Qeyri-ənənəvi rəsm üsullarından istifadə edərək yuxarı qrup uşaqları üçün dərsin xülasəsi "Qızıl balıq. Orta qrup uşaqları üçün "Nağıl balığı." Mövzusunda bir rəsm dərsinin xülasəsi

ev / Keçmiş

Bənzərsiz balıqları olan bir akvarium obrazının yaradılması. Əvvəllər bədii materiallar və obrazlı ifadə vasitələri ilə işləmə texnikasının yaradıcı tətbiqi üçün şərait yaradılması.

Kollektiv akvariumun yaradılması.

Yükləmə:


Önizləmə:

Yüksək qrupdakı dərslərin xülasəsi

"Akvariumdakı balıq"

Tərbiyəçi: Lisitskaya Elena Nikolaevna.

Dərs növü: Bilik və bacarıqların ümumiləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsi.

Fəaliyyət növü: Tematik dərs.

Məqsədlər:

Bənzərsiz balıqları olan bir akvarium obrazının yaradılması.

Əvvəllər bədii materiallar və obrazlı ifadə vasitələri ilə işləmə texnikasının yaradıcı tətbiqi üçün şərait yaradılması.

Kollektiv akvariumun yaradılması.

Tapşırıqlar:

Təhsil: əvvəlki dərslərdə əldə edilmiş bilik və bacarıqların möhkəmləndirilməsi və ümumiləşdirilməsi; uşaqlara bu mövzunu açmaq üçün təsvir üsullarını, bədii materialları və obrazlı ifadə imkanlarını müstəqil tapmağı öyrətmək; bədii və qrafik bacarıqlarını artırmaq; bədii ehtiyacları, öz işlərini və digər uşaqların işlərini təhlil etmək bacarığını formalaşdırmağa davam edin.

İnkişaf etməkdədir: işlərində müxtəlif bədii materiallardan istifadə edərək yaradıcı təşəbbüs və təxəyyül inkişaf etdirmək; ritm, rəng, kompozisiya hissini inkişaf etdirmək; ətraf aləmin estetik qavrayışını, gözəlləri görmə qabiliyyətini inkişaf etdirmək; ətraf aləmə marağın inkişafı.

Təhsil: estetik və əxlaqi hissləri, simpatiya, empatiya və kömək istəyi, ətrafdakı təbiətə və ev heyvanlarına hörmət etmək.

İlkin iş:

A.S.Puşkinin "Balıqçı və Balıq nağılı" nağılını oxumaq, bu əsər üçün illüstrasiyaları araşdırmaq.

Uşaqların bədii təcrübələrini zənginləşdirmək üçün dəniz, çay və akvarium balıqlarını əks etdirən şəkillərə və fotolara, illüstrasiyalara və kartpostallara baxmaq.

Dəniz və çay balığının həyatı barədə söhbətlər.

Açıq havada bir oyun "Dəniz narahatdır - bir, dəniz narahatdır - iki."

Akvarium baxımı: durulama bitkiləri, çınqıl.

Su bitkilərinin nəzərə alınması və quru bitkiləri ilə müqayisə edilməsi (necə oxşar olduqları, necə fərqləndikləri).

Yosun və təbiət balığının eskizləri, təqdimata rəsm; balıq və dəniz yosunu yeməklərinin hazırlanması və dequstasiyası.

Rəngli kağızdan kəsilmiş balıq fiqurlarının dekorasiyası.

Metodik texnika: Uşaqlarla birlikdə müxtəlif akvariumlar olan rəsmləri nəzərdən keçirin, hansı materiallarla yaradıldıqlarını müəyyənləşdirin; rəsm çəkərkən uşaqların duruşuna diqqət yetirin, sürpriz bir an.

Ədəbiyyat: T.G. Kazakova, Vizual fəaliyyətdə məktəbəqədər uşaqlarla dərs: Uşaq bağçası müəllimləri və valideynləri üçün kitab. İ.A. Lykova, uşaq bağçasında rəsm. Hazırlıq qrupu. İ.A. Lykova, uşaq bağçasında rəsm. Böyük qrup. I. A. Lykova, 2-7 yaşlı uşaqların bədii təhsili, təhsili və inkişafı proqramı "Rəngli xurma".

Musiqi: "Akvarium" Saint-Saens.

Materiallar və avadanlıqlar:

Müəllim üçün: akvarium, balıq təsvirləri ilə illüstrasiyalar, müxtəlif sənət materialları ilə hazırlanmış akvariumlarla uşaq işləri, multimedia avadanlığı, qəribə balıq və su həyatı slaydları seçimi, maqnit lövhə, musiqi mərkəzi.

Uşaqlar üçün: yumru akvarium A4 və ya A3 formatı üçün taxtalar, tabletlər, lentə, guaş, akvarel, fırçalar, cırtdanlar, qələmlər, mum qələmləri, qara rəngli markerlər, balıq, əvvəlcədən uşaqlar tərəfindən müxtəlif rənglərdə bəzədilmiş balıqlar, yapışqan - qələm.

Plan:

1. Təşkilati məqam - 2 dəq.
2. Evristik söhbət - 6 dəq.
3. Yaradıcı axtarış və təcrübə işi - 10 dəq.
4. Dinamik fasilə - 2 dəqiqə.
5. Dərs xülasəsi:
a) uşaq əsərlərinin sərgisi və təhlili - 2 dəq.
b) baxış - 3 dəq.

DƏRS PROSESİ

1. Təşkilati məqam

P.: Hər şey yığılmışdır!
Yetkinlər və uşaqlar!
Başlaya bilərik!
Ancaq əvvəlcə
"Salam" demək lazımdır!

D: Salam.

P .: Bu gün bağçanın yanında bizi ziyarətə gələn günəşlə tanış oldum. Ancaq günəş sadə deyil, sehrli. Kim əlinə götürsə, dünyanın ən şəfqətli və ən mehriban uşağı olacaq. Yoxlayaq! (Bir-birimizə mehriban bir söz söyləyərək balonu - günəşi ötürürük). Düzdür, ən mehriban və ən şəfqətli olduq.

2. Evristik söhbət

P: Uşaqlar, yanıma gəlin. Akvariumun nə qədər böyük və gözəl olduğunu görün. İçində hansı balıq üzür?
Balığın hissələri hansılardır? Hansı həndəsi formalara bənzəyirlər? (tərəzi, bədən - oval, quyruq - üçbucaq, üzgəclər, gözlər). Uşaqları balığın bədən hissələrini göstərməyə dəvət edin, məqsədlərini izah edin. Yelkələr sükan və əyləc, quyruq balıqlar üçün motor rolunu oynayır.

P.: Uşaqlar, indi buraya baxın. Müəllim uşaqları televizora aparır və qəribə balıqlarla slaydlar göstərir. Parlaq tərəzilərinə diqqət çəkir.
Balıq çəkməyə kim çalışacaq? Uşaq maqnit və ya təbaşir lövhəsinə bir balıq çəkir.

3. Praktik iş

P .: (Uşaqları müxtəlif sənət materialları ilə hazırlanmış akvariumların yapışdırıldığı maqnit lövhəyə aparır).

P.: Rəssam bu cür gözəl akvariumlar yaratmaq üçün hansı materiallardan və texnikalardan istifadə etdi? Digər hansı materiallardan istifadə edə bilərsiniz?(Uşaq cavabları)
Ancaq öz qələmlərinizlə də bir balıq çəkə bilərsiniz.

4. Parmak gimnastikası:

Balıqlarım hər zaman susur
Mahnı oxumur, uğultu etməz, zümzüməmir
Niyə başa düşmürəm, problem budur.
Bəlkə ağzına su girdi?

Xahiş edirəm molbertlara gedin, akvariumların boşluqlarına yapışdırılıb. Quaş, akvarel, mum rəngli qələmlər və qara markerləriniz var. Bir akvarium şəkli yaratmaq üçün bu materiallardan istifadə etməyə çalışaq, amma hər biriniz fərqli və fərqli olmasına imkan verin
digərləri.

5. Fiziki dəqiqələr

Balıq əyləncəli oynayır
Mavi günəş suyunda
Büzüləcəklər, açılmayacaqlar,
Özlərini quma basdıracaqlar.

Qağayılara çevrilmə.

Biz qağayılarıq, qanadlarımızı yayırıq və çayın üstünə yuvarlanır, ov axtarırıq. Bir balıq gördük, suya endik, (əyilib) bir balıq tutub sahilə uçduq.
Uşaqlar hərəkətlər, üz ifadələri ilə bədii sözə münasibətlərini ifadə edərək hərəkətlər edirlər.

6. Uşaq əsərlərinin təhlili və sərgisi

P.: Görək nə etdin. İşi etdik (akvarium çəkdik)? Ən rəngli balığı kim aldı? Adları nədir? Ən çox əylənən hansıdır? Ən maraqlı, əyləncəli, gözəl, şəffaf, sehrli akvarium kimdir? Niyə? və s. (İş zamanı)

7. Gözdən keçirmə

V.P.: Uşaqlar, akvariumun nə qədər böyük və gözəl çəkildiyinə baxın. Ancaq boşdur. Balıqla dolduraq. Budur əvvəllər bəzədiyimiz balıqlar. Yaxşı bir iş görmüsənsə, qırmızı və ya sarı bir balıq götür. Vəzifə ilə kifayətlənmədiyinizi düşünürsənsə, yaşıl və ya mavi bir balıq götürə bilərsən.
Uşaqlar balığı böyük bir akvariuma yapışdırırlar.

P.: Bu gün əla bir iş gördün. Dərsimiz başa çatdı. Hələ balıqlarımız var, gəlin dərsimizin yadigarı olaraq qonaqlarımıza təqdim edək. Növbəti dərsdə görüşərik.


Məqsədlər:

1. Uşaqları gouache ilə işləmə texnikasında məşq edin;

Əlin düzgün tutulmasında məşq edin (əzələləri gərginləşdirmədən və barmaqlarınızı sıxmadan);

Fırçaya diqqətlə boya çəkməyi öyrənin, bütün bir yuxu ilə bir boya qabına batırın, yuxunun yüngül bir toxunuşu ilə bankanın kənarındakı artıq boyaları götürün;

Standart olmayan bir texnika ilə rəsm çəkməyi öyrənin.

2. Estetik qavrayışı inkişaf etdirmək;

Uşaqların diqqətini ətrafdakı obyektlərin və təbiət obyektlərinin gözəlliyinə cəlb edin;

İZD-nin fəaliyyətinə maraq yaratmaq.

3. Ev heyvanlarına sevgi inkişaf etdirmək;

İnsanlara qarşı xoşməramlılığı artırın, insanlara kömək edin.

Dərs növü: Obyekt rəsm.

Peşə növü: Yeni materialla əlaqə (məlumat qəbuledici metod); idman (reproduktiv metod).

Avadanlıq və materiallar: nümayiş materialı - oyuncaqlar, akvariumdakı balıq; paylama materialı - boyalı akvariumlar, bir qab boyası, nəm salfetlər, boyalar, bir fırça.

Dərsin gedişi:

Təşkilati vaxt:

Tərbiyəçi: -Salam uşaqlar! Oturacaqlarınıza oturun. Düzgün, gözəl oturdular, ayaqları birlikdə, arxaları düz.

MASHENKA qrupa girir. Ağlayır

Tərbiyəçi: -Mar, niyə ağlayırsan?

Maşa: - Akvariumda tək darıxdığına görə balıqlarım xəstələndi. Və mənə kömək edəcək heç kim yoxdur.

Tərbiyəçi: -Maşa ağlama, sənə kömək edəcəyik! Uşaqlar Maşaya kömək edəcəklərmi? Balıq üçün bir neçə dost çəkək.

Söhbət:

Tərbiyəçi: İndi oyuncağa yaxından baxın. Uşaqlar mənim ovucumda kimləri görürsünüz? (Balıq). Evdə kimin akvarium balığı var?

Balıqlara baxın, başı və bədəni bir yerdədir. Bir bütöv təşkil edin.

Balığın bədəni necədir? (oval). Və quyruq hansı formaya bənzəyir? (üçbucaq). Balıqlarımız nə rəngdədir? Balıq daha hansı rəngdədir?

Açıq havada oyun: "Rənginizi bilin".

Müəllim qırmızı, sarı, mavi rəngli balıqları uşaqlara paylayır. Sonra topu göstərir və uşaqlara göstərilən topla eyni rəngli balıqları "mənə tərəf qaç!" Əmri ilə təklif edir. ona tərəf qaç.

Tərbiyəçi: Uşaqlar indi diqqətlə baxın, sizə necə bir balıq çəkəcəyimizi göstərəcəyəm.

Xurma boya ilə bir boşqaba qoyduq. Sonra ovucumuzu vərəqin ortasına qoyduq və yaxşıca basdıq. Sonra əlimizi salfetlə silirik.

Bir barmağınızı yaşıl boyaya batırın və yosun çəkin. Bir barmağınızı qaldırmadan dalğalı bir xətt çəkirik, yaxşı çəkmək üçün sərt basırıq. Əlimizi salfetlə silirik. Dəmir köynəkdən bir fırça alırıq, əvvəlcə qara boyaya batırırıq və balıq üçün bir göz və bir ağız çəkirik. Bankanın kənarındakı fırçadan artıq boya silin.

Bədən tərbiyəsi

Balıq suda üzür

Balıq oynamaq üçün əyləncəlidir

Büzüləcəklər, açılmayacaqlar

Özlərini quma basdıracaqlar

Rəsm:

Tərbiyəçi: İndi yerlərimizdə əyləşirik. Rəsm çəkməyə başlayırıq. Unutmayın ki, əvvəlcə ovucumuzu boyaya batırırıq, sonra balığın yosunlarını, gözünü və ağzını çəkirik. Rəsmini kim bitirib taxtaya asırıq.

Tərbiyəçi: -Uyaqlar diqqətlə şəkillərə baxırlar. Hansı rəsmləri daha çox bəyəndiniz?

Mashenka içəri girir.

Maşa: - Uşaqlar, görün mənim balıqlarım üçün nə qədər əyləncəli oldu, çünki indi çoxlu dostu var! Təşəkkürlər!

pedaqoq, MADOU No. 97 "Pchelka"

naberejnıye Çelnı, Rusiya

Dərs xülasəsi rəsm əqli qüsurlu uşaqlar üçün

ikinci il təlim (ilə tarşaya Qrup).

Mövzu: "Akvariumdakı balıq"

Məqsəd: Uşaqlara barmaqları ilə rəsm çəkməyi öyrət.

Tapşırıqlar: Uşaqlara bir balığın silueti içərisində barmaq izləri qoymağı öyrətvə konturdan kənara çıxmayın. Qırmızı, sarı rəngləri düzəldin.İncə və ümumi motor bacarıqlarının inkişafı.Ətrafdakı dünyaya maraq inkişaf etdirin.

Avadanlıq: Akvarium şəklində vərəqlər, qırmızı və sarı boyalar, qırmızı və sarı kartlar, dərsin qonağı gözlər üçün gimnastika oynamaq, qarabaşaq yarması və oyuncaqlar-balıqlar, karton balıqlar və paltar sancaqları ilə hövzə oynamaq üçün çubuqdakı oyuncaq balıq balığıdır, balıq ilə akvariumdur. 3D.

Lüğət işi: balıq, quyruq, üzgəclər, gözlər, tərəzilər

Dərsin gedişi:

Sevinc dairəsi:

Günəş parlaq çıxır
Bizə onun şüalarını göndərin
.

Əllərimizi günəşə uzadacağıq
Salam, günəş işığı, deyəcəyik!

Uşaqlar, gəlin burunlu quşlar kimi bir-birimizə salam deyək,

Yan-yana balıq kimi, quyruğu olan bunnies kimi.

Gəlin bir-birimizin gözlərinə baxıb gülümsəyək.

Sürpriz an:

Tərbiyəçi: Uşaqlar, qrupumuzda qeyri-adi bir qonağımız var və tapmacamı təxmin edən kimi kimləri öyrənəcəksiniz:

Tapmaca:

Körpünün altında üzürəm

Və quyruğumu yellə.
Mən yerdə gəzmirəm

Bir ağız var, amma demirəm
Gözlərim var - qırpmıram

Qanadlar var - uçmuram.

(balıq topları)

Balıqlar qrupumuzda yaşayır? düşünək

de görüm uşaqlar, balıqlar harada yaşayır? Balıqlar yaşayır

akvarium.Balıqlar bizimlə oynamaq istəyir.

Oyun: "Bir balıq tut"

Bədii söz:

Balıq suda üzür

Balıq oynamaq üçün əyləncəlidir

Büzüləcəklər, açılmayacaqlar

Özlərini quma basdıracaqlar və daşlar arasında.

Bizdən gizlənən balığa bax, onları tutaq.

( Uşaqlar əllərini bir qarabaşaq yarması qabına qoyur və balıqları təsvir edən kiçik oyuncaqlar çıxarırlar)

Problemli vəziyyət:

Tərbiyəçi: Balıqlarımız kədərləndi, səni nə kədərləndirdi, istəyir, bütün balıqlar onun dostu olsun deyə. Ancaq bunun üçün balıqları daha yaxından tanımalısan.

Sorğu obyekt Balıq nədən ibarətdir? "

Əvvəlcə balığın nədən ibarət olduğuna baxaq.

Balıq vargözlər Nə üçündürlər? Hər şeyi görmək.

Gözlər üçün gimnastika :

Uşaqlar, baxın balıqlarımız üzdü və indi aşağı. Balıqlarımız sola, indi isə sağa üzdülər. (Uşaqlar yuxarı, aşağı, sola, sağa baxırlar)

Balıq varağız . Bədii məşq: "Balıq ağzını açır"- Balığın ağzını necə açıb bağladığını göstərin. Tələsmə

Balıq varquyruq ... Onun sükanı kimi xidmət edir.

"Fishtail" paltar sancaqları ilə oynamaq

Balıqların nə qədər gözəl olduğunu görün. Və onları daha da gözəlləşdirə bilərik. Balıqlarınızın quyruğunu rəngli paltar sancaqları ilə bəzəyin

Şeir oxumaq və quruluş vermək

Balıq balığa yetişir,
Balıq quyruğunu yellədi.
Qarnını vurdu: - Tutdum!
Hey rəfiqəm! Necəsən?

Balıq da varüzgəclər Onlara nə lazımdır?

Üzmək üçün gəlin qanadlı balıq kimi üzək (şou)

Balığın bədəni lövhələrlə örtülmüşdür - budurtərəzi .Niyə o balıqdır? (müdafiə et)

İndi bir az üzəcəyik:

Oyun: Balıq

Balıqlar çayda üzürlər

Gümüşdən daha parlaq, daha təmiz

Balığın tərəzisi parlayır,

Məhkəmə orada quyruq silkələyir

Balıq da yoxdur, iz də yoxdur

Balıq evdə harada yaşayır?

Evdə balıqlar bir akvariumda yaşayır.

Balıqlarımız içəridə yaşayacaqakvarium .

İndi balıqların akvariumda çox sayda dost çəkməsinə kömək edək.

Nümunəni göstərmək və göstərmək.

Addım-addım iş tərəqqisini göstərin :

Barmaqlarımızı və boyalarımızı istifadə edərək qeyri-adi bir şəkildə boya çəkəcəyik. Əvvəlcə kartlardakı rəngləri təkrarlayaq: qırmızı, indi də sarı.

Balıqlarımız parlaq və gözəl olacaq.

İndi barmaqlarımızla çəkəcəyik. İstənilən rəng vəayrılmaqyemək bir balıq silueti içərisində barmaq izlərikonturdan kənara çıxmayın.

Parmak gimnastikası:

Bir vaxtlar bir burbot var idi

İki ruff onunla dost idi.

Üç ördək onlara tərəf uçdu

Gündə dörd dəfə

Bir iki üç dörd beş.( Uşaqlar işə çəkməkarxa fon musiqisinə)

-Uşaqların yaradıcılıq işi.

Tərbiyəçi: İndi uşaqlar işə başlayın, sizə kömək edim.

Nəticə: Tərbiyəçi: -Bu gün uşaqlar sizinləyik

boyalı? R çömçə - Minnətdaram Uşaqlar, indi çox dostum var.Tərbiyəçi: - Uşaqlar, əladırsınız, balıqlara kömək etdinize bütün balıqlarla dostluq etmək. Görün necə üzmək əylənirlərakvarium.

oyun "Rybka"

Balıq suda üzür.
Balıq oynamaq əyləncəlidir.
(İki xurma birlikdə üzgüçülük hərəkətlərini təmsil edir)

Balıq, balıq, fəsad,
Səni yaxalamaq istəyirik.
(Xurma növbə ilə yumruğa sıxılır)

Balıq belini əydi
Bir çörək qırığı götürdü.
(Bir çimdiklə hərəkətləri tutmaq)

Balıq quyruğunu silkələdi,
Tez, sürətlə yola düşdü.
(Əlini yellə)

Gözlənilən nəticə:balığın nədən ibarət olduğu

Bacar barmaqlarınızla çəkin

Var - konturdan çıxmadan çəkin

Qeyri-ənənəvi rəsm üsullarından istifadə edərək yaşlı qrup uşaqları üçün dərsin xülasəsi

"Qızıl balıq"

Proqram tapşırıqları:

Qeyri-ənənəvi rəsm üsullarından - nöqtəçilikdən, vitraylardan istifadə edərək qızıl balığın ifadəli obrazını yaratmaq bacarığını formalaşdırmaq.

Bədii qavrayış, təxəyyül, yaradıcı düşüncə, əlin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirin.

İşdə dəqiqlik və əzmkarlıq tərbiyə etmək.

İlkin iş:

"Dəniz sakinləri" mövzusunda illüstrasiyaları nəzərə alaraq A.Puşkinin "Balıqçı və Balıq Nağılı" nağılını oxumaq, dəniz və akvarium sakinləri haqqında söhbət.

Materiallar və avadanlıqlar:

"Qeyri-adi balıq" təqdimatı, multimedia avadanlığı, musiqi müşayiəti, balıqlar ilə bir akvarium, kompozisiya yaratmaq üçün lazım olan materiallar

(akvarium şəklində bantla işlənmiş plastik, balıq rənglənməsi, yapışqan əlavə edilərək guaş boyaları).

Dərsin gedişi

Musiqi səsləri. ( Dənizin səsinə qulaq asırıq)

S. Uşaqlar, deyin bu musiqi sizə nəyi xatırladır?

Niyə dənizin canlı olduğunu söyləyirlər? (Uşaqların cavabları.)

S. Bəs akvariumda kim yaşayır və nə üçün? (Uşaqların cavabları.)

Slideshow multimedia təqdimatı

Q. Uzun müddət əvvəl səyahət edənlər isti ölkələrdə kiçik balıqların gözəlliyinə diqqət çəkdilər və onları akvariumlarda yetişdirmək üçün bizə gətirdilər.

Rəngi, şəklində fərqli balıqların nə olduğunu görün.

Balıqların cəsədinin nə ilə örtülü olduğunu kim bilir? Balığın bədən forması nədir?

Sizcə balıq bizi görür? (balıqların gözləri var)

Balıq suda yaşamağı sevir, bura onların evidir. (Uşaqların cavabları.)

Balığın bədəninin formasını göstərin. ( uşaqlar ana xətti balıq)

Üzgüçülük zamanı bir balığa nə kömək edir? (quyruq, üzgəclər)

Gəlin necə üzdüklərini göstərək.

Fiziki dəqiqələr "Rybka"

Balıq suda üzür (uşaqlar bir dairədə dururlar)

Balıq oynamaq əyləncəlidir. (dalğalı əl hərəkətləri)

Balıq, balıq, fəsad, (bir dairədə qaçmaq)

Səni yaxalamaq istəyirik.

Balıq arxasını əydi, (mətn boyunca hərəkət)

Bir çörək qırıntı götürdüm,

Balıq quyruğunu yellədi,

Balıq sürətlə üzdü.

S. Balıq haqqında hansı nağıl oxuduğumuzu xatırlayırsınız? (Balıqçı və Balıq Nağılı)

Budur akvariumumuzda bir qızıl balıq.

Akvarium sakinlərini araşdırmaq.

Qızıl balıq çəkmək mümkündürmü? (Uşaqların cavabları.)

Bu gün sizə bir akvariumda necə bir balıq çəkə biləcəyinizi göstərmək istəyirəm. Əvvəlcə onsuz da çəkilmiş yad balıqları akvariumumuza yerləşdirəcəyik və bir borudan boya ilə kontur ətrafında çəkəcəyik. Sonra bədənini nöqtələrlə bəzəyəcəyik. Artıq bu texnikanı çəkmisiniz: sonunda bir qələm ilə bir silgi ilə, bir yelkənli qayıq çəkdiniz. Xatırladım ki, bu texnikaya pointilizm deyilir. Və bu gün, nöqtəçilik qaydasında, bir boya borusundan istifadə edərək çox rəngli nöqtələr olan bir qızıl balığı təsvir edin. Təkrarlayın, çalışacağınız texnikanın adı nədir? ( Uşaqların cavabları).

B. Xahiş edirik unutmayın ki, akvarium boş deyil, tərkibində yosunlar, çınqıllar, otlar var və bunları da nöqteyi-nəzər texnikasından istifadə edərək çəkəcəyik.

Parmak gimnastikası "Rybki".

Balıq üzdü, daldı
Təmiz, isti suda.
Büzüləcəklər, açılmayacaqlar,

Özlərini quma basdıracaqlar.

Müəllim rəsm qaydalarını xatırladır.

Uşaqların müstəqil işi (musiqi müşayiəti, lazım gələrsə müəllim köməyi).

Bitmiş akvariumlar bir masada toplanır və uşaqlar müayinə edirlər.

S. Neçə gözəl, sehrli balıq aldıq və şəffaf bir akvariumda çox aydın görünürlər.

"Balıq" şeirini oxumaq.

Üzgəclərə balıq rəhbərlik edir. Təmiz su çirklidir.

Nahar et - təşəkkürlər. Heç kimə demirlər.

Beləliklə, onlar əsrlər boyu yaşayırlar. Və hara baxırsan bax, -

Balıq yalnız üzgəclərini minnətdarlıqla hərəkət etdirir.

Niyə bu balıqlar? Ağızlarında su var!

Və heç vaxt təşəkkür edə bilməyəcəklər.

S. Balıqlarımız asan deyil, qızıldır. Yalnız danışmağı deyil, istəkləri necə yerinə yetirməyi də bilirlər. Bir istək edirsən və balıqlarına sakitcə pıçıldayırsan. (Uşaqlar bir arzu edirlər)

İstirahət məşqi "Təmiz, zərif suda, bir balıq balığı üzür".

5-6 yaşlı uşaqlar üçün ənənəvi olmayan rəsm mövzusunda master-klass "Qızıl balıq"

İraida İvanovna Larionova, pedaqoq, MBDOU "Uşaq bağçası" Təbəssüm ", səh. Cherny Yar, Həştərxan bölgəsi.
Təsvir: 5-6 yaşlı uşaqlarla işləmək. Tərbiyəçilər və şagirdlərin valideynləri üçün faydalıdır.
Məqsəd: evdə uşaqlı valideynlər üçün dərslər üçün qrup şəklində bir sərgi təşkili.
Məqsəd:bir qızıl balıq çəkin
Tapşırıqlar:uşaqlara "sabun köpüyü" ilə qeyri-ənənəvi bir şəkildə rəsm çəkməyi öyrətmək,
ştamplarla (köpük kauçuk, polistirol) çəkmə qabiliyyətini birləşdirmək,
kompozisiya hissini inkişaf etdirmək,
təbiətə sevgi hissini inkişaf etdirmək.

Material: ağ kağız, sarı, qırmızı, mavi, yaşıl, qəhvəyi gouache, 3 nömrəli pony fırça, su bankası, köpük kauçuk möhürü, köpük balıq möhürü, palitrası, birdəfəlik boşqab, şampun, kokteyl borusu.

Qızıl balığın əfsanəsi ...

Çində balıqlar bolluğun simvolu hesab olunur. Göy İmperiyasında, qızıl balığın mənşəyi haqqında bir çox əfsanə var. Onlardan biri bunların yerə yıxılan cənnət sarayının sakinləri olduğunu, digəri isə gözəl bir qızın canlandırdığı göz yaşları olduğunu, üçüncüsünün okean dərinliklərinin hədiyyələri olduğunu söyləyir.
Ümumiyyətlə, Çin dilində "bolluq" və "balıq" sözləri mənasına görə bərabərdir. Bundan əlavə, balıq evdə ailə xoşbəxtliyi, harmoniya və rifahın bir emblemi sayılır.
Qızıl balıq həm də dünya istəkləri üzərində qələbənin bir simvoludur: balıqlar okeandan qorxmur və istədikləri yerdə üzürlər. Qızıl rəng mənəvi təcrübə yolu ilə qazanılan üstünlükləri simvollaşdırır. Bundan əlavə, qızıl balıq tez-tez əks olanların birliyini simvollaşdırır, çünki suda yanğınla əlaqələndirilir.
Əlbətdə ki, uşaqlıqdan bir qızıl balığın hər hansı bir, reallaşmayan istəklərin reallaşmasının bir simvolu olduğunu bilirik. Hər halda, qızıl balıq yalnız müsbət simvolizmi və amuletin xüsusiyyətlərini daşıyır. Buna görə xoşbəxtliyi və sağlamlığı özünüzə, evinizə harmoniya, uğurlar və firavanlığı cəlb etmək istəyirsinizsə, onda bir qızıl balıq şəklində qızıl bir tılsım olmalıdır.


“Xəzərin paytaxtı”, “Cənubi Venesiya”, “Xəzərin incisi” - Həştərxanın bir çox adı var, lakin şəhərimizin ən məşhur tərifi Rusiyanın “balıq ovu paytaxtı” dır. Bölgəmizə ölkənin hər yerindən balıq ovu həvəskarları gəlir.
Buna görə balıq Həştərxanın simvollarından biridir. Hər kəs üçün özünəməxsusdur: roach, sazan, pike levrek. "MegaFon" şirkəti şəhərimizin simvolu olaraq sadə bir balıq deyil, qızıl bir balıq seçdi.
"Qızıl balıq" heykəltəraşlıq kompozisiyası 10 iyul 2011-ci il tarixində Həştərxan xalqının sevimli bayramı olan Balıqçılar Günündə, Saat 17.00-da Şadlıq Sarayı yaxınlığındakı Volqa çayı sahilində açıldı. Heykəltəraşlıq kompozisiyası uğurlar, məhəbbət və balığın mütləq yerinə yetirəcəyi bir arzu etmək üçün xoşbəxt bir fürsətin simvoludur, çünki heykəltəraşının dediyinə görə yalnız medalyona toxunmaq lazımdır.


Layihə üzərində iş 2009-cu ilin noyabr ayından bəri davam edir. Heykəltəraşlıq kompozisiyasının müəllifi, Rusiyada 7 fərdi sərgisi olan Rusiya Rəssamlar Yaradıcılıq Birliyinin üzvü, Moskvadakı Marat Camaletdinov idi. Bürünc "Qızıl balıq" Moskvada hazırlandı və töküldü və 600 kq-dan çoxdur.

İş prosesi:

Suyu bir stəkanda dərin mavi rəngdə rəngləndiririk, 1 çay qaşığı əlavə edirik. şampun


Köpük əmələ gələnə qədər bir fırça ilə hərtərəfli qarışdırın


Birdəfəlik bir boşqaba tökün


Bir kokteyl samanından istifadə edərək "sürüşmə" əldə edənə qədər boşqabdakı baloncukları partlatın.


Dərhal bir neçə saniyə baloncuklar olan bir boşqaba ağ bir vərəq qoyun ki, kağız islanmasın


Çıxarın, sağ tərəfi yuxarıya çevirin


Köpükdən hazırlanmış balığın damğasını qalın sarı gouache ilə örtün


Çarşafın ortasında möhür vururuq (təxəyyülün inkişafı üçün uşaqlar istədikləri istiqamətə möhür əlavə edə bilərlər)


Damğanı götürürük, balığın tərəzisi həqiqi olduğu ortaya çıxdı


Balıq quruyarkən bir köpük kauçuk ştamp istifadə edərək daş çəkəcəyik


üzgəcləri çəkməyi, möhürün üstünə qəhvəyi guaş yazmağı və möhürü bir kağıza vuraraq daş çəkməyi bitiririk


Balıq qurudur, bir göz və bir tac çəkə bilərsiniz


İndi yosunları qırmızı, sarı, yaşıl rənglərlə çəkəcəyik + sarı və qırmızı rəngləri qarışdıraraq narıncı əldə edəcəyik


Bir kol şəklində narıncı yosunları necə çəkmək olar


Yaşıl yosunlar uzun olacaq


Sarı çiçəkli yaşıl kol


Və bir balıksırtı şəklində qırmızı yosunlar


İşimiz hazırdır

Bir balıq tutdum, amma hələ bilmirdim ...
O balığın, bir qızıl balığın ...
Balığa üç dilək etdim ...
Həyatımın sirrini mənə izah edirsən, hamısını açıqlayırsan

Balıqları yerinə yetirəcəksən, üç arzum ...
Qızıl sənəm, indi soruşuram ...
Ürəkləri, bütün sirlərimi biləcəksən ...
Və uşaqlıq arzunuzu həyata keçirəcəksiniz ...

Qızıl balıq, dənizə buraxacağam ...
Azadlıq verəcəyəm əzizim əbədi ...
Balıq əsirlikdə yaşamadığı üçün ...
Bunu mavi dalğa da bilir ...

Balıqlar üç arzumu yerinə yetirəcək ...
Həyatda əbədi xoşbəxt olacağam ...
Həyatda dolanacaqlar, bütün pis hava şəraiti ...
Balıq mənim üçün bir tilsim olacaq ...
VLADISLAV AMELIN

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr