Bir göbələk altında bir nağıl əsasında rəsm. "OD-nin xülasəsi" In nağılı üçün illüstrasiyalar çəkmək

Ana səhifə / Hisslər

  Tatyana Bogantsova
  Yaşlı qrupun uşaqları üçün V. Suteevin "Göbələk altında" nağılları əsasında rəsm üçün inteqrasiya edilmiş GCD-nin sinopsisi

Məqsəd: Yaşlı məktəbəqədər uşaqların müəllif nağılında bilişsel marağının formalaşması.

Tapşırıqlar:   uşaqlara sadə mətnləri anlamağı, qəhrəmanların hərəkətlərini təhlil etməyi, müəllif nağılları haqqında fikirləri zənginləşdirməyi, dünyadakı fikirləri aydınlaşdırmağı öyrətmək; uşaqların şifahi nitqini, vizual yaddaşını, məcazi və məntiqi təfəkkürünü, əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək. uşaqların yaradıcılıq bacarıqları, sadə bir süjeti bir rəsm şəklində çatdırmaq, akvarel boya ilə boyama qabiliyyətini, təhlil və ümumiləşdirmə, nəticə çıxarmaq və uşaqlara mehribanlıq və məsuliyyət hissi aşılamaq. dost olmaq bacarığı.

Dərs üçün material: V. G. Suteevin kitablar sərgisi, yazıçının portreti. P. I. Çaykovskinin "Fəsillər" pyesinin fonoqramı, kompüter, göbələk altında nağıl üçün təsvirlər. A4 albom vərəqi, boyalar, fırçalar, sadə qələmlər, fırça stendi, yağ örtüyü, kavanoz tökülməsi, çətir, top.

Lüğət işi: illüstrasiya, göbələk, narahatlıq, kədər, kədər, sevinc, dostluq, qayğı.

Kursun gedişi:

1. Təşkilati an.

Tərbiyəçi ( bir tapmaca edir)

Yarpaqlar ağaclarda sarı olursa,

Uzaq quşlar uçurdularsa.

Göy qaranlıqdır, yağış yağsa,

İlin bu vaxtı dediyimiz kimi ( payızda).

Tərbiyəçi: Doğru uşaqlar! Bu gün payız meşəsinə səyahət edəcəyik. ( uşaqlar gözlərini yumur, P. I. Çaykovskinin "Fəsillər" musiqisi, uşaqlar gözlərini açır)   Burada uşaqlar. siz və mən payız meşəsində idik. Görün burada nə gözəldir! Və burada baş verənləri, gözəl uşaq yazıçısı Vladimir Qriqorieviç Suteevin "Göbələk altında" hekayəsini oxuyaraq öyrənirik, amma əvvəlcə yazıçı ilə tanış olaq.

2. Mövzuya dair söhbət.

Vladimir Qriqorieviç Suteev Moskvada anadan olub. (təqdimat təqdimatı). Bu heyrətamiz bir insandır, 90 il yaşayıb. O, təkcə yazıçı deyildi. həm də bir sənətkardır. V. Suteev ən gənc oxucular üçün sadə və əlverişli olan bir çox nağıl yazdı. demək olar ki, hər cümlə canlı təsvirlərlə müşayiət olunurdu. V. Suteev özü həm əsərlərini, həm də digər müəlliflərin əsərlərini təsvir etmişdir. İndi nağıl ilə tanış olmaq vaxtı gəldi, diqqətlə qulaq asın. ( təqdimat təqdimatı)

3. Nağıl niyə belə bir ad aldı?

4. Göbələk altında kim gizləndi?

5. Nağıl qəhrəmanları niyə gizləndilər?

6. Nağılın sonunda nə baş verdi?

7. Niyə əvvəlcə bir qarışqa göbələyin altında idi və sonra hər kəs üçün kifayət qədər yer vardı?

3. Fizika "Yağış"

İncə uzun bir ayağımızda

Yağış yol boyu atlayır. (bir dairədə bir ayağa tullanır)

Bir gölməçədə - bax, bax! -

Baloncuklar vurur. ( uşaqlar bir dairədə durur, ritmik squats edir)

Kollar yaşlandı, (   əlləri yuxarı qaldırır, fırçaları silkələyir)

çiçəklər yaşlandı. ( əyilmək, əllərinizi yerə qoymaq, əllərinizi sarsıtmaq)

Yaş, boz sərçə

Lələləri tez quruyur ( dayandı, bədən boyunca əllər, əllərinizi silkələdi)

Müəllim çətiri açır: "Yağış başladı". (uşaqlar çətir altında gizlənir)

Tərbiyəçi:

Şimşək hər yerdədir, ildırım çaxmaqdadır

Göydə şimşək çaxdı!

Göy gurultusu başa çatdı və biz yenidən

Gəlin əylənək!

4. Top ilə didaktik oyun "Nağıl qəhrəmanlarına həssaslıqla zəng edin"

Qarışqa (qarışqa)

Sərçə (sərçə)

Siçan (siçan)

Hare (Bunny, Bunny)

Tülkü (tülkü, tülkü)

Göbələk (göbələk, göbələk)

Dinamik fasilə

Müəllim nağıldan qəhrəmanın şəklini göstərir, uşaqlar onu hərəkətdə təsvir edirlər.

6. Praktik hissə.

Müəllim uşaqlara nağıl üçün bir rəsm çəkməyi təklif edir, ağ göbələk şəklini asır, uşaqlara bir ayağı ilə göbələk çəkməyin lazım olduğunu izah edir, sonra göbələk papağı çəkilir. Sonra uşaqlar nağılın qəhrəmanlarını çəkirlər. Əsər kiçik detallarla bəzədilib: otlar, yarpaqlar, buludlar. yağış və s.

7. Son hissə.

1. Bizə nağıl öyrətmək (dostluq, qayğı)

2. Bu nağıl səndə hansı hissləri oyatdı? (narahatlıq, kədər, sevinc)

3. Dostluq haqqında hansı atalar sözləri və sözlər bilirsiniz? (Sıx vəziyyətdə, amma təhqirdə deyil; dostluq böyük bir gücdür).

Əlaqəli nəşrlər:

V. Suteevin "Göbələk altında" nağılına əsaslanan orta qrupun uşaqları ilə həssas məqamlarda maarifləndirici işlərin konsepsiyası.   Orta ixtisas qrupu uşaqları Lefler T. P. ilə birincilik müəllimi olan müəllimlərlə iş anında tezis.

V. Suteevin "Göbələk altında" böyük qrupunda nitqin inkişafı üzrə inteqrasiya edilmiş bir dərsin tezisləri.   bələdiyyə büdcə məktəbəqədər təhsil müəssisəsi uşaq inkişafı mərkəzi 57 nömrəli uşaq bağçası "Почемучка" Abstrakt.

Orta qrupun uşaqları üçün "Qazlar-qarğalar" nağılına əsaslanan açıq SCD "Sehirli qələm" in tezisləri   Orta qrup uşaqlar üçün açıq NCD "Sehirli qələm" ("Qoz-qarğalar" nağılına əsaslanan) konsepsiya Məqsəd: yaradıcı qabiliyyətlərin inkişafı.

"Göbələk altında" rəsm dərslərinin xülasəsi Rəsm dərsinin xülasəsi: "Göbələk altında" Məqsəd: Uşaqlara əzələlərini sıxmadan və ya güclü sıxmadan qələmi düzgün tutmağı öyrətməyə davam edin.

V. G. Suteevin "Göbələk altında" nağılları əsasında səs avtomatlaşdırılması üzrə alt qrup nitq terapiyası seansının sinifi.   Məqsəd: söz və cümlələrdə səs avtomatlaşdırılması [P]. Tapşırıqlar: Düzəldici və tərbiyə - səs fikrini aydınlaşdırmaq [P]; - düzəltmək.

"Sərgilər" hazırlıq qrupunun uşaqları üçün Gorodets rəsm əsəri əsasında dekorativ rəsm üçün GCD   Hazırlıq qrupunun uşaqları üçün Gorodets rəssamlığı əsasında dekorativ rəsm üzrə dərslərin xülasəsi TOPIC: "Gorodets rəssamlığı" MƏQSƏD:.

Məqsəd: Ərizə "Göbələk" edin. Kağızı yırtmağın yollarını təqdim edin.

İnkişaf edir:

Uşaqlara yuxarı küncləri kəsmək, bir kvadratın künclərini kəsmək, bir dairə əldə etməklə düzbucaqlıdan yarı oval düzəltməyi öyrətmək; Yağış damcılarını təqlid edərək bir kvadratı düz zolaqlara kəsmək, yarıya bölmək və qismən ucunda yapışdırmağı öyrətməyə davam edin. Bir hekayə kompozisiyasını necə yaratmağı öyrənməyə davam edin.

Təhsil:

Uşaqların müəllif nağılları haqqında anlayışlarını aydınlaşdırın və zənginləşdirin, bir ədəbi işə emosional reaksiya verin, uşaqların yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirin, uşaqların şifahi nitqini, vizual yaddaşını, təxəyyüllü və məntiqi təfəkkürünü, təhlil və ümumiləşdirmə, nəticə çıxarmaq bacarığını inkişaf etdirin.

- Uşaqlarda xeyirxahlıq, məsuliyyət hissi aşılamaq, problem yaşayan hər kəsə kömək etmək, dost olmaq bacarığı.

Təhsil sahələrinin inteqrasiyası:

"Ünsiyyət", "Sosiallaşma", "Bədii ədəbiyyat", "Bədii əsər - tətbiq".

İstifadə olunan texnologiyalar:   sağlamlığa qənaət (barmaq gimnastikası, bədən tərbiyəsi, istirahət qəbulu), oyun, dialoq.

Metod və üsullar:   təsvir üsulu, emosional stimullaşdırma metodu, praktik metod, barmaq gimnastikası, söhbət metodu.

İlkin iş:   V. Suteevin "Göbələk altında" nağılını oxumaq.

Dərs üçün materiallar:

"Göbələk altında" nağıl qəhrəmanlarının şəkilləri, çətir, qayçı, PVA yapışqan, salfet, yağ örtüyü, yapışqan fırça, mənzərə vərəqinin yarısı, 8 * 4 düzbucaqlı (göbələk qapağı), qəhvəyi və ya qırmızı; ağ və ya boz rəngli 5 * 5 kvadrat (ayaq), yaşıl kağızın bir zolağı 15 * 5, mavi bir (6 * 6) kvadrat.

Sinifdə irəliləyiş

Salamlar:   Salam adama deyəcəksən.

Salam - geri gülümsəyəcək.

Yəqin ki, aptekə getməyəcəksiniz,

Və uzun illər sağlam olacaq.

Qonaqlara salam.

Dostlar, nağılları sevirsən?

Dünyada bir çox nağıl var.

Kədərli və gülməli

Dünyada bizim üçün yaşamayın

Sevdiyiniz kitablar olmadan.

Bu gün bizə bir nağıl gəldi ... - Uşaqlar! Yəqin ki, bir çoxunuz payız meşəsində olmusunuz? Meşəyə gəlirsən və meşənin canlandığı görünür. Yarpaqlar küləkdə çırpınır, ağaclar sürünür. Bütün meşə sakinlərinin öz işləri və qayğıları var: böyük ayıdan kiçik bir qarışqa qədər. Axı, meşə onların evidir və bu evdə hər kəs öz yolu ilə yaşayır ... Gəlin bir nağıla baxaq * Göbələk altında * və orada nə baş verdiyini xatırlayaq? Bəlkə kimsə bu nağılın müəllifini tanıyır?Bir nağıl yazdı - V. Suteev. Əsərlərini təsvir etdi ( nə təsvir olunur?).   V. Suteevin də bir sirri var: sağ əli ilə yazdı, solu ilə boyadı. Sağ düyməni göstərin və indi sol düyməni göstərin.   Bir sənətçinin və bir yazıçıların hamısı bir-birinə qarışdı sehrbaz.

Lövhədə bir nağıl qəhrəmanları ilə * göbələk * şəkilləri var. Uşaqlar, yol boyu, nağıl qəhrəmanlarını göbələk altına yerləşdirirlər.

Bir nağılın nədən başladığını xatırlayın?

Bir göbələk altında bir qarışqa kim istədi? (kəpənək, siçan, sərçə, dovşan).

Dovşan nə oldu?

Yağış bitəndə qarışqa nə təəccübləndirdi və hamısı göbələyin altından çıxdı?

Qəhrəmanlarımız göbələk papağında kimləri gördü? (qurbağa).

Necə oldu ki, əvvəlcə göbələk altında və birində oldu, sonra beşinin hamısı bir yer tapdı?

Nağıl bizə nə öyrədir? (dostluq, qayğı, hörmət).

Oh, görünür, yağış başlayır.

Fiziki tərbiyə "Yağış".

İncə uzun bir ayağımızda

Yağış yol boyu atlayır. (Bir dairədə bir ayağa tullanır.)

Bir gölməçədə - bax, bax! -

Baloncuklar vurur. (Uşaqlar bir dairədə durur; ritmik squats.)

Kollar islandı (Əllər uzandı, fırçalarla sarsılır.)

Çiçəklər yaş oldu. (Tilt, əllərini yerə uzadın, əllərinizi silkələyin.)

Yaş Boz sərçə

Lələləri tez quruyur. (Ayağa qalxdılar, əlləri bədən boyunca, əllərini silkələdi.)

Müəllim çətiri açır. "Yağış başladı." Uşaqlar bir çətir altında gizlənir.

Gör çətirimiz nə kimi görünür?   Nağıl qəhrəmanlarının gizlədildiyi bir göbələkə bənzəyir! Göbələklər böyüdükdən sonra yağışın adı nədir? (göbələk). Bizdə göbələk olmayan bir təmizlənmə var. Çəmənliyinizdə göbələk yetişməsini istəyirsiniz? Müəllim papaq, göbələk ayaqları və otlar üçün kağız cırmaq tövsiyələrini göstərir və izah edir.

Göbələyin hansı hissələrdən ibarət olduğunu düşünün: şapka və ayaq. Göstərir: yalnız yuxarı küncləri kəsərək yarı oval (göbələk papağı) əldə etmək üçün düzbucaqlıdan öyrənmək. Meydanda göbələyin ayaqları üçün bir dairə əldə etmək üçün köşeleri kəsdik.

Çəmən etmək üçün bir tərəfə yatay şəkildə yaşıl kağızdan bir zolaq çəkin. Parçaları bir kartonda paylayın. Yapışma proseduru: əvvəlcə göbələyin ayağını, sonra şapka, ayağı bir qədər örtən, sonra otu, ayağın bir hissəsini örtən, göbələklərin çəmənlikdə olması üçün yapışdırın.

Barmaq gimnastikası:

Meşəyə bir səbət aparıram, bütün göbələkləri toplayacağam.

Rəfiqəm ətrafındakı neçə göbələyin nə olduğuna maraqlanır!

Boletus, kərə yağı, boletus, bal agaric,

Boletus, chanterelle, döş - gizlənməyə və axtarmağa imkan verməyin!

Ryzhiks, meşənin kənarında tapacağım həyəcanları. (Bütün barmaqlarını növbə ilə bükün.)

Amanita aparmayacaq - qoy meşədə qalsın! (baş barmağı aşağı).

Bir kvadratdan kəsilmiş zolaqlardan hazırlanan yağış damcıları. Hər bir şeridi bir döngə şəklində yarıya qatlayın və yalnız uclarını bir-birinin arasına yapışdırın və eyni ipuçlarını karton vərəqinə yapışdırın ki, döngə asılır və həcmli bir damcı yaradır.

Reflection dərsləri.Klirinqdə neçə gözəl göbələk yetişdi. Nə yaxşı dostsan! Uşaqların yaradıcılıq işlərinin təhlili: Uşaqlar tətbiqlər sərgisinə baxır və hansı əsərləri bəyəndiyini və niyə müzakirə etdiklərini.

İstinadlar:

V. Suteeva "Göbələk altında."

Mücərrəd

böyük danışma terapiyası qrupunda FFNR.

v. Suteevin "Göbələk altında" nağılına əsaslanaraq

Proqram məzmunu:

  1. V. Suteevin "Göbələk altında" nağılına əsaslanan teatr və oyun fəaliyyətləri ilə nitqin intonational ekspressivliyinin formalaşması.
  2. Göbələklər haqqında təsəvvürlərin genişlənməsi, lüğətin yenilənməsi və canlandırılması
  3. Əməkdaşlıq bacarıqlarını formalaşdırmaq, təbiətlə ünsiyyətdə mənəvi və estetik hissləri inkişaf etdirmək.

Nitqin qrammatik quruluşu:

  1. incə motor bacarıqlarının inkişafı və nitqin hərəkətlə əlaqələndirilməsi;
  2. bir köklü sözlərin (göbələk göbələyi, miselyum, göbələk, göbələk) meydana gəlməsi;
  3. cinsiyyətdə isimlərin çoxluq formasından istifadə edilməsi;
  4. isimləri rəqəmlər və sifətlərlə uyğunlaşdırmaq;
  5. verilmiş sxemə uyğun cümlələr “c” hecalarından istifadə etməklə,
  6. "On", "altında"; söz-antonim seçimində məşq edin
  7. səsli nitq mədəniyyətinin formalaşması: nitqin sürətini və səs gücünü işləyib hazırlamaq;
  8. ümumi və fərqli cəhətləri vurğulamağı öyrənin.

Dərs üçün material:

Nağıl qarışqa, kəpənək, siçan, sərçə, dovşan, tülkü personajlarının maskaları. İKT

Əvvəlki iş:

V. Suteevin "Göbələk altında" nağılını oxumaq, cümlələr, təmiz ifadələr ilə işləmə zamanı sxemlərdən istifadə etməklə.

Dərsin gedişi.

I. Giriş

Təşkilati an (bir dairədəki uşaqlar).

Salam uşaqlar!

Qızlar və oğlanlar!

İndi hamını görməyə şadam.

Sənə gedən yolda getdim, gözəl bir qutu tapdım.(slayd1)

Və qutu sadə deyil, sehrlidir - belə!

Görəsən nə var? Uşaq fərzləri .......

Və qutu sehrli, inanılmazdır, bəlkə bir nağıl var? Tale bir tapmacada gizləndi. (slayd2)

Huş meşəsində böyüdü.

Ayağına papaq taxır.

Vərəqin üstünə yapışdı.

Tapdın? Bu ... (göbələk) (slayd 3)

Göbələk haqqında hansı nağıl bilirsiniz?

Düzdür, nağıl Vladimir Suteevin "Göbələk altında" adlanır.(slayd 4)

II hissə

Qulaqları, gözləri hazırlayın. Bu gün bir nağıla gedirik. Və inanılmaz bir səyahətə çıxmaq üçün maskalara qoyduq.

- Uşaqlar, eşidirsiniz ki, yağış başlayır?(slayd 5)

  • Çıxış oyunu "Yağış"

Qəzəbli bulud qəzəbləndi

Yağış yağdı.

Damla - bir, damla - iki

Əvvəlcə çox yavaş.

Və sonra, sonra

Hamısı qaçır, qaçır!

Yağış, yağış, ehtiyacımız var

Get evə!

Bir top kimi ildırım, gurultu

Bu gün qurbağalar üçün bir tətildir.

Bir bulud yağış göndərir

Və bir divar su axır.

Yağışdan harada gizlənmək olar?

Göbələk altında bizi bir nağıl gözləyir.

Bizim kolumuzun altında

Başını yan tərəfdən tərpətmək, "barmağınızı silkələyin."

Xurma üzərində bir barmaq ilə yavaş ritmik tıqqıltı.

Sürətlənmə ilə bir dairədə qaçmaq.

Yerində gəzir.

Yumruq yumruq.

Qarşınızdakı əllər, yuxarı və aşağı hərəkət edən xurma

Shrug, ətrafa baxın.

Əllərinizi yuxarı qaldırın, başınıza göbələk papağını təsvir edin.

Beləliklə yağış damlaları yollar boyunca rəqs etdilər.

Oh, nə şiddətli bir yağış, sən bundan uzaqlaşa bilməzsən.

Bir dəfə qarışqa güclü yağışa tutuldu. Harada gizlənmək lazımdır?
Qarışqa klirinqdə kiçik bir göbələk gördü(slayd 6)

Qarışqa : Göbələk, göbələk! Məni damının altında gizlət. Buradakı yağışları gözləyəcəyəm, sonra da evə qayıdacağam.

  • Didaktik oyun "Bir söz söylə" (slide7)

Məqsəd: göbələk sözünə aid sözlər yaratmaq.

-   Vaxt keçir. Yağış bitmir. Yaş bir kəpənək göbələyə sürünür.   (Slayd8)

Kəpənək:   Bütün qanadlarım ıslandı, uçmağa çalışdım, yalnız yağışda ola bilmədim. Mənə göbələklərin altına girməyə icazə verin.

- Kəpənək, bir qarışqa, meşədəki göbələklərin adını çəkməyə kömək etsəniz, sizi göbələk altında buraxacaqdır.

  • Didaktik oyun "Nə çoxdur?" (Slayd9)

Məqsəd: cinsiyyət cəmində isimlərin işlənməsi.

(Nr: çoxlu bal göbələyi, russula, qəhvəyi boletus və s.)

-. (slayd10)

Birdən siçan tükənir və göbələkləri hiss edir.

Balaca siçan:   Pee Pee Pee. Minkə qaçmayacağam. Bu gölməçələrdə boğulurdu. Mantarın altına girməyə icazə verin.

- Göbələk altında gizlədəcək şey siçanın vəzifəsidir. Uşaqlar sizə kömək edəcəklər.

  • Didaktik oyun "Bir-iki saymaq". (slayd 11-12)

Məqsəd: isimləri rəqəmlər və sifətlərlə əlaqələndirməyi öyrənmək.

(1 qırmızı chanterelle-2 qırmızı chanterelle-5 qırmızı chanterelle)

- Otaq düzəltdilər, göbələyin altına siçan qoydular.Heç nə! Darıxdı, amma günah yoxdur. (Slayd13)

Yağış dayanmır. Göbələk sərçələrinin yanından keçib sakitcə ağlayır.

Sərçə:   Lələklər islanır, qanadlar yorulur! Mantar qoyun, quru, istirahət edin, yağış gözləyin.

- Göbələklərin sizin üçün bir sərçə olmasına qarşı bir vəzifə var. Uşaqlarımız da kömək edəcəkdir.

  • Didaktik oyun "Göbələk harada gizləndi?" (Slayd 14-15)

Məqsəd: mnemonic cədvəldən istifadə edərək "in", "on", "under" hecaları olan cümlələr yaratmaq.

  • Barmaq gimnastikası.

Meşəyə bir səbət aparıram, bütün göbələkləri toplayacağam.

Rəfiqəm ətrafındakı neçə göbələyin nə olduğuna maraqlanır!

Boletus, kərə yağı, boletus, bal agaric,

(Bütün barmaqlarını növbə ilə bükün.)

Boletus, chanterelle, döş - gizlənməyə və axtarmağa imkan verməyin!

Qırmızı başlıqlar, həyəcanları kənarında tapacağam

Amanita aparmayacaq - qoy meşədə qalsın!(baş barmağı aşağı).

- Köçdülər və bir sərçə tapıldı. Heç nə! Darıxdı, amma incimədi. (slayd 16)

Ah, baxın dostlar, burada bir şəfəq axır. Qulaqlarına basdı, quyruğu titrəyirdi.

Hare:   Ah, qazanın, kömək et! Tülkü məni təqib edir, o tezliklə burada olacaq!

-   Bunny, qorxma.

  • Didaktik oyun "Əksini söylə" (slayd 17)

Məqsəd: mənası əks olan sözləri seçməyi öyrənmək.

(Boletus köhnədir və boletus ... (cavan).)

Hare üçün üzr istəyirəm. Hələ də sıxılır. (slayd 18)

Budur - qırmızı quyruqlu bir tülkü.

Tülkü: Salam dostlarım! Hare bura qaçmadı?

Budur, mən dəqiq bilirəm! Mən indi dişləyirəm!

- Tülkü dişləməyin. Bir dil twisterini söyləmək üçün ayağa qalxın.

  • Dil twister
  • Məqsəd - səs nitq mədəniyyətinin formalaşması, danışıq tempini və səs gücünü dəyişdirməyi öyrənmək

Yağışda islanmamaq üçün bir dovşan bir yükün altına oturdu.

Yağış keçdi - günəş baxdı.

Ah, meşə yaraşıqlısan!

Sən göbələk deyilsən, paxılsan!

Belə bir papaq var

bir göbələk deyilsən kimi - bir saray!

Hamını gizlətdi, Yaxşı!

Sinif xülasəsi

- Qəhrəmanlara nə kömək etdi? (dostluq)

Bəs kimdir? Necə başa düşürsən?

Uşaq Cavabları ( Bir dost ... ..- çətin anlarda kömək edəcək, kömək edəcək biri.)

özünüzə problem yaşadıqda, o sizi hər kəsdən daha yaxşı başa düşür, sizin üçün heç bir şey əsirgəməyəcək, son çörəyi paylaşacaq.

  • Danışıq oyunu "Dostlar"

Sağ təbəssümdə, sol təbəssümdə olanlara.

Sağdakı birinə ver, solda birini ver.

Və dairənin mərkəzinə gedin. Dostlarınla \u200b\u200bbirlikdə gəzirsən.

Biri sağ göz qırpımında, biri də sol göz qırpımında.

Biri sağda, birində solda.

Yaxşı, oyun başa çatdı, necə dostuq, hamısı budur! Uğur!

- Ayrılmaq vaxtı gəldi

Qəhrəmanlarla vidalaş

Ancaq ruhdan düşməyək,

Bir nağıl gözləyəcəyik.

Hamı cəhd etdi, əla oldular!


SONRA OD
   TƏHSİL ƏRAZİSİNDƏ
  "Sənət - estetik inkişaf"
  Mövzusunda
  V. ŞUTEEVİN "MÜSAHİBƏDƏN İSTİFADƏ" İSTİFADƏSİ İLƏ İSTİFADƏ EDİN
  MƏKTƏB HAZIRLIQ QRUPU.
   Müəllim: Bilyukova T.Yu.
  Mövzu: “V. Suteevin“ Göbələk altında ”nağılına rəsm əsərləri çəkmək.
  Məqsəd: uşaqlara bir sənət əsərini dinləməyi, oxuduqlarından ilhamlanmış diqqəti, yaddaşı inkişaf etdirməyi, nağıl üçün illüstrasiyalar çəkməyi öyrətməyə davam etmək.
  Tapşırıqlar: Söhbəti davam etdirmək, fikirlərini ifadə etmək, suallara tam cavab vermək, V. Suteevin "Göbələk altında" nağılını emosional olaraq qavramaq və personajlara münasibətini ifadə etmək, uşaqların yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək.
  Təhsil sahəsi:
  1. nitq.
  2. Bədii - estetik.
  3. Sosial - ünsiyyətcil.
  Materiallar və avadanlıqlar: albom vərəqləri, toxunmuş qələmlər, V. Suteevin "Göbələk altında" kitabı, nağılın planar fiqurları.
  Əvvəlki iş: uşaq albomları, kartpostallarla baxmaq. Göbələklərin modelləşdirilməsi. Şeirlər, atalar sözləri, bulmacalar, mahnı oxumaq, açıq oyunlar.
  Tərəqqi O.D:
  Tərbiyəçi: Uşaqlar, mən V. V. Suteevin "Göbələk altında" nağılını hazırlamışam, amma sənə oxumağımı istəyirsən?
  Uşaqlar cavab verir (bəli).
  V. Suteevin "Göbələk altında?" Nağılını oxumaq
  Suallar:
  - Qarışqa yağışdan harada gizləndi?
  - Göbələyin altında başqa kim gizləndi?
  "Niyə əvvəl qarışqa birinə yaxın idi, sonra beşi tapıldı?"
  - Hare niyə göbələk altında gizləndi?
  - Niyə Tülkü göbələk altındakı Hare axtarmağa başlamadı?
  Müəllim: Uşaqlar, indi nağıl üçün rəsmlər çəkin.
  Ancaq əvvəlcə barmaqlarınızı məşq edin.
  Barmaq gimnastikası
  Ladin yumşaq pəncələri arasında
  Yağış qapağı - qapaq - qapaq.
  Əcnəbi uzun quruduğu yer
  Boz yos - mamır - yosun.
  Yarpağın yarpaq yapışdığı yer
  Göbələk böyüdü.
  Tərbiyəçi:
  - Albom vərəqləri, hiss qələmlər, qələmlər götür və işə başla.
  (Uşaqların özləri, oxumaq təəssüratı altında nağıl üçün təsvirlər çəkirlər).
  Tərbiyəçi:
  - Rəsmini bitirən uşaqlar,
   qələmləri və ya hiss hiss qələmlərini səliqəli bir qutuya qatlayır.
  - Özünüz çəkdiyiniz nağıl üçün nə gözəl təsvirlər.
  - Ən yaxşı işi seçək.
  - Kiril və Polina ən çox bəyəndiyi işi seçəcəklər və niyə?
  (Uşaqlar iş üçün analiz verir)
  Fiziki tərbiyə:
  Çəmənlikdə yaşıl palıd
Tac ilə göyə çatdı.
  Meşə arasındakı budaqlarda
  Səxavətlə acorns asdı.
  Və göbələklərin altında böyüyür
  Bu gün burada onların sayı çoxdur!
  Tənbəl olmayın və utancaq olmayın
  Göbələklərə söykənin
  İndi bir az keçək
  Ayağını yuxarı qaldır!
  Bəyənən kimi
  Otun altına.
  Pedaqoq: Və "Göbələk altında" nağılını kim göstərmək istəyir.
  Uşaqlar flaneloqrafiyada təyyarə rəqəmlərindən - bir əsərin personajlarından istifadə edərək nağıl göstərirlər.
  Tərbiyəçi:
  - Bu gün nə etdik?
  - Ən çox nəyi bəyəndim?
   Bütün uşaqlar çox yaxşı işlər gördülər, yaxşıdır!


Bir dəfə şiddətli yağış qarışqanı tutdu. Harada gizlənəcəyəm?
Qarışqa klirinqdə kiçik bir göbələk gördü və papağının altında gizlənmək üçün yanına qaçdı. Bir göbələk altında oturdu və yağışın bitməsini gözlədi.
Və yağış getdikcə daha da güclənirdi ...
Bir yaş kəpənək göbələyə qədər süründü:

-Hə, icazə ver, göbələklərin altına girim! Mən tamamilə yaşlanıram, uça bilmirəm!
"Mən səni necə içəri girə bilərəm?" Dedi qarışqa. "Burada mənim özümdə az yer var."
-Heç nə. Birtəhər sıxmaq, uyğunlaşmaq.
Və qarışqa kəpənəyi göbələklərin altına qoydu.

Sıxdı və siçanı göbələklərin altına qoydu.
Və yağış töküldü və dayanmağı düşünmədim ...
Bir sərçə bir göbələyin yanından atlayır və ağlayır:
- Lələklərim, yorğun qanadlarım! Bir göbələk altında qurudum, istirahət et, yağış gözləyin!

Qarışqa deyir: "Dovşan üçün üzr istəyirəm". Yalnız dovşanı gizlədilər - tülkü qaçdı.
"Dovşanı gördünmü?" Deyə soruşur.
-Görmürəm.
Tülkü yaxınlaşdı, iyrəndi:

- Burda gizlənmirdi?
-Burda harada gizlənməlidir!
Tülkü quyruğunu yellədi və çıxdı.
Bu vaxt yağış keçdi - günəş çıxdı.
Hamısı göbələyin altından çıxdı - sevin.

Qarışqa fikirləşdi və deyir:
-Nə belə? Mən əvvəl göbələk altında tək qalırdım, amma indi beşinin hamısı bir yer tapdı!
-Kwa ha ha! Kwa ha ha! "Biri güldü.
Hər kəs yuxarıya baxdı: bir qurbağa göbələk papağının üstündə oturub gülür:

© 2019 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr