Piirustus vanhemman ryhmän teemassa syksyinen metsä. Piirustus aiheesta: Syksy päiväkodissa

pää / Riita

0 Avoin oppitunti piirtämisestä "Matka syksyn metsään"

Tiivistelmä aiheen valmisteluryhmän avoimesta piirustustunnista:

"Matka syksymetsään"

Valmistanut: kouluttaja

MBDOU-päiväkoti

smt Maksatikha

Guseva Galina Rostislavovna

Tavoitteet:

· Kehittää kykyä rakentaa assosiatiivisia analogioita todellisten puiden kuvien ja taideteoksissa siepattujen puiden äänen, muovisten, taiteellisten kuvien välillä,

· muodostaa kyky luoda puun kuva epätavanomaisella menetelmällä,

· kehittää luovaa mielikuvitusta.

Tehtävät:

· laajentaa lasten ajatusta puiden kuvasta runoudessa, musiikissa, taideteoksissa ja lastetaiteessa;

· opettaa lapsia sekoittamaan maaleja;

· kehittää sormien hienomotoriikkaa;

· edistää emotionaalista reagointikykyä, luonnonrakkautta;

· laajentaa lasten sanastoa.

Aikaisempi työ:

· tarkastus A. Vasnetsovin maalausten kuvista "Syksy", Levitan II. "Kultainen syksy", "Syksyn maisema", Shishkina I.I. "Ruis", "Syksy",

· runojen oppiminen luonnosta syksyllä,

· puiden havainnointi luonnossa, vertailu, niiden ominaispiirteiden selventäminen,

· lastenkirjojen kuvien katselu.

Sanastotyö: karkea runko, herkkä, hoikka, mahtava puu; metsä on kultainen, karmiininpunainen, maalattu.

Materiaali:kuvitukset AM Vasnetsovin "Syksy", Levitan II: n maalauksista. "Kultainen syksy", "Syksyn maisema", Shishkina I.I. "Ruis", "Syksy".

Moniste: albumi jokaiselle lapselle, guassi, harjat, liinat harjan kuivaamiseen ja kostuttamiseen, kaksi lasillista vettä, paletti, lehdet eri puista.

Suoran koulutustoiminnan kulku

Kouluttaja: Kuuletteko musiikkia? E. Griegin musiikki "Aamu metsässä". Hän kutsuu sinut upealle kävelylle. Kerro minulle, mikä vuoden aika on?

Lapset: Syksy.

Kouluttaja: Mitä muutoksia luonnossa tapahtuu syksyllä?

Lapset: Linnut lentävät lämpimille maille, eläimet valmistautuvat talveen, puiden lehdet kellastuvat, muuttuvat purppuraisiksi.

Kouluttaja: Säveltäjien lisäksi myös taiteilijat, jotka ihailevat luonnon kauneutta, lauloivat sitä teoksissaan. Muistetaan nämä teokset (opettaja näyttää kuvia, ja lapset kutsuvat niitä): - Vasnetsov A. M. "Syksy", Levitan I. I. "Kultainen syksy", "Syksyn maisema", Shishkina I.I. "Ruis", "Syksy". Minkä runon haluaisit muistaa katsellessasi tätä kuvaa? - I. Bunin: "Metsä on täsmälleen kuin maalattu", E. Trutnev. "Syksy kävelee metsäpolkuja pitkin, vaeltaa".

Lapset siirtyvät musiikin äänelle ja istuvat puoliympyrässä.

Kouluttaja: Tänään haluan kertoa teille tarinan maagisista puista, jotka kasvoivat upeassa syksyllä. Puut olivat maagisia, koska ne tulivat näkyviin vasta laulettuaan upeita kappaleitaan. Samalla kukin puu kolisi oman melodiansa. Nuoret puut lauloivat lempeillä siroilla äänillä, ja vanhat puut, jotka olivat nähneet paljon elämässään, kertoivat lauluissaan upeita metsätarinoita. Niiden korkeat rungot kolisivat, oksat kutisivat ja mahtavat kruunut kohisivat. Ja taiteilija, kävellessään metsän läpi, kuunteli puiden lauluja ja siirsi ne maalauksiinsa. Ja nyt kutsun sinut tähän keijuun. Kuuntelemme melodiaa silmät kiinni. Ajattele, mitä puu voi laulaa niin.

Kuulostaaklassinen musiikki “Syksy. Lehtien pudotus ".

Kouluttaja:Kerro meille, minkä puun esitit?

Lapset:Kaunis kukkiva puu, herkkä ja hoikka.

Kouluttaja:Miltä tällaisen puun kruunu näyttää?

Lapset:Puun kruunu on kuin voikukka.

Kouluttaja:Kyllä, siksi puu näyttää kevyeltä ja ilmavalta. Kaverit, minkä viivan voit piirtää tällaisen puun?

Lapset:Ohut, herkkä, ilmava.

Kouluttaja:Mutta sitten taiteilija vieraili taas keiju metsässä kuuntelemaan muita puita. Minkä puun hän kuuli tällä kertaa?

Kuulostaa näytelmä "Pienet alkusoittot ja fuugat" Bach.

Kouluttaja: Mikä puu lauloi, kerro meille.

Lapset:Mahtava, leveä karkea runko, vanha ja viisas.

Kouluttaja:tietysti mahtava puu, vahva, vahvalla leveällä rungolla, oksilla, joita tuuli haluaa ottaa mukaan, mutta ei. Muutetaan mahtavaksi puuksi. Purista nyrkit, näytä kuinka vahva puu on.

"Metsä aaltoili oksilla,

Okset taipuvat ja kirisevät. "

Oksat taivuttivat voimakkaasta tuulesta, metsä humisi, se laulaa vanhoja metsätarinoita tuulelle. Kaverit, minkä viivan voit piirtää tällaisen puun?

Lapset: Leveä.

Kouluttaja:Kaverit, piditkö kävelystä maagisen metsän läpi? Piirrät nyt itse lehtiä tai puita, joista pidät eniten.

Tulokset:(Opettaja pyytää laittaa lasten piirustukset vierekkäin.) Mikä satumetsä on täällä kasvanut. Kerro meille mikä puu piirtit? Keiju- metsässä kasvaa erilaisia ​​puita - nuoria ja lempeitä, vahvoja ja mahtavia!

Soitetaan E. Griegin musiikkia ”Aamu metsässä”. Opettaja kutsuu lapset ympyrään ja lapset suorittavat rentoutusharjoituksen:

Kädet nostettuina ja heilutettu-

Nämä ovat puita metsässä.

Kyynärpäät taipuneet

Harjat ravistelivat -

Tuuli kaataa kasteen.

Heiluta kätesi varovasti -

Nämä ovat lintuja, jotka lentävät meille.

Kuinka he istuvat - näytämme:

Yhteenveto piirustunnista "Syksyinen metsä" vanhemmassa ryhmässä.

Ohjelman tehtävät:Lisätä kiinnostusta syksyn luonnonilmiöihin, emotionaalista reaktiota syksyn kauneuteen. Opeta edelleen lapsia heijastamaan syksyn vaikutelmia piirustuksessa, piirtämään erilaisia ​​puita, suuria, pieniä, korkeita, hoikkaja, jatka lehtien kuvaamista. Kehittää lapsissa esteettinen käsitys, rakkaus luontoon.
Materiaalit ja varusteet:albumin arkki, vesiväri, harja, lautasliina, sippy.

Opettajan alustava työ:runouden lukeminen, tarina syksystä, kuvituksen valinta oppitunnille, maalauksia syksystä, keskustelu, havainnointi kävelyllä, synopsin kirjoittaminen, materiaalin valmistelu oppitunnille.

Oppitunnin kulku:

Tänään meillä on epätavallinen oppitunti, menemme kanssasi epätavalliseen matkaan syksyn metsään. Ottaen huomioon kuvia syksystä.

Kouluttaja: Kaverit! Kerro minulle, mikä vuoden aika näkyy maalauksissa?

Lapset: Syksy
Kouluttaja: Oikein syksy.
Kouluttaja : Kaverit! Millainen syksy on?
Lapset: Kylmä, sateinen, synkkä, kultainen, aurinkoinen.
Kouluttaja: Kuka tietää, miksi syksyä kutsutaan kultaiseksi?
Kultaiset lehdet, kultaiset puut.

Lapset: koska syksyllä kaikki puiden, pensaiden lehdet muuttuvat keltaisiksi ja siksi kaikki näyttää kultaiselta. Keltaisia, oransseja lehtiä on kaikkialla maassa, kuin kultainen matto.

Kouluttaja: vielä kaverit, kun lehtiä sataa, tippaa ja kun ne loistavat, lehdet näyttävät olevan kultaisia,
- Kaverit, tiedätkö mitä kutsutaan syksyn ilmiöksi, kun lehdet putoavat puista?
Lapset: - Tämä on lehtien pudotus.
Kouluttaja:
- Oikein. Miksi puut irtoavat lehdistään syksyllä? (kylmä, talvella oksien on vaikea pitää lehtiä ja lunta, talvella puu nukkuu, lepää).
Kukaan ei kerro puulle, milloin lehdet tulee irrottaa. Mutta nyt syksy on lähestymässä - ja puiden lehdet muuttavat vihreän värinsä keltaiseksi tai punaiseksi ja putoavat. Tämä johtuu siitä, että vesi jäätyy ja lopettaa virtaamisen oksiin ja lehtiin. Puu nukahtaa talveksi.Lehdet putoavat kaikista puista syksyllä. Tuuli puhaltaa ne kaduilla ja puistoissa. Seuraavana vuonna puille ilmestyy uusia lehtiä.
Kuuntele runo nimeltä "Kaatuvat lehdet".
Kaatuneiden lehtien keskustelu on tuskin kuultavissa:
- Olemme vaahterasta ...
- Olemme omenapuista ...
- Olemme kääpiöistä ...
- Olemme kirsikoiden kanssa ...
- Haapasta ...
- Kirsikasta ...
- Tammesta ...
- Koivusta ...
Kaikkialla lehtien pudotus:
Pakkaset ovat kynnyksellä!
Y. Kapotov
Kouluttaja:
- Syksyllä puiden lehdet muuttuvat paitsi keltaisiksi, myös punaisiksi, oransseiksi, ruskeaksi ja jopa purppuraisiksi. Lehtien väri riippuu säästä: mitä aurinkoisemmat syksypäivät, sitä kirkkaampi maali. Monet taiteilijat rakastavat kovasti maalata syksyn luontoa. Katsellessamme näitä kuvia ja tarkkailemalla luontoa kävelyllä, sinä ja minä voimme olla vakuuttuneita siitä, että syksy itsessään keksi puiden, pensaiden, kaiken luonnon asuja, ikään kuin järjestäisivät kilpailun, jonka lehdet ovat kirkkaampia ja kauniimpia. Haluaisin ihailla heitä joka päivä.
Kuinka ärsyttävää.
Syksy pitkällä ohuella harjalla
Maalaa lehdet uudelleen.
Punainen, keltainen, kulta -
Kuinka hyvä olet, värillinen arkki! ..
Ja tuuli on paksut posket
Täytetty, paisunut, paisunut.
Ja puut ovat kirjoja
Puhaltaa, puhaltaa, puhaltaa!
Punainen, keltainen, kulta ...
Lennin koko värillisen arkin! ..
I.Mikhailova
Kouluttaja: Otetaan nyt harjat, harjoitellaan.
Piirrä puun runko ylhäältä alas, alareunaan puu sakeutuu. Piirrämme sen ruohon päähän, jotta puu ei roikkuisi ilmassa, piirrämme oksat puuhun harjan päästä, ne ulottuvat aurinkoon. Opettaja: millaista maalia otamme puun piirtämiseen?

Lapset: ruskea.

Opettaja: kun maalamme lehtiä, levitä harja kaikilla napilla. Kouluttaja: Millaista maalia otamme lehtien maalaamiseen?

Lapset: vihreä, keltainen, oranssi, punainen.
Kouluttaja: mennään töihin.

Opettaja kerää kaikki teokset ja järjestää näyttelyn lasten teoksista. Katsokaa, kaverit, mitä upeita kuvia saitte, olitte todellisia taiteilijoita.

Kouluttaja : Mitä piirrimme
Lapset: syksyinen metsä.
Kouluttaja: Pidätkö työstäsi?
kouluttaja: Hyvin tehty!


Yulia Ageeva
Yhteenveto ei-perinteisestä piirustuksesta vanhempien ryhmässä "Puut metsässä"

Yhteenveto vanhemman ryhmän ei-perinteisen piirustuksen oppitunnista

GCD-teema: « Puut metsässä»

tarkoitus: kehittää luovuutta oppimalla ei-perinteiset piirustustyypit.

Tehtävät:

Jatka uusien lajien esittelyä lapsille piirustus;

Kehittää kiinnostusta luovaan toimintaan;

Kehittää tarkkuutta työssä.

Laitteet: Albumi, vesivärit, cocktail-oljet, olkikupit, paperiset lautasliinat.

GCD-siirto:

Kappaleen kuuntelu elokuvasta "Dunno pihastamme"

Kouluttaja: - Mistä velhoja löytyy?

Fantasioissasi!

Kenen velhot viettävät aikaa?

Ja niiden kanssa, jotka uskovat heihin!

Kouluttaja: - Kaverit, olette kuunnelleet upeaa kappaletta velhoista. Uskotko taikuuteen?

(lasten vastaukset)

Kouluttaja: - Tänään olemme myös velhoja, ja tavallinen cocktailpuikko auttaa meitä tässä. Tarjoan sinulle taikasauvan piirtää paperille, mutta ei helppoa maali- ja puhaltaa piirustus. Mutta ensin haluan ehdottaa, että menisit matkalle metsään, jossa on hyvin kaunista puita.

Kouluttaja: Hei metsä, syvä metsä

Täynnä satuja ja ihmeitä

Mistä meluisit lehtien kanssa?

Avaa kaikki, älä piilota sitä.

Näet, että olemme meidän.

Kouluttaja: - Kaverit, mikä on metsä? (erä puita)

Kouluttaja: - Ja mitä puut kasvavat metsässä? (lasten vastaukset)

Arvaa arvoituksia.

Kouluttaja: Mikä tämä on tyttö:

Ei ompelija, ei käsityöläinen,

Hän ei ompele itse mitään,

Ja neuloissa ympäri vuoden.

Lapset: Joulukuusi

Kouluttaja: Venäjän kauneus

Seisoo raivauksessa

Vihreässä puserossa,

Valkoisessa aurinkomuodossa.

Lapset: Koivu.

Kouluttaja: Mitä puu seisoo

Tuulta ei ole, ja lehti vapisee.

Lapset: Haapa.

Kouluttaja: Kelta-punaiset vaatteet,

Jokainen lehti on kuin kämmen.

Kaiken syksyllä hän on kirkkaampi.

Oletko arvannut? Se….

Lapset: Vaahtera.

Kouluttaja: Hän on sisällä metsä kuten ritari, nousee,

Antaa tammenterhot ajoissa.

Sekä metsänhoitaja että metsuri

Tunnemme hänet. Se…

Lapset: Tammi.

Peli "Mitä puuttuu"

Opettaja näyttää kuvat kuvan kanssa puita, lapset kutsuvat heitä, sitten lapset sulkevat silmänsä, opettaja poistaa yhden kuvan ja asettaa kysymys: "Mitä puuttuu?" Peli toistetaan useita kertoja.

Harjoitus "Näytä ja nimeä osat puu» .

Opettaja näyttää juuret, rungon, oksat, kruunun, lehdet kuvassa, sitten jokainen lapsi näyttää itsenäisesti kuvan osat puu.

Liikunta:

On kasvanut puita kentällä.

On hyvä kasvaa luonnossa! (Venyttely - kädet sivuille.)

Jokainen yrittää,

Venyy kohti taivasta, kohti aurinkoa. (Venyttely - käsivarret ylös.)

Täällä puhalsi iloinen tuuli

Oksat heiluttivat siellä (Lapset heiluttavat käsiään.)

Jopa paksut tavarat

He kumartuivat maahan. (Taivutukset eteenpäin.)

Vasen ja oikea, edestakaisin -

Niin puut taivuttavat tuulta. (Kallistaa vasemmalle ja oikealle, edestakaisin.)

Hän pyörittää niitä, hän kiertää niitä.

Mutta milloin loput ovat? (Torso kiertää.)

(Lapset tekevät liikkeitä toistamalla opettajan jälkeen.)

Kouluttaja: - Tänään olemme kanssasi piirtää puita ei tavalliseen tapaan. Tulemme piirtää puita taikamme kanssa. Ensinnäkin otamme maalin ja teemme täplän paikassa, josta tavaratila alkaa. puu... Sitten alamme täyttää täplän putkella koskematta siihen maalilla tai paperilla. Arkkia voidaan kiertää rungon luomiseksi. Piirrä sitten kruunu puu lautasliinalla... Otamme lautasliinan, murskaamme sen ja upotamme sen maaliin, piirrämme kruunun puu.

Kouluttaja: - Mitä on tehtävä, jotta piirustus olisi kaunis?

Lapset: - Tarvitsee yrittää ja suorita piirustus siististi.

Lasten itsenäinen toiminta.

Opettaja selittää, näyttää, tekee henkilökohtaista työtä.

Kouluttaja: - Joten piirustuksemme ovat valmiita, kirkkaita, tyylikkäitä!

Jos jollakin lapsista ei ollut aikaa maalaus loppuun, maalaus loppuun... Lopussa luokat- Näyttely tuloksena syntyneistä teoksista.

Liittyvät julkaisut:

Tiivistelmä suorista koulutustoimista valmisteluryhmässä aiheesta "Puut talvimetsässä" Tavoitteet: 1. Kehittää kykyä.

Tarkoitus: opettaa tunnistamaan haapa muiden puiden joukossa. Juurruttaa rakkaus luontoon, esteettinen maku. Kiinnostusta kiinnostusta venäläisiä puita kohtaan.

Luonto rakastaa hopean väriä: hopeanhohtoiset pilvet, hopeinen jokipinta, hopeahalla pakkasilla. Hopea, me arvata juhla.

Kävelimme kadulla. Ihailimme puiden siluetteja. Ja he päättivät piirtää talvipuun. Se on vain, että puut, harjalla, on maalattu useammin kuin kerran. Halusin.

Tiivistelmä GCD: stä valmisteluryhmän "Puut talvimetsässä" piirtämistä varten GBOU SOSH m. R. Stavropolskiy Samaran alueen SPDS "Solnyshko" s. Verkhniye Belozerki Valmistanut ja johtanut ensimmäisen tutkinnon opettaja.

Tarkoitus: tiivistää lasten tieto leksikaalisesta aiheesta "Puut". Ohjelman tehtävät: opettaa lapsia huomaamaan luonnonilmiöiden kauneus. Erottaa,.

Tiivistelmä piirustustunnista "Syksyinen metsä"

Vanhempi ryhmä. Kouluttaja I.N. Sukharev.

Tarkoitus: Opettaa lapsille ei-perinteisiä piirustustekniikoita selventämään ja yleistämään tietoa syksystä.

Ohjelman tehtävät:

Koulutuksellinen:

Opi välittämään puun rakenne piirustuksessa - runko ja eri pituiset oksat;

Esittele tekniikka - jälki (jälki) rypistyneellä paperilla.

2. Kehittäminen:

Kehitä luova persoonallisuus.

Kehitä käsien hienomotoriikkaa.

Edistää lasten luovuuden kehittymistä itsenäistä työtä tehdessään.

3. Koulutus:

Kasvata kuvataiteen avulla lapsissa kauneuden tunne, rakkaus luontoon, kotimaahansa.

Kasvata kiinnostusta heijastaa vaikutelmiaan visuaaliseen toimintaan.

Kehitä tarkkuutta työskennellessäsi maalien kanssa.

Oppitunnin kulku:

Kouluttaja: Kaverit, katso mikä levy minulla on. (Avaan tyhjän albumin). Voi, mutta siinä ei ole yhtä kuvaa. Ja halusin niin mielenkiintoisen ja kauniin levyn! Voitteko auttaa minua piirtämään syksyn kuvia?

Ehdotan piirtämään syksyn metsän. Mitä värejä aiomme käyttää?

Syksyllä puiden lehdet muuttuvat paitsi keltaisiksi, myös punaisiksi, oransseiksi, ruskeaksi ja jopa purppuraisiksi. Lehtien väri riippuu säästä: mitä aurinkoisemmat syksypäivät, sitä kirkkaampi maali. Monet taiteilijat haluavat maalata syksyn luontoa juuri tämän värin takia. Tänään haluan tuoda huomiosi venäläisten taiteilijoiden kopioita. (Syksyn luonnon jäljennösten esittely kouluttajan harkinnan mukaan).

Katsellessamme näitä kuvia ja tarkkailemalla luontoa kävelemällä voimme olla vakuuttuneita siitä, että syksy itsessään tarjoaa puiden, pensaiden, kaiken luonnon asuja ikään kuin järjestäisivät kilpailun, jonka lehdet ovat kirkkaampia ja kauniimpia. Haluaisin ihailla heitä joka päivä.

Syksy pitkällä ohuella harjalla

Maalaa lehdet uudelleen.

Punainen, keltainen, kulta-

Kuinka hyvä olet, värillinen arkki! ...

Ja tuulen posket ovat paksut

Täytetty, paisunut, paisunut.

Ja puut ovat kirjoja

Puhaltaa, puhaltaa, puhaltaa!

Punainen, keltainen, kulta ...

Lennin koko värillisen arkin! ...

Katsomme kuvia joistakin puista, joissa on lapsia, kiinnitämme huomiota runkojen eri muotoihin - ne ovat ohuita ja paksuja, suoria ja kaarevia, matalia ja korkeita; puiden kruunulla - levitettynä tai kohotettuna.

Dynaaminen tauko (puut).

Katso huolellisesti, meillä ei ole siveltimiä pöydissämme, mitä aiomme maalata?

Piirrämme rungot vahakriiteillä ja kruunun rypistyneellä paperilla. Tätä varten sinun on rypistettävä paperi, ikään kuin olisimme loukkaantuneet siitä, tee siitä kokkareita.

(Lapset rypistävät paperia. Fysioterapia)

Vedä paperiarkit itseäsi kohti. Piirrämme puita, jotka kasvavat eri paikoissa - kaikkien puiden rungot ja oksat; jotkut ovat lähempänä, toiset kauempana. Jos puu on lähellä, mihin piirrät sen? Ja jos vielä? Jotta sinulla olisi aikaa piirtää kolme tai neljä puuta, piirrä ensin kaikkien puiden rungot ja oksat; ja sitten puille piirrät lehdet (kruunu). Piirrä puita korkeiksi. Yritä piirtää niin, että sinulla on koko lehti kuvineen (puukuvan osittainen näyttö). Opimme piirtämään lehdet (kruunu) rypistyneen paperin painatuksella (näytetään ennalta piirretyillä puilla, kuinka piirtää lehdet - käyttämällä painatusmenetelmää).

Upotamme rypistyneet paperikokot maaliin ja kiinnitämme puuhun kevyen painatuksen. (Kokkareita ei tarvitse kastella kovin paljon). Jokaiselle maalille on otettava uusi paperikoko.

Maalla on myös lehtiä, piirrä samalla tavalla. Nyt sinä itse aloitat piirtämisen. Kuinka aloitat piirtämisen? Tavaroiden ja oksien piirtämisellä. Piirrä sitten lehdet puille ja maahan. Vedä runko ylhäältä alas, pohjaan puu sakeutuu.

Tunnin lopussa opettaja kysyy, mistä he pitivät, mistä lapsilla oli vaikeuksia? Kun lasten teokset ovat kuivuneet, laaditaan albumi "Syksymetsä".

Tiivistelmä GCD: stä "Syksyn värejä" varten

Tavoite: Vahvistaa epätavanomaisia ​​maalausmenetelmiä: vesiväri tahran sumentaminen; lehtien painaminen vaahtokumilla; Kehittää luovaa mielikuvitusta, visuaalista huomiota; Sanaston rikastaminen aiheesta: "Syksy", adjektiivien muodostaminen aiheesta; Kehitä käsien hienomotoriikkaa; Edistää emotionaalista reagointikykyä, kykyä nähdä ja ymmärtää luonnon kauneutta, muodostaa esteettisiä tunteita.

Materiaalit: G.Sviridovin musiikki "The Seasons", vesiväri, A4-kokoinen vesiväripaperi, lehtisablonit, vaahtokumipalat, harjat nro 9, nro 4, siveltimet, suuret määrät lautasliinoja, vesipurkit.

1. Organisaation hetki. G.Sviridovin "Neljä vuodenaikaa" musiikki soi, lapset kokoontuvat opettajan ympärille. "Kultaisessa vaunussa leikkisän hevosen kanssa

Syksy laukkaili metsien ja peltojen läpi,

Hyvä velho muutti kaiken,

Maalasin maan kirkkaalla keltaisella värillä,

Aurinko paistaa taivaalla ihmetellen ihmeitä

Kaikki kimaltelee ympäriinsä, kaikki hohtaa "

Opettaja ottaa kelta-punaisen vaahteranlehden ja kysyy lapsilta: "Miksi luulet saan tämän lehden käsiini?"

Lapset: syksy on tullut, hän alkoi maalata puita kirkkaan punaisilla, keltaisilla väreillä.

Kouluttaja: Tiedätkö, mitä syksyn ilmiölle kutsutaan, kun lehdet putoavat?

Lapset: Se putoaa lehtiä!

Kouluttaja: Ja mitä lehtiä putoaa?

Lapset: Keltaiset, punaiset, vihreät, kultaiset lehdet putoavat.

Kouluttaja: Miksi puu irtoaa lehdet syksyllä?

Lapset: Kylmää, talvella oksilla on vaikea pitää lehtiä ja lunta; puu lepää talvella.

Kouluttaja: Syksyllä puiden lehdistä tulee paitsi keltaisia ​​myös punaisia, oransseja, ruskeita. Lehtien väri riippuu säästä: mitä aurinkoisemmat syksypäivät, sitä kirkkaampi väri. Monet taiteilijat haluavat maalata syksyn luontoa tämän värin takia. Taivas on sininen, läpinäkyvä, valkoiset pilvet kelluvat sen yli, ikään kuin lähettävät jäähyväiset kesäterveisiä. Syksyllä taivas on synkkä, tumma, sateinen.

2. Pääosa \: Tänään meistä tulee myös taiteilijoita ja piirrämme syksyn epätavallisilla tekniikoilla.

Maalamme taivaan hämärtämällä vesiväriä, ja lehdet painetaan vaahtokumilla.

Opettajan selitys esityksellä.

Suorituksen algoritmi.

    Sekoita tarpeeksi sinistä vesiväriä ja maalaa raita paperiarkin yläreunaa pitkin;

    Ennen kuin se kuivuu, piirrä toinen sininen raita sen alle. Levitä maali nopeasti niin, että viivat menevät päällekkäin;

    Jatka värjäystä arkin alaosaa kohti.

    Poista nyt maali taivaalta, jotta saat pilvikuvan. Anna paperin kuivua. Pyyhi harja joka kerta. paperipyyhe.

    Kun vesiväri on kuiva, sekoita vielä hieman tummansinistä maalia ja levitä se pitkin - pilvien alareunaa - varjojen luomiseksi.

    Piirrä puiden rungot. Kun ne ovat kuivuneet, upota vaahto maaliin ja tulosta paperille. Värin vaihtamiseksi käytetään muita maaleja ja vaahtokumia.

3. Lopputulos: Lopuksi tehdään piirustusten analyysi, lapset yrittävät luonnehtia ja arvioida omia ja muiden lasten piirustuksia.

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat