Tiivistelmä fiktion lukemiseen tarkoitettujen solmujen joukosta vanhempi ryhmässä "matka satuun". Yhteenveto kaunokirjallisuuden lukemisen oppitunnista vanhemmassa ryhmässä "Käyn lastentarhassa äitini kanssa lukemassa kaunokirjallisuutta Dhow

Koti / tunteet

Aiheesta: K. Ushinsky "Sokea hevonen" valmisteluryhmän lapsille
(kehitetty teemaviikon "Lemmikkieläimet" mukaisesti)
Koonnut:

Valmisteluryhmän kasvattaja
Kataysk, 2013
GCD: n tarkoitus: Johtaa lapsia ymmärtämään työn moraalinen merkitys.
Toiminnan tyyppi: Integroiva (kommunikatiivinen ja kognitiivinen). Fiktion käsitys, tuottava.
Suorittamisen muoto: Etuosan.
GCD-tehtävät:Kaunokirjallisuuden lukeminen
Integraatio (koulutusalueet):kognitio, viestintä, seurustelu, fyysinen kulttuuri.
Tehtävät koulutusalueittain:
Kaunokirjallisuuden lukeminen:Nosta lasten halu kuunnella teosta, harkitse sen kuvia. Kehittää lasten kykyä välittää johdonmukaisesti kirjallista tekstiä, kykyä ilmaista suhtautumisensa tarinan tapahtumiin.
kognitiivinen: Laajenna lasten näkymiä, kehittää kuuntelutaitoja. Muodostaa lapsille positiivisia ominaisuuksia: ystävällisyys, rehellisyys, reagoivuus.
viestintä:Edistää lapsen oma-aloitteisuuden ja itsenäisyyden kehitystä suullisessa viestinnässä aikuisten ja ikätovereiden kanssa. Kehitä kuulohuomiota. Rikasta ja elvyttää lasten sanastoa.
sosialisointi: Muodostaa ideoita käyttäytymisen normeista ja säännöistä, kehittää käyttäytymiskulttuurin taitoja. Viljellä rakkautta ”pienempiä veljiämme” vastaan, saada aikaan halu tulla heidän avuksi.
Liikunta: Viljellä halua ylläpitää oikeaa asentoa eri asennoissa, kiinnostusta liikuntaan. Kehitä hienoja motorisia taitoja ja käden koordinaatiota. Muodostaa kyvyn koordinoida liikkeitä puheen kanssa.
Taiteellinen luominen: Vakiinnuttaa kyky piirtää ja maalata niistä yli ääriviivat. Kehittää lasten sivellin- ja maalaustaitoja.
Tavoiteltu tulos: Jokaisen lapsen täydellinen vastaus opettajan kysymykseen. Lasten kyky välittää johdonmukaisesti kirjallista tekstiä.
Kyky kuunnella vertaista.
Sanastotyö:Ylellinen, soopeli, brokaatti, keihäs, suitset, kolme toimenpidettä, sairaus, sairaus, uppunut katto, prinssi, salakuuntelija, yksimielisesti.
Alustava työ:Lukeminen K. Ushinskyn teoksia. Valmistellaan lasten kanssa tarina K. D Ushinskystä. Valinta sananlaskuista ystävällisyydestä, ystävyydestä, rehellisyydestä (työskentele vanhempien kanssa). Näyttely K. Ushinskyn kirjoista (työ vanhempien kanssa). Lasten piirrokset perustuvat K. Ushinskyn teoksiin.
Laitteet: muotokuva ja kirjanäyttely, tyhjät hevosten ääriviivat, vahavärit, värillinen vihreä ja keltainen pahvi, Su-Jok-renkaat, värillisestä paperista valmistetut sydämet sananlaskun kanssa: "Etsi ystävä, mutta löydät, huolehdi".
menetelmät:Visuaalinen, suullinen, käytännöllinen.
Tekniikat: Näytä, arvoitus, suullinen viestintä, rohkaisu, kysymykset, lasten viestit kirjoittajasta.
GCD-siirto:
1. Organisaatiomomentti.
Valkoisia kirjoja
Paljon mustia kirjaimia niissä.
Ne ovat tärkeitä ihmisille
Kaverien pitäisi tuntea heidät.
Jos tiedät kirjaimet
Voit lukea kirjan.
Ja kuulet samalla hetkellä
Kiehtova tarina.
Saat selville kuinka vanha
Aurinko antaa meille valonsa.
Miksi siellä on kukkia keväällä
Ja talvella pellot ovat tyhjiä.
Tunnistat kotimaasi,
Rauhallinen, vahva ja iso.
Kirja on meille hyvä ystävä
Lue se - saat selville itse!
2. Ushinskyn kirjojen näyttely.
- Joten kokoamassamme näyttelyssä, jonka olet itse koonnut, kun olet tuonut kirjoja kotoa, on paljon erilaisia \u200b\u200bteoksia. Ja mikä yhdistää kaikki nämä kirjat ja teokset? Kuka on näiden kirjojen kirjoittaja?
- Kaverit, tiesitkö kuka se on?
3. Tarina Ushinskystä.
- Tänään tytöt Vera ja Liza Tyukalova ovat laatineet meille tarinan Ushinskystä. Kuuntelemme heitä huolellisesti.
Monta vuotta sitten Tulan kaupungissa, joka ei ole kaukana Moskovasta. Ushinsky. Hänen isänsä oli upseeri, äitinsä kotiäiti, harjoitti lasten kasvatusta. Lapsuudestaan \u200b\u200basti Kostya oli erittäin utelias ja ahkera poika.


Opiskelin hyvin ja erinomaisesti. (Vera)
Koulun jälkeen hän tuli Moskovan yliopistoon ja hänestä tuli opettaja. Konstantin Dmitrievich työskenteli opettajana Jaroslavlissa, Pietarissa ja jopa ulkomailla. Hänellä oli unelma: opettaa pieniä lapsia lukemaan ja kirjoittamaan siten, että heille olisi helppoa ja mielenkiintoista. Konstantin Dmitrievich alkoi säveltää mielenkiintoisia tarinoita lapsille, pelejä, arvoituksia. (Liza)
- Kaverit, mitä töitä tiedät? Kenestä nämä teokset ovat?
- Hyvin tehty. Mikä iso ja mielenkiintoinen näyttely, kuinka paljon mielenkiintoisia kirjoja ja luovia teoksia. Ja haluan lisätä vielä yhden kirjan näyttelyihimme. Kenestä on kyse, arvaa:
4. Yllättävä hetki.
Kenen häntä on ja kenen harja on,
Kuin lentää tuulessa?
Leikkisästi kavioiden alla
Kipinät loistavat kirkkaasti ...
Hän galloped - ja sitten katosi!
Kuinka hän putosi maan läpi!
Kuka tämä on? Tässä arvoitus ...
Tämä on herkullinen ... (Hevonen)
5. Sanasto.
Ylellinen - ominaista ylellisyys, vauraus.
Sable - petoeläimen turkki (soopeli).
Brocade on tiheäkuvioinen silkkikangas, jossa kultaiset hopealangat.
Rogatina on iso sauva, jonka päässä on haarukka.
Suitset - valjaiden osa - vyöt, joissa on terät ja ohjat, asetetaan valjaat eläimen päähän.
Kolme mittaa - mittaa - vanha venäläinen kapasiteettiyksikkö irtotavarana oleville kiinteille aineille.
Olla sairas - olla sairas, olla sairas - tulla sairas.
Upotettu katto - tätä he sanovat henkilöstä, joka on menettänyt paljon painoa.
Prinssi on kaupungin hallitsija.
Strekha - puutalon, katon alaosan roikkuva reuna, samoin kuin itse katto, katto, yleensä olkikattoinen.
Yksimielinen - täydellinen yhteisymmärrys mielipiteistä, toimista.
6. Lukeminen K. Ushinskyn tarina "Sokea hevonen".
7. Liikunta
Hevonen odottaa minua tiellä
Lyö sorkkikaapallaan portilla
Leikkii harja tuulessa
Rehevä, upeasti kaunis.
Hyppään satulaan nopeasti -
En mene, lennän!
Clink, clink, clink, clink.
Kaukaisen joen yli
Aallon käteni sinulle.
8. Lukeman analyysi.
- Kenestä tämä tarina on?
- Kuka oli Catch-Wind Usadomille?
- Mitä kauppiaalle tapahtui kerran?
- Kuka pelasti Usedomin?
- Mitä omistaja lupasi hevoselleen?
- Käyttikö hän sanansa? Miksi? Kuinka tapahtui, että Catch the Wind pysyi sokeana?
- Mitä Käytetty käski tehdä sokean hevosen kanssa?
- Kuinka Catch-Wind tuntui? (Yksinäisyys.) / Kuinka ymmärrät sanan "yksinäisyys"? /
”Yksinäisyys” on kun ketään ei ole ympärilläsi, kun tunnet olosi huonoksi ja kukaan ei voi auttaa.
- Kuinka satu päättyi?
- Näin saimme sanan "Sokea hevonen". Mitä tämä tarina opetti sinulle?
9. Sananlaskut ystävyydestä, ystävällisyydestä.
- Mitä sananlaskuja ystävällisyydestä, ystävyydestä ja rehellisyydestä tiedät?
"Ystävyys on arvokkaampaa kuin raha", "Joka eilen valehteli, sitä ei usko huomenna", "Kuole itsesi, mutta auta toveriasi".
10. Voimistelu sormella "Hevonen galloped"
Hevonen laukki
Pellon kautta, pellon läpi.
Hevonen laukki
Ilmainen, ilmainen.
Hevonen laukki
Ja tuuli lensi nopeasti hevosta varten
Halusin pysyä!
Su-Jok pienestä sormesta ja vaivaa sormet kärjestä kämmeneen:
Hevonen laukki
Pienen joen varrella.
He juoksivat hänen perässään (nimetön)
Joukko lampaita.
Sillalla tuli (Keskellä)
Hevosjuoksu
Hänen takana on sammakoita (Osoittaa)
Päätimme ratsastaa!
Hevonen, hevonen, (iso)
Tarpeeksi ratsastaa
Kaikki tulevat yhdessä
On aika levätä!
11. Lasten itsenäinen toiminta.
- Kaverit, jokaisella teistä on hevonen pöydällä, sinun on määritettävä sen väri ja maalattava se, työskentelemme vahavärien kanssa. Sitten kun hevosesi ovat valmiita, asetamme ne erityiseen suureen hevosen kynään, jossa he voivat naurata vihreää ruohoa. Saatat yllättyä ja kysyä, millainen rikkakasvi voi olla? Loppujen lopuksi ympärillä on lunta, mutta hevosemme ovat erityisiä, ja olemme laatineet heille korraalin etukäteen, kaikille hevosille on aina kunnollista ruokaa.
Työskentely vahavärien kanssa. Hevosten väritys.
Laaditaan kollaasi "Hevostila".
12. Heijastus.
- Minkä tekijän teoksen tapasimme tänään?
- Mikä tarinan nimi on?
- Mitä tämä tarina opettaa meille?
- Kaverit, kun työskentelitte, muistan myös erittäin hyvän sananlaskun: "Etsi ystävää, mutta löydät, huolehdi!"
- Haluan antaa teille nämä sydämet, joihin tämä sananlasku on kirjoitettu.

Integroitu GCD "Kaunokirjallisuuden lukeminen".

Kirjoittaja: Zaitseva Lyubov Grigorievna, Idritskajan lukion opettaja, Smile-esikoulu-päiväkoti, Pskovin alue, Sebezhsky.

Kuvaus: Tämä oppitunti järjestettiin vaihtamaan kokemuksia kasvatustyöstä vanhempien lasten kanssa päiväkotiopettajien ryhmässä.
Siinä yritimme yhdistää erityyppisiä lasten aktiviteetteja, etenkin koska paljon alustavaa työtä tehtiin.
Nimittäminen: Tiivistelmä voi olla hyödyllinen opettajille, jotka työskentelevät vanhempien esiopetuslasten kanssa.

Tiivistelmä avoimesta oppitunnista. GCD "Kaunokirjallisuuden lukeminen" lastentarhan vanhemmassa ryhmässä.

Koulutusalueiden integrointi: "Kognitio", "Kommunikaatio", "Taiteellinen luovuus".
Aihe: Vitaly Bianchi "Kenen nenä on parempi?" Taiteilijat - venäläisten kansankertomusten kuvittajat: Jevgeny Mikhailovich Rachev ja Juri Alekseevich Vasnetsov.
Tarkoitus:Tutustu taiteilijoiden E. Rachevin ja Y. Vasnetsovin piirroksiin, joissa korkki.
tehtävät:
- oppia vertaamaan taiteilijoiden kuvia, maalata tippakorkki;
- muodostaa positiivinen asenne kirjaan;
-kasvattaa rakkautta lukea kirjoja.
Alustava työ:
-kierros kirjastoon;
-näyttelyn järjestäminen ryhmässä;
- kirjanmerkkien tekeminen kirjoille;
-vertailu kirjoista aikuisille ja lapsille.
Materiaalit ja käsikirjat:
- V. Bianchin kirja "Kenen nenä on parempi?" E. Rachevin piirroksilla, kirjoittajan muotokuva;
- venäläisten kansantarinoiden kirjoja, joissa on taiteilijoiden E. Rachevin ja Y. Vasnetsovin kuvia, taiteilijoiden muotokuvia, yksittäisiä kuvia;
-taulukot, joissa on kirjeen ääriviivat;
-vahavärit;
- lyijykynät, merkit;
- nauhuri, äänitallennus.

Sanastotyö: piirroksia, taiteilija - kuvittaja, pudotuskorkki.

Lapset leikkivät kiireisesti ja heitä on jo varoitettu, että pelien on päätyttävä.
-Dili-don, bom - bom,
Keräämme kaikki lelut,
Kuka ei kerää -
Hän ei lue meidän kanssamme!
Lapset kokoontuvat opettajan pöytään.
kouluttaja: Te tiedätte paljon arvoituksia. Arvaan nyt vielä yhden sinulle.
Ei pensas, mutta lehtiä.
Ei paita, mutta ommeltu.
Ei mies, vaan tarina!
lapsia: Kirja!
kouluttaja: Istu alas, luemme tänään V. Bianchin kirjan "Kenen nenä on parempi?" (Näyttää lapsille kirjailijan muotokuvan).
Kirjan lukeminen, kun teksti etenee - katsomalla kuvia.
(Tämän oppitunnin puitteissa kirjan lukeminen tapahtui sanoilla: "Ihmeitä! - sanoi kärpäsieppaajat - Kuinka monta nenää olen nähnyt!")
kouluttaja: Lapset, piditkö satuista? Katsotaanpa vielä kerran kuvia.
Lapsi: Linnut puhuvat keskenään.
kouluttaja: Kyllä, he kommunikoivat. Heidän luonteensa ja nokan (nenän) ominaisuudet ilmaistaan \u200b\u200bselvästi. Mitä mieltä olet, mikä on perhojen - Tonkonosin luonne?
Lapsi:Utelias, kysyy kaikkea.
kouluttaja: Itse asiassa hän on utelias!

Lapset, piirrokset tälle teokselle on piirtänyt taiteilija, jonka tunnet E. Rachev (Taiteilijan muotokuva).
Ennen katselimme hänen kuvituksia venäjän kansankertomuksista.
Muista, että hän paljastaa hahmojen hahmot vaatteiden avulla (kiinnittää huomiota venäläisten kansankertomusten kirjaan).
kouluttaja: Jatkamme kirjan tarkastelemista.


Tässä on ristikko, hän osoittaa käpälänsä nenään. Hänen nenänsä on vino.
Lapsi: Ja mitä tätä lintua kutsutaan?
kouluttaja:Kirstu - paholainen! Hänen nenänsä on pitkä, "kuin lyijykynä"!
Tässä on vielä kaksi lintua - heidän nenänsä ovat ohuet kuin huijaus!
Lapsi: Ja tämä on ankka!
kouluttaja: Ei vain ankka, vaan laaja-alainen, kuten kirjoittaja kutsui.
Lapsi: Onko nenä leveä?
kouluttaja: Joo!


Kaikilla linnuilla on eri nenät, ja jokaisella niistä on vain yksi! Pelikaaniin kalan sieppaamiseksi ja "pussiin" ja tikan ...
Lapsi: Puiden parantamiseksi!
kouluttaja: Totta, ja ontto ontto - tehdä asumista "itsellesi ja muille lintuille".
kouluttaja: Kuvaten tätä lintuja koskevaa kirjaa, taiteilija päätti näyttää meille heidän keskustelunsa - on selvää, että linnut kommunikoivat.
(Lasten heijastukset).
Opettaja kutsuu kaksi lasta laatimaan piirrokset pöydällä. (Kaikki lapset nousevat istuimiltaan, jatkavat opiskelua seisoessaan).



Nämä ovat esimerkkejä E. M. Rachev.
Piirustus on suuri, eläimet ovat pukeutuneet ihmisten vaatteisiin. Se auttaa paljastamaan kuvaa -
Fox on nainen
Susi on poika,
Jänis on talonpoika
Piparkakkumies on ilkikurinen poika!
Keskusteluun liittyneet lapset ilmaisevat vaikutelmansa.


kouluttaja: Tarkastelemalla taiteilija Y. A. Vasnetsovin (taiteilijan muotokuva) kuvaamaa kirjaa, huomaamme, että eläimet on piirretty niihin pienemmiksi, ja vaikka pupussakin, kukko käyttää myös vaatteita. Vaatteet eivät yleensä kata kokonaan hahmoa - vuoheessa on vain hame, pupussa on takki.



Puut, ruoho ja pensaat ovat taiteilijan koristamia pienillä kukilla, valkoisilla pisteillä - "herätyksellä".
Ja yhtä ja toista taiteilijaa kutsutaan taiteilijat - kuvittajat.
Kuva - piirtäminen kirjaan (lapset toistavat sanoja).
kouluttaja: Lapset, kirja on aina mielenkiintoinen, salaperäinen. Hän paljastaa meille paljon uutta.
Emme osaa vielä lukea.
Lapsi: Harkitsemme vain kirjoja.
kouluttaja: Sekä kirjeiden koon että kuvien perusteella ymmärrämme, että ne sisältävät sadun tai tarinan, mistä tämä kirja on kyse.
Liikunta:
Satu kävelee, satu kävelee (kävelee paikallaan)
Tarina löytää meidät itse. (halaa itseämme molemmilla käsivarsilla)
Satu kertoo meidän juoksevan (jäljittelemme juoksemista paikoillaan)
Suoraan lämpimään sänkyyn. (taittamme kädet posken alle)
Satu tuo meille unen ("me uimme unessa", sulkemalla silmämme)
Anna hänen olla kaunis! (seiso suoraan, kädet sivuille, ylös).

kouluttaja: Tänään esitän sinulle toisen mielenkiintoisen ilmiön.


Katso, tekstin ensimmäinen kirjain on erittäin iso ja kaunis!
Hän erottuu muusta. Sitä kutsutaan - pudota korkki. Kuulostaa kuningatar.
Hän on sadun ensimmäinen kirjain, haluat aina aloittaa lukemisen heti.
Jotain uutta, salaperäistä odottaa meitä tässä sadussa! (Luimme otteen).
kasvattaja: Pelataan peliä: "Sadut alkavat ..."
Kuka muistaa kuinka sadut alkavat, saa arkin, jossa on iso kirjain.
lapsia: Järjestyksessä:
-Tietyssä valtakunnassa ...
-Kerran,
-Kauan sitten…
- Se oli kun ...
-Korkean vuoren takana ...
- Jotenkin vanha mies meni ...
- Niin on nyt ...
Levitämme lapsille arkin kirjeen ääriviivat.
Lapsia kannustetaan tekemään kaunis kirje käyttämällä lyijykynät, huopakynät ja vahavärit.
Musiikillinen tausta.


Lopuksi sekoitamme lasten kirjoittamia tauluja.
kouluttaja: Lapset, monet ihmiset voivat vuorotellen lukea samaa kirjaa. Kirja on suojattava, jotta se ei hajoa, jotta sen lehdet pysyisivät mahdollisimman kauan niin kauan kuin mahdollista.
Lukeessasi ja pysähtyessään keskelle on käytettävä ...
lapsia: Kirjanmerkki!
Lapset antavat vieraille käsintehtyjä kirjanmerkkejä.
Melodia kuulostaa, kaikki katsovat kirjojen nurkassa olevia kirjoja.

Jaksot: Työskentely esikoululaisten kanssa

Vanhempi ryhmä

Aihe:

“Vierailemassa kirjailijalla S. Ya. Marshakilla”.

Tavoitteet: Yleistää lasten tietämys kirjailijasta, hänen teoksistaan. Jatka lasten opetusta muistamaan runot. Kehittää puheen intonatiivista ilmaisullisuutta, esikoululaisten taiteellisia kykyjä.

Lisätäkseen kiinnostusta kirjallisuudesta, halu tutustua Marshakin työhön.

Varustus: S. Ya. Marshakin kirjat, piirrokset teoksilleen, kirjailijan muotokuva, puvun ominaisuudet lukemisen ja dramatoinnin luomiseen, kaavamaiset piirrokset muistamiseen, origami-käsityöt, värikynät.

Alustava työ:

Lasten lukeminen ja S.Ya: n teosten kuunteleminen Marshak. Sanapelit ja harjoitukset tempon, äänimerkin, puhemelodian ja loogisen stressin kehittämiseen. Sydämestä oppiminen runoista "Usaty - raidallinen", "Näin hajallaan", "matkatavarat", "kohteliaisuusluokka" ja heidän dramaattomuutensa. Origami "kissan" käsityön tekeminen lasten kanssa

Oppitunnin kulku

Tänään vierailemme kirjailijan ja runoilijan S. Ya. Marshakin luona. Katso hänen muotokuvaansa. Hän asui pitkän elämän - 77 vuotta. Sinä, äitisi, isät ja jopa isovanhemmat tiedät hänen kirjat.

Nyt ryhmämme lapset esiintyvät edessäsi. Ja katsot, kuuntelet ja muistat näiden teosten otsikot.

1) Tyttö alkoi opettaa kissanpentua puhumaan:
- Kitty, kerro minulle: pallo.
Ja hän sanoo: miau!
- Sano: hevonen.
Ja hän sanoo: miau!
- Sano e-lek-kolmas
Ja hän sanoo: miau miau!
Kaikki “miau” ja “miau”!
Mikä typerä kissanpentu!

2) hän istui aamulla sängyllä,
Hän aloitti paidan.
Laitoin käteni hihoihin-
Se osoittautui housuiksi.
Hän meni buffetille
Osta itsellesi lippu.
Ja sitten hän ryntäsi kassaan
Osta pullon kvassia.

3) Myönnetään naiselle asemalla
Neljä vihreää kuitti
Että matkatavarat on vastaanotettu:
Sohva, matkalaukku, laukku,
Maalaus, kori, pahvi
Ja pieni koira.

4) Karhu, joka on noin viisi tai kuusi
Opetettiin miten käyttäytyä:
- Pois, karhu
Et voi karjua
Et voi olla töykeä ja vaivainen.
Sinun on kumarrattava ystävillesi
Hatut heille
Älä astu tassulle.

Katso nyt näitä kuvia. Löydätkö, mihin satuihin tai runoihin heitä vedetään?

Kaverit, tiedätte, käy ilmi, että Marshak opiskeli Englannissa Lontoon yliopistossa ja matkusti paljon ympäri maata. Näiden matkojen aikana hän oppi erilaisia \u200b\u200benglanninkielisiä runoja, lastentarhioita ja käänsi ne meille venäjäksi.

Tänään opimme sydämestämme pienen runon nimeltä "Keskustelu"

Trunt-täti ja kissa
Istuimme ikkunan luo
Istuimme illalla vieressäsi
Keskustele vähän.
Ravi kysyi: Kis-kis-kis,
Voitko kiinni rotista?
- Murr, - sanoi kissa,
Pienen hiljaisuuden jälkeen.

Tekstin jäsentäminen. Esimerkkejä lapsille.

1) Nimeä runon päähenkilöt.
2) Mitä luulet, että Trotti-täti on kissan rakastajatar? Kuvaile hänen luonnettaan.
3) Kuinka täti Trot puhuu kissalle?
4) Mikä intonaatio kuuluu hänen äänensä?
5) Minkä kissan näet? Kerro hänestä.
6) Mitä luulet kissan haluavan sanoa murrallaan?

Mieti kaavamaisia \u200b\u200bpiirroksia, joiden avulla opit tämän runon.

Lapset kertovat runon halutessaan järjestelmän mukaan opettajan avulla ja sitten yksin.

Oppitunnin lopussa ehdotan maalata origami-kissat, jotka olemme tehneet kanssasi etukäteen. Anna kissallasi olla oma erityinen väri ja luonne.

Aihe:

”Satu pihalla”.

Tavoitteet: Muistuttaa lapsen kanssa sanan "satu" merkitys. Yleistää lasten tietämystä tutuista satuista ja opettaa lapsille luovaa tarinankerrontaa; yhdistää valitut esineet yhdeksi tarinaksi, muodostaa kyky säveltää satuteksti.Opettaa lapsia satuun tutun tarinan perusteella keksimään uusi satu, kertomaan se tarkoituksellisesti ja tunnepitoisesti ilmaisuvälitteisin keinoin, sadun alun ja lopun perinteet. Kehittää esikoululaisten puhe luovuutta ja kasvattaa kiinnostusta kirjallisuuteen, rakkautta kirjoihin, hyväntahtoista ja oikeaa asennetta toisiinsa.

Laitteet: sarja satuhahmojen satuhahmoja, multimedialaitteet (projektori, näyttö).

Oppitunnin kulku

- Kaverit, puhumme tänään satuista. Mikä on satu? Mitä mieltä sinä olet?

(Lasten vastaukset)

Kuka keksiä satuja?

Jos satu koputtaa ovelle
Päästät hänet nopeasti sisään
Koska satu on lintu
Jos pelotat sitä vähän, et löydä sitä.

Ehdotan leikkiä satuilla.

Laitetaan yhteen joukko saduja, jotka tunnet ja rakastat. Nimeä satuja ja katso tarkkaan näytölle.

Interaktiivinen peli "Satukimppu"

- Ja nyt tarkistan kuinka hyvin tiedät sadut.

Kuuntele tarkkaan ja arvaa, millainen satu se on:

Interaktiivinen peli "Arvaa satu"

Hän jätti isoisänsä
Hän jätti isoäitinsä.
Pyöreä itseni, punainen puoli,
Ja sitä kutsutaan ... ( Piparkakku-ukko)

Vain vuohen takana ovi suljettu
Siellä on jo nälkäinen peto ...
Jokainen kaverista tietää tarinan:
Se… ( Seitsemän lasta)

Emelya makasi liedellä,
Kärsin pitkään joutilaisena.
Ja sitten onni tuli,
Kaikki… ( Haudan käskystä)

Hän ei ole matala, ei korkea
Ja ei lukittu
Kaikki tukista, laudoista
Pysyvä pellolla ... ( Teremok)

Missä ja milloin tämä tapahtui ?!
Hiiri mursi kultaisen munan.
Isoisä surutti. Ja nainen oli surullinen ...
Hän vain napsautti ... ( Ryaba kana)

He vetävät isoisää, isoäitiä, tyttärentytärä,
Vedä pieni vika
Kissa ja hiiri vetoa tiukasti ...
Oletko arvannut? Se… ( Nauris)

Upea fyysinen minuutti "Buratino"

Pinocchio venytetty
Bent kerran, taivutettu kahdesti alas,
Hän levitti kätensä sivuille
Ilmeisesti avainta ei löytynyt.
Saadaksesi meille avaimen
Meidän on seisottava varpaissamme.

Pidätkö teistä satujen kirjoittamisesta? Kokeile itse nyt. Uskon, että onnistut.

Ehdotan, että jaat kolmeen ryhmään merkkien värin mukaan. Jokainen ryhmä menee pöytään. Sankarit, joista sadut ovat tulleet tapaamaan sinua? (Kana Ryaba, Kolobok, kolme karvaa). Mutta kiinnitä huomiota, satuhahmojen joukossa on uusia hahmoja, jotka ovat tuttuja sinulle. Yritä nyt säveltää satu uudella tavalla pitäen juoni, mutta muuttamalla loppua. Mitä tapahtuisi tarinasi, jos siinä olisi uusia merkkejä?

Tarinasi tulisi olla lyhyt ja täydellinen. Muista, että sadussa hyvä aina voittaa pahan yli.

(Pieni ryhmätyö satujen kanssa)

Kuuntelemme nyt tarinoitasi. (Sadun kuuntelu)

Kaverit, mikä hieno työ olet! Sinulla on mielenkiintoisia, epätavallisia, erilaisia \u200b\u200bsatuja. Hieman myöhemmin, vapaa-ajallasi, voit piirtää kuvia uusille satuille.

Valmisteluryhmä

Aihe:

"Matka K. I. Chukovskyn tarinoiden läpi."

Tavoitteet: Yleistää lasten tietämys kirjailijasta, hänen teoksistaan. Luoda kyky määrittää kirjallisten teosten sisältö otteiden perusteella kirjoista ja kuvituksista. Kehitä mielikuvitusta ja puhe luovuutta lapsissa. Kannusta kiinnostusta kirjallisuuteen, rakkautta kirjoihin ja lukemiseen.

Varustus: K. I. Chukovskyn kirjoitukset, kirjailijan muotokuva, piirrokset teoksilleen, lukemiseen tarkoitettujen pukujen ominaisuudet - runouden dramatisointi, K. I. Chukovskyn satuihin perustuvat piirrokset.

Alustavat työt: Lasten lukeminen ja Chukovskyn teosten äänitallenteiden kuunteleminen. Retki kaupungin kirjastoon. Lasten ja vanhempien piirustustenäyttely “Ystäväni Chukovskyn kirjoista.

Oppitunnin kulku

Kouluttaja. Tänään jatkamme matkaa kanssasi. Ja missä - arvaa itse. Mistä runosta nämä rivit ovat, ja kuka on kirjoittaja?

Kuten meidän portilla
Ihmepuu kasvaa
Ihme ihme ihme ihme
Ihana.
Ei lehtiä siinä
Ei kukka siinä.
Ja sukat ja kengät,
Kuten omenat!
Masha kävelee puutarhan läpi
Masha valitsee puusta
Kengät, saappaat,
Uudet ylitykset.
Ja Murochkalle sellainen
Pieni sininen
Neulotut kengät,
Ja pomponilla
Tässä on puu!

Lapset: K.I. ”Ihmepuu” Chukovsky.

Kouluttaja: Oikein. (Puhelin soi, opettaja noutaa puhelimen.) Puhelin soi. Kuka puhuu?

Lapset: norsu.

Kouluttaja. Mistä?

Lapsille. Kamelilta.

Kouluttaja. Mitä haluat?

Lapsille. Suklaa.

Kouluttaja. Kuinka tiedät kaiken tämän?

Lapsille. Kirjasta K.I. Chukovsky "Puhelin"

Kouluttaja. Aivan totta, nämä runot on kirjoittanut K.I. Chukovsky.

Katso hänen muotokuvaansa. Kornei Ivanovich Chukovsky asui kauan sitten, kun isovanhempasi olivat niin pieniä kuin sinä nyt. Hänellä oli neljä lasta: kaksi tytärtä ja kaksi poikaa. Hän rakasti heitä erittäin paljon, pelasi usein piilopaikkaa heidän kanssaan, merkitsi heidät, ui heidän kanssaan, ratsasti heille veneellä, lukei heille kirjoja. Mutta eräänä päivänä tapahtui epäonne. Hänen pieni poikansa sairastui vakavasti. Pojalla oli korkea lämpötila, hän ei voinut nukkua, hän itki. Chukovsky oli erittäin pahoillani pikkulaisesta pojastaan, hän halusi rauhoittaa häntä ja alkoi keksiä ja kertoa hänelle satua tien päällä. Pojalle piti tarina, hän lopetti itkemisen, kuunteli tarkkaan ja nukahti lopulta ja muutaman päivän kuluttua hän toipui täysin. Tämän tapauksen jälkeen Chukovsky aloitti satujen säveltämisen. Ja hän keksi monia niistä.

- Pidätkö satuista?

Lapsemme ovat laatineet yllätys sinulle. He kertovat otteita Korney Chukovskyn teoksista, ja yrität arvata otsikon.

1 lapsi:

Hyppää, kyllä \u200b\u200bhyppää
Kyllä chick-chirp,
Chiki-Riki-chick-chirp!
Hän otti ja nousi torakkaa,
Ei ole Giantia.
Jättiläinen sai sen oikein,
Ja viikset jäivät hänestä. ("Torakka")

2 lasta:

Voi sinä, köyhät orvani,
Silitysraudat ja pannut ovat minun!
Menet kotiin pesemättä
Pesen sinut vedellä,
Harjaan sinut hiekalla
Pumppan sinua kiehuvalla vedellä,
Ja sinä olet taas,
Auringonpaiste. ("Fedorino suru")

4 lasta:

Tapoin konna!
Minä vapautin sinut!
Ja nyt, sielu neito,
Haluan mennä naimisiin! ("Perho Tsokotukha")

5 lasta:

Kerron sinulle konna
Spy aurinko pian!
Muuten katso - otan kiinni
Haluan sen puolittaa.
Tiedätte tietävän
Varasta aurinko! ("Varastettu aurinko")

- Mihin hahmoihin nämä upeat nimet kuuluvat?

Aybolit - (lääkäri)
Barmaley - (ryöstö)
Fedora - (isoäiti)
Karakula - (hai)
Moidodyr - (pesuallas)
Totoshka, Kokoschka - (krokotiilit)
Tsokotukha - (lentää)

Salaa sadunhahmojen nimet. Aseta vokaaleja salattuihin sanoihin saadaksesi satu satuhenkilöiden nimet.

K R K D L F D R A B RM L Y

Piditkö miehet matkustaaksesi Korney Ivanovitš Chukovskyn tarinoiden läpi? Miksi rakastat näitä satuja? Mitä he opettavat sinulle?

Mennään nyt kirjanäyttelyyn ja katsotaan jälleen kerran näitä upeita kirjoja.

© 2020 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat