Suunnittele abstrakti asetelma-ultraääniskannerin maalaamiseen. Pääpiirteittäinen suunnitelma aiheesta "Asetelma kontrastiväreissä".

Koti / Pettää aviomies

Osat: MHK ja IZO

Kohde:
a) koulutuksellinen: lujittaa tietoa "värin kontrastista"; toista uusia teksturoitujen vesivärien menetelmiä; oppia esittämään asetelman alkuperäisen värimaailman annettujen mallien mukaisesti.
b) Kehitetään: Opiskelijoiden luovan mielikuvituksen kehittäminen, henkisten kykyjen kehittäminen, kyky todistaa näkökantansa.
sisään) Hoito: kasvattaa kiinnostusta ympäröivään maailmaan, aiheeseen "maalaus".
edistää työkulttuuria.

Luokkatyyppi: Yhdistetty.

Oppitunnin tavoite: Viimeistele asetelman väriratkaisun alkuvaihe.

Materiaalit ja varusteet:

Opettajalle:
1. Taiteilijoiden maalausten jäljennökset. "Ulkomaanvieraat", av. Roerich; "Tyttö kannulla", av. Arkhipov.
2. Leninogorskin pedagogisen koulun 2. vuoden opiskelijoiden luovat työt;
3. Valokuvia Kazanin taidekoulun 1.-2. kurssin opiskelijoiden luovista teoksista;
4. Taulukot ja kaaviot aiheesta "Värikontrasti";
5. Opettaja Zhukova G.V.:n teokset, jotka osoittavat asetelman alkuvaiheen värillisenä.
6. Taulukot I, I(a), II, II(a), "Värillinen työjärjestys"
7. 2. vuoden opiskelijoiden harjoitukset, jotka suoritetaan "teksturoidun akvarellin" tekniikalla

Opiskelijoille:
Vesiväri maalit; harjat; vesi; paletti; peittävä neste; muovipussit; alustava piirustus (A3-kokoinen).

Oppitunnin rakenne:
1. Organisaatiohetki (1 min)
2. Toisto (12 min)
3. Selitys (8 min)
4. Itsenäinen työskentely (20min)
5. Työanalyysi (3min)
6. Oppitunnin loppu (1 min).

Tietolähde:
1. "Fundamentals of Watercolor Technique", toimittajina Greg Albert ja Rachel Woolof;
2. "Maalauksen perusteet", av. N.M. Sokolnikov;
3. "Koko piirtämisen ja maalauksen kurssi", av. Hazel Garrison;
4. "Akvarelli. Mestarikurssi", toimittanut Tatyana Minejyan.
5. "Piirrämme asetelman verhoilla", av. A.F. Konev, I.B. Malanov.
6. "Maalaustunnit 10-14-vuotiaille koululaisille", av. M. Mikheyshina.

Tuntien aikana:

Järjestämisaika:

Hei kaverit! Tänään meillä on maalaustunti aiheesta: ”Vihanneksien asetelma ja
hedelmät”, verhot erottuvat väriltään ja vaaleudeltaan. Haluaisin aloittaa oppituntimme kauniilla toteamuksella maalauksesta: ”Maalaus on itse elämä. Siinä luonto ilmestyy sielun eteen ilman välittäjiä, ilman kansia, ilman sopimuksia. Runous on aineetonta.
Musiikki on aineetonta. Veistos on ehdollista. Mutta maalaus, varsinkin maisema, on jotain todellista. Runoilijat, muusikot, kuvanveistäjät, en halua kerjätä kunniaanne. Myös arvonnasi on loistava. Mutta jokainen palkitaan oikeudella."
Käsikirjoitus: Eugene Delacroix

Käsiteltävän materiaalin toisto

Mikä on "maalaus"? Kuka sanoo kaverit? Tiedämme maalaukselle useita määritelmiä." Yhdessä heistä lukee: " Maalaus on kuvataiteen laji, jossa väreillä on tärkeä rooli. Ja toinen määritelmä - Maalaus” tarkoittaa kirjoittaa elämää, kirjoittaa elävästi, ts. täysin ja vakuuttavasti välittää todellisuuden
- Kaverit, nimetään meille tunnetut maalauksen genret:
- Tämä on muotokuva, asetelma, maisema, eläimellinen genre, mytologinen genre.
- Okei kaverit, niin. Tänään tunnilla esitämme asetelman värillisenä. Kuka osaa sanoa mitä asetelma on? Ja kenen taiteilijoiden asetelmia tiedät?
"Asetelma" tarkoittaa ranskaksi "kuollutta luontoa", ts. "asetelma" on elottomien esineiden, taloustavaroiden ja taloustavaroiden tuotantoa. Saksasta käännettynä "asetelma" tarkoittaa "hiljaista elämää".
Ja nyt käännytään taas asetelmiimme, se on asetettu
aiheesta "Värikontrasti".
- Kaverit, mitä kuuluisien taiteilijoiden teoksia tiedätte, jotka on tehty tästä aiheesta?

Otamme huomioon taiteilijoiden maalausten jäljennökset.

Okei kaverit. Tarpeeksi. Haluan huomauttaa, että kaikkia esineryhmiä ei voida kutsua asetelmiksi. Luovan asetelman asetelma on mietittävä tiukasti koulutustehtävän ja ideologisen konseptin mukaisesti.
Esimerkiksi tuotantojemme tehtävänä on tunnistaa muotojen ja materiaalien monimuotoisuus, erot
värejä ja sävyjä. Tätä varten käytimme kontrastin lakeja.
Suuren ja pienen kontrastin (mittakaavakontrasti), vaalean ja tumman (vaalean kontrastin), karkean pinnan ja kiiltävän (tekstuurikontrasti) ja lopuksi värikontrastien (punainen - vihreä, keltainen - violetti, sininen - oranssi) vertailu.
Kaverit, te ja minä varmistimme jälleen kerran, että taiteilija luo ainutlaatuisen maailman kuvallisin keinoin saa meidät kokemaan, hämmästymään ja iloitsemaan. Ei sattumalta väri on maalauksen perusta:
Ensinnäkin, väri voidaan havaita eri tavoin ja välittää ympäröivän maailman kauneutta;
toiseksi, väri voi ilmaista tunteita, mielialaa ja tunnetilaa.
Kolmanneksi, värillä voidaan ajatella ja suunnitella esineen muotoa, välittää tekstuuria ja volyymia.

Oppitunnin tavoite:

Joten tänään oppitunnilla suoritamme värimaailman alun - esineiden asettelun
keveys ja värikontrasti. Ennen käytännön värityön aloittamista analysoimme luonnollisen ympäristön ja toistamme kaiken, mikä liittyy "värikontrastiin".
- Joten kaverit, tiedämme, että kaikki värit voidaan jakaa kahteen pääryhmään:
1. Kromaattinen(väri), joka sisältää kaikki aurinkospektrin värit.
Mitä kutsutaan kromaattisiksi väreiksi?
- Kaikki aurinkospektrin värit.
2. Akromaattinen (ei-väri), joka sisältää värit: musta, valkoinen ja kaikki harmaan sävyt.
Mitä kutsutaan akromaattisiksi väreiksi?
- Värit ovat musta, valkoinen ja harmaa.
- Kaverit, miten asetelmamme eroavat aikaisemmista?
- Asetelmamme erottuvat värikontrastit.
- Kaverit, antakaa minulle "kontrastivärien" määritelmä ja nimeäkää vastakkaisten yhdistelmien ryhmät.

Väripyörän näyttäminen:
- "Kontrastivärit" Nämä ovat värejä, jotka täydentävät toisiaan ja ovat toisiaan vastapäätä väriympyrässä. Esimerkiksi: puna-vihreä, kelta-violetti, sini-oranssi.
- Ilmiö "värin kontrasti" on, että väri muuttuu muiden sitä ympäröivien värien vaikutuksesta. Esimerkiksi: punainen tomaatti näyttää punaisemmalta vihreän persiljan taustalla.
Millaisia ​​värikontrastityyppejä tiedät?
- Värikontrastia on kahdenlaisia ​​- vaaleus ja kromaattinen

Näytän taulukosta valon kontrastia:

  1. Kevyt- näkyvän kohteen kirkkaus ei ole absoluuttinen arvo, vaan suhteellinen taustaan ​​nähden. Esimerkiksi: harmaa neliö sinisellä ja mustalla taustalla kirkastuu ja tummenee valkoisella.

Näytän kromaattisen kontrastin taulukon

  1. Kromaattinen- kutsutaan muutokseksi sävyn tai värikylläisyyden alapuolella

vierekkäisten kromaattisten värien toiminta. Mitä vaaleampi sävysuhde, sitä voimakkaampi kontrasti.
a) jos kromaattinen väri on täydentävän värinsä taustalla, se säilyttää värisävynsä ja tulee kylläisempään. Esimerkiksi keltainen näyttää kirkkaammalta violetissa kuin missään muussa kromaattisessa värissä.
b) jos harmaata hahmoa ympäröi kromaattinen tausta, sen väri saa sävyjä
taustaväriä täydentävä väri. Esimerkiksi harmaa tausta vihreällä taustalla muuttuu vaaleanpunaiseksi
sävy, ja päinvastoin - punaisella se muuttuu vihreäksi.
Kaikilla asetelmien aiheilla on väriominaisuus ja tietty
keveys, ts. sävy.
Suorittaessamme työtä värillisenä meidän tulee myös pyrkiä välittämään:
- asetelmien määrä;
- esineiden tekstuuri (niiden olennaisuus);
- asetelmien suunnittelu (etu-, keski- ja kaukaiset suunnitelmat).
Kaikki nämä tehtävät voidaan suorittaa soveltamalla erilaisia ​​akvarellimaalaustekniikoita.
maalit.
- Kaverit, luetellaan heidät.
Ensimmäinen menetelmä on "raaka" (a 1aprima)
Toinen menetelmä on "kuiva" tai mosaiikki.
Kolmas menetelmä on yhdistetty.

II kurssit LHMPU.

Otamme huomioon opiskelijoiden maalaustyötminä-Kazanin taiteen II kurssit
koulut
Siellä on myös valokuvia Kazanin 1.-2. kurssin opiskelijatöistä
Taiteellinen koulut. Näiden asetelmien epätavallisuus on käyttö
optinen menetelmä maalien sekoittamiseksi. Tämä menetelmä koostuu 2-3 värin vuorottelusta,
sijoitetaan vierekkäin vedoilla. Kaukana nämä moniväriset vedot yhdistetään yhteiseksi,
monimutkainen väri, jolle on ominaista maalauksellisuus, puhtaus, värikkäiden sävyjen leikki.

Näytän "teksturoidun akvarellin" tekniikalla tehtyjä harjoituksia
Nimetäänpä meille jo tutut uudet teksturoidut akvarellimenetelmät:
- peittävän nesteen levitys;
- kalvon levitys;
- maalin raapiminen muovikortilla ja siveltimen kahvan päässä;
- piirtäminen kuivalla siveltimellä kostealle maalille;
- "suolasuihke".

Uuden materiaalin selitys
Katsotaanpa nyt värillisen työn järjestystä.

Sosob №1

Joissakin oppikirjoissa on suositeltavaa aloittaa työskentely esineiden valaistuista osista, esim. co
kevyitä suhteita ja työskentelee jatkuvasti kevyimmästä esineestä kaikkein
tumma.
Tätä varten sinun on ensin järjestettävä esineet henkisesti niiden värisävyn mukaan (mukaan
väri ja vaaleus) seuraavan kaavion mukaisesti

Esittele kaava numero 1

Kaava nro 1.

Nyt tämän järjestelmän mukaan teemme väri-sävyasetelman yhden asetelman esineistä. Esimerkiksi keltaisella keraamisella teekannulla, savikannella ja olkihedelmäkorilla:

Kirjoitan paperin tilalle:

  1. keltainen teekannu on kevyin esine;

Keskikokoiset tuotteet:

  1. hedelmät; 3. paju kori; 4. pystysuora pinta; 5. vaakasuora pinta; 6. savikannu; 7. Sininen verho on sävyltään ja väriltään kylläisin esine.

Työskentelemme väreissä seuraavan kaavan mukaan

Kaavio nro 1(a)

Analysoin väritöiden järjestystä kaavioiden I mukaisesti. I (a):

Joten, jos olemme määrittäneet asetelman kevyimmän esineen - tämä on keltainen keraaminen teekannu, alamme kirjoittaa sitä valaistulta puolelta ja muista näyttää kosketusta taustaan ​​samalla kun määritetään mikä on tummempaa ja mikä on kevyempi ja kuinka paljon. Sitten siirrymme esineisiin, joiden sävy on kylläisempi - tämä on mandariini etualalla ja paprikat pajukorissa. Keskisuunnitelmaan kirjoitamme valoa esineisiin ja kosketamme taustaa; sitten siirrymme taustalla olevaan savikannun valaistuun osaan ja näytämme kosketuksen pysty- ja vaakatasolla; ja lopuksi kirjoitamme valon siniseen verhoon - asetelman synkimmälle ja kylläisimmälle aiheelle, joka on etualalla,
On huomattava, että joka kerta kun seuraavan kohteen valaistun osan kuvaaminen alkaa, sitä on verrattava edellisen valaistuun osaan, jotta voidaan määrittää, kuinka paljon kylläisempi, tummempi sinun on otettava väri.
Sitten samassa järjestyksessä kirjoitamme objektien rasterit. Sitten vertaamme omia varjojamme esineille, sitten putoavia varjoja kohteista tasossa ja lopuksi heijastuksia esineistä, jotka koskettavat taustaa.

Menetelmä numero 2 tehdä työtä värillisenä.
On toinenkin vaihtoehto värillisen työn tekemiseen. Käytämme sitä oppitunneillamme
piirtäminen suoritettaessa graafisia töitä, ja tänään maalaustunnilla neuvon
käytä tätä järjestystä.
Se koostuu seuraavasta: ensinnäkin suoritamme henkisesti esineiden asettelun
värisävy, mutta ei enää vaaleasta tummaan, kuten ensimmäisessä versiossa, vaan päinvastoin - aivan
värikylläinen ja esineen vaaleus asetelmassa - vaaleimpiin asti.

Esitä kaava numero II

KaavioII

Harkitse esimerkiksi asetelmaa, jossa on punainen teekannu, pullo ja hedelmät keramiikassa
maljakko; punainen teekannu on värin ja sävyn suhteen kylläisin esine.

Kirjoitan paperin tilalle:

  1. punainen teekannu

Keskikokoiset objektit:

  1. vihreä verhot; 3. viinirypäleet; 4. pullo; 5. pippuri; 6. maljakko; 7. pystytaso; 8. vaakataso - asetelman kevyin kohde.

Työskentelemme seuraavan kaavan mukaan:

Esittele suunnitelma nro II (a)

KaavioII(a)

5. Valo aiheeseen + kosketa taustaa

Analysoin väritöiden järjestystä kaavioiden II mukaisesti. II(a):
Joten ensin kirjoitamme oman varjomme punaiseen keraamiseen teekannuun - esineeseen, jonka sävy ja väri on kylläisin. Sitten siirrymme kevyempään esineeseen - tämä on vihreä verho. Kirjoitamme taitoksia varjopuolelta, näytämme kankaan paksuuden. Sitten harkitsemme esineitä, jotka ovat vielä vaaleampia värilujuukseltaan - nämä ovat viinirypäleitä ja pullo. Ne ovat hyvin samankaltaisia ​​väriltään ja sävyltään, mutta eroavat rakenteeltaan ja merkitykseltään. Ensin alamme kirjoittaa omia varjojamme rypäleille, koska ne ovat etualalla, erottaen ne värin voimakkuudesta (jotkut lähempänä valonlähdettä - häikäisy ja heijastukset ovat kirkkaampia, kontrastisempia, toiset kauempana - vaaleampia, pehmeämpiä) .
Seuraavaksi kirjoitamme pulloon oman varjomme, se on taustalla ja on
mattapintainen. Sitten näytämme varjosuhteita pippurilla, keraamisella maljakolla ja pystytasolla - asetelman kevyimmällä esineellä.
On syytä huomata, että joka kerta, kun alat maalata jokaisen seuraavan kohteen varjoosan värillisesti, sinun on ehdottomasti verrattava sitä edellisen varjoosaan, jotta voit määrittää, kuinka paljon vaaleampi sinun on otettava väri siveltimelle.
Sitten vertaamme samassa järjestyksessä putoavia varjoja, sitten esineiden heijastuksia, sitten esineiden penumbraa ja lopuksi asetelmien esineiden valaistuja osia.
Suosittelen käyttämään tätä työvaihtoehtoa, jotta et tummuttaisi tummimpia esineitä, jotta työsi ei ole kulunut ja valkeahko useiden tuntien akvarellityön seurauksena.
Siksi huomiosi tulee kiinnittää sävyn ja värisävyjen eron paljastamiseen ottaen huomioon asetelman tasaisuus: mitä lähempänä esineet ovat meitä, sitä kontrastimpia ne ovat väriltään ja sävyltään; mitä pidemmälle, sitä enemmän niiden väri ja muoto pehmenevät, värin kylläisyys ja kontrasti menetetään).
Vertailumenetelmä, menetelmä etsiä eroja valon voimakkuudessa ja värisävyissä johtavat oikeaan päätökseen. Tällainen maalauksen dialektiikka mahdollistaa luonnon järjestämisen.
Joten tämän menetelmän koko merkitys ja merkitys ei piile minkään paikan värin ja sävyn etsimisessä, vaan päinvastoin - verrattuna ympäristöön, jolloin voit löytää sopivan paikan kokonaisuutena.
Mitä kokeneempi sinusta tulee, sitä laajemmin katsot kokonaisuutta. Ensin etsit ja vertaat kahta säveltä, sitten kolmea, sitten neljää, viittä samaan aikaan, ja lopuksi, kuten orkesterinjohtaja, joka kuulee viulun, huilun, kontrabasson ja niin edelleen samaan aikaan, kehität silmät niin paljon, että näet kaiken samanaikaisesti, ja kätesi ei ole kaksi-kolme nuotti, kokonaisia ​​maalauksen sointuja. Sitten sinusta tulee maalauksen mestari.
- Älä unohda kaverit, että käytämme vetoja esineiden muodon mukaan, jos esine muistuttaa meitä pallon muodosta, niin ympyrässä (ovaalin muodossa), jos lieriömäinen tai kartiomainen pinta - niin pystysuoraan , tai vaakatasossa (kulmassa) jne.
Oppitunnin tavoite:
- Kaverit, ennen kuin aloitat käytännön työn, selvennetään oppituntimme tehtävä kanssasi - tämä on asetelman värimaailman alun toteutus, eli esineiden alkuperäinen asettelu vaaleuden ja värien ja värikontrastien mukaan. .

Itsenäinen työ.
Työanalyysi.
Yhteenveto oppitunnista.

Oppitunnin aiheena on "Maalaus".

Oppitunnin tavoitteet:

Didaktinen: Edistää tiedon muodostumista maalauksesta, sen tyypeistä, jaotteluista.

Kehitetään: tutustua A. A. Plastovin työhön. Edistää luovan ajattelun kehittymistä, emotionaalista reagointikykyä, kykyä kuvata kuvia.

Koulutuksellinen: edistää esteettisen maun muodostumista; tarve itsenäiseen viestintään kuvataiteen kanssa; edistää kommunikatiivisen kulttuurin kehittymistä (viestintäkyky, monologisen puheen kehittyminen); isänmaallisuuden tunteita, rakkautta kotimaahansa kohtaan.

Oppituntimenetelmät: selittävä - havainnollistava, lisääntyvä, osittain - haku.

Oppitunnin muodot: Frontaalinen, ryhmä, yksilöllinen.

Opetusvälineet ja -välineet: tietokone, projektori, interaktiivinen taulu, monisteet.

Yleisten kompetenssien muodostuminen: 3. Tee päätöksiä normaaleissa ja epätyypillisissä tilanteissa ja kantaa niistä vastuuta. 4. Etsi ja käytä ammatillisten tehtävien tehokkaan toteuttamisen, ammatillisen ja henkilökohtaisen kehityksen edellyttämiä tietoja. 6.Kehitä ryhmässä ja tiimissä, kommunikoi tehokkaasti kollegoiden, johdon ja kuluttajien kanssa.

Tuntisuunnitelma:

1. Tiedonanto oppitunnin tarkoituksesta (2 min.)

II. Pääosa (40 min)

1. Tiedon yleistäminen ja systematisointi (terminologinen lämmittely (4 min.)

2. Uuden materiaalin opiskelu.

A) "Maalaus", maalauksen osa-alueet, näkymät (10 min.)

B) Neuvostoliiton taide, raportti A.A. Plastova (8 min.)

C) Jäljennösten kuvaus (10 min.)

3. Materiaalin kiinnitys.

A) opiskelijoiden kuvaus kopiosta muistion mukaan - vihje (8 min.)

III. Loppuosa - (3 min.)

1. Viesti oppitunnin tavoitteen saavuttamisesta.

2. Luokittelu.

3. Kotitehtävät.

Tuntien aikana.

I. Oppitunnin alun organisointi.

1. Tervehdys, viesti oppitunnin aiheesta, tavoitteet ja tavoitteet, (2 min.)

II Pääosa.

1. Terminologinen lämmittely, (4 min).

Taululla ovat kurssin pääkäsitteet. Oppilaat määrittelevät ne.

1. Veistos, 2. estetiikka, 3.luetella elokuvatyypit4.musiikki, 5.arkkitehtuuri.

1. Käännetty kreikasta. rakentaja. Taito suunnitella ja rakentaa rakennuksia ja muita rakenteita (myös niiden kokonaisuuksia), jotka luovat aineellisen järjestäytyneen ympäristön, jota ihmiset tarvitsevat elämäänsä ja työhönsä.

2. Tiede kauneudesta, ilmaisumuotojen esiintymismallit, toiminta ja arviointi luonnossa, yhteiskunnassa, taiteessa.

3. pitkiä elokuvia, lyhytelokuvia, dokumentteja.

4.B käännetty kreikasta "Muusien taide". Taiteen laji, jossa musiikin äänet järjestetään tietyllä tavalla keinona ilmentää taiteellisia kuvia.

5. Kuvataide, jonka teokset ovat kolmiulotteisia, kolmiulotteisia ja ne on valmistettu kiinteistä tai muovisista materiaaleista.

2. Uuden materiaalin opiskelu.

a) Opettaja paljastaa "maalauksen" käsitteen sisällön. Maalauksen osa-alueet, maalaustyypit. (10 min.)

Maalaus (venäläisestä elämiseen ja kirjoittamiseen) on kuvataiteen laji, jossa luodaan maalauksia, maalauksia, jotka heijastavat todellisuutta täydellisimmin ja todenmukaisimmin.

Kovalle pinnalle levitetyillä maaleilla (öljy, tempera, akvarelli, guassi jne.) tehtyä taideteosta kutsutaan maalaukseksi. Maalauksen tärkein ilmaisuväline on väri, sen kyky herättää erilaisia ​​​​tunteita, assosiaatioita, parantaa kuvan emotionaalisuutta. Taiteilija yleensä säveltää maalaamiseen tarvittavan värin paletille ja muuttaa sitten maalin väriksi kuvan tasossa luoden värijärjestyksen - värityksen. Väriyhdistelmien luonteen vuoksi se voi olla lämmin ja kylmä, iloinen ja surullinen, rauhallinen ja jännittynyt, vaalea ja tumma.

Maalaus on yksi vanhimmista ja siksi mielenkiintoisimmista taiteen muodoista. Vuosien varrella on ilmaantunut uusia tekniikoita, materiaaleja ja tekniikoita, mutta vuosisatojen jälkeen maalaus on edelleen tärkein työkalu unohtumattomien, täysin luonnollisten tai outojen visuaalisten kuvien välittämiseen. Maalaus voi suorittaa opetuksellisen tai dokumentaarisen tehtävän, mutta ennen kaikkea sen avulla voit ihailla minkä tahansa tyylin esteettisiä mahdollisuuksia ja ominaisuuksia, mestarin työn ainutlaatuisuutta, jokaista hänen vangitsemaansa kohtausta. Maalaus on aina omavarainen - laadukas kehys puhuu vain huolellisesta asenteesta työhön, mutta se on ikimuistoinen kuva, josta voi tulla todellinen kohokohta minkä tahansa sisustuksessa.

Maalaus on jaettu maalaustelineeseen ja monumentaaliseen. Taiteilija maalaa kuvia kankaalle, joka on venytetty paarille ja kiinnitetty telineeseen, jota voidaan kutsua myös maalaustelineeksi. Tästä johtuu nimi "teline maalaus"(dia). Ja jo sana "monumentaalinen" puhuu jostain suuresta ja merkittävästä. monumentaalimaalaus ( liukumäki ) ovat suuria maalauksia rakennusten sisä- tai ulkoseinillä (freskot, paneelit jne.). Monumentaalimaalausta ei voi erottaa pohjastaan ​​(seinä, tuki, katto jne.). Monumentaalimaalauksiin valitaan myös merkittäviä teemoja: historialliset tapahtumat, sankariteot, kansantarinat jne. Mosaiikki ( dia) ja lasimaalauksia (dia ), joka voidaan lukea myös koristetaiteen ansioksi. Tässä on tärkeää saavuttaa monumentaalimaalauksen ja arkkitehtuurin tyylillinen ja figuratiivinen yhtenäisyys, taiteen synteesi.

Toisin kuin maalaus itsenäisenä kuvataiteen lajina, kuvallista lähestymistapaa (menetelmää) voidaan käyttää myös sen muissa tyypeissä: piirtämisessä, grafiikassa ja jopa kuvanveistossa. Kuvallisen lähestymistavan ydin on kohteen kuvaamisessa suhteessa sitä ympäröivään avaruudelliseen valo- ja ilmaympäristöön, sävysiirtymien hienossa asteittaisessa asteituksessa.

Käytettyjen tekniikoiden ja materiaalien mukaan maalaus voidaan jakaa seuraaviin tyyppeihin:öljy (liukulasi), - yksi maalaustekniikoista, jossa käytetään maaleja, joiden pääsideaineena on kasviöljy, tempera (dia) - Maalit, jotka on valmistettu kuivajauheen luonnollisten pigmenttien pohjalta.Temperamaalit ovat yksi vanhimmista. XV-XVII vuosisatojen asti. temperamaalit olivat maalaustelinemaalauksen päämateriaali. Näin ollen kuuluisat maalaukset muinaisten egyptiläisten faaraoiden sarkofageista on tehty temperamaaleilla,vaha (dia) -maalaustekniikka, jossa vaha toimii maalin sideaineena, työt säilyttävät useiden vuosisatojen ajan paikallisen värin, maalikerroksen tiheyden ja tekstuurin alkuperäisen tuoreuden, emali (dia) - Emali perustuu lasimaiseen seokseen - "flux" - poltettuun tinaan ja lyijyyn, sekoitettuna lasimurskaan, kaliumin, natriumin ja rikin lisäaineisiin. Emalin värin antavat erilaiset metallioksidit, liima (dia) - eräänlainen maalaustekniikka, jossa liimaa käytetään pigmentin sideaineena. Kun maalissa on korkea liimapitoisuus, pinta saa kiiltoa, maalit - lisääntynyt intensiteetti, fresko (dia) - maalaustekniikka puhtaalla tai kalkkivesimaaleilla tuoreelle, kostealle rappaukselle.Joissakin tapauksissa maalausta on vaikea erottaa grafiikasta. Vesiväreillä, guassilla, pastellilla tehdyt teokset voivat viitata sekä maalaukseen että grafiikkaan. Graafinen taide(dia) - kuvataide, joka käyttää viivoja, viivoja, pisteitä ja pisteitä pääasiallisina visuaalisina keinoina. Piirrettäessä grafiikkaa he käyttävät yleensä enintään yhtä väriä (paitsi päämustaa) harvoissa tapauksissa - kahta.

b) Neuvostoliiton taide, A.A. Plastovin raportti (8 min)

Neuvostoliiton taide voi olla ylpeä erinomaisista taiteilijoista, jotka määrittelivät Neuvostoliiton taiteellisen kulttuurin kasvot. Kuten:

Shishkin Ivan Ivanovich, Surikov Vasily Ivanovich, Vasnetsov Viktor Mikhailovich, Roerich Nikolai Konstantinovich(diat taiteilijoiden muotokuvista ja kopioista).

Tutustuminen A.A:n työhön Plastova. (diat taiteilijan maalauksista interaktiivisella taululla).

Tämä on monimutkaisten maalausten ja luonnosten suuri mestari, erinomainen kuvittaja, taiteilija on erittäin monipuolinen luovissa pyrkimyksissään. Samanaikaisesti hänen taiteensa on merkittävää sen hämmästyttävän eheyden vuoksi. Tämä selittyy sillä, että hänen taiteensa on ensimmäisistä vaiheista lähtien syvästi ja suoraan yhteydessä alkuperäiskansansa taisteluun, ajatuksiin ja tunteisiin ja ennen kaikkea ihmisiin, jotka hän tuntee erittäin hyvin - talonpoikia.

Elämäkertaraportti.

Arkady Aleksandrovich Plastov

(1893-1972)

Syntynyt ja kasvanut Prislonikhan kylässä Uljanovskin alueella. Täällä, kun hän oli jo valmistunut Moskovan maalauskoulusta, hän oli talonpoika ensimmäisinä vuosina vallankumouksen jälkeen. Täällä 1930-luvulla hän omistautui kokonaan rakkaalle taiteelleen. Vuonna 1931, kun A.A. Plastov oli noin neljäkymmentä vuotta vanha, hänen talonsa ja työpajansa Prislonikhassa paloivat. Kaikki hänen työnsä poltettiin. Mutta taiteilija ei menettänyt sydämensä ja löysi voiman luoda uusia teoksia. Se oli hänen luovuutensa kukoistusaika.

Plastov oli kylän taidemaalari, sen syntyperäinen, sen asukas. Hän ei halunnut lähteä kotimaastaan ​​Prislonikhasta. Hän ei pyrkinyt muuttamaan Moskovaan, missä hän kerran sai taidekoulutuksen Stroganov School of Industrial Artissa. Hän pysyi uskollisena itselleen ja kerran valitulle tielle.

Kotikylän elämä on muuttumaton aihe Plastovin maalauksissa, vaikka joskus emme löydä niistä erityisiä merkkejä tästä kylästä ja sen asukkaista. Kuten kaikki suuret taiteilijat, Plastov on taiteellisen valinnan ja yleistämisen mestari, joka pystyy näkemään konkreettissa yleisen, aikaan luontaisen. Suora osallistuminen siihen antoi tämän upean taidemaalarin välttää monissa teoksissaan deklaratiivisuutta ja suoraviivaisuutta. Hänen teoksensa on täynnä elävää ja vapisevaa todellisuudentajua. Katsoja ei koskaan epäile Plastovin sankarien todellista olemassaoloa. Hän on syvästi huolissaan taiteilijan ilmaisemista tunteista - ylpeyden tunteesta tavallisten ihmisten vahvuudesta, ihailusta heidän epäitsekkäästä työstään kotimaisilla aloilla.

Plastovin taide on kirkasta, rohkeaa, elämänvakistavaa. Tämä johtuu taiteilijan taipumuksesta kuvata sellaisia ​​elämän puolia, joissa venäläisen ihmisen optimismi paljastuu. Kylätyön tai meluisan loman kohtauksessa, jaksossa kylälasten elämästä tai nuoren kolhoosnaisen muotokuvassa voi kaikkialla tuntea luottamusta venäläisten, aikalaistenmme hengelliseen kestävyyteen, täynnä itsekkyyttä. kunnioitusta ja sisäistä voimaa.

sisään) Kuvaus A.A. Plastovin kopioista (10 min.)

Interaktiiviselle taululle on järjestetty vuorotellen jäljennökset kappaleista "Fasisti lensi ohi", "Traktorinkuljettajien illallinen", "Ensimmäinen lumi".

... 1942, sodan kauhea aika, jolloin tappion varjo ei ollut vielä kadonnut historian horisontin taakse. Sitten Plastov loi kuvan, joka ylisti häntä. "Fasisti on lentänyt" - kauhea paljastus sodan kauhusta ja kuolemasta. Sodan sokea julmuus sopimattoman kauniin luonnon kehystettynä. Viattomien veri lyö silmiin, leikkaa sydäntä. Taiteilijan sielun huuto, jossa kristillisen rakkauden ja armon ihanteita vaalittiin varhaisesta lapsuudesta lähtien. Plastoville jäi paradoksaalisesti syvästi uskonnollinen henkilö, joka asui militantin ateismin maassa ja oli tunnustettu taiteilija, jonka teoksia esitettiin säännöllisesti koko unionin näyttelyissä.

"Fasisti lensi ohi" (1942)

Myöhäinen syksy. Matala pilvinen taivas. Keltaiset lehdet ohuilla nuorilla koivuilla, punertava ruoho. Lauma laiduntaa metsän reunassa ja talonpoikapaimenpoika juoksee täällä...

Mutta sitten natsien lentokone lensi ohi, ja lentäjä, joka painoi auton maahan, irtautui järjettömästi julmasti konekivääristä... Poika kaatui maahan, hautasi päänsä ruohoon. Koira huusi pitkään. Lauma hajallaan. Ja eloon heräävän talvisatopellon yllä, vähitellen piiloutuen kaukaisuuteen, lentokone lensi pois ...

On vaikea sanoa, että taiteilija Plastov oli tällaisen kohtauksen silminnäkijä. Ehkä hän ei ollut koskaan nähnyt tällaista jaksoa. Mutta siitä ei ole kysymys.

Kova kipu ja viha valtasi taiteilijan sydämen. Neuvostoliiton ihmiset menehtyivät fasististen pahojen käsiin. Sota toi verta, kuoleman ja kyyneleitä. Hän tunkeutui Venäjän kaukaisiin kulmiin, tuli rauhallisille kentälle. Kylät paloivat tulipaloissa, kaupungit tuhoutuivat. Oli vuosi 1941. Vihollinen lähestyi Moskovaa.

Taiteilija tunsi tarpeen kertoa natsien julmuudesta, heidän järjettömästä julmuudestaan, viattomien lasten ja vanhusten murhista. Siitä syntyi idea maalauksesta. Plastov ei ollut koskaan ennen saavuttanut niin syvää tunteita, niin emotionaalista jännitystä.

Rauhanomaisen alkuperäisluonnon taustaa vasten natsien tekemä rikos näyttää erityisen hirveältä ja julmalta. Ei ollut sattumaa, että Plastov otti syysaiheen, joka surullisen kauneudellaan kuvaa kuvaannollisesti paimenttaren traagisen kuoleman. Taiteilija maalasi rinteen rinteen kuin kallisarvoisen, lämpimin sävyin hohtavan maton. Nuorten koivujen kulta, siellä täällä vilkkuvat syksyn lehtien punaiset täplät, talven vihreä sametti - kaikki tämä nähdään kauniina musiikillisena säestyksenä surulliseen, hellään, lyyriseen lauluun, joka on täynnä syvää sisäistä tragediaa.

Opettaja: Tässä kuvassa ei ollut mitään sattumaa, tarpeetonta. Äärimmäisen yksinkertainen ja samalla erittäin ilmeikäs jokainen yksityiskohta. Katso uudestaan ​​kuvaa, sen mietteliää, hieman surullista, mutta niin sydäntä lähellä olevaa kansallismaisemaa. Näissä ohuissa nuorissa koivuissa näyttää heiluvan tuulessa, tällä harmaalla taivaalla ja kaukaisilla pelloilla - ja tunnet närästävän tuskan ja suuttumuksen tunteen, kaunaa ja vihaa pojan elämästä, joka päättyi niin aikaisin, häväistyille. maa.

Opiskelija antaa kuvauksen lisääntymisestä.

"Tractor Dinner" (1951)

Hämärä laskeutuu maan päälle, kynnetty pelto on pimentynyt, ja laskevan auringon valo on maalannut kaiken palavilla punakultaisilla sävyillä. Traktorin lähelle asettuivat illalliselle traktorinkuljettaja ja hänen kätyrinsä poika, jolle tyttö siistissä valkotakissa toi leipää ja maitoa pellolle. Nyt on traktorinkuljettajille koittanut autuas lyhyen lepohetki (jonkahan heidän täytyy tehdä töitä yöllä): vanhin leikkaa leipää, poika katselee paksua tuoreen maidon virtaa, jota tyttö kaataa.

Taiteilija omistaa teoksensa yksinkertaisen neuvostomiehen työn kuvaamiselle, vaikka itse työprosessia ei esitetä. Katsojan eteen ilmestyvät ihmiset, jotka ovat työskennelleet paljon ja menestyksekkäästi pitkän päivän. Hänelle on selvää, että tämä työ ei ole helppoa, että hän vaati suuria ponnistuksia sekä traktorinkuljettajalta että pojalta.

Plastov järjesti hahmot kompaktiin ryhmään, mikä antoi sille paremman eheyden. Joukko ihmisiä asettui maahan paksun ruohon ja luonnonvaraisten kukkien peittämänä. Ja niiden takana on juuri kynnetyn pellon rajaton laajuus. Tämä kaukaiseen horisonttiin ulottuva laajuus, jonka yli taivas ulottuu valkeiden iltapilvien peittämänä, tekee majesteettisen vaikutelman. Se synnyttää juhlallisen rauhan tunteen ja antaa kuvalle eeppisen äänen. Peltojen hiljaisuus vastaa ajatustilaa, johon traktorinkuljettaja on uppoutunut, ja tytön ja miehen hiljaisuus. Luonto, kuten ihmiset, nauttii rauhasta aurinkoisen päivän jälkeen.

Opettaja: "Traktoriillallinen"- yksi Plastovin runollisimmista maalauksista. Mutta ei ole helppoa vastata kysymykseen, mikä on tämän runouden salaisuus. Ehkä maagisessa iltavalaistuksessa, joka antaa pehmeyttä hahmojen, maiseman, esineiden ääriviivoille. Ehkä ihmisen ja luonnon hämmästyttävässä fuusiossa. Ja mitä todennäköisimmin, suurimmassa yksinkertaisuudessa ja juonen motiivissa ja ihmisten ulkonäössä ja maisemassa, yksinkertaisuudessa, joka on elämän totuuden korkea ilmentymä. Tässä kankaassa Plastov välttää kaikkea, mikä voi monimutkaistaa kerrontaa, rikkoa tarinan mitatun, kiireettömän ja sydämellisen rytmin. Kuvan kokoonpano on yksinkertainen, jonka taso on jaettu kahteen lähes yhtä suureen osaan: alareunassa on suuria ihmishahmoja, yläosassa on kynnetty pelto ja korkea taivas. Yksinkertaiset lineaariset rytmit. Kuvattujen ihmisten ulkonäkö on yksinkertainen, vaatimaton. Yksinkertaisia ​​ehtymättömässä vahvuudessaan, raskaat maankerrokset ja laskevan auringon värittämien ruohojen rehevä kasvusto ovat yksinkertaisia.

Vuonna 1931, kun A.A. Plastov oli noin neljäkymmentä vuotta vanha, hänen talonsa ja työpajansa Prislonikhassa paloivat. Kaikki hänen työnsä poltettiin. Mutta taiteilija ei menettänyt sydämensä ja löysi voiman luoda uusia teoksia. Se oli hänen luovuutensa kukoistusaika. Tänä aikana maalattiin maalaus "Ensimmäinen lumi".

Opiskelija antaa kuvauksen lisääntymisestä.

"Ensimmäinen lumi" (1931)

Tässä kuvassa taiteilija onnistui välittämään ilon tunteen ensimmäisestä lumesta. Huolimatta siitä, että kuvan tausta on tumma, synkkä ja harmaa matala taivas, kosteat talot, koivu viimeisine lehtineen herättävät melankoliaa, ensimmäinen lumi muuttaa välittömästi kaiken.

Kuvan juoni on mutkaton. Pikkupoika oli menossa kävelylle, meni ulos kadulle ja näki ensimmäisen lumen, joka putosi hiutaleina maahan. Lapsi juoksi takaisin taloon ja soitti siskolleen katsomaan lumisadetta. Tyttö juoksi ulos talon kuistille kevyessä puuvillamekossa, huokosaappaat paljaissa jaloissaan, heittäen äitinsä nenäliinan hartioilleen. Hän katselee silmät suuria, mitä tapahtuu, kuten hänen veljensä. Lasten kasvoilla on hymyä. Veli ja sisar iloitsevat ensimmäisestä lumesta ilolla, joka on ominaista vain lapsille. Ja lunta sataa ja putoaa taivaalta, peittäen talojen katot, kylätalon kuistin, tien. Utelias varis, joka kävelee tärkeästi, astuu kuitenkin hieman peloissaan ensilumen päälle. Hän on yllättynyt yhtä paljon kuin kaverit, ehkä ensimmäistä kertaa hänellä oli mahdollisuus nähdä lunta.

Opettaja: Tämä kuva tuo minulle ilon tunteen, koska lumi on niin viileää! Tulee heti mieleen lapsuus, kun me, samojen lasten ollessa, iloitsimme talven saapumisesta ja sen mukana ensimmäisestä lumesta, saimme lumihiutaleita suuhumme, veistimme lumiukkoja. Kyllä, tämä aika on kulunut, mutta se pysyy muistissamme ikuisesti, ja maalaus "Ensimmäinen lumi" muistuttaa sinua tästä upeasta ajasta. Pilvisen pimeän syksyn jälkeen on aina mukava nauttia ensilumen puhtaudesta.

3. Materiaalin kiinnitys.

a) Interaktiivisella taululla on jäljennös" Kesä ". Oppilaat kuvaavat kuvaa sanallisesti muistion - vihjeen perusteella. (8 min.)

Muistutus - vihje:

1. Harkitse kuvaa huolellisesti.

2. Yritä saada kiinni, ymmärtää taiteilijan välittämä tunnelma.

3. Mikä vuodenaika kuvassa näkyy?

4. Kuvan hahmot: etuala, tausta.

5. Mitä esineitä kuvassa näkyy?

"Kesä" (1953-1954)

Taiteilijan suosikkihahmoja ovat lapset.Kankaalle mestari kuvasi hikoilevaa kesäpäivää.Sienenpoimijat ja heidän koiransa sijaitsevat koivun alla. Kuvan etualalla tyttö valkoisessa mekossa ja punaisessa huivissa. Hän istuu nurmikolla paljain jaloin, poimii kypsiä marjoja oksasta ja laittaa ne mukiin. Tytön kasvot ovat ruskettuneet, hänen tummilla poskillaan leikkii punoitus. Tytön silmät ovat alaspäin. Huivin alta putoavat tummat hiukset, jotka putoavat hänen rintaan. Tytön vieressä lepää päänsä tassuilleen koira. Hän on hyvin väsynyt, hän on kuuma.

Taustalla väsynyt isoäiti sinisessä mekossa ja sinisessä huivissa. Nainen torkkuilee. Hän laittoi toisen kätensä päänsä alle ja toisella peitti kasvonsa auringolta. Ylös nostetun naisen käsi on hyvin selkeästi piirretty. Hänen kätensä on ruskettunut, vahva, on selvää, että tämä talonpoikanainen on ahkera työntekijä.

Nurmikolla on kori ja ämpäri täynnä sieniä. Lähellä on kannu kypsiä marjoja, haluan laittaa ne suuhuni ja tuntea metsämarjojen happaman maun. Voidaan päätellä, että nainen ja tyttö menivät metsään sienestämään ja marjomaan.

Sienenpoimijat asettuivat koivun alle kauniille aukiolle. Keltaisia ​​kukkia näkyy smaragdiruohossa. Auringon kirkkaat säteet putoavat lehtiin, ja ne näyttävät kultaisilta.

Kirkkaat värit piristävät, kuvaa katsoessa muistetaan kuuma kesä, hengitetään marjojen ja kukkien tuoksua. Näyttää siltä, ​​että olemme tällä kauniilla aukiolla, missä väsyneet sienestäjät sijaitsevat.

III Loppuosa:

1. Oppitunnin yhteenveto.

2. Opettaja antaa arvosanat.

3. Kotitehtävät:Valmistele kuvaus suosikkitaiteilijasi maalauksesta.


GOU SPO Pietarin perinteisen kulttuurin venäläinen korkeakoulu

Oppitunnin hahmotelma oppiaineessa "Maalaus"

Aihe: ”Esineiden asetelma muodoltaan yksinkertaista, materiaaliltaan erilaista. »

Oppitunnin teema: "Asetelman piirtäminen maalausta varten"

Ryhmä 319 H

Opettaja:

Saprykin V.G.

Oppitunnin aihe: "Asetelmapiirros maalausta varten"

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen:

Opeta esineiden lineaarisen rakentamisen perusperiaatteet;

Hyödynnä hankittuja tietoja tehdessäsi piirustusta luonnosta maalaamiseen.

Kehitetään:

Kehittää analyyttisiä taitoja, loogista ja rakentavaa ajattelua;

Edistää luovien kykyjen, esteettisen asenteen kehittymistä.

Hienomotoristen taitojen kehittäminen.

Koulutuksellinen:

Opi suorittamaan suoritetun työn itsearviointi;

Pystyy löytämään vastauksia esitettyihin kysymyksiin;

Istuta grafiikan makua.

Oppitunnin tavoitteet:

Käytä perspektiivitietoa piirtäessään;

Määritä mittasuhteet ja paljasta esineiden plastisuus asetelmassa.

Didaktiset opetusvälineet:

Materiaali piirustusmenetelmän mukaan.

Materiaalituki oppitunnille:

Telineitä, tuoleja, tabletteja, paperia, eri pehmeitä kyniä, pyyhekumi.

Oppitunnin tyyppi: käytännön oppitunti

Oppitunnin rakenne:

1. Organisaatiohetki - 5 minuuttia.

2. Johdanto (tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen, lyhyt selvitys tehdystä työstä) - 10 minuuttia.

3. Yksilötyö opiskelijoiden kanssa - 10 minuuttia.

4. Opiskelijoiden itsenäinen (käytännöllinen) työskentely - 15 minuuttia.

5. Loppuosa (suoritetun työn analyysi, oppitunnin tulosten yhteenveto) - 5 minuuttia.

Tuntien aikana:

Oppitunnin vaihe

Tekniikat, menetelmät

Mitä opiskelijat tekevät

Mitä opettaja tekee

Organisatorinen

1. Tarkista opiskelijoiden läsnäolo.

2. Tarkista oppilaiden valmius oppitunnille.

Sanallinen

Opiskelijoiden itseorganisaatio ja itsehallinto

Tervetuloa opettaja.

Ryhmän johtaja raportoi poissaolosta.

Valmistele työpaikka.

Terveisiä opiskelijoille. Osallistujien tarkastukset. Määritä hoitajat. Määrittää valmiuden oppitunnille.

Tiedon päivitys

1. Raportoi oppitunnin aihe.

2. Kommunikoi oppimistavoitteet ja -tavoitteet.

3. Lyhyt selvitys tehdystä työstä.

Informatiivinen (tarina, keskustelu)

Opiskelijoiden tiedon toistaminen

Tutustu tuntisuunnitelmaan.

Sisältyy oppitunnin työrytmiin.

Vastaa kysymyksiin, täydennä toistensa vastauksia.

Ilmoittaa oppitunnin aiheen.

Puhuu tavoitteista ja tavoitteista.

Kuvaa tämän työn merkitystä.

Esitä kysymyksiä käsitellystä materiaalista.

Yksilötyötä opiskelijoiden kanssa

Käytännöllinen ja visuaalinen selitys

Kommentit ja sanallinen selitys

He vastaavat kysymyksiin. Valvo virheiden korjausta.

Korjaa opiskelijan tehtävän aikana tekemät virheet, puhuu niistä.

Selittää, kuinka nämä virheet vältetään.

Käytännön (itsenäinen) työ

Tietojen, taitojen ja kykyjen hankkiminen.

Piirrä asetelma maalausta varten. Suorita itsehillintää.

Tarkistaa itsevalvonnan.

Ankkurointi

Yhteenveto

Vertaileva analyysi

Tulosten selitys

Esittelytyöt.

Kommentoi tulosta.

Tarkistaa suoritetun tehtävän laadun.

Analysoi työn merkittävimmät virheet ja puutteet.

GOU SPO Venäjän perinteisen kulttuurin korkeakoulu

Reititys

(Valmennussuunnitelma)

Akateeminen kurinalaisuus: "maalaus"

Aihe (osio): "Asetelma yksinkertaisista esineistä."

Tuntimäärä per aihe: 36 tuntia

Oppitunnin järjestysnumero suunnitelman mukaan: nro 25-28

Luennoitsija: Saprykin V.G.

1. Aihesuunnitelma:

2. Asettelu arkille.

3.Etsi esineiden luonne.

4. Päätös kuvasuhteista.

5. Työskentele yksityiskohtien parissa.

6. Valmistuminen.

Didaktiset tavoitteet:

Varmista, että opiskelijat ymmärtävät

Rakentamisen säännöt ja periaatteet, muodossa olevien esineiden kuvan kompositiolakit,

Maalaustaidot.

värin ja värin tunne.

Koulutuskeinot:

Visuaalinen materiaali (kirjat, piirustukset);

Materiaali maalauksen metodologiasta.

Toimintatavat:

1. Asetelman piirustus ja kuvallinen ratkaisu.

2. Visuaalisen materiaalin tutkiminen ja analysointi

3. Yksinkertaisen asetelman luonnoksen itsensä toteuttaminen.

Opiskelumuodot

Luokat 21-24,25-28,29-32,33-36,37-40,41-44,45-48,49-52 - käytännön työt

Oppitunti 53-56 - yhdistetty.

Materiaalien yhteenvetojärjestelmä

Asetelman maalauksellisen päätöksen toteuttaminen.

Kirjallisuus

1. Aksenov K.N. Kuva. (Auttamaan suunnittelijaa). - M., Panorama, 1990.

2. Kirtser Yu.M., Piirustus ja maalaus: Oppikirja - 2. painos, tarkistettu. ja lisä - M .: Vyssh. koulu, 1997.

3. Lee N.G. Kuva. Akateemisen piirtämisen perusteet: Oppikirja. - M., Eksmo, 2010.

Ohjaustyypit

1. Nykyinen

2. Teema

Valvontamuodot

1. Yksilöllinen

2. Etuosa

Valvontamenetelmät

2. Käytännöllinen

3. Riippumaton

Solovieva Oksana Valerievna

MAOU DOD "ODSHI No. 3", Bratsk

Kuvataideopettaja

Bratsk, Irkutskin alue

Aihe: maalaus. Luokka 4, opiskelijat iältään 14-16 vuotta.

Oppitunnin aihe:Eri materiaaleista valmistettujen esineiden asetelma(öljymaalaustekniikan jäljitelmä)

Aika - 9 tuntia

Oppitunnin tarkoitus: Uuden maalaustekniikan tutkimus.

Oppitunnin tavoitteet:

Harmoninen koostumus.

Runsaasti vivahteita.

Öljymaalaustekniikan jäljitelmä.

Materiaalit ja varusteet: Opetusympäristö, koululauta, huopakynä, visuaaliset apuvälineet - työvaiheet, opiskelijoiden työt. Paperi F A4 - sävytetty, lyijykynä, pyyhekumi, akvarelli, guassi, paletti, vesipurkki, siveltimet, magneetit. PVA, hiekkapaperi.

Opiskelijaresurssit: tabletti 35x54 päällystetty Whatman-paperilla, PVA, hiekkapaperi, lyijykynä, pyyhekumi, akvarelli, guassi, paletti, vesipurkki, siveltimet.

Tuntisuunnitelma:

Tarkista valmius oppitunnille. 1 minuutti.

Tabletin valmistus. 20 minuuttia.

Selitys työvaiheista. 15 minuuttia.

Työn suoritus: piirustus 45 min, akvarelli 100 min, guassi 200 min.

Tehtyjen töiden tarkastus 24 min.

Tuntien aikana:

Tarkista valmius oppitunnille.

Tabletin valmistus. Käsittele tablettia hiekkapaperilla, joka jäljittelee kangasta (ylhäältä alas ja vasemmalta oikealle). On tärkeää ajaa hiekkapaperi yhteen paikkaan vain kerran ja reunasta reunaan, vain tällä tavalla voit luoda kankaan ilmeen. Tabletin pohjamaalaamiseksi laimenna hieman ruskeaa guassia vedellä läpikuultavaan sävyyn, lisää PVA-liimaa suhteessa 10:1 (10 laimennettua maalia ja 1 osa PVA-liimaa) ja peitä tabletti ohuella kerroksella tätä maalia.

Selitys työvaiheista. Öljymaalauksen tekniikka eroaa akvarelli- ja guassimaalauksesta. Öljymaalauksen tekniikka perustuu ihmisen tiettyyn visuaaliseen havaintoon valossa ja varjossa olevista esineistä. Valossa kaikki esineet näyttävät tiheiltä, ​​konkreettisilta ja tilavilta. Varjossa tai hämärässä esineet menettävät materiaalisuutensa ja näyttävät hieman läpinäkyviltä, ​​varjossa myös värisävyt erottuvat vähemmän. Noudattamalla näitä havaintolakeja voit helposti luoda maalauksia, joissa on syvää tilaa.

Valmistelevan piirustuksen tekeminen maalausta varten. Tabletissa hahmottelemme asetelmien esineiden ääriviivat, yritämme olla käyttämättä elastista nauhaa. Valmisteleva piirustus suoritetaan seuraavassa järjestyksessä: hahmota asetelman kokonaismassa; jakaa erillisiin esineisiin ottaen huomioon näiden esineiden suhteet ja niiden suhteet toisiinsa; suorittaa esineiden rakentamista; piirrä pöydän ja verhojen taso. Kun rakentaminen on valmis, hahmottele putoavat varjot ja omien varjojesi sijainti. Tarkista valmisteleva piirustus.

Alamaalaus: Aloitamme työskentelyn vesiväreillä varustetuilla maaleilla - se jäljittelee hyvin lasitettavia (läpinäkyviä) öljyvärejä, maalaamme varjot ja penumbra täydellä voimalla kaikilla värisävyjen rikkaudella, maalaamme valon päälle, kuten penumbra. Tässä vaiheessa maalaus näyttää hämärältä - ilman valoa.

Runko: Aloitamme kirjoittamisen guassilla asetelman kirkkaimmista paikoista, määrittämällä vähitellen kaikki valaistut paikat. On tärkeää olla maalaamatta kaikkea tiukasti guassilla, vaan jättää pieniä rakoja vetojen väliin (kuten mosaiikki)

Työn suoritus opettajan ohjauksessa: piirustus 45 min, akvarelli 100 min, guassi 200 min.

Tehtyjen töiden tarkastaminen keskustelun kera 24 min.

Bibliografia:

Dietmar K.W. Haluan tuntea ja piirtää sinut maailmaan! Kirja opettajille - M.: Koulutus. 1993.

Sokolnikova N.M. Kuvataide: Oppikirja uch. Luokat 5-8: Klo 4. Osa 2. Maalauksen perusteet - Obninsk: Arvonimi, 1996.

Sekä opiskelua että leikkimistä. Kuvataide./ M.V. Trofimova, T.T. Tarabarina - Kehitysakatemia - Jaroslavl. 1997.

Lomonosova M.T. Grafiikka ja maalaus: Proc. Korvaus / M.T. Lomonosov.- M.6 Astrel Publishing House LLC: AST Publishing House LLC, 2003. - 202, (6) s.6 ill.

Tarasevich G., Aksenov Yu., Zakin R., Krieger F. Piirustus ja maalaus. - 1971.

Esimerkki valmiista työstä.

Oppilaitoksen tyyppi: Tauriden koulu-lukio nro 20 Lasten ikä ja lukumäärä: 6. luokka (1213 vuotta), 29 henkilöä Aika: 45 minuuttia Aihe: Asetelma kuvataiteen lajina Tarkoitus: Laajentaa oppilaiden tietämystä asetelman genrestä, sen sävellysratkaisun piirteistä . Tee asetelma luonnosta.

Tavoitteet: koulutus: oppia asetelman käsite; opettaa asetelmien tekoa; opettaa piirtämään elämästä, kuvaamaan esineitä värillisinä siirtämällä esineiden rakentavaa rakennetta, niiden mittasuhteita. kehittäminen: kehittää luovaa potentiaalia; laajentaa opiskelijoiden näköaloja; aktivoida lasten tarkkailu; kehittää silmäänsä; luova ajattelu. koulutus: viljellä esteettistä makua, tarkkaavaisuutta, havainnointia.

Oppitunnin tyyppi: uuden tiedon omaksuminen Laitteet opettajalle: Kuvasarjat: maalausten jäljennökset, piirustukset - esimerkkejä esineiden sommittelusta asetelmassa, järjestyskaavio asetelman piirtämiseen. Musiikkisarja: P. I. Tšaikovski - Vuodenajat. Syksy. Varusteet opiskelijoille: paperi (muoto A 4), lyijykynä, pyyhekumi, akvarellimaalit, sivellin, paletti, vesipurkki, rätti Tietokonetekniikka: video "Kuinka piirtää asetelma askel askeleelta", diaesitys taiteilijoiden teoksilla

Avainsanat: asetelma - käännetty ranskasta "kuolleeksi luontoksi", eli elottomien esineiden kuvaksi. luonnos – alustava luonnos piirroksesta, kuvasta tai sen osasta. koostumus - sääntöjen ja tekniikoiden järjestelmä kuvan osien järjestämiseksi yhdeksi kokonaisuudeksi, kyky sijoittaa kuva tarkasti arkille. sävellyskeskus on sävellyksen tärkein asia, sitä tulee korostaa. kontrasti on terävä ero kohteissa tiettyjen ominaisuuksien mukaan (koko, muoto, väri, valo ja sävy jne.), selvä vastakohta: pitkä - lyhyt, paksu - ohut, suuri - pieni.

Oppitunnin kulku I. Organisatorinen hetki 1. Tervehdys. Opettaja: Hei kaverit! Haluaisin aloittaa tämän päivän oppitunnin upeilla linjoilla, jotka vaativat sinnikkyyttä, kovaa työtä, elämäniloa ja luovuutta. Anna niistä tulla mottosi: Jos et osaa - ota selvää, Jos et tiedä - ota selvää, Älä pelkää jyrkkää polkua, Yritä, etsi, suorita, saavuta, jotta elämästäsi tulee laulu. L. Tatyanicheva

II. Tiedon päivitys. Menetelmä - keskustelu Toteutetaan leikkisästi, kysymykset laitetaan laatikkoon ja opiskelijat ottavat ne esiin ja vastaavat niihin. Opettaja: Kaverit, muistatko, mistä puhuimme edellisellä oppitunnilla? ? Nyt pelaan peliä - tietojen tarkistamista. - Mitkä ovat kuvataiteen tärkeimmät ilmaisuvälineet? (grafiikka, maalaus, sommittelu). Millaisia ​​piirustustyyppejä tiedät? (luonnos, luonnos, luonnos, tutkimus). - Mikä on koostumus? (sääntö- ja tekniikkajärjestelmä kuvan osien järjestämiseksi yhdeksi kokonaisuudeksi, kyky sijoittaa kuva tarkasti arkille). - Mitkä ovat tärkeimmät sävellyskeinot, joita tiedät? (sävellyskeskus, kontrasti, rytmi, väri, tausta tai ympäristö tai tila). - Mikä on sävellyskeskus? (kuvassa tärkein asia on korostettu värin, koon, valaistuksen mukaan, mutta se ei välttämättä aina ole kuvan keskellä - se riippuu kohteen sijainnista ja näkökulmasta). - Mitä maalauksen genrejä tunnet? (muotokuva, maisema, asetelma, eläimellinen, kotimainen, historiallinen, satueepos, taistelu).

III. Motivaatio ja tavoitteen asettaminen tunnille. Menetelmä on käytännöllinen. Muotoilen tehtävän "asetelma"-tekniikalla Opettaja: - Katsokaa näitä maalausten jäljennöksiä. Taiteilijat kuvaavat yksinkertaisesti tavallisia taloustavaroita, kukkia, vihanneksia, hedelmiä. - Mihin maalauksen genreen nämä maalaukset voidaan lukea? (asetelma). - Yritä nimetä jokainen kuva.

M. A. Vrubel "Rose"

Opettaja: Kuuntele runo - arvoitus. Jos näet kuvassa kupin kahvia pöydällä, Tai hedelmäjuoma isossa karahvissa, Tai ruusu kristallissa, Tai pronssinen maljakko, Tai päärynä tai kakku, Tai kaikki tavarat kerralla Tiedä mitä se on on ... (asetelma). Tänään oppitunnilla tutustut yhteen kuvataiteen kauneimmista genreistä - asetelmaan, opit sen kompositsiooniratkaisun ominaisuuksista. Luonnosta pitää piirtää asetelma.

IV. Uuden tiedon muodostuminen. 1. Asetelmahistoriasta. Opettaja: "Asetelma" - ranskalaisesta "kuolleesta luonnosta" - kuvataiteen tyylilaji, kuva erilaisista taloustavaroista, asioista, ruoasta (vihanneksista, hedelmistä, leivästä jne.), kukista ja muista asioista. Hollanniksi ja saksaksi asetelman olemus ilmaistaan ​​asioiden hiljaisena elämänä, täynnä niiden sisäisiä tapahtumia, elämää, jonka huomaamme niin harvoin. Tämä genre syntyi noin 400 vuotta sitten Hollannissa ja Espanjassa. Taiteilijan tehtävä asetelma-alalla ei ole vain välittää asioita itsessään, vaan myös ilmaista tietyn aikakauden henkilön asenne heihin ja heidän kauttaan ympäröivään maailmaan. Siksi 1600-luvun hollantilainen asetelma heijasti hollantilaista elämäntapaa (Peter Klas ja Willem Klas Heda "Kinkku ja hopeaesineet", "Aamiainen kinkulla").

Willem Claesz Heda "Kinkku ja hopeaesineet".

Asetelma voi myös yksinkertaisesti miellyttää silmää värien leikillä, antaa mielenrauhaa. Henri Matissen asetelma "Red Fish" roikkuu Moskovan taidemuseossa. Punaiset kalat uivat akvaariossa ja se on siinä. Mutta tämä sävellys herättää meissä ilon tunteen.

Venäläisessä taiteessa asetelma ilmestyi 1700-luvulla, ja kukoistusaika oli 1800-luvun loppu ja 1900-luvun alku. Nämä ovat ennen kaikkea Grabarin ja Korovinin teoksia. Grabar Igor Emmanuilovich

Kirkkaita asetelmia ovat luoneet taiteilijat Mashkov ja Kuprin ym. Näet yhden Maskovin asetelmista "Moskovan ruoka. Leipä". Sodan, nälänhädän ja tuhon vuodet jäävät taakse. Voidaan nähdä, että sämpylät, sämpylät, sämpylät, kakut tuovat ihmiselle iloa. Näyttää siltä, ​​​​että Mashkov ei nähnyt vain valmiita tuotteita, vaan myös kuuli turvoavan taikinan paisuvan ja leivänkuoren puhkeavan uunissa.

V. Tutkitun aineiston konsolidointi. kollektiivinen muoto; menetelmä on käytännöllinen. - Ja mitä voit sanoa katsoessasi tätä asetelmaa? Millaisia ​​tunteita se sinussa herättää? (ruokahalutuotteet - leivän muotojen karheudesta, värileikasta ruskeasta, ruosteisen punaisesta, keltaisesta herkän tuhkan, siniharmaaseen ja vaaleanpunaiseen).

2. Asetelmatyön järjestys ja säännöt. Piirustusvaiheet (opettajan selitys) Opettaja: 1. Valmisteluvaiheessa lyijykynällä, erittäin kevyillä viivoilla, piirrä kaikkien esineiden ääriviivat. On suositeltavaa piirtää ilman korjausta kuminauhalla, älä missään tapauksessa käytä sitä väärin, koska kuminauhan tuhoama paperin rakenne tummuu ja peittää värin. Samoilla ohuilla viivoilla merkitsemme kaikkien asetelmien ja ympäristön kohteiden valojen ja varjojen rajat.

2. Aloitetaan maalin kanssa työskentelyn ensimmäisessä vaiheessa asetelman yleisistä väriominaisuuksista, tätä varten valmistamme vähän kylläisen seoksen - värin, jonka levitämme läpinäkyvällä kerroksella kuvan kaikkiin osiin , lukuun ottamatta häikäisyä.

3. Maalauksen toisessa vaiheessa mallinnetaan kaikkien esineiden tilavuusmuoto ja välitetään niiden valaistus. Erillisillä vedoilla lisäämme valaistujen sivujen värikylläisyyttä. Varjojen väri on kiinteä ja siihen vaikuttaa ympäristö. Ne on maalattu läpinäkyvillä, mutta tummemmilla väreillä. Jokainen varjojen kuvalle asetettu veto tulee ottaa suhteessa muiden esineiden pintojen ja muiden viereisten varjojen väriin sävyn, kylläisyyden ja vaaleuden suhteen.

4. Kolmannessa työvaiheessa jatkamme tilavuusmuodon ja tilan mallintamista hienovaraisemmilla värisävyillä. Vertaamme jokaista paperille laitettua sivelyä asetelmaan, vuoroin katseemme ensin kuvaan, sitten luontoon. Näin voit nähdä, välittyykö luonnossa oleva värisuhde. Värisävyjen kuva valossa, penumbrassa, varjossa johtaa vähitellen muodon hienoon mallinnukseen, tilan ja valaistuksen kuvaan.

5. Viimeisessä vaiheessa yleistämme kaikki värit, valitsemme tarvittaessa joitain osia kylläisemmillä väreillä ja sammutamme ne, jotka ovat liian kirkkaita, rikkoen yleisestä värivalikoimasta. Piirustus on valmis.

Liikuntaminuutti (Didaktinen peli "Mieliala") Opettaja: Jokaisella ihmisellä on erilaiset mielialat, jotka voidaan havaita ilmeistä, ilmeistä, silmistä, ulkonäöstä. Suosittelen pelaamaan tunnelmaa. (Opettaja nimeää tilanteet ja pyytää lapsia näyttämään, mitä tunteita he kokevat tietyissä tapauksissa) - Äiti ei anna sinun mennä kävelylle; - Isä antoi sinulle ison, kauniin lelun; - Vanhempi veli ei anna palloa; - Yhtäkkiä koira juoksi ulos tielle; - Sait ison kalan jne.

VI. Käytännön osa. Oppilaiden valmiuden tarkistaminen. (Opettajan luvalla oppilaat esittävät piirustuksen - asetelman luonnosta.)

VII. Oppitunnin tulokset ja koulutustoiminnan heijastus. Mitä opit asetelmasta tänään? Muistatko mikä tavoitteemme oli oppitunnilla? - Piditkö asetelman parissa työskentelemisestä? - Mikä oli oppitunnin vaikein ja mielenkiintoisin osa? Opiskelijoiden töiden näyttely. Työn arviointi. VIII. Kotitehtävä: Piirrä syksyn asetelma Opettajan viimeinen sana. Opettaja: Tarkastellessaan työtäsi, voin sanoa, että olet oppinut kauniisti ja ilmeikkäästi järjestämään esineitä paperiarkille, valitsemaan oikean värin värjäykseen ja kirjoittamaan huolellisesti pieniä yksityiskohtia. Kuten tiedät, piirustukset näyttävät houkuttelevilta, jos ne tehdään huolellisesti, taiteellisella maulla, ahkerasti. Oppituntimme on päättynyt, te kaikki teitte hyvää työtä, kiitos kaikille työstänne. Hyvästi.

© 2022 skudelnica.ru -- Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat