Եզրագծային քարտեզի վրա նշեք միջնադարյան ճանապարհորդների երթուղիները: Միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունները

տուն / Հոգեբանություն

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

« Հնության աշխարհագրական հայտնագործությունները

և միջնադարում».

Ուսուցիչ:Մենայլենկո Ինգա Կոնստանտինովնա

Աշխատանքի վայրըՏեմրյուկ թաղամաս, Ախտանիզովսկայա կայարան, MBOU թիվ 10 միջնակարգ դպրոց

Նյութ:աշխարհագրություն.

Դասարան: 5

Դասի թեմաԹիվ 6. «Հնության և միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունները»

Հիմնական ձեռնարկ.Ի.Ի.Բարինովա, Ա.Ա.Պլեշակով, Ն.Ի.Սոնին

Դասի նպատակը.Ներկայացրե՛ք աշխարհագրական հայտնագործությունների պատմությունը:

Առաջադրանքներ.

առարկա

1. Բացահայտել և իմանալ հնության և միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունների պատմությունը

2. Իմացեք հայտնագործողների անունները՝ Հերոդոտոս, Պիթեաս, Էրատոստենես, Մարկո Պոլո, Բարտոլոմեո Դիաս, Վասկո դա Գամա։

մետա-առարկա– կիսագնդերի քարտեզի, ուրվագծային քարտեզների, դասագրքի տեքստի հետ աշխատելու, դրա մեջ գլխավորն ընդգծելու ունակություն:

անձնական– Աշխարհագրական գիտության նկատմամբ կրթական և ճանաչողական հետաքրքրության դրսևորում:

Դասի տեսակը– նոր գիտելիքներ «հայտնաբերելու» դաս:

Սարքավորումներ:կիսագնդերի ֆիզիկական քարտեզ, էլեկտրոնային դիմում

ԴԱՍԻ ԿԱՌՈՒՑՎԱԾՔԸ ԵՎ ԱՌԱՋԸՆԹԱՑԸ

Դասի քայլեր

Ուսուցչի գործողությունները

Ուսանողների գործողություններ

Անձնական արդյունքներ

Մետա-առարկայական արդյունքներ

Առարկայական արդյունքներ

1. Ուսումնական գործունեության մոտիվացիա:

Ինչու են մարդիկ ուսումնասիրում Երկիրը:

Ի՞նչ աշխարհագրական հայտնագործություններ են արել մարդիկ հին ժամանակներում:

Սլայդ 1.

Դասարանը աշխատանքի համար պատրաստելը.

Ինքնորոշում. դպրոցականի ներքին դիրքը.

Կարգավորող՝ նպատակների սահմանում; հաղորդակցական՝ կրթական համագործակցության պլանավորում

va ուսուցչի և հասակակիցների հետ:

2.Գիտելիքների թարմացում

Ուսուցչի պատմությունը

Առաջինը փյունիկեցիներն էին

ոչնչացրեց Աֆրիկան: Հերոդոտոսը շատերի նկարագրություններ է թողել

երկրները Պիթեասը գտավ իր ճանապարհը դեպի Բրիտանական կղզիներ:

Էրատոսթենեսը գիտությանը անվանել է «աշխարհագրություն», քանի որ

չափեց Երկրի շրջագիծը. Արաբ նավաստիներ

արդյոք նրանք տիրապետել են Հնդկական օվկիանոսի ջրերին, այցելել

Հնդկաստան և Չինաստան. Զարմանալի ճանապարհորդություն հետ

կատարել է վենետիկյան վաճառական Մարկո Պոլոն: Բարտո-

Լոմեո Դիասը հասավ Աֆրիկայի ամենահարավային կետը,

իսկ Վասկո դա Գաման նավարկեց դեպի Հնդկաստան։

Նրանք վերհիշում են նախկինում ուսումնասիրված նյութը, պատասխանում հարցերին, առաջարկում են մտավոր գործունեության հետ կապված հարցերի պատասխանների սեփական տարբերակները։

Ուսուցման նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի ձևավորում, սովորողների պատրաստակամության և ինքնազարգացման կարողության ձևավորում՝ հիմնված ուսման և ճանաչողության մոտիվացիայի վրա.

Ուսուցման նպատակները ինքնուրույն որոշելու, ճանաչողական գործունեության դրդապատճառներն ու հետաքրքրությունները զարգացնելու ունակություն.

Գիտական ​​գիտելիքների համակարգի հիմունքները.

3. ինքնորոշում (նպատակի սահմանում)

Նոր նյութ սովորելը

Նպատակ դնելու վարժություն.

Դասագրքի հետ աշխատելը.

Փյունիկեցիների ճանապարհորդությունները.

Գրեք ձեր նոթատետրում փյունիկեցիների անցած ճանապարհը

Գրեք այն ձեր աշխատանքային գրքում

Ինքնորոշում. ինքնագնահատական ​​և ինքնահարգանք; իմաստալից

tion: սովորելու մոտիվացիա:

Հայեցակարգերը սահմանելու ունակության ձևավորում

Առարկայական և մետաառարկայական գործողություններ ուսումնական նյութով.

4.Աշակերտների կազմակերպում և ինքնակրթում նյութի հետագա յուրացման համար.

Նոր նյութ սովորելը

Այսպիսով,Եկեք

Ա) անվանենք հնության մեծ աշխարհագրագետներին, նրանց հայտնագործությունները, օգտագործելով 28-րդ էջի 2-րդ կետը

Բ) Անվանե՛ք միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունները՝ օգտագործելով 3-րդ կետ 28-րդ էջում

Պատասխանում է ուսանողը.

Երեխաները կարդում են էջ 27-28

Աշակերտները արտասանում և եզրակացությունը գրում են իրենց նոթատետրում:

Պատասխանեք հարցերին, առաջարկեք հարցերի պատասխանների սեփական տարբերակները

Գտեք անհրաժեշտ տեղեկատվությունը տեքստում:

Մեկ այլ անձի, նրա կարծիքի նկատմամբ գիտակից, հարգալից և բարեկամական վերաբերմունքի ձևավորում. այլ մարդկանց հետ երկխոսություն վարելու և դրանում փոխըմբռնման հասնելու պատրաստակամություն և կարողություն

Ինքնակրթության պատրաստակամության և կարողության ձևավորում.

Զարգացնել տրամաբանորեն մտածելու և օրինակներ բերելու կարողությունը

Ձևակերպեք, վիճեք և պաշտպանեք ձեր կարծիքը. խոսելու հմտություններ

Գիտելիք ձեռք բերելու «առարկայական» գործունեության փորձ:

Տեղեկատվություն գտնելու հիմնական հմտությունների տիրապետում

5. Ֆիզիկական վարժություն

6. Ստացված արդյունքների ստուգում. Ուղղում.

Ուսուցիչ:

Էլեկտրոնային հավելվածի հետ աշխատելը

«Փորձեք ձեր գիտելիքները»

Գործնական աշխատանք թիվ 1

Հնության ամենակարեւոր հայտնագործությունները

և միջնադարում

2. Նշեք անունները ուրվագծային քարտեզի վրա

բոլոր մայրցամաքներն ու օվկիանոսները: Հայտնի մայրցամաքներ

հնություն և միջնադար, ընդգծված կանաչով

3. Նշեք երթուղիները ուրվագծային քարտեզի վրա

միջնադարի ճանապարհորդներ.

Ձեր պատասխանները ձևակերպեք ուսուցչի պահանջներին համապատասխան

Էկոլոգիական մտածողության ձևավորում. Շրջապատող աշխարհի միասնության և ամբողջականության գիտակցում:

Աշխարհագրական գիտելիքները գործնականում օգտագործելու ունակություն:

7. Արտացոլում

Ի՞նչ սովորեցիք դասին:

Ի՞նչ հետաքրքիր բաներ եք սովորել:

Ի՞նչ եք հիշում:

Սինքվայն

Այսօր դասարանում.
Ես գտա, որ…
սովորեցի…
ես չհասկացա…

Իրականացնել գործունեության ինքնագնահատում

Ինքնագնահատականի հիմունքների իմացություն

8. Արդյունքների գնահատում

Ամփոփում է խաղը և դասը որպես ամբողջություն: Հայտարարում է գնահատականները.

Տվեք գնահատականներ

9. Դ/թիկունք.

§ 5, օգտագործելով դասագրքի § 5-ի տեքստը, լրացրեք աղյուսակը ( Գիտնական,

ճանապարհորդ

Ո՞ւր գնացիք և ե՞րբ:

Աշխարհագրական հայտնագործություններ)

Էրատոստենես

Մարկո Պոլո

Բարտոլոմեո

Վասկո դա Գամա)

Աշակերտներն ընտրում և օրագրում գրում են առաջադրանքները

ճանաչողական մշակույթի ձևավորում, գրքերի հետ ինքնուրույն աշխատանքի հմտությունների զարգացում

Գիտելիքների ինքնուրույն ձեռքբերման հմտությունների տիրապետում.

Հետագա աշխարհագրական ընդլայնման նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնելու հիմքերի ստեղծում

ԹԻՎ 6 ԴԱՍԻ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՔԱՐՏԵԶ

Դասի տեսակը Դաս «Նոր գիտելիքների բացահայտում»

«Հնության և միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունները»

Թիրախ

Բովանդակության վրա հիմնված (հասկացությունների համակարգի ձևավորում) – ներկայացնել հնության և միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունների պատմությունը:

Գործունեություն (գործողության նոր ձևերով հմտությունների ձևավորում) - Եզրագծային քարտեզի հետ աշխատելու ունակություն:

Առաջադրանքներ

Ուսումնական: պատկերացում կազմել աշխարհագրության զարգացման մասին աշխարհագրական հայտնագործությունների պատմության միջոցով:

Ուսումնական: պայմաններ ստեղծել ճանաչողական հետաքրքրությունների զարգացման համարառարկային.

Ուսումնական: դասարանում աշխատելիս հաղորդակցության մշակույթի ձևավորում.

Պլանավորված արդյունքներ

Առարկա:

- ուսանողը կսովորի. զանգահարել Երկիրը անցյալում և ներկայում ուսումնասիրելու հիմնական ուղիները.

զանգահարել աշխարհագրական հայտնագործությունների և ճանապարհորդությունների առավել ակնառու արդյունքները.ցուցադրում երթուղիներ քարտեզի վրա;

- ուսանողը հնարավորություն կունենա սովորել.

ընկալել և քննադատաբար գնահատել աշխարհագրական տեղեկատվությունը գիտահանրամատչելի գրականության և լրատվամիջոցների մեջ:

Մետաթեմա:

1) Կարգավորող: սահմանել ուսումնական առաջադրանքներ՝ հիմնվելով ուսանողների կողմից արդեն հայտնի և սովորածի և դեռևս անհայտի հարաբերակցության վրա. ստացված արդյունքները համեմատել ակնկալվողների հետ։

2) Ճանաչողական:

    Ինտելեկտուալ խաղ: լուծել կրթական հիմնախնդիրները, համակարգել տեղեկատվությունը, բացահայտել պատճառահետևանքային կապերը.

    Հանրակրթություն Աշխատանք տեքստի և արտատեքստային բաղադրիչների հետ. տեղեկատվության փոխանցում մի տեսակից մյուսը (տեքստից աղյուսակ):

    Նշան-խորհրդանշական: աշխատանք նկարազարդումների, աշխարհագրական քարտեզների հետ։

3) Հաղորդակցական: հակիրճ ձևակերպել մտքերը գրավոր և բանավոր ձևով, զարգացնել համագործակցության հմտություններ, հանդուրժող վերաբերմունք այլ մարդկանց կարծիքների նկատմամբ, տիրապետել հիմնական սոցիալական դերերին և կանոններին:

Անձնական: ուսումնասիրվող թեմայի նկատմամբ հուզական և արժեքային վերաբերմունքի ձևավորում, ուսումնասիրվող նյութի գործնական և անձնական նշանակության գիտակցում.

Հիմնական հասկացություններ և տերմիններ

Անհատականություններ՝ Հերոդոտոս, Պիթեաս, Էրատոստենես, Մարկո Պոլո, Բարտոլոմեո Դիաս, Վասկո դա Գամմա:

Միջառարկայական կապեր

Աշխարհագրություն, պատմություն, հասարակագիտություն։

Ռեսուրսներ:

    հիմնական

    լրացուցիչ

ԱՀ, շնորհանդես, ինտերակտիվ գրատախտակ, թերթիկներ, աշխարհագրության ատլաս 5-րդ դասարան,էլեկտրոնային հավելված, դասագիրք «Աշխարհագրություն. Դասընթացի սկիզբ»: Հեղինակներ՝ Բարինովա Ի.Ի., Պլեշակով Ա.Ա., Սոնին Ն.Ի.-Մ. «Bustard», 2014 թ.

Դասի ձև

Ուսումնական գործունեության ձևերը՝ անհատական, խմբակային, ճակատային: Գործնական աշխատանք թիվ 1.

Մեթոդներ և տեխնիկա.զրույց, ուսուցչի պատմություն, ինքնուրույն աշխատանք դասագրքով, ատլաս, ուրվագծային քարտեզ

Տեխնոլոգիա

«Տեխնոլոգիա, որը հիմնված է ուսումնական իրավիճակի ստեղծման վրա»:

Ուսումնական իրավիճակը առաջադրանքի ավարտն է՝ գործնական աշխատանք։

Դիդակտիկ տեխնոլոգիական քարտեզ

Դասի քայլեր

Դասի հիմնական բովանդակությունը

(Ուսուցչի գործունեությունը, դրա բովանդակությունը, ձևերը և մեթոդները)

Ուսումնական-ճանաչողական և ուսումնական-գործնական առաջադրանքներ

Դասի գործունեության բաղադրիչը կրթական գործողությունների մակարդակում

(Ուսանողների գործունեությունը, դրա բովանդակությունը, ձևերը և մեթոդները)

UUD

1 . Ինքնորոշում գործունեության համար.

Մոտիվացիոն

    Ողջույն ուսանողներին. Բիզնեսի ռիթմի մեջ մտնելը. Դասի համար անհրաժեշտ ամեն ինչի ստուգում:

Ներառում է երաժշտություն երգով«Ուրախ քամի».

Արի, երգիր մեզ, ուրախ քամի,

Ուրախ քամի, ուրախ քամի:

Դուք փնտրել եք ծովերն ու լեռները, աշխարհում ամեն ինչ

Եվ ես լսեցի աշխարհի բոլոր երգերը:

Երգիր մեզ, քամի, վայրի լեռների մասին,

Ծովերի խորը գաղտնիքների մասին.

Թռչունների խոսակցության մասին

Կապույտ տարածությունների մասին

Խիզախ ու մեծ մարդկանց մասին։

Ոչ մի գիտություն այնքան հարուստ չէ հետաքրքիր արկածներով, որքան աշխարհագրությունը: Ժյուլ Վեռնի, Մեյն Ռեյդի, Ալեքսանդր Դյումայի վեպերը գունատ են մեծ արշավախմբերի ու հայտնագործությունների իրական պատմությունների համեմատ։ Եվ ինչպես կարող էր այլ կերպ լինել, եթե այս գիտությունը չստեղծվեր բազկաթոռ գիտնականների կողմից, ովքեր իրենց ողջ կյանքն անցկացրել են լաբորատորիաների պատերի մեջ։ Հայտնի ճանապարհորդների թվում կարող եք գտնել ծովահենների և արկածախնդիրների, ավազակների և հետախույզների, խիզախ և համարձակ գիտնականների: Իհարկե, շատերը գնացին ճամփորդությունների և արշավների՝ դրդված տեսնելու և ճանաչելու Երկիրը, որի վրա ապրում են։

    Զրույցի ընթացքում շփվեք ուսուցչի հետ: Ներգրավվեք գործունեության մեջ:

Անձնական: սովորելու մոտիվացիա,

նշանակում է ձևավորում («Ինչ է ինձ համար ուսուցման իմաստը» և կարողանալ գտնել այս հարցի պատասխանը),

բարոյական և էթիկական գնահատական.

Կարգավորող: կամային ինքնակարգավորումը որպես ուժ և էներգիա մոբիլիզացնելու ունակություն:

2. Գիտելիքների թարմացում և գործունեության մեջ դժվարությունների գրանցում

1. Ինչու են մարդիկ ուսումնասիրում Երկիրը:

2. Աշխարհագրական ի՞նչ հայտնագործություններ են արել մարդիկ հին ժամանակներում:

Նոր հողերի զարգացումը շարունակվել է հազարավոր տարիներ։ Մարդիկ միասին ուսումնասիրեցին իրենց մոլորակը։ Այդ մասին հիշողությունը պահպանվում է քարտեզների վրա. բազմաթիվ աշխարհագրական օբյեկտներ անվանվել են ճանապարհորդների, նավաստիների, հետախույզների և գիտնականների պատվին:

Մարդիկ շատ զարմանալի բացահայտումներ են արել։

Ձևակերպեք դասի թեման.

3. Ի՞նչ կցանկանայիք իմանալ դասի թեմայի մասին:

4. Ի՞նչ արդյունք եք ակնկալում:

    Նրանք հուշում են, թե ինչպես մարդիկ աստիճանաբար սովորեցին բացատրել բնական երևույթները՝ հիմնվելով փորձի և գիտելիքների վրա:

    Դուրս եկեք ուսուցչի օգնությամբ թեմայի շուրջ «Հնության և միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունները », գրեք նոթատետրում։

    Նրանք արտահայտում են իրենց ենթադրությունները.

    Նրանք արտահայտում են իրենց ենթադրությունները.

Անձնական: սեփական գիտելիքների և «տգիտության» սահմանների ձևավորում.

Կարգավորող: սահմանել ուսումնական առաջադրանքներ՝ հիմնվելով ուսանողների կողմից արդեն հայտնի և սովորածի և դեռևս անհայտի հարաբերակցության վրա:

Ճանաչողական: հանրակրթություն – տիրապետելով ճանաչողական արտացոլման սկզբնական ձևերին.

Հաղորդակցական: համառոտ ձևակերպել մտքերը բանավոր.

3. Ուսումնական առաջադրանքի շարադրանք, խնդրահարույց իրավիճակ

1. Ո՞րն է դասի նպատակը:

2. Դասի նպատակին հասնելու համար պետք է.

Հաշվի առեքհնության և միջնադարի կարևորագույն հայտնագործությունները.

Եզրագծային քարտեզի վրա նշեք միջնադարյան ճանապարհորդների երթուղիները.

    Որոշեք դասի նպատակը -ծանոթանալհնության և միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունների պատմություն.

    Առաջադրանքները կոչվում են.

    Հետազոտել

    Սահմանել

    Կրկնել

    Կազմել...

Անձնական: դասարանում մշակույթը դաստիարակելը.

Կարգավորող: հասակակիցների պատասխանների վերահսկում:

Ճանաչողական: հանրակրթություն – նպատակ դնել, եզրակացություններ անելու կարողություն.

Հաղորդակցական: ընդհանուր որոշման մշակում, փոխօգնություն, սեփական կարծիքի արտահայտում։

4. Ծրագրի կառուցում

խնդրից ելք

դժվարին իրավիճակներ

    Աշակերտների գործունեության կազմակերպում, որի ընթացքում կառուցվում և հիմնավորվում է գործելակերպի նոր ձև. ուսուցիչը ուսանողների հետ որոշում է, թե ինչպես է ձեռք բերվելու գիտելիքները:

    Ներգրավված է անկախ գործունեության մեջ՝ նոր գիտելիքներ ստեղծելու համար:

Կարգավորող: պլանավորում - միջանկյալ նպատակների հաջորդականության որոշում՝ հաշվի առնելով վերջնական արդյունքը. պլան կազմելով և

գործողությունների հաջորդականությունը.

5.Ավարտված ծրագրի իրականացում

(նոր նյութ սովորել)

Կազմակերպում է ուսանողների գործունեությունը նոր տեղեկատվության հետ աշխատելու համար:

    Սկսում է գործել «Աշխարհագրագետ-Ուղեկավարի դպրոցը». Այժմ մենք ճամփորդության ենք մեկնում հնության և միջնադարի ճանապարհորդների հետքերով։

Նախ, եկեք սահմանենք հնության և միջնադարի ժամանակային շրջանակը.

- Հին աշխարհ. բրոնզի դարի սկզբից մինչև հռոմեական վերջին կայսրի գահակալությունը 476 թ.

- Միջին դարեր: 476-1492 թթ - Ամերիկայի հայտնաբերումից առաջ:

Գրեք այն ձեր նոթատետրերում:

    Մենք աշխատում ենք զույգերով՝ ընտրեք մեքենա, որոշեք ձեր արշավախմբի անվանումը:

Օգտագործելով դասագրքի § 5-ը, լրացրեք գրանցամատյանը (աղյուսակ).

Ֆիզկուլտուրայի րոպե.

    Արձանագրված են հնության և միջնադարի ժամանակաշրջանները։

    Ավարտելով թիվ 1 գործնական աշխատանքը.

Արշավախմբի անվանումը՝ ___________________________

«Հնության և միջնադարի ամենակարևոր հայտնագործությունները»

«Հնության բացահայտումներ»

    Օգտագործելով դասագրքի §5 տեքստը, լրացրեք աղյուսակը.

Որտեղ

լողա՞լ

Ճանապարհորդելու պատճառները.

Ի՞նչ աշխարհագրական գիտելիքներ են ձևավորվել:

    Օգտագործելով դասագրքի §5 տեքստը՝ լրացրեք աղյուսակի բացերը՝ առաջարկվող ցանկից ընտրելով անհրաժեշտ ժամկետներն ու փաստերը.

1. ?

(Բ)

Նա նկարագրել է բազմաթիվ երկրներ, ժողովուրդների պատմությունն ու կյանքը, Եգիպտոսի կլիման, Նեղոսի հեղեղումները։

Հին հույն գիտնական Պիթեաս

IV դ մ.թ.ա.

(D)

Հին հույն գիտնական Էրատոստենես

3 ?

(IN)

(E)

Մարկո Պոլո

1721 թ

Նա նկարագրել է կլիմայի առանձնահատկությունները, տարբեր երկրների սովորույթները, նրանց բնակիչները, քաղաքների ճարտարապետությունը,

Բարտոլոմեո Դիաս

1487 թ

(ԵՎ)

Վասկո դա Գամա

6. ?

(Ա)

7. ?

(G)

Ա. 1498 թԴ . Գտել է Իռլանդիայի և Մեծ Բրիտանիայի ճանապարհը

Բ. V դ մ.թ.ա.Ե . Չափել է հասարակածի երկարությունը, հաշվարկել չափերը

IN. II դ մ.թ.ա. գլոբուս, բացահայտել է մոլորակի կլիմայական

Գ. Հնդկաստանին ասաց

կլորացնելով Աֆրիկան. գոտի, ստեղծել է Երկրի բնակեցված հատվածի քարտեզը, տվել

Գիտության անվանումն է «աշխարհագրություն»:

ԵՎ. Հասել է Աֆրիկայի ամենահարավային կետը,

որը ստացել է Փոթորիկների հրվանդան անվանումը։

    Գրեք 1-ից 7 թվերը սյունակում;

    Թվի կողքին գրեք ցուցակից ընտրված ճիշտ պատասխանի տառը.

    Ստացված պատասխանը գրի՛ր համապատասխան խցում։

Ա)

Բ)

IN)

ԻՆՉՊԵ՞Ս ԳՐԱՆՑՎԵԼ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԻ ԿԱՏԱՐՈՒՄԸ:

    Սյունակում գրի՛ր A-ից B տառերը

    Նամակի կողքին գրեք նավիգատորի անունը, որի երթուղին պատկերված է նկարում։


Ընդհանուր հարվածային վարժությունների կատարում SanPiN 2.4.2.2821-10-ի համաձայն

Անձնական: փոխօգնություն։

Կարգավորող: օբյեկտիվ դժվարությունների գնահատում, եզրակացությունների ձևակերպում.

Ճանաչողական: Իրականության առարկաների, գործընթացների և երևույթների էության և բնութագրերի մասին հիմնական տեղեկատվության յուրացում՝ կոնկրետ ուսումնական առարկայի բովանդակությանը համապատասխան.

Հաղորդակցական:

Գիտակցաբար կառուցել խոսքը և

գրավոր հայտարարություն;

Զրուցակցին լսելու և երկխոսություն վարելու պատրաստակամություն.

6. Ուսումնական նյութի առաջնային համախմբում

1. Ի՞նչ ճամփորդություններ են կատարել փյունիկացի նավաստիները:

2. Ո՞րն է հին հույն գիտնական Էրատոստենեսի վաստակը:

3. Կարելի՞ է ասել, որ մեր մոլորակը ուսումնասիրել են միայն եվրոպական ժողովուրդները։

Հարցերին պատասխանեք բանավոր:

Կարգավորող: ուղղում - անհրաժեշտ լրացումներ կատարելով.

7. Անկախ աշխատանք (հմտությունների առաջնային ստուգում)

Կազմակերպում է թեստավորում՝ ըստ գործնական աշխատանքի ստանդարտի.

Գործնական աշխատանքը գնահատվում է ուսուցչի կողմից և համեմատվում աշակերտի գնահատականի հետ:

Օգտագործելով աշխատանքի անհատական ​​ձև.

գնահատելով ձեր անկախ աշխատանքը՝ օգտագործելով ալգորիթմը.

1. Ո՞րն էր առաջադրանքը: (Սովորում ենք հիշել առաջադրանքի նպատակը):

2. Հասցրե՞լ եք կատարել առաջադրանքը: (Սովորում ենք համեմատել արդյունքը նպատակի հետ):

3. Առաջադրանքը կատարվե՞լ է ճի՞շտ, թե՞ ոչ այնքան: (Սովորելով գտնել և ընդունել սխալները):

4. Դուք դա արել եք ինքներդ, թե ինչ-որ մեկի օգնությամբ: (Սովորում ենք գնահատել գործընթացը):

5. Ի՞նչ գնահատական ​​կտաք ինքներդ ձեզ: (առավելագույնը 13 միավոր.

6-9 միավոր - «3»;

10-12 միավոր - «4»;

13 միավոր – «5»:

«Հնության բացահայտումներ»

1 միավորից 3 միավոր

«Միջնադարի ամենակարեւոր հայտնագործությունները».

1 միավորից մինչև 7 միավոր

«Ճամփորդների երթուղիներ»

1 միավորից 3 միավոր

Կարգավորող : Ձեր աշխատանքը գնահատելու ունակությունը:

8. Համակարգում նոր գիտելիքների ներդրում

և կրկնություն

(արտացոլումն իմաստալից է)

Ընտրում է առաջադրանքներ, որոնցում կիրառվում է ուսումնասիրված նյութի օգտագործումը:

    Կազմելայդ SMS տեքստերը փյունիկեցի կամ միջնադարյան ճանապարհորդի անունիցհետաքրքիր առագաստանավային իրադարձությունների մասին.

1. Նոր գիտելիքների ընդգրկում գիտելիքի համակարգ.

Հաղորդակցական: ստեղծել արդյունավետ փոխգործակցություն և համագործակցություն:

Ճանաչողական: Նախկինում սովորած գործողության մեթոդների հիման վրա նոր ուսումնական նպատակների ինքնուրույն կառուցում:

Անձնական: կարեկցանքի ձևավորում՝ որպես այլ մարդկանց զգացմունքների գիտակցված ըմբռնում։

9. Մտորում գործունեության մասին (դասի ամփոփում)

Զգացմունքային վիճակի արտացոլում

    Հիշենք, թե ինչ նպատակներ ենք դրել դասի սկզբում։ Արդյո՞ք մենք հասել ենք դրանց: Մեզ հաջողվե՞ց։ Ի՞նչ հետաքրքիր բաներ եք սովորել:

2. Ի՞նչ գործողություններ եք կատարել դասի ընթացքում: ապացուցելու հետևյալ պնդումը...

3. Տեղեկատվության ի՞նչ աղբյուրներից ենք պարզել (դասի թեմայի մասին):

Դասի ընթացքում ես...(+ կամ -)

2. Ես գոհ եմ իմ խմբային աշխատանքից (զույգ)

3. Ինձ համար հարմար առաջադրանք չկար

4. Դասը կարճ թվաց ինձ համար

5. Ես հոգնել եմ դասի ժամանակ

6. Տրամադրությունս լավացել է

7. Ինձ դասի նյութը հետաքրքիր գտա

8. Դասի նյութն ինձ օգտակար էր

9. Այսօր ես ինձ հարմարավետ էի զգում դասի ժամանակ

Ի. Գիտելիքների թարմացում.

* Նշեք այն ուսանողներին, ովքեր ճիշտ են ձևակերպել դասի թեման:

II. Նոր գիտելիքների բացահայտում.

* Նշեք ուսանողներին, ովքեր լավ են աշխատել աղյուսակի հետ:

III. Նոր գիտելիքների կիրառում.

* Նշեք ուսանողներին, ովքեր լավ են պատասխանել հարցերին և եզրակացություններ են արել:

    Ուսանողների պատասխանները.

    Գրավոր արտացոլում, I դասարանում.

    Տեղադրեք կարավելները պատի քարտեզի վրա:

Կարգավորող: գնահատում - ուսանողների կողմից արդեն սովորածի և դեռ սովորելու անհրաժեշտության նույնականացում և իրազեկում, յուրացման որակի և մակարդակի իրազեկում:

Հաղորդակցական: արտահայտելու կարողություն

մտքեր; ձեւակերպել

սեփական կարծիքն ու դիրքորոշումը.

Անձնական:

ամփոփելիս անձնական արտացոլման իրականացում.

10. Տնային աշխատանք

1. Պարտադիր բոլորի համար.

- §5, հարցեր §-ից հետո:

2. Լրացուցիչ (ըստ ցանկության կամ ընտրովի):

Ա) առաջադրանքներ էլեկտրոնային դիմում և աշխատանքային գրքույկ;

Բ) Ներկայացում (հաղորդագրություն) միջնադարում ճանապարհորդի կյանքի մասին.

    Որոշել ուսուցման հաջորդ փուլի հետ կապված տնային աշխատանքների ծավալն ու բովանդակությունը.

    Առողջությունը գրեք օրագրում:

Կարգավորող պլանավորեք ձեր գործողությունները առաջադրանքին և դրա իրականացման պայմաններին համապատասխան, ներառյալ ներքին պլանում. հաշվի առնել սահմանված կանոնները լուծման մեթոդի պլանավորման և վերահսկման ժամանակ.

արդյունքների հիման վրա իրականացնել վերջնական և փուլային հսկողություն.

Աշխարհագրական հնության հայտնագործությունները և միջնադարում


1 . Ինչու են մարդիկ ուսումնասիրում Երկիրը: 2 . Ինչ աշխարհագրական բացահայտումներ են արվել մարդիկ հին ժամանակներում?



  • IN Արևելյան Միջերկրականում ապրում էր զարմանալիտոհմ - փյունիկեցիներ։
  • Նրանք համարձակորեն լողում էին Միջերկրական ծով , դուրս եկավ Ատլանտյան օվկիանոս . Նրանք են հայտնաբերել է Ազորյան և Կանարյան կղզիները։
  • VI դարում։մ.թ.ա ե. Եգիպտական ​​փարավոն Նեչոն նրանց հանձնարարեց ուսումնասիրել, թե արդյոք երկիրը մեծ է Լիբիա (Այսպիսովհին ժամանակներում կոչվում էր Աֆրիկա ) ԳրեթեԴրա համար փյունիկեցիներից պահանջվեց երեք տարի շրջանցել Աֆրիկա. Ճամփորդական շոու lol, ինչ Աֆրիկան ​​շատ մեծ է և բոլորիցկողմերը՝ շրջապատված ծովերով։

Փյունիկեցիներն էին ապրում

արևելքում

Ափ

Միջերկրական ծով,

որտեղ նրանք ստեղծեցին շարքը

առևտրային քաղաքներ -

պետություններ, որոնցից

առավել հայտնի

Տյուր և Սիդոն .





Հնության մեծ աշխարհագրագետներ.

Հերոդոտոս(մ.թ.ա. 5-րդ դար)

Պատմաբան ու ճանապարհորդ, ով նկարագրել է բազմաթիվ երկրներ, ժողովուրդների պատմությունն ու ապրելակերպը։

Նա այցելեց Սկյութիա (Հարավային մաս Ռուսաստան ), որտեղ ապրել են դահուկային ցեղերը Ֆովը և Սարմատները.

Նկարագրել է կլիման Եգիպտոս , թափվել Նիլա .



Սկյութներ - ժողովուրդներ, որոնք ապրել են անտիկ դարաշրջանում և միջնադարում, ինչպես Արևելյան Եվրոպայում, այնպես էլ Ասիայում: Հին հույները այն երկիրը, որտեղ ապրում էին սկյութները, անվանում էին Սկյութիա


Պիթեաս

4-րդ դարում։ մ.թ.ա ե. հին հույն գիտնական և ծովագնաց Պիթեաս հեռանալով Միջերկրական ծովից rya, նա շրջեց ափերը Իսպանիա և Ֆրանսիա և հասել Իռլանդիա Եվ Մեծ Բրիտանիա .

Հետո նա այցելեց հողերը գերմանացիներ , հարուստսաթ.

Պիթեասն առաջինն էր, ով հաստատեց աշխարհագրական լայնության և օրվա ու գիշերվա երկարության միջև կապը։


Պիթեասի ճանապարհորդությունները

Պիթեաս

մոտ 325 մ.թ.ա

ճանապարհորդել է Հյուսիսային Եվրոպայի ափերով՝ հասնելով Իռլանդիայի և Մեծ Բրիտանիայի ափերին


Էրատոստենես

Էրատոստենեսն առաջին անգամ օգտագործեց «աշխարհագրություն» տերմինը։


Էրատոստենես

Հին հույն գիտնական Էրատոստենես

2-րդ դարում մ.թ.ա ե.

չափված հասարակածի երկարությունը և հաշվարկված

երկրագնդի չափերը,

առաջին անգամ մեկուսացված մեր մոլորակի վրա

կլիմայական գոտիներ

Էրատոստենեսի կողմից գծված քարտեզ


3 . Միջնադարի աշխարհագրական հայտնագործությունները

  • Միջնադարում շատ բան են արել աշխարհագրության զարգացման համար Արաբ նավաստիներ.
  • Նրանք տիրապետել են ջրերին Հնդկական օվկիանոս , հիմնադրել են իրենց գաղութներ վրաԱփ Արևելյան Աֆրիկա, այցելել Հնդկաստան և Չինաստան։

  • Շրջել է շուրջը Հնդկական օվկիանոս, ուսումնասիրել ափերը Աֆրիկա և Արաբիա.


  • 1721 թվականին նա և իր ընտանիքը մեկնեցին երկար առևտրային ճանապարհորդության դեպի Արևելք Մարկո Պոլոն ընդհանուր առմամբ 22 տարի անցկացրեց իր ճանապարհորդությունների վրա և վերադառնալով հայրենիք՝ նկարագրեց այն, ինչ տեսավ իր գրքում: «Աշխարհի բազմազանության մասին»կլիմայական առանձնահատկությունները, տարբեր երկրների սովորույթները, քաղաքների ճարտարապետությունը, նրանց բնակիչները։

  • 1487-ին արշավախումբը գլխավորում էր Բարտոլոմեո Դիաշան (մոտ 1450-1500) հասել է Աֆրիկայի ամենահարավային կետըմայրցամաքային մայրցամաքը, որն անվանվել է թիկնոց Փոթորիկներ . Ավելի ուշ նա

վերանվանվել է Քեյփ Բարի հույս, քանի որ սա բացահայտում էդեպի ծովային ճանապարհի բացման հույս տվեց Հնդկաստան.




  • Լողալ դեպի Հնդկաստանին հաջողվեց շրջանցել Աֆրիկան ​​միայն 1498 թվականին։նավիգատորին

(մոտ 1469-1524):



Էրատոստենես

  • Նրանք առաջինն էին, որ շրջանցեցին Աֆրիկան։
  • Ճանապարհորդ, ով այցելեց Սկյութիա (Ռուսաստանի հարավային մաս):
  • Նա առաջինն էր, ով հաստատեց օրվա և գիշերվա երկարության և լայնության և երկայնության միջև կապը։
  • Չափել է հասարակածի երկարությունը և հաշվարկել Երկրի չափը

Հերոդոտոս

Պիթեաս

փյունիկեցիները


  • Այցելել է Հնդկաստան:
  • Առաջինը, ով հասել է Աֆրիկայի հարավային ծայրին:
  • Նա առաջինն էր, ով շրջանցեց Աֆրիկան ​​հարավից։

Մարկո Պոլո

Պիթեաս


Վերականգնել բնօրինակ տեքստը՝ ընտրելով տեքստից հետո առաջարկվող անունները։

Կորած անունները (նշված են այբբենական կարգով). Հերոդոտոս, Մարկո Պոլո, Պիթեաս, Էրատոստենես:

Էրատոստենես

Աշխարհագրությունը գիտություն է Երկրի մասին: Այս գիտության անունը տվել է հույն գիտնական _________: Նշանավոր ճանապարհորդներն էին հին հույները ___________ և _________, ովքեր իրենց ճանապարհորդությունների ընթացքում հետաքրքիր տեղեկություններ էին հավաքում ժողովուրդների մասին և նկարագրում անհայտ երկրների բնությունը: 1271 թվականին, Միջերկրական ծովի վրայով, Տիգրիս գետի հովիտներով մինչև Պարսից ծոց, Կենտրոնական Ասիայի անապատներով և լեռներով, _________ իր հոր և հորեղբոր հետ առևտրական ճանապարհ բացեցին դեպի Չինաստան: Սակայն աշխարհագրության իրական ժամանակը Աշխարհագրական Մեծ հայտնագործությունների դարաշրջանն էր (15-րդ դարի վերջ - 17-րդ դարի սկիզբ): Եվրոպացիները ծովային ճանապարհ էին փնտրում դեպի Արևելքի հարուստ երկրներ։ _________ արշավախումբը ձեռնամուխ եղավ Աֆրիկայի շուրջ Հնդկաստան տանող ջրային ճանապարհ գտնելու:

Հերոդոտոս

Պիթեաս

Մարկո Պոլո


  • Փյունիկեցիներն առաջինն էին, ովքեր շրջեցին Աֆրիկան:
  • Հերոդոտոսը բազմաթիվ երկրների նկարագրություններ է թողել
  • Պիթեասը գտավ իր ճանապարհը դեպի Բրիտանական կղզիներ:
  • Էրատոսթենեսը գիտությանը տվել է անվանում՝ «աշխարհագրություն», չափել է Երկրի շրջագիծը:
  • Արաբ նավաստիները ուսումնասիրեցին Հնդկական օվկիանոսի ջրերը և այցելեցին Հնդկաստան և Չինաստան:
  • Վենետիկյան վաճառական Մարկո Պոլոն զարմանալի ճանապարհորդություն է կատարել։
  • Բարտոլոմեո Դիասը հասավ Աֆրիկայի ամենահարավային կետը,
  • Վասկո դա Գաման նավով գնաց Հնդկաստան։

ՓՈՐՁԵՔ ՁԵՐ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԸ

1. Ի՞նչ ճամփորդություններ են կատարել փյունիկացի նավաստիները:

2. Ո՞րն է հին հույն գիտնական Էրատոստենեսի վաստակը:

3. Ո՞րն է Հերոդոտոսի վաստակը:

4. Ի՞նչ հայտնագործություններ արեց Պիթեասը:

5. Ինչ ճանապարհորդություն է կատարել Մարկո Պոլոն7

6. Ո՞վ է առաջինը հասել Աֆրիկայի հարավային կետ:

7. Ինչպե՞ս էին անվանում Աֆրիկան ​​հին ժամանակներում:

8 Ո՞ր ծովագնացը կարողացավ շրջանցել Աֆրիկան ​​և հասնել Հնդկաստան:

© 2024 skudelnica.ru -- Սեր, դավաճանություն, հոգեբանություն, ամուսնալուծություն, զգացմունքներ, վեճեր