Hahmotelma asetelma-ultraääniskannerin maalaamiseen. Koulutusportaali

pää / Huijaaminen aviomies

Suunnitelma - yhteenveto aiheesta

"Asetelma kontrastiväreillä".

Toiminnan tyyppi - piirustus luonnosta.

Tavoite ja tehtävät :

Tarkoitus: syventää opiskelijoiden ymmärrystä maalauksen väreistä, sen ilmaisukykyjen rikkaudesta.
Tehtävät:

Koulutuksellinen: oppiminen kyky ilmaista mielialaasi ja kokemuksiasi asetelmissa värien ja väripisteiden rytmin avulla.

Kehittäminen: luovaa mielikuvitusta.

Koulutuksellinen: taiteellisen maun, esteettisen väriaistin ja värisävyjen hienostuneisuuden koulutus.

Ammatin tyyppi : yhdistetty.

Materiaalit ja varusteet:

Opettajalle:
1. Taiteilijoiden maalausten jäljennökset. "Overseas guests", keskim. Roerich; "Tyttö kannulla", av. Arkhipov.
2. Taulukot ja kaaviot aiheesta "Värikontrasti";
3. Taulukot I, I (a), II, II (a), "Värillisen työn järjestys"

Opiskelijoille:
Akvarellimaalit; harjat; vesi; paletti; paperi (A3-muoto).

Tuntisuunnitelma:

Työpaikan järjestäminen (2 min);

Keskustelu oppitunnin aiheesta (3 min);

Taulukoiden ja kuvien tarkastelu; perehtyminen täysimittaiseen tuotantoon, keskustelu työn etenemisestä (7 min);

Itsenäinen työskentely - opiskelijoiden piirustus (30 min);

Yhteenvetona työpaikan puhdistaminen (3 min).

Oppitunnin kulku:

Ajan järjestäminen

Hei kaverit! Tänään meillä on maalausopetus aiheesta: ”Vihannesten asetelmat ja
hedelmiä ”, verhot ja värit ovat vastakkaisia. Välitetyn materiaalin toistaminen

Mikä on "maalaus"? Kuka sanoo kaverit? Tiedämme useita maalauksen määritelmiä. " Yksi heistä lukee: “Maalaus - tämä on eräänlainen taide, jossa värillä on tärkeä rooli. " Ja vielä yksi määritelmä - “Maalaus ”Keinot kirjoittaa elämää, kirjoittaa elävästi eli. välittää todellisuutta täysin ja vakuuttavasti
- Kaverit, nimetään meille tunnetut maalauksen tyylilajit:
- Tämä on muotokuva, asetelma, maisema, animalistinen genre, mytologinen genre.
- Okei, kaverit. Tänään suoritamme oppitunnilla värillisen asetelman. Kuka voi sanoa, mikä asetelma on? Ja asetelmia siitä, mitä taiteilijoita tunnet?
"Asetelma" tarkoittaa ranskaksi "kuollutta luontoa", ts Asetelma on lavastus elottomista esineistä, taloustavarista, taloustavarista. Saksasta käännettynä "asetelma" tarkoittaa "hiljaista elämää".
Palataan nyt asetelmaamme uudelleen ”.
- Kaverit, mitä kuuluisia taiteilijoita tunnet tästä aiheesta?

Harkitsemme taiteilijoiden maalausten kopioita.

OK, tyypit. Tarpeeksi. Haluan huomata, että kaikkia esineitä ei voida kutsua asetelmiksi. Luovan asetelman lavastaminen tulisi suunnitella tiukasti kasvatustehtävän ja ideologisen käsityksen mukaisesti.
Esimerkiksi esitystemme tehtävänä on tunnistaa muotojen ja materiaalien erilaisuus, erot
värit ja sävyt. Tätä varten käytimme kontrastilakeja.
Kontrastivertailu suurista pieniin (suurikokoinen kontrasti), vaalea tumma (vaalea kontrasti), karkea pinta kiiltävällä (kuvioitu kontrasti) ja lopuksi värikontrastit (punainen - vihreä, keltainen - violetti, sininen - oranssi).
Kaverit, olemme jälleen kerran vakuuttuneita siitä, että taiteilija, joka luo ainutlaatuisen maailman kuvallisilla keinoilla, saa meidät huolehtimaan, ihmettelemään ja iloitsemaan. Ei sattumaltaväri on maalauksen perusta: Ensiksi, väri voidaan havaita eri tavoin ja välittää ympäröivän maailman kauneus;
toiseksi , väri voi ilmaista tunteita, mielialaa ja tunnetilaa.
Kolmanneksi väriä voidaan käyttää ajatella ja rakentaa kohteen muoto, välittää tekstuuri ja tilavuus.

Valmisteluhetki

Oppitunnin tavoite:

Joten tänään oppitunnilla toteutamme asetelman rakentamisen ja värikuvan. Ennen värillisen käytännön työn aloittamista analysoimme täysimittaisen asetuksen ja toistamme kaiken, mikä koskee "värikontrastia".
- Joten kaverit, tiedämme, että kaikki värit voidaan jakaa kahteen pääryhmään:
1. Kromaattinen (väri), joka sisältää kaikki aurinkospektrin värit.
- Mitä kutsutaan kromaattisiksi väreiksi?
- Kaikki auringon spektrin värit.
2. Akromaattinen (ei värillinen), joka sisältää värit: musta, valkoinen ja kaikki harmaan sävyt.
- Mitä kutsutaan akromaattisiksi väreiksi?
- Nämä ovat mustan, valkoisen ja harmaan värit.
- Kaverit, miten asetelmamme eroavat edellisistä?
- Asetelmamme erottuvat värikontrasteilla.
- Kaverit, antakaa minulle määritelmä "kontrastivärit" ja nimeäkää vastakkaisten yhdistelmien ryhmät.

Näytän väripyörän:
- "Kontrastivärit" - nämä ovat värejä, jotka täydentävät toisiaan ja ovat vastakkain väripyörässä. Esimerkiksi: punainen-vihreä, keltainen-violetti, sininen-oranssi.

Ilmiö"Värikontrasti" on, että väri muuttuu muiden ympäröivien värien vaikutuksesta. Esimerkiksi: punainen tomaatti näyttää punaisemmalta vihreää persiljaa taustalla.
- Millaisia \u200b\u200bvärikontrasteja tiedät?
- Värikontrastia on kahta tyyppiä - vaalea ja kromaattinen (väri). Näytän taulukon vaaleassa kontrastissa:


    Vertaa samoja harmaita neliöitä mustavalkoisella taustalla. Ne näyttävät sinulle erilaisilta.

Esimerkki kontrastista kevyydessä.

Näytän taulukon kromaattisesta tai värikontrastista:

Havaitsemme esineiden värin ympäröivästä taustasta riippuen. Valkoinen pöytäliina näyttää siniseltä, jos laitat siihen oransseja appelsiineja, ja vaaleanpunaisena, jos se sisältää vihreitä omenoita. Tämä johtuu siitä, että taustaväri saa täydentävän värin esineiden väreille. Harmaa tausta näyttää viileältä punaisen esineen vieressä ja lämmin tausta sinisen ja vihreän vieressä.


Esimerkki värikontrastista

    Kromaattinen - kutsutaan sävyn tai värikylläisyyden muutokseksi vierekkäisten kromaattisten värien vaikutuksesta. Mitä kevyempi tonaalinen suhde, sitä vahvempi kontrasti.
    a) jos kromaattinen väri on täydentävän värinsä taustalla, se säilyttää sävynsä ja saa suuremman kylläisyyden. Esimerkiksi keltainen näyttää kirkkaammalta violetilla kuin missään muussa kromaattisessa värissä.
    b) jos harmaata kuvaa ympäröi kromaattinen tausta, sen väri saa sävyjä
    täydentävä väri taustavärille. Esimerkiksi vihreällä taustalla oleva harmaa tausta muuttuu vaaleanpunaiseksi
    sävy ja päinvastoin - se muuttuu vihreäksi punaiseksi.
    Kaikilla asetelmaesineillä on väriominaisuudet ja niillä on tietty ominaisuus
    keveys, ts. sävy.
    Kun teemme värillistä työtä, meidän on myös pyrittävä välittämään:
    - asetelmaesineiden määrä
    - esineiden rakenne (niiden olennaisuus);
    - asetelman suunnittelu (etu-, keski- ja pitkän kantaman suunnitelmat).

Selitys uudesta materiaalista
Tänään luokassa teet asetelma-kuvan. Kuten muistat, asetelma-elämä alkaa päätöksellä: mistä tämä asetelma kertoo, mistä esineistä se koostuu, millaista tunnelmaa se inspiroi.

Esineiden järjestely on harkittava huolellisesti. Seuraavaksi tehdään piirustus, joka heijastaa paitsi piirrettävien esineiden muotoa, myös näyttää valon ja varjon suunnan, pimeät ja valoisat paikat, ja vasta sen jälkeen maalari työskentelee maaleilla.

Järjestys työn suorittaminen:

Päällävalmisteleva vaihe kynällä, jossa on hyvin kevyet viivat, hahmotella kaikkien esineiden ääriviivat. On suositeltavaa piirtää ilman korjausta pyyhekumilla, älä missään tapauksessa älä käytä sitä liikaa, koska kuminauhan tuhoaman paperin rakenne tummentaa ja vaimentaa väriä. Käytä samoja ohuita viivoja merkitsemällä asetelmien ja ympäristön kaikkien kohteiden kohokohdat ja varjot.

Päällä ensimmäinen vaiheessa aloitamme työskentelyn maalilla, jolla on asetelmien yleiset väriominaisuudet,

Päällätoinen taso maalaus, kaikkien esineiden tilavuusmuoto mallinnetaan ja niiden valaistus välittyy. Erillisillä vedoilla lisätään valaistujen sivujen värikylläisyyttä. Varjon väri on kiinteä, ja ympäristö vaikuttaa siihen. Ne asetetaan läpinäkyvillä, mutta tummemmilla maaleilla. Jokainen varjojen kuvalle asetettu viiva tulisi ottaa suhteessa muiden esineiden vierekkäisten pintojen ja muiden varjojen väriin sävyn, kylläisyyden ja vaaleuden suhteen.

Päälläkolmas vaihe Työtä jatkamme tilavuuden muodon ja tilan mallintamista hienovaraisemmilla värisävyillä. Tarkistamme jokaisen paperi-asetelman asetelmalla vuorotellen silmämme kuvan, sitten luonnon suuntaan. Tämän avulla voit nähdä, toistetaanko luonnossa oleva värisuhde. Värisävyjen kuva valossa, osittain varjossa, varjoissa johtaa vähitellen muodon hienovaraiseen mallintamiseen, avaruuden ja valaistuksen kuvaan.

Päälläviimeinen vaihe yleistämme kaikki värit, korostamme tarvittaessa joitain osia kylläisemmillä väreillä ja sammutamme liian kirkkaat, jotka hajoavat yleisestä värialueesta. Piirustus on valmis.

Kaverit, selvitämme ennen käytännön työn aloittamista oppitunnin tehtävän kanssanne - tämä on kuva asetelmasta, kuva- ja väriteos asetelmasta.

Itsenäinen työ.

Oppitunnin tulokset.

Katsaus ja analyysi valmiista työstä. Merkitä kauniisti löydetyt väriyhdistelmät välittämällä luonnon asettamien esineiden luonnetta.

Teoksen analyysi.

Työpaikkojen puhdistus.

Johtopäätös. Ohjeet.

Erityisten tietojen ja taitojen parempaan omaksumiseen hyvän taiteellisen maun, opiskelijoiden ja esteettisen koulutuksen parantamiseksi on tärkeää käydä keskusteluja niin usein kuin mahdollista (sekä erilliset oppitunnit että johdantona käytännön työn selittämiseen) , jonka tarkoituksena olisi tutustuttaa opiskelijat parhaiden mestareiden töihin sekä maalaamiseen ja piirtämiseen sekä tutustua heidän luovaan toimintatapaansa. Hyödyllinenanalysoida itse opiskelijoiden töitä, järjestää näyttelyitä parhaista teoksista.

Asetelma paljastaa opiskelijoille luonnon loputtoman monimuotoisuuden. Lapset voivat ja heidän pitäisi oppia piirustusopettajan avulla nämä ominaisuudet, ts. sellaisten asioiden piirteet, jotka saattavat jäädä huomaamatta. Valitettavasti monet opettajat, opiskelijaharjoittelijat, selittäessään täyden mittakaavan asetusta, rajoittuvat usein selittämään, miten esineiden rakenne, tilan sijainti, muodon perspektiivinen pienennys kuvataan oikein, ja ominaisuuksiin ei kiinnitetä juurikaan huomiota "näkemisestä" luonnossa kauneus, armo, muodon siroisuus, viivat, värimaailma. Ja jos esineellä, jonka opiskelijan on piirrettävä, ei ole emotionaalista vaikutusta häneen, hän on passiivinen tämän objektin kuvaamisprosessissa, mikä epäilemättä vaikuttaa hänen kuvallisen toiminnan laatuun.

Erittäin tärkeä tekijä on, että tieto, kyvyt ja taidot, jotka koululaiset saavat elämästä piirtämisen kautta, laajenevat, syventyvät ja yhdistyvät muun tyyppisten kuvataiteen luokkiin ja päinvastoin.

Tämäopinnäytetyötä voidaan käyttää visuaalisena apuna piirtämällä oppitunteja luonnosta, kuvataidekeskustelussa, tutustuttamalla opiskelijoita maalauksen eri lajeihin ja metodologisena kehityksenä aiheeseen "Asetelma".

Oksana Solovieva

MAOU DOD "ODSHI nro 3", Bratsk

Kuvataiteen opettaja

bratsk, Irkutskin alue

Aihe: maalaus. Luokka 4, 14-16-vuotiaat.

Oppitunnin aihe:Asetelma eri materiaalista(Öljyvärimaalaustekniikan jäljitelmä)

Aika - 9 tuntia

Oppitunnin tarkoitus: Uuden maalaustekniikan oppiminen.

Oppitunnin tavoitteet:

Harmoninen koostumusliuos.

Runsaasti vivahteita.

Öljyvärimaalaustekniikan jäljitelmä.

Materiaalit ja varusteet:Koulutusympäristö, liitutaulu, huopakynä, visuaaliset apuvälineet - työn vaiheet, opiskelijatyö. F A4-paperi - sävytetty, lyijykynä, pyyhekumi, vesiväri, guassi, paletti, vesipurkki, harjat, magneetit. PVA, hiekkapaperi.

Opiskelijoiden materiaalit: 35x54 tabletti, päällystetty Whatman-paperilla, PVA, hiekkapaperi, lyijykynä, pyyhin, vesiväri, guassi, paletti, vesipurkki, harjat.

Tuntisuunnitelma:

Valmius oppitunnille. 1 minuutti.

Tabletin valmistelu. 20 minuuttia.

Selitys työn vaiheista. 15 minuuttia.

Työn suorittaminen: piirustus 45 min, vesiväri 100 min, guassi 200 min.

Tehtyjen töiden tarkistaminen 24 min.

Oppituntien aikana:

Valmius oppitunnille.

Tabletin valmistelu. Hiekkapaperilla tabletti, joka simuloi kangasta (ylhäältä alas ja vasemmalta oikealle). On tärkeää hioa yksi paikka läpi vain kerran ja reunasta reunaan, tämä on ainoa tapa luoda kankaan ilme. Tabletin pohjustamiseksi laimenna pieni ruskea guassi kätevästi vedellä läpikuultavaksi sävyksi, lisää PVA-liimaa nopeudella 10 - 1 (10 laimennettua maalia ja 1 osa PVA-liimaa) ja peitä tabletti ohuella kerroksella tätä maalia .

Selitys työn vaiheista. Öljyvärimaalaustekniikka eroaa vesiväri- ja guassimaalauksesta. Öljyvärimaalaustekniikka perustuu tiettyyn ihmisen visuaaliseen havaintoon esineistä valossa ja varjossa. Valossa kaikki esineet näyttävät kiinteiltä, \u200b\u200bkonkreettisilta ja suurilta. Varjossa tai hämärässä esineet menettävät aineensa ja näyttävät hieman läpinäkyviltä, \u200b\u200bvarjossa värivivahteet ovat myös vähemmän erotettavissa. Näitä havaintolakeja noudattamalla voit helposti luoda maalauksia syvällä avaruudella.

Valmistelevan piirustuksen tekeminen maalausta varten. Taulutietokoneessa hahmotellaan asetelmaesineiden ääriviivat, yritä olla käyttämättä joustavaa nauhaa. Valmistava piirustus suoritetaan seuraavassa järjestyksessä: hahmotellaan asetelman kokonaismassa; jaetaan erillisiin kohteisiin ottaen huomioon näiden esineiden osuudet ja niiden suhde toisiinsa; rakentaa esineitä; hahmotella pöydän ja verhojen taso. Kun rakennus on valmis, hahmota laskevat varjot ja omien varjoidesi sijainti. Tarkista valmistelupiirustus.

Alamaalaus: Alamme työskennellä vesiväreillä maalattujen maalien kanssa - se jäljittelee hyvin lasitettuja (läpinäkyviä) öljymaaleja, maalamme varjot ja penumbran täydellä voimalla kaikilla värisävyillä, maalamme sekä valon että penumbran. Tässä vaiheessa maalaus näyttää hämärässä - ilman valoa.

Runko: Alamme maalata guašilla asetelman kirkkaimmista paikoista määräämällä vähitellen kaikki valaistut paikat. On tärkeää, ettet maalaa kaikkea tiukasti guassilla, vaan jätä piirtojen väliin pienet aukot (kuten mosaiikki)

Työn suorittaminen opettajan ohjauksessa: piirustus 45 min, vesiväri 100 min, guassi 200 min.

Tehtyjen töiden tarkistaminen keskustelulla 24 min.

Luettelo viitteistä:

Ditmar K.V. Haluan tietää ja piirtää sinulle maailman! Kirja opettajalle. - M.: Koulutus. 1993.

Sokolnikova N.M. Kuvataide: Oppikirja uch. 5-8 luokkaa: Klo 4. Osa 2. Maalauksen perusteet. - Obninsk: Otsikko, 1996.

Ja opiskele ja pelaa. Kuvataide. / M.V. Trofimova, T.T. Tarabarina - Kehitysakatemia - Yaroslavl. 1997.

Lomonosov M.T. Grafiikka ja maalaus: oppikirja. Manuaalinen / M.T. Lomonosov. - М.6 LLC "Astrel Publishing House": LLC "Publishing House AST", 2003. - 202, (6) s.6 kuv.

Tarasevich G., Aksenov Y., Zakin R., Krieger F.Piirustus ja maalaaminen. - 1971.

Esimerkki tehdystä työstä.

KULTTUURIN LAITOS

BRATSKIN KAUPUNGIN HALLINTO

Kunnan budjettikoulutus

lasten lisäkoulutuslaitos

"Lasten taidekoulu nro 2"

bratskin kaupungin kunnallisen muodostuksen

AVAA LUKU OUTLINE

täydentävä esiopetuksellinen kuvataiteen alan yleissivistävä koulutusohjelma "Maalaus" (opintokausi 5 (6) vuotta),

akateeminen aine "Maalaus", luokka 1, I lukukausi

TEEMA: “VÄRIHARMONIA. POLAR HARMONY. KORISTEELÄINEN ELÄMÄ "

Opettaja MBOU DOD "DSHI nro 2" MO Bratsk

Marina Mikhailovna Pozharskaya

Bratsk 2013

Selittävä huomautus

Esitelty oppiaihe PO.01. UP.02, PO.01.UP.05Taideosaston 1. luokan opiskelijoille kehitetyn kuvataiteen alan ammattikorkeakoulun "Maalaus" (maalaus 5 (6) vuotta) lisäkoulutusohjelman "maalaus". Kalenteri-temaattisen oppitunnisuunnitelman mukaan oppitunnin numero 9 valittu aihe “Väriharmonia. Polaarinen harmonia. Koristeellinen asetelma ”on jatkoa värien harmonioiden tutkimukselle. Edellisen oppitunnin aihe №8 "Valon kontrasti (akromaattinen kontrasti)". Tämä avoin oppitunti “Väriharmonia. Polaarinen harmonia. Koristeellinen asetelma "on oppitunti akvarellikäytön lujittamiseksi osiossa" Akvarellimaalaus ". Oppitunti on suunniteltu 3 akateemiselle tunnille temaattisen tuntisuunnitelman mukaan. Oppitunnin päätavoitteena on poikkeaminen perinteisestä akateemisesta taiteiden opetuksesta ja itsenäisten vaihtoehtoisten ratkaisujen muodostaminen opiskelijoiden keskuudessa.

Onnistuneen oppitunnin tärkein edellytys on kannustaminen taiteelliseen itsensä ilmaisemiseen ja henkilökohtaisen luovuuden aktiivinen ilmentäminen. Luova juonittelu valittiin oppitunnin avainhetkeksi. Tämä antaa jatkuvaa motivaatiota kehittää kiinnostusta oppitunnin sisältöön. Luovan kokeilun elementtien läsnäolo aktivoi opiskelijoiden emotionaalisen tilan, edistää kognitiivisen toiminnan ja tulosten halun kehittymistä.

Oppitunnin teoreettisen osan tehokasta omaksumista varten on luotu erityinen temaattinen ympäristö näyttelyn muodossa kiinalaisen kulttuurin esineistä, musiikkisäestyksestä ja tietokoneesittelystä.

Oppitunnin käytännön osa esitetään mestarikurssina, joka varmistaa korkean yleisöaktiivisuuden ja kehittää luovaa rohkeutta. Erilaiset koulutusmuodot - ryhmästä toiseen - luovat dynaamisen kuvan toiminnan muutoksesta ja tehostavat luovaa prosessia.

Metodologinen kehittäminen sisältää yksityiskohtaisen oppitunnin, josta käyvät ilmi tavoitteet ja odotettu tulos. Työvaiheet osoittavat oppitunnin loogisen kulun ja opettajan vuorovaikutuksen opiskelijoiden kanssa. Liite sisältää oppitunnin teknisen kartan, tekniikan ja menetelmien kuvauksen, niiden tehokkuuden oppitunnilla, didaktisen tuen (viitetermit, tehtäväkortit). Visuaalinen esitys tehtiin MS Power Pointissa.

Avoin oppitunti perustuu läpikäydyn materiaalin tietomäärään, ja samalla se pyrkii samalla tavoittelemaan uuden oppimateriaalin, teoreettisten ja käytännön mahdollisuuksien maalaamisen ensisijaista yhdistämistä, toisin sanoen ammattia edeltävien taitojen hallintaa. tämän akateemisen aineen opiskelijoista.

Avoin oppitunti aiheesta "Maalaus" luokassa 1 II puoli vuotta

opettaja MBOU DOD "DSHI nro 2" MO Bratsk

Marina Mikhailovna Pozharskaya

Oppitunnin päivämäärä ja kellonaika: 10/12/2013, 15 00 - 17 20.

Aihe: Väri harmonia. Polaarinen harmonia.

Oppitunnin aihe: “Väriharmonia. Polaarinen harmonia. Koristeellinen asetelma "

Oppitunnin numero: 8.

Oppitunnin tyyppi: Tutkimuksen oppitunti ja uuden oppimateriaalin ensisijainen yhdistäminen.

Oppitunnin tarkoitus: abstraktin ajattelun kehittäminen, maalaustekniikan taitojen parantaminen, levytilan koostumuksellinen hallussapito; värien havaitseminen ja siirtäminen.

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen:

Tietää:

Akvarellimaalauksen ominaisuudet ja erityispiirteet, kyvyt ja esteettiset ominaisuudet;

Väri taiteelliset ja esteettiset ominaisuudet;

Värijärjestelmän luomisen päämallit;

Pystyä:

Nähdä ja välittää värisuhteita;

Kehittäminen:

Taiteellisten kykyjen kehittäminen;

Luovan toiminnan elementtien kehittäminen;

Koulutuksellinen:

"Luovan rohkeuden" ja itseluottamuksen edistäminen;

Luovan itsensä ilmaisemisen tarpeen lisääminen

Esteettisten ideoiden ja taiteellisen maun koulutus;

Tarkoitettu tulos:

Akvarellimaalauksen käytännön taitojen kehittäminen asetelmissa;

Etsi värisuhteita;

Todellisten ajatusten muodostaminen heidän taiteellisista kyvyistään.

Käytetyt tekniikat:

Persoonallisuuslähtöiset tekniikat.

Oppitunnin kesto: 45 minuuttia + 45 min. + 45 min. muutoksilla

Oppitunnin varusteet:

Metaplan;

A2-arkki;

Scotch-nauha, leikkeet,

Levyt maalausten koristeluun (passi)

Musiikillinen säestys (MP3-äänikeskus)

Tietokoneesitys (videoprojektori)

Muistikirja

Taiteelliset työkalut ja materiaalit: akvarellit (12-24 väriä), "Orava" harjat (nro 5, nro 3, nro 2), musta muste;

Metodologiset taulukot väritieteelle, asetelmien jäljentämiselle, hedelmille tai vihanneksille.

Liittäminen: - väritiede, maalausteline.

Tuntisuunnitelma:

8. Heijastus (yhteenveto oppitunnin tuloksista) 10 min.

Oppituntien aikana:

1. Organisaation hetki

Luokan alustava järjestäminen (poissaolevien,
tilojen, työpaikkojen ulkotila, huomion organisointi);

2 . Oppitunnin tavoitteen asettaminen.Tutustuminen ammattia edeltävään tilanteeseen.

Johdanto

Tervehdys yleisöltä

Tutustuminen ammattia edeltävään tilanteeseen:

Luentojen aikana.

Opettaja - Haluaisin aloittaa oppituntimme kutsulla näyttelyyn, jossa sinusta itsestäsi voi tulla osallistuja luovaan katseluun. Joka vuosi, lukuvuoden lopussa, järjestetään näyttely opiskelijoiden parhaista teoksista eri taiteellisiin suuntiin. Jokaisella teistä on mahdollisuus esitellä teoksenne näyttelyyn. Näyttelyn valmistumisen jälkeen tulokset summataan. Näyttelyn kävijöiden äänestystulosten mukaan voittajat selvitetään eri luokissa. Todellinen menestys odottaa sinua! Sinun tarvitsee vain päättää tulevan luovasi työn aiheesta.

3. Tietopäivitys. Työskentely teoreettisen tiedon kanssa.

Opettaja - mitä taiteilijat voivat kuvata maalauksissa ja mitä he haluavat ilmaista teoksillaan? He voivat kertoa erilaisista tapahtumista, asioista, näyttää miltä ihmiset olivat ennen ja välittää heidän luonteensa ja mielialansa, miten taiteilija suhtautuu kuvattavaansa.

Opiskelija 1 - asetelma maalauslajina syntyi Euroopassa 1500- ja 1700-lukujen rajalla, itse termi ilmestyi 1800-luvun alussa. Ranskassa (kuollut luonto), korvaa hollantilainen sana (liikkumaton luonto). Asetelma on genre, jossa taiteilija ilmaisee suhtautumisensa todellisuuteen esineiden kuvan kautta, jonka hän yhdistää ensin luonnossa, ja sitten kankaalle semanttisilla ja esteettisillä yhteyksillä.

Asetelma-tyylilaji on monipuolinen, sen pääkohde on ihmisen intiimi, yksityiselämä. Hänen yksinkertaiset jokapäiväiset asiat ja tarpeet, jotka ilmaistaan \u200b\u200besineinä - ruoka, juoma, kodinkoneet, kasviston ja eläimistön elementit ja paljon muuta. Taiteilija kuvaa ulkomaailmaa. Muoto, väri, esineiden rakenne, tiheys, pehmeys, mehukas, kosteus, läpinäkyvyys, hauraus. Aineiden fyysisten ominaisuuksien lisäksi opitaan paitsi niiden merkitys ihmiselle, myös rooli heidän elämässään. Tämän ansiosta tutustumme aikakauden, maan elämään. Taiteilija tutkii esineitä lähietäisyydeltä - rauhallisesti, kiireettömästi, tarkkaavaisesti, näyttää ne katsojalle läheltä, eri näkökulmista - kokonaisina. Leikattu, rikki. Kaikki tämä antaa katsojan nähdä tutut, tutut asiat uudella tavalla, arvostaa niiden kauneutta.

Opettaja - yksi genren pääteemoista on rakkaus luontoon, sen tiedon ja kehityksen teema, inspiraatio sen lahjojen runsaudesta loputtomassa kauneudessa ja monimuotoisuudessa.

Opiskelija 2 - filosofisia aiheita ihmiselämän merkityksestä kuullaan myös asetelmissa. Asetelmissa kuvatut esineet voidaan jakaa kahteen suureen ryhmään. Luonnolliset esineet (kukat, hedelmät, kala, riista). Ja ihmiskäsien tekemät asiat (työkalut, taloustavarat, taideteokset).

Luonnon esineiden erikoisuus on niiden hauraus, kukat kuihtuvat, hedelmät heikkenevät jne. Siksi tämän tyylilajin tehtävänä on antaa muuttumattomuudelle muuttumattomuus, vakiinnuttaa epävakaa kauneus, hillitä ajan kulumista, tehdä pilaantuvat asiat ikuisiksi. Tämä antaa asetelmille katsojalle houkuttelevan filosofisen syvyyden, joka ilmaistaan \u200b\u200bosuvasti jakeissa:

Asunut nykypäivään asti,

Pitkä veitsi on jäljellä, ei rikki,

Ja kiharat sitruunan edessä

Karkeakuorinen monogrammi.

Ja seinää ei ole kuorittu

Ja kankaan taitokset ovat muuttumattomia,

Ja kaikki on kunnossa

Ja kinkku muuttuu vaaleanpunaiseksi.

Kukaan ei ole juonut viiniä.

Eikä vuotoja lautasliinaan.

Mutta ei ole harjoja eikä palettia,

Ja taiteilijaa ei ole kauan.

Ja kuka vastaa miksi,

Kuten edellisenä päivänä

Joten se on huomenna

Joku odottaa rentoa aamiaista -

Älä koske häneen.

A. Veksler.

Opettaja - kun tarkastelemme useita taiteilijoiden asetelmia, näemme kuinka monipuolisia ne ovat, ja ei vain siksi, että se on kuvattu (sisällön mukaan), kuten on kuvattu (ilmeikkyyden avulla), vaan myös yksilöllisen luovuuden jokainen taiteilija. Tunnemme jokaisen maalauksen tietyn emotionaalisen vaikutuksen: jotkut näyttävät lyyrisiltä, \u200b\u200bintiimiltä, \u200b\u200btoiset juhlallisilta, sankarillisilta, monumentaalisilta

Joten, riippuen kuvassa olevien esineiden sisällöstä, erittelemme ehdollisesti yksittäisjärjestykselliset tai sekoitetut asetelmat.

Opiskelija- Yksirivinen (yksityyppi) asetelma kuvaa tietyntyyppisiä esineitä: vain vihanneksia, vain hedelmiä, marjoja jne. Kuva voi myös kuvata erilaisia \u200b\u200bruokia (ruokia); leipä ja erilaiset jauhotuotteet, juusto, makkarat, erilaiset juomat jne. I. Mashkov, “Moskovan ruoka. Leivät ". Jos kuvassa on erilaisia \u200b\u200besineitä (vihannekset ja hedelmät, kukat ja hedelmät, astiat jne.), Määritellään sellainen asetelma sekoitettuna sisältöön I. Khrutsky, "Kukat ja hedelmät".

Asetelmilla, joita yhdistää nimi "Laid Table", on jonkin verran erilainen luonne: "Breakfast", "Dessert", "Dinner" ja muut. I. Grabar, "Unkempt Table". Tällaisissa kuvissa on tietty juoni, joten nimitämme ne. Kuten tarinoita. Asetelmia, jotka kuvaavat lintuja, eläimiä, ihmisiä tai asetelmia F. Tolstoin maiseman kanssa "Kukkakimppu, perhonen ja lintu", S. Zhukovsky, "Terassin edessä", voidaan katsoa aiheeksi asetelma.

Opettaja - Kuten olemme jo todenneet, asetelman päähenkilöt ovat esineitä. Asiat, jotka esitetään "lähikuva", jotta voit verrata heidän kauneuttaan. Jokaisella tuotteella on oma muoto, rakenne, tiheys jne.

Nyt pelataan peliä "Tunne kosketuksella".

Pelin tarkoitus: lujittaa tietoa vihannesten muodosta, hedelmistä, muodon, pinnan kosketustarkastuksesta, korreloida tuntohetket käytettävissä olevien visuaalisten esitysten kanssa.

Materiaali: joukko hedelmiä ja vihanneksia, kangaspussi.

Manuaalinen: Ryhmä opiskelijoita istuu puoliympyrässä pöydän edessä. Pöydällä on pussi hedelmiä ja vihanneksia. Kukin puolestaan \u200b\u200blähestyy pussia ja laittaa kätensä pussiin. Tunne jonkinlainen vihannes tai hedelmä ja yritä arvata, mikä se on. Kerro esineestä, minkä muotoinen se on, kova tai pehmeä, mikä on sen pinta - sileä tai karkea. Ja lopuksi sano, millainen esine se on. Ota sitten se pussista ja tarkista, onko se tunnistettu oikein.

Seuraava tehtävä - maalaustelineessä, viisi kopiota, joiden avulla määritetään, mikä asetelma maalattiin huoneeseen, mikä ulkona, miten ne eroavat toisistaan.

2. Opettaja- Olemme tarkastelleet monia erilaisia \u200b\u200basetelmia, ne ovat kaikkein monipuolisimpia, tehty eri tekniikoilla ja eri väreillä. Kuinka väri auttaa ymmärtämään kuvan tunnelmaa?

Minkä tahansa taiteilijan teoksessa on jaksoja, joissa hän mieluummin käyttää yhtä tai toista värimaailmaa. Jotkut taiteilijat maalavat lämpimillä väreillä, toiset kylmillä, jotkut kirkkailla tai pastelliväreillä. Ja ne kaikki välittävät toisenlaisen tunnelman, tilan (iloinen, aurinkoinen, juhlava, surullinen, synkkä jne.). Erilaiset aistit (viileys, tuoreus, arkuus, pehmeys, sonorisuus jne.). Olemme tulleet värimalliin, kiinnitämme huomiota värirenkaaseen. Ensimmäisessä vaiheessa värirengas voidaan jakaa kolmeen värimalliin:

    Tähän liittyvä väriskaala;

    Kontrastivärit;

    Suhteellisen vastakkainen;

    Polar;

Analysoimme ensimmäisen värimallin. Liittyvät värit (4 väriä peräkkäin, mukaan lukien yksi pääväri, joka voi olla alussa tai lopussa):

    Keltainen - oranssi-punainen;

    Punainen - ultramariini;

    Sininen - herne;

    Vihreä - sitruuna;

    Punainen on keltainen-oranssi.

Analysoidaan yksi niistä. Yleensä suosituin on kultainen, aina keltaisesta punaiseen. Meillä on neljä kirkasta, runsasta, tyydyttynyttä väriä - värisävyn ilmaisuvoima. Maalit ovat tyydyttyneitä puhtaassa muodossaan, eivät kun ne sekoitetaan muiden kanssa, keltainen, keltainen-oranssi, oranssi, oranssi-punainen. Voimme rikastuttaa kaikkia näitä värejä tekemällä niistä pastellivärejä (+ kalkittu) vähän kyllästettyjä (+ mustia) värejä, saamme vaaleankeltaisia \u200b\u200bja vaalean kultaisia \u200b\u200b(pastellivärejä), kullanvihreitä ja punaruskkeita (vähän kyllästettyjä) värejä . Mikä rikas valikoima.

Kuvitella. Että olemme rikastaneet nämä neljä väriä sataprosenttisella kylläisyydellä vähintään kolmeen tilaan (pastelli, matala kylläisyys, tyydyttymätön).

4. Uuden tiedon ensisijainen omaksuminen. Käytännön työ

Siirrytään työmme seuraavaan vaiheeseen, vesiväriin.

Opettaja - ideosta riippuen valitsemme värimaailman ja aloitamme jo valmiiden luonnosten parissa (luonnos valmistettiin edellisellä oppitunnilla). Suorita koristeellinen tasainen asetelma napaväreissä.

Opiskelijoiden käytännön työssä opettaja tekee yksilöllistä työtä opiskelijoiden kanssa, värien valinnasta, sen jakautumisesta tasossa jne.

5. Alkuperäinen ymmärrystesti. Näyttely

Joten, työsi on valmis. Mutta lopullinen ulkonäkö he saavat, kun he saavat kelvollisen kehyksen. Palveluksessasi on kehystyspaja. (Yhdelle pöydälle järjestetään tyylitelty patonkityöpaja: valmiiksi valmistetut värillisestä paperista valmistetut kehykset) Valitse työhösi sopiva kehys sen värisisällön mukaan, joka osoittaa makusi ja tietosi väritieteestä. (Opiskelijat tulevat paikalle kehyksillä ja valitsevat näytteitä. Koristele työ kiinnittämällä ne tabletille. Opettaja neuvoo)

Ehdotan, että nouset ylös ja katsotte toistenne töitä. Meillä on improvisoitu avauspäivä. Älä unohda "Menestysvuorta". Ehkä jokaisella teistä on halu siirtää tarra uuteen paikkaan, ts. arvioi kykysi uudelleen työn valmistuttua. ( Opiskelijat katsovat taidetta ja työskentelevät tarroilla). Keskustelkaamme nyt vaikutelmistamme avauspäivästä. Kenen työ pidit eniten? Kenen teokset vaativat mielestäsi parannusta?

6. Ensisijainen ankkurointi. Arviointi

Opettaja arvioi jokaisen työn asiantuntijan näkökulmasta ja huomaa sen ansiot.

Opiskelija arvioi työnsä huomioiden haitat tai ongelma-alueet ja antaa neuvoja ja suosituksia toisilleen.

7. Kotitehtävät, tiedotukset

sen täytäntöönpanoa varten

Opettaja:

Etsi kuva tai postikortti, määritä väriyhdistelmä.

Opiskelijat kirjoittavat tehtävän, jonka he saavat.

8. Reflektio (yhteenveto oppitunnin tuloksista)

Opettaja:

Mitä vaikeuksia kohtasit valitessasi värejä monivärisen harmonian kanssa? (Värien ja sävyjen valinta tutkimuksessa ja värien ja sävyjen vastaavuus kuvassa)

Mikä vaihe oli vaikein? ( Aloittaminen, määritä valmistumisaste)

Mikä oli mielenkiintoisin vaihe? ( Yksityiskohdat, työn suunnittelu, teosten katselu ja itsesi vertaaminen muihin)

Mitkä ovat tämän tyyppisen taiteellisen toiminnan näkymät?

(Haluamme toistaa tämän työn, kirjoittaa toisen)

Opettaja:

KIITOS YHTEISTYÖSTÄ!

TOIVON SINULLE MENESTYSTÄ!

LUETTELO VIITTEISTÄ:

    Abramtseva M.A.Keskustelut ja didaktiset pelit kuvataiteen oppitunneilla, luokat 1-4. M. Vlados 2003

    Buinov A.M., Elizarova E.M., Ioganson B.V. Kuvataidekoulu, voi. 2. painos kolmanneksi korjattu. ja lisää. M.: Taide. 1988 vuosi

    Kuvataiteen osa 2, maalauksen perusoppaat 5.-8. Luokan opiskelijoille. Obninskin kustantamo "Title", 1996

    Kurochkina N. A. Tuttu asetelma-kustantamo "Childhood-Press" SP. 1999 vuosi

    William Powell. Väri ja miten sitä käytetään. M. Ast. Astrel 2005

KÄYTETYT Internet-resurssit:

1. http://www.linteum.ru/article254.html

2. http://decko.ru/dizain/100-colorist

6.

7.

8. http://aversin.livejournal.com/11713.html

LIITE

TEKSTITUKI

POLAR HARMONY

MAALAUS

Asetelma

VESIVÄRI

AVOIMUUS

KROOTTISUUS

ÄÄNI ACCENT

AVAINKÄSITTEET

VESIVÄRI - (Ranskalainen aquarelle, italialaisesta aquarelle, latinalaisesta vesivedestä), maalit (yleensä kasviliimalla), laimennettu vedellä, sekä maalaus vesimaaleilla.

Akromaattiset värit -valkoinen, harmaa, musta

HARMONIA tulee kreikkalaisesta sanasta, joka tarkoittaa konsonanssia, harmoniaa, kaaoksen vastakohtaa, kauneuden lakia

HARMONY MONOTONE (väritieteellisessä kirjallisuudessa sitä kutsutaan myös yksiväriseksi, ts. yhdeksi väriksi) perustuu yhden värin "säteen" sävyjen yhdistelmään, jotka eroavat yhden värin vaaleudesta ja kylläisyydestä. Yleinen värisävy antaa värikoostumukselle rauhallisen, tasapainoisen luonteen.

HARMONIA LIITTYY perustuu siihen, että niissä on saman päävärin epäpuhtauksia. Päävärejä kutsutaan: keltainen, punainen, sininen, vihreä. Nämä voivat olla vierekkäisiä värejä: punainen ja punainen-oranssi, keltainen ja keltainen-punainen, mutta ei keltainen ja punainen.

HARMONY POLAR rakennettu kahden päävärin vastustukseen. Esimerkiksi: punainen ja vihreä, keltainen ja violetti. Polaarisessa harmoniassa voidaan yhdistää useita pääpolaaristen sävyjen sävyjä. Monet tutkijat pitävät tätä harmoniaa mukavimmaksi silmille, tämä on osoitus kehomme halusta tasapainoon ja itsepuolustukseen.

HARMONIA KOLMIVÄRINENrakennettu kolmen päävärin vastakohdalle, jotka sijaitsevat väleissä, tai rakennettu niiden ympärille kolme värisävyä.

HARMONIA PALJON VÄRILLÄjossa päävärejä ei voida erottaa monilla väreillä.

LISÄVÄRIT (KONTRASTI) -nämä ovat pareittain vastakkaisia \u200b\u200bvärejä, jotka vahvistavat toistensa kylläisyyttä (esimerkiksi oranssi ja sininen, violetti ja keltainen, punainen ja vihreä).

MAALAUS -näkymähienotaide, toimiikenelle

luodaan alkaen auta maalit, sovellettu mistä- tai kiinteä pinta-.

KONTRASTI- sisältää esineiden selkeän vastakohdan tai kukkia mitään ominaisuuksia.

Monokromi -yksivärinen

NUANCE - tarkoittaa hienovaraisia, pieniä eroja esineissä taikukat mitään ominaisuuksia.

Tyydyttävyys - tämä on ero kromaattisen värin ja vaalean harmaan värin välillä.

PERUSVÄRIT: keltainen, punainen, sininen.

ASETELMA - tämä on , aihe mikä on kuva taloustavarat, kukat, vihannekset ja hedelmät.

Läpinäkyvyys -kohteen ominaisuus, joka antaa valon kulkea sen läpi ilman merkittäviä vääristymiä

KOMPOSIITIVÄRIT: oranssi, violetti, vihreä.
Yhdistelmävärit saadaan sekoittamalla kaksi pääväriä:
Oranssi \u003d punainen + keltainen

Violetti \u003d punainen + sininen

Vihreä \u003d keltainen + sininen
Kaikki muut värit koostuvat näiden värien sekoittamisesta eri suhteissa.

Plus ero kylläisyydessä ja vaaleudessa.
ÄÄNI ACCENT -korostamalla osan sävellyksestä, kuvasta, esineestä, jotta siihen kiinnitetään suuri merkitys.

Kromaattiset värit -"Värillinen"

VÄRIHARMONIA \u003d VÄRITASAPAINO.

VÄRI SÄVY - päävärin esiintyminen monimutkaisessa värissä,
joka määrittää paikkansa väripyörässä.
Värisävy määräytyy värin nimen mukaan: tulipunainen, karmiininpunainen.

Kuva1\u003e

18.4.2013 lukuvuosi

Avoin maalausopetus

1 "b" luokassa

opettaja Ershova I.M.

Oppitunnin aihe : "Asetelman vaiheittainen rakentaminen"

"Asetelma yksinkertaisella esineellä ja vihanneksilla kylmissä väreissä"

Tavoitteet: lujittaa tietoa taiteen "asetelma" tyylilajista;

Kehitä mielikuvituksellista mielikuvitusta, sävellysajattelua.

Tehtävät:

Koulutuksellinen: sommittele kuva taulukossa oikein; laittaa esineitä

rakenna ne tasossa ottaen huomioon mittasuhteet ja perspektiivileikkaukset.

Kehittäminen: huomion, visuaalisen muistin, silmän, tunteen kehittyminen

mittasuhteet, värientunnistus, taiteellinen maku.

Koulutus: edistää rakkautta ympäröivää maailmaa kohtaan,

määrätietoisuus, sitkeys, tarkkuus, kyky nähdä

tuntea kauneus.

Oppitunnin tyyppi: yhdistettynä

Opetusmenetelmät:selittävä-havainnollistava, lisääntymiskykyinen

Laitteet ja materiaalit:

opettajalle: taloustavarat (kannut, kupit, kulhot jne.), liitu, lauta

Viileä;

opiskelijoille: A3-paperi, grafiittikynät, joiden kovuus on erilainen, pyyhekumi,

Harjat, vesiväri, paletti, vesisäiliö;

Visuaalinen alue:

luonnonrahaston opiskelijoiden teokset;

taiteilijoiden kopiot:

K. Korovin ”Asetelma. Kukat ja hedelmät ”.

V. Van Gogh "Auringonkukat"

I. Mashkov "Hedelmät lautasella"

K. Petrov-Vodkin "Asetelma omenoiden kanssa"

P. Konchalovsky "Tarjotin ja vihannekset"

Z. Serebryakova "Kori kesäkurpitsaa"

Oppitunnin kulku:

1 oppitunti

І Organisaatio-osa.

Oppitunnin valmiustarkastus 3 min.

ІІ Pääosa.

Aiheviesti. 2 minuuttia.

Johdantokeskustelu 5 minuuttia.

Opettaja tarjoaa arvata arvoituksen, lapset vastaavat yksimielisesti.

Jos näet kuvassa

Ihme maljakko pöydällä

Se sisältää kimppun kaunista

Lumivalkoiset krysanteemit

Ruokia on paljon

Sekä lasimainen että yksinkertainen

Ehkä kuppi tai asetti

Kullatulla reunalla.

Ja silti, ja se tapahtuu,

Peli piirretään sinne.

Lopuksi laita

Kypsiä persikoita ja luumuja

Ja kuvassa voi

Piirretty kakuksi

Ja siksi kuvaa kutsutaan -asetelma.

Sana "asetelma" tarkoittaa "kuollutta luontoa", "elävää luontoa". Se tuli meille ranskankielellä.

Hollannin, saksan ja englannin kielellä käännettynä tämän tyylilajin nimi tarkoittaa "hiljaista elämää", "liikkumatonta elämää".

Asetelma nousi itsenäiseksi tyylilajiksi 1600-luvulla. Hollannissa.

Tässä tyylilajissa työskenteleviä taiteilijoita kutsuttiin "pieniksi hollantilaisiksi". Niiden erottuva piirre on asetelmien hämmästyttävä materiaalisuus, yksityiskohtien siirron perusteellisuus.

Asetelma ei yleensä tarvitse kangaskokoja, kuten historiallista maalausta tai eeppistä maisemaa. Tämä on vaatimattomampi genre. Mutta samaan aikaan kuvataiteen asetelmia ei pidä hahmottaa satunnaisen esinejoukon kuvana. Useimmiten taiteilija "asettaa" luonteen, toisin sanoen ajatellusta ajatuksesta hän valitsee tarkoituksella sopivat esineet. Lisäksi taiteilijan aikomukseen sisältyy tiettyjä esineiden muotojen ja värien yhdistelmiä, valaistusta, sijaintia avaruudessa. Asetelman sävellys syntyy alun perin kirjoittajan päähän, vaikka monet voivat työntää taiteilijan figuratiivisen-muovisen ideaan: elämän havainnot, muistot, luettu kirja, runous, musiikki.

Joskus asetelman asettaminen on vaikeampi kuin sen maalaus. Taiteilija esittelee oman järjestyksensä esineiden järjestelyyn. Tällainen, kun mitään ei voida poistaa, lisätä tai järjestää rikkomatta koostumuksen yhtenäisyyttä.

Opettaja muistuttaa edellisen oppitunnin rakennussäännöistä, sävellysratkaisusta, kuvitekniikoiden vaiheittaisesta toteuttamisesta 2-3 hedelmän ja vihanneksen yksinkertaisen asetelman piirtämiseen. Lisäksi hän tarjoaa mahdollisuuden tutustua monimutkaisemman sävellyksen asetelmaan. Vuoropuhelussa lasten kanssa opettaja keskustelee taululle lähetettyjen kuuluisien taiteilijoiden asetelmien jäljennösten taiteellisista piirteistä.

Ongelmalliset kysymykset (tietotesti): 10 minuuttia.

  • Millaisia \u200b\u200basetelmia tunnet?
  • Etsi esiteltyjen asetelmien erityispiirteet ja kommentoi niitä.
  • Mitä värejä (lämpimiä tai kylmiä) esiintyy asetelmissa ja miksi?
  • Mikä yhdistää asetelmaesineitä?
  • Kuinka taiteilijat välittävät hedelmien ja vihannesten määrän maalausten tasaisella pinnalla? Miksi kevyempi aivohalvaus kaikille hedelmille ja esineille sijaitsee toisella puolella ja tummat toisella puolella? (lasten vastaukset)
  • Mikä rooli auringonvalolla on asetelmissa?Auringonvalo, joka valaisee esineitä, tekee niistä toisaalta valoa (valoa), toisaalta - tummaa (varjo). Valo ja varjo auttavat välittämään esineiden tilavuuskuvan, niiden todellisuuden.
  • Mitkä asetelmat asetelmista pidit enemmän ja miksi?

Opettaja selittää erilaisia \u200b\u200bsommittelumalleja asetelmien rakentamiseksi. Tietojen vahvistamiseksi opettaja pyytää lapsia lukemaan esitetyt suunnitelmat ja vastaamaan seuraaviin kysymyksiin:

1 Mitä esineiden (keskiviivat) kuvan pysty- ja vaakaviivat tarkoittavat?

2 Selvitä, mitkä asetelmaesineet ovat lähempänä, mitkä kauempana? Selitä miksi?

3 Mikä on koostumus? (Tämä on yhdistelmä koulutuspiirustuksen osia, taideteos niiden sisällön elävimmän ilmaisun takaamiseksi. Tämä on kappaleiden oikea asettelu paperiarkille).

Esineiden tulisi harmonisesti yhdistyä toisiinsa, koskettaa, muodostaen yksi kokonaisuus, mutta eivät saa estää toisiaan (kohtuullinen suurten ja pienten, valkoisten ja tummien, leveiden ja kapeiden, kiiltävien ja mattapintaisten, pallomaiset ja tasomaiset esineet lisäävät ilmeikkyyttä, eliminoivat yksitoikkoisuuden, elävöittävät ympäristöä);

Tätä asetelman rakentamisen mallia kutsutaan sen koostumukseksi.

Kaikilla sävellyksillä tulisi olla keskipiste. Tyypillisesti tämä sävellyskeskus on suurin maalauksessa esitetty esine. On parempi sijoittaa se taustalle ja muista korostaa se väreillä.(Koko ryhmässä tulisi olla pääobjekti, joka semanttisessa merkityksessään, huippu, muoto, väri olisi tärkein, keskeinen.)

Pelin lämmittely.10 minuuttia.

Opiskelijat jaetaan 2-3 ryhmään, joissa on 3-4 henkilöä. Heitä pyydetään säveltämään koostumus ehdotetusta geometristen muotojen asetelmasta ja kiinnittämään se paperille. Opettaja kiinnittää valmiit sävellykset taululle työn analysointia varten, suosituksia virheiden poistamiseksi.

ІІІ Itsenäinen työ. 13-15 minuuttia

Lyhyillä viiva-aivohalvauksilla opiskelijat hahmottavat asetelman yleisen järjestyksen lyijykynällä arkille ottaen huomioon edelliset suositukset, kaikkien esineiden ääriviivat, tarkkailemalla asetusten esineiden mittasuhteita ja järjestelyä, hahmottamalla rajat Kohokohdat, varjot, kaikki esineet ja ympäristö.

IV Oppitunnin yhteenveto: 2 min.

Vastaukset kysymyksiin:

Minkälaista maalausta työskentelimme tänään?

Oppitunnin kulku:

2 oppitunti

І Organisaatio-osa.

Oppitunnin valmiustarkastus 2 minuuttia.

ІІ Pääosa.

Johdantokeskustelu 5 minuuttia.

Opettaja tarjoaa mahdollisuuden tarkastella useita opetustöitä eri esitystekniikoilla. Kiinnitä erityistä huomiota akvarellitekniikassa tehtyihin töihin.

Mitä tekniikoita käytettiin työssä?

Mitä eroa on gouache-tekniikalla ja vesiväri-tekniikalla?

ІІІ Itsenäinen työ. 25 minuuttia

Opiskelijat tarkentavat yksityiskohtia lyijykynällä. He kääntyvät töihin vesiväriin. Kostuta paperiarkki vedellä, jotta maali ei pääse irtoamaan jatkotyössä. Työn aikana opettaja auttaa opiskelijoita, joilla on vaikeuksia työssään.

IV Oppitunnin yhteenveto: 13 min

Tarkastellaan piirustuksia, analysoidaan niiden ansioita.

Valitse piirustukset, jotka ilmaisevat suurimman samankaltaisuuden luontoon;

Piirustusten arviointi;

Työpaikkojen puhdistus.


Osiot: MHC ja IZO

Tarkoitus:
ja) Koulutuksellinen: lujittaa tietoa "värikontrastista"; toistaa uusia tekstuurisen vesiväri menetelmiä; opettaa suorittamaan asetelman alkuperäinen värimaailma annettujen mallien mukaisesti.
b) Kehittäminen: Opiskelijoiden luovan mielikuvituksen kehittäminen, ajattelukyvyn kehittäminen, kyky todistaa näkökulmansa.
sisään) Koulutuksellinen: lisätä kiinnostusta ympäröivään maailmaan, "maalaus" -aiheeseen.
edistää työkulttuuria.

Ammatin tyyppi: Yhdistetty.

Oppitunnin tavoite: Viimeistele asetelman värimaailman alkuvaihe.

Materiaalit ja varusteet:

Opettajalle:
1. Taiteilijoiden maalausten jäljennökset. "Overseas guests", keskim. Roerich; "Tyttö kannulla", av. Arkhipov.
2. Leninogorskin pedagogisen koulun 2. vuoden opiskelijoiden luovaa työtä;
3. Valokuvat Kazanin taidekoulun I-II-x-kurssien opiskelijoiden luovista teoksista;
4. Taulukot ja kaaviot aiheesta "Värikontrasti";
5. Opettaja Zhukova G.V: n teokset, jotka näyttävät värillisen asetelman alkuvaiheen.
6. Taulukot I, I (a), II, II (a), "Värillisen työn järjestys"
7. Harjoitukset 2. vuoden opiskelijoille "tekstuurisen vesiväri" tekniikalla

Opiskelijoille:
Akvarellimaalit; harjat; vesi; paletti; peite neste; muovipussit; valmistelupiirustus (formaatti A3).

Oppitunnin rakenne:
1. järjestelyhetki (1min)
2. toista (12min)
3. selitys (8min)
4. Itsenäinen työ (20min)
5. työn analyysi (3 min)
6. Tunnin loppu (1min).

Tietolähde:
1. Greg Albertin ja Rachel Woolofin toimittama “Vesiväritekniikan perusteet”;
2. "Maalauksen perusteet", av. N.M. Sokolnikov;
3. "Täydellinen piirustus- ja maalauskurssi", keskim. Hazel Garrison;
4. “Vesiväri. Master-luokka ”, toimittaja Tatiana Minejyan.
5. ”Asetuksen piirtäminen verhoilla”, av. A.F.Konev, I.B.Malanov.
6. "Maalaustunnit 10-14-vuotiaille koululaisille", keskim. M. Mikheishina.

Luentojen aikana:

Järjestämisaika:

Hei kaverit! Tänään meillä on maalausopetus aiheesta: ”Vihannesten asetelmat ja
hedelmät ”, joiden verhot ja värit ovat ristiriidassa niiden kanssa. Haluaisin aloittaa oppitunnimme kauniilla lausunnolla maalauksesta: ”Maalaus on itse elämää. Siinä luonto näkyy sielun edessä ilman välittäjiä, ilman peitteitä, ilman sopimuksia. Runous on aineetonta.
Musiikki ei ole konkreettista. Veistos on ehdollinen. Mutta maalaus, etenkin maisemassa, on jotain todellista. Runoilijat, muusikot, kuvanveistäjät, en halua kertoa kunniaanne. Myös eräsi on hieno. Mutta palkitaan kaikki oikeudenmukaisuudella. "
Kirjoittanut Eugene Delacroix

Peitetyn materiaalin toistaminen

Mikä on "maalaus"? Kuka sanoo kaverit? Tiedämme useita maalauksen määritelmiä. " Yksi heistä lukee: “ Maalaus - tämä on eräänlainen taide, jossa väreillä on tärkeä rooli. " Ja vielä yksi määritelmä - “ Maalaus”Keinot kirjoittaa elämää, kirjoittaa elävästi eli. välittää todellisuutta täysin ja vakuuttavasti
- Kaverit, nimetään meille tunnetut maalauksen tyylilajit:
- Tämä on muotokuva, asetelma, maisema, animalistinen genre, mytologinen genre.
- Hyvät tyypit, oikein. Tänään oppitunnilla suoritamme värillisen asetelman. Kuka voi sanoa, mikä asetelma on? Ja mitä asetelmia taiteilijoista tunnet?
"Asetelma" tarkoittaa ranskaksi "kuollutta luontoa", ts ”Asetelma” on lavastus elottomista esineistä, taloustavarista, taloustavarista. Saksasta käännettynä "asetelma" tarkoittaa "hiljaista elämää".
Palataan nyt asetelmaamme uudelleen, se on lavastettu
aiheesta "Värikontrasti".
- Kaverit, mitkä tunnetut taiteilijat tiedät, tehneet tästä aiheesta?

Harkitsemme taiteilijoiden maalausten kopioita.

OK, tyypit. Tarpeeksi. Haluan huomata, että kaikkia esineitä ei voida kutsua asetelmiksi. Luovan asetelman lavastaminen tulisi suunnitella tiukasti kasvatustehtävän ja ideologisen käsityksen mukaisesti.
Esimerkiksi tuotantomme tehtävänä on tunnistaa muotojen ja materiaalien erilaisuus, erot
värit ja sävyt. Tätä varten käytimme kontrastilakeja.
Kontrastivertailu suurista pieniin (laajamittainen kontrasti), vaalea tumma (vaalea kontrasti), karkea pinta kiiltävällä (kuvioitu kontrasti) ja lopuksi värikontrastit (punainen - vihreä, keltainen - violetti, sininen - oranssi).
Kaverit, olemme jälleen kerran vakuuttuneita siitä, että taiteilija, joka luo ainutlaatuisen maailman kuvallisilla keinoilla, saa meidät huolestumaan, ihmettelemään ja iloitsemaan. Ei sattumalta väri on maalauksen perusta:
Ensiksi,väri voidaan havaita eri tavoin ja välittää ympäröivän maailman kauneus;
toiseksi, väri voi ilmaista tunteita, mielialaa ja tunnetilaa.
Kolmanneksi väriä voidaan käyttää ajatella ja rakentaa kohteen muoto, välittää tekstuuri ja tilavuus.

Oppitunnin tavoite:

Joten tänään oppitunnilla suoritetaan värimaailman alku - esineiden asettelu
vaaleuden ja värikontrastien avulla. Ennen värillisen käytännön työn aloittamista analysoimme täysimittaisen asetuksen ja toistamme kaiken, mikä koskee "värikontrastia".
- Joten kaverit, tiedämme, että kaikki värit voidaan jakaa kahteen pääryhmään:
1. Kromaattinen (väri), joka sisältää kaikki aurinkospektrin värit.
- Mitä kutsutaan kromaattisiksi väreiksi?
- Kaikki auringon spektrin värit.
2. Akromaattinen (ei-värillinen), joka sisältää värit: musta, valkoinen ja kaikki harmaan sävyt.
- Mitä kutsutaan akromaattisiksi väreiksi?
- Nämä ovat mustan, valkoisen ja harmaan värit.
- Kaverit, miten asetelmamme eroavat edellisistä?
- Asetelmamme erottuvat värikontrasteilla.
- Kaverit, antakaa minulle määritelmä "vastakkaiset värit" ja nimeäkää vastakkaisten yhdistelmien ryhmät.

Näytän väripyörän:
- "Kontrastivärit" - nämä ovat värejä, jotka täydentävät toisiaan ja ovat vastakkain väripyörässä. Esimerkiksi: punainen-vihreä, keltainen-violetti, sininen-oranssi.
- Ilmiö "Värikontrasti" on, että väri muuttuu muiden ympäröivien värien vaikutuksesta. Esimerkiksi: punainen tomaatti näyttää punaisemmalta vihreää persiljaa taustalla.
- Millaisia \u200b\u200bvärikontrasteja tiedät?
- Värikontrastia on kahta tyyppiä - vaalea ja kromaattinen

Näytän taulukon vaaleassa kontrastissa:

  1. Kevyt - näkyvän kohteen kirkkaus ei ole absoluuttinen arvo, vaan suhteellinen taustaan \u200b\u200bnähden. Esimerkiksi: harmaa neliö sinisellä ja mustalla taustalla kirkastuu ja tummenee valkoisella.

Näytetään taulukko kromaattista kontrastia varten

  1. Kromaattinen kutsutaan sävyn tai värikylläisyyden muutokseksi

vierekkäisten kromaattisten värien vaikutuksesta. Mitä kevyempi tonaalinen suhde, sitä vahvempi kontrasti.
a) jos kromaattinen väri on täydentävän värinsä taustalla, se säilyttää sävynsä ja saa suuremman kylläisyyden. Esimerkiksi keltainen näyttää kirkkaammalta violetilla kuin missään muussa kromaattisessa värissä.
b) jos harmaata kuvaa ympäröi kromaattinen tausta, sen väri saa sävyjä
täydentävä väri taustavärille. Esimerkiksi vihreällä taustalla oleva harmaa tausta muuttuu vaaleanpunaiseksi
sävy ja päinvastoin - se muuttuu vihreäksi punaiseksi.
Kaikilla asetelmaesineillä on väriominaisuudet ja niillä on tietty ominaisuus
keveys, ts. sävy.
Kun teemme värillistä työtä, meidän on myös pyrittävä välittämään:
- asetelmaesineiden määrä
- esineiden rakenne (niiden olennaisuus);
- asetelman suunnittelu (etu-, keski- ja pitkän kantaman suunnitelmat).
Kaikki nämä tehtävät voidaan saavuttaa soveltamalla erilaisia \u200b\u200bvesivärimaalaustekniikoita.
maalit.
- Kaverit, luetellaan heidät.
Ensimmäinen menetelmä on "raaka" (a 1aprima)
Toinen menetelmä on “kuiva” eli mosaiikki.
Kolmas menetelmä on yhdistetty.

II kurssit LHMPU.

Harkitsemme opiskelijoiden maalaustöitäMinä-II kursseja Kazanin taiteesta
kouluissa
Tässä on myös valokuvia Kazanin 1. – 2. Kurssin opiskelijoiden töistä
Taiteellinen kouluissa. Näiden asetelmien epätavallinen luonne on käyttö
optinen menetelmä maalien sekoittamiseksi. Tämä menetelmä koostuu 2-3 värin vaihtamisesta,
asetettu vierekkäin aivohalvauksilla. Etäisyydellä nämä moniväriset aivohalvaukset yhdistetään yhteiseksi,
monimutkainen väri, jolle on ominaista maalauksellisuus, puhtaus, värikkäiden sävyjen leikki.

Näytän harjoituksia, jotka suoritetaan "tekstuurisen vesiväri" tekniikalla
Nimetään uudet, jo tutut teksturoidun vesiväri menetelmät:
- peittävän nesteen levittäminen;
- elokuvan käyttö
- kaavitaan maali muovikortilla ja harjan varren päästä;
- piirtäminen kuivalla harjalla märälle maalille;
- "suolaruisku".

Selitys uudesta materiaalista
Tarkastellaan nyt värisarjaa.

Menetelmän numero 1

Jotkut oppikirjat neuvovat aloittamaan työn esineiden valaistujen osien kanssa, ts. kanssa
kevyitä suhteita ja johdattaa työtä johdonmukaisesti eniten kevyestä aiheesta
tumma.
Tätä varten sinun on ensin henkisesti asetettava esineet värisävyn mukaan (
väri ja vaaleus) seuraavan kaavion mukaisesti

Esitetään kaavio numero 1

Kaavio nro 1.

Tämän kaavion mukaan teemme nyt värisävyisen asettelun yhden asetelmien esineistä. Esimerkiksi keltaisella keraamisella teekannulla, savipannulla ja oljen hedelmäkorilla:

Kirjoitan paperin tilalle:

  1. keltainen teekannu on kevyin esine;

Keskiväriset tuotteet:

  1. hedelmät; 3. pajukori; 4. pystysuora pinta; 5. vaakasuora pinta; 6. savikannu; 7. sininen verho on kyllästynein esine sävyllä ja värillä.

Työskentelemme väreissä seuraavan kaavan mukaisesti

Kaavio nro 1 (a)

Analysoin värisarjan työn järjestystä kaavojen I mukaisesti. I (a):

Joten, jos olemme tunnistaneet asetelman kevyimmän kohteen - tämä on keltainen keraaminen teekannu, aloitamme sen kirjoittamisen valaistulta puolelta ja varmista, että näytämme kosketuksen taustalla, samalla kun määritämme, mikä on tummempaa ja mikä on kevyempi ja kuinka paljon. Sitten siirrymme esineisiin, jotka ovat tyydyttyneempiä - tämä on mandariini etualalla ja paprikat pajukorissa. Keskitasossa kirjoitamme valoa esineisiin ja kosketamme taustaa; sitten menemme saviastian valaistuun osaan taustalla ja näytämme kosketuksen pysty- ja vaakasuorilla tasoilla; ja lopuksi kirjoitamme valoa siniseen verhoon - etualalla olevan asetelman synkimpään ja rikkaimpaan aiheeseen,
On huomattava, että joka kerta, aloittaessasi seuraavan kohteen valaistun osan kuvan, on välttämätöntä verrata sitä edellisen kohteen valaistuun osaan sen selvittämiseksi, kuinka paljon kylläisempää, tummempaa sinun on otettava väri.
Sitten kirjoitamme samassa järjestyksessä esineiden puolisävyt. Sitten verrataan omia varjoja esineisiin, sitten putoavia varjoja tasossa olevista kohteista ja lopuksi refleksejä esineisiin, jotka liittyvät taustaan.

Menetelmä numero 2 värillisen työn suorittamisesta.
On toinen vaihtoehto tehdä työ värillisenä. Käytämme sitä oppitunneilla
piirustus kun teet graafista työtä, ja tänään maalaustunnilla neuvon
käytä tätä jaksoa.
Se koostuu seuraavista: Ensinnäkin suoritamme henkisesti esineiden asettelun
värisävy, mutta ei vaaleasta pimeään, kuten ensimmäisessä versiossa, vaan päinvastoin - aivan
värikylläisyys ja kohteen keveys asetelmassa - kevyimpään.

Esitetään järjestelmän numero II

KaavioII

Harkitse esimerkiksi asetelmaa, jossa on punainen teekannu, pullo ja hedelmät keraamisessa muodossa
maljakko; punainen teekannu on voimakkain väri ja sävy.

Kirjoitan paperin tilalle:

  1. Punainen teekannu

keskiväriset tuotteet:

  1. vihreä verho; 3. viinirypäleet; 4. pullo; 5. pippuri; 6. maljakko; 7. pystytaso; 8. Vaakataso on kevyin kohde asetelmassa.

Työskentelemme seuraavan kaavan mukaan:

Esittelyohjelma nro II (a)

KaavioII a)

5. Kohteen valo + kosketus taustalla

Analysoin väritöiden järjestystä kaavojen II mukaisesti. II a kohta:
Joten ensin maalataan oma varjo punaiselle keraamiselle teekannulle - sävy- ja värikylläisimmälle esineelle. Sitten siirrymme kevyempään esineeseen - tämä on vihreä verho. Kirjoitamme taitteet varjopuolelle osoittamalla kankaan paksuuden. Sitten tarkastellaan esineitä, jotka ovat vielä väriltään vaaleammat - nämä ovat viinirypäleet ja pullo. Ne ovat hyvin samanlaisia \u200b\u200bväriltään ja sävyiltään, mutta erilaisilta tekstuuriltaan ja merkitykseltään. Ensinnäkin alamme kirjoittaa omia varjoja rypäleihin, koska ne ovat etualalla, erottaen ne värisuhteen mukaan (jotkut ovat lähempänä valonlähdettä - häikäisyt ja refleksit ovat kirkkaampia, kontrastisempia, toiset kauemmas - kevyempiä, pehmeämpi).
Seuraavaksi kirjoitamme oman varjon pulloon, se on taustalla ja sillä on
mattapinta. Sitten näytämme varjosuhteita pippurilla, keraamisella maljakolla ja pystytasolla - kevyin aihe asetelmassa.
On huomattava, että joka kerta, kun aloitetaan kuvaaminen jokaisen seuraavan objektin varjo-osan värillä, on välttämätöntä verrata sitä edellisen varjo-osaan sen selvittämiseksi, kuinka paljon vaaleampi sinun on otettava väri harjalla.
Sitten samassa järjestyksessä verrataan putoavia varjoja, sitten esineiden refleksejä, sitten - esineiden penumbraa ja lopuksi - asetelmaesineiden valaistuja osia.
Kehotan sinua käyttämään tätä teosversiota, jotta tummimmat esineet eivät tummenisi, jotta työsi ei olisi kulunut ja vaalea monen tunnin akvarellityön vuoksi.
Siksi sinun tulisi kiinnittää huomiota sävyn ja värisävyerojen paljastamiseen ottaen huomioon asetelman sileys: mitä lähempänä esineet ovat meille, sitä kontrastisemmat ne ovat väreissä ja sävyissä; mitä enemmän, sitä enemmän niiden väri ja muoto pehmenevät, värikylläisyys ja kontrasti menetetään).
Vertailumenetelmä, menetelmä valon jännitteen ja värisävyjen erojen etsimiseen, johtaa oikeaan päätökseen. Tällainen maalauksen dialektiikka antaa sinulle mahdollisuuden järjestää luontoa.
Joten tämän menetelmän koko tarkoitus ja merkitys eivät ole minkään paikan värin ja sävyn etsimisessä, vaan päinvastoin - verrattuna ympäröivään, jolloin voit löytää sopivan paikan kokonaisuutena.
Mitä kokeneemmaksi sinusta tulee, sitä laajemmin tarkastelet kokonaisuutta. Ensin etsit ja vertaat kahta sävyä, sitten kolmea, sitten neljä, viisi samanaikaisesti, ja lopuksi orkesterikapellimestarina, joka kuulee sekä viulun, huilun että kontrabasson ja niin edelleen, kehität silmäsi niin, että näet kaiken samaan aikaan, eikä kätesi ole kaksi - kolme nuottia, kokonaiset maalauksen soinnut. Sitten sinusta tulee maalauksen mestari.
- Älä unohda, kaverit, että käytämme lyöntejä esineiden muotoisina, jos esine muistuttaa meitä pallon muodosta, sitten ympyrässä (soikion muotoinen), jos lieriömäinen tai kartiomainen pinta, pystysuoraan tai vaakasuoraan (kulmassa) jne.
Oppitunnin tavoite:
- Kaverit, selvitämme ennen käytännön työn aloittamista oppitunnin tehtävän kanssanne - tämä on asetelman värimaailman alun toteutus eli esineiden alkuperäinen asettelu valossa ja väreissä ja väreissä .

Itsenäinen työ.
Teoksen analyysi.
Oppitunnin yhteenveto.

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat