Venäjän kielen oppitunnin esimerkillinen teknologinen kartta. Tekninen kartta venäjän kielellä
Teknologinen oppitunti kartta
Opettajan koko nimi: Khvorenkova Larisa Petrovna Asema: peruskoulun opettaja
Kunnan oppilaitoksen lukio, joka on nimetty akateemikon V.I. Kudinova, Votkinsk
Tuote: Venäjän kieli Luokka: 4 Oppikirja (UMK, ohjelma): UMK "Venäjän kieli", V.P. Kanakina, V.G. Goretsky
Oppitunnin aihe: Ehdotus Oppitunnin tyyppi: oppitunti tietojen ja taitojen päivittämisestä
Varusteet: Valkotaulu, projektori, tietokone, oppikirja, työkirja.
Niiden oppilaiden oppimiskykyjen ja aikaisempien saavutusten ominaisuudet, joille oppitunti on suunniteltu:
Oppilaat puhuvat:
1. Sääntely UUD:
- löytää ja muotoilla itsenäisesti koulutusongelma, määrittää oppimistoiminnan tavoite
- antaa versioita ongelman ratkaisusta, toteuttaa (ja tulkita tarvittaessa) lopputulos, valita ehdotetuista keinot tavoitteen saavuttamiseksi ja etsiä niitä myös itsenäisesti
- laatia (yksittäin tai ryhmässä) suunnitelma ongelman ratkaisemiseksi (projektin toteuttamiseksi)
- työskentele suunnitelman mukaan, tarkista toimintasi tavoitteen mukaisesti ja korjaa tarvittaessa virheet itse (mukaan lukien suunnitelman muuttaminen)
- Paranna itsenäisesti valittuja arviointiperusteita vuoropuhelussa opettajan ja luokkatovereiden kanssa
2. Kognitiivinen UUD:
- analysoida, vertailla, luokitella tosiasioita ja ilmiöitä
- rakentaa loogista päättelyä, mukaan lukien syy-seuraussuhteiden luominen
- laatia abstrakteja, erilaisia suunnitelmia
- muuntaa tiedot tyypistä toiseen (taulukko tekstiksi)
- tunnistaa mahdolliset tarpeellisen tiedon lähteet, etsiä tietoa, analysoida ja arvioida sen luotettavuutta
3. Kommunikatiivinen UUD:
- Järjestä itsenäisesti koulutusvuorovaikutusta pareittain tai ryhmissä (tunnista yhteiset tavoitteet, neuvottele keskenään)
- pystyä keskustelussa esittämään argumentteja ja vasta-argumentteja
- oppia olemaan kriittinen omaa mielipidettäsi kohtaan, arvokkaasti myöntämään mielipiteesi virheellisyys ja korjaamaan se, ymmärtämään toisen kannan, erottamaan puheessaan: mielipide, tosiasiat
- osaa katsoa tilannetta eri asennosta ja neuvotella eri asemissa olevien ihmisten kanssa
4. Henkilökohtainen UUD:
- luoda yhteys koulutustoiminnan tarkoituksen ja sen motiivin välille
- tehdä moraalisia valintoja sosiaalisten ja henkilökohtaisten arvojen perusteella
Oppitunnin tavoitteet suunniteltuina oppimistuloksina, suunniteltu tavoitteiden saavuttamistaso:
Suunniteltujen oppimistoimintojen tyyppi | Oppimistoiminta | Suunniteltu oppimistulosten saavuttamistaso |
Aihe | Opi uutta sanastoa aiheesta Käytä hankittua tietoa aiheesta kirjallisesti ja puhuessa | Taso 1 Taso 2 Taso 3 |
Sääntely | Suorita tavoitteiden asettaminen itsenäisesti Muunna käytännön tehtävä itsenäisesti kognitiiviseksi Suunnittele tapoja saavuttaa tavoitteet | Taso 2 – toimien suorittaminen yhteisessä (pari- tai ryhmätyössä) vertaisten kanssa tai yksilöllisesti algoritmin tai mallin mukaan. |
Kognitiivinen | Etsi tietoa oppikirjan ja lisämateriaalien avulla Kerää ja poimi tietoa eri tietolähteistä Rakenna loogista päättelyä | Taso 2 – toimien suorittaminen yhteisessä (pari- tai ryhmätyössä) vertaisten kanssa tai yksilöllisesti algoritmin tai mallin mukaan; Taso 3 – itsenäinen yksilöllinen toimintojen suorittaminen, kyky muuttaa tietoa (KT) ja mukauttaa se uuteen tilanteeseen. |
Viestintä | Keskustele eri kohdista ja kehitä oma ja yhteinen kantasi Järjestä ja suunnittele koulutusyhteistyötä opettajan ja vertaisten kanssa | Taso 2 – toimien suorittaminen yhteisessä (pari- tai ryhmätyössä) vertaisten kanssa tai yksilöllisesti algoritmin tai mallin mukaan; |
Henkilökohtainen | Kognitiivisen kiinnostuksen muodostuminen ja kognitiivisen motiivin merkitystä muodostavan toiminnan muodostuminen Kasvatus-kognitiivisen motivaation ja kiinnostuksen oppimiseen muodostuminen. | Taso 1 – toimien suorittaminen opettajan ohjauksessa; opiskelijan kyky tunnistaa (tunnistaa, erottaa, luokitella) aiemmin saatua tietoa, kun se esitetään uudelleen; ymmärtää tekstissä ja puhutussa kielessä käytettyjen sanojen, termien ja muiden merkkien merkityksen. Taso 2 – toimien suorittaminen yhteisessä (pari- tai ryhmätyössä) vertaisten kanssa tai yksilöllisesti algoritmin tai mallin mukaan; Taso 3 – itsenäinen yksilöllinen toimintojen suorittaminen, kyky muuttaa tietoa (KT) ja mukauttaa se uuteen tilanteeseen. |
Oppituntivaihe, vaiheen aika | Lavatehtävät | Menetelmät, tekniikat koulutusta | Koulutusvuorovaikutuksen muodot | Opettajan toimintaa | Opiskelijoiden toimintaa | Muodostunut UUD ja aihetoiminta |
|
Motivaatio-tavoitevaihe | Herätä opetuksellinen kiinnostus aihetta kohtaan Varmistaa, että opiskelijat ovat tietoisia opiskelukohdetta koskevien olemassa olevien tietojen epäluotettavuudesta Järjestä oppitunnin aiheen ja tarkoituksen itsenäinen muotoilu | Ongelmatilanteen luominen | Etuosa | Tarkistaa valmiuden oppitunnille ja tervehtii luokkaa: -Hei kaverit! - Aloitamme oppituntimme hyvällä tuulella. Toivotetaan kaikki tervetulleiksi. DIA 1 Tarjoaa tehtävän päivittää olemassa olevaa tietoa ja kokemusta aiheesta -Lue sanat DIA 2 -Miksi sanat on kirjoitettu kahteen sarakkeeseen? - Nimeä toisen sarakkeen sanojen testisanat. - Kirjoita sanelun sanat muistiin. Kylmä, piikki, pää, parta, piristää, hankala, vao, kaukana, nälkä, flunssa, ilta. Järjestää tarkastuksen Itsemääräämisoikeus toimintaan. -Lue lauseet. Etsi niistä kieliopillinen perusta. DIA 3 -Miten nämä lauseet ovat samanlaisia?Miten ne eroavat toisistaan? -Mitä kutsutaan lauseiksi, jotka koostuvat vain lauseen pääosista? Miten Mitä kutsutaan lauseiksi, joissa päälauseiden lisäksi on lauseen toissijaisia jäseniä? Miten Mitä ovat lauseet, joilla on sama kieliopillinen perusta? Miten kutsutaanko lauseita, joissa on kaksi tai useampia kielioppivarsia? -Miksi viimeisessä lauseessa on pilkku? - Mistä luulet, että puhumme tänään? Se johtaa oppitunnin tarkoitukseen Mietitään yhdessä, mikä tavoite meidän on asetettava itsellemme tänään? | Terveisiä opettajilta Lapset lukevat tekstin Suorita tehtävä olemassa olevan tiedon perusteella Vastaa kysymykseen: (Ensimmäinen sarake sisältää sanoja, joissa on korostamattomia vokaalia, joita ei ole valittu korostaa, ja toisessa - sanat, joissa on korostamattomia vokaalia, vahvistettu aksentti.) Kirjoita sanat muistikirjaan. Näytetarkastus, itsearviointi. Vastaa kysymyksiin (Jakamaton.) (Yleinen.) (Yksinkertainen.) (Monimutkainen.) (Monimutkaisen lauseen osat erotetaan pilkulla.) (Kyky löytää lauseen kieliopillinen perusta ja toissijaiset jäsenet lauseista, erottaa yleiset ja harvinaiset, yksinkertaiset ja monimutkaiset lauseet, lauseet, joissa on homogeeniset jäsenet, oikeat välimerkit monimutkaisissa lauseissa.) | Henkilökohtainen UUD:- hahmotella tietämyksensä laajuus ja kirjata ne virheet ja puutteet, jotka hän pystyi havaitsemaan alkukoetehtäviä suoritettaessa. Virallinen UUD: Määrittele tarkoitus ja teema Kognitiivinen UUD: Lausuntojen tietoinen rakentaminen suullisessa muodossa Viestintä UUD: Osallistu ryhmäkeskusteluun Osoita kiinnostusta ongelmaa kohtaan Ymmärrä tiedon epätäydellisyys |
|
Ohjeellinen vaihe | Järjestä itsenäinen tiedonhakumenetelmien suunnittelu ja valinta | Etuosa | Tarjoaa testitehtävien suorittamisen ja tarkistuksen jälkeen määrittää kysymysvalikoiman, jonka tunteminen auttaa saavuttamaan tavoitteen ja ratkaisemaan ongelman Mitä teemme ensin? Mitä pitää toistaa ongelman ratkaisemiseksi? | He suorittavat testitehtävät, tarkistamisen jälkeen löytävät virheensä ja laativat toimintasuunnitelman lopputuloksen huomioon ottaen, muotoilevat tehtävät: | Henkilökohtainen UUD: Osoita kiinnostusta aihetta kohtaan Virallinen UUD: Laadi toimintasuunnitelma, jossa otetaan huomioon lopputulos Kognitiivinen UUD: Itsenäinen toiminta-algoritmin luominen Kommunikaatio UUD: Koulutusyhteistyön suunnittelu |
||
Etsintä- ja tutkimusvaihe | Järjestä ja varmista opiskelijoiden itsenäisen ratkaisun etsiminen ongelmiin ja uuden tiedon rakentaminen Järjestä mielipiteiden vaihto tutkimusaiheesta Varmista dynaamisten asentojen vaihtaminen ja huomion vaihtaminen (fysiologinen minuutti) Varmista ymmärrys, harjoittelu, mielekäs omaksuminen ja tiedon lujittaminen | Ongelmatilanteiden ratkaiseminen | yksilöllinen Etuosa | Järjestää harjoitusten suullisen suorituksen oppikirjasta Harjoitus 268 (s. 126) Yhteenveto ensimmäisen tehtävän miniyhteenvedosta. -Mitä meidän piti tehdä? Me teimme sen? Järjestää oppikirjan harjoitusten itsenäisen toteutuksen. Harjoitus 269 (s. 126) Yhteenveto miniyhteenvedosta toisesta tehtävästä Liikuntaminuutti. DIA 4 Muistuttaa, että tehtäviä on vielä jäljellä: Mitä emme ole vielä tehneet? Testi: Tic-tac-toe-peli (0 - eri mieltä, x - samaa mieltä) OCP:t kirjaimissa erotetaan aina pilkulla PDE:itä ei eroteta pilkulla, kun ne on yhdistetty JA-, TAI- OCHI:iden väliin laitetaan aina pilkku, jos ne yhdistetään konjunktioilla OCHI:iden väliin sijoitetaan aina pilkku, ellei niitä ole yhdistetty konjunktioilla. OCHI:iden väliin laitetaan pilkku, jos ne yhdistetään konjunktioilla A, MUTTA Ovatko kyltit asetettu oikein tässä kaaviossa: Monitasoisia tehtäviä Lue lauseet Öljystä ihmiset saavat kumia, kerosiinia ja muovi. (bensiini) Mustikat ja puolukat kypsyvät syksyllä ja vadelmat ja kirsikat kesällä. (karpalo, mansikka) Swifts syö ja juo lennossa, (nukkuu) Tiedätkö nämä tosiasiat? Tai voiko joku lisätä jotain? Suorita kaikki tai osa seuraavista tehtävistä: Kopioi lauseet välimerkkien avulla ja alleviivaa lauseet Kopioi lauseet välimerkeillä, alleviivaa erityislausekkeet, piirrä lausekaavio 4) Kopioi lauseet, laita välimerkit, alleviivaa OCP, piirrä lausekaavio ja täydennä OCP-lauseita Yhteenveto tehtävän 3 pienoisyhteenvedosta: Mitä toistimme?? | Kerää tarvittavat tiedot virheiden poistamiseksi (etsi ja lue säännöt) Tee harjoitus oppikirjasta - vastaa kysymykseen (kirjoita lauseita OCP:llä) Määräytyy tehtävän valinnan mukaan. He suorittavat tehtävät kortin mukaan. Tutkimus. Itsetunto -vastaa kysymykseen | Henkilökohtainen UUD: Kiinnostuksen syntyminen ongelman ratkaisemiseen Sääntely UUD: Ennakoi tulos ja assimilaation taso Säädä oppimistoimintaa keskustelun jälkeen Kognitiivinen UUD: Loogisten universaalien toimien muodostuminen: analyysi, vertailu, seurausten johtaminen, syy-seuraus-suhteiden luominen, loogisen päättelyketjun rakentaminen Viestintä UUD: Osaa kuunnella ja käydä dialogia Osallistu kollektiiviseen ongelmakeskusteluun Suunnittele koulutusyhteistyötä |
|
Käytännön vaihe | opiskelijoiden tiedon systematisointi, taitojen tuominen automaation tasolle Kotitehtäviin valmistautuminen | tekstin opiskelu (dialogi) | yksilöllinen | Kiinnittää huomion siihen, että jäljellä on vielä 1 tehtävä Tarjoaa tehtäviä tiedon lujittamiseksi. Järjestää tarkastuksen | Lapset suorittavat tehtäviä. Parityö, tarkista. | Henkilökohtainen UUD: Kognitiivisten kiinnostuksen kohteiden kehittäminen, kasvatukselliset motiivit Virallinen UUD: Ohjaus toimintamenetelmän ja sen tuloksen vertailun muodossa tiettyyn standardiin poikkeamien havaitsemiseksi Kognitiivinen UUD: Valitsemalla tehokkaimmat tavat ratkaista ongelmia Viestintä UUD: Tiettyjen verbaalisten viestintävälineiden hallinta |
|
Heijastava-arvioiva vaihe | Oman toiminnan prosessin ja tuloksen itseanalyysi- ja itsearviointikyvyn muodostuminen | Etuosa | Lue lause. DIA 5 Valitse oikeat väittämät ja kirjoita niiden numerot muistiin. Pyytää oppilaita ilmaisemaan mielipiteensä oppitunnin vaiheista, osoittamaan esiin tulleet vaikeudet, tekemään yhteenvedon oppitunnista, arvioimaan oppilaiden työtä oppitunnilla ja kannustaa jatkotyöhön Pyytää oppilaita sijoittamaan taululle tunnelmallisia hymiöitä. Suorita harjoitus 273 sivu 127 oppikirjasta | He suorittavat tehtävät ja tarkistavat. Vastaa pohdiskeleviin kysymyksiin keskustelun aikana opettajan kanssa Ilmaista omia mielipiteitään, analysoida omia saavutuksiaan ja vaikeuksiaan, esittää kysymyksiä Pidin oppitunnista. Oli vaikeaa… Oppilaat käyttävät hymiöitä ilmaistakseen "vaikutelmansa" oppitunnista Kirjoita läksyt muistiin | Virallinen UUD: Opiskelijoiden tunnistaminen ja tietoisuus siitä, mitä on jo opittu ja mitä on vielä opittava, arvioida oppimisen laatua ja tasoa |
Virne Marina Viktorovna
Oppilaitos: SGPI:n sivuliikkeen peruskoulu Zheleznovodskissa
Lyhyt työnkuvaus: ottaa käyttöön adjektiivien sukupuolipäätteet; jatkaa opiskelijoiden perehdyttämistä adjektiivien semanttiseen merkitykseen; vahvistaa kykyä esittää kysymyksiä substantiivista adjektiiviin; syventää opiskelijoiden ymmärrystä adjektiivien roolista ihmisten puheessa; kehittää taitoa sovittaa substantiivi + adjektiivi.
Toropova Elena Valerievna
Oppilaitos: MBOU "Secondary School No. 1"
Lyhyt työnkuvaus: Teknologinen kartta auttaa opettajaa päivittämään ja palauttamaan tietoa sanan juurissa olevien konsonanttien oikeinkirjoituksesta, harjoittelemaan kykyä valita testisana, kirjoittaa oikein todennettavia, todentamattomia ja ääntämättömiä konsonantteja.
Evlakhova Svetlana Vladimirovna
Oppilaitos: OGKOU "Ivanovo sisäoppilaitos nro 2"
Lyhyt työnkuvaus: Oppitunti pidettiin osana venäjän kielen koulun ulkopuolista toimintaa aiheesta ”Sanasto” opiskelun jälkeen. Oppitunnille valittiin erilainen kuin luokkahuone. Tämä on tietokilpailu, johon opiskelijat valmistautuivat etukäteen: he julkaisivat sanomalehden "Fraseologisten yksiköiden historiasta", jaettiin kahteen joukkueeseen, valitsivat kapteenit, keksivät motton, joukkueen tunnuksen, suunnittelivat näyttelyn luovista töistään ja valinnut erilaisia leksikaalisia sanakirjoja. Tuomaristoon kutsuttiin oppilaiden vanhemmat ja työtoverit. Oppituntimuistiinpanot ovat liittovaltion koulutusstandardin mukaisia
"Teknologisen kartan" käsite tuli koulutukseen teollisuudesta. Teknologiakartalla kuvataan tuotteiden valmistus, jalostus ja tuotanto, tuotantotoiminnot ja käytetyt laitteet.
Koulutuksessa teknologista karttaa pidetään yhtenä keinona graafinen oppitunnin suunnittelu- taulukko, jonka avulla opettaja voi jäsentää oppitunnin valittujen parametrien mukaan:
- oppitunnin vaiheet ja tavoitteet;
- koulutusmateriaalin sisältö;
- menetelmät ja tekniikat opiskelijoiden koulutustoiminnan järjestämiseksi;
- opettajan toimintaa ja opiskelijoiden toimintaa.
Oppitunnin teknologinen kartta sisältää luonnoksen elementtejä: aihe, tavoite, tehtävät, mutta eroaa silti siitä.
Teknologisen kartan ja synopsiksen erot
Teknologinen oppitunti kartta |
Oppitunnin yhteenveto |
Se esitetään taulukon muodossa ja kuvaa opettajan ja oppilaiden toimintaa oppitunnin jokaisessa vaiheessa. |
Se on muotoiltu käsikirjoitukseksi ja kuvaa opettajan sanoja, tekoja ja oppilaiden odotettuja vastauksia. |
Kuvaa opiskelijoiden toimintaa osoittaen kunkin koulutustoiminnan aikana muodostuneet UUD:t. |
Osoittaa ja kuvailee oppitunnilla käytetyt muodot ja menetelmät. |
Auttaa suunnittelemaan tuloksia jokaiselle toiminnalle ja hallitsemaan niiden saavuttamisprosessia. |
Osoittaa vain oppitunnin tavoitteet. |
Teknologisen kartan avulla opettaja tarkastelee oppimateriaalia kokonaisvaltaisesti ja suunnittelee oppitunnin tietyn aiheen hallitsemisesta koko kurssin sisällä.
Teknologisen kartan edut suunnittelutyökaluna
Tekninen kartta antaa opettajalle mahdollisuuden:
- määrittää yleiset oppimistoiminnot, jotka muodostuvat suoritettaessa tiettyä oppimistoimintoa;
- suunnittele toimintojen ja toimintojen sarja aiheen hallitsemiseksi, mikä johtaa haluttuun tulokseen;
- suunnittele pedagogista toimintaa tietylle ajanjaksolle;
- toteuttaa tieteidenvälisiä yhteyksiä käytännössä;
- varmistaa pedagogisen prosessin osallistujien koordinoidut toimet;
- diagnosoida suunniteltujen tulosten saavuttaminen oppitunnin jokaisessa vaiheessa;
- rakentaa koulutusprosessi projektitoimintana, jossa kaikki vaiheet ovat loogisia, toisiinsa liittyviä ja laajennettavissa oppiaineen sisällä.
Oppitunnin vuokaavion rakenne
Tekninen kartta osoittaa:
- aihe;
- opetusmateriaalin hallitsemisen tarkoitus;
- saavutettavat tulokset: henkilökohtainen, aihe ja meta-aihe;
- tieteidenväliset yhteydet;
- koulutustilan järjestäminen: työmuodot, resurssit ja laitteet;
- aiheen peruskäsitteet;
- tekniikkaa tämän aiheen tutkimiseen.
Oppitunti rakentuu useista vaiheista: organisointihetki, tiedon päivittäminen, oppimistehtävän asettaminen ja niin edelleen. Tekninen kartta jokaisessa oppitunnin vaiheessa määrittelee tavoitteen ja suunnitellun tuloksen, opettajan ja opiskelijoiden toiminnan.
Vaikeuksia oppituntisuunnitelman laatimisessa
Huolimatta tämän oppituntien suunnittelumenetelmän eduista ja kasvavasta suosiosta, opettajat kohtaavat usein vaikeuksia laatiessaan teknistä karttaa. Valtion autonomisen korkeakoulun "Moskovan kaupungin pedagoginen yliopisto" täydennyskoulutusinstituutin professori Andrei Ioffe tunnistaa seitsemän virhettä, joita opettajat tekevät teknistä karttaa rakentaessaan:
- Kymmenien sivujen määrä.
- Kaiken oppitunnin sisällön esittäminen taulukona.
- Tiukkojen aikarajojen asettaminen.
- Kaiuttimien runsaus.
- Heijastuksen vähentäminen yhteenvetoon.
- Monimutkaisten ja käsittämättömien ilmaisujen käyttö - "itsemäärääminen toimintaan".
- Oppilaiden ja opettajien tavoitteiden määrittely, mutta ei oppitunnin tavoitteita.
Nämä virheet johtuvat yhtenäisten vaatimusten puutteesta teknisten tuntikarttojen laatimiselle. Yksittäiset lohkot ja osiot vaihtelevat yksittäisten opettajien ja kunkin opettajan osalta eri oppituntien teknisissä kartoissa. Virheisiin vaikuttavat myös subjektiiviset tekijät: tiedon puute, opettajan alhainen motivaatio, väärinymmärrys ja uusien asioiden hylkääminen.
Asiantunteva metodologinen tuki voi auttaa teknisten karttojen laatimisessa. Koulun menetelmäneuvoston kokouksissa päätetään oppiaine-, meta-aine- ja henkilökohtaisten tulosten, erilaisten UUD-tyyppien toteutuksen ja diagnoosin heijastaminen oppituntiteknologiakorteissa.
Esimerkkejä teknologian oppituntikorteista
Esimerkki teknologisesta kartasta nro 1
- Opettajan nimi
- Luokka
- Tuote
- Oppitunnin aihe
- Oppitunnin tarkoitus
- Oppitunnin vaiheiden ominaisuudet
- Opiskelijoiden työ tunnilla (aktiivisuus ja työllisyyden mitta ilmoitetaan)
- Oppimisen eriyttäminen ja yksilöllistäminen: oli läsnä tai poissa.
- Opiskelijoiden itsenäisen työn luonne: lisääntyvä tai tuottava.
- Oppitunnin tavoitteiden saavuttamisen arviointi.
Esimerkki teknologisesta kartasta nro 2
- Opettajan nimi
- Luokka
- Tuote
- Oppitunnin aihe
- Oppitunnin tarkoitus
- Oppitunnin tavoitteet: opettava, kasvattava ja kehittävä.
- ICT-työkalujen käytön merkitys.
- Käytettyjen ICT-työkalujen tyypit.
- Tarvittavat laitteet ja ohjelmistot.
- Oppitunnin organisaatiorakenne.
Esimerkki teknologisesta kartasta nro 3
- Opettajan nimi
- Luokka
- Tuote
- Oppitunnin aihe
- Oppitunnin paikka ja rooli tutkittavassa aiheessa
- Oppitunnin tarkoitus
- Oppitunnin rakenne.
Esimerkki teknologisesta kartasta nro 4
- Opettajan nimi
- Luokka
- Tuote
- Oppitunnin aihe
- Oppitunnin paikka ja rooli tutkittavassa aiheessa
- Oppitunnin tarkoitus
- Oppitunnin rakenne
Mikä muuttuu koulujen työssä, kun uusi liittovaltion erityisopetuksen koulutusstandardi julkaistaan? Löydät vastauksen tähän kysymykseen kansainvälisessä suunnittelukoulutusseminaarissa "Federal State Educational Standards SOO:n täytäntöönpano" , joka järjestetään 23.-26.7. Tule koulutusseminaariimme ja saat kaikki tarvittavat työkalut ja suositukset uuteen standardiin siirtymiseen.
Venäjän kielen oppitunnin tekninen kartta luokassa 3b "Venäjän koulu" -ohjelman mukaisesti 4.9.19.Opettaja: Tarasova L.V. MOAU "Orskin toisen asteen koulu nro 13"
Aihe: Teksti
Suunnitellut tulokset.
tietoa: tiedä mitä teksti ontaidot: osaa määrittää tekstin aiheen ja pääidean
Virallinen UUD: ottaa vastaan oppitunnin opetustehtävän, suorittaa opetustehtävän ratkaisun opettajan ohjauksessa; vastaa oppitunnin viimeisiin kysymyksiin ja arvioi saavutuksiasi.
Aihe UUD: kehittää kykyä määrittää tekstin aihe ja pääidea; työskennellä vaihtelevan monimutkaisen tekstin kanssa.
Viestintä UUD:
Henkilökohtainen UUD: kyky muotoilla väitteitä oikein ja muodostaa positiivista oppimismotivaatiota.
Kohde: muistaa ja lujittaa tietoa tekstistä
Tehtävät:
Kehittää kykyä määrittää tekstin aihe ja pääidea;
Työskentele epämuodostuneen tekstin kanssa, jonka monimutkaisuus vaihtelee.
Itsemääräämisoikeus toimintaanTarkista valmiutesi oppitunnille.
Haluan todella opiskella
Älä ole laiska, vaan tee töitä.
Tiedän varmasti - pystyn siihen
Ja autan miehiä.
Kirjoitamme muistiin: numero, luokkatyöt.
Min. Kaunokirjoitus
Tt KkSs
Sanastotyö
Huhtikuu, ranta, albumi, kaupunki, aamunkoitto
Luetaan sanat ja kirjoitetaan ne aakkosjärjestyksessä.
Tee lause ensimmäisestä sanasta.
Tietojen päivittäminen
Lue muistiinpanot, vertaa niitä, tee johtopäätökset, kysyn keneltä tahansa ryhmän opiskelijalta.
Linnut ovat kokoontuneet talvea varten. He istuivat johtojen päällä ja huusivat äänekkäästi. Linnut sanoivat hyvästit kotipaikoilleen kevääseen asti.
Satoi kuin kauhoista. Tien varrella kasvoi mehukas suolalapsi. Lapset ottivat kissanpennun ja lähtivät kotiin.
Opiskelijoiden aiheiden ja tavoitteiden muotoilu
- Kuka arvasi, mikä oppituntimme aihe on tänään?
Teksti.
Oppimistehtävän asettaminen
- Mikä on oppitunnin tavoite?
Tehtävät?
Tänään luokassa yritämme vastata kaikkiin esitettyihin kysymyksiin.
Mikä on teksti?
Työskentely uuden materiaalin parissa
Avaa. 12 ja lue mikä teksti on. Kerro toisilleen pareittain.
- Etsi harjoitus 11 (työskentele oppikirjan ohjeiden mukaan)
Ensisijainen konsolidointi
Harjoituksen suorittaminen 12
Liikuntaa Sova-tädiltä ja hänen avustajaltaan
(video)
Vahvistus (eriytetty opetus)
Tarjoan tehtäviä, joista valita. Yksinkertaisin tehtävä on valkoisilla arkeilla. Keltaisilla tehtävä on vaikeampi, punaisilla vaikein tehtävä. Työskentelemme ryhmissä
Järjestä välimerkit muodostamaan tekstiä. Nimeä teksti. Määritä tekstin aihe ja pääidea.
Myöhään syksyllä tuuli on repinyt puilta viimeisetkin lehdet, koko päivän sataa vettä, pihasta kuuluu vain variksen huutoa, pian tulee pakkasen ja lumimyrskyjen aika.
Järjestä lauseet sellaiseen järjestykseen, että muodostuu teksti. Nimeä teksti. Määritä tekstin aihe ja pääidea.
Yhtäkkiä kuului kovaa haukkumista.
Lapset tulivat metsään.
Hirvi joi vettä.
Metsäjärven lähellä he näkivät hirviä.
Hirvi katosi nopeasti metsään.
Laadi ja kirjoita epämuodostuneista lauseista johdonmukainen teksti, järjestä ne oikeaan järjestykseen. Nimeä teksti. Määritä tekstin aihe ja pääidea.
kesällä, eteisessä, hän, asui
siili, sisään, nukahti, reikä, talvi
siili, nälkäinen, keväällä, tulee
varokaa, hiiret!
isoisä antoi lapsille siilin
Heijastus
Arvioidaan työtämme luokassa liikennevalon avulla.
Bottom line
Minkä tavoitteen asetimme oppitunnille?
Mitä tehtäviä?
Tervehtiä opettajaa, tarkistaa valmius oppitunnille
Kirjoita ylös
He vastaavat kysymyksiin suoraan.
Ryhmätyö
Hirvi kaavio
lumimyrsky-suunnitelma
ei tarkoita ääntä, tarkoittaa konsonanttiäänen pehmeyttä
PÄÄTELMÄ:
Suorita tehtävä loppuun
vastaus
He työskentelevät. He tarkistavat.
Valitse sanat kysymyksellesi
Ryhmät valitsevat tehtävän ja suorittavat sen.
Virallinen UUD: hyväksyn
t oppitunnin oppimistehtävä
Viestintä UUD:
kuunnella Jaymmärtää muiden puhe;
olla samaa mieltä luokkatovereiden kanssa yhdessä opettajan kanssa käyttäytymis- ja viestintäsäännöistä ja noudattaa niitä;
opiskellatyöskennellä pareittain, ryhmissä ; suorittaa erilaisia rooleja (johtaja).
Virallinen UUD:
Määritä ja muotoile toiminnan tarkoitus oppitunnilla opettajan avulla;
Selitä oppitunnin toimintojen järjestys;
Opi työskentelemään opettajan ehdottaman suunnitelman mukaan
Henkilökohtainen UUD: kyky muotoilla lausunto oikein, positiivisen oppimismotivaation muodostuminen.
Viestintä UUD: käydä vuoropuhelua, työskennellä pareittain.
Aihe UUD: tuottaa kaavion perusteella - tavumalli - sanan äänianalyysi vokaaliäänellä [’o] pehmeän konsonantin jälkeen, lukea tavuja - sulautua kirjaimeen E, tehdä johtopäätöksiä
Aihe UUD:
merkityksellinen, oikealukea
kokonaisia sanoja operatiivisen lukukentän sisällä (3-4 kirjainta);
Viestintä UUD: käydä dialogia, työskennellä pareittain, ryhmissä
Tekninen kartta venäjän kielen oppitunnin fragmentista
Aihe: maskuliinisten ja neutraalien adjektiivien käänne.
Luokka: 4
Oppitunnin tyyppi: oppia uusia asioita.
Laitteet: tietokone, Microsoft Office Power Point -esitys, oppikirja “Venäjän kieli. 4. luokka" V.P. Kanakina
Kohde: ota käyttöön adjektiivien deklinaatio yksikössä.
Tehtävät:
Koulutuksellinen : esittele opiskelijat yksikön adjektiivien m.r ja s.r deklinaatioon
Kehittäviä : edistää opiskelijoiden kommunikatiivisen osaamisen kehittymistä, UUD:n muodostumista.
Koulutuksellinen: edistää kiinnostusta venäjän kieltä kohtaan ja kovaa työtä.
TasotPalaute
Annostus
Sisältö
Muodot ja menetelmät
Uusien asioiden oppiminen
Fizminutka
Ensisijainen konsolidointi
Toissijainen konsolidointi
Heijastus
20 minuuttia.
5 minuuttia.
4 min.
2 minuuttia .
Opettajan toimet
Opiskelijoiden toimintaa
Etuosa.
Ryhmä, yksilö, frontaalinen.
Tänään oppitunnillamme opimme hylkäämään maskuliinisia ja neutraaleja adjektiiveja. Muotoillaan tämän päivän oppituntimme aihe.
Avaa oppikirja sivulta 126, luetaanpa oppitunnin aihe uudestaan...
Hylätään sanat FROST ja SNOW, kaverit, kertokaa minulle mikä osa puhetta näillä sanoilla on?
Suosittelen substantiivien taivuttamista yhdessä adjektiivien kanssa.(näkyy diassa)
Herra.
ke.
IP
Pakkanen (mitä?) rätisee
aurinko (mitä?) talvi
R.p
pakkanen (mitä?) rätisee
aurinko (mitä?) talvi
D.p.
pakkanen (millainen?) katkera
aurinko (kumpi?) talvi
V.p
pakkanen (mitä?) katkera
aurinko (mitä?) talvi
jne.
pakkanen (mitä?) rätisee
aurinko (mitä?) talvi
P.p.
siitä pakkasesta (millaisesta?) me rätimme
(mitä?) talviauringosta
Adjektiivi vaihtuu tapauskohtaisesti ja sillä on aina sama sukupuoli, numero ja tapaus kuin substantiivi, johon se liittyy merkitykseltään.
Herkät kukkamme -sormet puristuksissa nyrkkiin
Terälehdet kukkivat - avaa sormesi
Tuuli hengittää hieman, terälehdet heiluvat. –liikuta sormiasi
Upeat kukkamme peittävät terälehtensä -purista sormesi nyrkkiin
Hiljaa nukahtaen, pudistaen päätään- pyöritä käsiäsi
Ryhmätyö.
Ryhmä 1 kieltäytyy feminiinisestä adjektiivista – maukas vesi
Ryhmä 2 kieltäytyy maskuliinisesta adjektiivista - herkullinen .
Ryhmä 3 kieltäytyy neutraalista adjektiivista - maukas omena.
Yksi henkilö pöydältä työskentelee taululla.
Valitse jokaiselle substantiiville adjektiivi, jolla on sopiva merkitys ja sijoita se oikeaan kirjainkoon.
kentällä
avata
ikkunan lähellä
jääkiekko
………hillon kanssa
hauska
ilman………ystävää
mustikka
lähellä………joulupuuta
pörröinen
Mitä uutta opit tämän päivän oppitunnilla?
Mitä vaikeuksia kohtasit oppitunnin aikana?
Jos ymmärsit ja opit paljon uutta tämän päivän oppitunnilla, nosta keltaista ympyrää
Jos oppitunti oli sinulle vaikea ja et oppinut mitään sinistä
Tämän päivän oppitunnin aiheena on adjektiivien käänne
Lue oppitunnin aihe.
Substantiivi.
Hylkää substantiivit yhdessä opettajan kanssa.
Zh.r.
HERRA.
S.r.
I.p. herkullista vettä
herkullinen
maukas omena
R.p. maukasta vettä
herkullinen siirappi
herkullinen omena
D.p. herkullista vettä
herkullinen siirappi
herkullinen omena
V.p. maukasta vettä.
Herkullinen siirappi
maukas omena
jne. maukasta vettä
herkullinen siirappi
herkullinen omena
P.p. maukkaasta vedestä
herkullisesta siirapista
herkullisesta omenasta