Paustovsky tapahtuman nimi. Skenaario luovasta oppitunnista aiheesta "Sadun salaisuudet" Lämmin leipä

pää / Tunteet
Tavoitteet: kiinnittää opiskelijoiden huomio C.G.Pau: n työhönsata vsky; kehittää lukutaitoa roolin mukaan; esitellälapsia teatterikulttuuriin, kehittää kykyä emotionaalisestihyväksy teksti, ilmaise näyttelijöiden tunteet lukiessasihenkilöt; laajentaa lasten leikkikokemusta.

Varustus: näyttö - "radio", Paustovskyn muotokuva, näyttely kirjoista.

Oppitunnin valmistelu: opiskelijat lukevat tarinoita ja satujaK. G. Paustovsky ("Kissavaras", "Mäyrän nenä", "Hare lapy "," Viimeinen paholainen "," Kultainen viiva "jne.).

Opiskelijat on jaettu ryhmiin: ensimmäinen ryhmä valmistelee tarinan Paustovskyn elämästä, toinen - “radiopeli "tarinan perusteella "Thief Cat", kolmas - tietokilpailu.

Oppitunnin kulku

I. Opettajan johdantopuhe.

Kaverit, tämän päivän oppitunti on epätavallinen. Me palvelemmelähettää "radiolähetystä" ja osallistua siihen.

II. Tarina kirjailijan elämästä.

Opettaja "käynnistää" radion (radio piirretään ruudulle).

Ensimmäinen opiskelijaryhmä puhuu.

1. opiskelija. Hyvät radiokuuntelijat! Aloitammevuokraus ohjelma kuuluisan venäläisen pisin elämästä ja työstäelin, jonka kirjat on käännetty monille maailman kielille -noin Konstantin Georgievich Paustovsky (1892-1968).

2. opiskelija. Syntynyt rautatieliikenteen perheeseenasuessaan perhe oli suuri, taipuvainen, kuten Pau itse sanoistoovsky, taidekursseille. Perhe lauloi paljon, soittipianolla he rakastivat teatteria. Tulevan kirjailijan lapsuus kului Ukrainassa - ensin kylässä, sitten Kiovassa, jossa hän opiskelikuntosalilla. Kuntosalin 6. luokasta lähtien hän opetti jo. Tekijävalmistuttuaan lukiosta hän opiskeli ensin yliopistossasisään Kievsky, sitten Moskovassa. Valmistumatta opintoihinsa hän meni töihin.Hän vaihtoi monia ammatteja: raitiovaunun ohjaajasta ja järjestyksestä opettajaksi ja toimittajaksi.

III ... Tietokilpailu perustuu K.G.Paustovskyn tarinoihin.

Toinen opiskelijaryhmä puhuu.

- Ja nyt, hyvät radiokuuntelijat, voit hyväksyä
osallistuminen tietokilpailuun, joka perustuu K.G.Paustovskyn tarinoihin soittamalla
meille puhelimitse.

Tietokilpailun voittajat saavat palkintoja. Puhelu.

Opiskelijat vastaavat puhelimeen, "soivat".

- Ja tässä on ensimmäinen puhelu. Esittele itsesi ...
Joten kysymys on ...

Tietokilpailukysymykset:

  1. Kenestä on kyse: ”Hän ryösti meitä joka ilta. Hän on niinkätevästi piilossa, että kukaan meistä ei todellakaan nähnyt häntä?(Tietoja kissasta; tarina "Thief Cat".)
  2. Kuinka onnistuit kesyttämään kissan? Kuten varas hänmuuttui vartijaksi?(Kesytimme kissan ruokkimalla sitä. Hän söi yli tunnin. Ja hänestä tuli vartija, joka oli tottunut kanoihin varastamaan puuroa pöydältä.Nähdessään kissan he piiloutuivatkoti.)
  3. Kenestä se on: ”Joku eläin alkoi suuttua vihaisesti tulen äärellä.Hän ei ollut näkyvissä. Hänjuoksit ahdistuneesti ympärillämme, sinä melutvihreä ruoho, nyökkäsi ja suuttui, mutta ei edes työntänyt korviaan ruohosta ”?(Mäyrästä; tarina "Mäyrän nenä".)
  1. Eräänä päivänä mäyrä poltti nenänsä, kun hän työnsi sen paistinpannuun, jossa perunoita paistettiin. Kuinka hän kohteli nenäänsä?(Hän repäisi vanhan puun kannon, työnsi nenänsä sen keskelle, kylmään ja märään pölyyn.)
  2. Kuinka kauan kirjoittaja tapasi mäyrän, jolla oli arpi nenässään? Mitä mäyrä teki?(Vuotta myöhemmin; mäyrä istuilähellä vettä ja yritti tarttua sudenkorentoihin, jotka jyrisivät kuin tina tassullaan.)
  3. Yksi K. Paustovskin hahmoista on nimeltään "kymmenen prosenttia". Miksi häntä kutsuttiin niin?(Tarina "Viimeinen paholainen". Isoisää hyökkäsi sika, ei sika- suora leijona! Hän meni sairaalaan, jossa lääkäri kertoi hänelle, että hänestä oli jäljellä "kymmenen prosenttia". Joten he kutsuivat isoisäni- "Kymmenen prosenttia".)
  4. Kenen "kymmenen prosentin" isoisä otti paholaiseen tarinassa "Viimeinen paholainen"?(Pelikaani. Pelikaani ryntäsi isoisäänsä ja koputti hänet niin, että hän putosi vadelmapensaisiin.)
  5. Mistä pelikaani tuli järveltä?(Pakeni kuljetettaessa päiväkotia.)
  6. Isoisä meni kaupunkiin, löysi menagerien ja kertoi pelikaanista. Mitä isoisä sai palkkiona?(40 ruplaa, josta ostin uudet housut.)
  1. Kuka voi auttaa ihmistä poistumaan metsäpalosta?(Vanhat metsänasukkaat tietävät, että eläimiä paremmin kuin ihmiset tuntevat, mistä tuli tulee. Tarinan "Jäniksen tassut" isoisä Larion juoksi jäniksen jälkeen ja johti hänet ulos tulesta.)
  2. Mitä kylän pojat kutovat siimat?(Jouhesta; tarina "Harmaa ruuna".)
  3. Ketä kutsutaan parhaaksi männynkäpyjäksi?(Proteiini; Hoitavan kukan tarina.)
  4. Onko kalastajilla vihollisia? Jos on, mitkä?(Kyllä. Nämä ovat poikia, jotka pelottavat kalat; vedenalainen ajopuu, jonka takana siima sotkeutuu; samoin kuin ankka, hyttyset, ukkosmyrskyt, huono sää ja tulvat. Tarina "Kultainen viiva".)
  1. Näetkö lämpöä tai kylmää?(Kyllä, voit. Metsän yläpuolella olevassa kuumuudessa näkyy keltainen savu. Vaikuttaa siltä, \u200b\u200bettä ilma vapisee. Ja kylmässä taivaan väri muuttuu - se muuttuu vihreäksi kuin märkä ruoho. Tarina "Puu sammakko".)
  2. Mitä puusammakko ennustaa?(Kruunatessaan hän ennustaa sateen. Tarina on "Puusammakko".)
  3. Jos kaivat metsään pienen puun, kuten koivun, istutat sen ammeeseen ja pidät sitä lämpimässä huoneessa, muuttuvatko lehdet keltaisiksi syksyllä vai pysyvätkö ne vihreinä koko talven?(Ne muuttuvat keltaisiksi ja lentävät syksyllä. Tarina on "Lahja".)
  1. Muinaisina aikoina kaunottaret pesivät itsensä ensimmäisellä lumella hopeakannusta. Miksi he tekivät sen?(Joten heidän kauneutensa ei haalistu. Tarina "Jäähyväiset kesästä".)
  2. On korkea kasvi, jossa on punaisia \u200b\u200bkukkia, koottu suuriin klustereihin. Siitä on suurta hyötyä nuorille metsäistutuksille. Mikä on tämän kasvin nimi ja mikä on sen käyttö?(Tämä on tulipalo- tai ivan-teetä- erittäin "lämmin" kukka, sen ympärillä on aina lämmintä ilmaa, ja sen vieressä seisovat nuoret puut eivät jääty kylmässä. Tarina "Huolehtiva kukka".)

Tietokilpailun tulokset summataan. Voittajat julkistetaan.

IV. "Radioesitys" KG Paustovskyn tarinan perusteella.

Kolmas ryhmä opiskelijoita puhuu.

Ja kuuntele ohjelmamme lopussa KG Paustovskyn "Varaskissan" tarinaan perustuvaa "radiopeliä".

"Radio-näytelmän" kuuntelu.

V ... Yhteenveto oppitunnin tuloksista.

  • Nautitko tämän päivän oppitunnista? Kuin?
  • Mitä K.Paustovskyn tarinoita haluat lukea?
  • Siirrymme kirjanäyttelyyn.

Opettaja ja opiskelijat työskentelevät kirjojen näyttelyn kanssa.


17.05.2017

Seuraava ECOS-klubin kokous vuonna lastenkirjasto numero 2 - ekologisen kirjan "Native Nature Dictionary" päivä - oli omistettu K.G.Paustovskyn syntymän 125. vuosipäivälle. Klubin jäsenet - neljännen luokan oppilaat MBOU "Lukio 23" johdantokeskustelupäästä. kirjasto oppinut merkittävän kirjailijan elämästä ja työstä.

Haaveillessaan "jostakin poikkeuksellisesta ammatista" Konstantin Georgievich muutti monia ammatteja: hän oli metallurgisten tehtaiden työntekijä, kalastaja, työntekijä, toimittaja. Ensimmäisen maailmansodan aikana hän työskenteli neuvonantajana ja kapellimestarina Moskovan raitiovaunulla, järjestäjänä ambulanssijunassa kenttäkuljetusosastossa. Mutta hänen mielestään juuri kirjoitus yhdisti kaikki maailman houkuttelevat ammatit. Kuten Konstantin Georgievich itse kirjoitti: "... siitä on tullut ainoa, kaiken kuluttava, joskus tuskallinen, mutta aina rakastettu teokseni."

K.G.Paustovskyn kynästä tulleiden teosten joukossa on kiehtovia lasten tarinoita ja satuja. Ja nämä tarinat eivät ole yksinkertaisia. Kuten Konstantin Georgievich itse totesi: "Tämä on satu, mutta samalla siinä on paljon todellista elämää, ja se tapahtuu tänään."

Tapahtuman osallistujat muistivat KG Paustovskyn lapsille luomat teokset sekaannuksen aikana. Oli välttämätöntä palauttaa oikeat nimet taululla olevista vääristä nimistä sekaisin sanoin. Ja yhden ehdotettujen tarinoiden kirjoittaja oli toinen kirjailija. Kaverit huomasivat saalis heti!

Paustovsky kirjoitti: "... Olisi mukavaa koota useita uusia venäjän kielen sanakirjoja ... Yhdessä sellaisessa sanakirjassa voimme esimerkiksi kerätä luontoon liittyviä sanoja ...". Klubin jäsenet yrittivät laatia natiiviluonnon sanakirjan klubin kokouksessa muistelemalla kasviston ja eläimistön edustajia, joista Konstantin Georgievich kirjoitti tarinoita ja tarinoita. Pää kirjasto luki otteita kirjoittajan teksteistä, ja kaverit kutsuivat kyseistä eläintä tai kasvia ja päivän kirjailija-sankarin teosta, josta osa luettiin. Muistutimme vihaisesta mäyrän pedosta, jolla oli palanut nenä, inkivääri kissavaras, pahantuulinen kukko “Gorlach”, vanha ”tiheä” karhu, metsäkavereilleen uskollisena pysynyt koivu sekä huolehtiva polttokukka ja monet muut sankarit K.G Paustovskyn tarinoista.

Konstantin Georgievich kirjoitti monia teoksia sekä aikuisille että nuorille lukijoille. Teoksissaan kirjailija kuvasi sydämellisesti, yksinkertaisesti ja erittäin lämpimästi kotoperäistä luontoaan, auttaen lukijoita katsomaan tuoreen katsauksen ympäröivään maailmaan, tuntemaan yhteytensä jokaiseen maan hiukkaseen, jokaiseen kukkaan ja jokaiseen eläimeen venäjän kielellä. pellot ja metsät. Teoksissaan K.G. Paustovsky osoitti, kuinka tärkeää on huolta luonnon viehättävästä ja hauraasta maailmasta.








18. toukokuuta lastenkirjastossa nro 26 pidettiin esikoululaisille tarkoitettu kirjastotunti "runoilija proosaa", joka perustui venäläisen Neuvostoliiton kirjailijan KG Paustovskyn teoksiin osana esikouluikäisten ja ala-asteen koululaisten lukemista edistävää ohjelmaa Maa, jota ei ole kartalla "

Lapsille esiteltiin venäläisen kirjallisuuden klassikon Paustovsky Konstantin Georgievichin teoksia. Tapahtuman aikana lapsille esiteltiin hänen omaelämäkerta, mielenkiintoisia faktoja elämästä, uran muodostuminen ja alkaminen. Hänen lasten teoksiaan esiteltiin - tarinoita ja tarinoita.

Konstantin Georgievich Paustovsky on venäläisen kirjallisuuden klassikko. Hänelle myönnettiin Leninin ja Punaisen työn lippu. Hän oli ehdokas kirjallisuuden Nobel-palkinnolle.

Elämänsä alusta lähtien hän ei pelännyt vaikeuksia. Valmistuttuaan Kiovan kuntosalilta hänet pakotettiin ansaitsemaan oma leipänsä ja harjoitteli tuutorointia. Ensimmäisessä maailmansodassa hän menetti 2 veljeään, työskenteli järjestäjänä ja vetäytyi Venäjän armeijan kanssa Puolassa. Suuren isänmaallisen sodan aikana hän oli sodan kirjeenvaihtaja etelärintamalla. Ensimmäisten puolustuslinjojen sotilaiden kanssa hän kirjoitti tarinoita. Hän työskenteli teollisuuslaitoksissa. Hän matkusti paljon eri maihin. Selviytynyt niin vaikeasta elämänpolusta hän - "ei koskaan allekirjoittanut, ei yhtään kirjettä tai vetoomusta, joka leimautuu ketään. Hän yritti parhaansa pysyä ja pysyi siksi itsenäisenä. " Hän rakasti luontoa ja kirjoitti monia teoksia omistettuaan Venäjän luonnolle ja rakastetulle "Meshchersky Krai" -lehdelle.

Hänen lapsiteoksensa "Jänispalat", "Teräsrengas", "Lämmin leipä", "Metsän tarina", "Jäähyväiset kesälle" - upota meidät luonnon ja ihmissuhteiden maagiseen maailmaan. Kirjoittaja selittää helposti ja helposti saatavalla kielellä, että maailma, jossa elämme, riippuu vain meistä. Ympäröivän luonnon rakastamisesta ja arvostamisesta. Se, että vain hyvät teot ja teot voivat tehdä maailmasta paremman, auttaa ihmistä pysymään ihmisenä. Antaen maailmalle hyvää, voit saada sen takaisin kerrottuna.

Tarinoita K.G. Jokainen opiskelija tuntee Paustovskyn. Mutta kirjoittajan elämä on jännittävä tarina, joka on täynnä seikkailuja, ja kaikki siksi, että hänellä oli tarkoitus aloittaa ura ennen vallankumousta, selviytyä siitä ja saada tunnustusta Neuvostoliiton vuosina.

21. maaliskuuta lähtien lasten ja nuorten haaratoimistossa "Selyatinon taajama-alueen MAUK-kirjasto" järjestettiin osana lasten kirjaviikon juhlaa kirjallinen risteily "Reservaatit ja Paustovskyn tarinat", joka oli omistettu tuleville tapahtumille. kirjailijan vuosipäivä. Tätä aihetta ei valittu sattumalta. Olemme julistaneet maassamme ekologian vuoden. Kirjaston henkilökunnan valmistaman diaelokuvan "Our Paustovsky" mukana isännät esittivät mielenkiintoisen tarinan. Siitä opiskelijat oppivat kirjoittajan elämäkerran tärkeimmät vaiheet.
Suuren isänmaallisen sodan aikana Paustovsky työskenteli TASS: n sotakirjeenvaihtajana etelärintamalla ja julkaistiin etulinjan sanomalehdissä.
Sodanjälkeisinä vuosina Paustovskyn elämä ja työ liittyivät läheisesti Tarusaan, Okan pikkukaupunkiin, jossa hän asui yli kaksikymmentä vuotta ja testamenttiin haudatakseen itsensä sinne.
"En vaihda Keski-Venäjää maapallon tunnetuimpaan ja upeimpaan kauneuteen", kirjoitti Konstantin Paustovsky. - Annan kaiken Napolinlahden eleganssin ja sen väripuheen sateelta kostealle pajupensalle Okan hiekkarannalle tai mutkittelevalle Taruska-joelle - asun nyt usein pitkään vaatimattomuudella pankit.
50-luvun puolivälissä. Konstantin Georgievichista tulee maailmankuulu kirjailija, jonka lahjakkuuden tunnustaminen ylittää kotimaansa rajat.
Kirjailija saa mahdollisuuden matkustaa mantereen yli, ja hän käyttää sitä hyväkseen vieraillessaan Puolassa, Turkissa, Bulgariassa, Tšekkoslovakiassa, Ruotsissa, Kreikassa jne. Näiden matkojen vaikutelmat muodostivat tarinoiden ja matkapiirustusten perustan.
Vuonna 1965 kirjailija oli todennäköisesti ehdokas kirjallisuuden Nobel-palkinnolle, joka myönnettiin M.A.Solokhoville.
Paustovsky palkittiin Leninin ritarilla, kahdella muulla järjestyksellä ja mitalilla.
Loppujen lopuksi "omantunnon ääni, usko tulevaisuuteen", sanoi Paustovsky, "eivät salli todellisen kirjailijan elää maan päällä kuin karu kukka, äläkä välitä täydellä anteliaisuudella kaikkia valtavasti erilaisia \u200b\u200bajatuksia ja tunteita, jotka täyttävät häntä. " Ja Konstantin Georgievich oli ja on edelleen todellinen kirjailija.
Vuonna 2010 ensimmäinen muistomerkki kirjailijalle paljastettiin Odessassa, jossa hänet kuvanveistäjän ajatuksen mukaan kuvataan salaperäisenä sfinksi.
Ja 24. elokuuta 2012, kirjailijan 120. vuosipäiväksi, Tarusa-kaupungin puistossa paljastettiin K. Paustovskyn muistomerkki.
Kirjastonhoitajien tarinaa seurasi Edvard Griegin musiikki "Aamu metsässä" (Dagni Pedersen - metsänhoitaja Hagerup Pedersenin tytär, kun hän täyttää kahdeksantoista). Kirjastonhoitajat kiinnittivät huomiota tähän ja kertoivat, mikä on yhteistä tämän teoksen ja K. Paustovskyn tarinan "Kuusikartioinen kori" välillä ja kehottivat kotitehtävinä lapsia lukemaan tämän tarinan.
Sitten alkoi tietokilpailu yleisnimellä "Eläinten maailmassa". Tapahtuman aikana osallistujat itse, yksi kerrallaan, lukivat dioista tarinan "Mäyrän nenä".
Kilpailu "Lehtien kori" herätti herätyksen. Lehdet leikattiin paksusta paperista, johon oli painettu otteita Paustovskyn lastentöistä. Oli välttämätöntä lukea kohta ja nimetä tämä työ.
Seuraavassa kilpailussa "Arvaa teoksen sankari". Vastaamalla kilpailun kysymyksiin kaverit arvasivat teosten sankareita. Kilpailu nimeltä "Arvaa teos aiheittain" sai lapset muistamaan pääkohteet kirjoittajan teoksista.
Kokous päättyi katsomalla otetta sarjakuvasta "Disheveled Sparrow". Tämä sarjakuva on eräänlainen päivän sankari, tänä vuonna se täytti 50 vuotta.
Tietokilpailu perustui kirjailijan tarinoihin ja tarinoihin: "Lämmin leipä", "Jänis tassut", "Kissavaras", "Lämmin leipä", "Teräsrengas", "Mäyrän nenä", "Viistetty varpunen". Tapahtumaan osallistui lukion №2 oppilaat 21. maaliskuuta - 3 A-kättä. Naumkina V.S., 23. maaliskuuta - 3 B-kättä. Myagkova T.M. ja 23. maaliskuuta - 3 "V" (johtaja N. Afanasyeva (29. - 4. maaliskuuta "B" johtaja SN Bykovskaya suunnitteilla).
Tapahtuman lopussa järjestettiin K.G. Paustovsky "Paustovskyn maailmassa".

Tarkoitus: Houkutella opiskelijoiden huomio K.G. Paustovsky.

Oppitunnin valmistelu: lapset lukevat ja muistavat K. Paustovskyn tarinoita ja tarinoita oppitunnille. Luokka on jaettu kolmeen joukkueeseen.

Pelin edistyminen

I. Organisaation hetki.

- Kirjallisuusrengas on omistettu Konstantin Georgievich Paustovskyn (1892-1968) teoksille.
Esitys.
Herkkä taiteilija, hienovarainen tarkkailija, tunnustettu kirjallisen maiseman mestari, hän luo teoksissaan kuvia kotoperäisestä luonteestaan, auttaa lukijaa katsomaan ympäröivää maailmaa uudella tavalla ja tuntemaan sen lumoavan loiston.
Peliin osallistuu 3 joukkuetta. Arvonta.
Ensimmäinen kierros ilmoitetaan. Siinä on 3 tehtävää.

II. 1. kierros. "Metsätapaukset"

Tehtävä 1. "Opi teos alkuunsa"
1 joukkue.
”Ranta lähellä oleva järvi oli peitetty kasoilla keltaisia \u200b\u200blehtiä. Heitä oli niin paljon, että emme voineet kalastaa. Viivat makasivat lehdillä eivätkä uppoaneet. " ("Mäyrän nenä".)
"Anisyan isoäidin poika, lempinimeltään Petya iso, kuoli sodassa, ja hänen tyttärentytär jäi isoäitinsä, ison Petyan pojan - pienen Petyan - luo." ("Tiheä karhu")
2joukkue.
"Kun ratsumiehet kulkivat Berezhkin kylän läpi, saksalainen kuori räjähti laitamilla ja haavoitteli mustaa hevosta" "(" Lämmin leipä ".)
”Lämpö on ollut maanpinnan yläpuolella koko kuukauden. Aikuiset sanoivat, että tämä lämpö voidaan nähdä "paljaalla silmällä". ("Puusammakko")
3joukkue.
"Vanya Malyavin tuli kylämme eläinlääkärin luokse Urzhensky-järveltä ja toi pienen lämpimän jäniksen, joka oli kääritty repeytyneeseen puuvillatakkiin". ("Jänis tassut".)
"Joka kerta syksyn lähestyessä puhuttiin siitä, että paljon luonnossa ei ole järjestetty haluamallamme tavalla." ("Esittää")

Tehtävä 2. "Miksi ja miksi?"

- Kun tiedät K.Paustovskyn tarinat, voit helposti vastata seuraaviin kysymyksiin.
1 joukkue.
Näetkö lämpöä tai kylmää? (Tarina "Puusammakko". Kyllä voit. Niittyjen ja metsän yläpuolella olevassa lämmössä näet keltaisen savun. Vaikuttaa siltä, \u200b\u200bettä ilma vapisee. Ja kylmässä taivaan väri muuttuu - se muuttuu vihreäksi kuten märkä ruoho.)
Voiko niin vahva kuin hevonen eläin itkeä? (Tarina "Lämmin leipä". Kun Poika Filka huusi hevoselle ja löi häntä huulille ")
2joukkue.
Jos kaivat metsään esimerkiksi pienen puun, koivun, istutat sen ammeeseen ja pidät sitä lämpimässä huoneessa, muuttuvatko lehdet keltaisina syksyllä vai pysyvätkö ne vihreinä koko talven? (Ne muuttuvat keltaisiksi ja lentävät syksyllä. Tarina on "Lahja".)
Voivatko eläimet ja kasvit tulla miehen (pojan) avuksi? (Tarina "Tiheä karhu". Eläimet ja kasvit tulivat Petya-pojan avuksi, kun karhu halusi hyökätä vasikoihin.)
3joukkue.
Onko mahdollista kesyttää huijari ja rosvo, joka on menettänyt kaiken omatuntonsa. (Kyllä, voit. Hyväile ja ruoki hyvin. "Kissavaras").
Voiko hyönteinen käydä sodan ihmisen kanssa ja palata kotiin kotimaahansa? (Tarina “Rhinoceros Beetle.” Kovakuoriainen taisteli Peter Terentyevin kanssa aina voittoon saakka).

Tehtävä 3. "Sano sana"

1 joukkue. Kissa- ... (varas) ... varpunen (tasainen.)
2joukkue. Teräs ... (Sormus) ... - sarvikuono (Kovakuoriainen)
3joukkue. ... - karhu (tiheä) ... - tassut. (Jänis)

III. 2. krs. "Etsivä"

- Nyt soitat etsivän roolia. Sinun on suoritettava 3 tehtävää.

Tehtävä 1. "Kuka tämä on? Mikä se on?"

1 joukkue. Sidor (Sparrow.) Kovakuoriainen (Rhino.)
2joukkue. Puusammakko (Puusammakko) Lahja (Koivu)
3joukkue. Varas (kissa) Chichkin (Sparrow)

Tehtävä 2. "Selittäjät"

1 joukkue.
Kuka voi auttaa ihmistä poistumaan metsäpalosta? (Vanhat metsänasukkaat tietävät, että eläimiä paremmin kuin ihmiset tuntevat, mistä tuli tulee. Tarinan "Jäniksen tassut" isoisä Larion juoksi jäniksen jälkeen ja johti hänet ulos tulesta.)
Eräänä päivänä mäyrä poltti nenänsä, kun hän työnsi sen paistinpannuun, jossa perunoita paistettiin. Kuinka hän kohteli nenäänsä? (Hän repi vanhan kannon auki, työnsi nenänsä sen keskelle, kylmään ja märään pölyyn.)
Joukkue 2.
Mitä puusammakko ennustaa? (Kruunatessaan hän ennustaa sateen. Tarina on "Puusammakko".)
Kerran varis varasti äidiltä lasikimpun. Kuinka hän päätyi taas äidin luo? (Varpunen Pashka otti sen pois variksesta ja palautti äidille teatteriin. "Tasainen varpunen")
Joukkue 3.
Tyttö Varya todella halusi hänen asioidensa Kuzman paranevan. Mitä hän teki tämän vuoksi? (Laitoin renkaan keskisormelleni ja käytin sitä koko päivän poistamatta sitä. "Teräsrengas")
Kuinka Vanya halusi pitää kesän kotona? (Hän pani koivun laatikkoon ja laittoi sen kirkkaimpaan ja lämpimimpään huoneeseen. "Lahja")

Tehtävä 3. "Etsivätiedosto"

- Kuvauksen mukaan sinun tulisi tunnistaa K.Paustovskyn tarinan sankari.
1 joukkue.
Hän asui talveksi suljetussa kopissa, jossa kesällä myytiin jäätelöä. Hän oli ilkeä, röyhkeä. Hän työnsi nokkaansa kaikki rikkautensa pilttuun halkeamiin, jotta varpuset eivät ryöstäisi niitä. (Varis. Tarina "epämääräinen varpunen".)
Hän oli vanha, nukkui tangolla, turvonnut kuin ilmapallo. Koko talven hän asui mestarina yksin Kuzman mökissä. Hahmollaan hän pakotti laskemaan paitsi Varyushan, myös itse isoisän. Hän nokitti puuroa suoraan kulhoista ja yritti napata leipää kädestään ... "(Vanha varpunen Sidor. Tarina" Teräsrengas ".)
Joukkue 2.
Hän oli laiha, tulipunainen, vatsassaan valkoiset merkinnät. Hänen korvansa repeytyi auki ja pala hänen likaisesta hännästä katkaistiin. (Varkaan kissa.)
Hän asui joen toisella puolella, suuressa metsässä. Hänen nahkansa oli peitetty keltaisilla mäntyneuloilla, murskattuilla puolukoilla ja hartsilla. Hänen silmänsä palivat kuin Fireflies - vihreät. ("Tiheä karhu")
Joukkue 3.
Hän oli pieni, palaneet takajalat ja vatsa. Hänen vasen korvansa oli repeytynyt. (Jänis. "Jänis tassut")
Pieni poika Stepa tarttui häneen ja pani hänet tulitikkurasiaan. Hän närkäsi ruohoterää, mutta jatkoi silti koputtamista ja peittämistä. Hän pisti pörröisen tassunsa ja yritti tarttua Styopaan sormesta. ("Rhinoceros beetle")

IV. 3. kierros. Arvaus!

Tehtävä 1. Arvaa teoksen merkkien perusteella työn nimi.

1 joukkue. Peter Terentyev, Styopa, Akulina. (Sarvikuonokuoriainen)
Vanya Malyavin, Karl Petrovich, eläinlääkäri. (Jänis tassut)
Joukkue 2. Masha, Petrovna, äiti. (Tasainen varpunen)
Tanya, setä Gleb, työntekijä Arisha. (Puusammakko)
Joukkue 3. Isoisä Kuzma, Varyusha, varpunen Sidor. (Teräsrengas)
Ruuben, Lyonka, Kukko Gorlach. (Kissa varas)

Tehtävä 2. Arvaa aiheesta aihe.

1 joukkue. Laatikko otteluita. (Sarvikuonokuoren seikkailut)
Paistinpannu. (Mäyrän nenä)
Joukkue 2. Rengas. (Teräsrengas)
Okki purkissa. (Puusammakko)
Joukkue 3. Pieni lasinippu. (Tasainen varpunen)
Koivu. (Esittää)

V. Yhteenveto kirjallisuusrenkaan tuloksista.

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat