Musiikkitoiminta keskiryhmän talvi. Keskitason ryhmän "Zimushka - Winter. Musiikkitunnin tiivistelmä"

tärkein / Huijaaminen vaimo

Kunnan budjetin esiopetuslaitos

päiväkoti numero 200 "Cinderella"

Yhteenveto musiikkitunneista keskiryhmässä "Zimushka - Talvi"

26.01.2017g.

Tarkoitus: Lasten tutustuminen taiteeseen taiteellisen lähestymistavan avulla.

tavoitteet:

1. herättää tunnepitoisen kuvan maalauksien, musiikin ja runojen havainnoista talvella;

2. Kehitä lasten luovuutta;

3. Viljele rakkautta luonnolle.

Musiikkiteokset: A. Vivaldi “Talvi” (katkelma), P.I. Tšaikovsky “Lumihiutaleiden valssi”, S. Prokofjevin “satu”, DB Kabalevsky "Kuten valssi",

Kuva: (kuva, I. Shishkin "Talvi".).

Varusteet: tärkkelyspussit, "lumipallo", kellot, puulusikat, tamburiinit, maalaustelineet, suuri sininen ja sininen arkki, veistetty valkoinen lumihiutale, liima, harjat.

Oppitunnin kulku.

opettaja: Rakas kaverit! Tänään oppitunti on omistettu Zimushka - Talvi. Runoilijat kirjoittivat hänestä runoutta, säveltäjät sävelsivät musiikkia, taiteilijat maalasivat kuvia.

Nyt kuuntelemme fragmenttia musiikkiteoksesta ”Winter”, jonka musiikin on säveltäjä Antonio Vivaldi kirjoittanut.

( Kuuntelemalla katkelmaa musiikkiteoksesta ”Talvi”):

Kerro kavereille, millainen musiikki on luonteeltaan? (ystävällinen, maaginen, tyylikäs, ilmava, upea).

Kerro minulle äänet, minkä soittimen kuulit tässä kappaleessa? (Viulu).

Se on totta. Nämä ovat upeita, maagisia viulun ääniä.

(Kasvattaja: kiinnittää huomiota kuvaan, I. Shishkina "Talvi".)

opettaja: Kaverit, kiinnitä nyt huomiota näytölle. Mikä vuodenaika tässä kuvassa.

Lapset soittavat: Talvi.

Kyllä, todellakin, kuuluisa taiteilija myös Vivaldin kääntäjänä kääntyi tähän aikaan vuodessa “Talvi”

Kaverit, mitä pidät tästä vuodenajasta?

    Kaunis kun lumi lentää

    Voit luistella, hiihtää, kelkata

    Veistä lumipalloja

    Rakenna lumi nainen

Ja se kääntää sinut, surua sinussa talvella?

    Talvella linnut ovat kylmiä ja nälkäisiä.

    Vakavissa pakkasissa ja lumimyrskyissä et mene kävelylle.

Itse asiassa talvella et voi olla ulkona pitkään. Ja sinun on pelattava ulkopelejä.

(Peli - kappale ”Talvi-Talvi”)

opettaja: Ja mitä lunta? (lapset vastaavat). Ja kun menemme pakkaspäivään, lumi on jalkamme alla, mitä se tekee? (Crunches). Hyvin tehty. Nyt annan sinulle pussit tärkkelystä. Luen sinulle runon, ja sana "lumi" sinun täytyy kuvata purkautta lunta.

Kuten lunta, lunta

Ja mäen alla on lunta, lunta,

Ja puussa lunta, lunta,

Ja puun alla, lunta, lunta.

Lapset ääntävät riimiä säkkeillä.

kasvattaja : Ja nyt keräämme pussit laatikkoon ja pelaamme vähän. Kenelle heitän lumipalloa, hän kutsuu mitä tahansa talveen liittyvää sanaa.

(Peli lumipalloilla).

kasvattaja : Noin talvella Venäjän kansa keksi monia sananlaskuja.

Tunnetko sananlaskuja talvesta?

Lapset: ”Lunta ei ole eikä jälkiä ole. Vuosi päättyy ja talvi alkaa. ”

"Pidä nenääsi suuressa pakkasessa."

"Talvi ilman lunta - kesä ilman leipää."

"Kiitos, pakkas, lumen tuomisesta."

"Lumikellu ja lumimyrsky ovat kaksi ystävää."

Nat. minuutti

kasvattaja : Kuten vanhassa Venäjällä sanottiin: "Talvi on pakkasta, ja me olemme lomalla." Kaverit, ja tiedät, talvikaudella on paljon lomia. (Uusi vuosi, jouluaika, joulu, kaappaus ...).

Eikä mikään hauska talviloma ole täydellinen ilman musiikkia. teemme nyt musiikkiteoksen melunsoittimilla

Hyvin tehty! Olet oikeita muusikoita.

(Asennettavat työkalut).

Kaverit, sulje silmäsi ja kuvittele, että lunta on. Suuria lumikeloja ilmestyi.

opettaja: .- Katso kuinka pitkiä lumikeloja ovat matkallamme! Joten emme hukku heihin, mennään, nostamalla jalkamme korkealle. Liikunta-kävely polvillaan kuvitteellisten lumitien läpi.(musiikki kuulostaa)

Kasvattaja: Ja nyt kutsun sinut kuuntelemaan talvijuuta. Istu alas ...

Satu:   Asunut - siellä oli lumimyrskyn isoäiti, hänellä oli iso kaunis huivi, koristeltu lumihiutaleilla. Yöllä lumihiutaleet lepäivät isoäiti-lumimyrskyjensä kanssa huivilla.

Kun isoäiti-lumimyrsky heräsi, hän ravisteli huiviaan ja sitten lumihiutaleet hajottivat talven niitylle tanssin kautta.

Ja kun kaikki lumihiutaleet hajottivat, ja isoäidin lumimyrskyhuivi jäi ilman kuvioita. Autamme sinua keräämään lumihiutaleita ja koristamaan isoäitisi lumimallia heidän kanssaan.

Lapset keräävät lumihiutaleita ja koristavat ne huivilla (voit levittää ne lattialle tai kiinnittää sininen-arkin maalariin etukäteen ja liimata lumihiutaleet). Työn aikana mikä tahansa musiikki talviäänistä (A.Vivaldi “Talvi”, PI Tchaikovsky “Lumihiutaleiden valssi”.)

Kasvattaja: kiittää lapsia.

  Olga Evgenievna Gavrilenko
  Tiivistelmä musiikkitunnista ”Matka talvitarhaan” (keskiryhmän lapsille)

« Matka talvitarhaan» .

tavoite: Opi lapset tuntea ja ymmärtää emotionaalisesti kuviollista sisältöä musiikkiteoksetvakiinnuttaa tietämystä lapset talvella

1. Musiikkitehtävät: Opi erottamaan tanssigenrejä "Waltz"   ja "Polka". Vahvistaa kykyä liikkua hahmon mukaisesti musiikki. Harjoittele tuttuja liikkeet: juokseminen pareittain, hyppy, pyöreä tanssi, kevyt tanssiajo, pyöritys varpaissa, käsien sileät liikkeet.

Kehitä äänenkorkeutta, puhdasta intonaatiota, oppi laulamaan kappaleen välittäen sen luonteen.

A) Graafiset tehtävät: korjata taito lapset   Kiinnitä valmiit lomakkeet paperille asettamalla ne ennalta määrättyyn määrään

B) Kehittää lapsissa mielikuvitusta, luovuutta, mielikuvitusta, hyväntahtoista suhtautumista toisiinsa ja ympäröivään maailmaan.

2. Kognitiiviset tehtävät: vakiinnuttaa tietämystä lapset talvella, villieläinten elämästä talvella, kuinka huolehtia niistä kuin auttaa heitä.

3. Visuaaliset tehtävät: vakiinnuttaa taitoja lapset   kiinnitä valmiit lomakkeet paperille, järjestä ne oikein. Suhteessa toisiinsa.

4. Hyvinvointitehtävät: soita lapset   positiiviset tunteet liikkeiden kautta musiikkiin   käsivarsien ja jalkojen päälihakset kehittävät puhetta lapset, parantaa liikkeiden koordinointia, vakiinnuttaa tieto siitä, että lunta ei ole.

kurssi suoraan   koulutus- toimintaa:

Musiikin johtaja:

Ikkunan ulkopuolella, talvi heräsi.

Hän hymyili lumivalkoisena.

Hiljaa otti hänen kätensä

Kutsuin kävelylle!

Ja hän kutsui meidät talvimetsä. Ajamme kelkalla.

Otetaan parit. Pidä kädet yhdessä

Hei! Mennään! Pidä kiinni!

Lapset pareittain juoksevat ympäri salia ympyrässä. äänet musiikki Filippenko"Sleigh". He lopettavat.

Musi kädet: Olemme jo erämaassa ... Hiljainen - hiljainen, ei sielu ...

Lapset lukevat runoutta.

Kuinka kaunis se on talvella metsässä. Kaikki puut ovat lumivalkoisia. Zimushka peitti jokaisen oksan lumella. Laulataan kappale valkoisesta lumesta. Laulamme iloisesti, laulaen selvästi sanat, kuuntelemalla toisiamme ja musiikkia.

laulu "Valkoinen lumi", musiikki Filippenko. Kuuntele ääniä musiikkia. Millainen tanssi tämä on? (vastauksia lapset)   Se on totta, se on valssi. "Waltz"   Gretchaninov.

Se kuulostaa sujuvasti, hitaasti. Joten valkoiset lumihiutaleet pyörivät! Ota loistavat sulttaanit, tanssitaan kuin lumihiutaleet!

Ajamme varpaissa tasaisesti ja helposti kehräämällä. Ja kätemme tanssivat myös sujuvasti, kauniisti.

Lapset improvisoivat lumihiutaleiden tanssia.

Pohtii. käsissä: Hyvin tehty, laita "Snowball".

Voi katso, reki! Ja heissä nukke!

Todennäköisesti nukke, joka kelkkaili sisään metsä: ensin hän ajoi heidät mäkeä ylös, sitten istui ja ratsasti alas vuorelle. Laulataan siitä!

Diskanttisovitus. Aja kelkka ylös - nosta kädet ylös.

Aja kelkka alas - kädet alas.

Musi kädet: Ja nyt me laulamme kuinka lapset pyörittivät nukkea. Laulamme kauan, hellästi. Viimeinen jae on hauska ja hieman nopeampi.

laulu: "Sledge"Krasevin hiukset.

Vastaukset lapset.

Musi kädet: Oikein! Pupu syö puiden kuorta, mutta nuoria oksia. Se sattuu olemaan pupu metsässä talvella! Osoitetaan kuinka voit lämmetä!

Musiikki- ja pelivoimistelu.

Lämmitämme itseämme vähän taputtelemalla.

Taputamme käsiämme:

Clap taputtaa taputtaa taputtaa taputtaa

Clap, clap-clap, clap-clap-clap.

Lämmitämme myös jalat, hyppäämme pikemminkin hyppäämällä kahdella jalalla.

Hyppää, hyppää, hyppää, hyppää, hyppää, hyppää,

Hyppää, hyppää, hyppää, hyppää, hyppää, hyppää, hyppää.

Laitamme käsineet, emme pelkää lumimyrskyä, "Laittaa"   lapaset.

Kyllä, kyllä, kyllä! Kyllä, kyllä, kyllä! He osoittavat kätensä ylös.

Kyllä, kyllä, kyllä! Kyllä, kyllä, kyllä!

Meistä tuli ystäviä pakkasella, Spin kuten "Snowflakes"käsissä

Kuten lumihiutaleet pyörteilevät sivuille.

Kyllä, kyllä, kyllä! Kyllä, kyllä, kyllä!

Kyllä, kyllä, kyllä, kyllä, kyllä, kyllä!

äänet Pari polkaa, lat. nar melodia

Pohtii. käsissä: Ja kenen kanssa musiikkia? Millainen tanssi kuulostaa? Se on totta, se on polka. Sellaisten alla orava tanssimusiikkia. Missä Oravan talo on? Mitä hän syö talvella? Se on totta, orava elää ontossa puussa, tekee varauksia talvi: kuivaa sieniä, kerää pähkinöitä, jyviä.

Tanssitaan pieni ateria! Me siirrymme oravia: helppo ja nopea!

Pari polkaa, lat. petipaikkaa. melodia

Pohtii. Käsissä. Voi, ja tämä on kenen musiikki kuulostaa? Se on totta, karhu. Ja mitä karhu tekee talvella? Aivan oikein. Hän nukkuu koko talven lämpimässä denississä ja imee käpälänsä.

Voinko herätä karhun? Ei!

Pelataan paremmin ilman häntä!

Sormen voimistelu.

Valkoinen pörröinen lumi - nosta ja laske kädet rytmisesti ja tasaisesti

Se pyörii ilmassa - suorita ympyräliikkeitä käsillä

Ja laskee hiljaa maahan, putoaa - laske kädet varovasti alas.

Ja sitten, ja sitten

Sokaamme lumelta - suorittaaksemme liikkeen "Pies".

Vau! - heitä lumipallo eteenpäin.

Musi kädet: Kaverit, mitä voi tapahtua, jos teet suuria lumipaloja?

Se on totta, lumiukko! Katso, tässä hän on! Kuinka tylsää hänen täytyy olla metsässä yksin! Tehdään hänestä ystäviä - lumiukkoja! Täällä talvi on valmistanut meille paljon valkoisia paperipiirejä, täällä on liimaa ja siveltimiä, lautasliinoja. Ja tässä on iso luminen niitty! Kiinnitämme siihen lumiukkomme! Ja tehdä siitä hauskempaa työskennellä. Laitan sinut päälle talvilaulu!

Lapset suorittavat applikointia "Lumiukot lumisella niityllä". - kappale "Valkoinen lumi", Filippenko.

Pohtii. Käsissä. Mikä hieno kaveri! Tällaisia \u200b\u200bhyviä lumiukko ystäviä sokattiin lumiukkoomme! Ja täällä itse lumiukko tuli luoksemme! Pelataan hänen kanssaan!

Peli "Lumiukko". Katso mitä se on? Zimushka näyttää pitävän siitä tavasta, jolla kävelimme talvimetsäkuinka tanssimme, lauloimme ja autimme lumiukkoa. Ja hän valmisti meille lahjaksi valkoisen lumipalloa! Luuletko, että ne voidaan heittää, vai onko parempi nuolla?

Onko mahdollista syödä lunta? Se on totta, et voi syödä lunta, mutta miksi? (vastauksia lapset)   Mutta nämä lumipallat ovat maagisia! Ne ovat makeita eivätkä ollenkaan kylmiä! Kyllä, se on vaahtokarkkeja!

Sano talvi Kiitos, meidän on aika palata päiväkotiin!

Pääset kelkkaan nopeasti!

Hei! Mennään! Pidä kiinni!

Lapset juoksevat salista laululle "Sleigh"   Filippenko, pitämällä pareittain, peräkkäin.

Metodinen kirjallisuus.

1. Koulutusohjelma päiväkodissa "Syntymästä kouluun"   N. Veraksy, T. S. Komarova, M. A. Vasilieva.

2. Ohjelma "Ladushki"   I. Kaplunova ja I. Novoskoltseva.

3. Lehdet « Musiikin johtaja»

Ohjelmiston sisältö:

tavoite:kouluttaa lapsia tunneherkkyyteen erityyppiseen musiikkiin liittyvän musiikin suhteen

tavoitteet:

koulutus:

Muodostaa lapsissa kyky improvisoida erilaisesta musiikista.

Harjoittele lapsia kyvyllä sovittaa liikkeet sanan kanssa, suorittaa liikkeet rytmisesti, vapaasti, ilmaisullisesti.

Muodostaa lapsissa halu puhua musiikista, sen luonteesta ja ilmaisukeinoista.

Developing:

Kehittää äänenkorkeuden, intonaation kuulon, rytmitunnon.

Kehittää lasten puhetta musiikillisten rytmisten harjoitusten, kappaleiden avulla.

koulutus:

Jatka musiikin rakkauden kehittämistä lapsissa. Kyky kuunnella, kunnioittaa aikuisia ja ikätovereita, empatiaa.

Menetelmät ja tekniikat:

Visuaalinen: opettajan näyttäminen laulamisesta, liikkeestä, soittimista. Leluhahmojen tutkiminen Sanallinen: keskustelu, lapsille esitetyt kysymykset. Käytännöllinen: harjoitukset, tilanteen mallintaminen, didaktiikkapeli, musiikkipelit, pyöreä tanssipeli, musiikin laulaminen.

laitteet:

Tamburiinit, kellot, musiikilliset kolmiot.

Lelut: pupu, orava, karhu, puu, lumihiutaleet, talo, Valmistelutyöt:

Keskustelut talvista, talvipeleistä, siitä, kuinka eläimet valmistautuvat talveen. Alustava musiikin kuuntelu P.I. Tšaikovsky baletista Pähkinänsärkijä valssi lumihiutaleista. Oppilaulut: "Joulukuusi", "Lumi, lumipallo", pyöreä tanssi "Zayinka". Tanssi "Karhut". Opi musiikillinen rytminen peli “Pass”, “Musical bell”.

Kurssin eteneminen:

Kuulostaa musiikista. PI Tšaikovsky “Lumihiutaleiden valssi”. Lapset tulevat saliin ja tervehtivät vieraita.

M Hei kaverit! Kuuntele, kuinka maaginen musiikki kohtaa sinut! Se on Lumihiutalevalssi,   ja musiikin on kirjoittanut säveltäjä P. I. Tchaikovsky.

Musiikki kertoi meille, että lumihiutaleet putoavat ja peittävät maan lumihiutaleilla. Pelataan lumihiutaleiden kanssa?

Musikaalinen peli "Lumi-lumi" -musiikit. ja sanat E. Makshantseva

M Kaverit, mikä vuoden aika on nyt?

M oikein, talvi on tullut (logo rytminen peli)

Pyörittäminen fluffit

Pensailla, talossa

Lumihiutaleet putoavat.

Maa on vaalennettu

Olet huomannut polkuja

Putoavat, pyörivät valkoiset lumihiutaleet ....

Myös mielenkiintoinen talviaktiviteetti vanhemmalle ryhmälle:

opettaja:

Voi, katso ja sain kiinni lumihiutaleen, mutta se ei sula, luultavasti se on taikuutta.

(ottaa lumihiutaleen)

Kaverit, kuuntele.

Makea hammas-karhupoika oli aina heikko kehdosta.

Hän ei kuunnellut äitiä ja isää; karhu söi paljon hunajaa.

Hän ei halunnut mennä nukkumaan, hän halusi kävellä talvella.

Te kaverit mennä metsään - löydä meille nallekarhu!

Autammeko karhun palauttamisen deniin? Ainoa tie eteenpäin on vaikeaa, kaukana. Tule?

Vastaukset lapsille.

Ota kaikki kiinni kädestä, jotta et eksy.

Mene käärmeen musiikkiin. Menimme pianoon.

MR Ja tässä on ensimmäinen este - kaverit ovat korkealla vuorella. Otetaan kiinni se yhdessä.

(laulaa "Täällä menen ylös, täällä menen alas")

Kuulluu lumimyrsky.

Blizzardista on näkymä valkoiselle polulle.

Hän haluaa hukkua pehmeään lumeseen.

Heikko tuuli nukahti matkalla.

Älä aja metsän läpi tai kulje.

Kaverit, kuinka lumimyrsky pyörii?

(lasten moottori-improvisaatio P. I. Tšaikovskyn musiikkiin)

Musiikki on hiljaista.

Kaverit, olemme täällä kanssanne metsässä ... kuinka paljon lunta on kaadettu, mitkä lumimäärät ovat suuria, meidän on päästävä läpi niiden läpi. Mene, nosta vain jalat korkealle, jotta ei juuttu lumeseen .. seisotaan yksi toisensa jälkeen, kädet vyöllä.

(kävely korkealla hissillä)

Kaverit, kukaan ei eksynyt? Tarkastelen nyt.

(peli "Kaiku", kirjoittanut E. Tilicheeva)

Kaikki täällä, eivät ole menettäneet ketään, kutsutaan Mishutkaksi - kukaan ei vastaa. Kaverit, katso, Mishkan jäljet, ja ne johtavat joulukuusi.

(lapset lähestyvät joulukuusi)

Se on kovaa, kalanruoto, oksat lumen peitossa. Olemme sääli joulukuusi, lyödä sitä.

(Lapset suorittavat keväällä kevyitä ja pehmeitä silitysliikkeitä laulaen: ”Hyvä joulukuusi, kaunis joulukuusi”).

Ei kuule! Sinun täytyy lämmittää joulukuusi, sinun täytyy laulaa kappale hänelle.

Kappale "Herringbone seis" -musiikki ja sanoitukset N. Karavaeva, sovittaja L. Oliferova.

Ja kuka istuu joulukuusi alla ja vapisee kylmästä?

Pikku Zainka, pieni valkoinen Zayinka.

Pet, sääli häntä. Millainen hän on?

Vastaukset: pehmeä, pörröinen!

M Se on totta! Pupu jäätyi, ei osaa laulaa, hän pyytää teitä laulamaan surullisen laulun hänelle siitä, kuinka hänen hännänsä jäätyi.

Lapset laulavat surullisesti: "Se on kylmä pupu, se on kylmä valkoinen"

Zayinka hyppää joulukuusen kohdalla,

Tassu peukaloi tassussa.

Millaiset pakkaset ovat kovia

Lämmitetäänkö pupu? Lyö pupu kanssamme!

Pyöreä tanssi "Zainka" rn.laulu.

Jänis lämmitti, iloinen.

Kiitos lämpenemisestä ja haluan nyt leikkiä kanssasi.

Kuuntele musiikkia huolellisesti ja välitä tamburiini.

Relepeli tamburiinilla.

Kiitos, pupu. Oletko nähnyt Karhua?

Hän näki juoksevan raivaamoon, pelasi ja kun hän pelasi tarpeeksi, hän juoksi eteenpäin.

Kiitos, pupu. Hyvästi!

Kävely korkealla hissillä.

Katso kuka hyppää meille:

Arvaa arvoitus:

Kuivattu russula

Hän poimi pähkinöitä.

Kaikki ruokakomerovarastot

Se on hyödyllistä itselleen.

Lapset: Orava!

Orava laulaa:

Hei kaverit!

Lapset laulavat vastauksena.

Tervetuloa!

Orava, oletko nähnyt karhua metsässä?

Tietysti tein. Hän ajoi täällä kelkalla. Hän istui alas ja rullaili alas, siinä on jälkiä ..

Kuinka löydämme hänet?

Minulla on hauska kello. Annan sen sinulle. Pelaat hänen kanssaan, ja karhu kuulee ja tulee juoksemaan ...

Kiitos, orava! Nähdään pian!

Peli "Bell" Pohtii. M. Kartushina

Voi kaverit kuulevat:

Joku halkeilee oksilla

Joku kiire täällä meille.

Opettaja tekee karhun.

Hattu, turkki, se on koko nalle.

Tassut heiluttaen - tanssivat iloisesti!

Tanssitko kaverit?

Tanssi "Nalle"

Kyllä, se on kaunis talvella ja hauskaa, mutta metsässä ei ole vadelmia, mustikoita, sieniä tai makeaa hunajaa. Lumi ja jää ympäri. On hyvä, että karhut nukkuvat talvella.

Ja tässä on karhun talo. Mikä kaunis! Mikä kaunis jääpuikko siinä! Kuinka ne kuulostavat?

(pelaa kolmiossa)

Vastaukset lapsille.

Kiitos, että löysit minut ja vietit minut kotiin. Kiitollisena tästä haluan kohdella sinua.

M. R. Kiitos, Misha!

Kaverit, laitetaan karhu nukkumaan. Ja niin, että hän haaveilee suloisista unista, soitamme hänelle hällinlaulun.

Mozart . Mozart “Lullaby.” (Meluorkesteri)

Karhu nukahti. Kuulluu lumimyrsky.

Blizzard ulvoo taas

Ja pyyhkäisee raitoja

Juokse kaikki takaisin

Meidän suosikki päiväkoti!

Lapset poistuvat huoneesta.

Nimitys: lastentarha, talviluokat, keskiryhmä, luokkamuistiinpanot, GCD, musiikkitunnit
  Otsikko: Talviharrastukset. Tiivistelmä musiikillisen viihteen keskiryhmässä "Etsitään nalle".


  Asema: Musiikkijohtaja
  Työpaikka: GBOU-koulu nro 1353 DO nro 4
  Paikka: Zelenograd, Venäjä

Yhteenveto talviurheilusta lastentarhan keskiryhmässä

Tiivistelmä musiikkitemaattisesta oppitunnista aiheesta "Kuinka linnut elävät talvella?" keskimmäisessä ryhmässä DOW

  Valitova Larisa Vladimirovna, MBDOU No 44: n musiikillinen johtaja, Miass, Tšeljabinskin alue
Materiaalin kuvaus:   Tämä kokoelma on hyödyllinen esiopetuksen oppilaitoksen musiikillisille johtajille ja opettajille. Sen tarkoituksena on vahvistaa lasten tietämystä lintujen elämästä talvella. Tiivistelmän sisältö saa lapset haluamaan huolehtia lintuista talvella.
tavoite:   lasten halu hoitaa lintuja.
tavoitteet:
  1. vakiinnuttaa lasten tiedot lintujen elämästä talvella;
  2. selventämään käsitteitä "talvehtivat linnut", "muuttolintu";
  3. Toista lintujen ohjelmisto.
laitteet:   multimediaprojektori ja näyttö, esitys aiheesta "Linnut ja eläimet talvella"

Kurssin eteneminen:

Musiikillinen johtaja.   Kaverit, täältä tulee talvi - vuoden kylmin aika (talvimaisema on näytöllä).

  Isoisä Frost yrittää - hän lisää kylmää, kaataa lunta. Metsässä on hyvin kylmä, mutta eläimet eivät pelkää pakkasia. Miksi luulet niin? Kuinka he valmistautuivat talveksi? (Vastaukset lapsille)
  Orava istuu lämpimässä ontossa ja nauraa pähkinöiden päällä. Karhu kiipesi denään ja nukkuu siellä koko talven. Kettu juoksee lumessa, mutta pyyhkäisee raitaansa häntä. Hänellä on turkki, paksu, lämmin. Jänikset lämpenevät, hyppivät lumitien yli.
  Musiikillisen johtajan tarinaan liittyy diaesitys.
Musiikillinen johtaja.   Vain metsässä olevat linnut eivät voi lämmetä itseään.
  Kuinka talvella lintu?
  On tiedossa, että lintuissa
  Ei vanu kylpytakit
  Ei pyöräpaita.
  Ja jos sataa pitkään,
  Ja pitkään lumimyrsky on vihainen
  Sitten, ystävät, ovat
  Pichugam tiukka.
   (K. Muhammadi)
  Joulupukki pahoitteli lintuja, neuvoi niitä lentämään ihmisille. Ne auttavat lintuja selviytymään talvesta. Joulupukki soi jääkellossa, lumimyrsky lensi eteenpäin osoittamaan lintuille tien kaupunkiin. Blizzard ryntää ja laulaa talvilaulunsa.
  Musiikillinen johtaja tarjoaa lapsille soittimia osoittaen, kuinka Blizzard lentää.


Musiikillinen johtaja.   Linnut saapuivat kaupunkiin. Kerro minulle, kuinka ihmiset voivat auttaa lintuja? ... (Lasten vastaukset). Ruokimme myös lintuja, kaadamme ne hirssiin syöttölaitteihimme. Ja nyt laulamme kappaleen siitä.
  Lapset esittävät kappaleen ”My Birds” (musiikki: E. Shalamonova)
Musiikillinen johtaja.   Monet linnut lentävät syöttölaitteihimme. Täältä tuli härkä (dia).


  Rytminen peli “Lumihiutale” (kirjoittanut M. Kartushin) pidetään.
Musiikillinen johtaja.   Mutta tiainen saapui (liukumäki).


  Pelataan titmouse - Dasha! (Lapset nousevat pyöreällä tanssilla, kappale "Tit" esitetään, M. Krasevin musiikki)
Musiikillinen johtaja. Mutta pöllö lintu (liukumäki) ei lentänyt kaupunkiin, se pysyi metsässä, koska pöllö on petolintu, joka ruokkii pieniä lintuja ja hiiriä. Ja hänen höyhenpeite on lämmin ja iso, joten hän ei ole kylmä eikä nälkäinen metsässä. Anna sinun olla lintu, ja minä - pöllö.
  Suosittu ulkopeli "Pöllö" pidetään.
Musiikillinen johtaja.   Härkätauti, titmouse ja pöllö ovat villilintuja, mutta on edelleen lintuja, jotka elävät aina ihmisen kanssa. Millaisia \u200b\u200blintuja nämä ovat? Mitä heitä kutsutaan? Aivan totta, nämä ovat siipikarjaa. Minkälaisia \u200b\u200blintuja tiedät? (Kanaa kuvaava dia). Kyllä, tämä on kana. Laulamme kappaleen "Chickens" (musiikki. Filippenko).


Musiikillinen johtaja.   Myös hanhet (dia) kuuluvat kotilintuihin. Pelataan peliä "Valkoinen hanhi" (musiikki. M. Kraseva)!
Musiikillinen johtaja.   Mutta nyt, pitkän, kylmän talven jälkeen, vihdoin tulee kevät (dioja, jotka kuvaavat kevätmaisemaa).


  Kaikki eläimet ja linnut odottavat hänen saapumistaan. Miksi luulet niin?
Lapsille.   Koska voit saada oman ruuan, kun lumi sulaa.
Musiikillinen johtaja.   Katso, täällä varpunen iloitsee iloisesti kevään tulosta! (Kuva)


  Kappale ”Sparrow” esiintyy (musiikki N. Metlov).
Musiikillinen johtaja.   kaverit, keväällä saapuu paljon lintuja - ja koukkuja, ja kottaraisia, hauskoja ja nieluita (liukumäki). Mitä näitä lintuja kutsutaan?
Lapsille.   Nämä ovat muuttolintuja.
Musiikillinen johtaja.   Miksi heitä kutsutaan niin?
Lapsille.   Niitä kutsutaan niin, koska talveksi ne lentävät lämpimämpään ilmastoon.
Musiikillinen johtaja.   Joten kaverit, mitkä ovat lintujen nimet, jotka jäävät talvella alueellemme?
  Mitä ovat lämpimiin maihin lentävien lintujen nimet? Mitkä ovat lintujen nimet, jotka elävät jatkuvasti ihmisten kanssa? Mikä näistä lintuista - talvehtiva, muuttoliike vai kotieläin - on erityisen vaikea talvella? Miksi? (Vastaukset lapsille)
  Kaverit, olen valmistellut hirssiä ja leivänmuruja, ja kun lähdet tänään kävelemään, ripottele ne syöttölaitteisiin omalla sivustollasi!

tavoite:Kehittää lapsille iloisia positiivisia tunteita kommunikoidessaan musiikilla helposti saatavilla olevalla tavalla.

tavoitteet:

1. Kehitä emotionaalisesti - kuviollinen esitys laulamisessa, tanssimisessa, soittamisessa;

2. Opettaa lapset liikkumaan musiikin luonteen mukaisesti;

3. Opettaa suorittamaan tarkasti asetettu syke ja yksinkertaiset rytmismallit soitettaessa lasten soittimia.

Menetelmät ja tekniikat:   laulaminen, musiikin kuuntelu, taiteellinen sana, improvisaatio;

materiaali:Äiti Talvi-paketti (käsineet, huivi, kelkat, hattu, saappaat), musiikkikeskus, CD-levyt, joissa on nauhoitettuja modernia lasten musiikkipelejä).

Kurssin eteneminen:

Lapset, joilla ei ole musiikkia, tulevat hitaasti huoneeseen ja istuvat tuolilla.

V.   Kaverit, mikä luulet nyt olevan ammatti?

D.   Musical.

V.   Aivan oikein. Voimmeko tehdä sen?

D.   Ei! Emme voi!

V.   Ja miksi?

D. Koska salissa ei ole Tatjana Vladimirovnaa.

V.   Tapahtui jotain? Mutta minusta näyttää siltä, \u200b\u200bettä hän on jossain lähellä, yritetään soittaa hänelle kappaleena. Tatjana Vladimirovna, voi! Tatjana Vladimirovna, odotamme sinua!

V.   Kuunteleeko hän nyt meitä vai ei?

(Hallissa laulavat valmisteluryhmän lapset: Lapset, AU! Lapset, minä tulen!)

D.   Ei!

V.   Soitetaan uudelleen. (Peli toistetaan 2-3 kertaa. Viimeksi musiikkiohjaajan ääni. Soi musiikillinen tervehdys.)

MR   Onko kaikki täällä? Haluan tietää! Aion tarkistaa.

Dima, Katya ja Artyom - nostivat kätensä ylös,

Gosh, Vika ja Diana - nyökkäsivät yhdessä,

Lisa, Galya ja Seryozha - kaikki taputtivat käsiään!

Jaroslav, Nikita, Vanya - leimasivat jalat yhteen.

Kenestä en sanonut ja jonka nimeä en nimennyt,

Yhtenä perheenä me kaikki laulamme yhdessä ”minä”.

MR   Haluatko kaverit tietää, miksi myöhässä tänään?

Postilähejä toi paketin lastentarhaamme, joten viipyin hiukan saadakseni sen. Avataan ja katsotaan mitä sisällä on? (Hän ottaa käsineet paketista).

MR   Nämä ovat käsineitä, mielestäni ne eivät ole yksinkertaisia, mutta taikuutta, laitetaan ne päälle.

(Lapset jäljittelevät käsineiden asettamista).

MR ja lapset yhdessä:

Käytämme käsineitä, sormet tanssivat.

He leikkivät yhdessä ja viihdyttävät lapsia.

Kappale suoritetaan - peli "Poika sormella".

MR   Katsotaanpa pakettia, mitä muuta siellä on? (Poista huivi).

Huivi ei myöskään ole yksinkertainen, hän on avustaja laulamisessa. Laitetaan huivi ja jaetaan. Ja kappaleen nimi on "About the Snow Woman".

MR   Kaverit, katsotaanpa vielä pakettia ( ottaa kelkan).

Pidätkö kelkastamisesta? Ehdotan sinun laulaa kappale "Sleigh"   (Lapset esittävät laulun seisoen tuolien lähellä).

MR   Katson - tullaanko jälleen pakettiin? Katso mikä kaunis hattu! Laitetaan se päälle, lämmitä korvat, jotta kuulemme musiikkia paremmin (tässä ovat kaikki kaverit, jotka on koottu TX: n numeroon 7).

MR   Kenestä kappale kertoi meille? Mikä on hänen luonteensa?

Lapset leikkivät lasten soittimia: Tanya - rumpu, Seryozha - putki, Dima - soittokello, kaikki - helistimet, pilli, lusikat, tamburiinit. (Orchestra).

MR   Haluamme pelata niin kauniilla hatulla!

(Lapset lähtevät ympyrässä peräkkäin, peli ”Hat” pidetään).

MR   Vain yksi asia jäi pakettiin. Katso, nämä ovat saappaita! Kaverit, arvasitko jo keneltä tämä epätavallinen lähtökohta tuli päiväkodille?

Lapsille.   Talvella - talvella!

MR   Aivan oikein! Zimushka kutsuu meidät kävelylle!

Täällä panimme saappaamme, tanssimme jalkojamme (Leima)

Laitoimme hanskat, halusimme mennä kävelylle (Pop)

Pieni valkoinen lumi satoi ( jousi)

Lapset ottivat kelkan (pariskunnat)

Ja meni matkalle metsän raivaamisen läpi (juoksee pareittain).

Nopeasti, nopeasti pyyhkäisi ja putosi suureen lumikuivaan.

Voi - yo! Voi - yo! Pehmeä ja hauska lumi (harja pois).

MR   Te kaikki kaverit, lauloit ihania, tanssit kauniisti, pelasit iloisesti, luultavasti maagisia asioita Zimushkalta - talvet auttoivat. Poista nyt saappaat, hatut, rukkaset ja sano kiitos Zimushka.

Lapsille.   Kiitos!

MR   Tällä oppitunnillamme on ohi.

© 2019 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat