Hazırlıq qrupunda qış əyləncəsində rəsm. Hazırlıq qrupunda "bizim qış əyləncəmiz" mövzusunda rəsm (hazırlıq qrupu) üzrə tədris materialında rəsm dərsi

Əsas / Aldadıcı ər

Qribanova N.G.

Rəsm "Qış əyləncəsi" mövzusunda

məqsəd : Rəsmdə hərəkətin köçürülməsi üçün şərait yaradın. Rəsminizin məzmununu düşünmək və fikri sona çatdırmaq qabiliyyətinin inkişafı. Bütün bilinən rəsm üsullarından istifadə edərək boyamağa davam edin

Avadanlıq: Ağ kağız, suluboya, fırçalar; V.A.-nın musiqi əsəri Mozartın kirşə gəzintisi.

Müəllim uşaqlarla birlikdə qış əyləncəsini xatırladır (xizək sürmə, buz sürmə, xizək sürmə; qartopu oynamaq; qar qadını modelləşdirmək və s.). Qısa şeirlər oxuyur

tapmacaları təxmin etməyi təklif edir.

Qar, qar fırlanır

Bütün küçə ağ!

Bir dairədə toplandıq

Qartopu kimi fırlandı.

Bütün üz və əllər

Məni qarla örtdü ...

Mən bir qar qurbanıyam - kədər

Uşaqlar - gülüş!

I. Surikov

Tapmacalar

Gəzinti idmançıları

Eyni uzunluq

Çəmənlikdən birşəyə

İki zolaq çəkirlər ...

Bel, amma şəkər deyil, ayaqları yoxdur, ancaq gəzir.

Nə gülünc adam

İyirmi yaşında yol tapdım

birinci əsr?

Kök - burun, əldə -

Günəşdən və istidən qorxur.

(Qar adamı.)

Mənə kürəklə çırpıldı

Məni hunchback etdilər

Məni döydülər, döydülər.

Buzlu su tökdülər

Və hamısı sonra yuvarlandılar

Sürümdəki kamburumdan.

(Qar Təpəsi.)

Tərbiyəçi.

Bu gün sıxılmış kağız üzərində rəsm çəkəcəksiniz. Bunu etmək üçün əvvəlcə kağızı əzib sıxmaq, sonra çarşafı düzəltmək və üzərinə rəsm çəkmək lazımdır.

Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirirlər.

Dərsin ortasında barmaq gimnastikası aparılır.

Barmaq gimnastikası

"Həyətdə gəzməyə çıxdıq"

Bir, iki, üç, dörd, beş, Həyətə gəzməyə getdik.

Barmaqları bir-bir bükün. İndeks və orta barmaqlarla masanın üstündə "gəzirlər".

Qar Babanı heykəl qoydular,

İki xurma ilə bir parça "heykəl".

Quşlar qırıntılarla bəsləndi,

Çörəyi bütün barmaqları ilə əzirlər.

Sonra təpədən endik,

Sağ əlin şəhadət barmağını sol avuç boyunca aparın.

Onlar da qarda yatdılar.

Avuçlarını bu və ya digər tərəfi ilə masanın üstünə qoydular.

Hamı qarda evə gəldi, şorba yeyib yatdı.

Avuçlarını silkələyin. Xəyali qaşıqla hərəkətlər, daha sonra yanağın altındakı əllər.

GCD-nin sonunda, rəsmləri tamamlamaq üçün uşaqlar kiçik bir sprey hazırlayırlar.

Sonra rəsmlər təhlil olunur. Hər bir şəkil müzakirə olunur: üzərində nəyin təsvir edildiyi, nəyin göstərildiyi ortaya çıxdı, nəyin inkişafa ehtiyacı var. Sonda uşaqlar qış və qış əyləncəsi haqqında şeirlər söyləyirlər.

Materialın təhlükəsizliyi:

Rəsm sərgisi təşkil etmək. "Mənim sevimli idman növü » .

Məqsəd: bir qış gəzintisini təsvir edin - fərqli pozalardakı uşaqlar, qış təbiəti, qar; müstəqil şəkildə şəklin süjetini və kompozisiyasını tərtib edin.

Tapşırıqlar:

  • mum üzərində qələm və boya ilə işləmək bacarıqlarını rəsm üzərində möhkəmləndirmək;
  • süjet üzərində düşünün və şəkli müstəqil olaraq tərtib edin;
  • uşaqların xizək sürmə, konki sürmə, xizək sürmə, heykəltəraşlıq və qartopu oynama fiqurlarını qış geyimlərində təsvir etmək;
  • obyektin və mövzunun ölçüsünü dəyişdirərək kompozisiyanın ön planını və arxa planını (daha da yaxın) köçürmək;
  • qış təbiətini qrafik vasitələrlə göstərmək - qar, sürüşmə, ağacların çılpaq budaqları, kollar;
  • fərdi detallar əlavə edərək rəsmini canlandırmaq, məsələn, dəzgah, ev, heyvanlar (it, pişik, quş) və digərləri;
  • rəsmdə musiqidə əks olunan əhval-ruhiyyəni, qış əyləncəsinin sevincini və ləzzətini çatdırmaq.

Vasitə və materiallar: böyük formatlı kağız, qalın fırçalar, balmumu rəngli karandaşlar, akvarellər, P.İ. Çaykovskinin "Şelkunçik" baletindən "Trepak" və "Mövsümlər" fortepiano tsiklindən "Maslenitsa"; sleds, konki, xizək, papaq və eşarp oyuncaqlar.

Yüksək qrupda rəsm dərsləri:

Uşaqlar, pəncərəyə baxın, qış sürətlə başlayır - çox qar, şaxtalı, günəşli. Sizcə qış əyləncəli bir fəsildir, yoxsa kədərli bir mövsüm? Gəlin P.İ.-nin musiqisini dinləyək. Məşhur rus bəstəkarı Çaykovski və qışı necə gördüyünü öyrənin? ("Fəsillər" tsiklindən "Maslenitsa" səslənir);

Nə eşidirsən? Musiqi şən, gümrah, şən, əyləncəli, əyləncəli və şəndir. Onların necə güldüklərini, oynadıqlarını eşidirsən, hamı qışda sevinir. Musiqi sənə başqa nədən danışır? Çirklənməkdən, qar yığınlarına atılmaqdan, qar adamı etmək, qartopu atmaq, buz slaydundan aşağı sürüşmək, qar qalaları tikməkdən qorxmadan qarda yıxılmaq və yıxılmaq çox yaxşıdır. Qışda belə musiqi ilə başqa nə edə bilərsiniz? Tapmacaları tapın və öyrənin:

“Motorsuz, sükansız və təkərsiz avtomobillərlə

Qarlı təpə boyunca cəsarətlə, yuxarıdan, yamacdan aşağıya doğru tələsirəm "(xizəklər).

(Qış paltarında bir oyuncaq bir qızağa qoyulur).

"Mən güllə kimi tələsirəm, irəli gedirəm, yalnız buz kremləri,

Bəli, işıqlar titrəyir. Məni kim daşıyır? (Konki).

(Növbəti oyuncaq üçün konki taxdıq).

“Sevincdən ayaqlarımı hiss edə bilmirəm, qarlı təpədən aşağı uçuram.

İdman mənə daha əziz və yaxınlaşdı, bu işdə mənə kömək etdilər ... (xizək sürmə) "

(Oyuncağı xizəklərin üstünə qoyduq).

Bu gün siz və mən hər kəsə qışda necə əylənə biləcəyimizi izah etməliyik, yalnız sözlə deyil, şəkillərlə izah edəcəyik.

Qələmlə rəsm çəkməyə başlayırıq, buna görə qarın fonunda özümüzü və dostlarımızı təsvir etmək daha rahat olacaq. Ancaq əvvəlcə P.İ.Çaykovskinin musiqisindən başqa bir parçaya qulaq asın ("Şelkunçik" baletindən "Trepak" səslənir). Bunlar necə bənzəyir? Enerji və həvəs, hər iki hissədə musiqinin eyni hiss və duyğuları əks etdirməsi. Yalnız musiqidə, rəsmdə olduğu kimi, bu da müxtəlif vasitələrlə - notlar və ya boyalarla ifadə edilə bilər.

İnsanları xizəklərdə, konki, xizəkdə təsəvvür etməyi və təsvir etməyi asanlaşdırmaq, oyuncaqlarımıza baxmaq. Nə geyinəcəyinizi, necə hərəkət edəcəyinizi, harada olduğunuzu düşünün. Məsafədə, arxa planda, rəqəm və obyekt daha az çəkilməlidir və daha yaxın olan şey - ön planda daha böyük, daha böyük, detalları daha aydın çəkirik.

Qışda ətrafımızdakı təbiət nədir? Qar dənələrini, sürüşmələri, qara çılpaq ağacları, kolları və ya başqa bir şey çəkə bilərsiniz.

Əsas rəsmdən sonra detallar əlavə edin. Bəlkə də bir it bir xizək arxasınca qaçır və hürür və ya bir qarğa ağacın üstündə oturur, ya da bir pişik bir quşa yaxınlaşır, uzaqlarda tənha park skamyası və ya qarla örtülü bir ev var. Qış gəzintisində ətrafınızda nələri görə biləcəyinizi özünüz düşünün və çəkin.

İndi ətrafdakı qarları, mavi səmanı, parlaq sarı günəşi boyalarla çəkəcəyik - gün ərzində oynayırsınızsa, axşam səma bənövşəyi olur, günəş batarkən günəş qırmızıya çevrilir. Unutmayın ki, boyalar qələm üzərində boya vermir, beləliklə bütün təbəqəni boyaya bilərsiniz.

Rəsm dərslərini yekunlaşdırmaq:

Rəsminizə baxın - bu barədə ən çox nəyi sevirsiniz, fikrinizcə ən yaxşı nəticə nədir. Onun üçün qısa bir hekayə ilə gəl. Arzu edənlər çıxıb qrup qarşısında bir hekayə ilə şəkillərini təqdim etsinlər.

Natalya Andreeva

Hazırlıq qrupundakı rəsm dərsinin xülasəsi« Qış əyləncəsi»

Proqram məzmunu:

Uşaqlara hərəkətdə olan bir insanı çatdırmağı öyrətməyə davam edin.

Rəsminizin məzmununu düşünmək və fikri sona çatdırmaq qabiliyyətini inkişaf etdirin.

Dostlarınızın gözəl rəsmlərindən həzz almaq arzusunu inkişaf etdirin.

Material: illüstrasiyalar qış əyləncəsi, suluboya boyaları, mənzərəli mavi təbəqə, ağ guaş.

Dərsin gedişi:

Uşaqlar, ilin hansı vaxtıdır?

Zəhmət olmasa mənə deyin qışı niyə sevirsiniz?

Qışda qar çox olur, qartopu, xizək, xizək oynaya bilərsiniz. Bir qar qadını heykəlləyin, qardan bir qala tikin. Qışda oynamaq əyləncəlidir.

Uşaqlar, gəlin təsəvvür edək ki, indi gəlmişik qış gəzintisi... Sevimlilərinizi oynayın oyunlar: qartopu, xizək, buz pateni (uşaqlar xalçanın üstünə gələr və hərəkəti təqlid edirlər).

Budur nə qədər əyləncəli oynadıq, indi nəyə baxın qış

əyləncəli digər uşaqlar oynamağı sevirlər (illüstrasiyalar göstərilir qış əyləncəsi) .

De görüm qışda çöldə oynamaq üçün hansı paltar geyinməlisən?

-İstidir: şalvar, şapka, pencək, keçə çəkmələr, əlcəklər, eşarp.

İndi də sizə təklif edirəm qış əyləncəsini çəkinoynamağı sevirsən

sən. (Uşaqlar masalarda oturub başlayırlar çəkmək - uşaqların müstəqil işi)

Sonda dərslər bütün işləri nəzərdən keçiririk və uşaqlar ən yaxşılarını seçirlər.

Əlaqəli nəşrlər:

"Kardan adamın qış əyləncəsi" ikinci kiçik qrupunda İKT-dən istifadə olunmuş inteqrasiya olunmuş dərsin konsepsiyası 2-ci kiçik qrupda "Qar adamının qış əyləncəsi" ndə İKT-dən istifadə olunmuş inteqrasiya olunmuş dərs Məqsəd: Fəaliyyət və maraq inkişaf etdirmək.

"Qış əyləncəsi" orta qrupunda nitqin inkişafı ilə bağlı açıq dərsin konsepsiyası Orta qrupda "Qış əyləncəsi" ardıcıl nitqinin inkişafına dair açıq dərsin konsepsiyası. Məqsədlər: - uşaqların qış, qış haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

"Qış əyləncəsi" orta qrupunda mnemonika istifadə edərək nitqin inkişafı ilə bağlı açıq dərsin xülasəsi Orta qrupda "Qış əyləncəsi" mnemonikasından istifadə edərək nitqin inkişafı ilə bağlı açıq dərsin xülasəsi Məqsəd: təsviri sənədin tərtibi.

Gənc qrupda nitqin inkişafı ilə bağlı dərsin xülasəsi "Qış. Qış əyləncəsi " Mövzu: “Qış. Qış əyləncəsi »Tapşırıqlar: Təhsil: qışın əsas əlamətlərini adlandırmağı öyrətmək, tapmacalar öyrətmək, cümlələr qurmaq.

İkinci kiçik qrupda "Qış əyləncəsi" nitqinin inkişafına dair dərsin konsepsiyası Məqsəd: Qış və qış əyləncəsinin əlamətləri barədə bir fikir vermək. Tapşırıqlar: 1. Təhsil: Uşaqlara qışla bağlı tapmaca şeirlərini təxmin etməyi öyrədin.

"Qış əyləncəsi" orta qrupunda sosial və kommunikativ inkişaf dərsinin konsepsiyası Orta qrupda "Qış əyləncəsi" mövzusunda sosial və kommunikativ inkişaf mövzusunda bir dərsin konsepsiyası.Məqsəd: Uşaqların söz ehtiyatlarını genişləndirmək.

"Sevdiyiniz qış əyləncəsi" qrupundakı dərsin xülasəsi Məqsəd: qış və qış oyunlarına münasibətinizi rəsmdə izah etməyi öyrətmək. Məqsədlər: uşaqlara qeyri-adi bir texnikadan istifadə edərək bir qar adamı çəkməyi öyrətmək.

"Qış əyləncəmiz" mövzusunda dərsin xülasəsi

DƏRSİN MƏQSƏDLƏRİ

Yaradıcı təxəyyül inkişaf etdirin.

Rəsm çəkərkən fərqli texnikalardan istifadə etməyi öyrənin: sıçrayış, sıxılmış kağız üzərində rəsm.

Rəng və kompozisiya hissi inkişaf etdirin.

Əlin gözəl motor bacarıqlarının incə hərəkətlərini inkişaf etdirin.

TEXNİKA

Ağ kağız, suluboya, dələ fırçaları; V.A.-nın musiqi əsəri Mozartın kirşə gəzintisi.

TƏLİM

Uşaqların qış oyunlarını və əyləncəsini əks etdirən xüsusi rəsmlər, reproduksiyalar, kitablar üçün illüstrasiyalar nəzərdən keçirilir.

Metodlar: şifahi (izah, izah), əyani-effektiv (nümayiş, illüstrasiya).

* * *

Müəllim uşaqlarla birlikdə qış əyləncəsini xatırladır (xizək sürmə, buz sürmə, xizək sürmə; qartopu oynamaq; qar qadını modelləşdirmək və s.). Qısa şeirlər oxuyur

tapmacaları təxmin etməyi təklif edir.

Qar

Qar, qar fırlanır

Bütün küçə ağ!

Bir dairədə toplandıq

Qartopu kimi fırlandı.

A. Barto

* * *

Bütün üz və əllər

Məni qarla örtdü ...

Mən bir qar qurbanıyam - kədər

Uşaqlar - gülüş!

I. Surikov

Tapmacalar

Gəzinti idmançıları

Eyni uzunluq

Çəmənlikdən birşəyə

İki zolaq çəkirlər ...

(Xizək sürmək.)

Bel, amma şəkər deyil, ayaqları yoxdur, ancaq gəzir.

(Qar.)

Nə gülünc adam

İyirmi yaşında yol tapdım

birinci əsr?

Kök - burun, əldə -

süpürgə,

Günəşdən və istidən qorxur.

(Qar adamı.)

Mənə kürəklə çırpıldı

Məni hunchback etdilər

Məni döydülər, döydülər.

Buzlu su tökdülər

Və hamısı sonra yuvarlandılar

Sürümdəki kamburumdan.

(Qar Təpəsi.)

Tərbiyəçi.

Bu gün sıxılmış kağız üzərində rəsm çəkəcəksiniz. Bunu etmək üçün əvvəlcə kağızı əzib sıxmaq, sonra çarşafı düzəltmək və üzərinə rəsm çəkmək lazımdır.

Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirirlər.

Dərsin ortasında barmaq gimnastikası aparılır.

Barmaq gimnastikası

"Həyətdə gəzməyə çıxdıq"

Bir, iki, üç, dörd, beş, Həyətə gəzməyə getdik.

Barmaqları bir-bir bükün. İndeks və orta barmaqlarla masanın üstündə "gəzirlər".

Qar Babanı heykəl qoydular,

İki xurma ilə bir parça "heykəl".

Quşlar qırıntılarla bəsləndi,

Çörəyi bütün barmaqları ilə əzirlər.

Sonra təpədən endik,

Sağ əlin şəhadət barmağını sol avuç boyunca aparın.

Onlar da qarda yatdılar.

Avuçlarını bu və ya digər tərəfi ilə masanın üstünə qoydular.

Hamı qarda evə gəldi, şorba yeyib yatdı.

Avuçlarını silkələyin. Xəyali qaşıqla hərəkətlər, daha sonra yanağın altındakı əllər.

Dərsin sonunda uşaqlar rəsmini tamamlamaq üçün kiçik bir sprey hazırlayırlar.

Sonra rəsmlər təhlil olunur. Hər bir şəkil müzakirə olunur: üzərində nəyin təsvir edildiyi, nəyin göstərildiyi ortaya çıxdı, nəyin inkişafa ehtiyacı var. Dərsin sonunda uşaqlar qış və qış əyləncəsi haqqında şeirlər söyləyirlər.

Xülasə

Bu dərs yaradıcı təxəyyül, mücərrəd düşüncə inkişaf etdirir. Sıxılmış kağızdakı görüntü yeni imkanlar açır, kağız qıvrımları boyunca çəkir, uşaq öz təsəvvürünü maksimum dərəcədə istifadə edərək yeni şəkillər, formalar açır. Bu texnikadan istifadə edərək qış mövzusunda rəsmlər həcmlidir.

Yüksək qrupda rəsm dərsinin xülasəsi

"Qış əyləncəsi"

Shvetsova E.A.

Məqsəd:Qış naxışlarını təsvir edərkən qeyri-ənənəvi rəsm texnikasından istifadə etməyi öyrənin: köpük üzərində rəsm (monotip).

Tapşırıqlar:

- Uşaqların obyektləri təsnif etmək qabiliyyətini birləşdirmək;

Uşaqların təbiətdəki mövsümi dəyişikliklər haqqında biliklərini birləşdirmək;

Uşaqlarda emosional həssaslığı, görmə qabiliyyətini və

təbiətin gözəlliyini başa düşmək, estetik hisslər formalaşdırmaq.

Fırçalama üsullarınızı birləşdirin.

Təhsil sahələrinin inteqrasiyası: idrak, ünsiyyət, bədii yaradıcılıq.

Materiallar: xokkey çubuğu, çətir, rezin çəkmələr, əlcəklər, əlcəklər, badminton, uşaq xizəkləri, plastik, qum oyuncaqlar, günəş eynəkləri, dırmıqlar. Müxtəlif idman növlərini əks etdirən şəkillər.

Dərsin gedişi.

Bütün bu əşyalar əvvəlcədən müxtəlif yerlərdə bir qrup şəklində qoyulmalıdır. Uşaqlar qrupa daxil edilir.

S: Bu yaxınlarda qrupda qonaqlarımız var idi. Tələsdilər və çıxarkən qrupdakı bəzi şeylərini unutdular. Məni çağırdılar və toplayıb köçürmələrini istədi. Gəlin onları tapaq.

Uşaqlar qrupun ətrafında gəzir və içində heç vaxt olmayan əşyaları gətirib masaya qoyurlar.

S: Gəlin tapdıqlarınıza nəzər salaq.

Uşaqlar obyektlərin adlarını, nə üçün və nə vaxt lazım olduqlarını sadalayırlar. (Qışda sopa, xokkey oynamaq; yazda badminton və s.)

S: Diqqət etdinizmi ki, masada ilin müəyyən bir vaxtı ilə əlaqəli obyektlər var.

D: Bəli. Kayaklar ... ... qış üçün, dırmıqlar ... ... yaz üçün, çətir ... ... payız üçün, eynəklər ... ... yay üçün.

S: Uşaqlar, bizə hansı qonaqlar gəldiyini təxmin etmədinizmi?

D: Qış, bahar, yay, payız (fəsillər).

V.: Afərin. İndi bu şeyləri sahiblərinə necə qaytarırıq?

D: cavab variantları.

S: Hər mövsüm növbə ilə gözləməklə əşyalar qaytarılabilir. Payızda dırmıq verəcəyik, yayda ..., yazda ...., Yayda ....

S: Hansı şeyləri, indi ilin hansı vaxtını qaytara bilərik?

S: Bunlar bir sözlə nə üçündür?

D: oyunlar üçün.

S: Qışda başqa hansı oyun oynayırıq?

D: cavab variantları

Təklif olunan şəkillərdən müxtəlif idman növlərini, qışla əlaqəli şəkilləri seçin.

V.: Yalnız uşaqlar oynamağı sevmir, həm də təbiət sizinlədir. Hə hə. Sizcə təbiət necə oynaya bilər, bizimlə oynaya bilər? (yanaqlarınızı qarla qıdıqlayın, şaxta ilə burnunuzu sıxın, güclü bir meh ilə sürün).

Ancaq ən çox sevdiyim əyləncə şüşə pəncərələrə rəsmlər çəkməkdir. Onların adı nədir? Sizcə onları kim çəkir?

D: şaxtalı naxışlar (qış). Şaxta çəkir.

Qrupun pəncərələrində şaxtalı naxışlar varsa, uşaqlarla birlikdə müayinə edilə bilər. Əks təqdirdə, bir laptop istifadə edə bilərsiniz - elektron formada göstərin (soyuqdan gələn bir məktub kimi döyün).

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr