"K.F. Yuonun "Voshebnitsa qışı" rəsminə əsaslanan esse" mövzusunda rus dilində bir dərsin hazırlanması və təqdimatı

ev / Aldadıcı arvad

Yuon Konstantin Fedoroviç böyük rus rəssamı və mənzərə rəssamıdır. Rəssamlıqla yanaşı, teatr tamaşalarının tərtibatı ilə də məşğul olub, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, SSRİ xalq rəssamı olub.

Konstantin Yuon 1875-ci ildə Moskvada anadan olub. Moskva Rəssamlıq, Heykəltəraşlıq və Memarlıq Məktəbində təhsil alıb. Müəllimləri K. A. Savitski (janr rəssamı, səyahətçi), A. E. Arxipov (səyahətçi, Rusiya Rəssamlar İttifaqının yaradıcısı), N. A. Kasatkin (səyahətçi, sosialist realizminin banilərindən biri) kimi tanınmış rəssamlar idi. Həyatda və işdə Yuon Konstantin Fedoroviç xoşbəxt və uğurlu bir insan idi. O, kifayət qədər erkən yaşda tanınmış bir rəssam oldu. Ömrü boyu mütəmadi olaraq mükafatlar, mükafatlar, titullar alıb, müxtəlif fəxri adlara layiq görülüb. Onun rəsmləri çox tez satıldı və çox məşhur oldu. Həmçinin, onun rəsmləri Səyyahların sərgilərində, İncəsənət Dünyası sərgilərində və s. Rəssamın zəhmətkeş zəhməti və inanılmaz istedadı, Rusiyaya poetik baxışı və rəsmlərində qeyri-adi şəkildə ilhamlanmış və valehedici görünən adi insan sevinclərinə məhəbbəti ilə ictimaiyyət tərəfindən belə bir tanınma qazandı.

O, rəssamlıq və teatr tamaşalarının tərtibatı ilə yanaşı, öz studiyasını yaradıb, burada sənətin əsaslarını və sirlərini öyrədir. A.V.Kuprin, Muxina, Vesnin qardaşları, A.V.Qrişşenko, M.Royter və başqaları onun tələbələri olmuşlar. Rusiya Rəssamlar İttifaqının yaradıcılarından biri kimi də tanınır. O, tanınmış ““ dərnəyinin üzv-rəssamlarından biri olub. V.İ.Surikov adına Moskva Dövlət Akademik İncəsənət İnstitutunda və digər incəsənət müəssisələrində dərs demişdir. 1958-ci il aprelin 11-də vəfat etmişdir. Moskvada Novodeviçi qəbiristanlığında dəfn olunub.

İncəsənət, böyük rəssamlar, dünya rəssamlığının şah əsərləri haqqında hər şeyi bilmək istəyirsiniz? Bu işdə sizə "Satınalmalarım" onlayn mağazasında əldə edilə bilən sənətə aid kitablar kömək edəcək. Maraqlandığınız ədəbiyyatın böyük seçimi.

K.F.Yuonun rəsmləri

Avtoportret

Baharın günəşli günü

Liqaçevoda qış sehrbazı

Mavi kol

Qız tarlasında gəzinti

Novqorod vilayətinin kəndi

qış. Körpü

Komsomolskaya Pravda

Qırmızı mallar. Böyük Rostov

Mart günəşi

MBOU Kiçiginskaya orta məktəbi

Saitbatalova S.V.

4-cü sinif

K.F.-nin rəsm əsəri əsasında kompozisiya. Yuona "Qış sehrbazı"

Məqsədlər:

1. Şagirdləri K.F.-nin rəsm əsəri ilə tanış etmək. Yuona "Qış Sehrbazı".

3. Bədii zövqü, müqayisə etmək bacarığını, təcrübəni inkişaf etdirmək.

4. Doğma təbiətə məhəbbət tərbiyə etmək.

Avadanlıq : Y.F.Yuonun portreti, “Qış sehrbazı” tablosunun reproduksiyası və onun digər əsərləri, yaradıcı dəftərlər, əhval-ruhiyyə lüğətləri, fərdi kartlar, Çaykovskinin “Dörd fəsil” musiqisi, albom vərəqləri, boyalar, multimedia avadanlığı, obrazlı ifadəli qar dənəcikləri.

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam

2. Hazırlıq işləri.

Bir çox yazıçı və rəssam rus qışını çox sevirdi və onu müxtəlif mehriban adlarla çağırırdı.

İlin bu vaxtını necə adlandırmaq olar, kimlə və ya nə ilə müqayisə etmək olar? (Qışı gözəl, qonaq, iynəçi, sehrbaz adlandırmaq olar)

(1 şagird Puşkinin “Budur buludun şimalı…” şeirini oxuyur)

Növbəti tapşırıq: "Kim şeiri daha tez və düzgün toplayacaq?"

(Cütlərlə iş. Vərəqlərdə şeirlər təklif olunur, uşaqlar toplayır, sonra bu misralar oxunur)

1 cüt : A. Puşkin, S. Yesenin.

1. Gəldi, xırda-xırda səpələnib
Palıd ağaclarının budaqlarından asılıb.

2. Görünməzliyə ovsunlanmış
Meşə yuxunun nağılı altında uyuyur.

3. Dalğalı xalçalara səpin
Tarlalar arasında, təpələrin ətrafında.

4. Ağ dəsmal kimi
Bir şam ağacı bağlanır.

2 cüt: F. Tyutchev, A. Fet

1. Sehrbaz Qış
Meşə sehrlənir.

2. Tikanlı deyil, açıq mavi
Şaxta budaqlara asılır
Heç olmasa sənə bax.

3. Və qar saçağının altında
Hərəkətsiz, lal
O, gözəl həyatı ilə parlayır.

3 cüt: İ. Nikitin, S. Marşak

1. Həyətlərdə və evlərdə
Qar kətan kimi uzanır.

2. Siz çevik toxucusunuz
Qasırğalar və çovğunlar.

3. Və günəşdən işıq saçır
Rəngli atəşlə.

4. Göy qurşağı brokarını verin
Tüklü ladin üçün.

Uşaqlar, rus qışını xarakterizə edən ən obrazlı ifadələr hansılardır? Onları müxbir dəftərinizə yazın.

(Müxbir dəftərlərində işləmək)

3. Dərsin mövzusunun mesajı

Bu gün dərsdə K.F.Yuonun "Qış sehrbazı" rəsminin reproduksiyasından danışacağıq.

Dərsdə fəal işləyəcəklər hekayə yazmaqda və esse yazmaqda sizə kömək edəcək “köməkçi qar dənəcikləri” alacaqlar.

(Qar dənəcikləri obrazlı ifadələr və qış mövzulu sözlər)

4. Ev tapşırığını yoxlamaq

Sənətkar haqqında müstəqil material seçib müxbir dəftərinə yazmalı idin.

(Tələbə mesajı, rəssamın portretini oxuyur)

Yuon ən görkəmli rus rəssamlarından biridir. Yuon 8 yaşında rəsm çəkməyə başlayıb və bütün həyatını rəsmə həsr edib. Yuon yaz və qışı çox sevirdi. O, "Mən təbiətdə yeni rənglər axtarırdım - rus qışında" yazdı. Rəssamın əsərlərindəki təbiət heç bir şəkildə insan, heyvanlar, quşlar olmadan təsəvvür edilmir ki, bunlar nəinki mənzərəni canlandırır, həm də vahid bir bütöv təşkil edir.

Onun və digər rəsmləri geniş şəkildə tanınır (Yuonun digər əsərləri də nəzərə alınır).

5. Çaykovskinin “Dörd fəsil” musiqisinə “Qış sehrbazı” tablosunun nəzərdən keçirilməsi

Budur Yuonun “Qış sehrbazı” rəsminin reproduksiyası. Bir şəkil haqqında danışmaq üçün onu oxumaq lazımdır, yəni. çox diqqətlə, təfərrüatı ilə nəzərdən keçirin və düşünün.

6. Rəsm üzərində söhbət

Hər kəsin masalarında masalar var - köməkçilər, dərs zamanı siz kartlara yazmaq üçün uyğun olan ən uğurlu ifadələri yazacaqsınız.

Uşaqlar, bu şəkil sizdə necə hisslər yaradır? “Əhval-ruhiyyə lüğəti” bu suala cavab verməyə kömək edəcək. (Sevinc, yüngüllük, heyranlıq, ləzzət və s. hisslər)

(Lüğətlərlə işləmək)

Şəkildə gördüklərinizi sadalayın? (Kəndin kənarı, çay, şaxta ilə örtülmüş ağaclar, insanlar, atlar ...)

Ön planda nə görürsünüz? (Çay sahili, kənd, konki sürən oğlanlar.)

Bu baxış A.Puşkinin cizgilərinə bənzəyir.

Dəbli parketdən daha gözəldir
Çay donlu buzla parlayır
Oğlanlar şən insanlardır
O, konki ilə buzu kəsir.

Rəssamın şəkildə ən çox nəyi bəyəndiyini deyə bilərsinizmi? (Küçədə olan insanları xoşlayır. Onlar şən əhval-ruhiyyədədirlər, çünki yaxşı gündür. Hər kəs özünəməxsus işlərlə məşğuldur. Və bütün bunlar yüksək əhval-ruhiyyə ilə edilir)

(Cədvəllər üzərində işləmək)

Orta zəmin təsvirində nəyi görürsünüz? (Ağaclar. Onlar çox böyük, gözəldir, qış onları qarla büküb, şaxta ilə səpib)

Qış, ilk növbədə, qardır. Rəssam qarı necə təsvir edir? (Gümüş, mavi, ağ, tüklü ...)

Rəssam niyə tablosunu “Qış sehrbazı” adlandırıb? (Çox qar yağır, ətrafdakı hər şey inanılmaz olur, böyük qar yağışları, şaxta ilə örtülmüş ağaclar, şaxtalı hava).

7. Fiziki dəqiqələr

Qarşıda sizi bir iş günü gözləyir. Bunu uğurlu etməyə çalışın. Bunu etmək üçün özünüzə vuruşla uğurlar arzulayın.

Əvvəlcə özünüzü qollarınızla qucaqlayın. Sonra əllərinizi boynunuza qoyun və özünüzü sığallayın, sonra başınızı, üzünüzü sığallayın, ayaqlarınızı, əllərinizi masaj edin.

Gözlər üçün gimnastika.

Arxa planda nə görürük? (Kənd küçələri, qaranlıq meşə, atlı insanların fiqurları)

Uşaqlar, təqlid texnikasından istifadə etməyə çalışın, qışın hansı dəyişiklikləri etdiyini təsvir edin? (Qış bir qolunu yellədi - yer üzünü yorğanla örtdü. Bir qolunu yellədi - ağacları inanılmaz nəhənglərə çevirdi, ağacları gümüşü şaxtaya bürüdü, hər şeyi bəzədi, çayı dondurdu və çox məmnun oldu.) - masa ilə işləmək.

Bəs bu şəklin doğurduğu hiss haqqında nə demək olar? (Rus qışında şənliklər, ləzzət, sevinc) - masa ilə işləmək.

8. Planın qurulması

Niyə plan qururuq?

Müstəqil iş. (Bərpa planı)

Qış əyləncəsi.

Qış sehrbazı.

Rəsmin hissi və əhval-ruhiyyəsi.

Möhtəşəm ağaclar.

9. Hissələrə görə təkrar danışmaq (zəncir)

Uşaqlar, mənə deyin, bu hansı mətndir?

10. Fizika

Sözlər qış mövzusuna aiddirsə, əl çalırıq, uyğun gəlmirsə, tapdalayırıq. (Şaxtalı, sehrbaz, kədərli, boz, şaxta, yarpaqların düşməsi, buz konkiləri, buz sarğıları və s.)

Yazmağa başlamazdan əvvəl nəyi seçməlisiniz? (epiqraflar)

11. Orfoqrafiya işi(hər tələbənin bir kartı var)

Kartlarda yazılmış sözləri oxuyun. Onlardan essenizdə istifadə edə bilərsiniz.

Orfoqrafiyanın olmasına görə sözləri hansı qruplara bölmək olar? (Dəyər, atlar, qış, şən, göstərdi, konki, qartopu. Rəsm, şaxta, buz, təbiət, kənd, parıltı.)

12. Şəklin musiqiyə illüstrasiya edilməsi.(Qış təbiəti albom vərəqlərində mumla rənglənir, sonra bu vərəqləri mavi rəngə boyayırıq)

Qış rəsmlərinizdə hansı sehrli dəyişikliklər etdi? (Qar yağdı, hər şey ağardı, uşaqlar qar adamını kor etdilər. Qar dənələri soyuq küləklə vals rəqsi edir. Yer qar kimi ağ paltar geyinib. Və digər variantlar)

13. Ev tapşırığı(differensial yanaşma).

Evdə yazıçı kimi işləyəcəksiniz:

1 qrup. Qaralama esse yazın.

Qrup 2. Şəkil haqqında şifahi bir hekayə qurun.

Qrup 3. Cədvələ sözlər və məcazi ifadələr əlavə edin.

14. Dərsin xülasəsi

Bəs rəssam niyə öz tablosunu “Qış sehrbazı” adlandırıb? (Ətrafdakı hər şey inanılmaz olur, çoxlu qar. Ağaclar şaxta ilə örtülür, böyük qar yağışları)

15. Şagirdlərin qiymətləndirilməsi

Bu gün müxbir işləyirdik. Ən yaxşı müxbirin kim olduğunu indi öyrənirik. (Qar dənəciklərinin sayılması, pərəstişkarları ilə nəticələrin göstərilməsi)

Önizləmə:

Önizləmədən istifadə etmək üçün özünüzə Google hesabı (hesabı) yaradın və ona daxil olun:

Hədəf: dinləyicilərin K.F.-nin şəklin qavranılması əsasında şagirdlərin nitqinin inkişafı üçün məşqlər sistemi ilə tanış olması. Yuona "Qış Sehrbazı".

Tələbə tapşırıqları:

maarifləndirici :

- tələbələri K.F.-nin rəsmi ilə tanış etmək. Yuona "Qış sehrbazı", P.İ.Çaykovskinin "Dörd Fəsil" albomundan "Dekabr" musiqi parçası;

- incəsənətdə və ədəbiyyatda bədii ifadə vasitələri haqqında biliklər formalaşdırmaq;

- şəklin qavranılmasında şagirdlərin fəaliyyətini təşkil etmək.

inkişaf edir:

- texnikaları, ifadə vasitələrini tapmaq və vurğulamaq bacarığını inkişaf etdirmək;

- rəsmləri, şeirləri təhlil edərkən məntiqi təfəkkürü inkişaf etdirmək;

- tələbələrin lüğətini genişləndirmək;

- fikirləri düzgün ifadə etmək, plana uyğun cavablar qurmaq, mətn-təsvir tərtib etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

təhsil:

- şeir, musiqi, rəsm vasitəsilə rus təbiətinə sevgini inkişaf etdirmək;

- özünə hörmət yolu ilə öyrənməyə, fəaliyyətinə müsbət münasibət bəsləmək;

- onların təhlili, şəxsi qavrayışı, hissləri vasitəsilə bədii əsərə marağı formalaşdırmaq;

- bədii yaradıcılıqla şagirdlərin üfüqlərini genişləndirmək, istinad ədəbiyyatı ilə işləmək.

Dərs növü: birləşdirilmiş (nəzəri biliklərin təkmilləşdirilməsi və tətbiqi və yenilərinin inkişafı).

Tədris metodları:

izahedici - illüstrativ,

qismən - axtarış,

problem

yaradıcı

tədqiqat

Pedaqoji fəaliyyətin təşkili formaları :

- rəsmlərin reproduksiyaları ilə işləyərkən biliklərin yenilənməsi mərhələsində tələbələrin fərdi işi;

- problemin qoyuluşu mərhələsində frontal;

- dərsin bütün əsas mərhələlərində qruplaşma.

Avadanlıq:rəsmlərin reproduksiyaları: Plastov A.A. "Birinci qar", Polenov V.D. "Qızıl payız", Qrabar İ.E. "Fevral Azure", Levitan II "Mart", Ostrouxov İ.S "Qızıl payız", Savrasov A.K. "Qalalar gəldi", Yuon K.F. "Sehrbaz Qış", Ozhegovun, Dahlın izahlı lüğətləri, "Fəsillər" albomundan P.İ. Çaykovskinin "Dekabr" audio yazısı, tapşırıqları olan iş vərəqləri, kartlar - istinad sözləri olan köməkçilər, multimedia quraşdırılması, kompüter, maqnitofon, dərsin təqdimatı.

Dərsdə ümumi təhsil bacarıq və bacarıqlarının formalaşdırılması .

Təhsil və idarəetmə bacarıqları:

fərdi, kollektiv, qrup fəaliyyətləri üçün təqdim olunan təhsil tapşırığını başa düşmək, fəaliyyətin məqsədini müstəqil şəkildə təyin etmək;

əldə edilmiş nəticələri təhsil tapşırığı, onun həyata keçirilməsi planı ilə müqayisə etmək;

müxtəlif nəzarət formalarına malik olan öz əsas vəsaitləri (özünə nəzarət, qarşılıqlı nəzarət);

verilmiş alqoritmə uyğun olaraq onların təhsil fəaliyyətini və sinif yoldaşlarının fəaliyyətini qiymətləndirmək;

əməkdaşlıq etmək: qrupda işləyərkən danışıqlar aparmaq;

Təhsil və məlumat bacarıqları:

lüğətlərdə lazımi məlumatları axtarmağı, lüğətlərlə işləməyi bacarmalı;

müəllimin tapşırıqlarına uyğun olaraq monoloji ifadələr qurmaq;

frontal və qrup işi prosesində dialoqda iştirak etmək;

verilmiş mövzu üzrə yaradıcılıq işləri (inşalar, rəsmlər) yaratmaq.

Məntiq bacarıqlarının öyrədilməsi:

diqqətin özünü idarə etmə üsullarına sahib olmaq;

eyni mövzuda, janrda olan şəkilləri müqayisə etmək və təhlil etmək;

mətn və şəkillər yaratarkən yaradıcı problemləri həll etmək;

rəsm və bədii əsərlər üzərində işləmək prosesində ümumiləşdirmək və nəticə çıxarmaq.

Plan

Təşkilat vaxtı

Tələbələrin əsas biliklərinin yenilənməsi.

Şagirdlərin biliklərinin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi.

Yeni materialın qavranılması və dərk edilməsinin təşkili. Tələbələrin leksik material üzərində tədqiqat işi.

Tələbələrin yaradıcılıq fəaliyyəti: verilmiş mövzuda illüstrasiya.

Xülasə, özünüqiymətləndirmə.

Refleksiya.

Təşkilat vaxtı

Mövzunun ünsiyyəti, dərs məqsədləri, tələbələrin fəaliyyətinin motivasiyası.

P.İ.-nin fonunda. Çaykovski “Dekabr” müəllim F.İ.Tyutçevin sözlərini oxuyur.

- Şeir nədən bəhs edir?

- Sizcə mən niyə dərsə Tyutçevin bu sətirləri ilə başladım?

- Müasir insanlar təbiətlə nadir hallarda təkbətək görüşürlər. Ancaq bəlkə də təbiətin çevrəsinə girə və onun qüvvələri ilə dolacaqsan. Dərsimiz "Rus təbiət dünyasında" adlanır.

Dərs zamanı dərs sualına cavab verməyə çalışacağıq: "Rus qışının özəlliyi nədir?"

Şagirdlərin biliklərinin yenilənməsi

- Hər biriniz rus təbiətini özünəməxsus şəkildə təmsil edir və dərk edirsiniz. Təbiəti dərk etmək üçün - dərindən hiss edən, görən, azad düşüncəli, Vətənini, doğma torpağını sədaqətlə sevən insan olmalıdır.

- Sənətdə təbiət obrazını necə yaratmaq olar? Bədii nə deməkdir?

Tələbələrin cavabları zamanı dəstəkləyici sözlər yerləşdirilir: bədii söz, rəng palitrası, musiqi.

- Rus təbiətinin gözəlliyini tərənnüm edən məşhur rəssamların öyrənilmiş rəsmlərini xatırlayın.

Gəlin “Rəsmi tanı” oyununu oynayaq.Plan üzrə rəsm haqqında qısaca danışın (masaların üzərində tapşırıq olan vərəqlər var) yelçəkənlə rəsm nömrəsini göstərin.plan.

- Sizcə, bu şəkilləri birləşdirən nədir?

- Fərq nədir?

- Sizcə, rus təbiətinin özəlliyi nədədir?

- Bütün bu şəkilləri nə adlandırmaq olar?

Ekranda dəstəkləyici sözlər görünür, hər qrupa söz olan kart verilir və şagirdlər sözün təfsirini lüğətdən oxuyaraq tapırlar.

- Sözlərin mənasını haradan öyrənmək olar?

- Bu sözlər necə yaxındır?

- Mənaca yaxın olan sözlər hansı adlardır?

- Sözləri - sinonimləri harada istifadə edirik? Bəs nə üçün?

- Rəsm sərgisini nə adlandırmaq olar?

- Bu sözlərin şərhini izahlı lüğətlərdə tapın.

Şagirdlər sözlərin təfsirini lüğətlərdən oxuyurlar.

Nailiyyətlər siyahısında özünüqiymətləndirmə

4. Şagirdlərin biliklərinin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi. Tələbələrin leksik material üzərində tədqiqat işi.

- Şəkil olmadan əvvəl onu hiss et.

- Sənətşünas D.Argin rəssam haqqında demişdi: “Yuon doğma təbiət üçün öz aydın və saf səslərini tapmağı bacaran rus mənzərə rəssamlığının böyük ənənəsinə sadiqdir”.

- Onun hansı şəkillərini bilirsiniz? (Baharın günəşli günü, Qışın sonu. Günorta, Geniş karnaval)

- Müəllim K.F. Yuona Levitan idi. Yuon yaz və qış rəsmlərini çox sevirdi. Yuon dedi: "Mən təbiətdə yeni rənglər axtarırdım - rus yazında və qışda."

- Rəssam ilin hansı vaxtını təsvir edib?

Sizcə qış artıq tam özünə gəlib, yoxsa bunlar onun ilk addımlarıdır?

- Qış deyəndə hansı obrazları, hissləri yaşayırsınız?

- Qışı nə ilə müqayisə etmək olar?

- Şairlər şeirlərində qış təbiətinin hansı obrazını yaratmışlar, xatırlayırsınızmı? Şairlərimizin rus qışını tərənnüm edən şeirlərini xatırlayaq.

İş qruplarda aparılır. Hər qrupun öz sətirləri var, bu sətirlərdən dördlük toplamaq, ona müəllifdən ad vermək və qışla bağlı obrazlı ifadələr seçmək lazımdır (əlavəyə bax).

Oyun "Şeirlər toplayın"

- Şeirlərdən qışla bağlı obrazlı ifadələr seçin.

Hər qrupun yoxlanılması

- Şairlərin yaratdığı qış obrazı necədir?

- Hansı dil vasitələrindən istifadə edirdilər?

Dəstəklər asılır: təcəssüm, məcaz, epitet, müqayisə, sinonim, təzad.

5. Yeni materialın qavranılması və dərk edilməsinin təşkili.

- Şəkildə gördüklərinizi sadalayın.

- Ön planda nə görürsünüz? Puşkinin şeirindən hansı sətirləri xatırlayırsınız?

- Rəssamın şəkildə ən çox nəyi bəyəndiyini deyə bilərsinizmi?

- Yuon üçün təbiət insanın yaşadığı mühitdir. Rəssam təbiəti canlandırır.

- Orta səviyyəli obrazın özəlliyi nədir?

- Qış ilk növbədə qardır. Rəssam qarı necə təsvir edir?

- Və bu qar bolluğu rus təbiətinə böyüklük verir. Ətrafdakı hər şey qeyri-adi və inanılmaz olur. Şəkilə nə ad verərdiniz? Niyə?

“Ağacların ölçüsünü şişirtməklə rəssam bizi inandırır ki, qış sehrbazdır. Sehrbaz obrazını başqa nə yaradır - qış?

- Arxa planda nə görürük?

- Qışın hansı dəyişiklikləri etdiyini təsvir etmək üçün təqlid texnikasından istifadə etməyə çalışın.

Qış, onun sehri, təbiətdəki möcüzələr haqqında mətn tərtib etmək üçün vərəqlərdə dəstək sözləri verilir.

Mətnlər oxunur.

- Sizcə, mətni əldə etdik? Sübut et.

- Mövzunu aça bildikmi?

- Hansı növ mətn aldınız?

- Niyə bu tipdən istifadə etdiniz?

Nailiyyət vərəqlərində özünüqiymətləndirmə.

- Şəkilə yenidən baxın, hiss edin, özünüzü bu şəkildə təsəvvür edin.

- Hansı səsləri eşidirsən?

- Bəs, rus qışının görüntüsünü yaratmaq üçün başqa hansı vizual vasitələrdən istifadə etmək olar?

- Şəkildən təəssüratınız necədir?

- Bu, sizdə hansı hissləri oyadır?

6. Şagirdlərin yaradıcılıq fəaliyyəti: qış mövzusunda illüstrasiya.

Qrup tapşırıqları yerinə yetirir: qışı P.I.-nin musiqisinə çəkirlər. Çaykovski "Dekabr"

- Boyalarla qış obrazını yaratmağa, rus qışına münasibətinizi bildirməyə çalışın.

Rəsmlərin sərgisi hazırlanır.

- Sizcə, təbiət obrazını yaratmaq üçün təxəyyül və hisslər lazımdır, yoxsa yaxşı görmə, sənətkar məharəti kifayətdir?

Nailiyyət vərəqlərində özünüqiymətləndirmə.

7. Xülasə. Özünə hörmət.

- Rus təbiətinin obrazını yaratmaq üçün hansı ifadəli vasitələrdən istifadə etmək olar? (Dəstəklərə müraciət edə bilərsiniz: bədii söz, rəng palitrası, musiqi)

Dərsdə nə yeni kəşf etdiniz?

- Dərsin nəzarət sualına necə cavab verəcəksiniz?

8. Refleksiya.

- Dərsimizdən hansı əhval-ruhiyyə aldınız?

- Dərsimiz xoşunuza gəldi?

Proqramlar

Nailiyyət vərəqi

Mən sinifdəyəm ________________________________________________________________

FI

Dərsdə iş növləri

Mürəkkəblik

+, ±, -

Maraq

+, ±, -

Fəaliyyət

+, ±, -

1. “Şəkli tanı” oyunu və bu barədə plana uyğun danışın

2. Lüğətlə işləmək

3. “Şeirlər topla” oyunu və dil ifadə vasitələrini tapın

4. Açar sözlərdən istifadə edərək mətn tərtib etmək

5. Verilmiş mövzu üzrə illüstrasiya

Qiymətləndirmə meyarları.

Rus təbiət dünyasında ...

təbiət
Aktyor yox, ruhsuz sima deyil

F. Tyutçev

1 tapşırıq. "Rəsmi müəyyənləşdirin"

İlk qar. A.A. təbəqələr

Qızıl payız. V.D. Polenov

Mart. İ.İ. Levitan

2 tapşırıq. "Şeirlər toplayın"

Sehrbaz-Qış (F. Tyutçev)
Sehrlənmiş, meşə dayanır - (A.Fet)

Tikanlı deyil, açıq mavi
Şaxta budaqlara asılır,
Heç olmasa sənə bax!

Və qarlı saçaq altında
Hərəkətsiz, lal,
O, gözəl həyatı ilə parlayır.

Biri tort kimi
Təzə, ağ, şişkin pambıq yun
Bütün kolları çıxartdım.

3 tapşırıq. Rəsm söhbəti

Arxa planda nə görürük?

Rəssam rus təbiətinin “səslənən” obrazını yarada bildimi?

Rus təbiət dünyasında ...

təbiət
Aktyor yox, ruhsuz sima deyil
Onun ruhu var, azadlığı var,
Sevgisi var, dili var...
F. Tyutçev

1 tapşırıq. "Rəsmi müəyyənləşdirin"

İlk qar. A.A. təbəqələr

Qızıl payız. V.D. Polenov

Fevral şirəsi. İ.E. Qrabar

Mart. İ.İ. Levitan

Qızıl payız. İ.S. Ostrouxov

Qalalar Gəldi. A.K. Savrasov

Şəkildə nə göstərilib? (mövzu)

Hansı hisslər, əhval-ruhiyyə yaranır?

2 tapşırıq. "Şeirlər toplayın"

Bu hissələrdən bir şeir toplayın.

Şeir parçalarından qışla bağlı obrazlı ifadələr seçin.

Gəldi, əzildi, xırdalandı (A. Puşkin)
Palıd ağaclarının budaqlarına asıldı, (S. Yesenin)

Ağ dəsmal kimi
Bir şam ağacı bağlanır.

Dalğalı xalçalara salındı
Tarlalar arasında, təpələrin ətrafında.

Görünməzliyə ovsunlanmış
Meşə yuxunun nağılı altında uyuyur,

3 tapşırıq. Rəsm söhbəti

Ön planda nə var?

Rəsmin orta zəmində özəlliyi nə idi? Rəssam hansı boyalardan istifadə edib?

Məlumat üçün sözlər: şaxta ilə örtülmüş rəngarəng ağaclar, qəribə budaqlar, çəhrayı-boz səma, gümüşü, mavimtıl, ağ qar, tüklü xalça, yağışlı, bəzəkli, yer örtmüş, yumşaq tüklü çarpayılar, böyük qar yağışları, təzə, şaxtalı hava.

Arxa planda nə görürük?

Təqlid hiyləsindən istifadə edərək, qışın hansı dəyişiklikləri etdiyini təsvir edin.

Məlumat üçün sözlər: uçdu, qolunu yellədi, örtüldü, inanılmaz nəhənglər, qu quşu ilə örtülmüş, mirvari və brilyant asılmış, geyinmiş, bəzədilmişdir.

Rəssam rus təbiətinin “səslənən” obrazını yarada bildimi?

Şəkil hansı hissləri, əhval-ruhiyyəni oyadır?

4 tapşırıq. Rəsm üçün esse planı hazırlayın.

Rus təbiət dünyasında ...

təbiət
Aktyor yox, ruhsuz sima deyil
Onun ruhu var, azadlığı var,
Sevgisi var, dili var...
F. Tyutçev

1 tapşırıq. "Rəsmi müəyyənləşdirin"

İlk qar. A.A. təbəqələr

Qızıl payız. V.D. Polenov

Fevral şirəsi. İ.E. Qrabar

Mart. İ.İ. Levitan

Qızıl payız. İ.S. Ostrouxov

Qalalar Gəldi. A.K. Savrasov

Şəkildə nə göstərilib? (mövzu)

Hansı hisslər, əhval-ruhiyyə yaranır?

2 tapşırıq. "Şeirlər toplayın"

Bu hissələrdən bir şeir toplayın.

Şeir parçalarından qışla bağlı obrazlı ifadələr seçin.

Həyətlərdə və evlərdə (I. Nikitin)
Qar kətan kimi yatır (S. Marşak)

Siz çevik toxucular -
Qasırğalar və çovğunlar

Və günəşdən parlayır
Rəngli atəşlə.

Göy qurşağı brokarını verin
Tüklü ladin üçün.

3 tapşırıq. Rəsm söhbəti

Ön planda nə var?

Rəsmin orta zəmində özəlliyi nə idi? Rəssam hansı boyalardan istifadə edib?

Məlumat üçün sözlər: şaxta ilə örtülmüş rəngarəng ağaclar, qəribə budaqlar, çəhrayı-boz səma, gümüşü, mavimtıl, ağ qar, tüklü xalça, yağışlı, bəzəkli, yer örtmüş, yumşaq tüklü çarpayılar, böyük qar yağışları, təzə, şaxtalı hava.

Arxa planda nə görürük?

Təqlid hiyləsindən istifadə edərək, qışın hansı dəyişiklikləri etdiyini təsvir edin.

Məlumat üçün sözlər: uçdu, qolunu yellədi, örtüldü, inanılmaz nəhənglər, qu quşu ilə örtülmüş, mirvari və brilyant asılmış, geyinmiş, bəzədilmişdir.

Rəssam rus təbiətinin “səslənən” obrazını yarada bildimi?

Şəkil hansı hissləri, əhval-ruhiyyəni oyadır?

4 tapşırıq. Rəsm üçün esse planı hazırlayın.

Bu sənətkar ən istedadlılardan biri hesab olunur. Onun məşhur rəsmlərindən biri də 1912-ci ildə gənc, enerjili rəssam kimi rus təbiətini kətan üzərində ifadə etməyin özünəməxsus, özünəməxsus üsullarını axtararaq çəkdiyi “Qış sehrbazıdır”. Bu şəkildə biz qış mövsümünün əyləncəsini görürük. Baxanda elə bil özümüzü qar kimi bəyaz bir nağılda görürük və bu nağılı, məncə, yer üzünü, tutqun hər şeyi qar kimi bəyaz xalçası ilə bəzəyən qar yaradır.

Şəkildə sənətçi kəndin kənarını ələ keçirib. Qış mənzərəsinin bütün gözəllikləri parlaq günəş tərəfindən işıqlandırılır, o, qar yağışlarında qiymətli kristallar atır. Şəklin fonunu kənd evləri tutur, arxamızda isə sıx, lakin qarla örtülü meşədir. Rəssam bütün ağaclara qar kimi ağ paltar geyindirib və hətta məbədin təsvir olunan günbəzi qarın altından çətinliklə görünür. Şəklin ön planını suyu acı şaxtadan donmuş gölməçə tutur. Bu gölməçədə yerli uşaqlar konkisürmə meydançası qurdular. Sahildən böyüklər, qocalar uşaqları izləyir, mənə elə gəlir ki, onlar öz gəncliklərini, yeniyetməliklərini, bir vaxtlar özlərinin günlərlə kirşəyə minib, qartopuna atdıqlarını xatırlayırlar. Ən gölməçədə oğlanlar qartoplarında qızğın oynayırlar, onların çoxu sadəcə qarda yuvarlanır. Gördüm ki, rəsmdə qadın təsvir olunub, o, kiçik uşağı ilə gölməçədəki konkisürmə meydançasına qaçır.

Bu şəkil sevinc və əyləncə ilə doymuşdur. İnsanlar şən görünür, uşaqlar əylənir və əylənirlər. Dərhal onların atmosferinə qərq olmaq, yaxın olmaq, konki geyinib irəli başlamaq və ya qartopu yapışdırıb hava qaralana qədər yerli uşaqlarla oynamaq istəyirsən. Bu şəkil mənim də sevimli mövsümümü təsvir etdiyi üçün xoşuma gəldi. Mən qışı çox sevirəm, onun qar kimi ağ paltarına görə.

Rus rəssamı Konstantin Yuon öz rəsmlərində qışın çoxlu bədii obrazlarını yaratmışdır. O, rus təbiətini çox sevirdi, qışı, onun rənglərini sevirdi, qar təsvir etməyi xoşlayırdı - həmişə fərqli, indi təzə, tüklü, indi ərimiş, boz. Buna görə də rəssamın qışa baxışını çatdıran çoxlu tablolar var.

1908-ci ildən 1958-ci ilə qədər rəssamın Liqaçevdə evi olub, orada çoxlu mənzərələr çəkib, orada ilham alıb, onu orada təcəssüm etdirib. Yuonun bu kənddə eyni mövzuda çəkdiyi iki rəsminə baxaq və müqayisə edək. Bunlar "Qış sehrbazı" və "Rus qışı. Liqaçevo" rəsmləridir.

Rəssam 1912-ci ildə “Qış sehrbazı” tablosunu çəkərək, gənc, enerji dolu bir rəssam olaraq öz mövzularını və ifadə üsullarını axtarır, yeni şeylər sınayır. Qış əhval-ruhiyyəsini əks etdirən bu şəkil, qışın sevinclərindən, yer üzünü dəyişdirən, darıxdırıcı, boz, çirkin hər şeyi qar altında gizlədən qar kimi ağ nağıldan bəhs edir. Qış mənzərənin gözəlliyini, qar kimi ağ yorğanın xırıltısını, qış əyləncəsinin sevincini gətirir - dağlardan aşağı xizək sürmək, xizək sürmək, buz konkisi sürmək, atlı kirşə sürmək. Rəssamın qışı sehrbaz adlandırması təəccüblü deyil - onun sayəsində hər şey günəşdə parıldayır və parlayır.

Şəkil qışın şən günlərindən birindən bəhs edir və rəssamın hündür təpədən gördüklərini bizə çatdırır. Qarşımızda bir kənd var - sağda və solda, şəklin ortasında rəssam taxtadan tikilmiş kənd evlərini təsvir etmişdir. Uzaqdan qarla örtülmüş ağ meşəni, solda isə təpənin üzərindəki kənd kilsəsinin günbəzini təxmin edə bilərsiniz. Bu mənzərədir. Amma ona məharətlə həkk olunmuş insan qrupları və atlar sayəsində canlı və dinamik oldu.

Ön planda uşaqların konki sürdüyü donmuş gölməçədir. Kimsə qar yığınlarında hay-küy saldı. Bir neçə atlı at belində gəzir, onlar da atlı kirşənin yanından keçirlər və onların ardınca kündələr gedir. Bir neçə nəfər sadəcə gəzintiyə çıxdı. Bu, yəqin ki, bazar günüdür - hamı kifayət qədər zərif geyinib, qadınlar parlaq ətək geyinirlər. Kənddə olduğu kimi, elə oradaca bir-iki it qaçır - sahiblərinin, oğlanların dalınca qaçdılar.

Şəkil bir qədər köhnə holland qış mənzərələrini, o cümlədən hərəkətdə olan insan qruplarını xatırladır, lakin eyni zamanda rus ləzzəti, rus ruhu, rus poetikası ilə doludur. Oh, rus kəndi qışda gözəldir - bu parlaq kətana baxaraq demək istərdim.

Otuz beş il keçdi, çox tarixi hadisələr keçdi, iki müharibə və bir inqilab oldu, eyni qarlı qış gəldi. Bir dəfə rəssam yenə eyni təpəyə çıxıb kəndə baxdı. Gördüklərini - "Rus qışı. Liqaçevo" tablosunda fırça və boyalarla danışdı.

Rəssam rəsm üçün bir qədər fərqli bucaq götürdü, lakin rəsm əsərinin mövzusu, mənası, mahiyyəti dəyişməz qaldı. Yalnız indi yetkin bir ustanın şəklidir. Və bir az fərqli vaxt. Müharibədən sonrakı, ağır, ac. Yalnız uşaqlar qışın ləzzətlərinə heyran olmaq üçün çölə çıxırdılar.

Ön planda meşəyə girən, tamamilə qarla örtülmüş geniş bir yol var. Qarla örtülmüş meşə qarla ağdır. Yalnız böyük bir ladin daha qaranlıq görünür, o da qarla örtülüdür, lakin yenə də mənzərədə qaranlıq bir ləkə olaraq qalır. İzləyicinin diqqəti dərhal meşədən çıxan bir qrup məktəb yaşlı oğlana çevrilir: dördü qabaqda itlə, bir neçəsi isə arxada.

Dərənin arxasında bir kənd başlayır - bir təpədə bir neçə ev görürük. Uşaqlar onların yanında oynayırlar - qış həmişə uşaq üçün sehrbaz olaraq qalacaq və həmişə ona qar sevincini, qış oyunlarının sevincini verəcəkdir. Arxa planda bir atlı və evlərin yanında bir neçə at var.

Rənginə görə bu şəkil əvvəlkinə çox bənzəyir: ağ və mavi, açıq, qaranlıq insanların fiqurları ilə. Amma əhval-ruhiyyə baxımından birincidən bir qədər fərqlənir - onda heç bir sirr və sehr, gözlənilməz sevinc yoxdur. Sadəcə bir kəndin həyatından gözəl bir qış günü, özünəməxsus şəkildə adi, özünəməxsus şəkildə bənzərsiz.

© 2022 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr