Evgeniya Trutneva vətənində. Trutneva, Evgeniya Fedorovna - Doğma torpaqda

ev / Mübahisə

Təhsil müəssisəsinin tam adı:(rayon və qəsəbə daxil olmaqla) Perm ərazisi Perm şəhəri Bələdiyyə muxtar təhsil müəssisəsi "28 nömrəli orta məktəb"

Mövzu: Sinifdənkənar oxu

Mövzu: Rayonumuzun yazıçıları uşaqlar üçün.

Sinif: 2

Tədris və metodik dəstək:, Boykina oxuyur. İş proqramları. 1-4 siniflər. Moskva: Maarifçilik, 2013 "Rusiya Məktəbi" təhsil kompleksi üçün ədəbi oxu dərslərinin inkişafı Moskva: Vako 2013 Ədəbi oxu. Dərs kitabı. 2-ci sinif (komp.,) Moskva: Təhsil, 2013

Dərsin icra müddəti: 45 dəqiqə

Dərsin məqsədi: tələbələri Perm yazıçılarının əsərləri, Perm yazıçılarının tərcümeyi-halı ilə tanış etmək; kitablara marağı, onları şüurlu şəkildə seçib oxumaq istəyini və bacarığını formalaşdırmaq

Dərsin Məqsədləri:

Maarifləndirici

Şagirdlərin doğma vətənlərinin ədəbiyyatı haqqında anlayışlarını genişləndirmək,

· Kitablarla işləməyi öyrətmək,

Düşünmək və hiss etmək bacarığını inkişaf etdirmək,

Kitablara davamlı maraq formalaşdırmaq,

· Dərindən oxumaq vərdişini inkişaf etdirin.

İnkişaf edir

Şagirdlərin nitqini inkişaf etdirmək,

İşə öz münasibətini başa düşmək və şifahi şəkildə ifadə etmək bacarığı,

· Bədii, yaradıcı və idrak qabiliyyətləri; əsərləri oxuyarkən emosional reaksiya.

Maarifləndirici

Vətənə sevgi, hörmət hissi aşılamaq

· Şagirdlərin mənəvi təcrübəsini zənginləşdirmək və mənəvi hisslərini inkişaf etdirmək.

Uşaqları ədəbiyyatı söz sənəti kimi tanıtmaq, ədəbiyyatı fantastika edəni başa düşmək,


Dərs növü: Yeni biliklərin mənimsənilməsi dərsi

Dərs forması: Dərs - səhnələşdirmə

Avadanlıq:

Perm yazıçılarının kitablarının sərgisi, tələbələrin yazdığı kitabların sərgisi, rəsmlər sərgisi, yazıçıların portretləri, Perm vilayətinin xəritəsi.

İlkin iş:

Perm yazıçılarının hekayələrini, nağıllarını, şeirlərini oxumaq, bəyəndiyiniz əsərləri təsvir etmək, qələm sınamaq: öz kitablarınızı yaratmaq, şeir müsabiqəsində iştirak etmək, yazıçılarla görüş: A. Zelenin, A. Polyanskaya

Dərs planı:

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam

2. Dərsin məqsəd və vəzifələrinin ifadəsi. Şagirdlərin öyrənmə fəaliyyətlərinin motivasiyası.

Şeir(rus milli geyimli tələbə oxuyur)

« Doğma torpaqda"

Doğma vətəninizdə hər şey sizin üçün!
Dünyadakı hər kəsdən daha xoşbəxtsən
Bağlarda ulduzlar sənə mahnı oxuyur,
May küləyi səninlə dostdur.

Günəşli yaz dovşanı
Pəncərənə çırpılır,
Və nə qədər meşə giləmeyvə
Yayda bir səbətə yığacaqsınız.

Ətirli pətəkdə şirin bal
Arı bütün yay sizi xilas etdi.
Yeni ili sizinlə qarşılayır
Meşə qonağınız bir ağacdır.

Sevdiyin torpağında səni gözləyirlər
Gəzinti, oyunlar və elm.
Və atdığınız hər addımın qayğısına qalır
Onun qayğıkeş əlləri!

F. Trutnevoy

Evgeniya Fedorovna Trutneva (1884-1959). Məşhur uşaq şairi. O, himayədar valideynlər tərəfindən tərbiyə olunub.
1904-cü ildə Permdə gimnaziyanı bitirdikdən sonra Perm dəmiryolunun idarəsində, Perm adına Perm qadın gimnaziyasında katib və sinif rəhbəri vəzifələrində çalışıb. 1931-ci ildən Pedaqoji İnstitutunda əvvəlcə kitabxanaçı, sonra kafedrada laborant işləmişdir.

O, gimnaziya illərində şeir yazmağa başladı.
Böyük Vətən Müharibəsi illərində Perm Kukla Teatrının ədəbi şöbəsinə rəhbərlik edərək ona "Düşmən arxası" və "Nağıl" pyeslərini yazıb. Sağlığında 40-dan çox şeirlər toplusu nəşr olunub: “Hədiyyə”, “Qarlı şəhər”, “Vətən”, “Qələbə”, “Yol”, “Göbələklər”, “Vətəndə”, “Fəsillər”, “ Qızıl Qulaqda "," Təqvimim " və s.

Müəllim:Perm bölgəsi, Prikamye Böyük, zəngin bir bölgədir, Rusiya adlı ölkənin bir hissəsidir. Torpağı sevmək üçün onu tanımaq, öyrənmək lazımdır. Müxtəlif yollarla təhsil ala bilərsiniz. Bunu müxtəlif elm adamları edir. Biz isə doğma Kama rayonumuza uşaq yazıçılarının gözü ilə baxmağa çalışacağıq. Onların hər biri böyük və kiçik Vətənimizə məhəbbətini özünəməxsus şəkildə ifadə edir. Qoy bu sevgi ruhunuzda cavab tapsın.

3. Biliklərin yenilənməsi.

Müəllim: Perm diyarının yazıçılarını və onların oxuduğunuz əsərlərini adlandırın (Uşaqların cavabları)

Müəllim:"Kapitan Ko-Ko və Yaşıl şüşə", "Yaşa Bubençikov", "Ayaqqabılar", "Zəngli ev", "Astroloq". Bu əsərləri kim yazıb?

4. Yeni biliklərin ilkin mənimsənilməsi.

Bioqrafiya. 06 yanvar 1928-ci ildə Kostroma vilayətinin Parfenyevski rayonunun Zadorino kəndində anadan olub. 30-cu illərin əvvəllərində atasını itirdi, erkən uşaqlığını kənddə kəndli nənəsinin yanında keçirdi, anasının müəllim işlədiyi Nikolo-Poloma stansiyasında oxudu. Müharibə illərində səkkizinci sinfi tərk edərək traktorçu işləmiş, sonra bir il Krasnoe-on-Volqa kəndindəki rəssamlıq-sənaye məktəbində oxumuş, 1946-cı ildə Leninqrad İnşaat Texnikumuna keçmiş, öz təhsilini birləşdirərək Leninqrad İnşaat Texnikumuna keçmişdir. işlə təhsil alır. Diplomu müdafiə etdikdən sonra Sibirdə, Ukraynada, Qazaxıstanda, Permdə tikinti sahələrində işləyib. 1969-cu ildən yalnız uşaq və gənclər üçün yaradıcılıqla məşğul olmuşdur. Bir neçə kolleksiya tərtib etdi: "Qalx, Mitenka!" “Şanejka” “Çəməndə qapı”, “Vereşok” “Yüz gümüş at” “Şərəf nişanı” ordeni, “Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə”, “Əmək veteranı” medalları ilə təltif edilmişdir. Əməkdar mədəniyyət işçisi. Perm Regional Uşaq Kitabxanası adını daşıyır.


Filin qayıdışı(nağıl qəhrəmanlarının maskalarında 7 şagird oxuyur).
Qızmar günəşin altında
Yamacdan
Yamacda
Dağların arasından keçir
Səyyah fil.
Bütün torpaqları keçdi,
Bütün ölkələri gördüm
Süpürgə ilə süpürmək
Madriddə səkilər
İstanbul limanında
Yüklü paroxodlar,
Ancaq hər yerdə, amma bütün evdə kədərləndi.
Və nəhayət, o, tamamilə arzulayırdı,
Bir çamadan aldım və səfərə hazırlaşdım.
Və beləcə gəzir,
Qulaqları silkələmək -
Qohumlara və dostlara
O, hədiyyələr aparır.
Və vətən

Hər dəqiqə yaxınlaşır
Və dağ yamacları
Aşağı və aşağı ...
Və yol bitdi!
Və parlaq çayın yanında
Filin həmyerliləri Fili izdihamla qarşıladılar.

Onu qucaqlayıb silkələyirlər
O isə onlara -
Hamı, hamı! -
Sizə hədiyyə verir.
Fil ətir və sırğa gətirir,
Bir fil üçün - ABC kitabı və çəkmələri olan portfel,
Zürafəyə - qızıl qəfəsdə bir palto,
Və Hippo - pomponlu papaq.
Və hamı minnətdardır, hamı olduqca xoşbəxtdir,

Ancaq burada eşidilir:
- Bağışlayın! Və mən?
Mən yox? -
Birdən hardansa çıxdı
Və boz siçan acınacaqlı bir şəkildə cırladı.
Və dərhal Fil sakitləşdi və utandı.
- Mən necə də həyasızam! dedi.
Və pencəyini çıxardı
Və cibimi hiss etdim
Və baqajı ilə çamadanı geniş açdı,
Və yenidən döydü
Və yan-yana oturdu,
Və təəssüflə dedi:
- Çamadan boşdur!
Və hamı ruhdan düşdü ...

Amma sonra tam ağızda
Begemot kədərli kütləyə qışqırdı:
- Düşün, kədər!
Buna dəyərmi, qardaşlar,
Siçan üçün bu qədər narahatıq?
Axı biz BÖYÜK!
Və Siçan çətinliklə görünür.
Ancaq Fil pıçıldadı:
- Öyünmə, qoca.
Siçan səndən pis deyil, Begemot!
O, boz, həm də hədiyyə ovçuluq edir.
Və səhvimi düzəldirəm
Yenidən dostları və ailəmi tərk edirəm.

Və beləcə ayağa qalxdı
Mən yorğun bir nəfəs aldım
Bir əl kimi gövdəmi yellədim
Və o, yenidən yad ellərə köçdü,
Uzaq dağlar üçün
Və dənizlərdən kənarda.
O getdi!
Və yenə evdən uzaqda
Küçələrin dayaz olduğunu, sonra gəmiləri yüklədi.
Onun altında paroxod rampaları cingildəyirdi,
Buludlar onu pis hava ilə qorxutdu,
İstirahətini bilmirdi,
Möhlət yoxdur
Və - Siçan üçün hədiyyə qazandım!
Ancaq yalnız indi satın aldı
Paltar deyil
Həm də ətir deyil
Və harmonika!
Və özü oynadı,
Və qulaqlarını sığalladı,
Və sevinclə inlədi,
Və evə ayaq basdı.
Gəzdi və güldü!
O getdi və şeypur çaldı:
- Yaxşı hədiyyə
Siçan üçün almışam!
İndi hər kəs üçün gözəl və əyləncəli olacaq
İndi mən yaxşılıq üçün evə gedirəm!

Skomoroshina "Əla, ovçu"(iki tələbə rus kişilərinin geyimində iştirak edir)

Salam, ovçu!

Bəli, deyirəm, əla, ovçu!

Bəli, keçi satmağa getdim.

Yaxşı, çöpçatan necədir?

Üç rubl verdilər, amma ucuz görünürdü - vermədi.

Bəs Vanyuxun çöpçatanı necə yaşayır?

Hə, deyirəm, Vanyuxun çöpçatanı necə yaşayır?

Oh, tütünü iyləmək? Bu yaxınlarda iy aldım.

Sən, çöpçatan, çox saqqal saxlamısan?

Tütün - buraxmaqdan? Yox, çöpçatan, qırx ildir iyləyirəm – öyrəşmişəm.

Bəs nə, çöpçatan, oğlunu evləndirdin?

Şalgam, bütöv bir çanta aldım.

Bir az yaxşıdır?

Dəhliz yaxşıdır?

Çox pis deyil. Qış uzundur - uşaqlar yeyəcəklər.

Sən, çöpçü, sən tamamilə kar olmusan?

Xeyr, oğlum iki ilə gəldi, mən bir ilə gəldim: qocalmışam - gücüm yoxdur.

Sən, ey çöpçatan, heç iy vermirsən?

A? Yox, çöpçatan, gec olsa da, evə gedəcəm, gecələmərəm.

Yaxşı, ovçu, kifayət qədər danışdıq. Əlvida!

Bəli, sağol deyirəm!

Cho, dayan? OK OK! İndi ikimiz də oğlumuzun yanında dayanacağıq!

Müəllim: Nikita və Boqdan bizə bufonu göstərdilər və onu məşhur Perm alimi, folklor kolleksiyaçısı yazmışdı.

Bioqrafiya

Xalq yaradıcılığı folklor əsərləri sayəsində günümüzə qədər gəlib çatmışdır

folklor kolleksiyaçıları. Belə bir alim idi İvan Vasilyeviç

Zıryanov. O, doğma yurdunu, doğma Prikamyeni və təbii ki, Krasnovişerski rayonunun Romanixa kəndini çox sevirdi. İvan Vasilyeviç Kama bölgəsində Ural folklorunun, mahnıların, nağılların, nağılların, zarafatların, nağılların, camışların kolleksiyaçısı kimi tanınır. Perm Pedaqoji İnstitutunda dərs deyirdi. Bir neçə folklor toplusu nəşr etdi: "Vişer ditties". "Lirik xalq mahnıları", "Məhəbbət haqqında Ural ditties", "Çerdin toyu", "Qocanın sirri", "Nağıllar", "Skomoroşinlər".

Müəllim: Uşaqlara deyin, tapmacaları sevirsiniz?

Bioqrafiya. Qırx ildən çox əvvəl Perm şəhərinin mağazalarında tirajı yüz min nüsxə olan bir kitab çıxdı, lakin dərhal satıldı. Bu, "Yüz tapmaca" adlanırdı. Onu Perm şairi Boris Şirşov bəstələyib. Boris Valentinoviç Şirşov (1923-1973) İrkutsk vilayətində anadan olub, lakin ömrünün çox hissəsini Permdə keçirib. O, buradan ancaq cəbhəyə getdi. Müharibədə Şirşov pulemyot tağımına komandirlik edib, yaralanıb. Permə qayıtdı. Onun bütün kitabları burada çap olunurdu.

B.Şirşovun kitabından tapmacalar(iki tələbə oxuyur)

Əgər onu ipdən buraxsan

Buludlar üçün səndən uzaqlaşacaq. (Şar)

Mən hasarın yanında ayaqyalın gəzdim

Və yaşıl qaynar su ilə qaynadılır. (Gicitkən)

Həvəslə tozla nəfəs alır,

Amma xəstələnmir, asqırmır. (Tozsoran)

Dişli mişar

Qalın meşəyə getdim,

Bütün meşəni gəzdim,

Mən heç nə kəsməmişəm. (Daraq)

Qara ağ üzərində
Hərdən yazırlar
Bir bez ilə ovuşdurun

Səhifə boşdur. (qara lövhə)

Mən evdən eşikdən kənardayam
Sadəcə bir addım atıldı
Qapı arxamca bağlandı
Qarşımda heç bir yol yoxdur.
Mən evdəyəm - evdə deyil,
Yerlə göy arasında,
Düşünün dostlar:
Mən haradayam? (balkonda)

Mən ata oxşamıram
Və yəhər məndədir.
Örgü iynələri var. Etiraf edirlər
Örgü üçün uyğun deyil.
Zəngli saat deyil, tramvay deyil,
Amma mən buna zəng edirəm və bilirəm. (velosiped)

ağacların, kolların arxasında
Alovlar sürətlə yanıb-sönürdü
Parladı, qaçdı -
Tüstü və yanğın yoxdur. (tülkü)

Göydə gəzir
Fırçasız rəssam.
Qəhvəyi rəngləyin
İnsanları rəngləndirir (Günəş)

Baloncuklar uçurdu
Köpük yuxarı qalxdı -
Və o getmişdi.
Hamısı yox oldu (sabun)

Dayanacaqda bizə kömək etdi:
Bişmiş şorba, bişmiş kartof.
O, gəzinti üçün yaxşıdır,
Bəli, onu özünüzlə aparmayacaqsınız. (tonqal)

Bütün il boyu mətbəximizdə
Şaxta baba şkafda yaşayır. (soyuducu)

Müəllim böyüklər üçün çoxlu şeirlər yazıb, lakin onun xüsusi olaraq uşaqlar üçün yazdığı şeirlər də var. Bu şeirlərdən biri də “Yalançılar” adlanır.(balıqçı geyimində iki oğlan oxuyur)

İki balıqçı, iki yalançı

Çayın üstündə oturduq.

Onlardan biri qarmaq tutdu,

Gudgeon fərqlidir.

Bir kol balıqçı bölündü,

Yayılan, qalın,

Və birinci yalançı görmədi

İkincisi kimi tutdu.

İkincisi heç bir şəkildə çıxmadı,

Qonşu kimi sürüyürdü,

Və qışqırdı: - Mənim pike perch var!

Demək olar ki, timsah.

Budur birincisi, dostu tərifləyir,

Cavab verdi: - Sən güclüsən!

Mən də çubuğa təpik vurdum!

Günlüklə, bəlkə də o!

Qoy baxım! – dedi biri

Digəri dedi: - Cəsarət etmə!

İndi mənə yaxınlaşma

Bütün balacaları qorxutacaqsınız!

Daha yaxşısı gözləyin

Mən səninləyəm, qonşu...

Birinci cavab verdi: - Mən onu buraxmayacağam.

Səs olan yerdə dişləmə yoxdur...

Gün batımı soldu və soldu

Çayın o tayındakı meşənin üstündə.

Getmək vaxtıdır! - biri dedi.

Gedək,” o biri dedi.

Tutduğunuzu əritməyin,

Yalançıları evə göndər...

Yolla ilk addımlayan mən oldum

Qardaşım arxamdadır.

Müəllim: Portretə diqqətlə baxın. Bu yazıçını tanıyırsınız?

Maminin tərcümeyi-halı - Sibiryak Uzun illər əvvəl Uralda görkəmli rus yazıçısı Dmitri Narkisoviç Mamin-Sibiryak yaşayırdı. O, özünü sibirli adlandırırdı, çünki doğma yurdu - Ural və Sibiri yaxşı tanıyır və çox sevirdi. Ural dağları yüzlərlə kilometrə qədər uzanır. Burada 1852-ci ildə Visimo-Şaytansk fabrik kəndində Mamin-Sibiryak anadan olub. Mamin ailəsi təvazökar yaşayırdı. Ata keşiş idi. Uzun illər kənd məktəbində uşaqlara pulsuz dərs deyirdi. Mitya anasına ev işlərində kömək etdi, kiçik bacıya qulluq etdi. Mitya xəyal edirdi ki, nə vaxtsa xalqın həyatından danışacaq, doğma Ural haqqında kitablar yazacaq. Mamin-Sibiryak uşaqlar və yeniyetmələr üçün çoxlu gözəl hekayələr yazıb. Və o vaxtdan uzun illər keçməsinə baxmayaraq, onların övladları hələ də maraqla oxuyurlar.

5. İlkin ankraj.

Tapmacanı tapın, nağılı adlandırın.(Tapşırıqlar növbə ilə iki tələbə tərəfindən oxunur)

Çapraz gözlü, kiçik Boz xəz paltoda, keçə çəkmələrdə (dovşan) "Cəsur bir dovşan nağılı ..."

Yayda şam və ağcaqayın yanında yolsuz gəzir,

Qışda isə yuvada yatır, burnunu şaxtadan gizlədir (ayı) "Komar Komaroviçin nağılı"

Ağacların arasında iynəli bir yastıq uzandı,

Sakitcə uzandım, sonra birdən qaçdım (kirpi) "Hamıdan ağıllı"

Boz erməni geyimli nadinc oğlan

Qırıntılar həyətdə fırlanır və (sərçə) "Sərçə nağılı" toplayır.

Uçur, qışqırır, uzun ayaqları sürükləyir,

O, şansı əldən verməyəcək: oturub dişləyəcək (ağcaqanad). "Komar Komaroviçin nağılı"

Bütün günü uçur, hamı sıxılır

Gecə gələcək, sonra (milçək) dayanacaq "Son milçəyin necə yaşadığı nağılı"

Dişli, tüklü. Başlayanda pişik "Voronushka nağılı" mahnısını oxuyur.

Soyuq payızda tutqun və ac gəzən kimdir? (canavar) "Cəsur dovşan nağılı ..."

6. Refleksiya

Müəllim: Beləliklə, dərsimiz sona çatdı. Və görüşümüzü mahnı ilə yekunlaşdıracağıq.

"Salam, Vətənim" mahnısı(bütün sinif tərəfindən ifa olunur)

1. Səhər günəş doğar

Hamını küçəyə çağırır

Evdən çıxıram:

"Salam, mənim küçəm!"

2. Mən oxuyuram və yuxarıda

Quşlar mənə nəğmə oxuyur

Otlar yolda mənə pıçıldayır:

"Tələs, dostum, böyü"

3. Mən otlara cavab verirəm,

Mən küləklərə cavab verirəm

Günəşə cavab verirəm:

"Salam, Vətənim"

Biblioqrafiya:

1. "Skomoroshins" - Perm: Kitab nəşriyyatı, 1984

2. L. Kuzmin "Çağal eksantrikdir ..." - Perm kitab nəşriyyatı, 1973

3. -Sibiryak Hekayələr və nağıllar (Makyaj Moskva "Uşaq ədəbiyyatı", 1977

4. -Sibir "Alyonuşkinin nağılları" - Moskva "Uşaq ədəbiyyatı", 1986

5. “Doğma torpaqda” Şeirlər. - Perm: Kitab nəşriyyatı, 1954

6. "Yüz tapmaca" - Perm: Kitab nəşriyyatı, 1962

7. "Kama bölgəsinin ədəbiyyatı" İbtidai məktəb üçün oxucu (komp.,) - Perm: Kitab dünyası, 2001

8. "Perm vilayətinin yazıçıları" Biblioqrafik arayış kitabı (komp.) - Perm kitab nəşriyyatı, 1985

Axtarış nəticələrinizi daraltmaq üçün axtarış ediləcək sahələri göstərərək sorğunuzu dəqiqləşdirə bilərsiniz. Sahələrin siyahısı yuxarıda təqdim olunur. Misal üçün:

Eyni anda bir neçə sahə üzrə axtarış edə bilərsiniz:

Məntiqi operatorlar

Standart operatordur .
Operator o deməkdir ki, sənəd qrupdakı bütün elementlərə uyğun olmalıdır:

tədqiqat inkişafı

Operator YA o deməkdir ki, sənəd qrupdakı dəyərlərdən birinə uyğun olmalıdır:

öyrənmək YA inkişaf

Operator YOX bu elementi ehtiva edən sənədləri istisna edir:

öyrənmək YOX inkişaf

Axtarış növü

Sorğu yazarkən, ifadənin hansı şəkildə axtarılacağını təyin edə bilərsiniz. Dörd üsul dəstəklənir: morfologiya ilə axtarış, morfologiyasız, prefiks axtarın, ifadə axtarın.
Varsayılan olaraq, axtarış morfologiya nəzərə alınmaqla aparılır.
Morfologiyasız axtarış etmək üçün cümlədəki sözlərin qarşısına dollar işarəsi qoymaq kifayətdir:

$ öyrənmək $ inkişaf

Prefiksi axtarmaq üçün sorğudan sonra ulduz işarəsi qoymalısınız:

öyrənmək *

İfadə axtarmaq üçün sorğunu qoşa dırnaq içərisinə daxil etməlisiniz:

" tədqiqat və inkişaf "

Sinonimlərə görə axtarın

Axtarış nəticələrinə söz sinonimlərini daxil etmək üçün hash qoyun " # "sözdən əvvəl və ya mötərizədə ifadədən əvvəl.
Bir sözə tətbiq edildikdə, onun üçün üçə qədər sinonim tapılacaq.
Mötərizədə verilmiş ifadəyə tətbiq edildikdə, tapılarsa, hər sözə sinonim əlavə olunacaq.
Qeyri-morfoloji axtarış, prefiks axtarışı və ya ifadə axtarışı ilə birləşdirilə bilməz.

# öyrənmək

Qruplaşdırma

Axtarış ifadələrini qruplaşdırmaq üçün mötərizələrdən istifadə etməlisiniz. Bu, sorğunun boolean məntiqini idarə etməyə imkan verir.
Məsələn, bir sorğu vermək lazımdır: müəllifi İvanov və ya Petrov olan sənədləri tapın və başlığında tədqiqat və ya inkişaf sözləri var:

Təxmini söz axtarışı

Təxmini axtarış üçün tilde işarəsi qoymalısınız " ~ "bir cümlədən bir sözün sonunda. Məsələn:

brom ~

Axtarışda "brom", "rom", "prom" və s kimi sözlər tapılacaq.
Siz əlavə olaraq mümkün redaktələrin maksimum sayını təyin edə bilərsiniz: 0, 1 və ya 2. Məsələn:

brom ~1

Varsayılan olaraq, 2 redaktəyə icazə verilir.

Yaxınlıq meyarı

Yaxınlıq üzrə axtarmaq üçün tilde işarəsi qoymaq lazımdır. ~ "ifadəsinin sonunda. Məsələn, 2 söz içərisində tədqiqat və inkişaf sözləri olan sənədləri tapmaq üçün aşağıdakı sorğudan istifadə edin:

" tədqiqat inkişafı "~2

İfadə aktuallığı

istifadə edin " ^ "ifadəsinin sonunda və sonra bu ifadənin qalanlara münasibətdə uyğunluq səviyyəsini göstərin.
Səviyyə nə qədər yüksəkdirsə, ifadə bir o qədər uyğundur.
Məsələn, bu ifadədə “araşdırma” sözü “inkişaf” sözündən dörd dəfə daha aktualdır:

öyrənmək ^4 inkişaf

Varsayılan olaraq, səviyyə 1-dir. İcazə verilən dəyərlər müsbət real ədəddir.

Interval axtarışı

Sahənin dəyərinin olması lazım olan intervalı göstərmək üçün operator tərəfindən ayrılmış mötərizədə sərhəd dəyərlərini göstərin. TO.
Leksikografik çeşidləmə aparılacaq.

Belə sorğu İvanovdan Petrova qədər olan müəlliflə nəticələr verəcək, lakin İvanov və Petrov nəticəyə daxil edilməyəcək.
Dəyəri intervala daxil etmək üçün kvadrat mötərizələrdən istifadə edin. Dəyəri istisna etmək üçün buruq mötərizələrdən istifadə edin.

Tatyana Malygina
“Vətənlə fəxr edirəm” ədəbi gecəsi

Ədəbi gecə"MƏN vətənimlə fəxr edirəm»

Məqsədlər: vətənpərvərlik, vətənə qürur hissini aşılamaq, məhəbbət hissini aşılamaq doğma torpaq, yaşlı nəslə hörmətli münasibət bəsləmək.

Qeydiyyat: rəsmlər, şeirlər, haqqında hekayə Yu.nin vətəni... Yakovlev, A.Tarxanov, M.Şulqinin, M.Vaqatova, R.Ruginin şeirlər topluları.

Mahnı çalınır "Haradan başlayır Vətən»

Tədbirin gedişi.

Aparıcı:

Böyük bir ölkədə hər bir insanın öz kiçik guşəsi var - onun olduğu kənd, küçə, ev Doğulub... Bu onun balacasıdır vətən... Və bizim ümumi, böyük Vətən.

Vətən qapınızın ağzından başlayır. O, böyük və gözəldir.

Vətən hər zaman səninlədir harda yaşasan. Və hər kəsdə bir var. Ana kimi.

Vətən öz xalqının anasıdır... Oğulları və qızları ilə fəxr edir, onların qayğısına qalır; və köməyə gəlir, güc verir.

Biz sevirik Vətən... Və sevmək Vətən onunla bir həyat yaşamaq deməkdir.

Mənim əziz ölkəm genişdir,

Orada çoxlu meşələr, tarlalar və çaylar var

Mən belə bir qövs bilmirəm,

İnsanın bu qədər sərbəst nəfəs aldığı yerdə.

Qriqori Lazarev.

Xoşbəxtlik və azadlıq günəşi

Parlayır mənim vətənim.

Rus, Xantı - bütün xalqlar,

Biz bir ailə kimi dostuq.

Rus, Xantı, Nenets - qardaşlar

Hüquqlarımızda bərabərik

Biz hamımız qucağımızda xoşbəxtik

Ana vətənimiz.

E. Trutneva "Doğma torpaqda!"

Doğma vətəndə necə də yaxşıdır!

Sən dünyanın ən xoşbəxtisən.

Bağlarda ulduzlar sənə mahnı oxuyur,

İsti külək səninlə dostdur,

Günəşli yaz dovşanı

Pəncərənə çırpılır,

Ətirli pətəkdə şirin bal!

Və nə qədər meşə giləmeyvə

Yayda səbətə yığacaqsınız?

Ətirli bir pətəkdə şirin bal

Arı bütün yay sizi xilas etdi.

Yeni ili sizinlə qarşılayıram

Meşə qonağınız bir ağacdır.

Sevdiyin torpağında səni gözləyirlər

Gəzinti, oyunlar və elm,

Və atdığınız hər addımın qayğısına qalır

Onun qayğıkeş əlləri!

Aparıcı: A. M. Sengepov "Mama muvyam"

Mon lampa anya mov

Art tahiin vantsum ma.

An pa wantsum tamas mov-

ma samemn isa luv.

Vesum voshn, crucian rep,

Yaxşı olar ki.

Rat moviem, nanqat namlam,

Samm husya isa tileam.

Xantı yoxlan iski mov,

tovi ity sying luv.

Rusyang, hantang, lehsang mov

Arsar tas si tile luv.

Asev lampası wutang mov:

Wentang, Hulang, Tasyang Luv

Laskam samup hantang mov

MA SAMEMN ISA LUV.

N. Polyakova « mənim vətənim»

- Nə deməkdir: mənim vətənim?

soruşursan. cavab verəcəyəm:

Yolun əvvəlindən yer üzü

Sənə doğru qaçır.

Sonra bağ sizi çağıracaq

Hər ətirli budaq.

Sonra incə bir sıra görəcəksiniz

Çoxmərtəbəli evlər.

Sonra avtobus mavi olur

Və qatar uzun, uzun

Qatar çölün kənarından çıxır

Başlığı ilə: Tselinny.

Sonra buğda sahələri

Kənardan kənara.

Bütün bunlar - Sizin vətəniniz,

Doğma yurdun.

Nə qədər qocalırsan və bir o qədər güclü olursan

Sizdən daha çox

O, cazibədar yollardır

Güvənlə ortaya qoyacaq.

A. Prokofyev

Dünyada yox Vətən daha şirin.

Səslər "Kazımənin mahnısı"

Aparıcı:

Mən sidr kollarını sevirəm

Və doğma sahillərin sıldırımları

Və gedənlərin ardınca kirşələr

Səssizcə qar verdi.

Mikul Şulgin

Qış meşəsi

Gümüş odda

Mənim sidr meşəm

Başı boz səmaya çatdı.

O, sinəsinə qədər qardadır

Ağ dovşan kimi.

Və uyğun gəlir

Təbaşir kimi ay işığı.

O, sadəcə bir meşədir

O, universal bir körpüdür;

Taclar burada, yerdədir

Taclar orada, ulduzların arasındadır.

Meşə həssaslıqla dondu,

Sanki möcüzə gözləyirmiş kimi

Onun uzun gurultusu gövdələr boyunca gedir.

Chu! Maral qaçır

Birdən yüksək səslə danışmaq.

Hey, otur, səni mindirərəm!

Hey, tərəddüd etmə, dostum!

I. Nikitin "Səs-küy, səs-küy, yaşıl meşə"

Aparıcı: I. Ernıxov "Ma muvyaem"

Wusty Karup Wenshet,

Nersi hashup ppanat,

Nuwi sayup rep

İsa mənəm moslat.

Longsn pitum wenshi

Lap Kivartum Sumat,

Mui Huramat Waitlan

Orada, yukhat, at özünü!

Nyara pitum sumatle,

Vari honang nangk pai,

Lor wut pelak ehum,

Vasya pa uwang pusl.

Johan honang kurtat,

Sanghm uhapat vlshat -

Otur ma muvem taxet,

Sam pitum film.

Aparıcı: Ölkəmiz geniş və nəhəngdir. Bizim təbiətimiz kənarları: Düzənliklər və dağlar, meşələr və çöllər, göllər və çaylar

Prokopi Saltıkov "Şimal"

Göllər, göllər,

Kənarı olmayan göllər

Vedrələr mavi,

Su mavidir.

Bəli, çalılar nadirdir

Bir çırpıda qıvrın

Kasıb olasan, şimal,

Ot və yarpaqlar.

Qoy dost kimi qəbul edəsən

Çovğun və çovğun

Qarlı torpaq.

Və hələ də, hələ də

Sən ən çox sevilənsən.

Sərt yoldaş,

Mənim atam Əziz

"Qu quşları"

Qarlı tükləri ilə parlayır,

Şimalda vəhşi sürü uzanır.

Yumşaq, həsrətli bir fəryad eşidirəm

Görünür, onların əziz tərəfi onlara daha əzizdir

Başqasının cənnəti, şən cənnəti...

Komik xantı səslənir "Siçan mahnısı"

Aparıcı:

Biz gülməyi sevirik

Xizəklərdə, qışda ağ qarda gəzin

Düzünü desəm, böyük şaxtadan

İstər-istəməz evə gedirik

Qırmızı günəş olsun

Pəncərədə bizim üçün işıq saçır,

Gözlərə şüalarla toxunur

Biz şimalın uşaqlarıyıq

Planetimizdə

Bizim çoxlu dostlarımız var.

Roman Rugin "Şimal Duması"

İvan Surikov "Uşaqlıq"

Bu mənim kəndimdir

Budur mənim evim,

Mən burada xizəkdə yuvarlanıram

Dağda dik.

Burada xizək yuvarlandı,

Mən tərəfdəyəm - bang!

Daban üzərində yellənən baş

Aşağı, qar yığınına.

Və oğlan dostları

Üstümdə dayanan.

Mənim bədbəxtliyimə şən gülürlər.

Bütün üz və əllər

Məni qarla örtdü...

Mən qar uçqunu içindəyəm, kədər,

Və oğlanlar gülür.

Aparıcı:

Viktorina

1. Bizim ad verin Vətən?

2. Paytaxtımızın adını çəkin Vətən?

3. Söz deyiləndə nəyi təmsil edirsiniz « Vətən

4. Müsabiqə "Atalar sözlərini xatırla"

5. Özünüz necə cavab verirsiniz sual: "Nə deməkdir mənim vətənim» ?

6. Şeirdən bir parça:

Mon lampa anya mov

Art tahiin vantsum ma.

An pa wantsum tamas mov-

7. Haqqında yazan yazıçı və şairləri adlandırın Vətən?

8. Xantı dilinə sözləri tərcümə edin dil:

(çay, göl, su, səma)

Aparıcı:

T. Teneva "Veteranlar"

Bu insanlar tökülmüş yarpaqlardır...

Budaqlarda uça bilmirlər.

Düşüncələr müdrik və transsendental olsa da -

Ölüm göz qabağındadır və hər gün olur.

Onlar unudulmuş döyüşlərin fraqmentlərini ehtiva edir,

Onlarda talelər kitabından parçalar var ...

Zaman onları poladdan atdı.

Onların bu işi gülüncdür?

Biz onu müdafiə etdik. Saxlandı. Canlandı.

Bütün xalqlar birləşə bildi.

Vətən daha harda belə sevilirdi,

Sevgini həyatınızla ödəmək üçün?

Mən bu səmimi simalara baxıram

Qeyri-müəyyən günahkarlıq hissi ilə.

Mən isə yerə baş əymək istəyirəm

Dəhşətli müharibə nəslinə.

Onların taleyüklü küləkləri apardı:

Təsadüfən bura gətirdilər...

Yaşlı insanlar Rusiyanın vicdanıdır

Düşdülər... Amma içimizdə cücəriblər.

Mən səni sevirəm epik diyarın genişliyi,

Gölləriniz və çaylarınız mavidir.

Dağlar düzün qaranlığı və ağlığıdır,

Hündür meşə və alçaq ot.

Mahnı çalınır “Necə də sağlamdır ki, hamımız buraya toplaşmışıq”.

© Andrey Şalamov, 2016

Ridero Ağıllı Nəşriyyat Sistemi ilə təchiz edilmişdir

Oxuculara

Salam əzizim! Sevinirəm ki, şeirlərimi oxuyarkən mənimlə Böyük Poeziya sevgisini bölüşürsən. Bu, ikinci tam kolleksiyadır, birincisi 2012-ci ildə buraxılıb və “Lirikalar. Sevimlilər ".

Bu kitabın adı “Doğma yurdumda və azad nəfəs alır...” adı təsadüfən seçilməyib, mən doğma yurdum, doğulub boya-başa çatdığım Nijni Novqorod vilayəti haqqında şeirlə xoş sözlər demək istəyirdim. Bu topluda indi yaşadığım şəhər, uşaqlığımı keçirdiyim kənd haqqında şeirlər, çoxlu mənzərə lirikası və müşahidə şeirləri var. Mən vətənimi, Nijni Novqorod diyarını, gözəl Volqanı sevirəm, yəqin ki, bütün bunlar bu kolleksiyaya daxil olan əsərlərin seçimini müəyyənləşdirdi.

Bütün şeirlərim və artıq 500-dən çox şeirlərimi hələ də İnternetdəki "Poems.ru - Müasir Milli Poeziya Saytı" saytındakı səhifəmdə tapa bilərsiniz.

Xoş və xoş arzularla, Andrey Şalamov

Doğma yurdunda rahat nəfəs alır...


Evdə və sərbəst nəfəs alın
Və sərxoşedici daha şirin qoxular yoxdur
Qarğıdalı çiçəkləri ilə çobanyastığı, necə sərbəst
Canlı çəmənlərin xalçaları sərilib.

Torpaq ot ipəkləri ilə ayaqları sığallayır,
Mən sevirəm, sanki uşaqlıqda, ayaqyalın
Çəmənliklərdə diqqətsizcə yolsuz gəzin
Ruha çox tanış olan unudulmuş dünyaya.

Qara və ağ ləkələrdə inək sürüsü
Yuxulu məxmər arıların uğultusunda,
Göy ağ yamaqlı buludlarla örtülmüşdür ...
Və haradasa ... kənarında ... bir bülbül ....

Doğma vətəndə hər şey yaxın və tanışdır
Daha şirin çaylar və tarlalar yoxdur,
Oğlan evdən hara qaçıb
Uzaq uşaqlıqda yaddaşım...

Mənim şəhərim ...


Mənim şəhərim - bu gün sərxoş və bir az da yorğunsan
Tələsik maşınların və insanların axınından,
Bu gün bütün günü işlədin və çox şey etdin,
Dünyadakı hər kəs kimi sizin də bir ruhunuz var.

Evlərinizlə örtmüsünüz, bir çox həyatı qızdırdınız,
Müqəddəs insan sevgisinə sığınacaq və qoruma verdi,
Əsrlər boyu izzətlənirsən, sənə, sadəcə olaraq, Aşağı,
Bu gün yorğunsan, dincəl, bütün işıqları söndür.

Qoy ağaclar gecə sizi serenad etsin
İstilik sizi qızdırılan evlərdən isitsin,
Yaxşı yat, susmaq sənin mükafatın olacaq,
Südlü səhər isə sübh sevgi ilə oyanacaq.

Yaxşı, ilk şüa ilə, gündəlik həyatın mənasızlığında yenidən əyləncəlidir,
Hamımıza sizinlə birlik içində canla yaşamağa kömək edərək,
Biz öz yolumuzu seçirik, hamı üçün çətin və çətindir,
Biz sizin şəhər əhalisiyik, şəhərimiz, Nijni vətənimiz ...

Volqa-anası, rus anası ...



Bir baxış oxşayır sərhədlərin genişliyinə,
Sən mənim bütün dərdlərimi sakitləşdirirsən
Göyü şimşəkdən gələn nurla işıqlandır.

Volqa, sahil, su basmış çəmənliklər,
Meşələr, tarlalar bir-birinin ardınca
Göy genişdir, buludlar rənglənir,
Bura Vətəndir, mən burada böyümüşəm.

Volqa, sahil, çay sərinliyi,
Axşam ləngdir... bülbül nəğməsi,
Qaranlıq gecədə... ulduz yağışı,
Səhər... çəhrayı paltarda... sübh.

Volqa, sahil, geniş məsafələr,
Onun haqqında çox şey deyə bilərsiniz,
Axı, onu çağırmaları boş yerə deyildi,
Volqa anadır, rus anasıdır.

Bu gün yenidən ağ gövdəli meşədəyəm ...


Bu gün yenə ağ gövdəli meşədəyəm
Yaşıl tacların dalğalarında zərli töküldü,
Rusiyada necə fədakarcasına sevirəm
Ağ gövdə möcüzəsi təbiətin bir hədiyyəsidir.

Meşədə özümü yaxşı hiss edirəm, dinclik və sakitlik
Meşə beşiyində ruhu sakitləşdir,
Mən çılpaq başımı qucaqlayacağam
Mahnılarda oxunan ağ lülə möcüzəsinə.

Mənə güc ver ağcaqayın, əzizim,
Hamısı yarpaqların və budaqların mürəkkəb düyünlərində,
Doğma yurd əzab-əziyyətlə ayaqlar altındadır,
Budur ata yurdu, ata-baba adət-ənənələri.

Bu gün yenə ağ gövdəli meşədəyəm,
Təbiət qoynunda tez-tez getməsəm də,
Ürəyimlə ağcaqayın cənnətinə tələsirəm,
Yalnız burada azadlığın şirin havasını hiss etmək üçün.

Yalan və şər olmayan yerdə sərhədlər və qandallar yoxdur,
Sərbəst nəfəs aldığın yerdə, kənardan kənara,
Ürəyimdə Rusiya sevgisini saxlayıram,
Ağ bişmiş ağcaqayına şeir həsr etmək.

Qayğısız səyahətçi


Göy boz-mavi rəngdə donub
Buludlar alçalmışdı
Yaxınlaşan leysan qoxusu gəlirdi
Uzaqdan gətirdi.

Parlaq ağcaqayınlar əyildi
Budaqlarda bütün yarpaqlar kiçildi,
Tufandan inciməkdən qorxur
Şiddətli dalğanın zərbəsi ilə.

Buludlar uzaqdan qaçır
Tufan gurultuludur
Və külək əsən və güclüdür
Əyləcləri bir yerdə buraxdı.

O, yenidən yellənir və rəqs edir
Uçmuş evlərin damlarında
Bir tufanda o, güclü, kobud və vacibdir,
Küçələrin və həyətlərin sahibi.

Mən yayda qaçmağı sevirəm
Güclü külək və tufan
İsti yuxulu yuxunu yıxın
Soyuq yağış göz yaşları.

Güclü külək sürətlə uçur
Yağışlı buludların aparıcı sistemi,
Şəhər boğucu və tozludur
Soyuq yağış suyu.

Sonra parlaq bir parıltı ilə günəş,
Və dünya sanki dirildi
Qüsursuz küləyi unut,
Cənnətin diqqətsiz səyahətçisi ...

Yağışda xəyallar


Göy qara-mavi,
Yaş yağış damcılarında
Bulud düşür
Və üstümə sürünür.

Şəhərin yarısını əhatə edir
Və bir dənə də zgi görə bilməzsən,
Və qaz tumurcuqları
Onlar qaçdılar. Dondurun

Kiçik dükanın çardaq altında,
Köhnə əşyaları satdıqları yerdə
Satıcı bir qızdır
Onunla tez-tez çay içirik.

Və küçə haqqında danışırıq
Tanış oğlanlar haqqında
Və Kusturitsa filmləri haqqında,
Və gec qürub haqqında ...

Element bir anda söndü,
Və yağışlar apardı
Günəş bir nur saçdı,
Yenə isti oldu.

Həm də mağazadan axşama qədər
bir daha getməyəcəyəm
Mən qıza qulaq asacam
Və bir şey xəyal etmək ...

Nijni Novqorod mədəni




Nijni Novqorod mənimdir, mənim üçün sən, əlbəttə, taleysən,
Burada bütün insanlar, bəlkə də divarlar mənə həmişə kömək edəcəklər.

Boz saçlı Kremlin divarlarındakı hər daşı bilirəm,
Burada Volqanın geniş genişliklərində nəfəs almaq pulsuzdur,
Ayağımın altında ağrılı doğma yurd,
Bu, bizə həmişə Vətəni, imanı, borcunu xatırladacaq.

Mən öz şəhərimi sevirəm, özünəməxsus şəkildə gözəldir,
Divarlar və qüllələr güclü çayın sularında əks olunur,
Və Oka ilə Volqa üzərində gözəl bir motiv yayılır
O lirik Sorмовская mahnı, əziz və ev.

Yaşıl təpələrdə odla zərli qübbələr,
Üçüncü Volqa paytaxtımızın əmin-amanlığını qoruyaraq,
Baş dəyərimiz həmişə əməlimiz olub,
O səhifədən səhifəyə qanla tarixə yazılıb.

Buxarının fiti çay dalğası üzərində uçacaq,
Səsi yüksək və aydın olan qağayı sürülərini qorxutmaq,
Nijni Novqorod mənimdir, şanlı şəhərdir və həqiqətən də əzizdir.
Əvvəllər sadəcə olaraq səni qapalı, Qorki adlandırırdılar.

Daşa donmuş evlərə sevgi ilə baxıram
Şəhəri ox kimi kəsən körpü kütlələrinə
Nijni Novqorodum, bu gün qış haradadır,
Nijni Novqorod mənimdir, donmuş, qış və ağdır.

Vətənimlə ünsiyyətdə oluram


Bizim gözəl vətənimiz
Meşələrin gur yaşıllığı
Dal - sonsuz səmavi
Həmişə küləklərin mərhəmətində.
Sonsuz sahənin qızılı
Sıx qulaqların dalğalarında,
Kombaynların qırmızı papaqları,
Sanki tarlalarda dəmirlər var ...
Mavi atlaz qarğıdalı mavi
Çaylar və sonsuz göllər
Çəmən, sonsuz tanış -
Şirin papatyalarda xalça...
İpək ağcaqayın xışıltısı
Bir az küləklə toxundu
Bizim tərəfin eskizi
Birbaşa pəncərədən görünür ...
Zövq almağı necə sevirəm
Ətrafdakı düzənliklərin mənzərəsi
Su içmək kimi
Qarğıdalı tarlalarının və çuxurların havası...
Xüsusi bir şey kimi qoxuyur
Heç bir yerdə qoxusu olmayan,
Londonda, Varnada və Lahtidə -
Hər yerdə hər şey fərqlidir...
Mən bilirəm ki, həmişə qayıdıram
Şəhərlərin səs-küyündən
Vətənimlə ünsiyyət alıram,
Budur mənim həyatım və sevgim...

Ruhunuzun yenidən sevgi ilə yüksəlməsini istəyirəm


Sən və mən köləyik
Bütün vərdişlərimiz və günahlarımız
Biz əlimizdən gələnin ən yaxşısını yaşamağa öyrəşmişik, heç vaxt heç nədən peşman deyilik,
Təbii ki, biz zəifik
Biz isə səhv addımlardan qorxuruq
Absurd məqbərənin ağzına bütlərin ucaldılması.

Biz taledən qorxuruq
Bir-birinə yapışmış xəyalların səmimiliyi
Bütün həyatımı birtəhər yandırıram və daş canım,
Biz yalvarışları eşitmirik
Sarayların dəbdəbəsinə kor-koranə gəzmək
Frank yalvarır ki, ruh göndərir, yazıq.

Necəsən, sən və mən
Gün ərzində həll olunur
Ruhumuz çoxdan parçalandı yüz parçaya,
Sadəcə izdiham oldu
Boz kütlə və ağrıyır
Ruhsuzluğun həm iyrənc, həm də tart olduğunu başa düşmək.

Özünüzü təmizləyin və tapın
Düşmüş bir ruhda gücünüz
Bu güc aşiqdir, çünki heç yerdə yoxa çıxmayıb,
Kim incitdi, üzr istəyirəm,
Həyatınızı ilğımda axtarmayın
Ruhunuzun sevgi ilə dirilməsini istəyirəm.

"Mən köhnə qapını açacağam ..."


Köhnə qapını açacağam
Südlü səhərin sübh saatında,
Mən sənə bir buket papatya verəcəm
Yayın kənarında yığdım.

Yuxuda xoruz fəryadını eşidəcəm,
Gecələr sülhü qoruyan,
Çoban Pavlushka toplamaq üçün buynuz,
Gülməli inək qəhrəmanı.

Cəmi beş dəqiqə əvvəl ayrıldıq
Və deyəsən əsr keçdi,
Mən yenə sənin gözlərində boğuluram
Gözəl çiçəkləri duyğulara çağırır.

Dodaqlarından yapışacaqsan, incəlikdən ah çəkəcəyəm,
Ruh göylərdə quş kimi yüksələcək,
Ürək isə sükutu dinləyəcək
Bizə birlikdə verilən sevgi...

Şair və İnsan böyükdür...


(Aleksandr Sergeyeviç Puşkinə)

Sətirin unudulmuş sətirləri...
Duman misralarda birləşəcək,
Elementlərin əlaqəsi
Səhifənin sevgisi və sədaqəti...

Puşkin unudulubmu? - Unudulmayıb,
Böyük və möhtəşəm, yol
Onun şeirləri Allahdandır
Həyat tərzimizi, həyat tərzimizi deşdi.

Boldinoya çatmağı xəyal edirəm,
Parkı və xiyabanları gəzin
Hörmətlə, utancaq,
Kənarlarına tam toxunaraq.

O palıd ağacını tapın və üzərinə zəncir bağlayın
O şairin havası ilə nəfəs alın
Və səhərin ilk şüasını qarşılayın
Zərif yağışda yuyulur

Böyükdür Şair və İnsan,
Dekabrist dövrünün oğludur,
O, rus poeziyasının sütunudur
Və əbədi keçmişin dahisi ...

nənə


Mil özü yorulmadan fırlanır
Və daxmanı yüngül bir döymə ilə minir,
Uzun illərdir və nənəm məni xəyal edir
Onun mənim taleyimdə rolu olub.

Arxaya əyilmiş, qısqanc əllər
Sevgi dolu gözlər
Müharibənin bütün şiddətləri və aclıq bütün əzabları
Zəiflər çiyinlərində uzanırdı.

Volqa bölgəsi, yoxsulluq, müharibə və çətin günlər
Onlar əyildi, amma ruhu fəth etmədi,
Nənəm mahnı oxumaq üçün yüngül idi,
Və ətrafdakı hər kəsə dəstək olmaq üçün mahnı oxudu.

Və o mahnı axdı, uçdu açıq məkanlarda
Müharibəyə, aclığa, bədbəxtliyə baxmayaraq,
O, bizə özü öyrətdi: “Söhbətlərə inanmayın,
Hər kəs öz taleyindən narazıdır”.

“Quyuda su var, çörək qabığı var,
Və almalar və quinoa olan bir sahə ",
Əgər su yoxdursa, çox qar qızdıracaq,
Evdəki nizam sadəcə qızılı rəngdədir.

Həmişə belə yaşayırdılar və evdə xoşbəxtlik var idi,
O, bizə öyrətdi - "Mehriban olun!"
Nəvələri də, uşaqları da dəlicəsinə sevirdi,
Amma bir dəfə o mənə dedi: "Mən öləcəyəm".

“Mən ölümdən qorxmuram, çünki sən mənim mirasımsan,
Sənə vəsiyyət edəcəm - yaxşılıq et!"
Həmişə xatırladım, uşaqlıqdan xatırladım
Sözlər ... sadə, mil ... ip ...

Ağ yelkən


Göy mavi üzərində ağ yelkən
Uzaqdan hamıya görünür.
O, fırtınadan dənizin sıçramasından doğulur,
O, bir çay damcısından doğuldu.

Ağ yelkəni hər kəs görə bilər
Sirli meh sizi sürükləyir
Boz dənizə tələsirsən
Parıldayan sprey halosunda.

Xəyalların küləyi ilə dolu uçursan
Günün parıltısı ilə işıqlandırılır
Axtarış yolu qarşınızdadır,
məni də özünlə apararsan...

Axtarış nəticələrinizi daraltmaq üçün axtarış ediləcək sahələri göstərərək sorğunuzu dəqiqləşdirə bilərsiniz. Sahələrin siyahısı yuxarıda təqdim olunur. Misal üçün:

Eyni anda bir neçə sahə üzrə axtarış edə bilərsiniz:

Məntiqi operatorlar

Standart operatordur .
Operator o deməkdir ki, sənəd qrupdakı bütün elementlərə uyğun olmalıdır:

tədqiqat inkişafı

Operator YA o deməkdir ki, sənəd qrupdakı dəyərlərdən birinə uyğun olmalıdır:

öyrənmək YA inkişaf

Operator YOX bu elementi ehtiva edən sənədləri istisna edir:

öyrənmək YOX inkişaf

Axtarış növü

Sorğu yazarkən, ifadənin hansı şəkildə axtarılacağını təyin edə bilərsiniz. Dörd üsul dəstəklənir: morfologiya ilə axtarış, morfologiyasız, prefiks axtarın, ifadə axtarın.
Varsayılan olaraq, axtarış morfologiya nəzərə alınmaqla aparılır.
Morfologiyasız axtarış etmək üçün cümlədəki sözlərin qarşısına dollar işarəsi qoymaq kifayətdir:

$ öyrənmək $ inkişaf

Prefiksi axtarmaq üçün sorğudan sonra ulduz işarəsi qoymalısınız:

öyrənmək *

İfadə axtarmaq üçün sorğunu qoşa dırnaq içərisinə daxil etməlisiniz:

" tədqiqat və inkişaf "

Sinonimlərə görə axtarın

Axtarış nəticələrinə söz sinonimlərini daxil etmək üçün hash qoyun " # "sözdən əvvəl və ya mötərizədə ifadədən əvvəl.
Bir sözə tətbiq edildikdə, onun üçün üçə qədər sinonim tapılacaq.
Mötərizədə verilmiş ifadəyə tətbiq edildikdə, tapılarsa, hər sözə sinonim əlavə olunacaq.
Qeyri-morfoloji axtarış, prefiks axtarışı və ya ifadə axtarışı ilə birləşdirilə bilməz.

# öyrənmək

Qruplaşdırma

Axtarış ifadələrini qruplaşdırmaq üçün mötərizələrdən istifadə etməlisiniz. Bu, sorğunun boolean məntiqini idarə etməyə imkan verir.
Məsələn, bir sorğu vermək lazımdır: müəllifi İvanov və ya Petrov olan sənədləri tapın və başlığında tədqiqat və ya inkişaf sözləri var:

Təxmini söz axtarışı

Təxmini axtarış üçün tilde işarəsi qoymalısınız " ~ "bir cümlədən bir sözün sonunda. Məsələn:

brom ~

Axtarışda "brom", "rom", "prom" və s kimi sözlər tapılacaq.
Siz əlavə olaraq mümkün redaktələrin maksimum sayını təyin edə bilərsiniz: 0, 1 və ya 2. Məsələn:

brom ~1

Varsayılan olaraq, 2 redaktəyə icazə verilir.

Yaxınlıq meyarı

Yaxınlıq üzrə axtarmaq üçün tilde işarəsi qoymaq lazımdır. ~ "ifadəsinin sonunda. Məsələn, 2 söz içərisində tədqiqat və inkişaf sözləri olan sənədləri tapmaq üçün aşağıdakı sorğudan istifadə edin:

" tədqiqat inkişafı "~2

İfadə aktuallığı

istifadə edin " ^ "ifadəsinin sonunda və sonra bu ifadənin qalanlara münasibətdə uyğunluq səviyyəsini göstərin.
Səviyyə nə qədər yüksəkdirsə, ifadə bir o qədər uyğundur.
Məsələn, bu ifadədə “araşdırma” sözü “inkişaf” sözündən dörd dəfə daha aktualdır:

öyrənmək ^4 inkişaf

Varsayılan olaraq, səviyyə 1-dir. İcazə verilən dəyərlər müsbət real ədəddir.

Interval axtarışı

Sahənin dəyərinin olması lazım olan intervalı göstərmək üçün operator tərəfindən ayrılmış mötərizədə sərhəd dəyərlərini göstərin. TO.
Leksikografik çeşidləmə aparılacaq.

Belə sorğu İvanovdan Petrova qədər olan müəlliflə nəticələr verəcək, lakin İvanov və Petrov nəticəyə daxil edilməyəcək.
Dəyəri intervala daxil etmək üçün kvadrat mötərizələrdən istifadə edin. Dəyəri istisna etmək üçün buruq mötərizələrdən istifadə edin.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr