en blyant korrekt, før den langs papiret, uden at trykke for hårdt på papiret og ikke presse den hårdt i fingrene. Tegn børns opmærksomhed på sporene, der er efterladt af en blyant på papir; tilbud om at køre fingrene langs de tegnede linjer og konfigurationer. Lær at se ligheden mellem streger og genstande. Udvikle et ønske om at male.

Lektion 2. Modellering "Bekendthed med ler, plasticin"
Softwareindhold.For at give børnene ideen om, at ler er blød, kan du skabe det, du kan klemme af små klumper fra en stor klump. Lær at lægge ler og skulpturer kun på tavlen, arbejd omhyggeligt. Udvikle et ønske om at forme.

Lektion 3. Tegning "Det regner"
Softwareindhold.At lære børn at formidle indtryk af det omkringliggende liv på en tegning, at se et billede af et fænomen på en tegning. Styr evnen til at tegne korte streger og streger, hold blyanten korrekt. Udvikle et ønske om at male.

Lektion 4. Modellering af "sticks" ("slik")
Softwareindhold.Lær børn at klemme små klumper af ler, rulle dem mellem håndfladerne i lige bevægelser. Lær at arbejde præcist, læg færdige produkter på tavlen. Udvikle et ønske om at skulptur.

Lektion 5. Anvendelse "Store og små kugler"
Softwareindhold.Lær børn at vælge store og små runde genstande. At konsolidere ideer om objekter med en rund form, deres forskel i størrelse. Lær at omhyggeligt fastgøre billeder.

Lektion 6. Tegning "Bind farvede strenge til bolde"
Softwareindhold.Lær børn at holde en blyant korrekt; tegne lige linjer fra top til bund; ledelinier sammen adskilt. Udvikl æstetisk opfattelse. Lær at se billedet af et objekt i linjer.

Lektion 7. Modellering af "forskellige farvede farveblyanter" ("Brødstrå")
Softwareindhold.Træning i at skulpturere pinde ved at rulle leret med lige håndflader. Lær at arbejde omhyggeligt med ler, plasticin; lægge skulpturer og overskydende ler på brættet. At udvikle et ønske om at skulpturere, glæde sig over det, der er skabt.

Lektion 8. Tegning "Smukke stiger"(Option "Smukt stribet tæppe")
Softwareindhold.Lær børn at tegne streger fra top til bund; bære dem lige uden at stoppe. Lær at tegne maling på en pensel, dypp den med al lur i malingen; fjern overskydende dråbe ved at berøre kanten af \u200b\u200bkrukken med en bunke; skyll børsten i vand, tør den med et let tryk på en klud for at hente maling i en anden farve. Fortsæt med at introducere blomster. Udvikl æstetisk opfattelse.

Lektion 9. Modellering af "bagels" ("Baranki")
Softwareindhold.Fortsæt med at kende børn med ler, lær hvordan man ruller en lerpind ind i en ring (forbind enderne, tryk dem tæt sammen). Styr evnen til at rulle ler med lige bevægelser, skab pænt. Udvikle fantasifuld opfattelse. Tilskynd børn til at nyde de billeder, de modtager.

Lektion 10. Anvendelse "Bolde ruller på banen"(Mulighed "Grøntsager (frugter) er på en rund bakke")
Softwareindhold.At kende børn med runde genstande. Tilskynd dig til at spore formen langs konturen med fingrene på den ene og den anden hånd og kalde den (rund kugle (æble, mandarin osv.)). Lær teknikkerne for limning (spred lim på bagsiden af \u200b\u200bdelen, tag lidt lim på børsten, arbejd på en olie klud, tryk billedet på papiret med et serviet og hele håndfladen).

oktober


Lektion 11. Tegning "Flerfarvet tæppe af blade"
Softwareindhold.Udvikle æstetisk opfattelse, form figurative repræsentationer. Lær børn at holde børsten korrekt, dypp den ned i malingen med hele lur, fjern den ekstra dråbe på kanten af \u200b\u200bkrukken. Lær at tegne blade ved at anvende en børstesnap på papiret.

Lektion 12. Tegning "Farvede bolde"
Softwareindhold.Lær børn at tegne kontinuerlige linjer i en cirkulær bevægelse uden at løfte blyanten (filtpennen) fra papiret; hold blyanten korrekt; Brug blyanter i forskellige farver i tegningsprocessen. Tegn børns opmærksomhed på skønheden i farverige billeder.

Lektion 13. Anvendelse "Store og små æbler på en tallerken"
Softwareindhold.Lær børn at holde runde genstande. At konsolidere ideer om forskellen i størrelse på objekter. Forstærk de korrekte limningsteknikker (tag lidt lim på børsten og påfør den på hele formens overflade).

Lektion 14. Tegning "Ringe"("Flerfarvede sæbebobler")
Softwareindhold.Lær børn at holde en blyant korrekt og formidle en afrundet form på tegningen. Øv en cirkulær bevægelse af hånden. Lær at bruge blyanter i forskellige farver i tegningsprocessen. Udvikle farveopfattelse. Konsolider viden om farver. Væk en følelse af glæde fra kontemplationen af \u200b\u200bflerfarvede tegninger.

Lektion 15. Modellering "Kolobok"
Softwareindhold.Vække hos børn et ønske om at skabe billeder af eventyrfigurer i modellering. Styrke evnen til at forme afrundede genstande ved at rulle ler mellem håndfladerne i en cirkulær bevægelse. Styr evnen til nøjagtigt at arbejde med ler. Lær at tegne nogle detaljer (øjne, mund) på det skulpturelle billede med en pind.

Lektion 16. Tegning "Blow Up, Bubble ..."
Softwareindhold.Lær børn at formidle billeder af udendørs spil på en tegning. Styrke evnen til at tegne runde genstande i forskellige størrelser. For at danne evnen til at male med maling skal du holde børsten korrekt. Konsolider viden om farver. Udvikle billedsprog, fantasi.

Lektion 17. Modellering "Gave til din elskede hvalp (killing)"
Softwareindhold.Form fantasifuld opfattelse og fantasifulde ideer, udvikl fantasi. Lær børn at bruge tidligere erhvervede færdigheder i modellering. At dyrke en venlig holdning til dyr, et ønske om at gøre noget godt for dem.

Lektion 18. Anvendelse "Bær og æbler er på et fad"
Softwareindhold.Styrke børns viden om genstands form. Lær at skelne objekter efter størrelse. Træn i omhyggelig brug af lim ved hjælp af en serviet til pæn limning. Lær at frit arrangere billeder på papir.

Lektion 19. Modellering efter design
Softwareindhold.Styrke børns evne til at overføre billeder af velkendte genstande i skulptur. Lær at uafhængigt bestemme, hvad de vil blinde; for at bringe planen til slutningen. At kultivere evnen og ønsket om at nyde dit arbejde.

Lektion 20. Tegning efter design
Softwareindhold.Lær børn at forestille sig indholdet af billedet uafhængigt. At konsolidere de tidligere lærte færdigheder i at tegne med maling. Fremme et ønske om at se på tegninger og nyde dem. Udvikle farveopfattelse, kreativitet.

november


Lektion 21. Tegning "Smukke balloner (bolde)"
Softwareindhold.Lær børn at tegne runde genstande. Lær hvordan du holder en blyant korrekt, brug blyanter i forskellige farver i tegningsprocessen. Udvikle interesse for tegning. Vække en positiv følelsesmæssig holdning til de skabte billeder.

Lektion 22. Ansøgning "Farverige lys i huse"
Softwareindhold.Lær børn at indsætte billeder af en rund form, tydeliggør formens navn. Lær at skifte cirkler efter farve. Træning i pæn limning. Konsolider viden om farver (rød, gul, grøn, blå).

Lektion 23. Støbning "kringler"
Softwareindhold.Styr teknikken til rullende ler med direkte bevægelser af palmerne. Lær børn at rulle den resulterende pølse på forskellige måder. For at danne evnen til at overveje værker, fremhæve ligheder og forskelle skal du lægge mærke til de mange oprettede billeder.

Lektion 24. Tegning "Flerfarvede hjul"("Farverige bøjler")
Softwareindhold.Lær at tegne genstande med en rund form med en kontinuerlig kontinuerlig bevægelse af børsten. For at styrke evnen til at vaske børsten skal du tørre bunken af \u200b\u200bden vaskede børste på en klud (serviet). Udvikle farveopfattelse. Konsolider viden om farver. Lær børn at overveje færdige værker; for at fremhæve selv smukke ringe.

Lektion 25. Anvendelse på "Balls and Cubes" -striben

© 2020 skudelnica.ru - Kærlighed, forræderi, psykologi, skilsmisse, følelser, skænderier