Natürmort ultrasəs skanerinin rənglənməsi üçün kontur. Təhsil portalı

Əsas / Aldadıcı ər

Plan - mövzu üzrə dərsin xülasəsi

“Ziddiyyətli rənglərdə natürmort”.

Fəaliyyət növü - təbiətdən rəsm.

Məqsəd və vəzifələr :

Məqsəd: şagirdlərin rəngləmə rəngini, ifadə qabiliyyətlərinin zənginliyini dərk etmələri.
Tapşırıqlar:

Təhsil: rəng və rəng ləkələri ritmindən istifadə edərək əhval və təcrübələrinizi natürmortda ifadə etmək bacarığını öyrənmək.

İnkişaf etməkdədir: yaradıcı təxəyyülün inkişafı.

Təhsil: bədii zövq, estetik rəng hissi və rəng çalarlarının incəliyi.

Peşə növü : birləşdirilmişdir.

Materiallar və avadanlıqlar:

Müəllim üçün:
1. Rəssamların rəsm əsərlərinin reproduksiyası. "Xaricdəki qonaqlar", av. Roerich; "Sürahi olan qız", av. Arxipov.
2. “Rəng kontrastı” mövzusunda masalar və diaqramlar;
3. Cədvəllər I, I (a), II, II (a), "Rəngli iş ardıcıllığı"

Tələbələr üçün:
Suluboya boyaları; fırçalar; su; palitrası; kağız (A3 formatı).

Dərs planı:

İş yerinin təşkili (2 dəq);

Dərsin mövzusunun müzakirəsi (3 dəq);

Cədvəllərin və illüstrasiyaların nəzərdən keçirilməsi; tam miqyaslı istehsal ilə tanışlıq, işin gedişatının müzakirəsi (7 dəqiqə);

Müstəqil iş - tələbələr tərəfindən rəsm (30 dəq);

Xülasə, iş yerinin təmizlənməsi (3 dəq).

Dərsin gedişi:

Təşkilati vaxt

Salam uşaqlar! Bu gün mövzu ilə əlaqədar bir rəsm dərsimiz var: “Tərəvəzlərin natürmortu və
meyvə ”, rəngləri və yüngüllüyü ilə ziddiyyət təşkil edən pərdələrlə. Örtülmüş materialın təkrarlanması

"Rəsm" nədir? Uşaqlar kim deyəcək? Rəssamlığın bir neçə tərifini bilirik. ” Onlardan birində deyilir: “Rəsm - bu, rəngin böyük rol oynadığı bir növ təsviri sənətdir. " Və daha bir tərif - “Rəsm ”Həyat yazmaq, canlı yazmaq deməkdir, yəni. reallığı tam və inandırıcı şəkildə çatdırmaq
- Uşaqlar, gəlin bizə məlum olan rəsm janrlarını adlandıraq:
- Bu bir portret, natürmort, mənzərə, heyvan növü, mifoloji janrdır.
- Yaxşı uşaqlar, düz. Bu gün dərsdə bir natürmort rəngli bir şəkildə həyata keçirəcəyik. Natürmort nə olduğunu kim deyə bilər? Natürmortlardan hansı sənətkarları tanıyırsınız?
Fransız dilində “natürmort” “ölü təbiət” deməkdir, yəni "Natürmort" cansız əşyaların, ev əşyalarının, ev əşyalarının səhnələşdirilməsidir. Alman dilindən tərcümədə “natürmort” “sakit həyat” deməkdir.
İndi yenidən natürmortumuza müraciət edək ”.
- Uşaqlar, bu mövzuda hansı məşhur sənətçiləri tanıyırsınız?

Rəssamların rəsm reproduksiyalarını nəzərdən keçiririk.

Yaxşı uşaqlar. Yetər. Qeyd etmək istərdim ki, hər bir obyekt cədvəlini natürmort adlandırmaq olmaz. Yaradıcı bir natürmortun quruluşu təhsil vəzifəsinə və ideoloji konsepsiyaya uyğun olaraq ciddi şəkildə düşünülməlidir.
Məsələn, istehsallarımızın vəzifəsi müxtəlif forma və materialları, fərqləri müəyyənləşdirməkdir
rənglər və tonlar. Bunun üçün ziddiyyət qanunlarından istifadə etdik.
Böyük ilə kiçik (geniş miqyaslı kontrast), açıq ilə qaranlıq (açıq kontrast), parlaq səthlə (parlaq kontrast) və nəhayət, rəng ziddiyyətləri (qırmızı - yaşıl, sarı - bənövşəyi, mavi - narıncı) ilə müqayisə.
Uşaqlar, bir daha əmin olduq ki, sənətkar bədii vasitələrlə bənzərsiz bir dünya yaradaraq bizi narahat edir, təəccübləndirir və sevindirir. Təsadüfən deyilrəng rəsmin əsasını təşkil edir: Əvvəlcə rəng müxtəlif yollarla qəbul edilə bilər və ətraf aləmin gözəlliyini çatdırır;
İkincisi , rəng hissləri, əhval-ruhiyyəni və emosional vəziyyəti ifadə edə bilər.
Üçüncüsü, rəng ilə, bir cisim şəklini düşünə və dizayn edə, toxuma və həcmi çatdıra bilərsiniz.

Hazırlıq anı

Dərs məqsədi:

Beləliklə, bu gün dərsdə bir natürmortun quruluşunu və rəngli görüntüsünü icra edəcəyik. Rəngli praktik işə başlamazdan əvvəl, tam miqyaslı ayarı təhlil edəcəyik və "rəng kontrastı" ilə əlaqəli hər şeyi təkrarlayacağıq.
- Yəni uşaqlar, bilirik ki, bütün rənglər iki əsas qrupa bölünə bilər:
1. Xromatik (rəng), günəş spektrinin bütün rənglərini əhatə edir.
- Xromatik rənglər nə adlanır?
- Günəş spektrinin bütün rəngləri.
2. Rəngləri əhatə edən akromatik (rəngli deyil): qara, ağ və bütün boz çalarlar.
- Akromatik rənglər nə adlanır?
- Bunlar qara, ağ və boz rənglərdir.
- Uşaqlar, natürmortlarımız əvvəlkilərdən nə ilə fərqlənir?
- Natürmortlarımız rəng təzadları ilə seçilir.
- Uşaqlar, zəhmət olmasa mənə "ziddiyyətli rənglər" tərifini verin və ziddiyyətli birləşmələrin qruplarını adlandırın.

Rəng çarxını göstərirəm:
- "Ziddiyyətli rənglər" Rəng çarxında bir-birini tamamlayan və bir-birinə zidd olan rənglərdir. Məsələn: qırmızı-yaşıl, sarı-bənövşəyi, mavi-narıncı.

Fenomen"Rəng kontrastı" rəngin ətrafdakı digər rənglərin təsiri altında dəyişməsindədir. Məsələn: qırmızı pomidor yaşıl cəfəri fonunda daha qırmızı görünəcəkdir.
- Hansı rəng təzadlarını bilirsiniz?
- İki fərqli rəng kontrastı var - açıq və xromatik (rəngli). Masanı yüngül əksinə göstərirəm:


    Qara və ağ bir fonda eyni boz kvadratları müqayisə edin. Sizə fərqli görünəcəklər.

Yüngüllükdəki təzad nümunəsi.

Xromatik və ya rəng kontrastı üçün masanı göstərirəm:

Ətrafdakı fondan asılı olaraq obyektlərin rəngini qəbul edirik. Ağ süfrənin üstünə narıncı portağal qoysanız mavi, yaşıl alma varsa çəhrayı kimi görünür. Bunun səbəbi, arxa plan rənginin obyektlərin rəngini tamamlayıcı bir rəng almasıdır. Qırmızı bir obyektin yanında boz bir fon, mavi və yaşıl birinin yanında isti bir fon görünür.


Rəng kontrastı nümunəsi

    Xromatik - qonşu xromatik rənglərin təsiri altında rəng və ya rəng doyma dəyişikliyi adlanır. Tonal münasibət nə qədər yüngül olsa, ziddiyyət o qədər güclüdür
    a) xromatik rəng tamamlayıcı rənginin fonundadırsa, rəngini saxlayır və daha çox doyma əldə edir. Məsələn, sarı, digər xromatik rənglərdən daha bənövşəyi rəngdə daha parlaq görünür.
    b) boz bir fiqur xromatik bir fonla əhatə olunarsa, rəng çalarları alır
    arxa plan rənginə tamamlayıcı rəng. Məsələn, yaşıl bir fonda boz bir fon çəhrayı olur
    kölgə və əksinə - qırmızıda yaşıl olur.
    Natürmortdakı hər hansı bir cisim bir rəng xüsusiyyətinə malikdir və müəyyən bir şeyə sahibdir
    yüngüllük, yəni ton.
    Rəngli bir iş yerinə yetirərkən, həm də çatdırmağa çalışmalıyıq:
    - natürmort obyektlərin həcmi;
    - obyektlərin toxuması (onların vacibliyi);
    - natürmortun planlaşdırılması (ön, orta və uzunmüddətli planlar).

Yeni materialın izahı
Bu gün sinifdə bir natürmort görüntüsü hazırlayacaqsınız. Xatırladığınız kimi, natürmort üzərində iş bir qərarla başlayır: bu natürmort nədən danışacaq, hansı obyektlərdən ibarət olacaq, hansı əhval-ruhiyyəni ruhlandıracaq.

Əşyaların düzülüşü diqqətlə düşünülməlidir. Sonra, yalnız çəkilən cisimlərin formasını əks etdirməyən, eyni zamanda işıq və kölgənin, qaranlıq və işıq yerlərinin istiqamətini göstərən bir rəsm çəkilir və yalnız bundan sonra rəssam boyalarla işləyir.

Sıra iş yerinə yetirmək:

Açıqdırhazırlıq çox yüngül xəttləri olan bir qələm ilə səhnə, bütün obyektlərin konturlarını müəyyənləşdirin. Heç olmasa həddindən artıq istifadə etməmək üçün bir silgi ilə düzəldilmədən rəsm çəkmək məsləhətdir rezin lent tərəfindən məhv edilən kağızın toxuması rəngi qaraldır və nəmləndirir. Eyni incə cizgilərdən istifadə edərək natürmort və ətraf mühitin bütün cisimlərinin işıqları və kölgələrinin sərhədlərini qeyd edin.

Açıqdır əvvəlcə mərhələ natürmortun ümumi rəng xüsusiyyətləri ilə boya ilə işləməyə başlayacağıq,

Açıqdırikinci mərhələ rəsm, bütün obyektlərin üç ölçülü forması modelləşdirilir və onların işıqlandırılması ötürülür. Ayrı vuruşlarla işıqlı tərəflərin rənginin doymasını artırırıq. Kölgə rəngi qatıdır və ətraf mühitin təsiri altındadır. Şəffaf, lakin qaranlıq boyalarla döşənirlər. Kölgələrin görüntüsü üçün qoyulan hər bir vuruş, rəng, doyma və yüngüllük baxımından digər cisimlərin və digər kölgələrin bitişik səthlərinin rənginə nisbətən alınmalıdır.

Açıqdırüçüncü mərhələ həcmli forma və məkanı daha incə rəng çalarları ilə modelləşdirməyə davam edirik. Kağızdakı hər ləkəni natürmortla yoxlayırıq, növbə ilə gözlərimizi şəkilə, sonra təbiətə yönəldirik. Bu, təbiətdə olan rəng nisbətinin çoxaldıldığını görməyə imkan verir. İşıq, qismən kölgə, kölgədəki rəng çalarlarının təsviri tədricən formanın incə bir modelləşdirilməsinə, yer və işıq görüntüsünə səbəb olur.

Açıqdırson mərhələ bütün rəngləri ümumiləşdiririk, lazım olduqda bəzi hissələri daha doymuş bir rənglə vurğulayırıq və ümumi rəng gamutundan çıxan həddindən artıq parlaq rəngləri söndürürük. Rəsm tamamlandı.

Uşaqlar, praktik işə başlamazdan əvvəl, dərsinizin vəzifəsini sizinlə aydınlaşdıraq - bu natürmort obrazı, natürmortun məcazi və rəngli performansıdır.

Müstəqil iş.

Dərs nəticələri.

Tamamlanmış işlərin nəzərdən keçirilməsi və təhlili. Təbii təyinatlı cisimlərin xarakterini çatdırmaqda gözəl tapılmış rəng birləşmələrini qeyd etmək.

İşin təhlili.

İş yerlərinin təmizlənməsi.

Nəticə. Təlimatlar.

Şagirdlərin yaxşı bədii zövqü inkişaf etdirmək və estetik tərbiyələrini daha da yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə xüsusi bilik və bacarıqların daha yaxşı mənimsənilməsi üçün mümkün qədər tez-tez söhbətlər aparmaq vacibdir (həm ayrı dərslər, həm də praktik işi izah etmək üçün giriş hissəsi kimi) ) məqsədi şagirdləri ən yaxşı ustaların əsərləri ilə tanış etmək və onların yaradıcılıq üsulları ilə rəsm və rəsm tanışlığıdır. Faydalıdırtələbələrin öz əsərlərini təhlil etmək, ən yaxşı əsərlərdən ibarət sərgilər təşkil etmək.

Natürmort şagirdlərə təbiətin sonsuz müxtəlifliyini göstərir. Uşaqlar bir rəsm müəlliminin köməyi ilə bu xüsusiyyətləri öyrənə bilər və etməlidir, yəni. diqqət çəkməyən şeylərin xüsusiyyətləri. Təəssüf ki, geniş miqyaslı bir səhnələşdirməni izah edərkən bir çox müəllim və tələbə-tələbə tez-tez quruluşun, cisimlərin məkan mövqeyinin, formanın perspektiv azalmasının necə düzgün təsvir olunacağını izah etməklə məhdudlaşır və xüsusiyyətlərinə az diqqət yetirilir. təbiətdə "görən" gözəllik, lütf, formanın zərifliyi, xətlər, ahəngdar bir rəng sxemi. Və şagirdin çəkməli olduğu obyekt ona emosional təsir göstərmirsə, o zaman bu obyekti təsvir etmə prosesi üzərində passivdir, şübhəsiz ki, onun əyani fəaliyyətinin keyfiyyətinə təsir göstərir.

Çox vacib bir amildir ki, bir məktəblinin həyatdan rəsm çəkərkən aldığı bilik, bacarıq və vərdişlər vizual sənətdəki digər sinif siniflərində genişlənir, dərinləşir və möhkəmlənir.

Butezis təbiətdən dərslər çəkməkdə, təsviri sənət mövzusunda söhbətdə, şagirdləri müxtəlif rəng janrları ilə tanış etməkdə və "Natürmort" mövzusunda metodik inkişafda əyani köməkçi kimi istifadə edilə bilər.

Solovieva Oksana Valerievna

MAOU DOD "ODSHI No. 3", Bratsk

Gözəl incəsənət müəllimi

bratsk, İrkutsk bölgəsi

Mövzu: rəsm. 4-cü sinif, 14-16 yaş arası şagirdlər.

Dərs mövzusu:Natürmort müxtəlif materialların obyektlərindən(Yağlı boya texnikasının təqlidi)

Vaxt - 9 saat

Dərsin məqsədi: Yeni rəngləmə texnikasını öyrənmək.

Dərs Məqsədləri:

Harmonik kompozisiya həlli.

Zəngin nüanslar.

Yağlı boya texnikasının təqlidi.

Materiallar və avadanlıqlar:Təhsil mühiti, yazı taxtası, flomaster, əyani vəsaitlər - işin mərhələləri, tələbə işi. F A4 kağızı - rəngli, qələm, silgi, sulu boya, guaş, palitra, su qabı, fırçalar, maqnit. PVA, zımpara.

Tələbələr üçün materiallar: Whatman kağızı ilə örtülmüş 35x54 tablet, PVA, zımpara kağızı, qələm, silgi, sulu boya, guaş, palet, su qabı, fırçalar.

Dərs planı:

Dərsə hazırlığın yoxlanılması. 1 dəq.

Tablet hazırlanır. 20 dəqiqə.

İşin mərhələlərinin izahı. 15 dəqiqə.

İşin icrası: rəsm 45 dəq, akvarel 100 dəq, quaş 200 dəq.

24 dəqiqə görülən işlərin yoxlanılması.

Dərslər zamanı:

Dərsə hazırlığın yoxlanılması.

Tablet hazırlanır. Bir kətanı simulyasiya edən tableti zımparalayın (yuxarıdan aşağıya və soldan sağa). Bir yerə yalnız bir dəfə və kənardan kənara zımpara etmək vacibdir, bu, kətan görünüşünü yaratmaq üçün yeganə yoldur. Tableti astarlamaq üçün bir az qəhvəyi gouache'yi şəffaf bir tonda su ilə seyreltin, 10 ilə 1 nisbətində PVA yapışqan əlavə edin (10 seyreltilmiş boya və 1 hissə PVA yapışqan) və tableti bu boyanın incə bir təbəqəsi ilə örtün. .

İşin mərhələlərinin izahı. Yağlı boya texnikası suluboya və gouache boyamasından fərqlidir. Yağlı boya texnikası, işığa və kölgədəki cisimlərin müəyyən bir insan vizual qavrayışına əsaslanır. İşıqda bütün obyektlər möhkəm, maddi və həcmli görünür. Kölgədə və ya alacakaranlıqda cisimlər öz maddələrini itirir və bir qədər şəffaf görünürlər, kölgədə rəng nüansları da daha az fərqlənir. Bu qavrayış qanunlarına riayət etməklə asanlıqla dərin məkanı olan rəsm əsərləri yarada bilərsiniz.

Rəsm üçün hazırlıq rəsminin aparılması. Tabletdə natürmort obyektlərin konturlarını təsvir edirik, elastik bir bant istifadə etməməyə çalışın. Hazırlıq rəsm aşağıdakı ardıcıllıqla həyata keçirilir: natürmortun ümumi kütləsini müəyyənləşdirin; bu maddələrin nisbətlərini və bir-birlərinə münasibətlərini nəzərə alaraq ayrı maddələrə bölmək; əşyalar qurmaq; cədvəlin və pərdənin təyyarəsini müəyyənləşdirin. Tikinti başa çatdıqdan sonra düşən kölgələri və öz kölgələrinizin yerini müəyyənləşdirin. Hazırlıq rəsmini yoxlayın.

Alt rəngləmə: Suluboya ilə boyalarla işləməyə başlayırıq - şüşəli (şəffaf) yağlı boyaları yaxşı təqlid edir, kölgələri və penumbranı bütün rəng çalarları ilə tam gücündə boyayırıq, penumbra kimi işıq üzərində boyayırıq. Bu mərhələdə rəsm, alacakaranlıqdakı kimi görünəcək - işıqsız.

Bədən: Natürmortdakı ən parlaq yerlərdən guaşla boyamağa başlayırıq, tədricən bütün işıqlı yerləri təyin edirik. Hər şeyi üzərində gouache ilə sıx bir şəkildə boyamamaq, vuruşlar arasında kiçik bir boşluq qoymaq (mozaika kimi) vacibdir.

Bir müəllimin rəhbərliyi altında işin icrası: rəsm 45 dəq, akvarel 100 dəq, guaş 200 dəq.

24 dəqiqə müzakirə ilə görülən işlərin yoxlanılması.

İstinadların siyahısı:

Ditmar K.V. Səni dünyanı tanımaq və çəkmək istəyirəm! Müəllim üçün kitab. - M.: Təhsil. 1993.

Sokolnikova N.M. Gözəl Sənətlər: Üç üçün dərslik. 5-8 siniflər: Saat 4-də.Hissə 2. Rəsm əsasları.- Obninsk: Başlıq, 1996.

Və oxuyun və oynayın. Gözəl sənətlər. / M.V. Trofimova, T.T. Tarabarina.- İnkişaf Akademiyası - Yaroslavl. 1997.

Lomonosov M.T. Qrafika və Rəssamlıq: Dərs vəsaiti. Manual / M.T. Lomonosov. - М.6 MMC "Astrel Publishing House": LLC "Publishing House AST", 2003. - 202, (6) s.6 xəstə.

Tarasevich G., Aksenov Y., Zakin R., Krieger F. Rəsm və rəsm. - 1971.

Görülən işlərin bir nümunəsi.

MƏDƏNİYYƏT BÖLMƏSİ

BRATSK ŞƏHƏR İDARƏSİ

Bələdiyyə büdcə təhsili

uşaqlar üçün əlavə təhsil müəssisəsi

"2 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbi"

bratsk şəhərinin bələdiyyə quruluşu

AÇIQ DƏRSİNİN ÇIXARIŞI

təsviri sənət sahəsində əlavə peşə öncəsi ümumi təhsil proqramı "Rəsm" (təhsil müddəti 5 (6) il),

akademik fənn "Rəsm", sinif 1, I semestr

Mövzu: “RƏNGLİ HARMONİYA. POLAR HARMONİYASI. DEKORATİF HƏLƏ HƏYAT "

Müəllim MBOU DOD "DSHI No. 2" MO Bratsk

Marina Mixaylovna Pozharskaya

Bratsk 2013

İzahlı qeyd

Mövzu dərsi təqdim edildi PO.01. UP.02, PO.01.UP.05İncəsənət şöbəsinin 1-ci sinif şagirdləri üçün hazırlanmış təsviri sənət sahəsi üzrə "Rəsm" (peşə müddəti 5 (6) il) üzrə peşəöncəsi ümumi təhsil proqramının "Rəsm" i. Təqvim-tematik dərs planına əsasən 9 nömrəli dərsin seçilmiş mövzusu “Rəng ahəngi. Qütb harmoniyası. Dekorativ Natürmort ”, rəng harmoniyası tədqiqatının davamıdır. Əvvəlki dərs nömrəsi 8 "İşığın kontrastı (akromatik kontrast)". Bu açıq dərs “Rəng ahəngi. Qütb harmoniyası. Dekorativ natürmort "sulu boya təcrübəsini" Suluboya boyama "bölməsində birləşdirmək üçün bir dərsdir. Dərs tematik dərs planına əsasən 3 akademik saat üçün nəzərdə tutulmuşdur. Dərsin əsas məqsədləri ənənəvi sənət fənləri tədrisindən kənarlaşmaq və tələbələr arasında müstəqil alternativ həllərin formalaşdırılmasıdır.

Uğurlu dərs üçün əsas şərt bədii özünü göstərməyə təşviq etmək və fərdi yaradıcılıq təşəbbüsünün fəal təzahürüdür. Dərs üçün əsas məqam olaraq yaradıcı intriqalar seçildi. Bu, dərsin məzmununa marağı inkişaf etdirmək üçün davamlı motivasiya təmin edir. Yaradıcı bir təcrübənin elementlərinin olması tələbələrin emosional vəziyyətini aktivləşdirir, idrak fəaliyyətinin inkişafına və nəticələr arzusuna kömək edir.

Dərsin nəzəri hissəsini səmərəli mənimsəmək üçün Çin mədəniyyəti obyektlərinin sərgisi, musiqi müşayiəti və kompüter təqdimatı şəklində xüsusi bir tematik mühit yaradılmışdır.

Dərsin praktik hissəsi yüksək səviyyəli auditoriya fəaliyyətini təmin edən və yaradıcı cəsarət inkişaf etdirən master-klass şəklində təqdim olunur. Müxtəlif təlim formaları - qrupdan fərdə - dəyişən fəaliyyət növlərinin dinamik mənzərəsini yaradır və yaradıcılıq prosesini aktivləşdirir.

Metodik inkişafda məqsəd və vəzifələri, habelə gözlənilən nəticəni göstərən ətraflı dərs ssenarisi var. İş addımları dərsin məntiqi gedişatını və müəllimin şagirdlərlə qarşılıqlı əlaqəsini göstərir. Əlavədə dərsin texnoloji xəritəsi, texnologiya və metodların təsviri, dərsdəki effektivliyi, didaktik dəstək (dəstək şərtləri, tapşırıq kartları) yer alıb. MS Power Point-də əyani təqdimat edildi.

Açıq dərs keçilən materialın biliklərinin miqdarına əsaslanır, eyni zamanda paralel olaraq yeni tədris materialının ilkin konsolidasiyası, rəsmdə nəzəri və praktik imkanlar, yəni peşədən əvvəlki bacarıqlara yiyələnmək məqsədi güdür. bu akademik mövzuda tələbələrin.

1-ci sinifdə "Rəsm" mövzusunda açıq dərs II yarım il

müəllim MBOU DOD "DSHI No. 2" MO Bratsk

Marina Mixaylovna Pozharskaya

Dərsin tarixi və saatı: 2013.10.12, 15 00 - 17 20.

Mövzu bölməsi: Rəng ahəngi. Qütb harmoniyası.

Dərs mövzusu: “Rəng ahəngi. Qütb harmoniyası. Dekorativ natürmort "

Dərs nömrəsi: 8.

Dərs növü: Yeni tədris materialının öyrənilməsi və ilkin konsolidasiyasında dərs.

Dərsin məqsədi: mücərrəd düşüncənin inkişafı, rəsm texnikasında vərdişlərin yaxşılaşdırılması, təbəqə sahəsinə kompozisiya sahibliyi; rənglərin qəbulu və ötürülməsi.

Dərs Məqsədləri:

Təhsil:

Bilirsiniz:

Suluboya rəngkarlığının xüsusiyyətləri və xüsusiyyətləri, imkanları və estetik keyfiyyətləri;

Rəngin bədii və estetik xüsusiyyətləri;

Bir rəng sistemi yaratmağın əsas nümunələri;

Bilmək:

Rəng əlaqələrini görmək və çatdırmaq;

İnkişaf etməkdədir:

Bədii qabiliyyətlərin inkişafı;

Yaradıcılıq fəaliyyətinin elementlərinin inkişafı;

Təhsil:

"Yaradıcı cəsarət" və özünəinam hissi aşılamaq;

Yaradıcı özünü ifadə etmə ehtiyacının artırılması;

Estetik fikir və bədii zövq tərbiyəsi;

Nəticə:

Natürmortda akvarel rəsmində praktik vərdişlərin inkişafı;

Rəng əlaqələrini axtarın;

Bədii qabiliyyətləri haqqında real fikirlərin formalaşması.

İstifadə olunan texnologiyalar:

Şəxsiyyətyönümlü texnologiyalar.

Dərs müddəti: 45 dəqiqə + 45 dəq. + 45 dəq. dəyişikliklərlə

Dərs avadanlığı:

Metaplan;

A2 hesabatı;

Skotç, kliplər,

Rəsm əsərlərini bəzəmək üçün lövhələr (pasport)

Musiqi müşayiəti (MP3 səs mərkəzi)

Kompüter təqdimatı (video proyektor)

Notebook

Bədii alətlər və materiallar: suluboya (12-24 rəng), "Dələ" fırçaları (№5, №3, №2), qara mürəkkəb;

Rəngşünaslıq, natürmort, meyvə və ya tərəvəz reproduksiyaları üçün metodoloji cədvəllər.

İnteqrasiya: - rəng elmi, dəzgah tərkibi.

Dərs planı:

8. Refleksiya (dərsin nəticələrini ümumiləşdirmək) 10 dəq.

Dərslər zamanı:

1. Təşkilati məqam

Dərsin ilkin təşkili (dərsə gəlməyənlərin yoxlanılması,
binaların, iş yerlərinin xarici vəziyyəti, diqqətin təşkili);

2 . Dərsin məqsədi və vəzifələrinin müəyyənləşdirilməsi.Peşəkarlıqdan əvvəlki vəziyyətlə tanışlıq.

Giriş

Tamaşaçılardan salamlar

Peşəkarlıqdan əvvəlki vəziyyətlə tanış olmaq:

Dərslər zamanı.

Müəllim - Dərsimizə özünüz yaradıcı baxışın iştirakçısı ola biləcəyiniz bir sərgiyə dəvətnamə ilə başlamaq istəyirəm. Hər il tədris ilinin sonunda tələbələrin müxtəlif bədii istiqamətlər üzrə ən yaxşı əsərlərindən ibarət sərgi keçirilir. Hər biriniz əsərlərinizi sərgiyə təqdim etmək fürsətiniz var. Sərgi başa çatdıqdan sonra nəticələrə yekun vurulacaqdır. Sərgi ziyarətçilərinin səsverməsinin nəticələrinə görə, müxtəlif nominasiyalarda qaliblər müəyyənləşdiriləcəkdir. Həqiqi uğur sizi gözləyir! Gələcək yaradıcılıq işinizin mövzusuna qərar verməlisiniz.

3. Bilik yeniləməsi. Nəzəri məlumatlarla işləmək.

Müəllim - rəssamlar rəsm əsərlərində nələri təsvir edə bilər və əsərləri ilə nələri ifadə etmək istəyirlər? Müxtəlif hadisələrdən, şeylərdən bəhs edə, insanların əvvəl necə olduqlarını göstərə, xarakterlərini və əhval-ruhiyyələrini, sənətkarın təsvir etdiyi ilə necə əlaqəli olduğunu çatdıra bilərlər.

Tələbə 1 - bir rəsm növü olaraq natürmort Avropada 16 və 17-ci əsrlər sərhədində meydana gəldi, termin özü 19-cu əsrin əvvəllərində meydana gəldi. Hollandiyada (hərəkətsiz təbiət) sözünü əvəz edən Fransada (ölü təbiət). Natürmort sənətkarın həqiqətə münasibətini əvvəlcə təbiətdə, daha sonra kətan üzərində semantik və estetik əlaqələrlə birləşdirdiyi obyektlərin təsviri ilə ifadə etdiyi bir janrdır.

Natürmort növü çoxşaxəlidir, əsas məqsədi insanın intim, şəxsi həyatıdır. Onun sadə gündəlik işləri və ehtiyacları obyektlərdə - qida, içki, ev əşyaları, flora və fauna elementləri və s. İlə ifadə olunur. Rəssam xarici aləmi təsvir edir. Forma, rəng, cisimlərin toxuması, sıxlığı, yumşaqlığı, şirəsi, nəmliyi, şəffaflığı, kövrəkliyi. Şeylərin yalnız fiziki xüsusiyyətləri deyil, əsasən insan üçün mənaları, həyatında oynadığı rol öyrənilir. Bunun sayəsində dövrün, ölkənin həyatını öyrənirik. Sənətçi cisimləri yaxından - sakit, tələsmədən, diqqətlə araşdırır, tamaşaçıya yaxınlıqdan, fərqli bucaqlardan göstərir. Kəs, qırıq. Bütün bunlar izləyiciyə tanış, tanış olan şeyləri yeni bir şəkildə görməyə, gözəlliklərini qiymətləndirməyə imkan verir.

Müəllim - janrın əsas mövzularından biri təbiətə sevgi, onun bilik və inkişaf mövzusu, hədsiz hədsiz hədsiz gözəllik və müxtəliflik içərisindəki ilhamdır.

Tələbə 2 - insan həyatının mənasına dair fəlsəfi mövzular natürmortlarda da eşidilir. Natürmortlarda təsvir olunan əşyaları iki böyük qrupa bölmək olar. Təbii obyektlər (çiçəklər, meyvələr, balıq, oyun). İnsan əlləri ilə hazırlanan əşyalar (alətlər, ev əşyaları, sənət əsərləri).

Təbii cisimlərin xüsusiyyəti kövrəkliyidir, çiçəklər solur, meyvələr pisləşir və s. Buna görə də bu janrın funksiyası dəyişkənlərə dəyişməzlik vermək, qeyri-sabit bir gözəlliyi möhkəmləndirmək, zamanın axarını cilovlamaq, tez xarab olan şeyləri əbədi etməkdir. Bu, natürmortlara tamaşaçı üçün cəlbedici olan və misralarda yer alan fəlsəfi bir dərinlik verir:

İndiki zamana qədər yaşayaraq

Uzun bir bıçaq var, qırılmayıb,

Və limonun qabağında küləklər

Kobud qabıq monoqramı.

Divar soyulmur,

Qırış toxumu dəyişməz,

Və hər şey qaydasındadır

Və jambon çəhrayı olur.

Heç kim şərab içməyib.

Və salfetin üstünə tökülməməlidir.

Ancaq fırçalar və palitralar yoxdur,

Və uzun müddət sənətkar yoxdur.

Kim niyə cavab verəcək,

Keçən gün kimi

Yəni sabah olacaq

Birinin qoyulmuş səhər yeməyini gözləməsi üçün -

Və ona toxunma.

A. Veksler.

Müəllim - müxtəlif sənətkarların bir sıra natürmortlarını nəzərdən keçirdikdə, nəinki təsvir olunduğu üçün (məzmun), təsvir olunduğu üçün (ifadə ifadə etməklə), həm də hər bir sənətkarın fərdi yaradıcılıq tərzi ilə nə qədər müxtəlif olduqlarını görürük . Hər bir rəsm əsərində müəyyən bir emosional təsir hiss edirik: bəziləri lirik, intim, bəziləri təntənəli, qəhrəman, monumental görünür

Beləliklə, şəkildəki təsvir olunan cisimlərin məzmununa görə, şərti olaraq tək sifarişli və ya qarışıq natürmortları ayırırıq.

Tələbə- Tək cərgəli (bir tipli) natürmort müəyyən bir növ obyektləri təsvir edir: yalnız tərəvəzlər, yalnız meyvələr, meyvələr və s. Şəkildə müxtəlif yeməklər (yeməklər) də göstərilə bilər; çörək və müxtəlif un məhsulları, pendir, kolbasa, müxtəlif içkilər və s. I. Maşkov, “Moskva yeməyi. Çörəklər ". Şəkildə müxtəlif obyektlər (tərəvəz və meyvələr, çiçəklər və meyvələr, qablar və s.) Təqdim olunursa, belə natürmortu məzmunu qarışıq olan I. Khrutsky, "Çiçəklər və meyvələr" olaraq təyin edirik.

“Qatılan Cədvəl” adı ilə birləşdirilmiş natürmortlar bir qədər fərqli bir xarakter daşıyır: “Səhər yeməyi”, “Şirniyyat”, “Şam yeməyi” və s. I. Grabar, “Səliqəsiz Cədvəl”. Bu cür görüntülərdə müəyyən bir süjet var, buna görə onları təyin edirik. Hekayələr kimi. F. Tolstoyun mənzərəsi ilə quşları, heyvanları, insanları və ya natürmortları əks etdirən natürmortlar, "Bir buket çiçək, bir kəpənək və bir quş", S. Jukovski, "Terasın qarşısında" mövzusuna aid edilə bilər. natürmort.

Müəllim - Artıq qeyd etdiyimiz kimi, natürmortdakı əsas personajlar obyektlərdir. Gözəlliklərinə baxa bilmək üçün "yaxın" olaraq təqdim olunan şeylər. Hər bir əşyanın öz forması, toxuması, sıxlığı və s.

İndi "Toxunaraq bil" oyununu oynayacağıq.

Oyunun məqsədi: tərəvəz, meyvə şəkli, şəklin toxunma müayinəsi, toxunma hissləri ilə mövcud vizual təsvirlərlə əlaqəli məlumatları birləşdirin.

Material: meyvə və tərəvəz dəsti, parça torba.

Təlimat: Bir qrup tələbə masanın qarşısında yarım dairədə oturur. Bir paket meyvə və tərəvəz masanın üstündədir. Öz növbəsində, hər biri əlini torbaya qoyaraq çantaya yaxınlaşır. Bir növ tərəvəz və ya meyvə hiss edin və bunun nə olduğunu təxmin etməyə çalışın. Nöqtə haqqında, hansı formada olduğunu, sərt və ya yumşaq olduğunu, səthinin nə olduğunu - hamar və ya kobud olduğunu söyləyin. Və sonunda bunun necə bir obyekt olduğunu söyləyin. Sonra torbadan çıxarıb düzgün tanıdığına baxın.

Növbəti tapşırıq - bir dəzgahda, otaqda hansı natürmortun boyandığını, açıq havada hansıların fərqləndiyini müəyyənləşdirmək üçün beş reprodüksiya.

2. Müəllim- Bir çox fərqli natürmortu nəzərdən keçirdik, ən müxtəlifdir, fərqli texnikalarda və fərqli rənglərdə hazırlanmışdır. Rəng şəklin əhval-ruhiyyəsini anlamağa necə kömək edir?

Hər hansı bir sənətkarın işində, bu və ya digər rəng sxeminə üstünlük verdiyi dövrlər var. Bəzi sənətkarlar isti rənglərlə, bəziləri soyuq rənglərlə, bəziləri parlaq və ya pastel rənglərlə rəngləyirlər. Və hamısı fərqli bir əhval-ruhiyyə, vəziyyət (şən, günəşli, şən, kədərli, tutqun və s.) Fərqli hisslər (sərinlik, təravət, həssaslıq, yumşaqlıq, səslilik və s.). Rəng sxeminə gəldik, rəng çarxına diqqət yetirək. İlk mərhələdə rəng çarxı üç rəngə bölünə bilər:

    Əlaqədar rəng aralıkları;

    Ziddiyyətli rənglər;

    Nisbətən ziddiyyətli;

    Qütb;

İlk rəng sxemini təhlil edəcəyik. Əlaqədar rənglər (başlanğıcda və ya sonunda ola bilən bir əsas rəng daxil olmaqla ardıcıl 4 rəng):

    Sarı - narıncı-qırmızı;

    Qırmızı - ultramarine;

    Mavi - noxud;

    Yaşıl - limon;

    Qırmızı sarı-narıncıdır.

Onlardan birini təhlil edək. Bir qayda olaraq, ən populyar sarıdan qırmızıya qədər olan qızıl rəngdədir. Dörd parlaq, zəngin doymuş rəngimiz var - rəng tonunun ifadə gücü. Boyalar saf formada doymuş olur, digərləri ilə qarışdırıldıqda deyil, sarı, sarı-narıncı, narıncı, narıncı-qırmızıdır. Bu rənglərin hər birini onlardan pastel (+ ağartma) az doymuş (+ qara) rənglər düzəldərək zənginləşdirə bilərik, açıq sarı və solğun qızıl (pastel), qızıl-yaşıl və qırmızı-qəhvəyi (az doymuş) rənglər alırıq. . Nə zəngin bir sıra.

Təsəvvür edin. Bu dörd rəngin hər birini ən az üç vəziyyətə (pastel, aşağı doymuş, doymamış) 100% doyma ilə zənginləşdirdiyimizi.

4. Yeni biliklərin ilkin mənimsənilməsi. Praktik iş

Gəlin işimizin növbəti mərhələsinə, suluboya şəklinə keçək.

Müəllim - fikirdən asılı olaraq rəng sxemini seçirik və artıq bitmiş eskiz üzərində işləməyə başlayırıq (eskiz əvvəlki dərsdə hazırlanmışdır). Qütb rənglərində dekorativ planar natürmort həyata keçirin.

Şagirdlərin əməli işlərinin gedişində müəllim şagirdlərlə fərdi iş aparır, rəng seçimi, bir müstəviyə paylanması və s.

5. Anlaşmanın ilkin yoxlanışı. Sərgi

Beləliklə, işiniz tamamlandı. Ancaq layiqli bir çərçivə aldıqlarında son görünüşlərini əldə edəcəklər. Xidmətinizdə bir çərçivə emalatxanası var. (Masalardan birində stilizə edilmiş bir baget atelyesi təşkil olunur: rəngli kağızdan əvvəlcədən hazırlanmış çərçivələr) Zövqünüzü və rəng elminə dair məlumatınızı göstərən, rəng tərkibinə görə işiniz üçün uyğun çərçivəni seçin. (Şagirdlər məkana çərçivələrlə gəlir və nümunələr seçir. Planşetdə düzəldərək işi bəzəyin. Müəllim məsləhət verir)

Qalxıb bir-birinizin işini görməyinizi təklif edirəm. Təcrübəsiz açılış günümüz var. "Uğur dağı" haqqında unutmayın. Bəlkə də hər birinizin etiketinizi yeni bir yerə köçürmək istəyi var, yəni. işi tamamladıqdan sonra qabiliyyətlərinizi yenidən qiymətləndirin. ( Şagirdlər sənət əsərlərini izləyir və stikerlərlə işləyirlər). İndi açılış günü təəssüratlarımızı müzakirə edək. Ən çox kimin əsərini bəyəndin? Sizcə, kimin əsərləri yaxşılaşdırma tələb edir?

6. İlkin lövbər. Qiymətləndirmə

Müəllim hər işi bir mütəxəssis mövqeyindən qiymətləndirir, məziyyətlərini qeyd edir.

Şagirdlər işlərini qiymətləndirir, çatışmazlıqları və ya problemli sahələri qeyd edir, eyni zamanda bir-birlərinə tövsiyələr və tövsiyələr verirlər.

7. Ev tapşırığı barədə məlumat, brifinq

onun tətbiqi üçün

Müəllim:

Bir illüstrasiya və ya bir kartpostal tapın, rəng birləşməsini təyin edin.

Şagirdlər aldıqları tapşırığı yazırlar.

8. Refleksiya (dərsin nəticələrini ümumiləşdirmək)

Müəllim:

Çox rəngli harmoniyaya uyğun rəng seçərkən hansı çətinliklərlə qarşılaşdınız? (İşdəki rəng və çalarların seçimi və illüstrasiyada rəng və çalarların uyğunluğu)

Hansı mərhələ ən çətindi? ( Başlarkən, tamamlanma dərəcəsini təyin edin)

Ən maraqlı mərhələ hansı idi? ( Detallaşdırma, iş dizaynı, əsərlərə baxmaq və özünüzü başqaları ilə müqayisə etmək)

Bu bədii fəaliyyət növünün hər birinin perspektivləri nədir?

(Bu işi təkrarlamaq, başqasını yazmaq arzusu var)

Müəllim:

ƏMƏKDAŞlığınız üçün təşəkkür edirik!

SƏNƏ UĞURLAR ARZU EDİRƏM!

ƏDƏBİYYAT SİYAHISI:

    Abramtseva M.A. Təsviri sənət dərslərində söhbətlər və didaktik oyunlar, 1-4 siniflər. M. Vlados 2003

    Buinov A.M., Elizarova E.M., Ioganson B.V. Gözəl Sənətlər Məktəbi, c. 2 ed. üçüncüsü, düzəldilmişdir. və əlavə edin. M.: Gözəl sənət. 1988 il

    Təsviri sənət hissə 2, 5-8 sinif şagirdləri üçün rəsm əsasları dərsliyi. Obninsk nəşriyyatı "Başlıq", 1996

    Kurochkina N. A. Natürmort nəşriyyatı "Uşaqlıq-Press" SP ilə tanışlıq. 1999 il

    William Powell. Rəng və istifadə qaydası. M. Ast. Astrel 2005

İSTİFADƏ İNTERNET QAYDALARI:

1. http://www.linteum.ru/article254.html

2. http://decko.ru/dizain/100-colorist

6.

7.

8.http: //aversin.livejournal.com/11713.html

ƏLAVƏ

MƏTN DƏSTƏKLƏRİ

POLAR HARMONİYASI

RƏNGLƏR

Natürmort

SU RƏNGİ

Şəffaflıq

XROMOTİKLİK

TON AKSENT

ƏSAS ŞƏRTLƏR

AQUAREL - (Fransız aquarelle, İtalyan acquerello'dan, Latın aqua suyundan), boyalar (ümumiyyətlə tərəvəz yapışqanında), su ilə seyreltilmiş, həmçinin su boyaları ilə rənglənmişdir.

AXROMATİK RƏNGLƏR -ağ, boz, qara

HARMONİYA yunan sözündən gəlir, məna həmahənglik, harmoniya, xaosun əksi, gözəllik qanunu deməkdir

HARMONİ MONOTON (rəngşünaslıq ədəbiyyatında buna monoxromik, yəni bir rəng də deyilir) bir rəngin yüngüllüyü və doyma xüsusiyyətləri ilə fərqlənən bir rəngli "şüa" çalarlarının birləşməsinə əsaslanır. Ümumi rəng tonu rəng kompozisiyasına sakit, balanslı bir xarakter verir.

HARMONİYA İLGİLİ içərisində eyni əsas rəngli çirklərin mövcudluğuna əsaslanır. Əsas rənglərə deyilir: sarı, qırmızı, mavi, yaşıl. Bunlar bitişik rənglər ola bilər: qırmızı və qırmızı-narıncı, sarı və sarı-qırmızı, lakin sarı və qırmızı deyil.

HARMONİYA POLARI iki əsas rəngin müxalifəti üzərində qurulmuşdur. Məsələn: qırmızı və yaşıl, sarı və bənövşəyi. Qütb harmoniyasında əsas qütb rənglərinin bir neçə kölgəsi birləşdirilə bilər. Bir çox tədqiqatçı bu harmoniyanı gözlər üçün ən rahat hesab edir; bu, vücudumuzun tarazlıq və özünümüdafiə istəyinin təzahürüdür.

HARMONİYA ÜÇ RƏNGLİaralıqlarla uzanan üç əsas rəngin ziddiyyəti üzərində qurulmuş və ya ətrafında üç rəng harmoniyası qurulmuşdur.

HARMONİYA ÇOX RƏNGLİrənglərin müxtəlifliyi ilə əsas olanları ayırd etmək mümkün deyil.

ƏLAVƏ (QARŞI) RƏNGLƏR -bunlar bir-birlərinin doymasını qarşılıqlı şəkildə gücləndirən kəskin əks rənglər cütləridir (məsələn, narıncı və mavi, bənövşəyi və sarı, qırmızı və yaşıl).

RƏNGLƏR -baxışyaxşısənət, işləyirkimdir

yaradılır dan kömək edin boyalar, tətbiq olunur nə haqqında- və ya möhkəm səth.

ƏLAQƏ- obyektlərin açıq əksini ehtiva edir və ya çiçəklər hər hansı bir xüsusiyyət üçün.

MONOKROM -monoxromatiklik

NUANCE - maddələrdəki incə, cüzi fərqlər və ya deməkdirçiçəklər hər hansı bir xüsusiyyət üçün.

DAYANMA - bu, xromatik rəng və açıqlığa bərabər olan boz rəng arasındakı fərqdir.

İLK RƏNGLƏR: sarı, qırmızı, mavi.

HƏLƏ HƏYAT - bu , mövzu hansı görüntüdür ev əşyaları, çiçəklər, tərəvəzlər və meyvələr.

Şəffaflıq -işığın əhəmiyyətli bir təhrif olmadan içindən keçməsinə imkan verən bir obyektin xassəsi

KOMPOZİT RƏNGLƏR: narıncı, bənövşəyi, yaşıl.
Kompozit rənglər iki əsas rəng qarışdırılaraq əldə edilir:
Narıncı \u003d qırmızı + sarı

Bənövşəyi \u003d qırmızı + mavi

Yaşıl \u003d sarı + mavi
Bütün digər rənglər bu rəngləri fərqli nisbətlərdə qarışdırmaqdan ibarətdir.

Üstəlik doyma və yüngüllükdəki fərq.
TON AKSENTİ -böyük bir əhəmiyyət vermək üçün bir kompozisiyanın, şəklin, obyektin bir hissəsini vurğulamaq.

XROMATİK RƏNGLƏR -"Rəngli"

RENK HARMONİYASI \u003d RENK BALANSI.

Rəng tonu - mürəkkəb bir rəngdə əsas rəngin olması,
rəng çarxında yerini müəyyənləşdirir.
Rəng tonu rəngin adı ilə müəyyən edilir: qırmızı, tünd qırmızı.

Şəkil1\u003e

18.04.2013 tədris ili

Açıq rəsm dərsi

1 "b" sinifində

müəllim Ershova I.M

Dərs mövzusu : "Natürmortun mərhələli qurulması"

"Sadə bir cisim və soyuq rəngli tərəvəzlərlə natürmort"

Məqsədlər: təsviri sənət növü "natürmort" haqqında məlumatları birləşdirmək;

Xəyali təxəyyülü, kompozisiya düşüncəsini inkişaf etdirin.

Tapşırıqlar:

Təhsil: vərəqdəki şəkli düzgün tərtib edin; əşyalar qoymaq

bir təyyarədə, nisbətləri və perspektiv kəsiklərini nəzərə alaraq qurun.

İnkişaf etməkdədir: diqqət, vizual yaddaş, göz, duyğu inkişafı

nisbətlər, rəng qavrayışı, bədii zövq.

Təhsil: ətrafınızdakı dünyaya sevgi aşılamaq,

məqsədyönlülük, əzmkarlıq, dəqiqlik, görmə qabiliyyəti

gözəlliyi hiss et.

Dərs növü: birləşdirilmişdir

Tədris metodları:izahlı-illüstrativ, reproduktiv

Avadanlıq və materiallar:

müəllim üçün: ev əşyaları (küplər, fincanlar, kasalar və s.), təbaşir, taxta

Sərin;

tələbələr üçün: A3 kağızı, fərqli sərtlikdə qrafit qələmlər, silgi,

Fırçalar, suluboya, palitrası, su qabı;

Vizual sıra:

tələbələrin təbii fonddan əsərləri;

sənətkarların reproduksiyaları:

K. Korovin “Natürmort. Çiçəklər və meyvələr ”mövzusundadır.

V. Van Gogh "Günəbaxanlar"

I. Maşkov "Bir nəlbəki meyvə"

K. Petrov-Vodkin "Elmalarla Natürmort"

P. Konchalovski "Tepsiya və tərəvəzlər"

Z. Serebryakova "Zucchini ilə səbət"

Dərsin gedişi:

1 dərs

І Təşkilati hissə.

Dərsə hazırlığın yoxlanılması 3 dəq.

II Əsas hissə.

Mövzu mesajı. 2 dəqiqə.

Giriş söhbəti 5 dəqiqə.

Müəllim tapmacanı təxmin etməyi təklif edir, uşaqlar yekdil cavab verirlər.

Şəkildə görürsənsə

Masanın üstündəki möcüzə vaza

İçərisində gözəl bir buket var

Qar ağ xrizantemlər

Yeməklər çoxdur

Həm şüşəli, həm də sadə

Bəlkə bir fincan və ya nəlbəki

Qızılı bir haşiyə ilə.

Və yenə də olur,

Oyun orada çəkilir.

Nəhayət qoyun

Yetişmiş şaftalı və gavalı

Və şəkildə edə bilərsiniz

Bir tort olmaq üçün çəkilmişdir

Və buna görə şəkil deyilir -natürmort.

"Natürmort" sözü "ölü təbiət", "cansız təbiət" deməkdir. Bizə fransız dilindən gəldi.

Holland, alman və ingilis dillərindən tərcümədə bu janrın adı "sakit həyat", "hərəkətsiz həyat" deməkdir.

Natürmort 17. əsrdə müstəqil bir janr olaraq ortaya çıxdı. Hollandiyada.

Bu janrda çalışan sənətkarlara "Kiçik Hollandiyalılar" deyilirdi. Onların fərqli xüsusiyyəti, natürmortdakı cisimlərin heyrətləndirici materiallığı, detalların ötürülməsinin hərtərəfli olmasıdır.

Natürmort ümumiyyətlə tarixi bir rəsm və ya epik mənzərə kimi kətan ölçülərinə ehtiyac duymur. Bu daha "təvazökar" bir janrdır. Eyni zamanda, təsviri sənətdə natürmort təsadüfi bir cisim şəkli kimi qəbul edilməməlidir. Çox vaxt sənətkar təbiəti "müəyyənləşdirir", yəni düşünülmüş fikirdən irəli gələrək qəsdən uyğun obyektləri seçir. Bundan əlavə, sənətkarın niyyəti, cisimlərin formaları və rəngləri, işıqlandırma, kosmosdakı yerlərin müəyyən birləşmələrini əhatə edir. Natürmort kompozisiyası əvvəlcə müəllifin başında yaranır, baxmayaraq ki, çox şey sənətkarı məcazi-plastik ideyaya sövq edə bilər: həyat müşahidələri, xatirələr, oxunan kitab, şeir, musiqi.

Bəzən natürmortu qurmaq onu çəkməkdən daha çətindir. Sənətçi obyektlərin düzülüşünə öz sifarişini gətirir. Belə ki, kompozisiyanın birliyini pozmadan heç bir şey çıxarıla, əlavə oluna və ya yenidən düzəldilə bilmədikdə.

Müəllim əvvəlki dərsdə yerinə yetirilmiş, 2-3 meyvə və tərəvəzdən ibarət sadə natürmort çəkmək üçün şəkilli texnikanın qurulması, kompozisiya həlli, mərhələ-mərhələ həyata keçirilmə qaydalarını xatırladır. Bundan əlavə, daha mürəkkəb bir kompozisiyanın natürmortu ilə tanış olmağı təklif edir. Müəllim uşaqlarla dialoq zamanı lövhədə yerləşdirilən məşhur sənətkarların natürmort reproduksiyalarının bədii xüsusiyyətlərini müzakirə edir.

Problemli suallar (bilik testi): 10 dəqiqə.

  • Natürmortun hansı növlərini bilirsiniz?
  • Natürmortların fərqli xüsusiyyətlərini tapın və şərh edin.
  • Natürmortlarda hansı rənglər (isti və ya soyuq) üstünlük təşkil edir və nə üçün?
  • Natürmort obyektləri birləşdirən nədir?
  • Rəssamlar rəsmlərin düz səthindəki meyvə və tərəvəzlərin həcmini necə çatdırırlar? Niyə bütün meyvələrdə və cisimlərdə yüngül vuruşlar, digər tərəfdə tünd olanlar var? (uşaq cavabları)
  • Günəş işığı natürmortda hansı rol oynayır?Cisimləri işıqlandıran günəş işığı onları bir tərəfdən işıqlandırır (işıq), digər tərəfdən qaranlıq (kölgə). İşıq və kölgə cisimlərin həcm şəklini, onların reallığını çatdırmağa kömək edir.
  • Reproduksiyalardakı natürmortları daha çox bəyəndiniz və niyə?

Müəllim natürmort qurmaq üçün fərqli kompozisiya sxemlərini izah edir. Bilikləri möhkəmləndirmək üçün müəllim uşaqlardan təqdim olunan sxemləri oxumağı və aşağıdakı suallara cavab vermələrini xahiş edir:

1 Cisimlərin təsvirindəki şaquli və üfiqi xətlər (orta xətlər) nə deməkdir?

2 Natürmortlarda hansı cisimlərin daha yaxın olduğunu, hansının daha uzaq olduğunu müəyyənləşdirin? Niyə izah et?

3 Kompozisiya nədir? (Bu, bir təhsil rəsminin hissələrinin birləşməsidir, məzmununun ən canlı ifadəsi üçün bir sənət əsəridir. Kağızdakı əşyaların düzgün düzülüşüdür).

Nesnələr bir-biri ilə harmonik şəkildə, təmasda, vahid bir bütöv yaratmalı, lakin bir-birinə mane olmamalıdır (böyük və kiçik, ağ və qaranlıq, geniş və dar, parlaq və tutqun, sferik və planar cisimlərin ağlabatan ziddiyyəti ifadəliliyi artırır, monotonluğu aradan qaldırır, ətrafı canlandırır);

Natürmort qurmağın bu nümunəsinə kompozisiya deyilir.

Hər hansı bir kompozisiyanın mərkəz nöqtəsi olmalıdır. Tipik olaraq, bu kompozisiya mərkəzi rəsmdə təsvir olunan ən böyük obyektdir. Arxa planda yerləşdirmək və rənglə vurğuladığınızdan əmin olmaq daha yaxşıdır.(bütün qrupda semantik mənasında zirvəsi, forması, rəngi əsas, mərkəzi olacaq bir əsas obyekt olmalıdır.)

Oyun istiləşmə.10 dəqiqə.

Tələbələr 3-4 nəfərlik 2-3 qrupa bölünür. Təklif olunan həndəsi formalı natürmortdan bir kompozisiya düzəltməyə və bir kağıza yapışdırmağa dəvət olunurlar. Müəllim işin təhlili, səhvlərin aradan qaldırılması üçün tövsiyələr üçün hazır kompozisiyaları lövhəyə yapışdırır.

IIІ Müstəqil iş. 13-15 dəqiqə

Qısa xətt vuruşları ilə şagirdlər əvvəlki tövsiyələri, bütün cisimlərin konturlarını nəzərə alaraq natürmortdakı cisimlərin nisbətlərini və düzülüşünü nəzərə alaraq vərəqdəki qələmlə natürmortun ümumi düzülüşünü təsvir edirlər. vurgulamaların, kölgələrin, bütün obyektlərin və ətraf mühitin sərhədləri.

IV Dərs xülasəsi: 2 dəq.

Suallara cavab:

Bu gün hansı rəsm janrında çalışdıq?

Dərsin gedişi:

2 dərs

І Təşkilati hissə.

Dərsə hazırlığın yoxlanılması 2 dəqiqə.

II Əsas hissə.

Giriş söhbəti 5 dəqiqə.

Müəllim bir neçə tədris əsərini müxtəlif performans texnikalarında izləməyi təklif edir. Suluboya texnikasında görülən işlərə xüsusi diqqət yetirin.

İş üçün hansı texnikalardan istifadə edilmişdir?

Quaş texnikası ilə suluboya üsulu arasındakı fərq nədir?

IIІ Müstəqil iş. 25 dəqiqə

Şagirdlər detalları qələmlə rəsmlə incələşdirirlər. Suluboya ilə işə müraciət edirlər. Boya daha çox işdə yuvarlanmaması üçün bir kağızı su ilə nəmləndirin. İş prosesində müəllim işində çətinlik çəkən şagirdlərə kömək edir.

IV Dərs xülasəsi: 13 dəq

Rəsmlərə baxmaq, məziyyətlərini təhlil etmək.

Təbiətlə ən böyük oxşarlığı ifadə edən rəsmləri seçin;

Rəsmlərin qiymətləndirilməsi;

İş yerlərinin təmizlənməsi.


Bölmələr: MHC və İZO

Məqsəd:
və) Təhsil: "rəng kontrastı" haqqında məlumatları birləşdirmək; dokulu suluboya yeni üsullarını təkrarlamaq; verilmiş sxemlərə əsasən natürmortun ilkin rəng sxemini həyata keçirməyi öyrətmək.
b) İnkişaf etməkdədir: Şagirdlərin yaradıcı təxəyyülünün inkişafı, düşünmə qabiliyyətlərinin inkişafı, baxışlarını sübut etmək bacarığı.
ilə) Təhsil: ətraf aləmə, "rəsm" mövzusuna marağı artırmaq.
iş mədəniyyətini inkişaf etdirmək.

Peşə növü: Kombinə.

Dərsin məqsədi: Natürmort rəng sxeminin ilkin mərhələsini başa vurmaq.

Materiallar və avadanlıqlar:

Müəllim üçün:
1. Rəssamların rəsm əsərlərinin reproduksiyası. "Xaricdəki qonaqlar", av. Roerich; "Sürahi olan qız", av. Arxipov.
2. Leninogorsk pedaqoji məktəbinin 2-ci kurs tələbə yaradıcılığı;
3. Kazan İncəsənət Məktəbinin 1-2 kurslarının tələbə yaradıcılıq işlərinin fotoları;
4. “Rəng kontrastı” mövzusunda cədvəllər və diaqramlar;
5. Müəllim Jukova G.V.-nin natürmortun ilkin mərhələsini rəngdə göstərən əsərləri.
6. Cədvəllər I, I (a), II, II (a), "Rəngli iş ardıcıllığı"
7. 2-ci kurs tələbələri üçün "teksturalı suluboya" texnikasında həyata keçirilən məşqlər

Tələbələr üçün:
Suluboya boyaları; fırçalar; su; palitrası; maskalanma mayesi; plastik torbalar; hazırlıq rəsm (A3 formatında).

Dərs quruluşu:
1. Təşkilat anı (1 dəq)
2. Təkrarlayın (12 dəq)
3. İzahat (8 dəq)
4. Müstəqil iş (20 dəq)
5. İşin təhlili (3 dəq)
6. Dərsin sonu (1 dəq).

Məlumat mənbəyi:
1. Greg Albert və Rachel Woolof tərəfindən redaktə edilən “Suluboya Texnikasının Əsasları”;
2. "Rəssamlığın əsasları", av. N.M. Sokolnikov;
3. "Tamamilə rəsm və rəsm kursu", av. Hazel Qarnizonu;
4. “Suluboya. Master - class ”, redaktoru Tatiana Minejyan.
5. “Natürmortu perde ilə çəkmək”, av. A.F.Konev, İ.B.Malanov.
6. "10-14 yaşlı məktəblilər üçün rəsm dərsləri", av. M. Mixheishina.

Dərslər zamanı:

Təşkilati vaxt:

Salam uşaqlar! Bu gün mövzu ilə əlaqədar bir rəsm dərsimiz var: “Tərəvəzlərin natürmortu və
meyvə ”, rəngləri və yüngüllükləri ilə ziddiyyət təşkil edən pərdələrlə. Dərsimizə rəsm haqqında gözəl bir ifadə ilə başlamaq istəyirəm: “Rəsm həyatın özüdür. Bunda təbiət ruhun qarşısında vasitəçilər olmadan, örtüklər olmadan, konvensiyalar olmadan görünür. Şeir qeyri-maddi bir şeydir.
Musiqi maddi deyil. Heykəl şərtidir. Ancaq rəsm, xüsusən də mənzərədə gerçək bir şeydir. Şairlər, musiqiçilər, heykəltəraşlar, şöhrətiniz üçün yalvarmaq istəmirəm. Sizin də yeriniz yaxşıdır. Ancaq hər kəs ədalətlə mükafatlandırılsın. "
Müəllif: Eugene Delacroix

Keçən materialın təkrarlanması

"Rəsm" nədir? Uşaqlar kim deyəcək? Rəssamlığın bir neçə tərifini bilirik. ” Onlardan birində deyilir: “ Rəsm - bu, rəngin böyük rol oynadığı bir növ təsviri sənətdir. " Və daha bir tərif - “ Rəsm”Həyat yazmaq, canlı yazmaq deməkdir, yəni. reallığı tam və inandırıcı şəkildə çatdırmaq
- Uşaqlar, gəlin bizə məlum olan rəsm növlərini adlandıraq:
- Bu bir portret, natürmort, mənzərə, heyvan növü, mifoloji janrdır.
- Yaxşı uşaqlar, düz. Bu gün dərsdə bir natürmort rəngli bir şəkildə həyata keçirəcəyik. Natürmort nə olduğunu kim deyə bilər? Və hansı sənətkarların natürmortlarını bilirsiniz?
Fransız dilindən tərcümədə "natürmort" "ölü təbiət" deməkdir, yəni “Natürmort” cansız əşyaların, ev əşyalarının, ev əşyalarının səhnələşdirilməsidir. Alman dilindən tərcümədə “natürmort” “sakit həyat” deməkdir.
İndi yenidən natürmortumuza müraciət edək, səhnələşdirilir
“Rəng kontrastı” mövzusunda.
- Uşaqlar, bu mövzuda hansı məşhur sənətçiləri tanıyırsınız?

Rəssamların rəsm reproduksiyalarını nəzərdən keçiririk.

Yaxşı uşaqlar. Yetər. Qeyd etmək istərdim ki, hər bir obyekt cədvəlini natürmort adlandırmaq olmaz. Yaradıcı bir natürmortun quruluşu təhsil vəzifəsinə və ideoloji konsepsiyaya uyğun olaraq ciddi şəkildə düşünülməlidir.
Məsələn, tamaşalarımızın vəzifəsi müxtəlif forma və materialları, fərqləri müəyyənləşdirməkdir
rənglər və tonlar. Bunun üçün ziddiyyət qanunlarından istifadə etdik.
Böyük ilə kiçik (böyük miqyaslı kontrast), açıq ilə qaranlıq (açıq kontrast), parlaq səthlə (parlaq kontrast) və nəhayət, rəng ziddiyyətləri (qırmızı - yaşıl, sarı - bənövşəyi, mavi - narıncı) ilə müqayisə.
Uşaqlar, bir daha əmin oluruq ki, sənətkar bədii vasitələrlə bənzərsiz bir dünya yaradaraq bizi narahat edir, təəccübləndirir və sevindirir. Təsadüfən deyil rəng rəsmin əsasını təşkil edir:
Əvvəlcərəng müxtəlif yollarla qəbul edilə bilər və ətraf aləmin gözəlliyini çatdırır;
İkincisi, rəng hissləri, əhval-ruhiyyəni və emosional vəziyyəti ifadə edə bilər.
Üçüncüsü, rəng, bir obyektin formasını düşünmək və qurmaq, toxumasını və həcmini çatdırmaq üçün istifadə edilə bilər.

Dərs Məqsəd:

Beləliklə, bu gün dərsdə rəng sxeminin başlanğıcını - obyektlərin düzəldilməsini həyata keçirəcəyik
yüngüllük və rəng ziddiyyətləri ilə. Rəngli praktik işə başlamazdan əvvəl, tam miqyaslı ayarı təhlil edəcəyik və "rəng kontrastı" ilə əlaqəli hər şeyi təkrarlayacağıq.
- Yəni uşaqlar, bilirik ki, bütün rənglər iki əsas qrupa bölünə bilər:
1. Xromatik (rəng), günəş spektrinin bütün rənglərini əhatə edir.
- Xromatik rənglər nə adlanır?
- Günəş spektrinin bütün rəngləri.
2. Rəngləri əhatə edən akromatik (rəngsiz): qara, ağ və bütün boz çalarlar.
- Akromatik rənglər nə adlanır?
- Bunlar qara, ağ və boz rənglərdir.
- Uşaqlar, natürmortlarımız əvvəlkilərdən nə ilə fərqlənir?
- Natürmortlarımız rəng təzadları ilə seçilir.
- Uşaqlar, zəhmət olmasa mənə "ziddiyyətli rənglər" tərifini verin və ziddiyyətli birləşmələrin qruplarını adlandırın.

Rəng çarxını göstərirəm:
- "Ziddiyyətli rənglər" - bunlar rəng çarxında bir-birini tamamlayan və bir-birinə zidd olan rənglərdir. Məsələn: qırmızı-yaşıl, sarı-bənövşəyi, mavi-narıncı.
- Fenomen "Rəng kontrastı" rəngin ətrafdakı digər rənglərin təsiri altında dəyişməsindədir. Məsələn: qırmızı pomidor yaşıl cəfəri fonunda daha qırmızı görünəcəkdir.
- Hansı rəng təzadlarını bilirsiniz?
- İki fərqli rəng kontrastı var - açıq və xromatik

Masanı yüngül əksinə olaraq göstərirəm:

  1. İşıq - görünən obyektin parlaqlığı arxa plana nisbətən mütləq bir dəyər deyil, nisbidir. Məsələn: mavi və qara bir fonda boz bir kvadrat parlayır və ağ rəngdə qaralır.

Xromatik kontrast üçün bir cədvəl göstərilir

  1. Xromatik - altında rəng və ya rəng doyma bir dəyişiklik deyilir

qonşu xromatik rənglərin təsiri ilə. Tonal münasibət nə qədər yüngül olsa, ziddiyyət o qədər güclüdür.
a) xromatik rəng tamamlayıcı rənginin fonundadırsa, rəngini saxlayır və daha çox doyma əldə edir. Məsələn, sarı, digər xromatik rənglərdən daha bənövşəyi rəngdə daha parlaq görünür.
b) boz bir fiqur xromatik bir fonla əhatə olunarsa, rəng çalarları alır
arxa plan rənginə tamamlayıcı rəng. Məsələn, yaşıl bir fonda boz bir fon çəhrayı olur
kölgə və əksinə - qırmızıya yaşıl olur.
Natürmortdakı hər hansı bir cisim rəng xüsusiyyətinə malikdir və müəyyən bir xüsusiyyətə malikdir
yüngüllük, yəni ton.
Rəngli bir iş yerinə yetirərkən, həm də çatdırmağa çalışmalıyıq:
- natürmort obyektlərin həcmi;
- obyektlərin toxuması (onların vacibliyi);
- natürmortun planlaşdırılması (ön, orta və uzunmüddətli planlar).
Bu vəzifələrin hamısı fərqli suluboya boyama üsulları tətbiq olunmaqla əldə edilə bilər.
boyalar.
- Uşaqlar, bunları sadalayaq.
Birinci metod “xamdır” (a 1aprima)
İkinci üsul "quru" və ya mozaikadır.
Üçüncü metod birləşdirilmişdir.

II kurslar LHMPU.

Şagirdlərin rəsm işlərini nəzərdən keçiririkMən-Kazan sənətinin II kursları
məktəblər
Həm də Kazanın 1-2-ci kurslarının tələbə əsərlərinin fotoları
Bədii məktəblər. Bu natürmortların qeyri-adi təbiəti istifadəsidir
boyaların qarışdırılmasının optik üsulu. Bu metod 2-3 rəng dəyişdirməkdən ibarətdir,
vuruşlarla yan-yana qoyuldu. Məsafədə, bu çox rəngli vuruşlar ümumi bir şəkildə birləşdirilir,
mürəkkəb rəng, rəngkarlıq, saflıq, rəngli çalarların oyunu ilə xarakterizə olunur.

"Dokulu suluboya" texnikasında yerinə yetirilən məşqləri göstərirəm
Dokulu suluboya yeni, artıq tanış olan metodlarını adlandıraq:
- maskalanma mayesinin tətbiqi;
- filmin tətbiqi;
- bir plastik kartla və bir fırça sapının ucuyla boyanı qırmaq;
- nəm boya üzərində quru bir fırça ilə rəsm;
- “duz spreyi”.

Yeni materialın izahı
İndi rəngli iş sırasına baxaq.

Metod nömrəsi 1

Bəzi dərsliklərdə obyektlərin işıqlandırılmış hissələri ilə işə başlamağı məsləhət görürlər, yəni. ilə
münasibətləri yüngülləşdirin və davamlı olaraq işi ən yüngül mövzudan maksimuma aparın
qaranlıq.
Bunu etmək üçün əvvəlcə rəng tonuna görə obyektləri zehni olaraq düzəltməlisiniz (görə
rəng və yüngüllük) aşağıdakı sxemə uyğun olaraq

1 nömrəli sxem nümayiş etdirir

Sxem №1.

İndi, bu sxemə görə, natürmortlardan birinin obyektlərinin rəngli bir düzeni edəcəyik. Məsələn, sarı bir keramika çaydanlığı, bir gil qab və bir saman meyvə səbəti ilə:

Kağızın yerinə yazıram:

  1. sarı çaynik ən yüngül obyektdir;

Orta tonlu məhsullar:

  1. meyvə; 3. hörmə səbəti; 4. şaquli səth; 5. üfüqi səth; 6. gil qab; 7. mavi perdelik ton və rəngdə ən doymuş obyektdir.

Aşağıdakı sxemə uyğun rəngdə işləyirik

Sxem № 1 (a)

I sxemlərinə görə rəngli iş ardıcıllığını təhlil edirəm. I (a):

Beləliklə, əgər natürmortdakı ən yüngül bir əşyanı müəyyənləşdirmişiksə - bu sarı bir keramika çaydanlığıdır, o zaman onu işıqlı tərəfdən yazmağa başlayırıq və nəyin daha qaranlıq və nəyin olduğunu müəyyən edərkən arxa plana toxunma göstərdiyimizə əminik. daha yüngül və nə qədərdir. Sonra tonda daha doymuş obyektlərə keçirik - bu ön planda bir naringi və hörmə səbətindəki bibərdir. Orta yerdə obyektlərə işıq yaz və arxa plana toxun; sonra arxa planda saxsı qabın işıqlı hissəsinə gedirik və şaquli və üfüqi təyyarələrlə toxunuşu göstəririk; və nəticədə mavi pərdəyə - ön planda olan natürmortun ən qaranlıq və zəngin mövzusuna işıq yazacağıq,
Qeyd etmək lazımdır ki, hər dəfə növbəti obyektin işıqlandırılmış hissəsinin görüntüsünə başlayaraq nə qədər zəngin, qaranlıq olduğunu müəyyən etmək üçün əvvəlki hissənin işıqlandırılmış hissəsi ilə müqayisə etmək vacibdir. rəng.
Sonra eyni ardıcıllıqla obyektlərin yarım tonlarını yazırıq. Sonra cisimlərdəki öz kölgələrimizi, daha sonra təyyarədəki cisimlərdən düşən kölgələri və nəhayət, arxa planla əlaqəli cisimlərdəki refleksləri müqayisə edirik.

Rəngli işlərin yerinə yetirilməsi üsulu 2.
İşi rəngli etmək üçün başqa bir seçim var. Bunu dərslərdə istifadə edirik
qrafik işi edərkən rəsm və bu gün bir rəsm dərsində məsləhət görürəm
bu ardıcıllığı istifadə edin.
Bunlar aşağıdakılardan ibarətdir: əvvəlcə obyektlərin planını zehni olaraq yerinə yetiririk
rəng tonu, lakin ilk versiyada olduğu kimi işıqdan qaranlığa deyil, əksinə - çoxdan
natürmortda mövzunun rəngi və yüngüllüyü ilə doymuş - ən yüngül.

II nömrəli sxem nümayiş etdirir

SxemII

Məsələn, qırmızı çaydanlıq, bir şüşə və bir keramika içərisindəki meyvə ilə natürmortu düşünün
vaza; qırmızı çaynik rəng və tonda ən sıx obyektdir.

Kağızın yerinə yazıram:

  1. Qırmızı çaynik

orta tonlu məhsullar:

  1. yaşıl perde; 3. üzüm; 4. şüşə; 5. istiot; 6. vaza; 7. şaquli müstəvi; 8. Yatay düzlük natürmortun ən yüngül mövzusudur.

Aşağıdakı sxem üzrə işləyirik:

II nömrəli sxem göstərmə (a)

SxemII (a)

5. Mövzu üzərində işıq + arxa plana toxunun

II sxemlərə görə rəngli iş ardıcıllığını təhlil edirəm. II (a):
Beləliklə, əvvəlcə öz kölgəmizi qırmızı keramika çaydanına çəkirik - ton və rəng obyektində ən doymuşuq. Sonra daha yüngül bir obyektə keçirik - bu yaşıl bir drapadır. Parçanın qalınlığını göstərən kölgə tərəfə kıvrımları yazırıq. Sonra rəngləri daha açıq olan obyektləri nəzərdən keçiririk - bunlar üzüm və bir şüşə. Rəngi \u200b\u200bvə tonu ilə çox oxşardırlar, lakin toxuması və əhəmiyyəti ilə fərqlidirlər. Birincisi, üzümün üstündə öz kölgələrimizi yazmağa başlayırıq, çünki onları rəng intensivliyinə görə ayırırıq (bəziləri işıq mənbəyinə daha yaxındır - parıltı və reflekslər daha parlaq, daha ziddiyyətli, bəziləri daha uzaqda - yüngül, daha yumşaq).
Sonra şüşəyə öz kölgəmizi yazırıq, arxa plandadır və var
tutqun səth. Sonra bibər, keramika vaza və şaquli düzlükdə kölgə əlaqələrini göstəririk - natürmortun ən yüngül mövzusu.
Qeyd etmək lazımdır ki, hər bir sonrakı obyektin kölgə hissəsinin rəngində təsvir etməyə hər dəfə rəngin nə qədər yüngül olmasını müəyyənləşdirmək üçün əvvəlki kölgə hissəsi ilə müqayisə etmək vacibdir. fırça.
Sonra, eyni ardıcıllıqla düşən kölgələri, sonra cisimlərdəki refleksləri, daha sonra - cisimlərin üzərindəki penumbranı və nəhayət - natürmort cisimlərin işıqlandırılmış hissələrini müqayisə edirik.
Ən çox qaranlıq cisimləri qaralmamaq üçün bu iş versiyasını istifadə etməyinizi məsləhət görürəm ki, saatlarla işləyən suluboya işi nəticəsində işiniz aşınmasın və ağımtıl olmasın.
Beləliklə, natürmortun hamarlığını nəzərə alaraq ton və rəng çalarları arasındakı fərqi müəyyənləşdirməyə diqqət yetirilməlidir: əşyalar bizə nə qədər yaxın olsa, rəng və tonda bir-birinə ziddir; daha çox, rəng və forma nə qədər çox yumşalırsa, rəng doyma və kontrast itirilir).
Müqayisə üsulu, işıq və rəng çalarlarının gərginliyindəki fərqləri axtarmaq üsulu düzgün qərara gətirib çıxaracaqdır. Bu cür rəsm dialektikası təbiəti təşkil etməyə imkan verir.
Beləliklə, bu metodun bütün mənası və mənası hər hansı bir ləkənin rəngini və tonunu axtarmaqda deyil, əksinə - ətrafdakılarla müqayisədə bütövlükdə uyğun bir yer tapmağa imkan verir.
Nə qədər təcrübəli olsanız, hamısına bir o qədər geniş baxacaqsınız. Əvvəlcə iki tonu, sonra üçü, sonra dördünü, beşini eyni vaxtda axtaracaq və müqayisə edəcəksən və nəhayət, həm skripkanı, həm də fleytanı, kontrabasını və s. Eşidən bir orkestr dirijoru olaraq inkişaf edəcəksən. hər şeyi eyni anda görə biləcəyiniz üçün gözləriniz və əliniz iki-üç not olmayacaq, rəsm əsərlərinin hamısı. O zaman rəsm ustası olacaqsınız.
- Unutmayın, uşaqlar, cisimlər şəklində zərbələr vurduğumuzu, əgər obyekt bizə top şəklini xatırladırsa, dairədə (oval şəklində), silindrik və ya konik səthdə olsaq, şaquli və ya üfüqi (bucaq altında) və s.
Dərsin məqsədi:
- Uşaqlar, praktik işə başlamazdan əvvəl, dərsinizin vəzifəsini sizinlə aydınlaşdıraq - bu natürmortun rəng sxeminin başlanğıcının həyata keçirilməsi, yəni cisimlərin işıq və rəng və rəng ziddiyyətlərindəki ilkin tərtibatıdır .

Müstəqil iş.
Əsərin təhlili.
Dərs xülasəsi.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr