Tədbirin Paustovski adı. "Nağılın sirləri" mövzusunda yaradıcı dərs-tədqiqat ssenarisi İsti çörək

Əsas / Hisslər
Məqsədlər: tələbələrin diqqətini C.G.Pau əsərinə yönəltməkyüz vsky; rollara görə oxu vərdişlərini inkişaf etdirmək; təqdim etməkuşaqları teatr mədəniyyətinə, duyğusal qabiliyyətini inkişaf etdirməyəmətni qəbul edin, oxuyarkən aktyorların hisslərini ifadə edinşəxslər; uşaqların oyun təcrübəsini genişləndirmək.

Avadanlıq: ekran - "radio", Paustovskinin portreti, kitab sərgisi.

Dərs hazırlığı: tələbələr hekayələr və nağıllar oxuyurlarK. G. Paustovski ("Pişik oğru", "Porsuq burnu", "Hare lapy "," Son şeytan "," Qızıl Xətt "və s.).

Tələbələr qruplara bölünür: birinci qrup Paustovskinin həyatı haqqında bir hekayə hazırlayır, ikincisi - “radio oyunu "hekayəsi əsasında hazırlanmışdır "Hırsız Pişik", üçüncüsü - viktorina.

Dərsin gedişi

Mən Müəllimin giriş nitqi.

Uşaqlar, bugünkü dərs qeyri-adi keçir. Biz xidmət edəcəyik"radio yayımı" göndərin və iştirak edin.

II. Bir yazıçının həyatından bəhs edən bir hekayə.

Müəllim radionu “açır” (radio ekranda çəkilir).

Birinci tələbə qrupu danışır.

1-ci tələbə. Hörmətli radio dinləyiciləri! Başlayırıqməşhur rus pisinin həyat və yaradıcılığına dair bir proqram işə götürməkkitabları dünyanın bir çox dillərinə tərcümə olunmuş bir orqan -haqqında Konstantin Georgievich Paustovski (1892-1968).

2-ci tələbə. Dəmiryolu xidməti ailəsində anadan olubyaşayış, ailə böyük, Pau'nun dediyi kimi meylli idistoovski, sənət dərslərinə. Ailə çox mahnı oxudu, oynadıfortepianoda teatrı sevirdilər. Gələcək yazıçı uşaqlığını Ukraynada - əvvəl kənddə, sonra oxuduğu Kiyevdə keçirdiidman salonunda. Gimnaziyanın 6-cı sinifindən artıq dərs deyir. Byorta məktəbi bitirdikdən sonra əvvəlcə universitetdə oxuduin Kiyevski, daha sonra Moskvada. Təhsilini bitirmədən işə başladı.Bir çox peşəni dəyişdirdi: tramvay sürücüsündən və tibb işlərindən müəllimə və jurnalistə.

III ... K. G. Paustovskinin hekayələri əsasında hazırlanmış viktorina.

İkinci qrup tələbə danışır.

- İndi də əziz radio dinləyiciləri, qəbul edə bilərsiniz
k.G. Paustovskinin hekayələrini əsas götürərək viktorinada iştirak etmək
bizə telefonla.

Viktorinamızın qalibləri hədiyyələr qazanacaqlar. Zəng edin.

Şagirdlər telefona “zəng vur” cavabını verirlər.

- Budur ilk zəng. Özünüzü təqdim edin ...
Yəni sual ...

Viktorina sualları:

  1. Kimin haqqında: “Hər gecə bizi soydu. O belədirağıllıca heç birimizin onu görmədiyini gizlətmək?(Pişik haqqında; "Hırsız Pişik" hekayəsi.)
  2. Pişiyi necə ram edə bildin? Bir oğru kimigözətçiyə çevrildin?(Pişiyi bəsləyərək ram etdik. Bir saatdan çox yemək yedi. Və masadan sıyıq oğurlamağa alışmayan toyuqları olan gözətçi oldu.Pişiyi görüb, xırıltı və təlaşla gizləndilərev.)
  3. Kim haqqında: “Bəzi heyvanlar atəşin yanında hirsli bir şəkildə iyləməyə başladı.Görünmürdü. Ohəyəcanla ətrafımıza qaçdı, səs-küy saldınyaşıl ot, xırıldadı və hirsləndi, amma qulaqlarını otdan çıxartmadı ”?(Porsuq haqqında; "Porsuq burnu" hekayəsi.)
  1. Bir gün porsuq burnunu kartof qızardıldığı qovurma qabına basarkən burnunu yandırdı. Burnunu necə müalicə etdi?(Köhnə bir kötükü açıb burnunu ortasına, soyuq və nəm tozun içinə yapışdırdı.)
  2. Müəllifin burnundakı izi olan porsuqla yenidən görüşməsi nə qədər vaxt aldı? Porsuq nə etdi?(Bir il sonra; porsuq oturmuşdusuyun yanında və pəncə ilə qalay kimi göy gurultulu iynəcikləri tutmağa çalışdı.)
  3. K. Paustovskinin personajlarından biri “on faiz” adlanır. Niyə buna belə çağırdılar?("Son şeytan" hekayəsi. Dədəyə donuz deyil, donuz hücum etdi- düz aslan! Xəstəxanaya getdi, burada həkim ondan "on faiz" qaldığını söylədi. Beləliklə babamı çağırdılar- "On faiz".)
  4. "Son Yüz" hekayəsində "On Yüzdə" nin babası şeytan üçün kimləri götürdü?(Pelikan. Pelikan babasına tərəf qaçdı və moruq kollarına düşməsi üçün onu döydü.)
  5. Pelikan göldən haradan gəldi?(Menageri daşıyarkən qaçdı.)
  6. Dədə şəhərə getdi, yeməkxananı tapdı və pelikandan danışdı. Baba mükafat olaraq nə aldı?(Yeni şalvar aldığım 40 rubl.)
  1. Bir insanın meşə yanğından çıxmasına kim kömək edə bilər?(Köhnə meşə sakinləri heyvanların insandan daha yaxşı alovun haradan gəldiyini hiss etdiklərini bilirlər. "Dovşan Pəncələri" hekayəsinin qəhrəmanı baba Larion dovşanın ardınca qaçdı və onu atəşdən çıxartdı.)
  2. Kənd oğlanları balıqçılıq xətləri toxumaq üçün nədən istifadə edirlər?(At tükündən; "Boz Gelding" hekayəsi.)
  3. Kimə ən yaxşı şam koni toplayıcısı deyilir?(Zülal; Qayğılı Çiçək hekayəsi.)
  4. Balıqçıların düşmənləri varmı? Elədirsə, hansılar?(Bəli. Bunlar balıqları qorxudan oğlanlardır; arxasında balıqçılıq xətti dolaşan sualtı sürüşmə ağacı; həmçinin ördək otu, ağcaqanad, göy gurultulu fırtına, pis hava və daşqın. "Qızıl Xətt" hekayəsi.)
  1. İstini və ya soyuğu görürsən?(Bəli, edə bilərsiniz. Meşənin üstündəki istidə sarı bir tüstü görmək olar. Deyəsən hava titrəyir. Soyuqda göyün rəngi dəyişir - yaş ot kimi yaşıl olur. "Ağac qurbağası" hekayəsi ".)
  2. Ağac qurbağası nəyi proqnozlaşdırır?(Xırıltı ilə yağış yağacağını təxmin edir. Hekayə "Ağac qurbağası" dır.)
  3. Meşədə huş ağacı kimi kiçik bir ağac qazarsanız, çəlləkdə əkib isti bir otaqda saxlasanız, payızda yarpaqlar saralacaq və ya bütün qış yaşıl qalacaq?(Payızda saralacaq və uçacaqlar. Hekayə "Hədiyyə" dir.)
  1. Qədim dövrlərdə gözəllər gümüş qabdan ilk qarla yuyuldular. Niyə etdilər?(Gözəlliklərinin sönməməsi üçün. "Yola Vida" hekayəsi.)
  2. Böyük dəstələrə yığılmış qırmızı çiçəklərlə hündür bir bitki var. Gənc meşə əkinləri üçün çox faydalıdır. Bu bitkinin adı nədir və istifadəsi nədir?(Bu fireweed və ya ivan çaydır- çox "isti" bir çiçək, ətrafında həmişə isti hava var və yanında dayanan gənc ağaclar soyuqda donmur. "Qayğıkeş Çiçək" hekayəsi))

Viktorinanın nəticələri yekunlaşdırılır. Qaliblər elan olunur.

IV. KG Paustovskinin hekayəsi əsasında hazırlanmış "Radio ifası".

Üçüncü qrup tələbə danışır.

Proqramımızın sonunda KG Paustovskinin "Hırsız Pişik" hekayəsi əsasında hazırlanan "radio oyunu" nu dinləyin.

"Radio oyununu" dinləmək.

V ... Dərsin nəticələrini yekunlaşdırmaq.

  • Bugünkü dərs xoşunuza gəldi? Daha?
  • K. Paustovskinin hansı hekayələrini oxumaq istərdiniz?
  • Kitab sərgisinə müraciət edək.

Müəllim və tələbələr kitab sərgisi ilə işləyirlər.


17.05.2017

"ECOS" klubunun növbəti iclası 2 nömrəli uşaq kitabxanası - "Yerli təbiətin lüğəti" ekoloji kitabının günü - K.G.Paustovskinin anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuşdu. Klub üzvləri - dördüncü sinif şagirdləri MBOU "23 saylı orta məktəb" in giriş söhbəti rəhbərindən. kitabxana diqqətəlayiq yazarın həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat aldı.

"Bəzi qeyri-adi bir peşə" arzusunda olan Konstantin Georgievich bir çox peşəni dəyişdirdi: o, metallurgiya zavodlarında işçi, balıqçı, işçi, jurnalist idi. Birinci Dünya Müharibəsi dövründə, səhra təcili yardım dəstəsində Moskva tramvayında, təcili yardım qatarında nizamlı bir müşavir və konduktor vəzifəsində çalışmışdır. Ancaq, onun fikrincə, dünyanın bütün cəlbedici peşələrini birləşdirən yazı idi. Konstantin Georgievich-in özünün yazdığı kimi: "... bu mənim yeganə, çox yeyən, bəzən ağrılı, amma həmişə sevilən işim oldu."

K. G. Paustovskinin qələmindən çıxan əsərlər arasında cazibədar uşaq hekayələri və nağılları var. Və bu nağıllar sadə deyil. Konstantin Georgievich-in özünün də qeyd etdiyi kimi: "Bu bir nağıldır, amma eyni zamanda içində çox real həyat var və bu gün də olur."

K. G. Paustovskinin uşaqlar üçün yaratdığı əsərlər "Qarışıqlıq" oyunu zamanı tədbir iştirakçıları tərəfindən xatırlandı. Lövhədə göstərilən səhv adlardan düzgün adları qarışıq sözlərlə bərpa etmək lazım idi. Və təklif olunan nağıllardan birinin müəllifi başqa bir yazıçı idi. Uşaqlar dərhal ovu fərq etdilər!

Paustovski yazırdı: "... Rus dilinin bir neçə yeni lüğətini tərtib etmək yaxşı olardı ... Belə bir lüğətdə, məsələn, təbiətlə əlaqəli sözləri toplaya bilərsiniz ...". Klub üzvləri, klubun iclasında Konstantin Georgievichin hekayə və nağıllar yazdığı flora və fauna nümayəndələrini xatırladaraq, yerli təbiətin lüğətini tərtib etməyə çalışdılar. Baş kitabxana yazıçının mətnlərindən çıxarışlar oxudu və uşaqlar sözügedən heyvanı və ya bitkini və günün müəllif qəhrəmanının əsərlərini çağırdılar, bir hissəsi oxundu. Burnu yandırılmış hirsli porsuq heyvanını, zəncəfil pişik oğrusunu, hirsli xoruzu “Gorlach” ı, köhnə “yoğun” ayını, meşə dostlarına sadiq qalan ağcaqayın ağacını və qayğıkeş odun çiçəyini və bir çoxunu xatırladıq. KG Paustovskinin hekayə və nağıllarının digər qəhrəmanları.

Konstantin Georgievich həm böyüklər, həm də kiçik oxucular üçün bir çox əsər yazdı. Yazıçı öz əsərlərində doğma təbiətini ürəkdən, sadə və böyük bir istiliklə təsvir etdi, oxucuların ətraf aləminə təzə bir nəzər salmalarına, yer üzünün hər zərrəsi, hər çiçəyi və hər heyvanı ilə əlaqələrini rus dilimizdə hiss etmələrinə kömək etdi. tarlalar və meşələr. Əsərlərində K.G. Paustovski, cazibədar və kövrək təbiət aləminə qayğılarımızın nə qədər lazım olduğunu göstərdi.








Mayın 18-də məktəbəqədər uşaqlar və ibtidai sinif şagirdləri arasında oxumağın təbliği proqramı çərçivəsində 26 yaşlı uşaq kitabxanasında Sovet Rus yazıçısı K.Q.Paustovskinin əsərləri əsasında məktəbəqədər uşaqlar üçün “Sehirli şair” kitabxana dərsi keçirildi. Xəritədə Olmayan Torpaq "

Uşaqlar rus ədəbiyyatının klassikası Paustovski Konstantin Georgieviçin əsərləri ilə tanış oldular. Tədbir zamanı uşaqlara onun tərcümeyi-halı, həyatdan maraqlı faktlar, karyerasının təşəkkülü və başlanğıcı təqdim edildi. Uşaqlarının əsərləri təqdim edildi - hekayələr və hekayələr.

Konstantin Georgievich Paustovski rus ədəbiyyatının klassikidir. Lenin ordeni və Qırmızı Əmək Bayrağı ordeni ilə təltif edildi. Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatına namizəd idi.

Ömrünün əvvəlindən çətinliklərdən qorxmurdu. Kiyev gimnaziyasını bitirdikdən sonra öz çörəyini qazanmaq məcburiyyətində qaldı və müəllimliklə məşğul oldu. Birinci Dünya Müharibəsində 2 qardaşını itirdi, nizamlı olaraq çalışdı və Polşada rus ordusu ilə geri çəkildi. Böyük Vətən Müharibəsi dövründə Cənubi Cəbhədə müharibə müxbiri idi. Birinci müdafiə xəttindəki əsgərlərin yanında olmaqla hekayələr yazdı. Sənaye zavodlarında işləyirdi. Fərqli ölkələrə çox səyahət etdi. Bu qədər çətin bir həyat yolu keçərək, “heç vaxt imzalamışam, heç bir məktub və ya müraciət etməmişəm, kiməsə damğasını vurmuşam. Qalmaq üçün əlindən gələni etdi və bu səbəbdən də özündə qaldı. " Təbiəti sevirdi və Rusiyanın təbiətinə və sevdiyi "Meşçerski diyarı" na həsr olunmuş bir çox əsər yazırdı.

Uşaqlarının "Dovşan Pəncələri", "Polad üzük", "İsti çörək", "Meşələrin nağılı", "Yayla vida" əsərləri bizi təbiətin sehrli dünyasına və insan münasibətlərinə qərq edir. Yazıçı asan və əlçatan bir dildə izah edir ki, yalnız hansı dünyada yaşayacağımız bizə bağlıdır. Ətrafdakı təbiəti sevmək və qiymətləndirmək haqqında. Yalnız yaxşı işlər və əməllər bu dünyanı daha yaxşı bir yerə çevirə bilər, bir insanın insan olaraq qalmasına kömək edə bilər. Dünyaya yaxşılıq vermək, onu çoxaltmaqla geri ala bilərsiniz.

K.G.-nin təbiəti haqqında hekayələr Hər tələbə Paustovskini tanıyır. Ancaq yazıçının öz həyatı sərgüzəştlərlə dolu həyəcan verici bir hekayədir və hamısı ona görə ki, inqilabdan əvvəl karyeraya başlamaq, ondan sağ çıxmaq və Sovet illərində tanınmağı bacarmışdı.

21 Mart tarixindən etibarən "Selyatino şəhərcik qəsəbəsinin MAUK Kitabxanası" Uşaq və Gənclər Şöbəsində, Uşaq Kitab Həftəsi qeyd etmələri çərçivəsində, yaxınlaşmağa həsr olunmuş "Ehtiyatlar və Paustovski Nağılları" adlı bir ədəbi gəzinti keçirildi. yazıçının ildönümü Bu mövzu təsadüfən seçilməyib. Ölkəmizdə Ekologiya ili elan etdik. Kitabxana işçiləri tərəfindən hazırlanan "Bizim Paustovski" slayd filmi aparıcılar tərəfindən maraqlı bir hekayə ilə müşayiət olundu. Oradan şagirdlər yazıçının tərcümeyi-halında ən vacib mərhələləri öyrəndilər.
Böyük Vətən Müharibəsi dövründə Paustovski Cənubi Cəbhədə TASS-ın müharibə müxbiri olaraq çalışmış və cəbhə qəzetlərində nəşr edilmişdir.
Müharibədən sonrakı illərdə Paustovskinin həyatı və işi, iyirmi ildən çox yaşadığı və özünü dəfn etməyi vəsiyyət etdiyi Oka üzərindəki bir şəhər olan Tarusa ilə sıx əlaqəli idi.
Konstantin Paustovski “Mərkəzi Rusiyanı dünyanın ən məşhur və təəccüblü gözəlliyi ilə dəyişdirməyəcəyəm” yazdı. - Oka qumlu sahilindəki yağışdan islanan söyüd kolu və ya Taruska dalğalı çayı üçün rəng ziyafəti ilə Napoli Körfəzinin bütün zərifliyini verəcəyəm - təvazökar sahillərində indi və çox vaxt. vaxt yaşayır.
50-ci illərin ortalarında. Konstantin Georgievich dünyaca məşhur bir yazıçı olur, istedadının tanınması doğma ölkəsinin hüdudlarından kənara çıxır.
Yazıçı qitəni dolaşmaq fürsəti qazanır və Polşa, Türkiyə, Bolqarıstan, Çexoslovakiya, İsveç, Yunanıstan və s. Ziyarət edərək istifadə etməkdən zövq alır. Bu səyahətlərin təəssüratları hekayə və səyahət oçerklərinin əsasını təşkil etdi.
1965-ci ildə yazıçı M. A. Sholoxova gedən ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatına namizəd idi.
Paustovski Lenin ordeni, digər iki orden və medal ilə təltif edilmişdir.
Axı "vicdanın səsi, gələcəyə inam" dedi Paustovski, - həqiqi bir yazıçının yer üzündə qısır bir çiçək kimi yaşamasına icazə vermir və bütün böyük düşüncə və duyğularını tam səxavətlə çatdırmır. onu doldurun. " Konstantin Georgievich isə əsl yazıçı idi və qalır.
2010-cu ildə yazıçının Odessada ilk abidəsi açıldı, burada heykəltəraşın ideyasına görə əsrarəngiz bir sfenks kimi təsvir edildi.
24 avqust 2012-ci ildə, yazıçının 120 illiyinə, Tarusa şəhərinin parkında K. Paustovskinin abidəsi açıldı.
Kitabxanaçıların hekayəsi Edvard Qriqin "Meşədəki Səhər" (Dagny Pedersen - meşəçi Hagerup Pedersenin qızı on səkkiz yaşına çatdıqda) musiqisi ilə müşayiət olundu. Kitabxanaçılar buna diqqət çəkdilər və bu əsərlə K. Paustovskinin "Ladin konuslu səbət" hekayəsi arasında nələrin ümumi olduğunu izah etdilər və ev tapşırığı olaraq uşaqları bu hekayəni oxumağa dəvət etdilər.
Sonra "Heyvanlar aləmində" ümumi başlığı altında viktorina başladı. Tədbir zamanı iştirakçılar özləri bir-bir slaydlardan "Porsuq burnu" hekayəsini oxudular.
"Yarpaqlı səbət" yarışması canlanmaya səbəb oldu. Çarşaflar üzərində Paustovskinin uşaq əsərlərindən alıntılar qoyulmuş qalın kağızdan kəsilmişdir. Parçanı oxumaq və bu əsərə ad vermək lazım idi.
Növbəti yarışmada "İşin qəhrəmanını tapın." Yarışın suallarını cavablandıran uşaqlar əsərlərin qəhrəmanlarını təxmin etdilər. "Əsəri mövzu ilə təxmin et" adlı yarışma uşaqları yazıçının əsərlərindən əsas mövzuları xatırlamağa vadar etdi.
İclas "Darmadağın edilmiş sərçə" cizgi filmindən bir hissəyə baxmaqla başa çatdı. Bu cizgi filmi bir növ günün qəhrəmanıdır, bu il 50 yaşı tamam oldu.
Viktorina yazıçının nağıl və hekayələri əsasında qurulmuşdu: "İsti çörək", "Dovşan pəncələri", "Pişik oğrusu", "İsti çörək", "Polad üzük", "Porsuq burun", "Dağınıq sərçə". Tədbirə 2 nömrəli orta məktəbin şagirdləri, 21 Mart - 3 "A" əlləri qatıldı. Naumkina V.S., 23 Mart - 3 "B" əlləri. Myagkova T.M. və 23 Mart - 3 "V" (lideri NG Afanasyeva (29 Mart - 4 "B" lideri SN Bykovskaya planlaşdırılır).
Tədbirin sonunda K.G. Paustovski "Paustovski dünyasında".

Məqsəd: Tələbələrin diqqətini K.G. Paustovski.

Dərsə hazırlıq: uşaqlar dərs üçün K. Paustovskinin hekayələrini və nağıllarını oxuyur və xatırlayır. Sinif üç komandaya bölünür.

Oyun gedişatı

I. Təşkilati məqam.

- Ədəbi üzükümüz Konstantin Georgievich Paustovskinin (1892-1968) əsərlərinə həsr edilmişdir.
Təqdimat.
Həssas bir sənətkar, incə bir müşahidəçi, ədəbi mənzərənin tanınmış ustası, əsərlərində doğma təbiətinin obrazlarını canlandırır, oxucunun ətraf aləminə yeni bir şəkildə baxmasına və cazibədar əzəmətini hiss etməsinə kömək edir.
Oyunumuzda 3 komanda iştirak edir. Püşkatma.
İlk tur açıqlandı. İçəridə 3 tapşırıq var.

II. 1-ci tur. "Meşə hadisələri"

Tapşırıq 1. "Əsəri əvvəlinə qədər öyrənin"
1 komanda.
“Sahillərə yaxın olan göl sarı yarpaq yığınları ilə örtülmüşdü. Onların sayı o qədər çox idi ki, balıq tuta bilmirdik. Balıqçılıq xətləri yarpaqların üstünə uzanıb batmadı. " ("Porsuq burnu".)
"Anisya nənəsinin, böyük Petya ləqəbli oğlu müharibədə öldü və nəvəsi nənəsi, böyük Petya oğlu - kiçik Petya ilə qaldı." ("Dərin Ayı")
2 komanda.
"Süvarilər Berejki kəndindən keçəndə, bir Alman mərmisi ətrafın yaxınlığında partladı və qara atı yaraladı" "" İsti çörək ".)
“İstilik bir aydır yerdən yuxarıdır. Yetkinlər bu istinin "gözlə" görünə biləcəyini söylədilər. ("Ağac qurbağası")
3 komanda.
“Vanya Malyavin kəndimizdəki baytar həkiminə Urzhensky gölündən gəldi və cırılmış pambıq gödəkçəyə bükülmüş isti balaca bir dovşan gətirdi”. ("Dovşan pəncələri".)
"Hər payız yaxınlaşanda təbiətdə çox şeyin istədiyimiz kimi düzəlmədiyindən bəhs olunurdu." ("İndiki")

Tapşırıq 2. "Niyə və niyə?"

- K. Paustovskinin hekayələrini bilməklə aşağıdakı suallara asanlıqla cavab verə bilərsiniz.
1 komanda.
İstini və ya soyuğu görürsən? ("Ağac qurbağası" hekayəsi. Bəli, edə bilərsiniz. Çəmənliklərin və meşənin üstündəki istidə sarı bir tüstü görmək olar. Deyəsən hava titrəyir. Soyuqda göyün rəngi dəyişir - çevrilir yaşıl, yaş ot kimi.)
At kimi güclü bir heyvan ağlaya bilərmi? ("İsti çörək" hekayəsi. Oğlan Filka ata qışqırıb dodağına vuranda ")
2 komanda.
Meşədə kiçik bir ağac, məsələn, huş ağacı qazarsanız, çəlləkdə əkib isti otaqda saxlasanız, yarpaqları payızda saralacaqmı və ya bütün qış yaşıl qalacaq? (Payızda saralacaq və uçacaqlar. Hekayə "Hədiyyə" dir.)
Heyvanlar və bitkilər bir insanın (oğlanın) köməyinə gələ bilərmi? ("Yoğun Ayı" nağılı. Heyvanlar və bitkilər bir ayı buzovlara hücum etmək istəyəndə oğlan Petyanın köməyinə gəldi).
3 komanda.
Bütün vicdanını itirmiş bir trampı və qulduru ram etmək mümkündürmü? (Bəli, edə bilərsiniz. Yaxşı oxuyun və bəsləyin. "Pişik-Hırsız").
Bir böcək bir insanla müharibədən keçib doğma yurduna qayıda bilərmi? (“Kərgədan böcəyi” nağılı. Beetle qələbəyə qədər Peter Terentyevlə vuruşdu).

Tapşırıq 3. "Bir söz deyin"

1 komanda. Pişik- ... (Oğru.) ... Sərçə (Dağınıq.)
2 komanda. Polad ... (Üzük.) ... - kərgədan (Böceği)
3 komanda. ... - ayı (Sıx) ... - pəncələr. (Dovşan)

III. 2-ci tur. "Əməliyyat"

- İndi dedektiv rolunu oynayacaqsan. 3 tapşırığı yerinə yetirməlisiniz.

Tapşırıq 1. “Bu kimdir? Bu nədir?"

1 komanda. Sidor (Sərçə.) Böceği (Kərgədan.)
2 komanda. Ağac qurbağası (Ağac qurbağası.) Hədiyyə (Birch.)
3 komanda. Oğru (pişik) Çiçkin (Sərçə)

Tapşırıq 2. "İzahatçılar"

1 komanda.
Bir insanın meşə yanğından çıxmasına kim kömək edə bilər? (Köhnə meşə sakinləri heyvanların insandan daha yaxşı alovun haradan gəldiyini hiss etdiklərini bilirlər. "Dovşan Pəncələri" hekayəsinin qəhrəmanı baba Larion dovşanın ardınca qaçdı və onu atəşdən çıxartdı.)
Bir gün porsuq burnunu kartof qızardıldığı qovurma qabına basarkən burnunu yandırdı. Burnunu necə müalicə etdi? (Köhnə bir kötükü açıb burnunu ortasına, soyuq və nəm tozun içinə yapışdırdı.)
Komanda 2.
Ağac qurbağası nəyi proqnozlaşdırır? (Xırıltı ilə yağışın olacağını təxmin edir. Hekayə "Ağac qurbağası" dır.)
Bir dəfə bir qarğa anamdan bir şüşə buket oğurladı. Yenidən anamla necə görüşdü? (Sərçə Paşka onu qarğanın əlindən alıb teatrdakı anasına qaytardı. "Dağınıq Sərçə")
Komanda 3.
Qız Varya həqiqətən işlərinin Kuzmanın yaxşılaşmasını istəyirdi. Bunun üçün nə etdi? (Orta barmağıma bir üzük taxdım və bütün günü çıxarmadan taxdım. "Polad üzük")
Vanya yayı evdə necə saxlamaq istəyirdi? (Bir ağcaqayın qutusuna qoydu və ən işıqlı və isti otağa qoydu. "Hədiyyə")

Tapşırıq 3. "Dedektivlərin sənədləri"

- Təsvirə görə, K. Paustovskinin hekayəsinin qəhrəmanını tanımalısınız.
1 komanda.
Yazda dondurmanın satıldığı qış üçün taxta bir kabinədə yaşayırdı. O, alçaq, küskün idi. Sərvətlərin oğurlamaması üçün bütün sərvətlərini dimdiklə tövlənin çatlaqlarına doldurdu. (Qarğa. Nağıl "Dağınıq Sərçə".)
Yaşlı idi, dirəkdə yatmışdı, şar kimi şişmişdi. Bütün qış bir usta kimi Kuzma'nın daxmasında təkbaşına yaşayırdı. Xarakteri ilə yalnız Varyuşanı deyil, babanın özünü də hesablamağa məcbur etdi. Sıyığı qabların arasından düzdü və çörəyi əllərindən qopartmağa çalışdı ... "(Yaşlı sərçə Sidor." Çelik üzük "nağılı.)
Komanda 2.
Cılız, alovlu qırmızı, qarnında ağ işarələr var idi. Qulağı açıldı və çirkli quyruğunun bir parçası kəsildi. (Oğru pişik.)
Çayın o tərəfində, böyük bir meşədə yaşayırdı. Dərisi sarı şam iynələri, əzilmiş lingonberries və qatranla örtülmüşdü. Gözləri atəşböcəkləri kimi yanırdı - yaşıl. ("Dərin Ayı")
Komanda 3.
Balaca, arxa ayaqları və qarnı yanmışdı. Sol qulağı cırıldı. (Dovşan. "Dovşan pəncələri")
Kiçik oğlan Stepa onu tutub kibrit qutusuna qoydu. Bir çəmən çəmənini gəmirdi, amma yenə də döyməyə və danlamağa davam etdi. Tüylü pəncəsini uzadıb Styopanı barmağından tutmağa çalışdı. ("Kərgədan böcəyi")

IV. 3-cü tur. Guess!

Tapşırıq 1. Əsərin personajlarına görə əsərin adını təxmin edin.

1 komanda. Peter Terentyev, Styopa, Akulina. (Kərgədan böcəyi)
Vanya Malyavin, Karl Petroviç, baytar. (Dovşan pəncələri)
Komanda 2. Maşa, Petrovna, ana. (Dağınıq sərçə)
Tanya, dayı Gleb, işçi Arisha. (Ağac qurbağası)
Komanda 3. Dədə Kuzma, Varyusha, sərçə Sidor. (Polad üzük)
Reuben, Lyonka, Horoz Gorlach. (Pişik oğrusu)

Tapşırıq 2. Mövzuya dair işi təxmin edin.

1 komanda. Bir qutu kibrit. (Bir Rhino Böceğinin Macəraları)
Qızartma qab. (Porsuq burnu)
Komanda 2. Üzük. (Polad üzük)
Bir bankada bir budaq. (Ağac qurbağası)
Komanda 3. Kiçik şüşə dəstə. (Dağınıq sərçə)
Huş ağacı. (İndiki)

V. Ədəbi halqaya yekun vurmaq.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr