Teema. C

tärkein / Huijaaminen aviomies

Teema: "S. Mikhalkov" uudenvuodenaatto ".

tavoitteet:

    esitellä kirjallista satua "uudenvuodenaatto";

    analysoida työtä.

tavoitteet:

kognitiivinen:

    jatkaa tutustumista S. V. Mikhalkovin elämäkertaan ja työhön;

    jatketaan lukutaitojen parantamista.

Developing:

    kehittää suullista puhetta, kuviollista ja loogista ajattelua, sanelua, sanastoa;

    kehittää kykyä analysoida, yleistää ja vertailla.

koulutus:

    viljellä välittävä suhtautuminen luontoon, sitkeys, keskinäinen kunnioitus, kyky työskennellä yhdessä.

laitteet:esitys, S. V. Mikhalkovin muotokuva, S. V. Mikhalkovin kirjat, oppikirja.

Oppitunnin kulku.

minä. Org. hetki.

Lumi lentää ja kimaltelee

Päivän kultaisessa hehku

Ikään kuin levätä rauhassa

Kaikki tiet ja talot.

Se rullaa, rullaa lunta - lumipalloa,

Aloitamme oppitunnimme.

Kun lunta putoaa hiljaa, niin istumme hiljaa.

II. Työ puhelaitteiden kehittämiseksi.

1. Hengitysvoimistelu.

Kaverit, tehdään hengitysharjoituksia. Joten aloitimme. Ensimmäinen harjoitus "Lumihiutaleet".

Kuvittele kämmenellesi pudottavia lumihiutaleita. Sinun on räjäytettävä heidät pois.

Kaverit, mitä tarvitset, jotta lumisade muuttuu lumimyrskyksi? Tehdään lumimyrsky luokkahuoneessa tekemällä seuraava harjoitus.

Toinen harjoitus " Tuulta. "

Nosta pää ylös, hengitä. Laske pääsi rintaan, hengitä ulos (hiljainen tuulet puhalsi).

Tehdään puheharjoittelu - valmistetaan ääni työhön. Tehtävämme on lausua äänet selvästi.

2. Puheharjoittelu.

Ok - ok - ok - lunta on sadetta.

Ip - un - un - kuulen lumen värähtelyn.

Uudelleen-vuoret lumisessa hopeassa.

Lue puhtaat sanat kuiskaten ja hitaasti.

Lue nyt ääneen ja iloisesti.

Lue lauseen 1 loppu loppuun kuuluvilla intonaatioilla.

Päätä 2 virkettä huutomerkillä.

IIIOppitunnin teeman ja tarkoituksen asettaminen.

- Tänään tunnissa tutustumme erittäin kuuluisan lastenkirjailijan työhön saadaksesi selville hänen sukunimen, jonka tarvitset palapelin purkamiseen:

Mitä teit? (Mihalkov).

Selvitä anagrammi saadaksesi sellaisen työn nimen, jonka tänään tapaamme.

Uuden vuoden taivas

Mitä teit? ("Uudenvuodenaattona.")

Lue otsikko uudelleen. Mitä luulet, mitä käsitellään työssä? Milloin tapahtumat tapahtuvat?

Tutustumme tänään Sergei Vladimirovitš Mikhalkovin työhön, luemme hänen teoksensa "New Year's Eve".

IV. Työskentele oppitunnin aiheella

1. Tutustu S. V. Mikhalkovin elämäkertaan.

Serezha Mikhalkov meni kouluun opiskelemaan 4. luokasta. Hän sai kotiopetuksen. 10-vuotiaasta lähtien hän alkoi säveltää runoutta ja julkaista käsin kirjoitettua kirjallisuuslehteä.

S. V. Mikhalkov - tunnetaan runoilijana, kirjailijana, fabulistina, toimittajana ja Venäjän federaation hymyn sanojen kirjoittajana.

Tunnemme ja rakastamme hänen kirjojaan lapsuudesta asti.

Muistelemme joitain hänen teoksistaan. Pelataan peliä. Luin kappaleen teoksesta ja yritän muistaa, mistä sitä kutsutaan. Oletko valmis?

2. Arvaa peli.

1. Jackdaw istui aidan päällä,
Kissa kiipesi ullakolle.
Sitten Borya kertoi kavereille
Aivan kuten:
- Ja taskussani kynnen!
Entä sinä?
- Ja tänään meillä on vieras!
Entä sinä?
- Ja tänään meillä on kissa
Synnyin eilen pentuja.
Pennut ovat kasvaneet vähän,
Mutta he eivät halua syödä lautasta! ("Entä sinä?")

2. Kuka ei tiedä Styopa-setää?

Styopa-setä on tuttu kaikille!

Kaikki tietävät, että Styopa-setä

Hän oli kerran merimies. ("Styopa-setä.")

3. Me ratsastamme, ajamme, ajamme
Kaukaisiin maihin
Hyvät naapurit
Hyviä ystäviä.
Meillä on hauskaa elää
Laulamme laulun
Ja kappale laulataan
Tietoja siitä, kuinka elämme. ("Ystävien laulu".)

3. Korvien lataaminen “Älykkäät korvat”:

Paina kämmenten avulla korvat päähän ja hiero niitä myötäpäivään pyöreällä liikkeellä;

Paina kämmenet tiukasti korvillesi ja vedä kädet voimakkaasti taaksepäin;

Työnnä sormi korvaan ja vedä se sitten terävästi ulos.

4 . Kuuntelemalla tarinaa S.V. Mikhalkov "uudenvuodenaattona".

Nyt tulemme tutustumaan toiseen S. Mikhalkovin teokseen, jota kutsutaan "uudenvuodenaattona". Minulla on avustajia, he valmistautuivat etukäteen lukemaan teosta rooleissa. Kuuntele huolellisesti ja kuultuaan kysymyksen: ”Mihin genreen tämä teos kuuluu?”.

Mihin genreen tämä teos kuuluu? Miksi?

Mikä on todellista ja kuvitteellista tässä sadussa?

Mitä pidit tästä tarinasta?

Kenen puolesta tarina kerrotaan?

Missä tapahtumat tapahtuivat?

Miksi sana Fir-tree kirjoitetaan tekstissä isoilla kirjaimilla?

Muistatko, mitä tätä tekniikkaa kutsutaan kirjallisuudessa? (Impersonation).

Fyysinen koulutus "Kuusokannat".

V. Opiskelun turvaaminen.

1. Lukeminen "Itse".

ihailla

swing

tunne

prostrekotala

Lue tarina "itsellesi".

2 . Teoksen valikoiva lukeminen.

Lue kohta, jossa sanotaan, että Fir-puu näki herätessään.

Kaverit kun juhlisitte uutta vuotta? Luuletko, että tämä on aina ollut niin?

3. Viestiin valmisteltu opiskelija.

Muinaisina aikoina uutta vuotta vietettiin ensin 1. maaliskuuta (kevään alku, luonnon herääminen), sitten he alkavat juhlia uutta vuotta 1. syyskuuta (kun sadonkorjuu pellolta päättyi, ja vasta 300 vuotta sitten tsaari Pietari I käski juhlia uutta vuotta 31. joulukuuta - 1. tammikuuta. Uuden vuoden aikana on tapana antaa lahjoja, iloita, pitää hauskaa ja sanoa: "Uusi vuosi!", "Uudella onnella!" Ja tietysti - koristella joulukuusi. Tämän tavan esitteli Pietari I, joka palasi matkoiltaan Eurooppaan komensi uuden Koristele talon vuosi ja katu havupuiden oksilla juhlallisessa kaapussa .

4. Työskentele kuvan kanssa.

Tarkastele oppikirjan kuvaa (s. 207).

Mitä jaksoa taiteilija kuvaa?

Missä, ajattelematta kahdesti, Sorokan kylää?

Mitä luulet sana "kruunu" olevan yksiselitteinen tai epäselvä? Kruunu ei ole vain jonkin osan (puu, vuori), vaan myös pään yläosa.

Kosketa kruunuasi.

Ajattele, kun he sanovat “korvat päällä” (henkilö on varovainen)?

Löydä tämä kohta tekstistä ja lue.

5. Kohdan lukeminen rooleissa. (Noricin, Kokul, Pyzhiv )

6 . Näkökulman laajentaminen.

Muistatko kuinka säkeet eroavat proosasta?

Tiesitkö, että S. Mikhalkov kirjoitti saman tarinan jakeessa. Kuuntele mitä hän teki.

SVMikhalkov "Tapahtuma"

Lumessa oli joulukuusi -

Vihreä pieni bang,

hartsimainen,

terve,

Puolitoista metriä.

Tapahtuma tapahtui

Yhtenä talvipäivänä:

Metsämies päätti leikata sen -

Joten se näytti hänelle.

Hänet nähtiin

Oli ympäröity ...

Ja vasta myöhään illalla

Hän tuli itseensä.

Mikä outo tunne!

Pelko katosi jonnekin ...

Lasi lyhdyt

Polta sen oksissa.

Kimaltelevat korut -

Mikä älykäs ilme!

Samanaikaisesti, epäilemättä,

Hän seisoo metsässä.

Nesrublennaya! Koko!

Kaunis ja vahva! ..

Kuka pelasti, kuka pukeutui hänet?

Pikku metsästäjän poika!

Pidätkö runosta?

7. Ympäristökeskustelu.

Mitä S. Mikhalkov opettaa meille sadussa "Uudenvuodenaattona" ja runossa "Tapahtuma".

Uuden vuoden myötä kaikki haluavat nähdä koristeltu joulukuusi kotonaan. Nyt on paljon kauniita keinotekoisia joulukuusia. He eivät missään nimessä ole ala-arvoisempia kuin metsässisarensa, auttaen samalla ihmisten ympäristön suojelemista. Kuuntele runo keinotekoisesta kauneudesta.

(Runon lukeminen koulutetulle opiskelijalle.)

I. Tokmakova. Elävä joulukuusi!

Ostin joulukuusi! Ostin joulukuusi!
Metsän reunan metsässä he eivät leikkaa sitä.
Ja he tekivät joulukuusen hyvässä tehtaassa
Hyvät setät, hassut tädit.

Tule pian katsomaan
Ohuista hopealankoista tehdyssä joulukuusessa:
Kaikki karvaisissa neuloissa, kiiltävä ja upea,
Takaosa - ja hän soi tuskin kuuluvasti.

Ja metsäpuu pysyi hengissä,
Seiso reunalla
Pään kruunu nyökkäsi. Kenelle? Kenellekään!
Vain tuuli, lumimyrsky
Sama kaunis sahattu kuusi!

Ajattele, mitä muuta ihminen voi tehdä varmistaakseen, että he eivät pilkota söitä?

Kaverit, millaisiin kasveihin kuusen kuuluu? (Havupuu).

Mitä havupuita tiedät vielä? Kuinka erottaa kuusen mäntystä? Kuka voi havupuun kuvan yhdistää kuvaan?

8. Peli "Etsi puu".

Havumetsät ovat erityisiä.

Cedar - vanhoina aikoina kutsuttiin hartsiksi. Jos voidellaan leikattu haava setrihartsilla, se ei haalistu ja paranee.

Mänty - puu, joka osoittaa polun. Mäntyjä, joita käytetään teiden merkitsemiseen. Mänty on valon symboli. Pimeässä mänty näyttää vaaleammalta kuin muut puut.

Jos kävelet havupuumetsän läpi, hengitä tätä ilmaa, niin et tule kylmästä. On myös suojattava havumetsät, koska ne kasvavat hyvin hitaasti. Kasvi kasvaa vuoden aikana vain 10–15 cm.

VI. Pohdintaa.

Mitä työtä olet oppinut tunnissa?

Kuka oli tarinan sankari?

VII. Tulos.

Lasten arvio heidän työstään. Vihreä ympyrä on tyytyväinen työhönsä tunnissa, keltainen ympyrä ei ole täysin tyytyväinen työhönsä, hän voisi toimia paremmin, ja punainen ympyrä ei ole tyytyväinen.

Kotitehtäviä.

Retelling joulukuusen puolesta.

Lukemistunnin pääpiirteet.

Oppitunnin aihe:  SV Mikhalkov "uudenvuodenaattona."

Oppitunnin tavoitteet: Educational:  perehdyttää lapset S.V. Mihalkov.

Developing:  kehittää sujuvaa lukutaitoa;

kehittää opiskelijoiden huomion, muistin, puheen; kehittää kykyä työskennellä kuvan suhteen.

koulutus:  innostaa kiinnostusta ja rakkautta lukea; laajentaa lukijoiden näkökulmaa.

laitteet:  esityksen käyttö Matkustaminen S.V. Mikhalkova "Olemme menossa, menossa, menossa ..."

    Org. hetki.

    Kotitehtävien tarkistaminen.

    Tavoitteiden asettaminen oppitunnille.

Loma lähestyy - Uusi vuosi. Mitä on merkittävää lomalla? (Tämä on maaginen loma, teemme toiveita tai lähetämme kirjeitä joulupukille ja toiveet toteutuvat, jopa uskomattomia, upeita tapahtumia tapahtuu.)

Tänään tunnissa luemme uudenvuoden satua.

Avaa oppikirjat, lue otsikko.

4. Uuden materiaalin oppiminen.

1. Ensisijainen käsittely.

Opettaja lukee, lapset seuraavat oppikirjaa.

2. Keskustelu käsittelyn jälkeen.

Mikä on todellista ja kuvitteellista tässä sadussa?

Pidätkö satu?

Mitä pidit erityisesti tästä tarinasta?

Mitä tunteita tämä satu herätti teissä?

Oliko hetkiä, jolloin sinulla oli anteeksi joulukuusi? Kuvaile tätä hetkeä.

Mistä henkilöstä tarina tulee sadussa? (Tekijän puolesta)

5. Fyysinen koulutus.

6. Uuden materiaalin kiinnitys.

1 . Valmistelutyöt ennen lukemista.

Lue ensin tavut, sitten kokonaiset sanat.

On-lu-bo-vat-xa - katsottavaksi

Tieto-ko-mi-la - tapasi

Ras-ka-chi-wai-xa - keinu

Demonismi - ahdistus

Sprya-varas-Xia - piilota

Ob-la-we-vals - katkesi

Pri-bl-zh-yu-sh-go-xa - lähestyy

Lue kokonaisin sanoin:

Metsä - Metsä, metsästäjä

Yö - vietti yön

Väri - värillinen

Lasi - Lasi

Hopea - hopea

2 .   Ilmeikäs käsittely.

3 .   Työn analyysi.

Missä tapahtumat tapahtuivat?

Missä joulukuusi asui?

Oliko hänellä ystäviä?

Kuinka kuusamo asui yksin metsässä?

Mikä sai kuusipuun huolestumaan? (Harakka lensi sisään ja kertoi hänelle, että hänet leikataan uutta vuotta varten.)

Mitä tunteita sinulla voi olla tällaisessa tilanteessa?

Mikä oli joulukuusen luonne?

Vahvistatko vastauksesi tekstillä esimerkillä?

Kuinka Fir-puu asui tarinansa jälkeen? (Pelossa ja ahdistuksessa.)

Tuonutko Fir-puu kenelle tahansa iloa? Miksi?

Lue vuoropuhelu Magpies ja Fir-puut. Yritä välittää se omin sanoin. (Työskentele pareittain.)

7. Liikunta.

8. Työskentele kuvan kanssa.

Tarkastele oppikirjan kuvaa.

Kuka on kuvattu tässä kuvassa?

Mitä jaksoa taiteilija kuvaa?

Löydä tämä kohta tekstistä ja lue.

Mikä taiteilija kuvasi joulukuusen?

Mitä luulet, mitä tunteita hän tuntee tällä hetkellä?

Kuinka nämä tunteet auttoivat meitä näkemään taiteilija?

9. Näkökulman laajentaminen.

Muistatko kuinka säkeet eroavat proosasta?

Tiesitkö, että S. Mikhalkov kirjoitti saman tarinan jakeessa. Kuuntele mitä hän teki.

(Luettu koulutettujen opiskelijoiden runo.)

SVMikhalkov "Tapahtuma"

Lumessa oli joulukuusi -

Vihreä pieni bang,

hartsimainen,

terve,

Puolitoista metriä.

Tapahtuma tapahtui

Yhtenä talvipäivänä:

Metsämies päätti leikata sen -

Joten se näytti hänelle.

Hänet nähtiin

Oli ympäröity ...

Ja vasta myöhään illalla

Hän tuli itseensä.

Mikä outo tunne!

Pelko katosi jonnekin ...

Lasi lyhdyt

Polta sen oksissa.

Kimaltelevat korut -

Mikä älykäs ilme!

Samanaikaisesti, epäilemättä,

Hän seisoo metsässä.

Nesrublennaya! Koko!

Kaunis ja vahva! ..

Kuka pelasti, kuka pukeutui hänet?

Pikku metsästäjän poika!

Pidätkö runosta?

Kaverit, mitkä jakeet S.V. Mikhalkov tiedätkö?

10. S.V. Mikhalkov "Olemme menossa, menossa, menossa ...".

Käytetty esitys kuorolukemiseen.

1 liuku

Tutustuminen kirjailijan S. V. Mikhalkovin muotokuvaan.

Tunnetko kirjoittajan?

2 liuku.

Mennään matkalle S.V. Mikhalkova "Olemme menossa, menossa, menossa ...".

3 dioja, 4 dioja.

"Pentu."

Minua kaapattiin tänään -

Olen menettänyt pennun.

Kaksi tuntia hän soitti

Kaksi tuntia odottaa häntä,

En istuutunut tunteihin

En voinut syödä päivällistä.

5 dioja, 6 dioja.

"Kite"

Otin paperin, liuskoja, liimaa,

Istuin koko päivän hikoilemassa

Paper Kite - leija

Halusin tehdä.

7 dioja, 8 dioja.

"Entä sinä?"

Kuka istui penkillä

Kuka katsoi kadulla

Tolya lauloi

Boris oli hiljaa

Nikolai pudisti jalkaansa.

9 liukua, 10 liukua.

"Rokotus"

Rokote! Ensimmäinen luokka!

Oletko kuullut Tämä on meitä! .. -

En pelkää rokotuksia:

Tarvittaessa - piikki!

No, ajattele sitä, injektio!

Injektoitu ja - meni ...

11 dioa, 12 dioa.

"Bara"

Jyrkällä vuoristopolulla

Musta karitsa käveli kotona

Ja sillalla rypistynyt

Tapasin valkoisen veljen kanssa.

13-14 dia.

"Ystävien laulu"

Me ratsastamme, ajamme, ajamme

Kaukaisiin maihin

Hyvät naapurit

Hyviä ystäviä.

15 dioa, 16 dioa.

Istumme ja katsomme ulos ikkunoista.

Pilvet lentävät taivaan yli.

Pihalla koirat kastuvat

He eivät halua edes haukkaa.

17 liuku, 18 liuku.

Lumessa oli joulukuusi -

Pieni vihreä bang,

hartsimainen,

terve,

Puolitoista metriä.

Piirrä kuvia teokselle.

12. Oppitunnin tulokset.

Mitkä ovat S.V. Piditkö Mikhalkovista?

Piirrä esimerkki teoksesta.

Oppitunti kirjallisen lukemisen luokasta 2.

aihe: "S. Mikhalkov" uudenvuodenaattona "

tavoitteet:

erikoisuuksia:  esitellä opiskelijoille S. Mikhalkovin "uudenvuodenaatto; kehittää tietoisen ilmaisullisen käsittelyn taitoja.

Sisällön aihe:kehittää kykyä määrittää oppitunnin aihe; oppia työskentelemään pareittain, ryhmissä.

persoonallisuus:kehittää kykyä kuunnella ja kuulla, ilmaista ja todistaa oikein mielipiteensä, vastata kohtuullisesti, todistaa mielipiteensä, kunnioittaa luokkatovereiden mielipiteitä.

Ennustetut tulokset:opiskelijoiden on kyettävä ennustamaan työn sisältö; ymmärtää upea tekstin erityispiirteet; vertailla ja karakterisoida teoksen sankarit heidän toimintansa perusteella; lukea ilmaisullisesti; korreloi sananlaskun merkitys ja teoksen pääidea.

laitteet:l. F. Klimanovan ja muiden kirjallisen lukemisen oppikirja, näyttely piirustuksista, jotka perustuvat tarinaan ”Kaksi frostia” (kotitehtävä); S. Mikhalkovin muotokuva; kortit pariksi ja ryhmiksi tekemistä varten.

Oppitunnin eteneminen:

I. Organisaation hetki. Eettinen maksu.

Se haisi talvella kylmää

Peltoihin ja metsiin.

Kirkkaan violetti valaistu

Ennen auringonlaskua taivas ... (I. Bunin)

- Mistä tuntui kuullessasi nämä rivit? (Yhteenveto lasten vastauksista).

- Mitä kirjallisuuden käsittelyä jatkamme tutkimusta?

II. Kotitehtävien tarkistaminen.

Harkitse venäläisen kansatarinan "Kaksi frostia" piirustusnäyttelyä.

- Sinun ei pitäisi vain piirtää piirros, vaan myös valmistella ilmaisullinen satu satupaikan piirrosta varten.

Pyydä 5 opiskelijaa, kutsukaa kaikkia selittämään yksi sananlaskuista:

”Pakkas on suuri, mutta se ei sano sinun seisovan.” “Missä on lämmin, se on hyvä”, “Jos haluat syödä kalachia, älä istu kiukaan päällä”, “Työntekijän kädet palavat tulella”, “Pidä nenääsi suuressa pakkasessa”.

III. Puheharjoittelu.

Runoviivat on kirjoitettu taululle:

Lumessa oli joulukuusi -

Vihreä neula

hartsimainen,

terve,

Puolitoista metriä.

- Lue kuiskaten.

- Merkitys, mikä sana ei ole sinulle selvä?

- Lue kyselylausekkeella.

- Lue huutavalla intonaatiolla.

- Lue yllätyksenä.

- Lue ilmaisullisesti.

IV . Työskentele oppitunnin aiheella.

Luemme tänään satua ”uudenvuodenaatto” kanssasi, päähenkilöstä, joka on kuusipuu, ja Sergei Vladimirovitš Mikhalkov kirjoitti sen. (Ripusta taululle kirjailijan muotokuva ja teoksen nimi).

- Nosta käsi, joka ei ole vielä lukenut tätä teosta.

- Mistä luulet tämän työn olevan?

Sadun lukee opettaja, jonka lapset ovat laatineet joulukuusen, harakan, miehen ja pojan roolista.

- Pidätkö työstä?

- Ilmaise mielipiteesi teoksesta yhdellä sanalla.

- Todista, että tämä on satu.

- Mistä pidit erityisesti tässä tarinassa?

- Mikä on tarinan pääidea?

- Mitä tämä teos opettaa?

- Kenen puolesta tarina kerrotaan?

V. Työskentele ryhmissä.

Kerää sanat ja selitä, mitä ne tarkoittavat ja miten ne liittyvät oppiaiheemme aiheeseen: ekologia, kasvisto, eläimistö.

VI. Opiskelun turvaaminen. Valikoiva lukeminen ja keskustelu.

- Missä tapahtumat ovat?

- Missä joulukuusi asui? Lue se.

- Lue kuva joulukuusesta.

- Oliko hänellä ystäviä?

- Kuinka joulukuusi asui yksin metsässä? Lue se.

- Mikä sai joulukuusen huolestumaan?

- Mitä tunteita joulukuusella oli? Kuvittele itsesi hänen tilalleen.

- Katso kuvaa sivulla 205. Mikä tarinan kohta on kuvattu? Me luimme ryhmien mukaan  3 henkilöä kukin, jaa roolit itse.

"Mitä hänelle tapahtui kun hän heräsi?"

- Oliko joulukuusi jokaiselle iloa? Miksi?

- Mikä oli joulukuusen luonne?

- S. Mikhalkov kirjoitti tämän tarinan jakeissa. Tapasimme tämän runon alussa puheharjoituksessa.

Kuuntele koko runo (lukenut koulutetun opiskelijan).

Lumessa oli joulukuusi -

Vihreä neula

hartsimainen,

terve,

Puolitoista metriä.

Tapahtuma tapahtui

Yhtenä talvipäivänä:

Metsämies päätti leikata sen! -

Joten se näytti hänelle.

Hänet nähtiin

Oli ympäröity ...

Ja vasta myöhään illalla

Hän tuli itseensä.

Mikä outo tunne!

Pelko katosi jonnekin ...

Lasi lyhdyt

Polta sen oksissa.

Kimaltelevat korut -

Mikä älykäs ilme!

Epäilemättä

Hän seisoo metsässä.

Ei kaadettu! Koko!

Kaunis ja vahva! ...

Kuka pelasti, kuka pukeutui hänet?

Pikku metsästäjän poika!

- Minkä version tarinasta pidät enemmän? Miksi?

VII. Nat. minuutti.

Lapset sanovat säkeet ja suorittavat liikkeitä:

Metsässä on kolme hyllyä

Kuusi, joulukuusi, joulukuusi.

Taivas roikkuu kuusilla

Joulukuusen oksissa kaste.

VIII. Opiskelun turvaaminen. Testi.

Lapset työskentelevät testissä pareittain.

a) S. Marshak;

b) S. Mikhalkov;

c) N.Sladkov.

    Ei kaukana siitä, mitä joulukuusi kasvoi?

a) metsästä;

b) kaupungista;

c) metsänhoitajan talosta.

    Kenen kanssa hän tapasi kerran?

a) jänisellä;

b) ketun kanssa;

c) suden kanssa.

    Kuka kertoi joulukuusi uudenvuodesta?

a) varis;

b) harakka;

c) pöllö.

    Pelossa ja ahdistuksessa joulukuusi asui:

a) kevät ja kesä;

b) kesä ja syksy;

c) syksy ja talvi.

    Milloin löysit joulukuusen?

    Joulukuusi:

a) leikata;

b) pukeutunut;

c) leikata ja pukeutua.

- Tarkastamme edestä, tarkistamalla vastaukset taululta.

- Pääset ryhmään, joka ei tehnyt virheitä. Pahoittelemme kaveria.

IX. Pohdintaa.

  Mitä teit erityisesti oppitunnissa?

"Mistä kiität itseäsi?"

- Kuka ansaitsee mielestäsi erityisen kiitoksen? Miksi?

- Missä oppitunnilla saatu tieto on hyödyllistä?

X. Yhteenveto oppitunnista.

- Mitä töitä luit oppitunnissa?

- Mitä S. Mikhalkov halusi välittää meille?

- Mitä jokaisen planeetan ihmisen tulisi muistaa?

Arvosanat oppituntia kohti.

XI. Kotitehtäviä.

Valmista ilmeikäs sadunlukeminen ja kertominen joulukuusen puolesta.

Viitteet:

S. V. Kutyavina - kirjallisen lukemisen työpajat. Oppikirjaan L.F. Klimanova et ai., Luokka 2. Moskovan "Waco" 2012

Mikhalkov S., satu "Kuusi. Uudenvuodenaatto"

Genre: kirjallinen tarina

Sadun "Herobone. Uudenvuodenaatto" päähenkilöt ja heidän ominaispiirteensä

  1. Herringbone. Nuori, kaunis, arka.
  2. Soroka. Haitallinen, kateellinen, julma.
  3. Woodman. Kiltti, välitämme.
Suunnitelma tarinan "Herringbone. Uudenvuodenaatto" kertomiseksi
  1. Nuori joulukuusi
  2. Ennustus maagista.
  3. Joulukuusen pelot
  4. Luminen talvi
  5. Joulukuun viimeinen päivä
  6. Metsästäjä ja kalanruoto
  7. Älykäs kauneus
  8. Aikuinen puu
Tarinan "Herringbone. New Year Eve" -tarinan lyhyin sisältö lukijan päiväkirjaan 6 lauseessa
  1. Kuusupuu syntyi metsässä ja kasvoi keskellä metsälaistaa
  2. Haurasta Herringbone oppi, että he voisivat leikata sen uutta vuotta varten.
  3. Hän ajatteli sitä koko vuoden ja pelkäsi.
  4. Joulukuun viimeisenä päivänä metsämetsästys tuli Fir-puuhun ja hän menetti tajuntansa
  5. Kun joulukuusi heräsi, se kasvoi samassa paikassa, mutta koristeltiin uudenvuoden aikana.
  6. Monien vuosien jälkeen Fir-puu muisteli mielellään lapsuutensa.
Tarinan "Herringbone. Uudenvuodenaatto" pääidea
  Joulukuusia ei tarvitse leikata uudelle vuodelle, on parempi ihailla niitä metsässä.

Mitä satu "Kuusi-puu. Uudenvuodenaatto" opettaa
  Tarina opettaa huolellisen, välittävä asenteen luontoon ja erityisesti joulukuusiin. Se opettaa olemaan tuhoamasta nuoria kauniita puita uudenvuodenaattona. Opettaa olemaan kiltti ja reagoiva.

Palaute tarinasta "Herobone. Uudenvuodenaatto"
Pidin tästä sadusta, jonka alaotsikko on Blur. Ilmeisesti kirjoittaja keksi tämän tarinan ottaen perustaksi jotain todella tapahtui. Mutta tärkein asia tässä satu on se, että Fir-puu pysyi hengissä. Ja pitkään aikaan se tuotti etuja ja iloa ihmisille ja planeetalle. Metsänhoitajalle on erittäin hyvä pukeutua joulukuusi oikealle metsään.

Sananlaskujen tarina "kalanruoto. Uudenvuodenaattona"
  Katsokaa joulukuusi ja se lämmittää sydäntäsi.
  Iso puu piiloutuu sateelta ja lumelta.
  Puu istutetaan pian, mutta hedelmät eivät syö siitä pian.
  Murenna puu sekunnissa, kasvaa vuotta.
  Älä suojaa kasvua, älä näe puuta.

Lue yhteenveto ja lyhyt tarinan kertomus tarjotusta sarjasta "Kalasaha. Uudenvuodenaatto"
  Metsässä, lähellä metsänhoitajan taloa, kasvoi nuori ja kaunis joulukuusi. Kesällä satoi, talvella satoi. Hän kasvoi kuten kaikki muut joulukuuset.
  Kerran jänis vietti yön oksiensa alla, ja toisen kerran harakka lensi sisään.
  Haara istui päänsä päällä ja alkoi heiluttaa sitä, ja Fir-puu tuli huolissaan. Hän alkoi pyytää Haapparia olemaan katkaisematta päänsä ja harakka sanoi ylimielisesti, että joulukuusi leikataan joka tapauksessa.
  Joulukuusi kauhuissaan kysyi kuka leikkasi sen ja miksi.
  Harakka vastasi, että ihmiset tulevat aina metsään uudenvuodenaattona ja leikkaavat kauniita joulukuusia.
  Kuusipuu sanoi ujoina, että se oli kasvanut useita vuosia, eikä kukaan ollut silittänyt sitä, ja Magpie ennusti epätodennäköisesti, että he leikkaavat sen joka tapauksessa.
  Koko kesän ja syksyn Fir-puu mietti haaran sanoista ja oli huolissaan. Ja kun joulukuu alkoi, hän menetti rauhansa täysin.
  Sinä talvena oli paljon lunta, ja jopa korkeat kuuset, lumen painon alla, hajottivat oksat ja pieni kuusipuun nukahti huipulle. Ja tämä vain ilahdutti joulukuusi, hän ajatteli, että nyt ihmiset eivät varmasti huomaa häntä.
  Ja tuli 31. joulukuuta. Kuusipuu haaveili hengissä tämän päivän, kun hän yhtäkkiä näki miehen, joka oli menossa suoraan häntä kohti. Se oli metsänhoitaja. Hän meni joulukuusen luo ja ravisti sen oksat voimalla. Sitten hän ihaili kaunista joulukuusi ja kertoi itselleen, että hän oli valinnut oikean puun.
  Sillikaari pyörtyi pelosta.
  Ja kun Fir-puu tuli, hän oli erittäin yllättynyt. Osoittautuu, että hän vielä kasvoi keskellä niittyä, mutta kaikki sen oksat oli koristeltu värikkäillä palloilla, varjottuna hopeasäikeisillä sävyillä, ja kruunuun paistoi tähti.
  Tammikuun 1. päivän aamuna kaksi lasta jätti metsänhoitajan talon ja meni hiihtämään joulukuusen luo. He menivät joulukuuseen ja katsoivat häntä pitkään. Ja sitten poika kertoi sisarelleen, että se olisi heidän joulukuusi ja että he koristavat sitä joka uusi vuosi.
Monia vuosia on kulunut, metsänhoitaja on jo kauan poissa, hänen lapsensa ovat pitkään kasvaneet, ja kaunis ja hoikka puu nousee keskelle metsälaistaa ja muistaa lapsuutensa hymyillen.

Piirrokset ja piirrokset satulle "Joulukuusi. Uudenvuodenaattona"

  Tyutrina Oksana Vladimirovna
asento:  ala-asteen opettaja
Oppilaitos:  MOU "Ulkanskajan 2. lukio"
paikkakunta:  Ulkanin kylä, Irkutskin alue
Materiaalin nimi:  avoin oppituntiyhteenveto
aihe:  "S. Mikhalkov" uudenvuodenaattona "
Julkaisupäivä: 06.04.2016
jakso:  peruskoulutus

Kirjallisen lukemisen oppitunti luokassa 2.
Teema: “S. Mikhalkov“ uudenvuodenaatto ”

tavoitteet:

erikoisuuksia:
esitellä opiskelijoille S. Mikhalkovin "uudenvuodenaatto; kehittää tietoisen ilmaisullisen käsittelyn taitoja.
Sisällön aihe:
oppia työskentelemään pareittain; kehittää kykyä kuunnella tovereita ..
persoonallisuus:
  kehittää kykyä kuunnella ja kuulla, ilmaista ja todistaa oikein mielipiteensä, vastata kohtuullisesti, todistaa mielipiteensä, kunnioittaa luokkatovereiden mielipiteitä.
Ennustetut tulokset:
  opiskelijoiden on kyettävä ennustamaan työn sisältö; ymmärtää upea tekstin erityispiirteet; vertailla ja karakterisoida teoksen sankarit heidän toimintansa perusteella; lukea ilmaisullisesti.
laitteet:
  L. F. Klimanovan ja muiden kirjallisen lukemisen oppikirja, pareittain työskentelykortit; Joulukuusi; tabletit “Mikä oli”, “Miten hän johti” Oppitunnin eteneminen
I. Organisaatiomomentti

II. Työskentele otsikko
  - Kaverit, mikä loma tulee pian? - Pidätkö lomasta? "Mitä odotat häneltä?" Dia 1 - Tänään tulemme tutustumaan upeaan teokseen, jonka kirjoittaja Sergei Mikhalkov kirjoitti meille. - Avataan oppikirja s.203 ja luetaan teoksen nimi. - Mitä uusi vuosi tarkoittaa? - Miksi kirjailija luuletko tarinan?
III. Ensisijainen käsitys tekstistä.
   lahjat loma unelmat totta Joulupukki snegurochka upea ilmapiiri tähtisadet
Lapset lukevat teoksen roolien mukaan (harakka, joulukuusi, kirjailija, metsämies, poika). - Kuuntelit nyt teosta. - Miksi kirjoittaja kutsui teosta uudenvuodenaattona? - Mikä on mielestäsi tosi tarina? - Selitetään kanssasi, mikä on oikea tarina? (taulukoissa niissä olevat arkit alkaa pöydällä, lapset jatkavat itseään) -Niin, tässä, mikä on tosi tarina! - Eikö se häiritse sinua töissä? Mikä on epätavallista teoksessa? -Mitä ei tapahdu? - Mitä johtopäätöksiä voidaan tehdä? Missä teoksissa tämä tapahtuu? - ja siksi Mikhalkov kutsui sadunsa uudenvuodenaattona. Miksi hän teki tämän. Meidän on opittava tästä oppitunnissa. - Miksi se on totta ja miksi se on satu?
IV. Toissijainen havainto
  - ja luemme nyt tarinan satua huolellisesti ja yritämme selvittää kirjoittajan suunnitelman. - Katsotaanpa kuinka joulukuusi elivät, miten se oli ja miten se käyttäytyi. - Joten luemme tekstin huolellisesti. Kampanja selittää, lopettaa ja miksi. ... .. Miksi kirjailija luulet tänne ellipsin. Joten mitä se oli, jatka. Pöly kasvaa metsässä. Metsänhoitaja elää. Haarpit asuvat. Jänikset asuvat metsässä. Monet puut putoavat ja nukahtavat. Pikku lunta. Koristele joulukuusi metsässä ja kotona.
  Luuletko eläinten rakastaneen häntä? Miksi hän keinui? (harakka oli tuntematon) Kuinka joulukuusi käyttäytyi? (kohteliaasti) Mitä minulla oli neljäkymmentä esitellään, kun sanoin sellainen kuin sinä (kaunis, pörröinen) Miksi kuusipuut epäröivät objektiivisesti? (huolissaan) Miksi hän halusi piiloutua, eksyä metsään? (hän oli peloissaan, hän ei halunnut vähentyä) Mitä täällä tapahtuu? Millainen hän oli? (pörröinen, vihreä) Miksi hän sanoi sen? (hän piti hänestä) Mistä hänestä tuli? (älykäs), mutta samalla missä hän jäi (seisoi samassa paikassa) Mistä joulukuususta tuli? (UUSI VUOSI) mitä joulukuusi tunsi (ilo) Mistä joulukuusista (pitkä, hoikka kuusi) tuli Mitä mieltä olet seuraavaksi? Kuinka satu toteutui? Ja miksi, miten luulet? Miksi Mikhalkov kirjoitti. Mitä Mikhalkov halusi näyttää meille?
V. Pohdinta.
   Jos tämä työ opetti sinulle jotain, ota sitten keltainen jousi. Jos työskentely oli vaikeaa, mutta piti siitä, ota sininen jousi. Jos joudut vielä oppimaan työskentelemään tekstin kanssa ... vihreä jousi.
VI. Oppitunnin yhteenveto.
  D / Z, valitse mikä tahansa teoksen kohta ja lue roolit.

© 2019 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat