Lapsen valmistaminen kouluun: kovaa työtä vai hauskaa peliä? Monimutkainen oppitunti esikoululaisille.

Koti / Aistit

Synopsis tulevien ekaluokkalaisten ensimmäisestä oppitunnista

Tavoitteet: tutustuminen; tietoisuuden lisääminen opiskelijan asemasta.

Oppitunnin kulku:

Hei kaverit! Teistä tulee pian opetuslapsia. Opiskelet yhdessä 11 vuotta, sinusta tulee yksi ystävällinen joukkue. Opit paljon mielenkiintoista ja yllättävää. Opi monia uusia aiheita, tee poikkeuksellisia löytöjä. Mutta ensin meidän on opittava tuntemaan toisemme. En tunne sinua, mutta sinä et tunne minua, meille on hankalaa kommunikoida, joten tutustumme toisiimme. Kerron teille itsestäni, ja jokainen teistä kertoo itsestänne vuorotellen.

I. Peli "Tutustuminen"

Ensin opettaja esittelee itsensä, kertoo itsestään. Sitten lapset heittävät pallon toisilleen ja sanovat nimensä.

II. Keskustelu "Mikä on koulu, oppitunti?"

Käytte kaikki päiväkodissa, tänään tulitte kouluun. Mikä on koulu? (oppilaitos, jossa lapset saavat tietoa)

Kerro minulle, mitä eroa on koululla ja päiväkodilla? (oppituntien saatavuus)

Kyllä, meillä on paljon oppitunteja: matematiikka, lukutaito, kirjoittaminen, ym. rauhaa jne..

Koulussa on säännöt. Tänään yritämme muistaa ja soveltaa niitä.

1. " Valmiina oppitunnille ": kutsussa oppilas seisoo pöytänsä lähellä ja odottaa opettajan käskyä. Harjoitellaan tätä sääntöä.

2. "Jos haluat puhua, nosta kätesi" (Haluat vastata, älä pidä ääntä... nosta vain kätesi)

3. Yritä nyt arvata, mitä säännöt seuraavat lausekkeet tarkoittavat:

"Istut pöytäsi ääressä hoikana... ja käyttäydyt arvokkaasti."

"Pöytä ei ole sänky... etkä voi makaa sillä"

"Älä puhu luokassa... kuin merentakainen papukaija"

4. Mitä on tehtävä:

a) kun opettaja (tai joku vanhempi) tulee luokkaan;

c) kun joku myöhästyy tunnilta jne.

Nyt tavataan lauantaisin ja katsotaan kuka muisti nämä tärkeät säännöt ja noudatti niitä.

Kerroit tänään, mitä aineita opiskelemme koulussa.

Mitä nVoitko auttaa minua oppimaan nämä aineet? Arvaa arvoituksia ja saat selville, keitä nämä avustajat ovat?

Ei näytä mieheltä

Mutta hänellä on sydän

Ja töitä ympäri vuoden

Hän antaa sydämen.

Hän kirjoittaa, kun he sanelevat

Hän piirtää ja maalaa.

Ja tänä iltana

Hän värittää albumin minulle. (Lyijykynä).

Teräsluistin

Juoksee valkoisen kentän poikki

Jättää jälkeensä sinisiä jälkiä. (Kynä).

Kuinka tylsää, veljet,

Aja jonkun toisen selässä!

Kuka antaisi minulle jalkaparin,

Jotta voisin itse juosta,

Minä tanssin sellaisen tanssin!

Kyllä se on mahdotonta, olen koulu... (laukku).

Ei pensas, mutta lehtien kanssa,

Ei paita, mutta ommeltu,

Ei mies, vaan tarina. (Kirja).

Hyvin tehty!

Kuka tämä on? (Pinocchio)

Peli "Pinocchio menee kouluun"

Buratino menee kouluun 1. syyskuuta, mutta hän ei tiedä mitä ottaa mukaansa. Lasten tulee auttaa Pinocchiota keräämään salkku koulua varten, eli kertomaan, mitä sinne pitää laittaa.

Miksei leluja tarvitse viedä kouluun?

Vietetään fyysinen minuutti:

Pinocchio venytti

Yksi - kumartunut, kaksi - kumartunut,

Levitä kätensä sivuille

Avainta ei ilmeisesti löytynyt.

Saadaksesi hänelle avaimen,

Meidän on seisottava varpaillamme.

Pysy vahvempana kuin Pinocchio,

Tässä se on - kultainen avain.

Jatkamme oppituntia.

Mitä diassa on? (aurinko) Mikä se on? Tee lause sanalla aurinko.

Kuinka moni teistä tykkää maalata?

Kuka osaa pitää kynää oikein?

Piirrä muistivihkojen oikeaan yläkulmaan aurinko.

Ja nyt vasemmassa yläkulmassa on pilvi.

Hyvin tehty!

Joten jätämme lelut kotiin.

Kuinka monta lelua näemme, laske? Tarkista (laskemme kuorossa)

Minkä arvoinen nukke on? ...? ...? ...?

Kuka on takana...? Edessä…? Välillä…?

Katso numeroita, nimeä ne?

1 3 4 6 8 9 10

Mitä numeroita puuttuu?

Sulje silmäsi. Mitä tapahtui? (vaihda kortit)

Mikä numero puuttuu? (5)

Ympyröi 5 solua muistikirjoissasi.

Ja nyt otan 5 kirjainta, ja yrität tehdä niistä sanan. Mikä sana tuli ulos? (koulu)

Mihin aikaan vuodesta tulet opiskelemaan? Se on pian.

Kirjoita vihkoon lause: Koulu pian!

Kierros kouluun.

Mutta nyt oppituntimme on päättynyt.

Hyvästi!!!

Kunnan budjettikoulutuslaitos

"Yliopisto nro 18

nimetty Neuvostoliiton sankarin mukaan

Eduard Dmitrievich Potapov "

Valmistelevat oppitunnit

"Ensimmäisen luokkalaisen koulu"

Oppitunti numero 1

Opettaja

Zatsepina E.M.

Michurinsk

Alkutunti: "Tutustuminen"

Oppitunnin kulku.

  1. Opettajan johdantopuhe.

Rakkaat kaverit! Onnittelut koulun alkamisesta!Tänään istuit pöytäsi ääressä ensimmäistä kertaa koulussa. Älkää olko vielä opetuslapsia. Mutta meillä on todellisia oppitunteja.

Tutustumme toisiimme, ota selvää

koulun säännöt, eli opimme olemaan opiskelijoita.Opit istumaan pöydän ääressä, kirjoittamaan, lukemaan.Toivon sinulle kaikkea hyvää! Aloitetaan ensimmäinen oppituntimme.

Pelataan? Esitän sinulle kysymyksiä, jos olet samaa mieltä, taputa käsiäsi.

Tulitko kotoa?

Onko nyt kevät?

Kuka on hyvällä tuulella tänään?

Anna minun yrittää arvata. Miksi olet niin onnellinen tänään.

Koska olet erittäin älykäs ja kaunis tänään?

Koska tulit tänään kouluun ensimmäistä kertaa?

Koska tapasit opettajasi tänään?

Nämä ovat kaikki erittäin hyviä lapsia, mutta haluat varmaan todella tutustua minuun paremmin, eikö niin?

Opettaja : Nimeni on ... Jos unohdat nimeni, tule luokseni ja kysy. Hyvä? Olen ensimmäinen opettajasi. Olen haaveillut opettajan ammatista pienestä pitäen. Pidän lapsista kovasti. Minulla on…. Pidän ... En pidä ... Suurin harrastukseni ... Opiskelemme yhdessä, ja autan sinua aina mielelläni.

Kerron sinulle kaiken:

Miksi on ukkonen

Ja pohjoisesta ja etelästä,

Ja kaikesta mitä ympärillä on

Tietoja karhusta, ketusta

Ja metsän marjoista.

Opetan sinut piirtämään

Rakenna, ompele ja kirjo.

Kaverit, yrittäkää arvata, mitä arvoitus sanoo:

Talo on kadulla

Lapsilla on kiire tapaamaan häntä.

He kantavat muistikirjoja, kirjoja

Pojat ja tytöt. (Koulu.)

Missä olet nyt? (Olemme koulussa.)

Ja mitä tässä arvoituksessa sanotaan:

Tässä ovat pojat ja tytöt

Ota esille muistivihkot, kirjat.

He työskentelevät kovasti

Kuuntele tarkasti.

Lapset ovat yhtä perhettä.

Keitä he ovat, kysyn sinulta?

(Luokka, oppilaat, oppilaat.)

Jokaisella oppitunnilla satuhahmot "oppivat" kanssasi. Tänään hauska Carlson tuli tunneillemme.(Dia 2) Hänkään ei ole koskaan käynyt koulua, mutta hän haluaisi kovasti oppia kaiken.

  1. Käytössääntöihin tutustuminen koulussa, luokkahuoneessa.

Opettaja ... Tapasit minut ja myös meidän sadun sankarimme, mutta kuinka voin tutustua sinuun? Minä keksin sen! Nyt minä lasken kolmeen, ja te kaikki huudatte nimeänne äänekkäästi.

Sopimus? Yksi kaksi kolme! Jotkut eivät ymmärtäneet mitään: Vau!

Ollaan äänekkäämpiä! Yksi kaksi kolme!

Kaverit, mikä hätänä, miksi en kuule nimiäsi? Kun kaikki puhuvat yhtä aikaa, kuuluu melua, minun on vaikea ymmärtää mitä sanot. Mitä tehdä?

Lapset tarjoavat erilaisia ​​vaihtoehtoja. Meidän on ensin yritettävä puhua kaikkea paitsi kohotettua kättä. Keskustelun aikana opettaja johdattaa lapset tähän sääntöön.

Opettaja : Kuunnelkaa, lapset, mitä Carlson tarjoaa meille - nostakaa kätenne? Kaverit, yritetään tutustua toisiimme tällä tavalla: jos haluat vastata, nosta kätesi. Näytä, kuinka kätesi nostetaan. Kuinka muuten voitte nostaa kätenne, lapset? Valitaan mukavin tapa nostaa kätesi.(kyltin esittely) (Dia 3).

Koulussa on sääntö:

"Jos haluat puhua, nosta kätesi!"

(Opettaja näyttää, kuinka kätesi nostetaan oikein.)

(Siksi teimme yhdessä lasten kanssa uuden säännön ja sovimme heti sen toimeenpanosta.)

Miksi tarvitsemme tätä sääntöä? (Tutustumaan).

Opettaja b: Yritetään. Kuka haluaa kertoa meille heidän nimensä?

(Opettaja pyytää uutta sääntöä käyttäen kolmesta neljään lasta).

Vaikka koulumme on pieni, se on jo koulu. Ja koulussa on myös muita sääntöjä. Haluatko tietää mitkä?

Jos haluat vastata - älä pidä ääntä.

Nosta vain kätesi.

Jos haluat vastata, sinun täytyy nousta ylös,

Kun he saavat istua, istu alas.

Koulupöytä ei ole sänky

Etkä voi valehdella sen päällä.

Istut pöytäsi ääressä hoikkana

Ja käyttäydy arvokkaasti.

Nyt haluan tutustua sinuun paremmin. Tiedän kuinka se tehdään. Nyt nostat kätesi säännön mukaan, kun kuulet tehtävän. Ole varovainen! Joten aloitimme:

Nostakaa kätensä... pojat.

Tytöt nostavat kätensä.

- Ne, joilla on lemmikki, nostavat kätensä.

Ne, jotka rakastavat jäätelöä, nostavat kätensä.

Ne, joilla on jousi, nostavat kätensä.

Kadulla asuvat nostavat kätensä... (kadun nimi).

Ne, jotka opiskelevat 1. luokalla, nostavat kätensä. (Kaikki lapset nostavat kätensä, opettaja tarkistaa vastausten oikeellisuuden).

Hienoa, nyt sain selville, kuka teistä rakastaa jäätelöä ja kenellä on lemmikkejä.

Kaverit, pidätkö työskentelystä uuden säännön kanssa? Joten suostutko ottamaan hänet mukaan kouluelämäämme?

Oppitunnin tulos.

Oliko mielenkiintoista?

Millaiset koulusäännöt meillä nyt on?

Milloin sinun pitäisi nostaa kätesi?

Mitä muuta erittäin tärkeää oppitunnilla tapahtui tänään? Miksi ihmiset tapaavat?

Koska meistä on tullut ystäviä, kiitämme toisiamme.

Lukeminen

Oppitunnin aihe: "Tutustuminen puheeseen, kirjaimiin."

Oppitunnin tavoitteet: tutustuttaa lapset kirjaimiin; ottaa käyttöön käsitteet "vokaalit", "konsonantit"; oppia löytämään toimiva viiva muistikirjasta; juurruta rakkautta lukemiseen; työtä puheen kehittämiseksi.

1. Fyysinen kasvatusminuutti "Höyryveturi".(Dia 4).

(Liike kyynärpäillä, merkki).

Veturi humina ja ajoi perävaunuja!

Chu-chu-chu, chu-chu-chu kauas minä rokkaan!

Vihreät vaunut juoksevat, juoksevat, juoksevat

Ja kaikki pyöreät pyörät tmp, thumb, tm!

2. Aiheen kuvaus ja oppitunnin tarkoitus.

Katso mihin olemme saapuneet. Olemme tuntemattomassa maassa nimeltä "Rech"(Dia 5).

Ja jotta et pelkää, sinun on opittava tuntemaan sen asukkaat.

Kaikki mitä sanomme on puhetta. Arvaa mikä on sen puheen nimi, jota käytämme nyt? (ääninen, kaunis jne.)

Tällaista puhetta kutsutaan suulliseksi, koska käytämme suuta (suuta), lausumme kaiken äänilaitteen avulla, kun huulten työ on selvästi näkyvissä. Käytämme suullista puhetta, kun kerromme, kuuntelemme, kysymme. Kuulemme ja lausumme puhutun kielen.

Kaikki, mitä olemme juuri sanoneet, on suullista puhetta.

Mutta suullisen puheen lisäksi on puhe, joka ilmaistaan ​​kirjaimilla kirjoissa ja sanomalehdissä. Luimme sen. Tämä on kirjoitettu puhe. Opimme kirjoittamistaitoja kirjoittamisen prosessissa.

Kuuntele nyt runo:

Syksyinen metsä kahisi

Kultainen lehdet.

Eroon lämpimästä kesästä

Se on surullista sinulle ja minulle.

Kello soi

Äänekäs ja iloinen.

Hän on kaikki kaverit tänään

Kutsuu kouluun.

Vaahtera koputtaa ikkunaan

Punainen ja keltainen jalka

Ja varpunen visertää:

Onnea kaverit!

Minkä puheen olet juuri kuullut?

(Taulusta löytyy kuva lukosta, johon sijoitamme opitut kirjaimet. Toisaalta vokaalit, toisaalta konsonantit)

Linnan kuva (dia 6).

Vokaalit venyvät soittolaulussa

He voivat itkeä ja huutaa.

Pimeässä metsässä soita ja soita

Ja kehto Alyonka,

Mutta he eivät osaa viheltää ja muristaa.

Ja konsonantit ovat samaa mieltä

Kuiskaa, kuiskaa, narista.

Jopa haukkua ja sihinä,

Mutta en halua laulaa heille.

  1. Tutustuminen vokaaliin.

A, oh, y, s ja.

Opettaja tekee arvoituksia, lapset arvaavat ne ja kirjaimet asetetaan lukkoon.

Tässä on kaksi pilaria vinosti,

Ja niiden välillä - vyö.

Tiedätkö tämän kirjeen? A?

A-kirjain on edessäsi!

Peli "Kuka on isompi?"(Dia 7).

Keksi sanat, jotka alkavat A:lla.

Peli "Sano sana".

Arvoituksia. (Dia 8).

  1. Se on jalkapallon kokoinen

Jos kypsä, kaikki ovat onnellisia.

Se maistuu niin hyvältä.

Ja hänen nimensä on (vesimeloni).

  1. Hän on ystävällisempi kaikille maailmassa.

Hän parantaa sairaita eläimiä,

Ja eräänä päivänä virtahepo

Hän veti sen ulos suosta.

Hän on kuuluisa, kuuluisa

Tämä on lääkäri (Aibolit).

  1. Joten otan sinut mukaan

En tarvitse kauraa.

Anna minulle bensaa, anna minulle kumia kavioihini

Ja sitten nostaen pölyä,

(Auto) käy.

(Dia 9).

Tässä kirjeessä ei ole nurkkaa

Siksi se on pyöreä.

Siihen asti hän oli pyöreä

Olisin voinut rullata.

Arvoituksia. (Dia 10).

(kaikki vastaukset o-kirjaimeen).

  1. Ei ikkunoita, ei ovia

Huone on täynnä ihmisiä. (Kurkku)

  1. Vihreällä hauraalla jalalla

Pallo on kasvanut polun varrelle.

Pieni tuuli kahisi

Ja hän hajotti tämän pallon. (Voikukka)

  1. Ei moottoreita, vaan melua.

Ei lentäjät, vaan lentävät.

Ei käärmeitä, vaan pistoja. (Ampiaiset)

(Dia 11).

Missä tahansa metsässä on moti

Näet U-kirjaimen.

Foneettinen lataus. (Dia 12).

Miten susi ulvoo?

Miten vauva itkee rattaissa?

Miten lapset huutavat metsässä?

Miten käki käki?

(Dia 13).

Tässä on kirves, sen vieressä tukki.

Selvisi mitä tarvitsemme:

Osoittautui kirjaimeksi y -

Sinun kaikkien pitäisi tietää se.

Peli "Kirje on kadonnut". (Dia 14).

Sr, m-lo, r-s, r-tankki.

(Dia 15).

Sain vasaran käteeni.

Hän pudotti kirjeen laudoilta.

Kuinka monta plakkia siellä on?

Kolme!

Mikä kirjain?

Peli "Sano nimi i-kirjaimella". (Dia 16).

Ira, Igor, Ivan, Inga, Inna, Ilja, Irina, Ilona.

Liikunta. (Dia 17).

Oletko väsynyt?

No, sitten kaikki nousivat seisomaan yksimielisesti.

Tallattu jaloillaan

He taputtavat käsiään.

Kierretty, kehrätty

Ja he kaikki istuivat pöytänsä ääreen.

Suljemme silmämme tiukasti ja laskemme yhdessä viiteen asti.

Avaamme. Räpäytys

Ja jatkamme työtä.

Kuulemme ja lausumme ääniä. Tehdä äänet näkyviksi, ilmoittaa niistä

keksi kirjeitä. Ja tässä on aakkoset. Se on kuvattu.(Dia 18).

(Aseta taululle värikäs aakkoset, joissa on kuvia eläimistä, linnuista tai kukista

jokainen kirjain).

Tarvitseeko henkilö kirjeitä välittääkseen suullisen tai kirjallisen puheen?

Jokaisen kirjaimen oikeinkirjoitus koostuu useista elementeistä.(Dia 19).

Yhteenveto.

Auta täydentämään lausetta:

Kaikki mitä sanomme on ... (puhe).

Puhe on ... suullinen ja kirjallinen

Emme näe ... (ääntä).

Jotta ääni tulee näkyviin, sinun on määritettävä se ... (merkki tai kirjain).

Kauan odotettu puhelu soitetaan -

Ja oppitunti päättyi.(Dia 20).

Kauan odotettu puhelu soitetaan -

Oppitunti alkaa.(Dia 20).

Kirje

OLEN Avaan muistikirjani

Ja lasken sen alas

En piiloudu teiltä, ​​ystävät,

Pidän kynää tuolla tavalla.

Istun suorassa, en taivu

Menen töihin.

Näet raidan muistivihkossa. Se on melko kapea. Sinun tehtäväsi on seurata polkua ylittämättä sen rajoja. Ja jotta sormesi tottelevat, ne on lämmitettävä.

Suoritetaan sormihieronta.

Tämä sormi on paksuin, vahvin ja suurin.

Tämä sormi on sen näyttämistä varten.

Tämä sormi on pisin, ja se seisoo keskellä.

Tämä sormi on nimetön, hän on levoton.

Ja pikkusormi, vaikkakin pieni, on erittäin taitava ja rohkea.

  1. Työskentelyviivan löytämisen opettelu (näyttö taululle). (Dia 21).

Aseta pisteitä pitkin koko kapeaa viivaa punaiseen viivaaseen asti.

Aseta yksi piste rivin yläosaan ja toinen rivin alaosaan.

Yksi kaksi kolme neljä viisi!

Lapset lähtivät ulos kävelylle.

Löysimme itsemme niityltä.

Juoksen nopeammin eteenpäin!

Buttercups, kamomilla, vaaleanpunainen puuro

Keräsimme luokkamme.

Tässä on mikä kimppu meillä on!

Matematiikka

Oppitunnin aihe: "Loistava maa" Matematiikka ". Tutustuminen numeroihin. Numero 1 "

Oppitunnin tavoitteet:

  1. Ota selvää, kuinka lapset osaavat laskea;
  2. Tutustuminen numeroon 1;
  3. Opi ratkaisemaan yksinkertaisimmat ongelmat.

Tuntien aikana

Kauan odotettu puhelu soitetaan -

Oppitunti alkaa.

  1. Lasketaan 10:een ja taaksepäin
  2. Kohteiden laskeminen. (Dia 24).
  1. Tutustuminen numeroon 1. (Dia 24).

Aloitamme esittelyn

Lapset ovat yllättyneitä!

Tutustutaanpa, ystävät:

Yksikkö olen minä!

Kävelen köysiradalla

Johdan kaikkia takanani.

  1. Ongelmanratkaisu aihekuvien avulla (+ 1, -1). (Dia 25).

Kävi ilmi, että kissalla on kolme kissanpentua.

Kissalla on kolme pentua.

Ne miau kovaan ääneen.

Katsomme koriin:

Minne yksi meni?

Yhtäkkiä näemme: penkin alta

Kissa ottaa sen pois.

Hän nousi ensimmäisenä jaloilleen

Ja nousin korista.

Kuinka moni kissanpentu ei vieläkään osaa kävellä?

5. Liikuntakasvatus.(Dia 26).

Seiso yhdellä jalalla

Ihan kuin olisit kova sotilas.

Vasen jalka - rintaan.

Katso, älä pudota.

Pysy nyt vasemmalla puolellasi

Jos olet rohkea sotilas.

  1. Kirje muistivihkossa. (Dia 27).

Avaamme muistivihkon sanoilla:

OLEN Avaan muistikirjani

Ja lasken sen alas

En piiloudu teiltä, ​​ystävät,

Pidän kynää tuolla tavalla.

Istun suorassa, en taivu

Menen töihin.

6. Piirrä omena albumiin ja varjoa se syömäpuikoilla.

Tarkenna kotona. (Dia 28).

  1. Toista kirjaimet a, o, y, s ja.
  2. Etsi sanat, joissa nämä kirjaimet esiintyvät.
  3. Viimeistele omena albumissa ja varjoa se syömäpuikoilla.

(Dia 30).

Teimme hyvää työtä

He piirsivät ja leikkivät,

Mutta meidän on aika sanoa hyvästit!

Hyvästi lapset!

Sovellus

Äänen korostaminen.(Dia 29).

Tarvitsemme kiireellistä apua yhdelle haikarille. Hänellä oli hätä.

Tarina "Kana kana"

Kanapoika kuoriutui ensimmäisenä munasta ja istui nyt kuistilla ja odotti muiden poikasten kuoriutumista.

Äiti, istut väärin! Katso - kukaan ei kuoriudu enää!

Kana oli niin yllättynyt, että hän vain räpäytti silmiään.

No, istu alas, Tsyp sanoo, niin minä lähden kävelylle. Tsyp meni ulos kentälle, meni kukan luo ja sanoi:

Kukit väärin! Sinun on kukkittava kukka, niin kaikenlaiset perhoset ja kovakuoriaiset eivät istu päällesi.

Hei toukka, ryömit väärin!

Mutta mitä pitäisi tehdä? - toukka ihmetteli.

On välttämätöntä käpertyä renkaaseen ja rullata, niin se on nopeampaa! Hän sanoi ja jatkoi.

Näyttää - haikara nappaa sammakoita,

Hei haikara, ymmärrät väärin! Katso kuinka sen pitäisi olla! Ja kuinka hän hyppää suoon.

Sitten loppu tulisi Tsypulle, no - haikara veti hänet ulos.

Opettaakseen, sanoo haikara, sinun on tiedettävä jotain itse. Ymmärsitkö, Chip?

(G. Yudin)

Mitä haikaralle tapahtui? Minkä läksyn kana sai?

Mitkä ovat sanat, joilla on ääni c.

Kirje muistikirjoissa

Laitteet

  1. Magneettiset kirjaimet, numerot.
  2. Linnan piirustus.
  3. Aihekuvat laskemiseen.

Kirjallisuus:

  1. Markovskaya I.M. Vanhemman ja lapsen vuorovaikutuskoulutus. - SPb .: Rech, 2002.
  2. Valmisteleva kurssiohjelma

alakoulun opettaja Lapshina Tamara Gennadievna

peruskoulun opettaja, 2010

  1. Fopel K. Kuinka opettaa lapsia yhteistyöhön? Psykologiset pelit ja harjoitukset: Käytännön opas neljässä osassa. - M .: Genesis, 2001.
  2. Fopel K. Tauon energia. Psykologiset pelit ja harjoitukset: Käytännön opas. - M .: Genesis, 2001.

Koulupsykologi nro 5,2010


Muistia tutkimassa

Kuulomuisti

Nimeä 10 sanaa, sanajoukot voivat olla erilaisia, se voi olla esimerkiksi seuraavia sanoja: pöytä, viburnum, liitu, norsu, puisto, jalat, käsi, portti, säiliö, ikkuna, metsä, leipä, ikkuna, tuoli, veli, vesi, hevonen, sieni, neula, hunaja.
Sanojen ei pitäisi liittyä toistensa merkitykseen. Usein äidit käyttävät lasta valmistaessaan sanoja tämän periaatteen mukaisesti - mitä näen, sitä kutsun. Mutta lapsi voi myös nähdä nämä esineet, eikä hänen tarvitse muistaa niitä ulkoa. Valmistele etukäteen sanaluettelo, johon voit merkitä sanat, jotka lapsi sanoo. Sanojen tulee olla yksi- ja kaksitavuisia, muista olla lapselle tuttuja.Lapsen tulee nimetä vähintään 5-6 sanaa missä tahansa järjestyksessä. Voit myös toistaa 5 kertaa, toisella toistolla kerro lapselle, että hänen pitäisi Nimeä kaikki sanat ikään kuin hän kuulisi ne ensimmäistä kertaa, hänen on nimettävä kaikki sanat, myös ne, jotka hän mainitsi jo ensimmäisen kerran. Kolmannella kerralla sano vain: "Vielä kerran." Sinun on tehtävä tämä heti, ilman taukoa. Sitten voit rakentaa kaavion, josta näet, kuinka lapsesi muistaa. Ehkä kolmannella kerralla hän soitti kaikki 10 sanaa, mutta tapahtuu myös niin, että kolmannella kerralla lapsi toisti 4 sanaa ja neljännen vain kerran. Älä ole vihainen hänelle, tämä tarkoittaa, että lapsi väsyy nopeasti ja tämä tieto auttaa sinua jatko-opinnoissasi koulussa, ymmärrät, että esimerkiksi runon toistaminen yli kolme kertaa ei auta lasta muistamaan häntä , mutta se vain pahentaa hänen tilaansa. Jos kaavio on siksak, tämä voi viitata huomion epävakauteen ja olla yksi hyperaktiivisuuden merkkejä.

Visuaalinen muisti
Näytä 10 kuvaa. Lapsen tulee muistaa vähintään 6. Valitse 10 kuvaa, niissä kuvatut esineet ovat lapsen tiedossa, kuvan tulee olla tunnistettavissa ja ymmärrettävissä. Kuvissa ei myöskään saa olla mitään ylimääräistä, koska jos etualalla on pallo ja takana puu, niin lapsi voi kiinnittää huomiota puuhun ja muistaa sen, ja luulet, että hänellä on huono muisti. . Aseta kuvat lapsen eteen yksi kerrallaan ja muista pyytää häntä nimeämään kuva ääneen. Loppujen lopuksi hän osaa sanoa sohvan, ja sinä luulet sen olevan tuoli. Älä tässä tilanteessa korjaa lasta, älä sano mitään, muista vain, kuinka hän nimesi kuvan. Jatkossa voit palata lapsen virheisiin ja yrittää korjata niitä, mutta nyt tutkit vain muistia. Sinulle on paljon helpompaa, jos kirjoitat kaikki sanat, viereen voit kirjoittaa sanan lapsen nimeämänä. Kun kaikki kuvat ovat lapsen edessä, kerro hänelle: "Voit muistaa ne ulkoa niin paljon kuin tarvitset (kunnes muistat)", mutta minuutin kuluttua kysy hiljaisuudella, muistiko hän kaiken ja poista kaikki kuvat . Pyydä häntä nimeämään, mitä hän näki. Jos sinulla on sanalista, voit merkitä sen nimeämät sanat. Muistin kehittämiseksi voit opettaa lapsesi yhdistämään sanoja merkityksen mukaan, keksiä tarinan niin, että se sisältää kaikki nämä sanat, lisätä sanojen määrää .
Näytä 16 kaavamaista kuvaa (talo, lippu, puu, kukka, numerot, kirjaimet, geometriset muodot jne.). Lapsen tulee piirtää mahdollisimman paljon.

Semanttinen muisti
Nimeä sanaparit: melu - vesi, pöytä - lounas, silta - joki, metsä - karhu, rupla - penni, koulu - opiskelija, lumi - talvi. Nimeä sitten vain parin ensimmäinen sana, ja lapsen tulee nimetä toinen sana Sanojen tulee olla yhteydessä. Voit valita omat parisi, voit aloittaa kolmella sanaparilla, jos lapsi ei ymmärrä mitä haluat häneltä, selitä, miten sanat liittyvät toisiinsa.

Esimerkiksi höyry: lautanen - keitto, keitto kaadetaan lautaselle.
Kana on kana, kanalla on kananvauva.
Lapsen tulee muistaa vähintään 3 paria viidestä.
Toista toimenpide: poika nousi, pesi, pukeutui, söi aamiaisen ja meni kouluun.
Tytölle käytä eri sanoja.
Aluksi voit käyttää vain 3-4 toimintoa ja jos lapsi on selvinnyt, lisää ne 7-9:ään.

Lue lauseet:
1. aurinko paistaa kirkkaasti.
2. Lapset pelaavat palloa.
3. Auto ajaa tiellä.
4. Kamomilla ja ruiskukka kasvaa pellolla.
5. Isoäiti neuloa sukkia.
Pyydä lastasi toistamaan sanat, jotka hän muisti. Tässä tapauksessa tärkeintä on välittää kunkin lauseen merkitys, ei ole ollenkaan tarpeen toistaa sitä sanasta sanaan.
Jos lapsi ei pystynyt toistamaan kaikkia lauseita ensimmäisellä kerralla, lue ne uudelleen.
6-7-vuotiaana he yleensä selviävät tästä tehtävästä 2-3 yrityksellä.

Looginen ajattelu

4 ylimääräistä

Määritä, mikä on tarpeetonta 4 - 5 kuvan joukosta, muista pyytää lasta selittämään valintansa. Loogisen ajattelun kehittämiseksi älä käytä ensin kuvia, vaan erilaisia ​​leluja ja pieniä esineitä. Keskity käsitteisiin valitessasi esineitä tai kuvia. Se voi olla esimerkiksi vihanneksia ja niiden joukossa marja, punaisia ​​esineitä ja niiden joukossa keltaisia ​​tai sinisiä, autoja ja hevonen, astioita ja huonekaluja jne. Ensinnäkin ylimääräisen esineen tulisi erottua jyrkästi muista, mutta sitten tämän eron tulisi olla vähemmän vahva. Jos ensin voit laittaa vaatteen tai auton lintujen joukkoon, laita sitten siipikarja luonnonvaraisten lintujen joukkoon. Monet vanhemmat yrittävät tehdä heti moniarvoisia sarjoja, jotta useat esineet voivat olla tarpeettomia samassa rivissä, esimerkiksi yksi eroaa väriltään, toinen muodoltaan ja kolmas tarkoitukseltaan. Tämä on vaarallista lapsille, hän ei pysty ymmärtämään tämän tehtävän yleistä periaatetta, hämmennät häntä suuresti. Tällaiset moniarvoiset sarjat sopivat vain niille lapsille, jotka ymmärtävät jo tiukasti tehtävän merkityksen ja osaavat valita ylimääräisen esineen ja perustellen vastauksensa: extra värillä, extra muodolla, extra, koska kaikki eläimet, ja tämä on lintu, on ylimääräistä, koska he syövät tätä ja tekevät ruokaa tässä.

Etsi kuvio ja jatka: Jalka - varvas - saappaat. Käsi -? pitää jatkaa.
Vastaus on kinnas, hansikas.

Valitse sana, jota tarvitset: sairaala - hoito; koulu - (opettaja, kirjoituspöytä, opetus, opiskelija). Talo - katto; kirja - (paperi, kirjeet, kansi, tieto) jne.

Kuva tarina. Aseta lapsen eteen kuvia, jotka voidaan järjestää järjestykseen. Tällaisia ​​kuvia voidaan leikata kirjoista, tulevaisuudessa aion esittää useita tällaisia ​​​​kuvia. Pyydä lastasi järjestämään kuvat järjestykseen. Lapsi ei ehkä ymmärrä mitä haluat, koska se on kunnossa. Kysy sitten häneltä, mistä tarina alkaa, mikä kuva on ensimmäinen, ja laita se lapsen vasemmalle puolelle. Tarjoa jatkaa valintaa ja laita ensimmäisen toisen kuvan viereen. Ja niin edelleen, pyydä häntä sitten kertomaan sinulle, mikä tarina on. Jos lapsi liitti kuvat toisiinsa, hän sai johdonmukaisen tarinan, mutta hän ei levittänyt sitä haluamallasi tavalla, ota hänen tarinansa oikeaksi, mutta voit sanoa, että voit säveltää toisen tarinan, sadun, voit vaihda ja kerro mitä sinusta tulee.

Piirrä geometrisia muotoja ympyrän sisään ja ulkopuolelle. Sitten sinun on asetettava pisteitä eri paikkoihin: kolmion sisään ympyrän sisällä, neliön sisällä ympyrän ulkopuolella. Pyydä lastasi piirtämään geometrisia muotoja, sinä nimeät, ja hän piirtää: "piirrä ympyrä, piirrä neliö, piirrä kolmio, piirrä ympyrä neliön alle, piirrä ympyrä kolmioon, piirrä ympyrä ympyrään jne. ." Pyydä sitten laittamaan pisteitä eri paikkoihin.

Lukeminen. (Ei testattu monissa kouluissa)
Lukeminen sujuvasti jopa 30 sanaa minuutissa. Uudelleen kertominen omin sanoin. Mahdollisuus nähdä ehdotuksen tärkeimmät jäsenet.

Foneeminen kuulo

Lyö sana tavulta.
Jaa kuvat tavuittain.
Yhdistä sanat ja niitä vastaavat mallit. Kaavioissa äänet esitetään ympyröillä. Yleensä kirjoitetaan sanasarake (5 kpl), sanojen on välttämättä koostuttava eri määrästä ääniä ja kirjaimia, kaaviot piirretään sanojen vastapäätä, joissa äänet on merkitty ympyröillä (ei kirjaimilla, mutta pienille sanoille on tarpeen valitse ne, joissa kirjainten ja äänten lukumäärän on oltava samat , joten sanassa whirligig on kolme kirjainta ja neljä ääntä) ja lasta pyydetään piirtämään viiva sanasta vastaavaan kaavioon.

Kuuntele sanan ensimmäinen ja viimeinen ääni. Tietysti on parempi, jos lapsi kuulee kaikki äänet, mutta tämä on tärkeää oppimisen, ei pääsyn kannalta.

Etsi kuvia tietyllä äänellä. Kuvat asetetaan lapsen eteen ja ehdotetaan, että löydetään kaikki sanat, joissa on ääni Ш tai Ч. Ääni voi olla mikä tahansa, mutta ei pehmeä. Muista pyytää lastasi sanomaan sanat ääneen, koska hän saattaa nimetä esineen eri tavalla kuin odotat.

Erota pehmeys ja kovuus, tunne parilliset konsonantit.

Tee lause sanajoukosta. Sanat voivat olla erillisillä korteilla tai yhdelle paperiarkille. Sanat voivat olla alkumuodossa: poika, luistella, suksi, päällä.

Kuvaile kuvaa. Lasten voi olla vaikea alkaa kuvailla. Voit kuulla jotain tällaista: poika, polkupyörä, ratsastus ... Jos opetat lapsen aloittamaan tarinan oikein, hänestä on joka tapauksessa helpompi. Jos lapsesi selviytyy helposti tästä tehtävästä, loput eivät ole sinua varten. Pyydän lasta aloittamaan näin: Kuvassa, jonka näen (lapset, kanit...) He tekevät ...

Matematiikka
Laske sataan, mutta ei pakollista. 20 edestakaisin laskeminen on pakollista useimmissa kouluissa. Laske 7-14, 17-9 jne. Lisää ja vähennä enintään 10. Käsitteitä enemmän ja vähemmän. Kombinatoriikka - sinulla on 3 omenaa ja 3 päärynää, otit 4 hedelmää, mitä se voi olla. (voi olla 1 omena ja 3 päärynää, 2 omenaa ja 2 päärynää, 3 omenaa ja 1 päärynä. Tehtävät voivat olla erilaisia, on tärkeää listata kaikki mahdolliset vaihtoehdot. Jotta lapsi ymmärtäisi, otan 2 keltaista kynää ja 2 punaista, tarvitaan 3 kynää Käymme kaikki vaihtoehdot läpi. Sitten otamme 3 kynää ja käymme myös kaikki vaihtoehdot läpi. Vertaa kuinka monta vaihtoehtoa oli ensimmäisessä tapauksessa ja kuinka monta toisessa. Sitten otamme 4 kynää ja toista kaikki. Kynien sijaan voit ottaa nappeja)

Tehtävät kahdessa vaiheessa: Mashalla on 3 nukkea ja Katyalla on vielä 2 nukkea, kuinka monta nukkea heillä on yhdessä?
Käänteiset ongelmat: linnut istuivat oksalla, kun 3 lensi pois, niitä oli 4. Kuinka monta lintua oli oksalla ennen kuin ne lensi pois?
Tehtävät käyttäen steam-käsitettä: Mashalla oli 2 paria sukkia ja Petyalla 3 paria. Kuinka monta sukkia heillä oli?
Joissakin kouluissa tehtävät ovat koomisia, kekseliäisyyden vuoksi.
Esimerkiksi: jos 2 omenaa leikataan kahtia, kuinka monta omenaa tulee? 7 kynttilää paloi, 3 sammui, kuinka paljon on jäljellä?

Matemaattinen sanelu:
2 solua ylös, 3 solua oikealle, 1 solua alas jne. Tämä on helppo vaihtoehto. Se voi olla vaikeampaa: 3 solua ylöspäin, 2 vinosti ylöspäin oikealle... Jotkut opettajat sanovat - vinosti, jotkut - vinosti. Puhun eri tavalla, mutta kiinnitän lapsen huomion siihen, mikä on tärkeämpää kuin sanat oikealle tai vasemmalle ylös.

Peruskonseptit

1. Perhe.
2. Asuinpaikka.
3. Koulu.
4. Eläimet: luonnonvaraiset ja kotieläimet.
5. Linnut: luonnonvaraiset ja kotieläimet.
6. Kasvit: puut, pensaat, yrtit. Tiedä yleisimmät kasvien nimet.
7. Vihannekset, hedelmät.
8. Vuodenajat, kuukaudet, viikonpäivät, päivät.
9. Maantiede: maanosat, vuoret, valtameret, meret, joet, saaret, maat, kaupungit.
10. Materiaalit: luonnollinen - keinotekoinen.
11. Veden olomuodot: nestemäinen, kiinteä ja kaasumainen.
12. Veden ominaisuudet: läpinäkyvä, märkä, liuotin.
13. Liikenne: maa, ilma, vesi.
14. Huonekalut.
15. Vaatteet: päällysvaatteet, jalkineet, hatut.
16. Ammatit: lääkäri - parantaa, opettaja - opettaa jne.
17. Lomat.

Lisätestit
Käärme. Aseta pisteet ympyräketjun sisään.
Todistustesti - yliviivaa tietyt kirjaimet tai geometriset muodot. Tai geometrisissa muodoissa sinun on laitettava alas erilaisia ​​merkkejä - plus, sauva ...

Etsi eroja
Labyrintit.
Mistä hahmoista piirustukset koostuvat? Tässä testissä käytetään geometristen muotojen kuviota.

Peli: kyllä ​​ja ei älä puhu. Tämä on mindfulness-tehtävä. Kysymykset voivat olla hyvin erilaisia, tärkeintä on vain se, että et voi sanoa kyllä ​​ja ei. Esimerkiksi: Oletko poika? Onko lumi valkoinen?

Kun se tapahtuu: poika on vanhempi kuin isä. Aina, usein, joskus, harvoin, ei koskaan. "Poika on isää vanhempi" sijasta voi olla mikä tahansa kysymys. Esimerkiksi: kesällä sataa lunta, koira haukkuu, talvella sateenkaari.

Jos lapsi piirtää spiraalin vastapäivään, käsiala on hyvä.
Psykologinen valmius kouluun.
- Kyky nähdä yhteyksiä, kaavoja, lapsen halu ymmärtää, mikä on miksi ja miksi.
- Kyky kuunnella, ymmärtää lukemasi merkitys.
- Kyky kertoa uudelleen.
- Ajattelun laatu.
- Tuntee etäisyyttä muiden aikuisiin, ei tutulta.
- Muodostaa helposti yhteyksiä, on yhteydessä.
- Ottaa huomioon muut lapset.
- Tietää kuinka pelata sääntöjen mukaan.
- Osaa perustella valintansa.

1. Esiopetustyyppi - koulussa kaikki on tärkeää, he haluavat työskennellä ja kommunikoida opettajan kanssa, he ovat valmiita työskentelemään täysin omistautuneena.
2. Koulutustyyppi - he voivat työskennellä itsenäisesti, ilman aikuista, mutta he voivat laiminlyödä muodollisia vaatimuksia.

Vanhemmille esikoululaisille suunnatun oppitunnin menetelmällinen kehittäminen: "Ja voimme tehdä paljon!"

Kuvaus: Kehittävä oppitunti "Ja me voimme tehdä paljon!", On tarkoitettu vanhemmille esikouluikäisille lapsille. Johtaja opettaja-psykologi valmistaakseen lapset kouluun. Oppitunnin kehittämistä voivat käyttää kasvattajat, lisäkoulutuksen opettajat.

Oppitunnin tarkoitus: Esikouluikäisten lasten kognitiivisen toiminnan kehittäminen kouluun valmistautumisvaiheessa leikkitoiminnan avulla.

Tehtävät:

1. Opeta lapsia leikkisällä tavalla ratkaisemaan hänelle osoitetut tehtävät.

2. Edistää lapsen luovuuden, mielikuvituksen, huomion, puheen, yhteenkuuluvuuden tunteen kehittymistä.

3. Kasvata kiinnostusta tulevaa kouluelämää kohtaan, herättää kiinnostusta omaa persoonallisuutta kohtaan, muodostaa positiivista kiinnostusta oppimiseen.

Lasten ikä: 5-6-vuotiaat lapset, esikoulun koulutusstudion "ABVGDeyka" oppilaat.

Aktiviteetin tyyppi: yhdistetty.

menetelmät: sanallinen, visuaalinen, käytännöllinen (harjoitukset, pelit).

Alustava työ: valmistele seuraava opetus- ja metodologinen tuki oppitunnille:

Paperileikatut käsineet erilaisilla koristeilla

Piirustuksia polkupyörästä, kirjaimista, saappaista, hatuista, kirjoista, sateenvarjosta, vasarasta ja naulasta

Pehmeä lelu

Laitteet:

Taulu, lyijykynä lapsille

Oppitunnin kulku:

I. Johdanto

I.1. Hei kaikki letit

Kenellä on siskoja, joka söi karkkia tänään, kuka käyttäytyi hyvin tänään ja kuka on huono, kenellä on vaaleat hiukset. (Lapset sanovat moi sen sijaan, että he sanovat kyllä).

II. Pääosa

II.1. Harjoitus "Nimi yhdellä sanalla"

Kohde: kognitiivinen kehitys

Suorittaminen: tarkista, oletko töissä tuulella. Nyt kutsun sinua sanoiksi, sinun tehtäväsi on nimetä ne yhdellä sanalla (lapset vastaavat vuorotellen)

Usko, toivo, Elena, rakkaus

Tammikuu, maaliskuu, heinäkuu, syyskuu

A, B, C, C, H

Maanantai, sunnuntai, torstai

Pöytä, sohva, tuoli, sänky

Tossut, saappaat, kengät, saappaat

Härkä, karhu, siili, kettu

Kana, haikara, kyyhkynen, pääskynen

Voikukka, neilikka, kamomilla, apila

Vasara, ruuvi, saha, ruuvimeisseli

II.2. Harjoituspeli "Rukkaset"

Kohde: kehittää kykyä olla vuorovaikutuksessa vertaisten kanssa, neuvotella yhteinen asia. Tunnekontaktien luominen ryhmässä

Suorittaminen: peliä varten sinun on leikattava lapaset paperista, parien lukumäärä on yhtä suuri kuin pelin osallistujaparien määrä. Jokaisessa lapasessa on koriste, joka on erilainen kuin muut lapaset. Esittäjä järjestää ne koko huoneeseen. Lapset hajallaan käskystä ympäri huonetta, etsivät parinsa, ottavat kynät (kolme väriä) ja yrittävät maalata lapaset mahdollisimman nopeasti sovittuaan etukäteen millä väreillä koriste maalataan niin, että lapaset ovat samat. . Voittaja on lapsipari, joka maalaa lapasensa samalla tavalla kuin kaikki muut.

II.3. Liikunta "Heinäsirkat"

Nosta ripustimia lapset nostavat olkapäitään

Hyppää, heinäsirkat! hyppää paikalleen

Hyppää, hyppää, hyppää!

Lopettaa! Istuimme alas! pysähdy, istu alas

Söimme ruohoa. kumartua

He kuuntelivat hiljaisuutta. näytä "hiljaisempi" merkki

Korkeammalle, korkeammalle, korkeammalle nouse ylös

Hyppääminen on meille erittäin helppoa. hyppääminen.

II.4. Harjoitus "Kuinka voit käyttää ...".

Kohde: mielikuvituksen kehittäminen, luova ajattelu.

Suoritetaan: ohjaaja nimeää esineen ja pyytää lapsia kertomaan, kuinka sitä voidaan käyttää. Esimerkki: sanomalehti - lue, kirjoita, rakenna vene, aseta se lattialle, käytä sitä leluna, riko kissalle, tee hattu päähän, riko se jne.

II.5. Harjoitus "Mitä tämä sana tarkoittaa?"

Kohde: ajattelun, puheen kehittäminen

Suorittaminen: edessäsi maalatut esineet. Kuvittele henkilö, joka ei tiedä yhdenkään näistä sanoista merkitystä (voit istuttaa lelun ja kertoa sen). Yritä selittää hänelle jokaisen sanan merkitys, esimerkiksi "saappaat" ovat vedenpitäviä kenkiä kävelemiseen vedessä ja mudassa.

III. Viimeinen vaihe

III.1. Oppitunnin heijastus: Mistä harjoituksesta pidit eniten, mistä et pitänyt.

Lasten tehtävän tulokset, heidän aktiivisuus ja vastaukset osoittavat, että oppitunnin tavoite on saavutettu.

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, petos, psykologia, avioero, tunteet, riidat