Resumé af lektionen om teateraktiviteter i seniorgruppen ”Vi lærer at være skuespillere. Resume af klasser om teateraktiviteter i seniorgruppen

det vigtigste / Utro mand

Resumé af lektionen om teateraktiviteter Emne: "Mangfoldigheden af \u200b\u200budtryksfulde midler i teatret"

Formål: Kendskab til udtryksfulde midler i teatret.

Opgaver:

Uddannelsesmæssigt:

    Fortsæt med at udvide børns viden om den omgivende virkelighed: at uddybe børns ideer om udtryksfulde midler.

    At konsolidere viden om terminologi inden for teaterkunst.

    Lær nye øvelser (artikulerende fortælling, ballon)

Uddannelsesmæssigt:

    Etablering af psykologisk og følelsesmæssig kontakt med børn;

    Væk interesse for teatralsk kunst;

    At fremme en kultur af verbal kommunikation;

Udvikling:

    Fortsæt med at udvikle opmærksomhed, hukommelse, fantasi, fantasi, tænkning, udholdenhed, kommunikationsevner.

    Udvikling af følelsesmæssig opfattelse og udtryk på scenen.

Forløbet af lektionen

Organiseringstid:

Lærer:før vi begynder vores lektion, beder jeg dig om at efterlade tærsklen for følelser, som vi ikke har brug for i dag. Jeg efterlader denne tærskel en følelse af træthed. (Hvert barn krydser klassens tærskel og siger sætningen ”Jeg efterlader følelsen bag denne tærskel ....)

Lad os hilse på hinanden og vores gæster med varm og venlig bifald.

Spilhilsen "Round dance of mood"

Børn drejer hovedet i en cirkel, ser ind i deres partners øjne, ryster hænder og siger ordene "Jeg deler min glæde og varme med dig."

Din varme vendte tilbage til mig, og mit humør blev endnu bedre!

Lad os sidde ned.

Forklaring af det nye materiale:

I dag i lektionen vil vi tale om de mange forskellige udtryksformer i teatret. Hvilke udtryksfulde midler ved du.

(Word, ansigtsudtryk, pantomime, kostume, sceneri, musik, støj og lysdesign)

Godt gået, jeg huskede mange udtryksfulde midler.

Svar mig nu på spørgsmålet, hvorfor har vi brug for udtryksfulde midler i teatret for en skuespiller? Og for seeren?

(For en skuespiller - for tydeligt at forklare alt, for at formidle betydningen af \u200b\u200bforestillingen.

For seeren - så forestillingen er interessant, farverig, mindeværdig, så seeren forstår alt for at vække lyse, vidunderlige følelser)

Lad os forestille os, at vi er i et teaterværksted.

Og i dag vil vi arbejde på nogle udtryksfulde midler, der hjælper ikke kun skuespilleren med at påvirke seeren, men er også nødvendige af enhver person for mere effektiv kommunikation.

Lad os starte med at lave leddgymnastik, men ikke normalt. Nu skal vi udføre en artikulerende fortælling. Jeg vil fortælle det, og du vil vise det. De nødvendige handlinger vises på skærmen. Parat? Lad os starte så.

Formål: at forberede den studerendes taleapparat til aktiv verbal handling.

I den ene skov boede der en lille plet.

Og i den anden ende af skoven boede hans ven - Winnie the Pooh.

Winnie the Pooh og Piglet var venner.

En dag besluttede Piglet at besøge en ven. Han forlod huset, lukkede - åbnede døren.

Grisungen var meget fej, så han så ud til at se om nogen gemte sig i buskene.

Og så kiggede han op på himlen for at se, om det skulle regne.

Alt var i orden, og smågris løb muntert langs stien.

En svamp voksede nær stien.

Pludselig kom en stor, stor hest ud bag buskene.
Grisunge satte sig på hende og galopperede.

Og Winnie the Pooh malede hegnet på dette tidspunkt.

På dette tidspunkt red pattegris op.

Mens Winnie the Pooh malede, steg en stærk vind. Bjørneungen var frygtelig beskidt og blev meget lurvet. Selvfølgelig kunne han i denne form ikke møde sin ven.

Så han løb for at vaske.

Og Winnie the Pooh havde brug for at kæmpe.

Da venner mødtes, chattede de først.

Derefter besluttede vennerne at spille bold.

Aften kom. Vennerne sagde farvel. Grisunge kom på hesten og galopperede hjem.

Teateropvarmning ”.

En to tre fire fem -
Vil du spille? (Ja)

Fortæl mig så venner
Hvordan kan du ændre dig selv?
At være som en ræv?
Eller en ulv eller en ged,
Eller prinsen, Yaga,
Eller til frøen i dammen?

(Du kan ændre dit udseende med et kostume, makeup, frisure osv.)

Der er lommetørklæder på mit bord. Jeg foreslår, at du tager tørklæderne og bruger dem til at forsøge at skildre følgende tegn:

Gammel bedstemor

Syg af tandpine

Babu Yagu

(Børn er helte)

Godt klaret! Håndteret opgaven.

Og uden dragt kan børn være
Drej ind i f.eks. Vinden
Eller i regnvejr eller i tordenvejr,
Eller en sommerfugl, en hveps?
Hvad kan hjælpe her, venner?

(SVAR: Mimik og pantomime)

Hvad er ansigtsudtryk og pantomime?

(Mimik er et ansigtsudtryk. Pantomime er en kropsbevægelse uden ord)

En pige kommer ud og læser et digt.

Her er nyhederne! Jeg faldt næsten af \u200b\u200bverandaen!
Alle har et ansigtsudtryk!
Jeg tænker forfærdet, men hvad udtrykker jeg i mit ansigt?
Sandsynligvis mod, sandsynligvis intelligens!
Hvad hvis jeg ikke er boom-boom i ansigtsudtryk?

Og lad os, fyre, kontrollere om du ejer ansigtsudtryk.

Der er uden tvivl en anden stemning,
Jeg kalder det, prøv at vise det for mig.

Vis med ansigtsudtryk:

sorg, glæde, overraskelse, sorg, frygt, glæde, rædsel, spiste en citron

Nu er tiden kommet
Kommuniker med bevægelser, venner!
Jeg siger dig et ord,
Som svar forventer jeg bevægelser fra dig.

"Kom her", "hej", "farvel", "stille", "nej", "åh, træt",

“Jeg tror”, “nej”, “ja”, “nu får du det”.

Godt klaret!

Mimik og pantomime er udtryksfulde midler, som enhver kunstner skal have, dvs. være i stand til at kontrollere din krop.

Og ved hjælp af hvad vi kan udtrykke vores tanker og følelser højt? Det er rigtigt ved hjælp af tale. Det er meget vigtigt i hvilken stemme vi taler. Hvorfor tror du? Ved stemmen kan vi forstå: en ond person eller en venlig, trist eller munter person, bange eller fornærmet. Når man sænker eller hæver stemmen, kaldes den udtale, der udtrykker vores følelser intonation.

Jeg foreslår, at du ser videoen "Møde med en forfatter", og så vil vi diskutere den. (Se video)

Forstår du, hvad den næste bog vil handle om? Hvorfor? Kunne du lide skuespillernes spil i dette plot? Hvad var deres tale?

Sammenfattende din ræsonnement kan vi konkludere: For at blive lyttet til og forstået skal du være i stand til at fortælle klart, udtrykkeligt og undertiden følelsesmæssigt.

Lad os se, hvordan en skuespillers tale formidler den følelsesmæssige stemning i hans karakter. Men inden det, lad os forberede vores stemme til arbejde.

Lad os nu gå videre til gennemgang og diskussion af uddragene.

1 uddrag fra stykket "Shrek" - møde et æsel og Shrek

2 et uddrag fra stykket "Shrek" - en skænderi mellem Fiona og Shrek

3 et uddrag fra stykket "Kat tværtimod" - mus og en kat (hvis jeg ikke er en kat, hvem så?)

4 et uddrag fra stykket "Den modsatte kat" - en kat og en krage (Hej, Vasily, hvorfor er du ked af det?)

Godt klaret! Alle prøvede. Sådan spiller dine helte på en ny måde.

Sig mig, men kun skuespillere arbejder i teatret? (ikke)

Hvem arbejder i teatret?

Hvorfor er der så mange erhverv i teatret?

(Uden hjælp fra en kunstner, dekoratør, kostume designer, makeup artist og mange andre fagfolk ville en skuespillers og instruktørs arbejde være mindre farverigt og udtryksfuldt)

Sammenfatning af lektionen.

Lad os sammenfatte vores lektion. Sig mig, spiller ekspressive midler en vigtig rolle i teatret? (Ja)

Hvilken rolle spiller de, hvad er de til?

Hvilke nye øvelser har vi lært i dag?

Tak alle for dit arbejde, vi har arbejdet meget frugtbart med dig i dag.

Lad os takke hinanden med en bifald. Og vi vil præsentere denne bifald for vores gæster.

Dette afslutter vores lektion. Farvel.

Softwareindhold:

  1. Støt børns ønske om aktivt at deltage i underholdning ved hjælp af de færdigheder og evner, der er erhvervet i klasselokalet og i uafhængige aktiviteter.
  2. Tilskynd dig selv til at søge udtryksfulde midler (gestus, ansigtsudtryk, bevægelser)
  3. Dyrk interesse for teateraktiviteter.
  4. Forbedre børns kunstneriske færdigheder.

Indledende arbejde: læsning og huskning af børnerim, tungevridere, digte

Materialer og udstyr: en kasse med masker af følelser, en bordskærm, et dronningsspejl, et fingerteater, billeder, der viser en teatralsk scene, masker-hætter.

Lektionsforløb:

Pædagog: Gutter, i dag foreslår jeg, at vi tager en tur til et usædvanligt eventyrland, hvor mirakler og transformationer finder sted. Hvad tror du dette land er?

Børn: teater.

Pædagog: Hvem bor i dette land?

Børn: eventyrhelte, dyr, der kan tale og kunstnere osv.

Spørgsmål: Vil du blive kunstnere?

Spørgsmål: Jeg har en tryllestav og nu med dens hjælp vil jeg gøre jer alle til kunstnere.

En, to, tre - vend dig om

Og blive til en kunstner

Q: Åbn dine øjne. I er alle kunstnere nu. Jeg inviterer dig til den vidunderlige verden af \u200b\u200bteater!

(foran børnene ser en kasse, og på den er der en konvolut fra historiefortælleren)

Spørgsmål: Gutter, historiefortælleren sendte dig et brev, lad os læse det!

Hej gutter! Jeg fandt ud af, at du skal på en rejse ind i teaterverdenen, og jeg har forberedt noget nyttigt for dig. Når du har gættet gåderne, kan du åbne brystet.

1) Vi ventede på mor med mælk,
Og de lod ulven komme ind i huset.
Hvem var disse?
Små børn?

2) Jeg købte en samovar,
Og myggen reddede hende.

3) Både haren og ulven,
Alle løber til ham for behandling.

4) Jeg besøgte min bedstemor
Hun bragte sine tærter
Den grå ulv så på hende
Bedraget og slugt.

5) Hun er den vigtigste i et mysterium,
Selvom hun boede i kælderen,
Træk majroe ud af haven
Jeg hjalp min bedstefar og bedstemor.

Spørgsmål: Vi har gættet alle gåderne, nu kan vi åbne brystet. Se hvad historiefortælleren har forberedt på os.

Hvad er det? (masker)

Se på den første maske (sorg)Hvilket humør er hun i? Hvorfor tror du det? Hvornår er vi triste? (hvordan det gør ondt, eller nogen skadede os).

Se på følgende maske (overraskelse)Hvad er stemningen i denne maske? Hvorfor tror du det? Hvad kan overraske os? (gave, noget uventet)

Se på denne maske (glæde)? Og hvad er stemningen hos denne person? Hvornår er vi glade? (når vi har det godt, er det sjovt, at vi købte)

Q: Godt klaret! Lad os lægge maskerne i brystet og fortsætte vores rejse.

(på vejen er der et bord med en skærm, stole rundt)

Spørgsmål: Gutter, vi er alle inviteret til at sidde ned. (børn tager plads, og læreren sætter sig nær skærmen, lægger en vante på bedstefarens hånd og taler bag skærmen)

Hej gutter!
Jeg er en sjov gammel mand
Og mit navn er Silence
Hjælp mig fyre

Fortæl tunge vridere
Og du vil se
Hvad har du allerede vidst i lang tid!

Spørgsmål: Vil vi hjælpe bedstefar? Kender du tunge vridere? Hvordan skal de tales? (hurtig, klar)

(børn fortæller tungevridere. Bedstefar takker dem og giver dem mulighed for at åbne kassen)

Hvad opbevarer bedstefaren i kassen?

Fingerteater

Spørgsmål: Hvad skal der gøres for at dukken kommer til live?

Børn: Vi skal lære hende at tale.

(Ira tager pigen, Andrey Y. tager katten og viser børnerim)

Hej kitty. Hvordan har du det?
Hvorfor forlod du os?
* Jeg kan ikke bo hos dig
Der er ingen steder at sætte hestehale.

Gå, gaben, træd på halen.

Spørgsmål: Hvad lærer vi mere dukker?

Børn: flyt.

Q: Godt gået, dukkerne blev genoplivet, nu kan vi komme videre.

(gik til spejlet)

Spørgsmål: I mellemtiden kom vi til spejlriget. Og her er spejldronningen selv.

Lys dig spejl, fortæl mig
Fortæl os hele sandheden
Hvad skal fyrene gøre
At gå længere.

Jeg giver dig opgaver - skynd dig at afslutte.

Overrask hvordan Dunno (ansigtsudtryk overraskelse)

Trist som Pierrot (hænder ned, trist ansigt)

Smil som Malvina (mund bred åben)

Og rynke panden som et barn?

Spørgsmål: Hvad er dette hus,
Står i vejen
Kom nærmere ham
Hvem bor i det, vi får se.

(de kigger ind i huset, ser teatermasker og hatte)

Q: beanie masker live
De venter alle på, at vi skal besøge.
Vi sætter dem på nu
Og vi fortæller dig alt om dem.

(scene af Kotausi og Mousei)

Der var engang en mus Mus
Og pludselig så hun Kotausi.
Kotausi har onde øjne
Og onde, foragtelige tænder.

Kotausi løb op til Mousei
Og hun vinkede med halen:
"Ah, Mousey, Mousey, Mousey,
Kom til mig, kære Mousey!

Jeg synger dig en sang, Mousey
Vidunderlig sang, Mousey! "
Men klog Mousey svarede:
”Du vil ikke narre mig, Kotausi!

Jeg ser dine onde øjne
Og onde, foragtelige tænder! "
Så klog Mousey svarede -
Og løb snarere væk fra Kotausi.

(bifald)

Spørgsmål: Så vi kom til hovedstedet i teatret - hvilken? (scene)

Se hvordan scenen ser ud i teatret (illustrationer)

Det er på scenen, at alle handlinger i teatret finder sted, kunstnere i kostumer, undertiden i masker, optræder her.

Spørgsmål: Nød du vores tur? Hvad kunne du lide mest?

Vi har alle været kunstnere i dag. De viste alt meget godt. Alt prøvet, godt klaret! Lad os klappe hinanden hjerteligt.

Og til minde om vores rejse ind i tetraverdenen vil jeg give dig disse medaljer. Og jeg håber, at når man vokser op, vil nogen trods alt blive en rigtig kunstner.

Maria Ionova

Maria Ionova

Sammendrag af direkte uddannelsesmæssige aktiviteter i seniorgruppen til teateraktiviteter« Rejse til eventyrernes og fantasiens land»

formål: udvikling af børns skuespilfærdigheder.

Opgaver:

Uddannelsesmæssigt:

Lær det korrekte valg af ord, når du beskriver karakteren og udseendet på helten eventyr... Kunne komponere plotkompositioner og handle mise-en-scenes i henhold til eventyr.

Udvikler:

Udvikle en kognitiv interesse, ønsket om at deltage i teatralisering.

Udvikle visuel og auditiv opmærksomhed, observation, opfindsomhed, fantasi fantasi, kreativ tænkning.

Udvikle monolog og dialogisk tale.

Uddannelsesmæssigt:

Fremme en følelsesmæssigt positiv holdning blandt børn til teatralske aktiviteter, venlige forhold til hinanden. At dyrke venlighed, respekt for verden omkring dig igennem eventyr.

Indledende arbejde:

Arbejde på eventyr"Tre bjørne": læsning, genfortælling, analyse af karakteren og udseendet af heltene;

Udførelse af leddgymnastik, udtale af rene sætninger;

Skitser og øvelser for at udvikle fantasi, hukommelse, lindre muskelspændinger;

Gennemførelse af musikalske improvisationsspil.

Materiale og udstyr:

Troldmand hat;

Tryllestav;

Musikudstyr, bærbar computer, projektor;

Præsentation

Heltemasker eventyr"Tre bjørne";

Legetøjsmøbler;

Legetøjsretter;

Lektionsforløb:

Børn kommer ind i hallen og sidder på høje stole.

Pædagog: Gutter, se på vores gæster.

Hej til dem og fortæl mig, at du elsker eventyr(svar)

Jeg elsker dem også meget. Hvilken slags du kender eventyr(Puss in Boots, Gæs - Svaner, søster Alyonushka og bror Ivanushka, Ulv og syv børn, Tre små grise, Rødhætte)

Og hvem af jer vil gerne spille en rolle i produktionen af \u200b\u200bnogle eventyr(Børns svar).

Hvad hedder de mennesker, der spiller teaterforestillinger? (Aktører)

For at blive en god skuespiller skal du vide meget og være i stand til. Og i dag inviterer jeg dig til at gå til magien land« Eventyr og fantasier» , hvor den viden og færdigheder, som skuespillerne skal besidde, lever.

Hvorfor tror du det landet kaldes så? (De spiller og synger der, alle drømme går i opfyldelse der)

Pædagog: Ja, du tænker korrekt, og i dette der er mange sjove lande, interessante spil. Vil du tage derhen med mig?

Børn: Ja!

Pædagog: Luk derefter øjnene, så vil jeg sige magiske ord, så bliver vi transporteret til et vidunderligt land« Eventyr og fantasier» !

Hvis vi lukker øjnene

Og vi vil ikke spionere

Vi er en magisk verden åben

Som vi ikke vil glemme!

(Musik lyder. Læreren sætter en hat på "Feer" og tager "Tryllestav"... Børn åbne deres øjne.)

Pædagog (i rollen "God troldkvinde"): Gutter, vi befandt os i en vidunderlig land« Eventyr og fantasier» , og se, jeg blev forvandlet! I denne land Jeg er en god troldkvind, og jeg har en tryllestavshat, der kan skabe forskellige transformationer! Og i dag vil vi forestille os og transformere! Og til at begynde med spiller vi! Jeg drejer min tryllestav, forvandler jer alle til nisser.


En øvelse til at udvikle ansigtsudtryk "Kabouter"

Dværge ser i spejlet, glæder sig, har det sjovt (børn smiler bredt smil)

Stop med at have det sjovt, I skal alle blive vrede! (børn rynker panden)

Du kan ikke være vred for evigt, jeg foreslår, at du bliver overrasket (børn løfter øjenbrynene og runder øjnene)

- Og sådan underholdning:

Vis bekymring (børn lægger læbernes hjørner ned, skider læberne, rynker panden)

Godt klaret! Jeg vinker med min tryllestav, jeg gør den tilbage til børn! (børn sidder på høje stole)

Pædagog: Og nu opgaven! Løs gåderne om eventyrhelte.

Oink-oink-oink - hvilke tre brødre

De er ikke længere bange for ulven,

Fordi udyret er så rovdyr

Vil ikke ødelægge et murstenshus.

Svar: Tre grise

Der er en hytte i skoven,

Bor i en hytte gammel dame.

Gå ikke ind i hytten:

Spise dig gammel dame!

Svar: Baba Yaga

Jeg mødte en grå ulv i skoven

Og hun viste ham bedstemorens hus.

Der er sket en fejl;

Ulven var bedrager

Og han slugte den stakkels bedstemor.

Svar: Rødhætte

Alyonushkas søstre

Fuglene tog broderen væk.

De flyver højt

De ser langt væk.

Svar: Svanegæs

Blandet med creme fraiche,

Det er koldt på vinduet

Rund side, rød side.

Rullet ...

Svar: Kolobok

De ventede på mor med mælk

Og de lod ulven komme ind i huset.

Hvem var disse små børn?

Svar: Syv børn

Nær skoven, ved kanten,

Tre af dem bor i en hytte.

Der er tre stole og tre krus

Tre barnesenge, tre puder.

Gæt uden tips,

Hvem er heltene i dette eventyr?

Svar: Tre bjørne

Pædagog: Godt klaret! Og nu vil vi reinkarnere igen (motion udføres mens du står)Og nu vil jeg bede dig om at skildre det humør, du vil høre i digtet. Jeg vil læse digte for dig. Og du, prøv at vise stemningen.

(læreren læser digte, børn bruger ansigtsudtryk og gestus for at skildre stemningen)

Harer løb i skoven (løber på plads) Vi mødte en ræv der (vend "Hale")

Spring-spring, spring-spring, (springer på plads) De løb væk under bushen. (Sid ned)

Kong Borovik gik lige gennem skoven, han rystede knytnæven og bankede hælen. Kong Borovik var ikke med ånd: Kongen blev bidt af fluer.

Åh åh åh! Ligesom mig skræmmende!

Åh åh åh! Hvor forfærdeligt!

Jeg er bange, bange, bange

Jeg må hellere gemme mig!

Sikke en vidunderlig dag!

Jeg er ikke for doven til at arbejde!

Mine venner er med mig

Og min sang!


Pædagog: Godt klaret. Sæt dig ned på dine pladser. Nu fyre, vis med bevægelser følgende handlinger "gå her", "rolige", "spil ikke", "farvel", "Jeg tror", "Jeg sover". (Børn viser handlinger med bevægelser)

Pædagog: Godt klaret! Du klarede også denne opgave. Og du ved, skuespillere skal også udtale ord klart og hurtigt.

Hvorfor har skuespillere brug for at udtale ord korrekt? (For at gøre det klart)

Lyt nu ren klausul:

"Spætte hamrede træet, vækkede bedstefar med et bank."

Lad os gentage det sammen for at huske. (huske en ren sætning)

Og nu foreslår jeg at udtale en ren sætning med opgaven.

Udtal til alle sammen med forskellig styrke stemme: langsom og hurtig.

Pædagog: Gode venner! Og nu vinker jeg min tryllestav, og du vil ikke længere være i stand til at tale, du vil kun bevæge dig.

Musik spil "Kongen gik gennem skoven"


Pædagog: Alle gode venner! Lad os nu prøve at spille en scene fra det velkendte til dig eventyr"Tre bjørne"... Og nu vil vi ikke kun skildre hovedpersonerne, men også tale for dem med forskellige stemmer. (distribuer roller, sæt maskehætter på bjørne)... Lad os tænke på, hvordan man viser bjørn-far Mikhailo Ivanovich. Hvad tror du, hans karakter er? (Han er streng, han har en meget høj stemme, stor, vadder, vred). Og Nastasya Petrovna? (Hun taler med en ikke særlig høj stemme, venlig)... Og hvad Mishutka? (Hans stemme er knirkende, han er rørende, ked af det, går med små trin, klumpfod).

Iscenesættelse af en passage eventyr"Tre bjørne"

Og bjørnen kom sulten hjem og ville spise. Den store bjørn tog sin kop, kiggede og brølede skræmmende stemme:

Hvem nippede i min kop?

Nastasya Petrovna så på sin kop og knurrede forkert højlydt:

Hvem nippede i min kop?

Og bjørnen så sin tomme kop og knirkede med en tynd stemme:

Hvem sippede i min kop og sippede alt?

Mikhailo Ivanitch kiggede på stolen og knurrede skræmmende stemme:

Nastasya Petrovna kiggede på sin stol og knurrede forkert højlydt:

Hvem sad i min stol og flyttede den fra sin plads?

Mishutka så på sin ødelagte stol og knirkede:

Hvem sad i min stol og brød den?

Bjørnene kom til et andet rum.

Hvem lå i min seng og krøllede den? - brølede Mikhailo Ivanovich skræmmende stemme.

Hvem lå i min seng og krøllede den? - knurrede Nastasya Petrovna ikke så højt.

Og Mishenka satte en bænk op, strakte sig ind i krybben og knirrede i en tynd stemme:

Hvem gik til min seng?

Og pludselig så han pigen og skreg som om hans skære:

Her er hun! Hold det, hold det! Her er hun! Her er hun! Ay-yay-yay! Vær så god!

Han ville bide hende. Pige åbnede mine øjne, så bjørnene og skyndte sig ud til vinduet. Vinduet var åbenhoppede hun ud af vinduet og løb væk. Og bjørnen fangede hende ikke op.


Pædagog: Gutter, du er fantastisk. Alle viste sig at være rigtige kunstnere. Sæt dig ned på dine pladser. Nå fyre, det er tid for os at gå tilbage i børnehaven, og jeg er nødt til at sige det magiske ordene:

Vi lukker øjnene igen

Og vi vil ikke spionere

Vi vender tilbage til børnehaven

Lad os ikke glemme den magiske verden!

Musik lyder. Læreren tager troldkvindens hat af og skjuler tryllestaven.

Åben dine øjne... Så vi vendte tilbage til vores yndlingsbørnehave. Kan du lide vores en rejse til et magisk land?

Børn: Ja!

Pædagog: Og hvad hedder det?

Børn: Land med eventyr og fantasi

Pædagog: Godt gået fyre, og vi vil gå til dette landat lege, forestille sig og transformere!

Softwareindhold:

Støt børns ønske om aktivt at deltage i underholdning ved hjælp af de færdigheder og evner, der er erhvervet i klasselokalet og i uafhængige aktiviteter.

Tilskynd til selvstændigt at lede efter udtryksfulde midler (gestus, bevægelser, ansigtsudtryk) for at skabe et kunstnerisk billede.

At fremme et ønske om at kontrollere teaterdukker i forskellige systemer. Forbedre børns kunstneriske færdigheder.

Indledende arbejde:

Læse og huske børnerim, digte, tungevridere. Samtale om menneskers følelsesmæssige oplevelser.

Materialer og udstyr til lektionen:

En kasse med masker, et bordskærm, teatersked, en skærm og dukker på et hapit, et dronningsspejl, dukker med en levende hånd, maskehætter, et hus, en muldvarpærme, hatte af katte og mus , kostumer fra Snow Maiden, ræve, hare, brev med gåder.

Forløbet af lektionen

Læreren bringer børnene til musik- og teaterhallen.

- Gutter, i dag foreslår jeg, at du tager en tur til et usædvanligt eventyrland til et land, hvor mirakler og transformationer finder sted, hvor dukker kommer til liv og dyr begynder at tale. Har du gættet, hvad dette land er?

Børn: - TEATER!

- Ved du, hvem der bor i dette land?

Børn: - Dukker, eventyrfigurer, kunstnere.

- Ja, fyre. Du sagde korrekt. Og hvad gør kunstnere, ved du? (Børns svar)

- Vil du gerne blive kunstner?

Børn: - Ja

- Jeg har en tryllestav og nu med dens hjælp vil jeg gøre jer alle til kunstnere. Luk alle dine øjne, jeg siger de magiske ord:

- En, to, tre - vend dig om

Og blive til en kunstner!

Åben dine øjne. I er alle kunstnere nu. Jeg opfordrer dig til at komme ind i den vidunderlige verden af \u200b\u200bteater!

Fremad ser børnene en kasse, og på den ligger en konvolut underskrevet af historiefortælleren.

- Gutter, historiefortælleren sendte et brev til dig, skal vi læse det?

Læreren tager et stykke papir ud af konvolutten og læser gåder om eventyrkarakterer. Børn gætter og åbner kassen. Og i det er masker med følelser af glæde og tristhed.

Børnene taler først om masken af \u200b\u200bglæde.

- Hvornår har vi et godt humør?

- Når vi har det sjovt, når vi giver noget osv. (Børns svar).

Derefter taler børnene om masken af \u200b\u200btristhed, tristhed.

- Hvad er denne maske, hvad repræsenterer den? Hvornår er vi triste? (Børns svar).

- Godt gået drenge. Læg maskerne tilbage i kassen og fortsæt vores vej.

Undervejs er der et bord, på det er et bordskærmbillede, og ved siden af \u200b\u200bdet er en kiste, der er stubbe.

- Fyrene tilbyder os alle at sidde ned. (Børn sætter sig, og læreren sætter sig ved siden af \u200b\u200bskærmen, tager sin bedstefar på og taler bag skærmen).

- Hej gutter!

Jeg er en sjov gammel mand

Og mit navn er Silence

Hjælp mig fyre.

Fortæl tungen.

Og du vil se

Hvad du allerede ved i lang tid.

- Lad os hjælpe bedstefar, fyre? Kender du tunge vridere? (Ja). Og hvordan skal du sige tunge twisters? (Hurtigt for at gøre det klart).

Hvert barn taler en tungetvinger, og det gør læreren også. Bedstefar takker børnene og giver dem mulighed for at åbne kassen.

- Hvad opbevarer bedstefaren i kassen?

- Teaterskeer.

- Kan du genoplive dem?

- Husk børnerim.

"En bjørn i skoven."

Bjørnen i skoven

Jeg tager svampe og bær.

Og bjørnen sover ikke

Og knurrer efter os

Hvem går i skoven? Hvem forhindrer mig i at sove? R-R-R.

- Godt klaret! Lad os lægge teaterskedene i kassen og gå videre. Der er en hindring på vores vej. Hvad blokerede vores vej? (Skærm).

Lad os se bag skærmen. Gutter, der er dukker. Hvad er deres navne? (Dukker på hapita).

- Hvad skal der gøres for at dukken kommer til live?

Børn: - Vi skal lære hende at tale.

Børn tager en dukke, en pige og en kat og viser børnerimet "Kitty".

- Hello kitty. Hvordan har du det?

Hvorfor forlod du os?

- Jeg kan ikke bo hos dig.

Der er ingen steder at sætte hestehale.

Gå, gaben, træd på halen.

- Hvad mere lærer vi dukker?

Børn: - Vi lærer at bevæge os.

- Husk børnerimet "Store og små fødder."

Børn viser en skitse med dukker til en pige og en bedstemor.

- Godt gået, du genoplivet dukkerne, og nu er det tid for os at komme videre.

Vi gik hen til spejle.

- Gutter, vi kom til spejlriget. Og her er dronningspejlet selv.

- Lys dig spejl, fortæl

Fortæl os hele sandheden.

Jeg giver dig opgaver

Skynd dig at henrette.

- Overrask hvordan Dunno,

(børn viser overraskelse med bevægelse, ansigtsudtryk)

- Vær trist som Pierrot,

(børn viser tristhed, giver op)

- Smil som Malvina

(børn viser smil)

- Og rynke panden som et barn.

Børn siger farvel til spejldronningen.

- Gutter, der er nye dukker på vej. Hvilken slags dukker er de?

- (Børn: Dukker med en "levende hånd")

- Hvorfor hedder de det?

(Børns svar).

- Ja, fyre. Disse dukker har ingen hænder. De er bundet til halsen, og gummibånd er lagt på deres hænder (læreren forklarer, lægger dukken på barnet). Og vores hænder gør dukken levende. Lad os bringe disse dukker til live. Husk digtet om bjørnen. Undersøg "Bjørn" (dukkepige og bjørn).

- Mishka, hvor skal du hen?

Og hvad har du med dig i din taske?

- Disse er tre tønder honning,

Til baby, bamse

Når alt kommer til alt uden honning, han, stakkels ting,

Hele dagen sukker han tungt: O-ooh, ooh, ooh, ooh.

- Hvilken god fyr er du. Du har også bragt disse dukker til live. Vi fortsætter vores rejse. (Der er et hus).

- Hvilken slags hus er det her?

Står i vejen for os

Lad os komme tættere på ham

Lad os se, hvem der bor i det.

(de kigger ind i huset, ser teatermasker og hatte)

- Cap masker live.

De venter på os alle.

Vi sætter dem på nu.

Og vi fortæller dig alt om dem.

(barnet sætter en cockerel hat og skildrer en hane)

I din krone rød

Han går som en konge.

Det er dig hver time

Lyt, hvis du vil

- Jeg er her! Jeg er på vagt!

- Jeg får jer alle færdige!

- Kukareku! Kukareku!

Børnene faldt i søvn. Lyset slukkede.

(børn trækker sig ned, lukker øjnene, lægger hænderne under kinden).

- hold kæft, høj pik!

(hanen krummer også)

Derefter tager pigen kantarellemasken på, det andet barn tager muldvarpens vantedukke og viser en scene med et hus. Ræven går rundt i huset, og muldvarpen i huset ser ud gennem vinduet.

- Dejligt hus, kære muldvarp!

Kun indgangen er for smal.

- Indgang, kantarelle, lige lige.

Han vil ikke lade dig komme ind i huset.

Derefter satte børnene hatte på katte og mus på (4 børn går på scenen for at skifte tøj til et eventyr).

- Og nu er det tid til musik.

Jeg foreslår, at du danser.

Katten inviterer musen (musik "Find et par" lyder)

Kat: - Mjau, mus!

Lad os danse en polka.

Lad os være et eksempel for vores gæster.

Mus: - Jeg ville danse, men kun

Katten er ikke en gentleman for en mus!

Katten inviterer katten til at danse, og musen inviterer musen. Resten af \u200b\u200bmusene står i en cirkel og danser.

Dans improvisation.

Så tager de hatten af \u200b\u200bog nærmer sig scenen. Gardinet er lukket.

- Så vi kom til hovedstedet i teatret - dette er scenen. Og på scenen kommer et eventyr altid til live. (gardinet åbner).

Der er en Snow Maiden, kaniner hopper til hende. De klager til snejomfruen over ræven. Så løber ræven ud, kaninerne gemmer sig bag snejomfruen. Snow Maiden skælder på ræven, og ræven tager nøglen væk.

- Gutter, I så dramatiseringen af \u200b\u200beventyret. Hvad er dramatisering? Her ser vi kunstnerne i kostumer, og handlingen finder sted på scenen.

Alle kunstnerne har været i dag. De viste alt meget godt. Alt prøvet, godt klaret! Lad os klappe hinanden hjerteligt! (sangen "Kuklyandiya" lyder)

- Og til minde om vores vidunderlige rejse ind i teaterverdenen vil jeg give dig disse blomstermedaljer. Og jeg håber, du bliver rigtig gode kunstnere en dag.

Tak allesammen!

LITTERATUR

1. Antipina A.E. Teateraktiviteter i børnehaven.

2. Makhaneva M.D. Teaterklasser i børnehaven.

3. Karamanenko T.N., Dukketeater - til førskolebørn.

4. Hvad er teater? M, Linka-Press, 1997.

5. Petrova T.I. Teaterspil i børnehaven.

Synopsis af lektionen om teateraktiviteter i seniorgruppen

Emne: "Rejse til teaterens magiske verden"

Softwareindhold:

Støt børns ønske om aktivt at deltage i underholdning ved hjælp af de færdigheder og evner, der er erhvervet i klasselokalet og i uafhængige aktiviteter.

Tilskynd til selvstændigt at lede efter udtryksfulde midler (gestus, bevægelser, ansigtsudtryk) for at skabe et kunstnerisk billede.

At fremme et ønske om at kontrollere teaterdukker i forskellige systemer. Forbedre børns kunstneriske færdigheder.

Indledende arbejde:

Læse og huske børnerim, digte, tungevridere. Samtale om menneskers følelsesmæssige oplevelser.

Materialer og udstyr til lektionen:

En kasse med masker, et bordskærm, teatersked, en skærm og dukker på et hapit, et dronningsspejl, dukker med en levende hånd, maskehætter, et hus, en muldvarpærme, hatte af katte og mus , kostumer fra Snow Maiden, ræve, hare, brev med gåder.

Forløbet af lektionen

Læreren bringer børnene til musik- og teaterhallen.

Gutter, i dag inviterer jeg dig til at tage en tur til et usædvanligt, fabelagtigt land, til et land hvor mirakler og transformationer finder sted, hvor dukker kommer til liv og dyr begynder at tale. Har du gættet, hvad dette land er?

Børn: - TEATER!

Ved du, hvem der bor i dette land?

Børn: - Dukker, eventyrfigurer, kunstnere.

Ja fyre. Du sagde korrekt. Og hvad gør kunstnere, ved du? (Svar på børn)

Vil du gerne blive kunstnere?

Børn: - Ja

Jeg har en tryllestav og nu med dens hjælp vil jeg gøre jer alle til kunstnere. Luk alle dine øjne, jeg siger de magiske ord:

En, to, tre - vend dig om

Og blive til en kunstner!

Åben dine øjne. I er alle kunstnere nu. Jeg opfordrer dig til at komme ind i den vidunderlige verden af \u200b\u200bteater!

Fremad ser børnene en kasse, og på den ligger en konvolut underskrevet af historiefortælleren.

Gutter, historiefortælleren sendte et brev til dig, skal vi læse det?

Læreren tager et stykke papir ud af konvolutten og læser gåder om eventyrkarakterer. Børn gætter og åbner kassen. Og i det er masker med følelser af glæde og tristhed.

Børnene taler først om masken af \u200b\u200bglæde.

Hvornår er vi i et godt humør?

Når vi har det sjovt, når vi giver noget osv. (Børns svar).

Derefter taler børnene om masken af \u200b\u200btristhed, tristhed.

Hvad er denne maske, hvad repræsenterer den? Hvornår er vi triste? (Børns svar).

Godt gået drenge. Læg maskerne tilbage i kassen og fortsæt vores vej.

Undervejs er der et bord, på det er et bordskærmbillede, og ved siden af \u200b\u200bdet er en kiste, der er stubbe.

Fyrene inviterer os alle til at sætte os ned. (Børn sætter sig, og læreren sætter sig ved siden af \u200b\u200bskærmen, tager sin bedstefar på og taler bag skærmen).

Hej gutter!

Jeg er en sjov gammel mand

Og mit navn er Silence

Hjælp mig fyre.

Fortæl tungen.

Og du vil se

Hvad du allerede ved i lang tid.

Lad os hjælpe bedstefar? Kender du tunge vridere? (Ja). Og hvordan skal du sige tunge twisters? (Hurtigt for at gøre det klart).

Hvert barn taler en tungetvinger, og det gør læreren også. Bedstefar takker børnene og giver dem mulighed for at åbne kassen.

Hvad opbevarer bedstefaren i kassen?

Teaterskeer.

Kan du genoplive dem?

Husk børnerim.

"Ved bjørnen i skoven."

Bjørnen i skoven

Jeg tager svampe og bær.

Og bjørnen sover ikke

Og knurrer efter os

Hvem går i skoven? Hvem forhindrer mig i at sove? R-R-R.

Godt klaret! Lad os lægge teaterskedene i kassen og gå videre. Der er en hindring på vores vej. Hvad blokerede vores vej? (Skærm).

Lad os se bag skærmen. Gutter, der er dukker. Hvad er deres navne? (Dukker på hapita).

Hvad skal der gøres for at dukken kommer til live?

Børn: - Vi skal lære hende at tale.

Børn tager en dukke, en pige og en kat og viser børnerimet "Kitty".

Hej kitty. Hvordan har du det?

Hvorfor forlod du os?

Jeg kan ikke bo hos dig.

Der er ingen steder at sætte hestehale.

Gå, gaben, træd på halen.

Hvad mere lærer vi dukker?

Børn: - Vi lærer at bevæge os.

Husk børnerimet "Store og små ben".

Børn viser en skitse med dukker til en pige og en bedstemor.

Godt gået, du bragte dukkerne til live, og nu er det tid for os at komme videre.

Vi gik hen til spejle.

Gutter, vi er kommet til spejlriget. Og her er dronningspejlet selv.

Lys dig spejl, fortæl mig

Fortæl os hele sandheden.

Hvad skal fyrene gøre

Jeg giver dig opgaver

Skynd dig at henrette.

Overrask hvordan Dunno,

(børn viser overraskelse med bevægelse, ansigtsudtryk)

Trist som Pierrot

(børn viser tristhed, giver op)

Smil som Malvina

(børn viser smil)

Og rynke panden som et barn.

Alle viste dig rigtigt. Fortsæt på din vej.

Børn siger farvel til spejldronningen.

Gutter, der er nye dukker på vej. Hvilken slags dukker er de?

(Børn: Dukker med en "levende hånd")

Hvorfor hedder de det?

(Børns svar).

Ja fyre. Disse dukker har ingen hænder. De er bundet til halsen, og gummibånd er lagt på deres hænder (læreren forklarer, lægger dukken på barnet). Og vores hænder gør dukken levende. Lad os bringe disse dukker til live. Husk digtet om bjørnen. Undersøg "Bjørn" (dukkepige og bjørn).

Bjørn, hvor skal du hen?

Og hvad har du med dig i din taske?

Disse er tre tønder honning,

Til baby, bamse

Uden skat, han, stakkels ting,

Hele dagen sukker han tungt: O-ooh, ooh, ooh, ooh.

Hvilke gode venner er du? Du har også bragt disse dukker til live. Vi fortsætter vores rejse. (Der er et hus).

Hvad er dette hus

Står i vejen for os

Lad os komme tættere på ham

Lad os se, hvem der bor i det.

(de kigger ind i huset, ser teatermasker og hatte)

Maskehætterne lever.

De venter på os alle.

Vi tager dem på nu.

Og vi fortæller dig alt om dem.

(barnet sætter en cockerel hat og skildrer en hane)

I din krone rød

Han går som en konge.

Det er dig hver time

Lyt, hvis du vil

Jeg er her! Jeg er på vagt!

Jeg generer jer alle!

Kukareku! Kukareku!

Børnene faldt i søvn. Lyset slukkede.

(børn trækker sig ned, lukker øjnene, lægger hænderne under kinden).

hold kæft, høj pik!

(pikken krummer også)

Derefter tager pigen kantarellemasken på, det andet barn tager muldvarpens vantedukke og viser en scene med et hus. Ræven går rundt i huset, og muldvarpen i huset ser ud gennem vinduet.

Dejligt hus, kære muldvarp!

Kun indgangen er for smal.

Indgang, kantarelle, lige højre.

Han vil ikke lade dig komme ind i huset.

Derefter satte børnene hatte på katte og mus på (4 børn går på scenen for at skifte tøj til et eventyr).

Nu er det tid til musik.

Jeg foreslår, at du danser.

Katten inviterer musen (musik "Find et par" lyder)

Kat: - Mjau, mus!

Lad os danse en polka.

Lad os være et eksempel for vores gæster.

Mus: - Jeg ville danse, men kun

Katten er ikke en gentleman for en mus!

Katten inviterer katten til at danse, og musen inviterer musen. Resten af \u200b\u200bmusene står i en cirkel og danser.

Dans improvisation.

Så tager de hatten af \u200b\u200bog nærmer sig scenen. Gardinet er lukket.

Så vi kommer med dig til hovedstedet i teatret - dette er scenen. Et eventyr kommer altid til live på scenen. (gardinet åbner).

Der er en Snow Maiden, kaniner hopper til hende. De klager til snejomfruen over ræven. Så løber ræven ud, kaninerne gemmer sig bag snejomfruen. Snow Maiden skælder på ræven, og ræven tager nøglen væk.

Gutter, I så dramatiseringen af \u200b\u200beventyret. Hvad er dramatisering? Her ser vi kunstnerne i kostumer, og handlingen finder sted på scenen.

Alle kunstnerne har været i dag. De viste alt meget godt. Alt prøvet, godt klaret! Lad os klappe hinanden hjerteligt! (sangen "Kuklyandiya" lyder)

Og til minde om vores vidunderlige rejse ind i teaterverdenen vil jeg give dig disse blomstermedaljer. Og jeg håber, du bliver rigtig gode kunstnere en dag.

Tak allesammen!

LITTERATUR:

1. Antipina A.E. Teateraktiviteter i børnehaven.

2. Makhaneva M.D. Teaterundervisning i børnehaven.

3. Karamanenko T.N., Dukketeater - til førskolebørn.

4. Hvad er teater? M, Linka-Press, 1997.

5. Petrova T.I. Teaterspil i børnehaven.

Lektionen blev forberedt og gennemført

Pædagog Prokhorova E.V.

© 2021 skudelnica.ru - Kærlighed, forræderi, psykologi, skilsmisse, følelser, skænderier