Suunnitelma – tiivistelmä avoimesta oppitunnista aiheesta "Kevätmaisema. Tiivistelmä vanhemman ryhmän taiteellisen ja esteettisen kehityksen oppitunnista

Koti / Pettää aviomies

Aihe: "Kevään ensimmäinen henkäys" Piirustus edustamaan kevätmaisemaa.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty
Varustus: vaiheittainen toteutus, maalausten jäljennökset, esittely
Tavoitteena on muodostaa käsitys maisemasta kuvataiteen genrenä. Kehitä taitoja esittää kevätmaisema esityksen mukaan.
Tehtävät:
Koulutus: - opettaa soveltamaan teoreettista tietoa maisemien kompositioratkaisujen laeista ja keinoista käytännön työssä.
Kehittävä: - kyky analysoida taiteilijoiden maalauksia, tunnistaa kuvia. Taiteilijoiden käyttämät keinot ilmaista tunnelmaa ja vuodenaikaa. Kevätmaiseman luominen vesiväreillä märkätekniikalla. Mielikuvituksellinen, looginen ajattelu ja luova esitys.
Koulutus: - viljellä taiteellista makua, esteettistä väriaistiota ja värisävyjen hienostuneisuutta. Edistä luovaa asennetta luodessasi maisemaa.
UUD:
Henkilökohtainen:
- saada käsitys maiseman rakentamisesta näkymästä;
- kasvatusongelman ratkaiseminen perustuen opiskelijoiden jo tunteman ja oppiman ja vielä tuntemattoman korrelaatioon;
Sääntely:
-Aseta tavoite ja analysoi edellytykset tavoitteen saavuttamiselle.
- Ennusta tulevien tapahtumien tilanne.
- suunnitelman ja toimintajakson laatiminen.
Kognitiivinen:
- Etsi tietoa eri resurssien avulla.
- Luoda syy-seuraus-suhteita.
- Anna käsitteille määritelmät.
Kommunikaatiokykyinen:
- Kyky järjestää koulutusyhteistyötä ja yhteistoimintaa kumppaneiden kanssa
- Kyky käydä keskustelua ja osallistua ongelman kollektiiviseen keskusteluun, argumentoida kantaansa.
Tuntisuunnitelma:
Oppitunnin alun järjestäminen. (1-3 min)
- terveisiä
-valmiustarkastus
- mikro yhteensä
2. Tavoitteen asettaminen. Motivaatio oppimiseen (3-5 min)
- mallinäyttö
3. Tietojen päivittäminen (3-5 min)
- ongelma-dialogikeskustelu
4. Uuden tiedon ensisijainen assimilaatio (8-10 min)
- uuden materiaalin välittäminen
5. Perustietokoe (2-3 min)
- vastaus kysymykseen
6. Ohjeet käytännön työhön. (3-5 min)
7. Käytännön työ (20 min)
- kohdennettuja kävelylenkkejä
- arviointikriteeri
8. Tietoja kotitehtävistä. (1-2 min)
9. Yhteenveto (1-2 min)
- tiivistää oppitunnin.
Oppitunnin rakenne Oppitunnin eteneminen
1. Organisaation hetki Tervehdys
Valmiuden tarkistus
Mikro-yhteensä
2. Opetustoiminnan toteuttaminen ja motivointi Kaverit, minä luen runon, sinun tehtäväsi on selvittää ja kertoa minulle, mihin aikaan vuodesta runoilija kuvaili.
Rumassa talven risteyksessä
Lunta toissapäivältä oli vielä siellä,
Hän ei pitänyt lämpimästä kevään autuudesta,
Mutta oli niin vaikeaa suojella itseään!
Valkoiset lumenjyvät ovat kevyitä,
Mutta heidän kosketuksensa ovat kylmiä,
Iloinen sade kerääntyi hetkessä
Hän levitti niitä pitkin joen pohjaa.
Jättää kaupungin ilman yöseppeleitä,
Sade, joka vanheni, pesi kadut hellästi.
Tässä lumettomassa pimeydessä on jotain
Keväällä on lävistävä ja selkeä katse.
- Mihin aikaan tämä säe on omistettu?
Vastaus: kevät
Kiinnitä huomiota näyttöön.
Oppitunnin aihe: "Kevään ensimmäinen henkäys." Maisema.
3. Tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen Tämän päivän oppitunnin tehtävänä on saada valmiiksi kevätmaisema idean mukaan.
4. Ensisijainen assimilaatio

Kaverit, muistetaan, mitkä merkit ovat tyypillisiä keväälle.
Taiteilijoiden maalausten jäljennökset auttavat sinua tässä.
- Maisema 1 - Mihin aikaan vuodesta kuva. taiteilija?
(Baksheev Vasily Nikolaevich (1862-1958). Kevään alussa. 1917)
Vastaus: kevät
- Ja millä merkeillä he päättelivät, että oli kevät?
Vastaus: Aivan, ensinnäkin nämä ovat lintuja, vanrit ovat saapuneet, mikä tarkoittaa, että kevät on tullut. Toinen merkki lumen sulamisesta.
- Maisema 2 – mikä vuodenaika tässä maisemassa on?
(Victoria Belova. "Syksy")
Vastaus: syksy.
Mitä taiteellisia keinoja näit tässä?
Vastaus: kultaiset lehdet puissa, tie täynnä värillisiä lehtiä.
- Pojat, huomio, kevätkin voi olla erilainen. Mitä muuta kevättä voisi olla?
Kuva Lydia Isaakovna Brodskajan (1910-1991) maalaus. Kevät pelloilla. 1983)
Vastaus: Lumi sulaa maaliskuussa.
Huhtikuussa kuulet lintujen laulun ja puiden silmut turpoavat. Toukokuussa puut kukkivat ja iloitsevat kauneudellaan.
Dem. Dia 2
-maisema maaliskuussa. Minkä kevään kuukauden taiteilija kuvasi tässä kuvassa?
Vastaus: maaliskuu.
- Joten miten päätit tämän?
Dia 3
- Huhtikuun maisema
Seurata. Maisema on omistettu..?
Vastaus: Huhtikuu.
Dia 4
- Maisema toukokuussa.
- Onko tämä kevään kukka..?
Vastaus: Toukokuun maisema. Oikein.
-Koska maalaat ideasta, sinun tulee tietää ja soveltaa sommittelun lakeja ja työkaluja.
Dia 5
Toistetaan mikä koostumus on?
Koostumus on rakenne, osien suhde, joka varmistaa kuvan eheyden. Yksi yksikkö.
- koostumuksen lait:
- eheys ja yhtenäisyys
-tasapaino: staattinen ja dynaaminen
- Eheys on koostumuksen jakamattomuus.
- Tasapaino – kaikki elementit ovat tasapainossa keskenään.
Tasapaino tapahtuu:
- Staattinen - koostumuksen tila, jossa elementit kokonaisuutena ovat tasapainossa keskenään, mikä antaa vaikutelman liikkumattomuudesta.
- Dynaaminen on sommittelutila, jossa elementit ovat tasapainossa keskenään ja antavat vaikutelman liikkeestä.
- Dem. Lisääntymisessä on tasapainon laki.
Alisteisuus on sävellyksen keskikohdan korostaminen.
Dem. Dia 6 – Sävellyskeskus riippuu:
- sen koko ja muut elementit
- sijainti lentokoneessa
-värit
- elementtien laatiminen
5. Ymmärryksen alkutarkastus Ja niin, kaverit, tiedätte nyt kaikki koostumuksen lait.
Kerro minulle, mitä koostumuksen lakeja on olemassa?
Vastaus: ..
-Millä väreillä on parasta kuvata kevätmaisemaa?
Vastaus:…
6 Ensisijainen tiedon lujittaminen.
Käytännön työ. A) tehty maisemalevylle. Maisematyöt esityksen mukaan
B) perehdytyskoulutus
- analyyttinen vaihe
Vaihe 1: Maiseman keksiminen (dynaamisen oppaan näyttäminen dynamiikan lain sisältävällä taululla)
-teoksen analyysi (staattinen laki)
Vaihe 2: Piirrä kuviteltu maisema ohuilla viivoilla maisema-arkille. Tätä varten piirrämme horisonttiviivan ja merkitsemme esineitä suurissa massoissa.
Vaihe 3. Selvennetään elementtejä. Piirrämme kaikki pienet yksityiskohdat, oksat, ikkunat, talot, polut.
Itse työ:
-Annan sinulle 6 minuuttia lineaarista piirtämistä varten. Aika, yritä tavata tällä kertaa.
-Kävelen luokkaa,
- Ohjaan työtä.
- Aktivoin opiskelijoiden huomion, jatkan esittelytilaisuuksien järjestämistä
Vaihe 4. Aloitetaan työskentely väreissä
- peitä levy vedellä. Poista ylimääräinen vesi kuivalla harjalla.
-peitä taivas ja kaikki kohteet paikallisilla väreillä.
Vaihe 5. Tiivistetään omia ja putoavia varjoja, piirretään puunrunkoja, oksia, korostetaan ensimmäinen suunnitelma, toinen suunnitelma, kolmas.
Itse. Job
-Annan sinulle 10 minuuttia aikaa päättää väriratkaisusta. Emme häiritse, työskentelemme rauhallisesti, jos sinulla on kysyttävää, nosta kätesi.
- Kävelen luokkaa ja tunnistan tyypillisiä virheitä. , Teen etutyötä.
-Tunnistan henkilön. Korjaan lasten albumien virheet.
- Piirrän työn analysointia varten
- dem. Dia 6
-arviointikriteeri:
1. onnistunut keksitty juoni
2. kaikkien maisemaobjektien asettelu
3. värimaailma
4. piirustuksen tarkkuus
7. Omaksumisen hallinta - käyttäytymisanalyysi - Pidin tavastasi työskennellä tänään, hyvin tehty kaikille.
-työanalyysi
- Kutsun hallitukseen 6 henkilöä, erotan työt: ne, jotka täyttävät kaikki kriteerit, ne, joissa on pieniä puutteita, merkittäviä virheitä.
- arviointien julkistaminen
5 – täyttää kaikki kriteerit
4 - pieniä puutteita
3 – merkittäviä puutteita
luokittelu
8. Tietoja D.Z:stä - ota maalit seuraavaa oppituntia varten.
9. Heijastus - työpaikkojen siivous
"Kaikki tekivät hyvää työtä tänään, jokainen teki työnsä parhaan kykynsä mukaan." Kiitos oppitunnista! Hyvin tehty kaikille! Hyvästi!

Kuvataidetunti aiheesta: "Kevätmaisema", 2. luokka

Aihe: Kevät maisema

Tavoitteet:

● muodostaa käsityksen maisemasta; esitellä maisemanäkymät; opettaa johdonmukaisuutta työskennellessäsi maiseman parissa; opettaa käyttämään lineaari- ja ilmaperspektiivin ominaisuuksia; esitellä I.I. Levitan, A.K. Savrasova;

● kehittää luovuutta, esteettistä käsitystä, laajentaa opiskelijoiden näköaloja, herättää kiinnostusta aihetta kohtaan;

● kasvattaa opiskelijoiden luontorakkautta, esteettistä makua, tarkkaavaisuutta ja tarkkaavaisuutta.

UUD:n muodostuminen:

Henkilökohtainen:

● muodostaa esteettisiä tarpeita: tarve kommunikoida taiteen, luonnon kanssa, tarve luovalle asenteelle ympäröivään maailmaan, tarve itsenäiseen käytännön luovaan toimintaan; kehittää esteettisiä tunteita taideteosten tuntemukseen perustuen;

● kyky keskustella ja analysoida omaa taiteellista toimintaa ja luokkatovereiden työtä tietyn aiheen luovien tehtävien näkökulmasta sisällön ja ilmaisuvälineiden osalta.

Kommunikaatiokykyinen:

● osata tehdä kollektiivista koulutusyhteistyötä, pohtia yhdessä ja löytää vastauksia kysymyksiin.

Sääntely:

● hyväksyä oppimistehtävä; ymmärtää riittävästi opettajalta tai ystävältä saatua tietoa, joka sisältää arvioivaa palautetta valmiista piirustuksesta.

Kognitiivinen:

● kehittää kirjallisen tekstin semanttista havaintoa;

analysoida esineitä, luoda analogioita.

Suunnitellut tulokset:

● oppia itsenäisesti organisoimaan työpaikka käytetyn materiaalin ominaisuuksien mukaisesti ja ylläpitämään siellä järjestystä työn aikana;

● saa mahdollisuuden kehittää kykyä hahmottaa kuvataidetta ja ilmaista suhtautumistaan ​​taideteokseen;

● muodostaa kestävää kiinnostusta kuvataiteeseen; kyky havaita, ymmärtää, kokea ja arvostaa taideteoksia ja muita taideteoksia.

Laitteet:

Opettajalle: esitys, projektori, muotokuvia taiteilijoista, visuaalista materiaalia pohdiskelua varten, rebus, juliste oppitunnin aiheella, julisteet piirustussarjalla.

Opiskelijoille: akvarelli tai guassi, albumi, lyijykynä, pyyhekumi, purkki, rätti.

2. Koptseva T.A., Koptsev V.P., Koptsev E.V. Kuvataide oppikirja 1. luokalle. – M.: Yakhont 2012. Smolensk: Yhdistys XXI vuosisata. - 2012. - 168 s.

3. Koptseva T. A. Kuvataide. Metodologiset suositukset oppikirjaan yleisoppilaitosten 1. luokalle. – Moskova: Jahont. – 2012.

Tuntisuunnitelma:

I. Organisaatiohetki 1

II. Opiskelijoiden tietojen päivittäminen 1

III. Alkupuheenvuoro 5

IV. Kuvan 5 suoritussekvenssin selitys

● Liikunta 1

V. Opiskelijoiden työn suunnittelu 3

VI. Itsenäinen työskentely 20

VII. Teosten näyttely. Arviointi. 1

VIII. Heijastus 1

IX. Oppitunnin 2 yhteenveto

Tuntien aikana:

I. Organisatorinen hetki

Hei kaverit!

Kello soi

Ja hän kutsui meidät luokkaan!

Tarkista, onko sinulla kaikki valmiina oppitunnille?

Tarvitsemme: albumin, siveltimet, guassi tai akvarelli, lyijykynä, pyyhekumi, purkki, rätti).

Istu hiljaa!

II. Opiskelijoiden tiedon päivittäminen

Lumi muuttuu mustaksi selvityksellä,

Sää lämpenee päivä päivältä.

On aika laittaa kelkka kaappiin.

Mikä vuodenaika onkaan. (Kevät)

Aivan oikein, nyt on kevät.

Miten arvasit? (Lumi sulaa, sää lämpenee)

Kerro minulle kevätkuukaudet (maaliskuu, huhtikuu, toukokuu)

Kerro millainen kevät on? Nimeä sen merkit (lämmin, valo, linnut laulavat, lumi sulaa, silmut kukkivat puissa, linnut lentävät sisään, talviunet päättyvät eläimiin).

Mitä tunteita kevään herääminen herättää? (iloa, hyvää mieltä)

Miksi keväästä puhuttaessa sanotaan "kevät on punainen"? (kaikki kukkii, saa kirkkaat täyteläiset värit)

Mitä värejä keväällä on? (kirkas, aurinkoinen)

Muotoile oppitunnin aihe (kevätmaisema) [Opettaja lähettää aiheen taululle].

III.Alkukeskustelu

Kevät on hämmästyttävä vuodenaika, jolloin luonnossa kaikki herää eloon, kuin herää uuteen elämään. Ja taivas on epätavallisen sininen, ja ilman raikkaus on epätavallista, voit hengittää helposti. Se tuntuu hyvältä. Jonkinlainen iloinen meininki tulee.

Olemme nyt tehneet sanallisen kuvauksen keväästä. Tänään piirtämällä kevätmaisemaa opit luomaan kuvan keväisestä luonnosta, välittämään tunnelmaa, suhtautumistasi näkemäänsi maalien ja värien avulla.

Arvaamalla rebusin (maisema) saat selville, missä genrissä työskentelemme [Opettaja lähettää palapelin taululle].

Taululle on kirjoitettu sana "maisema". [Opettaja kirjoittaa taululle],

mitä se tarkoittaa? (Maisema on kuvataiteen genre. Piirtäminen, maalaus, joka kuvaa luontoa).

Se ilmestyi ensimmäisen kerran Kiinassa, Japanissa ja muissa itämaissa 7.-10. vuosisadalla.

Maisematyyppejä on erilaisia, katso maalausten jäljennöksiä ja määritä maiseman tyyppi puhumalla siitä (meri - Aivazovskin "Myrsky", maaseutu - Savrasov, kaupunki, metsä - Shishkinin "Aamu metsässä", vuori - Lysak Gennady )

Tänään tarkkailemme kevätmaisemia kuuluisien venäläisten taiteilijoiden Aleksei Kondratjevitš Savrasovin ja Isaac Ilyich Levitanin kankailla. [Opettaja ripustaa muotokuvat taululle].

Katsotaanpa, kuinka taiteilijat kuvasivat kevättä. (A. Savrasov "Rooks ovat saapuneet", I. Levitan "Kevät. Iso vesi").

Katsotaanpa kopiota Savrasovin maalauksesta "Rooks ovat saapuneet".

Mitä me näemme siinä? (kevät, tornit, puut - koivut, joki)

Mitä maaleja he käyttivät tähän? (tylsä, vaalea, tumma, himmeä, huomaamaton)

Katsotaanpa toista kopiota Levitanin maalauksesta "Kevät. Iso vesi."

Kun Levitan työskenteli maalauksen "Kevät. Big Water”, hän saattoi muistaa opettajansa Savrasovin, joka parikymmentä vuotta sitten osoitti todellista kevättä kuuluisassa elokuvassa "The Rooks Have Arrived".

Samat ohuet koivut, vinot ja paljaat, niiden takana sulanut joki ja vaatimattomat puurakennukset.

Verrataanpa näitä kuvia.

Miten ne liittyvät? (ne kuvaavat kevättä)

Mikä kuva näyttää aurinkoisen päivän? Miten tämä päätettiin? (Levitanilla, koska taivas on aurinkoinen, ei synkkä, kirkas)

Oikein. Taiteilija onnistui välittämään luonnon tilan aurinkoisena päivänä lämpimien värien avulla.

Millainen taivas on maalauksissa? (Savrasovilla on synkkä, matalalla riippuva harmaa taivas ja Levitanissa aurinkoisen päivän läpinäkyvä sininen ja kultainen valo)

Levitanille kaikki alkoi laulaa, kuulostaa ja täyttyi runollisella merkityksellä. Näin taiteilijan vaatimattomasti iloinen, herkkä sielu vuodatti maalaukseen.

Onnistuivatko he töissään välittämään kevään luonnon tiloja eri säällä (selkeä, pilvinen)?

IV. Piirustusjärjestyksen selitys

Kuvittele millaisen maiseman maalaat. Millainen luonnonkulma tämä on: metsä, puisto, joenranta, pelto vai niitty.

Ensin sinun on asetettava paperiarkki oikein. Jos maiseman leveys on suurempi, asetamme arkin vaakasuoraan. Jos korkeus on suurempi, niin pystysuoraan.

Jaamme paperitason kahteen osaan (taivas ja maa). Taivaan ja maan erottavaa linjaa kutsutaan horisonttiviivaksi.

Älä unohda lineaarisen, antennin ja väriperspektiivin sääntöjä.

Lineaarinen perspektiivi: mitä kauempana esineet ovat, sitä pienempiä ne näyttävät. Ilmaperspektiivi: kaikki kohteen elementit näkyvät selvästi etualalla. Taustalla yksityiskohdat eivät näy. Väriperspektiivi: etualalla värit ovat kirkkaita, kylläisiä, mitä kauempana meistä, sitä himmeitä ja epäselviä ne ovat.

Kuinka saada kirkas tai päinvastoin himmeä vaalea väri? (kirkkautta varten - enemmän värejä, vähemmän vettä).

Mikä rooli puiden kuvilla on maisemissa? (Yksi tärkeimmistä. Ympäröivässä luonnossa on monenlaisia ​​puita, taiteilijat maalaavat puita maalauksissaan.) Puiden tulee olla erilaisia: nuoria (ohuita ja hoikkia), vanhoja (paksuja ja vinoja), kauniita, leviäviä, olkoon niiden joukossa kuusia ja koivuja. Voit "heittää" hieman vaaleanvihreää tai smaragdimaalia oksille. Oksa kasvaa ylöspäin ja hieman sivulle. Ja mitä enemmän puun oksia, sitä kauniimmaksi se tulee. Vanha on piirretty samalla tavalla, vain sen runko ja oksat ovat paljon paksumpia ja mutkaisempia.

Piirtäminen alkaa lyijykynäluonnoksella (kynään kohdistuvan paineen tulee olla kevyt, piirretään vain pääyksityiskohdat), sitten teemme työn värillisesti: ensin teemme taustan maisemaan, piirrämme suuret yksityiskohdat värillisinä, sitten pienet. .

Fizminutka

Venytetään sormia ja tehdään tuuletin.

V. Opiskelijoiden työn suunnittelu

Joten huomio, kaverit!

Mistä aloitamme? (arkin sijainnista)

Mitä teemme lopussa? (Teemme sen värillisenä)

Mitä värejä voimme käyttää työssämme?

Kuinka saada kirkkaampi väri? (enemmän maalia, vähemmän vettä)

Mennään töihin.

VI. Itsenäinen työ

[Lapset tekevät työtä, opettaja seuraa toteutusta, auttaa, osoittaa puutteet ja panee merkille positiiviset puolet. Varoittaa valmiudesta 5-7 minuuttia ennen oppitunnin loppua.].

VII. Teosten näyttely. Arviointi

Työn tulee olla siistiä, antenni-, lineaari-, väriperspektiiviä huomioivaa.

VIII. Heijastus

Kaverit, minulla on toinen pieni maisema taululla. Siitä puuttuu useita yksityiskohtia. Minulla on aurinko ja pilvi käsissäni. Nyt lisäämme ne.

Jos kaikki oli sinulle selvää oppitunnin aikana ja olet tyytyväinen työhön, nosta kätesi. Tuo nyt esiin niitä, joilla oli vaikeuksia ja jotka eivät olleet kovin tyytyväisiä tehtyyn työhön. Lisää onnellisia tyyppejä tarkoittaa, että lisäämme auringonpaistetta maisemaan.

Hyvin tehty pojat!

IX. Oppitunnin yhteenveto

Missä genressä työskentelimme tänään? (maisema)

Mikä on maisema? (kuva luonnosta, alueesta)

Millaista maisemaa kuvasimme? (kevät)

Mitkä sävyt hallitsevat kevään kuvassa?

Mitä olet oppinut? (piirrä maisema)

Mitä uutta opit? (maisemasta, maisematyypeistä ja I.I. Levitanin, A. Savrasovin maalauksista)

Kiitos oppitunnista! Hyvästi!

KOULUTUSTUNNIN METODOLOGINEN KEHITTÄMINEN

Koulutuskeskuksen nimi: Multimediaesitykset: "I.I. Shishkin”, “Kevät on punainen!”, “Maiseman piirtäminen”, video “Kevät”, taiteilijoiden maalauksia, jotka kuvaavat kevätmaisemaa, oppitunnin metodologinen kehitys. Tuote: taide

Luokka: 2

Oppitunnin aihe: "Kevätmaisema."

Oppitunnin paikka ja rooli tutkittavassa aiheessa: Maalaus. Kevät maisema. 2 tuntia. Ensimmäinen oppitunti.

Oppitunnin tyyppi: Oppitunti uuden tiedon oppimiseen.

Oppitunnin tarkoitus: luoda edellytyksiä lasten taidekasvatuksen kehittymiselle, laajentaa ymmärrystä kevätmaisemasta.

Oppitunnin tavoitteet: muodostaa emotionaalisia ja aistillisia yhteyksiä värin ilmenemisen luonnossa ja kuvan värirakenteen välillä; kehittää taiteellisia ja graafisia taitoja; käytä piirustuksessasi lineaarisen perspektiivin tekniikkaa, yhdistä maiseman pää- ja lisäelementit koostumukseen; kehittää ymmärrystä ympäröivästä maailmasta sekä käsitystä luonnosta ja taiteesta; kun työskentelet elämästä ja muistista, kehitä lasten assosiatiivista värin havaitsemista; Istuta lapsiin huolehtiva asenne alkuperäistä luontoaan kohtaan ja ystävällisiä suhteita toisiinsa.

Oppitunnin vaihe

Aika, min

Työmenetelmät ja -tekniikat

koulutustoiminnan järjestämisen muodot

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

FUUD (muodostelma

yleismaailmallinen koulutustoiminta)

minä Organisatorinen

Hei ystävät!

Mukava tavata!

Yhdistetään kädet

Kokoonnutaan pian piiriin.

Aurinko paistaa ikkunastamme:

Kaipasin sinua vähän

Odotan ystävieni kanssa!

Valmistaudu nopeasti!

Tervehtikää toisianne ja toivottakaa heille hyvää tunnelmaa luokassa.

kollektiivinen

Valmistaudu työhön.

Työpaikan valmiuden tarkistaminen.

Terveisiä,

opiskelijoiden oppituntivalmiuksien tarkistaminen;

opiskelijan huomion järjestäminen.

II. Opiskelijoiden valmistaminen päävaiheen työhön.

Mysteeri. Jos näet kuvaan maalatun joen tai kuusen ja valkoisen huurteen tai puutarhan ja pilviä. Tai luminen tasango, tai pelto ja kota. Maalauksen nimi on oltava (maisema). Kuka arvasi, mistä oppitunnilla on kyse? Hyvin tehty! Oikein! Puhutaan maisemista.

Aivoriihi. Keskustelu.

Etuosa

Keskustelua aktiivisten lasten kanssa.

Keskustelu opettajan kanssa. Vastaa kysymyksiin.

Varmista, että koululaiset ovat motivoituneita oppimaan ja että he hyväksyvät oppitunnin tavoitteet;

Opiskelijoiden subjektiivisen kokemuksen (henkilökohtaiset merkitykset, perustiedot ja toimintatavat, arvosuhteet) päivittäminen.

III. Uuden tiedon ja toimintatapojen omaksuminen.

Kuka voi auttaa minua määrittelemään maiseman käsitteen? Valmistuneet opiskelijat lähettävät viestejä.

Maisema on esitys luonnosta. Se ilmestyi ensimmäisen kerran Kiinassa, Japanissa ja muissa itämaissa 7-10-luvuilla.

Maisema on maalaustyyppi, joka käsittelee luontonäkymien kuvaamista ja niiden pohdiskelun synnyttämän tunnelman välittämistä.

Selventääkseen, mistä maisemasta keskustellaan, opettaja lukee A. Pleshcheevin runon.

Lumi sulaa jo, purot virtaavat,

Ikkunasta kuului kevään henkäys,

Satakieli viheltää pian,

Ja metsä pukeutuu lehtiin!

Keskustele keväästä ja sen merkeistä katsomalla esitys "Kevät on punainen!" Kotimaa ilmestyy uudessa kuvassa: herääminen ja värien monimuotoisuus. Pelaa peliä: "Mitä sateenkaaren väreihin liittyy?" Harjoittele silmiä. Annetaan silmille lepoa ja harjoitellaan silmille. Ole hyvä ja nouse seisomaan ja räpyttele vain. Katsotaan 10 kertaa ylös ja alas, oikealle ja vasemmalle, ympyrässä vasemmalle, ympyrässä oikealle. Ja me vain räpäilimme.

Kun katselet I. I. Shishkinin maalausten kopioita ja videomateriaalia, kiinnitä huomiota tunnetilaan.

Esitys "Maiseman piirustusjärjestys" auttaa sinua valitsemaan oikeat piirustustekniikat ja -tekniikat, määrittämään tarkasti värit ja niiden sävyt.

Verbaalinen visuaalinen interaktiivinen. Assosiatiivinen sarja.

Pareittain. kollektiivinen.

Selitys. Piirustustekniikoiden esittely. Lasten virkistystoiminnan järjestäminen.

Katso uusi materiaali. Harjoitusta silmille. Dynaaminen lämmittely.

Varmistetaan opiskelijoiden käsitys, ymmärtäminen ja ensisijainen ulkoa opiskelumateriaali "Kevätmaisema".

Auta oppilaita oppimaan uutta materiaalia, joka johtaa

tietty johtopäätös (yleistys).

Luo sisällölliset ja organisatoriset edellytykset opiskelijoille opiskelun materiaalin toistomenetelmien hallintaan.

Varmistaa opiskelijoiden ymmärryksen ja ensisijaisesti ulkoa opiskelevan materiaalin "Kevätmaisema".

Helpottaa opiskelijoiden omaksumista uuteen materiaaliin, joka johtaa tiettyyn johtopäätökseen (yleistämiseen).

IV. Uuden tiedon ja toimintatapojen lujittaminen.

Dynaaminen tauko.

kollektiivinen

Uuden tiedon lujittaminen.

Varmista, että opiskelijat säilyttävät muistissaan tiedot ja toimintatavat, joita he tarvitsevat uuden materiaalin itsenäiseen työskentelyyn.

Varmista konsolidoinnin aikana opiskelun aineiston ymmärtämisen tason ja ymmärtämisen syvyys.

V. Tiedon ja toimintatapojen soveltaminen.

Pyydä lapsia luonnostelemaan vaikutelmiaan. Lasten kanssa tehtävää yksilöllistä työtä varten voidaan antaa seuraavat suositukset:

Kun piirrät, älä hurahdu pieniin yksityiskohtiin, se pirstoi työn ja häiritsee sen yleistä tunnelmaa,

Käytä työssäsi kirkkaita, mutta ei räikeitä värejä, sillä maalaamme luonnon ja kaikki siinä on harmonista.

Leike "Kevät". Musiikki nostaa mielialaa ja innostaa luomaan kirkkaita teoksia.

Käytännöllinen, luova

Integroitu (musiikkia käyttävä)

Yksilöllinen

Valvo työn oikeellisuutta ja turvallisuusmääräysten noudattamista.

Luo oma maisema erilaisilla tekniikoilla ja keinoilla.

Suorita työ kokonaisuudessaan. Kehitä tekniikoita maalien kanssa työskentelyyn. Apua vanupuikolla piirtämisen tekniikan hallitsemisessa. Varmista, että opiskelijat hankkivat tiedot ja toimintatavat sovellustasolla.

Varmista, että opiskelijat kehittävät kykyä soveltaa tietoa itsenäisesti.

VI. Heijastus. Teosten esittely.

Lapset, kertokaa mitä uutta opitte oppitunnilla?

Mikä oli sinusta mielenkiintoisinta? Mitä muistat eniten?

Luova. Sanallinen.

Luo teoksista galleria. Auta vahvistamaan työtä.

Yritä saada työ valmiiksi koko luokan kanssa. Kiinnitä työsi taululle.

Aloita ja tehosta opiskelijoiden pohdintaa psykoemotionaalisesta tilastaan, motivaatiostaan, toiminnastaan ​​ja vuorovaikutuksestaan ​​opettajan ja luokkatovereiden kanssa.

VII. Oppitunnin yhteenveto.

Kaverit, katsokaa taulua, näyttely on jo valmis siellä. Arvioidaan työsi. Kenen työ on oikein keväisen maiseman toteutuksessa, värien käytössä ja oikeassa piirustustekniikassa.

Pidin kaikesta työstäsi, hyvin tehty, suoritit tehtävän. Meillä on upea showroom.

Kysymyksiä. Tee yhteenveto oppitunnista. Kiitos aktiivisesta osallistumisestasi oppitunnille.

Vastaukset kysymyksiin.

Opiskelijoiden tunnistaminen ja tietoisuus siitä, mitä on jo opittu ja mitä on vielä opittava, tietoisuus assimilaation laadusta ja tasosta.Anna laadullinen arvio luokan ja yksittäisten oppilaiden työstä.

TEKNOLOGISET Oppitunnit

Aihe: "Maisema – kuvataiteen genre"

Akateeminen aine: taide

KOKO NIMI. opettajat: Isaeva Anzhelika Vladimirovna

Luokka: 2

Koulutusohjelman kirjoittaja: B.M. Nemensky "Kuvataiteet 2. luokka." M., 2010.

Koulutus- ja koulutuskompleksi "Venäjän koulu"

Oppitunnin tyyppi: uuden materiaalin oppiminen

Tavoitteet:

    Johdatus "maiseman" käsitteeseen. Opi piirtämään epäperinteisellä tekniikalla – ruiskumaalauksella; paljastaa ja kehittää lapsen mahdollisia taiteellisia kykyjä.

    Varovaisen, vastuullisen, kunnioittavan asenteen kehittäminen luontoa kohtaan (kyky nähdä luonnon kauneus maalauksen kautta, luovan mielikuvituksen, fantasia, lasten taiteellisen maun kehittäminen).

    Opeta lapsia reflektoimaan talviluonnon havainnoissa saatuja vaikutelmia tuttujen teosten sisällön perusteella.

    Syvennä taitojasi maalien ja muiden materiaalien kanssa työskentelyssä. Istuta rakkautta luontoon ja taiteeseen.

Menetelmät: selittävä ja havainnollistava (aineiston esittely); käytännön (taitojen kehittäminen).

Työmuodot: frontaalinen, yksilöllinen

Laitteet: Musiikkifragmentti: P.I. Tšaikovski "Vuodenajat. joulukuuta", videoleike "Winter's Tale" - kirjoittajaBelozerova Tatjana Vladimirovna. Opiskelijoille - paperiarkkeja, guassia, siveltimiä, tikkuja. Näyttö, projektori, tietokone.

Vaihe

- Luonnon kauneus, vuodenaikojen vaihtelut ovat aina olleet inspiraation lähde runoilijoille, muusikoille ja taiteilijoille. Kuuluisten maalausmestarien kankaat on maalattu yllättävän kirkkaasti, koskettavasti, totuudenmukaisesti. Ne herättävät meissä tunteita, jotka valloittivat heidän luojansa: ihailua anteliaan kauneutta kohtaan, rakkaus ja kiintymys alkuperäisiin paikkoihin, jotka ovat meille niin tuttuja, tuttuja ja läheisiä. (DIAT 3, 4, 5)

Hyväksy, kun katsot näitä talvikuvia, muistat heti kauniita runoja talvesta, talvisen luonnon upeasta asusta. (DIA 6)

On maalareita, jotka omistavat kaiken työnsä luonnon kuvaamiseen.Heitä kutsutaan maisemamaalareiksi. Tämä on A. Savrasov, (DIA 7) I. Shishkin, (DIA 8) I. Levitan, (DIA 9).

Todellinen taiteilija välittää maisemia maalatessaan luonnon tilaa ja tunnelmaa, kaikkea sen kauneutta ja monimuotoisuutta.

Millaisen vaikutelman saat elokuvan katsomisen jälkeen?

Mikä on maisema? (DIA 10)

Maisematyypit. (DIA 11)

Taiteilijoiden, runoilijoiden ja muusikoiden joukossa on aina ollut syntyperäisiä laulajia.

Runoilijat ylistivät luontoa runoudessa, taiteilijat maalauksissa ja säveltäjät musiikkiteoksissa.

Venäläisten luontomaalausten äänikuvien suurin mestari on kuuluisa venäläinen säveltäjä P. I. Tšaikovski. (DIA 12) Monissa hänen sävellyksissään kuulee selkeästi lintujen laulun, lumimyrskyn ulvomisen, lumihiutaleiden valssitanssin, peltojen leveyden ja avaruuden sekä talvisen metsän ajattelun. Tšaikovski rakasti kaikkia vuodenaikaa ja kirjoitti niistä jokaisesta upeaa musiikkia - kappalesarjan pianolle "The Seasons".

Nyt esitetään näytelmä "Joulukuu", aivan ensimmäisenä talvena. Musiikkia kuunnellessa yritämme tuntea: mitä Tšaikovski halusi kertoa meille tällä musiikilla?

Auttaako musiikki meitä tuntemaan paremmin Venäjän luonnon kauneutta?

- Mitä opit tällä oppitunnilla?- Mikä aiheutti vaikeuksia työn aikana?- Mitä pidit?- Millä tuulella lähdet tunnilta?- Keksi nimi piirroksillesi.- Taiteen ihmiset, taiteilijat oppivat aina luonnosta. Hän tuo meille paljon onnea ja iloa, meidän on suojeltava häntä, suojeltava häntä, huolehdittava hänestä. Luonnosta kertovia taideteoksia katsellessamme kuulemme musiikkia ja luontokuvista kertovaa musiikkia kuunnellen kuvittelemme visuaalisesti sen lumoavia kuvia.– Työtäsi katsoessani muistin heti runon, joka heijastaa hyvin tarkasti piirtämääsi.

F. Tyutchev

Lumoaja-talvi

Lumottu, metsä seisoo -

Ja lumen reunan alla,

liikkumaton, mykkä,

Hän loistaa upealla elämällä.

Ja hän seisoo lumoutuneena,

Ei kuollut eikä elossa,

Maagisen unen lumoama,

Kaikki sotkeutuneita, kaikki kahleissa

Valoketju alas...

Liikuntatunti "Talvimetsä":

Tulimme talvimetsään.

Täällä on niin paljon ihmeitä!

Oikealla on koivu turkissa,

Vasemmalla joulukuusi katsoo meitä.

Lumihiutaleet pyörivät taivaalla,

Makaavat kauniisti maassa.

Joten pupu laukkasi,

Hän pakeni ketun luota.

Tämä on harmaa susi, vaanii,

Hän etsii saalista!

Sitten hän ei löydä meitä!

Vain karhu nukkuu luolassaan,

Joten hän nukkuu koko talven.

Härät lentävät ohi

Kuinka kauniita ne ovat!

Metsässä on kauneutta ja rauhaa,

Meidän on aika lähteä kotiin.

Yhteenveto kuvataidetunnista aiheesta: "Ainutlaatuinen kevät."

Kuvataidetunnin yhteenveto 2-3 luokkalaisille.


Safronova Kristina Viktorovna, lisäopettaja, kuvataiteen opettaja Irkutskin 7. lukiossa.
Materiaalin kuvaus: Tämä oppituntien yhteenveto sopii 8-9-vuotiaille lapsille sekä kuvataiteen tunneille että koulun ulkopuoliseen toimintaan. Uutta materiaalia opiskellessaan opiskelija oppii, että tietyn väripaletin ansiosta he voivat maalata maiseman mistä tahansa kevätkuukaudesta. Yhdessä perinteisen maalauksellisen taustakuvan kanssa opiskelijat käyttävät epätavallista piirustustekniikkaa - puhaltaa piirustuksia puiden piirtämiseen. Ja piirustuksen lopussa opiskelijat ottavat jälleen siveltimet viimeistelemään ja koristelemaan piirustuksen. Vaihteleva toimintatapa herättää opiskelijoiden kiinnostusta taiteelliseen luovuuteen, lisää tuottavuutta ja saa aikaan mielenkiintoisia tuloksia.
Kohde: Luo kuvallinen esitys kevätmaisemasta epätavallisella taidetekniikalla - puhalluspiirroksia.Koulutuksellinen:
- Opi löytämään maalis-, huhti- ja toukokuun maisemien tärkeimmät piirteet venäläisten taiteilijoiden maisemien esimerkin avulla.
- Vahvistaa tietoa akvarellimaalien kanssa työskentelystä, värien sekoittamisesta uusien sävyjen saamiseksi.
- Toista piirtämisen säännöt epätavanomaisella taidetekniikalla - puhaltamalla piirustuksia.
Koulutuksellinen:
- Kehittää luovuutta, mielikuvitusta, emotionaalista esteettistä käsitystä ympäröivästä maailmasta ja luonnosta.
- Kehitä perustyökulttuuritaitoja.
Kouluttajat:
- Kasvata rakkautta luontoon, luovuutta ja kommunikatiivista kommunikaatiokulttuuria.

Universaalit oppimistoiminnot

Henkilökohtainen:
- Positiivinen asenne oppimiseen.
- Paranna olemassa olevia taitoja akvarellimaalien kanssa työskentelyssä.
- Vahvistaa piirustustaitoja ei-perinteisessä taidetekniikassa - puhalluspiirustukset.
Sääntely:
- Ymmärtää ja säilyttää oppimistehtävä.
- Seurata toiminnan prosessia ja tuloksia.
- Arvioi riittävästi omia ja luokkatovereiden saavutuksia.
Kognitiivinen:
- Valitse perusteet ja kriteerit taideteosten ja kirjallisten teosten vertailulle.
- Valitse itsenäisesti arkin asettelu ja luo siihen koostumuksia.
- Löytää itsenäisesti tapoja ratkaista luova ongelma.
Viestintä
- Kuuntele opettajaa ja luokkatovereita riittävästi.
- Osallistu yleiseen keskusteluun: kuuntele, vastaa kysymyksiin, analysoi luokkatovereiden vastauksia.
Logistiikan tuki
Visuaalinen materiaali: esitys oppitunnin aiheesta, näytetyö.
Opettajan varusteet: 3 palettimallia whatman-paperista, guassi, A3-koko, sivellin nro 12, sivellin nro 2, vesipurkki, musta muste, punainen muste, paletti, cocktailpillit.
Varusteet opiskelijalle: guassi, A4-koko, sivellin: 5, nro 1, vesipurkki, paletti.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty.

1. Org. hetki: tervehtiminen, valmiuden tarkistaminen oppitunnille.

2. Motivaatiovaihe
Unesta herääminen,
Kevät pehmeällä harjalla
Piirtää silmuja oksille
Pelloilla on tornien ketjuja,
Elvytettyjen lehtien yläpuolella -
Ensimmäinen ukkosmyrsky,
Ja läpinäkyvän puutarhan varjossa -
Lila pensas lähellä aitaa.

Tämä on lastenrunoilija Viktor Luninin runo
- Kaverit, kertokaa minulle, mistä tämä runo kertoo?
Tietoja keväästä.
- Miten runon kirjoittaja vertaa kevättä?
Unesta heränneen taiteilijan kanssa.
-Haluatko tulla taiteilijaksi kuin kevät tänään?
Joo.
Kuuntele tätä varten huolellisesti ja tee kaikki ahkerasti

3. Tietojen päivittäminen.
Kevät on upein, ihmeellisin aika vuodesta, tämä on aikaa, jolloin luonto herää. Sieluni rauhoittuu, haluan iloita, olla enemmän ulkona ja samalla ilmaantuu paljon voimaa ja energiaa.
- Voimmeko oppitunnin alussa olevan runon ja lyhyen keskustelun perusteella nimetä oppitunnin aiheen?
Tietysti kevät, kevät maisema.
Katso kaverien tekemää työtä.
- Ovatko ne samanlaisia ​​keskenään?
Kaikki piirustukset ovat erilaisia
- Mitä yhteistä niillä on?
Puut maalattiin cocktailpillillä puhaltamalla kuvioita maalipisarasta.
Joten oppitunnin aiheena on "Ainutlaatuinen kevät". Kuvauksellisen kuvan toteuttaminen kevätmaisemasta epätavanomaisella taidetekniikalla - puhalluspiirroksia.

4. Uuden materiaalin oppiminen.
Monet taiteilijat ja runoilijat ihailevat tätä hämmästyttävää vuodenaikaa. Ja heidän töidensä ansiosta voimme nähdä ja tuntea aivan toisenlaisen kevään.
Kuuntele runo nimeltä "Maaliskuu".
Heräsimme tänään aikaisin.
Emme saa nukuttua tänään!
He sanovat, että kottaraiset ovat palanneet!
Kevät on kuulemma tullut!
Ja ulkona on pakkasta.
Lumi lentää piikikäs,
Ja he ryömivät pilvien päällä
Pilviä on valkoisissa turkissa.
Kevättä odotellessa. Kauan sitten,
Ja sinä vaeltelet jonnekin!
Hän ei tule ilman sinua
Aurinkoinen kesä!

Gaida Lagzdyn
- Mitä kuukautta tässä runossa kuvataan?
maaliskuuta
- Mitkä ovat ensimmäisen kevätkuukauden piirteet?
On pakkasta, taivas on synkkä, linnut lentävät sisään, lunta on vielä.
Näin runoilija kuvaa kevään ensimmäistä kuukautta.
Taiteilijat myös rakastavat kuvata tätä hämmästyttävää kevätkuukautta.
Tässä on Isaac Levitanin maalaus "Maaliskuu"
- Mitkä kuvassa olevat fragmentit osoittavat, että tämä on kevään alkua?
Lämmin aurinko sulattaa löysän lumen. Koska puut ovat lumen peitossa ja lehtiä ei vielä ole, puussa näkyy lintumaja. Lumi on jo sulanut ajokaistalta. Hevonen viipyy auringossa.
Hieno! Kuuntele nyt seuraava Samuel Marshak Aprilin runo! Huhtikuu!
Huhtikuu! Huhtikuu!
Pisarat soivat pihalla.
Virrat juoksevat peltojen läpi,
Teillä on lätäköitä.
Muurahaiset tulevat esiin pian
Talven pakkasen jälkeen.
Karhu livahtaa läpi
Paksun kuolleen puun läpi.
Linnut alkoivat laulaa lauluja
Ja lumikello kukkii.

- Mitä muutoksia luonnossa runon kirjoittaja kuvailee?
Katsotaanpa nyt Vasily Baksheevin syvästi tuntemaa maalausta "Sininen kevät"
- Mitä voit kertoa tässä kuvassa esitellystä keväästä?
Taiteilija yhdistää verrattomalla taidolla viime vuoden lehtien keltaisuuden, kaukaisen metsän peittäneen punertavan sumun, taivaan heiluvan sinisen ja puiden puhtaan valkoisuuden.

Ja vielä yksi runo, tietysti toukokuusta.
I. Avenberg
Vihreä puiden päällä
Ensimmäiset lehdet.
Ja kaikilla nurmikoilla -
Keltaiset kukat.
Kadun harmaa
Auringon lämmittämä,
Täytetty tuoreudella.
Kirkas toukokuun väri.
Sinisessä avaruudessa
Twitter ei lopu
Iloinen täplä
Perhonen lepattaa.

- Millaista luontoa runon kirjoittaja kuvailee?
Mutta tämä on Stanislav Žukovskin maalaama maalaus nimeltä "Vanha kartano. Saattaa"
Tämä taiteilija rakasti kuvata muinaisia ​​venäläisiä kartanoita yhdistettynä eri vuodenaikojen maisemien loistoon.
- Kaverit, oletteko tunteneet eron kevään kolmen kuukauden välillä?
Joo. Tehdään sitten seuraava harjoitus.

5. "Palette" -harjoituksen tekeminen.
Taululle on ripustettu kolme A4-formaatista leikattua palettia ja dialla kolme aiemmin käsiteltyä maalausta.
Tässä on kopioita maalauksista.
- Minkälaiseksi kuvataiteen genreksi näitä maalauksia voidaan kutsua?
Maisema.
Aivan oikeassa. Ja jotta voimme näyttää kevään eri kuukaudet maisemissa, määritämme tarvittavien sävyjen ja värien paletin.
Opiskelija menee taululle ja piirtää maalis-, huhti- ja toukokuun maiseman pääsävyt ja -värit. Loput toimivat albumissa.

6. Liikuntaminuutti
Yksi - nouse ylös, vedä itsesi ylös,
Kaksi - kumartu, suorista,
Kolme-kolme kätesi taputusta,
Kolme pään nyökytystä.
H neljä - kädet leveämmät,
Viisi - heiluttele käsiäsi,
Kuusi – jatketaan piirtämistä!

7.Käytännön työ.
Nyt luomme saamiemme tietojen avulla maalauksellisen kuvan maisemasta, mutta ensin jaetaan kolmeen joukkueeseen.
1. rivi - esittää maaliskuun maiseman
2. rivi – huhtikuu
3 riviä toukokuussa.
Aloitetaan piirtäminen taustalta.
Jaamme arkin kahteen osaan, jotka määrittelevät taivaan ja maan.


Teemme värimaailman, käytämme ilmaperspektiivin sääntöjä - taivas ja maa vaalenevat horisonttiviivaa kohti.



Luomme puista sävellyksen. Käytämme cocktailpilliä ruskeasta mustetta (lisäämme mustaa ja punaista mustetta paletille) puhaltamme puut pois.

© 2023 skudelnica.ru -- Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat