«իկ» վերջածանցով բառ. Բառերի ուղղագրություն «իկ» վերջածանցներով

տուն / Վիճաբանություն

Ներկայացման նախադիտումներից օգտվելու համար ստեղծեք Google հաշիվ և մուտք գործեք այն՝ https://accounts.google.com


Սլայդի ենթագրեր.

Ունե՞ք դասագիրք ձեր սեղանին: Ի՞նչ կասեք գրիչների և նոթատետրերի մասին: Ուրեմն եկեք դասը սկսենք հիմա, Քանի որ ձեզ մոտ ամեն ինչ կարգին է։ Եղեք ուշադիր, հնազանդ և ուշադիր: Ռուսաց լեզուն սովորելու համար պետք է ամեն ինչ լրջորեն ուսումնասիրել։

Դեղատուն, գրադարան, ճահիճ, ճանապարհ, արևմուտք, մուրճ, մահճակալ, հրթիռ, տրամվայ, վարորդ։

ՆՊԱՏԱԿ. Սովորեք ճիշտ գրել –ok վերջածանցը sibilants-ից հետո գոյականներում:

1 խումբ Boot Boot ok Bull Bull ok Pie Pie ok Ծերունի ok Ընկեր ok Spider Spider ok Ձյուն ձյուն ok Արմատ Sidekick ok

Խումբ 2 Ձեղնահարկ ok Բռունցք Բռունցք ok Shoe Shoe ok Sudak Sudach ok Verse Stish ok Ծիծաղ Smesh ok Հովիվ Հովիվ ok Թուխ Հրել լավ

Առավոտյան թիթեռնիկը արթնացավ, ձգվեց ու ժպտաց։ Մի անգամ նա լվացվեց ցողով, երկուսով նա նրբագեղ պտտվեց: Երեքը կռացան և նստեցին, չորսին նա թռավ։

Ռ.Տ. Հետ. 54 թիվ 59։

Ռ.Տ. Հետ. 54 Թիվ 59 ՀՈՄ ՅԱ ՉՈԿ Ժամանակին աշխարհում միայն մեկ Հոմ Յա ՉոԿ կար, նա պառկեց ձախ կողմում քնելու Եվ արթնացավ աջ կողմում։ Սա դուր չեկավ Հոմյային։ (Ս. Կոզլով)

ձնագնդի ձնագնդի երեկո երեկոյան երեկոյան սուլիչ սուլիչ սուլիչ աղավնի փոքրիկ աղավնի փոքրիկ աղավնի այգի մանկապարտեզ sadochka զանգի զանգի զանգի քայլը փոքր քայլ փոքր քայլ

«Հաջողությունը սկսվում է մի փոքր բախտից»:

Տնային առաջադրանք U.S 99 No 111

Շնորհակալություն աշխատանքի համար:

Նախադիտում:

Դասի ամփոփում

  1. Դասի թեմա «Գոյականներ վերջածանցով – ok.Վերջածանցի ուղղագրությունը լավ է՝ սիբիլյաններից հետո:»
  2. Թեմա – ռուսաց լեզու

3. Դաս - 3 «բ»

5. MKOU «Սորոչինսկայայի միջնակարգ դպրոց»

6. Կալաչինսկի շրջան

7. Կարճ նկարագրություն:Աշխատանքը նախատեսվում է ըստ PNS-ի ուսումնական նյութերի, ըստ «Ռուսաց լեզու» դասագրքի, 3-րդ դասարան, մաս 3, հեղինակ Մ.Լ. Կալենչուկ, Ն.Ա. Չուրակովա, Թ.Ա. անկախ աշխատանք » T.A.Baykova (T2): Օգտագործվել է գործունեության մոտեցման տեխնոլոգիա: Կազմվել է դասի ներկայացում։

8. Դասի տեսակը - համակցված

9. Կազմակերպման ձևը- դաս

10. Արդյունքների ներկայացում.

Անձնական արդյունքներ.շարունակել ձևավորվել

Ուսանողի ներքին դիրքը դպրոցի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի, դպրոցի գործունեության իմաստալից կողմերին կողմնորոշվելու և «լավ աշակերտի» մոդելի ընդունման մակարդակում.

Հասակակիցների հետ համագործակցելու հմտություն, ընկերասիրության զգացում զարգացնող:

Մետա-առարկայական արդյունքներ.ուսանողները կսովորեն կամ հնարավորություն կունենան սովորել

Պլանավորեք ձեր գործողությունները առաջադրանքին և դրա իրականացման պայմաններին համապատասխան.

Համեմատե՛ք ածանցներով տարբեր ուղղագրությամբ բառերը

Ստեղծեք պատճառահետևանքային հարաբերություններ:

Թեմայի արդյունքները.

Սիբիլանցից հետո գոյականների մեջ ճիշտ գրի՛ր - ok վերջածանցը

11. Դասի նպատակը. պայմաններ ստեղծել սովորողների գիտելիքների ձևավորման համար սիբիլանցից հետո ok վերջածանցը գրելիս

Ոչ

Դասի փուլ

Թիրախ

Ուսուցչի գործունեություն

Ուսանողների գործունեություն

Արդյունք

Կազմակերպման ժամանակ

Ուսանողների ներգրավումը գործունեության մեջ անձնական նշանակալի մակարդակով: Ուսանողների մոտիվացիա ուսումնական գործունեության համար՝ ստեղծելով հուզական միջավայր:

Բարև տղերք, նստեք:

Ունե՞ք դասագիրք ձեր սեղանին:
Ի՞նչ կասեք գրիչների և նոթատետրերի մասին:
Այդ դեպքում եկեք սկսենք դասը հիմա,
Քանի որ ձեզ հետ ամեն ինչ լավ է:
Զգույշ եղիր,
Հնազանդ և ուշադիր:
Ռուսաց լեզուն սովորելու համար,
Պետք է ամեն ինչ լրջորեն ուսումնասիրել։

- Այսօր կաշխատենք խմբերով։
– Դասի ընթացքում յուրաքանչյուր խումբ կստանա խորհրդանիշներ՝ ճիշտ պատասխանների համար: Այն խումբը, որը կարող է հավաքել ամենաշատ նշանները դասի ընթացքում, հաղթում է: Նաև, տղերք, մի մոռացեք մեր տերևների մասին: Դուք կարող եք դրանք օգտագործել ճիշտ ժամանակին:

Ստուգեք, արդյոք ամեն ինչ պատրաստ է դասին:

Էպիգրաֆը գրատախտակի վրա.

«Հաջողությունը սկսվում է մի փոքր բախտից»:

Ո՞րն է այս հայտարարության հիմնական բառը:

Ի՞նչ է անհրաժեշտ դասարանում հաջող աշխատանքի համար:

Սեղմե՛ք միմյանց ձեռքը և հաջողություն մաղթե՛ք միմյանց։

Նրանք ստուգում են, որ դասի համար ամեն ինչ պատրաստված է սեղանին։

Դասարանում ձևակերպեք վարքագծի կանոնները և պատճառաբանեք դրանք:

Հաջողություն.

Ուշադիր լսեք ուսուցչին, կատարեք առաջադրանքները ուշադիր և գրագետ և այլն:

Սլայդ 1

Կազմակերպված աշխատավայր

Դասին պատրաստվածության ինքնագնահատում.

Կապ հաստատեց դասընկերների հետ

Սլայդ 2

Սլայդ 3

Գիտելիքների թարմացում.

Թարմացրեք անհրաժեշտ և բավարար գիտելիքները –ok- վերջածանցի մասին

Ստեղծեք պայմաններ -ok վերջածանցի ճիշտ ուղղագրությունը կրկնելու համար

Ներգրավել ուսանողներին խնդրահարույց հարցերի քննարկմանը:

Անցնենք գործի։ Բացեք ձեր նոթատետրերը և գրեք համարը, մեծ աշխատանք։

Այսպիսով, եկեք սկսենք բառապաշարի աշխատանքը:

Ես թելադրում եմ. Դեղատուն, գրադարան, ճահիճ, ճանապարհ, արևմուտք, մուրճ, հրթիռ, տրամվայ, վարորդ.

Խնդրում ենք ստուգել՝ արդյոք ճիշտ եք գրել բառերը։ Ի՞նչ բառարան ենք օգտագործելու ստուգելու համար:

Այժմ ուշադիր նայեք տախտակին: Ո՞ր տառերն են կազմում այս օրինաչափությունը:

Ի՞նչ գիտեք նրանց մասին:

Ասա ինձ, եթե դրանք զույգերով միացնենք, ի՞նչ կարող ենք տեսնել: Ինչ է սա?

Գրեք այս կապը ձեր նոթատետրում:

Տղերք, դասը շարունակելու համար պետք է հիշել գոյականներում ածանցներ գրելու հիմնական կանոնը. Եվ որպեսզի մենք կարողանանք դա անել,եկեք դիտենք վերջածանցը - լավ: –

Յուրաքանչյուր խումբ ստանում էքարտ 1 հետևյալ բառերով.

Հասցե, կոշիկ, սկյուռ, տակառ, տուբերկուլյոզ, ցուլ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև

Դուք պետք է խորհրդակցեք և փորձեք ճիշտ պատասխան տալ։

Հասցրե՞լ եք նկատել այս վերջածանցի առանձնահատկությունները։

Ճիշտ պատասխանող խմբերը ստանում են նշան:

Երեխաները բառեր են գրում թելադրանքից:

Ստուգեք «Ճիշտ գրել» բառարանով, էջ 160

օկիկեկ



Սրանք վերջածանցներ են։

Խմբային աշխատանք

Երեխաները եզրակացություն են անում. նախ, այս վերջածանցը միշտ շեշտված է.

երկրորդ, այս վերջածանցում sibilants-ից հետո ձայնը (o) նշվում է o տառով:

Բանավոր պատասխաններ, խմբային աշխատանք.

Սլայդ 4

Սլայդ 5

Թարմացված գիտելիքներ ածանցի մասին – մոտ.

Ձևակերպել սեփական կարծիքը և պատճառաբանել դրա համար:

Սլայդ 6

Ուսումնական առաջադրանքի սահմանում

Կազմակերպեք խթանիչ երկխոսություն դասի թեման և նպատակը ձևակերպելու համար:

- Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ ենք անելու այսօր դասարանում:

-Պարզե՛ք բառերը ճիշտ գրել-գոյականները վերջածանցով-ok-Կմրցենք,մտածենք, եզրակացություններ կանենք:

– Կաշխատենք խմբերով։

Սլայդ 7

Կրթական մոտիվացիայի ձևավորում

Դասի թեմայի և նպատակի գիտակցված ձևակերպում.

Զարգացած հմտությունների և կարողությունների անկախ, ստեղծագործական օգտագործումը

Կազմակերպել գործնական ինքնուրույն աշխատանք -ok վերջածանցի ճիշտ ուղղագրության վերաբերյալ։

Կազմակերպել աշխատանքը խմբերով, որպեսզի ապահովի առաջադրանքի կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը

Այժմ յուրաքանչյուր խումբ կստանա առաջադրանք: Ձեզանից կպահանջվի ուշադիր կարդալ առաջադրանքները և կատարել դրանք գրավոր:

(քարտ 2)

Այս բառերից ածանցով բառեր կազմի՛ր՝ մոտ.

1-ին խումբ.

Խումբ 2: Ձեղնահարկ, բռունցք, կոշիկ, վարդակ, չափածո, ծիծաղ, հովիվ, բմբուլ:

Եկեք ստուգենք, թե որ խումբն է կատարել առաջադրանքը:

Յուրաքանչյուր պատասխան ստուգվում է սլայդի պատասխանի հետ:

Ճիշտ պատասխանող խմբերը ստանում են նշան:

Երկու խմբերն էլ կատարեցին առաջին առաջադրանքը: Իսկ հիմա առաջարկում եմ ձեզ հաջորդ առաջադրանքը. Խնդրում եմ բացեք դասագիրքը, մաս 3, էջ 108։ Կարդացեք առաջադրանքը և կատարեք այն:

Կարդացեք առաջադրանքը Այս բառերից կազմեք բառեր –ok վերջածանցով: և իրականացնել այն:

Տեղում ստուգեք մեկնաբանություններով (երկու օրինակ յուրաքանչյուր խմբի համար), մնացածը՝ սլայդների հիման վրա

Երեխաները կատարում են վարժությունը՝ օգտագործելով հակադարձ բառարանի 2-րդ մասը:

Ստուգեք (յուրաքանչյուր խմբից մեկական ներկայացուցիչ խորհրդի մոտ)

Երեխաները սովորում են աշխատել բազմաստիճան խմբերում,գնահատել ուսումնական առաջադրանքի լուծման ճիշտությունը,իրականացնել փոխադարձ վերահսկողություն և ապահովել անհրաժեշտ փոխօգնություն համագործակցության մեջ (աշխատել խմբում):

Ստուգեք սլայդ 8, 9

Նրանք հարմարեցնում են իրենց աշխատանքը և հաջողության իրավիճակ են ապրում:

Սլայդ 10

Փոքրիկ սարդ.

Դինամիկ դադար

Թուլացրեք մկանների լարվածությունը, ուշադրություն դարձրեք

Առավոտյան թիթեռը արթնացավ
Նա ձգվեց և ժպտաց։
Մի անգամ նա լվացվեց ցողով,
Երկու - նա նրբագեղ պտտվեց:
Երեքը կռացան և նստեցին,
Չորս ժամին այն թռավ։

(Երեխաները կատարում են վարժություն)

Սլայդ 12

Երեխաները հանգստացան

Սովորածի ընդհանրացում և դրա ընդգրկում նախկինում ձեռք բերված գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների համակարգում.

Գործունեության արտացոլում

Կազմակերպել ուսանողների գործունեությունը հանձնարարված խնդիրը լուծելու համար

Գոյականների ուղղագրության համախմբում –ok-, -ek-, -ik- վերջածանցներով, պարապելով բառի կազմության վերլուծության վրա.

Կազմակերպեք արտացոլման իրավիճակ

Տղաների աշխատանքի գնահատում

Մենք շարունակում ենք աշխատել ձեզ հետ անկախ աշխատանքի նոթատետրում։ Բացեք ձեր նոթատետրը էջ 54, թիվ 59։ Կարդանք առաջադրանքները։

Բոլորը կատարեցին այս առաջադրանքը: Լավ արեցիր։

Առաջարկում եմ ձեզ հետևյալ առաջադրանքը

Քարտ 3

Գրի՛ր առնչվող բառերի խմբեր՝ բառերը գրելով այս հերթականությամբ

Ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, ձյուն, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ աղավնի, երեկո, մանկապարտեզ, սուլիչ, երեկո, զանգ, ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, երեկո, պարտեզի զանգ, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ այգի, զանգ, քայլ:

Տղերք, եկեք հիշենք մեր դասի նպատակը:

Ի՞նչ եք կարծում, մենք հասա՞նք դրան։

Հիմա հաշվեք, թե յուրաքանչյուր խումբ քանի՞ նշան է հավաքել:

Հիշեք մեր դասի էպիգրաֆը:Սլայդ -Ձեր կարծիքով՝ հաջողության հասե՞լ եք։Գնահատե՛ք ձեր աշխատանքի արդյունքը մեր տերեւներով։

Ո՞վ է ուզում բացատրել իրենց գնահատականը։

Ո՞վ է ամենաշատը փորձել ձեր խումբը հաջողակ դարձնելու համար:
- Միմյանց հաճոյախոսություններ տվեք դասարանում կատարած աշխատանքի համար:

Կարդացեք առաջադրանքը, ապա աշխատեք խմբերով:

Ամենաարագը ստուգում է իր խմբի հետ

Ուսանողները կատարում են 3-րդ քարտի առաջադրանքները:

Բարելավեք ձեր գիտելիքները գրելու վերջածանցներ – ok.

- «Հաջողությունը սկսվում է մի փոքր բախտից»:

Սլայդ 13

էջ 54, հ.59

Սլայդ 14

Սլայդ ստուգում

տեքստը։

Սլայդ 15 առաջադրանքի ստուգում

Իրականացնել փոխադարձ վերահսկողություն և տրամադրել անհրաժեշտ փոխօգնություն համագործակցության մեջ (աշխատել խմբում)

Սլայդ 16

Սլայդ ստուգում

Մոտիվացրեք նրանց դիրքորոշումը

Հաջողության իրավիճակի զգալը.

Սլայդ 17

Դասարանում վերլուծեք նրանց աշխատանքը

Հաջողության իրավիճակի զգալը.

Տնային աշխատանք

Շնորհակալություն տղաներ ձեր աշխատանքի համար:

Գրեք ձեր տնային աշխատանքը՝ U s. 99 թիվ 111

Ձայնագրում d/z.

Սլայդ 18

Սլայդ 19

Դիմումներ դասին

Քարտ 1

Ինչ –ok վերջածանցի առանձնահատկությունները:

Հասցե, կոշիկ, սկյուռ, տակառ, տուբերկուլյոզ, ցուլ, զեփյուռ, երեկո, մազ, վերև:

Քարտ 2

Այս բառերից կազմի՛ր բառեր –ok վերջածանցով:

1-ին խումբ. Կոշիկ, ցուլ, կարկանդակ, ծերուկ, ընկեր, սարդ, ձյուն, արմատ:

Խումբ 2: Ձեղնահարկ, բռունցք, կոշիկ, վարդակ, չափածո, ծիծաղ, հովիվ, բմբուլ:

Քարտ 3

Գրի՛ր առնչվող բառերի խմբեր՝ բառերը գրելով այս հերթականությամբ

Ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, ձյուն, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ աղավնի, երեկո, մանկապարտեզ, սուլիչ, երեկո, զանգ, ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, երեկո, այգի, զանգ, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ այգի, զանգ, քայլ:


Դաս

Ռուսերեն

3-րդ դասարան

«Ռուսաստանի դպրոց» կրթակրթական համալիր.

տարրական դպրոցի ուսուցիչ

ՄԲՈՒ թիվ 22 միջնակարգ դպրոց

g.o. Խիմկի

Կուզնեցովա Ի.Ա.

ԴԱՍԻ ԹԵՄԱ «-իկ-, -եկ- վերջածանցների ուղղագրություն,

-ԼԱՎ-"

ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ՝ համախմբել –ik-, -ek- վերջածանցները գրելու կանոնը և դրա կիրառման ալգորիթմը. ներկայացնել -ok- վերջածանցի ուղղագրությունը sibilants-ից հետո:

Ուսուցման համընդհանուր գործունեություն

Ճանաչողական: նավարկեք տարբեր ձևերով;

Հաղորդակցական: կառուցել հայտարարություններ, պատճառաբանել ձեր պատասխանները, կազմակերպել ձեր սեփական գործունեությունը.

Կարգավորող: կիրառել սահմանված կանոնները գործնականում.

Անձնական արդյունքներ

Կենտրոնանալ ուսուցչի և հասակակիցների հետ համագործակցության հմտությունների զարգացման վրա՝ դասում համատեղ գործունեություն իրականացնելու համար. ըմբռնել և գնահատել իրենց գործունեությունը դասում

Կրթական ռեսուրսներ

1.Դասագիրք, աշխատանքային գրքույկ

2. Տառերի, բառերի քարտեր

3 Ներկայացում

Տեխնոլոգիաներ Տեղեկատվական, խաղային, առողջության պահպանման, խմբային աշխատանք:

Դասի կազմակերպչական կառուցվածքը

Մոտիվացիա կրթական գործունեության համար.

Նրանք հանգիստ նստեցին՝ մեջքը ուղիղ։

Մենք մի փոքր շունչ կքաշենք

Եվ հիմա եկեք սկսենք դասը:

Ստուգեք ձեր պատրաստակամությունը դասին:

Բացեք ձեր նոթատետրերը, գրեք համարը և լավ աշխատանք:

Ողջույններ ուսուցիչներից. Կազմակերպեք աշխատավայր.

2.

Կալիգրաֆիա.

- Տղերք, տեսեք, ձեր խնդիրն է՝ ըստ մոդելի տառերը ճիշտ և ճշգրիտ գրել՝ փոքրատառ է և փոքրատառ i։

Լավ արեցիք, հաճելի է նայել ձեր նոթատետրերին, քանի որ դուք բոլորդ շատ աշխատասեր և կոկիկ եք:

Բայց ես գիտեմ մեկ ուսանողի, ով ընդհանրապես չի փորձում և չի ուզում սովորել:

Գուցե ձեզանից ոմանք գիտեն նրա անունը:

Իսկ նրա անունը Վիկտոր Պերեստուկին է։ Վատ գնահատականով բառապաշարի թելադրություն է գրել։

Եկեք ստուգենք նրան, և ես կստուգեմ ձեզ.

Սլայդ

Երեխաներն իրենց տետրերում գրում են e և i տառերը:

Սլայդ Վիկտոր Պերեստուկինի նկարով:

3.

4.

5.

Գիտելիքների թարմացում

Բառապաշարի թելադրանք.

- Առաջին բառը»ուսանող « Ի՞նչ չընդգծված ձայնավոր գրեմ: (Ե ) Ինչո՞ւ։

Նմանատիպ աշխատանք բառերով.Երեքշաբթի չորեքշաբթի հինգշաբթի.

Մի խոսքովսեղան մեր հերոսը գրել է նամակը e. Համաձա՞յն եք: Ցույց տուր ինձ քարտը, ի՞նչ նամակ կգրես։

Տղերք, այս բառը գրելիս ի՞նչ կանոն եք պահպանել։

Խնդրահարույց իրավիճակի ստեղծում.

Դիտեք առաջարկված բառերը և փորձեք բացատրել դրանց ուղղագրությունը:

Ունե՞ք բավարար գիտելիքներ այս բառերի վերջածանցներում ձայնավորի ուղղագրությունը բացատրելու համար: Ո՞ր բառերն են դժվարություններ առաջացրել:
(Bull_k, friend_k.)

Ուսումնական առաջադրանքի սահմանում.

Այնպես որ, որքան էլ լավ աշխատես դասին, ուղղագրական վերջածանցների մասին ունեցած գիտելիքները դեռ բավարար չեն կրթական խնդիրներ լուծելու համար։

Ուստի այսօր մենք կշարունակենք աշխատել խոսքի այս հատվածի հետ։

Ո՞րն է մեր դասի թեման:

Նոր գիտելիքների և գործողության մեթոդների յուրացում:

Վերանայեք դասագրքի 245 վարժությունում առաջարկված հանելուկները:

Փորձեք ձևակերպել վերջածանց գրելու կանոն-ԼԱՎ- ֆշշացողներից հետո։

Կարդացեք կանոնը p. 127 և համեմատեք այն ձեր ենթադրությունների հետ:

Կատարի՛ր վարժություն 246. Բացատրի՛ր ածանցի ձայնավորի ուղղագրությունը: Փորձեք որոշել, թե ինչ նշանակություն է տալիս վերջածանցը.ԼԱՎ- .

Ուշադրություն դարձրեք արմատի փոփոխվող բաղաձայններին(լու Դեպի – Լու հ ԼԱՎ) . Հիշեք, թե ինչ է այլընտրանքը:

ՖԻՍՄԻՆՈՒՏ

Աշխատեք սլայդների վրա

Քանի որ դա բառապաշար է, դուք պետք է սովորեք այն:

Ցույց տալ ձայնավորները (քարտերի վրա)

Նրանք ասում են կանոնը և կիրառում ալգորիթմը։

Սեղանին: bull_k, chair_k,
sovoch_k, ընկեր.

Երեխաները հայտարարում են դասի թեման:

Նկատի ունեցեք, թե ինչ է առաջարկվում նախկինում. 245 լեզվական նյութ.

Նրանք ինքնուրույն ձևակերպում են ուղղագրական կանոն, հետո ծանոթանում
դասագրքում տրված ձեւակերպմամբ.

Զորավարժությունները կատարվում են գրավոր. 246՝ մեկնաբանելով իր գործողությունները շղթայի երկայնքով։

Որոշեք, թե ինչ նշանակություն է տալիս վերջածանցը.ԼԱՎ- բառի բառապաշարային իմաստի մեջ

6.

7.

8.

Գիտելիքների և գործողությունների մեթոդների համախմբում:

Զորավարժություններ:

Աղջիկները բառերը գրում են -իկ- վերջածանցով, իսկ տղաները՝ -ek- վերջածանցով:

Փորձաքննություն.

անձրևի զանգված

նավակ որդի

փոքրիկ կոճ

մեխակ կաղնու ծառ

hatchet մուրճ

անձրեւանոցի շրջան

ծաղկեփունջ

Աշխատեք խմբերով.

- Առաջին խումբ. Ձեր խնդիրն է ընտրել քարտեր բառի գույնի հետ կապված բառերով. երկրորդը՝ անձրեւ բառի հետ կապված բառերով, երրորդը՝ տերեւ։ Դրանցից բառեր գտեք մեր կանոնի համար։

Եկեք տեսնենք, թե ինչ եք ստացել:

1. Գույն, ծաղիկ, ծաղիկ , ծաղկային.

2. Անձրև, անձրև, անձրև , անձրևոտ

3. Տերեւ, տերեւ, տերեւ , տերեւ.

Լավ արեցիր։ Դուք լավ եք յուրացրել իկ- և եկ- վերջածանցներ գրելու կանոնը։ Հուսով եմ, որ Վիկտոր Պերեստուկինը նույնպես ամեն ինչ սովորեց։ Եկեք ստուգենք այն:

Մի խաղ «Օգնիր Վիկտոր Պերեստուկինին» (կանոնների ալգորիթմ):

Տղերք, ես ձեզ համար անակնկալ եմ պատրաստել, և դուք կարող եք գուշակել, թե դա ինչ է։

Crossence-ի հետ աշխատելը .

Անակնկալ – Լ. Գերասկինայի «Չսովորած դասերի երկրում» գիրքը:

Ի դեպ, Լիա Գերասկինայի հեղինակած «Չսովորած դասերի երկրում» գիրքը Վիտյայի արկածների մասին մեր գրադարանում է, և խորհուրդ եմ տալիս կարդալ այն, քանի որ. այս գիրքը շատ ուսանելի է:

Դասարանում ուսուցման գործունեության մասին արտացոլում:

Ի՞նչ բացահայտում արեցիք դասարանում:

Ո՞ր տեսակի աշխատանքն է ձեզ ամենաշատը դուր եկել:

Ինչի՞ մասին կցանկանայիք ավելին իմանալ:

Տնային աշխատանք

(աշխատանքային գրքույկ նախկին. 244; ստեղծագործական առաջադրանք՝ գրել պատմություն բույսի մասին
ըստ նախկին. 241 դասագիրք)

Անկախ աշխատանք

Տղաները բառերը գրում են –ek- վերջածանցով, իսկ աղջիկները՝ –ik-ով:

Երկու երեխա աշխատում են գրատախտակի վրա.

Սլայդ

Երեխաները աշխատում են խմբերով:

Մուլտֆիլմի հատված

Սլայդ. Կրոսենսներ.

Լսեք ուսուցչի բացատրությունը. Կատարեք համապատասխանը
գրառումներ.

գույն

փոքրիկ ծաղիկ

ծաղիկ

ծաղկային

տերեւ

դիտակ

վարդ

տերեւ

անձրեւ

անձրեւ

փոքրիկ անձրև

անձրեւ

դանակ

ջրափոս

անտառ

երեկո

թերթիկ

տերեւ

տերեւ

տերեւ

մեկ տարեկան

ողնաշարը

ցողուն

փոքրիկ աչք

–ek-/-ik- վերջածանցներով բառերը միշտ շատ հարցեր են առաջացնում դպրոցականների մոտ։ Ավելին, ամեն մեծահասակ չէ, որ գիտի, թե ինչ դեպքերում է գրվում այս կամ այն ​​մորֆեմը։ Այդ իսկ պատճառով մենք որոշեցինք այս հոդվածը նվիրել այս թեմային։

Ընդհանուր տեղեկություն

Անվանե՛ք 2 բառ -իկ- վերջածանցով: Հարկ է նշել, որ դա դժվար չէ անել, բայց միայն այն դեպքում, եթե դուք գիտեք ռուսաց լեզվի հիմնական կանոնը, որը բացատրում է «i» և «e» տառերի ուղղագրությունը տվյալ մորֆեմում: Ի վերջո, ոմանք անընդհատ նույն սխալներն են թույլ տալիս, և «բանալու» փոխարեն գրում են «բանալի», «բուշի» փոխարեն՝ «կուստեկ», «գնդակ»՝ «գնդակ» և այլն։ Այդ իսկ պատճառով դպրոցական ծրագրում այս թեմային հատուկ ուշադրություն է դարձվում։

Ե՞րբ պետք է օգտագործել «i» տառը:

Ի՞նչ բառեր գիտեք –ek-/-ik- ածանցներով: Դրանք ներառում են հետևյալը՝ բազմոց, թոռնուհի, որդի, աղյուս, սիսեռ, դանակ, մատիտ, զանգակ, տերև, միանվագ, մուրճ, ծաղիկ, տերև, թուփ, լույս, սուլիչ, ցողուն, բանալի, տղա, քիթ, վարունգ, աթոռ, մատ: , կտոր, դեմք, պայուսակ, գնդակ, թաշկինակ, կարկանդակ, կամուրջ, գանգուր, ինքնաթիռ, պտուտակ, աղեղ, անձրև, ընկույզ, մանկապարտեզ, կատվի ձագ և այլն։

Ինչպես նկատեցիք, -իկ- վերջածանցով նշված յուրաքանչյուր բառ լուրջ կասկածներ է հարուցում դրա ճիշտ ուղղագրության վերաբերյալ։ Ի վերջո, այս մորֆեմը գտնվում է չընդգծված դիրքում, և, հետևաբար, անհնար է որոշել, թե որ ձայնավորը պետք է տեղադրվի վերջում՝ «i» կամ «e» (և գուցե «o»): Այդ իսկ պատճառով խորհուրդ ենք տալիս ծանոթանալ ռուսաց լեզվի համապատասխան կանոններին:

Հիմնական կանոն

-իկ- վերջածանցով բառը պետք է գրել միայն այն դեպքում, եթե այն հանելիս պահպանվում է «i» տառը: Պարզության համար, ահա կոնկրետ օրինակներ.

  • մատիտ - մատիտԻկա;
  • բազմոց - բազմոց;
  • վարունգ - վարունգ;
  • kalachik - kalachIka;
  • թուփ - թուփ;
  • ժայթքել - ժայթքել;
  • բարձր աթոռ - բարձր աթոռ;
  • մատ - մատ;
  • դեմք - դեմք;
  • տղա - տղա;
  • բանալի - բանալի;
  • գնդակ - գնդակ;
  • ինքնաթիռ - ինքնաթիռ;
  • տերեւ - տերեւ;
  • պտուտակ - պտուտակ;
  • աղեղ - աղեղ Ika;
  • կամուրջ - կամուրջ;
  • աղյուս - աղյուս;
  • անձրեւ - անձրեւ;
  • մանկապարտեզ - մանկապարտեզ և այլն:
  • Ե՞րբ պետք է օգտագործել «է» տառը:

    Մենք խոսեցինք այն մասին, թե ինչպես կարող եք ստուգել բառը հենց վերևում –ik- վերջածանցով: Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ ռուսաց լեզվում հաճախ հանդիպում են բառային միավորներ, որոնք ունեն –ek- մորֆեմ: Եվ որպեսզի համոզվեք, որ «ե» տառը իրականում գրված է այս բառերում, խորհուրդ է տրվում նաև մերժել դրանք։ Եթե ​​այն սահուն է (այսինքն՝ դուրս է գալիս), ապա պետք է օգտագործել միայն –ek- վերջածանցը։

    Ահա մի քանի պատկերավոր օրինակներ.

  • զանգ - զանգ;
  • թոռնուհի - թոռնուհի;
  • քիչ լույս - քիչ լույս;
  • ոլոռ - ոլոռ;
  • դանակ - դանակ;
  • միանվագ - միանվագ;
  • սուլիչ - սուլիչ;
  • մուրճ - մուրճ;
  • թռուցիկ - թռուցիկ;
  • ընկույզ - ընկույզ;
  • որդի - որդի;
  • ցողուն - ցողուն;
  • կտոր - կտոր;
  • քսակ - քսակ;
  • ծաղիկ - ծաղիկ;
  • թաշկինակ - թաշկինակ;
  • կարկանդակ - կարկանդակ;
  • kitten - kitten եւ այլն:
  • Ինչպես տեսնում եք, բավականին հեշտ է որոշել, թե որ բառն է գրվում –իկ- վերջածանցով, իսկ որը` –ek- վերջածանցով: Ի դեպ, նման մորֆեմները ռուսերենում կոչվում են փոփոխական։ Ի տարբերություն անփոփոխների՝ դրանց ուղղագրությունը կախված է որոշակի իրավիճակներից (այս դեպքում՝ բառի անկման ժամանակ ձայնավորի պահպանումից)։

    -ok- վերջածանցով գոյականներ

    Վերևում նայեցինք -իկ- վերջածանցով բառերին։ – Ok- նույնպես գոյականների մորֆեմ է: Սակայն բառակազմության ժամանակ նման վերջածանցը կասկած չի հարուցում։ Սա ինչի՞ հետ է կապված։ Փաստն այն է, որ ներկայացված մորֆեմը գրեթե միշտ ընդգծված դիրք է զբաղեցնում։ Արդյունքում՝ –ok- վերջածանցի «o» տառը հնչում է հնարավորինս պարզ: Պարզության համար ահա մի քանի օրինակ.

    –ek- և –ok- վերջածանցները բաղաձայնները սեղմելուց հետո

    Դուք գիտեք, թե ինչ բառեր կան –ik-, -ek- և –ok- ածանցներով: Սակայն այստեղ նոր հարց է առաջանում. «Վերջին երկու մորֆեմներում ո՞ր դեպքերում պետք է սիբիլյաններից հետո դնել «է» տառը, իսկ ո՞ր դեպքերում՝ «ո» տառը»։ Ի վերջո, բավականին դժվար է որոշել, թե որն է ճիշտ՝ աքլորը, թե աքլորը։ Սա ինչի՞ հետ է կապված։ Բանն այն է, որ նման բառային միավորների արտասանության ժամանակ և՛ «է» տառը, և՛ «օ» տառը ֆշշացող բաղաձայններից հետո հնչում են որպես [o]:

    «e» և «o» ձայնավորները սիբիլյաններից հետո ուղղագրելու կանոն

    Եթե ​​ֆշշացող բաղաձայնից հետո վերջածանցը շեշտված է, ապա պետք է գրել միայն -ok- մորֆեմը: Բերենք հստակ օրինակ.

  • BereOK;
  • աքաղաղOK;
  • տեսախցիկ;
  • գագաթ;
  • manOK;
  • ծեր մարդ;
  • որդ;
  • կոշիկ;
  • հիմար OK;
  • ցատկում;
  • համատեղOK;
  • որդի;
  • ձյուն Լավ;
  • կարթ և այլն:
  • Ինչ վերաբերում է –ek- վերջածանցին, ապա այն դրվում է միայն այն բառերում, որոնցում այն ​​ընդգծված չէ, և եթե նման բառային միավորը անկման ժամանակ ձայնավոր է կորցնում։

    Պարզության համար ահա մի օրինակ.

  • դանակ
  • ընկույզ
  • թոռներ;
  • ոլոռ;
  • զանգ;
  • միանվագ;
  • մուրճ;
  • sheetPoints;
  • լույս;
  • սուլոց;
  • sonGlass;
  • colorPoints;
  • ցողուն;
  • մի կտոր;
  • պայուսակ;
  • օվրԱժեկ;
  • թաշկինակ;
  • կարկանդակ;
  • կատվի ձագ և այլք:
  • -ok- վերջածանցով բառեր կազմելու եղանակներ

    Ինչպե՞ս են ձևավորվում նման բառերը: –իկ-/-եկ- վերջածանցով գոյականները ստեղծվում են բառի հոլովին մորֆեմ ավելացնելով: Արդյունքում ստանում ենք նոր բառային միավոր, բայց փոքրացնող իմաստով (օրինակ՝ բազմոց, միանվագ, թոռնուհի, տերեւ, մուրճ, զանգ և այլն)։
    Ինչ վերաբերում է -ok- վերջածանցին, այն մի փոքր այլ իմաստներ է տալիս.

    Կանոն լավ, լավ

    § 54. Ածանցների ուղղագրություն.

    1. -իկ, -եկ. Վերջածանցները տարբերելու համար -իկ, -եկ (-ok) , պետք է հիշել, որ բառի անկման ժամանակ վերջածանցը -Այ, քեյ պահպանում է ձայնավոր ձայնը, իսկ վերջածանցը -ek (-ok) կորցնում է ձայնավոր ձայնը. բանալի- IR- բանալի- IR-Ահ, վարունգ... IR- վարունգ - IR, Բայց flower-ek – ծաղիկ- Դեպի-Ահ, կրակ... եկ- կրակոտ - Դեպի.
    2. -լավ, -եկ. Սթրեսի տակ գտնվող sibilants-ից հետո գրված է -ԼԱՎ : Ափ լավ, գայլ լավ, աքաղաղ լավ, կոշիկ լավ . վերջածանց -եկ sibilants-ից հետո գրված է, եթե դրա վրա շեշտադրում չկա. n մասին zhich եկ, կամ էլ շ եկ .
    Զորավարժություններ.
    3. -եց, - իր-Ա. վերջածանց -եց հանդիպում է միայն արական սեռի բառերում, իսկ վերջածանցը - իր-Ահանդիպում է միայն կանացի բառերով. հաց ե, հին ե , Բայց. միաբանություն Հասկանալի էա, ջրափոս Հասկանալի էԱ.
    Զորավարժություններ.
    4. -եց-Օ, - իր-ե. Չեզոք գոյականների մեջ գրված է -եցո , եթե շեշտը ընկնում է վերջավորության վրա, և գրված է - սառույց , եթե շեշտը ընկնում է ցողունի վրա. նամակ ծո, ատրճանակ etso , Բայց վճարել սառույց, բազկաթոռ սառույց .
    Զորավարժություններ.
    5. inc.- Ա, -ինկ-Ա. վերջածանց -inc-Ագրված գոյականներով, որոնք կազմվում են մեջ բառերից - մեջ-Ա, ունենալով միասնության արժեքը. ծղոտե մեջա - ծղոտ inc.ա, կորած մեջա - կորած inc.Ա; -ինկ-Ագրված է գոյականներից կազմված բառերով, որոնց հոլովը սեռով է։ պահոց. հոգնակի թվերով վերջացող -en : փաշ nԵս Պաշն եմ en (ծն. ընկնող հոգնակի) – փաշ անկԱ; բաս nես բաս եմ en- բաս անկԱ; SOS nա – սոս en- սոս անկԱ.
    Բայց. գյուղ - ծառ ոչ- ծառ ոչկա; խոհանոց - խոհանոց ոչ- քուհո ոչկա.
    Զորավարժություններ.
    6. -ուշկ-, -յուշկ-, -ըշկ- . վերջածանց -ysk- օգտագործվում է չեզոք գոյականներում. արև յշկօ, պեր յշկՕ. վերջածանց -ուշկ-, -յուշկ- գրված է արական և իգական սեռի բառերով. պապիկ ականջհա, հարևան ականջօ, կովեր ականջօ, եզ յուշկա, բաթ յուշկօհ, հաց ականջՕ. վերջածանց -Յուշկ-գրված է նաև մեղմ հոլովով չեզոք բառերով. դաշտ - հատակ յուշկախ, վիշտ - վիշտ յուշկՕ. 7. վերջածանցներից հետո -ուշք- (-յուշկ-), -իշք- վերջը գրված է կամ :
    ա) Գոյականների մեջ իգական սեռի է. վերջը միշտ գրված է ; փոքրիկ գլուխ Ա, վոլուշկ Ա, հայրենակից Ա .
    բ) Գոյականների մեջ արական է: սեռը, եթե դրանք նշանակում են կենդանի առարկաներ, գրվում է վերջավորությունը : պապիկ Ա, որդի Ա ; եթե դրանք նշանակում են անշունչ առարկաներ, ապա գրվում է վերջավորությունը : հաց Օ, փոքրիկ բակ Օ .
    գ) Գոյականների մեջ միջին. վերջը միշտ գրված է -Օ: polelyus Օ, նամակ Օ, ապակու կտոր Օ, թեւ Օ .
    Զորավարժություններ.
    8. -իչք-Ա, -էչք-Ա. վերջածանց -իչք-Ա(սովորաբար հարվածով Եվ ) գրվում է մեջ բառերից կազմված գոյականներով - իր-Ակամ - բարձր-Ա: երկրներ և CA-երկրներ եւ chkա, աղվես և ծա – աղվես եւ chkա, սանդուղք - սանդուղք զկռտոցա, երկրացիներ և կա – երկրացիներ եւ chkԱ. Մնացած դեպքերում գրված է -էչք-Ա: գդալ – սուտ Էչկախ, թուղթ - թուղթ Էչկախ, նստարան - նստարան ԷչկԱ.
    Զորավարժություններ.
    9. -յոնկ-Ա ( -Նա...Ա), -յոնոկ (-onok) . Այն բանից հետո, երբ sibilants սթրեսի փոխարեն -յոնկ-Ա, - երիտասարդ գրված է -Նա...Ա, -օնոկ : գրքեր Նա դեպիօ, արջ օ, ոչ, մուկ օ, ոչ, գուլշ օ, ոչ .
    10. -ինկ-Ա, -onk-Ա. Սիրալիր ածանցներով -enk-, -onk- հետո n գրված է բ.մայրիկ յենկախ, կեչիներ օնկԱ.
    Զորավարժություններ.
    11. - որոնում -ե, - որոնում -Ա. վերջածանց - որոնում -ե(վերջով ) գրվում է արական և չեզոք սեռի բառերով (ըստ 2-րդ թեքումով անկում). Տուն տուն Փնտրելե, քիթ - քիթ Փնտրելե, ճահիճ – ճահիճ Փնտրելե, log - log Փնտրելե.վերջածանց - որոնում -Ա(վերջով ) իգական սեռի բառերով գրված է (ըստ 1-ին անկման անկում). ձանձրույթ - ձանձրալի Փնտրելախ, թաթ - թաթ Փնտրելախ, մորուք - մորուք ՓնտրելԱ.
    Զորավարժություններ.

    12. -չիկ, -ճուտիկ։ Բաղաձայններից հետո վերջածանցներ - շքեղ Եվ -ծիտ արտասանության մեջ դժվար է տարբերել. Կասկածելի դեպքերում պետք է հիշել, որ գոյականների մեջ, որոնք նշանակում են մարդկանց իրենց զբաղմունքի և գործողությունների բնույթով, ածանցը գրվում է. -ծիտ , եթե վերջածանցին նախորդում է t, d, s, h, g: թռչել - թռչել ծիտ, թարգմանել – թարգմ ծիտ, տարածում - տարածում ծիտ, կրել - սայլ ծիտ, վազել - վազել ծիտ . Մյուս բաղաձայններից հետո գրված է -շիկ : հավաքածու տուփ, քար տուփ, մատ տուփ . հետո Տ միայն մի քանի բառ, հիմնականում օտար ծագում ունեցող, ունեն վերջածանց -շիկ : ֆլեյտաներ տուփ, վերանորոգում տուփ, ադամանդ տուփ և այլն։
    Նախքան վերջածանցները -շիկ Եվ -ծիտ փափուկ նշանը գրվում է միայն տառից հետո լ:Աթոռ ծիտ, ապխտած տուփ, պիլ տուփ (Բայց. կոն ծիտ, արգելք տուփ, քար տուփ ).
    Զորավարժություններ.

    § 55. Մասնիկների ուղղագրություն Ոչգոյականներով։

    Մասնիկ Ոչ գրված գոյականների հետ միասին.
    1) եթե առանց մասնիկի Ոչ գոյականը չի օգտագործվում. դժբախտություն, վատ եղանակ, ժլատություն, վրդովմունք;
    2) եթե մասնիկ ավելացնելով նոր բառ չի գոյանում, որը կարող է փոխարինվել իմաստով նման մեկ այլ բառով. թշնամի - թշնամի, դժբախտություն - փորձանք.
    Մասնիկ Ոչ Առանձին գրվում է գոյականներով, եթե կա կամ կա ենթադրյալ հակադրություն. Սա ՈչՃշմարտություն(սուտ): Նա ինձ ասաց Ոչընկեր(բայց միայն ծանոթ):
    Զորավարժություններ.

    stcreserv.narod.ru

    Ռուսաց լեզվի դաս 3-րդ դասարանում «Սովորում ենք գոյականների մեջ գրել -ok- վերջածանցը» թեմայով.

  • բարելավել ուսանողների գիտելիքները -ok- վերջածանցը գրելու վերաբերյալ,
  • զարգացնել գոյականների վերջածանցների ուղղագրության, հիշողության, ուշադրության, խոսքի, լսելու կարողություններ և հմտություններ,
  • զարգացնել աշխատասիրություն, անկախություն և հետաքրքրություն առարկայի նկատմամբ:
  • 1. Կազմակերպման ժամանակ

    Ունե՞ք դասագիրք ձեր սեղանին:
    Ի՞նչ կասեք գրիչների և նոթատետրերի մասին:
    Այդ դեպքում եկեք սկսենք դասը հիմա,
    Քանի որ ձեզ հետ ամեն ինչ լավ է:
    Զգույշ եղիր,
    Հնազանդ և ուշադիր:
    Ռուսաց լեզուն սովորելու համար,
    Պետք է ամեն ինչ լրջորեն ուսումնասիրել։

    Պտկա, բ.սեդա, բ.լ.տո, աղջիկ, զ.բոտա, զ.վոդ, մ.րկով, կ.լ.դար, կ.ստրուլյա, .գ.ռոդ, ր.կետա, տր.մվայ, շ.ք.լադ, շ. .ֆեր.

    3. Նոր նյութ սովորելը.

    Խնդրահարույց իրավիճակ. Եկեք դիտենք վերջածանցը - լավ - հասցե, կոշիկ, սկյուռ, տակառ, տուբերկուլյոզ, ցուլ, զեփյուռ, երեկո, մազ, վերև

    Կարողացա՞ք նկատել այս վերջածանցի առանձնահատկությունները:

    Երեխաները եզրակացություն են անում. նախ, այս վերջածանցը միշտ շեշտված է, և երկրորդ, այս վերջածանցում սիբիլանտներից հետո ձայնը (o) նշվում է o տառով:

    4. Աշխատելով դասագրքից p. 20 Թիվ 1. -ok- վերջածանցով կազմի՛ր բառեր, որոնք կնվանեն փոքր առարկաներ:

    կոշիկ, ցուլ, գայլ, ընկեր, բզեզ, կրունկ, մարգագետին, սարդ, կարկանդակ, լծակ, կոշիկ, ձյուն, կաթնաշոռ, երկաթ, համստեր, քայլ, լեզու: ( Սլայդ 7, քննություն)

    5. Աշխատեք «Ճիշտ գրել» թիվ 2 նոթատետրում

    Թիվ 1. Ավելացրե՛ք -ek-, -ok- վերջածանցները։

    6. Աշխատանք զույգերով.

    Կազմի՛ր և գրի՛ր տասը բառ՝ օգտագործելով -ek-, -ok- վերջածանցները:

    պանիր, ընկեր, կարթ, նրբաբլիթ, ընկեր, սարդ, մարդ, քամի, ամրոց, կարկանդակ, կաղնու, ձյուն:

    Առաջադրանք. Նորից կարդացեք բնօրինակ բառերը և անվանեք նրանց, որոնք արդեն ունեին վերջածանցներ (սրանք նրբաբլիթ բառերն են, ընկերս), ինչ տեղի ունեցավ, երբ այս բառերին ավելացվեց suffmxa -ek-ը:

    Աշակերտները եզրակացություն են անում՝ -ok- վերջածանցում տեղի է ունեցել կ/հ-ի փոփոխություն։

    Առավոտյան թիթեռը արթնացավ
    Նա ձգվեց և ժպտաց։
    Մի անգամ նա լվացվեց ցողով,
    Երկու - նա նրբագեղ պտտվեց:
    Երեքը կռացան և նստեցին,
    Չորս ժամին այն թռավ։

    Մարմնամարզություն աչքերի համար.

    Նայիր պատուհանից դեպի հեռուն, փակիր աչքերդ, նորից նայիր։ Կատարեք շրջանաձև շարժումներ ձեր աչքերով դեպի աջ և ձախ: Բացեք ձեր աչքերը, նայեք հեռավորությանը:

    8. Աշխատեք դասագրքի համաձայն. Հետ. 21 թիվ 5։

    Գոյականների ուղղագրության համախմբում –ok-, -ek-, -ik- վերջածանցներով, պարապելով բառի կազմության վերլուծության վրա.

    Գրի՛ր առնչվող բառերի խմբեր՝ բառերը գրելով հետևյալ հաջորդականությամբ.

    ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, ձյուն, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ աղավնի, երեկո, մանկապարտեզ, սուլիչ, երեկո, զանգ, ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, երեկո, պարտեզի զանգ, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ այգի, զանգ, քայլ:

    xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai

    Նվազեցնող նշանակությամբ վերջածանցներ։ Ածանցների օրինակներ.

    Ի՞նչ ածանցներ կան ռուսաց լեզվում փոքրացնող նշանակությամբ:

    Պակասական վերջածանցները կամ ռուսերենում սուբյեկտիվ գնահատման վերջածանցները բառակազմ չեն. դրանք կազմում են բառաձևեր, հիմնականում գոյականներ։

    Խմբավորենք դրանք ըստ սեռի։

    Արական սեռի գոյականների վերջածանցներ:

    2) - բարձր-: տերեւ;

    3) -ծիտ-: ճամպրուկ;

    4) -եց-: Ժողովուրդ;

    6) -ըշկ-/-ուշկ-՝ ճնճղուկ, խճաքար:

    Իգական գոյականների վերջածանցներ:

    1) - Դեպի-: գրիչ;

    2) -ց-: դուռ;

    3) -իչք-: ձեռնոց;

    4) -միավոր-/-միավոր-՝ ասեղ, գիրք;

    5) -nk-գետ, Նադենկա;

    6) -ուշկ-/-յուշկ-փոքրիկ գլուխ, փոքրիկ աղջիկ, դայակ;

    7) -ենոչք-: աղջիկ;

    8) —ուրք-: աղջիկական;

    9) -us-// -ul-Մամուսյա, Լենուսյա; Մայրիկ.

    Չեզոք գոյականների վերջածանցներ:

    1) - Դեպի-: կաթ;

    2) -ց-/-եց-/-իր-հայելի, վերարկու, զգեստ;

    3) -ըշկ-/-իշք-բույն, փոքրիկ տուն;

    4) -ուշկ-/-յուշկ-հաց, փոքրիկ ձող;

    5) -էչք-: մի խոսք.

    Ածական անունների վերջածանցներ:

    -onk/-enk-: փափուկ, քաղցր:

    Բառակազմական ածանցներ՝ փոքրացնող նշանակությամբ.

    Օնկ - գծավոր, փոքրիկ աղվես, Lizonka;

    Էնկ-արշալույս, սիրելիս, Սաշա, մամա, հայրիկ;

    Թանաք - փոքրիկ նապաստակ, լավ աղջիկ, լավ աղջիկ;

    In + k - սիսեռ, քայքայում, ծղոտ;

    Էնկ - փախստական, փախստական, ֆրանսիացի;

    Ik - բանալի, դանակ;

    Ek - կողպեք, կտոր, պայուսակ;

    Ok - վերև, բռունցք;

    Ets - նամակ, ատրճանակ;

    Իցմիտելիցա, գեղեցկություն, կարագ, բազկաթոռ;

    Ich+k chanterelle, սանդուղք, սոխ.

    Ռուսերեն լեզվով փոքրացնող իմաստովկան շատ վերջածանցներ.

    Գոյականստորև նշվածին փոքրացնող նշանակություն կտա վերջածանցներ:

    ոտք, գլուխ, աղավնի, բռնակ;

    -իկ, -եկ:

    սեղան, քառակուսի, մատիտ, ավելն, ծաղկեպսակ;

    լավ լավ:

    կոշիկ, կրծքավանդակ, կեռիկ, բմբուլ, կոճղ, օր;

    -ets-, -its-:

    ջրափոս, դեմք, բազկաթոռ, կարագ, վերարկու, տառ;

    -echk-/միավորներ:

    սերմ, թագ, անուն, քիչ ժամանակ, քամիչ, առավոտ, աստղ, շղարշ, նորություն;

    -onk-/-enk-/onk-:

    փոքրիկ գլուխ, փոքրիկ աղվես, փոքրիկ ձեռք, փոքրիկ ոտք;

    -իշք-/-իշք-:

    փետուր, արև, պարանոց, փոքրիկ բան, ապակու կտոր;

    -ուշկ-/-յուշկ- :

    ծեր տիկին, փոքրիկ աղջիկ, ձմեռային աղջիկ, փոքրիկ ձող, փոքրիկ կամք;

    -onk-/yonk-:

    փոքրիկ տղա, փոքրիկ գետ, փոքրիկ խանութ, քիչ փող, փոքրիկ ձի, փոքրիկ գլուխ;

    -ծիտ-:

    գրպան, բաժակ, կեղծամ;

    -inc-:

    փոշու բծախնդրություն, արցունքի կաթիլ, բմբուլ, ցողի կաթիլ;

    -աշք-:

    U ածականներՆկատենք ածանցները՝ փոքրացնող նշանակությամբ.

    յոնկ-/-օնկ-:

    փոքր, արագ, ճարպիկ, խելացի, ստորադաս, թեթեւ:

    Գոյականների օրինակներ ածանցներով փոքրագույն իմաստով.

  • - Այ, քեյՏուն, փիղ, կատու, գորգ, բերան:
  • — ekկողպեք, պայուսակ;
  • - ԼԱՎ՝ մարգագետին, երկաթ, պանիր;
  • -օնոկգայլի ձագ, մուկ;
  • -ենոկ՝ վագրի ձագ, փղի հորթ, առյուծի ձագ, կատվաձագ;
  • -ընկ՝ դուստր, փոքրիկ գետ;
  • -Նա՝ շուն, աղջիկ, կիսաշրջազգեստ;
  • - ծիտ՝ տղա, բազմոց, բարձր աթոռ, վարունգ;
  • — ուշքմայրիկ, աղջիկ, տատիկ, պապիկ, սիրելիս;
  • — յշկտեղեկամատյան, ներքև, բծ;
  • - յուշկհայրիկ, փոքրիկ ձող;
  • -օշք՝ զամբյուղ, ակորդեոն;
  • - իչկաղվես, սոխ, քույր, ծիտ, կոճակ;
  • — էչկ: բաժակ, կատու;
  • - միավորներզամբյուղ, աղջիկ, կաթ, պատառաքաղ, կիսաշրջազգեստ;
  • - ականջները՝ հաց, խճաքար;
  • - փ՝ տատիկ, որդի, մայրիկ, քմահաճ;
  • — ծհայելի, փոքրիկ պատյան, բաժակապնակ;
  • - իր՝ կարագ, զգեստ։
  • Ածականների օրինակներ ածանցներով փոքրագույն իմաստով:

    • բարելավել ուսանողների գիտելիքները -ok- վերջածանցը գրելու վերաբերյալ,
    • զարգացնել գոյականների վերջածանցների ուղղագրության, հիշողության, ուշադրության, խոսքի, լսելու կարողություններ և հմտություններ,
    • զարգացնել աշխատասիրություն, անկախություն և հետաքրքրություն առարկայի նկատմամբ:

    1. Կազմակերպման ժամանակ

    Ունե՞ք դասագիրք ձեր սեղանին:
    Ի՞նչ կասեք գրիչների և նոթատետրերի մասին:
    Այդ դեպքում եկեք սկսենք դասը հիմա,
    Քանի որ ձեզ հետ ամեն ինչ լավ է:
    Զգույշ եղիր,
    Հնազանդ և ուշադիր:
    Ռուսաց լեզուն սովորելու համար,
    Պետք է ամեն ինչ լրջորեն ուսումնասիրել։

    Պտկա, բ.սեդա, բ.լ.տո, աղջիկ, զ.բոտա, զ.վոդ, մ.րկով, կ.լ.դար, կ.ստրուլյա, .գ.ռոդ, ր.կետա, տր.մվայ, շ.ք.լադ, շ. .ֆեր.

    3. Նոր նյութ սովորելը.

    Խնդրահարույց իրավիճակ. Եկեք դիտենք վերջածանցը - լավ - հասցե, կոշիկ, սկյուռ, տակառ, տուբերկուլյոզ, ցուլ, զեփյուռ, երեկո, մազ, վերև

    Կարողացա՞ք նկատել այս վերջածանցի առանձնահատկությունները:

    Երեխաները եզրակացություն են անում. նախ, այս վերջածանցը միշտ շեշտված է, և երկրորդ, այս վերջածանցում սիբիլանտներից հետո ձայնը (o) նշվում է o տառով:

    4. Աշխատելով դասագրքից p. 20 Թիվ 1. -ok- վերջածանցով կազմի՛ր բառեր, որոնք կնվանեն փոքր առարկաներ:

    կոշիկ, ցուլ, գայլ, ընկեր, բզեզ, կրունկ, մարգագետին, սարդ, կարկանդակ, լծակ, կոշիկ, ձյուն, կաթնաշոռ, երկաթ, համստեր, քայլ, լեզու: ( Սլայդ 7, քննություն)

    5. Աշխատեք «Ճիշտ գրել» թիվ 2 նոթատետրում

    Թիվ 1. Ավելացրե՛ք -ek-, -ok- վերջածանցները։

    6. Աշխատանք զույգերով.

    Կազմի՛ր և գրի՛ր տասը բառ՝ օգտագործելով -ek-, -ok- վերջածանցները:

    պանիր, ընկեր, կարթ, նրբաբլիթ, ընկեր, սարդ, մարդ, քամի, ամրոց, կարկանդակ, կաղնու, ձյուն:

    Առաջադրանք. Նորից կարդացեք բնօրինակ բառերը և անվանեք նրանց, որոնք արդեն ունեին վերջածանցներ (սրանք նրբաբլիթ բառերն են, ընկերս), ինչ տեղի ունեցավ, երբ այս բառերին ավելացվեց suffmxa -ek-ը:

    Աշակերտները եզրակացություն են անում՝ -ok- վերջածանցում տեղի է ունեցել կ/հ-ի փոփոխություն։

    Առավոտյան թիթեռը արթնացավ
    Նա ձգվեց և ժպտաց։
    Մի անգամ նա լվացվեց ցողով,
    Երկու - նա նրբագեղ պտտվեց:
    Երեքը կռացան և նստեցին,
    Չորս ժամին այն թռավ։

    Մարմնամարզություն աչքերի համար.

    Նայիր պատուհանից դեպի հեռուն, փակիր աչքերդ, նորից նայիր։ Կատարեք շրջանաձև շարժումներ ձեր աչքերով դեպի աջ և ձախ: Բացեք ձեր աչքերը, նայեք հեռավորությանը:

    8. Աշխատեք դասագրքի համաձայն. Հետ. 21 թիվ 5։

    Գոյականների ուղղագրության համախմբում –ok-, -ek-, -ik- վերջածանցներով, պարապելով բառի կազմության վերլուծության վրա.

    Գրի՛ր առնչվող բառերի խմբեր՝ բառերը գրելով հետևյալ հաջորդականությամբ.

    ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, ձյուն, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ աղավնի, երեկո, մանկապարտեզ, սուլիչ, երեկո, զանգ, ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, երեկո, պարտեզի զանգ, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ այգի, զանգ, քայլ:

    xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai

    Ինչպե՞ս ճիշտ գրել «ցատկել» կամ «ցատկել» բառը: «օ» կամ «է» տառով. Ո՞րն է կանոնը:

    -ok-/-ek- վերջածանցով բառերում (ինչպես նաև -onk-, -enk-, -onok-) ֆշշոցից և -ts-ից հետո գրվում է -Ok-։ (-o- սթրեսի տակ)

    Չշեշտված տարբերակում գրված է -եկ-։

    Այս օրինակում ցատկ (քանի որ -ch- տառը սիբիլանտ է, շեշտը դրվում է -o- տառի վրա):

    Լրացուցիչ օրինակներ՝ կեռիկ, ընկեր, շուն և դուստր, ոլոռ:

    Կանոնը հետևյալն է՝ «ok/ek» գոյականների վերջածանցներում, շշուկային բաղաձայններից հետո «o» տառը գրվում է շեշտված, անշեշտ վանկի մեջ՝ «e» տառը։ «Է» տառը գրվում է ածանցներում գոյականներից հետո, եթե գոյականը կազմված է բայից: Օրինակ՝ «գիշեր»՝ «գիշեր անցկացնել» բայից կամ «շոգեխաշել»՝ «շոգեխաշել» բառից։

    Դիտարկենք «ցատկ» բառը։ Կազմվում է «ցատկ» գոյականից և այս բառի շեշտը երկրորդ վանկի վրա է։ Սա նշանակում է, որ վերը նշված կանոնի համաձայն, «չ» բաղաձայնից հետո բառի վերջածանցում պետք է գրվի «ո» տառը։

    Եզրակացություն - «ցատկել» բառը ածանցում գրված է «ո» տառով։

    www.bolshoyvopros.ru

    «իկ» վերջածանցով բառ. Բառերի ուղղագրություն «իկ» վերջածանցներով

    –ek-/-ik- վերջածանցներով բառերը միշտ շատ հարցեր են առաջացնում դպրոցականների մոտ։ Ավելին, ամեն մեծահասակ չէ, որ գիտի, թե ինչ դեպքերում է գրվում այս կամ այն ​​մորֆեմը։ Այդ իսկ պատճառով մենք որոշեցինք այս հոդվածը նվիրել այս թեմային։

    Անվանե՛ք 2 բառ -իկ- վերջածանցով: Հարկ է նշել, որ դա դժվար չէ անել, բայց միայն այն դեպքում, եթե դուք գիտեք ռուսաց լեզվի հիմնական կանոնը, որը բացատրում է «i» և «e» տառերի ուղղագրությունը տվյալ մորֆեմում: Ի վերջո, ոմանք անընդհատ նույն սխալներն են թույլ տալիս, և «բանալու» փոխարեն գրում են «բանալի», «բուշի» փոխարեն՝ «կուստեկ», «գնդակ»՝ «գնդակ» և այլն։ Այդ իսկ պատճառով դպրոցական ծրագրում այս թեմային հատուկ ուշադրություն է դարձվում։

    Ի՞նչ բառեր գիտեք –ek-/-ik- ածանցներով: Դրանք ներառում են հետևյալը՝ բազմոց, թոռնուհի, որդի, աղյուս, սիսեռ, դանակ, մատիտ, զանգակ, տերև, միանվագ, մուրճ, ծաղիկ, տերև, թուփ, լույս, սուլիչ, ցողուն, բանալի, տղա, քիթ, վարունգ, աթոռ, մատ: , կտոր, դեմք, պայուսակ, գնդակ, թաշկինակ, կարկանդակ, կամուրջ, գանգուր, ինքնաթիռ, պտուտակ, աղեղ, անձրև, ընկույզ, մանկապարտեզ, կատվի ձագ և այլն։

    Ինչպես նկատեցիք, -իկ- վերջածանցով նշված յուրաքանչյուր բառ լուրջ կասկածներ է հարուցում դրա ճիշտ ուղղագրության վերաբերյալ։ Ի վերջո, այս մորֆեմը գտնվում է չընդգծված դիրքում, և, հետևաբար, անհնար է որոշել, թե որ ձայնավորը պետք է տեղադրվի վերջում՝ «i» կամ «e» (և գուցե «o»): Այդ իսկ պատճառով խորհուրդ ենք տալիս ծանոթանալ ռուսաց լեզվի համապատասխան կանոններին:

    -իկ- վերջածանցով բառը պետք է գրել միայն այն դեպքում, եթե այն հանելիս պահպանվում է «i» տառը: Պարզության համար, ահա կոնկրետ օրինակներ.

    • մատիտ - մատիտԻկա;
    • բազմոց - բազմոց;
    • վարունգ - վարունգ;
    • kalachik - kalachIka;
    • թուփ - թուփ;
    • ժայթքել - ժայթքել;
    • բարձր աթոռ - բարձր աթոռ;
    • մատ - մատ;
    • դեմք - դեմք;
    • տղա - տղա;
    • բանալի - բանալի;
    • գնդակ - գնդակ;
    • ինքնաթիռ - ինքնաթիռ;
    • տերեւ - տերեւ;
    • պտուտակ - պտուտակ;
    • աղեղ - աղեղ Ika;
    • կամուրջ - կամուրջ;
    • աղյուս - աղյուս;
    • անձրեւ - անձրեւ;
    • մանկապարտեզ - մանկապարտեզ և այլն:

    Մենք խոսեցինք այն մասին, թե ինչպես կարող եք ստուգել բառը հենց վերևում –ik- վերջածանցով: Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ ռուսաց լեզվում հաճախ հանդիպում են բառային միավորներ, որոնք ունեն –ek- մորֆեմ: Եվ որպեսզի համոզվեք, որ «ե» տառը իրականում գրված է այս բառերում, խորհուրդ է տրվում նաև մերժել դրանք։ Եթե ​​այն սահուն է (այսինքն՝ դուրս է գալիս), ապա պետք է օգտագործել միայն –ek- վերջածանցը։

    Ահա մի քանի պատկերավոր օրինակներ.

    • զանգ - զանգ;
    • թոռնուհի - թոռնուհի;
    • քիչ լույս - քիչ լույս;
    • ոլոռ - ոլոռ;
    • դանակ - դանակ;
    • միանվագ - միանվագ;
    • սուլիչ - սուլիչ;
    • մուրճ - մուրճ;
    • թռուցիկ - թռուցիկ;
    • ընկույզ - ընկույզ;
    • որդի - որդի;
    • ցողուն - ցողուն;
    • կտոր - կտոր;
    • քսակ - քսակ;
    • ծաղիկ - ծաղիկ;
    • թաշկինակ - թաշկինակ;
    • կարկանդակ - կարկանդակ;
    • kitten - kitten եւ այլն:

    Ինչպես տեսնում եք, բավականին հեշտ է որոշել, թե որ բառն է գրվում –իկ- վերջածանցով, իսկ որը` –ek- վերջածանցով: Ի դեպ, նման մորֆեմները ռուսերենում կոչվում են փոփոխական։ Ի տարբերություն անփոփոխների՝ դրանց ուղղագրությունը կախված է որոշակի իրավիճակներից (այս դեպքում՝ բառի անկման ժամանակ ձայնավորի պահպանումից)։

    -ok- վերջածանցով գոյականներ

    Վերևում նայեցինք -իկ- վերջածանցով բառերին։ – Ok- նույնպես գոյականների մորֆեմ է: Սակայն բառակազմության ժամանակ նման վերջածանցը կասկած չի հարուցում։ Սա ինչի՞ հետ է կապված։ Փաստն այն է, որ ներկայացված մորֆեմը գրեթե միշտ ընդգծված դիրք է զբաղեցնում։ Արդյունքում՝ –ok- վերջածանցի «o» տառը հնչում է հնարավորինս պարզ: Պարզության համար ահա մի քանի օրինակ.

    –ek- և –ok- վերջածանցները բաղաձայնները սեղմելուց հետո

    Դուք գիտեք, թե ինչ բառեր կան –ik-, -ek- և –ok- ածանցներով: Սակայն այստեղ նոր հարց է առաջանում. «Վերջին երկու մորֆեմներում ո՞ր դեպքերում պետք է սիբիլյաններից հետո դնել «է» տառը, իսկ ո՞ր դեպքերում՝ «ո» տառը»։ Ի վերջո, բավականին դժվար է որոշել, թե որն է ճիշտ՝ աքլորը, թե աքլորը։ Սա ինչի՞ հետ է կապված։ Բանն այն է, որ նման բառային միավորների արտասանության ժամանակ և՛ «է» տառը, և՛ «օ» տառը ֆշշացող բաղաձայններից հետո հնչում են որպես [o]:

    «e» և «o» ձայնավորները սիբիլյաններից հետո ուղղագրելու կանոն

    Եթե ​​ֆշշացող բաղաձայնից հետո վերջածանցը շեշտված է, ապա պետք է գրել միայն -ok- մորֆեմը: Բերենք հստակ օրինակ.

    • BereOK;
    • աքաղաղOK;
    • տեսախցիկ;
    • գագաթ;
    • manOK;
    • գագաթ;
    • ծեր մարդ;
    • որդ;
    • կոշիկ;
    • հիմար OK;
    • ցատկում;
    • համատեղOK;
    • որդի;
    • ձյուն Լավ;
    • կարթ և այլն:

    Ինչ վերաբերում է –ek- վերջածանցին, ապա այն դրվում է միայն այն բառերում, որոնցում այն ​​ընդգծված չէ, և եթե նման բառային միավորը անկման ժամանակ ձայնավոր է կորցնում։

    Պարզության համար ահա մի օրինակ.

    • դանակ
    • ընկույզ
    • թոռներ;
    • ոլոռ;
    • զանգ;
    • միանվագ;
    • մուրճ;
    • sheetPoints;
    • լույս;
    • սուլոց;
    • sonGlass;
    • colorPoints;
    • ցողուն;
    • մի կտոր;
    • պայուսակ;
    • օվրԱժեկ;
    • թաշկինակ;
    • կարկանդակ;
    • կատվի ձագ և այլք:

    -ok- վերջածանցով բառեր կազմելու եղանակներ

    Ինչպե՞ս են ձևավորվում նման բառերը: –իկ-/-եկ- վերջածանցով գոյականները ստեղծվում են բառի հոլովին մորֆեմ ավելացնելով: Արդյունքում ստանում ենք նոր բառային միավոր, բայց փոքրացնող իմաստով (օրինակ՝ բազմոց, միանվագ, թոռնուհի, տերեւ, մուրճ, զանգ և այլն)։ Ինչ վերաբերում է -ok- վերջածանցին, այն մի փոքր այլ իմաստներ է տալիս.

    § 53. Գոյականների վերջածանցներ. >

    Գոյականների վերջածանցները բաժանվում են երկու խմբի՝ 1) բայերից, ածականներից և գոյականներից միայն ածանցներ օգտագործելով՝ ձևավորվում են նոր իմաստով բառեր՝ գրել - գրող, ծեր - ծեր, ձուկ - ձկնորս; 2) գոյականներից այլ վերջածանցների օգնությամբ ձևավորվում են նոր գոյականներ, որոնք նշանակում են նույն առարկաները, բայց փոքրացնող, մեծացնող, սիրելի և անտեսող ակնարկով:

    I. Առաջին խմբի վերջածանցներ.

    I. Ռուսաց լեզվում զգալի թվով ածանցներ կան, որոնք կազմում են l և c անվանումը։
    1. Մարդու անունը՝ ըստ իրեն բնորոշ գործողության, կազմվում է վերջածանցներով.

    Նշում. Իգական անձանց անունները գոյականներից -ճիկ, -չիկ, -իկ ձևավորվում են փոխարինմամբ Դեպի վրա ց : թերթեր ծիտ- թերթեր ձեվավորա, փաթեթ տուփ- փաթեթավորված կեղեւներախ, խելացի IR- խելացի Հասկանալի էԱ.

    II. Տեղի կամ տարածքի անվանումը ձևավորվում է վերջածանցներով.
    -(լ)-ն-յա՝ հացթուխ nԵս՝ հովիվ nես քնած էի nԵս ներկում եմ nԵս:
    -(l)-isch-e: ապաստան Փնտրելե, ապրեց Փնտրելե, կրակ Փնտրելե.

    II. Երկրորդ խմբի վերջածանցներ.

    1. Նվազող իմաստները նշվում են վերջածանցներով.

    § 54. Ածանցների ուղղագրություն.

    1. -իկ, -եկ. Վերջածանցները տարբերելու համար -իկ, -եկ (-ok) , պետք է հիշել, որ բառի անկման ժամանակ վերջածանցը -Այ, քեյ պահպանում է ձայնավոր ձայնը, իսկ վերջածանցը -ek (-ok) կորցնում է ձայնավոր ձայնը. բանալի- IR- բանալի- IR-Ահ, վարունգ... IR- վարունգ - IR, Բայց flower-ek – ծաղիկ- Դեպի-Ահ, կրակ... եկ- կրակոտ - Դեպի.
    2. -լավ, -եկ. Սթրեսի տակ գտնվող sibilants-ից հետո գրված է -ԼԱՎ : Ափ լավ, գայլ լավ, աքաղաղ լավ, կոշիկ լավ . վերջածանց -եկ sibilants-ից հետո գրված է, եթե դրա վրա շեշտադրում չկա. n մասին zhich եկ, կամ էլ շ եկ .
    Զորավարժություններ.
    3. -եց, - իր-Ա. վերջածանց -եց հանդիպում է միայն արական սեռի բառերում, իսկ վերջածանցը - իր-Ահանդիպում է միայն կանացի բառերով. հաց ե, հին ե , Բայց. միաբանություն Հասկանալի էա, ջրափոս Հասկանալի էԱ.
    Զորավարժություններ.
    4. -եց-Օ, - իր-ե. Չեզոք գոյականների մեջ գրված է -եցո , եթե շեշտը ընկնում է վերջավորության վրա, և գրված է - սառույց , եթե շեշտը ընկնում է ցողունի վրա. նամակ ծո, ատրճանակ etso , Բայց վճարել սառույց, բազկաթոռ սառույց .
    Զորավարժություններ.
    5. inc.- Ա, -ինկ-Ա. վերջածանց -inc-Ագրված գոյականներով, որոնք կազմվում են մեջ բառերից - մեջ-Ա, ունենալով միասնության արժեքը. ծղոտե մեջա - ծղոտ inc.ա, կորած մեջա - կորած inc.Ա; -ինկ-Ագրված է գոյականներից կազմված բառերով, որոնց հոլովը սեռով է։ պահոց. հոգնակի թվերով վերջացող -en : փաշ nԵս Պաշն եմ en (ծն. ընկնող հոգնակի) – փաշ անկԱ; բաս nես բաս եմ en- բաս անկԱ; SOS nա – սոս en- սոս անկԱ.
    Բայց. գյուղ - ծառ ոչ- ծառ ոչկա; խոհանոց - խոհանոց ոչ- քուհո ոչկա.
    Զորավարժություններ.
    6. -ուշկ-, -յուշկ-, -ըշկ- . վերջածանց -ysk- օգտագործվում է չեզոք գոյականներում. արև յշկօ, պեր յշկՕ. վերջածանց -ուշկ-, -յուշկ- գրված է արական և իգական սեռի բառերով. պապիկ ականջհա, հարևան ականջօ, կովեր ականջօ, եզ յուշկա, բաթ յուշկօհ, հաց ականջՕ. վերջածանց -Յուշկ-գրված է նաև մեղմ հոլովով չեզոք բառերով. դաշտ - հատակ յուշկախ, վիշտ - վիշտ յուշկՕ. 7. վերջածանցներից հետո -ուշք- (-յուշկ-), -իշք- վերջը գրված է կամ :
    ա) Գոյականների մեջ իգական սեռի է. վերջը միշտ գրված է ; փոքրիկ գլուխ Ա, վոլուշկ Ա, հայրենակից Ա .
    բ) Գոյականների մեջ արական է: սեռը, եթե դրանք նշանակում են կենդանի առարկաներ, գրվում է վերջավորությունը : պապիկ Ա, որդի Ա ; եթե դրանք նշանակում են անշունչ առարկաներ, ապա գրվում է վերջավորությունը : հաց Օ, փոքրիկ բակ Օ .
    գ) Գոյականների մեջ միջին. վերջը միշտ գրված է -Օ: polelyus Օ, նամակ Օ, ապակու կտոր Օ, թեւ Օ .
    Զորավարժություններ.
    8. -իչք-Ա, -էչք-Ա. վերջածանց -իչք-Ա(սովորաբար հարվածով Եվ ) գրվում է մեջ բառերից կազմված գոյականներով - իր-Ակամ - բարձր-Ա: երկրներ և CA-երկրներ եւ chkա, աղվես և ծա – աղվես եւ chkա, սանդուղք - սանդուղք զկռտոցա, երկրացիներ և կա – երկրացիներ եւ chkԱ. Մնացած դեպքերում գրված է -էչք-Ա: գդալ – սուտ Էչկախ, թուղթ - թուղթ Էչկախ, նստարան - նստարան ԷչկԱ.
    Զորավարժություններ.
    9. -յոնկ-Ա ( -Նա...Ա), -յոնոկ (-onok) . Այն բանից հետո, երբ sibilants սթրեսի փոխարեն -յոնկ-Ա, - երիտասարդ գրված է -Նա...Ա, -օնոկ : գրքեր Նա դեպիօ, արջ օ, ոչ, մուկ օ, ոչ, գուլշ օ, ոչ .
    10. -ինկ-Ա, -onk-Ա. Սիրալիր ածանցներով -enk-, -onk- հետո n գրված է բ.մայրիկ յենկախ, կեչիներ օնկԱ.
    Զորավարժություններ.
    11. - որոնում -ե, - որոնում -Ա. վերջածանց - որոնում -ե(վերջով ) գրվում է արական և չեզոք սեռի բառերով (ըստ 2-րդ թեքումով անկում). Տուն տուն Փնտրելե, քիթ - քիթ Փնտրելե, ճահիճ – ճահիճ Փնտրելե, log - log Փնտրելե.վերջածանց - որոնում -Ա(վերջով ) իգական սեռի բառերով գրված է (ըստ 1-ին անկման անկում). ձանձրույթ - ձանձրալի Փնտրելախ, թաթ - թաթ Փնտրելախ, մորուք - մորուք ՓնտրելԱ.
    Զորավարժություններ.

    § 55. Մասնիկների ուղղագրություն Ոչգոյականներով։

    Մասնիկ Ոչ գրված գոյականների հետ միասին.
    1) եթե առանց մասնիկի Ոչ գոյականը չի օգտագործվում. դժբախտություն, վատ եղանակ, ժլատություն, վրդովմունք;
    2) եթե մասնիկ ավելացնելով նոր բառ չի գոյանում, որը կարող է փոխարինվել իմաստով նման մեկ այլ բառով. թշնամի - թշնամի, դժբախտություն - փորձանք.
    Մասնիկ Ոչ Առանձին գրվում է գոյականներով, եթե կա կամ կա ենթադրյալ հակադրություն. Սա ՈչՃշմարտություն(սուտ): Նա ինձ ասաց Ոչընկեր(բայց միայն ծանոթ):
    Զորավարժություններ.

    stcreserv.narod.ru

    Ո՞րն է ճիշտ՝ ՀԻՄԱՐ, թե ՀԻՄԱՐ:

    Բառի մեջ երկրորդ վերջածանցում ձայնավոր ընտրելը հիմարհամապատասխանում է ուղղագրական մի կանոնի, որը, ցավոք, գրեթե ոչ ոք չէր հիշում և որը կոչվում է այսպես. «O-E ձայնավորները սիբիլյաններից հետո գոյականների վերջածանցներում».

    Կանոնի հիմնական մասը, որը կոնկրետ վերաբերում է այս բառի ուղղագրությանը, նշվում է, որ սիբիլյաններից հետո գոյականների վերջածանցներում Ո տառը գրվում է շեշտի տակ, իսկ անշեշտ դիրքում՝ Ե, օրինակ՝ խոսք. O?Նկա, աղջիկ O? nka (շատերը սխալվում են հենց այս բառում), belch O?թակել, արջ O?նոկ, կաթնաշոռ O? k, հիմար O? k, բայց՝ ​​ռե՞չ եՆյա, արա? եՆկա, հետո՞ եչկա, բարձ եչկա, գորո՞շ եԴեպի.

    ԻՎԱՆՈՒՇԿԱ ՀԻՄԱՐԸ ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԲԱԶԱՏ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ՀԵՔԻԱԹՆԵՐԻ ՀԵՐՈՍՆ Է

    Ի դեպ, ընկերոջ նման բառերով O?հ ե k, ձյուն O?հ ե k - երկու ածանց, որոնցից յուրաքանչյուրի ուղղագրությունը ենթարկվում է կանոնի այս մասին. O-ը գրում ենք -OK- ածանցի տակ շեշտված, իսկ E-ի վերջածանցը անշեշտ վիճակում:

    Դուք, իհարկե, կարող եք դիմել ուղղագրական բառարանին և քսաներորդ դարի ցանկացած բացատրական բառարանին. 53 տարի (գրեթե մինչև Դալի մահը), այն հաճախ արտացոլում է հնացած ուղղագրություն. վերջին 150-200 տարիների ընթացքում ուղղագրության մեջ շատ բան է փոխվել, և, ի դեպ, Ուշակովի բառարանը երբեմն արտացոլում է հնացած ուղղագրությունը, քանի որ այն ստեղծվել է մինչև 1956 թվականը: , երբ ձևավորվեց ժամանակակից ռուսաց լեզվի ուղղագրական և կետադրական կանոնների հիմնական փաթեթը, և առավել ևս մինչև 2000 թվականը, երբ փոփոխություններ և լրացումներ կատարվեցին այս հավաքածուում:

    Կանոնի երկրորդ մասընշում է, որ գոյականների վերջածանցներում շեշտված սիբիլյաններից հետո Ե տառը գրվում է հետևյալ դեպքերում.

    1) եթե բառը կազմված է բայից, օրինակ՝ նոչևկա (գիշեր անցկացնելուց), կորչևկա (արմատախիլից), շոգեխաշել (շոգեխաշել) խտացրած կաթ (թանձրացնելից);

    2) օտարալեզու գոյականներում -ЁР- վերջածանցով, օրինակ՝ դիրիժոր, ռետուշեր, վարժեցնող, մերսող (բայց՝ ​​մայոր - այս բառի մեջ ածանց չկա, արմատը՝ մաժոր)։

    Մի քանի խոսք ավելացնեմ դրա մասին սուրճԱյս բառը որպես չեզոք գոյական օգտագործելու նման թույլտվություն չկա, և չի էլ կարող լինել, քանի որ բառի օգտագործումը կախված է ոչ թե թույլտվություններից, այլ կոնկրետ մարդկանց գրագիտությանը: Կա միայն մի հայտարարություն (ի դեպ, ոչ բոլոր ժամանակակից բառարաններում), որ խոսակցական խոսքի համարԲնորոշ է այս բառի օգտագործումը որպես չեզոք գոյական։

    Բայց հիշեցնեմ, որ խոսակցական լեզուն ստանդարտացված չէԵւ ինչ Այս օրերի նորմը այս բառը որպես արական սեռի գոյական օգտագործելն է.

    Իսկ այն փաստը, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում այս բառի աստիճանական անցում է տեղի ունեցել արականից չեզոք սեռի, արձանագրվել է ռուսաց լեզվի դժվարությունների բառարաններում դեռ անցյալ դարի 70-ական թվականներին, եթե ոչ ավելի վաղ: Ավելին, սա նորմալ գործընթաց է, քանի որ լեզուն զարգացող երեւույթ է։ Ի վերջո, մեր ժամանակներում ոչ ոք չի տուժում այն ​​փաստից, որ խոսքը կարապվերաբերում է արական սեռին, և ոչ թե իգականին, ինչպես Պուշկինի ժամանակ, կամ այն ​​պատճառով, որ բառերը. մահճակալ, մահճակալՄեր օրերում գոյականները 3-րդ անկման են, և ոչ 1-ին (մահճակալներ, մահճակալներ), ինչպես Պուշկինի ժամանակներում։

    Թեմա՝ ռուսաց լեզու

    Դասարան՝ 3 Դ

    Ծրագիր՝ «XXI դարի հիմնական դպրոց» խմբագրությամբ

    Թեմա՝ Սովորում ենք գրել - ok - վերջածանցը գոյականների մեջ

    Դասի տեսակը՝ նոր նյութ սովորելու դաս

    Նպատակը. ստեղծել պայմաններ, որպեսզի ուսանողները զարգացնեն գոյականների մեջ վերջածանցի ուղղագրության ըմբռնումը:

    Դասի նպատակները.

    Ուսումնական:

    Աշակերտներին ծանոթացնել գոյականների մեջ վերջածանց - ok - ուղղագրությանը;

    Սովորեք գրել վերջածանց - ok - գոյականների մեջ;

    Կրկնել –ik-, - ek - վերջածանցների ուղղագրությունը.

    Ուսումնական:

    Զարգացնել տրամաբանելու, վերլուծելու, եզրակացություններ անելու հմտություններ;

    Նպաստել ուսանողների բառապաշարի հարստացմանը;

    Ստեղծել պայմաններ արդյունավետ հաղորդակցության խթանող իրավասությունների ձևավորման համար.

    Ուսումնական:

    Ստեղծել պայմաններ դասերի նկատմամբ հետաքրքրություն սերմանելու համար.

    Խթանել քրտնաջան աշխատանք, անկախություն և հարգանք ուրիշների նկատմամբ.

    Մեթոդական տեխնիկա.

    Գործունեության մոտեցում;

    խնդրահարույց իրավիճակի ստեղծում;

    Երկխոսության խրախուսում;

    Սարքավորումներ:

    (Նմուշը գրատախտակի վրա)

    Ի՞նչ այլ բառեր կարող են ձևավորվել, որոնք կարող են անվանել փոքր առարկաներ: Ի՞նչ ավելացնեմ:

    Կազմեք և գրեք բառեր

    Սոխ, կեռիկ, կոշիկ, արդուկ, բզեզ, ծերունու բլիթ, պանիր, գոբի, սարդ, բորբոս, մարգագետնային համստեր, լեզու, ձնագնդի:

    Ստուգում են աշխատանքը։

    Դուք պետք է ավելացնեք երկու վերջածանց՝ - ok - և - ek-

    Ուսումնական և ճանաչողական

    Անկախ աշխատանք

    Մարմնամարզություն աչքերի համար

    Կարդացեք գրատախտակին գրված բառերը: Կազմեք և գրեք տետրում բառերի շղթաներ՝ օգտագործելով - ok - և - ek- վերջածանցները:

    Ընկեր, քամի, կարկանդակ, կաղնու,

    Փոխանակեք նոթատետրերը, քննարկեք ստացված շղթաները, գնահատեք միմյանց աշխատանքը:

    Վերցրեք ձեր նոթատետրերը: Եկեք ստուգենք, թե ինչ բառերի շղթաներ ենք ստացել։

    Ի՞նչ հետաքրքիր բաներ եք նկատել: (Ի՞նչ եղավ - ok վերջածանցը, երբ այս բառերին ավելացվեց - ek վերջածանցը:

    Կանոնը կարդացեք դասագրքում էջ. 21

    ընկեր - ընկեր - ընկեր

    քամի - զեփյուռ - զեփյուռ

    կարկանդակ - կարկանդակ - կարկանդակ

    կաղնու - կաղնու - կաղնու

    Նրանք փոխանակում են տետրեր, քննարկում, գնահատում միմյանց աշխատանքը:

    Կարդացեք բառերը՝ անվանելով վերջածանցները:

    - ok վերջածանցում եղել է կ/հ-ի փոփոխություն։

    Կարդացեք կանոնը.

    Ուսումնական և ճանաչողական

    Շփվող


    Անկախ աշխատանք

    Աշխատանք զույգերով

    Ֆիզմնուտկա (Ֆիզիկական և զգացմունքային ազատում)

    Բառերից հորինիր ասացվածք (պատերին դրված են բացիկների վրա դրված բառեր՝ գործեր, վերշոկ, հետ, վրա, պայուսակ) - Գրի՛ր տետրում: -Ինչպե՞ս եք հասկանում այս ասացվածքը։

    Վերշոկ և պարկ բառերի հետ աշխատանք. -Ի՞նչ եք կարծում, այս խոսքերը հարիր են մեր թեմային։

    Պատմականորեն՝ vershok - վերև (բողբոջ) բառից, հին ռուսերեն չափանիշ, որի երկարությունը հավասար է մոտավորապես 4,5 սմ; պայուսակ - փոքր մորթի: Այժմ այս կապը կորել է (բառերի կազմը պարզեցվել է՝ վերև, պայուսակ՝ արմատներ)

    Մի ասացվածք հորինիր. Գործերը կարելի է անել մեկ սանտիմետրով, իսկ խոսքերը՝ պայուսակով

    Դուրս գրիր ասացվածք.

    Նրանք արտահայտում են իրենց կարծիքը։

    Նրանք արտահայտում են իրենց ենթադրությունները.


    Առջևի աշխատանք

    Դասագրքի հետ աշխատանք (վարժություն 3). Կրկնել –ik -, - ek- վերջածանցների ուղղագրությունը.

    Առաջարկում եմ աշխատանք ձեր ընտրությամբ։ Ավարտե՛ք դասագրքում 3-րդ վարժությունը կամ ՏԿՈՒ 3-րդ վարժությունը:

    Ուղեցույց և խորհրդատվություն (տեղում)

    Կատարեք կամընտիր վարժություններ:


    Անձնական ինքնակատարելագործման իրավասություն

    Ուսումնական և ճանաչողական

    Առջևի աշխատանք

    Անկախ աշխատանք

    Խաղ «Գտիր քո խոսքերը». Յուրաքանչյուր շարք (խումբ) ստանում է քարտեր՝ ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, ձյուն, փոքրիկ քայլ, աղավնի, երեկո, մանկապարտեզ, սուլիչ, երեկո, զանգ, ձնագնդի, աղավնի, այգի, զանգ, սուլիչ, երեկո, փոքրիկ քայլ, այգի , զանգ, քայլ, կաթնաշոռ, կաթնաշոռ, կաթնաշոռ. - Եկեք ստուգենք կատարված առաջադրանքը

    Յուրաքանչյուր խումբ ընտրում է տվյալ մոդելին համապատասխան բառեր:

    Առաջին թիմի ներկայացուցիչը դուրս է գալիս բառով, յուրաքանչյուր թիմից ևս մեկը գալիս է նրան հարակից բառերով, կառուցում բառակազմական շղթա (ֆիքսված գրատախտակին) և այլն (8 շղթա)

    Շփվող

    Ուսումնական և ճանաչողական

    Խմբային աշխատանք

    Արտացոլում

    Ի՞նչ նոր ես սովորել:

    Հասե՞լ ենք մեր նպատակին։

    Որտե՞ղ այս գիտելիքները օգտակար կլինեն ձեզ համար:

    Վերադառնանք դասի սկզբին։ Ուղղի՛ր գրատախտակին գրված բառերի սխալները: Ապացուցիր.

    Տնային առաջադրանք՝ դասագիրք 22-ից, վարժություն 6

    Շնորհակալություն դասի համար։

    Պատասխանել հարցերին.

    Խորհրդում աշխատում է 1 հոգի։ Ուղղում է սխալները՝ սարդ, ձնագնդի, գարշապարը: Նրանք դա ապացուցում են։

    Գրեք առաջադրանքը:

    Ուսումնական և ճանաչողական

    Առջևի աշխատանք

    Գիտելիքների թարմացում

    Ռուսաց լեզվի դաս 3-րդ դասարանում «Սովորում ենք գրել վերջածանց - ok - գոյականների մեջ» թեմայով.

    Ուսուցիչ

    Հոդվածը պատկանում է բաժնին՝ Դասավանդում տարրական դպրոցում

    Դասի նպատակները.

      բարելավել սովորողների գիտելիքները «ok-» վերջածանց գրելու վերաբերյալ, զարգացնել գոյականների վերջածանցների ուղղագրության, հիշողության, ուշադրության, խոսքի, լսելու հմտություններ, զարգացնել աշխատասիրություն, անկախություն, հետաքրքրություն առարկայի նկատմամբ:

    Դասերի ժամանակ

    1. Կազմակերպչական պահ

    Ունե՞ք դասագիրք ձեր սեղանին:
    Ի՞նչ կասեք գրիչների և նոթատետրերի մասին:
    Այդ դեպքում եկեք սկսենք դասը հիմա,
    Քանի որ ձեզ հետ ամեն ինչ լավ է:
    Զգույշ եղիր,
    Հնազանդ և ուշադիր:
    Ռուսաց լեզուն սովորելու համար,
    Պետք է ամեն ինչ լրջորեն ուսումնասիրել։

    2. Բառապաշարի աշխատանք (Հավելված 1, սլայդ 5,6)

    Պտեկա, բ. սեդա, բ. l.to, dev. չկա, զ. բոտա, հ. ջուր, մ.րկով, կ.լ.դար, կ.ստրուլյա, .գ. տոհմ, բ. չամ սաղմոն, տր. մվայ, շ. կ.լադ, շ. fer.

    3. Նոր նյութի ուսումնասիրություն.

    Խնդրահարույց իրավիճակ. Եկեք դիտենք վերջածանցը - լավ - հասցե, կոշիկ, սկյուռ, տակառ, տուբերկուլյոզ, ցուլ, զեփյուռ, երեկո, մազ, վերև

    Կարողացա՞ք նկատել այս վերջածանցի առանձնահատկությունները:

    Երեխաները եզրակացություն են անում. նախ, այս վերջածանցը միշտ շեշտված է, և երկրորդ, այս վերջածանցում սիբիլանտներից հետո ձայնը (o) նշվում է o տառով:

    4. Աշխատանք դասագրքից էջ. 20 Թիվ 1. - ok- վերջածանցով կազմի՛ր բառեր, որոնք կնվանեն փոքր առարկաներ:

    կոշիկ, ցուլ, գայլ, ընկեր, բզեզ, կրունկ, մարգագետին, սարդ, կարկանդակ, լծակ, կոշիկ, ձյուն, կաթնաշոռ, երկաթ, համստեր, քայլ, լեզու: (Սլայդ 7, ստուգեք)

    5. Աշխատեք «Ճիշտ գրել» թիվ 2 նոթատետրում

    Թիվ 1. Ավելացրե՛ք - ek-, - ok- վերջածանցները։

    6. Աշխատեք զույգերով:


    Կազմի՛ր և գրի՛ր տասը բառ՝ օգտագործելով - ek-, - ok- վերջածանցները:

    պանիր, ընկեր, կարթ, նրբաբլիթ, ընկեր, սարդ, մարդ, քամի, ամրոց, կարկանդակ, կաղնու, ձյուն:

    Առաջադրանք՝ նորից կարդացեք բնօրինակ բառերը և անվանեք նրանց, որոնք արդեն ունեին վերջածանցներ (սրանք նրբաբլիթ բառերն են, ընկերս), ինչ տեղի ունեցավ, երբ այս բառերին ավելացվեց suffmxa - ek-ը:

    Աշակերտները եզրակացություն են անում՝ ok վերջածանցում եղել է կ/հ-ի փոփոխություն։

    7. Ֆիզկուլտուրայի րոպե

    Առավոտյան թիթեռը արթնացավ
    Նա ձգվեց և ժպտաց։
    Մի անգամ նա լվացվեց ցողով,
    Երկու - նա նրբագեղ պտտվեց:
    Երեքը կռացան և նստեցին,
    Չորս ժամին այն թռավ։

    Մարմնամարզություն աչքերի համար.

    Նայիր պատուհանից դեպի հեռուն, փակիր աչքերդ, նորից նայիր։ Կատարեք շրջանաձև շարժումներ ձեր աչքերով դեպի աջ և ձախ: Բացեք ձեր աչքերը, նայեք հեռավորությանը:

    8. Աշխատել ըստ դասագրքի. Հետ. 21 թիվ 5։

    Գոյականների ուղղագրության համախմբում –ok-, -ek-, -ik- վերջածանցներով, պարապելով բառի կազմության վերլուծության վրա.

    Գրի՛ր առնչվող բառերի խմբեր՝ բառերը գրելով հետևյալ հաջորդականությամբ.

    ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, ձյուն, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ աղավնի, երեկո, մանկապարտեզ, սուլիչ, երեկո, զանգ, ձնագնդի, աղավնի, սուլիչ, երեկո, պարտեզի զանգ, փոքրիկ քայլ, փոքրիկ այգի, զանգ, քայլ:

    (Հավելված 1. Սլայդ 8. Ստուգում)

    9. Անկախ աշխատանք.

    Բառերի ուղղագրության համախմբում –ek-, -ik-, -ok- ածանցներով: Աշխատեք «Մենք ճիշտ ենք գրում» թիվ 2 նոթատետրում, էջ. 4

    10. Տարբերակված աշխատանք գրատախտակին և տետրերում:

    Թելադրությամբ բառերի ձայնագրումը երկու սյունակում՝ առաջինում՝ սիբիլյաններից հետո վերջում ь-ով, երկրորդում՝ առանց ь-ի բառեր:

    Թելադրված բառեր՝ բնանկար, նկարչություն, օգնություն, խոսք, շուշան, բան, ցախ, պահակ, անապատ, ընկեր, խրճիթ, գիշեր, կեսգիշեր, դուստր, մատիտ։

    11. Ստուգեք (Հավելված 1, սլայդ թիվ 9):

    12. Տնային առաջադրանք՝ էջ. 22 թիվ 6, կանոն էջ. 20.

    Բառերը գրի՛ր երկու սյունակում՝ կախված ուղղագրության տեղից:

    Շշուկ, սարդ, սև, ճեղք, վրիպակ, շորտեր, ցուլ, կար, խշխշոց, քայլ, մեղուներ, գլխարկ:

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    հասցե, կոշիկ, կողք, տուբերկուլյոզ, զեփյուռ, երեկո, մազեր, վերև, բմբուլ, կարկանդակ

    ձնագնդի աղավնի սուլիչ ձյուն փոքրիկ քայլ աղավնի երեկո

    սուլող երեկոյան զանգ ձնագնդի աղավնի

    զանգի սուլիչ երեկոյան փոքրիկ քայլ այգի զանգ

    կաթնաշոռ կաթնաշոռ

    © 2023 skudelnica.ru -- Սեր, դավաճանություն, հոգեբանություն, ամուսնալուծություն, զգացմունքներ, վեճեր