Mixail Plyatskovski xatirə üçün günəş. Oxu dərs xülasəsi m

Əsas / Psixologiya

Ədəbi oxu üzrə açıq dərs

M. Plyatskovski "Hirsli Böyük Dane

Boulle ", Y. Entin" Dostluq haqqında "

İbtidai sinif müəllimləri

Gumen O.V

Məqsəd: uşaqları bir şeir olan M. Plyatskovskinin "Hirsli Köpək Bul" əsəri ilə tanış etmək

Y. Entina "Dostluq haqqında"

Dərs Məqsədləri:

1. Mövzu:

Dəqiq ifadəli oxu vərdişlərini tətbiq edin;

Qəhrəmanlara münasibətinizi ifadə etmək qabiliyyətinin inkişafı;

a) idrak UUD:

Mətndən lazımi məlumatları çıxarmaq qabiliyyətinin inkişafı;

Əsərin mətnindən istifadə edərək suallara cavab tapmaq bacarıqlarının inkişafı;

Müşahidələr aparmaq və müstəqil nəticə çıxarmaq qabiliyyətinin inkişafı;

Bilikləri sistemləşdirmək qabiliyyətinin inkişafı.

b) kommunikativ UUD:

Qruplarda işləmək qabiliyyətinin formalaşması: dinləmək və eşitmək, danışıqlar aparmaq, rollar təyin etmək, qrupunuzun işlərini təqdim etmək qabiliyyəti

Başqalarının nitqini eşidin və anlayın

c) tənzimləyici UUD:

Uşaqları müəyyən bir mövzuda fikirlərini ifadə edərkən danışıqlarına nəzarət etməyi öyrətmək;

Düşüncələrinizi və ifadələrinizi müstəqil qiymətləndirməyi öyrənin;

Müəllimlə əməkdaşlıqda yeni öyrənmə tapşırıqları qoymağı, tapşırıqları yerinə yetirmək üçün alqoritmi qəbul etməyi və başa düşməyi öyrənin.

3. Şəxsi:

Digər oxucularla işləmə müddətində davranış etiket normaları haqqında bir fikir formalaşdırın

Bir insanın müsbət keyfiyyətlərini başa düşmək və bölüşmək qabiliyyətini formalaşdırmaq: dostluq, xeyirxahlıq

Dərs növü: Öyrənmə və yeni biliklərin ilkin möhkəmləndirilməsində dərs

İstifadə olunan avadanlıq:

Avadanlıq: kompüter və proyektor, kartlar, qrup işi üçün kartlar.

Dərslər zamanı

I. Motivasiya.

Bir-birinizə dönün və gülümsəyin. Dərsimizin parlaq və faydalı olmasını istəyirəm.

Dərsi hansı əhval-ruhiyyə ilə başlayırsınız? Göstər.

Görürəm ki, işinizə müsbət baxırsınız. Hamımıza uğurlar arzulayırıq.

II. Bilik yeniləməsi.

Heca cədvəli ilə işləmək.Dil bükücülərlə işləmək. Slayd 1,2,3

Portretə baxan bu şəxs haqqında nə deyə bilərsiniz? Slayd 4

Əslində onu yaxşı tanıyırsınız. Uşaqlar üçün kitabların və "Təbəssüm", "Birlikdə gəzmək əyləncəlidir", "Dostlarım yanımda", "İki dəfə iki - dörd", "Məktəbdə öyrətdikləri" kimi gözəl uşaq mahnılarının müəllifidir. , "Mavi daşıyıcı". Bu Mixail Spartakoviç Plyatskovskidir.

Tapmacaları tapın.

Canlı bir qala xırıldadı, qapının qarşısında uzandı,

Sinə üstündə iki medal, Evə girməyin yaxşıdır. (it)

İnanılmaz uşaq: Yeni uşaq bezlərindən çıxdım,

Üzmək və dalmaq olar, Öz anası kimi. (ördək balası)

Sizcə bir itlə ördək balasını nə bağlaya bilər?

Top Mövzu mesajı.

ΙV. Yeni material

Və M.S.Plyatskovski qəhrəmanları it və ördək balası olan bir hekayə ilə gəldi. Gəlin bu hekayə ilə tanış olaq.

İşlə tanışlıq.

Səhifədəki təlimatı açın. 48.

Parçanın başlığını oxuyun.

Mətnin nə ilə bağlı olacağını təxmin edin. Rəsm sənə kömək edə bilər. Slayd 5

Qəzəbli bir itə nə ola bilərdi?

2. Müəllim tərəfindən mətni oxumaq.

Mətnlə tanış olaq fərziyyələrimizi yoxlayaq.

3. Qavrama testi. Leksik analiz.

Fərziyyələriniz təsdiqləndimi?

Ördək balası Böyük Daniyanı nə adlandırdı?

"Qəzəbli" və "zərərli" sözlərinin mənasına yaxın olduğunu söyləmək mümkündürmü?

Sözlərin mənasını izah edək.

Ozhegovun izahlı lüğətinə müraciət edək.

Hirsli - hirsli, əsəbi olmağa meyllidir.

Zərərli - zərərli, təhlükəlidir.

Bu sözlər mənasına görə fərqlənir. Mənfi bir rəng var. Böyük Danenin xarakterini vurğulayırlar: yalnız qəzəbli deyil, həm də zərərlidir.

4. Qrup işi

1 qrup İtin xüsusiyyətidir.

2 qrup ördək balasının xüsusiyyətlərindən ibarətdir

Qrup 3 Atalar sözləri düzəldir. Slayd 7-8-9

Hər bir qrupun işinin təqdimatı.

Fizminutka

"Dostluq haqqında" şeiri ilə tanışlıq. Müəllim tərəfindən oxunur

Suallara cavablar.

Tələbələr tərəfindən ifadəli oxu.

Bir mahnıya baxmaq - dostluq haqqında bir klip SLIDE 10

Söhbəti ümumiləşdirmək.

Uşaqların çıxışlarını dinlədik. İndi kiçik ördək balasının böyük itə hansı dərs verdiyini anlamağa çalışaq.

Və soruşmaq istəyirəm ki, kiçik ördək balası hamımıza nə dərs verdi?

Müəllimin ümumiləşdirilməsi: - Ruh zəngin olur, digər insanlara nə qədər çox verirsə. Başqa bir insana yaxşılıq edən özü daha mehriban və sevincli oldu. Və kömək etdiyi biri daha mehriban oldu. Və bütün dünya daha mehriban oldu. “Gülüşünüzü paylaşın - və sizə bir dəfədən çox qayıdacaq! - buna görə də məşhur bir uşaq mahnısında M. Plyatskovskinin sözlərinə oxunur.

Gəlin bir-birimizə gülümsəyərək yaxşılıq edək.

V. Yansıma.

Dərsimiz başa çatır. Bu gün dərsi nə ilə tərk edirsən?

Söhbətimizin sonunda nə hiss etdiyini bilmək mənim üçün və qonaqlarımız üçün maraqlı olacaq.

Dərsin əvvəlində hansı təlim məqsədləri qoymusunuz? Təlim məqsədlərini başa vurduqmu?

1. M. S. Plyatskovskinin "Angry Great Dane Bul" nağılını, "Dostluq haqqında" şeirini oxuduq

2. Nağıl üzərində işləyərkən, sualları cavablandırdıqda, cüt-cüt, qrup şəklində düşündüklərini, əsaslandırdıqlarını, fikirlərini ifadə etdiklərini.

3. Əsər qəhrəmanlarının hərəkətlərini təhlil etdik: Doga Bulya və Kryachik ördək.

Slayd 11 - Dərs üçün təşəkkür edirik!

>> Ədəbiyyat: M. Plyatskovski. "Qəzəbli Köpək Bul", D. Tixomirov. Oğlanlar və qurbağalar. "Naxodka"

M. PLYATSKOVSKY "Hirsli köpək boğazı",

D. TİHOMIROV "OĞLANLAR VƏ GÖRƏLƏR", "BUL"

- bütöv sözlərlə oxumaq bacarığını, plana uyğun yenidən danışma bacarığını artırmaq;
- nitq bacarıqlarını, yaradıcılığı, diqqəti, yaddaşı inkişaf etdirmək;
- ətrafdakı insanlara qarşı diqqətli münasibət inkişaf etdirmək.

Avadanlıq: heca cədvəli; oyun kartları; müəlliflərin adları və əsərlərin adları olan kartlar; "Əgər mülayimsənsə" mahnısının səs yazısı.

Dərslər zamanı

I. Təşkilati an.

II. Ev tapşırığı yoxlayın.

- Kartları cüt-cüt düzün:

Şeirlərin ifadəli oxunması.

III. Dərsin məqsədini təyin etmək.

- Bu gün "Mən və Dostlarım" bölümündəki əsərləri oxumağa davam edəcəyik.

"Əgər mehribansan" mahnısına qulaq asın (sözləri M. Plyatskovski, musiqisi B. Savelyev):

Yağış yerə ayaqyalın töküldü,
Ağcaqayın çiyinlərinə çırpıldı ...
Gün aydındırsa, yaxşıdır
Və əksinə, pis olduqda.

Göydə necə yüksək səsləndiklərini eşidin
Günəş şüaları ipləri.
Əgər mehribansan, deməli hər zaman asandır
Və əksinə, çətin olduqda.

- Hansı münasibətləri dostluq adlandırmaq olar?
- Ən yaxşı dostu kimə deyirik?
- Xəsis və qəzəbli insan əsl dost ola bilərmi?
- Bu gün dostluq və yaxınlarına hörmət haqqında yeni əsərlər oxuyacağıq.

IV. Yeni material öyrənmək.

1. Danışıq dəqiqəsi.

- Təmiz ifadəni oxuyun:

Şa-şa-şa- ana körpəni yuyur,
Shu shu shu- Məktub yazıram,
Kül-kül- Marina'nın bir qələmi var,
Shcha-shcha-shcha- evə çörək gətiririk,
Asch-asch-asch- yağış palto geyinəcəyik.

2. Oxu vərdişlərinə əməl edin.

- Cədvəldəki hecaları oxuyun və sözləri düzəldin:

3. M. Plyatskovskinin "Angry Great Dane Bul" hekayəsini oxumaq.

- Hekayənin başlığını oxuyun.
- Bu əsərin müəllifi kimdir?
- Hansı itlərin cinslərini tanıyırsınız?
- Böyük Danimarka haqqında nə bilirsiniz?
- Təsvirləri nəzərdən keçirin.
- Sizcə bu əsər kimdən bəhs edir?

pod-zy-wa-e- çağırır
u-ku-sish etmeyin- dişləməyəcəksiniz
dayandı- dayandı
Mar-me-la-dick- Marmelad
by-lu-cha-e-xia- çıxır
balaca shech-no-go- kiçik
zəif- zəif
qanad-lish-ka-mi- qanadlar

Sonra tələbələr hekayəni zəncirlə ucadan oxudular.

4. Əsərin təhlili.

- Hekayə qəhrəmanlarının adını çəkin.
- Ördəkin adı nə idi?
- Böyük Dananın adı nə idi?
- Buhl köpəyi gücünü necə göstərdi?
- Köpək ördək balasından nə istədi?
- Ördək balasının dostlarını adlandırın.
- Buhl köpəyinin nəyi düşündüyünü oxuyun.
- Ördək itə nə məsləhət verdi? Oxuyun.

5. Cüt-cüt işləyin.

- Hekayənin rolu ilə ifadəli bir oxu hazırlayın.
- Hekayədəki personajların ölçüsünü və gücünü göstərmək üçün səsinizdən necə istifadə edə bilərsiniz?

Bədən tərbiyəsi

Çiçək yatdı və birdən ayıldı
(Gövdə solda, sağda),
Artıq yatmaq istəmirdim
(Torso irəli, geri)
Daşındı, uzandı
(Əllərinizi uzadın, uzadın)
Yüksəldi və uçdu
(Əllər yuxarı, sol, sağ).
Günəş yalnız səhər oyanacaq -
Kəpənək dairələri və qıvrımlar
(Whirl).

V. Yeni materialın öyrənilməsinə davam etmək.

1. D. Tixomirovun "Oğlanlar və qurbağalar" hekayəsini oxumaq.

u-wee-da-li- gördüm
na-bra-li- yazdı
gəl- başladı
sən yaxşısan- söykəndi
pe-re-being-those- dur
ra-zoom-na-i- məqbul

nadinc - oyunbaz;
əyləncəli - əyləncə;
ağlabatan - zəkaya sahib olmaq.

- Hekayəni özünüz oxuyun.
- Oğlanlar harada oynadı?
- Hovuzda kimləri gördülər?
- Niyə oğlanlar daş yığdılar?
- Qurbağanın oğlanlardan nə istədiyini oxuyun.
- Bu hekayə nə öyrədir?
- Niyə müəllif "pis əyləncə" ifadəsini işlədir? Bu ifadə nə deməkdir?

2. D. Tixomirovun "Tapma" hekayəsini oxumaq.

Tapın - tapılan şey.

- Sizcə bu əsər nədən bəhs edir?
- Əvvəlcə hecalarla, sonra bütöv sözlərlə lövhədə yazılan sözləri oxuyun:

endi- endi
kiçik-shech-no-go- kiçik
lady-alın-no-e- daha mülayim
yumruq-stump-replika- kor
smor-shchi-las- qırışmış
Siz tərəfdarlar- yalvardı
sən hətta- vurur
mor-qızı- ağız
ru altında yaşayırdı- dost oldum

- Bu sözlərin mənasını izah edin:

dərə - yerin səthindəki dərin uzun depressiya;
qırıntı - gildən hazırlanmış kiçik bir nəlbəki.

Şagirdlər əsərləri oxumağa hazırlaşdılar.

- Əsər kimin adından yazıldı?
- Uşaq köpəyi harada tapdı?
- Köpəyin necə göründüyünü oxuyun.
- Köpək niyə ağlamağı dayandırdı?
- Uşaq köpəyi hara gətirdi?
- Köpəyin necə bəsləndiyini izah edən sətirləri oxuyun.
- Köpəyə hansı ləqəbi verdiniz? Səbəbini izah et.
- Sizcə bala niyə sahibinə aşiq oldu?

3. D. Tixomirovun "Tapma" hekayəsinin yenidən izah edilməsi.

- Mətndə neçə hissə var?
- Hekayə haradan başlayır?
- Birinci hissəni oxuyun.
- Necə ad vermək olar?
- İkinci hissəni oxuyun.
- Necə ad vermək olar?
- Üçüncü hissəni oxuyun. Başlıq verin.

Planı lövhəyə yazmaq:

1. Tapın.
2. Qayğıkeş.
3. Minnətdarlıq.

- Yenidənqurma planına uyğun olaraq hazırlayın.

4. Dədə Bukvoedin oyunları.

Oyun "Astrologer".


- Astroloq hansı planetə baxır? Ulduz izah edəcək. Beş şüası tələb olunan hərfləri birləşdirəcəkdir. Ən çətin olan hansı hərflə başlayacağını təxmin etməkdir.

Vi. Dərs xülasəsi.

- Dərsdə hansı əsərlərlə tanış olduq?
- Bu hekayələr nə öyrədir?

Ev tapşırığı : bəyəndiyin işi yenidən izah et.

Ədəbi oxu. 1-2 siniflər: "Rusiya məktəbi" proqramı üçün dərs planları. "Uçitel" nəşriyyatı, 2011. İçindəkilər - N.V. Lobodina, S.V. Savinova və başqaları.

Mövzu : M. Plyatskovskinin "Qəzəbli Köpək Bülbülü" nağılındakı əxlaq dərsi.

məqsəd: uşaqları M. Plyatskovskinin "Angry Great Dane Bul" əsəri ilə tanış etmək.

Dərs növü: yeni biliklərin öyrənilməsi və ilkin möhkəmləndirilməsində bir dərs

Dərs Məqsədləri:

1. Mövzu:

Dəqiq ifadəli oxu vərdişlərini tətbiq edin;

Qəhrəmanlara münasibətinizi ifadə etmək qabiliyyətinin inkişafı;

2. Metasubject:

Amma) idrak UUD:

Mətndən lazımi məlumatları çıxarmaq qabiliyyətinin inkişafı;

Əsərin mətnindən istifadə edərək suallara cavab tapmaq bacarıqlarının inkişafı;

Müşahidələr aparmaq və müstəqil nəticə çıxarmaq qabiliyyətinin inkişafı;

b) kommunikativ UUD:

Başqalarının nitqini dinləmək və anlamaq qabiliyyətinin formalaşması

ilə) tənzimləyici ECD-lər:

Uşaqları müəyyən bir mövzuda fikirlərini ifadə edərkən danışıqlarına nəzarət etməyi öyrətmək;

Düşüncələrinizi və ifadələrinizi müstəqil qiymətləndirməyi öyrənin;

3. Şəxsi:

Digər oxucularla işləmə müddətində davranış etiket normaları haqqında bir fikir formalaşdırın

Bir insanın müsbət keyfiyyətlərini başa düşmək və bölüşmək qabiliyyətini formalaşdırmaq: dostluq, xeyirxahlıq

Avadanlıq: kompüter və interaktiv lövhə, kitab sərgisi, heca masası, qrup işi üçün kartlar, təqdimat “M.S. Plyatskovski ", müəlliflərin adları və əsərlərin adları olan kartlar," Əgər mehribansan "mahnısının səsyazısı.

Dərs ssenarisi

1. Motivasiya.

Məktublar nağılı.

Sizcə məktublar birlikdə yaşayır?

Yaşadı - ABC-də hərflər, fərqli - saitlər, samitlər var idi. Məktublar yaşadı - kədərlənmədilər, çünki hamı dost idi.

Bir sait bir samitlə dostluq edir, birlikdə heca təşkil edir.

- Möhtəşəm Bukvarinsk şəhərinə səyahətimizə davam edirik.

Antenalarımızı açaq, uşaqlar! Zövqlə işləməyinizi arzu edirəm, ümid edirəm ki, dərs bizə bir-birimizlə ünsiyyət qurmağın bütün sevincini gətirəcəkdir. Çox şey öyrənəcək və çox şey öyrənəcəksiniz.

Ağıllıyıq, mehribanıq, Diqqətli, çalışqanıq.

Ev tapşırığı yoxlayın.

1. Gözəl sənət sərgisimizə baxın.

Bu sərgi hansı mövzuya həsr edilmişdir? ("Ən yaxşı dostum")

Sərgidə təqdim olunan əsərlər barədə fikirlərinizi bildirin

MənMən... Bilik yeniləməsi. Məqsəd və vəzifələrin qoyulması.

Slayd 1. Bu sözlərin kimə aid olduğunu bilənlər neçə var?

« Uşaqlar gəlin dost olaq! "- Hansı münasibətləri dostluq adlandırmaq olar?
- Ən yaxşı dostu kimə deyirik?
- Xəsis və qəzəbli bir insan əsl dost ola bilərmi?

Uşaqlar! Mahnını dinləyin, sözləri kimin oxuya biləcəyini kim bilir.

("Əgər mehribansan" mahnısı səslənir)

Bu mahnının dərsdə səslənməsi təsadüfi deyil.

(M.S.Plyatskovskinin portretinin nümayişi.)

Slayd 2.

Portretə baxan bu şəxs haqqında nə deyə bilərsiniz?

Və M.S.Plyatskovski qəhrəmanları it və ördək balası olan bir hekayə ilə gəldi. Gəlin bu hekayə ilə tanış olaq.

III. Dərsin yeni bir mövzusu üzərində işləyin.

a) nitq dəqiqəsi.

    Hecalar cədvəlinə uyğun hecaların oxunması.

b)iş ilə tanışlıqM. Plyatskovski "Angry Great Dane Bul".
- Səhifədəki təlimatı açın. 48.

- Hekayənin başlığını oxuyun.

Hekayənin adını təşkil edən hərflər haqqında bildiklərinizin hamısını bizə deyin? (Lövhədə)

("Hirsli köpək boolu" Səsli, kar, yumşaq. Neçə hərf, səs.

Qəzəbli - hirsli, pis.İt cinsi it. İt insanın dostudur. Həmişə O hərfi ilə yazılır, Bul ləqəbi böyük hərflə yazılır, çünki bu köpəyin adıdır.)

Sizcə bir itlə ördək balasını nə bağlaya bilər? Rəsm sənə kömək edə bilər

Mətnlə tanış olaq fərziyyələrimizi yoxlayaq.

lüğət işi: çağırışlar, xırıltılar, gülümsəmək.

ilə)Mətni daha çox oxuyan uşaqların oxuması.

d)Cüt-cüt işləmək

- ifadəli oxu hekayə rollara görə.

e) İşin təhlili.
- Hekayə qəhrəmanlarının adını çəkin.
- Ördəkin adı nə idi?
- Böyük Dananın adı nə idi?
- Buhl köpəyi gücünü necə göstərdi?

Qəzəbli bir itə nə ola bilərdi?

- Köpək ördək balasından nə istədi?

Ördək balası Böyük Daniyanı nə adlandırdı?

- Ördək balasının dostlarını adlandırın.
- Buhl köpəyinin nəyi düşündüyünü oxuyun?

- Ördək itə nə məsləhət verdi? Oxuyun.

e). Qavrama testi. Leksik analiz.

Fərziyyələriniz təsdiqləndimi?

Bu əsərin növü nədir? (Nağıl. Sübut et)

Ördək balası Böyük Daniyanı nə adlandırdı?

"Qəzəbli" və "zərərli" sözlərinin mənasına yaxın olduğunu söyləmək mümkündürmü?

Sözlərin mənasını izah edək.

Ozhegovun izahlı lüğətinə müraciət edək.

Hirsli - hirsli, əsəbi.

Zərərli - zərərli, təhlükəli.

Bu sözlər mənasına görə fərqlənir. Mənfi bir rəng var. Böyük Danenin xarakterini vurğulayırlar: yalnız qəzəbli deyil, həm də zərərlidir.

g) . Qrup işi.

Qruplarda birlikdə işləyək. Hər bir qrup alır tapşırıq zərfi və plana uyğun işləyir.

Tapşırıq: qəhrəmanların portretini tərtib etmək: plana uyğun olaraq Böyük Dane Bul və ördək Kryachik.

Bir qəhrəman pasportunun tərtib edilməsi üçün plan

... Ad

... Xüsusi işarələr.

... Xüsusiyyətlər.

1-ci qrup: Böyük Dane Bul

Qrup 2:ördək Kryachik :

Tapşırıq: atalar sözləri dağıldı, onları toplamağa kömək edin.

h). Qrup performansıIV.Fiziki mədəniyyət dəqiqəsi:

Çiçək yatdı və birdən ayıldı
(Gövdə solda, sağda),
Artıq yatmaq istəmirdim
(Torso irəli, geri)
Daşındı, uzandı
(Əllərinizi uzadın, uzadın)
Yüksəldi və uçdu
(Əllər yuxarı, sol, sağ).
Günəş yalnız səhər oyanacaq -
Kəpənək dairələri və qıvrımlar
(Whirl).

V. Söhbəti ümumiləşdirmək.

Uşaqların çıxışlarını dinlədik. İndi kiçik ördək balasının böyük itə hansı dərs verdiyini anlamağa çalışaq.

Və soruşmaq istəyirəm ki, kiçik ördək balası hamımıza nə dərs verdi?

Müəllimin ümumiləşdirilməsi: - Başqa bir insana yaxşılıq edən və özü daha mehriban və sevincli olan. Və kömək etdiyi biri daha mehriban oldu. Və bütün dünya daha mehriban oldu. “Gülüşünüzü paylaşın - və sizə bir dəfədən çox qayıdacaq! - buna görə də məşhur bir uşaq mahnısında M. Plyatskovskinin sözlərinə oxunur.

Gəlin bir-birimizə yaxşılıq verək!

Bir dost haqqında bir şeir oxumaq.

"Dostluq haqqında" Y. Entin s.49.

Vi. Əks.

Çoban köpəyinə bənzəyir.

Hər diş iti bıçaqdır!

Çənələri açıq halda qaçır,

Qoyunlar hücuma hazırdır. Canavar

Hiyləgər fırıldaqçı

Qırmızı baş,

Tüklü quyruq gözəldir.

Bu kimdir? Tülkü

Uzun qulaq,

Bir parça tük

Məharətlə tullanır

Yerkökü sevir. Dovşan

Naxışlı quyruq

Sivri çəkmələr.

Mahnılar oxuyur

Vaxt hesablanır. Xoruz

Yaşayan qala xırıldadı,

Qapının qarşısındakı qapının yanında uzan,

Sinə üzərində iki medal

Evə girməmək daha yaxşıdır. İt

İnanılmaz uşaq:

Yeni uşaq bezindən çıxdım,

Üzmək və dalmaq olar

Öz anası kimi. Ördək balası

Cavab sözlərini qruplara bölün.

VIMən. Alt xətt.

a) - Dərsimiz başa çatır. Bu gün nə öyrəndik?

1. M. S. Plyatskovskinin "Qəzəbli Böyük Dane Bul" nağılını oxuduq.

2. Nağıl üzərində işləyərkən, sualları cavablandırdıqda, cüt-cüt, qrup şəklində düşündüklərini, əsaslandırdıqlarını, fikirlərini ifadə etdiklərini.

3. Əsər qəhrəmanlarının hərəkətlərini təhlil etdik: Doga Bulya və Kryachik ördək.

b) Mini - "Yaxşılıq haqqında şeirlər" müsabiqəsi

c) - Söhbətimizin sonunda nə hiss etdiyinizi bilmək mənə maraqlı olacaq. Göstər. (İlə özünü qiymətləndirmə təsvirlər-diaqramlar: günəş, buludun arxasındakı günəş, bulud).

ViiMən... Ev tapşırığı (istəyə görə).

Nağılın yaradıcı davamı ilə gündəmə gəlin. Great Dane Buhl ördək balasının tövsiyəsinə nə cavab verdi? Və ya bəlkə kimsə bir şəkil çəkmək istəyir.

Dərs üçün təşəkkür edirəm!

TƏHSİL, ELM VƏ GƏNCLİK İŞLƏR NAZİRLİYİ KBR

Dövlət xəzinə təhsil müəssisəsi

"Yetim və qalsın qalan uşaqlar üçün internat

valideyn baxımı, № 5 səh. Nartan ".

(KBR Təhsil və Elm Nazirliyinin GKOU "Nartan kəndinin 5 nömrəli SHI")

Ədəbi oxu dərsinin metodik inkişafı

mövzu ilə əlaqədar 1-ci sinifdə:

XANIM. Plyatskovski .



İbtidai sinif müəllimi Svetlana Vladimirovna Şerieva .

Ördək balası Kryachikin hirsli bulldog Bulyaya niyə dostu olmadığını izah etdiyinin hekayəsi.

Qəzəbli buldoq oxudu

İt Buhl həmişə hürdü. Görən hər kəs - dərhal dişlərini dişləyir. Və gözlərini qoruyur. Bu o deməkdir ki, hamı ondan qorxur. Bir şəkildə ördək balasını Kryachik'i yanına çağırır:
- Bura gəl!
- dişləməyəcəksən? - deyə ördək soruşdu.
- Həqiqətən səni dişləməliyəm!



Ördək Buhl yaxınlığında dayandı. Və soruşur:
- Bir çox dr-r-ruzi var? - Çox! Bunu düşünün: az adamın toyuğu, Muryonkanın inəyi, Marmelad keçisi, donuz ...
- Yeter, - Buhl köpəyinin sözünü kəsdi. - Niyə bu şəkildə işlədiyini söyləməyiniz daha yaxşı olar: bu qədər kiçik və zəif, bu qədər dostunuz var, amma mənim, o qədər böyük, cəsur və güclü, heç kimim yoxdur?
- Budur başqa! - ördək qanadlarını çırpdı. - Bu qədər pis və zərərli bir köpəklə dost olmağa kim razı oldu? İndi hər kəsə tələsmək, hürmək və qorxutmaqda çox yaxşısansa, bu başqa məsələdir! Müəllif: Mişköy 29.06.2018 16:06 24.05.2019

Reytinqi təsdiq edin

Reytinq: 4.7 / 5. Reytinq sayı: 84

Saytdakı materialların istifadəçi üçün daha yaxşı olmasına kömək edin!

Aşağı reytinqin səbəbini yazın.

Mesaj göndər

Geribildiriminiz üçün təşəkkür edirik!

4271 dəfə oxunub

Plyatskovskinin digər nağılları

  • Çuxurdakı bulud - Plyatskovski M.S.

    Bir novda bulud tapan və kəşfini göstərmək üçün bir bala çağıran bir uşaq haqqında qısa bir hekayə! Çuxurdakı bulud oxudu Keçi Marmeladı novdan su içdi. Baxır: çuxurda bir bulud üzür. Ağ çox tüklü ...

  • Dostluq dərsi - M.S. Plyatskovski

    Xəsis olmamaq barədə ibrətamiz qısa hekayə. Sərçə Cücə bir qutu darı aldı və bir dostu ilə paylaşmadı. Bununla birlikdə, dost Chirik, bir neçə dənə taxıl taparaq, müalicəni dərhal dostuna çatdırdı. Beləliklə, bunun necə edilməli olduğunu göstərən ...

  • Hey sən! - Plyatskovski M.S.

    Hər kəsə sataşan və sataşan tutuquşu haqqında gülməli bir hekayə. Ancaq bir gün ona böyük bir güzgü hədiyyə edildi və özünü sataşmağa başladı :) Hey sən! oxuyun Heyvanların heç biri yaşadıqları evin yanından keçmək istəmədi ...

    • Baloncuk, saman və ayaqqabı - Rus xalq nağılı

      Başqalarının bədbəxtliyinə gülməməsi lazım olan həlim bir nağıl ... Köpük, saman və baş ayaqqabı oxundu Bir vaxtlar bir baloncuk, saman və baş ayaqqabı var idi. Meşəyə odun kəsmək üçün getdilər. Çaya çatdıq və necə keçəcəyimizi bilmirik ...

    • Vapur - Tsyferov G.M.

      Vızıltı etməyi unutmuş bir gəmi haqqında qısa bir hekayə. Həm köpəkdən, həm də donuzdan soruşdu, amma heç kim ona kömək etmədi. Və yalnız bir borusu olan kiçik bir oğlan qayığın necə vızıltı etməsini öyrətdi ... Paroxod oxudu ...

    • Saman, köz və lobya - Grimm qardaşları

      Bir samanın, kömürün və lobya'nın bir qoca evindən necə bir yola getdiyi haqqında qısa bir nağıl. Rus folklorunda süjetə bənzər bir nağıl var - Köpük, saman və ayaqqabı. Oxumaq üçün bir saman, kömür və lobya Bir vaxtlar yalnız biri var idi ...

    Mafin bir tort bişirir

    Hogarth Ann

    Bir dəfə eşşək Mafin yemək kitabındakı reseptə görə ləzzətli bir tort bişirməyə qərar verdi, lakin bütün dostları hazırlanmaya qarışdılar, hər biri özünə məxsus bir şey əlavə etdi. Nəticədə eşşək tortu da dadmamağa qərar verdi. Mafin bir tort bişirir ...

    Mafin quyruğundan narazıdır

    Hogarth Ann

    Bir dəfə eşşək Mafinə elə gəldi ki, çox çirkin bir quyruğu var. Çox əsəbiləşdi və dostları ona ehtiyat quyruqlarını təklif etməyə başladılar. Onları sınadı, amma quyruğu ən rahat idi. Mafin quyruğunun oxunmasından bədbəxt ...

    Mafin xəzinə axtarır

    Hogarth Ann

    Hekayə, eşşək Mafinin xəzinənin gizlədildiyi bir planı olan bir kağız parçasını necə tapmasından bəhs edir. Çox sevindi və dərhal onun axtarışına getməyə qərar verdi. Ancaq sonra dostları gəldi və xəzinəni tapmaq qərarına gəldilər. Mafin axtarır ...

    Mafin və məşhur kabağı

    Hogarth Ann

    Eşşək Mafin, böyük bir balqabağı yetişdirməyə və yaxınlaşacaq meyvə və tərəvəz sərgisində onunla birlikdə qazanmağa qərar verdi. Bütün yay bitkiyə baxdı, suladı və isti günəşdən qorudu. Ancaq sərgiyə getmək vaxtı gələndə ...

    Charushin E.I.

    Hekayə müxtəlif meşə heyvanlarının balalarını təsvir edir: canavar, vaşaq, tülkü və maral. Tezliklə onlar böyük yaraşıqlı heyvanlara çevriləcəklər. Bu vaxt hər uşaq kimi yaramaz, cazibədar oynayır və oynayırlar. Kurt Kurt anası ilə birlikdə meşədə yaşayırdı. Getdi ...

    Kim necə yaşayır

    Charushin E.I.

    Hekayədə müxtəlif heyvan və quşların həyatı təsvir olunur: dələ və dovşan, tülkü və canavar, aslan və fil. Tovuzlu grouse Bir tuluq boşluqda gəzir, toyuqları qoruyur. Və yemək axtarırlar. Uçuş hələ deyil ...

    Cırıq göz

    Seton-Thompson

    Dovşan Molly və ilanın ona hücum etməsindən sonra Torn Eye ləqəbli oğlu ilə əlaqəli bir hekayə. Ana ona təbiətdə yaşamaq müdrikliyini öyrətdi və dərsləri əbəs deyildi. Oxumaq üçün cırılmış qulaq Qırağa yaxın ...

    İsti və soyuq ölkələrin heyvanları

    Charushin E.I.

    Fərqli iqlim şəraitində yaşayan heyvanlar haqqında kiçik maraqlı hekayələr: isti tropiklərdə, savannada, şimal və cənub buzlarında, tundrada. Aslan Ehtiyatlı olun, zebralar zolaqlı atlardır! Diqqətli olun, cəld antiloplar! Diqqət yetirin, sərin vəhşi camışlar! ...

    Bütün oğlanların ən sevimli tətili nədir? Əlbətdə ki, Yeni il! Bu sehrli gecədə yer üzündə bir möcüzə enir, hər şey işıqlarla parlayır, gülüş səsləri eşidilir və Şaxta baba çoxdan gözlənilən hədiyyələr gətirir. Çox sayda şeir Yeni İlə həsr olunmuşdur. IN ...

    Saytın bu hissəsində bütün uşaqların əsas sehrbazı və dostu - Şaxta baba haqqında bir sıra şeirlər tapa bilərsiniz. Xeyirxah baba haqqında bir çox şeir yazılıb, ancaq 5,6,7 yaşlı uşaqlar üçün ən uyğunlarını seçdik. Haqqında şeirlər ...

    Qış gəldi və bununla birlikdə tüklü qar, çovğunlar, pəncərələrdəki naxışlar, şaxtalı hava. Uşaqlar qarın ağ dənələrinə sevinir, konki və xizəklərini uzaq guşələrdən alır. Həyətdə işlər sürətlə davam edir: qar qalası, buz slayt tikirlər, heykəltəraşlıq edirlər ...

    Qış və Yeni il, Şaxta baba, qar tanecikləri, kiçik uşaq bağçası qrupu üçün Milad ağacı haqqında qısa və unudulmaz şeirlər seçimi. Sabah gecələri və Yeni il üçün 3-4 yaşlı uşaqlarla qısa şeirlər oxuyun və oxuyun. Budur ...

    1 - Qaranlıqdan qorxan körpə avtobusu haqqında

    Donald Bisset

    Ana avtobusun körpə avtobusuna qaranlıqdan qorxmamağı necə öyrətdiyinə dair bir nağıl ... Qaranlıqdan oxumaqdan qorxan uşaq avtobusu haqqında Bir vaxtlar uşaq avtobusu var idi. Parlaq qırmızı rəngdə idi və atası və anası ilə qarajda yaşayırdı. Hər səhər …

    2 - üç bala

    Suteev V.G.

    Kiçiklər üçün üç səliqəsiz pişik balası və onların əyləncəli macəraları haqqında kiçik bir nağıl. Gənc uşaqlar şəkillərlə qısa hekayələri sevirlər, buna görə Suteevin nağılları bu qədər populyardır və sevilir! Üç bala oxudu Üç bala - qara, boz və ...

    3 - Sisdə kirpi

    Kozlov S.G.

    Kirpi hekayəsi, gecə necə gəzdiyini və sis içində itdiyini. Çaya düşdü, amma kimsə onu sahilə apardı. Sehrli bir gecə idi! Sis içərisində kirpi oxumaq üçün Otuz ağcaqanad təmizliyə qaçdı və oynamağa başladı ...

    4 - Kitabdakı kiçik siçan haqqında

    Gianni Rodari

    Bir kitabda yaşayan və ondan böyük dünyaya atılmağa qərar verən bir siçan haqqında kiçik bir nağıl. Yalnız siçanların dilində danışmağı bilmirdi və yalnız qəribə bir kitab dili bilirdi ... Bir kitabdan bir siçan haqqında oxuyun ...

Ədəbi oxu üzrə açıq dərs

M. Plyatskovski "Hirsli Böyük Dane

Boulle ", Y. Entin" Dostluq haqqında "

İbtidai sinif müəllimləri

Gumen O.V

Məqsəd: uşaqları bir şeir olan M. Plyatskovskinin "Hirsli Köpək Bul" əsəri ilə tanış etmək

Y. Entina "Dostluq haqqında"

Dərs Məqsədləri:

1. Mövzu:

Dəqiq ifadəli oxu vərdişlərini tətbiq edin;

Qəhrəmanlara münasibətinizi ifadə etmək qabiliyyətinin inkişafı;

a) idrak UUD:

Mətndən lazımi məlumatları çıxarmaq qabiliyyətinin inkişafı;

Əsərin mətnindən istifadə edərək suallara cavab tapmaq bacarıqlarının inkişafı;

Müşahidələr aparmaq və müstəqil nəticə çıxarmaq qabiliyyətinin inkişafı;

Bilikləri sistemləşdirmək qabiliyyətinin inkişafı.

b) kommunikativ UUD:

Qruplarda işləmək qabiliyyətinin formalaşması: dinləmək və eşitmək, danışıqlar aparmaq, rollar təyin etmək, qrupunuzun işlərini təqdim etmək qabiliyyəti

Başqalarının nitqini eşidin və anlayın

c) tənzimləyici UUD:

Uşaqları müəyyən bir mövzuda fikirlərini ifadə edərkən danışıqlarına nəzarət etməyi öyrətmək;

Düşüncələrinizi və ifadələrinizi müstəqil qiymətləndirməyi öyrənin;

Müəllimlə əməkdaşlıqda yeni öyrənmə tapşırıqları qoymağı, tapşırıqları yerinə yetirmək üçün alqoritmi qəbul etməyi və başa düşməyi öyrənin.

3. Şəxsi:

Digər oxucularla işləmə müddətində davranış etiket normaları haqqında bir fikir formalaşdırın

Bir insanın müsbət keyfiyyətlərini başa düşmək və bölüşmək qabiliyyətini formalaşdırmaq: dostluq, xeyirxahlıq

Dərs növü: Öyrənmə və yeni biliklərin ilkin möhkəmləndirilməsində dərs

İstifadə olunan avadanlıq:

Avadanlıq: kompüter və proyektor, kartlar, qrup işi üçün kartlar.

Dərslər zamanı

I. Motivasiya.

Bir-birinizə dönün və gülümsəyin. Dərsimizin parlaq və faydalı olmasını istəyirəm.

Dərsi hansı əhval-ruhiyyə ilə başlayırsınız? Göstər.

Görürəm ki, işinizə müsbət baxırsınız. Hamımıza uğurlar arzulayırıq.

II. Bilik yeniləməsi.

Heca cədvəli ilə işləmək.Dil bükücülərlə işləmək. Slayd 1,2,3

Portretə baxan bu şəxs haqqında nə deyə bilərsiniz? Slayd 4

Əslində onu yaxşı tanıyırsınız. Uşaqlar üçün kitabların və "Təbəssüm", "Birlikdə gəzmək əyləncəlidir", "Dostlarım yanımda", "İki dəfə iki - dörd", "Məktəbdə öyrətdikləri" kimi gözəl uşaq mahnılarının müəllifidir. , "Mavi daşıyıcı". Bu Mixail Spartakoviç Plyatskovskidir.

Tapmacaları tapın.

Canlı bir qala xırıldadı, qapının qarşısında uzandı,

Sinə üstündə iki medal, Evə girməyin yaxşıdır. (it)

İnanılmaz uşaq: Yeni uşaq bezlərindən çıxdım,

Üzmək və dalmaq olar, Öz anası kimi. (ördək balası)

Sizcə bir itlə ördək balasını nə bağlaya bilər?

Top Mövzu mesajı.

ΙV. Yeni material

Və M.S.Plyatskovski qəhrəmanları it və ördək balası olan bir hekayə ilə gəldi. Gəlin bu hekayə ilə tanış olaq.

İşlə tanışlıq.

Səhifədəki təlimatı açın. 48.

Parçanın başlığını oxuyun.

Mətnin nə ilə bağlı olacağını təxmin edin. Rəsm sənə kömək edə bilər. Slayd 5

Qəzəbli bir itə nə ola bilərdi?

2. Müəllim tərəfindən mətni oxumaq.

Mətnlə tanış olaq fərziyyələrimizi yoxlayaq.

3. Qavrama testi. Leksik analiz.

Fərziyyələriniz təsdiqləndimi?

Ördək balası Böyük Daniyanı nə adlandırdı?

"Qəzəbli" və "zərərli" sözlərinin mənasına yaxın olduğunu söyləmək mümkündürmü?

Sözlərin mənasını izah edək.

Ozhegovun izahlı lüğətinə müraciət edək.

Hirsli - hirsli, əsəbi olmağa meyllidir.

Zərərli - zərərli, təhlükəlidir.

Bu sözlər mənasına görə fərqlənir. Mənfi bir rəng var. Böyük Danenin xarakterini vurğulayırlar: yalnız qəzəbli deyil, həm də zərərlidir.

4. Qrup işi

1 qrup İtin xüsusiyyətidir.

2 qrup ördək balasının xüsusiyyətlərindən ibarətdir

Qrup 3 Atalar sözləri düzəldir. Slayd 7-8-9

Hər bir qrupun işinin təqdimatı.

Fizminutka

"Dostluq haqqında" şeiri ilə tanışlıq. Müəllim tərəfindən oxunur

Suallara cavablar.

Tələbələr tərəfindən ifadəli oxu.

Bir mahnıya baxmaq - dostluq haqqında bir klip SLIDE 10

Söhbəti ümumiləşdirmək.

Uşaqların çıxışlarını dinlədik. İndi kiçik ördək balasının böyük itə hansı dərs verdiyini anlamağa çalışaq.

Və soruşmaq istəyirəm ki, kiçik ördək balası hamımıza nə dərs verdi?

Müəllimin ümumiləşdirilməsi: - Ruh zəngin olur, digər insanlara nə qədər çox verirsə. Başqa bir insana yaxşılıq edən özü daha mehriban və sevincli oldu. Və kömək etdiyi biri daha mehriban oldu. Və bütün dünya daha mehriban oldu. “Gülüşünüzü paylaşın - və sizə bir dəfədən çox qayıdacaq! - buna görə də məşhur bir uşaq mahnısında M. Plyatskovskinin sözlərinə oxunur.

Gəlin bir-birimizə gülümsəyərək yaxşılıq edək.

V. Yansıma.

Dərsimiz başa çatır. Bu gün dərsi nə ilə tərk edirsən?

Söhbətimizin sonunda nə hiss etdiyini bilmək mənim üçün və qonaqlarımız üçün maraqlı olacaq.

Dərsin əvvəlində hansı təlim məqsədləri qoymusunuz? Təlim məqsədlərini başa vurduqmu?

1. M. S. Plyatskovskinin "Angry Great Dane Bul" nağılını, "Dostluq haqqında" şeirini oxuduq

2. Nağıl üzərində işləyərkən, sualları cavablandırdıqda, cüt-cüt, qrup şəklində düşündüklərini, əsaslandırdıqlarını, fikirlərini ifadə etdiklərini.

3. Əsər qəhrəmanlarının hərəkətlərini təhlil etdik: Doga Bulya və Kryachik ördək.

Slayd 11 - Dərs üçün təşəkkür edirik!

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr