Yüksək qrup baharında musiqi dərsi. "Bahar səsləri" qrupunda tematik musiqi dərsi

Əsas / Boşanma

İbtidai məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün "Bahar günəşi" musiqi dərsi


Təsvir: Təklif olunan konsepsiya kiçik yaş qrupundakı uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuşdur. Dərsdə uşaqlarda maraq doğuran müxtəlif musiqi fəaliyyətlərindən istifadə olunur. Material musiqi rəhbərləri, müəllimlər, eləcə də övladında yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək istəyən valideynlər üçün faydalı ola bilər.
Məqsəd: Uşaqları musiqi qavrayışını və mahnı oxumaq, ritm, uşaq alətlərində ifa etmək sahəsində ən sadə ifaçılıq bacarıqlarını formalaşdıraraq müxtəlif musiqi fəaliyyət növləri ilə tanış edin.
Uşaqlar zala cüt-cüt musiqi daxil olur.
Tərbiyəçi: Uşaqlar, bu gün günəşdən bir məktub aldım. Sizi tanımaq istəyir, çünki siz çox mehribansınız.

Pəncərədən günəş işıq saçır
Düz otağımıza
Əl çırpırıq
Günəşə çox şadıq!

"Əllərinizi çırpın" ritmik məşq . Müəllim uşaqlardan yüksək səslə və səssiz, tez və yavaş alqışlamalarını xahiş edir.
Icicles günəş şüalarının altında əriyir.
Bir damla düşdü. Qapaq!
İki damla düşdü. Qapaq, düş!
Bir çox damcı düşdü.

Çalğı alətləri: arzu edən bir uşaq, damcı damlayan kimi bir metalofonda oynayır.
Tərbiyəçi: Bu gün həyətdə hansı böyük gölcüklərin olduğunu gördünmü? Bunun səbəbi bahar günəşimizin bütün qarları əritməsidir. Və ayaqlarımızı islatmamaq üçün nə geyinməliyik? Düzgün! Gülməli çəkmələrimiz! Musiqi və ritmik hərəkətlər "Şən daban"
Tərbiyəçi: Baharın gəlişinə yalnız uşaqlar sevinmir. Dinlə, bahar günəşindən daha kim xoşbəxtdir? Quşların səslənməsi.


Tərbiyəçi: Düzdü, quşlar oxuyur. Ana quş aşağı dalda oturub zəif səslə oxuyur: belə. (Birinci oktavanın "C" səsini çalır "). Üst tərəfdə bir cücə oturub incə bir səslə oxuyur (ikinci oktavanın "C" səsini ifa edir)... İndi kimin mahnı oxuduğunu təxmin edə bilərsənmi? "Quş və Civciv" musiqili və didaktik oyunu keçirilir.
Müəllim: İsti günəşin altına girmək üçün başqa kim süründü? Bəli, bu bir uğur böceği!
Musiqi və didaktik oyun "Çiçəkdə neçə ladybirds var?"
Oyun gedişi: Uşaqları bir-bir pianoda çalın - hər böceğin öz səsi var (öz tərzində vızıltı). İki səs - bir çiçəyin üstünə yığılmış iki böcək və söhbət edir, üç səs - bütün ailə yığılmışdır. Uşaqlardan eşitmələrini və çiçəkdə neçə quş topladığını təxmin etmələrini xahiş et - bir, iki və ya üç. Oyunu çətinləşdirə və çiçək atasına, anasına və ya körpəsinə kimin uçduğunu eşitməyi təklif edə bilərsiniz.


Müəllim: Uşaqlar, mənə elə gəlir ki, kimsə otların arasında xışıltı verir. Bu kiçik bir səhvdir! Damlamadan keçə bilmir.
Lentli musiqi-ritmik hərəkətlər: "Axın". Rəqsin sonunda lentləri bir sətirdə qatlayırlar və böcəyin digər tərəfə keçməsinə kömək edirlər.
Tərbiyəçi: Afərin! Xata kömək etdi. Oh, bax, o tək deyil!
Bədii oyun "Bugs". Müəllim təklif olunan sxemdə alqışlamağı və ya tapdalamağı təklif edir.
Sus!
Bir şey eşidirəm!
Buludlar günəşi örtdü.
İndi günəş olmadan necə ola bilərik? Gəlin buluda əylənək. "Günahkar Bulud" rəqsi.


Beləliklə günəş yenidən bizə göz qırpdı. Bu qədər ecazkar oğlanlarla dostluq etməsi və sizə hədiyyə verməsi çox sevindi - bunlar elə kiçik günəşlərdir. Günəşə vida edin, ona əlinizi yelləyin və "Əlvida!"

"Baharın melodiyası". Aktiv tədris metodlarından istifadə edərək yaşlı qrupda bir musiqi tematik dərsi

Dərsin məqsədi: Rus folkloru ilə tanışlıq. Sinifdə fəal təlim və tərbiyə metodlarından istifadə.

Təlim tapşırıqları:

Uşaqları rus dəyirmi rəqsləri və oyunları ilə tanış etməyə davam edin.

Uşaqlara hərəkətləri bir musiqi parçasının xarakteri və forması ilə əlaqələndirməyi öyrət.

Uşaqların məcazi oyun hərəkətlərinin ötürülməsində, dinlədikləri əsərlərlə bağlı açıqlamalarda müstəqil yaradıcılıq təzahürlərini aktivləşdirmək. Mahnı oxumaqda uşaqları gərginlik olmadan, “yüngül” səslə ifadəli oxumaq bacarığına öyrədin.

İnkişaf etdirmə vəzifələri:

Musiqi dinləyərkən eşitmə qavrayışını inkişaf etdirin.

Yaddaşın və diqqətin inkişafı.

Fərdi emosional təzahürləri inkişaf etdirin.

Təhsil vəzifələri:

Fərqli bir təbiətdəki musiqiyə davamlı bir maraq göstərməyə, mühakimələrə dəyər verməyə davam edin.

Təşəbbüs və yaradıcılığı təşviq edin.

Dərs üçün material: illüstrasiyalar - P.İ.Çaykovskinin bir musiqi portreti, musiqi alətləri. - papaq, eynək.

Dərsin gedişi:

Uşaqlar salona daxil olurlar. Onları Musiqi Direktoru qarşılayır.

Salam uşaqlar!

Uşaqlar. Salam.

MR Mən sizə Sehirli Eynəkləri göstərmək istəyirəm. Onları taxan başqalarının yalnız yaxşılarını, hətta hamıdan gizlətdiklərini də görəcəkdir. Diqqət, eynək taxmışam. Nə qədər gözəl, gülməli, ağıllısan. (qonşuya üz tutur, ləyaqətini çağırır). Çox istəyirəm ki, hər kəs bu eynəyi sınasın və qonşusuna yaxşı baxsın. Bəlkə onda əvvəllər fərq etmədiyin bir şeyi görəcəksən. (bir dairədə oyun tapşırığını yerinə yetirmək)

Hamının şən, şən və hətta bir az bahar havasında olduğunu görürəm.

Məşq etməyə hazırsınız? Bahar havasını yanınızda təsəvvür edin: rütubət, qarın əriməsi, gölməçələr, buz fasilələri, nəm qarlara düşmək.

Bir-birinin ardınca döndülər.

Musiqi və ritmik məşqlər

1 məşq "Bahar addımlayın və qaçın" (nəm qar yağmamaq üçün diqqətlə gəzin)

(Musiqinin 1 hissəsi sakit yaylı addımla gedir,

Hissə 2 - Ayaq barmaqlarının üstündə işığı.) (Quru yolda)

2. "Üç qol" idmanı

1h - alqışlar TA - TA - Ti - Ti Ta (əllərimizi qızdırırıq)

2h - Əllərini yerə qoyaraq ovuclarını irəli çevirdilər, salonda səpələnərək sakitcə gəzirlər.

Təkrar edərkən:

1h - qollar TA - TA - Ti - Ti Ta (ayaqlarımızı istiləşdiririk)

2 saat - sakitcə zalı gəzirlər.

Musiqi rejissoru. Bir-birimizdən keçib stullara otururuq.

Ritm hissinin inkişafı, musiqi ifa etməsi

"Günəşi gizlətməyin" - mahnının ritminə çırpın.

Günəşli, gizlənməyin, parıldayın

Getmək bizim üçün daha əyləncəli olacaq.

Musiqi alətlərində ritm çalın.

Barmaq gimnastikası

Hərəkətlər həyata keçirildi

Damla-damla-damla, bahar gəldi. Sağ əlin baş barmağını qalanları ilə bağlayın

Damla-Damla-Damla, buz sümükləri əriyir Sol baş barmağını qalanları ilə birləşdirin

Axınlar iki hərəkəti ilə sağa, sola doğru qaçdı

Rooks bizə gəldi. Baş barmaqlarımızı bir-birinə qarışdırırıq, ovuclarımızı yelləyirik

Musiqiyə qulaq asmaq:

"Lark" PI Çaykovski.

... “Yəqin quşların nə qədər gözəl və yüksək səslə oxuduğunu eşitmisiniz? Belə bir quş var - bir qarağat. Xüsusilə yaxşı oxuyur. İndi "Qığılcım nəğməsi" tamaşasını dinləyəcəyik. Toxum necə oxuyur? Musiqi onun haqqında nə dedi? »Uşaqlarla birlikdə qarağanın gözəl, yüksək səslə, həssaslıqla oxuduğunu və asanlıqla və tez uçduğunu öyrənir. Uşaqlar musiqi, onun ən xarakterik xüsusiyyətləri haqqında bütöv bir anlayış əldə edirlər.

Yazda Larks və ya Magpies adlı bir tətil var. Rusiyada elə bir inanc var ki, bu gün isti ölkələrdən qırx fərqli quş uçur və bunlardan birincisi qarağatdır, bu gün qış başa çatır, bahar başlayır.

Bu əsəri rus bəstəkarı P.İ.Çaykovski yazmışdır.

Nağıl oxuyur və oxuyur

Bahar haqqında tapmaca.

Ayı yuvadan çıxdı

Palçıq və yolda gölməçələr

Göydə bir trill var -

Bizi ziyarətə gəldi. Aprel

"Qış bitir" musiqiləri. T. Popatenko.

Asanlıqla, təbii şəkildə oxumaq.

Dəyirmi rəqs "Günəş"

Hərəkətlərinizi musiqi ilə uyğunlaşdırın. Uşaqlara mahnı oxumaqla rəqs etməyi öyrətməyə davam edin.

Rəqslər

"Dostluq üçəmləri". I. Strauss

Uşaqlardan ortağına kömək etmələrini xahiş edin, ortaq qarışıq olduqda hansı hərəkəti edə biləcəyini təklif edin.

“Ay işıq saçır.

Uşaqları yuvarlaq bir rəqsdə hərəkətlər etməyi, bir dairədə birləşməyi və dairəni genişləndirməyi, stomping addımla gəzməyi, kosmosda gəzməyi öyrət.

Oyun.

"Hədəf"

"Burners"

Dərsimiz başa çatdı. Bu gün etdiklərimizi xatırlayaq və "Ağıllı Şapka" nı xatırlamağımıza kömək edək.

Kim onu \u200b\u200btaxsa cavab verəcəkdir.

Musiqi dərsi nəticələrinin yekunlaşdırılmasında iştirak etmək üçün uşaqların aktivləşdirilməsi.

Avadanlıq

  • demo:
  • vərəq: uşaq musiqi alətləri - dəflər, çınqırıqlar; rəngli lentlər;
  • TSO:dəftər;

Dərsin gedişi

Yürüşün altında uşaqlar salona daxil olurlar.

Kreslolara oturun.

CƏNAB.

Evində - arı pətəyi - arı ilk bal gətirdi

(Uşaqların cavabları: yazda)

CƏNAB.

Salam!

CƏNAB. və uşaqlar.

Salam, qızıl günəş!
Salam, göy mavi!
Salam, pulsuz meh!
Salam balaca palıd ağacı! (Ön qollar bir-birinə bağlanır, əllər bir-birinə yayılır - "ağacın tacı".)
Salam sabah! (Sağ tərəfə jest.)
Salam gün! (Sol tərəfə jest.)
Salam deyirik (hər iki qol da sinəyə) tənbəl deyil (qollarını yanlara yaymaq)!

CƏNAB.

Bir qatar

İdman oynayın

S.:

Musiqi. "Qatar gəlir"

Uşaqlar dirsəklərdə əyilmiş qollarını döndərərək, "qatar" kimi bir addım ataraq hərəkət edirlər.

Musiqi "Dur". Mart.

Musiqi

Musiqi "Qatar sürür".

CƏNAB.

Polka rəqsi.

Təsvir.Uşaqlar cüt-cüt dururlar.

Musiqi A.

CƏNAB. Oyun adlanır "Evdə nə edirlər?"

Evdə uşaqlar yaşayır. Hamısı bir şeylə məşğuldurlar. Nə etdiklərini öyrənmək üçün musiqi dinləməlisən. Dinləyərkən diqqətli olun. Musiqi sədaları altında nə edə biləcəyinizi düşünün - oxumaq, rəqs etmək və ya yürüş etmək.

CƏNAB.Hər şeyi düzgün eşitmisiniz - birinci evdə uşaqlar yürüş etdilər, ikinci evdə rəqs etdilər, üçüncü evdə mahnı oxudular. İndi də səninlə oynayacağıq. Mənə gəlin, stullarda oturun. Bahar gəldi, böcəklər oyanmağa başladı - kəpənəklər, böcəklər, hörümçəklər. Hörümçəklər haqqında oyunumuzu Bahara göstərəcəyik.

Hörümçək

Barmaq oyunu oxuyur

Pow-hörümçək bir tor tikdi. ( .)
Birdən yağış yağdı, hörümçək torunu yudu. (
Beləliklə günəş çıxdı, qurumağa başladı. (
Pow hörümçək yenidən işləyir! (
CƏNAB.


Bahar yenidən həyətdə oxuyur
Quş trilləri fit verdi
Və damlalar çaldı
Bütün küçə yüngül musiqi ilə doludur.

Xor: Daha geniş qapılar açın,
Quşları, heyvanları oyat,
Pis qış geri çəkildi,
Soyuqluğu unutduq
Heç polad lazım deyil
Soyuq və səssiz sükut
Qış soyuq və səssiz sükut.

Pəncərədən kənarda necə bir musiqi eşidirəm
Hər şey əriyib qış xəyalı idi
Bir bulaq şəlaləsi ilə buzlaq səsi yüksək səslə damladı
Güldüm, ətrafda hər şey səsləndi.

Bu musiqi bulaq suyu kimidir
Biz onunla heç vaxt darıxmayacağıq,
O melodiya hər yerdə var
Mən onunla oxuyacağam
Bu musiqini əbədi xatırlayacağam.

CƏNAB. .) Onlara ad verin. (Uşaqlar tabur, çınqıl,.)

CƏNAB.


Dəyirmi bir rəqs etdilər.
Bu kimi, çəmənlikdə
Dəyirmi rəqs alındı


Nanə yığıldı
Bu kimi, çəmənlikdə
Nanə yığıldı


Soyuqda Bunny (Katlanmış xurma yanağına qoyaraq.)
Beləliklə, yuxuya getdim (baş bir az sağa, sonra sola əyildi)
Bunny soyuqda


Boru çaldılar
Doo-doo-doo-doo
Boru çaldılar


Zərb alətləri çalırdı
Bum bumu tra-ta-ta
Zərb alətləri çalırdı


Geyinmək
Odur ki, tənbəllik etməyin (Musiqinin ritminə əl atırlar.)
Yaxşı oyan. (Bir dovşanı gəlməyə çağırırlar, o, dairənin ortasında tullanır. Hamı əl çalır, dovşan da tullanır.)


Dəyirmi rəqsimizdə
Budur, sən və mən
Əyləncəli rəqs edək.

CƏNAB.

sözləri E. Şalamonova

Uşaqlar gözləri yumulmuş, əlləri yanaqların altına - "yuxuda" səpələnirlər.

Qarışqalar erkən oyandı (gözlərini aç)
Uzanmış (qalx, qalx), düz ayağa qalxdı (əllərini yerə qoyun).
Tullan və tullan, tullan və tullan - yeni bir gün başladı (iki ayağa tullanmaq)!
Bütün dostlara gülümsədi
İşlə məşğul olduq

Oyun 2 dəfə təkrarlanır.

CƏNAB.

CƏNAB. (oxuyur). ... veda!

Uşaqlar (oxuma). Əlvida!

Sənədin məzmununa baxın
"Orta qrupda musiqi dərsi" Bahar bizi ziyarətə gəldi "

Orta qrupda "Bahar bizə qonaq gəldi" musiqi dərsi

Proqram tapşırıqları

    musiqi janrlarını müstəqil şəkildə müəyyənləşdirməyi öyrənmək;

    ritm hissi, hərəkətlərin koordinasiyası, nitq, əzələ aparatı, incə motor bacarıqları, toxunma həssaslığı inkişaf etdirmək;

    uşaqların səs-küy alətlərində ən sadə ritmlə birlikdə oynamaq bacarığını formalaşdırmaq;

    uşaqlarda sinif zamanı emosional reaksiya, hərəkətlilik, aktivlik oyatmaq;

    ünsiyyət bacarıqlarını, dostluqları inkişaf etdirmək.

İlkin iş

    barmaq oyununu öyrənmək "Salam!" və "Hörümçək" mahnısı ilə barmaq oyunu;

    lentlə rəqs hərəkətlərini öyrənmək;

    "Uşaq bağçası" mahnılarının melodiyasını və sözlərini, "Çəmənliyə getdik" yuvarlaq rəqs oyununu öyrənmək;

    dəf çalmağı, çırpınmağı öyrənmək;

    oyunu öyrənmək "Qarışqalar erkən oyandı."

Avadanlıq

    demo: yay kostyumunda bir kukla; musiqi və didaktik oyun "Evdə nə edirlər?";

    vərəq: uşaq musiqi alətləri - dəflər, çınqırıqlar; rəngli lentlər;

    TSO:dəftər;

Dərsin gedişi

Yürüşün altında uşaqlar salona daxil olurlar.

Musiqi rejissoru (m.r.). Salam uşaqlar! (Gəlin sizə salam deyək)

Sadə və müdrik birisi tərəfindən icad edilmişdir

Görüşəndə \u200b\u200bsalam söyləyin: "Günaydın!"

Günəşə və quşlara sabahınız xeyir

Səmimi üzlərə sabahınız xeyir! " Uşaqlar dərsimizə baxırlar

qonaqlar gəldi, gəlin onlara da salam deyək.

Kreslolara oturun.

CƏNAB. Uşaqlar, tapmacanı tapın.

“Brooks zəng çaldı, rooks uçdu.

Evində - arı pətəyi - arı ilk bal gətirdi

Kim bilir, baş verəndə kim deyəcək? "

(Uşaqların cavabları: yazda)

CƏNAB. Düzdü, uşaqlar, yazda. Yəni bu gün bağçamıza Bahar gəldi ... (Müəllim başında çələng olan zərif bir kukla göstərir.)Gəlin ən sevimli barmaq oyunumuz olan Bahara salam deyək.

Salam!

T. Sikachevanın şeiri əsasında barmaq oyunu.

CƏNAB. və uşaqlar.

Salam, qızıl günəş! ("Günəşi" göstərirlər: əllər çarpazlanır, barmaqlar uzanır.)
Salam, göy mavi! ("Göyü" göstərin: əllər yuxarı qaldırılır.)
Salam, pulsuz meh! (Başın üstündəki qolların hamar hərəkətləri.)
Salam balaca palıd ağacı! (Ön qollar bir-birinə bağlanır, əllər bir-birinə yayılır - "ağacın tacı".)
Salam sabah! (Sağ tərəfə jest.)
Salam gün! (Sol tərəfə jest.)
Salam deyirik (hər iki qol da sinəyə) tənbəl deyil (qollarını yanlara yaymaq)!

CƏNAB. Uşaqlar, sizi nə qədər səmimi salamladıq! İndi də Bahar bizi bahar meşəsinə çağırır. Sən hazırsan? Qatarla meşəyə gedək. Musiqiyə diqqətlə qulaq asacağıq və bütün hərəkətləri düzgün yerinə yetirəcəyik.

Bir qatar

İdman oynayın

S.: uşaqlar bir-birinin arxasında durur, qolları dirsəklərdə əyilir.

Musiqi. "Qatar gəlir"

Uşaqlar dirsəklərdə əyilmiş qollarını döndərərək, "qatar" kimi bir addım ataraq hərəkət edirlər.

Musiqi "Dur". Mart.

Uşaqlar yürüşə gedir və müxtəlif istiqamətlərə gedir.

Musiqi

CƏNAB. uşaqlara dandelionların çiçək açdığı yaz meşəsinə gəldiklərini deyir və uşaqları çiçək toplamağa dəvət edir. Uşaqlar "çiçək yığırlar".

Musiqi "Qatar sürür".

CƏNAB. uşaqların diqqətini gediş qatarının siqnalına yönəldir. Bütün uşaqlar yenidən bir-birinin ardınca dayanıb ayaq basaraq hərəkət edirlər.

CƏNAB. Afərin! Bax, Bahar bizi bahar polkasını rəqs etməyə dəvət edir.

Polka rəqsi.

(Musiqi direktoru tərəfindən seçilən üç hissəli polka)

Təsvir.Uşaqlar cüt-cüt dururlar.

Musiqi A.

Uşaqlar eyni istiqamətdə gəzirlər.

CƏNAB.Yaxşı rəqs etdiniz, uşaqlar, afərin! İndi xalçaya oturaq. Baharın bizə necə maraqlı bir oyun gətirdiyini görün. (Evi olan bir şəkil göstərir.)Oyun adlanır "Evdə nə edirlər?"

Evdə uşaqlar yaşayır. Hamısı bir şeylə məşğuldurlar. Nə etdiklərini öyrənmək üçün musiqi dinləməlisən. Dinləyərkən diqqətli olun. Musiqi sədaları altında nə edə biləcəyinizi düşünün - oxumaq, rəqs etmək və ya yürüş etmək.

Musiqili və didaktik oyun "Evdə nə edirlər?"

CƏNAB. orkestr qeydlərinə daxildir I. Dunaevskinin “Mart”, M. Glinkanın “Uşaq polkası”, A. Filippenkonun “Uşaq bağçası”. Uşaqlar musiqini tanıyır və yoxlamaq üçün dinlədikləri hər əsərdən sonra evin şəklini arxasına çevirirlər.

CƏNAB.Hər şeyi düzgün eşitmisiniz - birinci evdə uşaqlar yürüş etdilər, ikinci evdə rəqs etdilər, üçüncü evdə mahnı oxudular. İndi də səninlə oynayacağıq. Mənə gəlin, stullarda oturun. Bahar gəldi, böcəklər oyanmağa başladı - kəpənəklər, böcəklər, hörümçəklər. Hörümçəklər haqqında oyunumuzu Bahara göstərəcəyik.

Hörümçək

Uşaqların dünya folkloru toplusundan.

Barmaq oyunu oxuyur

Pow-hörümçək bir tor tikdi. ( Sol əlin 1-ci barmağını sağın 2-ci barmağı ilə, daha sonra əksinə bağlayın.)
Birdən yağış yağdı, hörümçək torunu yudu. ( Sözün sonunda 1 və 3 barmağınızı vurun, sağ ovucunuzu solunuzun üstünə sürüşdürün.)
Beləliklə günəş çıxdı, qurumağa başladı. ( Avuçlarınızı bir araya gətirərək əllərinizi yuxarı qaldırın, bir istiqamətə, sonra digərinə çevirin.)
Pow hörümçək yenidən işləyir! ( Barmaqlarınızla sürətlə barmaqlayın, yastıqlara vurun.)
CƏNAB. Afərin! Barmaqlarınız bir tor toxudu və siz də birlikdə oxudunuz. İndi isə “Bahar gəldi” mahnısının sözlərini dinləyək.

Banklardan keçdik, banklardan keçdik, banklardan keçdik 2p

Uşaqlar "Bahar gəldi" mahnısını oxuyurlar

Küçədə necə bir musiqi eşidilir
Bahar yenidən həyətdə oxuyur
Quş trilləri fit verdi
Və damlalar çaldı
Bütün küçə yüngül musiqi ilə doludur.

Xor: Daha geniş qapılar açın,
Quşları, heyvanları oyat,
Pis qış geri çəkildi,
Soyuqluğu unutduq
Heç polad lazım deyil
Soyuq və səssiz sükut
Qış soyuq və səssiz sükut.

Pəncərədən kənarda necə bir musiqi eşidirəm
Hər şey əriyib qış xəyalı idi
Bir bulaq şəlaləsi ilə buzlaq səsi yüksək səslə damladı
Güldüm, ətrafda hər şey səsləndi.

Bu musiqi bulaq suyu kimidir
Biz onunla heç vaxt darıxmayacağıq,
O melodiya hər yerdə var
Mən onunla oxuyacağam
Bu musiqini əbədi xatırlayacağam.

CƏNAB.Bütün uşaqlar sözləri əzbərlədilər, afərin. Bahar sizə musiqi alətləri gətirdi. (M.R. səbətdən çıxarıb uşaqlara musiqi alətlərini göstərir.) Onlara ad verin. (Uşaqlar dəflər, çınqıllar deyirlər.) İndi də "Bahar gəldi" mahnısını oxuyacağıq və musiqi alətlərində çalacağıq. Uşaqlar intronu xorda ifa edəcək, introda qulaq asacaq və musiqidə ifa edəcəklər.

CƏNAB.Uşaqlar yaxşı oxudular və uşaq bağçası haqqında bir mahnı oxudular. Bahar xoşuma gəldi. Həm də Baharın xoşuna gələk və onun üçün “Çəmənliyə getdik” oxuyaq.

Uşaqlar dəyirmi bir rəqsdə qalxıb "Çəmənliyə getdik"

(sözləri V. Kuklovska, Ukraynadan tərcüməsi T. Volgina, musiqisi A. Fillipenko).

Çəmənliyə getdik, (Uşaqlar, əl-ələ tutaraq, bir dairədə sağa tərəf gəzirik.)
Dəyirmi bir rəqs etdilər.
Bu kimi, çəmənlikdə
Dəyirmi rəqs alındı

Papatyaları cırdıq (papatyaları cırmaq, yerə əyilmək)
Nanə yığıldı
Bu kimi, çəmənlikdə
Nanə yığıldı

Yumruda düzəldilmiş ("yatan dovşan" ı təqlid edin)
Soyuqda Bunny (Katlanmış xurma yanağına qoyaraq.)
Beləliklə, yuxuya getdim (baş bir az sağa və sola əyildi)
Bunny soyuqda

Oyanmaq istəyirdilər (Oyunu boruda göstərirlər. Barmaqların işinə xüsusi diqqət yetirin.)
Boru çaldılar
Doo-doo-doo-doo
Boru çaldılar

Dovşanı oyaddıq (Nağaranı göstərirlər.)
Zərb alətləri çalırdı
Bum bumu tra-ta-ta
Zərb alətləri çalırdı

Yaxşı oyan (Musiqiyə vaxtında dovşanı şəhadət barmağı ilə təhdid edirlər.)
Geyinmək
Buna görə də tənbəllik etməyin (musiqi ritminə əl atın.)
Yaxşı oyan. (Bunny çağırırlar, o dairənin ortasında sıçrayır. Hamı alqışlayır və bunny atlanır.)

Sən və mən rəqs edəcəyik (Pulsuz rəqs, tullanma)
Dəyirmi rəqsimizdə
Budur, sən və mən
Əyləncəli rəqs edək.

CƏNAB. Qonağımız Vesna, əlbəttə ki, bu yuvarlaq rəqsdən xoşu gəldi. Bilirsiniz ki, həşəratlar, təbiət, heyvanlar, qarışqalar da baharda oyanır. Gəlin əyləncəli bir oyun oynayaq "Qarışqalar erkən oyandı."

Oyun "Qarışqalar erkən oyandı"

sözləri E. Şalamonova

Uşaqlar gözləri yumulmuş, əlləri yanaqların altına - "yuxuda" səpələnirlər.

Qarışqalar erkən oyandı (gözlərini aç)
Uzanmış (qalx, qalx), düz ayağa qalxdı (əllərini yerə qoyun).
Tullan və tullan, tullan və tullan - yeni bir gün başladı (iki ayağa tullanmaq)!
Bütün dostlara gülümsədi (sola və sağa dönün, gülümsəyin)
İşlə məşğul olduq (musiqiyə səpələnmiş şəkildə qaçmaq).

Musiqi sona çatdıqdan sonra uşaqlar yenidən çömbəlir və gözlərini yumurlar.

Oyun 2 dəfə təkrarlanır.

CƏNAB.Afərin oğlanlar! Bu gün yaxşı rəqs etdiniz, mahnı oxudunuz, qonağımız Vesna üçün oynadın. Baharla vidalaşmırıq, onunla gəzmək üçün görüşəcəksiniz, işarələrini müşahidə edəcəksiniz. Və bütün qonaqlara mahnı oxuyacağıq:

CƏNAB. (oxuyur). ... veda!

Uşaqlar (oxuma). Əlvida!

Yürüşün altında uşaqlar zalı tərk edirlər.

"Bahar Oyanış" qrupunda tematik musiqi dərsinin konsepsiyası

Garak Zarife Azizovna

(MBDOU d / s 1 nömrəli "Sevinch (Sevinc)" musiqi direktoru,

belogorsk, Krım Respublikası)

Sizə yaşlı qrupun uşaqları üçün (5-6 yaş) tematik musiqi dərsinin xülasəsini təqdim edirəm. Bu material uşaqların metro-ritmik və tembrli eşitməsinin inkişafı üzərində işləmək üçün musiqi rejissorları üçün maraqlı olacaqdır.

Məqsəd: oyun vəziyyətlərindən və didaktik oyunlardan istifadə edərək uşaqlarda tembr eşitmə və metro-ritmik bacarıqları formalaşdırmaq. Yaradıcı bir atmosfer yaratmaqla əlaqəli nitq və xəyali düşüncə tərzini inkişaf etdirin.

Material: uşaq musiqi alətləri: üçbucaq, dəf, qutu; didaktik flashcards "Böceği"; quşların şəkli olan bir şəkilin yaşıl topu (noxud).

Musiqi materialı: zəng "Günəşli, gizləməyin", "Skvorushka" (musiqisi Y. Slonov),"Bahar mahnısı" (musiqisi M. Kartuşina, "Snowdrop" (musiqisi P.İ.Çaykovski).

Dərsin gedişi:

Sakit musiqi səslənir.

Uşaqlar zala zəncirvari girib bir dairə düzəldirlər.

Musiqi rejissoru : Uşaqlar, gəlin melodiyanın hərəkətinə salam verək və eyni zamanda irəli dairədə gəzək? (Salam uşaqlar).

İndi hamımız birlikdə bu salamlama mahnısını oxuyaq və əlimizlə melodiyanın istiqamətini göstərək (Uşaqların əl hərəkəti ilə ifası).

Musiqi rejissoru :

Damlalar çalınır, bahar gəldi -

Və çox səs gətirdi ...

Dinləyək, bəlkə onları eşidəcəyik.

Hamı dinləyir.

Musiqi rejissoru :

Nə eşitmisiniz? (uşaq cavabları).

"Yuvarlanan göy gurultusu, yağış səsləri, quşların oxuması" soundtracki səslənir.

Musiqi rejissoru:

İndi hansı səsləri eşitmisiniz? (Cavablar). Afərin, bunları ilin hansı vaxtında eşidə bilərsiniz? Baharda ilk növbədə hansı quşlar gəlir? (Cavablar). Yağışdan sonra çöldə nə edə bilərsən? (uşaq cavabları).

Gölcük, gölməçə, gölməçə - su ilə doludur.

Gölcüklər, göllər, göllər - yağış izləri.

İndi hər tərəfə dayanmağı təklif edirəm. Hər kəs bir gölməçə təsəvvür edəcək və musiqi sədaları altında güclü bir səslə bir gölməçəyə atlanacaq. Tapşırığı çətinləşdirirəm.

Gəlin xəyali gölməçələrin ətrafında ayaq uclarında gəzək və sürəti tədricən artıraraq güclü bir pay üçün gölməçəyə atlayacaqsınız.

Musiqi rejissoru : Diqqətli olun, indi fərqli səslər eşidəcəksiniz.

"Quşların səsləri" filmi səslənir.

Musiqi rejissoru : Eşidirsən? Bahar yeni səslərlə doldu. Kim ayılır? (uşaq cavabları). Dostuma bir səhv oyandırmağa kömək etməyi təklif edirəm.

Parmak gimnastikası-mahnı "böcək-böcək"

Xurma yumruğuna sıxırıq. Sonra kiçik barmağın və şəhadət barmağının tərəflərinə sərbəst buraxın (hard rock fanatlarının ən sevimli jesti - "keçi").

Sərbəst buraxılmış barmaqlarımızı yelləyirik və uşaq qafiyəsini ifadəli şəkildə oxuyuruq:

Mən ağır bir böcək böcəyiyəm;

Uzun bığ.

Qatı barel.

Gölcüklərin ətrafında dolaşıram

Dostlara deyirəm: "Zhu-zhu".

Yağış - məni əsəbiləşdirmə

Düşəcəyəm - qalxmayacağam.

Avucumuzu uzadıb barmaqlarımızı yellədirik - uçuruq

Musiqi direktoru didaktik oyundan bir təyyarə uğur böceği götürür.

Musiqi rejissoru: Bir çətənə yaxınlığında bir boşluqda bir səhv gördük.

Sizi yaxınlaşmağa və bu gün ritmik səhvlərimizin necə qurulduğunu görməyə dəvət edirəm.

Uşaqlar böyük və kiçik ladybirds ritmik bir naxışının qoyulduğu dəzgahın yaxınlığındakı stullarda otururlar. Ritm nümunəsini dörddə və səkkizdə dəyişdirək.

Musiqi rejissoru : Artıq başa düşdüyümüz kimi, yazda çox səs var və müxtəlifdir. Bəstəkar baharda hansı səsləri eşitdi və musiqi əsərində təsvir etdi?

(M. Kartuşinanın "Bahar mahnısı")

Musiqi direktoru müğənni uşaqların, budaqda oturan quşların, qar damlalarının qarın altından baxdığını göstərən üç şəkil təqdim edir.

Musiqi rejissoru : Xahiş edirəm şəkillərə baxın və hansının musiqiyə uyğun olduğunu söyləyin. Sən niyə belə fikirləşirsən? Bu musiqinin xarakteri nədir? (Uşaq cavabları)

Musiqi rejissoru : Nağıl dinlə. Bir vaxtlar iki qaranquş var idi. Bir budaqda oturub mahnı oxumağı sevirdilər. Biri mahnı oxudu: "do-do-do", digəri isə oxumağı xoşladı: "salt-salt-salt". Ancaq birdən günəş buludların arxasına batdı və qaranquşlar uçdu. Harada gizləndilər? Nə fikirləşirsən?

(Uşaqlar seçimlər təklif edirlər)

Musiqi rejissoru: Uşaqlar, qaranquşların yuvalarına uçduğunu və istilənməsini gözlədiyini düşünmürsən? Nə etmək olar, daha isti etmək? (Cavablar). Günəşdən bahar buludlarının arxasında gizlənməməsini xahiş etməyi təklif edirəm.

"Günəşli, gizlənmə" çağırışı

Uşaqların diqqətini melodiyanın irəli hərəkətinə yönəldin.

"La" hecasında oxuyun.

Musiqi rejissoru: Uşaqlar, görün günəş buludların arxasından çıxdı və qaranquşlar budaqlarına uçdular. (Qeydlər yerinə bir heyəti göstərən bir şəkil göstərin - qaranquşlar) Yalnız onlardan daha çoxu var, qaranquşların cücələri var. Neçə nəfər var? (uşaqların cavabları) Və sizcə onları nə adlandırdı? "Əvvəl" və "duz" artıq var.(Ölçüyü düzgün oynayın ). Hansı qeydlər yoxdur?(Uşaq cavabları: re, mi, fa, la, si). - Düzdür. İndi bütün ailə ilə oturub mahnı oxuyurlar. Qaranquşlarla oxuyaq. Baharın daha hansı səslərinin olduğunu öyrənmək üçün tanış bir mahnının melodiyasını dinləyin və kimin haqqında olduğunu xatırlayın.

Musiqi direktoru "Skvorushka" mahnısının (musiqisi Y. Slonov) melodiyasını ifa edir.

Musiqi rejissoru : Düzdü uşaqlar. Yazda köçəri quşlar qayıdır və şən mahnılarını oxuyurlar. Kiçik quşla bağlı mahnını xatırlayaq.

Solistlər xoru, xor xoru oxuyacaqlar.

1) sözlərdə sait səslərin düzgün şəkildə ifadə olunmasına diqqət yetirərək xoru xorda təkrarlayın;

2) solistləri seçmək;

3) yarım dairədə çıxış edin.

Musiqi rejissoru : Bu gün bahar səslərini dinlədik və nə eşitdik? (Uşaqların cavabları: yağış damlaları, sıçrayan gölməçələr, vızıltılı böcək, quşların səsi.) Düzdür! Bu səslərlə təbiət yuxudan oyanır.

Musiqi rejissoru : İndi yaza həsr olunmuş daha bir parça ilə sizi dinləyəcəyik. Böyük rus bəstəkarı P.İ.Çaykovski tərəfindən yazılmışdır(P.I.Çaykovskinin "Qar damlası").

Musiqi rejissoru :

Dərsimizi bitirmə vaxtı gəldi. Bahar görüşümüzü Samuil Marshakın "Aprel!" Adlı gözəl şeirləri ilə bitirmək istərdim. Aprel!
Həyətdə damlalar səslənir.
Sahələrdə axınlar axır
Yollarda gölməçələr var.
Qarışqalar tezliklə çıxacaq
Qış soyuqdan sonra.
Ayı gizlin gizlənir
Yoğun ağacdan.

Quşlar mahnı oxumağa başladılar
Və kardelen çiçək açdı.

Uşaqlara təşəkkür edirəm.

(Musiqi fonu)

Nə isti bir günəş, gəlin ona bir əl verək. İndi bir boru axtara bilərik

(Uşaqlar boru axtarır - arxa fon musiqisi)

Kitty musiqiyə gəlir (müəllim pişik geyimində)

Kitty. Salam uşaqlar.

Moose. əllər. Uşaqlar, bildinizmi - bu kimdir? Yəni bir pişik.

Kitty. Məndə bir şey var. Meşədə özümə yeni bir köpük çubuq tapdım. Və sabunlu suya batmaq üzrədir)

Moose. əllər. Xeyr, bu köpük çubuğu deyil, bu ... uşaqlar, nədir?

Uşaqların cavabları,

Şirə borusu pişiyi? Ancaq bir saman üçün qalın, çiçəkləri dəstəkləmək üçün bir çubuq?

Moose. Əllər. Ancaq bu, Vesnanın itirdiyi borudur.

Kitty. Nə? Boru? Budur götür.

Moose. əllər. Nə yaxşı bir yoldaşsan, tezliklə Bahar gələcək və hər şey çiçək açacaq. Təşəkkür edirəm Kitty

Moose. əllər. Uşaqlar borunun nə qədər yaxşı oxuduğunu bilirsinizmi?

Borunun çalınmasının qeyd edilməsi. Moose. lider oyunu təqlid edir.

Qarğa. Kar-kar. Bir borunun səsini eşitdim Səmimi qəlbdən təşəkkür edirəm, indi əsl Bahar gələcək, Ur-ra!

Moose. əllər. Borunu Qarğa verir.

Qarğa. Təşəkkür edirəm. Əlvida, mən uşaqam.

Kitty. Murr Meow. Rəqs etmək istədiyim üçün çox sevindim.

"Şən rəqs" rəqsi

Kitty. Və mən adi pişik deyiləm, sehrbazam. Kiçik uşaqları sərçəyə çevirmək istəyirəm. Gözlərinizi bağlayın. (Transformasiya musiqisi - "sərçələri" geyin) Uşaqlar boynuna "sərçələr" taxırlar. Səninlə bir oyun oynamaq istəyirəm.

Oyun "Pişik və sərçələr"

Uşaqlar yaxşı oynadılar

Sizi təbrik etmək istəyirəm

Yenə də səni çevirəcəyəm

Sərçələrdən uşaqlara. (Musiqi çevrilməsi)

Moose. əllər. Beləliklə dərsimiz bitdi.

"Yaxşılıq et və yaxşı olacaq"

Uşaqlar musiqi salonundan musiqi sədaları altında çıxırlar.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr