Rus dili dərsinin nümunəvi texnoloji xəritəsi. Texnoloji xəritə rus dilində

ev / sevgi

Texnoloji dərs xəritəsi

Müəllimin tam adı: Xvorenkova Larisa Petrovna Vəzifə: ibtidai sinif müəllimi

Akademik V.İ. adına orta məktəb bələdiyyə təhsil müəssisəsi. Kudinova, Votkinsk

Maddə: Rus dili Sinif: 4 Dərslik (UMK, proqram): UMK “Rus dili” V.P.Kanakina, V.G.Qoretski

Dərsin mövzusu: Təklif Dərsin növü: bilik və bacarıqların yenilənməsi dərsi

Avadanlıqlar: lövhə, proyektor, kompüter, dərslik, iş dəftəri.

Dərsin nəzərdə tutulduğu tələbələrin öyrənmə imkanlarının və əvvəlki nailiyyətlərinin xüsusiyyətləri:

Tələbələr danışır:

1. Tənzimləyici UUD:

- müstəqil olaraq təhsil problemini kəşf etmək və formalaşdırmaq, təlim fəaliyyətinin məqsədini müəyyənləşdirmək

- problemin həlli variantlarını vermək, son nəticəni reallaşdırmaq (lazım olduqda şərh etmək), təklif olunanlardan məqsədə çatmaq üçün vasitələr seçmək, həmçinin onları müstəqil axtarmaq

- problemin həlli üçün plan tərtib etmək (fərdi və ya qrup şəklində) (layihəni həyata keçirmək)

- plana uyğun işləmək, məqsədlə hərəkətlərinizi yoxlamaq və lazım olduqda səhvləri özünüz düzəltmək (o cümlədən plana düzəliş etmək)

- müəllim və sinif yoldaşları ilə dialoqda müstəqil seçilmiş qiymətləndirmə meyarlarını təkmilləşdirmək

2. Koqnitiv UUD:

- fakt və hadisələri təhlil etmək, müqayisə etmək, təsnif etmək

- səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulması da daxil olmaqla məntiqi əsaslandırma qurmaq

- konspektlər, müxtəlif növ planlar tərtib etmək

- məlumatı bir növdən digərinə çevirmək (cədvəl mətnə)

- zəruri informasiyanın mümkün mənbələrini müəyyən etmək, informasiya axtarmaq, onun etibarlılığını təhlil etmək və qiymətləndirmək

3. Kommunikativ UUD:

- cütlər və ya qruplar şəklində təhsil qarşılıqlı fəaliyyətini müstəqil şəkildə təşkil etmək (ümumi məqsədləri müəyyən etmək, bir-biri ilə danışıqlar aparmaq)

- müzakirədə arqumentlər və əks arqumentlər irəli sürməyi bacarmalıdır

- öz fikrinizə tənqidi yanaşmağı, öz fikrinizin yanlışlığını ləyaqətlə etiraf etməyi və onu düzəltməyi, başqasının mövqeyini başa düşməyi, onun nitqində fərqlənməyi öyrənin: rəy, faktlar

- vəziyyətə fərqli mövqedən baxmağı və fərqli mövqedən olan insanlarla danışıqlar aparmağı bacarmaq

4. Şəxsi UUD:

- təhsil fəaliyyətinin məqsədi ilə onun motivi arasında əlaqə yaratmaq

-sosial və şəxsi dəyərlər əsasında əxlaqi seçimlər etmək

Planlaşdırılmış təlim nəticələri kimi dərsin məqsədləri, məqsədlərə çatmağın planlaşdırılmış səviyyəsi:

Planlaşdırılmış təlim fəaliyyətinin növü

Öyrənmə fəaliyyətləri

Təlim nəticələrinə nail olmağın planlaşdırılmış səviyyəsi

Mövzu

Mövzu ilə bağlı yeni lüğət öyrənin

Mövzu üzrə əldə edilmiş biliklərdən yazı və danışıqda istifadə edin

Səviyyə 1

Səviyyə 2

Səviyyə 3

Tənzimləyici

Müstəqil olaraq məqsəd qoymağı həyata keçirin

Müstəqil olaraq praktiki tapşırığı koqnitiv birinə çevirin

Məqsədlərə çatmağın yollarını planlaşdırmaq

Səviyyə 2 - alqoritm və ya nümunəyə uyğun olaraq həmyaşıdları ilə və ya fərdi şəkildə birgə (cüt və ya qrup) işdə hərəkətlərin yerinə yetirilməsi.

Koqnitiv

Dərslik və əlavə materiallardan istifadə edərək məlumat axtarın

Müxtəlif məlumat mənbələrindən məlumat toplayın və çıxarın

Məntiqi əsaslandırma qurun

Səviyyə 2 – alqoritm və ya model üzrə həmyaşıdları ilə və ya fərdi şəkildə birgə (cüt və ya qrup) işdə hərəkətlərin yerinə yetirilməsi;

Səviyyə 3 – hərəkətlərin müstəqil fərdi icrası, biliyi (KT) çevirmək və onu yeni vəziyyətə uyğunlaşdırmaq bacarığı.

Ünsiyyət

Fərqli məqamları müzakirə edin və öz və ümumi mövqeyinizi inkişaf etdirin

Müəllim və həmyaşıdları ilə təhsil əməkdaşlığını təşkil edin və planlaşdırın

Səviyyə 2 – alqoritm və ya model üzrə həmyaşıdları ilə və ya fərdi şəkildə birgə (cüt və ya qrup) işdə hərəkətlərin yerinə yetirilməsi;

Şəxsi

İdrak marağının formalaşması və idrak motivinin mənayaratma funksiyasının formalaşması

Tədris-idrak motivasiyasının və öyrənməyə marağın formalaşdırılması.

Səviyyə 1 – müəllimin rəhbərliyi altında hərəkətlərin yerinə yetirilməsi; tələbənin əvvəllər qəbul edilmiş məlumatı yenidən təqdim edildikdə tanımaq (müəyyən etmək, fərqləndirmək, təsnif etmək) qabiliyyəti; mətndə və danışıq dilində istifadə olunan sözlərin, terminlərin və digər işarələrin mənasını başa düşmək.

Səviyyə 2 – alqoritm və ya model üzrə həmyaşıdları ilə və ya fərdi şəkildə birgə (cüt və ya qrup) işdə hərəkətlərin yerinə yetirilməsi;

Səviyyə 3 – hərəkətlərin müstəqil fərdi icrası, biliyi (KT) çevirmək və onu yeni vəziyyətə uyğunlaşdırmaq bacarığı.

Dərs mərhələsi,

səhnə vaxtı

Mərhələ tapşırıqları

Metodlar, texnikalar

təlim

Təhsildə qarşılıqlı əlaqə formaları

Müəllimin fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

UUD və mövzu hərəkətlərini formalaşdırdı

Motivasiya-hədəf mərhələsi

Mövzuya maarifləndirici maraq oyatmaq

Tələbələrin öyrənilən obyekt haqqında mövcud biliklərin etibarsızlığından xəbərdar olmasını təmin etmək

Dərsin mövzusunun və məqsədinin müstəqil formalaşdırılmasını təşkil edin

Problemli vəziyyətin yaradılması

Frontal

Dərsə hazırlığı yoxlayır və sinfi salamlayır:

-Salam uşaqlar!

-Dərsimizə yaxşı əhval-ruhiyyə ilə başlayırıq. Hər kəsi salamlayaq.

Slayd 1

Mövzu üzrə mövcud bilik və təcrübəni yeniləmək üçün tapşırıq təklif edir

- Sözləri oxuyun

Slayd 2

-Niyə sözlər iki sütunda yazılır?

-İkinci sütundakı sözlər üçün test sözlərini adlandırın.

-Sözləri diktədən yazın.

Chill, spikelet, baş, saqqal, şən, əziyyətli,

şırım, uzaq, aclıq,

çırpınan, axşam.

Yoxlamanı təşkil edir

Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə.

- Cümlələri oxuyun. Onlarda qrammatik əsas tapın.

Slayd 3

-Bu cümlələr necə oxşardırlar, nə ilə fərqlənirlər?

-Cümlənin yalnız baş üzvlərindən ibarət olan cümlələr necə adlanır?

Necə Cümlənin əsas üzvləri ilə yanaşı, ikinci dərəcəli üzvləri olan cümlələr necə adlanır?

Necə Eyni qrammatik əsasa malik cümlələr hansılardır?

Necə tərkibində iki və ya daha çox qrammatik kök olan cümlələr adlanırmı?

-Niyə axırıncı cümlədə vergül var?

-Sizcə bu gün nə danışacağıq?

Dərsin məqsədinə aparır

Gəlin birlikdə düşünək, bu gün qarşımıza hansı hədəfi qoymalıyıq?

Müəllimlərdən salamlar

Uşaqlar mətni oxuyurlar

Mövcud biliklərə əsaslanaraq tapşırığı yerinə yetirin

Suala cavab ver:

(Birinci sütunda vurğulanmayan saitləri olan sözlər var

vurğu, ikincisində - vurğulanmamış saitlərlə təsdiqlənmiş sözlər

vurğu.)

Sözləri qeyd dəftərinə yazın.

Nümunə yoxlama, özünüqiymətləndirmə.

Suallara cavab vermək

(Paylanmamış.)

(Ümumi.)

(Sadə.)

(Mürəkkəb.)

(Mürəkkəb cümlənin hissələri vergüllə ayrılır.)

(Cümlələrdə cümlənin qrammatik əsasını və köməkçi üzvlərini tapmaq, ayırd etmək bacarığı

ümumi və qeyri-adi, sadə və mürəkkəb cümlələr, bircins üzvləri olan cümlələr, mürəkkəb cümlələrdə düzgün durğu işarələri.)

Şəxsi UUD:- biliklərinin əhatə dairəsini təsvir edin və ilkin sınaq tapşırıqlarını yerinə yetirərkən aşkar edə bildiyi səhvləri və çatışmazlıqları qeyd edin.

Tənzimləyici UUD:

Məqsədi və mövzunu müəyyənləşdirin

Koqnitiv UUD:

Şifahi formada ifadələrin şüurlu qurulması

Rabitə UUD:

Qrup müzakirəsində iştirak edin

Problemə maraq göstərin

Biliyin natamamlığını dərk edin

Göstərici mərhələ

Müstəqil planlaşdırma və məlumat axtarış metodlarının seçilməsini təşkil edin

Frontal

Test tapşırıqlarını yerinə yetirməyi və yoxladıqdan sonra bilikləri məqsədə çatmağa və problemi həll etməyə kömək edəcək sualların çeşidini müəyyənləşdirməyi təklif edir.

Əvvəlcə nə edəcəyik?

Problemi həll etmək üçün nələri təkrarlamaq lazımdır?

Test tapşırıqlarını yerinə yetirirlər, yoxladıqdan sonra səhvlərini tapırlar və yekun nəticəni nəzərə alaraq fəaliyyət planı tərtib edirlər, tapşırıqlar tərtib edirlər:

Şəxsi UUD:

Mövzuya maraq göstərin

Tənzimləyici UUD:

Son nəticəni nəzərə alaraq fəaliyyət planı tərtib edin

Koqnitiv UUD:

Fəaliyyət alqoritminin müstəqil yaradılması

Kommunikativ UUD:

Təhsil əməkdaşlığının planlaşdırılması

Axtarış və tədqiqat mərhələsi

Tələbələrin problemlərin həlli və yeni biliklərin qurulması üçün müstəqil axtarışlarını təşkil edin və didaktik şəkildə təmin edin

Tədqiqat mövzusu ilə bağlı fikir mübadiləsi təşkil edin

Dinamik pozaların dəyişdirilməsini və diqqətin dəyişdirilməsini təmin edin (bədən tərbiyəsi dəqiqəsi)

Biliyin başa düşülməsini, praktikasını, mənalı assimilyasiyasını və möhkəmləndirilməsini təmin edin

Problemli vəziyyətlərin həlli

fərdi

Frontal

Dərslikdən tapşırıqların şifahi icrasını təşkil edir 268-ci iş (səh. 126)

Birinci tapşırığın mini xülasəsini ümumiləşdirir.

-Bizə nə lazım idi? Biz bunu etdik?

Dərslikdən tapşırıqların müstəqil icrasını təşkil edir. 269-cu məşq (səh. 126)

İkinci tapşırığın mini xülasəsini ümumiləşdirir

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

Slayd 4

Hələ tapşırıqların qaldığını xatırladır: Hələ nə etməmişik?

Test: Tic-tac-toe oyunu (0-razı deyiləm, x-razıyam)

    Hərflərdəki OCP-lər həmişə vergüllə ayrılır

    PDE-lər AND, OR ilə birləşdirildikdə vergüllə ayrılmır

    Əgər bağlayıcılarla bağlanırsa, OCHI arasında həmişə vergül qoyulur

    Bağlayıcılarla bağlanmasalar, OCHI arasında həmişə vergül qoyulur.

    OCHI arasında onlar A, BUT bağlayıcıları ilə bağlanarsa, vergül qoyulur

    Bu diaqramda işarələr düzgün yerləşdirilibmi: Çox səviyyəli tapşırıqlar

Cümlələri oxuyun

Neftdən insanlar rezin, kerosin və

plastik. (benzin)

Qaragilə və lingonberries payızda, moruq və albalı isə yayda yetişir. (mərcanı, çiyələk)

Sürətlilər tez yeyir və içirlər, (yuxu)

Bu faktları bilirsinizmi?

Və ya bəlkə kimsə bir şey əlavə edə bilər?

Aşağıdakı tapşırıqların hamısını və ya bəzilərini yerinə yetirin:

    Durğu işarələrindən istifadə edərək cümlələri köçürün və cümlələrin altını çəkin

    Durğu işarələrindən istifadə edərək cümlələri köçürün, xüsusi ifadələrin altını çəkin, cümlə diaqramını tərtib edin

4) Cümlələri köçürün, durğu işarələri qoyun, OCP-nin altını çəkin, cümlə diaqramını tərtib edin və OCP cümlələrini əlavə edin

3-cü tapşırığın mini xülasəsini ümumiləşdirir: Nə təkrarladıq??

Səhvləri aradan qaldırmaq üçün lazım olan məlumatları toplayın (qaydaları axtarın və oxuyun)

Dərslikdəki məşqi yerinə yetirin

- suala cavab verin (OCP ilə cümlələr yazın)

Tapşırıq seçimi ilə müəyyən edilir.

Kartlara uyğun olaraq tapşırıqları yerinə yetirirlər.

İmtahan.

Özünə hörmət

-suala cavab ver

Şəxsi UUD:

Problemin həllinə marağın yaranması

Tənzimləyici UUD:

Nəticəni və assimilyasiya səviyyəsini təxmin edin

Müzakirədən sonra öyrənmə fəaliyyətlərini tənzimləyin

Koqnitiv UUD:

Məntiqi universal hərəkətlərin formalaşması: təhlil, müqayisə, nəticələrin çıxarılması, səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulması, məntiqi düşünmə zəncirinin qurulması

Rabitə UUD:

Dinləməyi və dialoq qurmağı bacarın

Problemlərin kollektiv müzakirəsində iştirak edin

Təhsil əməkdaşlığını planlaşdırın

Praktik mərhələ

tələbələrin biliklərinin sistemləşdirilməsi, bacarıqların avtomatlaşdırma səviyyəsinə çatdırılması

Ev tapşırığına hazırlıq

mətnin öyrənilməsi (dialoq)

fərdi

Hələ 1 tapşırığın qaldığına diqqət çəkir

Bilikləri möhkəmləndirmək üçün tapşırıqlar təklif edir.

Yoxlamanı təşkil edir

Uşaqlar tapşırıqları yerinə yetirirlər.

Cüt iş, yoxlama.

Şəxsi UUD:

Koqnitiv maraqların, təhsil motivlərinin inkişafı

Tənzimləyici UUD:

Sapmaların aşkar edilməsi üçün fəaliyyət metodunun və onun nəticəsinin verilmiş standartla müqayisəsi formasında nəzarət

Koqnitiv UUD:

Problemlərin həlli üçün ən təsirli yolların seçilməsi

Rabitə UUD:

Müəyyən şifahi ünsiyyət vasitələrinə yiyələnmək

Reflektiv-qiymətləndirici mərhələ

Öz fəaliyyətinin prosesini və nəticəsini özünü təhlil etmək və özünü qiymətləndirmək bacarığının formalaşması

Frontal

Cümləni oxuyun.

Slayd 5

Düzgün ifadələri seçin və onların nömrələrini yazın.

Şagirdlərdən dərsin mərhələləri haqqında fikirlərini bildirməyi, yaranan çətinlikləri qeyd etməyi, dərsi yekunlaşdırmağı, şagirdlərin dərsdəki işini qiymətləndirməyi və sonrakı işi stimullaşdırmağı xahiş edir.

Şagirdlərdən əhvalı olan ifadələri lövhədə yerləşdirməyi xahiş edir.

Məşq edin Dərslikdən 273 səhifə 127

Tapşırıqları yerinə yetirir və yoxlayırlar.

Müəllimlə söhbət zamanı əks etdirən suallara cavab verin

Öz fikirlərini ifadə edin, öz nailiyyətlərini və çətinliklərini təhlil edin, suallar verin

Mən dərsi bəyəndim. Çətin idi…

Şagirdlər dərs haqqında “təəssüratlarını” ifadə etmək üçün ifadələrdən istifadə edirlər

Ev tapşırığını yazın

Tənzimləyici UUD:

Tələbələr tərəfindən artıq öyrənilmiş və hələ də öyrənilməli olanların müəyyən edilməsi və məlumatlandırılması, öyrənmə keyfiyyətinin və səviyyəsinin qiymətləndirilməsi

Təbəssüm Marina Viktorovna
Təhsil müəssisəsi: Jeleznovodskdakı SGPI filialının əsas orta məktəbi
Qısa iş təsviri: sifətlərin cinsi sonlarını təqdim etmək; tələbələri sifətlərin semantik mənası ilə tanış etməyə davam edin; isimdən sifətə sual vermək bacarığını möhkəmləndirmək; tələbələrin insanların nitqində sifətlərin rolu haqqında anlayışlarını dərinləşdirmək; isim + sifətin razılaşdırılması bacarığını inkişaf etdirin.

Toropova Elena Valerievna
Təhsil müəssisəsi: MBOU "1 saylı orta məktəb"
Qısa iş təsviri: Texnoloji xəritə müəllimə sözün kökündəki samitlərin yazılışı haqqında bilikləri yeniləməyə və bərpa etməyə, test sözünü seçmək bacarığını məşq etməyə, yoxlanılan, yoxlanıla bilməyən və tələffüz olunmayan samitləri düzgün yazmağa kömək edir.

Evlaxova Svetlana Vladimirovna
Təhsil müəssisəsi: OGKOU "İvanovo 2 nömrəli internat məktəbi"
Qısa iş təsviri: Dərs “Lüğət” mövzusunu öyrəndikdən sonra rus dilində sinifdənkənar məşğələlər çərçivəsində keçirildi. Sinifdəkindən fərqli olan dərs forması seçildi. Bu, tələbələrin əvvəlcədən hazırladıqları bir viktorinadır: onlar iki komandaya bölünərək "Frazeoloji vahidlərin tarixindən" qəzetini nəşr etdilər, kapitan seçdilər, deviz, komanda emblemi hazırladılar, yaradıcılıq işlərinin sərgisini tərtib etdilər. və müxtəlif leksik lüğətlər seçmişdir. Münsiflər heyətinə tələbələrin valideynləri və həmkarları dəvət olunub. Dərs qeydləri Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğundur

“Texnoloji xəritə” anlayışı təhsilə sənayedən gəlib. Texnoloji xəritə məhsulların istehsalı, emalı və istehsalı, istehsal əməliyyatları və istifadə olunan avadanlıqları təsvir edir.

Təhsildə texnoloji xəritəyə yol kimi baxılır qrafik dərs dizaynı- müəllimə dərsi seçilmiş parametrlərə uyğun qurmağa imkan verən cədvəl:

  • dərsin mərhələləri və məqsədləri;
  • tədris materialının məzmunu;
  • tələbələrin tədris fəaliyyətinin təşkili üsul və üsullarını;
  • müəllimin fəaliyyəti və tələbələrin fəaliyyəti.

Dərsin texnoloji xəritəsi konturun elementlərini ehtiva edir: mövzu, məqsəd, tapşırıqlar, lakin yenə də ondan fərqlənir.

Texnoloji xəritə ilə konspekt arasındakı fərqlər

Texnoloji dərs xəritəsi

Dərsin xülasəsi

O, cədvəl şəklində təqdim olunur və dərsin hər mərhələsində müəllim və şagirdlərin fəaliyyətini təsvir edir.

O, skript kimi formatlanır və müəllimin sözlərini, hərəkətlərini və tələbələrin gözlənilən cavablarını təsvir edir.

Hər bir tədris fəaliyyəti zamanı formalaşan UUD-ləri göstərməklə, tələbələrin fəaliyyətini xarakterizə edir.

Dərsdə istifadə olunan forma və üsulları göstərir və təsvir edir.

Hər bir fəaliyyət növü üçün nəticələri planlaşdırmağa və onlara nail olmaq prosesinə nəzarət etməyə kömək edir.

Yalnız dərsin məqsədlərini göstərir.

Texnoloji xəritənin köməyi ilə müəllim tədris materialına hərtərəfli baxır və bütün kurs çərçivəsində müəyyən bir mövzunun mənimsənilməsi üzrə dərsi tərtib edir.

Planlaşdırma vasitəsi kimi texnoloji xəritənin üstünlükləri

Texnoloji xəritə müəllimə imkan verəcək:

  • xüsusi təlim hərəkətini yerinə yetirərkən formalaşan universal təlim hərəkətlərini müəyyən etmək;
  • mövzunu mənimsəmək üçün nəzərdə tutulan nəticəyə aparan hərəkət və əməliyyatlar ardıcıllığını tərtib etmək;
  • müəyyən dövr üçün pedaqoji fəaliyyətləri tərtib etmək;
  • praktikada fənlərarası əlaqələri həyata keçirmək;
  • pedaqoji proses iştirakçılarının razılaşdırılmış hərəkətlərini təmin etmək;
  • dərsin hər mərhələsində planlaşdırılan nəticələrin əldə edilməsinin diaqnostikasını aparmaq;
  • tədris prosesini layihə fəaliyyəti kimi qurmaq, burada bütün mərhələlər məntiqi, bir-biri ilə əlaqəlidir və mövzu daxilində genişləndirilə bilər.

Dərsin iş qrafikinin strukturu

Texnoloji xəritədə göstərilir:

  • mövzu;
  • tədris materialının mənimsənilməsinin məqsədi;
  • əldə edilməsi planlaşdırılan nəticələr: şəxsi, mövzu və meta-mövzu;
  • fənlərarası əlaqələr;
  • təhsil məkanının təşkili: iş formaları, resurslar və avadanlıqlar;
  • mövzunun əsas anlayışları;
  • bu mövzunu öyrənmək üçün texnologiya.

Dərs bir neçə mərhələdən qurulur: təşkilati məqam, biliklərin yenilənməsi, öyrənmə tapşırığının qoyulması və s. Dərsin hər mərhələsində texnoloji xəritə məqsəd və planlaşdırılan nəticəni, müəllim və şagirdlərin fəaliyyətini müəyyən edir.

Dərs planı yaratmaqda çətinliklər

Bu dərs dizayn metodunun üstünlüklərinə və artan populyarlığına baxmayaraq, müəllimlər texnoloji xəritə tərtib edərkən tez-tez çətinliklərlə qarşılaşırlar. “Moskva Şəhər Pedaqoji Universiteti” Dövlət Muxtar Ali Təhsil Müəssisəsinin Əlavə Təhsil İnstitutunun professoru Andrey İoffe müəllimlərin texnoloji xəritə qurarkən yol verdiyi yeddi səhvi müəyyən edir:

  1. Həcmi onlarla səhifə.
  2. Bütün dərs məzmununun cədvəl şəklində təqdim edilməsi.
  3. Ciddi vaxt çərçivələrinin yaradılması.
  4. Natiqlərin bolluğu.
  5. Refleksiyanın ümumiləşdirməyə qədər azaldılması.
  6. Mürəkkəb və anlaşılmaz ifadələrin istifadəsi - "fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyin etmək".
  7. Tələbə və müəllim məqsədlərini müəyyən etmək, lakin dərs məqsədlərini deyil.

Bu səhvlər texnoloji dərs xəritələrinin hazırlanmasına vahid tələblərin qoyulmaması ilə əlaqədardır. Fərdi bloklar və bölmələr ayrı-ayrı müəllimlər üçün, hər bir müəllim üçün isə müxtəlif dərslərin texnoloji xəritələrində dəyişir. Səhvlərə subyektiv amillər də təsir edir: bilik çatışmazlığı, müəllim motivasiyasının aşağı olması, yeni şeylərin anlaşılmaması və rədd edilməsi.

Bacarıqlı metodiki dəstək texnoloji xəritələrin hazırlanmasında yardım göstərə bilər. Məktəbin metodik şurasının iclaslarında dərs texnologiyası kartlarında fənn, meta-mövzu və fərdi nəticələrin, müxtəlif növ UUD-lərin həyata keçirilməsi və diaqnostikasının necə əks etdirilməsi müəyyən edilir.

Texnoloji dərs kartlarının nümunələri

Nümunə texnoloji xəritə №1

  1. Müəllimin adı
  2. Sinif
  3. Maddə
  4. Dərs mövzusu
  5. Dərsin məqsədi
  6. Dərs mərhələlərinin xüsusiyyətləri

  1. Tələbələrin dərsdəki işi (fəaliyyət və məşğulluq ölçüsü göstərilir)
  2. Öyrənin diferensiallaşdırılması və fərdiləşdirilməsi: var idi və ya yox idi.
  3. Tələbələrin müstəqil işinin xarakteri: reproduktiv və ya məhsuldar.
  4. Dərsin məqsədlərinə nail olunmasının qiymətləndirilməsi.

Nümunə texnoloji xəritə № 2

  1. Müəllimin adı
  2. Sinif
  3. Maddə
  4. Dərs mövzusu
  5. Dərsin məqsədi
  6. Dərsin məqsədləri: tədris, təhsil və inkişaf.
  7. İKT vasitələrindən istifadənin aktuallığı.
  8. İstifadə olunan İKT vasitələrinin növləri.
  9. Tələb olunan avadanlıq və proqram təminatı.
  10. Dərsin təşkilati strukturu.

Nümunə texnoloji xəritə № 3

  1. Müəllimin adı
  2. Sinif
  3. Maddə
  4. Dərs mövzusu
  5. Öyrənilən mövzuda dərsin yeri və rolu
  6. Dərsin məqsədi
  7. Dərsin strukturu.

Nümunə texnoloji xəritə № 4

  1. Müəllimin adı
  2. Sinif
  3. Maddə
  4. Dərs mövzusu
  5. Öyrənilən mövzuda dərsin yeri və rolu
  6. Dərsin məqsədi
  7. Dərsin strukturu

Xüsusi Təhsil üzrə yeni Federal Dövlət Təhsil Standartının buraxılması ilə məktəblərin işində nə dəyişəcək? Bu sualın cavabını Beynəlxalq dizayn təlim seminarında tapa bilərsiniz "SOO Federal Dövlət Təhsil Standartlarının tətbiqi" , 23-26 iyul tarixlərində keçiriləcək. Təlim seminarımıza gəlin və siz yeni standarta keçid üçün bütün lazımi alətləri və tövsiyələri alacaqsınız.

"Rusiya Məktəbi" proqramına uyğun olaraq 3b sinfində rus dili dərsinin texnoloji xəritəsi 09/04/19

Müəllim: Tarasova L.V. MOAU "Orsk 13 nömrəli orta məktəb"

Mövzu: Mətn

Planlaşdırılan nəticələr.

bilik: mətnin nə olduğunu bilin

bacarıqlar: mətnin mövzusunu və əsas fikrini müəyyən edə bilmək

Tənzimləyici UUD: dərsin tərbiyəvi tapşırığını qəbul etmək, müəllimin rəhbərliyi altında təhsil vəzifəsinin həllini həyata keçirmək; dərsin yekun suallarına cavab verin və nailiyyətlərinizi qiymətləndirin.

Mövzu UUD: mətnin mövzusunu və əsas fikri müəyyən etmək bacarığını inkişaf etdirmək; müxtəlif mürəkkəblikdə deformasiya olunmuş mətnlə işləmək.

Rabitə UUD:

Şəxsi UUD: ifadələri düzgün tərtib etmək və müsbət öyrənmə motivasiyasını formalaşdırmaq bacarığı.

Hədəf: mətn haqqında bilikləri yadda saxlamaq və möhkəmləndirmək

Tapşırıqlar:

Mətnin mövzusunu və əsas fikri müəyyən etmək bacarığını inkişaf etdirmək;

Müxtəlif mürəkkəblikdə deformasiya olunmuş mətnlə işləyin.

Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə

Dərsə hazırlığınızı yoxlayın.

Mən həqiqətən oxumaq istəyirəm

Tənbəl olmayın, amma işləyin.

Mən dəqiq bilirəm - bunu edə bilərəm

Mən də uşaqlara kömək edəcəyəm.

    Yazırıq: nömrə, sinif işi.

    Min. Xəttatlıq

Tt KkSs

    Lüğət işi

Aprel, sahil, albom, şəhər, səhər

Sözləri oxuyaq və əlifba sırası ilə yazaq.

Birinci sözlə cümlə qurun.

    Biliklərin yenilənməsi

Qeydləri oxuyun, müqayisə edin, nəticə çıxarın, qrupdan istənilən tələbədən xahiş edirəm.

Quşlar qış üçün yığışıblar. Onlar məftillərin üstündə oturub yüksək səslə qışqırdılar. Quşlar yaza qədər doğma yerlərlə vidalaşdılar.

Vedrə kimi yağış yağırdı. Yol kənarında şirəli turşəng böyüdü. Uşaqlar pişik balasını götürüb evə getdilər.

    Tələbələrin mövzu və məqsədlərin formalaşması

- Bugünkü dərsimizin mövzusunun nə olduğunu kim təxmin etdi?

Mətn.

Öyrənmə tapşırığının təyin edilməsi

- Dərsin məqsədi nədir?

Tapşırıqlar?

Bu gün sinifdə verilən bütün suallara cavab verməyə çalışacağıq.

mətn nədir?

    Yeni material üzərində işləmək

İlə aç. 12 və mətnin nə olduğunu oxuyun. Bir-birinizə cüt-cüt deyin.

- 11-ci tapşırığı tapın (dərslikdəki təlimatlara uyğun işləyin)

    İlkin konsolidasiya

12-ci məşqin yerinə yetirilməsi

    Sova xala və onun köməkçilərindən fiziki məşq

(video)

    Möhkəmləndirmə (differensiallaşdırılmış təlimat)

Seçmək üçün tapşırıqlar təklif edirəm. Ən sadə iş ağ vərəqlərdədir. Sarı olanlarda iş daha çətin, qırmızılarda isə ən çətin işdir. Qruplarda işləyəcəyik

Mətn yaratmaq üçün durğu işarələrini düzün. Mətnə başlıq verin. Mətnin mövzusunu və əsas fikrini müəyyənləşdirin.

Payızın axırları, külək ağacların son yarpaqlarını qoparıb, bütün günü yağış yağır, həyətdə ancaq qarğa uğultuları eşidilir, tezliklə şaxta, çovğun vaxtı gələcək.

Mətn yaratmaq üçün cümlələri belə ardıcıllıqla düzün. Mətnə başlıq verin. Mətnin mövzusunu və əsas fikrini müəyyənləşdirin.

Birdən gur bir gurultu eşidildi.
Uşaqlar meşəyə gəldilər.
Buğa su içdi.
Meşə gölünün yaxınlığında moose gördülər.
Buz tez meşədə gözdən itdi.

Deformasiyaya uğramış cümlələrdən düzgün ardıcıllıqla düzülərək ardıcıl mətn qurun və yazın. Mətnə başlıq verin. Mətnin mövzusunu və əsas fikrini müəyyənləşdirin.


yayda, girişdə, o, yaşayırdı
kirpi, içində, yuxuya getdi, çuxur, qış
kirpi, ac, yazda, gələcək
diqqətli olun, siçanlar!

baba uşaqlara kirpi verdi

    Refleksiya

Svetofordan istifadə edərək sinifdə işimizi qiymətləndirək.

    Alt xətt

Dərs üçün hansı məqsəd qoyduq?

Hansı vəzifələr?

Müəllimlə salamlaşmaq, dərsə hazırlığı yoxlamaq

yazın

Suallara cəbhədən cavab verirlər.

Qrup işi

Maral diaqramı

çovğun sxemi

səsi bildirmir, samit səsin yumşaqlığını bildirir

NƏTİCƏ:

Tapşırığı tamamlayın

cavab

Onlar işləyirlər. Yoxlayırlar.

Sualınız üçün sözləri seçin

Qruplar tapşırığı seçir və yerinə yetirirlər.

Tənzimləyici UUD: qəbul edirəm

t dərsin öyrənmə vəzifəsi

Rabitə UUD:

    dinləmək başa düşmək başqalarının nitqi;

    razılaşmaq sinif yoldaşları ilə, müəllimlə birlikdə davranış və ünsiyyət qaydaları haqqında və onlara riayət etmək;

    öyrənməkcütlərdə, qruplarda işləmək ; müxtəlif rolları yerinə yetirir (icraçı lider).

Tənzimləyici UUD:

Müəllimin köməyi ilə dərsdə fəaliyyətin məqsədini müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq;

Dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını izah edin;

Müəllimin təklif etdiyi plana uyğun işləməyi öyrənin

Şəxsi UUD: bəyanatı düzgün tərtib etmək bacarığı, müsbət öyrənmə motivasiyasının formalaşması.

Rabitə UUD: dialoq aparın, cütlərlə işləyin.

Mövzu UUD: diaqram əsasında istehsal etmək - heca modeli - yumşaq samitdən sonra sait səsi [‘o] olan sözün səs təhlili, hecaları oxumaq - E hərfi ilə birləşmələr, nəticə çıxarmaq

    Mövzu UUD:

    mənalı, düzgünoxumaq

    operativ oxu sahəsində bütöv sözlər (3-4 hərf);

Rabitə UUD: dialoq aparmaq, cütlərlə, qruplarla işləmək

Rus dili dərsinin bir parçasının texnoloji xəritəsi

Mövzu: tək kişi və bitərəf sifətlərin azalışı.

Sinif: 4

Dərsin növü: yeni şeylər öyrənmək.

Avadanlıq: kompüter, Microsoft Office Power Point təqdimatı, “Rus dili. 4-cü sinif" V.P. Kanakina

Hədəf: sifətlərin təklik halını təqdim edin.

Tapşırıqlar:

Maarifləndirici : tələbələri m.r və s.r tək sifətlərinin azalışı ilə tanış etmək

İnkişaf : tələbələrin kommunikativ səriştəsinin inkişafına, UUD-nin formalaşmasına kömək etmək.

Təhsil: rus dilinə marağı və zəhmətkeşliyi təşviq etmək.

Mərhələlər

Əlaqə

Dozaj

Məzmun

Formalar və üsullar

    Yeni şeylər öyrənmək

Fizminutka

İlkin konsolidasiya

İkinci dərəcəli konsolidasiya

Refleksiya

20 dəqiqə.

5 dəqiqə.

4 dəq.

2 dəqiqə.

Müəllimin hərəkətləri

Tələbə aksiyası

Frontal.

Qrup, fərdi, frontal.

Bu gün dərsimizdə tək kişi və bitərəf sifətləri necə azaltmağı öyrənəcəyik. Bugünkü dərsimizin mövzusunu formalaşdıraq.

126-cı səhifədəki dərsliyi açın, dərsimizin mövzusunu bir daha oxuyaq...

FROST və QAR sözlərindən imtina edək, uşaqlar, mənə deyin ki, bu sözlərin hansı nitq hissəsi var?

Mən sifətlərlə birlikdə isimlərin çəkilməsini təklif edirəm.(slaydda göstərilir)

Case

Cənab.

Çərşənbə.

IP

Şaxta (nə?) xırıltısı

günəş (nə?) qış

R.p

şaxta (hansı cür?) çıtırtı

günəş (nə?) qış

D.p.

şaxta (nə cür?) acı

günəş (hansı?) qış

V.p

şaxta (nə?) acı

günəş (nə?) qış

və s.

şaxta (hansı cür?) çıtırtı

günəş (nə?) qış

P.p.

şaxta haqqında (nə cür?) biz çırtıldayırıq

(nə?) qış günəşi haqqında


Sifət hallara görə dəyişir və mənaca bağlı olduğu isimlə həmişə eyni cinsi, sayı və halı daşıyır.

Zərif çiçəklərimiz -barmaqlarını yumruq kimi sıxdı

Ləçəklər çiçək açır - barmaqlarınızı açın

Külək bir az nəfəs alır, ləçəklər yellənir. –barmaqlarınızı hərəkət etdirin

Gözəl çiçəklərimiz ləçəklərini örtür -barmaqlarınızı yumruqlara sıxın

Sakitcə yuxuya gedirlər, başlarını yelləyirlər- əllərinizi çevirin

Qrup işi.

1-ci qrup qadın sifətindən imtina edir - dadlı su

2-ci qrup kişi sifətini rədd edir - dadlı .

3-cü qrup neytral sifətdən imtina edir - dadlı alma.

Stoldan bir nəfər lövhədə işləyir.

Hər bir isim üçün uyğun bir məna daşıyan bir sifət seçin, onu düzgün halda yerləşdirin.

sahədə

açıq

pəncərənin yanında

xokkey

……… mürəbbə ilə

gülməli

olmadan………dost

Qaragilə

yaxınlığında………Milad ağacı

tüklü

Bugünkü dərsdə yeni nə öyrəndiniz?

Dərs zamanı hansı çətinliklərlə qarşılaşdınız?

Bugünkü dərsdə bir çox yeni şey başa düşdüyünüzsə və öyrəndinizsə, sarı dairəni qaldırın

Əgər dərs sizin üçün çətin olsaydı və mavi bir şey öyrənməmisinizsə

Bugünkü dərsimizin mövzusu sifətlərin tənəzzülüdür

Dərsin mövzusunu oxuyun.

isim.

Müəllimlə birlikdə isimləri rədd edin.

Zh.r.

CƏNAB.

S.r.

I.p. dadlı su

dadlı

dadlı alma

R.p. dadlı su

dadlı şərbət

dadlı alma

D.p. dadlı su

dadlı şərbət

dadlı alma

V.p. dadlı su.

Dadlı şərbət

dadlı alma

və s. dadlı su

dadlı şərbət

dadlı alma

P.p. dadlı su haqqında

dadlı şərbət haqqında

dadlı alma haqqında

© 2023 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr