Lektion rævesøster og grå ulv. Resumé af lektionen "Rævesøster og grå ulv"

hjem / Tidligere

Lyubov Barauhina
Resumé af lektionen "Rævesøster og ulv"

Læser et russisk folkeeventyr « Foxy søster og ulv»

Abstrakt pædagogiske aktiviteter i mellemgruppen til udvikling af tale

Udarbejdet af læreren

Barauhina Lyubov Vasilievna

Mål:

Introducer børn til russiske folkeeventyr « Kantarel - søster og ulv» (arrangeret af M. Bulatov, for at hjælpe med at evaluere heltenes handlinger.

Opgaver:

For at lære at deltage i samtalen er det klart for lytteren at svare på spørgsmål. Udvikle en dialogisk taleform.

Udvikle og aktivere ordforråd. Berig børns ordforråd ord: hul, surdej.

Dyrk en aktiv interesse for eventyr, gode relationer til hinanden.

materialer: Tøj til Fortælleren, eventyr « Kantarel - søster og ulv» , illustrationer til eventyret.

forarbejde: Dagen før placeres en illustreret udgave af bogen i hjørnet af bogen. Vær opmærksom på det, tilbud at overveje tegningerne, gæt hvem dette eventyr handler om.

(Jeg kaster et stort lyst tørklæde om mine skuldre og vender mig mod børnene)

Hej gutter, jeg er en historiefortæller, jeg kom for at besøge jer. Ved du, hvem historiefortælleren er? (børnenes svar). Hvorfor tror du, jeg kom til dig? (læs en ny interessant fortælling). Ved du, hvad et eventyr er? (børnenes svar) Hvilke eventyr kender du? (børnenes svar) Hvor mange eventyr kender du, godt gået! Jeg vil gerne introducere dig til et andet interessant eventyr, og hvem der er dets helte, prøv at gætte. Lyt godt efter, husk hvem talte:

- "Åh, jeg kan ikke høre dig godt, Kolobok, sæt dig på min næse og syng din sang højere." Hvem sagde det? (børnenes svar) Godt gået, du gættede det! Dette er en ræv.

Hør mere. »Han tog endnu mere luft ind i munden og blæste på halmhuset. Og i samme øjeblik knuste huset i hver sin retning. Hvem var det? (børnenes svar) Ja det ulv!

Godt klaret! Gættet rigtigt. Hvem skal vi læse historien om? (børnenes svar) Ja, gutter, i dag vil jeg læse et eventyr, der hedder « Kantarel - søster og ulv» . Sid behageligt på stolene. Russisk folkeeventyr « Kantarel - søster og ulv» . Så jeg starter.

(læser et eventyr)

Gutter, kunne du lide historien? (børnenes svar) Hvem kan huske hvad den hedder? (børnenes svar) Lad os huske alle eventyrets helte (børnenes svar).

Dynamisk pause:

"Dyrets runddans"(Børn går som en hest, rævesøster, ulv hvordan fisk svømmer. De læner sig tilbage i deres stole.)

Hvad hedder historien, vi læste? (børnenes svar) Fortæl mig, gutter, forstod I alle ordene i eventyret, eller var der nogle ukendte ord? (børnenes svar) Hvem ved, hvad et hul er? (børnenes svar) Hvad er kvass (børnenes svar) Hvordan ræven blev snavset med surdej (børnenes svar) Hvad er karakteren af ​​ræven i eventyret? (børnenes svar) Hvad i et eventyr ulv af natur? (dum, godtroende) Hvorfor snød ræven ulv? (Hun var snedig og grådig, og ulv sulten) . Gjorde ræven det rigtige? (Nej, I skal respektere hinanden, være venlige, fordi ræven og ulven var venner) Hvem kan man have ondt af i et eventyr? Hvorfor? ( Ulven blev dræbt på floden, han blev efterladt uden hale, og ræven bedragede og red stadig på den). Hvem husker, hvordan ræven, der sad i en mink, grinede af ulv? (Ræv talte: "Det har jeg ikke ulv ingen mening, til ingen nytte!)

Fyre, eventyr lærer os at skelne godt fra ondt, det er derfor, vi læser dem. Har du lyttet til historien i dag? « Kantarel - søster og ulv» , tak, godt gået! Jeg bragte dig bøger med illustrationer til et eventyr « Kantarel - søster og ulv» , du kan tage og se dem. Og det er tid for mig at tage afsted, farvel! (Historiefortælleren tager sit tørklæde af, vender sig mod børnene, som en lærer, sætter sig for at se på bøger med børnene.)

Relaterede publikationer:

Formålet med lektionen: at lære børn at omdanne grundformen til forskellige håndværk, at udvikle tænkningens variabilitet. Opgaver: At danne færdigheder.

Formål: at gøre børnene i den forberedende gruppe fortrolige med det russiske folkeeventyr "Ræven og ulven" med melodier, med inddragelse af et didaktisk spil af.

Abstrakt af GCD om udvikling af tale "Læsning for børn af det russiske folkeeventyr" Rævesøster og ulv " Formål: At introducere børn til det russiske folkeeventyr "Kantarelsøsteren og ulven", at hjælpe med at evaluere heltenes handlinger, at dramatisere et uddrag fra.

Synopsis af GCD om udvikling af tale. Læser et uddrag og iscenesætter eventyret "Søster Kantarel og ulven", læser børnerim i mellemgruppen. Kompileret.

Nina Zhukova
Synopsis af GCD om udviklingen af ​​tale i mellemgruppen. Læser det russiske folkeeventyr "Den lille ræv og den grå ulv"

Mål: Introducer Russisk folkeeventyr«» , at hjælpe med at evaluere heltenes handlinger, at dramatisere et uddrag fra værket, at lære at bygge udvidede udtalelser;

Program opgaver:

Fortsæt med at danne dig evnen til at besvare spørgsmål om teksten i hele sætninger.

opdrage moral kvalitet: respekt, venlighed, ærlighed over for andre mennesker.

Integration af pædagogisk regioner: Tale udvikling», "Kognitiv udvikling» , "Socio-kommunikativ udvikling» .

forarbejde: Læser eventyr og historier om dyr ser på billeder "Hvem og hvor bor", bøger om vilde og husdyr, didaktiske lege "Hvem skriger", "Hvem er væk", modellering og tegning om dyr, lære poesi udenad.

Udstyr: illustrationer til eventyr: "Ræven spiser fisken", "Ræven skal ulv» , "En ræv på en vogn kaster en fisk ud", "Ræven lærer ulv fanger fisk» ; farvelægning illustration hvor ulven bærer ræven, farveblyanter, eventyr i bearbejdning af M. Bulatov; illustrationer til eventyr"Kolobok", "Zayushkinas hytte", "Majroe", "Teremok", "Ryaba høne".

Forløbet af organiserede pædagogiske aktiviteter.

I. Motivations- og incitamentsfase.

omsorgsgiver: Gutter, han kom for at besøge os ulv og vil fortælle en historie det skete for ham, og han blev efterladt uden hale.

II. Organisatorisk - søgestadie.

omsorgsgiver: Men først, lad os huske hvad eventyr og vi læser digte.

Børn liste hvad de husker.

omsorgsgiver: Og lad os nu varme nakken op.

Åndedrætsøvelse: “Bedstemor købte perler til Marusa”

omsorgsgiver: Denne tongue twister skal udtales på udåndingen. Træk vejret ind med næsen og tal, mens du ånder ud!

Børn gentager efter læreren.

omsorgsgiver: Gutter, nu vil jeg læse uddrag af værkerne for jer, og I vil afgøre for mig ved de første ord, hvad det er historie, digt el historie.

Boede - der var en bedstefar og en kvinde, Og de havde en høne Ryaba.

Børn: Historie

Vores Tanya græder højt. Tabte en bold i floden.

Børn: Digt

Vinteren kom. Den første sne faldt.

Børn: Historie

omsorgsgiver: I dag vil vi tale om eventyr. Gutter, kan du lide eventyr? Hvilken slags eventyr du kender? Nu vil jeg se om du kan gætte eventyr ifølge billedet og navngiv dens helte (vis billeder)

omsorgsgiver: Gutter, hvor er I gode fyre! Selvfølgelig er der mange historier om mennesker, om magi, om dyr. I dag skal vi læse eventyr, og hvem du vil lære om ved at gætte gåder.

omsorgsgiver: Udspekuleret snyder, rødt hoved,

Fluffy hale - skønhed, og hendes navn er ...

Børn: Ræv

omsorgsgiver: Hvem i den kolde vinter vandrer i skoven sur, sulten.

Børn: ulv

omsorgsgiver: Hvem er heltene eventyr?

Børn: Ræv og ulv.

omsorgsgiver: Så, historie som jeg er ved at læse for dig hedder " Kantarel - søster og grå ulv(eventyrlæsning) .

Spørgsmål vedr eventyr:

omsorgsgiver: Kunne du lide historie?

omsorgsgiver: Hvem kan huske hvad den hedder?

omsorgsgiver: Hvad er rævens natur?

Børn: snedig, snyde, bedrager

omsorgsgiver: Hvad er der i eventyrulv?

Børn: sulten, venlig, tillidsfuld

omsorgsgiver: Fortæl os, hvordan ræven rådede dig til at fiske?

omsorgsgiver: Hvorfor bedragede ræven ulv?

omsorgsgiver: Gjorde ræven det rigtige?

Børn: Nej, du skal respektere andre mennesker og behandle dem venligt, især da ræven og ulven var venner.

omsorgsgiver Q: Hvilken tid på året finder handlingen sted? eventyr? Hvordan fik du det? Hvilke ord?

Børn: Koldt og frostigt.

omsorgsgiver: Er du bange for frost?

omsorgsgiver: Så lad os lege med dig.

Idrætsminut: "Jeg er ikke bange for kulden"

Jeg er ikke bange for frost

Jeg er meget tæt på ham.

Frost vil komme til mig

Rør dine kinder, rør din næse

Så du behøver ikke at gabe

Masser af hop og hop.

omsorgsgiver: Gutter, husker du godt eventyr? Lad os huske, hvordan det endte? Jeg vil minde dig om det nu. At læse et eventyr.

Hvad sagde ræven? Hvad gør hun svarede ulven? Lad os udspille denne passage nu. Her er vores medlemmer.

omsorgsgiver:

Ræven rider ulv.

Børn: den ene holder på den anden og sætninger.

Ræv: Den slagne ubesejrede er heldige.

Ulv: Hvad fortæller du mig ræv?

Ræv: Broken - slået heldig!

Ulv: Ja højre.

omsorgsgiver: kørte ulveræv til hullet, hun sprang af, gemte sig og sig selv over ulv... Hvad?

Tilskuere: Griner - griner.

omsorgsgiver: Kunne du lide showet? Lad os klappe for vores kunstnere.

omsorgsgiver: Nu, gutter, lad os klare den næste opgave. På dine borde er farvelægningsbilleder, hvor ulven bærer ræven, men de mistede deres farver undervejs. Lad os pynte dem. Lad os tage blyanter.

(Uafhængigt arbejde af børn.)

III. Reflekterende - korrigerende fase.

omsorgsgiver: Hvad lavede vi i dag? Hvad kunne du lide? For eksempel eventyr sørgede vi for at du ikke kan skade dine venner. Derfor læser vi eventyr for bedre at forstå, hvilke handlinger der er gode og hvilke der er dårlige. Kommunal budgetmæssig førskoleuddannelsesinstitution "Cheburashka" af en kompenserende type, byen Korolev. C onspekt. Umiddelbart.

Resumé af lektionen om at læse eventyret "Rævesøster og ulv" Organisering af kontinuerlige direkte pædagogiske aktiviteter for børn i mellemgruppen

Resumé af en lektion om litterær læsning i 1. klasse

Kapitel: Eventyr.

Emne: Russiske folkeeventyr. "Ræv - søster og ulv."

Lektionstype: Lektion om fortrolighed med nyt materiale.

Formålet med lektionen: at systematisere elevernes viden om emnet "russiske folkeeventyr"; lære at evaluere karaktererne, deres handlinger, humør.

Planlagt resultat: systematisering af elevernes viden om eventyr; evnen til at bedømme karakterer ud fra deres handlinger.

Personlig:

- udvikling af uafhængighed;

Udvikling af samarbejdsevner.

Emne:

Udvikling af mundtlig tale; figurativ og logisk tænkning, artikulatoriske apparater;

evne til at analysere og opsummere

Metaemne:

Personlig UUD:

Dannelse af læringsmotivation, tilstrækkeligt selvværd, bevidsthed om betydningen af ​​læring og personligt ansvar for det fremtidige resultat; vilje til åbent at udtrykke deres holdning i klasseværelset.

Regulativ UUD:

Dannelse af evnen til at udføre en handling i henhold til modellen; evaluering af processen og resultatet af aktiviteten.

Kognitiv UUD:

Opsummering under konceptet baseret på udvælgelsen af ​​væsentlige funktioner; implementering af semantisk læsning; søgning og udvælgelse af nødvendige oplysninger fra teksten; udfylde de foreslåede skemaer baseret på den læste tekst; arbejde med to informationskilder

Kommunikativ UUD:

Dannelse af evnen til at høre og lytte til læreren, klassekammeraten; føre mundtlig dialog; rollelæsning; samarbejde med andre mennesker om at løse læringsproblemer; tilstrækkeligt evaluere sig selv, andre elevers arbejde.

Lektionens mål:

    dannelsen af ​​uddannelsesmæssige og informative færdigheder (evnen til at arbejde med tekst, med en tabel, for at finde det vigtigste, væsentlige); lære at vurdere karakterer ud fra deres handlinger og taleegenskaber

    udvikling af kommunikationsevner (evne til at kommunikere, interagere med hinanden);

    at dyrke respekt for oprindelsen af ​​deres folks kultur; moral gennem analyse af indholdet af et kunstværk;

Grundlæggende begreber i lektionen: eventyrkarakter.

Udstyr: lærebog af E.E. Katz "Litterær læsning", projektor, computer,

Lektionens stadier, tid

Læreraktivitet

Elevaktiviteter

jeg . Selvbestemmelse til aktivitet og sætte en læringsopgave.

(tilrettelæggelsestid)

Formål: inklusion af elever i aktiviteter på et personligt betydningsfuldt niveau; udtale af emnet og formålet med lektionen i form af spørgsmål.

Metoder: en dialog op til emnet.

Klokken ringede igen.

Vi starter vores lektion.

Nysgerrige børn i klasseværelset

De vil gerne vide om alt i verden.

God morgen!

Dagen er begyndt.

Først og fremmest driver vi dovenskab.

Du skal ikke kede dig i klassen

I dag i lektionen vil vi ikke kun begynde vores bekendtskab med et nyt værk, men også huske klassificeringen af ​​eventyr og også arbejde på at berige vores ordforråd. I hele lektionen vil du ikke bare være lyttere, men opmærksomme, tænkende læsere og forskere.

Hvad vil det sige at være en opmærksom læser?

II . Opdatering af viden.

Formål: at konsolidere elevernes viden om klassificering af eventyr.

Metode: dialog.

produktiv opgave: tilføjelse af skema

Motiverende trick: gåder.

Her er illustrationer til kendte værker. Hvilken litteraturgenre tilhører de?

Hvordan adskiller et eventyr sig fra andre litteraturgenrer?

Se, hvilke to store grupper kan alle eventyr opdeles i?

Nævn folkeeventyr.

Udfyld det foreslåede diagram.

Eventyr spørger:

Og nu, venner, lær os at kende!

1. Og vejen er langt,

Og kurven er ikke nem.

At sidde på en stub,

Spis en tærte...

2. Nær skoven, i kanten,
Tre af dem bor i en hytte.
Der er tre stole og tre krus,
Tre senge, tre puder.
Gæt uden en anelse
Hvem er heltene i denne fortælling?

3. Der er ingen flod eller dam.

Hvor skal man drikke vand?

Meget velsmagende vand

I hovhullet!...

4. Bankede og slog

På en tallerken med en næse -

Slugte ikke noget

Og gik med en næse.

Tænk på hvilket eventyr der vil være "ekstra" og hvorfor?

Det er alle eventyr.

I et eventyr er alt altid usædvanligt, magisk, der er dyr, fugle og ting, der kan tale, bære tøj. Der er også forskellige magiske ting: et flyvende tæppe, et magisk spejl, en selvsamlet dug og andre. Der er usædvanlige væsner i eventyr: Baba Yaga, nisser, Koschei the Deathless osv.

- "Doktor Aibolit", "Fortællingen om zar Saltan"

- "Roe", "Gingerbread Man", "Kat, Ræv og Hane".

Fortællinger om dyr, hverdagseventyr og magi.

"Masha og bjørnen"

"Tre bjørne"

"Søster Alyonushka og bror Ivanushka"

"Ræven og tranen"

"Søster Alyonushka og bror Ivanushka", fordi dette er et eventyr, og resten handler om dyr.

III . "Opdagelse af ny viden"

Måder: dialog, pararbejde.

Motiverende trick: quiz

-
Gæt rebus, og du vil finde ud af navnet på eventyrets helt, som vi vil tale om. Ræven er en af ​​de mest berømte karakterer i russiske folkeeventyr.

Lad os lave en lille quiz. Tip: i alle eventyr er hovedpersonen en ræv.

1) Der er en rævesøster.

Hun bankede på vinduet og spurgte: Terem-teremok! Hvem bor i terem?

2) Og hun sagde til dem fra ovnen: Så snart jeg springer ud, når jeg springer ud, vil der gå stykker ad baggaderne! Hundene blev bange og løb væk!

3) Lad hende gå. Ræven lagde sig på bænken, halen under bænken, kagerullen under ovnen.

4) Haren løb hen til ræven. Og bjørnen og ulven begyndte at tænke på, hvor de skulle gemme sig.

Bjørnen siger: Jeg vil klatre i fyrretræet.

Men hvad skal jeg gøre? spørger ulven. Skjul mig, Mikhailo Ivanovich, et eller andet sted! Bjørnen dækkede ulven med tørre blade, og han klatrede selv op på et fyrretræ.

I dag vil vi stifte bekendtskab med et andet eventyr, hvis helte vil være en ræv og en ulv. Dette er et russisk folkeeventyr "Den lille ræv og ulven".

Åbn din lærebog til side 66.

Men lad os først lave en ordforrådsøvelse.

Ordforrådstræning:

følelse

følelse

Hvordan forstår du ordene: "krølle op"?

Slå op på betydningen af ​​ordene i ordbogen: SMART, FORBEDR TID, LANGSOMT.

Vi stiftede bekendtskab med nye ord og deres betydning, som vi skal huske til det videre arbejde.

Dette er en ræv.

"Teremok"

"Zayushkinas hytte"

"Ræv med en sten"

"Kotofey Ivanovich"

Klem, bøj ​​dine knæ, tryk dit hoved stramt.

IV . Primær fastgørelse.

Mål:

Måder: forarbejde.

4. klasse

2 gren, 1 mulighed

Emne: "Russisk folkeeventyr "Ræven og ulven"".

Formål: at fremme forståelsen af ​​eventyrets indhold, at udvikle mundtlig tale i processen med teatralsk aktivitet.

Opgaver:

    afsløre kendskab til indholdet af det læste eventyr i handlingsforløb med dukker.

    korrekt hukommelse, opmærksomhed, tænkning, tale i færd med at udføre specielle øvelser.

    opdrage den enkeltes moralske kvaliteter.

Udstyr: præsentation, skærm, dukketeater, fingerdukker, bog, billeder, masker, tablets, musik, hemmelig boks, fiskebillede.

Under timerne.

1. Organisatorisk øjeblik.

Hej gutter. - Hej.

Lad os lære hinanden at kende.

Mit navn er [Nadezhda Gennadievna.]

(tablet med lærerens navn)

Fortæl mig, hvad er dit navn? [Hvad hedder du?]

(børn siger navne)

Nu skal vi have [en læselektion uden for skolen].

Gentag, [Vika]. - Lektion af ekstracurricular læsning.

Korrekt.

(Dias 2.)

Læs. - Lektion af ekstracurricular læsning.

I lektionen vil vi:

arbejde med billeder, lege].

besvare spørgsmålene,

arbejde med billeder

Spil.

(Dias 3.)

Korrekt.

Læs, [Katya], hvad vi vil gøre i lektionen.

I dag vil du

læsere og kunstnere.

2. Taleøvelser med elementer af fonetisk rytme.

Kunstnere optræder

i teatret på scenen. Her er vores scene. Kom her.

- [Vil tale].

Gentag, [Vova]. - Vil tale.

Lad os tale som kunstnere.

Tal følelsesmæssigt, udtryksfuldt!

Lad os lade som om, vi er ulve.

Lyt.

C_ a_ c_a_ c_a_ ræv

Lad os sige sammen.

C_ a_ c_a_ c_a_ ræv

Gentag, [Vitya].

Lyt.

Sa-so-su ræv i skoven.

Lad os sige sammen.

Gentag, …

Forestil dig nu, at vi er ræve.

Lyt.

C_ a_ c_a_ c_a_ ræv

Lad os sige sammen.

C_ a_ c_a_ c_a_ ræv

Gentag, [Vitya].

Lyt.

Sa-so-su ræv i skoven.

Lad os sige sammen.

Gentag, …

Godt gået, de talte godt, som rigtige kunstnere.

Sid ned.

3. Budskab om lektionens emne.

Temaet for vores lektion: "Russisk folkeeventyr" Ulven og ræven "".

(Dias 4.)

Læs.

Har du læst denne fortælling? - Ja.

Kunne du lide eventyret? - Ja.

Ja meget.

Navngiv karaktererne i historien. - Bedstefar, kvinde, ulv,

Ræv.

4. Øvelser med dukker.

Musik lyder.

(Dias 5.)

Inskriptionerne vises på computeren: "Overraskelse ...".

Hvor er overraskelsen? Kig under skrivebordet. Måske under bordet

bag skabet?

Billedtekst: "Overraskelse bag kulisserne"

Løb, kom med en overraskelse.

Drengene tager kassen frem.

Sæt kassen på bordet.

Kassen stilles på bordet.

Vil vi åbne? Skal vi se en overraskelse? - Ja.

Åben! Hvad ligger her?

På æsken står påskriften "Dukketeater".

Gutter, det er dukketeaterlegetøj.

Vælg din dukke og læg den på din hånd.

Kom på scenen.

Lad os vippe hovedet. Sådan her.

Vi bøjer kun pegefingeren.

Lad os skiftes til at navngive vores helt og bukke.

Maxim, start, navngiv din helt. Tag en bue. - Hund.

Godt klaret. Katia.

Børnene skiftes til at navngive personerne i historien.

Lad os slå heltene sammen. Det viste sig at være en runddans. Lad os spinde.

På "en" forbinder vi vores fingre, på "to" adskiller vi dem.

For at få dukken til at gå bevæger skuespillerne sig småt

trin. Hånden bevæger sig sådan. Prøv det.

Og lad os nu prøve at skiftes til at gå bag skærmen.

Se hvordan jeg gør det.

(Musiklyder. Læreren viser øvelsen og stiller sig på kanten af ​​skærmen, og eleverne gentager øvelsen på skift og står på plads og ser andre elever gennemføre øvelsen.)

Gutter, hvem har helte fra eventyret "Ulven og ræven"? - Jeg har.

Sæt dem på bordet og sæt dig ned.

Læg heltene fra andre eventyr i en kiste og sæt dig ned.

Godt gået, du spillede godt.

5. Arbejde med bogen (1 afsnit). Teateraktivitet.

a) læse en historie

- [Maxim], læs højt, og alle lytter godt efter og følger med

baseret på bogen.

Alle skiftes til at læse historien.

- Godt gået, god læsning.

b) svar på spørgsmål

- [Vi vil besvare spørgsmål].

Gentag, [Vova]. - Vi vil svare på spørgsmål.

Hvor løb ræven? - På vej til.

Hvad ville ræven? - Fisk.

Hvem så hun? - Bedstefar.

Hvad gjorde ræven? - Strakt ud

på vejen.

Hvorfor? - At snyde

bedstefar.

Hvorfor tog bedstefar ræven? - På halsbåndet til hans kone.

Havde bedstefar fisken med hjem? - Ikke.

Hvorfor? - Ræven smed alle fiskene ud

fra slæden.

Godt gået, du svarede rigtigt på spørgsmålene.

c) se og iscenesætte en etude

- [Lad os lege.]

Gentag, [Vika]. - Lad os lege.

Se hvad ræven gjorde da hun så sin bedstefar.

(Dias 6.)

Hvem bliver ræven? Hvem er bedstefaren?

Kom her. Tag dukken på.

Gå bag gardinet.

Børn viser skitsen "Hvordan ræven bedragede bedstefar."

Godt gået, spillet godt, sæt dig ned.

d) arbejde med billeder

Gutter, I har billeder på dit skrivebord.

Vælg et billede, der matcher passagen,

som du har læst.

Er du enig i udtalelsen...?

Sæt den på.

6. Fysisk. minut for øjnene

Lad os lege.

(Dias 7.)

Følg ræven med øjnene.

Godt klaret.

7. Arbejde med bogen (afsnit 2). Teateraktivitet.

Vika, læs.

Lyt godt efter, så gør vi det

besvare spørgsmålene.

Godt klaret.

b) svar på spørgsmål

Vi vil besvare spørgsmål.

Hvem mødtes på vejen? - Ulven og ræven.

Hvad spurgte ulven til ræven? - Fisk.

Hvor mange fisk gav ræven til ulven? - Slet ikke.

Hvad sagde ræven? - Fang det selv.

c) fingerteater

Lad os lege.

Gutter, der er legetøj på bordet.

Dette er et fingerteater.

Sæt legetøj på fingrene.

Vis ræv. Skjul ulven.

En ræv går langs vejen og samler fisk.

Mod ulven.

Ulven siger: "Hej, ræv."

Ræven svarer: "Hej, ulv."

Læreren henvender sig til eleverne og udtaler ulvens ord

d) læsning efter roller

(Dias 8.)

Læreren tager masker på for børnene. Musik til ræven lyde.

- [Vika], gå på scenen som en ræv.

Hvilken smuk ræv! Tilfreds ræv, hun har mange fisk.

- [Maxim], gå på scenen som en ulv.

Det lyder som musik for ulven.

Ulven er sulten. Leder efter mad.

I er kunstnere, læs udtryksfuldt, følelsesmæssigt!

Godt gået, sæt dig ned.

f) arbejde med billeder

Er du enig i udtalelsen...?

Sæt den på.

8. Arbejde med bogen (afsnit 3). Teateraktivitet.

a) læse en historie

Maxim, læs højt, og lyt omhyggeligt og følg alt.

b) svar på spørgsmål

Vi vil besvare spørgsmål.

Hvordan fangede ulven fisken? - Hale.

Hvor fiskede ulven? - I hullet.

Her er hullet

(Dias 9.)

Hvilke ord sagde ulven? - Fang, fang, fisk,

store og små!

Lad os sige som en ulv.

Gentag, …

- ..., sig det højt.

c) visning og demonstration af undersøgelsen

Lad os lege.

Gutter, se hvordan ulven fanger fisk.

(Slide 10.)

Hvem bliver ulven?

Gå her. Tag dukken på.

Hvilke ord vil du sige for ulven?

(tablet med ord, hvis barnet har glemt ordene)

Hvordan skal de siges? - Højlydt.

Barnet viser undersøgelsen "Ulv fanger fisk."

Godt gået, sæt dig ned.

d) arbejde med billeder

Vælg et billede, der passer til denne passage.

Sæt den på.

9. Arbejd med bogen (4,5 afsnit).

a) læse en historie

Læs ....

b) svar på spørgsmål

Hvor mange fisk fangede ulven? - Ulven fangede ikke fisken.

Hvorfor kunne ulven ikke fange fisken? - Han fangede med halen.

På halen af ​​en fisk

kan ikke fanges.

Hvordan fanges fisk? - En fiskestang.

Hvad skete der med ulven? - Ulven blev dræbt

han mistede halen.

Hvorfor slap ulvens hale af? - Halen er frossen.

(Slide 11.)

Hvad skete der med ræven? - Hun blev beskidt med dej.

Hvad sagde ræven til ulven? - Min hjerne er ude.

Sagde ræven sandheden? - Ikke. Bedraget.

Straffede ulven ræven? - Ikke.

(Slide 12.)

Hvordan endte eventyret?

(Slide 13.)

Vælg det rigtige svar.

    Ræven bad ulven om tilgivelse.

    Ræven forbarmede sig over ulven og bar ham på ryggen.

    Ulven forbarmede sig over ræven og bar den på ryggen.

10. Opsummering af det læste.

Vi har diskuteret historien. Tænk nu

hvilken ræv?

Ræven er grådig og snedig.

Dette er et eventyr. I livet er der også sådanne mennesker: grådige,

snedig. Sådan kan man ikke være.

Hvad ville du gøre, hvis du fik en masse slik og

Og dig?

Godt klaret.

Vika, kom her. Her er noget slik til dig. Du kan selv spise dem

og du kan behandle fyrene. Hvordan vil du gøre det? - Jeg deler.

Godt gået, foder gutterne.

(Slide 14.)

Vær venlig, vær generøs!

11. Resumé af lektionen Gutter, vores lektion er slut.

Hvad lavede vi i klassen i dag? - Spillede, svarede

til spørgsmålene

læse, arbejde

med billeder.

Ja, vi diskuterede eventyret, legede, klistrede billeder ind

Bestil. Jeg giver dig disse bøger. Læs denne fortælling

dine forældre.

Farvel.

GKS (K) OU RM "Saransk special (kriminel) almen uddannelseskostskolejegogIIvenlig"

Oversigt over den ekstracurricular læselektion "Russisk folkeeventyr "Den lille ræv og ulven"

Udarbejdet af Kiushkina S.V.

2014

Synopsis af en åben lektion af ekstracurricular læsning "Russisk folkeeventyr" Rævesøster og ulv "

Mål: Systematisering og generalisering af elevernes viden om indholdet af det russiske folkeeventyr "Den lille ræv og ulven"

Opgaver: dannelse af korrekte, bevidste læsefærdigheder;

korrektion af den lydproducerende side af talen, auditiv perception, udvikling af mundtlig sammenhængende tale;

ordbog berigelse;

uddannelse af moral gennem analyse af indholdet i et eventyr

Udstyr: computer, projektor, filmstrimmel "Chanterette-søster og ulv", tablets med talemateriale, en serie billeder efter fortællingens indhold

Under timerne

jeg . Organisering af tid

Klokken ringede for os.

Alle gik stille ind i klasseværelset.

Alle rejste sig smukt ved deres skriveborde,

hilste høfligt.

Sad stille og roligt ned med ret ryg,

Jeg ser i hvert fald vores klasse hvor!

Vi starter lektionen, venner.

II . Taleopladning

Læs stavelserne

Wa skaft

I oksen

du hyler

Julia, gentag stavelserne (stavelserne er stemt bag skærmen)

Læs versene, udtal lyden klarti

Ulven hylede og hylede hele aftenen,

Han var bange for skarpe højgafler.

Hvad er dagens dato? (bag skærmen)

Hvilken lektie er nu? (bag skærmen)

Hvilken sæson er det nu? (bag skærmen)

Hvilken årstid kommer efter efteråret? (bag skærmen)

Hvordan er vejret om vinteren? (bag skærmen)

III . Lektionens emne besked

Emnet for vores læselektion uden for skolen er det russiske folkeeventyr "Den lille ræv og ulven".

Har du læst eventyret "Søster ræv og ulven"?

Kunne du lide historien? (bag skærmen)

Hvem er hovedpersonerne i eventyret? (bag skærmen)

IV . Ser filmstriben "Søster Kantarel og ulven"

Gutter, lad os huske indholdet af eventyret "Den lille ræv og ulven" og se en filmstrimmel

(ved hjælp af IKT)

V . ordforrådsarbejde

Gutter, når du læser et eventyr, mødte du svære ord, hvis betydning vi nu vil analysere med dig.

is hul - et hul skåret i isen på floden.

Rocker - genstand til at bære to spande på skulderen.

lod som om - tog en eller anden form (død) for at bedrage.

Polegonk y - langsomt, forsigtigt

VI . Arbejder med en billedserie

- Se billederne på tavlen. Arrangeres de sekventielt i henhold til fortællingens indhold?

Hvem så den gamle mand på vejen?

Find passagen i teksten.

Hvordan kan du navngive denne passage, vælg blandt de foreslåede tabletter (bedstefar så en ræv)

Dette er det første punkt i planen. Vedhæft et skilt.

Se på det andet billede. Hvad laver ræven?

Find passagen i teksten.

- Hvordan kan jeg navngive denne passage (Ræven smed fisken ud)

- Det er det andet punkt i planen. Vedhæft et skilt.

Hvem ser du på næste billede?

Læs dialogen mellem ulven og ræven efter roller.

- Navngiv passagen (Ræven beder ulven om en fisk)

- Sæt skiltet på.

Hvad skete der med ulvens hale?

- Navngiv det. (Ulvens hale frøs)

- Sæt skiltet på.

Hvem ser du på næste billede?

- Læs passagen.

- Skriv en titel til den passage, du læser. (Kvinderne begyndte at slå ulven.)

- Sæt skiltet på.

Hvad skete der med ræven i mellemtiden?

Find og læs passagen.

- Vælg det næste punkt i planen. (Ræven blev smurt ind i dejen)

Hvad ser du på det næste billede?

- Læs passagen.

- Vedhæft sidste afsnit af planen. (Ulven bærer ræven)

- Vi har en plan. Zhenya, læs planen (bag skærmen)

VII . Idrætsminut

Øvelser for at lindre visuel træthed

1. Bevægelse af øjeæblerne til højre og venstre.

2. Bevægelse af øjeæblerne op og ned.

3. Øjenrotation med uret og mod uret.

4. Fastgør blikket på næsetippen.

5. Blink.

6. Luk øjnene, slap af (30-40 minutter)

VIII . Genfortælling af et eventyr baseret på en plan og en række tegninger.

IX . En samtale om indholdet af et eventyr

Gutter, er det en sjov historie eller en trist historie? (bag skærmen)

- Synes du, at ræven klarede sig godt i eventyret?

Er det muligt at være så tillidsfuld og enfoldig som en ulv?

- Vælg tabletter med ord, der kendetegner ræven.

- Vælg tablets med ord, der kendetegner ulven.

x . Arbejd i notesbøger

Skriv i en notesbog i to spalter de ord, der kendetegner ulven og ræven.

XI . Lektionsopsummering

Hvad lavede vi i klassen i dag?

Alt fungerede godt i dag. Godt klaret

Brugte bøger

1.Komarov K.V. Metoder til undervisning i russisk sprog i en skole for hørehæmmede børn. - M .: 000 "Forlag" ONYX 21st century ", 2005.

2. Krasilnikova O. A. Læseundervisning til skolebørn med hørenedsættelse: Proc. tilskud til studerende. højere ped. lærebog virksomheder. - M .: Publishing Center "Academy", 2005

© 2022 skudelnica.ru -- Kærlighed, forræderi, psykologi, skilsmisse, følelser, skænderier