Musiikkituntien yhteenveto aiheesta "Soita, harmonikka! Esitys musiikkitunnista (vanhempi ryhmä) aiheesta: Musiikkiaiheisen oppitunnin "Soittimien maailmassa" (harmonikka, nappiharmonikka, harmonikka) (esikouluikäinen) tataariharmo.

pää / Psykologia

Perustiedot

(harmonikka) - pneumaattinen näppäimistö, jossa on palkeet ja kaksi painiketta. Vasen näppäimistö on tarkoitettu säestykselle: yhden painikkeen painaminen soittaa bassoa tai koko sointua. Melodia soitetaan oikealla näppäimistöllä.

Alkuperä, historia

On mahdotonta sanoa varmasti, missä manuaalinen huuliharppu keksittiin ensimmäisen kerran. Yleisesti uskotaan, että harmonikka keksittiin Saksassa 1800-luvun alussa.

On kuitenkin myös muita tietoja. Esimerkiksi akateemikko Mirekin tutkimuksen mukaan ensimmäinen harmonikka ilmestyi Pietarissa vuonna 1783 tšekkiläisen mestarin Frantisek Kirchnikin ponnisteluilla (hän \u200b\u200bkeksi uuden tavan tuottaa ääntä - käyttämällä metallikieliä, joka värisee ilmavirta).

On olemassa muita näkemyksiä tästä ongelmasta.

Laite

Venäläiset harmonikat on jaettu kahteen tyyppiin äänen poimintatyypin mukaan: ensinnäkin harmonikat, joissa paljojen venyttämisen ja puristuksen yhteydessä jokainen painike antaa painettuna saman äänen äänen ja toiseksi harmonikat, joissa sävelkorkeus muuttuu palkeiden liikkeen suunnasta riippuen.

  • Ensimmäiseen tyyppiin kuuluvat sellaiset harmonikat kuin "livenka", "venäläinen seppele", "kromi" (aikamme yleisin).
  • Toiseen tyyppiin - "talianka", "skullcap", "Tula", "Vyatka". Voit jakaa harmonikan oikean näppäimistön tyypin mukaan painikkorivien määrästä riippuen.

Aikana yleisin harmonikka on kaksirivinen "kromi", mutta on myös kolmerivisiä työkaluja ja työkaluja yhdellä napinrivillä.

  • Yksiriviset harmonikat: "Tula", "Livenka", "Vyatskaja", "Talyanka" (lyhenne sanoista "italia", oikeassa näppäimistössä on 12-15 nappia ja kolme vasemmalla).
  • Kaksiriviset harmonikat: "Venäjän seppele" (ensimmäinen kaksirivinen), "kromi".

Video: Videon ja äänen harmonia

Näiden videoiden ansiosta voit tutustua instrumenttiin, katsella sillä todellista peliä, kuunnella sen ääntä ja tuntea tekniikan erityispiirteet.

Oppitunnin pääpiirteet

Aihe: Kotimaan perinteet ja kulttuuri

Luokka: 6

Aihe : Tataarin kansanmusiikkivälineet

Tavoitteet :

    Opastetaan oppilaita tataarin kansanmusiikkivälineisiin, niiden luomisen historiaan, osoittamaan omaperäisyyttä.

    Korjaus ja kehitys ajattelu, huomio, muisti, kanssakuulo- ja visuaalinen havainto; rikastuttaa opiskelijoiden puhetta uusien sanojen avulla; edistää käsien hienomotorian kehittymistä.

    Edistetään tataarien kulttuurin ja kansanmusiikkivälineiden kunnioittamista.

Varusteet oppitunnille : multimedialaitteet projektorilla,oppitunnin mukana tulee Power-esitysKohta,kaiuttimet äänitiedostojen, monisteiden,tataarin soittimia kuvaavat piirrokset.

Oppitunnin tyyppi : tietojen, taitojen ja kykyjen parantaminen

Oppitunnin tyyppi : tutustumistunti

Menetelmät : visuaalinen, vertailu, rinnakkaisuus, keskustelu.

Luentojen aikana.

Org. hetki ... Terveisiä opettajalta. (Dia 1)

Uch-l : Soittokello soi ooooooo

Oppitunti alkoi. Zdraaaa-vstvuuuuuy-teeeee.

Oppiminen: (toista)

Tietopäivitys .

Uch-l : Kaverit, missä tasavallassa elämme?

Tutkimus: Tatarstan

Uch-l : Olemme syntyneet ja asuneetTatarstan, siksi pieni kotimaamme on tasavaltaTatarstan. Mitä voit sanoa tasavallastamme?

Tutkimus: vastauksia.

Silmäkoulutus. Kuva 2)

Uch-l : Kaverit, katsokaa näyttöä ja kerro mitä näet? (Diskalla olevat soittimet) (Dian 3)

Tutkimus: Soittimet.

Sanastotyö: Soitin - esine, jonka avulla tuotetaan erilaisia \u200b\u200bmusiikkiääniä. (Dia 4)

Uch-l: Miksi luulet näiden työkalujen kutsuvan - Tataari folk.

Tutkimus: Ne ovat tataarilaisten luomia.

Uch-l: Aivan oikein, hyvin tehty.Olet todennäköisesti jo perehtynyt joihinkin työkaluihin.

Uch-l : Oppitunnimme aihe on "tataarin kansanmusiikkivälineet" (dia 5)

Tutkimus päämateriaalista .

Uch-l: Annan sinulle nyt pieniä kortteja, jotka täytämme oppitunnissamme. (Korttien jakelu)

Uch-l: Kaverit, kuuntele, mikä on tämä mielenkiintoinen ääni?

(kubyz-äänet)

Uch-l: Mitä mieltä sinä oletinstrumentti soittaa meille? (vastaukset)

Uch-l: Tämä on KUBYZ. (Kuva 6)

Sanastotyö : (Dia 7)

Kubyz (juutalaisen harppu) - kansanmusiikki. (näytetään kuva )

Kubyz on yksi vanhimmista musikaaleistavälineet. työkalu

Uch-l: .

Tutkimus : Ääni on hiljainen.

Uch-l: Kyllä ääniinstrumentti on hiljainen.

Uch-l: Omistaa sinulla on kuvia erilaisilla soittimilla työpöydälläsi. Etsi kubyz heidän joukostaan \u200b\u200bja näytä minulle (lasten näyttely)

Uch-l: Kuuntelemme seuraavaa soitinta (mondalinan äänet)

Uch-l: Mikä mielestäsi on tämän nimityökalu? (vastaukset)

Uch-l: Tämä on MONDALINA.(Dia 8)

Sanastotyö: (Dia 9)

Mandoline on pienikokoinen kielisoitin. (näytetään kuva työkalu diassa ja puhua siitä )

Mondalinatyökalupienikoot... Siinä on merkkijonoja. Sen soittamiseksi sinun on koskettava jouset sormillasi tai linnun sulka.

Uch-l: Kuuntele, miltä se kuulostaa uudestaan. Äänilaite on hiljainen tai voimakas. (näyttää pelin Mandolinissa)

Tutkimus : Ääni on matala.

Uch-l: Kyllä ääniinstrumentti ei ole kovaa.

Uch-l: Sinulla on kuvia erilaisilla soittimilla työpöydälläsi. Löydä joukosta mondalina ja näytä minulle (lasten näyttely)

Uch-l: Ja nyt ehdotan, että pidät lyhyen tauon ja vietän fyysisen minuutin.

FIZMINUTKA. (Dia 10)

Uch-l: Kiitos, jatkamme työtämme. Ja mitä soittimia tapasimme? (Lasten vastaukset).

Uch-l: Kaverit, kuuntele ja yritä arvata millainen soitin se on?

(jossa ääniä)

Uch-l: Tämä on KURAI. (Dia 11)

Sanastotyö: (Dia 12)

Kurai on tataarin puhallinsoitin. ( näytetään kuva työkalu diassa ja puhua siitä )

Uch-l: Kuuntele, miltä se kuulostaa uudestaan. Ääniettäkumpi?

Tutkimus : Ääni on lempeä.

Uch-l: Kyllä, ääniinstrumentti on vain maaginen.

Uch-l: Omistaa sinulla on kuvia erilaisilla soittimilla työpöydälläsi. Löydä heidän keskuudestaan \u200b\u200bja näytä minulle (lasten näyttely)

Uch-l: Seuraavan musiikin kuuntelutyökalu? Mikä tämä on? (Vastaukset)

Uch-l: Tämä on HARMON (tataarin talyan harmunissa).(Dia 13)

Sanastotyö: (Dia 14)

Harmonia - tataarin näppäimistösoitin. (näytetään kuva työkalu diassa ja puhua siitä )

Harmon on tataarin näppäimistösoitin. Koostuu kahdesta puolikotelosta - oikealta ja vasemmalta, joissa on näppäimistö näppäimillä. Puolikuorien välissä on kammio mahdollisuuden pumpata ilmaa instrumentin äänitankoihin.

Uch-l: Kuuntele, miltä se kuulostaa uudestaan. Äänilaite on hiljainen tai voimakas. (näytetään harmonikan soittamista)

Tutkimus : Ääni on voimakas, iloinen.

Uch-l: Kyllä, ääniinstrumentti ääneen, iloinen, äänekäs.

Uch-l: Omistaa sinulla on kuvia erilaisilla soittimilla työpöydälläsi. Etsi harmonikka heidän joukostaan \u200b\u200bja näytä minulle (lasten esitys)

Uch-l : Tässä tutustuimme tataarin tärkeimpiin kansanmusiikkivälineisiin. Täytetty kortit. Kuka lukee? (Opiskelijan vastaukset) (Kuva 15)

Uch-l : Saadun tiedon vahvistamiseksi suosittelen pelaamaan tietoisuuspelejä.

Etsi puuttuva kuvapeli. (Kuva 16)

Peli "Etsi ylimääräinen esine". (Dia 17)

Uch-l : Seuraava järkeä.

Peli "Kuka on nopeampi". (Dia 18)

Palapelit kootaan yhteen kuvaan yhdestä soittimesta.

Oppitunnin yhteenveto.

Uch-l : Mitkä ovat tataarien luomien soittimien nimet?

Tutkimus: Tatarilaisten luomia soittimia kutsutaan « tataarin kansanmusiikkivälineet ”.

Uch-l : Ja kuka kertoo meille, mitä näitä soittimia kutsutaan?

Tutkimus: Kubyz, kurai, harmonikka, mondalina.

Uch-l : Hyvin tehdyt pojat.

Uch-l : Kotitehtävät: valmistele lyhyt viesti yhdestä tataarin kansanmusiikki-instrumentista korttien avulla. Jokainen teistä tulee pöydälle ja valitsee kortin, jossa on soittimen nimi ja kuvaus.

Uch-l : Sinulla on hymiöitä työpöydälläsi. Valitse oppitunnin lopussa yksi ja kiinnitä se taululle: Jos pidit oppitunnista, valitse hauska hymiö, jos ei, niin surullinen.

(Opiskelijat valitsevat hymiön ja kiinnittävät ne taululle magneeteilla)

Koska oppitunti on valinnainen, opettaja ei arvioi opiskelijoiden vastauksia.

Oppitunti on päättynyt, kiitos paljon kaikille.

Moniste

Harmoninen - Tataarin näppäimistösoitin. Koostuu kahdesta puolikotelosta - oikealta ja vasemmalta, joissa on näppäimistö näppäimillä. Puolikuorien välissä on kammio mahdollisuuden pumpata ilmaa instrumentin äänitankoihin.

Kubyz (juutalaisen harppu) - kansankielinen itseääninen ruoko-instrumentti. Kubyz on yksi vanhimmista soittimista. Se on metalli- tai puukaari, jonka keskellä on kieli. Esittäjän kiinnittimettyökaluhuulia ja pitää sitä vasemmalla kädellä, jolloin se lähemmäksi hampaita. Kieli puristetaan oikean käden sormella ja se tulee värähtelytilaan ja ääni kuuluu.

Kurai - Tataarin puhallinsoitin.

Kurai on puusta tai metallista valmistettu putki.Sillä on useita lajikkeita, jotka eroavat toisistaan \u200b\u200bsuunnittelussa ja valmistusmateriaalissa.

Mandoliini - pienikokoiset kielisoittimet... Mondalina- kieli kynitty musikaalipieni työkalu. Siinä on merkkijonoja. Sen soittamiseksi sinun on koskettava jouset sormillasi tai linnun sulka.Mandoliinirungot ovat soikeita, puoliksi soikeita, litteitä. Mandoliinirungon muoto antaa tietyn sävyn.

Avoin oppitunti: "Soita harmonikkaa"

Oppitunnin aihe; Soita harmonikkaa.

Kasvatustehtävät:

Koulutus: tutustuttaa opiskelijat venäjänkielen kanssa. kerrossänky instrumentti - harmonikka.

Kappaleen "Harmonikka - puhuja" oppiminen - Z. Root.

Kehittäminen: Kehittää äänenkorkeutta, sävelkuuloa ja musiikkimuistia.

Koulutus: kouluttaa hengellisesti ja esteettisesti kehittynyt persoonallisuus, jatkuva kiinnostus aiheeseen, kunnioitus venäläiseen musiikkikulttuuriin.

Varustus: Musiikkikeskus, syntetisaattori, flash-asema, harmonikka, harmonikka, nappiharmonikka, magneettilauta, tehtäväkortit, sanoitukset. Harmonikat hymiöillä.

Luentojen aikana.

1-organisaatiohetki.

Opiskelijat astuvat luokkaan venäjäksi. kerrossänky musiikki - pyöreä tanssivaihe ja seisovat tuoleillaan. (00-Haava)

Terveisiä: laulu - "Salem - Nellow"

2-päivitys:

A) Mitkä ovat työkaluryhmät, jotka tiedät?

B) Työskentele korttien parissa. (Jokaiselle pöydälle.) - ryhmätyö.

Jaa ja näytä nuolella, mihin ryhmään työkalut kuuluvat.

K) Millaista musiikkia soitettiin, kun tulit luokkaan?

D) Miltä instrumentilta kappale kuulosti?

Katso tarkasti näyttämöllä olevaa instrumenttia. Mihin työkaluun luulet saavanne tutustua tänään?

3) Uusi aihe:

Oikeat kaverit, luetaan kaikki yhdessä oppitunnimme aihe. (avaa oppitunnin aihe taululla)

Pelaa harmonikkaa!

Nyt esitän sinulle tämän työkalun.

Harmon on tuuli-, ruoko-instrumentti, jossa on palkeet ja kaksi painonappinäppäimistöä. Milloin harmonikka syntyi? Historiasta on tutkijoiden todisteita siitä, että harmonikka ilmestyi ensimmäisen kerran 250 vuotta sitten Pietarissa, Venäjällä, urkumestari Frantishik Kirshnikin ponnistelujen ansiosta. Hän keksi uuden tavan poimia ääntä käyttämällä metallikieliä, joka värisee ilmavirran vaikutuksesta.

Ajan myötä harmonikka todella piti ja alkoi levitä venäläisten keskuudessa. Monet harmonikkalajit ilmestyivät kansanmiesmestarien ansiosta, se muuttui, painikkeita lisättiin kullekin näppäimistölle pienestä yksirivisestä suureksi moniriviseksi jokaisella näppäimistöllä.

Riippuen alueesta, jossa harmonikkaa parannettiin, sitä kutsuttiin niin. Tulan harmonikka kehitettiin Tulan kaupungissa, muilla alueilla "Livenka", "Vyatskaya", "Talyanka", ja aikanamme yleisin on harmonikka nimeltä "Khromka".

Tula, Livenka, Vyatskaja - yksiriviset harmonikat.

Venäjän seppele, kromi kaksirivinen.

Katsotaan nyt, miltä harmonikat näyttävät Venäjän eri alueilla.

Valokuvien katselu.

Mutta ei vain venäläisten keskuudessa, harmonikka oli laajalle levinnyttä, ja kazakstanilaisten keskuudessa muusikot osallistuivat aitoihin, mukana itseään harmonikalla.

Kuinka harmonikka oli kätevä? Ei raskas, voit ottaa sen mihin tahansa, kävellä tietä pitkin ja leikkiä, ja ne, jotka kävivät rinnalla, lauloivat kappaleita, tanssivat, lauloivat pikkujuttuja ja lepäivät kovan päivän jälkeen.

Ja jos katsot TV-ohjelmaa "Soita harmonikkaa", näet kuinka ihmiset rakastavat harmonikkaa.

Hän itkee ja on surullinen, huvittaa hauskanpitotunnissa, ja jos balalaika liittyy hänen seuraansa, hauskalla ei ole loppua.

Ust-Kamenogorskin kaupungissa tänä vuonna etnokylässä, museoreservissä, järjestettiin kolmas alueellinen instrumentaalisen kansantaiteen festivaali “Soita harmonikkaa. Dombra linkit ".

Kuuletaan, kuinka harmonikka kuulostaa:

Nro 01-Levinskaja-harmonikka

Nro 2-Saratov-harmonikka.

Tämän instrumentin kehitys ei päättynyt harmonikkaan; myöhemmin ilmestyi entistä parempia nappiharmonikkoja ja harmonikoita.

Napin harmonikalla on enemmän rivejä jokaisella näppäimistöllä, tehokkaampi ääni.

Se on samanlainen kuin vasemman näppäimistön harmonikka, ja oikea harmonikan näppäimistö on täsmälleen samanlainen kuin pianon.

Kuuletaan kuinka painike harmonikka ja harmonikka kuulostavat.

A) Ei. 03-nappinen harmonikka

B) Nro-04 - harmonikka

Pidätkö näiden instrumenttien äänestä?

Ensisijainen ankkurointi:

Arvaa nyt arvoituksia.

Hän huokaa ja kääntyy ympäri

Ja kävele kylän varrella.

Ja ihmiset kokoontuvat ympyrään,

Mitä haluat, hän tanssi ja laulaa!

(harmoninen)

Hän näyttää napinharmonikan veljeltä,

Missä on hauskaa, siellä hän on.

En kehota

Mikä tämä on…..

(harmonikka).

Laatikko tanssii polvillani

Hän laulaa ja itkee sitten voimakkaasti.

(harmoninen)

Olen nuorempi ja voimakkaampi

Ääneni vuotavat.

Mutta harmonikan kanssa me veljemme,

Hän jätti ihmiset.

Hajotan kaikki surut

Laulaminen erittäin tärkeää ..

Ei vihainen eikä röyhkeä ..

Olen iloinen veli ...

Ja nyt musiikillinen mysteeri. Kuuntele tarkkaan ja kerro minulle, mikä instrumentti kuulostaa?

A) Ei -05-harmonikka

B) Ei -06-painiketta harmonikka

B) Nro -07 -harmoninen

Hyvin tehty! Toivon, että muistat kauan työkalut, jotka tapasit tänään.

2 - osa oppituntia.

Ja nyt siirrymme oppitunnimme toiseen vaiheeseen - laulamiseen.

1) - Pyydän sinua istumaan oikein. Ja valmistaudu lauluun

A) "Kuten Natasan isoäiti" - liikkeellä.

C) Rytminen lämmittely. -3 erilaista - rytmi (taput, toisto)

2) - Oppiminen:

Kutsun sinut tänään oppimaan kappaleen "Gormoshechka - govorushechka"

Kuuntele sitä huolellisesti, yritä muistaa melodia.

Opettajan esitys, säestys harmonikalla.

Tekstin lukeminen. (opettaja)

Luetaan kuorossa.

Rivi riviltä laulaminen, opettaja-opiskelija.

Jaeesitys, hengitystyö, äänitiede, artikulaatio ...

Täysi esitys - kuorossa.

Esitys ryhmissä - 1 pari ...

Jae 2 ...

Jae 3 yhdessä.

Ensisijainen kiinnitys: Itsetoteutus.

Oppitunnin yhteenveto:

Mitä opit uudesta tässä oppitunnissa?

Mitä pidit eniten?

Mieti nyt, kuinka työskentelit oppitunnilla tänään ja minkä arvosanan annat itsellesi.

Nosta ne, jotka antoivat työnsä arvoksi - viisi.

Neljä?

Hyvin tehty, anna toisilleen suosionosoitukset.

Laita arvosanasi päiväkirjaasi.

Ja kirjoita kotitehtäväsi - oppikirjan sivu 42 - opettamaan.

Keksi tanssiliikkeitä kuulemasi musiikin mukaan.

№8, №9, №10.

Valmista nyt pöydällä olevat pienet herneet.

Ja käänny vieraidemme puoleen. Jos pidit oppitunnista, avaa herneet. jos ei, älä avaa.

Kiitos paljon huomiosta. Oppitunti on ohi. Ensi kertaan. Sano hyvästit vieraille.

Tataarien kansanmusiikkikulttuuri on hyvin omaperäinen. Se perustuu itämaisiin intonaatioihin, joihin Volgan alueen suomalais-ugrilaisten kansojen musiikin vaikutus yhdistyy harmonisesti.

1800-luvun jälkipuoliskolla sellaiset soittimet kuin talyan garmun, kitara, viulu, mandoliini... Mutta on myös alkuperäisiä tataarin soittimia.

Puhallinsoittimet

Tunnetuin tataarin puhallinsoittimista on kurā... Se sai nimensä tataarin nimestä Uralin kylkiluu - kasvi sateenvarjo-perheestä, jonka varresta se alun perin tehtiin. Kurai on pituussuuntainen huilu, jonka pituus on enintään 1 m ja jossa on 4 reikää toisella puolella ja toisella. Kuran alue ulottuu 3 oktaaviin. Se kuulostaa hyvin pehmeältä, ja esiintyjä seuraa kuran ääntä kurkulla. Kurai voi esiintyä sekä yhtyeessä että sooloinstrumenttina.
Yhdessä klassisen, jossa on kopshe-kurai 2 reikää.



Toinen työkalu on sornay, yhteinen paitsi tataarien myös baskirien keskuudessa. Perinteisesti se valmistettiin sarvesta ja sitä käytettiin alun perin metsästykseen. Paimenet pelasivat myös pyhäpäivää.

Jousisoittimet

Tataarin kielisoitettua kynittyä instrumenttia kutsutaan dumbra... Se on perinteinen tarinankerronta laulaja. Historiallisten lähteiden mukaan dumbra oli olemassa jopa kultaisen ordin aikana. XIV-luvun tataarikirjallisuuden muistomerkki "Tulyak ja Susylu" kertoo kuinka päähenkilö teki dumbran valloittaakseen rakkaansa sydämen kappaleilla.



Tataarisen dombran kaula on lyhyempi kuin Kazakstanin dombran kaula; pääsääntöisesti on kolme merkkijonoa. He soittavat sitä plektrin avulla. Runko oli muinaisina aikoina valmistettu puusta, mutta nyt se on liimattu yhteen. 1800-luvun vaihteessa 1900-luvun vaihteessa dumbra putosi käytöstä, koska mandoliini oli syrjäyttänyt sen, mutta 1900-luvun lopulla. uudistettiin ja uudistettiin. Nauhat ilmestyivät instrumentin kaulaan, luotiin dumbra-yhtyeiden lajikkeet - sopraano, altti ja basso.
Tataari gusli muistuttavat suuresti udmurdi-aukkoja, mutta eroavat niistä pariton määrä resonaattoreikiä. Jos reikiä on 3, yksi on yläosassa ja muut yläkannen sivuilla, jos 5 tai 7, yksi reikä on keskellä ja muut ovat symmetrisesti sen ympärillä. Tataarimusiikin modaalisen organisaation mukaan näillä gussilla on pentatoninen järjestelmä.

Muut työkalut

Kubyz - juutalaisen harpun kaltainen ruoko-instrumentti. Se on metallinen jousi, jonka keskellä on kieli. Muuttamalla suuontelon äänenvoimakkuutta ja muotoa muusikko poimii ylisävyn alueen äänet. Ehkä tataarit lainasivat tämän instrumentin ugrilaisilta. Arkeologisten tietojen mukaan se tunnettiin jo 10. vuosisadalla.
Tataareilla on myös kansallinen lyömäsoitin. Se kantaa nimeä def ja muistuttaa tamburiinia.


Kaivauksista

Tällaiset soittimet tunnetaan nimellä: kyңgyrau, tavyshly asma, tash sybyzgy, schulder, shaltyravk jne.


Monet Tataarin kansanmusiikkivälineet menetettiin ja tänään on uusi syntymä. Sornai, kurai, tyhmät, mandoliinit, kansaviulut, tataarigussit ovat esillä Tatarstanin valtion kansallismuseossa, Kazanin, Almetyevskin, Moskovan, Pietarin museoissa jne.



RPO: n "TNTs MO" lehdistöpalvelu perustuu sivustoihin "How Prosto" ja "My House".

Tiivistelmä musikaalisesta temaattisesta oppitunnista

(harmonikka, nappiharmonikka, harmonikka)

vanhempi esikouluikä

Musiikillinen johtaja

Portnova Tatiana Nikolaevna

2017 marraskuu

Tiivistelmä musikaalisesta temaattisesta oppitunnista

"Soittimien maailmassa"

(harmonikka, nappiharmonikka, harmonikka)

(vanhempi esikouluikä)

Tarkoitus:

  • rikastuttaa lasten tietoa soittimien ominaisuuksista ja opettaa heitä erottamaan sävyvärinsä;
  • muodostaa kyky löytää yhteisiä ja erilaisia \u200b\u200bulkoisesti samankaltaisissa välineissä.

Tehtävät:

Musikaali: opettaa lapsia erottamaan harmonikan ääni, nappiharmonikka, harmonikka, huomioimaan musiikin kuvallinen luonne, stimuloimaan luovia ilmentymiä, mielikuvitusta ja fantasiaa, kykyä improvisoida;

liikkua musiikin dynamiikan ja luonteen mukaisesti, jatkaa rytmi- ja laulutaitojen muodostumista,

Koulutuksellinen: kehittää viestintätaitoja, itseorganisaatiota ja hallintaa, kouluttaa osaavaa ja motivoitunutta kuuntelijaa; herättää lapsilla emotionaalinen vastaus erityyppiseen musiikkiin; varmistaa jatkuvuus päiväkodin tasolla - taidekoulu.

Laitteet:

musiikkikeskus, äänikasetti; lasten melulaitteet; soittimet: piano, harmonikka, nappiharmonikka, harmonikka; nenäliinat ja päättömät korkit.

Oppitunnin kulku:

(Lapset menevät saliin, tervehdys - laulaminen)

Hirvi. kädet. (laulaa): Hei kaverit!

Lapset (laulavat): Hyvää, hyvää iltapäivää!

Hirvi. kädet. (laulaa): Hei pojat!

Pojat (laulavat): Hei!

Hirvi. kädet. (laulaa): Hei tytöt!

Tytöt (laulavat): Hei!

Mus.ruk: Tänään esitän sinulle soittimia, jotka näyttävät hyvin samanlaisilta toisilleen. He esittävät heille erilaista musiikkia: folk, klassinen, pop ja voivat kuulostaa itsenäisesti tai orkesterissa.Mitä työkaluja nämä ovat - yritä arvata itse. Kuuntele arvoitus:

(lapsi ajattelee):

Hänen laulunsa vuotaa ja nauraa ikävystymisestä,

Hän on palvellut ihmisiä pitkään ja hänellä on vahva ystävyys dittyyn.

Kysyy: "No, kosketa painikkeita!" - iloinen ...
Lapset vastaavat: "Harmonia". (Näytän työkalun).

Mus.ruk: Ensimmäisen harmonikan suunnitteli saksalainen mestari Friedrich Buschmann, ja sitten he alkoivat tehdä harmonikoita koko Venäjällä. Joten he alkoivat kutsua heitä sen alueen mukaan, missä he tuottivat harmonikoita: Saratov, Oryol, Vologda, Yelets, Siperian ja monet muut harmonikat. Harmonikka on sovitettu vain kansanmusiikin esittämiseen.

Kuuntele venäläistä folkia"Tunes" - (arr. ja espanja. J. Tabachnik; musiikki kuuluu äänitteestä).

Vanhoina aikoina he halusivat soittaa harmonikkaa juhlissa. Ihmiset lauloivat hauskoja kappaleita, kuoroja, kappaleita. Jokainen muusikko osoitti taitojaan. Ihmiset, jotka soittavat huuliharppua, kutsutaan harmonikaksi.

Ja nyt yritämme luoda oman pienen orkesterin, tytöt soittavat venäläiseen kansantanssiin"Yablochko" jonka esiintyy harmonikkapelaajien trio, ja pojat esittävät merimiehetanssin.

(Tytöt valitsevat lasten musiikintyökalut: puulusikat, räikät, kellot, kolmiot, tamburiinit; pojat käyttävät peattömiä korkkeja; tanssivat äänet levyssä).

Mikä ihana orkesteri olemme osoittautuneet, pojat tanssivat kiihkeästi, iloisesti, välittivät tanssin luonnetta ja solistit olivat harmonikoita!

Ja mikä on tämän kappaleen nimi, kuuntele melodia ja muista, kiitos.(Soitan pianolla melodian lapsille tutusta kappaleesta).

Lapset: "Harmonikka-puhuja"!

Mus.ruk.: Lauletaan tämä hauska, pirteä kappale!

"Harmonikka-puhuja"sl. pohtii. Z. juuri.

1. Venäjällä on monia kappaleita,

Kaikki laulavat, nuoret ja vanhat.

Ja harmonikan puhujan kanssa

Laulut kuulostavat iloisemmilta.

Kertosäe:

Ah, harmonikkapuhuja,

Kaikkialla maailmassa, rouva

Vain painikkeet toistetaan

Sieluni laulaa.

2. Orkesterit kuulostavat iloisesti,

Kaikki tanssivat ja laulavat.

On syytä soida harmonikka, -

Kaikki kumartavat häntä.

Kertosäe:

3. Hyvät ihmiset, kiitos,

Anna minulle nopea vastaus:

Ilman harmonikkapuhujaa

Kuinka voin laulaa kappaleen?

Kertosäe:

Mus.ruk.: Pidin todella siitä, kuinka esitit kappaleen, hyvin tehty!

Nyt puhumme toisesta soittimesta, kuuntele tätä musiikkia ja arvaa, joista instrumenteista keskustellaan?

(Lapset kuuntelevat tuntematonta näytelmää -"Dunin-valssi" - Venäjän kansan melodia nappiharmonikalle, A.Belyaev, gramofoni).

Lapsi tekee arvoituksen:

Hänellä on laskostettu paita

Tykkää tanssia kyykyssä.

Hän tanssii ja laulaa,

Jos se putoaa käsiin.

Neljäkymmentä nappia siinä

Helmiäisen tulella.

Hyvää kaveria, ei tappelijaa

Lapset arvaa arvoituksen: "Bayan". Näytän työkalun.

Mus.ruk Ensimmäisen huuliharpun luomisesta on kulunut useita vuosia, kun muusikko Yakov Orlansky ja mestari Petr Sterligov loivat uuden instrumentin. Tämä instrumentti sai nimensä muinaisen venäläisen legendaarisen laulajan ja tarinankertojan Boyanin nimestä. Muusikoita, jotka soittavat nappiharmonikkaa, kutsutaan nappiharmonikkasoittajiksi.

(Lapset tutkivat instrumentin ja huomaavat, että nappiharmonikkaan kuuluu enemmän nappeja, se on kooltaan suurempi kuin harmonikka ja sillä on kaunis, vahva ääni.)

Mus.ruk Tyttömme esittävät pyöritanssin "Rechenka" kansanmusiikin mukaan"Kuviot", jonka esittävät Beryozka-yhtyeen harmonikka-artistit.(Kuulostaa musiikki äänityksessä, V. Temnovin käsittelyssä).

Pyöreä tanssi "Rechenka"(parillinen määrä tyttöjä, venäläisinäsundressit käsissä - siniset nenäliinat silmukoilla, laitetaan etusormelle).

Johdanto:

Tytöt seisovat toistensa takana, nenäliina oikeassa kädessään ja pitävät käsiään vasemmalla.

1 kuva:

He kävelevät yksi toisensa jälkeen pyöreässä tanssissa pitäen kiinni yhdestä kädestä, seuraamalla johtajaa - tyttö "käärme".

2 kuva:

Rakenna vähitellen ympyrässä, mene yksi toisensa jälkeen, oikea nenäliinalla varustettu käsi ulottuu sivulle, vasen laskeutuu alas.

3 kuva:

He kääntävät kasvonsa ympyrään, kätensä on taitettu "hyllyksi", oikea nenäliinalla varustettu käsi makaa vasemman päällä ja pyörii akselinsa ympäri "kohtauksen kanssa".

4 kuva:

Kädet lasketaan, hitaasti, pyöreässä tanssivaiheessa, varpailla, kavennetaan ympyrää, samalla kun kaikki nostavat jyrkästi nenäliinaa ylöspäin, liikkuvat myös hitaasti taaksepäin laskien käden asteittain nenäliinalla.

5 kuva:

Tytöt nousevat pareittain nostamalla oikean kätensä nenäliinalla edessään ja liittämällä kätensä ylhäältä "ikkunaan", pyöritellen varpaillaan.

6 kuva:

Pyöreissä tanssivaiheissa ne rakennetaan uudelleen kahteen pylvääseen, vastakkain.

7 kuva:

Seisotessaan paikallaan suoritetaan vartalon ja käden kevyt heiluminen, jossa nenäliina musikaalisanailman lopussa kumartuu pylväissä seisomalla.

8 kuva:

Kaksi saraketta liikkuu toisiaan kohti muodostaen yhden, seuraa johtajaa, seisoo yhdellä rivillä, kääntyy ympäriinsä varpaissa, seisoo yleisön edessä, tekee venäläisen jousen.

Hirvi. kädet: Pojat, luuletteko tyttöjen välittäneen musiikin luonnetta pyöreän tanssin liikkeissä?

(Pojat vastaavat arvioimalla tyttöjen suorituskykyä).

Hirvi. kädet: Kyllä, tytöt tanssivat kauniisti. Annetaan heille uusi suosionosoitus!

Hirvi. kädet.: Kaverit, arvaa seuraava arvoitus!

Hän näyttää veli harmonikalta,

Missä on hauskaa, siellä hän on.

En kehota

Kaikki tietävät .... (harmonikka).

(Poika tulee harmonikan kanssa, entinen taidekoulun opiskelija Vova B.päiväkodin oppilas; lapset tutkivat harmonikan ja huomaavat senlisää nappiharmonikkaa, näppäimet sijaitsevat siinä, kuten pianolla).

Harmonikka on myös monta vuotta vanha, ja sen keksi ja nimitti wieniläinen mestari Demian. Uusi instrumentti, kun vasemman näppäimistön yhtä painiketta painettiin, ei tuottanut yhtä ääntä, vaan koko sointu! Siksi nimi - harmonikka! Tätä instrumenttia soittavia muusikoita kutsutaan harmonikkareiksi.

"Amurin aallot"M. Kuss, taiteiden koulun opiskelijan esittämät lapset kuuntelevat musiikkia, soittavat kellojen kanssa.

(Kaikki suosiotaan nuorta muusikkoa).

Mus.ruk.: Kuinka kaunis harmonikka kuulosti! Ja te yrititte soittaa kelloja rytmisesti, harmonisesti! Piditkö siitä? Tänään olet oppinut paljon uutta ja mielenkiintoista jo tunnetuista soittimista. Seuraavan kerran tapaat muita soittimia. Nähdään pian musiikkiloungessamme!


© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat