Saunaan perustuva piirustus sienen alla. "Yhteenveto OD: stä aiheesta" Piirustuspiirrokset tarulle In

tärkein / tunteet

  Tatjana Bogantsova
  Tiivistelmä integroidusta GCD: stä piirustukseen, joka perustuu V. Suteevin tarinoihin "Sienen alla" vanhemman ryhmän lapsille

tavoite: Vanhempien esikoululaisten kognitiivisen kiinnostuksen muodostuminen kirjoittajan tarinaan.

tavoitteet:  opettaa lapsia ymmärtämään yksinkertaisia \u200b\u200btekstejä, analysoimaan sankarien toimintaa, rikastuttaa ideoita kirjoittajan tarinoista, selventää ideoita ympäröivästä maailmasta; kehittää lasten suullista puhetta, visuaalista muistia, figuratiivista ja loogista ajattelua, käsien hienoja motorisia taitoja. lasten luovat kyvyt, muodostaa kyky välittää yksinkertainen juoni piirustuksessa, yhdistää kyky maalata akvarelleilla, kyky analysoida ja tiivistää, tehdä johtopäätöksiä sekä kehittää lapsille ystävällisyys- ja reagointikykyä. kyky olla ystäviä.

Oppitunnin materiaali: V. G. Suteevin kirjojen näyttely, kirjailijan muotokuva. fonogrammi P. I. Tšaikovsky -elokuvan näytelmästä Vuodenajat, tietokone, kuvituksia satuun Sienen alla. A4-levyarkki, maalit, siveltimet, yksinkertaiset lyijykynät, harjateline, öljyliina, purkivalu, sateenvarjo, pallo.

Sanasto: kuva, sieni, ahdistus, suru, suru, ilo, ystävyys, hoito.

Kurssin eteneminen:

1. Organisaatiomomentti.

Kasvattaja ( tekee arvoituksen)

Jos lehdet muuttuvat keltaisiksi puissa,

Jos kaukaiset linnut lentävät reunaan.

Jos taivas on synkkä, jos sataa,

Tätä vuodenaikaa, kuten me sitä kutsumme ( syksyllä).

Kouluttaja: Oikeat kaverit! Tänään matkustamme syksyiseen metsään. ( lapset sulkevat silmänsä, musiikki on kirjoittanut P. I. Tchaikovsky "Vuodenajat", lapset avaavat silmänsä)  Täällä te kaverit. sinä ja minä olimme syksyn metsässä. Katso kuinka kaunis se täällä on! Ja mitä täällä tapahtui, opimme lukemalla upea lastenkirjailija Vladimir Grigorievich Sutejevin tarinan "Sienen alla", mutta tutustumme ensin kirjailijaan.

2. Keskustelu aiheesta.

Vladimir Grigorievich Suteev syntyi Moskovassa. (esittelyesitys). Tämä on mahtava ihminen, hän asui 90 vuotta. Hän ei ollut vain kirjailija. mutta myös taiteilija. V. Suteev kirjoitti monia satuja, jotka ovat yksinkertaisia \u200b\u200bja edullisia nuorimmille lukijoille. melkein jokaisessa lauseessa mukana oli elävä kuva. V. Suteev itse kuvasi sekä hänen että muiden kirjoittajien teoksia. Ja nyt on aika tutustua satuun, kuunnella tarkkaan. ( esityksen esitys)

3. Miksi satu sai tällaisen nimen?

4. Kuka piiloutui sienen alle?

5. Miksi tarinan sankarit piiloutuivat?

6. Mitä tapahtui tarinan lopussa?

7. Miksi aluksi yksi muurahainen oli tiiviisti sienen alla, ja sitten oliko kaikille tarpeeksi tilaa?

3. Fysiikka "Sade"

Meille ohuella pitkällä jalalla

Sade hyppää radalla. (hyppy ympyrän yhdellä jalalla)

Läiskässä - katso, katso! -

Hän puhaltaa kuplia. ( lapset seisovat ympyrässä, suorittavat rytmisiä kyykkyjä)

Pensaat kastuivat, (   kädet ylös, ravistaen siveltimiä)

kukat kastuivat. ( kallistus, kädet lattiaan, kättelevät)

Märkä, harmaa varpunen

Kuivaa höyhenet pian ( seisoi, kädet vartaloa pitkin, kättelevät)

Opettaja avaa sateenvarjon: "Sade on alkanut." (lapset piilossa sateenvarjon alla)

opettaja:

Ukkosta on kaikkialla, ukkonen kukoistaa

Salama välähtää taivaalla!

Ukkosta päättyi ja me taas

Pidämme hauskaa pelaamisesta!

4. Didaktinen peli palloilla "Soita sadun sankarille hellästi"

Ant (Ant)

Sparrow (Sparrow)

Hiiri (hiiri)

Jänis (pupu, pupu)

Kettu (kettu, kettu)

Sieni (sieni, sieni)

Dynaaminen tauko

Opettaja näyttää kuvan sankarista sadusta, ja lapset kuvaavat häntä liikkeessä.

6. Käytännön osa.

Opettaja tarjoaa lapsille piirtää satuun kuvan, ripustaa kuvan valkoisesta sienestä, selittää lapsille, että on tarpeen piirtää sieni jalalla, sitten piirustus tehdään sienimyssky. Sitten lapset piirtävät sadun sankarit. Teos on koristeltu pienillä yksityiskohdilla: ruoho, lehdet, pilvet. sade jne.

7. Viimeinen osa.

1. Mitä opettaa meille satu (ystävyys, hoito)

2. Mitä tunteita tämä satu herätti teissä? (ahdistus, suru, ilo)

3. Mitä sananlaskuja ja sanontoja tiedät ystävyydestä? (Ahtaissa olosuhteissa, mutta ei loukkaantuessa; ystävyys on suuri voima).

Aiheeseen liittyvät julkaisut:

Yhteenveto koulutustoiminnoista herkillä hetkillä keskiryhmän lasten kanssa V. Suteevin satuun "Sienen alla" perustuvan sadun perusteella  Tiivistelmä koulutustoiminnoista hoito-ajankohtina keskiryhmän lasten kanssa Lefler T. P. ensimmäisen tutkinnon opettaja.

Tiivistelmä integroidusta puheenkehitystunnista, V. Suteevin vanhempi ryhmä “Sienen alla”  kunnan budjetin esiopetuksen oppilaitoksen lasten kehityskeskus lastentarha nro 57 "Pochemuchka" Tiivistelmä.

Tiivistelmä avoimesta NCD-taikuuskynästä, joka perustuu satuun “Hanhet joutsenet” keskiryhmän lapsille  Tiivistelmä avoimesta NCD: n taikuuskynästä (joka perustuu satuun "Hanhi-joutsenet") keskiryhmän lapsille Tarkoitus: luovien kykyjen kehittäminen.

Yhteenveto piirustusluokista "Sienen alla" Yhteenveto piirtotunnista: ”Sienen alla”: Tavoite Jatka lasten pitämistä pitämään lyijykynä oikein ilman, että heidän lihaksiaan rasitetaan tai puristetaan voimakkaasti.

Tiivistelmä ääniautomaatioalan alaryhmän puheterapiaistunnosta [P], joka perustuu V. G. Suteevin tarinoihin “Sienen alla”  Tarkoitus: ääniautomaatio [P] sanoissa ja lauseissa. Tehtävät: Korjaava ja opettavainen - äänen idea selventämiseksi [P]; - korjata.

GCD koristepiirustukseen, joka perustuu Gorodets-maalaukseen valmisteluryhmän ”Messut” lapsille  Yhteenveto Gorodets - maalaukseen perustuvista koristepiirustuskursseista valmisteluryhmän lapsille Aihe: "Gorodets maalaus" TAVOITE:.

tavoite: Tee sovellus "Sieni". Esittele paperin repiminen.

Developing:

Opettaa lapsia tekemään puoli-soikea suorakulmiosta leikkaamalla yläkulmat, katkaisemalla neliön kulmat, saaden ympyrän; jatka opetusta, kuinka leikata neliö suoraksi kaistaleksi, taittaa ne puoliksi ja kiinnittää osittain kärkeen simuloimalla sadepisarat. Jatka tarinan sävellyksen säveltämistä.

koulutus:

Selkiyttää ja rikastuttaa lasten ymmärrystä kirjailijan saduista, vastata emotionaalisesti kirjalliseen teokseen, kehittää lasten luovia kykyjä, kehittää lasten suullista puhetta, visuaalista muistia, mielikuvituksellista ja loogista ajattelua, kykyä analysoida ja yleistää, tehdä johtopäätöksiä.

- Ohjelmoida lapsille ystävällisyyttä, reagointia, halukkuutta auttaa kaikkia vaikeuksissa olevia, kykyä olla ystäviä.

Koulutusalueiden integrointi:

“Kommunikaatio”, “Sosiaalistuminen”, “Kaunokirjallisuuden lukeminen”, “Taiteellinen teos - sovellus”.

Käytetyt tekniikat:  terveyttä säästävä (sormen voimistelu, liikunta, rentoutumisasetukset), peli, dialogi.

Menetelmät ja tekniikat:  havainnollistamismenetelmä, emotionaalisen stimulaation menetelmä, käytännöllinen menetelmä, sormen voimistelu, keskustelumenetelmä.

Valmistelutyöt:  lukemalla tarina V. Sutejevista "Sienen alla".

Oppitunnin materiaalit:

Kuvia satujen "Sienen alla" sankarien joukosta, sateenvarjo, sakset, PVA-liima, lautasliina, öljyliina, liimaharja, puoli maisema-arkkia, 8 * 4 suorakulmio (sienilakki), ruskea tai punainen; 5 * 5 neliö (jalka) valkoista tai harmaata, vihreän paperinauhan 15 * 5, sininen 6 * 6 neliö (sadepisarat).

Luokan eteneminen

otsikko:  Hei, kerrot miehelle.

Hei - hän hymyilee takaisin.

Ja luultavasti ei mene apteekkiin,

Ja se on terveellistä monta vuotta.

Terveisiä vieraille.

Ystävät, pidätkö satuista?

Maailmassa on paljon satuja.

Surullinen ja hauska

Älä asu maailmassa meille

Ilman suosikki kirjojasi.

Satu tuli käymään tänään tänään - Kaverit! Todennäköisesti monet teistä ovat käyneet syksyn metsässä? Tulet metsään ja näyttää siltä, \u200b\u200bettä metsä on elämässä. Lehdet rypistyvät tuulessa, puut huojuvat. Kaikilla metsän asukkaista on omat asiat ja huolenaiheet: suuresta karhusta pieneen muurahaiseen. Loppujen lopuksi metsä on heidän kotinsa ja kaikki tässä talossa elävät omalla tavallaan ... Tarkastellaan satua * sienen alla * ja muistetaan mitä siellä tapahtuu? Ehkä joku tuntee tämän sadun kirjoittajan?Kirjoitti satu - V. Suteev. Hän kuvasi töitään ( mitä on kuvattu?).  V. Suteevilla oli myös salaisuus: hän kirjoitti oikealla kädellä ja maalasi vasemmalla. Näytä oikea nuppi ja näytä nyt vasen nuppi.  Taiteilija ja kirjailija yhdistyivät kaikki yhteen - tämä on totta velho.

Taululla on kuvia * sienestä * sadun sankarien kanssa. Lapset sijoittavat matkan varrella satuhahmot sienen alle.

Muista, mistä satu alkaa?

Kuka pyysi muurahaista sienen alla? (perhonen, hiiri, varpunen, jänis).

Mitä jänikselle tapahtui?

Mikä yllätti muurahaisen, kun sade päättyi ja he kaikki päästiin sienen alle?

Keitä sankarimme näkivät sienihatussa? (sammakko).

Kuinka tapahtui, että aluksi se oli lähellä sieniä ja yksi, ja sitten kaikki viisi löysivät paikan?

Mitä satu kertoo meille? (ystävyys, hoito, kunnioitus).

Voi, näyttää siltä, \u200b\u200bettä sade on alkamassa.

Liikuntakasvatus "Sade".

Meille ohuella pitkällä jalalla

Sade hyppää radalla. (Hyppää yhdellä jalalla ympyrässä.)

Läiskässä - katso, katso! -

Hän puhaltaa kuplia. (Lapset seisovat ympyrässä; rytminen kyykky.)

Pensaat kastuivat (kädet ylös, ravistaen harjoilla.)

Kukat ovat märkä. (Kallista, kädet lattiaan, kättelevät.)

Märkäharmaa varpunen

Kuivaa höyhenet pian. (He nousivat, kädet vartaloa pitkin, kättelevät.)

Opettaja avaa sateenvarjon. "Sade on alkanut." Lapset piilossa sateenvarjon alla.

Katso mitä sateenvarjo näyttää?  Se näyttää sieneltä, jonka alla sadun sankarit piilotettiin! Ja mikä on sateen nimi, jonka jälkeen sienet kasvavat? (Sieni). Meillä on raivaus, josta ei ole sieniä. Haluatko sienten kasvavan niitylläsi? Opettaja näyttää ja kertoo hatun, sienihaarojen ja ruohon repimisen paperit.

Mieti mitä sieniä koostuu: hattu ja jalka. Näytetään: oppiminen suorakulmion avulla saada puoli-soikea (sieni hattu), leikkaamalla vain yläkulmat. Leikkaamalla sienen jalat neliöllä katkaisimme kulmat saadaksesi ympyrän.

Napsauta vihreää paperinauhaa vaakasuoraan toiselle puolelle, jotta muodostuu ruoho. Levitä osat pahville. Liimausmenetelmä: liimaa ensin sienen jalka, sitten hattu, peittäen hiukan jalkaa, liimaa sitten ruoho peittämällä osa jalasta niin, että sieni on ruohoa.

Voimistelu sormella:

Otan korin metsään, kerään kaikki sienet.

Ystäväni ihmettelee kuinka monta sieniä on ympärillä!

Kukkaro, butterdish, kukkasetti, hunaja agaric,

Kukkaro, kanttarelli, rinta - älä anna piiloutua!

Ryzhiks, jännitystä löydän metsän reunalta. (Taivuta kaikki sormet vuorotellen.)

Amanita ei kanna - anna sen jäädä metsään! (peukalo alas).

Sadepisarat, jotka on valmistettu neliöstä leikattuista raidoista. Taita kukin nauha puoliksi silmukan muodossa ja liimaa vain päät toistensa väliin ja kiinnitä sitten samat kärjet pahvilevylle siten, että silmukka roikkuu ja muodostuu tilavuuspisaroita.

Heijastusluokat.Tässä on kuinka monta ihanaa sieniä on kasvanut raivauksessa. Mikä hyvä kaveri olet! Lasten luovan työn analyysi: Lapset katselevat sovellusnäyttelyä ja keskustelevat siitä, mistä teoksista he pitivät ja miksi.

Viitteet:

V. Suteeva "Sienen alla".

yhteenveto

vanhemmassa puheterapiaryhmässä FFNR.

perustuu V. Suteevin tarinaan "Sienen alla"

Ohjelmiston sisältö:

  1. Puheen intonatiivisen ilmekkyyden muodostuminen teatteri- ja pelitoimintojen avulla perustuu V. Sutejevin tarinaan "Sienen alla".
  2. Laajennetaan ideoita sienistä, parannetaan ja elvytetään sanakirjaa
  3. Muodostaa yhteistyötaito, viljellä moraalisia ja esteettisiä tunteita kommunikoidessaan luonnon kanssa.

Puheen grammaattinen rakenne:

  1. hienojen motoristen taitojen kehittäminen ja puheen koordinointi liikkeen kanssa;
  2. yhden juuren sanojen muodostuminen (sieni, sieni, sieni, sieni);
  3. substantiivien monikkomuodon käyttö genitiivissä;
  4. vastaavien substantiivien yhdistäminen numeroihin ja adjektiiveihin;
  5. lauseiden laatiminen tietyn kaavion mukaan johdannon "c" avulla,
  6. “Päällä”, “alle”; harjoitus sanojen-antonyymien valinnassa
  7. vakaan puhekulttuurin muodostuminen: kielen kiertojen selkeä ääntäminen, puheen nopeuden ja äänivoiman kehittäminen;
  8. oppia korostamaan yhteisiä ja erottuvia piirteitä.

Oppitunnin materiaali:

Sadunhahmojen, perhonen, hiiren, varpunen, jänis, kettu naamarit. ICT.

Aikaisempi työ:

Lukeminen V. Suteevin satu "Sienen alla", lauseiden avulla työskentelemällä kaavioilla, puhtaat lauseet.

Oppitunnin kulku.

I. Johdanto

Organisaation hetki (lapset ympyrässä).

Hei lapset!

Tytöt ja pojat!

Ilo nähdä kaikki nyt.

Kävelin polkua kohti sinua, löysin kauniin laatikon.(Slayd1)

Ja laatikko ei ole yksinkertainen, se on taikuutta - sellaista!

Mietin mitä siellä on? Lasten oletukset .......

Ja laatikko on maaginen, upea, ehkä siellä on satu? Tarina piiloutui arvoitukseen. (Slayd2)

Hän varttui koivumetsässä.

Hänellä on hattu jalassaan.

Arkin päälle kiinni.

Tiesitkö? Tämä on ... (sieni) (liuku 3)

Mitä satua tiedät sienestä?

Aivan totta, tarina on nimeltään "Sienen alla" Vladimir Suteev.(dio 4)

II osa

Valmista korvat, silmät. Menemme satuun tänään. Ja mennäksesi upeaan matkaan me laitamme naamiot.

- Kaverit, kuuletko siltä, \u200b\u200bettä sade alkaa?(dia 5)

  • Puhepeli "Sade"

Vihainen pilvi vihainen

Ja tihkua sadetta.

Pudota - yksi, pudota - kaksi

Hyvin hitaasti aluksi.

Ja sitten, ja sitten

Kaikki juokse, juokse, juokse!

Sadetta, sadetta, tarvitsemme

Mene kotiin!

Ukkonen, ukkonen kuin tykki

Tänään on sammakkojen loma.

Sadepilvi lähettää

Ja veden seinä virtaa.

Missä piiloutua sateelta?

Sienen alla, satu odottaa meitä.

Pensaan alla meitä

Ravistaen päätään sivulta toiselle "heiluta sormea".

Hidas rytminen napauttaminen sormella kämmeniin.

Juokseminen ympyrä kiihtyvyydellä.

Kävely paikalla.

Raskaat nyrkki.

Kädet edessäsi, kämmenet liikkuvat ylös ja alas

Olkapää, katso ympärillesi.

Nosta kädet ylös, kuvaa sienihattu pään yläpuolella.

Joten sadepisarat tanssivat polkuja pitkin.

Voi mitä voimakasta sadetta et pääse pääsemään siitä.

Kerran muurahainen sai rankan sateen. Missä piilottaa?
Muurahainen näki raivauksessa pienen sienen(dio 6)

muurahainen : Sieni, sieni! Piilota minut katon alla. Odotan sadetta täällä, ja sitten menen kotiin.

  • Didaktinen peli “Kerro sana” (dia7)

Tarkoitus: muodostaa liittyviä sanoja sanalle sieni.

-   Aika menee. Sade ei lopu. Märkä perhonen hiipii sienelle.  (Slayd8)

butterfly:   Kaikki siipini kastuivat, yritin lentää pois, vain sateessa en voinut. Anna minun mennä sienen alle.

- Perhonen, muurahainen päästää sinut sienen alle, jos autat häntä nimeämään, mitä sieniä metsässä on.

  • Didaktinen peli “Paljon mitä?” (Slide9)

Tarkoitus: substantiivien käyttö suomen monikossa.

(Nr: paljon hunajasieniä, russulaa, ruskeaa kukkaroita jne.)

-. (Slayd10)

Yhtäkkiä hiiri loppuu ja huomaa sienen.

Pieni hiiri:   Pee Pee Pee. En juokse minkin luo. Näissä lätäköissä hukkuminen. Anna minun mennä sienen alle.

- Ja mikä piilee sienen alla, on sinulle hiiren tehtävä. Ja lapset auttavat sinua.

  • Didaktinen peli "Yksi-kaksi-laskenta". (dia 11-12)

tavoite: oppia yhdistämään substantiivit numeroilla ja adjektiiveilla.

(1 punainen kanttarelli-2 punainen kanttarelli-5 punainen kanttarelli)

- He tekivät huoneen, panivat hiiren sienen alle.Ei mitään! Tukkoinen, mutta ei loukkaavaa. (Slayd13)

Sade ei lopu. Hyppää sieni varpunen ohi ja itkee hiljaa.

sparrow:   Höyhenet ovat märät, siivet ovat väsyneitä! Anna sen sieniä, kuivaa, levätä, odota sadetta.

- Ja päästä sieni alle sinulle varpunen on tehtävä. Ja lapsemme auttavat.

  • Didaktiikkapeli “Missä sieni piiloutui?” (Dio 14-15)

Tarkoitus: tehdä lauseita ennakkomaksut "in", "on", "under" käyttäen muistiontaulukkoa.

  • Sormen voimistelu.

Otan korin metsään, kerään kaikki sienet.

Ystäväni ihmettelee kuinka monta sieniä on ympärillä!

Kukkaro, butterdish, kukkasetti, hunaja agaric,

(Taivuta kaikki sormet vuorotellen.)

Kukkaro, kanttarelli, rinta - älä anna piiloutua!

Punapäät, jännityksiä löydän reunalta

Amanita ei kanna - anna sen jäädä metsään!(peukalo alas).

- He muuttivat ja varpunen löytyi. Ei mitään! Ahdas, mutta ei loukkaantunut.dio 16)

Voi, katso, ystävät, täällä juoksee vaimo. Hän painasi korviaan, hännänsä vapisi.

jänis:   Voi pelastaa, auta! Kettu jahtaa minua, hän on pian täällä!

-   Pupu, älä pelkää.

  • Didaktinen peli "Sano päinvastoin" (dia 17)

Tarkoitus: oppia valitsemaan sanat, jotka ovat merkitykseltään vastakkaisia.

(Boletus on vanha, ja boletus ... (Young).)

Anteeksi jänis. Silti puristettu.dio 18)

Täällä hän on - punapäätön kettu.

kettu: Hei ystäväni! Jänis ei juoksi tänne?

Tässä hän on, tiedän varmasti! Minulla on purema nyt!

- Älä purra kettua. Parempi nousta kertoaksesi kielen kiertäjälle.

  • Kielen Twister
  • Tavoite - työ ääniäänen puhekulttuurin muodostamiseksi, oppiminen muuttamaan puheen ja äänen voimakkuutta

Jotta pupu ei kastu, pupu istui kuorman alla.

Sade on ohi - aurinko on katsellut ulos.

Ah, metsä olet komea!

Et ole sieni, mutta paskiainen!

Sinulla on sellainen hattu

kuin et ole sieni - palatsi!

Hän piilotti kaikki, hyvin tehty!

Luokan yhteenveto

- Mikä auttoi sankareita? (Friendship)

Ja kuka on kuka? Kuinka ymmärrät?

Lasten vastaukset ( Ystävä on se, joka ... ..- auttaa vaikeina aikoina, auttaa.)

kun huomaat vaikeuksissa, hän ymmärtää sinut paremmin kuin kukaan, ei säästä mitään sinulle, jakaa viimeisen leivänpalan.

  • Puhepeli "Ystävät"

Oikealla oleva hymy, vasemmalla oleva hymy.

Anna se oikealle, vasemmalle.

Ja mene ympyrän keskelle. Ystävien kanssa kävelet pitkin.

Yksi oikealla, toinen vasemmalla.

Yksi oikealla, yksi vasemmalla.

No, peli on ohi, niin olemme ystäviä, siinä kaikki! Hurraa!

- On aika lähteä

Ja hyvästellä sankarit

Mutta älä menetä sydäntä,

Odotamme satua.

Kaikki yrittivät, he olivat mahtavia!


CONSPECT OD
   KOULUTUSALUEELLA
  "TAITE - Esteettinen kehitys"
  AIHEESSA
  “Piirrä kuvioita V. SUTEEVIN MYYNTIIN” SALON ALALLA ”.
  KOULUN VALMISTELUJEN RYHMÄ.
   Opettaja: Bilyukova T.Yu.
  Aihe: ”Piirustuskuvia V. Sutejevin satuun“ Sienen alla ”.
  Tarkoitus: jatkaa lasten opetusta kuuntelemaan taideteosta, kehittää huomioita, muistia lukemansa innoittamana, piirtää kuvituksia satuun.
  Tehtävät: kyetä pitämään keskustelua, ilmaisemaan mielipiteensä, vastaamaan täysin kysymyksiin, tuntemaan emotionaalisesti V. Suteevin satu "Sienen alla" ja ilmaisemaan asenteitaan hahmoihin, kehittämään lasten luovia kykyjä.
  Koulutusalue:
  1. Puhe.
  2. Taiteellinen - esteettinen.
  3. Sosiaalinen - kommunikatiivinen.
  Materiaalit ja välineet: albumilehdet, huopakynät, V. Sutejevin kirja “Sienen alla”, satuhahmot satuun.
  Aikaisempi työ: katselu lasten kanssa, albumeja, postikortteja. Sienien mallintaminen. Lukeminen runoja, sananlaskuja, arvoituksia, laulaa kappaleita, ulkopelejä.
  Edistyminen O.D:
  Kasvattaja: Lapset, olen valmistellut sinulle V. V. Suteevin sadun "Sienen alla", mutta haluatko minun lukevan sen sinulle?
  Lapset vastaavat (kyllä).
  Lukeminen tarina V. Suteev "Sienen alla?"
  kysymyksiä:
  - Missä muurahainen piiloutui sateelta?
  - Kuka muu piiloutui sienen alle?
  "Miksi Ant oli ensin lähellä yhtä ja sitten viisi löydettiin?"
  - Miksi jänis piiloutui sienen alle?
  - Miksi kettu ei alkanut etsiä jäniksiä sienen alla?
  Opettaja: Lapset, ja piirrä nyt satu satuun.
  Mutta ensin, harjoita sormesi.
  Sormen voimistelu
  Kuusen pehmeiden tassien välissä
  Sadekorkki - korkki.
  Missä narttu pitkään kuihtui
  Harmaa sammal - sammal - sammal.
  Mihin lehtiä lehti kiinni
  Sieni on kasvanut.
  opettaja:
  - Ota albumilevyt, huopakynät, lyijykynät ja siirry töihin.
  (Lapset itse piirtävät satuun lukemisen vaikutelman mukaan satua).
  opettaja:
  - Lapset, jotka ovat lopettaneet maalaamisen,
   taittaa siististi kynät tai huopakynät siististi laatikkoon.
  - Millaisia \u200b\u200bupeita kuvituksia piirtämällesi satulle
  - Valitaan paras teos.
  - Cyril ja Polina valitsevat työn, josta he pitivät eniten, ja miksi?
  (Lapset analysoivat työtä)
  Liikunta:
  Vihreä tammi niityllä
Hän pääsi taivaalle kruunulla.
  Hän on oksilla metsän keskuudessa
  Rikkaasti ripustetut tammenterhot.
  Ja alla sienet kasvavat
  Niitä on tänään täällä niin paljon!
  Älä ole laiska ja älä ole ujo
  Nojaa sienten päälle
  Nyt käydään läpi vähän
  Nosta jalka ylös!
  Kuten hullu
  Ja alas nurmikolla.
  Kasvattaja: Ja kuka haluaa itse näyttää tarinan "Sienen alla".
  Lapset näyttävät sadun flanelografilla käyttäen lentokonehahmoja - teoksen hahmoja.
  opettaja:
  - Mitä teimme tänään?
  - Mistä pidit eniten?
   Kaikki lapset menivät hyvin, hyvin!


Kerran rankkasade sai muurahaisen. Mihin piiloutun?
Muurahainen näki raivauksessa pienen sienen ja juoksi hänen luokseen piiloutua hatunsa alle. Hän istui sienen alla ja odotti sateen loppumista.
Ja sade vahvistui
Märkä perhonen ryömi sieneen asti:

- Antakaa minun mennä sienen alle! Olen täysin märkä, en voi lentää!
"Kuinka voin päästää sinut sisään?" Sanoi muurahainen. "Minulla itselläni on vähän tilaa täällä."
-Ei mitään. Jotenkin purista, sovi.
Ja muurahainen pani perhonen sienen alle.

Tukkaa ja laita hiiri sienen alle.
Ja sadetta kaatoi eikä ajatellut lopettaa ...
Varpunen hyppää ja itkee sienen ohitse:
- Märkä höyhenet, väsyneet siivet! Anna minun kuivua sienen alla, levätä, odota sadetta!

"Anteeksi jänis," muurahainen sanoo. "Puristetaan vielä lisää." He vain piilottivat jäniksen - kettu juoksi.
”Oletko nähnyt jänistä?” Hän kysyy.
-En näe.
Kettu tuli lähemmäksi, nuuskahti:

- Eikö hän piiloutunut tänne?
-Missä hänen pitäisi piiloutua tänne!
Kettu heilutti häntäänsä ja lähti.
Siihen mennessä sade oli ohi - aurinko tuli ulos.
Kaikki päästivät sienen alta - iloitse.

Muurahainen ajatteli ja sanoo:
- Kuinka? Olin aiemmin yksin sienen alla, mutta nyt kaikki viisi ovat löytäneet paikan!
-Kwa ha ha! Kwa ha ha! ”Joku nauroi.
Kaikki katselivat ylhäältä: sammakko istuu sienihattuun ja nauraa:

© 2019 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat