Bahar təqdimatı mövzusunda rəsm dərsi. Baharın çiçəkləri Artemikhina T.P.

Əsas / Keçmiş

Məqsəd və vəzifələr:

  1. Tələbələrin yaradıcılığını inkişaf etdirin. Mekansal düşüncə, təsəvvür və təsəvvür inkişaf etdirin.
  2. Təsviri sənətdə işləmək bacarıq və bacarıqlarını aşılamaq, əsas texniki iş metodları ilə tanış olmaq. Ağaclar obrazın obyektləri kimi bir fikir verin;
  3. Uşaqların ətraf aləmini öyrənməsinə kömək edin, müşahidə bacarıqlarını inkişaf etdirin; Ətrafdakı təbiətin gözəlliyinə emosional reaksiya, onun heyrətamiz rənglərini görmə qabiliyyəti yaratmaq;
  4. Məktəbliləri görkəmli rus və dünya təsviri sənət əsərləri ilə tanış etmək.

Avadanlıq:

  1. Gramofon "Quşların səsləri", "Günəş damlaları", P.İ.Çaykovski "Fəsillər"; bahar haqqında şeirlərdən parçalar.
  2. AK Savrasovun "Çaylar gəldi", II Levitanın "Mart" tablosunun çoxaldılması; təbiətin fotoqrafiyası. ( Dərs təqdimatı )
  3. Vərəq düzeni planı.
  4. Rəngli masa.
  5. Fırçalar, boyalar, pambıq yun, mum qələmləri, ağ kağız vərəqləri, su qabları.
  6. Kara taxta dərsin şüarını, bahar haqqında bir şeir parçasını yazmaq.

DƏRSLƏRDƏ

I. Təşkilati məqam:

  • Bu gün dərsdə qonaqlarımız var: müəllimlər, danışma terapevtləri, məktəbin baş müəllimi. Birinci sinif şagirdlərinin təhsil müddətində öyrəndiklərini görəcəklər.
  • Gəlin yaxşı əhval-ruhiyyə yaradaq.
  • Zəng çaldı və düşdü,
    Dərs başlayır.
    Birlikdə partalarda oturduq,
    Və lövhəyə baxdılar.
    Yenidən bu günük
    çəkməyi öyrənəcəyik.

  • Dərsə hazırlığı yoxlayırıq:
  • Müəllim:

    Qələmim var
    Çox rəngli gouache,
    Suluboya, palitrası, fırça
    Və kağız qalın bir təbəqədir.
    Həm də üçayaq bir dəzgah -
    Çünki mən sənətkaram!

    Müəllim:Afərin! Hər kəs dərsə başlamağa hazırdır.

    P. Dərsin mövzusunun və məqsədinin mesajı:

    Və bugünkü dərsimizin nə ilə əlaqəli olduğunu, tapmacanı təxmin edərək öyrənəcəksiniz.

    Çaylarda qar və buz axır
    Quşlar şimala uçur.
    Hər şey yuxudan oyandı
    Daha uzun və uzun gün ...
    Bahar gəldi)

    Dərs mövzusu: “Mart. İşıq baharı ”,

    Və devizi altında işləyəcəyik: "İnanılmaz - yaxın, görə və müşahidə edə bil"

    III. Bilik yeniləməsi: dərsin mövzusuna giriş.

    Tarixə qədərki dövrlərdən bəri insanlar gözəllik üçün bir səy göstərdilər, evlərini rəsmlərlə bəzədilər. Təbiətdən daha gözəl nə ola bilər, bahar!

    İnsan həmişə gözəlliyi ələ keçirmək istəyirdi, onu təəccübləndirən və sevindirən hər şey baxışlarını dayandırdı. Əsrlər keçdi və bu bacarıqla bəziləri böyük ustalıq əldə etdilər. Rəsm əsərlərinin toplandığı bir muzeydə olmusunuzmu? Necə düzgün deyilir?

    ART GALERİASI - dar bir qapalı məkan,
    binanın birləşdirən hissələri.

    (Paris. Luvr.) Zəngin boyalı salonlara, yüksək tonozlara, zəif işıqlara diqqət yetirin. Ən yaxşı əsərlər burada saxlanılır.

    Şəkildə göstərilənlərdən asılı olaraq, onun növünü təyin edə bilərsiniz.

    Bu rəsmlərin reproduksiyalarının hansı növə aid olduğunu müəyyənləşdirməyə çalışaq? (Dərs təqdimatı)

    1. Natürmort. YAN XEM. (1683) Dövlət Ermitajı

    2. Portret. V.İ.-nin avtoportreti Surikov (1879)

    (Uşaqlar janrı düzgün adlandıra bilmədilər - mənzərə).

    3. Mənzərə. I.I. Levitan. Bahar. Böyük su.

    IV. Söhbət.

    Şəkildə görürsənsə
    Çay çəkilir
    Mənzərəli vadilər
    Və sıx meşələr
    Sarışın ağcaqayın,
    Və ya köhnə güclü bir palıd ağacı,
    Və ya bir qar fırtınası və ya leysan
    Və ya günəşli bir gün
    Çəkilə bilər
    Ya şimal, ya cənub.
    Və ilin istənilən vaxtı
    Şəkildə izah edəcəyik.
    Düşünmədən deyək:
    Çağırıldı ... (Mənzərə)

    Landşaft - ərazinin ümumi görünüşü, təbiət mənzərələrini əks etdirən şəkil.

    Mənzərə rəssamı mənzərə çəkən sənətkardır.

    Mənzərə - Fransızca "pei" sözündəndir. Ölkə nə deməkdir? Əlbətdə ki, bütün ölkə şəkilə daxil edilə bilməz, ancaq huş ağacından bu barədə çox şey öyrənə bilərsiniz.

    Ölkə nə qədər gözəldir və bir sənətkar ona necə aşiqdir. İnsanlarla paylaşdığı budur.

    • Aleksey Kondratyeviçin müşahidə etdiyi mənzərə budur

    Savrasov 1871-ci ildə Kostroma kənarında.

    Şimal təbiətində uzun bir qışdan sonra oyanış yavaş gəlir. Qar uzun müddət tarlalarda uzanır, ağaclar küləkdə sərtdir. Və qəfildən hər şey həyatın yüngül həyəcanına, sevincli quş yuvasına, damcı səslərinə büründü. Günəş daha parlaq işıq saçır, şüaları həssas, isti olur.

    • Bu şəkil İshak İlyiç Levitan 1895-ci ildə Moskvanın yaxınlığındakı Turçanovlar əmlakında çəkdi.
    • Rəng sənətkarın baharın yaxınlaşmasını göstərməsinə necə kömək edir?

    Rəngi \u200b\u200bsaf və incədir. Günəşli rəng hər yerdə - evin divarlarında, cavan huş ağaclarının gövdələrində, qovaqların nazik budaqlarında. Təbiət baharı sevinc və təbəssümlə qarşılayır. Bu əhval tamaşaçıya ötürülür.

    V. Dinamik fasilə. Gözlər üçün doldurulur.

    Vi. Tələbələrin yaradıcı əməli fəaliyyəti.

  • Sənətçi istəyən səhvləri tapın.
  • Müəllim: Düzgün çəkiblər?

    Uşaqlar: Xeyr! (Səhvləri deyirlər). Ağaclar bu formada olmur.

    • Ağaclar bir sətirdədir, perspektiv yoxdur.
    • Ağac arxa planda olduğundan ön planda kiçikdir.
    • Şəklin bir hissəsi detallarla yüklənmişdir
    • "Kök" ağacları, tacı olmayan ağaclar, həndəsi formalı bir ağac 2 yaşdan 6 yaşa qədər olan uşaqlar tərəfindən çəkilir.

    2. Rəng, rənglərin birləşməsi ən vacib bədii və ifadəli rəngləmə vasitəsidir. Rənglər hansı qruplara bölünür?

    İsti rəng - içərisində sarı və qırmızı çalarlar üstünlük təşkil edir.

    Məsələn: II Levitan “Qızıl Payız”.

    Sərin rənglər mavi və mavi rəngdədir. Bütün digər rəngləri soyuq, buzlu rənglərə çevirə bilərlər. Onları hər yerdə - qarda, suda, göydə görmək olar.

    Məsələn: Arkady Aleksandroviç Rylovun "Mavi məkanda" tablosu.

    Vii. Bədən tərbiyəsi. Hərəkətlərlə "Günəş damlaları" mahnısı.

    Sehrli sözlər var
    De, dərhal sus.
    Yaxından bax, dostum,
    Dərs davam edir.

    VIII. Parka ekskursiyanın nəticələrinə əsasən uşaqların fərdi müşahidələri.

    Ətrafa bax. Ən çox yayılmış ağac huş ağacıdır. Rusiyanın simvoludur. Bir çox sənətkarda onun obrazı ilə rastlaşırıq, şeirlər və mahnılar ona həsr olunur.

    Təbiətdə hansı dəyişiklikləri müşahidə etdiniz? Bizə qar haqqında məlumat verin, necədir?

      • Qar əriyir. Utanğın bir günəş şüası qarın üstünə mavi kölgələr saldı, qar boşaldı, məsaməli oldu. Qaraldı və sallanmışdı.
      • Ağaclar qış yuxusundan oyandı, ilk qönçələr çiçək açdı.

    Və nə qədər yüngül bir hava. Göydə mavi boşluqlar meydana çıxdı.

    IX. Vərəq düzeni.

    Bir mənzərə necə çəkilir:

    Eskiz dəftərlərini götürdülər, vərəqləri şaquli (və ya üfüqi) düzəltdilər

    İki hissəyə bölündü - bu üfüq xətti. Üfüq xətti yüksək və alçaqdır. Düz olmaq lazım deyil.

    Qaydaları təkrarlayaq:

    Plan, obyektlərin qarşılıqlı düzülüşüdür.

    Birinci qanun: şəkildə bir ön (böyük obyektlər), orta (kiçik) və arxa plan (kiçik) var.

    Üçüncü qanun: məsafə bir cismin rəngini dəyişdirir. Geri çəkilənlərin hamısı soyuqdur. Yanaşmalar hamısı isti rənglərdir. Rəng uzaqdan parlaqlığını itirir. Orta və arxa hissə solğun və ağımtıl görünür.

    Mart bahar açır. İşıq baharı onunla başlayır. Və haqlı olaraq: bu qədər günəş və ağ qar - gözləri kor edir. Mart qışla mübarizə aparır.

    X. Pedaqoji rəsm.

    Müəllim: Bir ağacın necə çəkiləcəyini xatırlayın. (Əllə bir eskiz nümayişi)

    • Qara, qəhvəyi boya - magistral, budaqlar, aşağıdan yuxarı;
    • ağcaqayın - ağ gövdə, daha sonra budaqlar, qara rəngli nöqtələr; ladin, şam - yaşıl boya əlavə edin.

    Qar əriyən yerlərdə, göy və ağac gövdələri gölməçələrdə əks olunur, ərimiş ləkələrdə ilk bahar çiçəkləri meydana çıxır.

    Müəllim: Başlayırıq

    XI. Fərdi iş. (

    Vərəqi silin)

    1. (Musiqi) Düşünün, rəsm əsərinizə necə ad verərdiniz?

    Düşüncə içində musiqini yandıracağam, əhvalınızı anlamağınıza və çatdırmanıza kömək edəcəkdir. PI Çaykovski "Fəsillər".

    2. Tələbələr üçün kömək, bunny şablonları.

    3. Daha yaxşı eskizlər.

    4. Rənglə işləyin (vaxtın mövcudluğuna görə).

    XII. Əsərlərin estetik qiymətləndirilməsi

    1. Musiqiyə münasibətiniz necə idi? Və şəkildə?

    Bəli, oyanma sevinci, titrəyən günəş, istilik, bahar gözləmək hissi, keçən qış üçün yüngül bir kədər.

    2. Rəsminizi göstərmək üçün hansı sözlərdən istifadə edə bilərsiniz? (Əlavə material)

    XIII. ev tapşırığı

    Bahar, keçid quşları haqqında rəsmlərin reproduksiyalarını toplayırıq, xoşladığımız şeirin sətirlərini öyrənirik.

    XIV. Dərs xülasəsi

    Rəsm muzeyinin adını kim xatırladı? Əsəri hansı janrda etdik? Şəkillər, hansı sənətkarı xatırlayırsınız?

    Evdə valideynlərinizə dərsdə öyrəndiklərinizi söylədiyinizə əmin olun.

    Ən yaxşı əsərləri sərgiyə göndərəcəyik. İşiniz üçün təşəkkürlər.

    "Bənzərsiz bahar" mövzusunda təsviri sənət dərsinin xülasəsi.

    2-3 sinif şagirdləri üçün təsviri sənət dərsinin xülasəsi.


    Safronova Kristina Viktorovna, əlavə təhsil müəllimi, təsviri sənət müəllimi MBOU 7 saylı İrkutsk orta məktəbi.
    Materialın təsviri: Bu dərs cədvəli həm sənət dərsləri, həm də sinifdən kənar işlər üçün 8-9 yaşlı uşaqlar üçün uyğundur. Yeni materialı araşdırarkən, tələbələr hər yaz ayının mənzərəsini çəkmək üçün müəyyən bir rəng palitrası istifadə edilə biləcəyini öyrənəcəklər. Mənzərəli bir fonun ənənəvi təsviri ilə birlikdə tələbələr qeyri-ənənəvi bir rəsm texnikasından istifadə edirlər - ağacları çəkmək üçün şəkilləri üfürürlər. Rəsmin sonunda şagirdlər yenidən rəsmini tamamlamaq və bəzəmək üçün fırçaları götürürlər. Fəaliyyət növlərinin dəyişdirilməsi şagirdlərdə bədii yaradıcılığa maraq oyadır, səmərəliliyi artırır və maraqlı nəticələr əldə edir.
    Məqsəd: Qeyri-ənənəvi bir sənət texnikasından istifadə edərək bahar mənzərəsinin şəkilli bir görüntüsünü yaratmaq - əsən rəsmlər.Təhsil:
    - Rus rəssamlarının mənzərələrindən nümunə götürərək mart, aprel və may mənzərələrinin ən vacib xüsusiyyətlərini tapmağı öyrənin.
    - Suluboya ilə işləmə biliklərinizi birləşdirin, yeni çalarlar əldə etmək üçün rəngləri qarışdırın.
    - Qeyri-ənənəvi sənət texnikasından istifadə edərək rəsm qaydalarını təkrarlayın - şəkilləri üfürün.
    İnkişaf etməkdədir:
    - Ətrafdakı dünyanın, təbiətin yaradıcılığını, təxəyyülünü, emosional estetik qavrayışını inkişaf etdirmək.
    - İş mədəniyyətinin əsas bacarıqlarını inkişaf etdirin.
    Təhsil:
    - Təbiətə məhəbbət, yaradıcılıq, ünsiyyətçi bir ünsiyyət mədəniyyəti aşılamaq.

    Çox yönlü öyrənmə fəaliyyətləri

    Şəxsi:
    - Öyrənməyə müsbət münasibət bəsləyin.
    - Mövcud suluboya ilə işləmək bacarıqlarını artırmaq.
    - Vizual fəaliyyətin qeyri-ənənəvi bir texnika - üfürmə şəkillərində rəsm bacarıqlarını birləşdirmək.
    Tənzimləmə:
    - Öyrənmə tapşırığını anlayın və qeyd edin.
    - Fəaliyyət prosesinə və nəticələrinə nəzarət etmək.
    - Öz və sinif yoldaşlarınızın nailiyyətlərini kifayət qədər qiymətləndirin.
    Bilişsel:
    - Bədii əsərləri ədəbi əsərlərlə müqayisə etmək üçün əsasları və meyarları seçin.
    - Vərəqin yerini müstəqil olaraq seçin və içərisində kompozisiyalar yaradın.
    - Yaradıcı bir problemi həll etməyin yollarını müstəqil olaraq tapmaq.
    Ünsiyyətcil
    - Müəllimə, sinif yoldaşlarına kifayət qədər qulaq asın.
    - Ümumi bir söhbətdə iştirak edin: dinləyin, verilən suallara cavab verin, sinif yoldaşlarının cavablarını təhlil edin.
    Logistik dəstək
    Vizual material: dərsin mövzusunda təqdimat, nümunə iş.
    Müəllim avadanlıqları: Whatman kağızından 3 palet şablonu, guaş, A3 formatı, 12 nömrəli fırça, 2 nömrəli fırça, su bankası, qara mürəkkəb, qırmızı mürəkkəb, palitrası, kokteyl boruları.
    Tələbə üçün avadanlıq: guaş, A4 formatı, fırça: 5, № 1, bir qab su, palitrası.
    Dərs növü: birləşdirilmişdir.

    1. Org. an: salamlama, dərsə hazırlığın yoxlanılması.

    2. Motivasiya mərhələsi
    Yuxudan oyandı
    Yumşaq fırça yay
    Budaqlara qönçələr çəkir
    Sahələrdə - zəncir zəncirləri,
    Canlandırılmış bitkilər üzərində -
    İlk vuruş gurultulu olur
    Və şəffaf bir bağın kölgəsində -
    Hasarın yanında yasəmən kolu.

    Bu, uşaq şairi Viktor Luninin bir şeiridir
    - Uşaqlar, deyin bu şeir nədən bəhs edir?
    Bahar haqqında.
    - Şeirin müəllifi baharı necə müqayisə edir?
    Bir yuxudan oyanan sənətkarla.
    - Bu gün bahar kimi sənətkar olmaq istəyirsən?
    Bəli.
    Bunu etmək üçün diqqətlə qulaq asın və hər şeyi səylə edin.

    3. Bilik yeniləməsi.
    Bahar ilin ən təəccüblü, ən gözəl vaxtıdır, bu, təbiətin oyandığı zamandır. Ruhumda sakitləşir, sevinmək, daha çox küçədə olmaq istəyirəm, eyni zamanda çox güc və enerji görünür.
    - Şeirə və dərsin əvvəlindəki bir az söhbətə əsaslanaraq dərsin mövzusunu adlandıra bilərikmi?
    Əlbətdə ki, bahar, bahar mənzərəsi.
    Uşaqların gördüyü işə baxın.
    - Oxşar görünürlər?
    Bütün rəsmlər fərqlidir
    - Və ortaq nə var?
    Ağaclar bir damla boya üzərindən rəsmlər əsərək kokteyl samanı ilə boyanır.
    Beləliklə, dərsin mövzusu "Bənzərsiz bir bahar" dır. Qeyri-ənənəvi vizual fəaliyyət texnikasından istifadə edərək bahar mənzərəsinin mənzərəli bir görüntüsünü - şəkilləri üfürmək.

    4. Yeni material öyrənmək.
    Bir çox sənətçi və şair ilin bu ecazkar vaxtına heyran qalır. Və əsərləri sayəsində tamamilə fərqli bir bahar görüb hiss edə bilərik.
    Zəhmət olmasa "Mart" adlı şeiri dinləyin.
    Bu gün erkən qalxdıq.
    Bu gün yatmaq üçün vaxtımız yoxdur!
    Ulduzluların qayıtdıqlarını söyləyirlər!
    Bahar gəldi deyirlər!
    Və çöldə şaxtalı.
    Qar tikanlı kimi uçur
    Buludların arasında sürün
    Ağ xəz paltolarda buludlar var.
    Yazı gözləyirik. Çoxdan əvvəl
    Sən də bir yerdə gəzirsən!
    Sənsiz gəlməyəcək
    Günəşli yay!

    Gaida Lagzdyn
    - Bu şeirdə hansı ay təsvir edilmişdir?
    mart
    - İlk yaz ayının xüsusiyyətləri nələrdir?
    Şaxtalı, göy tutqun, quşlar uçur, hələ də qar var.
    Beləliklə, şair ilk yaz ayını təsvir edir.
    Sənətçilər bu ecazkar bahar ayını da təsvir etməyi sevirlər.
    Səndən əvvəl İshaq Levitanın "Mart" rəsm əsəri var
    - Şəkildəki hansı fraqmentlər bunun baharın başlanğıcı olduğunu göstərir?
    İsti günəş boş qarları boğur. Ağaclar qarla örtülü olduğundan, hələ yarpaq yoxdur, ağacın üzərində bir quş yuvası olduğunu görə bilərsiniz. Qar artıq zolaqlarda əriyib. At günəşin altında yatır.
    Tamam! İndi Samuel Marshak April'ın növbəti şeirini dinləyin! Aprel!
    Aprel! Aprel!
    Həyətdə damlalar səslənir.
    Sahələrdə axınlar axır
    Yollarda gölməçələr var.
    Qarışqalar tezliklə çıxacaq
    Qış soyuqdan sonra.
    Ayı gizlədilir
    Yoğun ağacdan.
    Quşlar mahnı oxumağa başladılar
    Və kardelen çiçək açdı.

    - Şeir müəllifi təbiətdəki hansı dəyişiklikləri təsvir edir?
    İndi isə Vasily Bakşeyevin "Mavi Bahar" ın dərin emosional rəsmini nəzərdən keçirək.
    - Bu şəkildə təqdim olunan bahar haqqında bizə nə deyə bilərsiniz?
    Sənətçi misilsiz bacarıqla keçən ilki bitkilərin sarılığını, uzaq bir meşəni bürümüş çəhrayı rəngli bir dumanı, göyün səsi və mavi ağacların təmiz ağlığını birləşdirir.

    Əlbətdə ki, may ayı haqqında bir şeir.
    I. Avenberg
    Ağaclarda yaşıllıq
    İlk yarpaqlar.
    Və bütün qazonlarda -
    Sarı çiçəklər.
    Küçə boz
    Günəş isidilir
    Təzəliyindən su basdı.
    Parlaq May rəngi.
    Mavi genişlikdə
    Twitter heç dayanmaz
    Şən bir ləkə
    Kəpənək çırpınır.

    - Şeir müəllifi hansı təbiəti təsvir edir?
    Budur Stanislav Jukovskinin “Köhnə malikanə” adı ilə yazdığı şəkil. Bilər"
    Bu sənətkar köhnə rus mülklərini müxtəlif fəsillərdəki mənzərələrin möhtəşəmliyi ilə birlikdə təsvir etməyi çox sevirdi.
    - Uşaqlar, baharın üç ayı arasındakı fərqi hiss etdinizmi?
    Bəli. Sonra aşağıdakı məşqləri edək.

    5. "Palitra" məşqinin həyata keçirilməsi.
    Taxtada asma A4 formatından kəsilmiş üç paletdir, slaydda əvvəllər müzakirə edilən üç şəkil var.
    Budur rəsm reproduksiyaları.
    - Bu rəsmləri hansı sənət növünə adlandıra bilərsiniz?
    Mənzərə.
    Olduqca doğru. Baharın fərqli aylarını mənzərələrdə göstərmək üçün lazımlı çalarların və rənglərin palitrasını təyin edəcəyik.
    Şagird yazı taxtasına gedir və mart, aprel və may mənzərələri üçün səciyyəvi olan əsas çalarları və rəngləri çəkir. Qalanları albom üzərində işləyirlər.

    6. Bədən tərbiyəsi
    Bir dəfə - qalx, çək,
    İki - əyilmədən əyilmək,
    Əllərinizdə üç - üç alqış,
    Üç başını sallayın.
    H dörd qol daha genişdir,
    Beş - əllərini yellə,
    Altı - çəkməyə davam edək!

    7. Praktik iş.
    İndi qazanılan biliklərin köməyi ilə mənzərənin mənzərəli bir görüntüsünü hazırlayacağıq, amma əvvəlcə üç komandaya bölünəcəyik.
    1 sıra - Mart mənzərəsini həyata keçirir
    2-ci sıra - aprel
    3-cü sıra may.
    Rəsm işinə arxa plandan başlayırıq.
    Göyü və yeri müəyyənləşdirərək təbəqəni iki hissəyə bölün.


    Rəngli bir həll həyata keçiririk, hava perspektivi qaydalarından istifadə edirik - göy və yer üfüq xəttinə doğru daha yüngülləşir.



    Ağacların tərkibini yaradırıq. Bir damla qəhvəyi mürəkkəbdən bir kokteyl borusundan istifadə edərək (paletdəki qara və qırmızı mürəkkəbə tələsin), ağacları partlatın.

    https://accounts.google.com


    Slayd başlıqları:

    Baharın gəlişini mart günəşinin isti şüaları ilə, bir damla ilə, cənubdan gələn quşların fəryadı ilə və əlbəttə ki, əridilmiş ləkələrdə görünən ilk çiçəklərlə əlaqələndiririk. Bahar

    Çay gurultularını artırıram və buzları sındırıram. Ulduzlu evə qayıtdı və meşədə ayı oyandı. Göydə bir tril var. Kim bizə gəldi? Tarlaların məsafəsi yaşıllaşır, Bülbül oxuyur. Bağ ağ paltarda idi. Arılar ilk uçur. Göy gurultusu eşidilir. Bu ayın nə olduğunu təxmin edin? ... İsti bir cənub küləyi əsir, Günəş daha parlaq parlayır, Qar incəlir, solur, əridir, Güclü qayıq gəlir. Hansı ay? Kim biləcək? Bahar ayları Mart Aprel May

    Vesna - qışdan yaya keçid. Mart Aprel May

    Baharın əvvəlində hələ soyuqdur. Qar var. Ancaq günəş daha isti olur. Və qar günəşdə əriməyə başlayır. Suya çevrilir.

    Ərinən qar şən axınlar və böyük gölməçələr yaradır.

    Çaylardakı buzlar əvvəl buzlaqlara parçalanır, sonra tədricən əriyir.

    Qönçələr kol və ağaclarda şişir Bütün təbiət canlanır

    İlk yarpaqlar görünür

    Bəzi ağaclar əvvəlcə çiçək geyinir, sonra da yarpaqları əlavə edir. Alma ağacının necə gözəl çiçək açdığına baxın.

    Ancaq çiçək açan quş albalısı

    Beləliklə, lila çiçək açır

    Payızda oraya uçan quşlar isti torpaqlardan qayıdır. Qayıqlar ilk qayıdanlar arasındadır.

    Bütün qışı yatmış yataq heyvanları qış evlərindən çıxır: böyük bir ayı və bir sincap.

    Meşədə hələ də qaranlıq və süngər kimi möhkəm bir qar qabığı var. Ancaq keçən ilki qıjı, ölü ot və yenilənmiş yosun görünür. Əvvəlcə qarlı ağ qar çiçəkləri görünəcək.

    Təzə ot və ilk çiçəklər görünməyə başlayır. Bunlara "primroses" deyilir.

    Hara baxırsan bax, hər yerə sarı səpələnmə bahar anasını - ögey ananı və dandelionları işıq saçır. Səhər, çiy qaldıqda, kiçik, dar ləçəklərdən kiçik qızıl səbətlər açılır. Axşam səbət sıx bir tumurcuğa qatlanır.

    Arxalarında çürümüş yarpaq və düşmüş iynələrin altından, vadidəki zanbaqlar, bənövşələr, sonra unudanlar seçilir. Sərtliklə, on dərəcə gecə donlarına davam gətirərək qışla rəqabət aparırlar. İlk çiçəklər yağışdan və ya güclü küləkdən qorxmur.

    Sonra çiğdem və nərgiz növbəsi gəlir. Sümbüllər ekzotik qoxusu ilə havanı doldurur

    Lalələr göy qurşağının bütün rənglərində çiçək açır. Qışqırmaq istərdim: "Bahar gəlir - baharın yolu!"

    Rəssamların rəsmlərində bahar

    Romanov Alexey Pleshcheev Qar əridir, çaylar axır, Pəncərədən bahar əsdi ... Bülbüllər tezliklə fit çalmağa başlayacaq, Meşə də bitkilərlə geyinəcək! Göy səma aydındır, Günəş isinir və işıq saçır, Pis qar fırtınaları və fırtınaların vaxtı yenidən uzun müddət keçdi ...

    I. Levitan "Mart"

    "Köklər Gəldi" A.K. Savrasov

    Stolyarenko Petr "Çiçəklənən yasəmən"

    I.I. Levitan "Böyük Su"

    I.I. Levitan "Çiçəklənən alma ağacları"

    I.I. Levitan "Dandelions" S. Dorofeev "Vadinin Zanbaqları"

    Önizləmə:

    Təqdimatların önizləməsindən istifadə etmək üçün özünüzə bir Google hesabı (hesabı) yaradın və daxil olun: https://accounts.google.com


    Slayd başlıqları:

    Bahar haqqında RIDDLES

    Qönçələri yaşıl yarpaqlara açıram. Ağacları geyinirəm, əkinlərə su verirəm, Hərəkət doludur, mənə zəng vururlar ...

    Torpaq parçasından ilk çıxan əridi. Kiçik də olsa dondan qorxmur

    Kardelen

    Piyada deyil, gəzir. Qapıdakı insanlar islanacaq. Təmizlikçi onu çəlləkdə tutur. Çox çətin tapmaca?

    Dərsin mövzusu: Qeyri-ənənəvi rəsm üsullarından istifadə edərək bahar çiçəklərinin çəkilməsi ("monotiplər"; "yaş"; "nitkoqrafiya")

    Tapşırıq - istiləşmə "Ləkənin çevrilməsi" - ləkəni bir kağıza atmaq, necə göründüyünü təyin etmək. Sonra bir vərəqi qaldırıb əyərək, yayılmış boya ilə bir şəkil yaradın. Sonra görüntüyü istədiyiniz istiqamətə şişirmək üçün bir saman istifadə edin. Eksik detalları əlavə edin.

    Tapşırıq nömrəsi 1 "monotip" texnikasında yaz çiçəklərinin rəsmini həyata keçirmək

    (Yalnız bir çap əldə edilə bilən çap olunmuş qrafika növü). Monotip üsulu, fırça ilə boyaların hamar bir səthə (metal, şüşə, plastik və s.) Əl ilə tətbiq edilməsindən ibarətdir. Rəng və ton keçidlərinin spesifik toxuması və qeyri-adi təsiri, hər bir çapın özünəməxsusluğu və orijinallığı. monotip

    1. Böyük bir fırça ilə şüşə, plastik, karton, fotoqrafiya kağızı və ya başqa bir səthə çox sürətlə boya çəkin.

    2. Boyalı səthdə, boyanın qurumağa vaxtı olana qədər boyalı səthdən daha böyük bir vərəq tətbiq edin.

    3. Tətbiq olunan təbəqəni yüngülcə basaraq əllərinizlə sürətlə ütüləyin.

    4. Çarşafı boyalı səthdən diqqətlə çıxarın.

    5. Yaranan çapı nəzərdən keçirin və zəruri hallarda fırça, qələm və ya flomasterlərlə dəyişdirin.

    Monotip texnikasında iş ardıcıllığı. 1 2 3 4 5

    "Monotip" texnikasında çəkilmiş rəsmlər

    Tapşırıq nömrəsi 2 "Yaş" texnikasında çiçəklərin çəkilməsi

    İş üçün sizə lazım olacaq: Suluboya kağızı, Suluboya boyaları, Suluboya fırçası (dələ və ya sütunlar), Sulu boya qələmləri və ya rəngli qələmlər, Bir az nəm təmiz parça İş addımları: İpucu: işə başlamazdan əvvəl boyaları nəmləndirin (hər boyaya bir neçə damla su qoyun) )

    Çarşafı su ilə yaxşı nəmləndirin (geniş bir fırça və ya süngər istifadə edin)

    2. Tonunu sulu boya ilə yaş bir təbəqəyə çəkin. Fırçaya çox boya qoymayın, fırçanın su ilə yaxşı nəmləndiyindən əmin olun. Arxa plan çox parlaq deyilsə daha yaxşıdır.

    3. Bir az nəmli bir parça ilə ləkə edin (təbəqənin "gölməçələrini" çıxarmaq və həmçinin gözəl bir toxuma əldə etmək üçün).

    4. Bütün düşünülmüş çiçəklər təsvir edildikdən sonra yaşıl boya damlaları (yarpaqlar) tətbiq edin.

    5. Fırçanı yaxşı nəmləndirin, kifayət qədər boya yığın (fırça boya ilə çox doymalıdır). Nəm kağıza bir fırça ilə yüngülcə toxunaraq, seçilmiş çiçəyin şəklini çəkirik (sanki boyanı kağıza damlayaraq, forma və rəngə yapışaraq). İki fərqli çiçəyi təsvir etmək üçün çox yaxınlıqda damcı tətbiq etməməyə çalışın.

    6. Rəsm quruduqdan sonra gövdələri sulu boya qələmləri və ya qələmlər və ya adi rəngli qələmlər ilə nəm çəkin.


    Bahar ilin füsunkar fəsillərindən biridir. Bahar isti havalar, parlaq günəşli günlər və ilk çiçəklərlə insanları sevindirir. Yaz mənzərəsini çəkmək olduqca maraqlı və sadədir. Bunun üçün aşağıdakılar tələb olunur:
    1. suluboya;
    2. bir banka su;
    3. yuvarlaq fırçalar (sütunlar # 1 və sintetiklər # 7);
    4. kağız;
    5. silgi;
    6. Qələm qara və mexaniki qələm;


    Bütün lazımi alətlər hazırlanırsa, rəsm çəkməyə başlaya bilərsiniz:
    1. Huş ağaclarının gövdələrini çəkin;
    2. Üfüq xətti və kiçik bir çay çəkin;
    3. Çayın üstünə atılan bir jurnal çəkin. Sonra məsafədə yerləşən bir ağacın gövdəsini və sahildə böyüyən bir söyüd kolunu təsvir edin;
    4. Ağacların üstünə budaq çəkin. Birches yaxınlığında böyüyən kiçik bir Milad ağacı çəkin. Üfüqdə ağacların konturlarını çəkin;
    5. Eskizi qələmlə dairə edin. Söyüdün üstündə cücərti, eləcə də yerdəki əridilmiş ləkələri çəkin;
    6. İlkin təsviri silmək üçün silicidən istifadə edin;
    7. Göy üzərində su ilə çox seyreltilmiş mavi boya ilə boya. Üfüqdəki ağacları zümrüd yaşıl rənglə boyayın;
    8. Ağacları rəngləndirin. İncə budaqları # 1 fırça ilə, gövdələri isə # fırça ilə boyayın;
    9. Çayı mavi boya ilə boyayın və logun yerləşdiyi yer - qəhvəyi;
    10. Ağacı tünd yaşıl rənglə, əridilmiş yamaqları açıq yaşıl və açıq qəhvəyi rənglərlə boyayın. Qar qarışıqlarını su ilə güclü şəkildə seyreltilmiş mavi boya ilə bir az boyayın;
    11. Budaqları qəhvəyi və sarı rənglə boyayın.
    Rəsm tamamilə quruyana qədər gözləyin. Bahar mənzərəsi hazırdır. Belə bir şəkil yalnız suluboya ilə deyil, rəngli qələmlər və ya flomasterlərlə də boyana bilər.

    Baharın çiçəkləri Artemikhina T.P. Gözəl Sənətlər müəllimi MKS (K) OU S (K) OSHI kəndi Kirov vilayətinin Averiny Afanasyevski rayonu, əlil şagirdlər, şagirdlər üçün bələdiyyə dövlət xüsusi (islah) təhsil müəssisəsi Xüsusi (islah) ümumtəhsil məktəbi - Averina kənd VIII tipli internat məktəbi Afanasyevsky rayonu Kirov vilayəti "Gənc sənətkar" dərnəyinin dərsi Tələbələrin yaşı: illər


    Məqsəd: şagirdlərin ibtidai rəsm vərdişlərinə yiyələnmələri üçün şərait yaratmaq.Məqsədlər: Təsviri sənət vərdişlərinin formalaşmasına davam etmək (fırça ilə iş yerinə yetirmə xüsusiyyətlərini öyrətmək - kağızı qoparmadan hətta inamlı vuruşların tətbiq edilməsi). Uşaqların görmə qabiliyyətlərini, müşahidə qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək; nitq, yaddaş, estetik zövq inkişaf etdirmək. Uşaqlarda sənətə maraq və sevgi inkişaf etdirmək; əzmkarlıq, dəqiqlik və səbr təhsili.























    Rəsm çəkərkən unutmayın! Bir çiçəyin xarici quruluşu haqqında (çiçəyin forması, yarpaqların quruluşu, kök) Rənglə ortanı seçin, şəklin sağ və sol hissələrini korrelyasiya edin. Detalları nazik bir fırça, kiçik vuruşlarla çəkin, uzaq və yaxın fonu xətt və rənglə göstərin.


    Mən bir çiçək seçsəm, (çömbəlmək) Əgər bir çiçək seçsən ... (çömbəlmək) Hər kəs: həm mən, həm də sən - Çiçək götürsək, (çömbəlmək) O zaman ağaclar və kollar boş olacaq ... Və orada gözəllik olmayın, (baş dönər) Və yaxşılıq olmaz. Kaş sən və mən, Çiçək toplasaq. Vəhşi həyatın qayğısına qalın! T. Sobakina

    © 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr