Yhteenveto kirjallisen lukemisen oppitunnista aiheesta: Äidin kuva kirjallisissa teksteissä. A

Koti / Pettää aviomies

Tyyppi - uuden tiedon löytäminen

Muoto on perinteinen.

Tavoitteet: Äidin roolin ja äidinrakkauden merkityksen ymmärtäminen ihmiselämässä;

jatka työskentelyä esityskeinojen parissa: riimeissä, tunnelmassa.

Ladata:

Esikatselu:

Jos haluat käyttää esitysten esikatselua, luo itsellesi Google-tili (tili) ja kirjaudu sisään: https://accounts.google.com


Dian kuvatekstit:

Kirjallisuuden lukutunti 2 "A" luokka Aihe: Äidin kuva kirjallisissa teksteissä. AL Barto "Ennen nukkumaanmenoa". Valmistelija: peruskoulun opettaja Ginatulina Gulsina Alikovna 2014/2015 lukuvuosi

Oppitunnin tavoitteena on ymmärtää äidin rooli ja äidinrakkauden merkitys ihmiselämässä; näytä, että kirjoittaja voi kuvata kaikkea, mikä meitä ympäröi: inhimillisiä tunteita, rakkautta rakkaansa kohtaan; jatka työskentelyä esityskeinojen parissa: riimeissä, tunnelmassa.

Artikuloiva voimistelu Lue tavut ja sitten kokonaisia ​​sanoja. hyvä - ro - tuo ystävällisyys rakastan sinua - va - sama - ei kunnioitusta vastaus - vastaus - hyvyys - reagointikyky Inhimilliset ominaisuudet

Lue kokonaisilla sanoilla Kaunis, hellä, lempeä, älykäs, hyväntahtoinen

Äitienpäivä Maassamme äitienpäivää alettiin viettää suhteellisen hiljattain, vuodesta 1998 lähtien. Silloin Venäjän federaation presidentti asetti virallisesti vuotuisen päivämäärän äitienpäivän vietolle Venäjällä: marraskuun viimeinen sunnuntai.

Goby On peikko, huojuu, Huokaa liikkeellä: - Oi, lauta loppuu, Nyt minä putoan! Pupun heitti emäntä - Pupu jäi sateeseen. En päässyt pois penkiltä, ​​olin langasta myöten märkä.

Agnija Lvovna Barto

Agnija Lvovnan runot ovat hauskoja, mutta ne saavat sinut vakavasti miettimään, kuinka käyttäytyä, millainen ihminen kasvaa, kuinka suojella kaikkea elävää, kuinka kohdella nuorempia ja vanhempia. Agniya Lvovna on surullinen töykeydestä, laiskuudesta ja kerskumisesta. A.L. Barton runot johdattavat meidät lapsuudesta aikuisuuteen. Lue Agniya Lvovnan teoksia, opi elämään hänen sankariensa kanssa ja kouluta hahmoasi.

Oppitunnin aihe: Agniya Lvovna Barto "Ennen nukkumaanmenoa" Oppitunnin tarkoitus 1. Tutustu AL Barton työhön. 2. Osaa työskennellä teoksen tekstin kanssa. 3. Lue ilmeikkäästi. 4. Vastaa oikein tekstin kysymyksiin. 5. Määrittele työn teema ja pääidea.

Työskentely sanoilla: "Seiso sielun yläpuolella" - häiritä, ärsyttää pitkällä läsnäolollasi "Avoinna" - Avautuu kokonaan loppuun

Törmäys Onko tämä monologi? Onkohan sankareita kaksi?

Työ vihkoissa s. 81 Valo / valot / Ikkunan ulkopuolella // Istu kanssani, // Puhu / Ennen nukkumaanmenoa. // Koko illan / Olet kanssani / Et ollut. // Sinulla on / kaikki liiketoiminta / Kyllä yritys ... //

Ryhmätyö Sananlaskujen kokoaminen 1. Lintu iloitsee keväästä ja vauva on äiti 2. Äidin sydän lämmittää paremmin kuin aurinko 3. Auringossa on lämmintä, äidin läsnäollessa hyvää 4. Äidin sydän on helppo- menossa. 5. On monia isiä, mutta yksi äiti. 6. Missä on äiti, siellä on lapsi.

Kiitos kaikille työstänne

Esikatselu:

Aihe:

Äidin kuva kirjallisissa teksteissä.

AL Barto "Ennen nukkumaanmenoa".

Tyyppi - uuden tiedon löytäminen

Muoto on perinteinen.

Tavoitteet: Äidin roolin ja äidinrakkauden merkityksen ymmärtäminen ihmiselämässä;

jatka työskentelyä esityskeinojen parissa: riimeissä, tunnelmassa.

UUD:n muodostuminen:

1. Kognitiivinen: etsi oppikirjasta tarvittavaa tietoa, käytä ja ymmärrä merkkejä, symboleja, ymmärrä kysyttyä kysymystä sen mukaisesti rakentaa suullinen vastaus.

2. Sääntely: hyväksyä ja tallentaa opetustehtävän, ottaa huomioon opettajan antamat toimintaohjeet, arvioida yhdessä opettajan kanssa toimintansa, toimintansa tulosta.

3. Kommunikaatiokykyinen: salli erilaisten näkemysten olemassaolo, ota huomioon erilaiset mielipiteet, kysy aiheeseen liittyviä kysymyksiä, tee yhteistyötä luokkatovereiden kanssa parityöskentelyssä, ryhmässä. Käytä kohteliaisuussääntöjä viestinnässä.

4. Henkilökohtainen: luo olosuhteet positiivisen asenteen muodostumiselle koulutustoimintaa kohtaan, kiinnostusta aiheeseen "Kirjallinen lukeminen".

Tuntien aikana

1.Orgmoment. Dia 1

Kello on jo soinut, aloitamme oppituntimme.

Tänään oppitunnilla on paljon vieraita. Ja vieraat ovat aina iloisia, hyvällä tuulella. Olen erittäin iloinen nähdessäni silmissäsi kiinnostuksesi aiheeseen "Kirjallisuuden lukeminen". Älä anna tämän iloisen tunnelman jättää sinua koko oppitunnin ja koko kouluelämäsi ajan. Toivotetaan toisilleen onnea, hymyiltään ja istutaan hiljaa pöytäten ääreen.

Haluan, että oppituntimme on yhteistyön ja toistensa kunnioittamisen muodossa (opettaja ja opiskelijat ojentavat kätensä, yhdistävät kädet ja muodostavat noidankehän)

2. Lämmitä.

Mitä teet kirjallisuuden lukutunneilla?

Jotta puheesi olisi kaunis ja ymmärrettävä, jotta kanssasi on miellyttävä kommunikoida, tarjoan sinulle useita harjoituksia kauniiseen puheeseesi.

Artikulaatio.

A). "Ilmapallo".

1. Vedä sisään paljon ilmaa ja vapauta se hitaasti ja jatkuvasti;

2. Vedä ilmaa sisään ja vapauta osissa.

B). "Hevonen"

V). Lue tavut ja sitten kokonaisia ​​sanoja. Dia 2

dob - ro - se ystävällisyys

rakkaus rakkaus

u - va - sama - ei - e kunnioitus

vastaus - soitto - soitto - vastaus reagointikyky

Nimi yhdellä sanalla (inhimilliset ominaisuudet)

D). Lue kokonaisten pöllöjen kanssa. Dia 3

Kaunis, hellä, lempeä, älykäs, hyväntahtoinen.

Mikä näitä sanoja yhdistää? (app., helmikuu, yksikkö). Kuka se voisi olla? (äiti, ystävä, täti, isoäiti)

3. Johdatus oppitunnin aiheeseen.

Äitien päivä. Maassamme äitienpäivää alettiin viettää suhteellisen äskettäin, vuodesta 1998 lähtien. Silloin Venäjän federaation presidentti asetti virallisesti vuotuisen päivämäärän äitienpäivän vietolle Venäjällä: marraskuun viimeinen sunnuntai.

Mitä tietoja opit viestistäni?

Mistä arvelet tänään puhuttavan oppitunnilla?

4. Tutustuminen uuteen aiheeseen.

Oppitunnin alussa sanoit, että sitä, joka auttaa meitä kuvittelemaan ja piirtämään kuvia koko ympärillämme olevasta maailmasta, kutsutaan ... TEKIJÄksi.

Mitä tarinoita ja runoja tiedät äidistä?

Tietoa diasta A. V. Barto "Ennen nukkumaanmenoa" Dia 7

Päätä rock-teema. A. V. Barto "Ennen nukkumaanmenoa"

Mitkä ovat oppitunnin tavoitteet.

1. Tutustu AL Barton työhön.

2. Osaa työskennellä teoksen tekstin kanssa.

4. Vastaa oikein tekstin kysymyksiin.

5. Määrittele työn teema ja pääidea.

6. Mitä mieltä olet? Miksi elämässämme on välttämätöntä opiskella äitiä koskevia teoksia, rakastamme ja kunnioitamme häntä niin paljon? (Kerro ja opettaa muille kuinka käyttäytyä rakkaansa kanssa pienille lapsille)

Kysymyksiä:

C. Lue uudet tiedot runoilijasta. (opettaja sulkee dian tiedot ja kysyy lapsilta, mitä he ovat oppineet kirjoittajasta). Dia 8

Agnia Barto (oikea nimi Volova) (1906-1981), venäläinen runoilija. Syntynyt 17. helmikuuta 1906 Moskovassa eläinlääkärin perheessä.Aioin tulla balerinaksi, opiskelin jopa koreografisessa koulussa, mutta halu kirjoittaa lastenkirjoja osoittautui vahvemmaksi. Nuoren kirjailijan ensimmäinen kirja julkaistiin vuonna 1925 (19-vuotias). Halu antaa iloa oli keskeistä Agnia Barton hahmossa. A. L. Barto on elämänsä aikana keksinyt yli 700 runoa lapsille ja lapsille. Dia 9

Tutkimus. Mitä uutta opimme……

5. Työskentely teoksen otsikolla "Ennen nukkumaanmenoa"

Arvatkaapa mistä tässä työssä voi olla kyse? (lasten vastauksia)

6. Työskentele opetusohjelman kanssa

Avaa opetusohjelmat. Vastaus. Mitä aiot lukea? (runo).

Mitkä ovat runouden erityispiirteet muista teoksista (Rhymes)

Mitkä ovat riimittomien runojen nimet? (Valkoinen)

Voimistelu silmille

Kirjoita äitisi nimet ilmaan

Mikä on äitisi nimi? (Opettaja kysyy valikoivasti oppilaita)

Hyvin lukeva opiskelija lukee.

7. Sanastotyö Dia 10

Miten ymmärrät ilmaisun?

"Seisoa sielun yläpuolella" -häiritä, ärsyttää heidän pitkällä läsnäolollaan.

Mikä tämä ilmaus on? Fraseologismi. Mitä tarkoittavat puheemme fraseologiset yksiköt? (lasten vastauksia)

8. Runon "Ennen nukkumaanmenoa" lukeminen (useita ihmisiä välittäen kirjoittajan tunnelman.

Onko tämä monologi vai dialogi?

Törmäys: onhan siellä kaksi sankaria, äiti ja poika (Opettaja johtaa tilanteen harhaan) Dia 11

Mikä on tämän runon sankarin tunnelma?

Mielialasanakirjan dia 12

Iloinen, mietteliäs, ahdistunut, surullinen, välinpitämätön (välinpitämätön, sillä ei ole väliä), vihainen, iloinen.

Kerro minulle, oliko sinun kanssasi jotain sellaista? Kerro luokkatovereillesi. (Anna esimerkkejä)

Lukeminen pareittain

Mitä muita teoksia tiedät, jotka kertovat äidistä? (lasten vastauksia)

Sanastotyö

Miten ymmärrät sanan "avoin"? Leveä auki - avautuu kokonaan loppuun asti.

9. Työn jatkaminen oppitunnin aiheen parissa Dia 13

Luova työpaja

1. 3 henkilöä muodostaa klusterin. He valitsevat äideille ominaiset ominaisuudet.

2. ”Toiveita äideille” (muut lapset) Soimassa musiikkia luovalle mielikuvitukselle.

Sanoit, että tämän runon tunnelma on hyvin surullinen. Korjataan siis tilannettamme ja kirjoitetaan äideillemme viestejä siitä, kuinka hyviä, kauniita ja ystävällisiä he ovat, ja kohotamme siten sankarimme henkeä A. V. Barton runossa "Ennen nukkumaanmenoa".

Lapset sopivat keskenään, ottavat aurinkoa tai sydäntä järjestäjiin ja kirjoittavat viestejä äideilleen. Työnsä päätyttyä he lukevat viestinsä äideille (valinnainen), menevät taululle, liittävät ääriviivaan kirjaimet "MAMA". Ryhmätyö. "Kerää sananlasku" (6 ryhmää)

4. Äidin sydän on leppoisa.

5. On monia isiä, mutta yksi äiti.

6. Minne äiti menee, sinne lapsi menee.Tutkimus. Miten nämä sananlaskut ovat samanlaisia?

2. Yksilöllinen tehtävä.

Opiskelija lukee tekstin "About Mom" ​​kerättyään sananlaskuja ja vastattuaan näihin sananlaskuihin kenestä.

Äiti! Dia 5

Kaunein sana maan päällä on äiti. Tämä on ensimmäinen sana, jonka ihminen lausuu, ja se kuulostaa yhtä lempeältä kaikilla kielillä. Äidillä on ystävällisimmät ja lempeimmät kädet, he voivat tehdä kaiken. Äidillä on uskollisin ja herkin sydän - rakkaus ei koskaan sammu siinä, se ei jää välinpitämättömäksi millekään. Ja mitä enemmän rakastat äitiäsi, sitä onnellisempi ja kirkkaampi elämäsi on.

Zoja Voskresenskaja

Lapset päättävät, kenestä päähenkilöstä oppilas luki. (Äiti on läheinen ihminen)

Muistatko mitä lomaa pidettiin marraskuun viimeisenä sunnuntaina? Dia 6

10. Oppitunnin yhteenveto:

- Minkä A. L. Barton runon luit? Mitä olet oppinut kirjailijasta?

- Mitä tämä runo opettaa?

Mitä tehtäviä asetit tunnilla? Oletko ratkaissut ne?

Haluaisin päättää oppituntimme sanoilla:

"Rakasta äitejäsi, anna heille kohteliaisuuksia, halaa ja suudella äläkä koskaan sure!!!"

11. Heijastus

Vakavan keskustelumme jälkeen minä ……..

(Lapset jatkavat ajatuksiaan lasten "Mammoth Song" -musiikkiin) Reserve

Täydennä lause: "Ollakseen huolehtiva poika (tytär) ..."

ITSEARVIOINTI: (Tietopuu)


Kirjallista luettavaa 09.12

Aihe: Äidin kuva kirjallisissa teksteissä.

AL Barto "Ennen nukkumaanmenoa".

Tyyppi- uuden tiedon löytäminen

Lomake -perinteinen.

Tavoitteet:ymmärtää äidin roolin ja äidinrakkauden merkityksen ihmiselämässä;

jatka työskentelyä esityskeinojen parissa: riimeissä, tunnelmassa.

UUD:n muodostuminen:

1. Kognitiivinen:etsiä tarvittavat tiedot oppikirjasta, käyttää ja ymmärtää merkkejä, symboleja, ymmärtää esitetty kysymys, sen mukaisesti rakentaa suullinen vastaus.

2.Sääntely:ottaa vastaan ​​ja tallentaa opetustehtävän, ottaa huomioon opettajan antamat toimintaohjeet, arvioida yhdessä opettajan kanssa toimintansa tulosta, toimintaansa.

3. Kommunikaatio:tunnustaa erilaisten näkemysten olemassaoloa, ottaa huomioon erilaiset mielipiteet, esittää kysymyksiä aiheeseen liittyvistä asioista, tehdä yhteistyötä luokkatovereiden kanssa pareittain, ryhmässä työskennellessä. Käytä kohteliaisuussääntöjä viestinnässä.

4. Henkilökohtainen:luoda olosuhteet positiivisen asenteen muodostumiselle koulutustoimintaan, kiinnostukselle aihetta "Kirjallinen lukeminen".

Tuntien aikana

1.Orgmoment. Dia 1

Kello on jo soinut, aloitamme oppituntimme.

Tänään oppitunnilla on paljon vieraita. Ja vieraat ovat aina iloisia, hyvällä tuulella. Olen erittäin iloinen nähdessäni silmissäsi kiinnostuksesi aiheeseen "Kirjallisuuden lukeminen". Älä anna tämän iloisen tunnelman jättää sinua koko oppitunnin ja koko kouluelämäsi ajan. Toivotetaan toisilleen onnea, hymyiltään ja istutaan hiljaa pöytäten ääreen.

Haluan, että oppituntimme on yhteistyön ja toistensa kunnioittamisen muodossa (opettaja ja opiskelijat ojentavat kätensä, yhdistävät kädet ja muodostavat noidankehän)

2. Lämmitä.

Mitä teet kirjallisuuden lukutunneilla?

Ja kuka luo kaiken meille? (Teosten tekijät)

Jotta puheesi olisi kaunis ja ymmärrettävä, jotta kanssasi on miellyttävä kommunikoida, tarjoan sinulle useita harjoituksia kauniiseen puheeseesi.

Artikulaatio.

A). "Ilmapallo".

1. Vedä sisään paljon ilmaa ja vapauta se hitaasti ja jatkuvasti;

2. Vedä ilmaa sisään ja vapauta osissa.

B). "Hevonen"

V). Lue tavut ja sitten kokonaisia ​​sanoja. Dia 2

dob - ro - se ystävällisyys

rakkaus rakkaus

u - va - sama - ei - e kunnioitus

vastaus - soitto - soitto - vastaus reagointikyky

Nimi yhdellä sanalla (inhimilliset ominaisuudet)

D). Lue kokonaisten pöllöjen kanssa. Dia 3

Kaunis, hellä, lempeä, älykäs, hyväntahtoinen.

Mikä näitä sanoja yhdistää? (app., helmikuu, yksikkö). Kuka se voisi olla? (äiti, ystävä, täti, isoäiti)

3. Johdatus oppitunnin aiheeseen.

Äitien päivä.Maassamme äitienpäivää alettiin viettää suhteellisen äskettäin, vuodesta 1998 lähtien. Silloin Venäjän federaation presidentti asetti virallisesti vuotuisen päivämäärän äitienpäivän vietolle Venäjällä: marraskuun viimeinen sunnuntai.

Mitä tietoja opit viestistäni?

Mistä arvelet tänään puhuttavan oppitunnilla?

4. Tutustuminen uuteen aiheeseen.

Oppitunnin alussa sanoit, että sitä, joka auttaa meitä kuvittelemaan ja piirtämään kuvia koko ympäröivästä maailmasta, kutsutaan ... nimellä ....TEKIJÄ.

Mitä tarinoita ja runoja tiedät äidistä?

Tiedot diassaA. V. Barto "Ennen nukkumaanmenoa" Dia 7

Määritelläteemarock.A. V. Barto "Ennen nukkumaanmenoa"

Mitä laitammetavoitteetoppitunnilla.

1. Tutustu AL Barton työhön.

2. Osaa työskennellä teoksen tekstin kanssa.

4. Vastaa oikein tekstin kysymyksiin.

5. Määrittele työn teema ja pääidea.

6. Mitä mieltä olet? Miksi elämässämme on välttämätöntä opiskella äitiä koskevia teoksia, rakastamme ja kunnioitamme häntä niin paljon? (Kerro ja opettaa muille kuinka käyttäytyä rakkaansa kanssa pienille lapsille)

Kysymyksiä:

A.Kuka on uuden teoksen kirjoittaja?

B.Mitä tiedät kirjoittajasta? Lasten vastauksia.

C.Lue uudet tiedot runoilijasta. (opettaja sulkee dian tiedot ja kysyy lapsilta, mitä he ovat oppineet kirjoittajasta).Dia 8

Agnia Barto(oikea nimi Volova) (1906-1981), venäläinen runoilija. Syntynyt 17. helmikuuta 1906 Moskovassa eläinlääkärin perheessä.Aioin tulla balerinaksi, opiskelin jopa koreografisessa koulussa, mutta halu kirjoittaa lastenkirjoja osoittautui vahvaksihänen. Nuoren kirjailijan ensimmäinen kirja julkaistiin vuonna 1925 (19-vuotias).Halu antaa iloa oli keskeistä Agnia Barton hahmossa. A. L. Barto on elämänsä aikana keksinyt yli 700 runoa lapsille ja lapsille.Dia 9

Tutkimus. Mitä uutta opimme……

5. Työskentely teoksen otsikolla "Ennen nukkumaanmenoa"

Arvatkaapa mistä tässä työssä voi olla kyse? (lasten vastauksia)

6. Työskentele opetusohjelman kanssa

Avaa opetusohjelmat. Vastaus. Mitä aiot lukea? (runo).

Mitkä ovat runouden erityispiirteet muista teoksista (Rhymes)

Mitkä ovat riimittomien runojen nimet? (Valkoinen)

Voimistelu silmille

Kirjoita äitisi nimet ilmaan

Mikä on äitisi nimi? (Opettaja kysyy valikoivasti oppilaita)

Hyvin lukeva opiskelija lukee.

7. Sanastotyö Dia 10

Miten ymmärrät ilmaisun?

"Pysy ylhäällä" - häiritä, ärsyttää heidän pitkällä läsnäolollaan.

Mikä tämä ilmaus on? Fraseologismi. Mitä tarkoittavat puheemme fraseologiset yksiköt? (lasten vastauksia)

8. Runon "Ennen nukkumaanmenoa" lukeminen(useita ihmisiä, jotka välittävät kirjoittajan tunnelman.

Kysymyksiä:

Onko tämä monologi vai dialogi?

Törmäys:koska on kaksi sankaria, äiti ja poika (Opettaja johtaa tilanteen harhaan)Dia 11

Mikä on tämän runon sankarin tunnelma?

Mielialasanakirjan dia 12

Iloinen, mietteliäs, ahdistunut, surullinen, välinpitämätön (välinpitämätön, sillä ei ole väliä), vihainen, iloinen.

Kerro minulle, oliko sinun kanssasi jotain sellaista? Kerro luokkatovereillesi. (Anna esimerkkejä)

Lukeminen pareittain

Miten jaat kirjailijan tunteet? Todista se. Lue niin, että kirjoittaja kokee, että sinäkin rakastat äitiäsi ja kaipaat häntä kovasti (Lukeminen toisilleen)

Mitä muita teoksia tiedät, jotka kertovat äidistä? (lasten vastauksia)

Sanastotyö

Miten ymmärrät sanan "avoin"?Leveästi auki- avattu kokonaan, loppuun asti.

9. Työn jatkaminen oppitunnin aiheen parissa Dia 13

Luova työpaja

1. 3 henkilöä muodostaa klusterin. He valitsevat äideille ominaiset ominaisuudet.

2. ”Toiveita äideille” (muut lapset) Soimassa musiikkia luovalle mielikuvitukselle.

Sanoit, että tämän runon tunnelma on hyvin surullinen. Korjataan siis tilannettamme ja kirjoitetaan äideillemme viestejä siitä, kuinka hyviä, kauniita ja ystävällisiä he ovat, ja kohotamme siten sankarimme henkeä A. V. Barton runossa "Ennen nukkumaanmenoa".

Lapset sopivat keskenään, ottavat aurinkoa tai sydäntä järjestäjiin ja kirjoittavat viestejä äideilleen. Työnsä päätyttyä he lukevat viestinsä äideille (valinnainen), menevät taululle, liittävät ääriviivaan kirjaimet "MAMA".Ryhmätyö."Kerää sananlasku" (6 ryhmää)

6. Minne äiti menee, sinne lapsi menee.Tutkimus. Miten nämä sananlaskut ovat samanlaisia?

2. Yksilöllinen tehtävä.

Opiskelija lukee tekstin "About Mom" ​​kerättyään sananlaskuja ja vastattuaan näihin sananlaskuihin kenestä.

Äiti! Dia 5

Kaunein sana maan päällä on äiti. Tämä on ensimmäinen sana, jonka ihminen lausuu, ja se kuulostaa yhtä lempeältä kaikilla kielillä. Äidillä on ystävällisimmät ja lempeimmät kädet, he voivat tehdä kaiken. Äidillä on uskollisin ja herkin sydän - rakkaus ei koskaan sammu siinä, se ei jää välinpitämättömäksi millekään. Ja mitä enemmän rakastat äitiäsi, sitä onnellisempi ja kirkkaampi elämäsi on.

Zoja Voskresenskaja

Lapset päättävät, kenestä päähenkilöstä oppilas luki. (Äiti on läheinen ihminen)

Muistatko mitä lomaa pidettiin marraskuun viimeisenä sunnuntaina?Dia 6

10. Oppitunnin yhteenveto:

Minkä A. L. Barton runon luit? Mitä olet oppinut kirjailijasta?

Mitä tämä runo opettaa?

Mitä tehtäviä asetit tunnilla? Oletko ratkaissut ne?

Opimme myös lukemaan ilmeikkäästi ja jälleen kerran muistimme, että tunnelma voidaan piirtää sanoilla, kuten A. L. Barto teki.

Haluaisin päättää oppituntimme sanoilla:

"Rakasta äitejäsi, anna heille kohteliaisuuksia, halaa ja suudella äläkä koskaan sure!!!"

11. Heijastus

Vakavan keskustelumme jälkeenolen……..

(Lapset jatkavat ajatuksiaan lasten "Mammoth Song" -musiikkiin) Reserve

Täydennä lause: "Ollakseen huolehtiva poika (tytär) ..."

ITSEARVIOINTI: (Tietopuu)

Ekaterina Karaseva
GCD:n tiivistelmä puheen kehittämiseksi: keskustelu "Äidimme". E. Blagininan "Istutaan hiljaisuudessa" ja A. Barton "Ennen nukkumaan" runojen lukeminen

Abstrakti suora koulutustoiminta puheen kehittäminen vanhemmassa ryhmässä

Aihe: « Keskustelua aiheesta« Meidän äitimme» .Runojen lukeminen E. Blaginina« Istutaan hiljaisuudessa» ja A. Barto« Ennen nukkumaanmenoa»

Ohjelmistosisältö:

Auta lapsia ymmärtämään, kuinka paljon aikaa ja vaivaa äideillä on tehtävä kotona;

Ilmoita avun tarve äideille;

Kasvata ystävällistä, huomaavaista ja kunnioittavaa asennetta vanhimpia kohtaan.

Alustava työ.

Keskustelua aiheesta missä he työskentelevät lasten äidit mitä läksyjä he tekevät äidit kuin auttaa lapsia kotona.

Varusteet ja materiaalit.

Kuvia aiheesta; runo E. Blaginina ja A. Barto.

Oppitunnin kulku.

Kaverit, katsokaa näitä taululla olevia piirroksia ja kertokaa minulle, mikä on teidän mielestänne maailman paras sana?

Hyvin tehty, upeat sanat - rauha, kotimaa. Mutta tietysti maailman paras sana on äiti!

Kutsun teidät kertomaan äideistään. Millainen äiti olet - älykäs, kiltti, kaunis äiti ... Kuunnelkaamme ....

…. kuuntelen 5 henkilöä...

Äideistä puhuttaessa te kaikki sanoitte sen äidit ovat ystävällisiä, hellä, että heillä on taitavat kädet. Mitä nämä kädet voivat tehdä? (Ruoanlaitto, leivonta, pesu, silitys, ompelu, neulominen.)

Katso kuinka paljon äitisi joutuvat tekemään! Vaikka äidit työ - osa sairaalassa, osa koulussa, osa kaupassa, osa tehtaalla - he selviävät silti monista kotitöistä.

Onko se vaikeaa äideille? Miten ja miten voit auttaa heitä? Kuinka moni teistä auttaa jatkuvasti kotona kotitöissä?

.... Opettaja kuuntelee, selventää, tiivistää lasten vastaukset ...

Olet vielä pieni, ja jotkut kotityöt ovat edelleen voimasi ulkopuolella. Mutta lasten on tehtävä monia asioita itse: siivoa tavarasi, lelut, kirjat, kastele kukkia, huolehdi eläimistä. Meidän on yritettävä olla järkyttämättä äitiä ja miellyttää häntä mahdollisimman usein huomiollasi ja huolenpidollasi. Mietitään yhdessä, miten tämä voidaan tehdä?"

…. Lasten vastauksia... ...

Kunpa tietäisit kuinka mukavaa on äidille, kun poika tai tytär kysyy, miltä hänestä tuntuu, onko hän väsynyt, onko hänellä raskas laukku kädessään. Ja jos laukku on painava, he auttavat sinua kantamaan sen.

Bussissa, raitiovaunussa, älä kiirehdi ottamaan vapaata paikkaa. On välttämätöntä kutsua äiti istumaan alas ja vaatimaan sitä. Kun poistut kuljetuksesta, yritä ojentaa äitiäsi, jotta hänen on helpompi päästä ulos. Ja sitten hän on varma, että hänen perheessään kasvaa ystävällinen ja huomaavainen henkilö. Ja äidin silmät loistavat ilosta. On monia syitä huolehtia äidistä. Tässä kuuntele tämä runo(Opettaja lukee säe E. Blaginina« Istutaan hiljaisuudessa» ).

Kaverit ja yksi teistä teki samoin kuin tässä runo kerrottiin?

…. Lasten vastauksia...

Kuuntele nyt toinen runo, jonka on kirjoittanut kuuluisa lastenkirjailija Agnia Barto, sitä kutsutaan « Ennen nukkumaanmenoa» .

Nyt tiedät, mitä kysyä äidiltäsi, kun menet nukkumaan. ( Istu kanssani... Puhutaan ennen nukkumaanmenoa.)

Oppituntimme lähenee loppuaan, muistetaanpa kanssasi mitä opimme oppitunnilla? Miten aiot kohdella äitiäsi ja hänen töitään nyt?

© 2022 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat