Lapsen valmisteleminen kouluun: kova työ vai hauska peli? Monimutkainen oppitunti esikoululaisille.

pää / Tunteet

Yhteenveto tulevien ensimmäisen luokan oppilaiden ensimmäisestä oppitunnista

Tavoitteet: tutustuminen; tietoisuuden lisääminen opiskelijan asemasta.

Oppitunnin kulku:

Hei kaverit! Sinusta tulee pian opetuslapsia. Opiskelet yhdessä 11 vuoden ajan, tulet yhdeksi ystävälliseksi tiimiksi. Opit paljon mielenkiintoisia ja yllättäviä asioita. Opi paljon uusia aiheita, tee ylimääräisiä löytöjä. Mutta ensin meidän on tutustuttava. En tunne sinua, mutta et tunne minua, meille on hankalaa kommunikoida, joten tutustumme. Kerron itsestäni, ja jokainen teistä kertoo itsestänne vuorotellen.

I. Peli "Tuttava"

Ensinnäkin opettaja esittelee itsensä, kertoo itsestään. Sitten lapset heittävät pallon toisilleen sanoen nimensä.

II. Keskustelu "Mikä on koulu, oppitunti?"

Käette kaikki päiväkodissa, tänään tulitte kouluun. Mikä on koulu? (oppilaitos, josta lapset saavat tietoa)

Kerro minulle, mitä eroa on koulussa ja päiväkodissa? (oppituntien saatavuus)

Kyllä, meillä on paljon oppitunteja: matematiikka, lukutaito, kirjoittaminen, env. rauha jne.

Koululla on säännöt. Yritämme tänään muistaa ja soveltaa niitä.

1. " Valmiina oppituntiin ": puhelun aikana opiskelija seisoo pöydänsä lähellä ja odottaa opettajan käskyä. Harjoitellaan tätä sääntöä.

2. "Jos haluat puhua, nosta kätesi" (Haluat vastata, älä melu ... vain nosta kätesi)

3. Yritä nyt arvata, mitä sääntöjä seuraavat lausekkeet tarkoittavat:

"Istut pöydässänne hoikka ... ja käyttäydyt itsesi arvokkaasti"

"Pöytä ei ole sänky ... ja et voi makaa sen päällä"

"Älä puhu luokassa ... kuin ulkomaalainen papukaija"

4. Mitä on tehtävä:

a) kun opettaja (tai joku vanhempi) tulee luokkaan;

c) kun joku myöhästyy luokasta jne.

Nyt tapaamme lauantaisin ja näen kuka muisti nämä tärkeät säännöt ja noudatti niitä.

Tänään kerroit mitä aineita opiskelemme koulussa.

Mitä nvoitteko auttaa minua oppimaan nämä aiheet? Arvaa arvoituksia ja saat selville kuka nämä avustajat ovat?

Ei näytä mieheltä

Mutta hänellä on sydän

Ja työskentele ympäri vuoden

Hän antaa sydämen.

Hän kirjoittaa, kun he sanelevat

Hän piirtää ja maalaa.

Ja tänä iltana

Hän värittää albumin minulle. (Lyijykynä).

Teräsluistimet

Juoksee valkoisen kentän poikki

Se jättää taakse sinisiä jälkiä. (Kynä).

Kuinka tylsää, veljet,

Aja jonkun toisen selässä!

Kuka antaisi minulle parin jalat

Jotta voin itse juosta,

Tein sellaisen tanssin!

Kyllä, se on mahdotonta, olen koulu ... (laukku).

Ei pensasta, vaan lehtiä,

Ei paita, mutta ommeltu,

Ei mies, vaan tarina. (Kirja).

Hyvin tehty!

Kuka se on? (Pinokkio)

Peli "Buratino menee kouluun"

Buratino menee kouluun 1. syyskuuta, mutta hän ei tiedä mitä ottaa mukaan. Lasten tulisi auttaa Pinocchiota keräämään portfoliota kouluun, eli kertomaan hänelle, mitä sinne laitetaan.

Miksi sinun ei tarvitse viedä leluja kouluun?

Vietetään fyysinen minuutti:

Buratino venytetty,

Yksi - taivutettu, kaksi - taivutettu,

Levitä kätensä sivuille

Ilmeisesti avainta ei löytynyt.

Hankkia hänelle avain

Meidän on seisottava varpaillamme.

Pysy vahvempana kuin Buratino,

Tässä se on - kultainen avain.

Jatkamme oppituntia.

Mitä diassa on? (sun) Mikä se on? Tee lause sanalla aurinko.

Kuinka moni teistä haluaa maalata?

Kuka tietää, kuinka pitää kynää oikein?

Piirrä muistikirjoissasi aurinko oikeaan yläkulmaan.

Ja nyt vasemmassa yläkulmassa on pilvi.

Hyvin tehty!

Joten jätämme lelut kotiin.

Kuinka monta lelua näemme, lasketaan? Tarkista (lasketaan kuorossa)

Mitä nukke on arvoinen? ...? ...? ...?

Kuka on takana ...? Edessä ...? Välillä…?

Katso numeroita, nimeä ne?

1 3 4 6 8 9 10

Mitkä numerot puuttuvat?

Sulje silmäsi. Mitä tapahtui? (vaihda kortit)

Mikä numero puuttuu? (viisi)

Ympyröi 5 solua muistikirjoissasi.

Ja nyt otan viisi kirjainta, ja yrität tehdä niistä sana. Mikä sana tuli? (koulu)

Mihin aikaan vuodesta tulet opiskelemaan? Se on pian.

Kirjoita muistikirjoihisi lause: Koulu pian!

Kierros koulussa.

Mutta nyt oppituntimme on päättynyt.

Hyvästi!!!

Kunnan budjettikoululaitos

"Lukio numero 18

nimetty Neuvostoliiton sankarin mukaan

Eduard Dmitrievich Potapov "

Valmistelevat oppitunnit

"Ensimmäisen luokkalaisen koulu"

Oppitunti numero 1

Opettaja

Zatsepina E.M.

Michurinsk

Alustava oppitunti: "Tuttava"

Oppitunnin kulku.

  1. Opettajan johdantopuhe.

Rakkaat kaverit! Onnittelut koulun alkamisesta!Tänään on ensimmäinen kerta, kun istuit pöydälläsi koulussa. Ettekö vielä ole opetuslapsia. Mutta meillä on todellisia oppitunteja.

Saamme tuntemaan toisensa, selville

koulusäännöt, eli opimme olemaan opiskelijoita.Opit istumaan työpöydällesi, kirjoittamaan, lukemaan.Toivon sinulle kaikkea hyvää! Aloitetaan ensimmäinen oppituntimme.

Pelataan? Esitän sinulle kysymyksiä, jos suostut, taputa kätesi.

Tulitko kotoa?

Kevät on nyt?

Kuka on tänään hyvällä tuulella?

Anna minun yrittää arvata. Miksi olet niin onnellinen tänään.

Koska olet erittäin älykäs ja kaunis tänään?

Koska tulit kouluun ensimmäistä kertaa tänään?

Koska tapasit opettajasi tänään?

Tämä on kaikki erittäin hyviä lapsia, mutta luultavasti todella haluat oppia tuntemaan minut paremmin, eikö?

Opettaja : Nimeni on ... Jos unohdat nimeni, tule luokseni ja kysy. Okei? Olen ensimmäinen opettajasi. Haaveilin tulla opettajaksi lapsuudesta lähtien. Pidän lapsista erittäin paljon. Minulla on…. Rakastan ... en rakasta ... Suurin harrastukseni ... Opiskelemme yhdessä, ja autan aina mielelläni.

Kerron sinulle kaikesta:

Miksi on ukkosta

Ja pohjoisesta ja etelästä,

Ja kaikesta mitä ympärillä on

Karhusta, ketusta

Ja metsän marjoista.

Opetan sinua piirtämään

Rakenna, ompele ja kirjoita.

Kaverit, yritä arvata, mitä arvoitus sanoo:

Talo on kadulla

Lapset kiirehtivät tapaamaan häntä.

He kantavat muistikirjoja, kirjoja

Tytöt ja pojat. (Koulu.)

Missä olet nyt? (Olemme koulussa.)

Ja mitä tässä arvoituksessa sanotaan:

Tässä ovat pojat ja tytöt

He vievät muistikirjoja, kirjoja.

He työskentelevät ahkerasti

Kuuntele tarkasti.

Nuo lapset ovat yksi perhe.

Keitä he ovat, kysyn sinulta?

(Luokka, oppilaat, oppilaat.)

Jokaisessa oppitunnissa satuhahmot "oppivat" kanssasi. Tänään hauska Carlson tuli oppitunneihimme.(Dia 2) Hänkin ei ole koskaan käynyt koulussa, mutta hän haluaisi oppia kaiken.

  1. Käyttäytymissääntöjen tuntemus koulussa, luokkahuoneessa.

Opettaja ... Tapasit minut ja myös satu sankarimme, mutta miten voin tavata sinut? Keksin sen! Nyt lasken kolmeen, ja sanot kaikki nimesi ääneen.

Oletteko samaa mieltä? Yksi kaksi kolme! En ymmärtänyt mitään, jotkut: Vau!

Mennään kovemmaksi! Yksi kaksi kolme!

Kaverit, mikä hätänä, miksi en kuule nimesi? Kun kaikki puhuvat samaan aikaan, on melua, minun on vaikea ymmärtää, mitä sanot. Mitä tehdä?

Lapset tarjoavat erilaisia \u200b\u200bvaihtoehtoja. Meidän on ensin yritettävä äänittää kaikki paitsi nostettu käsi. Keskustelun aikana opettaja johtaa lapset tähän sääntöön.

Opettaja : Kuule, lapset, mitä Carlson tarjoaa meille - nosta kätesi? Kaverit, yritetään oppia tuntemaan toisensa tällä tavalla: jos haluat vastata, nosta kätesi. Näytä kuinka nostaa kätesi. Kuinka muuten voit nostaa kätesi, lapset? Valitaan mukavin tapa nostaa kätesi.(Kyltin esittely) (Dia 3).

Koululla on sääntö:

"Jos haluat puhua, nosta kätesi!"

(Opettaja näyttää, kuinka voit nostaa kätesi oikein.)

(Siksi laadimme yhdessä lasten kanssa uuden säännön ja sovimme heti sen täytäntöönpanosta.)

Miksi tarvitsemme tätä sääntöä? (Tutustu).

Opettaja b: Yritetään. Kuka haluaa kertoa meille nimensä?

(Opettaja kysyy kolmelta tai neljältä lapselta uutta sääntöä).

Vaikka meillä on pieni, mutta jo koulu. Ja koulussa on myös muita sääntöjä. Haluatko tietää mitkä?

Jos haluat vastata - älä melu.

Nosta vain kätesi.

Jos haluat vastata, sinun täytyy nousta

Kun heidän annetaan istua, istu alas.

Koulupöytä ei ole sänky

Etkä voi makaa siinä.

Istut pöydällesi hoikka

Ja käyttäydy itse.

Nyt haluan oppia tuntemaan sinut paremmin. Tiedän miten se tehdään. Nyt nostat kätesi säännön mukaisesti, kun kuulet tehtävän. Ole varovainen! Joten aloitimme:

Nosta kätensä ... pojat.

Tytöt nostavat kätensä.

- Ne, joilla on lemmikki, nostavat kätensä.

Ne, jotka rakastavat jäätelöä, nostavat kätensä.

Ne, joilla on jouset, nostavat kätensä.

Kadulla asuvat nostavat kätensä ... (kadun nimi).

Ne, jotka opiskelevat 1. luokassa, nostavat kätensä. (Kaikki lapset nostavat kätensä, opettaja tarkistaa vastausten oikeellisuuden.)

Se on hienoa, nyt sain selville, kuka teistä rakastaa jäätelöä ja kenellä on lemmikkejä.

Haluatko työskennellä uuden säännön kanssa? Joten suostut viemään hänet kouluelämäämme?

Oppitunnin yhteenveto.

Oliko se mielenkiintoista?

Mikä koulusääntö meillä on nyt?

Milloin sinun pitäisi nostaa kätesi?

Mitä muuta hyvin tärkeää tapahtui oppitunnilla tänään? Miksi ihmiset tapaavat?

Koska meistä on tullut ystäviä, kiitetään toisiamme.

Lukeminen

Oppiaihe aihe: "Tutustuminen puheeseen, kirjeisiin."

Oppitunnin tavoitteet: tutustuttaa lapset kirjeisiin; esitellä käsitteet "vokaalit", "konsonantit"; oppia löytämään työviiva muistikirjasta; kasvattaa rakkautta lukemiseen; työ puheen kehittämiseksi.

1. Fyysisen kulttuurin minuutti "höyryveturi".(Dia 4).

(Kyynärpääliike, signaali).

Veturi kolisi ja ajoi perävaunuja!

Chu-chu-chu, chu-chu-chu pitkälle rokkan!

Vihreät vaunut juoksevat, juoksevat, juoksevat

Ja pyöreät pyörät ovat kaikki kolisevat, kolisevat, kolisevat!

2. Oppitunnin aihe ja tarkoitus.

Katso mihin olemme saapuneet. Olemme tuntemattomassa maassa nimeltä Rech(Dia 5).

Ja jotta et pelkää, sinun on tutustuttava sen asukkaisiin.

Kaikki mitä sanomme on puhetta. Arvaa mikä on sen puheen nimi, jota käytämme nyt? (Äänieristetty, kaunis jne.)

Tällaista puhetta kutsutaan suulliseksi, koska käytämme suuta (s), lausumme kaiken äänilaitteen avulla, kun huulten työ on selvästi näkyvissä. Käytämme suullista puhetta, kun kerromme, kuuntelemme, kysymme. Kuulemme ja äännämme puhuttua kieltä.

Kaikki mitä olemme juuri sanoneet, on suullinen puhe.

Mutta suullisen puheen lisäksi on puhetta, joka osoitetaan kirjoilla kirjoissa ja sanomalehdissä. Luemme sen. Tämä on kirjoitettua puhetta. Opimme kirjoittamistaidot kirjoittamisen oppimisen aikana.

Kuuntele nyt runo:

Syksyinen metsä kohisi

Kultainen lehdet.

Osa lämmin kesä

Se on surullista sinulle ja minulle.

Soittokello soi

Äänierillinen ja iloinen.

Hän on kaikki kaverit tänään

Kutsuu sinut kouluun.

Vaahtera koputtaa ikkunaa

Punainen ja keltainen jalka

Ja varpunen sirisee:

Onnea kaverit!

Mitä puhetta olet juuri kuullut?

(Taululla on kuva lukosta, johon sijoitamme opitut kirjaimet. Toisaalta vokaalit, toisaalta konsonantit.)

Linnan kuva (dia 6).

Laulussa soivat vokaalit

He voivat itkeä ja huutaa.

Pimeässä metsässä soita ja auk

Ja kehdossa tuudittaa Alyonka,

Mutta he eivät osaa viheltää ja nurista.

Ja konsonantit ovat samaa mieltä

Kuiskaa, kuiskaa, kiristä.

Jopa piiskaa ja viheltää,

Mutta en halua laulaa heille.

  1. Tutustuminen vokaaleihin.

A, oi, y, s ja.

Opettaja tekee arvoituksia, lapset arvaa ne, ja kirjaimet asetetaan lukkoon.

Tässä on kaksi pylvästä vinosti,

Ja niiden välissä on vyö.

Tiedätkö tämän kirjeen? JA?

Edessäsi on A-kirjain!

Peli "Kuka on suurempi?"(Dia 7).

Keksi sanat, jotka alkavat A: lla.

Peli "Kerro minulle sana".

Arvoituksia. (Dia 8).

  1. Se on yhtä suuri kuin jalkapallo

Jos kypsä, kaikki ovat onnellisia.

Se maistuu niin hyvältä.

Ja hänen nimensä on (vesimeloni).

  1. Hän on ystävällisempi kaikille maailman ihmisille.

Hän parantaa sairaita eläimiä,

Ja eräänä päivänä virtahepo

Hän veti sen pois suosta.

Hän on kuuluisa, kuuluisa

Tämä on lääkäri (Aibolit).

  1. Joten otan sinut

En tarvitse kauraa.

Syötä minulle bensiiniä, anna kumia kavioilleni

Ja sitten nostamalla pölyä,

(Auto) toimii.

(Dia 9).

Tällä kirjeellä ei ole kulmaa

Siksi se on pyöreä.

Siihen asti hän oli pyöreä

Olisin voinut rullata.

Arvoituksia. (Dia 10).

(kaikki vastaukset o-kirjaimeen).

  1. Ei ikkunoita, ei ovia

Huone on täynnä ihmisiä. (Kurkku)

  1. Vihreällä hauraalla jalalla

Pallo on kasvanut polun varrella.

Tuuli kahisee

Ja hän hajotti tämän pallon. (Voikukka)

  1. Ei moottoreita, mutta melua.

Ei lentäjät, mutta lentävät.

Ei käärmeitä, mutta pistoja. (Ampiaiset)

(Dia 11).

Metsässä on mote

Näet kirjaimen U.

Foneettinen lataus. (Dia 12).

Kuinka susi ulvoo?

Kuinka vauva itkee rattaissa?

Kuinka lapset huutavat metsässä?

Kuinka käki käki?

(Dia 13).

Tässä on kirves, tukki sen vieressä.

Kävi ilmi, mitä tarvitsemme:

Kävi kirjain y -

Teidän kaikkien pitäisi tuntea hänet.

Peli "Kirjain on kadonnut". (Dia 14).

Sr, m-lo, r-s, r-säiliö.

(Dia 15).

Sain vasaran.

Hän kaataa kirjeen taulukoilta.

Kuinka monta plakettia siellä on?

Kolme!

Mikä kirje?

Peli "Sano nimi i-kirjaimella". (Dia 16).

Ira, Igor, Ivan, Inga, Inna, Ilya, Irina, Ilona.

Liikunta. (Dia 17).

Oletko väsynyt?

No, sitten kaikki nousivat seisomaan yhdessä.

Poljetut jalat

He taputtivat käsiään.

Kehrätty, kehrätty

Ja he kaikki istuivat pöydän ääressä.

Suljemme silmämme tiukasti laskemalla yhteen viiteen.

Avaamme. Räpäytys

Ja jatkamme työtä.

Kuulemme ja lausumme ääniä. Tehdä ääniä näkyviksi, ilmaista ne

keksi kirjeitä. Ja tässä on aakkoset. Se on havainnollistettu. (Dia 18).

(Aseta taululle värikäs aakkoset, joissa on kuvia eläimistä, linnuista tai kukista

jokainen kirjain).

Tarvitseeko henkilö kirjeitä suullisen tai kirjallisen puheen välittämiseen?

Kunkin kirjaimen oikeinkirjoitus koostuu useista elementeistä. (Dia 19).

Yhteenveto.

Auta täydentämään lause:

Kaikki mitä sanomme on ... (puhe).

Puhe on ... suullista ja kirjallista

Emme näe ... (ääni).

Jotta ääni olisi näkyvissä, sinun on nimettävä se ... (merkki tai kirjain).

Kauan odotettu puhelu soitetaan -

Ja oppitunti päättyi. (Dia 20).

Kauan odotettu puhelu soitetaan -

Oppitunti alkaa.(Dia 20).

Kirje

Minä aion avata muistikirjan

Ja minä lasken sen

En piileskele sinua, ystävät,

Pidän kynää tuolla tavalla.

Istun suoraan, en taivu

Lähden töihin.

Näet raidan muistikirjassa. Se on melko kapea. Sinun tehtäväsi on seurata polkua ylittämättä sen rajoja. Ja jotta sormesi tottelevat, ne on lämmitettävä.

Suoritetaan sormihieronta.

Tämä sormi on paksuin, vahvin ja suurin.

Tämä sormi on tarkoitettu sen näyttämiseen.

Tämä sormi on pisin ja se seisoo keskellä.

Tämä sormi on nimetön, hän on levoton.

Ja pieni sormi, vaikka se onkin pieni, on hyvin näppärä ja rohkea.

  1. Oppiminen löytää työviiva (näyttö taululla). (Dia 21).

Aseta pisteet koko kapean viivan punaiseen viivaan asti.

Aseta yksi piste viivan yläosaan ja toinen viivan alareunaan.

Yksi kaksi kolme neljä viisi!

Lapset menivät ulos kävelylle.

Löysimme itsemme niityllä.

Juoksen nopeammin eteenpäin!

Buttercups, kamomilla, vaaleanpunainen puuro

Keräsimme luokkamme.

Tässä on kimppu!

Matematiikka

Oppiaihe aihe: "Kiehtova maa" matematiikka ". Numeroiden tuntemus. Numero 1 "

Oppitunnin tavoitteet:

  1. Selvitä, miten lapset voivat laskea;
  2. Tutustuminen numeroon 1;
  3. Opi ratkaisemaan yksinkertaisimmat ongelmat.

Luentojen aikana

Kauan odotettu puhelu soitetaan -

Oppitunti alkaa.

  1. Lasketaan jopa 10 ja takaisin
  2. Tuotteiden laskenta. (Dia 24).
  1. Tutustuminen numeroon 1. (dia 24).

Aloitamme esityksen

Lapset ovat yllättyneitä!

Tutustutaan, ystävät:

Yksikkö olen minä!

Kävelen köyttä

Ohjan kaikki takanani.

  1. Ongelmien ratkaiseminen aihekuvien avulla. (+ 1, -1). (Dia 25).

Kävi ilmi, että kissalla on kolme pentua.

Kissalla on kolme pentua.

He leikkaavat äänekkäästi.

Katsomme koriin:

Minne yksi meni?

Yhtäkkiä näemme: penkin alta

Kissa ottaa sen pois.

Hän seisoi ensimmäisenä jaloillaan

Ja pääsi korista.

Kuinka monta pentua ei voi vielä kävellä?

5. Liikunta.(Dia 26).

Seiso yhdellä jalalla,

Ikään kuin olisit kova sotilas.

Vasen jalka - rintaan.

Älä putoa.

Nyt seiso vasemmalla

Jos olet rohkea sotilas.

  1. Kirje muistikirjassa. (Dia 27).

Avaamme muistikirjan sanoilla:

Minä aion avata muistikirjan

Ja minä lasken sen

En piileskele sinua, ystävät,

Pidän kynää tuolla tavalla.

Istun suoraan, en taivu

Lähden töihin.

6. Piirrä omena albumiin ja varjele se kepillä.

Tarkenna kotona. (Dia 28).

  1. Toista kirjaimet a, o, y, s ja.
  2. Etsi sanat, joissa nämä kirjaimet esiintyvät.
  3. Viimeistele omena albumissa ja varjosta se syömäpuikoilla.

(Dia 30).

Teimme hyvää työtä

He piirtivät ja hulluivat

Mutta meidän on aika sanoa hyvästit!

Hyvästi lapset!

sovellus

Korostava ääni.(Dia 29).

Tarvitsemme kiireellistä apua yhdelle haikaralle. Hänellä oli hätätilanne.

Satu "Chicken Chip"

Kananpoika kuoriutui ensimmäisenä munasta ja istui nyt kuistilla ja odotti muiden poikasien kuoriutumista.

Äiti, istut väärässä! Katso - kukaan ei enää kuoriudu!

Kana oli niin yllättynyt, että hän vain vilkaisi.

No, istut alas - sanoo Chip - ja minä menen kävelylle. Tsyp meni pellolle, nousi kukan luo ja sanoi:

Kukit väärin! Kukka on kukistettava, niin kaikenlaiset perhoset ja kovakuoriaiset eivät istu sinulle.

Hei toukka, indeksoit väärin!

Mutta mitä pitäisi tehdä? - toukka yllättyi.

On tarpeen käpertyä renkaaseen ja rullata, joten se on nopeampi! Hän sanoi ja jatkoi.

Näyttää - haikara saa sammakoita,

Hei haikara, olet kiinni väärässä! Katso kuinka sen pitäisi olla! Ja kuinka hän hyppää suoon.

Sitten loppu tuli Tsypulle, no - haikara veti hänet ulos.

Opettaaksesi, sanoo harmaahaikara, sinun on tiedettävä jotain itse. Selvä, Chip? ..

(G.Yudin)

Mitä haikaralle tapahtui? Mitä oppi kana oppi?

Mitkä ovat sanat äänellä c.

Kirje muistikirjoissa

Laitteet

  1. Magneettiset kirjaimet, numerot.
  2. Linnan piirustus.
  3. Aihekuvat laskemista varten.

Kirjallisuus:

  1. Markovskaya I.M. Vanhempien ja lasten vuorovaikutuskoulutus. - SPb.: Rech, 2002.
  2. Valmistava kurssiohjelma

peruskoulun opettaja Lapshina Tamara Gennadievna

ala-asteen opettaja, 2010

  1. Fopel K. Kuinka opettaa lapsia tekemään yhteistyötä? Psykologiset pelit ja harjoitukset: Käytännön opas, 4 osaa. - M.: Genesis, 2001.
  2. Fopel K. Keskeytä energia. Psykologiset pelit ja harjoitukset: Käytännön opas. - M.: Genesis, 2001.

Koulupsykologi nro 5,2010


Muistitutkimus

Kuulomuisti

Nimeä 10 sanaa, sanasarjat voivat olla erilaisia, esimerkiksi, ne voivat olla seuraavat sanat: pöytä, viburnum, liitu, norsu, puisto, jalat, käsi, portti, säiliö, ikkuna, metsä, leipä, ikkuna, tuoli, veli, vesi, hevonen, sieni, neula, hunaja.
Sanojen ei pitäisi olla yhteydessä toisiinsa merkitykseltään. Valmistellessaan lasta äidit käyttävät usein sanoja tämän periaatteen mukaisesti - mitä näen, sitä minä kutsun. Mutta lapsi voi myös nähdä nämä esineet, eikä hänen tarvitse sitten muistaa niitä. Valmista etukäteen luettelo sanoista, johon voit merkitä sanat, jotka lapsi nimeää. Sanojen on oltava yksi- ja kaksisilmäisiä, muista olla lapselle tuttuja.Lapsen tulee nimetä vähintään 5-6 sanaa missä tahansa järjestyksessä.Voit myös toistaa viisi kertaa, kerro toiselle toistolle lapselle, että hänen pitäisi nimeä kaikki sanat ikään kuin hän kuulisi ne ensimmäistä kertaa, hänen on nimettävä kaikki sanat, myös ne, jotka hän jo mainitsi ensimmäistä kertaa. Kolmas kerta, sano vain "vielä kerran". Sinun on tehtävä tämä heti ilman taukoa. Sitten voit rakentaa kaavion, josta näet, kuinka lapsesi muistaa. Ehkä hän soitti kaikki 10 sanaa kolmannesta kerrasta, mutta sattuu myös, että kolmas kerta lapsi toisti neljä sanaa ja neljäs vain kerran. Älä vihainen häneen, tämä tarkoittaa, että lapsi väsyy nopeasti ja tämä tieto auttaa sinua jatko-opinnoissa koulussa, ymmärrät, että esimerkiksi runon toistaminen yli kolme kertaa ei auta lasta muistamaan häntä, mutta vain pahentaa hänen tilaansa. Jos kaavio on siksak, se voi osoittaa huomion epävakautta ja olla yksi hyperaktiivisuuden merkistä.

Visuaalinen muisti
Näytä 10 kuvaa. Lapsen on muistettava vähintään 6. Valitse 10 kuvaa, niissä kuvattujen esineiden on oltava lapsen tuntemia, kuvan on oltava tunnistettavissa ja ymmärrettävissä. Kuvissa ei myöskään pitäisi olla mitään turhaa, koska jos etualalla on pallo ja takana puu, lapsi voi kiinnittää huomiota puuhun ja muistaa sen, ja luulet, että hänellä on huono muisti . Aseta kuvat lapsen eteen yksi kerrallaan ja muista pyytää häntä nimeämään kuva ääneen. Loppujen lopuksi hän voi sanoa sohvan, mutta luulet sen olevan tuoli. Älä korjaa lasta tässä tilanteessa, älä sano mitään, muista vain, kuinka hän antoi kuvan nimeksi. Tulevaisuudessa voit palata lapsen virheisiin ja yrittää korjata ne, mutta nyt tutkit vain muistia. Sinulle on paljon helpompaa, jos kirjoitat kaikki sanat, vieressäsi voit kirjoittaa sanan, kuten lapsi nimeltä. Kun kaikki kuvat ovat lapsen edessä, sano hänelle: "Voit muistaa ne niin paljon kuin tarvitset (kunnes muistat)", mutta minuutin kuluttua kysy hiljaisuudellaan, muistiko hän kaiken ja poista kaikki kuvat . Pyydä häntä nimeämään, mitä hän näki. Jos sinulla on luettelo sanoista, voit merkitä sen nimeämät sanat. Muistin kehittämiseksi voit opettaa lapsesi yhdistämään sanat merkityksen mukaan, keksi tarina, jotta se sisältää kaikki nämä sanat, lisää sanojen määrää .
Näytä 16 kaaviokuvaa (talo, lippu, puu, kukka, numerot, kirjaimet, geometriset muodot jne.). Lapsen tulisi piirtää niin paljon kuin mahdollista.

Semanttinen muisti
Nimeä sanaparit: melu - vesi, pöytä - lounas, silta - joki, metsä - karhu, rupla - sentti, koulu - opiskelija, lumi - talvi. Nimeä sitten vain parin ensimmäinen sana, ja lapsen tulisi nimetä toinen Sanojen tulisi olla yhteydessä toisiinsa. Voit valita omat parinsa, voit aloittaa kolmella sanaparilla, jos lapsi ei ymmärrä mitä haluat häneltä, selitä miten sanat liittyvät toisiinsa.

Esimerkiksi höyry: levy - keitto, keitto kaadetaan lautaselle.
Kana on kana, kanalla on vauva-kana.
Lapsen on muistettava vähintään 3 paria viidestä.
Toista menettely: poika nousi, pesi, pukeutui, söi aamiaisen ja meni kouluun.
Käytä tytölle eri sanoja.
Aluksi voit käyttää vain 3-4 toimintoa ja jos lapsi on selviytynyt, korota ne arvoon 7-9.

Lue lauseet:
1. aurinko paistaa kirkkaasti.
2. Lapset pelaavat palloa.
3. Auto ajaa tiellä.
4. Kamomillat ja ruiskukat kasvavat pellolla.
5. Mummo neuloo sukat.
Pyydä lastasi toistamaan lauseet, jotka hän onnistui muistamaan. Tällöin pääasia on välittää jokaisen lauseen merkitys, ei ole lainkaan tarpeen toistaa sitä sanasta sanaan.
Jos lapsi ei kyennyt toistamaan kaikkia lauseita ensimmäisen kerran, lue ne uudelleen.
6-7-vuotiaana he selviävät yleensä tästä tehtävästä 2-3 yrityksellä.

Looginen ajattelu

4 ylimääräistä

Selvitä, mikä on tarpeetonta 4-5 kuvan joukossa, muista pyytää lasta selittämään valintansa. Loogisen ajattelun kehittämiseksi ei ensin käytetä kuvia, vaan erilaisia \u200b\u200bleluja ja pieniä esineitä. Keskity käsitteisiin, kun valitset esineitä tai kuvia. Esimerkiksi se voi olla vihanneksia ja niiden joukossa marja, punaisia \u200b\u200besineitä ja niiden joukossa keltainen tai sininen, autot ja hevonen, astiat ja huonekalut jne. Ensinnäkin ylimääräisen esineen tulisi erottua jyrkästi muusta, mutta sitten tämän eron tulisi olla vähemmän ja vähemmän vahva. Jos aluksi voit laittaa vaatteen tai auton lintujen joukkoon, aseta siipikarja luonnonvaraisten lintujen joukkoon. Monet vanhemmat yrittävät säveltää välittömästi moniarvoisia sarjoja, jotta useat kohteet voivat olla tarpeettomia yhdellä rivillä, esimerkiksi toinen eroaa väriltään, toinen muodoltaan ja kolmas tarkoitukseltaan. Tämä on vaarallista lapsille, hän ei pysty ymmärtämään tämän tehtävän yleistä periaatetta, sekoitat hänet suuresti. Tällaiset moniarvoiset sarjat sopivat vain niille lapsille, jotka jo ymmärtävät tehtävän merkityksen tiukasti ja pystyvät valitsemaan ylimääräisen esineen ja perustellusti vastauksensa: ylimääräinen väri, ylimääräinen muoto, ylimääräinen, koska kaikki eläimet ja tämä on lintu, on ylimääräinen, koska he syövät tämän ja valmistavat tässä.

Etsi kuvio ja jatka: Jalkojen - varpaiden - kenkä. Käsi -? on jatkettava.
Vastaus on käsine, hansikas.

Valitse tarvitsemasi sana: sairaala - hoito; koulu - (opettaja, pöytä, opettaja, opiskelija). Talo - katto; kirja - (paperi, kirjeet, kansi, tieto) jne.

Kuvan tarina. Asettele lapsen eteen kuvia, jotka voidaan järjestää järjestyksessä. Tällaiset kuvat voidaan leikata kirjoista, tulevaisuudessa aion laittaa useita tällaisia \u200b\u200bkuvia. Kutsu lastasi järjestämään kuvat järjestyksessä. Lapsi ei ehkä ymmärrä mitä haluat, koska se on järjestyksessä. Kysy sitten, mistä tarina alkaa, mikä kuva on ensimmäinen, ja laita se lapsen vasemmalle puolelle. Tarjoa jatkaa valitsemista ja sijoittamista ensimmäisen toisen kuvan viereen. Ja niin edelleen, pyydä häntä sitten kertomaan mikä tarina on. Jos lapsi linkitti kuvia toisiinsa, hänellä oli johdonmukainen tarina, mutta hän ei levittänyt sitä haluamallasi tavalla, pidä tarinansa oikeana, mutta voit sanoa, että voit säveltää toisen tarinan, satu, voit siirtyä ja kerro mikä sinulle tulee.

Piirrä geometrisia muotoja ympyrän sisään ja ulkopuolelle. Sitten sinun täytyy laittaa pisteitä eri paikkoihin: kolmion sisällä ympyrän sisällä, neliön sisällä ympyrän ulkopuolella. Kutsu lastasi piirtämään geometrisia muotoja, nimeät, ja hän piirtää: "piirtää ympyrä, piirtää neliö, piirtää kolmio, piirtää ympyrä neliön alle, piirtää ympyrä kolmioon, piirtää ympyrä ympyrään jne. " Pyydä sitten pisteitä eri paikkoihin.

Lukeminen. (Ei testattu monissa kouluissa)
Sujuva sujuvuus jopa 30 sanaa minuutissa. Jälleenmyynti omin sanoin. Kyky nähdä ehdotuksen pääjäsenet.

Foneeminen kuulo

Napsauta sanaa tavulla.
Jaa kuvat tavujen mukaan.
Yhdistä sanat ja niitä vastaavat järjestelmät. Kaavioissa äänet on esitetty ympyröinä. Yleensä kirjoitetaan sanasarake (5 kappaletta), sanojen on välttämättä koostuttava eri määrästä ääniä ja kirjaimia, kaaviot piirretään niiden sanojen vastapäätä, joissa äänet on merkitty ympyröillä (ei kirjaimilla, mutta pienillä sanoilla on välttämätöntä valitse ne, joissa kirjainten ja äänien määrän on oltava yhtäpitäviä, joten sanassa pyörre on kolme kirjainta ja neljä ääntä) ja lasta pyydetään piirtämään viiva sanasta vastaavaan järjestelmään.

Kuule ensimmäiset ja viimeiset äänet sanalla. Tietenkin on parempi, jos lapsi kuulee kaikki äänet, mutta tämä on tärkeää oppimisen, ei pääsyn kannalta.

Etsi kuvia, joilla on tietty ääni. Kuvia asetetaan lapsen eteen ja ehdotetaan, että löydetään kaikki sanat, joissa on ääni Ш tai Ч. Ääni voi olla mikä tahansa, mutta ei pehmeä. Muista pyytää lastasi sanomaan sanat ääneen, koska hän saattaa nimetä kohteen eri tavalla, ei niin kuin odotat.

Erota pehmeys ja kovuus, tiedä pariksi konsonantit.

Tee lause joukosta sanoja. Sanat voivat olla erillisillä korteilla tai yhdellä paperiarkilla. Sanat voivat olla alkuperäisessä muodossa: poika, ratsastaa, hiihtää, päällä.

Kuvaile kuvaa.Lasten voi olla vaikea aloittaa kuvaamista. Voit kuulla jotain tällaista: poika, polkupyörä, ratsastus ... Jos opetat lapsen aloittamaan tarinan oikein, hänen on joka tapauksessa helpompaa. Jos lapsesi selviytyy tästä tehtävästä helposti, loput eivät ole sinua varten. Pyydän lasta aloittamaan näin: Kuvassa, jonka näen (lapset, kanit ...) He tekevät ...

Matematiikka
Laske 100: een, mutta ei vaadita. Laskeminen 20 edestakaisin on välttämätöntä useimmissa kouluissa. Laske välillä 7 - 14, välillä 17 - 9 jne. Lisää ja vähennä enintään 10. Käsitteitä enemmän ja vähemmän. Kombinaattorit - sinulla on 3 omenaa ja 3 päärynää, otit 4 hedelmää, mitä se voi olla. (se voi olla 1 omena ja 3 päärynää, 2 omenaa ja 2 päärynää, 3 omenaa ja 1 päärynä. Tehtävät voivat olla erilaisia, on tärkeää luetella kaikki mahdolliset vaihtoehdot. Jotta lapsi ymmärtäisi, otan 2 keltaista lyijykynät ja 2 punaista, on välttämätöntä ottaa 3 lyijykynää. Käymme läpi kaikki vaihtoehdot. Sitten otamme 3 lyijykynää ja käymme läpi kaikki vaihtoehdot. Vertaa kuinka monta vaihtoehtoa oli ensimmäisessä ja kuinka monta toisessa. Sitten otamme 4 lyijykynää ja toistamme kaiken. Lyijykynän sijaan voit ottaa painikkeita)

Tehtävät kahdessa vaiheessa: Mashalla on 3 nuket, ja Katyalla on vielä 2 nuket, kuinka monta nuket heillä on yhdessä?
Käänteisongelmat: linnut istuivat oksalla, kun 3 lensi pois, niitä oli 4. Kuinka monta lintua oli oksalla ennen kuin ne lentivät pois?
Höyrykonseptilla tehtävät tehtävät:mashalla oli 2 paria sukkia ja Petyalla 3 paria. Kuinka monta sukkaa heillä oli?
Joissakin kouluissa tehtävät ovat koomisia kekseliäisyyden vuoksi.
Esimerkiksi: jos 2 omenaa leikataan kahtia, kuinka monta omenaa on? 7 kynttilää palanut, 3 sammunut, kuinka paljon on jäljellä?

Matemaattinen sanelu:
2 solua ylös, 3 solua oikealle, 1 solu alas jne. Tämä on helppo vaihtoehto. Se voi olla vaikeampaa: 3 solua ylöspäin, 2 vinosti ylöspäin oikealle ... Jotkut opettajat sanovat - vinosti, toiset - vinosti. Puhun eri tavalla, mutta kiinnitän lapsen huomion siihen, mikä on tärkeämpää kuin sanat oikealle alas tai vasemmalle ylös.

Peruskonseptit

1. Perhe.
2. Asuinpaikka.
3. Koulu.
4. Eläimet: villit ja kotieläimet.
5. Linnut: villit ja kotieläimet.
6. Kasvit: puut, pensaat, yrtit. Tunne yleisimmät kasvinimet.
7. Vihannekset, hedelmät.
8. Vuodenajat, kuukaudet, viikonpäivät, päivät.
9. Maantiede: maanosat, vuoret, valtameret, meret, joet, saaret, maat, kaupungit.
10. Materiaalit: luonnon - keinotekoiset.
11. Vesitilat: nestemäinen, kiinteä ja kaasumainen.
12. Veden ominaisuudet: läpinäkyvä, märkä, liuotin.
13. Kuljetus: maa, ilma, vesi.
14. Huonekalut.
15. Vaatteet: päällysvaatteet, jalkineet, hatut.
16. Ammatit: lääkäri - parantaa, opettaja - opettaa jne.
17. Lomat.

Lisätestit
Käärme. Aseta pisteet ympyräketjun sisään.
Todistustesti - ylitä tietyt kirjaimet tai geometriset muodot. Tai geometrisissa muodoissa sinun on laitettava eri merkit - plus, sauva ...

Löydä eroja
Labyrintit.
Mistä kuvioista piirustukset koostuvat? Tässä testissä käytetään geometristen muotojen mallia.

Peli:kyllä \u200b\u200bja ei, älä puhu. Tämä on tietoisuus. Kysymykset voivat olla hyvin erilaisia, ainoa tärkeä asia on, että et voi sanoa kyllä \u200b\u200bja ei. Esimerkiksi: Oletko poika? Onko lumi valkoinen?

Kun se tapahtuu: poika on isää vanhempi. Aina, usein, joskus, harvoin, ei koskaan. Sen sijaan, että "Poika on isää vanhempi" voi olla mikä tahansa kysymys. Esimerkiksi: lunta kesällä, koira haukkuu, sateenkaari talvella.

Jos lapsi piirtää spiraalia vastapäivään, käsiala on hyvä.
Psykologinen valmius kouluun.
- Kyky nähdä yhteydet, kuviot, lapsen halu ymmärtää miksi ja miksi.
- Kyky kuunnella, ymmärtää lukemasi merkitys.
- Kyky kertoa uudelleen.
- Ajattelun laatu.
- Tuntuu etäisyys muiden ihmisten aikuisista, ei tunne.
- Muodostaa yhteyden helposti, on yhteydessä.
- pitää muita lapsia.
- Osaa pelata sääntöjen mukaan.
- Hän osaa perustella valintansa.

1. Esikoulutustyyppi - kaikella on merkitystä koulussa, he haluavat työskennellä ja kommunikoida opettajan kanssa, ovat valmiita työskentelemään täysin omistautuneesti.
2. Koulutustyyppi - he voivat työskennellä yksin, ilman aikuista, mutta he voivat laiminlyödä muodolliset vaatimukset.

Metodinen oppitunti vanhemmille esikoululaisille: "Ja voimme tehdä paljon!"

Kuvaus: Kehitetään oppitunti "Ja voimme tehdä paljon!", On tarkoitettu vanhemmille esikouluikäisille lapsille. Opettaja-psykologin suorittama valmistelemaan lapsia kouluun. Opettajat, lisäopetuksen opettajat voivat käyttää oppitunnin kehitystä.

Oppitunnin tarkoitus: Esikoululasten kognitiivisen toiminnan kehittäminen kouluvalmisvaiheessa leikkitoiminnan avulla.

Tehtävät:

1. Opeta lapsia leikkisällä tavalla ratkaisemaan hänelle osoitetut tehtävät.

2. Edistetään lapsen luovuuden, mielikuvituksen, huomion, puheen, yhteenkuuluvuuden tunteen kehittymistä.

3. Kehittää kiinnostus tulevaa kouluelämää kohtaan, herättää kiinnostus omaan persoonallisuuteensa, muodostaa positiivinen kiinnostus oppimiseen.

Lasten ikä: 5–6-vuotiaat lapset, esikouluharjoittelustudion "ABVGDeyka" oppilaat.

Toiminnan tyyppi: yhdistetty.

Menetelmät: suullinen, visuaalinen, käytännön (harjoitukset, pelit).

Alustava työ: Valmista seuraava opetus- ja metodologinen tuki oppitunnille:

Paperileikatut käsineet eri koristeilla

Piirustukset polkupyörästä, kirjeet, saappaat, hatut, kirjat, sateenvarjo, vasara ja naula

Pehmeä lelu

Laitteet:

Lauta, lyijykynät lapsille

Oppitunnin kulku:

I. Johdanto

I.1. Hei kaikki letit

Kenellä on sisaria, jotka söivät tänään karkkia, jotka käyttäytyivät tänään hyvin ja kuka huonosti, kenellä on vaaleat hiukset. (Lapset sanovat hei kyllä.)

II. Pääosa

II.1. Harjoitus "Nimi yhdellä sanalla"

tarkoitus: kognitiivinen kehitys

Suoritetaan: tarkista, onko sinulla mieliala työhön. Nyt kutsun sinua sanoiksi, sinun tehtäväsi on nimetä ne yhdellä sanalla (lapset vastaavat vuorotellen)

Usko, toivo, Elena, rakkaus

Tammikuu, maaliskuu, heinäkuu, syyskuu

A, B, C, C, H

Maanantai, sunnuntai, torstai

Pöytä, sohva, tuoli, sänky

Tossut, saappaat, kengät, saappaat

Härkä, karhu, siili, kettu

Kana, haikara, kyyhkynen, niele

Voikukka, neilikka, kamomilla, apila

Vasara, ruuvi, saha, ruuvimeisseli

II.2. Kuntapeli "Rukkaset"

Tarkoitus: kehitetään kykyä olla vuorovaikutuksessa ikäisensä kanssa, neuvotella yhteisestä asiasta. Tunnekontaktien luominen ryhmään

Suoritetaan: Peliä varten sinun on leikattava lapaset paperista, parien määrä on yhtä suuri kuin peliin osallistuvien parien määrä. Jokaisella rukkasparilla on koriste, joka poikkeaa muista rukkasista. Esittäjä järjestää ne koko huoneeseen. Käskystä lapset sirottelevat huoneeseen, löytävät parinsa, ottavat lyijykynät (kolme väriä) ja yrittävät maalata lapaset mahdollisimman nopeasti sovittuaan etukäteen, millä väreillä koriste maalataan, jotta lapaset ovat samat . Voittaja on pari lasta, joka maalaa lapaset samalla tavalla nopeammin kuin kaikki muut.

II.3. Liikunta "Heinäsirkat"

Nosta ripustimia lapset nostavat hartiaan

Hyppää, heinäsirkat! hypätä paikalleen

Jump-jump, jump-jump!

Lopettaa! Me istuimme alas! pysähdy, istu alas

Söimme ruohoa. kumartua

He kuuntelivat hiljaisuutta. näytä "hiljaisempi" merkki

Korkeampi, korkeampi, korkea nouse ylös

Hyppy on meille erittäin helppoa. hyppääminen.

II.4. Harjoitus "Kuinka voin käyttää ...".

tarkoitus: mielikuvituksen kehittäminen, luova ajattelu.

Suoritetaan:ohjaaja nimeää esineen ja kehottaa lapsia kertomaan kuinka sitä voidaan käyttää. Esimerkki: sanomalehti - lue, kirjoita, rakenna vene, aseta se lattialle, käytä sitä leluina, hajoaa kissalle, tee hattu päähän, vain riko se jne.

II.5. Harjoitus "Mitä tämä sana tarkoittaa?"

tarkoitus: ajattelun, puheen kehittäminen

Suoritetaan: edessäsi maalatut esineet. Kuvittele henkilö, joka ei tiedä näiden sanojen merkitystä (voit istuttaa lelun ja kertoa sen). Yritä selittää hänelle jokaisen sanan merkitys, esimerkiksi "Saappaat" - vedenpitävät kengät veden ja mutan kävelyyn.

III. Viimeinen vaihe

III.1. Oppitunnin pohdinta: Mikä harjoitus pidit eniten, mikä ei.

Lasten tehtävän tulokset, heidän aktiivisuutensa ja vastauksensa osoittavat, että oppitunnin tavoite on saavutettu.

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat