V. Rasputinin “Fransız dərsləri” hekayəsinin mənəvi mənası

Əsas / Boşanma

Rasputinin avtobioqrafik hekayəsinin "Fransız dilləri" analizini bu yazıda tapa bilərsiniz.

Hekayənin "Fransız dilləri" təhlili

Yazılı ili — 1987

Janr - hekayə

Mövzu "Fransız dili dərsləri" - müharibədən sonrakı illərdə həyat.

Fransız Dərsləri fikri: fədakar və fədakar xeyirxahlıq əbədi bir insani dəyərdir.

Hekayənin sonu, ayrıldıqdan sonra da insanlar arasındakı əlaqənin pozulmadığını, ortadan qalxmadığını göstərir:

"Qışın ortalarında, yanvar tətilindən sonra bir bağlama poçtla məktəbə gəldi ... içərisində makaron və üç qırmızı alma var idi ... Bunları əvvəllər yalnız şəkildə görmüşdüm, ancaq bunların olduğunu təxmin etdim."

"Fransız dili dərsləri" problematikası

Rasputin əxlaq, böyümək, mərhəmət problemlərinə toxunur

Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsindəki mənəvi problem insan dəyərləri - xeyirxahlıq, xeyriyyəçilik, hörmət, sevgi tərbiyəsində. Yemək üçün kifayət qədər pulu olmayan oğlan daim bir aclıq hissi yaşayır, maddənin ötürülməsindən məhrumdur. Bundan əlavə, oğlan xəstə idi və sağalmaq üçün gündə bir stəkan süd içmək lazım idi. Pul qazanmağın bir yolunu tapdı - oğlanlarla çiku oynadı. O, kifayət qədər uğurla oynadı. Ancaq süd üçün pul aldı, getdi. Digər oğlanlar bunu xəyanət hesab edirdilər. Mübarizə etdilər və onu döydülər. Ona necə kömək edəcəyini bilməyən Fransız dili müəllimi oğlanı sinifinə gəlməyə və yeməyə dəvət etdi. Ancaq oğlan xəcalət çəkdi, belə "vərəqələr" istəmədi. Sonra ona bir qumar təklif etdi.

Rasputinin hekayəsinin mənəvi mənası əbədi dəyərlərin - xeyirxahlığın və xeyirxahlığın tərənnümündədir.

Rasputin, çevrilişlər, müharibələr və inqilablar dövrünün ağır yükünü kövrək çiyinlərinə götürən uşaqların taleyi barədə düşünür.Ancaq, dünyada bütün çətinliklərin öhdəsindən gələ biləcək bir xeyirxahlıq var. Parlaq xeyirxahlıq idealına inam Rasputinin əsərlərinin səciyyəvi xüsusiyyətidir.

"Fransız dili dərsləri" süjeti

Hekayənin qəhrəmanı kənddən səkkiz yaşlı tələbənin olduğu rayon mərkəzində təhsil almaq üçün gəlir. Həyatı çətin, acdır - müharibədən sonrakı dövr. Bölgədə oğlanın nə qohumları, nə də tanışları var, başqasının xalası Nadianın mənzilində yaşayır.

Uşaq süd üçün pul qazanmaq üçün çiku oynamağa başlayır. Çətin anlardan birində gənc bir Fransız dili müəllimi oğlanın köməyinə gəlir. Evdə onunla oynayaraq qüvvədə olan bütün qaydalara qarşı çıxdı. Ona yemək verə bilməsi üçün ona pul verə biləcəyi yeganə yol bu idi. Bir dəfə məktəb direktoru onları bu oyunu oynadıqda yaxaladı. Müəllim qovuldu və o, Kubandakı yerinə getdi. Qışdan sonra müəllifə yalnız şəkildə gördüyü makaron və alma olan bir paket göndərdi.

Dərsin məqsədi:

V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

2. Müəllimin sözü.

4. Tələbə mesajları.

5. Suallar ətrafında söhbət.

Nəticə: Lidiya Mixaylovna, insan şəfqəti üzündən pulla tələbələrlə oynayaraq riskli bir addım atır: oğlan həddindən artıq tükəndi və kömək etməkdən imtina etdi. Bundan əlavə, o, tələbəsində diqqətəlayiq qabiliyyətlər hesab edirdi və onların hər cür inkişafına kömək etməyə hazırdır.

Sən o dostsan, mənim muzeyim,Qan qardaşım və hətta anamMənə necə yazmağı öyrətdinÖzünüzü sevin və bir möcüzəyə inanınBaşqalarına qarşı mehriban olunƏn yaxşı dostunuza baxınİnsanlardan inciməyin.Bütün bu həqiqətlər sadədirSəninlə bərabər səviyyədə öyrəndim,Və demək istəyirəm: “Müəllim!Sən yer üzündəki ən yaxşısın "

Əks.

V.G.-nin əxlaqi problemləri Rasputinin "Fransız Dersleri".

Dərsin məqsədi:

    hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını açmaq;

    "Fransız dərsləri" hekayəsinin avtobioqrafik mahiyyətini göstərmək;

    yazıçının hekayədə qaldırdığı əxlaqi məsələləri müəyyənləşdirmək;

    şagirdlərdə yaşlı nəslə hörmət hissini, əxlaqi keyfiyyətləri inkişaf etdirmək.

Avadanlıqlar: V. Rasputinin portreti və fotoşəkilləri; kitab sərgisi; Ozhegov tərəfindən redaktə edilmiş izahlı lüğət; "Uşaqlığın hara gedir" mahnısının yazılması.

Metodik texnika: suallar ətrafında söhbət, lüğət işi, tələbə mesajları, musiqi dinləmək, şeirin ifadəli oxunması.

Oxucu kitablardan həyatı deyil, öyrənirhisslər. Məncə ədəbiyyat -bu, ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Və əvvəlbütün xeyirxahlıq, saflıq, nəciblik.V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

2. Müəllimin sözü.

Son dərsdə ecazkar rus yazıçısı V.G.-nin yaradıcılığı ilə tanış olduq. Rasputin və onun "Fransız dərsləri" hekayəsi. Bu gün onun hekayəsinin öyrənilməsi ilə bağlı son dərs keçiririk. Dərsin gedişində bu hekayənin bir neçə tərəfini müzakirə edəcəyik: qəhrəmanın ruhi vəziyyətindən danışacağıq, sonra "qeyri-adi insan" - Fransız dili müəllimindən danışacağıq və söhbətə son qoyacağıq hekayədə müəllifin yaratdığı əsas mənəvi problemlərin müzakirəsi ilə.

3. "Uşaqlığın hara getdiyi" mahnısının ayəsini dinləmək

İndi mahnının bir hissəsini dinlədik. Söylə, uşaqlıq V.G.-nin yaradıcılığında necə əks olundu? Rasputin?

4. Tələbə mesajları.

V. Rasputin 1974-cü ildə Irkutsk qəzetində yazırdı: “Əminəm ki, bir insanı uşaqlığı, erkən yaşda görmə və hiss etmə qabiliyyəti, sonradan ona qələm alma hüququ verən bir yazıçı edir. Təhsil, kitablar, həyat təcrübəsi gələcəkdə bu hədiyyəni tərbiyələndirir və gücləndirir, ancaq uşaqlıqda doğulmalıdır. " Uşaqlıqda yazıçıya yaxınlaşan təbiət əsərlərinin səhifələrində yenidən canlanır və bizimlə misilsiz, Rasputin dilində danışır. Irkutsk Bölgəsinin əhalisi ədəbi qəhrəmana çevrildi. Həqiqətən, V. Hüqonun dediyi kimi, "bir insanın uşaqlıq illərində qoyulan başlanğıclar gənc bir ağacın qabığına həkk olunmuş, böyüyən, onunla ayrılan, ayrılmaz bir hissəsini təşkil edən məktublar kimidir". V. Rasputinlə əlaqəli bu başlanğıclar, Sibirin - taiga, Anqaranın, bir hissəsi olduğu və ilk dəfə insanlar arasındakı münasibətlər haqqında düşünməyə vadar etdiyi doğma kəndi olmadan təsiri olmadan ağlasığmazdır; təmiz, buludsuz bir xalq dili olmadan.

V. Rasputinin uşaqlığı haqqında məlumat verin.

VG Rasputin 15 Mart 1937-ci ildə Irkutsk bölgəsində, Angara sahilində yerləşən Ust-Uda kəndində anadan olmuşdur. Uşaqlıq müharibə ilə qismən üst-üstə düşdü: gələcək yazıçı 1944-cü ildə Atalan ibtidai məktəbinin birinci sinfinə getdi. Və burada döyüşlər olmasa da, həyat çətin idi, bəzən yarı ac \u200b\u200bqalırdı. Yazıçı xatırladır: "Uşaqlığım müharibəyə və ac müharibədən sonrakı illərə təsadüf etdi". - Asan deyildi, amma indi anladığım kimi xoşbəxt idi. Gəzməyi çətinliklə öyrəndikdən sonra çaya çırpıldıq və balıq çubuqlarını atdıq; hələ də güclənmədən kəndin dərhal arxasında başlayan taigaya uzanıb giləmeyvə və göbələk götürdülər, kiçik yaşlarından bir qayığa mindilər və küləşləri özləri götürdülər ... ”Budur Atalankada oxumaq üçün Rasputin kitaba sonsuza qədər aşiq oldu. İbtidai məktəb kitabxanası çox kiçik idi - cəmi iki kitab rəfi. “Kitablara tanışlığımı oğurluqla başladım. Dostumla mən bir yay kitabxanaya gedirdik. Stəkanı çıxarıb otağa çıxdılar və kitabları götürdülər. Sonra gəldilər, oxuduqlarını qaytardılar və yenilərini aldılar ”deyə müəllif xatırladı.

Atalankada 4-cü sinfi bitirdikdən sonra Rasputin təhsilinə davam etmək istədi. Ancaq beşinci və sonrakı sinifləri əhatə edən məktəb doğma kənddən 50 km məsafədə yerləşirdi. Yalnız yaşamaq üçün oraya köçmək lazım idi.

Bəli, Rasputinin uşaqlığı çətin keçdi. Yaxşı oxuyan hər kəs özünün və başqalarının hərəkətlərini qiymətləndirə bilməz, ancaq Valentin Grigorievich üçün təhsil mənəvi bir əməyə çevrilmişdir. Niyə?

Təhsil almaq çətindi: aclığı aradan qaldırmaq lazım idi (anası bəzən həftədə bir dəfə ona çörək və kartof verirdi, amma həmişə çatışmırdı). Rasputin hər şeyi yalnız vicdanla etdi. “Mənə nə qaldı? - sonra bura gəldim, burada başqa işim yox idi .... Ən azı bir dərs öyrənməmiş olsaydım, çətin ki, məktəbə getməyə cəsarət edərdim ”deyə yazıçı xatırladı. Fransız dili istisna olmaqla, biliyi yalnız mükəmməl qiymətləndirildi (tələffüz verilmədi). Bu, ilk növbədə mənəvi qiymətləndirmə idi.

Bu hekayə kimə həsr olunmuşdu ("Fransız dərsləri") və yazıçının uşaqlığında hansı yeri tutur?

"Fransız Dersleri" hekayəsi dostu və məşhur dramaturq Alexander Vampilovun anası, ömrü boyu məktəbdə işləyən Anastasiya Prokofievna Kopylovaya həsr edilmişdir. Hekayə bir uşağın həyatını xatırlamağa əsaslanır, yazara görə, "zəif bir toxunuşla belə isti olanlardan biri idi."

Bu hekayə avtobioqrafikdir. Lidiya Mixaylovna öz adı ilə adlandırıldı. (Bu Molokova L.M.). Lidia Mixaylovna, hekayədə olduğu kimi, həmişə məndə həm təəccüb, həm də qorxu oyatdı ... Mənə elə gəlirdi ki, az qala qeyri-adi bir varlıq kimi əzəmətli bir insan kimi göründü. Müəllimimizdə riyakarlıqdan qoruyan o daxili müstəqillik var idi.

Çox gənc, son bir tələbə, nümunəsi ilə bizi nə böyüdüyünü düşünmürdü, amma onun üçün təbii olan hərəkətlər bizim üçün ən vacib dərs oldu. Xeyirxahlıq dərsləri. "

Bir neçə il əvvəl Saranskda yaşadı, Mordoviya Universitetində dərs verdi. Bu hekayə 1973-cü ildə nəşr olunduqda dərhal özünü tanıyır, Valentin Qriqoryeviçi tapır və onunla bir neçə dəfə görüşür.

5. Ev tapşırığının həyata keçirilməsi.

Hekayədən təəssüratlarınız necədir, ruhunuza nə toxundu?

5. Suallar ətrafında söhbət.

Yazıçının hekayədə yaratdığı problemləri müzakirə etməzdən əvvəl əsas məqamlarını xatırlayaq.- Nağılın qəhrəmanı olan oğlan niyə rayon mərkəzində qaldı? (“Daha çox oxumaq üçün .... Bölgə mərkəzində özümü təchiz etməli idim”).- Hekayə qəhrəmanının məktəbdəki uğuru nə idi? (Fransız dili xaricində bütün mövzularda beşlik keçirildi).- Oğlanın ruhi vəziyyəti necə idi? ("Özümü çox pis, acı və nifrət hiss etdim! - hər xəstəlikdən daha pis.").- Oğlanı pula görə Çika oynamağa nə vadar etdi? (Xəstə idim, bazarda bu pula bir qab süd aldım).- Qəhrəmanın ətrafındakı oğlanlarla münasibətləri necə inkişaf etdi? (“Məni növbə ilə döydülər ... o gün məndən daha acınacaqlı adam yox idi”).- Oğlanın müəllimə münasibəti necə idi? ("Qorxdum və itirdim .... Mənə qeyri-adi bir insan kimi göründü").

Nəticə: Beləliklə, uşaqlar, cavablarınızdan V.G.-nin özü hekayənin əsas qəhrəmanının prototipi olduğunu başa düşdük. Rasputin. Qəhrəmanın başına gələn bütün hadisələr yazıçının həyatında idi. İlk dəfə, on bir yaşlı qəhrəman şərtlərin iradəsi ilə ailəsindən qopdu, yalnız qohumlarının və bütün kəndin ona ilişmədiyini başa düşdü: kəndlilərin yekdil rəyində , onu “öyrənilmiş insan” adlandırırlar. Qəhrəman həmyerlilərini aşağı salmamaq üçün aclığı və vətən həsrətini aşaraq hər cür səy göstərir. İndi isə bir Fransız müəllimi obrazına dönək, Lidiya Mixaylovnanın oğlanın həyatında hansı rol oynadığını təhlil edək.

1. Əsas personaj müəllim nəyi xatırladı? Mətndə Lydia Mixaylovnanın portretinin təsvirini tapın; bunun nə xüsusiyyəti var? ("Lidiya Mixaylovna o zaman idi ..."; "Üzündə zülm yox idi ..." təsvirini oxumaq).

Müəllimin portret təsviri üçün mətndən açar sözlər yazın.

2. Uşaq Lidiya Mixaylovnada hansı hissləri oyatdı? (Ona anlayışla və rəğbətlə yanaşdı, fədakarlığını qiymətləndirdi. Bu baxımdan müəllim onu \u200b\u200bevdə bəsləməyi ümid edərək qəhrəmanla əlavə oxumağa başladı).

3. Niyə Lidiya Mixaylovna oğlana bir bağlama göndərməyə qərar verdi və bu fikir niyə uğursuz oldu? (Ona kömək etmək istədi, ancaq bağlamanı "şəhər" məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü verdi. Qürur oğlanın hədiyyəni qəbul etməsinə imkan vermədi).

4. Müəllim oğlanın qüruruna xələl gətirmədən ona kömək etmək üçün bir yol tapdı? (Pul üçün divar oynamağı təklif etdi).

5. Hekayə qəhrəmanı əlavə dərslərin və müəlliməsi ilə pul oynamağın əsl səbəbini dərhal başa düşdü?

6. Müəllimə fövqəladə bir insan baxanda qəhrəman haqlıdır? (Lidia Mixaylovna, işini itirərək əziyyət çəkdiyi mərhəmət və xeyirxahlıq qabiliyyətinə malikdir).

Nəticə: Lidiya Mixaylovna, insan şəfqəti üzündən pulla tələbələrlə oynayaraq riskli bir addım atır: oğlan həddindən artıq tükəndi və kömək etməkdən imtina etdi. Bundan əlavə, tələbəsində qeyri-adi qabiliyyətlər olduğunu düşünür və hər cür inkişaf etmələrinə kömək etməyə hazırdır.

Dərs üçün epiqraf lövhədə yazılmışdır: "Oxucu ....". "Fransız dərsləri" hekayəsi hansı hissləri gündəmə gətirir? (Xeyirxahlıq və mərhəmət).

Lidiya Mixaylovnanın hərəkətinə münasibətiniz necədir? (uşaqların fikri).

Bu gün mənəviyyatdan çox danışdıq. "Əxlaq" nədir? Bunun mənasını S. Ozheqovun izahlı lüğətində tapaq.

Tələbəsi Lydia Mixaylovna ilə pul oynamaq, pedaqogika baxımından əxlaqsız bir hərəkət etdi. "Bəs bu hərəkətin arxasında nə durur?" - müəllif soruşur. Tələbəsinin ac, müharibədən sonrakı illərdə bəslənmədiyini görüb ona kömək etməyə çalışdı: əlavə tədqiqatlar adı altında onu qidalandırmaq üçün evə dəvət etdi, anasından gəlmiş kimi bir bağlama göndərdi. Ancaq oğlan hər şeydən imtina etdi. Müəllim isə şagirdlə onunla birlikdə oynayaraq pulla oynamağa qərar verir. Aldatır, amma müvəffəq olduğu üçün xoşbəxtdir.

Bəs Rasputin "Fransız dərsləri" hekayəsində hansı dərslərdən bəhs edir? (Bunlar yalnız Fransız dili dərsləri deyil, xeyirxahlıq və mənəvi səxavət, bir-birinə qarşı diqqətli və həssas münasibət, maraqsızlıq idi).

Sizcə müəllim hansı keyfiyyətlərə sahib olmalıdır?- anlayış; - xeyriyyəçilik; - həssaslıq; - insanlıq;- xeyirxahlıq; - ədalət; - dürüstlük; - şəfqət.

Hər müəllimə xas olan bütün keyfiyyətləri göstərmisiniz. Bir çox mahnı, hekayə, şeir müəllimlərə həsr olunur.Bir xatirə olaraq ayrılmaq istəyirəmBunlar sizə həsr olunmuş sətirlər:Sən o dostsan, mənim muzeyim,Qan qardaşım və hətta anamHəyatda sizinlə gəzmək asandır:Mənə necə yazmağı öyrətdinÖzünüzü sevin və bir möcüzəyə inanınBaşqalarına qarşı mehriban olunƏn yaxşı dostunuza baxınİnsanlardan inciməyin.Bütün bu həqiqətlər sadədirSəninlə bərabər səviyyədə öyrəndim,Və demək istəyirəm: “Müəllim!Sən yer üzündəki ən yaxşısın "

Nəticə: Fransız müəllimi öz nümunəsi ilə dünyada xeyirxahlıq, həssaslıq, sevgi olduğunu göstərdi. Bunlar mənəvi dəyərlərdir. Gəlin hekayənin ön sözünə baxaq. Bir yetkinin düşüncələrini, mənəvi yaddaşını ifadə edir. "Fransız dərsləri" ni "xeyirxahlıq dərsləri" adlandırdı. V.G. Rasputin "xeyirxahlıq qanunları" ndan bəhs edir: həqiqi yaxşılıq mükafat tələb etmir, birbaşa qayıtmaq istəmir, maraqsızdır. Xeyirin yayılma, insandan insana ötürülmə qabiliyyəti var. Ümid edirəm ki, xeyirxahlıq və mərhəmət bir insanın həyatında böyük rol oynayır və hər zaman bir-birinə kömək etməyə hazır olan hər zaman mehriban olacaqdır.

7. Xülasə. Tələbələrin qiymətləndirilməsi.

Əks.

1. Hekayəni oxuduqdan sonra həyatınızda bir şey dəyişdimi?

2. İnsanlara qarşı mehriban oldunuz?

3. Həyatınızda baş verənləri qiymətləndirməyi öyrəndinizmi?

8. Ev tapşırığı. "Müəllim XXI", "Sevgili müəllimim" mövzularından birinə mini inşa yaz.

V.G.-nin əxlaqi problemləri Rasputinin "Fransız Dersleri". Müəllim Lidiya Mixaylovnanın oğlan həyatındakı rolu

Dərsin məqsədi:

  • hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını açmaq;
  • "Fransız dərsləri" hekayəsinin avtobioqrafik mahiyyətini göstərmək;
  • yazıçının hekayədə qaldırdığı əxlaqi problemləri müəyyənləşdirmək;
  • müəllimin orijinallığını göstərmək;
  • şagirdlərdə yaşlı nəslə hörmət hissini, əxlaqi keyfiyyətləri inkişaf etdirmək.

Avadanlıq:v. Rasputinin portreti və fotoşəkilləri; kitab sərgisi; Ozhegov tərəfindən redaktə edilmiş izahlı lüğət ("əxlaq" sözünün mənası); "Uşaqlığın hara gedir" mahnısının yazılması, kompüter, proyektor.

Metodik texnika:suallarla söhbət, söz işi, tələbə mesajları, nümayiş , oyun anı, musiqiyə qulaq asmaq., bir şeirin ifadəli oxunması.

Yaxşı ürək və düzgün
ruhlar bizə o qədər çatışmır ki, daha çoxdur
qəhrəmanlarımız və daha yaxşı yaşayacağıq
bizim üçün olacaq.
V.G. Rasputin

Oxucu kitablardan həyatı deyil, öyrənir
hisslər. Məncə ədəbiyyat -
bu, ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Və əvvəl
bütün xeyirxahlıq, saflıq, nəciblik.
V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

  • Təşkilati vaxt.
  • Müəllimin sözü.

Son dərsdə ecazkar rus yazıçısı V.G.-nin yaradıcılığı ilə tanış olduq. Rasputin və onun "Fransız dərsləri" hekayəsi. Bu gün onun hekayəsinin öyrənilməsi ilə bağlı son dərs keçiririk. Dərsin gedişində bu hekayənin bir neçə tərəfini müzakirə edəcəyik: qəhrəmanın ruhi vəziyyətindən bəhs edəcəyik, sonra "qeyri-adi bir insan" - Fransız dili müəllimindən danışacağıq və söhbətə son qoyacağıq müəllifin hekayədə yaratdığı əsas mənəvi problemlərin müzakirəsi. Və V.G.-nin həyatı haqqında Rasputini jurnalistlər, tədqiqatçılar və oxucuların təqdim etdiyi kiçik bir mətbuat konfransından öyrənirik.

("Uşaqlığın hara gedir" mahnısının ayəsini dinləmək)

  • Mətbuat konfransının üzvlərinə söz (rol oyununun elementi).

Dərs daxildir elektron təhsil mənbələri, bu vəziyyətdə ekran göstərilir

Jurnalist: İndi mahnının bir hissəsini dinlədik. Söylə, uşaqlıq V.G.-nin yaradıcılığında necə əks olundu? Rasputin?

Tədqiqatçı: V. Rasputin 1974-cü ildə Irkutsk qəzetində yazırdı: “Əminəm ki, bir insanı uşaqlığı, erkən yaşda görmə və hiss etmə qabiliyyəti sonradan qələm alma hüququ verən bir yazıçı edir. Təhsil, kitablar, həyat təcrübəsi gələcəkdə bu hədiyyəni tərbiyələndirir və gücləndirir, ancaq uşaqlıqda doğulmalıdır. " Uşaqlıqda yazıçıya yaxınlaşan təbiət əsərlərinin səhifələrində yenidən canlanır və bizimlə misilsiz, Rasputin dilində danışır. Irkutsk Bölgəsinin əhalisi ədəbi qəhrəmana çevrildi. Həqiqətən, V. Hüqonun dediyi kimi, "bir insanın uşaqlıq illərində qoyulan başlanğıclar gənc bir ağacın qabığına həkk olunmuş, böyüyən, onunla ayrılan, ayrılmaz bir hissəsini təşkil edən məktublar kimidir". V. Rasputinlə əlaqəli bu başlanğıclar, Sibirin - taiga, Anqaranın, bir hissəsi olduğu və ilk dəfə insanlar arasındakı münasibətlər haqqında düşünməyə vadar etdiyi doğma kəndi olmadan təsiri olmadan ağlasığmazdır; təmiz, buludsuz bir xalq dili olmadan.

Müəllim: Uşaqlar, bizə V. Rasputinin uşaqlığı haqqında danışın.

Oxucu: VG Rasputin 15 Mart 1937-ci ildə Angkanın sahilində yerləşən Ust-Urda kəndində Irkutsk bölgəsində anadan olmuşdur. Uşaqlıq müharibə ilə qismən üst-üstə düşdü: gələcək yazıçı 1944-cü ildə Atalan ibtidai məktəbinin birinci sinfinə getdi. Və burada döyüşlər olmasa da, həyat çətin idi, bəzən yarı ac \u200b\u200bqalırdı. Burada Atalankada oxumağı öyrənən Rasputin kitaba sonsuza qədər aşiq oldu. İbtidai məktəb kitabxanası çox kiçik idi - cəmi iki kitab rəfi. “Kitablara tanışlığımı oğurluqla başladım. Dostumla mən bir yay kitabxanaya gedirdik. Stəkanı çıxarıb otağa çıxdılar və kitabları götürdülər. Sonra gəldilər, oxuduqlarını qaytardılar və yenilərini aldılar ”deyə müəllif xatırladı.

Atalankada 4-cü sinfi bitirdikdən sonra Rasputin təhsilinə davam etmək istədi. Ancaq beşinci və sonrakı sinifləri əhatə edən məktəb doğma kənddən 50 km məsafədə yerləşirdi. Yalnız yaşamaq üçün oraya köçmək lazım idi.

Jurnalist: Bəli, Rasputinin uşaqlığı çətin keçdi. Yaxşı oxuyan hər kəs özünün və başqalarının hərəkətlərini qiymətləndirə bilməz, ancaq Valentin Grigorievich üçün təhsil mənəvi bir əməyə çevrilmişdir. Niyə?

Tədqiqatçı: Tədqiq etmək çətindi: aclığı aradan qaldırmaq lazım idi (anası onu həftədə bir dəfə çörək və kartofla təmin edirdi, amma həmişə çatışmırdı). Rasputin hər şeyi yalnız vicdanla etdi. “Mənə nə qaldı? - sonra bura gəldim, burada başqa işim yox idi .... Ən azı bir dərs öyrənməmiş olsaydım, çətin ki, məktəbə getməyə cəsarət edərdim ”deyə yazıçı xatırladı. Fransız dili istisna olmaqla, biliyi yalnız mükəmməl qiymətləndirildi (tələffüz verilmədi). Bu, ilk növbədə mənəvi qiymətləndirmə idi.

Jurnalist: Bu hekayə ("Fransız dərsləri") kimə həsr olunmuşdu və yazıçı uşaqlığında hansı yeri tutur?

Tədqiqatçı: "Fransız dərsləri" hekayəsi, dostu və məşhur dramaturq Alexander Vampilovun anası, ömrü boyu məktəbdə işləyən Anastasiya Prokofievna Kopylovaya həsr edilmişdir. Hekayə bir uşağın həyatını xatırlamağa əsaslanır, yazara görə, "zəif bir toxunuşla belə isti olanlardan biri idi."

Bu hekayə avtobioqrafikdir. Lidiya Mixaylovna öz adı ilə adlandırıldı. (Bu Molokova L.M.). Bir neçə il əvvəl Saranskda yaşadı, Mordoviya Universitetində dərs verdi. Bu hekayə 1973-cü ildə nəşr olunduqda dərhal özünü tanıyır, Valentin Qriqoryeviçi tapır və onunla bir neçə dəfə görüşür.

  • V.G.-nin işindəki əsas mövzular haqqında qısa bir mesaj. Rasputin (təqdimat).
  • Suallar ətrafında söhbət.

Müəllim: yazıçının hekayədə yaratdığı problemləri müzakirə etməzdən əvvəl əsas məqamlarını xatırlayaq. Oxucular, sizə yazıram. Evdə hazırlanmış bir təklif planından istifadə edə bilərsiniz.
- Nağılın qəhrəmanı olan oğlan niyə rayon mərkəzində qaldı? ("Daha ətraflı öyrənmək üçün .... Bölgə mərkəzində özümü təchiz etməli idim") (Slayd 2,3).
- Hekayə qəhrəmanının məktəbdəki uğuru nə idi? (slayd 4) (Fransız dili xaric bütün mövzularda beşlik təşkil edildi).
- Oğlanın ruhi vəziyyəti necə idi? ("Özümü çox pis, acı və nifrət hiss etdim! - Hər xəstəlikdən daha pis.") (Slayd 5)
- Oğlanı pula görə Çika oynamağa nə vadar etdi? (Xəstə idim, bazarda bu pula bir qab süd aldım).
- Qəhrəmanın ətrafındakı oğlanlarla münasibətləri necə inkişaf etdi? (“Məni növbə ilə döydülər ... o gün məndən daha acınacaqlı adam yox idi”). (slayd 6)
- Oğlanın müəllimə münasibəti necə idi? ("Qorxdum və itirdim .... Mənə qeyri-adi bir insan kimi göründü"), (slayd 7)

Çıxış: Beləliklə, uşaqlar, cavablarınızdan V.G.-nin özü hekayənin əsas qəhrəmanının prototipi olduğunu başa düşdük. Rasputin. Qəhrəmanın başına gələn bütün hadisələr yazıçının həyatında idi. İlk dəfə, on bir yaşlı qəhrəman şərtlərin iradəsi ilə ailəsindən qopdu, yalnız qohumlarının və bütün kəndin ona ilişmədiyini başa düşdü: kəndlilərin yekdil rəyində , onu “öyrənilmiş insan” adlandırırlar. Qəhrəman həmyerlilərini aşağı salmamaq üçün aclığı və vətən həsrətini aşaraq hər cür səy göstərir. İndi isə bir Fransız müəllimi obrazına dönək, Lidiya Mixaylovnanın oğlanın həyatında hansı rol oynadığını təhlil edək.

  • Əsas personaj müəllim nəyi xatırladı? Mətndə Lydia Mixaylovnanın portretinin təsvirini tapın; bunun nə xüsusiyyəti var? ("Lidiya Mixaylovna o zaman idi ..." nin təsvirini oxumaq; "Üzündə zülm yox idi ...") (slayd 7)
  • Uşaq Lidiya Mixaylovnada hansı hissləri oyatdı? (Ona anlayışla və rəğbətlə yanaşdı, fədakarlığını qiymətləndirdi. Bu baxımdan müəllim qəhrəmanla evdə yeməyini ümid edərək əlavə oxumağa başladı); (slayd 8)
  • Lidiya Mixaylovna niyə oğlana bir bağlama göndərməyə qərar verdi və bu fikir niyə uğursuz oldu? (Ona kömək etmək istədi, ancaq bağlamanı "şəhər" məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü verdi. Qürur oğlanın hədiyyəni qəbul etməsinə imkan vermədi); (slayd 8)
  • Müəllim qüruruna xələl gətirmədən oğlana kömək etmək üçün bir yol tapa bildimi? (Pul üçün "divar" oynamağı təklif etdi); (slayd 9)
  • Müəllimin fövqəladə bir insan olduğunu düşündüyü zaman qəhrəman haqlıdır? (Lidiya Mixaylovna, işini itirərək əziyyət çəkdiyi mərhəmət və xeyirxahlıq qabiliyyətinə malikdir). (Slayd 10)

Çıxış:Lidiya Mixaylovna, insan şəfqəti ucbatından pulla tələbələrlə oynayaraq riskli bir addım atır: oğlan həddən artıq tükəndi və kömək etməkdən imtina etdi. Bundan əlavə, tələbəsində qeyri-adi qabiliyyətlər olduğunu düşündü və hər cür inkişafına kömək etməyə hazırdır.

Müəllim:
- Dərs üçün epiqraf lövhədə yazılmışdır: "Oxucu ....". "Fransız dərsləri" hekayəsi hansı hissləri gündəmə gətirir? (Xeyirxahlıq və mərhəmət).

Lidiya Mixaylovnanın hərəkətinə münasibətiniz necədir? (uşaqların fikri).

Bu gün mənəviyyatdan çox danışdıq. "Əxlaq" nədir? Bunun mənasını S. Ozheqovun izahlı lüğətində tapaq. (İfadə lövhədə yazılmışdır.)

Müəllimin sözü.Tələbəsi Lidiya Mixaylovna ilə pul oynamaq, pedaqogika baxımından əxlaqsız bir hərəkət etdi. "Bəs bu hərəkətin arxasında nə durur?" - müəllif soruşur. Tələbəsinin ac, müharibədən sonrakı illərdə bəslənmədiyini görüb ona kömək etməyə çalışdı: əlavə tədqiqatlar adı altında onu qidalandırmaq üçün evə dəvət etdi, anasından gəlmiş kimi bir bağlama göndərdi. Ancaq oğlan hər şeydən imtina etdi. Müəllim isə şagirdlə onunla birlikdə oynayaraq pulla oynamağa qərar verir. Aldatır, amma müvəffəq olduğu üçün xoşbəxtdir.

Xeyirxahlıq - hekayə qəhrəmanlarına bütün oxucuları cəlb edən budur.

Sizcə müəllim hansı keyfiyyətlərə sahib olmalıdır? Lövhədə həm müsbət, həm də mənfi keyfiyyətlər vurğulanır. Sizi ən çox cəlb edən əxlaqi keyfiyyətlər hansılardır?
- anlayış;
- xeyriyyəçilik;
- həssaslıq;
- insanlıq;
- xeyirxahlıq;
- ədalət;
- dürüstlük;
- şəfqət.

Hər müəllimə xas olan bütün keyfiyyətləri göstərmisiniz. Bir çox mahnı, hekayə, şeir müəllimlərə həsr olunur. Tələbəmiz indi birini oxuyacaq.
Bir xatirə olaraq ayrılmaq istəyirəm
Bunlar sizə həsr olunmuş sətirlər:
Sən o dostsan, mənim muzeyim,
Qan qardaşım və hətta anam
Həyatda sizinlə gəzmək asandır:
Mənə necə yazmağı öyrətdin
Özünüzü sevin və bir möcüzəyə inanın
Başqalarına qarşı mehriban olun
Ən yaxşı dostunuza baxın
İnsanlardan inciməyin.
Bütün bu həqiqətlər sadədir
Səninlə bərabər səviyyədə öyrəndim,
Və demək istəyirəm: “Müəllim!
Sən yer üzündəki ən yaxşısın "

Çıxış:Fransız müəllimi öz nümunəsi ilə dünyada xeyirxahlıq, həssaslıq, sevgi olduğunu göstərdi. Bunlar mənəvi dəyərlərdir. Gəlin hekayənin ön sözünə baxaq. Bir yetkinin düşüncələrini, mənəvi yaddaşını ifadə edir. "Fransız dərsləri" ni "xeyirxahlıq dərsləri" adlandırdı. V.G. Rasputin "xeyirxahlıq qanunları" ndan bəhs edir: həqiqi yaxşılıq mükafat tələb etmir, birbaşa qayıtmaq istəmir, maraqsızdır. Xeyirin yayılma, insandan insana ötürülmə qabiliyyəti var. Ümid edirəm ki, xeyirxahlıq və mərhəmət bir insanın həyatında böyük rol oynayır və həmişə mehriban olacaq, hər an bir-birinə kömək etməyə hazırdır.

  • Xülasə. Tələbələrin qiymətləndirilməsi.
  • D / z. "Müəllim XXI", "Sevgili müəllimim" mövzularından birinə mini inşa yaz. Tələbələrin istəyi (və fürsəti) ilə icmal hazırlamaq üçün tapşırıq verilir İnternet mənbələri bu mövzuda.

Ölçü: px

Səhifədən göstərməyə başlayın:

Transkript

1 Mövzu 59. Valentin Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsindəki mənəvi məsələlər Yazıçının uşaqlığı haqqında heç bir şey bilmədən əsərlərini anlamaq mümkün deyil. "Fransız Dərsləri" adlı avtobioqrafik hekayənin qəhrəmanı kənddən bölgə mərkəzinə təhsil almaq üçün gələn on bir yaşlı uşaqdır. Kənd üçün vaxt xüsusilə çətin idi: müharibədən sonrakı, ac. Baş qəhrəman yalnız "süd qabı" almaq məqsədi ilə pula oynamağa başlayır. Məktəbdə bir Fransız dili müəllimi olan Lidiya Mixaylovna, şagirdinin niyə belə bir addım atdığını başa düşdü. Baş qəhrəmanın ondan kömək almaqdan imtina etdiyini görən özü də onunla qazanmaq üçün pul qazanmaq üçün qumar oynamağa başladı və beləliklə onu xəstəlikdən və aclıqdan qurtardı. Hekayə oxucuya bir sıra suallar verir. Lydia Mixaylovna tələbəsi ilə pula oynayanda haqlıdırmı? Qəhrəman müəllimlə ünsiyyət quraraq hansı dərsləri aldı? Bir insanın hərəkətlərini birmənalı qiymətləndirmək həmişə mümkündürmü? Valentin Rasputin hesab edirdi ki, oxumaq sadəcə vərəqləri gəzmək demək deyil, şeylərin mahiyyətinə nüfuz etmək deməkdir. İnancında “oxucu özü tədbirlərdə iştirak etməli, onlara öz münasibətini göstərməlidir ...” Bu şəkildə oxumaqdan bəhs etdi: “Oxucu kitablardan həyatı yox, hissləri öyrənir. Ədəbiyyat, fikrimcə, hər şeydən əvvəl hisslərin tərbiyəsidir. Və hər şeydən əvvəl xeyirxahlıq, saflıq, minnətdarlıq. "

2 Və V.Q.Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi sizə nə öyrətdi? Dərs zamanı sualları cavablandırarkən bu barədə düşünün. Marşrutunuzu seçin. İlk marşrut İnsanın cavab qabiliyyətinin simvolu kimi bir müəllim obrazı (VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi əsasında). İkinci marşrut Xeyirxahlıq dərsləri (VG Rasputinin "Fransız Dərsləri" hekayəsi əsasında).

3 ROUTE 1 VG Rasputin'in "Fransız Dersleri" hekayəsinin yekun hissəsinə keçin (Mənbə 1). 1 və 2-ci tapşırıqları yerinə yetirin, cavabları dəftərə yazın. Tapşırıq 1 7-ci hissəni oxuyun. Lidiya Mixaylovna ilə çalışdıqdan sonra qəhrəmanın fransız dilinə münasibəti necə dəyişdi? 1) Hələ də qəhrəmana tələffüz verilmədi və bu mövzunu bəyənmədi 2) Fransız sözlərini tələffüz etməkdə daha səlis oldu və dilə maraq hiss etdi 3) Həvəsdən irəli gələrək dildə uğur qazanmağa qərar verdi. , çətinliklə ona verilən iki düzgün rəqəmi yazın ... Qəhrəmanın əsaslandırıcılarını oxuyun: “Bağlamanı xatırlamadıq, amma hər ehtimala qarşı gözətçi idim. Lidiya Mixaylovnanın daha çox düşünməyi nə öhdəsinə götürəcəyini heç bilmirsən? Özümdən bilirdim: bir şey düzəlmədikdə, onu işə salmaq üçün hər şeyi edəcəksən, sadəcə təslim olmayacaqsan. " Qorxuları gerçəkləşdi? 1) Xeyr, müəllim oğlan uşağının ac vaxtlarını keçməsinə kömək etmək üçün başqa bir şey tapmadı. Diqqətini ona öyrətməyə, çox qürurlu olduğunu və baqqal məsələsində ona kömək etməyin bir yolu olmadığını düşünərək istefa verməyə yönəltdi. 2) Bəli, Lidiya Mixaylovna həqiqətən gözləmə mövqeyi tutdu. Oğlanın evinə tam oturmasını gözlədikdən sonra ona kömək etmək üçün yeni bir yol tapdı.

4 Baş qəhrəman Lidiya Mixaylovnanın onu masaya qoymaq üçün növbəti cəhdinə necə reaksiya verdi? 1) könülsüz razılaşdı 2) qəti qərarlı idi Lidiya Mixaylovna əsas qəhrəmanın pul üçün oynamasını təklif etdi, çünki: 1) oğlanın yemək üçün pul götürməsinin başqa bir yolunu bilmirdi 2) uşaqlığını xatırlamağa qərar verdi (o vaxtlar idi) "divarda" və ya "Ölçmələrdə" pula oynadığını) 3) həyatına müxtəliflik qatmaq istədi, çünki qumar oyununu sürətlə aludə edən bir insan idi.Rənglə işarələnmiş fraqmentlərə baxın. Bunlardan hansı qəhrəmanın daxili monoloqunu təmsil edir (mövcud vəziyyəti əks etdirdiyi yerdə, sanki özü ilə danışır)? Bunlar vurğulanmış fraqmentlər: 1) sarı rəngdə 2) mavi rəngdə Baş qəhrəman müəllimdən qazandığı pulu ala biləcəyinə inanırdı, çünki o: a) bu pulu yalnız yeməyə xərclədi b) bu \u200b\u200bpulun vicdanla qazandığına inanırdı 1) doğru və a, və b 2) yalnız a doğrudur 3) yalnız b doğrudur

5 hissəni oxuyun. Lydia Mixaylovna tərk etmək məcburiyyətində qaldı, çünki: 1) pedaqoji olmayan və məktəbdən qovulmuşdu 2) həqiqətən Kubana qayıtmaq istədi Sizcə nə düşünürsünüz: tələbəsi ilə gənc bir müəllimlə pul oynamaq: 1) nə qədər səhv olduğunu və bunun hansı nəticələrə gətirib çıxara biləcəyini düşünməmişdi 2) qəsdən qaydaları pozmağa getdi, çünki bu aclıqdan əziyyət çəkən bir tələbəyə kömək etməyin yeganə yolu idi, amma köməyi qəbul etməkdən qürur duyurdum Nə fikirlə razısınız? ilə? 1) Hekayənin sonu bədbindir: Lidiya Mixaylovna getdi və əsas qəhrəman onu bir daha görmədi. 2) Hekayənin sonu nikbindir: Lidiya Mixaylovna getdi, ancaq bir gün oğlana makaron və “üç qırmızı alma” olan bir bağlama gəldi. Beləliklə, müəllif qəhrəmanları bir-birindən ayıran böyük məsafələrə baxmayaraq daxili əlaqənin kəsilmədiyini vurğulayır.

6 VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi müəllim olan, həmişə şagirdləri üçün narahat olan və onlara qayğı göstərən başqa bir Sibir yazıçısı A.Vampilovun anası Anastasiya Prokopyevna Kopylovaya həsr edilmişdir. Bu fədakarlığı yaradan yazıçı istədi: 1) Sibir məktəbində işləyən müəllimə konkret insan haqqında danışmaq; 2) uşağın taleyində müəllim rolunun nə qədər böyük ola biləcəyini göstərmək.Hekayənin adını necə başa düşürsən? Hekayənin əsas qəhrəmanı üçün "Fransız dilləri" bunlardır: a) oğlanın özünə inandığını və çətin bir dili mənimsəyəcəyini hiss etdiyi Fransız dilləri b) ona təqdim etdiyi xeyirxahlıq, dostluq, dəstək dərsləri. məktəb qaydalarını pozmaqdan çəkinməyən gənc müəllim, qüruruna və özünə hörmətinə xələl gətirmədən şagirdinizə kömək etmək üçün bir yol tapmaq üçün 1) yalnız a doğrudur 2) yalnız b doğrudur 3) a və b də doğrudur

7 Tapşırıq 2 "Fransız dərsləri" bədii filminin bir hissəsinə keçin. Parça 1 (Mənbə 2). Tələbəni evinə dəvət edən Lydia Mixaylovna: a) oğlanı rahat hiss etməsi, özünü sərbəst hiss etməsi üçün hər şeyi edir, ona görə də onunla danışır, danışdırmağa çalışır b) bu \u200b\u200btələbənin tələffüz etməsi lazım olduğunu bilir, amma o dərhal danışa bilməyəcək, çox utancaq olduğu üçün onu Fransızca bir danışma qeydini dinləməyə dəvət edir c) bu arada şirkət üçün olduğu kimi oğlanı yedizdirməyə çalışır, çünki o acından öldüyünü bilir 1) yalnız b doğrudur 2) yalnız c doğrudur 3) yalnız b doğrudur c 4) həm a, həm də b və c həqiqətdir.Hekayənin qəhrəmanı olan müəllimə baş çəkmək: a) hiss edir çox sərt (kreslonun kənarında oturur), lakin müəllimin tapşırığını yerinə yetirməyə çalışır: səsyazını dinləyərkən fransız sözlərini təkrarlayır b) sərtliyinə və dilinə bağlı dilinə baxmayaraq, onu qəti şəkildə rədd edir müəllimlə nahar etmək 1) yalnız a doğrudur 2) yalnız b doğrudur 3) a və b də doğrudur

8 Sənə göründüyü kimi filmin bu fraqmentində: 1) Lidiya Mixaylovna oğlanı axşam yeməyinə inandırmaq üçün kifayət qədər səy göstərmədi 2) müəllim çox inandırıcı idi, qəhrəmanı elə bir şəkildə yeməyə dəvət etdi. heç bir halda qüruruna zərər verə bilməzdi 3) hekayə qəhrəmanı çox utancaq olduğu üçün naharda qalmadı; yenə də inandırılsaydı qala bilərdi 4) oğlan utancaqlığına baxmayaraq çox qətiyyətli davranırdı; davranışından heç bir halda naharda qalmayacağı aydındır.İki düzgün rəqəmi yazın. Yönləndirmə test vərəqəsinə keçin. 1 və 2-ci tapşırıqların cavablarını dəftərdən marşrut test formasına köçürün. Müzakirəyə hazırlaşın.

9 ROUTE 2 VG Rasputin'in "Fransız Dersleri" hekayəsinin yekun hissəsinə davam edin (Mənbə 1). 1 və 2-ci tapşırıqları yerinə yetirin, cavabları dəftərə yazın. Tapşırıq 1 7-ci hissəni oxuyun. Bağlama hadisəsindən bir müddət sonra baş qəhrəman Lidiya Mixaylovnanın bütün səylərini cəmləşdirdiyini hiss etdi: 1) hələ də onu qidalandırmaq üçün bir yol tapın 2) ona fransız dilini ciddi şəkildə öyrət Lydia Mixaylovna ilə dərslərindən sonra fransız dilinə münasibət? 1) Hələ də qəhrəmana tələffüz verilmədi və bu mövzunu bəyənmədi 2) Fransız sözlərini tələffüz etməkdə daha səlis oldu və dilə maraq hiss etdi 3) Həvəsdən irəli gələrək dildə uğur qazanmağa qərar verdi , çətinliklə ona verilən iki düzgün rəqəmi yazın ...

10 Qəhrəmanın əsaslandırıcılarını oxuyun: “Biz əvvəlcədən xatırlamadıq, amma hər ehtimala qarşı gözətçi idim. Lidiya Mixaylovnanın daha çox düşünməyi nə öhdəsinə götürəcəyini heç bilmirsən? Özümdən bilirdim: bir şey düzəlmədikdə, onu işə salmaq üçün hər şeyi edəcəksən, sadəcə təslim olmayacaqsan. " Qorxuları gerçəkləşdi? 1) Xeyr, müəllim oğlan uşağının ac vaxtlarını keçməsinə kömək etmək üçün başqa bir şey tapmadı. Diqqətini ona öyrətməyə, çox qürurlu olduğunu və baqqal məsələsində ona kömək etməyin yolu olmadığını düşünərək istefa etdi. 2) Bəli, Lidiya Mixaylovna həqiqətən gözləmə mövqeyi tutdu. Oğlanın evinə tam oturmasını gözlədikdən sonra ona kömək etmək üçün yeni bir yol tapdı. Lidiya Mixaylovna əsas qəhrəmanın pul üçün oynamasını təklif etdi, çünki: 1) oğlanın yemək üçün pul almasının başqa bir yolunu bilmirdi 2) uşaqlığını xatırlamağa qərar verdi (o zaman o, pul üçün oynadı "Divar" və ya "dondurmaq") 3) qumar oyununu sürətlə aludə edən bir insan olduğu üçün həyatınıza müxtəliflik qatmaq istədi. Bunlardan hansı qəhrəmanın daxili monoloqunu təmsil edir (mövcud vəziyyəti əks etdirdiyi yerdə, sanki özü ilə danışır)? Bunlar vurğulanmış fraqmentlər: 1) sarı rəngdə 2) mavi rəngdə

11 Lidiya Mixaylovna dərhal uşağı qəsdən ona itirmədiyinə inandırmağı bacardımı? 1) Bəli, müəllimin ona mükafat verməyə çalışdığından şübhələnmirdi 2) Xeyr, dərhal deyil; hətta özünü aldatdığını göstərmək məcburiyyətində qaldı, çünki həqiqətən qazanmaq istəyirdi Baş qəhrəman müəllimdən qazandığı pulu ala biləcəyinə inanırdı, çünki o: a) bu pulu yalnız yeməyə xərclədi b) bu \u200b\u200bpulun dürüst qazandığına inanırdı 1) həm a, həm də həqiqətdir 2) yalnız a doğrudur 3) yalnız b doğrudur. 8-ci hissəni oxuyun. Lidiya Mixaylovna tərk etmək məcburiyyətində qaldı: 1) pedaqoqsuz davranaraq məktəbdən qovuldu 2) həqiqətən Kubana qayıtmaq istədi. Nə düşünürsən: tələbəsi ilə pul qazanmaq üçün oynayan gənc müəllim: 1) nə qədər səhv etdiyini və bunun hansı nəticələrə gətirib çıxara biləcəyini düşünmədi 2) qəsdən qaydaları pozmağa getdi, çünki bunun yeganə yolu bu idi aclıq çəkən, ancaq köməyi qəbul etməkdən qürur duyan bir tələbəyə kömək edin

12 Hansı fikirlə razısınız? 1) Hekayənin sonu bədbindir: Lidiya Mixaylovna getdi və əsas qəhrəman onu bir daha görmədi. 2) Hekayənin sonu nikbindir: Lidiya Mixaylovna getdi, ancaq bir gün oğlana makaron və “üç qırmızı alma” olan bir bağlama gəldi. Beləliklə, müəllif qəhrəmanları bir-birindən ayıran böyük məsafələrə baxmayaraq daxili əlaqənin kəsilmədiyini vurğulayır. V.Q.Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi müəllim olan, həmişə tələbələri üçün narahat olan və onlara qayğı göstərən başqa bir Sibir yazıçısı A.Vampilovun anası Anastasiya Prokopyevna Kopylovaya həsr edilmişdir. Bu fədakarlığı yaradan yazıçı istədi: 1) Sibir məktəbində işləyən müəllimə konkret insan haqqında danışmaq; 2) uşağın taleyində müəllim rolunun nə qədər böyük ola biləcəyini göstərmək.Hekayənin adını necə başa düşürsən? Hekayənin əsas qəhrəmanı üçün "Fransız dilləri" bunlardır: a) oğlanın özünə inandığını və çətin bir dili mənimsəyəcəyini hiss etdiyi Fransız dilləri b) ona təqdim etdiyi xeyirxahlıq, dostluq, dəstək dərsləri. məktəb qaydalarını pozmaqdan çəkinməyən gənc müəllim, qüruruna və özünə hörmətinə xələl gətirmədən şagirdinizə kömək etmək üçün bir yol tapmaq üçün 1) yalnız a doğrudur 2) yalnız b doğrudur 3) a və b də doğrudur

13 Tapşırıq 2 "Fransız dərsləri" bədii filminin bir hissəsinə gedin. Fraqment 2 (Mənbə 2). Bağlamanı Lydia Mixaylovnaya qaytararkən oğlan: 1) özünü məhdud hiss edir, müəllimlə danışmaqda tərəddüd edir 2) çox qətiyyətli davranır, qəzəbini gizlətmir Bu bölümdə müəllim və tələbə: 1) böyüklər və uşaq: Lidiya Mixaylovna tələbəyə niyə ona bir bağlama verdiyini, niyə götürməli olduğunu və kənddə makaron olmadığını niyə tahmin edə bilmədiyini izah etməyə çalışır 2) böyüklər kimi bərabər təmasda, ancaq insanlar fərqli həyat təcrübələri ilə: sərt iqlimi səbəbi ilə almaların belə böyümədiyi, yoxsulluq və şəhərdən uzaq olduğu üçün makaron olmadığı bir Sibir kəndində həyat təcrübəsi olan bir oğlan və təcrübəsi olan Lidiya Mixaylovna cənubdakı bir şəhərdə yaşamaq

14 Sənə göründüyü kimi, filmin bu fraqmentində: 1) Lidiya Mixaylovna oğlanı yemək yeməyə inandırmaq üçün kifayət qədər səy göstərmədi 2) müəllim çox inandırıcı idi, qürurunu incitmədən qəhrəmanı inandırmağa çalışdı 3) qəhrəman hekayənin çox utancaq olduğu üçün paket almadı; yenə də inandırılsaydı götürə bilərdi 4) oğlan utancaq olmasına baxmayaraq çox qətiyyətli davranır; davranışından məlum olur ki, heç bir halda yeməyi qəbul etməyə razı olmayacaqdır.İki düzgün rəqəmi yazın. Yönləndirmə test vərəqəsinə keçin. 1 və 2-ci tapşırıqların cavablarını dəftərdən marşrutlaşdırma test formasına köçürün. Müzakirəyə hazırlaşın.

15 Müzakirə üçün material 1 nömrəli marşrut nümayəndələri yazıçının "Fransız dərsləri" hekayəsini Anastasiya Prokopyevna Kopylovaya niyə həsr etdiyini izah etsinlər. 2 nömrəli marşrut nümayəndələri Lidiya Mixaylovnanın niyə tələbəsini pulla “divar” oynamağa və ya “dondurmağa” dəvət etdiyini izah etsinlər. Müəllimin hərəkətlərini necə qiymətləndirə bilərsiniz? Hekayədə yazıçı tərəfindən hansı əxlaqi məsələlər qaldırılır? Hekayə qəhrəmanı daim hansı mənəvi seçim etməli idi? Lidiya Mixaylovna hansı əxlaqi ziddiyyəti yaşadı və hansı seçim etdi? "Fransız dərsləri" bədii filmindən bir hissəyə keçin. Parça 3 (Mənbə 3). Lidiya Mixaylovna və əsas qəhrəman haqqında fikirləriniz filmdə göstərilənlərlə üst-üstə düşdü? Film necə başa çatır? Son atışlarının mənası nədir?

Paraqrafın 16 nəticəsi MADDƏ 1 Hekayəsini müəllim olan, həmişə şagirdləri üçün narahat olan və onlara qayğı göstərən Anastasia Prokopyevna Kopylova'ya həsr edən Valentin Rasputin bir müəllimin taleyində müəllim rolunun nə qədər böyük ola biləcəyini göstərmək istədi. uşaq. "Fransız Dərsləri" hekayəsinin adı yalnız sözün əsl mənasında başa düşülməməlidir. Bunlar yalnız Fransız dilləri deyildi, bu müddətdə oğlan özünə inandı və bu çətin dilə yiyələnə biləcəyini hiss etdi. Bu həm də gənc bir müəllimin verdiyi xeyirxahlıq, dostluq, dəstək dərslərindən bəhs edən bir hekayədir. Tələbəsinə özünə hörmətini pozmadan, çətin həyat şəraitində kömək etmək üçün məktəb qaydalarını pozmaqdan qorxmurdu. Pedaqoji olmayan bir hərəkət edən Lydia Mixaylovna tərk etmək məcburiyyətində qaldı, lakin buna baxmayaraq qəhrəmanlar arasındakı daxili əlaqə kəsilmədi. Son testdə “Cavab vərəqi 1” ə keçin. Son testin A hissəsindəki sualları oxuyun. Cavablarınızı dəftərdən istifadə etmədən birbaşa forma daxil edin.

17 YEKUN TEST 59. VG RASPUTİNİN "FRANSIZSIYA DƏRSLƏRİ" HEKAYƏSİNDƏ ƏXlaqİ PROBLEM A hissə A1 A5 tapşırıqlarını yerinə yetirərkən qutusuna sayı seçdiyiniz cavabın sayına uyğun bir nöqtə qoyun. A1 VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi bunlara həsr edilmişdir: 1) Fransız dili müəllimi Lidiya Mixaylovna 2) qəhrəmanın anası 3) müəllim Anastasiya Prokopyevna Kopylova, Sibir yazıçısı A. Vampilovun anası 4) Sibirin bütün müəllimləri A2 bir fədakarlıq, Valentin Rasputin istədi: 1) bir uşağın taleyində bir müəllimin rolunun nə qədər böyük ola biləcəyini göstərmək 2) müəyyən bir müəllim haqqında danışmaq 3) bir müəllim işinin çətinliyini göstərmək 4) Sibir məktəbləri haqqında danışmaq A3 ana qəhrəmanın müəllim Lidiya Mixaylovnadan qida ilə paket olduğunu anladıqda etdi? 1) Açlıqdan əziyyət çəkdiyim üçün bağlamanın içindəki bütün maddələri yedim 2) Bağlamanı götürməkdən qürur duyduğum üçün bağlamanı geri qaytardım 3) Baş verənlər barədə rejissora məlumat verdim, çünki müəllimin hərəkətindən qəzəbləndim 4) Yeməyi özümlə digər uşaqlar arasında bərabər böldüm, çünki onlarla dostluq etmək istədim

18 A4 A5 Üç ifadəni oxuyun: a) Lidiya Mixaylovna oğlanı ondan kömək almağa razı salmaq üçün kifayət qədər səy göstərmədi. b) Müəllim çox inandırıcı idi, qüruruna zərər vermədən qəhrəmana kömək etməyə çalışırdı. c) Oğlan utancaq olmasına baxmayaraq, çox qətiyyətli davranır; davranışından aydın olur ki, heç bir halda Lidia Mixaylovnadan yemək qəbul etməyə razı olmayacaqdır 1) yalnız a doğrudur 2) yalnız b doğrudur 3) yalnız c 4) yalnız doğrudur b və c Başlığı necə başa düşə bilərsən? hekayənin? Baş qəhrəman üçün "Fransız dilləri" bunlardır: a) oğlanın özünə inandığını və çətin bir dili mənimsəyə biləcəyini hiss etdiyi Fransız dilləri b) gənc bir müəllimin ona təqdim etdiyi xeyirxahlıq, dostluq, dəstək dərsləri. şagirdinizə kömək etmək üçün məktəb qaydalarını pozmaqdan qorxmayan, onun qüruruna və özünə hörmətinə xələl gətirmədən 1) yalnız a doğrudur 2) yalnız b doğrudur 3) hər iki variant da düzgün deyil 4) hər iki variant da düzgün deyil Son testin 2-ci formasını cavablandırın. Son testin B hissəsindəki sualları oxuyun. Cavablarınızı dəftərdən istifadə etmədən birbaşa forma daxil edin.

19 Hissə B B1 tapşırıqları üçün cavabınızı tapşırıq nömrəsinin yanına yazın. Cavab boşluq və durğu işarələri olmayan rəqəmlər və (və ya) hərflər ardıcıllığı olmalıdır. В1 Nə düşünürsən: tələbəsi ilə pul oynayarkən gənc müəllim: 1) nə qədər səhv etdiyini və bunun hansı nəticələrə gətirib çıxara biləcəyini düşünmədi 2) qəsdən qaydaları pozdu, çünki bunun yeganə yolu bu idi acından ölmüş, ancaq düşüncənin aid olduğu B2 köməyini qəbul etməkdən qürur duyan tələbəyə kömək edin: “Ədəbiyyat, fikrimcə, ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Və hər şeydən əvvəl xeyirxahlıq, saflıq, minnətdarlıq ”? Yazıçının adını nominativ halda yazın. Son testdə “Cavab Forması 3” -ə daxil olun. Son testin C hissəsindəki sualları oxuyun. Cavablarınızı dəftərdən istifadə etmədən birbaşa forma daxil edin.

20 Hissə C C1 C2 tapşırıqlarını yerinə yetirərkən qısa cavabı yazın. C1 C2 Niyə hekayənin oğlan qəhrəmanı müəllimin ona göstərdiyi köməkdən inadla imtina edir? Qısa yazın. Sizcə, Lidiya Mixaylovna məktəbi tərk etməli olduğu əməlindən peşman oldu? Fikrinizi qısaca izah edin.


Bələdiyyə təhsil müəssisəsi "Michurinsk 2 saylı orta məktəb" mövzusunda 6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi: "V. Rasputinin əxlaq dərsləri (" Fransız Dersleri "hekayəsi əsasında)".

Mövzu 49. M. Qorki. "Çelkaş" hekayəsi. Chelkash və Gavrila. Qəhrəmanların müqayisəli xüsusiyyətləri Bu gün iyirminci əsrin yazıçısı Maksim Qorkinin "Çelkaş" hekayəsi ilə tanış olacağıq. Hekayənin adı hazırlanır

Bələdiyyə büdcəsi təhsil müəssisəsi "KULEŞOVSKAYA BASİK TƏHSİL MƏKTƏBİ" İNKİŞAF (6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi) Mövzu "V.G.Rasputin. "Fransız dili dərsləri". Xeyirxahlıq dərsləri

Mövzu 35. N. V. Gogol "Baş Müfəttiş". Tamaşa nədir? Bu gün Gogol'un komediyası araşdırmasının nəticələrini ümumiləşdirəcəyik. Əvvəlki dərslərdə "Müfəttiş" tamaşasının bu kimi xüsusiyyətlərini müzakirə etdik, məsələn: müsbət olmaması

Mövzu 59. E. Schwartz "Çılpaq Kral". Yeni bir şəkildə köhnə bir nağıl Bu gün dərsdə 20-ci əsrin ecazkar hekayəçisi Yevgeny Lvoviç Şvarts və onun "Çılpaq Kral" oyun-nağılları ilə tanış olacaqsınız. Bu

Mövzu 54. AT Tvardovski "Vasily Terkin". Qəhrəmanla tanışlıq Bu gün dərsdə heyrətamiz bir əsər və onun daha az heyrətamiz qəhrəmanı ilə tanış olacağıq. Axı müəllif və onun qəhrəmanı o qədər də çox vaxt edə bilməz

Dərsin texnoloji xəritəsi tam adı müəllimlər Feigelson Julia Davidovna Sınıf: 6 Mövzu Ədəbiyyatı Dərsin mövzusu: Ömür boyu dərs (Valentin Rasputin "Fransız dili dərsləri". Son dərs) Yer və rol

Mövzu 56. A. Tvardovski "Vasily Terkin". "Epizod analizi" tipli bir referata hazırlaşırıq Alexander Trifonoviç Tvardovskinin misilsiz şeiri haqqında söhbəti bitirmək üçün ənənəvi olaraq bir esse olacağıq. Belədir

Mövzu 25. Aleksandr Puşkinin "Dubrovski" romanı əsasında seçilmiş bir mövzuda inşa yazmağa hazırlıq 1 nömrəli marşrut Məqalə: "Vladimir Dubrovski Rus Robin Hood" 2 nömrəli marşrut Mövzu: "Zalım və

V. G. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsindəki qəhrəman obrazı. Dərsin mövzusunun müəyyənləşdirilməsi 6-cı sinif (3 qrupda iş) Dərsin gedişi Siz bu dərs üçün evdə V. G. Rasputinin “Dərslər

MBDOU "Kindergarten 42" G. Syktyvkar Tərtib edən O. A. Kukolshchikova Valideynlər üçün master-klass "Uşaqlara yenidən danışmağı öyrədirik" Çıxış uşağın inkişafının vacib istiqamətlərindən biridir. Ana dili sayəsində körpə içəri girir

6-cı sinifdə “V.G. hekayəsinin mənəvi problemləri” mövzusunda açıq bir ədəbiyyat dərsi hazırlanması. Rasputinin "Fransız Dersleri".

İlçe / Bələdiyyə Nazirliyində EDUCAŢIEI A REPUBICII MODOVA AGENŢIA NAŢIONAĂ PENTRU CURRICUUM ŞI EVAUARE Yaşadığı yer Təhsil müəssisəsi soyad, tələbənin adı RUS DİLİ VƏ ƏDƏBİYYATI İLK SINAQ

İmtahan haqqında inşa yazan yazıçıya kömək üçün İnşanın dəstək sxemi Bir neçə faydalı tövsiyə 1. İmtahanın bu hissəsində müvəffəq olmağın əsas şərti inşa yazmaq üçün tələbləri dəqiq bilməkdir. 2. Diqqətli

Müasir ədəbiyyatda xüsusi bir uşaq (R. Elfin "Mavi Yağış" romanı əsasında) Konsepsiya: Xüsusi bir uşaq müasir cəmiyyətin üzvi bir hissəsidir Məqsədlər: Təhsil: bədii qəhrəmanları xarakterizə etməyi öyrətmək

Mövzu 58. Valentin Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin şərhli oxunması (davamı) V. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi avtobioqrafikdir. Yazıçının tərcümeyi-halının hansı faktlarını tapdığınızı xatırlayın

VG Rasputin "Fransız Dersleri". 6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi Rasputin Valentin Grigorievich (d. 1937), nasir. Martın 15-də Irkutsk vilayətinin Ust-Uda kəndində kəndli ailəsində anadan olub. Məktəbdən sonra girdim

VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinə əsaslanan 6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi Müəllim: Korepova Irina Aleksandrovna Dərsin mövzusu: "Sərvətimiz mənəvi yaddaşdadır" Dərs növü: "yeni bilikləri kəşf etmək" dərsi Məqsəd.

MADDE 1 29. 1880-ci illərdə və 1890-cı illərin əvvəllərində Rusiyanın xarici siyasəti 1877-1878 Rus-Türk müharibəsindən sonra Rus diplomatiyasının səyləri həm Avropada həm də barışıq və sabitliyin qorunmasına yönəlmişdi.

MODÜL 1 Mövzu 33. N. V. Gogol "Baş Müfəttiş". Qubernator və Xlestakov: komediyanın "ildırım intriqası" Keçən dərsdə, ilçe qəsəbəsinin quruluşu ilə tanış olan məmurların həyəcanı ilə tanış olduq.

Yaxşı davranışlardan danışaq. " Məqsədlər: yaxşı damazlığın nə olduğu, yetişdirilməsinin nə demək olduğu barədə bir fikir vermək. Tapşırıqlar: Təhsil: uşaqlardan savadlı insanlar yetişdirmək. Təhsil: bunu özünüz necə edəcəyinizi öyrənmək

VİRTUAL SƏRGİ VALENTIN RASPUTİN "KÖYNÜN MÜĞƏNİ" HAZIRLADI: AV BUYVIDOVICH 14 mart 2015-ci ildə Valentin Rasputin vəfat etdi. Rusiyanın sadəcə coğrafi olmadığı azsaylı yaradıcılardan biridir

Valentin Rasputin, 15 Mart 1937-ci ildə, İrkutsk'dan üç yüz kilometr məsafədə, Anqaranın sahilində yerləşən Ust-Uda kəndində, İrkutsk bölgəsində anadan olmuşdur. Ros Valentin, Atalanka kəndində. Ilə məktəbə getdi

Mövzu ilə bağlı nitq inkişaf dərsinin xülasəsi: Məqsədlər: 1. Təhsil: "Qapalı şəkil üzərində işləmək" məntiqi şəkildə qurulmuş bir sıra suallardan istifadə edərək qapalı şəklin məzmununu tanımağı öyrətmək; nitqi aktivləşdirin

7-ci sinifdə “V.P. Astafyevin“ Mən olmadığım bir fotoşəkil ”hekayə qəhrəmanlarının mənəvi gözəlliyi” mövzusunda problemli öyrənmə texnologiyalarından istifadə edərək açıq dərs. A.A.Shtançaeva tərəfindən aparılır - rus dili müəllimi

Valideynlər üçün övladlarına ev tapşırığı ilə kömək etmək üçün məsləhətlər Valideynlər həmişə övladlarına ev tapşırığı işində kömək etməyə çalışırlar. Bu kömək fərdi qısa izahatlardan ibarətdir

Bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsi "32 saylı orta məktəb" Mövzu "Rus dili və ədəbiyyatı dərslərində tənzimləyici universal təhsil tədbirləri" I. V. Vorobyevanın çıxışı,

0132 FamilyLife Today Radio Transcript Konfranslara, mənbələrə və ya digər xüsusi promosyonlara istinadlar köhnəlmiş ola bilər. Yetkin Uşaqlarınız Günü ilə əlaqəli 5-dən 4. Qonaq: Dennis və Barbara Rainey

Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı Zehni və fiziki qüsurlu insanlar üçün icma təhsili Eşitmə qüsurlu uşaqlar üçün necə öyrənmək üçün 6 tam paket

Bu qaydalara riayət edərək, rəfiqənizin verni-devushku.ru-nu necə geri qaytaracağınızı başa düşməyiniz daha asan olacaq? Gedə biləcəyiniz iki yol var: 1. Hər şeyi olduğu kimi qoyun və ümid edin

1 1 Yeni il Gələn ildən nə gözləyirsiniz? Qarşınıza hansı hədəflər qoyursunuz, hansı planlarınız və istəkləriniz var? Sehrli gündəlikdən nə gözləyirsiniz? 8 Məqsədim əsas sehri qazanmağınıza kömək etməkdir

FƏALİYYƏT NÜMUNƏLƏRİ A1-A2 Düzgün formanı seçin: Mənim dostum Moskvada anadan olub. Bura uşaqlıq və gənclik şəhəridir. A) sənin; B) bizim; B) onları; D) onu; D) sənin, mənim valideynlərim Rusiyada yaşayırdılar. Onlar yaxşı bilirlər.

DƏRS 4A Mövzu: BİR DƏRS MƏQSƏDİ İLƏ DANIŞMA: DUANIN ALLAHLA SÖHBƏTİ olduğunu UŞAQLARA izah edin. DUA NƏDİR, DUANIN ƏHƏMİYYƏTİNİ DEDİN. ALLAHA DUA İLƏ DANIŞMAQ ÜÇÜN ONLARI ÖYRƏYİN. UŞAQLARLA GÖRÜŞ

Dərs planı. Məqsəd: bir insanın əxlaqi keyfiyyətlərinin inkişafı, bədii mətnlə işləyərkən "nəzakət" anlayışı üzərində işləmək üçün şərait yaratmaq. Tapşırıqlar: müəllifin qaldırdığı mövzunun uşaqlara göstərilməsi

SINIF 3 ÜÇÜN NƏTİCƏ OXUŞ ƏMƏLİ 1 (2012/2013 tədris ili) Seçim 2 Məktəb Sınıf 3 Şagirdlər üçün soyad, ad TƏLİMATLAR İndi oxu işini yerinə yetirəcəksiniz. Əvvəlcə mətni oxumaq lazımdır

Kitablarla işləmə qaydaları. 1) Kitabı yalnız təmiz əllərinizlə götürün. 2) Kitabı sarın, içərisinə bir əlfəcin qoyun. 3) Səhifələri yuxarı sağ küncdən çevirin. 4) Oxuyarkən kitabı əyməyin. 5) etmeyin

İ.A. Alekseeva I.G. Novoselsky UŞAQ 2 İ.A. Alekseeva I.G. Novoselsky UŞAĞI NASIL EŞİTMƏK 2 Moskva 2012 Təlimat məktəb yaşındakı uşaqlarla görüşmək üçün nəzərdə tutulmuşdur

1 Olga Sumina Rus dilində OGE (GIA) üçün özünütəsdiq üsulları "Öz" inşa (necə hissə) 2014-2015 seçmə üsulu 2 Hörmətli doqquzuncu sinif şagirdi! Kitab hansı mülahizəni başa düşməyinizə kömək edəcəkdir

RUS DİLİNDƏ 4 SINIFDA Yoxlama işi 39 Seçim 39 Yoxlama işinin 2-ci hissəsinin tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün təlimat Rus dilində yoxlama işinin 2-ci hissəsinin tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün 45 dəqiqə verilir. Hissə

V. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin mənəvi mənası

V.G. Rasputin ən böyük çağdaş yazıçılardan biridir. Əsərlərində dünyanın dayandığı əbədi həyat dəyərlərini təbliğ edir.

"Fransız Dərsləri" hekayəsi bir avtobioqrafik əsərdir. Hekayənin qəhrəmanı sadə bir kənd oğludur. Ailəsi asanlıqla yaşamır. Təkcə ana, aclığın və məhrumiyyətin nə olduğunu yaxşı bilən üç övlad böyüdür. Buna baxmayaraq, yenə də oğlunun rayona oxumaq üçün getməsinə qərar verir. Ona görə orada onun üçün çətin olacağını bilməməsinə görə, ürəksiz olduğuna görə deyil, "daha da pisləşməyəcəyinə" görə. Uşaq özü təhsil almaq üçün getməyə razıdır. Yaşına baxmayaraq kifayət qədər məqsədyönlüdür və bilik üçün susuzdur və təbii meylləri də pis deyil. "Sənin beyin oğlan böyüyür" dedi kənddəki hər kəs anasına. Beləliklə, "bütün bədbəxtliklərə qarşı" getdi.

Özünü qəriblər arasında tapan dezavantajlı oğlan birdən-birə nə qədər tənha olduğunu, nə qədər "acı və nifrətçi" olduğunu, "hər xəstəlikdən daha pis olduğunu" anlayır. Ana həsrətinə, istiğinə, doğma bir küncünə görə vətən həsrətini üstələyir. Zehni iztirablardan fiziki cəhətdən zəifləyir, arıqlayır ki, dərhal yanına gələn ananın diqqətini çəksin.

Oğlanın kifayət qədər ana hədiyyəsi yoxdur, həqiqətən aclıq çəkir. Duygusal həssaslıq göstərərək ondan zəngin olmayan əşyaları kimin oğurladığını axtarmağı boynuna götürmür - Ağır bir payla yorğun düşmüş Nadya xala və ya övladlarından biri özü kimi yarı ac \u200b\u200bqaldı.

Balaca adam anasının bu acınacaqlı parçaları əldə etməsinin nə qədər çətin olduğunu başa düşür, sonuncunu özündən və qardaşından və bacısından qopardığını başa düşür. Öyrənmək üçün əlindən gələni edir və Fransızca istisna olmaqla hər şey onun üçün asan gəlir.

Əbədi qidalanma və aclıqdan bayılma, qəhrəmanı pul axtarma yolunda itələyir və onu olduqca tez tapır: Fedka onu "çika" oynamağa dəvət edir. Ağıllı oğlan oyunu anlamağa ehtiyac duymadı və çox tez alışdı, tezliklə qazanmağa başladı.

Qəhrəman dərhal hamının Vadik və Pthaya qorxu və həvəslə yanaşdığı uşaqların əhatəsində müəyyən bir tabeliyi başa düşdü. Vadik və Ptaxa təkcə digərlərindən daha yetkin və fiziki cəhətdən inkişaf etdikləri üçün üstünlüyü ələ keçirdilər, yumruqlarını işlətməkdən çəkinmirdilər, açıq şəkildə aldadıldılar, oyunda aldatdılar, təmkinli və təkəbbürlü davrandılar. Qəhrəman onları pis əməllərinə cəlb etmək və şikayətlərə ləyaqətsiz dözmək niyyətində deyil. Gördüyü aldatma haqqında açıqca danışır və dayanmadan bunu hər zaman buna görə döyülərkən təkrarlayır. Bu balaca, dürüst insanı qırmayın, əxlaqi prinsiplərini tapdalamayın!

Qəhrəman üçün pula oynamaq qazanc yolu deyil, həyatda qalmağın bir yoludur. Əvvəlcədən özü üçün bir eşik təyin edir, onun hüdudlarından heç vaxt girmir. Oğlan tam bir kubok süd qazanır və yarpaqlayır. Vadik və Pthahanı idarə edən aqressiv ehtiras və pul ehtirası onun üçün yaddır. Özünə güclü nəzarət edir, möhkəm və əyilməz bir iradəyə sahibdir. Bu, hədəfə çatmaqda davamlı, cəsarətli, müstəqil, inadkar bir insandır.

Ömrünün sonuna kimi qalan təəssürat, həyatında Fransız dili müəllimi Lidiya Mixaylovna ilə görüşdü. Sinif rəhbərinin hüququ ilə qəhrəmanın oxuduğu sinif şagirdlərinə digərlərindən daha çox maraq göstərirdi və ondan bir şey gizlətmək çətin idi. Oğlanın üzündəki çürükləri ilk dəfə görəndə ondan yaxşı ironiya ilə nə olduğunu soruşdu. Əlbətdə yalan danışdı. Hər şeyi demək pul oynayan hər kəsi ifşa etmək deməkdir və bu qəhrəman üçün qəbuledilməzdir. Ancaq Tişkin bir sinif şagirdini kimə və nəyə görə döydüyünü söyləməkdən çəkinmir. Xəyanətində qınanacaq bir şey görmür.

Bundan sonra qəhrəman artıq yaxşı bir şey gözləmirdi. "İtirdim!" - deyə düşündü, çünki pulla oynadığı üçün onu asanlıqla məktəbdən qovmaq olardı.

Ancaq Lidiya Mixaylovna elə bir adam olmadığı ortaya çıxdı ki, heç bir şey anlamadan hay-küy saldı. Tişkinin istehzasını qətiyyətlə boğdu və dərslərdən sonra qəhrəmanla əsl müəllimin etməsi lazım olduğu kimi təkbətək danışmağa qərar verdi.

Şagirdinin südə xərclənən yalnız bir rubl qazandığını öyrənən Lidiya Mixaylovna, uşaqlıqdan çox çəkməyən həyatı haqqında çox şey başa düşdü. Həm də pul üçün oynamağın və bu cür döyüşlərin oğlanı yaxşılığa gətirməyəcəyini mükəmməl başa düşdü. Onun üçün bir çıxış yolu axtarmağa başladı və ona yaxşı getmədiyi Fransız dilində əlavə dərslər təyin etmək qərarına gəldi. Lidiya Mixaylovnanın planı iddiasız idi - oğlanı boş yerə gedən səfərlərdən yayındırmaq və onu ziyarət etməyə, onu yeməyə dəvət etmək. Başqalarının taleyinə biganə qalmayan bu qadın belə bir ağıllı qərar verdi. Ancaq inadkar oğlanın öhdəsindən gəlmək o qədər də asan deyildi. Özü ilə müəllim arasında böyük bir boşluq hiss edir. Təsadüfi deyil ki, müəllif portretlərini yan-yana çəkir. Onun - o qədər ağıllı və gözəl, ətir qoxuyur və onu, anasız səliqəsiz və acınacaqlıdır. Özünü Lydia Mixaylovnanın evində tapan oğlan özünü narahat, yöndəmsiz hiss edir. Onun üçün ən dəhşətli sınaq Fransız dili dərsləri deyil, müəllimin inadla imtina etdiyi masaya oturmağa inandırmasıdır. Müəllimin yanında masada oturub onun hesabına və gözləri qarşısında aclığınızı təmin etmək oğlan üçün ölümdən daha dəhşətlidir.

Lidiya Mixaylovna səylə bu vəziyyətdən çıxış yolu axtarır. Sadə bir paket toplayır və qəhrəmana göndərir; o, kasıb anasının ona həm makaron, həm də daha az alma göndərə bilməyəcəyini tez təxmin edir.

Müəllimin növbəti həlledici addımı oğlanla pul oynamaqdır. Oyunda oğlan onu tamamilə fərqli görür - sərt xala deyil, oyuna yad olmayan, həyəcan, ləzzətli sadə bir qız.

Lidiya Mixaylovnanın rejissorun mənzilində pulla bir tələbə ilə oyunun ortasında tapdığı mənzildə qəfil görünüşü hər şeyi məhv etdi. "Bu cinayətdir. Çökmə. Cazibə, ”deyə qışqırır, heç nə başa düşmək niyyətində deyildi. Lidiya Mixaylovna rəisi ilə söhbətində ləyaqətlə davranır. Cəsarət, dürüstlük, özünə hörmət göstərir. Onun hərəkəti xeyirxahlıq, mərhəmət, həssaslıq, həssaslıq, mənəvi səxavət rəhbərliyində idi, ancaq Vasily Andreevich bunu görmək istəmədi.

Hekayənin başındakı "dərs" sözü iki mənaya malikdir. Birincisi, bu, müəyyən bir mövzuya həsr olunmuş bir akademik saat, ikincisi, gələcək üçün nəticə çıxarmaq üçün ibrətamiz bir şeydir. Hekayə anlayışını başa düşmək üçün həlledici olan bu sözün ikinci mənasıdır. Uşaq Lidiya Mi-xailovnanın ömrünün sonuna qədər öyrətdiyi xeyirxahlıq və səmimiyyət dərslərini xatırladı. Ədəbiyyatşünas Semenova, Lidiya Mixaylovnanın hərəkətini "qəlbi əbədi deşən və təbii bir nümunənin saf, sadə düşüncəli işığı ilə parlayan bir hərəkətdir ... bundan əvvəl insan bütün yetkinlərindən utanır" özündən kənarlaşmalar. "

Rasputinin hekayəsinin mənəvi mənası əbədi dəyərlərin - xeyirxahlıq və insan sevgisinin tərənnümündədir.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr