Príprava na školu v škôlke. Príprava detí na školu v škôlke

Domov / Zrada

Natália Zueva
Príprava detí na školu v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom predškolského vzdelávania

Čo je rozlišovacím znakom Federálny štátny vzdelávací štandard predškolského vzdelávania? Prvýkrát v histórii predškolský detstvo sa stalo osobitnou sebahodnotnou úrovňou vzdelanie, ktorej hlavným cieľom je formovanie úspešnej osobnosti.

kľúč stanovenie štandardu – zachovanie rozmanitosti detstva prostredníctvom vytvárania podmienok pre sociálnu situáciu asistencie dospelých a deti pre rozvoj schopností každého dieťaťa.

V čom by mal byť absolvent materskej školy podľa normy?

Dieťa – absolvent materskej školy musí mať osobnostné vlastnosti, medzi ktoré patrí iniciatívnosť, samostatnosť, sebavedomie, pozitívny vzťah k sebe aj k druhým, rozvinuté predstavivosť schopnosť dobrovoľného úsilia,

zvedavosť a chcem poznamenať, že hlavným cieľom vzdelávanie v ranom detstve nie je prípravou na školu a jeho adaptácia v spoločnosti. Takéto dieťa je pripravené na vnímanie a učenie sa v škola.

Ako spôsobom FSES DO poskytuje príprava detí do školy? V súlad so štandardomžiadne dieťa by nemalo byť pripravené škola, a škola - dieťaťu! Všetko úsilie pedagógov smeruje k tomu, aby sa deti opúšťajúce materskú školu necítili na prvom stupni neurotické, ale vedeli sa pokojne prispôsobiť škola podmienky a úspešne sa asimilovať vzdelávacieúvodný program školy... V čom škola musí byť pripravený na rôzne deti. Deti sú vždy iné a v týchto rozdieloch a pestrá zážitok z prvých rokov života má veľký potenciál každého dieťaťa.

Cieľom materskej školy je rozvíjať dieťa emocionálne, komunikatívne, fyzicky a psychicky. Formovať odolnosť voči stresu, voči vonkajšej a vnútornej agresii, formovať schopnosti, chuť učiť sa. Treba si uvedomiť, že dnešné deti nie sú tými, akými boli včera.

Úlohou materskej školy je vytvárať podmienky pre začlenenie rodičov budúcich prvákov do procesu príprava vášho dieťaťa do školy oboznámením rodičov s kritériami pripravenosti deti do školy, informovanosť rodičov o problémoch žiakov prvého stupňa (v období adaptácie na škola) ich dôvody. Rodičom musíme ponúknuť praktické rady a usmernenia, ako na to príprava vášho dieťaťa do školy... A ja som ako pedagóg prípravná skupina, navrhujem spôsoby, ako vychovať budúceho prváka.

Moje deti ešte o rok vyrástli. Teraz oni

žiakov prípravná skupina, najstaršia v škôlke.

Už čoskoro škola! To, ako dopadne vzdelávanie dieťaťa na prvom stupni, závisí vo veľkej miere od celkového úsilia. Ako sa dieťa stretne s škola, bude do značnej miery závisieť od toho, k akému postoju školu bude mať aké očakávania sa vytvoria. Formovanie ašpirácie stať sa študentom je obohatením celkového rozvoja predškolák vytvorenie pozitívneho psychologického príprava na novú etapu života... Rodina to myslí vážne príprava vášho dieťaťa do školy by mala byť založená na túžbe formovať túžbu dieťaťa veľa sa učiť a veľa sa učiť, podporovať u detí samostatnosť, záujem o škola, benevolentný postoj k ostatným, sebavedomie, absencia strachu vyjadrovať svoje myšlienky a klásť otázky, byť aktívny v komunikácii s učiteľmi.

Čo je charakteristické pre samostatné dieťa? Autonómia starších predškolák sa prejavuje v jeho schopnosti a chuti konať, v jeho pripravenosti hľadať odpovede na vznikajúce otázky. Samostatnosť je vždy spojená s prejavom aktivity, iniciatívy, prvkov tvorivosti.

Samostatné dieťa je predovšetkým dieťa, ktoré sa v dôsledku skúseností s úspešnou činnosťou podporované súhlasom druhých cíti sebavedomo. Celá situácia školstvo(nové požiadavky na správanie a činnosť žiaka, nové práva, povinnosti, vzťahy) vychádza z toho, že v r. predškolský detstva má dieťa vytvorené základy samostatnosti, prvky sebaregulácie, organizácie. Schopnosť relatívne samostatne riešiť dostupné úlohy je predpokladom sociálnej zrelosti, ktorá je nevyhnutná v škola.

Skúsenosti ukazujú, že žiak prvého stupňa, ktorý si túto vlastnosť nerozvinul, zažíva v škola závažné neuropsychické preťaženie. Nový situáciu, nové požiadavky v ňom vyvolávajú pocit úzkosti a neistoty. Zvyk neustáleho opatrovníctva dospelého, výkonný model správania, ktorý sa vyvinul u takéhoto dieťaťa v predškolské detstvo, zabrániť mu vstúpiť do všeobecného rytmu triednej práce, urobiť ho bezmocným pri plnení úloh. Nepremyslená výchovná taktika, ašpirácia dospelého aj z tých najlepších úmyslov.

Neustále sponzorovanie a pomoc dieťaťu v základných veciach vopred spôsobuje vážne ťažkosti pri jeho vzdelávaní. Prispôsobenie sa školy takýchto detí sa výrazne vlečie.

Intelektuálna pripravenosť - zahŕňa vedomostnú základňu dieťaťa, prítomnosť špeciálnych zručností a schopností (schopnosť porovnávať, zovšeobecňovať, analyzovať, klasifikovať prijaté informácie, mať dostatočne vysokú úroveň rozvoja druhého signálneho systému, inými slovami, vnímanie reči ). Mentálne zručnosti možno vyjadriť v schopnosti čítať a počítať. Dieťa, ktoré číta a dokonca vie aj písať, však vôbec nemusí byť dobré. pripravený do školy... Oveľa dôležitejšie je učiť predškolák kompetentné prerozprávanie, schopnosť uvažovať a logicky myslieť.

Sociálna pripravenosť je postoj dieťaťa k práci a spolupráci s inými ľuďmi, najmä dospelými, ktorí prevzali úlohu učiteľov-mentorov. S touto zložkou pripravenosti je dieťa možno pozorné 30-40 minút, môže pracovať v tíme. Keď si deti zvyknú na určité požiadavky, spôsob komunikácie učiteľov, deti začnú prejavovať vyššie a stabilnejšie výsledky učenia.

Motivačná pripravenosť – zahŕňa opodstatnenú túžbu ísť do škola... V psychológii existujú rôzne motívy pripravenosti dieťaťa na škola: hravý, kognitívny, spoločenský. Dieťa s hravým motívom ("Je tam veľa chlapcov a môžeš sa s nimi hrať") nie je pripravený študovať v škola... Kognitívny motív je charakteristický tým, že dieťa sa chce naučiť niečo nové, zaujímavé. Toto je najoptimálnejší motív, s ktorým bude dieťa úspešné na prvom stupni a počas štúdia na ZŠ. škola... Sociálny motív je charakteristický tým, že dieťa chce získať nový sociálny postavenie: stať sa školák, mať portfólio, učebnice, školské potreby, vaše pracovisko. Ale netreba vychádzať z toho, že len kognitívny motív je ten najzákladnejší a ak dieťa tento motív nemá, tak nemôže ísť študovať do škola... Mimochodom, učitelia základnej školy školy zamerané na motív hry a v mnohých smeroch svoje aktivity a proces učenia sa uskutočňuje pomocou herných foriem.

Štart školaživot je vážnou skúškou deti, keďže je spojená s prudkou zmenou vo všetkom životný štýl dieťaťa... On musí zvyknúť si:

Novému učiteľovi;

Do nového tímu;

Na nové požiadavky;

Na každodenné povinnosti.

A každé dieťa bez výnimky prechádza procesom prispôsobovania sa škola(prispôsobovací proces)... A prirodzene, čím viac má dieťa potrebných zručností a vlastností, tým rýchlejšie sa bude vedieť adaptovať. Ale pre niektorých školské požiadavky detí, sa ukázalo byť príliš ťažké a harmonogram je príliš prísny. Pre nich obdobie adaptácie na škola môže byť traumatické. S akými problémami sa v tomto období stretávajú žiaci prvého stupňa? Odkiaľ pochádzajú tieto ťažkosti? A dá sa im vyhnúť? Mnohým ťažkostiam sa dá vyhnúť, ak načas venujte im pozornosť.

Najviac možných pôvodov školaťažkosti a ťažkosti sú často skryté v predškolské detstvo. Príčiny:

Rodičia dieťaťa do 6-7 rokov Vek:

Nie tak často zaplatiť pozornosť na vývoj dieťaťa ( „Áno, má ešte čas sa to naučiť je tam škola) veď mnohí rodičia tak uvažujú;

Nevenujú pozornosť zvláštnostiam jeho komunikácie s okolitými dospelými a rovesníkmi ( "Časom to prejde...",

Pre prítomnosť alebo absenciu túžby učiť sa („bude zapojený,

vyrastie, uvidíš, a všetko pominie ",

Neučia dieťa zvládať svoje emócie, činy, podriadiť sa požiadavkám na prvýkrát.

Ako výsledok, deti, ukazuje sa, že dôležité zložky sa netvoria školská pripravenosť.

Čo potrebujete vedieť a vedieť, aby dieťa vstúpilo škola:

1. Vaše meno, priezvisko a priezvisko.

2. Váš vek (vyžaduje sa dátum narodenia).

3. Vaša domáca adresa.

4. Vaše mesto, jeho hlavné atrakcie.

5. Krajina, v ktorej žije.

6. Priezvisko, meno, priezvisko rodičov, ich povolanie.

7. Ročné obdobia (poradie, mesiace, hlavné znaky každého ročného obdobia, hádanky a básne o ročných obdobiach).

8. Domáce zvieratá a ich mláďatá.

9. Divoké zvieratá našich lesov, horúcich krajín, Severu, ich zvyky, mláďatá.

10. Doprava po zemi, vode, vzduchom.

11. Rozlišujte medzi oblečením, topánkami a klobúkmi; zimujúce a sťahovavé vtáky; zelenina, ovocie a bobule.

12. Poznať a vedieť rozprávať ruské ľudové rozprávky.

13. Rozliš a správne pomenuj rovinnú geometriu postavy: kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník, ovál.

14. Voľne sa pohybujte v priestore a na liste papiera (vpravo - vľavo, hore, dole atď.)

15. Vedieť úplne a dôsledne prerozprávať príbeh, ktorý ste počúvali, poskladať, vymyslieť príbeh podľa obrázka.

16. Rozlišujte medzi samohláskami a spoluhláskami.

17. Rozdeľ slová na slabiky podľa počtu samohlások.

18. Je dobré použiť nožnice (nastrihať pásiky, štvorce, kruhy, obdĺžniky, trojuholníky, ovály, strihať predmet po obryse).

19. Vlastniť ceruzku: kresliť zvislé a vodorovné čiary bez pravítka, kresliť geometrické tvary, zvieratá, ľudí, rôzne predmety podľa geometrických tvarov, opatrne prefarbovať, šrafovať ceruzkou, bez toho, aby ste prekročili obrysy predmetov.

Príprava detí do písmena začína dávno predtým, ako dieťa vstúpi škola... V prípravný skupina tomu venuje osobitnú pozornosť.

Pozitívny vplyv na školenia ruku do písmena zabezpečuje farbenie. Na tento účel môžete použiť hotové albumy - sfarbenie. Pri vykonávaní takýchto úloh doma musíte konvertovať pozornosť dieťaťa obrázok bol natretý celkom opatrne, rovnomerne a úhľadne.

Pomáha rozvoju grafických zručností vykonávaním rôznych úloh súvisiacich s tieňovaním. Tienenie sa vykonáva pod vedením dospelej osoby. Mama alebo otec vám ukážu, ako kresliť ťahy, ovládať rovnobežnosť čiar, ich smer a vzdialenosť medzi nimi. Na šrafovacie cvičenia môžete použiť hotové šablóny s zobrazujúce predmety.

21. Vedieť pozorne počúvať, bez rozptyľovania.

22. Udržujte štíhle, dobré držanie tela, najmä pri sedení.

Tipy pre rodičov:

Rozvíjajte u dieťaťa vytrvalosť, tvrdú prácu a schopnosť dotiahnuť to do konca.

Formujte jeho myslenie, pozorovanie, zvedavosť, záujem o poznanie prostredia. Robte dieťaťu hádanky, vymýšľajte ich s ním, vykonajte základné experimenty. Nechajte dieťa nahlas uvažovať.

Ak je to možné, nedávajte dieťaťu hotové odpovede, nútiť ho premýšľať, skúmať.

Postavte svoje dieťa pred problémové situácie, napríklad ho požiadajte, aby zistilo, prečo včera bolo možné vytesať snehuliaka zo snehu a dnes nie.

Rozprávajte sa o prečítaných knihách, snažte sa zistiť, ako dieťa pochopilo ich obsah, či dokázalo preniknúť do príčinnej súvislosti udalostí, či správne vyhodnotilo činy postáv, či je schopné dokázať, prečo niektorých hrdinov odsudzuje a iných schvaľuje.

Dávajte pozor na sťažnosti vášho dieťaťa.

Naučte svoje dieťa udržiavať poriadok vo svojich veciach.

Nestrašte svoje dieťa ťažkosťami a neúspechmi škola.

Naučte svoje dieťa správne reagovať na neúspechy.

Pomôžte svojmu dieťaťu získať pocit sebadôvery.

Naučte svoje dieťa samostatnosti.

Naučte svoje dieťa cítiť a čudovať sa, povzbudzujte jeho zvedavosť.

Snažte sa, aby bol každý okamih komunikácie s vaším dieťaťom užitočný.

Ciele vo fáze dokončenia

predškolská výchova:

dieťa ovláda hlavné kultúrne spôsoby činnosti, prejavuje iniciatívu a samostatnosť v rôznych typoch činností - hra, komunikácia, kognitívny výskum, konštrukcia atď.; schopný vybrať si povolanie, účastníci spoločných aktivít;

dieťa vlastní nastavenie pozitívny vzťah k svetu, k rôznym druhom práce, k iným ľuďom a k sebe samému, má zmysel pre dôstojnosť; aktívne komunikuje s rovesníkmi a dospelými, zúčastňuje sa spoločných hier. Dokáže vyjednávať, zohľadňovať záujmy a pocity druhých, vcítiť sa do neúspechov a radovať sa z úspechov iných, primerane vyjadruje svoje pocity vrátane zmyslu pre vieru v seba samého, snaží sa riešiť konflikty;

dieťa má vyvinutý predstavivosť, ktorá sa realizuje v rôznych druhoch činnosti a predovšetkým v hre; dieťa vlastní rôzne formy a typy hry, rozlišuje medzi konvenčnými a skutočnými situáciami, vie sa podriadiť rôznym pravidlám a spoločenským normám;

dieťa je dostatočne plynulé v ústnej reči, vie vyjadrovať svoje

Škôlka a príprava na školu: čo a ako naučiť predškoláka. Ako správne rozvíjať dieťa? Príprava na školu: učenie alebo hranie. Ako rozvojové aktivity ovplyvňujú školskú pripravenosť. A o príprave do školy môžete napísať pojednanie, je tam všetkého veľa.

Materské školy a predškolská výchova: rozvoj reči, logopéd, vychovávateľ, príprava na školu. Nemusíte ísť do extra. triedy sú vaše právo. Do skoly by som sa rad pripravoval v skolke, ale nie je - musim ist do skoly v sobotu skoro rano a za 3500 mesacne.

Škôlka a príprava na školu: čo a ako naučiť predškoláka. Sekcia: Príprava na školu (ako pochopiť, do ktorej materskej školy na gymnáziu je dieťa zapísané). Takže teraz v záhrade ste určite odchovaní :) Najmä vzhľadom na to, že deti v záhradách areálu sú UŽ zapísané do školy, len ...

Nas testovala psychologicka v skolke v problematike pripravenosti na skolu...Dnes sme navstivili aj psychologa, len ma zarazila nasa uroven podpriemeru. V záhrade hovoria, že mi vyrastá múdre dieťa (dokonca ho nazývajú "profesor"), ale psychológ ...

Materské školy a predškolská výchova: rozvoj reči, logopéd, vychovávateľ, príprava na školu. Príprava na školu (lýceum, gymnázium) na akejkoľvek úrovni. Individuálny prístup k dieťaťu. Testovanie školskej zrelosti u detí, ktoré nenavštevovali materskú školu.

Príprava na školu v záhrade. Kúpila som si pomôcky na prípravu do školy z matematiky, myslenia, písania. A v škôlke by sa prípravná skupina mala naozaj pripraviť na školu. Stránka má tematické konferencie, blogy, hodnotenia materských škôl ...

Materská škola. Materské školy a predškolská výchova. aj v skole ked su vydierania si spomenies, ze aspon v skolke si trosku zvladol skolky a predskolska vychova: rozvoj reci, logoped, vychovavatel, priprava do skoly. Počul som rozhovory, že mali...

Škôlka a príprava na školu: čo a ako naučiť predškoláka. Keby len Abramsonovi, ten učí od prvého. Osobne si myslím, že voziť siedmaka do školy nie v pešej vzdialenosti od domova je ešte priskoro, je to ešte malé.

zdravotný preukaz do škôlky. Opatrovateľky, škôlky. Dieťa od 3 do 7. Výchova, výživa, denný režim, návšteva škôlky a nedalo mi to - chcela som to nakresliť na prípravu do školy, dobrá zdravotná prehliadka v škôlke, kým dieťa chodí do škôlky preukaz by mal byť v škôlke.

Sekcia: Adopcia (môžu neprijať dieťa do škôlky v 6,5 roku). S cieľom vytvoriť priaznivé podmienky na prípravu detí na školu Ministerstvo všeobecného a odborného vzdelávania Ruskej federácie odporúča organizovať ...

MŠ a predškolská výchova: rozvoj reči, logopéd, učiteľka, príprava do školy Povedala, že sa súrne potrebujem prihlásiť na prípravné kurzy do školy, pretože optimálna záťaž pre predškoláka je vyučovanie v prípravnej skupine V detskom klube?

Škôlka a príprava na školu: čo a ako naučiť predškoláka. Čo a ako treba učiť dieťa v škôlke? Je materská škola nevyhnutná pre rozvoj? Dieťa v škôlke: ako sa cítiť dobre. Aká by mala byť učiteľka v materskej škole.

Dieťa - berie školu vážne.? Ahoj všetkým. Ráno ma trochu rozrušilo dievča, ktoré poznám. Stalo sa, že Materská škola a príprava na školu: čo a ako učiť predškoláka. Príprava na školu: kedy začať a či...

otázka. Materská škola. Dieťa od 1 do 3. Výchova dieťaťa od jedného do troch rokov: temperovanie a vývin, výživa a choroba, denný režim a ja som si myslela, že som právnička a im bola poskytnutá bezplatná právna rada :) Naozaj sme už z tej škôlky odišli. Myslím, že hlava tohto...

Detské centrum. Rôzne detské centrá, kluby a detské umelecké domy tiež organizujú hodiny prípravy na školu. A v materských školách je už viac ako rok zrušená príprava do školy... Príprava do školy. Dieťa od 3 do 7. Výchova, výživa, denný režim, návšteva ...

Kedy nahrávať? Škôlka a príprava na školu: čo a ako naučiť predškoláka. Ak ste pripravení prihlásiť svoje dieťa do prípravnej skupiny na školu, potom si v prvom rade sami určte, čo vaše dieťa potrebuje, čo nemá nič spoločné s koučovaním ...

Materské školy a predškolská výchova: rozvoj reči, logopéd, vychovávateľ, príprava na školu. Neviem vyriešiť problém pre predškolákov (príprava do školy). Škola, stredoškolské vzdelanie, učitelia a študenti, domáce úlohy, doučovateľ, prázdniny.

Začíname sa učiť čítať a písať. Zatiaľ existuje len učebnica G. Glinku. Čo je to za návod? Možno sa trochu vyjadrí niekto z odborníkov. A v tejto učebnici sa navrhuje naučiť deti písať paličkovým písmom. Veľmi nerozumiem zmyslu takéhoto školenia. Potom sa preškoliť na písanie? Alebo deti nejakým kúzlom prídu na to, ako písať písmom.

Dieťa má len štyri roky.. Moja bez škôlky chodila do školy v piatich rokoch. Bola som hrdá, že "obstála" vo veľkej konkurencii, kým nezačala pracovať v tejto škole. A videla som dosť škôlku a príprava na školu : čo a ako naučiť predškoláka.

Naučiť predškoláka písať?. Príprava do školy. Dieťa od 3 do 7. Výchova, výživa, denný režim, dochádzka do MŠ a vzťahy s vychovávateľmi, choroba a telesný vývoj dieťaťa od 3 do 7 rokov.

Príprava detí na školu v súlade s požiadavkami federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu.

„Byť pripravený na školu neznamená vedieť čítať, písať a počítať. Byť pripravený na školu znamená byť pripravený naučiť sa toto všetko."

L.A. Venger.

Čo je federálny štátny štandard pre predškolské vzdelávanie?

Federálne štátne normy sú stanovené v Ruskej federácii v súlade s požiadavkou článku 12 „zákona o vzdelávaní“ a predstavujú „súbor povinných požiadaviek na predškolské vzdelávanie“.

Aké sú požiadavky FSES DOI?

Norma predkladá tri skupiny požiadaviek:

Požiadavky na štruktúru vzdelávacieho programu predškolského vzdelávania;

Požiadavky na podmienky realizácie vzdelávacieho programu predškolského vzdelávania.

Požiadavky na výsledky zvládnutia vzdelávacieho programu predškolskej výchovy.

Čo je charakteristickým znakom štandardu? Prvýkrát v histórii sa predškolské detstvo stalo osobitnou sebahodnotnou úrovňou vzdelávania, ktorej hlavným cieľom je formovanie úspešnej osobnosti.

Kľúčovým nastavením normy je podpora diverzity detstva prostredníctvom vytvárania podmienok pre sociálnu situáciu pomoci dospelým a deťom pre rozvoj schopností každého dieťaťa.

Aký by mal byť absolvent predškolského veku?

Dieťa - absolvent predškolského zariadenia musí mať osobnostné vlastnosti, medzi ktoré patrí iniciatívnosť, samostatnosť, sebavedomie, pozitívny vzťah k sebe aj k druhým, rozvinutá fantázia, schopnosť vôľového úsilia, zvedavosť.

Hlavným účelom vzdelávania v ranom detstve nie je príprava na školu.

Ako bude FSEV zabezpečovať prípravu detí na školu ?

Nie dieťa by malo byť pripravené na školu, ale škola by mala byť pripravená na dieťa! Deti by mali byť také, ako odchádzajú z materskej školy, aby sa na prvom stupni necítili neuroticky, ale dokázali sa pokojne adaptovať na podmienky školy a úspešne zvládnuť vzdelávací program základnej školy. Zároveň musí byť škola pripravená na rôzne deti. Deti sú vždy iné a v týchto rozdieloch a pestrých skúsenostiach z prvých rokov života sa skrýva veľký potenciál každého dieťaťa.

Cieľom materskej školy je rozvíjať dieťa emocionálne, komunikatívne, fyzicky a psychicky. Formovať odolnosť voči stresu, voči vonkajšej a vnútornej agresii, formovať schopnosti, chuť učiť sa. Treba si uvedomiť, že dnešné deti nie sú tými, akými boli včera.

Príprava na školu v škôlke je pre dieťa veľmi dôležitá. Koniec koncov, prvá vec, ktorú sa dieťa naučí v predškolskom veku, je schopnosť komunikovať a komunikovať s rovesníkmi. Úplne prvé a najdôležitejšie zručnosti dieťatko získava už v predškolskom veku. Aj v škôlke sa deti učia prvé zručnosti písania, čítania a počítania. V tejto veci veľa závisí od učiteľa a najdôležitejšie je rozvíjať u dieťaťa záujem o učenie, konkrétne kognitívny záujem.

Príprava na školu v materskej škole sa teda uskutočňuje dvoma spôsobmi: prostredníctvom tematických tried a projektov a prostredníctvom komunikácie s dospelými a rovesníkmi.

V súvislosti s federálnymi vzdelávacími štandardmi, ktoré sú u nás prvýkrát zavedené, je základná škola prirodzeným pokračovaním materskej školy.

Formy postupných väzieb medzi materskou a základnou školou sú rôzne:

Ide o pedagogické semináre, okrúhle stoly pre učiteľov materských škôl, rodičov a učiteľov školy.

Realizácia praktických činností pedagógov a pedagógov

Realizácia praktických činností pedagógov a pedagógov s deťmi: prvákov a predškolákov. Organizácia spoločných dovoleniek, výstav, spoločných súťaží. Okrem toho sa odporúčajú rôzne aktivity v materskej škole na tému „škola“: výstava kresieb „Kreslím školu“, čítanie poézie o škole.

Realizácia „maturitných dní“ v materskej škole, keď predškolská inštitúcia pozýva svojich bývalých žiakov.

Absolvovanie tried s deťmi materskej školy, ktoré sú súčasťou rovnakého vzdelávacieho komplexu ako škola. Tento projekt je široko realizovaný v hlavnom meste.

Vypočúvanie rodičov s cieľom identifikovať naliehavé problémy. Na základe výsledkov prieskumu je možné uskutočniť ďalšie konzultácie s logopédom učiteľom, so psychológom a inými.

Informovanie rodičov o ťažkostiach pri adaptácii na školu, o možných riešeniach. Učiteľky pripravujú pre mamičky a oteckov budúcich prvákov poznámky: „Ako sa hrať s deťmi?“, „Ako vštepiť dieťaťu čítanie“.

Spoločné herné tréningy pre rodičov a deti. Tréningy zahŕňajúce jemné motorické zručnosti sú obzvlášť dôležité. Odborníci poznamenávajú, že väčšina moderných prvákov má problémy s rečou, s písaním písmen.

Komplexná výchova zahŕňa telesnú, duševnú, mravnú a estetickú výchovu.

Úloha materskej školy pri príprave na školu

Pri príprave na školu učiteľ vykonáva tieto úlohy:

    Formovanie myšlienky školských aktivít u predškolákov ako dôležitej činnosti na získanie potrebných vedomostí, schopností a zručností. V súlade s touto koncepciou deti v triede rozvíjajú kognitívnu činnosť;

    Rozvoj zodpovednosti, vytrvalosti, samostatnosti a pracovitosti. To prispieva k túžbe dieťaťa získať vedomosti, zručnosti a schopnosti, pričom na to vynakladá dostatočné úsilie;

    Osvojenie si zručností kolektívnej činnosti, pozitívny vzťah k rovesníkom, formovanie schopnosti aktívne ovplyvňovať svojich rovesníkov ako účastníkov spoločných aktivít. To znamená schopnosť poskytnúť uskutočniteľnú pomoc, spravodlivo hodnotiť výkon rovesníkov, rozvíjať takt pri posudzovaní urobených chýb;

    Osvojenie si zručností organizovaného správania a učebných činností v tímovom prostredí predškolákov. Tieto zručnosti prispievajú k formovaniu samostatnosti u predškolákov pri výbere druhu činnosti, hry alebo činnosti.

Čo potrebujete vedieť a vedieť, aby dieťa vstúpilo do školy:
1. Vaše meno, priezvisko a priezvisko.
2. Váš vek (najlepšie dátum narodenia).
3. Vaša domáca adresa.
4. Vaše mesto, jeho hlavné atrakcie.
5. Krajina, v ktorej žije.
6. Priezvisko, meno, priezvisko rodičov, ich povolanie.
7. Ročné obdobia (poradie, mesiace, hlavné znaky každého ročného obdobia, hádanky a básne o ročných obdobiach).
8. Domáce zvieratá a ich mláďatá.
9. Divoké zvieratá našich lesov, horúcich krajín, Severu, ich zvyky, mláďatá.
10. Doprava po zemi, vode, vzduchom.
11. Rozlišujte oblečenie, topánky a klobúky; zimujúce a sťahovavé vtáky; zelenina, ovocie a bobule.
12. Poznať a vedieť rozprávať ruské ľudové rozprávky.
13. Rozliš a správne pomenuj rovinné geometrické útvary: kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník, ovál.
14. Voľne sa pohybujte v priestore a na liste papiera (vpravo - vľavo, hore, dole atď.)
15. Vedieť úplne a dôsledne prerozprávať príbeh, ktorý ste počúvali, poskladať, vymyslieť príbeh podľa obrázka.
16. Rozlišujte medzi samohláskami a spoluhláskami.
17. Rozdeľ slová na slabiky podľa počtu samohlások.
18. Je dobré použiť nožnice (nastrihať pásiky, štvorce, kruhy, obdĺžniky, trojuholníky, ovály, strihať predmet po obryse).
19. Zvládnite ceruzku: kreslite zvislé a vodorovné čiary bez pravítka, kreslite geometrické tvary, zvieratá, ľudí, rôzne predmety podľa geometrických tvarov, opatrne premaľujte, šrafujte ceruzkou, bez toho, aby ste prekročili obrysy predmetov.
Príprava detí na písanie začína dávno pred nástupom dieťaťa do školy. Osobitnú pozornosť tomu venuje prípravná skupina.

Portál Detsad.Firmika.ru obsahuje adresy a telefónne čísla materských škôl a rozvojových centier v Moskve. Odporúčame nájsť materskú školu vo vašom okolí alebo v blízkosti vhodnej stanice metra. V ľahko porovnateľných tabuľkách sú uvedené náklady na záujmové krúžky, ktoré vás pripravujú na školu, takže si môžete jednoducho porovnať ceny v rôznych strediskách. Obzvlášť zaujímavé sú recenzie o inštitúciách Moskvy, ktoré zanechali návštevníci portálu. Starostlivo sledujeme ich presnosť a snažíme sa zverejňovať len komentáre od skutočných zákazníkov.

Ako si vybrať materskú školu v Moskve na prípravu na školu?

Príprava do školy je jednou z najdôležitejších úloh nielen pre rodičov, ale aj pre učiteľky materských škôl. Keďže vaše dieťa bude usilovné, odolné voči stresu a bude mať záujem učiť sa, vedomosti budú úspešne absorbované. Ako si vybrať rozvojové centrum alebo škôlku s prípravou na školu, akí by v nej mali byť učitelia a koľko na to budete musieť minúť?

Funkcie výberu prípravných kurzov v materských školách a centrách v Moskve

V moderných škôlkach ide príprava do školy postupne od najmladších skupín. V starších skupinách sa pridávajú sústredenejšie hodiny základov písania a čítania. Mnohé deti, ktoré sa dostali k talentovaným učiteľom, už od 5 rokov voľne čítajú a píšu celkom dobre.

Čo musíte zvážiť pri výbere materskej školy s tréningovým programom:

  • Zručnosti v oblasti písania a čítania nie je také ľahké vštepiť, ako sa na prvý pohľad zdá. Pedagógovia a vychovávateľky v dobrých centrách a škôlkach komunikujú s rodičmi, radia a robia stretnutia, kde vysvetľujú, ako vzbudiť v bábätku záujem o učenie, ako v ňom vzbudiť lásku k čítaniu a vyhnúť sa zbytočnému tlaku na citlivú psychiku. Veľmi dôležitá je aj spätná väzba od rodičov, v dobrom centre či škôlke sa s podobnými otázkami môžete kedykoľvek obrátiť na učiteľku.
  • Profesionálni učitelia so zameraním na charakteristiky správania detí budujú svoje triedy podľa určitých zásad. V dobrej škôlke nebude dieťa nútené sedieť asi dve hodiny nad riešením jedného problému, pretože učiteľka chápe, že to je jednoducho neúčinné. Najlepším riešením je postupne zvyšovať vyučovací čas, počnúc od minima (15 minút) a končiac celou akademickou hodinou (45 minút).
  • Každý vie, že hry sú najlepším spôsobom, ako pomôcť deťom získať informácie akéhokoľvek druhu. Pedagógovia vedú špeciálne intelektuálne rozcvičky s hádankami o škole, čítajú básne, predvádzajú náčrty podľa rolí a motivujú deti, aby v budúcnosti navštevovali skutočnú školu. Čo dať do portfólia? Aké lekcie by sa dieťa chcelo naučiť? Skúsená lektorka nielen pozná veľa hravých spôsobov interakcie s dieťaťom, ale podelí sa o ne aj s vami. Neváhajte klásť otázky, pretože od toho závisí budúce štúdium.
  • Pozrite sa bližšie nielen na to, ako učiteľ s deťmi komunikuje, ale aj na to, aká je celková atmosféra v „malom kolektíve“. Profesionál musí byť schopný nielen vytvoriť pohodlnú a príjemnú atmosféru pre deti, ale aj zabrániť rozvoju konfliktov, pomôcť deťom nájsť cestu z nich.
  • Mnohé aktivity si vyžadujú vhodné materiály: malé deti môžu potrebovať farby a skicár, staršie deti zase učebnice, peračníky a zošity. Vo väčšine materských škôl si rodičia kupujú písacie potreby sami. Je dôležité si uvedomiť, že by ste nemali šetriť na materiáloch na školenie a venovať im príliš veľa pozornosti. Množstvo viacfarebných zošitov a ceruziek môže odvrátiť pozornosť od skutočného vzdelávacieho procesu.
  • Je vhodné, aby vo vami vybranom vývojovom centre pracoval nielen zdravotnícky personál, ale aj detský psychológ. Pred odchodom do školy nemôžete zanedbávať rady tohto špecialistu.

Samozrejme, výber škôlky závisí aj od finančnej situácie rodičov.

Náklady na prípravu na školu v materských školách a rozvojových centrách v Moskve

Ak je vo vybranej materskej škole príprava na školu bezplatná, potom jediné, na čo budete musieť minúť peniaze, budú písacie potreby. Bohužiaľ, takéto služby nie je možné nájsť v každej materskej škole, platené triedy sa organizujú oveľa častejšie. Náklady na školiace kurzy v Moskve sa pohybujú od 2 000 do 6 000 rubľov.

Elena Tichanová
Z pracovných skúseností „Príprava detí na školu“

Príprava detí do školy.

Medzi funkciami, ktoré materská škola plní vo verejnom školstve, okrem všestranného rozvoja dieťaťa zaujíma veľké miesto príprava detí do školy... Na to, aká bude kvalitná a načasovaná predškolák pripravený, úspech v jeho ďalšom vzdelávaní do značnej miery závisí.

Príprava detí do školy v materskej škole zahŕňa dve hlavné úlohy: komplexné vzdelávanie (fyzické, duševné, morálne, estetické) a špeciálne príprava na zvládnutie školských predmetov.

Práca vychovávateľ v triede o formovaní pripravenosti na škola zahŕňa:

Generácia z deti vnímanie povolania ako dôležitej činnosti pre získavanie vedomostí. Na základe tejto myšlienky dieťa rozvíja aktívne správanie v triede. (pozorné plnenie úloh, pozor na slová učiteľa);

Rozvoj vytrvalosti, zodpovednosti, samostatnosti, pracovitosti. Ich formovanie sa objavuje v túžbe dieťaťa zvládnuť vedomosti, zručnosti, vynaložiť dostatočné úsilie na to;

Výchova skúsenosti predškolákov aktivita v tíme a pozitívny vzťah k rovesníkom; asimilácia spôsobov, ako aktívne ovplyvňovať rovesníkov ako účastníkov spoločných aktivít (schopnosť poskytnúť pomoc, spravodlivo posúdiť výsledky rovesnícka práca, taktne poukázať na nedostatky);

Tvorba deti zručnosti organizovaného správania, učebné aktivity v tímovom prostredí. Prítomnosť týchto zručností má významný vplyv na všeobecný proces morálneho formovania osobnosti dieťaťa predškolák samostatnejší pri výbere činností, hier, záujmových činností.

Vzdelávanie a odborná príprava deti v materskej škole má výchovný charakter a zohľadňuje dva smery, ktorými deti získavajú vedomosti a zručnosti: široká komunikácia dieťaťa s dospelými a rovesníkmi a organizovaný vzdelávací proces.

V procese komunikácie s dospelými a rovesníkmi dieťa dostáva rôzne informácie, medzi ktorými sú dve skupiny vedomostí a zručností. Prvá poskytuje vedomosti a zručnosti, ktoré si deti môžu osvojiť v každodennej komunikácii. Druhá kategória zahŕňa vedomosti a zručnosti, ktoré sa majú deti naučiť v triede. V triede učiteľ zohľadňuje, ako sa deti učia programový materiál, plnia úlohy; skontrolovať rýchlosť a racionalitu svojich činov, prítomnosť rôznych zručností a nakoniec určuje ich schopnosť pozorovať správne správanie.

Výsledkom vývoja dieťaťa v predškolský detstvo sú predpokladom toho, aby sa dieťa vedelo prispôsobiť podmienkam školy, začať systematické štúdium.

Keď vstúpi dieťa škola je dôležitá aby mal nielen vyvinutú reč, ale aj pripravená ruka mal koordináciu ruka-oko. Nedostatočný rozvoj jemnej motoriky rúk v staršie deti predškolského veku, v budúcnosti môže viesť k vzniku negatívneho postoja k učeniu, úzkosti v škola, slabá emocionálno - vôľová sféra dieťaťa, pretože schopnosť vykonávať drobné pohyby s predmetmi sa rozvíja práve v predškolskom veku... Na to nám slúžia úlohy rôzneho stupňa náročnosti. Po vykonaní štúdie našich žiakov sme zistili, že väčšina deti ceruzkou nestačí, čiary sú väčšinou krivé, nepresné a slabé, niektoré deti je zaznamenaná slabá koordinácia pohybov. Preto sme sa snažili nájsť najefektívnejšie metódy a prostriedky pre rozvoj deti a ich príprava do školy.

Toto práca vedieme pravidelne, snažíme sa, aby nami navrhované úlohy prinášali dieťaťu radosť, nedovolili nudu a prepracovanosť, snažíme sa spôsobiť deti zvýšený záujem, pozitívne emócie. Dôležitou súčasťou nášho práca pre rozvoj jemnej motoriky sú "Hry a cvičenia s prstami"... Ponúkame deťom zobrazenie zvierat, ľudí a predmetov pomocou rôznych kombinácií prstov.

Deti pri práci so Zázrakom – pieskoviskom získajú veľa pozitívnych emócií. S pomocou piesku môžu kresliť vtipné obrázky. Počas týchto cvičení sa rozvíjame deti reprodukčná a tvorivá predstavivosť, pamäť, koordinácia ruka-oko, oko, reč, drobné pohyby rúk.

V jeho práca používame techniku ​​ako vyskladanie z paličiek, zápaliek a šnúrok, je to veľmi zaujímavý a efektný typ pracovať na príprave detí na učenie sa písať... Pri vykonávaní takýchto úloh so staršími predškolákov rozvíja jemnú motoriku rúk, očí, tvorivú predstavivosť, pamäť.

Tiež v prácačasto používame obilniny a semená, učíme deti držte semená a obilniny prstami; masírujte si dlane hráškom; rozmiestniť geometrické alebo kvetinové ornamenty, postavy ľudí, zvierat, čísla podľa kotviacich bodov alebo schém alebo ich nakresliť naspamäť; uhádni hmatom, v ktorom vrecúšku sú semená, zrná, obilniny, strukoviny. Práca s obilninami sa vyvíja v detská logika, predstavivosť, pozornosť, vytrvalosť, jemné pohyby prstov rozvíjajú hmatové vnemy deti.

Vedieme aj zaujímavé hry s plastelínou, ktoré poskytujú príležitosti pre všeobecný rozvoj dieťaťa. Pred vyrezávaním si čítame rozprávky, robíme hádanky a chlapci vyrezávajú svoje obľúbené postavičky.

Chlapci naozaj radi rozkladajú farebné šnúrky pozdĺž obrysu akéhokoľvek obrázka. Najprv sme pomocou šnúrok učili deti rozvrhnúť obrysy rôznych predmetov a čísel, potom zložitejšie kompozície. Treba si uvedomiť, že ide o prácnu činnosť, teda nie všetky deti sú dobré.

To je dobre známe Práca s nožnicami precvičuje dieťa v rýchlej zmene napätia a uvoľnení drobných svalov paže. Takéto Práca pomáha pri formovaní správneho rozloženia svalovej záťaže paže.

Vizuálna aktivita dieťaťa v predškolský vek patrí medzi prirodzené špecifické detské činnosti. Kreativita je pre nich odrazom duše práca... Bez rozlúčky s ceruzkami, fixkami, farbami sa dieťa nenápadne učí pozorovať, porovnávať, myslieť, fantazírovať. Čím častejšie bude dieťa držať v rukách ceruzku alebo štetec, tým silnejšie bude jeho schopnosť správne držať plniace pero, tým ľahšie sa mu budú kresliť prvé písmená. Stopy, ktoré zanechávajú ceruzky, fixy, guľôčkové pero a štetec, sú dieťaťu známe a známe, no prekvapivé je používanie prstov a dlaní, kreslenie viečkami, pokrčený papier a vatové tampóny.

Veľa času venujeme samostatným činnostiam deti v rozvíjajúcom sa prostredí... Bezplatné použitie na zábavné hry pre deti: "mozaika", "šnurovanie", "Zbierajte korálky" atď., ktoré rozvíjajú jemnú motoriku rúk, pamäť, inteligenciu, pozornosť.

Nesieme práca v zošitoch vo veľkej klietke, v ktorých sa deti učia vidieť riadok, otvárať požadovanú stranu, písať a krúžkovať bunky. Deťom ponúkame aj vyliahnutie rôznych postavičiek. Pri písaní a tieňovaní sa totiž rozvíjajú nielen svaly prstov a rúk, rozvíja sa aj reč, logické myslenie, všeobecná kultúra, aktivuje sa kreativita.

V tomto akademickom roku bolo naše rozvíjajúce sa prostredie doplnené o interaktívny stôl, ktorý využívame v triede aj pri voľných aktivitách. Nainštalované aplikácie zahŕňajú v seba:

veľký súbor interaktívnych hier;

počítanie, sčítanie a odčítanie, čítanie po slabikách, čítanie písmen, čítanie slov, rozvíjanie pozornosti a pamäti;

kresby - deti si vyberajú farby a efekty a potom maľujú prstami alebo rukami;

Interaktívna tabuľka vám umožňuje rozvíjať sa zručnosti predškolákov ako napr:

výučba čítania, písania a riešenia problémov;

pomáha naučiť sa efektívnej komunikácii v spoločnosti a počúvať druhých;

logické myslenie;

dobré motorové zručnosti;

motorická koordinácia, koordinácia ruka-oko;

psychická pripravenosť na škola.

Rodičia sa zaoberajú otázkou, ako zabezpečiť úplný rozvoj dieťaťa v predškolskom veku ako správne pripraviť ho do školy... Vizuálne informácie zohrávajú dôležitú úlohu vo výchove rodičov. Miestom pre tieto informácie je rodičovský kútik. Na predchádzajúcej rodičovskej schôdzi sme túto otázku rozoberali príprava detí do školy, upozornil rodičov na dôležitosť a význam takýchto aktivít s deťmi.

náš práca na rozvoji a príprave rúk starších detí predškolského veku vek na štúdium škola dáva dobré výsledky. Deti cítili sebadôveru, zlepšili sa ich schopnosti, jemná motorika a koordinácia rúk, formovala sa pozornosť, detské oči, zraková pamäť, presnosť, predstavivosť, nápadité myslenie...

Nezastavíme sa pri tom, čo sa dosiahlo, aktivitami pre predmet: « Príprava predškolákov do školy» bude naďalej platiť v práca nové techniky hry s deťmi, naďalej úzko spolupracovať s rodičmi žiakov.

© 2022 skudelnica.ru - Láska, zrada, psychológia, rozvod, city, hádky