Uşağınızı məktəbə hazırlayırsınız: ağır iş və ya əyləncəli oyun? Məktəbəqədər uşaqlar üçün kompleks dərs.

Əsas / Hisslər

Gələcək birinci sinif şagirdlərinin ilk dərsi

Məqsədlər: tanışlıq; tələbənin mövqeyi barədə məlumatlılığın artırılması.

Dərsin gedişi:

Salam uşaqlar! Tezliklə şagird olacaqsınız. 11 il birlikdə oxuyacaqsınız, bir dost komandaya çevriləcəksiniz. Çox maraqlı və təəccüblü şeylər öyrənəcəksiniz. Bir çox yeni mövzunu öyrənin, qeyri-adi kəşflər edin. Ancaq əvvəlcə bir-birimizi tanımalıyıq. Səni tanımıram, amma sən məni tanımırsan, ünsiyyət qurmaq bizim üçün əlverişsizdir, ona görə tanış olacağıq. Sizə özümdən danışacağam və hər biriniz növbə ilə özünüzdən danışacaqsınız.

I. "tanışlıq" oyunu

Əvvəlcə müəllim özünü təqdim edir, özü haqqında danışır. Sonra uşaqlar adlarını söyləyərək bir-birlərinə top atırlar.

II. Söhbət "Məktəb, dərs nədir?"

Hamınız uşaq bağçasına gedirsiniz, bu gün məktəbə gəldiniz. Məktəb nədir? (uşaqların bilik qazandığı təhsil müəssisəsi)

De görüm məktəb və uşaq bağçası arasında nə fərq var? (dərslərin mövcudluğu)

Bəli, bizdə çox dərs olacaq: riyaziyyat, savadlılıq, yazı, s. sülh və s.

Məktəbin qaydaları var. Bu gün onları xatırlamağa və tətbiq etməyə çalışacağıq.

1. " Dərsə hazır ": çağırışda şagird masasının yaxınlığında dayanaraq müəllimin əmrini gözləyir. Gəlin bu qaydanı tətbiq edək.

2. "Danışmaq istəyirsənsə, əlini qaldır" (Cavab vermək istəyirsən, səs çıxartma ... sadəcə əlini qaldır)

3. İndi aşağıdakı ifadələrin hansı qaydaları ifadə etdiyini təxmin etməyə çalışın:

"Masanızda incə oturursunuz ... və özünüzü ləyaqətlə aparın."

"Stol bir yataq deyil ... və üstündə yalan danışmaq olmaz"

"Dərsdə danışma ... xarici bir tutuquşu kimi"

4. Nə edilməlidir:

a) müəllim (və ya böyük birisi) sinfə daxil olduqda;

c) kimsə dərsə gecikəndə və s.

İndi şənbə günləri görüşəcəyik və kimin bu vacib qaydaları xatırladığını və onlara əməl etdiyini görəcəyəm.

Bu gün mənə məktəbdə hansı fənləri oxuyacağımızı söylədiniz.

Nə nBu mövzuları öyrənməyimə kömək edə bilərsənmi? Tapmacaları tapın və bu köməkçilərin kim olduğunu öyrənəcəksiniz?

Kişi kimi görünmür

Ancaq ürəyi var

Və bütün il boyu işləyin

O, ürək verir.

Onlar diktə etdikdə yazır

Rəsm çəkir və çəkir.

Və bu gecə

Albomu mənim üçün rəngləndirəcək. (Qələm).

Polad konki

Ağ sahədən keçir

Arxasında mavi izlər buraxır. (Qələm).

Qardaşlar,

Başqasının belinə minin!

Kim mənə bir cüt ayaq verərdi

Özüm qaça bilmək üçün

Mən belə bir rəqs etdim!

Bəli edə bilməzsən, mən bir məktəbəm ... (çanta).

Bir kol deyil, yarpaqları ilə,

Bir köynək deyil, ancaq tikilmiş,

Kişi deyil, hekayə. (Kitab).

Afərin!

Bu kimdir? (Pinokyo)

Oyun "Pinokyo məktəbə gedir"

Buratino 1 sentyabrda məktəbə gedir, amma özü ilə nə aparacağını bilmir. Uşaqlar Pinokkionun məktəb üçün portfel toplamasına kömək etməli, yəni nəyi buraya qoymaq lazım olduğunu söyləməlidir.

Niyə məktəbə oyuncaqlar aparmaq lazım deyil?

Fiziki bir dəqiqə keçirək:

Pinokyo uzandı

Biri - əyilmiş, ikisi - əyilmiş,

Qollarını yanlara uzatın

Görünür açar tapılmadı.

Onun üçün açarı almaq üçün

Ayaq barmaqlarımızın üstündə dayanmalıyıq.

Pinokyodan güclü qalın,

Budur - qızıl açar.

Dərsimizə davam edirik.

Slaydda nə var? (günəş) bu nədir? Günəş sözü ilə bir cümlə qurun.

Nə qədəriniz rəsm çəkməyi sevirsiniz?

Kim qələmi düzgün tutmağı bilir?

Notebooklarınızda sağ üst küncdə bir günəş çəkin.

İndi sol üst hissədə bir bulud var.

Afərin!

Beləliklə, oyuncaqları evdə qoyuruq.

Neçə oyuncaq görürük, sayırıq? Yoxlayın (xor sayın)

Bir kukla nədir? ...? ...? ...?

Arxada kim var ...? Əvvəl ...? Arasında…?

Rəqəmlərə baxın, ad verin?

1 3 4 6 8 9 10

Hansı nömrələr yoxdur?

Gözlərinizi bağlayın. Nə olub? (dəyişdirmə kartları)

Hansı nömrə çatmır? (beş)

5 hüceyrəni dəftərlərinizə çevirin.

İndi 5 məktub alacağam və siz bunlardan bir söz düzəltməyə çalışın. Hansı söz çıxdı? (məktəb)

İlin hansı vaxtında oxumağa gələcəksiniz? Tezliklə olacaq.

Cümləni dəftərlərinizə yazın: Məktəb tezliklə!

Məktəb turu.

Ancaq indi dərsimiz sona çatdı.

Sağol !!!

Bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsi

"18 saylı orta məktəb

Sovet İttifaqı Qəhrəmanının adını aldı

Eduard Dmitrievich Potapov "

Hazırlıq dərsləri

"Birinci sinif şagirdi məktəbi"

Dərs sayı 1

Müəllim

Zatsepina E.M.

Michurinsk

Giriş dərsi: "tanışlıq"

Dərsin gedişi.

  1. Müəllimin giriş nitqi.

Hörmətli uşaqlar! Məktəbin başlaması münasibətilə təbrik edirəm!Bu gün məktəbdə ilk dəfə masanızda əyləşmisiniz. Siz hələ şagird ola bilməzsiniz. Ancaq həqiqi dərslər alacağıq.

Bir-birimizi tanıyacağıq, öyrənəcəyik

məktəb qaydaları, yəni tələbə olmağı öyrənəcəyik.Masanızda oturmağı, yazmağı, oxumağı öyrənəcəksiniz.Sənə ən yaxşısını arzu edirəm! İlk dərsimizə başlayaq.

Gəl oynayaq? Mən sizə suallar verəcəyəm, razı olsanız, əl çırpın.

Evden geldin

Bahar indi?

Bu gün kimin əhval-ruhiyyəsi yaxşıdır?

Gəlin təxmin etməyə çalışım. Bu gün niyə bu qədər xoşbəxtsən?

Bu gün çox ağıllı və gözəl olduğuna görə?

Bu gün ilk dəfə məktəbə gəldiyin üçün?

Bu gün müəlliminlə tanış olduğun üçün?

Hamısı çox yaxşı uşaqlardır, amma yəqin ki, həqiqətən də məni daha yaxından tanımaq istəyirsən, düzdür?

Müəllim : Adım budur ... Adımı unutursan, yanıma gəl və soruş. Tamam? Mən sənin ilk müəlliminəm. Uşaqlıqdan müəllim olmaq arzusunda idim. Uşaqları çox sevirəm. Mənim varımdır…. Sevirəm ... Sevmirəm ... Ən böyük hobbim ... Birlikdə oxuyacağıq və hər zaman sizə kömək etməkdən məmnun olacağam.

Mən sizə hər şeyi söyləyəcəyəm:

Niyə göy gurultusu var?

Şimal və cənub haqqında,

Və ətrafdakı hər şey haqqında

Ayı haqqında, tülkü haqqında

Və meşədəki giləmeyvə haqqında.

Mən sənə rəsm çəkməyi öyrədəcəyəm

Tikmək, tikmək və naxışlamaq.

Uşaqlar, tapmacanın nə dediyini təxmin etməyə çalışın:

Ev küçədədir

Uşaqlar onu görməyə tələsirlər.

Əllərində dəftərlər, kitablar var

Oğlanlar və qızlar. (Məktəb.)

Sən indi hardasan? (Məktəbdəyik.)

Və bu tapmacada nə deyilir:

Budur oğlanlar və qızlar

Notebookları, kitabları çıxarın.

Çox çalışırlar

Diqqətlə qulaq asın.

O uşaqlar bir ailəlidir.

Onlar kimlərdir, soruşuram?

(Sinif, şagirdlər, şagirdlər.)

Hər dərsdə nağıl personajları sizinlə "öyrənəcək". Bu gün gülməli Carlson dərslərimizə gəldi.(Slayd 2) O da heç vaxt məktəbdə olmamışdı, amma hər şeyi öyrənmək istərdi.

  1. Məktəbdə, sinifdə davranış qaydaları ilə tanışlıq.

Müəllim ... Mənimlə və nağıl qəhrəmanımızla da tanış oldunuz, amma sizi necə tanıyıram? Mən bununla gəldim! İndi üçə qədər sayacağam və hamınız adlarınızı ucadan deyəcəksiniz.

Razısınız? Bir iki üç! Heç nə başa düşmədim, bəziləri: Vay!

Gəlin daha ucadan gələk! Bir iki üç!

Uşaqlar, nə oldu, niyə adlarınızı eşitmirəm? Hamı eyni anda danışanda səs-küy olur, dediklərinizi başa düşmək mənim üçün çətindir. Nə etməli?

Uşaqlar fərqli seçimlər təklif edirlər. Əvvəlcə qaldırılmış əldən başqa hər şeyi səsləndirməyə çalışmalıyıq. Müzakirə zamanı müəllim uşaqları bu qaydaya aparır.

Müəllim : Dinlə, uşaqlar, Carlson bizə nə təklif edir - əlinizi qaldırın? Uşaqlar, gəlin bir-birimizi bu şəkildə tanımağa çalışaq: cavab vermək istəyirsinizsə, əlinizi qaldırın. Əlinizi necə qaldıracağınızı göstərin. Uşaqlar başqa necə əl qaldırmaq olar? Əlinizi qaldırmaq üçün ən rahat yolu seçək.(Giriş işarəsi) (Slayd 3).

Məktəbdə bir qayda var:

"Danışmaq istəyirsənsə, əlini qaldır!"

(Müəllim əlinizi necə düzgün qaldıracağınızı göstərir.)

(Beləliklə, uşaqlar ilə birlikdə yeni bir qayda qurduq və dərhal tətbiqinə razılaşdıq.)

Bu qaydaya niyə ehtiyacımız var? (Tanış olmaq üçün).

Müəllim b: cəhd edək. Kim bizə adını söyləmək istəyir?

(Müəllim yeni qaydanı istifadə edərək üç-dörd uşaqdan soruşur).

Kiçik, amma onsuz da bir məktəbimiz var. Və məktəbin başqa qaydaları da var. Hansını bilmək istəyirsən?

Cavab vermək istəyirsinizsə - səs çıxarmayın.

Əlinizi qaldırın.

Cavab vermək istəyirsənsə, qalxmalısan,

Oturmağa icazə verildikdə, oturun.

Məktəb masası yataq deyil

Və bunun üzərinə yalan danışmaq olmaz.

Masanızda incə oturursunuz

Özünüzü ləyaqətlə aparın.

İndi səninlə daha yaxından tanış olmaq istəyirəm. Bunu necə edəcəyimi bilirəm. İndi tapşırığı eşidəndə əllərinizi qaydaya uyğun qaldıracaqsınız. Ehtiyatlı ol! Beləliklə, başladıq:

Əllərinizi qaldırın ... oğlanlar.

Qızlar əllərini qaldırırlar.

- Heyvanı olanlar əllərini qaldırırlar.

Dondurma sevənlər əllərini qaldırırlar.

Yayı olanlar əllərini qaldırırlar.

Küçədə yaşayanlar əllərini qaldırırlar ... (küçənin adı).

1-ci sinifdə oxuyacaqlar əllərini qaldırırlar. (Bütün uşaqlar əllərini qaldırırlar, müəllim cavabların düzgünlüyünü yoxlayır).

Çox yaxşı, indi hansınızın dondurma sevdiyini və kimin ev heyvanları olduğunu öyrəndim.

Uşaqlar, yeni qayda ilə işləməyi sevirsinizmi? Yəni onu məktəb həyatımıza aparmağa razısınız?

Dərs xülasəsi.

Maraqlı idimi?

İndi hansı məktəb qaydamız var?

Əlinizi nə vaxt qaldırmalısınız?

Bu gün dərsdə daha çox nə baş verdi? İnsanlar niyə görüşürlər?

Dost olduğumuz üçün bir-birimizə təşəkkür edək.

Oxu

Dərs mövzusu: "Danışıq, hərflərlə tanışlıq."

Dərs məqsədləri: uşaqları məktublarla tanış etmək; "sait", "samit" anlayışlarını tanıtmaq; bir dəftərdə bir iş xətti tapmağı öyrənmək; oxumaq sevgisini aşılamaq; nitqin inkişafı üzərində işləmək.

1. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi "Buxar lokomotivi".(Slayd 4).

(Dirsəklərlə hərəkət, siqnal).

Lokomotiv zümzümə edib qoşquları sürdü!

Chu-chu-chu, chu-chu-chu mən uzaqlaşacağam!

Yaşıl vaqonlar qaçır, qaçır, qaçır

Və dəyirmi çarxlar hamısı döymək, döymək, döyməkdir!

2. Mövzunun açıqlanması və dərsin məqsədi.

Hara gəldiyimizə baxın. "Rech" adlı bilinməyən bir ölkədəyik(Slayd 5).

Qorxmamağınız üçün sakinlərini tanımalısınız.

Dediklərimizin hamısı nitqdir. İndi istifadə etdiyimiz nitqin adı nədir? (Səsli, gözəl və s.)

Bu cür nitqə şifahi deyilir, çünki ağızdan (ağızdan) istifadə etdiyimiz üçün hər şeyi səs aparatının köməyi ilə tələffüz edirik, dodaqların işi aydın görünəndə. Biz danışanda, dinlədikdə, soruşduqda şifahi nitqdən istifadə edirik. Danışıq dilini eşidirik və danışırıq.

Bayaq dediklərimiz yalnız şifahi nitqdir.

Ancaq şifahi nitqdən başqa kitablarda və qəzetlərdə məktublarla göstərilən nitq var. Oxuduq. Bu yazılı nitqdir. Yazmağı öyrənmə müddətində yazı bacarıqlarını öyrənirik.

İndi şeiri dinləyin:

Payız meşəsi xışıltı verdi

Qızıl bitkilər

İsti yaydan ayrılmaq

Sənin və mənim üçün kədərlidir.

Zəng çalacaq

Səsli və şən.

Bu günün hamısı o

Sizi məktəbə dəvət edir.

Maple pəncərəni döyür

Qırmızı və sarı ayaq

Sərçə cırıldayır:

Uğurlar, uşaqlar!

Bayaq hansı nitqi eşitmisiniz?

(Taxtada öyrənilən hərfləri yerləşdirəcəyimiz bir kilid şəkli var. Bir tərəfdən saitlər, digər tərəfdən samitlər)

Qala şəkli (Slayd 6).

Səslər səslənən bir mahnıda uzanır

Ağlaya və qışqıra bilər.

Qaranlıq bir meşədə zəng etmək və auk etmək

Və beşik Alyonka,

Ancaq necə düdük edib nalə çəkməyi bilmirlər.

Və samitlər razılaşırlar

Pıçıltı, pıçıltı, xırıltı.

Hırıltı və tıslama,

Ancaq mən onlara oxumaq istəmirəm.

  1. Saitlərlə tanışlıq.

A, oh, y, s, və.

Müəllim tapmacalar düzəldir, uşaqlar onları təxmin edir və hərflər kilidin üstünə qoyulur.

Budur çapraz olaraq iki sütun,

Və aralarında bir kəmər var.

Bu məktubu bilirsinizmi? AMMA?

A hərfi qarşınızdadır!

Oyun "Kim daha böyükdür?"(Slayd 7).

A ilə başlayan sözlərlə gəlin.

Oyun "Bir söz deyin".

Bulmacalar. (Slayd 8).

  1. Futbol topu qədər böyükdür

Yetişsə, hamı xoşbəxtdir.

Dadı çox yaxşıdır.

Və adı (qarpız).

  1. Dünyadakı hər kəslə daha mehribandır.

Xəstə heyvanlara şəfa verir,

Və bir gün bir su aygırı

Bataqlıqdan çıxardı.

Məşhurdur, məşhurdur

Bu həkimdir (Aibolit).

  1. Səni götürüm deyə

Mənə yulaf lazım deyil.

Mənə benzin yedizdirin, dırnaqlarıma rezin verin

Və sonra toz qaldıraraq,

(Avtomobil) işləyəcək.

(Slayd 9).

Bu məktubda bir künc yoxdur,

Buna görə yuvarlaqdır.

O vaxta qədər yuvarlaq idi

Mən yuvarlana bilərdim.

Bulmacalar. (Slayd 10).

(o hərfinin bütün cavabları).

  1. Pəncərələr, qapılar yoxdur

Otaq adamla doludur. (Xiyar)

  1. Yaşıl kövrək bir ayaqda

Bir top cığırla böyüdü.

Kiçik meh meh xışıltı verdi

Və bu topu dağıtdı. (Karahindiba)

  1. Mühərriklər deyil, səs-küy.

Pilotlar deyil, uçur.

İlanlar deyil, sancılar. (Arı)

(Slayd 11).

Hər hansı bir meşədə bir toxum var

U hərfini görəcəksiniz.

Fonetik şarj. (Slayd 12).

Qurd necə ulayır?

Körpə arabasında necə ağlayır?

Uşaqlar meşədə necə qışqırır?

Guguklu guguk necə olur?

(Slayd 13).

Budur balta, yanında bir günlük.

Nəyə ehtiyacımız olduğu ortaya çıxdı:

Y hərfi çıxdı -

Hamınız bunu bilməlisiniz.

Oyun "Məktub itdi". (Slayd 14).

Sr, m-lo, r-s, r-tank.

(Slayd 15).

Mən çəkic aldım.

Lövhələrdən məktubu yıxdı.

Neçə lövhə var?

Üç!

Hansı məktub?

Oyun "Adı hərfi ilə deyin". (Slayd 16).

İra, İqor, İvan, İnqa, İnna, İlya, Irina, Ilona.

Bədən tərbiyəsi. (Slayd 17).

Yoruldun?

Yaxşı, onda hamı yekdilliklə ayağa qalxdı.

Ayaqları ilə tapdalandı

Əllərini çırpdılar.

Döndü, əyildi

Və hamısı masalarında oturdu.

Gözlərimizi möhkəm bağlayırıq, 5-ə qədər birlikdə sayırıq.

Açırıq. Göz qırpın

Və işimizi davam etdiririk.

Səsləri eşidirik və tələffüz edirik. Səsləri görünən etmək, göstərmək

məktublarla gəldi. Budur əlifba. Bu təsvir edilmişdir.(Slayd 18).

(Heyvanların, quşların və ya çiçəklərin şəkilləri olan lövhəyə rəngli bir əlifba qoyun

hər hərf).

Bir insanın şifahi və ya yazılı nitqi çatdırmaq üçün məktublara ehtiyacı varmı?

Hər hərfin yazılışı bir neçə elementdən ibarətdir.(Slayd 19).

Xülasə.

Sözün tamamlanmasına kömək edin:

Dediklərimizin hamısı ... (nitq).

Danışıq ... şifahi və yazılıdır

Görə bilmirik ... (səs).

Səsi görünən etmək üçün onu təyin etməlisiniz ... (işarə və ya məktub).

Çoxdan gözlənilən zəng verildi -

Və dərs sona çatdı.(Slayd 20).

Çoxdan gözlənilən zəng verildi -

Dərs başlayır.(Slayd 20).

Məktub

Mən Dəftərimi açacam

Və mən onu yerə qoyacağam

Dostlarınız, sizdən gizlətməyəcəyəm

Qələmi elə tuturam.

Düz oturacam, əyilməyəcəm

Mən işə başlayacağam.

Notebookda bir parça görürsən. Çox dar. Task, hüdudlarından kənara çıxmadan yolu izləməkdir. Barmaqlarınızın itaət etməsi üçün isinmələri lazımdır.

Barmaq masajı edilir.

Bu barmaq ən qalın, ən güclü və ən böyükdür.

Bu barmaq onu göstərmək üçündür.

Bu barmaq ən uzundur və ortada dayanır.

Bu barmaq adsızdır, narahatdır.

Kiçik barmaq, kiçik olsa da, çox çevik və cəsarətlidir.

  1. Bir iş xətti tapmağı öyrənmək (lövhədə göstərmək). (Slayd 21).

Bütün dar xətt boyunca nöqtələri qırmızı xəttə qoyun.

Bir nöqtəni xəttin üstünə, digərini xəttin altına qoyun.

Bir iki üç dörd beş!

Uşaqlar gəzintiyə çıxdılar.

Özümüzü bir çəmənlikdə tapdıq.

Daha sürətli irəliləyirəm!

Buttercups, çobanyastığı, çəhrayı sıyıq

Sinifimizi topladı.

Budur əlimizdə buket!

Riyaziyyat

Dərs mövzusu: "Büyüleyici ölkə" Riyaziyyat ". Nömrələrlə tanışlıq. Nömrə 1 "

Dərs məqsədləri:

  1. Uşaqların necə saya biləcəyini öyrənin;
  2. 1 nömrəsi ilə tanışlıq;
  3. Ən sadə problemləri həll etməyi öyrənin.

Dərslər zamanı

Çoxdan gözlənilən zəng verildi -

Dərs başlayır.

  1. 10-a qədər və geri saymaq
  2. Maddə sayılması. (Slayd 24).
  1. 1 nömrəli tanışlıq (Slayd 24).

Təqdimata başlayırıq

Uşaqlar təəccübləndi!

Gəl tanış olaq dostlar:

Bölmə mənəm!

Mən kəndirlə gəzirəm

Hamını arxamda aparıram.

  1. Mövzu şəkillərindən istifadə edərək problemlərin həlli. (+ 1, -1). (Slayd 25).

Pişiyin üç balası olduğu ortaya çıxdı.

Pişikdə üç bala var.

Yüksək səslə miyavlayırlar.

Səbətə baxırıq:

Biri hara getdi?

Birdən görürük: skamyanın altından

Pişik onu çıxarır.

Pəncələrində ilk duran o idi

Və səbətdən düşdü.

Hələ nə qədər pişik balası gəzə bilmir?

5. Bədən tərbiyəsi.(Slayd 26).

Bir ayaq üstə durun

Sanki sərt bir əsgərsən.

Sol ayaq - sinəyə.

Düşmürsən.

İndi solunuzda qalın

Əgər cəsarətli bir əsgərsənsə.

  1. Bir dəftərdə məktub. (Slayd 27).

Söz dəftəri ilə dəftəri açırıq:

Mən Dəftərimi açacam

Və mən onu yerə qoyacağam

Dostlarınız, sizdən gizlətməyəcəyəm

Qələmi elə tuturam.

Düz oturacam, əyilməyəcəm

Mən işə başlayacağam.

6. Bir albomda bir alma çəkin və çubuqlarla kölgə salın.

Evdə zərifləşdirin. (Slayd 28).

  1. A, o, y, s və hərflərini təkrarlayın.
  2. Bu hərflərin olduğu sözləri tapın.
  3. Almanı albomda bitirin və çubuqlarla kölgə salın.

(Slayd 30).

Yaxşı bir iş gördük

Çəkib gözlərini qırpdılar,

Ancaq vidalaşmağımızın vaxtı gəldi!

Əlvida uşaqlar!

tətbiqetmə

Səs vurğulayır.(Slayd 29).

Bir balığa təcili yardım lazımdır. Təcili vəziyyətə gəldi.

Nağıl "Toyuq Toyuğu"

Toyuq Cücəsi yumurta içərisindən ilk çıxdı və indi eyvanda oturub qalan cücələrin balalamasını gözləyirdi.

Ana, səhv oturursan! Bax - artıq heç kim yumurtadan çıxmır!

Toyuq o qədər təəccübləndi ki, sadəcə gözlərini qırpdı.

Yaxşı, sən otur, Tsyp deyir, mən gəzməyə çıxacağam. Tsyp çölə çıxdı, çiçəyin üstünə çıxdı və dedi:

Yanlış çiçəklənirsiniz! Bir çiçəyi çiçəkləmək lazımdır, onda hər cür kəpənəklər və böcəklər sizə oturmayacaq.

Hey tırtıl, səhv sürünürsən!

Bəs nə etmək lazımdır? - tırtıl təəccübləndi.

Qıvrılmalı və yuvarlanmalıyıq, daha sürətli olacaq! Dedi və davam etdi.

Görünür - heron qurbağaları tutur,

Hey balığ, səhv tutursan! Görün necə olmalıdır! Və bataqlığa necə sıçrayacaq.

Sonra son Tsypu-ya çatacaqdı, yaxşı - ovçuluq onu çıxartdı.

Öyrətmək üçün, - deyir ovçu, özün bir şey bilməlisən. Anladım, çip? ..

(G. Yudin)

Balığa nə oldu? Toyuq nə dərs aldı?

C səsi olan sözlər hansılardır.

Dəftərlərdə məktub

Avadanlıq

  1. Maqnetik hərflər, rəqəmlər.
  2. Qala rəsm.
  3. Saymaq üçün mövzu şəkilləri.

Ədəbiyyat:

  1. Markovskaya I.M. Valideyn-uşaq qarşılıqlı təhsili. - SPb.: Rech, 2002.
  2. Hazırlıq kursu proqramı

ibtidai sinif müəllimi.Lapshina Tamara Gennadievna

ibtidai sinif müəllimi, 2010

  1. Fopel K. Uşaqlara əməkdaşlıq etməyi necə öyrətmək olar? Psixoloji oyunlar və məşqlər: 4 cilddə praktiki rəhbər. - M.: Genesis, 2001.
  2. Fopel K. Dayanma enerjisi. Psixoloji oyunlar və məşqlər: Praktik bir rəhbər. - M.: Yaradılış, 2001.

5,2010 saylı məktəb psixoloqu


Yaddaş araşdırılır

Eşitmə yaddaşı

10 sözün adını verin, söz dəstləri fərqli ola bilər, məsələn, bu sözlər ola bilər: masa, viburnum, təbaşir, fil, park, ayaqlar, əl, qapı, tank, pəncərə, meşə, çörək, pəncərə, stul, qardaş, su, at, göbələk, iynə, bal.
Sözlər məna baxımından bir-biri ilə əlaqəli olmamalıdır. Çox vaxt, bir uşaq hazırlayarkən analar bu prinsipə uyğun sözlərdən istifadə edirlər - gördüklərim dediklərimdir. Ancaq uşaq bu əşyaları da görə bilər və sonra onları yadda saxlamağa ehtiyac yoxdur. Uşağın ad verəcəyi sözləri qeyd edə biləcəyiniz sözlərin siyahısını əvvəlcədən hazırlayın. Sözlər bir və iki hecalı olmalıdır, uşağa tanış olduğundan əmin olun. Uşaq istənilən ardıcıllıqla ən azı 5-6 söz deməlidir. 5 dəfə də təkrar edə bilərsiniz, ikinci təkrarda uşağa söyləməlidir bütün sözləri ilk dəfə eşidən kimi adlandırın, bütün sözləri, hətta ilk dəfə xatırladığı sözləri belə adlandırmalıdır. Üçüncü dəfə, sadəcə "Bir daha" deyin. Bunu dərhal, bir ara vermədən etməlisən. Sonra uşağınızın necə xatırladığını görə biləcəyiniz bir qrafik qura bilərsiniz. Bəlkə də üçüncü dəfə 10 sözün hamısını çağırdı, eyni zamanda belə olur ki, üçüncü dəfə uşaq 4 söz, dördüncüsü isə yalnız 1 dəfə təkrarladı. Ona qəzəblənməyin, bu o deməkdir ki, uşaq tez yorulur və bu biliklər sizə məktəbdəki sonrakı təhsilinizdə kömək edəcəkdir, başa düşəcəksiniz ki, misal üçün bir şeir üç dəfədən çox təkrarlamaq uşağın onu xatırlamasına kömək etməyəcək, amma vəziyyətini yalnız pisləşdirəcək. Qrafın ziqzaq olduğu ortaya çıxsa, bu diqqətin qeyri-sabitliyini göstərə bilər və hiperaktivliyin əlamətlərindən biri ola bilər.

Vizual yaddaş
10 şəkil göstərin. Uşaq ən azı 6 yadda saxlamalıdır. 10 şəkil seçin, üzərində təsvir olunan əşyalar uşağa məlum olmalıdır, görüntü tanınan və anlaşılan olmalıdır. Həm də şəkillərdə lazımsız bir şey olmamalıdır, çünki ön planda bir top və arxada bir ağac varsa, o zaman uşaq ağaca diqqət yetirib xatırlaya bilər və onun pis bir yaddaşa sahib olduğunu düşünürsən . Şəkilləri bir-bir uşağın qarşısına qoyun və şəklin ucadan adlandırmalarını xahiş etdiyinizdən əmin olun. Axı bir divan deyə bilər, ancaq bunun bir kreslo olduğunu düşünürsən. Bu vəziyyətdə uşağı düzəltməyin, heç nə deməyin, sadəcə şəkli necə adlandırdığını xatırlayın. Gələcəkdə uşağın səhvlərinə qayıda və onları düzəltməyə çalışa bilərsiniz, ancaq indi yalnız yaddaşı araşdırırsınız. Bütün sözləri yazsanız sizin üçün daha asan olacaq, yanınızdakı uşağı adı ilə yaza bilərsiniz. Bütün şəkillər uşağın qabağında olduqda ona deyin: “ehtiyac duyduğunuz qədər yadda saxlaya bilərsiniz (yadınıza gələnə qədər)”, ancaq bir dəqiqədən sonra susqunluğunda hər şeyi xatırladığını soruşun və bütün şəkilləri silin . Ondan gördüklərinin adını çəkməsini xahiş et. Sözlər siyahınız varsa, adlanan sözləri qeyd edə bilərsiniz.Yaddaş inkişaf etdirmək üçün övladınıza sözləri mənaya görə birləşdirməyi, bu hekayələrin hamısını ehtiva etməsi üçün bir hekayə icad etməyi, sözlərin sayını artırmağı öyrədə bilərsiniz.
16 sxematik şəkil (ev, bayraq, ağac, çiçək, rəqəmlər, hərflər, həndəsi formalar və s.) Göstərin. Uşaq mümkün qədər çox rəsm çəkməlidir.

Semantik yaddaş
Söz cütlərini adlandırın: səs - su, süfrə - nahar, körpü - çay, meşə - ayı, rubl - qəpik, məktəb - tələbə, qar - qış.Sonra cütlüyün yalnız ilk sözünü adlandırın və uşaq ikincisini adlandırsın. Sözlər bir-birinə bağlanmalıdır. Öz cütlərinizi seçə bilərsiniz, üç cüt sözlə başlaya bilərsiniz, uşaq ondan nə istədiyinizi anlamırsa, sözlərin necə əlaqəli olduğunu izah edin.

Məsələn buxar üçün: boşqab - şorba, şorba boşqaba tökülür.
Toyuq toyuqdur, toyuğun bala toyuğu var.
Uşaq 5-dən ən azı 3 cüt əzbərləməlidir.
Proseduru təkrarlayın: oğlan ayağa qalxdı, yuyuldu, geyindi, səhər yeməyi yedi və məktəbə getdi.
Bir qız üçün fərqli sözlərdən istifadə edin.
Əvvəlcə yalnız 3-4 hərəkətdən istifadə edə bilərsiniz və əgər uşaq öhdəsindən gəlsə, onları 7 - 9-a çatdırın.

Sözləri oxuyun:
1. günəş parıldayır.
2. Uşaqlar top oynayır.
3. Maşın yolda hərəkət edir.
4. Tarlada çobanyastığı və qarğıdalı çiçəkləri böyüyür.
5. Nənə corab toxuyur.
Çocuğunuzdan xatırlamağı bacardığı ifadələri təkrar etməsini istəyin. Bu vəziyyətdə əsas olan hər bir ifadənin mənasını çatdırmaqdır, onu sözlə təkrarlamaq qətiyyən lazım deyil.
Uşaq ilk dəfə bütün ifadələri təkrarlaya bilməyibsə, onları yenidən oxuyun.
6-7 yaşlarında bu tapşırığın öhdəsindən ümumiyyətlə 2-3 cəhdlə gəlirlər.

Məntiqi düşüncə

4 əlavə

4-5 şəkil arasında nəyin artıq olduğunu müəyyənləşdirin, uşağından seçimini izah etməsini xahiş etdiyinizə əmin olun. Mantıksal düşünməyi inkişaf etdirmək üçün əvvəlcə şəkillərdən yox, müxtəlif oyuncaqlar və kiçik əşyalardan istifadə edin. Cisim və ya şəkil seçərkən anlayışlara diqqət yetirin. Məsələn, tərəvəz və aralarında bir giləmeyvə, qırmızı rəngli əşyalar və aralarında sarı və ya mavi, avtomobillər və at, qablar və mebel və s. Birincisi, əlavə obyekt qalanlardan kəskin şəkildə fərqlənməlidir, lakin sonra bu fərq daha az və daha güclü olmalıdır. Əvvəlcə quşların arasına bir paltar və ya bir maşın qoya bilsəniz, quşları vəhşi quşların arasına qoyun. Bir çox valideyn dərhal çox dəyərli seriallar hazırlamağa çalışır, belə ki, bir sıra obyektlər bir sıra üçün lazımsız ola bilər, məsələn, biri rəng, digəri forma, üçüncüsü məqsəd baxımından fərqlənir. Bu uşaqlar üçün təhlükəlidir, bu vəzifənin ümumi prinsipini anlaya bilməyəcək, onu çox qarışdıracaqsınız. Belə çox dəyərli seriyalar yalnız tapşırığın mənasını onsuz da dərindən anlayan və əlavə bir obyekt seçməyi bilən və cavabını əsaslandıran uşaqlar üçün əlverişlidir: əlavə rəng, şəklində əlavə, əlavə, çünki bütün heyvanlar və bu bir quşdur, əlavədir, çünki bunları yeyir və bişirirlər.

Nümunəni tapın və davam edin: Ayaq barmaq - açılış. Əl - ? davam etməlidir.
Cavab bir əlcəkdir, əlcəkdir.

Lazımi sözü seçin: xəstəxana - müalicə; məktəb - (müəllim, masa, tədris, tələbə). Ev damdır; kitab - (kağız, məktublar, üz qabığı, bilik) və s.

Şəkil hekayəsi. Sifarişlə düzəldilə bilən şəkilləri uşağın qarşısına düzün. Bu cür şəkillər kitablardan kəsilə bilər, gələcəkdə bir sıra bu cür şəkillər çəkəcəyəm. Çocuğunuzu şəkilləri düzəltməyə dəvət edin. Uşaq nə istədiyini başa düşməyə bilər, qaydasında olduğu kimi. Sonra hekayənin harada başladığını, hansı şəklin ilk olduğunu soruşun və uşağın soluna qoyun. Seçməyə davam etməyi və ilk ikinci şəklin yanına qoymağı təklif edin. Və s., Sonra hekayənin nə olduğunu söyləməsini xahiş et. Uşaq şəkilləri bir-birinə bağlasaydı, ardıcıl bir hekayə aldı, ancaq onu istədiyiniz kimi yaymadı, hekayəsini doğru qəbul edin, ancaq başqa bir hekayə, bir nağıl uydura biləcəyinizi söyləyə bilərsiniz, dəyişə bilərsiniz və sənə nə gələcəyini söylə.

Dairənin içərisində və xaricində həndəsi şəkillər çəkin. Sonra müxtəlif yerlərə nöqtələr qoymalısınız: bir dairənin içərisində bir üçbucağın içərisində, bir dairənin xaricindəki bir kvadratın içərisində. Uşağınızı həndəsi formalı şəkillər çəkməyə dəvət edin, adını çəkin və çəkir: "bir dairə çəkin, bir kvadrat çəkin, bir üçbucaq çəkin, bir kvadratın altına bir dairə çəkin, üçbucaqda bir dairə çəkin, bir dairədə bir dairə çəkin və s. . " Sonra fərqli yerlərə nöqtələr qoymağınızı xahiş edin.

Oxu (Bir çox məktəbdə yoxlanılmamışdır)
Oxumaq dəqiqədə dəqiqədə 30 kəlmə qədər hamarlaşır. Öz sözlərinizlə təkrarlamaq. Təklifin əsas üzvlərini görmək bacarığı.

Fonemik eşitmə

Sözü heca ilə tokatlayın.
Şəkilləri hecalara bölün.
Sözləri və onların uyğun sxemlərini birləşdirin. Diaqramlarda səslər dairələr ilə təmsil olunur. Ümumiyyətlə sözlər sütunu yazılır (5 ədəd), sözlər mütləq fərqli sayda səs və hərfdən ibarət olmalıdır, səslərin dairələrlə göstərildiyi sözlərin (diaqramlarla deyil, kiçik sözlər üçün) hərflərin və səslərin sayının üst-üstə düşməsi lazım olanları seçin, buna görə whirligig sözündə üç hərf və dörd səs var) və uşağa sözdən uyğun sxemə bir xətt çəkməyə dəvət olunur.

Bir sözlə ilk və son səsləri eşidin. Əlbətdə ki, uşaq bütün səsləri eşitsə daha yaxşıdır, amma bu qəbul üçün deyil, öyrənmək üçün vacibdir.

Müəyyən bir səs ilə şəkillər tapın. Şəkillər uşağın qarşısına qoyulur və Ş və ya Ç səsi olan bütün sözləri tapmaq təklif olunur. Səs istənilən ola bilər, lakin yumşaq deyil. Uşağınızdan sözləri ucadan söyləməsini istəməyinizə əmin olun, çünki obyektə gözlədiyiniz kimi deyil, fərqli ad verə bilər.

Yumşaqlığı və sərtliyi ayırd edin, qoşalaşmış samitləri bilin.

Bir sıra sözlərdən bir cümlə qurun. Sözlər ayrı kartlarda və ya bir vərəqdə ola bilər. Sözlər ilkin formada ola bilər: oğlan, gəzinti, xizək, on.

Şəkli təsvir edin. Uşaqların təsvir etməyə başlamaları çətin ola bilər. Buna bənzər bir şey eşidirsən: bir oğlan, velosiped, sürmək ... Bir uşağa bir hekayəni düzgün başlamağı öyrətsən, onda hər halda onun üçün daha asan olacaq. Çocuğunuz bu vəzifənin öhdəsindən asanlıqla gəlirsə, qalan hissəsi sizin üçün deyil. Uşağından belə başlamasını xahiş edirəm: Şəkildə gördüyüm (uşaqlar, dovşanlar ...) Edirlər ...

Riyaziyyat
100-ə qədər sayın, amma tələb olunmur. 20-yə qədər geri saymaq əksər məktəblərdə vacibdir. 7-dən 14-ə, 17-dən 9-a qədər və s. 10-a qədər əlavə edin və çıxartın. Getdikcə daha az anlayış. Kombinatorika - 3 alma və 3 armudunuz var, 4 meyvə götürdünüz, nə ola bilər. (1 alma və 3 armud, 2 alma və 2 armud, 3 alma və 1 armud ola bilər. Tapşırıqlar fərqli ola bilər, mümkün olan bütün variantları sadalamaq vacibdir. Uşağın başa düşməsi üçün 2 sarı götürürəm qələmlər və 2 qırmızı olanlar, 3 qələm götürmək lazımdır.Bütün variantları nəzərdən keçiririk.Sonra 3 qələmlər götürürük və eyni zamanda bütün variantları nəzərdən keçiririk.İlk halda neçə, ikincisində neçə variant olduğunu müqayisə et. 4 qələm alırıq və hər şeyi təkrarlayırıq. Qələm əvəzinə düymələr götürə bilərsiniz)

İki addımda tapşırıqlar: Maşanın 3, Katyanın daha 2 gəlinciyi var, birlikdə neçə gəlinciyi var?
Tərs problemlər: quşlar budaqda oturmuşdular, 3-ü uçanda 4-ü var idi. Uçmadan əvvəl budaqda neçə quş vardı?
Buxar konsepsiyasından istifadə edən tapşırıqlar: Maşanın 2 cüt, Petya'nın isə 3 cüt corabı vardı. Neçə corabı var idi?
Bəzi məktəblərdə ixtiraçılıq üçün tapşırıqlar komikdir.
Məsələn: 2 alma yarıya bölünsə, neçə alma olacaq? 7 şam yandı, 3 söndü, nə qədər qalıb?

Riyazi diktə:
2 hücrə yuxarı, 3 hücrə sağa, 1 hücrə aşağı və s. Bu asan bir seçimdir. Daha çətin ola bilər: 3 hüceyrə yuxarı, 2 diaqonal sağa yuxarı ... Bəzi müəllimlər - çapraz, bəziləri - meylli şəkildə deyirlər. Fərqli danışıram, ancaq uşağın diqqətini aşağıdan və ya soldan daha vacib sözlərin olduğuna yönəldirəm.

Əsas anlayışlar

1. Ailə.
2. Yaşayış yeri.
3. Məktəb.
4. Heyvanlar: vəhşi və ev heyvanları.
5. Quşlar: vəhşi və ev heyvanları.
6. Bitkilər: ağaclar, kollar, otlar. Ən çox yayılmış bitki adlarını bilin.
7. Tərəvəzlər, meyvələr.
8. Fəsillər, aylar, həftənin günləri, günlər.
9. Coğrafiya: qitələr, dağlar, okeanlar, dənizlər, çaylar, adalar, ölkələr, şəhərlər.
10. Materiallar: təbii - süni.
11. Su halları: maye, qatı və qaz halındadır.
12. Suyun xüsusiyyətləri: şəffaf, nəm, həlledici.
13. Nəqliyyat: quru, hava, su.
14. Mebel.
15. Geyimlər: xarici geyimlər, ayaqqabılar, şlyapalar.
16. Peşələr: həkim - şəfa verir, müəllim - öyrədir və s.
17. Bayramlar.

Əlavə testlər
İlan Dairələr zəncirinin içərisinə nöqtələr qoyun.
Sübut testi - müəyyən hərfləri və ya həndəsi formaları sətirdən keçirin. Və ya həndəsi formalarda fərqli işarələr qoymalısınız - bir artı, bir çubuq ...

Fərqləri tapın
Labirintlər.
Rəsmlər hansı rəqəmlərdən ibarətdir? Bu test həndəsi formalı bir nümunədən istifadə edir.

Oyun: bəli və xeyir danışmıram. Bu zehinlilik vəzifəsidir. Suallar çox fərqli ola bilər, yalnız vacib olan budur və yox deyə bilməməyinizdir. Məsələn: sən oğlansan? Qar ağdır?

Belə olduqda: oğul atadan böyükdür. Həmişə, tez-tez, bəzən, nadir hallarda, heç vaxt. "Oğul atadan böyükdür" əvəzinə hər hansı bir sual ola bilər. Məsələn: yazda qar yağır, it hürür, qışda göy qurşağı.

Uşaq saat yönünün tersinə bir spiral çəkirsə, yaxşı yazı olacaqdır.
Məktəbə psixoloji hazırlıq.
- Bağlantıları, naxışları, uşağın nə üçün və niyə olduğunu anlamaq istəyi görmək bacarığı.
- Dinləmək, oxuduqlarınızın mənasını başa düşmək bacarığı.
- Yenidən izah etmək bacarığı.
- Düşüncə keyfiyyəti.
- Başqalarının böyüklərindən uzaq olduğunu hiss edir, tanış deyil.
- Asanlıqla əlaqələr qurur, əlaqə saxlayır.
- Digər uşaqlara baxır.
- Qaydalara əsasən necə oynamağı bilir.
- Seçimini necə əsaslandıracağını bilir.

1. Məktəbəqədər təhsil növü - məktəbdə hər şey əhəmiyyətlidir, işləmək və müəllimlə ünsiyyət qurmaq istəyirlər, tam fədakarlıqla işləməyə hazırdırlar.
2. Təhsil növü - özləri yetkin olmadan işləyə bilərlər, lakin rəsmi tələbləri laqeyd edə bilərlər.

Yaşlı məktəbəqədər uşaqlar üçün bir dərsin metodik inkişafı: "Və çox şey edə bilərik!"

Təsvir:"Və biz çox şey edə bilərik!" Dərsini inkişaf etdirmək, məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuşdur. Uşaqları məktəbə hazırlamaq üçün müəllim-psixoloq tərəfindən aparılır. Dərsin inkişafı təhsil işçiləri, əlavə təhsil müəllimləri tərəfindən istifadə edilə bilər.

Dərsin məqsədi: Məktəbəqədər uşaqların məktəbə hazırlıq mərhələsində oyun fəaliyyəti ilə idrak fəaliyyətinin inkişafı.

Tapşırıqlar:

1. Ona tapşırılan vəzifələri həll etmək üçün uşaqları əyləncəli bir şəkildə öyrət.

2. Uşağın yaradıcılığını, təxəyyülünü, diqqətini, nitqini inkişaf etdirmək, bir araya gəlmə hissini inkişaf etdirmək.

3. Gələcək məktəb həyatına maraq inkişaf etdirmək, öz şəxsiyyətinə maraq oyatmaq, öyrənməyə müsbət maraq yaratmaq.

Uşaq yaşı: 5-6 yaşlı uşaqlar, "ABVGDeyka" məktəbəqədər təhsil studiyasının şagirdləri.

Fəaliyyət növü: birləşdirilmişdir.

Metodlar: şifahi, əyani, praktik (məşqlər, oyunlar).

İlkin iş: dərs üçün aşağıdakı tədris və metodiki dəstəyi hazırlamaq:

Fərqli bəzəkli kağızdan kəsilmiş mitts

Velosiped rəsmləri, məktublar, çəkmələr, papaqlar, kitablar, çətir, çəkic və dırnaq

Yumşaq oyuncaq

Avadanlıq:

Taxta, uşaqlar üçün qələmlər

Dərsin gedişi:

I. Giriş hissəsi

I.1. Salam hörüklü hər kəsə

Kimin bacıları var, bu gün konfet yeyənlər, bu gün yaxşı davrananlar kimlər pisdir, kimləri sarı saçlıdır. (Uşaqlar bəli yerinə salam deyirlər).

II. Əsas hissə

II.1. "Bir sözlə ad verin" çalışması

məqsəd: idrak inkişafı

Həyata keçirmək: iş üçün əhval-ruhiyyəniz olub olmadığını yoxlayın. İndi sizə söz deyəcəm, tapşırığınız bunları bir sözlə adlandırmaqdır (uşaqlar növbə ilə cavab verir)

İnam, Ümid, Elena, Sevgi

Yanvar, mart, iyul, sentyabr

A, B, C, C, H

Bazar ertəsi, bazar, cümə axşamı

Masa, divan, kreslo, yataq

Terlik, çəkmələr, ayaqqabılar, çəkmələr

Öküz, ayı, kirpi, tülkü

Toyuq, heron, göyərçin, udun

Karahindiba, qərənfil, çobanyastığı, yonca

Çekiç, vida, testere, tornavida

II.2. İdman "Mittens" oyunu

Məqsəd: həmyaşıdları ilə qarşılıqlı əlaqə qurmaq, ümumi bir səbəb barədə danışıqlar aparmaq qabiliyyətinin inkişafı. Bir qrupda emosional təmaslar qurmaq

Həyata keçirmək: oyun üçün əlcəkləri kağızdan kəsməlisiniz, cütlərin sayı oyunda iştirak edən cütlərin sayına bərabərdir. Hər bir cüt əlcəyin digər əlcəklərə bənzəməyən bir bəzəyi var. Aparıcı onları otaqda düzəldir. Əmr əsasında uşaqlar otağı səpələyirlər, cütlüklərini tapırlar, qələmlər götürürlər (üç rəng) və əlcəklərini mümkün qədər tez rəngləməyə çalışırlar, əvvəlcədən əlcəklərin eyni olması üçün bəzəyin hansı rənglərə çəkiləcəyinə dair razılığa gəldilər. . Qalib əlcəklərini hamıdan daha sürətli eyni şəkildə boyayacaq bir cüt uşaqdır.

II.3. Bədən tərbiyəsi "Çekirge"

Asqılarınızı qaldırın uşaqlar çiyinlərini qaldırırlar

Tullan, çəyirtkələr! yerində tullanmaq

Jump-jump, jump-jump!

Dur! Oturduq! dur, otur

Otu yedik. əyilmək

Sükutu dinlədilər. "daha sakit" işarəsini göstərin

Daha yüksək, daha yüksək, yüksək Qalx

Tullanmaq bizim üçün çox asandır. tullanmaq.

II.4. Məşq "Necə istifadə edə bilərsiniz ...".

məqsəd: təxəyyülün, yaradıcı düşüncənin inkişafı.

Həyata keçirilmə: vasitəçi bir obyekt adlandırır və uşaqları onun necə istifadə oluna biləcəyini izah etməyə dəvət edir. Misal: qəzet - oxumaq, yazmaq, qayıq düzəltmək, yerə qoymaq, oyuncaq kimi istifadə etmək, pişik üçün cırmaq, başına şapka düzəltmək, sadəcə cırmaq və s.

II.5. İdman "Bu söz nə deməkdir?"

məqsəd: düşüncənin, nitqin inkişafı

Həyata keçirmək: qarşınızda rəngli əşyalar. Bu sözlərdən heç birinin mənasını bilməyən bir insanı təsəvvür edin (oyuncaq əkib danışa bilərsiniz). Ona hər bir sözün mənasını izah etməyə çalışın, məsələn "Çəkmə" - suda və palçıqda gəzmək üçün su keçirməyən ayaqqabılar.

III. Son mərhələ

III.1. Dərsin əks olunması: Hansı idmanı ən çox bəyəndin, nəyi bəyənmədin.

Uşaqlar tərəfindən verilən tapşırıqların nəticələri, onların fəaliyyəti, cavabları dərsin məqsədinə çatdığını göstərir.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr