Դասի տրամաբանական գործողություններ. Դաս «Տրամաբանություն»

տուն / Ամուսնալուծություն

Դաս «Տրամաբանության հիմունքներ. Հայտարարությունների հանրահաշիվ»:

Դասի նպատակներըԵրեխաներին ծանոթացնել մտածողության ձևերին, ձևավորել հասկացություններ. տրամաբանական հայտարարություն, տրամաբանական մեծություններ, տրամաբանական գործողություններ. պայմաններ ստեղծել ուսանողների ճանաչողական հետաքրքրության զարգացման համար, նպաստել հիշողության, ուշադրության և տրամաբանական մտածողության զարգացմանը. խթանել ուրիշների կարծիքը լսելու և թիմում աշխատելու կարողությունը.

Դասերի ժամանակ.

Ի.Հաղորդեք դասի թեման և նպատակները:

Ինչպե՞ս է մարդը մտածում: Ի՞նչն է մեր ելույթում հայտարարություն և ինչը ոչ: Որո՞նք են թվաբանական բազմապատկման և տրամաբանական բազմապատկման նմանություններն ու տարբերությունները, եկեք ծանոթանանք հիմնական տրամաբանական արտահայտություններին և գործողություններին և սովորենք մեր մտածողության որոշ բաղադրիչներ:

II. Նոր նյութի բացատրություն.

1. Ժամանակակից տրամաբանությունը հիմնված է հին հույն մտածողների ստեղծած ուսմունքների վրա, թեև մտածողության ձևերի և մեթոդների մասին առաջին ուսմունքներն առաջացել են Հին Չինաստանում և Հնդկաստանում։ Ֆորմալ տրամաբանության հիմնադիրը Արիստոտելն է, ով առաջինն է առանձնացրել մտածողության տրամաբանական ձևերը դրա բովանդակությունից։

Տրամաբանություն -դա ձևերի և մտածելակերպի գիտություն է: Սա հիմնավորման և ապացույցների մեթոդների ուսումնասիրությունն է: Մենք վերացական մտածողության միջոցով սովորում ենք աշխարհի օրենքները, առարկաների էությունը և դրանց ընդհանուր լինելը: Մտածողությունը միշտ իրականացվում է հասկացությունների, հայտարարությունների և եզրակացությունների միջոցով:

Հայեցակարգ-Սա մտածողության ձև է, որը բացահայտում է առարկայի կամ առարկաների դասի էական առանձնահատկությունները՝ թույլ տալով նրանց տարբերել մյուսներից: Օրինակ՝ ուղղանկյուն, հորդառատ անձրև, համակարգիչ:

Հայտարարություն- սա ձեզ շրջապատող աշխարհի ձեր ըմբռնման ձևակերպումն է: Հայտարարությունը հռչակավոր նախադասություն է, որում ինչ-որ բան հաստատվում կամ հերքվում է:

Հայտարարությունը կարելի է ասել՝ ճիշտ է, թե կեղծ: Ճշմարիտ կլինի այն պնդումը, որում հասկացությունների կապը ճիշտ է արտացոլում իրական իրերի հատկություններն ու հարաբերությունները: Հայտարարությունը կեղծ կլինի, եթե այն հակասի իրականությանը։

Օրինակ՝ ճշմարիտ հայտարարություն՝ «ա» տառը ձայնավոր է, կեղծ հայտարարություն՝ «Համակարգիչը հայտնագործվել է 19-րդ դարի կեսերին»։

Օրինակ. Նախադասություններից որո՞նք են հայտարարություններ: Որոշեք նրանց ճշմարտությունը:

1. Որքա՞ն երկար է այս ժապավենը: 2. Լսեք հաղորդագրությունը:

3. Կատարե՛ք առավոտյան վարժություններ։ 4.Անվանեք տեղեկատվության մուտքագրման սարքը:

5. Ո՞վ է անհայտ կորած: 6.Փարիզը Անգլիայի մայրաքաղաքն է։ (ՍՈՒՏ)

7. 11 թիվը պարզ է: (ՃԻՇՏ) 8. 4 + 5=10. (ՍՈՒՏ)

9. Դուք նույնիսկ չեք կարող ձուկը լճակից առանց դժվարության հանել: 10. Ավելացրե՛ք 2 և 5 թվերը։

11. Որոշ արջեր ապրում են հյուսիսում: (ՃԻՇՏ) 12. Բոլոր արջերը շագանակագույն են: (ՍՈՒՏ)

13. Որքա՞ն է Մոսկվայից Լենինգրադ հեռավորությունը:
Եզրակացություն- սա մտածողության ձև է, որի օգնությամբ մեկ կամ մի քանի դատողություններից կարելի է ստանալ նոր դատողություն (գիտելիք կամ եզրակացություն):

2. Տրամաբանական արտահայտություններ և գործողություններ

Հանրահաշիվը գիտություն է ընդհանուր գործողությունների մասին, որոնք նման են գումարման և բազմապատկմանը, որոնք կատարվում են ոչ միայն թվերի, այլ նաև այլ մաթեմատիկական առարկաների, այդ թվում՝ հայտարարությունների վրա։ Այս հանրահաշիվը կոչվում է տրամաբանության հանրահաշիվ.Տրամաբանության հանրահաշիվը վերացվում է հայտարարությունների իմաստային բովանդակությունից և հաշվի է առնում միայն հայտարարության ճշմարտությունը կամ կեղծը:

Դուք կարող եք սահմանել տրամաբանական փոփոխական, տրամաբանական ֆունկցիա և տրամաբանական գործողություն հասկացությունները:

Բուլյան փոփոխական-Սա ընդամենը մեկ միտք պարունակող պարզ հայտարարություն է. Դրա խորհրդանշական նշանակումը լատինատառ է։ Տրամաբանական փոփոխականի արժեքը կարող է լինել միայն TRUE և FALSE (1 և 0) հաստատունները:

Բաղադրյալ հայտարարություն - տրամաբանական ֆունկցիա,որը պարունակում է մի քանի պարզ մտքեր՝ կապված միմյանց հետ՝ օգտագործելով տրամաբանական գործողություններ: Նրա խորհրդանշական նշանակումն է F(A,B,...): Պարզ պնդումների հիման վրա կարելի է բաղադրյալ հայտարարություններ կառուցել։

Տրամաբանական գործողություններ- տրամաբանական գործողություն.

Գոյություն ունեն երեք հիմնական տրամաբանական գործողություններ՝ կապակցում, դիսյունցիա և ժխտում և լրացուցիչներ՝ ենթատեքստ և համարժեքություն:

Տրամաբանության հանրահաշիվում նշվում են հայտարարությունները տրամաբանական փոփոխականների անունները (A, B, C), որոնք կարող են ընդունել true (1) կամ false (0) արժեքները:Ճշմարտություն, սուտ - տրամաբանական հաստատուններ.
Բուլյան արտահայտություն- պարզ կամ բարդ հայտարարություն. Բարդ հայտարարությունները կառուցվում են պարզից՝ օգտագործելով տրամաբանական գործողություններ:

Տրամաբանական գործողություններ.

Կապ (տրամաբանական բազմապատկում)– միացնելով երկու տրամաբանական արտահայտություններ (հայտարարություններ)՝ օգտագործելով AND շաղկապը:Այս գործողությունը նշվում է & և ∧ նշաններով:

Տրամաբանական գործողություն կատարելու կանոնները արտացոլված են աղյուսակում, որը կոչվում է ճշմարտության աղյուսակ.
A – Ես գիտելիք ունեմ թեստը հանձնելու համար:
Հ.- Ես թեստը հանձնելու ցանկություն ունեմ:
A&B – Ես ունեմ թեստը հանձնելու գիտելիքներ և ցանկություն:

Եզրակացություն:Կապի տրամաբանական գործողությունը ճշմարիտ է միայն այն դեպքում, եթե երկու պարզ պնդումներն էլ ճշմարիտ են, հակառակ դեպքում՝ սխալ:

Անջատում (տրամաբանական հավելում)– միացնելով երկու տրամաբանական պնդումներ՝ օգտագործելով OR կապը: Այս գործողությունը նշվում է V պատկերակով:
Դիտարկենք ճշմարտության աղյուսակը տրված տրամաբանական գործողության համար:
Նշենք Ա-ով` ամռանը գնալու եմ ճամբար, Բ-ով` ամռանը գնալու եմ տատիկիս մոտ:
ԱՎԲ – Ամռանը ճամբար կգնամ կամ տատիկիս հյուր կգնամ:

Եզրակացություն: Գործողության տրամաբանական անջատումը կեղծ է, եթե երկու պարզ հայտարարություններն էլ կեղծ են: Մնացած դեպքերում դա ճիշտ է

Բացասականություն կամ հակադարձում– NOT մասնիկը կամ NOT TRUE WHAT բառը, որը նշվում է ¬, ¯ նշանով: Թող Ա – Հիմա ամառ է:

Եզրակացություն: եթե սկզբնական արտահայտությունը ճշմարիտ է, ապա դրա ժխտման արդյունքը կլինի կեղծ, և հակառակը, եթե սկզբնական արտահայտությունը կեղծ է, ապա այն ճիշտ կլինի։

Տրամաբանական հետևանք (հետևանք)եթե ... ապա ... (եթե նախադրյալ, ապա եզրակացություն); նշաններ,. Ճշմարտության աղյուսակ.

AB-ն համարժեք էՎIN. Ապացուցել.


Տրամաբանական հավասարություն (համարժեքություն)եթե և միայն եթե...; նշաններ,. Ճշմարտության աղյուսակ.

AB-ն համարժեք է (ԱՎ ) & ( ՎԲ) կամ (&)Վ (Ա& Բ).

Գրատախտակին հանրահաշվորեն ապացուցեք 1-ին: Ինքներդ ապացուցեք 2-րդը՝ օգտագործելով աղյուսակները:

Գործողությունների հաջորդականությունը.
ժխտում, կապակցում, անջատում,ենթատեքստ, համարժեքություն . Բացի այդ, գործողությունների կատարման հերթականության վրա ազդում են փակագծերը, որոնք կարող են օգտագործվել Բուլյան բանաձևերում:

ԻII. Ուսումնասիրված նյութի համախմբում.

Օրինակ 1.Երկու պարզ հայտարարություններից կառուցեք բարդ հայտարարություն՝ օգտագործելով AND, OR տրամաբանական գործողությունները:

    Բոլոր ուսանողները սովորում են մաթեմատիկա: Բոլոր ուսանողները սովորում են գրականություն:

Բոլոր ուսանողները սովորում են մաթեմատիկա և գրականություն:

    Կապույտ խորանարդը կարմիրից փոքր է։ Կապույտը կանաչից պակաս է:

    Գրասենյակում դասագրքեր կան։ Գրասենյակում կան տեղեկատու գրքեր:

Օրինակ 2.Հաշվեք տրամաբանական բանաձևի արժեքը՝ ոչ թե X և Y կամ X և Z, եթե տրամաբանական փոփոխականներն ունեն հետևյալ արժեքները՝ X=0, Y=1, Z=1։
Լուծում. Արտահայտության մեջ գործողությունների հերթականությունից վեր թվերով նշենք.
1. ոչ 0=1
2. 1 և 1= 1
3. 0 և 1 =0
4. 1 կամ 0 =1 պատասխան՝ 1

Օրինակ 3.Որոշե՛ք բանաձևի ճշմարտացիությունը ոչ P կամ Q և ոչ P

Օրինակ 4.Տրամաբանական արտահայտության տեսքով գրի՛ր հետևյալ հայտարարությունը. «Ամռանը Պետյան կգնա գյուղ և, եթե եղանակը լավ լինի, կգնա ձկնորսության»։

1. Բաղադրյալ պնդումը բաժանենք պարզ արտահայտությունների՝ «Պետյան կգնա գյուղ», «Եղանակը լավ կլինի», «Նա կգնա ձկնորսության»։

Նշենք դրանք տրամաբանական փոփոխականների միջոցով՝ A = Պետյան կգնա գյուղ, B = Եղանակը լավ կլինի, C = Նա կգնա ձկնորսության:

2. Հայտարարությունը գրենք տրամաբանական արտահայտության տեսքով՝ հաշվի առնելով գործողությունների հերթականությունը։ Անհրաժեշտության դեպքում տեղադրեք փակագծեր՝ F = A& (B+C):

Օրինակ 5..Հետևյալ պնդումները գրե՛ք որպես տրամաբանական արտահայտություններ.

1.17 թիվը կենտ է և երկնիշ:

2. Ճիշտ չէ, որ կովը գիշատիչ կենդանի է։

Օրինակ 6.Կազմեք և գրեք ճշմարիտ բարդ հայտարարություններ պարզից՝ օգտագործելով տրամաբանական գործողություններ:

1. Ճիշտ չէ, որ 10Y5 և Z(պատասխան՝(Y 5) & (Z

2.Z-ը min(Z,Y) է (պատասխան՝ Z

3.A-ն առավելագույնն է (A,B,C) (պատասխան՝ (AB)&(AC)):

4. X,Y,Z թվերից որևէ մեկը դրական է (պատասխան՝ (X0)v(Y0)v(Z0):

5. X,Y,Z թվերից որևէ մեկը բացասական է (պատասխան՝ (X

6. K,L,M թվերից առնվազն մեկը բացասական չէ (պատասխան՝ (K 0) v (I 0) v(M O))

7. X,Y,Z թվերից առնվազն մեկը 12-ից ոչ պակաս (պատասխան՝ (X 12) v(Y 12) v (Z 12))

8. Բոլոր X,Y,Z թվերը հավասար են 12-ի (պատասխան՝ (X=12)&(Y=12)&(Z=12)):

9.Եթե X-ը բաժանվում է 9-ի, ապա X-ը բաժանվում է 3-ի ((X-ը բաժանվում է 9-ի)→(X-ը բաժանվում է 3-ի)):

10. Եթե X-ը բաժանվում է 2-ի, ապա այն զույգ է ((X-ը բաժանվում է 2-ի)→(X-ը զույգ է)):

ԻV. Ամփոփելով դասը, ներսգնահատում.

Վ.Տնային աշխատանքսովորել հիմնական սահմանումները նոթատետրից, իմանալ նշումը:

Քաղաքային ուսումնական հաստատություն
թիվ 1 միջնակարգ դպրոց
«Կրասնոյարսկգեսստրոյ»-ի 50-ամյակի անունով

Սայանոգորսկ 2009 թ


Հանրապետական ​​մրցույթի քաղաքային փուլ
«Էլեկտրոնային զարգացումները» 2009 թ

Ուղղությունը՝ բնագիտություն

Մրցութային աշխատանքի անվանումը

Տրամաբանական գործողություններ

համակարգչային գիտության դաս 9-րդ դասարանում

ՏՏ ուսուցիչ,
1 որակավորման կարգ

Տեխնոլոգիական դասի քարտեզ

Ուսուցչի անունը

Օրեշինա Նինա Սեմենովնա

Սայանոգորսկի «Կրասնոյարսկգեսստրոյի» 50-ամյակի անվան թիվ 1 քաղաքային ուսումնական հաստատություն միջնակարգ դպրոց.

Թեմա, դաս

Համակարգչային գիտություն, 9-րդ դաս

Դասի թեման,

«Տրամաբանական գործողություններ»

Դասի տեսակը

Համակցված դաս

Դասի նպատակը

Դասի նպատակները

կրթական

զարգացող

կրթական

    1. Զարգացնել տրամաբանական մտածողությունը:

Դասի ընթացքում օգտագործվող ՏՀՏ գործիքների տեսակը (ունիվերսալ, OER CD-ROM-ով, ինտերնետային ռեսուրսներ)

    Power Point ներկայացում;

    Տեքստային փաստաթուղթ

Պահանջվող ապարատային և ծրագրային ապահովում

  • Մուլտիմեդիա պրոյեկտոր;

գրականություն

    Համակարգչային գիտություն և ՏՀՏ. Դասագիրք. 8–9 դասարաններ / Խմբագրել է պրոֆ. Ն.Վ. Մակարովա. – Սանկտ Պետերբուրգ: Պետեր, 2007 թ

    Համակարգչային գիտության և ՏՀՏ-ի ծրագիր (համակարգային տեղեկատվական հայեցակարգ) համակարգչային գիտության և ՏՀՏ դասագրքերի հավաքածուի համար 5-11 դասարաններ, 2007 թ.

    Ինֆորմատիկա և ՏՀՏ. ձեռնարկ ուսուցիչների համար. Մաս 3. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տեխնիկական աջակցություն / Խմբագրել է պրոֆ. Ն.Վ. Մակարովա. – Սանկտ Պետերբուրգ: Պետեր, 2008 թ

ԴԱՍԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԿԱՆ ԿԱՌՈՒՑՎԱԾՔԸ

ՓՈՒԼ 1

Կազմակերպչական

Ուսանողների ուշադրությունը դասի նկատմամբ թարմացնելը

Բեմի տեւողությունը

Դասի նպատակի ընկալում, դասի տրամադրություն

Ուսանողներին պատրաստեք դասի համար, կենտրոնացրեք ուսանողների ուշադրությունը դասի թեմայի վրա:

ՓՈՒԼ 2

Գիտելիքների թարմացում

Ուսանողների գիտելիքների թարմացում

Բեմի տեւողությունը

Աշխատեք քարտերի վրա առաջադրանքների վրա:

Ստուգումն իրականացվում է ներկայացման ցուցադրմամբ (2):

Ուսանողների գործունեության կազմակերպման ձևը

Առաջադրանք 1 – աշխատել քարտերի տարբերակների վրա

Առաջադրանք 2 – անհատական ​​աշխատանք քարտերի վրա բազմաստիճան առաջադրանքների վրա

Ուսուցչի գործառույթներն այս փուլում

կազմակերպում

Միջանկյալ հսկողություն

ընտրովի

ՓՈՒԼ 3

Նոր նյութ սովորելը

Ուսանողներին ծանոթացրեք ճշմարտության աղյուսակի կառուցման ամենապարզ տրամաբանական գործողություններին և փուլերին

Բեմի տեւողությունը

Հիմնական գործունեությունը ՏՀՏ գործիքներով

Ներկայացման ցուցադրություն (3-26 սլայդ)

Ուսանողների գործունեության կազմակերպման ձևը

Անհատական,

Ուսուցչի գործառույթներն այս փուլում

Նոր նյութի ներկայացում

ՓՈՒԼ 4

Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե.

Տեղական հոգնածության թեթևացում:

Բեմի տեւողությունը

ՓՈՒԼ 5

Նոր գիտելիքների համախմբում

Ստուգեք ձեր հասկացողությունը նոր նյութի վերաբերյալ

Բեմի տեւողությունը

Հիմնական գործունեությունը ՏՀՏ գործիքներով

Ներկայացման ցուցադրություն (27 - 32 սլայդ)

Ուսանողների գործունեության կազմակերպման ձևը

Սովորողների ինքնուրույն աշխատանք տետրերում

Ուսուցչի գործառույթներն այս փուլում

Կազմակերպում, խորհրդատվություն

Միջանկյալ հսկողություն

Ինքնատիրապետում

ՓՈՒԼ 6

Ամփոփելով. Արտացոլում

Ամփոփեք ուսանողների գիտելիքները դասի ընթացքում

Բեմի տեւողությունը

Ուսանողների գործունեության կազմակերպման ձևը

Ռեֆլեքսիվ ըմբռնում

Ուսուցչի գործառույթներն այս փուլում

կազմակերպում

Վերջնական հսկողություն

Յուրաքանչյուր ուսանողի գնահատում

ՓՈՒԼ 7

Տնային աշխատանք

Դասարանում ձեռք բերված գիտելիքների համախմբում

Բեմի տեւողությունը

Հիմնական գործունեությունը ՏՀՏ գործիքներով

Ներկայացման ցուցադրություն (33 սլայդ)

Ուսանողների գործունեության կազմակերպման ձևը

անհատական

Ուսուցչի գործառույթներն այս փուլում

խորհրդատվություն, ուղղորդում

Դասի ուրվագիծ

Նյութ:«Ինֆորմատիկա և ՏՀՏ»

Դասարան: 9

Դասի թեման.«Տրամաբանական գործողություններ» (1 դաս 80 րոպե)

Նպատակները:

    Առաջադրական հանրահաշվի և հիմնական տրամաբանական գործողությունների վերաբերյալ պատկերացումների ձևավորում, ճշմարտության աղյուսակների կառուցման ալգորիթմի հետ ծանոթացում:

Առաջադրանքներ.

    Դասի ընթացքում ապահովել նոր հասկացությունների յուրացումն ու սկզբնական համախմբումը.

    Զարգացնել տրամաբանական մտածողությունը

    Զարգացնել հիմնական հատկանիշներն ու հատկությունները բացահայտելու կարողությունը:

    Կառուցեք հաղորդակցման հմտություններ:

    Խթանել աշխատանքային մշակույթը գրավոր աշխատանք կատարելու գործընթացում:

Կրթության միջոցներ.

    PC;MS Power Point;

    Մուլտիմեդիա պրոյեկտոր; Տպիչ:

    Համակարգչային գիտություն և ՏՀՏ. Դասագիրք. 8–9 դասարաններ / Խմբագրել է պրոֆ. Ն.Վ. Մակարովա. – Սանկտ Պետերբուրգ: Պետեր, 2007 թ.

    Համակարգչային գիտության և ՏՀՏ-ի ծրագիր (համակարգային տեղեկատվական հայեցակարգ) համակարգչային գիտության և ՏՀՏ դասագրքերի մի շարք 5-11-րդ դասարանների համար, 2007 թ.

    Ինֆորմատիկա և ՏՀՏ. ձեռնարկ ուսուցիչների համար. Մաս 3. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տեխնիկական աջակցություն / Խմբագրել է պրոֆ. Ն.Վ. Մակարովա. – Սանկտ Պետերբուրգ: Պետեր, 2008 թ.

Դասի քայլեր

    1. Կազմակերպման ժամանակ. Դասի նպատակի սահմանում. 3 րոպե

      Գիտելիքների թարմացում (քարտերի հետ աշխատանք). 10 րոպե

      Նոր նյութի բացատրություն. 37 րոպե

      Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե. 3 րոպե

      Նոր գիտելիքների համախմբում. 17 րոպե

      Ամփոփելով. Արտացոլում. 7 րոպե

      Տնային առաջադրանքների սահմանում. 3 րոպե

Դասերի ժամանակ

  1. Կազմակերպման ժամանակ

Թեմայի հաղորդակցում և դասի նպատակների սահմանում

Բարև տղաներ:

Այսօր մենք կշարունակենք ուսումնասիրել մաթեմատիկական տրամաբանության տարրերը։ Մեր դասի նպատակն է ծանոթանալ հիմնական տրամաբանական գործողություններին և սովորել, թե ինչպես կառուցել ճշմարտության աղյուսակներ տրամաբանական պնդումների համար: Դասի վերջում դուք կկատարեք գործնական առաջադրանքներ, որոնք կօգնեն ձեզ գնահատել, թե ինչպես եք սովորել նոր նյութը: Հուսով եմ փոխըմբռնման և աշխատանքի մեջ համախմբվածության։

  1. Գիտելիքների թարմացում

Աշխատեք քարտերի հետ

Հաջորդը, մենք վերահսկում ենք գիտելիքները «Տրամաբանական հանրահաշվի հիմնական հասկացությունները» թեմայով: Զույգերով աշխատելով ըստ տարբերակների՝ սովորողները իրենց պատասխանները գրում են թղթի վրա, որը նախապես բաժանում է ուսուցիչը: Առաջադրանքները կատարելուց հետո կատարվում է թեստ՝ զույգերով՝ գնահատականով։ Ճիշտ պատասխանները ցուցադրվում են ներկայացման շրջանակներում:

Նմուշ 1 տարբերակի համար:

Տարբերակ 1.

    Ֆորմալ տրամաբանության մեջ հայեցակարգըկանչեց

Բ) մտածողության ձև, որն արտացոլում է առարկաների կամ երևույթների տարբերակիչ էական հատկանիշները.

Գ) մտածողության ձև, որը հաստատում կամ ժխտում է ինչ-որ բան առարկաների, դրանց հատկությունների կամ նրանց միջև փոխհարաբերությունների վերաբերյալ:

Ա) Ա- գետ;

Բ) Ա- դպրոցականներ.

Բ- Մարզիկներ.

Բ) Ա- Կաթնամթերք;

Բ- Թթվասեր.

Ա) 6 թիվը զույգ է:

Բ) Նայեք տախտակին:

Գ) Որոշ արջեր շագանակագույն են:

    Որոշեք հայտարարության տեսակը.

Ա) Փարիզը Չինաստանի մայրաքաղաքն է։

Բ) Որոշ մարդիկ արվեստագետներ են:

Գ) Վագրը գիշատիչ կենդանի է:

    Հետևյալ պնդումներից որո՞նք են ընդհանուր.

    Ոչ բոլոր գրքերն են պարունակում օգտակար տեղեկություններ:

    Կատուն ընտանի կենդանի է։

    Բոլոր զինվորները քաջ են.

    Ոչ մի ուշադիր մարդ չի սխալվի։

    Որոշ ուսանողներ վատ ուսանողներ են:

    Բոլոր արքայախնձորները համով են:

    Իմ կատուն սարսափելի կռվարար է:

    Ցանկացած անխոհեմ մարդ քայլում է իր ձեռքերով։

Նմուշ 2 տարբերակի համար:

Տարբերակ 2.

    Ֆորմալ տրամաբանության մեջ հայտարարությունկանչեց

Ա) մտածողության ձև, որի օգնությամբ կարելի է նոր դատողություն (եզրակացություն) ստանալ մեկ կամ մի քանի դատողություններից (տարածքներից).

Բ) մտածողության ձև, որն արտացոլում է առարկաների կամ երևույթների տարբերակիչ էական հատկանիշները.

Գ) մտածողության ձև, որը հաստատում կամ ժխտում է ինչ-որ բան առարկաների, դրանց հատկությունների կամ նրանց միջև փոխհարաբերությունների վերաբերյալ:

    Այս Էյլեր-Վենի դիագրամը ցույց է տալիս հետևյալի միջև փոխհարաբերությունները հասկացությունների շրջանակը:

Ա) Ա- գետ;

Բ) Ա- Երկրաչափական պատկեր՝ ռոմբուս;

Բ- Երկրաչափական պատկեր՝ ուղղանկյուն:

Բ) Ա- Կաթնամթերք;

Բ- Թթվասեր.

    Նախադասություններից որո՞նք են հայտարարություններ: Որոշեք նրանց ճշմարտությունը:

Ա) Նապոլեոնը Ֆրանսիայի կայսրն էր:

Բ) Որքա՞ն է Երկրից Մարս հեռավորությունը:

Բ) Ուշադրություն. Նայեք դեպի աջ:

    Որոշեք հայտարարության տեսակը.

Ա) Բոլոր ռոբոտները մեքենաներ են:

Բ) Կիևը Ուկրաինայի մայրաքաղաքն է:

Գ) Կատուների մեծ մասը ձուկ է սիրում:

    Հետևյալ պնդումներից որո՞նք են առանձնահատուկ.

    Իմ ընկերներից ոմանք նամականիշներ են հավաքում:

    Բոլոր դեղերի համը վատ է:

    Որոշ դեղամիջոցներ լավ համով են:

    A-ն այբուբենի առաջին տառն է:

    Որոշ արջեր շագանակագույն են:

    Վագրը գիշատիչ կենդանի է։

    Որոշ օձեր չունեն թունավոր ատամներ։

    Շատ բույսեր ունեն բուժիչ հատկություններ:

    Բոլոր մետաղները ջերմություն են փոխանցում:

Պատասխանների թերթիկը կարող է այսպիսի տեսք ունենալ.

  1. Նոր նյութի բացատրություն.

Բուլյան հանրահաշվի օբյեկտները դրույթներ են։ Եթե ​​հայտարարությունները միացված են տրամաբանական գործողություններով, ապա դրանք սովորաբար կոչվում են տրամաբանական արտահայտություններ .

Տրամաբանության հանրահաշիվում տարբեր գործողություններ կարող են կատարվել պնդումների վրա (ինչպես թվերի հանրահաշիվում սահմանվում են թվերի վրա գումարման, բազմապատկման, բաժանման և աստիճանականացման գործողությունները)։ Պարզ պնդումների վրա տրամաբանական գործողություններ օգտագործելով՝ ստացվում են բաղադրյալ կամ բարդ հայտարարություններ։ Բնական լեզվում բաղադրյալ պնդումները կազմվում են շաղկապների միջոցով:

Օրինակ:

Տրամաբանական գործողությունները սահմանվում են ճշմարտության աղյուսակներով և կարող են գրաֆիկորեն պատկերվել՝ օգտագործելով Էյլեր-Վենի դիագրամները:

Դիտարկենք հիմնական տրամաբանական գործողությունները:

    Տրամաբանական ժխտում (ինվերսիա)

Տրամաբանական ժխտում ձևավորվել է հայտարարությունից՝ ավելացնելով «ոչ» մասնիկը կամ օգտագործելով խոսքի պատկերը « դա ճիշտ չէ…».

Տրամաբանական ժխտում – մեկ տեղային գործողություն, քանի որ այն ներառում է մեկ հայտարարություն (մեկ փաստարկ):

Գործողությունը նշվում է մասնիկով ՉԻ (ՈՉ Ա), նշանը՝ ¬A (¬A) կամ հայտարարության նշման վերևի տողը (Ā):

Օրինակ թիվ 1.

A= ( Արիստոտելը տրամաբանության հիմնադիր.}

Ā= { Ճիշտ չէ, որ Արիստոտելը տրամաբանության հիմնադիրն է.}

Օրինակ թիվ 2.

A= ( Հիմա գրականության դաս է։}

Ā= { Ճիշտ չէ, որ հիմա գրականության դաս է ընթանում։}

Բացասական գործողության արդյունքում հայտարարության տրամաբանական իմաստը հակադարձվում է։ Բնօրինակ արտահայտությունները սովորաբար կոչվում են նախադրյալներ .

Հայտարարության հակադարձումը ճշմարիտ է, երբ պնդումը կեղծ է, և սխալ, երբ պնդումը ճշմարիտ է:

Սա կարող է ցուցադրվել աղյուսակի միջոցով.

Աղյուսակ 1.

Կանչվում է սկզբնական արտահայտությունների բոլոր հնարավոր արժեքներով և գործողության համապատասխան արդյունքներով աղյուսակը ճշմարտության աղյուսակներ .

Եթե ​​False-ը նշանակենք 0, իսկ True-ը՝ 1, աղյուսակը կունենա այսպիսի տեսք. Ինչպես ցույց է տրված 347-րդ էջի դասագրքում։

Աղյուսակ 2. Տրամաբանական ժխտման գործողության ճշմարտության աղյուսակ

Մնեմոնիկ կանոն«Ինվերսիա» բառը նշանակում է, որ սպիտակը փոխվում է սևի, լավը՝ չարի, գեղեցիկը՝ տգեղ, ճշմարտությունը՝ ստին, սուտը՝ ճշմարտությանը, զրոյից մեկին, մեկին՝ զրոյին:

Նշումներ:

Տրամաբանական հավելում (տարանջատում) ձևավորվում է երկու պնդումները մեկի մեջ միավորելով՝ օգտագործելով «կամ» շաղկապը։ Սա երկու տեղանոց գործողություն է, քանի որ այն ներառում է երկու հայտարարություն (երկու փաստարկ): Գործողությունը նշվում է OR միավորմամբ, \/ նշանով, երբեմն էլ + նշանով (տրամաբանական հավելում)։

Ռուսերենում «կամ» շաղկապը օգտագործվում է երկակի իմաստով։

Օրինակ, նախադասության մեջ Սովորաբար երեկոյան ժամը 20-ին ես հեռուստացույց եմ դիտում կամ թեյ եմ խմում, «կամ» շաղկապն ընդունված է ոչ բացառիկ (միավորող) իմաստով, քանի որ կարող ես միայն հեռուստացույց դիտել կամ միայն թեյ խմել, բայց կարող ես նաև խմել։ թեյ և միաժամանակ հեռուստացույց դիտեք, քանի որ ձեր մայրը խիստ չէ: Այս գործողությունը կոչվում է ոչ խիստ դիզյունցիա։ (Եթե մայրս խիստ լիներ, նա ինձ թույլ կտար միայն հեռուստացույց դիտել, կամ միայն թեյ խմել, բայց ուտելը չհամատեղել հեռուստացույց դիտելու հետ):

Հայտարարության մեջ Այս գոյականը՝ լինի հոգնակի, թե եզակի, «կամ» շաղկապը գործածվում է բացառական (անջատիչ) իմաստով։ Այս գործողությունը կոչվում է խիստ անջատում:

Ինքներդ որոշեք անջատման տեսակը.

Հայտարարություն

Անջատման տեսակը

Պետյան նստած է մարզադաշտի արևմտյան կամ արևելյան տրիբունաների վրա։

Խիստ

Ուսանողը ճանապարհորդում է գնացքով կամ գիրք է կարդում:

Անփայլ

Կամուսնանաս կամ Պետյայի կամ Սաշայի հետ։

Խիստ

Դուք ամուսնանում եք Վալյայի կամ Սվետայի հետ:

Խիստ

Վաղը անձրև կգա, թե ոչ։

Խիստ

Պայքարենք մաքրության համար։ Մաքրությունը ձեռք է բերվում այսպես՝ կա՛մ աղբը մի՛ թափեք, կա՛մ հաճախ մաքրեք:

Անփայլ

Ուսուցիչները կամ խիստ են, կամ մեր տեսակը չեն։

Անփայլ

Հետևյալում մենք կդիտարկենք միայն ոչ խիստ դիզյունցիան: Նշանակում՝ Ա IN.

Ուշացած բշտիկի հիվանդության առաջին նշանը լոլիկի տերևների վրա մոխրագույն կամ շագանակագույն բծերն են:

Ա= «Տերեւների վրա կան մոխրագույն բծեր "

Բ= «Տերեւների վրա շագանակագույն բծեր են հայտնվել»

Գ= «Բույսը հիվանդ է ուշացած ախտով»,

Դատաստան ՀԵՏ=Ա /\ Բ.

Երկու պնդումների բաժանումը սխալ է, եթե և միայն այն դեպքում, եթե երկու պնդումներն էլ սխալ են, և ճշմարիտ, եթե առնվազն մեկ պնդումը ճիշտ է:

Աղյուսակ 3. Տրամաբանական գումարման գործողության ճշմարտության աղյուսակ

Ա Բ

Մնեմոնիկ կանոնդիզյունցիան տրամաբանական գումարում է և հեշտ է տեսնել, որ 0+0=0 հավասարությունները; 0+1=1; 1+0=1; ճիշտ է սովորական գումարման համար, ճիշտ է նաև դիսյունկցիոն գործողության համար, բայց 11=1:

Տրամաբանական բազմապատկում (շաղկապ) ձևավորվում է երկու պնդումները մեկի մեջ միավորելով՝ օգտագործելով «շաղկապը» Եվ« Սա երկու տեղանոց գործողություն է, քանի որ այն ներառում է երկու հայտարարություն (երկու փաստարկ): Գործողությունը նշվում է AND միությամբ, /\ կամ & նշանով, երբեմն * (տրամաբանական բազմապատկում):

Նշումներ՝ А·В; A^B; A&B.

A&B=(3+4=8 և 2+2=4)

Երկու պնդումների շաղկապը ճշմարիտ է, եթե և միայն այն դեպքում, եթե երկու պնդումներն էլ ճշմարիտ են, և սխալ, եթե առնվազն մեկ պնդումը սխալ է:

Աղյուսակ 4. Տրամաբանական բազմապատկման գործողության ճշմարտության աղյուսակ:

Ա·/\Բ

Նշում որ ճշմարտության աղյուսակում մուտքային հայտարարությունների արժեքները գրված են աճման կարգով:

Մնեմոնիկ կանոնշաղկապը տրամաբանական բազմապատկում է, և մենք չենք կասկածում, որ դուք նկատել եք, որ հավասարությունները 0 0 = 0; 0·1=0; 1·0=0; 1·1=1, ճիշտ է սովորական բազմապատկման համար, ճիշտ են նաև կապակցման գործողության համար:

    Մի խաղ

Ուսուցչի հարց.Մի հարուստ մարդ վախեցավ ավազակներից և պատվիրեց կողպեք, որը կարելի էր բացել միաժամանակ երկու բանալիով։ Ո՞ր տրամաբանական գործողության հետ կարելի է համեմատել բացման գործընթացը:

Ուսանողի պատասխանը.Տրամաբանական բազմապատկում. Յուրաքանչյուր բանալին միայնակ չի բացում կողպեքը: Միայն երկու ստեղների համատեղ օգտագործումը թույլ է տալիս այն բացել:

Ուսուցչի հարց.Տղան Վասյան բացակայում էր և միշտ կորցնում էր բանալիները։ Հենց ծնողները նոր կողպեք են տեղադրում, հին բանալին գտնվում է (գորգի տակ, գրպանում, պայուսակի մեջ): Գտեք «սուպեր կողպեք» Վասյայի համար, որպեսզի դուռը չկարողանա բացել անծանոթը, բայց Վասյան, իհարկե, կարող է:

Ուսանողի պատասխանը.Կողպեք տրամաբանական հավելումով, որպեսզի այն բացվի ձեռքի տակ եղած առնվազն մեկ բանալիով:

Նշում, որ տրամաբանական գումարման գործողությունն ավելի «համակերպվող» է («գոնե ինչ-որ բան»), իսկ տրամաբանական բազմապատկման գործողությունը՝ ավելի «խիստ» («ամեն ինչ կամ ոչինչ»): Եթե ​​հաշվի առնենք այս փաստը, ապա ավելի հեշտ կլինի հիշել տրամաբանական գործողությունների նշանները

Ինվերսիայի, կապի և դիսյունկցիայի գործողություններն են հիմնական տրամաբանական գործողություններ . Կան ուրիշներ (ոչ հիմնականները), բայց դրանք կարող են արտահայտվել երեք հիմնականների միջոցով. Որպես օրինակ, դիտարկեք գործողությունները հետևանքներ Եվհամարժեքություն .

Տրամաբանական հետևանք (հետևանք) ձևավորվում է երկու պնդումները մեկի մեջ միավորելով՝ օգտագործելով խոսքի պատկերը» Եթե, ապա….."

Նշանակումներ՝ A→B, AB:

Օրինակ 1. A=(2·2=4) և B=(3·3=10):

AB=(Եթե 2·2=4, ապա 3·3=10):

Օրինակ 2. Եթե ​​դուք սովորում եք նյութը, ապա կանցնեք թեստը (հայտարարությունը կեղծ է միայն այն ժամանակ, երբ նյութը սովորում է, բայց թեստը չի անցնում, քանի որ դուք կարող եք պատահաբար հանձնել թեստը, օրինակ, եթե հանդիպեք միակ ծանոթին. հարց կամ հաջողվել է օգտագործել խաբեության թերթիկ):

Եզրակացություն:Երկու պնդումների ենթատեքստը կեղծ է, եթե և միայն այն դեպքում, երբ կեղծ պնդումը բխում է ճշմարիտ հայտարարությունից:

Աղյուսակ 5. Տրամաբանական ենթատեքստի գործողության ճշմարտության աղյուսակ:

ԱԲ

    Տրամաբանական հավասարություն (համարժեքություն)

Համարժեքություն ձևավորվում է երկու պնդումները մեկի մեջ միավորելով՝ օգտագործելով «…. հետո և միայն այն ժամանակ, երբ…».

Համարժեքի նշանակում՝ A=B; AB; Ա~Բ.

Օրինակ 1. A=(Ուղիղ անկյուն); B=(Անկյունը 90 0 է)

ԱԲ =(Անկյունը կոչվում է ուղիղ, եթե և միայն այն դեպքում, երբ այն հավասար է 90-ի 0 }

Օրինակ 2. Երբ ձմռան օրը արևը շողում է, և սառնամանիքը խայթում է, նշանակում է, որ մթնոլորտային ճնշումը բարձր է։

Օրինակ 3. Հայտարարություն Ա. «թիվը կազմող թվանշանների գումարը X, բաժանվում է 3-ի», հայտարարություն B. «Xբաժանվում է 3-ի»։ Գործողություն Ա<=>B նշանակում է հետևյալը. «թիվը բաժանվում է 3-ի, եթե և միայն այն դեպքում, երբ նրա թվանշանների գումարը բաժանվում է 3-ի»:

Եզրակացություն:Երկու պնդումների համարժեքությունը ճշմարիտ է, եթե և միայն այն դեպքում, եթե երկու պնդումները ճշմարիտ են, կամ երկուսն էլ սխալ են:

Աղյուսակ 6. Տրամաբանական հավասարության գործողության ճշմարտության աղյուսակ.

ԱԲ

    Ճշմարտության աղյուսակների կազմում տրամաբանական բանաձևով

Պարզ հայտարարություններից կարելի է ավելի բարդ հայտարարություններ անել: Այս պնդումները նման են մաթեմատիկական բանաձևերին: Բացի մեծատառ լատինատառերով և տրամաբանական գործողությունների նշաններով նշված հայտարարություններից, դրանք կարող են պարունակել նաև փակագծեր:

Գործողության առաջնահերթություն.

    ինվերսիա;

    միացում;

    տարանջատում;

    ենթատեքստ և համարժեքություն։

Եկեք նայենք օրինակներին:

Օրինակ 1. Հաշվի առնելով ¬A տրամաբանական արտահայտությունը ՎԲ. Պահանջվում է ճշմարտության աղյուսակ կառուցել:

Լուծում

¬ Ա

¬Ա ՎԲ

Օրինակ 2. Տրված է ¬A  B տրամաբանական արտահայտությունը։ Պահանջվում է ճշմարտության աղյուսակ կառուցել:

Լուծում. Տրամաբանական արտահայտությունը պարունակում է 2 հայտարարություն A, B: Սա նշանակում է, որ ճշմարտության աղյուսակը կպարունակի 2 2 = 4 տող սկզբնական A և B հայտարարությունների արժեքների հնարավոր համակցությունների շարքը: Ճշմարտության աղյուսակի առաջին երկու սյունակները կլրացվեն: արգումենտների արժեքների տարբեր համակցություններով: Հաջորդը կլինեն միջանկյալ հաշվարկների արդյունքները և վերջնական արդյունքը:

¬ Ա

¬ ԱԲ

Օրինակ 3. Հաշվի առնելով տրամաբանական արտահայտությունը ¬ (Ա ՎԲ). Պահանջվում է ճշմարտության աղյուսակ կառուցել:

Լուծում. Տրամաբանական արտահայտությունը պարունակում է 2 հայտարարություն A, B: Սա նշանակում է, որ ճշմարտության աղյուսակը կպարունակի 2 2 = 4 տող սկզբնական A և B հայտարարությունների արժեքների հնարավոր համակցությունների շարքը: Ճշմարտության աղյուսակի առաջին երկու սյունակները կլրացվեն: արգումենտների արժեքների տարբեր համակցություններով: Հաջորդը կլինեն միջանկյալ հաշվարկների արդյունքները և վերջնական արդյունքը:

Ա ՎԲ

¬ (Ա ՎԲ)

  1. Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

Հաջորդ աշխատանքի համար մենք պետք է կենտրոնանանք: Եկեք մի քանի վարժություն կատարենք:

  1. Նոր գիտելիքների համախմբում.

Նյութը համախմբելու համար կատարեք հետևյալ խնդիրները.

1. Ստորև բերված է աղյուսակ, որի ձախ սյունակում զետեղված են հիմնական տրամաբանական կապերը (կապերը), որոնց օգնությամբ բնական լեզվով կառուցվում են բարդ դրույթներ։ Աղյուսակի աջ սյունակում լրացրե՛ք տրամաբանական գործողությունների համապատասխան անվանումները:

Բնական լեզվով

Տրամաբանության մեջ

…..Ճիշտ չէ, որ…..

*ինվերսիա

…..այդ դեպքում և միայն այդ դեպքում….

համարժեքություն

միացում

միացում

Եթե, ապա…..

* ակնարկ

……սակայն….

միացում

….եթե և միայն եթե….

համարժեքություն

Կամ կամ…

*խիստ անջատում

….անհրաժեշտ և բավարար….

*համարժեքություն

………ից հետևում է….

* ակնարկ

2. Ձևակերպե՛ք հետևյալ պնդումների ժխտումները.

Ա) ( Ճիշտ չէ, որ Նյու Յորքը Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքն է};

Բ) ( Կոլյան լուծել է բոլոր 6 թեստային առաջադրանքները};

IN) ( Սխալ է, որ 3 թիվը 198 թվի բաժանարար չէ}.

Լուծում:

Ա) (Նյու Յորք քաղաքը ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքն է };

Բ) ( Ճիշտ չէ, որ Կոլյան լուծել է բոլոր 6 թեստային առաջադրանքները};

IN) ( 3 թիվը 198-ի բաժանարար չէ}

    Գտեք արտահայտությունների իմաստները.

Ա) ((10)1)1; Լուծում: ((10)1)1=1;

Դաս թիվ 5

Առարկա: Տրամաբանություն և տրամաբանական գործողություններ

Դասի նպատակը. Ներկայացրե՛քուսանողներըՀետհիմնականհասկացություններըտրամաբանական գործառնություններ . Աջակցելկազմումհմտություններտարբերակելտեսակներըտրամաբանական գործառնություններ , ձուլումսկզբունքկազմելիսսեղաններճշմարտությունՀամարտրամաբանականգործառնություններ.

Ուսանողները պետք է իմանան Ինչ է տրամաբանությունը, տրամաբանական գործողություններ:

Ուսանողները պետք է կարողանան. կատարել գործողություններ հայտարարությունների վրա

Դասերի ժամանակ

Ի . Կազմակերպման ժամանակ

II . Տնային առաջադրանքների ստուգում

Աշխատեք «Թվերի թարգմանություն մի ՍՍ-ից մյուսը» խաչբառով.

    Նոր նյութ սովորելը

Տրամաբանություններ

Տրամաբանությունը (հունարեն logike-ից) ապացուցման մեթոդների գիտություն է։

Տրամաբանություններ գիտություն է մարդկային մտածողության ձևերի և օրենքների, մասնավորապես՝ ապացուցման և հերքման մեթոդների մասին։

Հայտարարություն- հռչակավոր նախադասություն, որում ինչ-որ բան հաստատվում կամ հերքվում է:

Պարզ հայտարարությունների օրինակ. «Բոլոր սոճիները ծառեր են»: Եթե ​​հայտարարությունը ճիշտ է, ապա դաճիշտ և եթե այն չի համընկնում -կեղծ.

Հայտարարությունները նշվում են լատինական այբուբենի մեծատառերով:Օրինակ A = «Բոլոր վարդերը ծաղիկներ են» արտահայտության իմաստը կարելի է գրել հետևյալ կերպ. A = 1: B = «Բոլոր ճանճերը թռչուններ են» հայտարարության իմաստը. B = 0: Հայտարարությունները կարող են լինելընդհանուր (երբ մենք խոսում ենք մի խումբ առարկաների մասին) կամմասնավոր. Օրինակ՝ «Ցանկացած եռանկյունում անկյունների գումարը 180º է» ընդհանուր հայտարարություն է։ «Կան սպիտակ թաթերով սև կատուներ» - գործակից:

Դժվար պարզ արտահայտություններից բաղկացած հայտարարություն է, որոնք կապված են ինչ-որ կապով:

Տրամաբանական գործողություններ

Տրամաբանական գործողություն - հայտարարությունների վրա գործողություն, որը թույլ է տալիս ստեղծել նոր հայտարարություններ՝ համադրելով ավելի պարզները:

Գոյություն ունեն երեք հիմնական տրամաբանական գործողություններ՝ կապ, դիսյունկցիա և ժխտում (ինվերսիա)

զուգակցում(տրամաբանական բազմապատկում) երկտեղանոց տրամաբանական գործողություն է, որը համապատասխանում է «ԵՎ» միությանը, այլ կերպ կոչվում է տրամաբանական բազմապատկում։ Նշանակված A&B կամ A˄B:

Օրինակ:

Ա- «Բադերը ձմեռում են հարավում»

B- «Բադերն իրենց ամառը անցկացնում են հյուսիսում»

S- «Բադերը չեն թռչում»

А˄В˄С = «Բադերը չեն գաղթում, իսկ հարավում ձմեռում են, իսկ ամառը հյուսիսում են անցկացնում» - կապի արդյունքը կեղծ հայտարարություն է ստացել:

Անջատում (տրամաբանական գումարում) երկտեղանի տրամաբանական գործողություն է, համապատասխանում է «OR» միությանը, այլ կերպ կոչվում է տրամաբանական գումարում։ Նշանակված է A˅B.

Օրինակ:

Ա- «Այսօր ես սպասում եմ Պետյայի այցին»

B- «Այսօր ես սպասում եմ Անյայի այցելությանը»

Մենք կապվում ենք «OR» միավորման հետ և ստանում ենք բարդ հայտարարություն՝ տրամաբանական գումար

«Այսօր ես սպասում եմ Պետյային կամ Անյային այցելելու» А˅В.

Բացասականություն (ինվերսիա) մեկտեղանոց տրամաբանական գործողություն է, որը համապատասխանում է «ՉԻ» մասնիկին, որն այլ կերպ կոչվում է տրամաբանական ժխտում։ Նշվում է ¬A, Ā.

Օրինակ:

Պետյան հերթապահելու է - Ա.

Պետյան հերթապահ չի լինի - Ā - ժխտում:

A = «Վեցը բաժանված երկուսին հավասար է երեքի» ճշմարիտ հայտարարություն է

Ā= «Վեցը բաժանված երկուսի վրա չի հավասարվում երեքին» - տրամաբանական ժխտումը կեղծ է:

IV . Սովորած նյութի ամրապնդում

    Պարզ պնդումներից կառուցիր բարդ հայտարարություններ՝ օգտագործելով «ԵՎ», «ԿԱՄ» տրամաբանական միացումները և որոշիր դրանց ճշմարտացիությունը:

Օրինակ:

Ա- «Բոլոր ուսանողները սովորում են համակարգչային գիտություն»

Բ- «Բոլոր ուսանողները սովորում են օտար լեզու»

А˄В = «Բոլոր ուսանողները սովորում են համակարգչային գիտություն և օտար լեզու»

    Էրբոլը Մադինայից մեծ է։ Սալիման Մադինայից մեծ է

    Կարմիր գնդակն ավելի մեծ է, քան կանաչը, կարմիրը մեծ է դեղինից:

    Վաղը ձյուն է գալու, վաղը ցուրտ է լինելու.

    Կայրաթը կատարում է իր տնային աշխատանքը։ Կայրաթը ֆուտբոլ է դիտում.

    Այգուլը ճաշում է: Այգուլը բանաստեղծություն է սովորում։

    Նշեք, թե որ հայտարարություններն են պարզ և որոնք՝ բարդ:

    Համակարգչային գիտության դասը ընթացքի մեջ է

    3 թիվը մեծ է 2 թվից։

    Դիտեցի «Իսկական ընկերներ» ներկայացումը

    Աստանան, Փարիզը և Մոսկվան պետությունների մայրաքաղաքներն են։

    Վաղը սպասվում է անձրեւ կամ ձնախառն անձրեւ.

V. Դասի ամփոփում.

Գնահատելով տնային աշխատանքը

    Տնային աշխատանք

Գրեք ձեր նոթատետրում առանց բացասական նշանի. - (ա).

Կրկնել ամփոփումը և վերապատմելը և սովորել տրամաբանական գործողությունների սահմանումները:

Դաս 3

Ուսուցիչ:Ասիլբեկովա Լ.Ս. . Դասարան՝ 8 Ամսաթիվ՝ ______________

Դասի թեման՝ Տրամաբանական և տրամաբանական գործողություններ։

Դասի նպատակները.

1. ձևավորել գաղափարներ՝ հիմնական տրամաբանական ֆունկցիաների (կապակցություն, դիսյունկցիա, ենթատեքստ, համարժեքություն, ժխտում) և տրամաբանական ֆունկցիաների ճշմարտության աղյուսակների մասին. սովորեցնել ուսանողներին կառուցել տրամաբանական ֆունկցիաների ճշմարտության աղյուսակներ:

2. զարգացնել անկախությունը տրամաբանական գործառույթների հետ աշխատելիս ճշմարտության աղյուսակներ կառուցելիս:

3. ուշադրություն, կենտրոնացում, ճշգրտություն ճշմարտության աղյուսակներ կառուցելիս. պատասխանատվություն և ինքնապահանջ.

Դասերի ժամանակ

    Կազմակերպման ժամանակ.

    Զանգի փուլ.

Ուսանողներին առաջարկվում է լրացնել կլաստերի հատվածներ «Տրամաբանական գործառույթներ. Տրամաբանական ֆունկցիաների ճշմարտության աղյուսակներ»։

Ուսուցիչը թարմացնում է նախկինում ձեռք բերած գիտելիքները, ինչը կօգնի նյութի առավել արդյունավետ ուսուցմանը հարցերի միջոցով.

Ո՞րն է մեր թեմայի հիմնաբառը:

Ո՞րն է կլաստերի մակարդակների սկզբունքը:

Ի՞նչ կա առաջին, երկրորդ, երրորդ մակարդակում:

Ո՞ր մակարդակի հետ եք խնդիրներ ունենում:

Ինչի մասին դուք լսել կամ արդեն գիտեք տրամաբանական տարրեր, հիմնարար տրամաբանական գործողություններ իրականացնելու՞մ:

Լրացրեք աղյուսակ դասի թեմայի վերաբերյալ:

    Հայեցակարգի փուլ.

Ամփոփեք, թե որն է մեր այսօրվա դասի նպատակը:

Ուսուցիչը ամփոփում է ուսանողների հայտարարությունները ներկայացումների ցուցադրությամբ: Ցուցադրման նպատակը՝ պատկերացում կազմել բարդ ֆունկցիայի ճշմարտության աղյուսակի մասին, դիտարկել ճշմարտության աղյուսակ կազմելու ալգորիթմը, զարգացնել ճշմարտության աղյուսակներ կազմելու կարողությունը։

Ըստ բացատրական բառարանի. ճշմարտության աղյուսակ - Սա տրամաբանական շղթայի աղյուսակային ներկայացում (գործառնություններ), որը թվարկում է մուտքային ազդանշանների (օպերանդների) ճշմարտության արժեքների բոլոր հնարավոր համակցությունները այս համակցություններից յուրաքանչյուրի համար ելքային ազդանշանի (գործողության արդյունքի) ճշմարտացիության հետ միասին:

Խնդրահարույց հարց.

Ինչու՞ ստեղծել տրամաբանական ֆունկցիաների ճշմարտության աղյուսակներ:

Համար տրամաբանական դիագրամի աղյուսակային ներկայացում:

    Շաղկապ - համապատասխանում է միությանը և տրամաբանական բազմապատկմանը:

    Disjunction - համապատասխանում է կապի կամ տրամաբանական հավելման:

    Ենթակայություն – համապատասխանում է եթե...ապա շաղկապին

    Համարժեքություն - համապատասխանում է համարժեք բառին

    Բացասական - համապատասխանում է ոչ շաղկապին:

Ճշմարտության աղյուսակ.

ԱIN

ԱIN

4. Գործնական հմտությունների համախմբում.

Զորավարժություններ. Որոշեք, թե արդյոք հայտարարությունը ճշմարիտ է:

Ա) AB→AB A-ի և B-l-ի հետ

Բ) ͞АВ→А῀А A-l B-i-ով

Բ) ͞͞AB→C͞D῀U A-i B-l S-i D-l U-i-ով

D) (A→B)῀(AB῀͞A) A-ի և B-l-ի հետ

D) (X῀͞U) (A→B) X-l U-i V-l A-i-ով

5. Ամփոփում.

Ուսանողները խրախուսվում են իրականացնել փոխադարձ ստուգում տրամաբանական խնդիրների լուծում.

Յուրաքանչյուր ճիշտ պատասխանի համար տրվում է 1 միավոր։

5 միավոր - «5»

4 միավոր - «4»

3 միավոր - «3»

3 միավոր - «2»

6. Անդրադարձ.

Մտորումներ անցկացնելիս օգտագործվում է «Sinquain» տեխնիկան։

Սինքվայն

1 Ի տող - մեկ գոյական.

2 Ի տող - երկու ածական.

3 Ի տող - երեք բայ.

4 Ի տող - մեկ ամբողջական նախադասություն (հայտարարություն).

5 Ի տող - մեկ վերջնական խոսք.

7.Տնային առաջադրանք նշանակեք:

© 2024 skudelnica.ru -- Սեր, դավաճանություն, հոգեբանություն, ամուսնալուծություն, զգացմունքներ, վեճեր