Saksalainen satu kolme perhosta. Saksan kansantarina

tärkein / psykologia

MBOU "Pervomaisk lukio"

Oppitunnin yhteenveto

kirjallisessa lukemisessa

luokalle 4

Valmistettu ja pidetty

ala-asteen opettaja

Alekhina Larisa Ivanovna

Oppiaiheen aihe: Saksan kansantarina "Kolme perhosta"

tavoite:jatkaa tutustumista eri kansakuntien tarinoihin

tavoitteet:

    esitellä saksalainen kansantarina "Kolme perhosta";

    kehittää huomiota, kykyä työskennellä tekstin kanssa, ilmeikäs lukutaito, kehittää luovia kykyjä;

    viljellä ystävyyssuhteita.

laitteet:tietokone, projektori, oppikirja “Kirjallinen lukeminen”, luokka 4, aiheet kohtaukselle.

päivämäärät: 13.10.2014

MENETTELY

1. Organisaatiomomentti

Kello soi iloisesti
Olemme valmiita aloittamaan oppitunnin.
Ajattelemme, syy
Ja auttaa toisiaan.

2. Ongelmatilanteen luominen

Oppitunnin aiheen selvittämiseksi kai teen sinulle nyt arvoituksia.

Hän jätti isoäidin,
Ja vasen isoisä
Laulai kappaleita sinisen taivaan alla
Kettua varten hänestä tuli lounas.
(Piparkakkumies)

Vihainen, harmaa
Hän söi seitsemän lasta.
(Susi ja seitsemän lasta)

Kaveri istuu takalla
Gobblee ylös
Pyyhkäisi kylän läpi
Ja hän naimisissa prinsessa.
(Pike-komento)

Alyonushkan sisko
He veivät pikkuveljen pois
Hän leikkii ystäviensä kanssa
Veli Vanya vilkaisi.
(Hanhi joutsenet)

Mille suulliselle kansataidelle kaikki nämä teokset voidaan katsoa? (satuja).

Tänään jatkamme tutustumista eri kansakuntien tarinoihin.

3. Oppitunnin sanamuoto ja tehtävät

1) Oppitunnimme teema   Saksan kansantarina "Kolme perhosta".

"Perhonen" runon lukeminen

Olen keltaisessa perhosessa

Hiljaa kysytty:

Perhonen kerro minulle

Kuka maalasi sinut?

Ehkä se on buttercup?

Ehkä voikukka?

Ehkä keltainen maali

Tuo naapuripoika?

Vai onko se aurinko

Talvella tylsyyden jälkeen?

Kuka maalasi sinut?

Perhonen, kerro minulle!

Kuiskasi perhonen

Kultaisin pukeutuneina:

Kaikki värjäsivät minut

Kesä, kesä, kesä! (Alena Pavlova)

Miltä tuntui tästä runosta? Mitä tiedät perhosista.

2) Puheharjoittelu

Lue runo hitaasti

Lue runo ilmaisullisesti

3) Oppitunnin tavoitteet

Tutustu saksalaiseen satuun "Kolme perhosia"

Kyky työskennellä tekstin kanssa

Tunnista sadun pääidea

Valmista ja esitä tarina "Kolme perhosia"

4. Työskentele uuden materiaalin parissa

1) Tutustuminen tarinaan "Kolme perhosta"

2) Sanakirjatyö

Koko päivän sadetta kaatuu vielä enemmän.

3) Itse lukeminen

4) Sisältöhaastattelu

- Sanoin mikä satu satu sisältää pääidean? (Auringosta)

Lue ne.

Mitä tunteita sinulla oli lukeessasi tätä teosta?

5. Liikunta

Lataa aurinko
Haastaa meidät.
Nostamme käteni
Komennolla: ”Yksi!”
Ja lehdet rypistyvät ylitse meitä iloisesti.
Annamme
Komennolla: “Kaksi!”
Astumme yksi toisensa jälkeen
Metsä ja vihreä niitty
Yksi, kaksi, kolme, neljä, viisi
Me olemme aiheemme
Jatkotutkimus.

6. Kiinnitys

1) Työskentele ilmeikäs käsittelyssä

Ketkä ovat tarinan sankarit?

- Lue perhosten sanat.

- Lue sanat lilja, tulppaani, ruusut ..

- Lue auringon toiminta.

2) Roolipohjainen lukeminen

3) Roolien jakaminen

4) sadun lavastus

8. Heijastus

Kuinka arvioit työtäsi oppitunnissa?

9. Kotitehtävät

S.50-51, ilmeikäs lukeminen tai keksiä käsin käsikirjoitus, jotta se voidaan laittaa lavalle

tavoite:   - jatkaa tutustumista eri kansakuntien tarinoihin;

Lasten luovien kykyjen paljastaminen;

Edistetään lasten kykyä työskennellä ryhmissä.

tavoitteet:
  esitellä saksalainen kansantarina "Kolme perhosta";
  kehittää huomiota, kykyä työskennellä tekstin kanssa, ilmeikäs lukutaito, kehittää luovia kykyjä;
  viljellä ystävyyssuhteita.

Varustus: tietokone, projektori, oppikirja “Kirjallinen lukeminen”, luokka 4, vaiheen rekvisiitta.

MENETTELY

1. Organisaatiomomentti

Kello soi iloisesti
Olemme valmiita aloittamaan oppitunnin.
Ajattelemme, syy
Ja auttaa toisiaan.

2. Ongelmatilanteen luominen
- Jotta voin määrittää oppitunnin aiheen, kai teen sinulle nyt arvoituksia.
Hän jätti isoäidin,
Ja vasen isoisä
Laulai kappaleita sinisen taivaan alla
Kettua varten hänestä tuli lounas.
(Piparkakkumies)

Vihainen, harmaa
Hän söi seitsemän lasta.
(Susi ja seitsemän lasta)

Kaveri istuu takalla
Gobblee ylös
Pyyhkäisi kylän läpi
Ja hän naimisissa prinsessa.
(Pike-komento)

Alyonushkan sisko
He veivät pikkuveljen pois
Hän leikkii ystäviensä kanssa
Veli Vanya vilkaisi.
(Hanhi joutsenet)
- Minkä suullisen kansataidelle kaikki nämä teokset voidaan lukea? (Tales).
- Tänään jatkamme tutustumista eri kansakuntien tarinoihin.

3. Aktiviteetin itsemäärääminen. Harjoittelutehtävän asettaminen.

Opettaja lukee runoa "Perhonen"
Olen keltaisessa perhosessa
Hiljaa kysytty:
- Butterfly, kerro minulle
Kuka maalasi sinut?
Ehkä se on buttercup?
Ehkä voikukka?
Ehkä keltainen maali
Tuo naapuripoika?
Vai onko se aurinko
Talvella tylsyyden jälkeen?
Kuka maalasi sinut?
Perhonen, kerro minulle!
Kuiskasi perhonen
Kultaisin pukeutuneina:
- Se maalasi minut kokonaan.
Kesä, kesä, kesä!
  (Alena Pavlova)

Miltä tuntui tästä runosta? Mikä kuva syntyi mielikuvitustasi? Mikä väri sitä hallitsee? Mitä tiedät perhosista?

Puheharjoittelu.   (Kuva näkyy näytöllä).
- Lue runo hitaasti.
- Aloita runon lukeminen hitaasti ja kiihdytä asteittain.
- Lue runo ilmaisullisesti.

4. Uuden tiedon löytäminen.
- Tutustutaan saksalaiseen satuun ”Kolme perhosta”
Sadun lukeminen.

Mikä on tämän tarinan tarkoitus?

Mikä satuhahmo sisältää sanojen pääidean?

Mitkä luonteenpiirteet perustuvat perhosten ja kukkasuhteiden vuoropuheluun? Miksi lilja valitsi valkoisen perhonen ja tulppaani valitsi punaisen?
Sanasto .

Kuten ymmärrät ilmaisun:
Koko päivän sadetta kaatuu vielä enemmän. Itse lukeminen

Mitä tunteita sinulla oli lukeessasi tätä teosta?

Mitä merkkejä sadusta näit tässä teoksessa?

5. Liikunta ..
6. Kiinnitys Työskentele ilmeikäs käsittelyssä
Ketkä ovat tarinan sankarit?
- Lue perhosten sanat. Kuinka he voisivat sanoa millä intonaatiolla märkä sateessa? Sateen alussa, lopussa.
- Lue liljan, tulppaanin, ruusun sanat.
- Lue mitä sanotaan auringon toiminnasta. Kuinka välittää pääidea?
Roolilukeminen .

Jaa nyt 7 hengen ryhmiin. Levitä roolit. Pura potkurit.

Valmistelu lavalle, ryhmätyö.

Lavastaa satu.

7. Heijastus.
- Kuinka arvioit työtäsi oppitunnissa?

Mikä kohtaus oli mielestäsi upea? Kumpi on hauskin, surullisin, mielenkiintoisin?

8. Kotitehtävät.
S. 50-51, ilmeikäs käsittely, kysymys nro 4.

  Tatjana Kuznetsova
  Saksan satuun ”Kolme perhosia” perustuva teatteritoiminta toisessa nuoremmassa ryhmässä

tarinankertoja: Kerran, niitä oli kolme perhoset - valkoinen, punainen, keltainen. Koko päivän kauan heidän tarvitsee vain leikkiä ja tanssia. Varsinkin jos aurinko lämpenee.

(Song perhosia)

flitter perhoset kukasta kukkaan, yhdestä toiseen. Se on hauskaa. Mutta sitten eräänä päivänä tuli mustia pilviä, peittivät aurinkoa ja satoi.

(Pilvitanssi)

Kastu perhosia ja alkoi etsiämissä turvautua. Ja sataa kaataa. (sateen jäljitelmä)  saavutettu perhosia ennen koiranputkea(laulu perhosia kamomilla)

valkoinen perhonen: Peitä meidät, piilottelemme sateelta.

tarinankertoja: Kamomilla vastauksena.

kamomilla: Joten olkoon valkoinen piilotan perhoseni sateelta, hän näyttää kuin minä, ja antaa punaisten ja keltaisten etsiä toisen paikan.

tarinankertoja: Tässä on valkoinen perhonen kertoo hänelle:

valkoinen perhonen

(Tulppaanilaulu)

punainen perhonen

tarinankertoja: Tulppaani heille vastauksena

tulppaani: Okei, piilotan punaisen, se näyttää minulta, ja annan valkoisten ja keltaisten etsiä toisen paikan.

tarinankertoja: Tässä on punainen perhonen kertoo hänelle

punainen perhonen: Koska et halua hyväksyä siskoni, en siis mene luoksesi. Meidän on parempi kastua yhdessä sateessa.

(Voikukkalaulu)

perhosia: Peitä meidät, piilottelemme sateelta, saimme märän läpi.

tarinankertoja: Voikukka vastauksena.

voikukka: Piilotan keltaisen, se näyttää minulta, ja annan valkoisten ja punaisten etsiä toisen paikan.

tarinankertoja: Siellä on keltaista perhonen kertoo hänelle:

keltainen perhonen: Koska et halua hyväksyä siskoni, en siis mene luoksesi! Meidän on parempi kastua yhdessä sateessa!

tarinankertoja: Aurinko kuuli pilvien takana piilotetun sanat perhosia ja iloitsivat: maailmassa on niin tosi ystävyys! Ja päätti perhoset auttavat. Auringon tuli sade ja paistoi jälleen, puutarha syttyi, perhossiipi kuivattu. He alkoivat lentää edestakaisin. He leikkivät, tanssivat, lepattavat kukasta kukkaan. Vain kamomillaan, tulppaaniin ja voikukkaan ei enää lentänyt. Joten he kuihtuivat yksin - yksin. Oli hauskaa perhonenkiertää iltaan asti. Ja illan saapuessa meni nukkumaan. Mitä heille tapahtui seuraavaksi, en tiedä. Tiedän vain, että ystävyys on tuki kaikissa vaikeuksissa.

Kerran oli kolme perhosta - valkoinen, punainen ja keltainen. Koko päivän kauan heidän tarvitsee vain leikkiä ja tanssia. Varsinkin jos aurinko lämpenee. Perhoset lentävät kukasta kukasta toiseen. Se on hauskaa! Mutta kun se alkoi kaataa sadetta. Perhoset kastuivat ja alkoivat etsiä missä piiloutua. Ja sataa kaataa.

Perhoset päästiin Valkoiseen Liliaan ja sanovat:

Peitä meidät, piilottelemme sateelta.

Lily vastasi heille:

Joten olkoon, piilotan valkoisen perhonen sateelta, se näyttää minulta, ja annan punaisten ja keltaisten etsiä toisen paikan.

Sitten valkoinen perhonen sanoo hänelle:

Ja sade kaataa vielä enemmän. Perhoset lentävät Punaiseen tulppaaniin ja sanovat:

Suojaamme meitä, piilottakaamme sateelta, saimme märän läpi.

Tulppaani heille vastauksena:

Okei, piilotan punaisen, se näyttää minulta, ja annan valkoisten ja keltaisten etsiä toisen paikan.

Sitten punainen perhonen kertoo hänelle:

Jos et halua hyväksyä siskoni, en myöskään mennä luoksesi. Meidän on parempi kastua yhdessä sateessa!

Perhoset päästiin keltaiseen ruusuun ja sanovat:

Suojaamme meitä, piilottakaamme sateelta, saimme märän läpi. Nousi heille vastauksena:

Piilotan keltaisen, se näyttää minulta, ja annan valkoisten ja punaisten etsiä toisen paikan.

Sitten keltainen perhonen sanoo hänelle:

Jos et halua hyväksyä siskoni, en myöskään mennä luoksesi! Meidän on parempi kastua yhdessä sateessa!

Aurinko kuuli pilvien takana piiloutuvan, perhosten sanat olivat iloisia: maailmassa on niin tosi ystävyys! Ja perhoset päättivät auttaa.

Aurinko avasi sateen ja loisti taas, puutarha palaa, perhoset kuivatut siivet. He alkoivat lentää edestakaisin. He leikkivät, tanssivat, lepattavat kukasta kukkaan. Vain Lilylle, tulppaanille ja ruusulle eivät enää lentäneet. Joten he kuihtuivat yksin. Perhosilla oli hauskaa, kiertää iltaan asti. Ja illan saapuessa meni nukkumaan. Mitä heille tapahtui seuraavaksi, en tiedä. Tiedän vain, että ystävyys on tuki kaikissa vaikeuksissa.

Kunnan budjettioppilaitos Staroibraykinskaya -koulu

Tatarstanin tasavallan Aksubaevskyn kunnan piiri

Säveltänyt ala-asteen opettaja

Nurullina Rufiya I.

Yhteenveto oppitunnista aiheesta "Saksan kansantarina" Kolme perhosta "

Arvosana: 4

tavoite:   jatkaa tutustumista eri kansakuntien tarinoihin

tavoitteet:
  - esitellä saksalainen perinne "Kolme perhosta";
  - kehittää sujuvan ilmaisutaitoa, kykyä työskennellä tekstin kanssa, opettaa ymmärtämään sankarien toimintaa;
  - kehittää muistia, puhetta, ajattelua, mielikuvitusta ja luovuutta;

Viljellä ystävyyssuhteita, luonnonrakkautta, kiinnostusta lukea ja tutkia eri kansakuntien luovuutta.

Odotetut tulokset:aihe:   kyky ennustaa sadun sisältöä, lisätä ääneen lukemisen määrää, havaita ääneen taideteos;

meta-aihe:

sääntelyn: oppitunnin opetustehtävän muotoilu, heidän työnsä arviointi oppitunnissa;

kognitiivinen:  tarinan analyysi korostamalla sen pääideaa, tarvittavan tiedon etsiminen kirjasta;

viestintä:vastaukset kysymyksiin, jotka perustuvat satuun, kykyyn kuunnella ikäisensä;

persoonallisuus: moraalisten arvojen järjestelmän (luonnonrakkaus, ihmissuhteiden kauneus) muodostuminen, kiinnostuksen lukemiseen osoittaminen.

Varustus: tietokone , projektori, oppikirja "Kirjallinen lukeminen" luokka 4, aiheet kohtaukselle.

materiaali:   sadun "Kolme perhosia" esittely, "Perhonen", diojen "Kukat" (lilja, ruusu, tulppaani) esittely

Oppitunnin kulku.

  1. Organisaation hetki.
  2. Kotitehtävien tarkistaminen.
  1. Sadun "juttu lintu" kertominen
  2. Tarina satuista, jotka opiskelijat itse sävelsivät.
  1. Puheharjoittelu.

Lue runo itse.

perhonen

Olen keltaisessa perhosessa

Hiljaa kysytty:

Perhonen kerro minulle

Kuka maalasi sinut?

Ehkä se on buttercup?

Ehkä voikukka?

Ehkä keltainen maali

Tuo naapuripoika?

Vai onko se aurinko

Talvella tylsyyden jälkeen?

Kuka maalasi sinut?

Perhonen, kerro minulle!

Kuiskasi perhonen

Kultaisin pukeutuneina:

Kaikki värjäsivät minut

Kesä, kesä, kesä!

A. Pavlova

Lue runo kielen kiertämällä.

Lue ilmaisullisesti.

IV. Tietojen aktualisointi.

Minkä kuvan esitit lukeessasi tätä runoa?

Mitä tiedät perhosista? (Näytä Butterfly-esitykset)

V. Itsemääräämiskyky aktiivisuuteen.

Ratkaise rebus.

(Kolme perhosta)

  • Tämä on aiheemme nimi. Ole hyvä ja avaa oppikirjat, s. 50.
  • Katso kuvaa. Mistä luulet tämän tarinan olevan? (Lasten oletukset.)
  • Määritä oppitunnin tavoitteet lukemalla aiheen otsikko.

VI. Työskentele oppitunnin aiheella.

(Opettajan satu lukeminen)

  • Kaverit, mitä tunteita sinulla oli lukeessasi tätä teosta?
  • Mikä ei ollut selvää?

VII. Sanasto.

Koko päivän (ei taukoa, ei loppua). Sadetta kaadetaan vielä kovemmin (voimakkaammin).

VIII. Fizkultminutka

Lataa aurinko
Haastaa meidät.
Nostamme käteni
Komennolla: ”Yksi!”
Ja lehdet rypistyvät ylitse meitä iloisesti.
Annamme
Komennolla: “Kaksi!”
Astumme yksi toisensa jälkeen
Metsä ja vihreä niitty
Yksi, kaksi, kolme, neljä, viisi
Me olemme aiheemme
Jatkotutkimus.

IX. Jatkoi oppitunnin aiheen käsittelyä.

1. Valmistautuminen roolilukemiseen.

Lue sanat lilja, tulppaani, ruusu.

Lue valkoisten, punaisten ja keltaisten perhosten sanat.

2. sadun lukeminen roolien mukaan.

Mitä tämä tarina opettaa?

3. Käsittele tarinan sisältöä oppikirjan sivulla 51 olevissa kysymyksissä ja tehtävissä 1-3.

4. Katso esitykset “Kukka” (ruusut, tulppaanit, liljat dioilla).

5. sadun lavastus

6. Aluekomponentin lisääminen. Opettaja lukee tatari-satua "Duslar" ("Ystävät")

X. Heijastus

Valitse mikä tahansa lauseen alku ja jatka sitä.

  • Tänään olen oppinut oppitunnissa ...
  • Tässä oppitunnissa kiitän itseäni siitä, että ...
  •   Oppitunnin jälkeen halusin ...
  • Tänään onnistuin ...

XI. Yhteenveto oppitunnista.

Mitä opit oppitunnissa? Mitä muistat erityisen?

Kotitehtävät (eriytetty)

  1. Kerro satu
  2. Keksiä käsin käsikirjoitus, jotta se voidaan laittaa lavalle.

© 2020 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat